Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасын бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 23 қаңтардағы № 22 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 28 ақпанда № 2700 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 21 қарашадағы № 353 қаулысымен
Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 2737-баптарына, 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабының 1)26) тармақшаларына және 74-бабының 3-тармағына сәйкес Атырау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасы бекітілсін.
2. "Атырау облысы Қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі, Атырау қаласы және аудандардың әкімдері осы қаулыдан туындайтын шараларды алсын.
3. Атырау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 27 қазандағы № 275 "Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру мәселелері" қаулысының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2576 болып тіркелген, "Атырау" газетінің 2010 жылғы 25 желтоқсандағы № 147 санына жарияланған).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.Т. Әжіғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
Б. Ізмұхамбетов
Атырау облысы әкімдігінің
2013 жылғы 23 қаңтардағы № 22
қаулысына қосымша
Атырау облысы әкімдігінің
2013 жылғы 23 қаңтардағы № 22
қаулысымен бекітілген
Коммуналдық мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Коммуналдық мүлікті мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне және Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабы 1)26) тармақшаларына және 74-бабының 3-тармағына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тәртібін айқындайды.
2. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес жылжымалы және жылжымайтын мүлік (заттар) мүліктік жалдау (жалға алу) объектілері болып табылады.
3. Объектілерді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беруді "Атырау облысы Қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі және Атырау қаласы мен аудандық қаржы бөлімдері (бұдан әрі – жалға беруші) объектінің теңгерім ұстаушысының келісімі бойынша жүзеге асырады.

Об утверждении Правил передачи коммунального имущества в имущественный наем
Постановление акимата Атырауской области от 23 января 2013 года № 22. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 28 февраля 2013 № 2700. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 21 ноября 2014 года № 353
В соответствии со статьями 2737 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктами 1)26) статьи 17 и пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перадачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду).
2. Государственному учреждению "Управление финансов Атырауской области", акимам города Атырау и районов принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Атырауской области от 27 октября 2010 года № 275 "Вопросы имущественного найма (аренды) объектов коммунальной собственности" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2576, опубликовано в газете "Прикаспийская коммуна" от 25 декабря 2010 года № 147).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Ажгалиеву А.Т. – заместителя акима области.
5. Настоящие постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
Б. Измухамбетов
Приложение к постановлению
акимата Атырауской области
от 23 января 2013 года № 22
Утверждены постановлением
акимата Атырауской области
от 23 января 2013 года № 22
Правила передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи коммунального имущества в имущественный наем (аренду) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и подпунктами 1)26) статьи 17 и пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления коммунального имущества в имущественный наем (аренду).
2. Объектами имущественного найма (аренды) являются движимое и недвижимое имущество (вещи) в соответствии с действующим законодательством.
3. Передача в имущественный наем (аренду) объектов осуществляется государственным учреждением "Управление финансов Атырауской области" и отделами финансов города Атырау и районов (далее – наймодатель) по согласованию с балансодержателем объекта.

4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар коммуналдық мүлікті жалдауға алушылар (жалға алушылар) (бұдан әрі – жалдауға алушы) бола алады.
5. Мүлiктiк жалдау (жалға алу) шарты (бұдан әрі – Шарт) шарт талаптарын тиiсiнше орындаған жағдайда шарттың әрекет ету мерзімін ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзiмге жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде жасалады.
Егер шартта белгіленген мерзім өткенге дейін теңгерім ұстаушы жалға берушіге шарттың қолданылу мерзімін ұзартудан жазбаша бас тартуды ұсынбаса, Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту жалға берушінің шешімі (бұйрығы) негізінде негізгі шартқа қосымша келісім жасау жолымен жүзеге асырылады.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуды қоспағанда, шартта белгіленген мерзім өткеннен кейін Шарт тоқтатылды деп саналады.
Шартта Заңның 105106120 және 145-баптарында және Қазақстан Республикасының өзге заңдарында тікелей көзделген жағдайларда жалдауға алушыға берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару туралы талапты көздеуі мүмкін.
6. Мемлекеттік меншiк болып табылатын тарих және мәдениет ескерткiштерін жеке және заңды тұлғаларға пайдалануға беруге арналған шартты жасасудың ерекшеліктері "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.
Тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беруге арналған шарт тарихи-мәдени мұралар объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалады. Егер тарих және мәдениет ескерткіштеріне жойылу немесе бүліну қаупі төнсе, пайдалануында тарих және мәдениет ескерткіштері бар тұлғаны сот шешімі бойынша оларды пайдалану құқығынан айырған жағдайда шарт бұзылған болып есептеледі.
2. Тендер өткізбей объектiлердi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру
7. Объектілерді мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру:
1) алаңы 100 шаршы метрге дейінгі үй-жайларды, ғимараттарды және құрылыстарды, қалдық құны 150 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жабдықтарды және оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың үй-жайларын курстық сабақтар, конференциялар, семинарлар, концерттер және спорттық іс-шаралар өткізу үшін бір айдан аспайтын мерзімге беру;
2) тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға және объектілердің теңгерім ұстаушыларына қызмет көрсетуге байланысты мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасқан жеткізушілерге үй-жайлар беру жағдайларын қоспағанда, тендерлік негізде жүргізіледі.
Жалдауға алушы алып отырған үй-жайлары мөлшерінің шартта көрсетілген үй-жайлардың мөлшеріне сәйкестігі үшін объектінің теңгерім ұстаушысы жауапты болады.

4. Нанимателями (арендаторами) коммунального имущества выступают физические и негосударственные юридические лица, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан (далее – наниматель).
5. Договор имущественного найма (аренды) (далее – Договор), заключается на срок не более трех лет с правом продления срока действия договора при надлежащем выполнении условий договора на основании решения (приказа) наймодателя.
Продление срока действия Договора, осуществляется путем заключения дополнительного соглашения к основному договору на основании решения (приказа) наймодателя, если до истечения установленного договором срока балансодержатель не представил наймодателю письменный отказ в продлении срока действия договора.
Договор считается прекращенным по истечении установленного договором срока, за исключением продления срока действия договора.
Договор может предусматривать условие об отчуждении государственного имущества, переданного в наем (аренду), нанимателю в случаях, прямо предусмотренных статьями 105, 106, 120 и 145 Закона и иными законами Республики Казахстан.
6. Особенности заключения договора на предоставление в пользование физическим и юридическим лицам памятников истории и культуры, являющихся государственной собственностью, определяются Законом Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
Договор на предоставление в пользование памятников истории и культуры заключается между уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия и физическим или юридическим лицом. Договор считается расторгнутым в случае лишения по решению суда лица, в пользовании которого находится памятник истории и культуры, права пользования им, если памятник истории и культуры подвергается угрозе уничтожения или порчи.
2. Передача объектов в имущественный наем (аренду) без проведения тендера
7. Предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, производится на тендерной основе, за исключением случаев:
1) предоставления помещений, зданий и сооружений площадью до 100 квадратных метров, оборудования остаточной стоимостью не более 150-кратного месячного расчетного показателя и помещений учебных заведений и научных организаций на срок не более одного месяца для проведения курсовых занятий, конференций, семинаров, концертов и спортивных мероприятий;
2) предоставления помещений поставщикам заключившим договоры о государственных закупках, связанных с поставкой товаров, выполнением работ и оказанием услуг балансодержателям объектов.
Ответственность за соответствие размеров занимаемых нанимателем помещений размерам помещений, указанным в договоре, несет балансодержатель объекта.

