"Жетiмдердi, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған құжаттарды ресiмдеу" мемлекеттiк қызмет регламентiн бекiту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 25 маусымдағы N 2/531 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2013 жылғы 22 шілдеде N 989 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 14 шілдедегі N 3/587 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 14.07.2014 N 3/587 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Заңына, Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Заңының 16 бабының 3 тармағына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған «Жетiмдердi, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған құжаттарды ресiмдеу» мемлекеттiк қызмет регламентi бекiтiлсiн.
2. Алматы қаласы Білім басқармасы осы қаулыны әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi, оны бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялауды және Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары З. Аманжоловаға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі                  А. Есімов
Енгізуші:
Алматы қаласы Білім
басқармасының басшысы                         Р. Шимашева
Келісілді:
Алматы қаласы
әкімінің орынбасары                           З. Аманжолова
Мемлекеттік қызметтерді көрсету
сапасының сақталуын бақылау
бөлімінің басшысы                             М. Сүйіндіков
Алматы қаласы әкімі аппараты
заң бөлімінің басшысы                         А. Қасымова
Алматы қаласы әкімдігінің
2013 жылғы «25» маусымдағы
№ 2/531 қаулысымен бекітілді
«Жетiмдердi, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды
әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған құжаттарды ресiмдеу»
мемлекеттiк қызмет регламентi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Заңының 16 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1119 қаулысымен бекітілген «Жетiмдердi, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыруға арналған құжаттарды ресiмдеу» мемлекеттік қызмет стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес әзiрлендi.

Об утверждении регламента государственной услуги "Оформление документов на социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей"
Постановление акимата города Алматы от 25 июня 2013 года N 2/531. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 22 июля 2013 года за N 989. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 14 июля 2014 года N 3/587
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 14.07.2014 N 3/587.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги «Оформление документов на социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей».
2. Управлению образования города Алматы обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы З. Аманжолову.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы                      А. Есимов
Вносит:
Руководитель Управления
образования города Алматы                     Р. Шимашева
Согласовано:
Заместитель акима
города Алматы                                 З. Аманжолова
Руководитель отдела контроля за
соблюдением качества предоставления
государственных услуг                         М. Суюндуков
Руководитель юридического
отдела аппарата акима
города Алматы                                 А. Касымова
Утвержден
постановлением акимата города Алматы
от «25» июня 2013 года № 2/531
Регламент
государственной услуги
«Оформление документов на социальное
обеспечение сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей»
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» и Стандартом государственной услуги «Оформление документов на социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей», утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1119 (далее – Стандарт).

2. Мемлекеттiк қызмет мемлекеттiк қызметтi алушының тұрғылықты жерi бойынша мекенжайлары осы Регламенттің қосымшасында көрсетілген «Алматы қаласы Білім басқармасы» коммуналдық мемлекеттік мекемесімен аудандық білім бөлімдері (бұдан әрі-уәкілетті орган) арқылы көрсетiледi.
3. Мемлекеттiк қызмет көрсету мәселелерi бойынша, сондай-ақ, мемлекеттiк қызмет көрсету барысы туралы ақпаратты мекенжайлары осы Регламенттiң қосымшасында көрсетiлген уәкілетті органнан, сонымен қатар Алматы қаласы Білім басқармасының ресми сайтынан www.dep.edu.almaty.kz алуға болады.
4. Көрсетiлетiн мемлекеттiк қызмет нысаны: автоматтандырылмаған.
5. Мемлекеттiк қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетiледi.
6. Мемлекеттiк қызмет «Неке (ерлi-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексiнiң 124–125 баптарының негiзiнде жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсетудiң нәтижесi Стандарттың 2 қосымшасына сәйкес ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмаған балаларға қорғаншылық (қамқоршылық) белгiлеу туралы анықтама (бұдан әрi – анықтама) беру не қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелдi жауабын ұсыну болып табылады.
8. Мемлекеттiк қызмет көрсетудiң мерзiмдерi:
1) көрсетілетін қызметті алушы осы Регламенттің 12 тармағында айқындалған қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтiзбелiк отыз күндi (құжаттарды қабылдаған күн және берген күн мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмiне кiрмейдi) құрайды;
2) өтiнiш берген күнi сол жерде көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтi алуға дейiн күту уақытының барынша ұзақтығы 20 минуттан аспайды;
3) өтiнiш берген күнi сол жерде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетiлетiн қызмет көрсету уақытының барынша ұзақтығы 20 минуттан аспайды.
9. Мемлекеттiк қызмет тегiн көрсетiледi.
10. Мемлекеттiк қызмет:
1) демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейiн түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейiн көрсетiледi;
2) қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек күту тәртiбiмен жүзеге асырылады.
11. Шағымданудың тәртібі Стандарттың 5 бөлімінде көрсетілген.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі
іс-қимылдардың тәртібі
12. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн көрсетілетін қызметті алушы уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды тапсыруы қажет:
1) жеке тұлғаның аудандық білім бөлімі басшысының атына өзiнiң қорғаншы (қамқоршы) болуға ниетi туралы өтiнiшi еркiн нысанда ресiмделедi;
2) егер қорғаншы (қамқоршы) болуға ниет бiлдiрген адам некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) нотариалды расталған келiсiмi;