8. Осы Қағиданың 7-тармағының 1) тармақшасында көзделген объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге екі немесе одан да көп өтінімдер берілген жағдайда, оларды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру тендер өткізу арқылы жүзеге асырылады.
9. Объектіні тендер өткізбей, мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдауға алушының объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге арналған өтініміне (бұдан әрі - өтінім) еркін нысанда жалдау шартының жарамдылық мерзімін ұзартуды қоспағанда мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге теңгерім ұстаушының жазбаша келісімі;
2) объектіге деген қажеттілік негіздемесі;
3) заңды тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарт және жарғы) көшірмелері, не көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
заңды тұлғалар үшін көрсетілген құжаттарға қосымша:
акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірме;
жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін – серіктестікке қатысушылардың тізілімінен үзінді көшірме (серіктестікте қатысушылардың тізілімі жүргізілген жағдайда);
шетелдік заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттары;
жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың көшірмелері, не көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері, мекен-жайы туралы анықтаманың түпнұсқасы;
4) өтінімді беру сәтінде салықтық берешегі жоқ екені туралы салық органының анықтамасы.
10. Объектіні мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруге өтінімді жалға беруші күнтізбелік 15 күннен асырмай қарайды.
Жалдауға алушы өтінімді және ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі бойынша мынадай:
объектіні нысаналы мақсаты бойынша мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру туралы;
осы Қағиданың 4-тарауына сәйкес аталған объекті бойынша тендер өткізу туралы;
себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
11. Жалдауға алушымен шартты жалға берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген мемлекеттік мүлікті мүлiктiк жалдау (жалға алу) үлгілік шартымен өтінім берілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жасасады.

8. В случае подачи двух и более заявок на предоставление в имущественный наем (аренду) объектов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 7 настоящих Правил, передача их в имущественный наем (аренду) осуществляется с проведением тендера.
9. При предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) без проведения тендера к заявке на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) в произвольной форме (далее – заявка) нанимателя, за исключением продления срока действия договора аренды, прилагаются следующие документы:
1) письменное согласие балансодержателя на предоставление объекта в имущественный наем (аренду);
2) обоснование потребности в объекте;
3) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учредительных документов (учредительный договор и устав) с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
дополнительно к указанным документам для юридических лиц:
для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае ведения реестра участников товарищества);
для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов, оригинала адресной справки;
4) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявки.
10. Заявка на предоставление объекта в имущественный наем (аренду) рассматривается наймодателем не более 15 календарных дней.
По результатам рассмотрения заявок и представленных документов наймодателем принимается одно из следующих решений:
о сдаче объекта в имущественный найм (аренду) по целевому назначению;
о проведении тендера по данному объекту в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
об отказе с указанием причин в письменном виде.
11. Договор с нанимателем заключается руководителем наймодателя, либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявки с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным постановлением Правительством Республики Казахстан.

12. Теңгерім ұстаушының объектіні жалдауға алушыға беруі осы Қағиданың 6-тарауына сәйкес қабылдау-табыстау актісі бойынша жүзеге асырылады.
13. Үй-жайлар алаңының мөлшеріне қарамастан, үй-жайларды (банктердің есептеу-кассалық орталықтары, "Қазпошта" АҚ) банктік операцияларды жүзеге асыру үшін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру банкоматтар мен мультикассаларды орнатуға арналған алаңдарды қоспағанда, тендер негізінде жүргізіледі.
3. Тендер өткізуге дайындық
14. Жалға берушi тендер өткiзу туралы шешiм қабылдау кезiнде:
1) тендер комиссиясын қалыптастырады;
2) тендер өткiзу күні мен орнын, оның шарттарын, сондай-ақ тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдерiн айқындайды;
3) тендер құжаттамасын бекiтедi;
4) осы Қағиданың 23-тармағында көзделген құжаттарды қабылдайды;
5) тендерге қатысушыларды тіркеуді жүзеге асырады;
6) кепiлдiк жарналар қабылдайды;
7) тендер комиссиясы отырысының хаттамаларын бекiтедi;
8) тендер жеңiмпазымен шарт жасасуды қамтамасыз етедi;
9) осы Қағиданың 25-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда тендер аяқталғаннан кейін тендерге қатысушыларға кепілдік жарналарды қайтарады;
10) осы Қағидада көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Тендердің ұйымдастырушысы ретінде жалға беруші әрекет етеді.
16. Тендерлік комиссияның құрамына жалға берушiнiң, теңгерім ұстаушының, басқа да мүдделi мемлекеттік органдар мен ұйымдар (бұқаралық ақпарат құралдары, аккредиттелген қоғамдық бірлестіктердің және басқалары) өкілдері енгiзiледі. Жалға беруші қажет болған жағдайда тәуелсiз мамандар мен сарапшыларды тартады. Жалға берушiнiң өкiлi комиссия төрағасы болып табылады. Тендерлік комиссия мүшелері тендердің барлық сатысына қатысады.
Комиссияның құрамы жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
17. Тендерлік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жалға беруші белгілеген мерзімде және оларға ұсынылған объекті туралы деректердің негізінде осы Қағиданың 56-тармағына сәйкес есептелген жалдау ақысының мөлшерлемесінен төмен болмайтын, жалдау ақысының ең төменгі мөлшерлемесі негізгісі болып табылатын тендердің шарттарын әзірлейді;
2) тендер жариялау үшiн тендер құжаттамасын және басқа да қажеттi құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткiзедi;
4) тендер жеңiмпазын айқындайтын қорытындыны немесе тендердің қорытындысы бойынша өзге де шешiмді қамтитын тендерлік комиссия отырысының хаттамасын ресiмдейдi;
5) осы Қағидада көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. Жалға беруші мерзімді баспа басылымдарында және Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілімінің (бұдан әрі – Тізілім) веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде тендерді өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын тендер өткізу туралы хабарламаның жариялануын қамтамасыз етедi.

12. Передача объекта балансодержателем нанимателю осуществляется по акту приема-передачи в соответствии с главой 6 настоящих Правил.
13. Предоставление в имущественный наем (аренду) помещений для осуществления банковских операций (расчетно-кассовые центры банков, АО "Казпочта"), независимо от размеров площади помещений, производится на тендерной основе, за исключением площадей для установки банкоматов и мультикасс.
3. Подготовка к проведению тендера
14. При принятии решения о проведении тендера наймодатель:
1) формирует тендерную комиссию;
2) определяет дату и место проведения тендера, его условия, а также критерии выбора победителя тендера;
3) утверждает тендерную документацию;
4) принимает документы, предусмотренные пунктом 23 настоящих Правил;
5) осуществляет регистрацию участников тендера;
6) принимает гарантийные взносы;
7) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
8) обеспечивает заключение договора с победителем тендера;|
9) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
15. В качестве организатора тендера выступает наймодатель.
16. В состав тендерной комиссии включаются представители наймодателя, балансодержателя и других заинтересованных государственных органов и организаций (средств массовой информации, аккредитованных общественных объединений и других). Наймодатель при необходимости привлекает независимых специалистов и экспертов. Председателем комиссии является представитель наймодателя. Члены тендерной комиссии участвуют во всех стадиях тендера.
Состав комиссии утверждается приказом наймодателя.
17. Тендерная комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный наймодателем срок и на основании представленных им данных об объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, рассчитанной в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил;
2) подготавливает тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) оформляет протокол заседания тендерной комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящими Правилами.
18. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в периодических печатных изданиях и на веб-портале Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее – Реестр) не менее чем за пятнадцать календарных дней до проведения тендера на государственном и русском языках.

19. Тендер өткiзу туралы хабарлама мынадай мәліметтерді:
1) жалға берушінің атауын;
2) тендер өткізу шарттарын және жеңiмпазды таңдау өлшемдерін;
3) тендер объектiсiнiң қысқаша сипаттамасын;
4) тендер өткiзу күнін, уақыты мен орнын;
5) тендерге қатысуға өтiнiмдердi қабылдау мерзiмдерiн;
6) мүлiктiк жалдау (жалға алу) мерзiмiн және жалдау ақысының бастапқы мөлшерлемесінің мөлшерін (ол осы Қағиданың 56-тармағына сәйкес жалға беруші бекіткен есептеу мөлшерлемесінен төмен болмайтындай есептеледі);
7) кепiлдiк жарнаның мөлшерiн, мерзiмi мен оны енгiзу үшін банк деректемелерін;
8) тендерге қатысу үшiн қажеттi құжаттар тiзбесiн;
9) шартты жасасу мерзімін;
10) тендерлік құжаттаманы алу және тендер объектісімен танысу мекен-жайын, мерзімдерін және шарттарын қамтиды.
20. Тендерлік құжаттама мынадай негізгі бөлімдерді қамтиды:
1) тендер объектiсi туралы мәлiметтер;
2) өтiнiмнің және онымен бiрге ұсынылатын құжаттардың мазмұны бойынша талаптар;
3) тендер өткiзудiң шарттары мен тәртiбi;
4) тендер жеңiмпазын таңдау өлшемдері;
5) шарттың жобасы;
6) тендерге қатысуға өтiнiмнiң нысаны.
4. Тендерді өткізу
21. Тендерге қатысушыларды тiркеу тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және тендер өткiзiлгенге дейін бір жұмыс күні бұрын аяқталады.
22. Жалға берушi тендер өткiзу туралы хабарлама жарияланғаннан кейiн объектiлер туралы ақпаратқа және тендер өткiзу қағидаларына барлық ниет бiлдiрушiлердiң еркiн, оның ішінде Тізілімнің веб-порталы арқылы қол жеткiзуiн қамтамасыз етеді.
23. Үмiткер тендерге қатысу үшiн жалға берушi белгiлеген мерзiмде:
1) үмiткердiң тендерге қатысуға келiсiмiн және оның тендер шарттарын орындау мен тиісті шарт жасасу жөнiндегi мiндеттемелерін қамтитын тендерге қатысуға өтiнішті;
2) желiмделген конвертте тендердiң шарттары бойынша ұсыныстарды;
3) заңды тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, құрылтай құжаттарының (құрылтай шарт және жарғы) көшірмелері, не көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
заңды тұлғалар үшін көрсетілген құжаттарға қосымша:
акционерлік қоғамдар үшін – бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірме;
жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін – серіктестікке қатысушылардың тізілімінен үзінді көшірме (серіктестікте қатысушылардың тізілімі жүргізілген жағдайда);
шетелдік заңды тұлғалар үшін – мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар құрылтай құжаттары;
жеке тұлғалар үшін – салыстыру үшін міндетті түрде түпнұсқасын ұсына отырып, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың көшірмелері, не көрсетілген құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері, мекен-жайы туралы анықтаманың түпнұсқасы;

19. Извещение о проведении тендера включает следующие сведения:
1) наименование наймодателя;
2) условия проведения тендера и критерии выбора победителя;
3) краткую характеристику объекта тендера;
4) дату, время и место проведения тендера;
5) сроки принятия заявлений на участие в тендере;
6) срок имущественного найма (аренды) и размер стартовой ставки арендной платы (которая рассчитывается, не ниже расчетной ставки, утвержденной наймодателем в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил);
7) размер гарантийного взноса, сроки и банковские реквизиты для его внесения;
8) перечень документов, необходимых для участия в тендере;
9) срок заключения договора;
10) адрес, сроки и условия получения тендерной документации и ознакомления с объектом тендера.
20. В тендерной документации содержатся следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявления и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) критерии выбора
6) форма заявления на участие в тендере.
4. Проведение тендера
21. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается за один рабочий день до проведения тендера.
22. После публикации извещения о проведении тендера наймодатель обеспечивает свободный доступ всем желающим к информации об объектах и правилам проведения тендера, в том числе через веб-портал Реестра.
23. Для участия в тендере претенденту в установленные наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявление на участие в тендере, содержащее согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению соответствующего договора;
2) предложения по условиям тендера в запечатанном конверте;
3) для юридических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учредительных документов (учредительный договор и устав), с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов;
дополнительно к указанным документам для юридических лиц:
для акционерных обществ – выписку из реестра держателей ценных бумаг;
для товариществ с ограниченной ответственностью – выписку из реестра участников товарищества (в случае ведения реестра участников товарищества);
для иностранных юридических лиц – учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный и русский языки;
для физических лиц – копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, документа, удостоверяющего личность физического лица, с обязательным предъявлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии указанных документов, оригинала адресной справки;