2. Государственная услуга оказывается коммунальным государственным учреждением «Управление образования города Алматы» через районные отделы образования (далее - уполномоченный орган) по месту проживания получателя государственной услуги, адреса которых указаны согласно приложению к настоящему Регламенту.
3. Информацию по вопросам оказания государственной услуги, а также о ходе оказания государственной услуги можно получить в уполномоченном органе, адреса которых указаны в приложении настоящему Регламенту, а также на официальном сайте Управления образования города Алматы www.dep.edualmaty.kz.
4. Форма оказываемой государственной услуги: неавтоматизированная.
5. Государственная услуга оказывается физическим лицам (далее – услугополучатель).
6. Государственная услуга осуществляется на основании статей 124–125 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье».
7. Результатом оказания государственной услуги являются выдача справки об установлении опеки (попечительства) над несовершеннолетними детьми, оставшимися без попечения родителей (далее – справка), согласно приложению 2 к Стандарту, либо мотивированный отказ в предоставлении услуги.
8. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем необходимых документов, определенных в пункте 12 настоящего Регламента (день приема и день выдачи документов не входит в срок оказания государственной услуги), составляют тридцать календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения, – не более 20 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя, оказываемой на месте в день обращения, – не более 20 минут.
9. Государственная услуга оказывается бесплатно.
10. Государственная услуга предоставляется:
1) в соответствии с установленным графиком работы с 09.00 часов до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
2) прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Порядок обжалования указано в разделе 5 Стандарта.
2. Порядок действий в процессе оказания
государственной услуги
12. Для получения государственной услуги услугополучателю необходимо представить следующие документы в уполномоченный орган:
1) заявление физического лица на имя руководителя районного отдела образования о своем желании быть опекуном (попечителем), которое оформляется в произвольной форме;
2) согласие супруга(-и), нотариально заверенное, если лицо, желающее быть опекуном (попечителем), состоит в браке;

3) егер қорғаншы (қамқоршы), тәрбиешi болуға ниет бiлдiрген адам некеде тұрған болса, көрсетілетін қызметті алушының және жұбайының (зайыбының) жеке куәлiгiнiң түпнұсқасы мен көшiрмесi;
4) Стандарттың 3 қосымшасына сәйкес қорғаншы (қамқоршы) болуға ниет бiлдiрген адамның және некеде тұрған жағдайда, жұбайының (зайыбының) денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытынды;
5) егер көрсетілетін қызметті алушы некеде тұрмаған болса, нотариалды расталған анықтама;
6) көрсетілетін қызметті алушының өмiрбаяны еркiн нысанда ресiмделедi;
7) көрсетілетін қызметті алушыға жұмыс орнынан берiлген мiнездеме;
8) жұмыс орнынан анықтама;
9) жалақысы туралы анықтама;
10) тұрғылықты жерiнен анықтама;
11) некеде тұратыны туралы куәлiк (некеде тұрған болса);
12) көрсетілетін қызметті алушының және оның жұбайының (зайыбының) сотталмағаны туралы анықтама.
Аталған құжаттарды тапсырғаннан кейiн баланы тәрбиелеуге үмiткер адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексерiп-қарау жүргiзiледi, оның қорытындысы бойынша акт дайындалады.
Бұдан басқа, заңнамаға сәйкес қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) берiлетiн әр бала үшiн қорғаншылық (қамқоршылық) ресiмдеуге ниет бiлдiрген адам мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мектеп әкiмшiлiгi растаған баланың келiсiмi (егер бала 10 жастан асса);
2) баланың туу туралы куәлiгi;
3) баланың денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама және баланың даму тарихынан үзiндi;
4) ата-анасы туралы құжаттар (қайтыс болуы туралы куәлiктiң көшiрмесi, сот үкiмi немесе шешiмi, ата-анасының ауруы немесе iздестiрiлуi туралы анықтама, бала некеде тумаған жағдайда № 4 нысандағы анықтама);
5) баланың бiлiм алу орнынан анықтама;
6) зейнетақы алатын балаларға зейнетақы кiтапшасы, алименттердi өндiрiп алу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесi;
7) аға-iнiлерi мен апа-қарындастары және олардың орналасқан жерлерi туралы анықтама;
8) тұрғын үйiнiң бар немесе жоқ екендiгi туралы құжаттар.
Салыстырып тексеру үшiн құжаттардың түпнұсқалары көшiрмелерiмен қоса берiледi, кейiн құжаттардың түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
13. Анықтама көрсетілетін қызметті алушының жеке қатысуымен берiледi.
Егер көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды алуға мерзiмiнде бармаған жағдайларда уәкiлеттi орган дайын анықтамалар мен қаралған құжаттардың екi ай сақталуын жүзеге асырады.
14. Уәкiлеттi орган:
1) көрсетілетін қызметті алушы осы Регламенттің 12 тармағында көрсетiлген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған;
2) қызмет көрсету үшiн шешiм қабылдау үшiн қажеттi құжаттарда жалған немесе бұрмаланған мәлiметтер анықталған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады.