4) өтінімді беру сәтінде салықтық берешегі жоқ екені туралы салық органының анықтамасы.
24. Өтініш тендерлік құжаттамада анықталған талаптар мен шарттарға сәйкес жасалады. Өтініштер қосарланған конверттерде қабылданады. Сыртқы конвертте осы Қағиданың 23-тармағында айтылған құжаттар болады. Ішкі конвертте үміткердің ұсынысы болады. Ішкі конверт өтінім берген сәтте жабық болады және үміткермен мөрленеді.
25. Өтінішті қабылдаған кезде жалға беруші ішкі конвертке салынғандарды қоспағанда, құжаттардың бар болуын тексереді. Егер құжаттар осы Қағиданың 23-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, жалға беруші өтінішті қабылдаудан және тіркеуден бас тартады.
26. Өтінішті қабылдау жалға берушінің атына тігілген түрде, парақтарына нөмір қойылған және соңғы бетіне қол қойып, мөр басылған құжаттарды (жеке тұлға үшін - болған жағдайда) ұсынылған кезде жүргізіледі. Тендерге қатысуға ниет білдірген адамдарды тіркеу тіркеу журналында көрсетіледі.
27. Тендерге қатысушылар тендер өткiзу туралы хабарламада көрсетiлген мөлшерде, мерзiмдер мен тәртiппен, жалға берушiнiң депозиттiк шотына кепiлдiк жарна енгiзедi.
Кепiлдiк жарнаның мөлшерi хабарлама жарияланғаннан кейiн өзгерту мүмкін емес. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны алушы болып табылады.
28. Тендерге қатысу үшiн кепiлдiк жарнаны тендерлік комиссия мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін объекті үшін жалдауға алушының қызмет түрі мен жалдауға алушының құқықтық-ұйымдастырушылық нысанын ескеретін коэффициенттер ескерілместен, айлық жалдау ақысы мөлшерінде белгіленеді.
29. Кепiлдiк жарна тендер жеңімпазының мынадай:
1) тендерде жеңiске жеткен жағдайда, тендердiң нәтижелерi туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелерi туралы хаттамаға сәйкес шарт жасасу мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылады.
30. Жалға берушi кепiлдiк жарнаны:
1) егер тендерге қатысушы тендердің мерзімі өткенге дейін өз ұсынысынан бас тартса немесе оны өзгертсе;
2) жеңімпаз тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін жағдайларда тендер бастамашысымен тиісті шарт жасасудан бас тартса қайтармайды.
31. Тендерлік комиссия тендердің шарттарын өзгерткен жағдайда барлық өзгерістер туралы хабарлама мерзімді баспа басылымдарында және Тізілім веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде тендерді өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік бес күн бұрын жариялануы тиіс.
Тендер шарттарының өзгертілгені туралы хабарлама жарияланғанға дейін тендерге қатысуға өтінім берген және осыған байланысты тендерге қатысудан бас тартқан адамдар жазбаша өтініш негізінде кепілдік жарнасын және өздерінің шеккен шығыстарын қайтаруды талап ете алады.

4) справку налогового органа об отсутствии налоговой задолженности на момент подачи заявления.
24. Заявление составляется в соответствии с требованиями и условиями, определенными в тендерной документации. Заявления принимаются в двойных конвертах. Во внешнем конверте содержатся документы, перечисленные в пункте 23 настоящих Правил. Во внутреннем конверте содержатся предложения претендента. Внутренний конверт на момент подачи заявки закрыт и опечатан претендентом.
25. При приеме заявления наймодатель проверяет наличие документов, за исключением содержащихся во внутреннем конверте. В случае если документы не соответствуют требованиям, указанным в пункте 23 настоящих Правил, наймодатель отказывает в приеме и регистрации заявления.
26. Прием заявления производится при предоставлении документов в адрес наймодателя в прошитом виде, с пронумерованными страницами и с заверением последней страницы подписью и печатью (при наличии - для физического лица). Регистрация лиц, желающих принять участие в тендере, отражается в журнале регистрации.
27. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера на депозитный счет наймодателя.
Размер гарантийного взноса не может быть изменен после опубликования извещения. Получателем гарантийного взноса является наймодатель.
28. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается тендерной комиссией в размере месячной арендной платы за объект, передаваемый в имущественный наем (аренду), рассчитанной без учета коэффициентов, учитывающих вид деятельности нанимателя и организационно-правовую форму нанимателя.
29. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств победителя тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключить договор в соответствии с протоколом о результатах тендера.
30. Гарантийный взнос не возвращается наймодателем:
1) если участник тендера откажется от своего предложения или
заменит его до истечения срока тендера;
2) в случае отказа победителя заключить соответствующий договор с инициатором тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
31. В случае изменения тендерной комиссией условий тендера извещение обо всех изменениях должно быть опубликовано в периодических печатных изданиях и на веб-портале Реестра не менее чем за пять календарных дней до проведения тендера на государственном и русском языках.
Лица, подавшие заявление на участие в тендере до опубликования извещения об изменении условий тендера и отказавшиеся в связи с этим от участия в тендере, на основании письменного заявления могут требовать возврата гарантийного взноса и понесенных ими расходов.

32. Бір кепілдік жарна бір объектінің тендеріне қатысуға мүмкіндік береді.
33. Тендерге қатысушылар:
1) тендерге өзi немесе тиiстi түрде ресiмделген сенiмхаттың негізiнде өзiнiң өкiлдерi арқылы қатысады;
2) тендерге шығарылатын объекті бойынша қосымша мәлiметтердi, нақтылауларды тегiн алады;
3) объектiнi алдын ала тексеріп қарайды;
4) өзінің құқықтары бұзылған кезде сотқа жүгiнеді;
5) тендер басталғанға дейін кемінде үш күнтізбелік күн бұрын бұл туралы жалға берушіге жазбаша хабарлап, қатысуға берген өзінің өтінішін қайтарып алады.
34. Егер тендерге қатысушылар екеуден аз болса немесе тендерге қатысушылардың ұсыныстары оның бастамашысы тендердің талаптарын қанағаттандырмайды деп таныса, оның бастамашысы тендер өткізілмеген деп тануы мүмкін.
35. Тендер өтетiн күнi отырыста тендерлік комиссия тендерге қатысушылардың ұсыныстары бар ішкі конверттердi ашады және олардың ұсыныстарын жариялайды. Конверттердi ашу алдында комиссия олардың бүтiндiгiн тексередi, бұл ішкі конверттерді ашу хаттамасында тіркеледі.
Конверттердi ашу және ұсыныстарды жариялау кезiнде тендерге қатысушылар немесе олардың уәкiлеттi өкiлдерi қатыса алады.
36. Тендерлік комиссия ұсынылған ұсыныстардың тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Егер берілген ұсыныстар тендерлiк құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес болмаған жағдайда, көрсетiлген ұсыныстар одан әрi қарауға жатпайды және мұндай өтiнiш берген тұлға тендерге қатысушы мәртебесiн жоғалтады, бұл конверттерді ашу хаттамасында тіркеледі.
37. Конверттерді ашу хаттамасында тендерге қатысушы мәртебесін жоғалтқан тұлға туралы мынадай ақпарат:
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшін – заңды тұлғаның атауы, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні және тіркеу нөмірі (қайта тіркеу нөмірі), сондай-ақ олардың өкілінің өкілеттігін растайтын құжат;
жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты, жеке куәлігі немесе паспортының нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Осы хаттамаға тендерге қатысу мәртебесін жоғалтқан тұлға берген ұсыныстардың тендерлік құжаттамада қамтылған талаптарға сәйкес келмейтіндігін растайтын нақты мәліметтер енгізіледі.
38. Конверттердi ашу хаттамасы ресімделгеннен кейін тендерлік комиссия ұсыныстарды талқылау және бағалау үшiн кеңесуге кетедi.
39. Тендерлік комиссияның шешiмдерi қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады, дауыстар тең болған кезде тендерлік комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.

32. Один гарантийный взнос дает возможность участия в тендере на один объект.
33. Участники тендера:
1) участвуют в тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получают дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер объекту;
3) предварительно осматривают объект;
4) обращаются в суд при нарушении его прав;
5) отзывают свое заявление на участие не менее чем за три календарных дня до начала тендера, сообщив об этом письменно наймодателю.
34. Тендер может быть признан его инициатором несостоявшимся, если в нем приняло участие менее двух участников или предложения участников тендера будут признаны его инициатором не удовлетворяющим условиям тендера.
35. В день проведения тендера, на заседании члены тендерной комиссии вскрывают внутренние конверты с предложениями участников тендера и оглашают их предложения. Перед вскрытием конвертов комиссия проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе вскрытия внутренних конвертов.
При вскрытии конвертов и оглашении предложений могут присутствовать участники тендера или их уполномоченные представители.
36. Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае если представленные предложения не соответствуют требованиям, содержащимся в тендерной документации, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такое заявление, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе вскрытия конвертов.
37. В протоколе вскрытия конвертов отражается следующая информация о лице, утратившего статус участника тендера для юридических лиц Республики Казахстан – наименование, дата государственной регистрации (перерегистрации) и регистрационный номер (номер перерегистрации) юридического лица, а также документа, удостоверяющего полномочия их представителя;
для физических лиц – фамилия, имя, отчество, номер и дата выдачи удостоверения личности или паспорта.
В данный протокол включаются точные сведения, подтверждающие несоответствие предложения, представленного лицом, утратившим статус участника тендера, требованиям, содержащимся в тендерной документации.
38. После оформления протокола вскрытия конвертов тендерная комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки предложений.
39. Решения тендерной комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов тендерной комиссии, при равенстве голосов - голос председателя тендерной комиссии является решающим.

40. Тендерлік комиссияның отырыстары, егер оларға тендерлік комиссия мүшелерiнiң кемінде үштен екісі қатысса, құқықтылы болып табылады. Бұл ретте тендерлік комиссия мүшелерінің дәлелді себеппен растайтын құжаттарды ұсына отырып, болмауы мүмкін.
41. Тендерлік комиссияның шешiмi бойынша объект үшін жалдау ақысының ең жоғары сомасын ұсынған және тендерлiк құжаттамада қамтылған барлық талаптарға сай келетін тендерге қатысушы тендер жеңiмпазы деп танылады.
5. Тендер нәтижелерін ресімдеу
42. Тендер жеңiмпазын анықтайтын тендерлік комиссияның қорытындысы немесе тендердің қорытындылары бойынша өзге шешiм тендер аяқталғаннан кейін бір күн мерзімде хаттамамен ресiмделедi, тендерлік комиссияның барлық мүшелерi қол қояды және жалға берушi бекiтедi.
Тендер жеңiмпазын айқындайтын хаттамаға тендердi жеңiп алушы да қол қояды.
Тендердің нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі міндетті түрде барлық тендерге қатысушыларға, сондай-ақ жеңімпазға жіберіледі және оған сәйкес шарт жасалатын құжат болып табылады.
43. Хаттамада мынадай деректер:
1) тендерлік комиссияның құрамы;
2) тендердiң шарттары;
3) объекті туралы мәліметтер;
4) тендерге қатысушылар мен олардың ұсыныстары туралы мәлiметтер;
5) тендердiң жеңiмпазы туралы мәліметтер немесе жеңімпаздың болмауы себебін көрсете отырып, тендердің қорытындылары бойынша өзге шешім;
6) жеңімпаздың тендерді жеңіп алу шарттары;
7) шартқа қол қою бойынша тараптардың міндеттемелері қамтылады.
44. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың негiзiнде тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетін шарттарда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдаудың (жалға алудың) үлгі шартына сәйкес жеңімпазбен шарт жасалады.
45. Жалға беруші, не оның міндетін атқарушы тұлға тендер хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей тендердің жеңімпазымен шарт жасасады және ол Тізілімде тіркелуге жатады.
46. Бір жылдан артық мерзімге жасалған шарт мемлекеттік тіркеуге жатады және осындай тіркеу сәтінен бастап жасалған болып есептеледі.
Шарттарды мемлекеттік тіркеу жалдауға алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
47. Тендердің жеңімпазына енгізілген кепілдік жарнаның сомасы жасалған шарт бойынша тендердің объектісін пайдаланғаны үшін төлем есебіне жатқызылады.
48. Жеңімпаз тендер жеңiмпазының ұсыныстарына сай келетін талаптарда шарт жасасудан жазбаша бас тартқан жағдайда, жалға берушi бір күн мерзімде тендерге қалған қатысушылардың iшiнен (егер қалғандарының саны кемiнде екеу болса) Қағиданың 41-тармағының талаптарына сай келетін жеңімпазды анықтайды, немесе жаңадан тендер өткiзу туралы шешiм қабылдайды.