3) оригинал и копию удостоверения личности услугополучателя государственной услуги и супруга(-и), если лицо, желающее быть опекуном (попечителем), воспитателем, состоит в браке;
4) медицинское заключение о состоянии здоровья лица, желающего стать опекуном (попечителем), и супруга (-и), если лицо, желающее быть опекуном (попечителем), воспитателем, состоит в браке согласно приложению 3 к Стандарту;
5) нотариально заверенную справку, если услугополучатель не состоит в браке;
6) автобиографию услугополучателя, оформленную в произвольной форме;
7) характеристику услугополучателя, выданную с места работы;
8) справку с места работы;
9) справку о заработной плате;
10) справку с места жительства;
11) свидетельство о заключении брака (если состоит в браке);
12) справку об отсутствии судимости услугополучателя и его супруга (-и).
После представления данных документов проводится обследование жилищно-бытовых условий лица, претендующего на воспитание ребенка, по итогам которого готовится акт.
Кроме того, согласно законодательству, на каждого ребенка, передаваемого под опеку (попечительство), лицо, желающее оформить опеку (попечительство), представляет следующие документы:
1) согласие ребенка, заверенное администрацией школы (если ребенок старше 10 лет);
2) свидетельство о рождении ребенка;
3) медицинскую справку о состоянии здоровья ребенка и выписку из истории развития ребенка;
4) документы о родителях (копия свидетельства о смерти, приговор или решение суда, справка о болезни или розыске родителей, справка по форме № 4, в случае рождения ребенка вне брака);
5) справку с места учебы ребенка;
6) пенсионную книжку на детей, получающих пенсию, копию решения суда о взыскании алиментов;
7) сведения о братьях и сестрах и их местонахождении;
8) документы о наличии или отсутствии жилья у ребенка.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники возвращаются получателю государственной услуги.
13. Справка выдается при личном обращении услугополучателя.
В случаях, если услугополучатель не обратился за получением документов в срок, уполномоченный орган осуществляет хранение готовых справок и рассмотренных документов в течение двух месяцев.
14. Уполномоченным органом будет отказано в приеме документов:
1) в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, указанных в пункте 12 настоящего Регламента;
2) выявления недостоверных или искаженных сведений в документах, необходимых для принятия решения о предоставлении услуги.

3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі өзара
іс-қимылдың тәртібі
15. Көрсетілетін қызметті алушы осы Регламенттің 12 тармағында көрсетiлген құжаттарды уәкілетті органның кеңсесіне ұсынады.
16. Уәкілетті орган кеңсесінің қызметкері:
1) құжаттарды қабылдайды;
2) көрсетілетін қызметті алушыға осы Регламенттің 12 тармағында көрсетiлген барлық құжаттарды алғаны туралы өтiнiштi алу мерзiмi мен нөмiрi, құжаттарды қабылдап алған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты, қызметтi алу мерзiмi көрсетiлген қолхатты бередi;
3) қабылданған құжаттарды уәкілетті органның басшысына береді.

3. Порядок взаимодействия в процессе оказания
государственной услуги
15. Услугополучатель предоставляет в канцелярию уполномоченного органа документы согласно пункту 12 настоящего Регламента.
16. Сотрудник канцелярии уполномоченного органа:
1) принимает документы;
2) выдает услугополучателю расписку о получении всех документов, указанных в пункте 12 настоящего Регламента с указанием: номера и даты приема заявления, фамилии, имени, отчества ответственного лица, выдавшего расписку с указанием даты получения услуги;
3) передает принятые документы руководителю уполномоченного органа.

17. Уәкілетті органның басшысы келіп түскен құжаттарды қарайды және орындау үшін маманға береді.
18. Уәкілетті органның маманы:
1) анықтаманы дайындайды;
2) анықтаманы қол қоюға ауданның әкіміне береді.
19. Ауданның әкімі анықтамаға қол қойып, уәкілетті органға жолдайды.
20. Бұдан әрі уәкілетті органның маманы көрсетілетін қызметті алушыға анықтаманы береді.
«Жетiмдердi, ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыруға
арналған құжаттарды ресiмдеу» мемлекеттiк
қызмет регламентіне қосымша
Р/с
Уәкілетті органның атауы
Орналасқан мекен-жайы
Байланыс телефондары
Жұмыс кестесі
1
2
3
4
5
1
«Алматы қаласы Білім басқармасы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

17. Руководитель уполномоченного органа рассматривает поступившие документы и передает на исполнение сотруднику.
18. Сотрудник уполномоченного органа:
1) подготавливает справку;
2) передает справку на подпись акиму района.
19. Аким района подписывает справку и передает в уполномоченный орган.
20. Далее сотрудник уполномоченного органа выдает справку услугополучателю.
Приложение
к регламенту государственной услуги
«Оформление документов на социальное
обеспечение сирот, детей, оставшихся
без попечения родителей»
Наименование уполномоченного органа
Адрес расположения
Контактные телефоны
График работы
1
2
3
4
5
1
Коммунальное государственное учреждение «Управление образования города Алматы»
город Алматы, площадь Республики, 4