40. Заседания тендерной комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей членов тендерной комиссии. При этом, члены тендерной комиссии могут отсутствовать по уважительной причине с предоставлением подтверждающих документов.
41. Победителем тендера признается участник тендера, предложивший, по решению тендерной комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект и отвечающий всем требованиям, содержащимся в тендерной документации.
5. Оформление результатов тендера
42. Заключение тендерной комиссии, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера, в однодневный срок после завершения тендера оформляется протоколом, подписывается всеми членами тендерной комиссии, и утверждается наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
Копия протокола о результатах тендера в обязательном порядке направляется всем участникам тендера, а также победителю и является документом, согласно которому заключается договор.
43. В протоколе содержатся следующие данные:
1) состав тендерной комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об объекте;
4) сведения об участниках тендера и их предложения;
5) сведения о победителе тендера или иное решение по итогам тендера с указанием причины отсутствия победителя;
6) условия, на которых победитель выиграл тендер;
7) обязательства сторон по подписанию договора.
44. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера в соответствии с типовым договором имущественного найма (аренды) государственного имущества, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
45. . Договор с победителем тендера заключается руководителем наймодателя, либо лицом, исполняющим его обязанности, не позднее десяти календарных дней со дня подписания протокола тендера и подлежит регистрации в Реестре.
46. Договор, заключенный на срок свыше одного года подлежит государственной регистрации и считается заключенным с момента такой регистрации.
Государственная регистрация договоров осуществляется за счет средств нанимателя.
47. Победителю тендера сумма внесенного гарантийного взноса засчитывается в счет платы за пользование объектом тендера по заключенному договору.
48. В случае письменного отказа победителя заключить договор на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, наймодатель в однодневный срок определяет победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) на условиях отвечающих пункту 41 настоящих Правил, либо принимает решение о проведении нового тендера.

49. Жалға алынатын объектілерді қосалқы жалдауға тапсыру, сондай-ақ жалға алынған объекті залалсыз ажыратылмауы, объектінің ажырамас жақсартуларын жалдауға алушының өз қаражаты есебінен жүргізуі теңгерім ұстаушының келісімі және жалға берушінің жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жалдауға алушы жүргізген объектілердің ажырауға келетін жақсартулары, егер шартта өзгеше көзделмесе, оның меншігі болып табылады.
Жалға берушінің келісімі бойынша жалдауға алушы жүргізген объектілердің ажырамас жақсартуларының құны жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
50. Ажырамас жақсартуларды жүзеге асыруға рұқсат алу үшін жалдауға алушы жалға берушіге мына құжаттарды:
1) жалдауға алушының өтінімдерін;
2) объектіге ажырамас жақсартулар жүргізуге теңгерім ұстаушының келісімін;
3) енгізілетін ажырамас жақсартуларға қысқаша сипаттама және оларды жүргізу қажеттілігін қамтитын жалпы түсіндірме жазбасы, сондай-ақ құнының жиынтық сметалық есебі құрамындағы жобалау-сметалық құжаттаманы;
4) жаңадан салынатын объектілер үшін есептеулерді, көлемдік-жоспарланған, сындарлы және инженерлік жобалық шешімдердің сызбаларын ұсынады.
Жалға беруші бір ай мерзімде көрсетілген өтінішті қарайды және жалдауға алушыға объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге келісімі немесе бас тартуы туралы ақпарат береді.
Жалға берушінің рұқсатын алғаннан кейін жалдауға алушы объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге кіріседі.
Жалдауға алушы жүргізілген объектінің ажырамас жақсартуларының құнын өтеу үшін жалдауға алушы жалға берушіге келесі құжаттар тапсыру қажет:
1) жалдауға алушының өтемақы алуына өтінімі;
2) жалға берушінің объектінің ажырамас жақсартуларын жүргізуге жазбаша рұқсаты;
3) объектілерді қайта жаңартудан және техникалық қайта жарақтандырудан кейін объектіні пайдалануға енгізуге рұқсат беретін құжаттама (мемлекеттік комиссия актілері, объектіні пайдалануға енгізу бойынша жұмыс комиссиясының актісі және қолданыстағы заңнамаға сәйкес басқа да құжаттар);
4) орындалған жұмыстар актісі.
Енгізілген ажырамас жақсартуларды растау үшін жалға беруші қажетті мамандар мен сарапшыларды тартуы мүмкін.
Ұсынылған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша жалға беруші тиісті шешім қабылдайды, ол туралы ақпарат Тізілімге енгізіледі.
51. Күрделі жөндеуді жүзеге асыру бойынша міндеттеме объектіні жалдауға алушыға жүктелген жағдайда объектіні күрделі жөндеу құны шарт бойынша төлем есебіне жатқызылады. Объектіге күрделі жөндеу жүргізудің құны мен басқа шарттары осы Қағиданың 50-тармағында көзделген талаптарға сәйкес жалға берушімен жазбаша келісіледі.

49. Сдача арендуемых объектов в субаренду, а также производство за счет собственных средств нанимателя неотделимых улучшений объекта, не отделимые без вреда для арендованного объекта, осуществляются с согласия балансодержателя и письменного разрешения наймодателя.
Отделимые улучшения объектов, произведенные нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений объекта, произведенных нанимателем с согласия наймодателя, компенсируется за счет средств местного бюджета.
50. Для получения разрешения на осуществление неотделимых улучшений наниматель предоставляют наймодателю следующие документы:
1) заявки нанимателя;
2) согласие балансодержателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) проектно-сметной документации в составе общей пояснительной записки, в которой дается краткая характеристика вносимых неотделимых улучшений и обоснование необходимости их проведения, а также сводного сметного расчета стоимости;
4) расчетов и чертежей объемно-планировочных, конструктивных и инженерных проектных решений для вновь возводимых объектов.
Наймодатель в месячный срок рассматривает указанное обращение и информирует нанимателя о согласии или отказе в проведении неотделимых улучшений объекта.
После получения разрешения наймодателя наниматель приступает к проведению неотделимых улучшений объекта.
Для компенсации стоимости неотделимых улучшений объекта, произведенных нанимателем, нанимателю необходимо представить наймодателю следующие документы:
1) заявка нанимателя на получение компенсации;
2) письменное разрешение наймодателя на проведение неотделимых улучшений объекта;
3) документация, разрешающая ввод в эксплуатацию объекта после реконструкции и технического перевооружения объектов (акты государственной комиссии, акты рабочей комиссии по вводу в эксплуатацию объекта и другие документы в соответствии с действующим законодательством);
4) акт выполненных работ.
Для подтверждения внесенных неотделимых улучшений наймодатель может привлекать необходимых специалистов и экспертов.
По итогам рассмотрения представленных документов наймодатель принимает соответствующее решение, информация о котором включается в Реестр.
51. В случаях, когда обязанность по осуществлению капитального ремонта возлагается на нанимателя объекта, стоимость капитального ремонта объекта засчитывается в счет платы по договору. Стоимость и другие условия производства капитального ремонта объекта письменно согласовываются с наймодателем, согласно требованиям, предусмотренным пунктом 50 настоящих Правил.

6. Қабылдау-табыстау актісі бойынша объектіні беру
52. Шартқа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей объектіні теңгерім ұстаушы жалға беруші бекіткен қабылдау-табыстау актісі бойынша жалдауға алушыға береді және Тізілімде тіркеледі.
53. Қабылдау-табыстау актісінде мыналар:
1) акт жасалған орны мен күні;
2) өкiлдері оларға сәйкес тараптардың мүдделерiн бiлдiруге уәкiлеттi құжаттардың атауы мен деректемелері;
3) объектіні беру жүргізілетін шарттың нөмiрi мен қол қойылған күнi;
4) берiлетiн объектiнiң анықталған ақаулықтардың тiзбесімен бiрге техникалық жай-күйі;
5) тараптардың мөрлерiмен куәландырылған өкiлдердiң қолдары көрсетіледі.
54. Қабылдау-табыстау актісі мемлекеттік және орыс тiлдерiнде алты данада жасалады, оның екеуi жалға берушiде, екеуi теңгерім ұстаушыда сақталады және екеуi жалдауға алушыға беріледі.
55. Осы Қағидамен реттелмеген барлық мәселелер бойынша шарттың тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
7. Жалдау ақысы
56. Объектілерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеуді жалға беруші айқындайтын салудың түрлерін, тұрғын емес үй-жайдың түрін, қолайлылық дәрежесін, аумақтық орналасуын, жалдауға алушы қызметінің түрін, жалдауға алушының ұйымдастыру құқықтық нысанын, жұмыс уақытының ұзақтығын ескере отырып, базалық мөлшерлемесінің және қолданылатын коэффициенттердің мөлшері негізінде жүзеге асырады.
57. Төлем тұтас алғанда барлық жалданған мүлік үшін немесе шартта көзделетін мерзімділікпен немесе бір жолғы енгізілетін төлемдердің нақты сомасында оның барлық құрамдас бөліктерінің әрқайсысы бойынша жалпы немесе жеке белгіленеді.
Ғимаратта үй-жайлардың бір бөлігін жалдау үшін төлемдерді есептеу кезінде жалдауға алушының осы алаңдарды үлестік пайдалануына тепе-тең жалпы пайдалану орындарына қол жетімділікті ескеру қажет.
58. Мүлікті жалдау (жалға алу) үшін жалдау ақысы коммуналдық қызметтер үшін төлемдерді, ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған аударымдарды, объектіге көрсетілген қызметтер және қорғау үшін төлемдерді қамтымайды. Бұл төлемдерді жалдауға алушы тікелей бағынысты қорғау, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және қызметтер көрсететін, басқа да қызметтерге теңгерім ұстаушымен шарт бойынша төлейді.
59. Егер шартта өзгеше көзделмесе, мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін жылына бір реттен жиі өзгертуге болады.
60. Жалдау ақысы тиісті жергілікті бюджетке аударылады.
8. Мемлекеттік тұрғын үйге жатпайтын қор объектісінің жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесін анықтау

6. Передача объекта по акту приема-передачи
52. Не более десяти рабочих дней после подписания договора объект передается балансодержателем нанимателю по акту приема-передачи, который утверждается наймодателем и регистрируется в Реестре.
53. В акте приема-передачи указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) техническое состояние передаваемого объекта, с перечнем выявленных неисправностей;
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
54. Акт приема-передачи составляется в шести экземплярах на государственном и русском языках, два из которых хранятся у наймодателя, два у балансодержателя и два передаются нанимателю.
55. По всем неурегулированным настоящими Правилами вопросам стороны договора руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
7. Арендная плата
56. При передаче объектов в имущественный наем (аренду) расчет ставки арендной платы осуществляется наймодателем на основании базовой ставки и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого помещения, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя, продолжительность рабочего времени, определяемых наймодателем.
57. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, которая предусматривается в договоре.
При расчете платы за наем части помещений в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию нанимателем этих площадей.
58. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание и охрану объекта. Эти платежи оплачиваются нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам, предоставляющим услуги, либо по договору с балансодержателем.
59. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором.
60. Арендная плата перечисляется в соответствующий местный бюджет.
8. Определение ставки годовой арендной платы за объект государственного нежилого фонда

61. Мемлекеттiк тұрғын үйге жатпайтын қор объектiсiнiң жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесi әр нақты үй-жай үшiн оның аумақтық аймағын, инженерлiк коммуникацияларының болуын және басқа да факторларды есепке алумен анықталады.
62. Мүлiктiк жалдауға (жалға) берiлетiн жалпы ауданның жылдық жалдау ақысы мөлшерлемесiнiң маңызын анықтау үшiн формула мына түрде ұсынылады:
Берілетін объектінің ауданы 70 шаршы метрге дейін:
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12 есептеледі.
Ауданы 70 шаршы метрден жоғары ғимараттар мүлiктiк жалға беру кезiнде 0,5 кеміту коэффициентiне көбейтіледі.
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12 х 0,5 есептеледі.
Ал, ауданы 70 шаршы метрден жоғары жеке тұрған ғимараттарды мүлiктiк жалға беру кезiнде 0,5 кеміту коэффициентiне көбейтіледі:
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12 х 0,5 есептеледі,
мұнда, Ек - жалдау ақысының базалық мөлшерлемесi (1/2 айлық есептiк көрсеткiшi);
К1 - жеделдетiлген амортизация коэффициентi;
К2 - ғимараттың қала, аудандар аумағына тиiстiлiгiн ескеретiн коэффициент;
К3 – үй-жайдың түрін ескеретiн коэффициент;
К4 - ғимараттың жайлылығының дәрежесін, техникалық жағдайын және инженерлiк коммуникациясын ескеретiн коэффициент;
К5 - үй-жайды жалдауға беру кезiнде жалдауға алушының қызметiнiң түрiн ескеретiн коэффициент;
S - бүтiн шаршы метрлерге дейiн дөгелектелген үй-жайдың ауданы.
К1 коэффициентiнiң маңызы.
Жұмыс ұзақтығы:
тәулiгiне 8 сағатқа дейiн – 1;
тәулiгiне 12 сағатқа дейiн – 1,5;
тәулiгiне 24 сағатқа дейiн – 2,0.
К2 коэффициентiнiң маңызы.
Аумақтық аймағы:
Атырау қаласы – 3;
аудан орталықтары – 2 (аудан орталықтарына жататын Ганюшкин селосы, Индер кенті, Аққыстау селосы, Миялы селосы, Махамбет селосы, Мақат кенті, Құлсары қаласы);
қалған аумақтар – 1.
К3 коэффициентiнiң маңызы.
Үй-жайдың түрі:
жеке тұрған – 1,5;
қосымша салынған – 1,0;
жертөле – 0,5.
К4 коэффициентiнiң маңызы.
Жайлылығының дәрежесi, техникалық жағдайы, инженерлiк коммуникациясының болуы:
абаттандырылған (барлық жағдайы болған кезде) – 1,5;
абаттандырылған (барлық жағдайы болған кезде, бiрақ ыстық сумен қамтылмаған) – 1,3;
инженерлiк коммуникацияларысыз (ыстық су, кәрiздiң болмауы кезiнде, бiрақ электрмен қамтылған болуы) – 1,2;
бос тұрған ғимарат (қажеттi коммуникацияларсыз) – 1,0.
К5 коэффициентiнiң маңызы.
Қызмет түрi:
банк қызметi, ұялы байланыс – 4,0;
сауда-коммерциялық, дәрiханалық қызмет – 4,0;
сақтандыру қызметi – 4,0;
тамақтандыруды ұйымдастыру:
жалпы білім беру мектептерінде, арнайы орта оқу орындарында және мемлекеттік емдеу ұйымдарында – 1,5;
басқа да мемлекеттік ұйымдарда – 1,5;

61. Ставка годовой арендной платы за объект государственного нежилого фонда определяется для каждого конкретного помещения с учетом его территориальной зоны, наличия инженерных коммуникаций и других факторов.
62. Формула для определения значения ставки годовой арендной платы общей площади, сдаваемой в имущественный наем (аренду) представляется в виде:
При сдаче объектов не превышающей до 70 квадратных метров:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12.
Площади превышающие 70 квадратных метров при аренде зданий умножается с уменьшенным коэффициентом - 0,5:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12 х 0,5.
А часть площади превышающие 70 квадратных метров при аренде отдельно стоящих зданий умножается с уменьшенным коэффициентом - 0,5:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х S/12 х 0,5,
где, Рп - базовая ставка арендной платы (1\2 расчетного месячного показателя)
К1 - коэффициент ускоренной амортизации;
К2 - коэффициент учитывающий территориальную принадлежность здания к городу, районам;
К3 – коэффициент, учитывающий тип помещения;
К4 - коэффициент, учитывающий степень комфортности, техническое состояние и наличие инженерных коммуникаций здания;
К5 - коэффициент, учитывающий при аренде помещения вид деятельности арендатора;
S - площадь помещения, округленная до целых квадратных метров.
Значение коэффициента К1.
Продолжительность работы:
до 8 часов в сутки – 1;
до 12 часов в сутки - 1,5;
до 24 часов в сутки - 2,0.
Значение коэффициента К2.
Территориальная зона:
город Атырау – 3;
районные центры – 2 (к районным центрам относятся: с.Ганюшкино, п.Индер, с.Аккистау, с.Миялы, с.Махамбет, п.Макат, г.Кульсары);
остальные территории – 1.
Значение коэффициента К3.
Тип помещения:
отдельно стоящее – 1,5;
встроенное – 1,0;
подвальное – 0,5.
Значение коэффициента К4.
Степень комфортности, техническое состояние, наличие инженерных коммуникаций:
благоустроенное (при наличии всех удобств) - 1,5;
благоустроенное (при наличие всех удобств без горячего водоснабжения) - 1,3;
без инженерных коммуникаций (при отсутствии горячего водоснабжения, канализации, при наличии электроснабжения) - 1,2;
здание пустующее (без необходимых коммуникаций) - 1,0.
Значение коэффициента К5.
Вид деятельности:
банковская деятельность, сотовая связь – 4,0;
торгово-коммерческая и аптечная деятельность – 4,0;
страховая деятельность – 4,0;
организация питания:
в общеобразовательных школах, в средних специальных учебных заведениях и в государственных лечебных организациях – 1,5;
в иных государственных организациях – 1,5;

халыққа қызмет көрсетудi ұйымдастыру: заң қызметiн, шаштараздық, массаждық, стоматологиялық, көлiк қызметiн, кеңес беру және басқа да қызмет көрсету түрлерi – 2,4;
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамымен байланыс қызметін көрсету – 3,2;
өндiрiстiк қызмет – 3,2;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын республикалық кәсіпорындар мен мекемелер – 2,0;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар – 0,4;
қоймалық үй-жай – 1,2;
жинақтаушы-зейнетақы қорлары, пошталық байланыс қызметі – 2,0;
қоғамдық қызмет – 0,5;
білім беру қызметі – 2,0;
өзге қызмет – 2,0.
9. Жабдық пен көлікті жалдау ақысының айлық мөлшерлемесін анықтау
63. Жабдық пен көліктің жылдық жалдау ақысының мөлшерлемесi әр қайсысы үшін аумақтық аймақты, жөнделуінің болуы және басқа да факторларды есепке алумен анықталады.
64. Мүлiктiк жалдауға (жалға) берiлетiн жабдық пен көліктің жылдық жалдау ақысы мөлшерлемесiнiң маңызын анықтау үшiн формула мына түрде ұсынылады:
Жалдау ақысы=Ек х К1 х К2 х К3 х К4,
мұнда, Ек- айлық есептiк көрсеткiш;
К1- теңгерімдік құнның коэффициентi;
К2- аймақтандырудың аумақтық коэффициентi;
К3- техникалық жағдайының коэффициентi;
К4- жеделдетiлген амортизацияның коэффициентi;
Жалдауға беру объектiлерiнiң барлық ауқымы теңгерімдік құны шамасы бойынша топтастырылады және әр жолы үшiн өзiнiң тиiстi коэффициентi анықталады:
К1 коэффициентiнiң маңызы.
Теңгерімдік құны:
100 мың теңгеге дейiн – 2,0;
100 мыңнан 250 мың теңгеге дейiн – 2,5;
250 мыңнан 750 мың теңгеге дейiн – 3,5;
750 мыңнан 1500 мың теңгеге дейiн – 4,0;
1500 мыңнан 5000 мың теңгеге дейiн – 5,0;
5000 мыңнан 10000 мың теңгеге дейiн – 6,0;
10000 мыңнан 25000 мың теңгеге дейiн – 9,0;
25000 мыңнан 50000 мың теңгеге дейiн – 20,0;
50000 мыңнан 75000 мың теңгеге дейiн – 30,0;
75000 мыңнан 100 000 мың теңгеге дейiн – 40,0;
100 000 мың теңгеден жоғары – 60,0.
К2 коэффициентiнiң маңызы.
Аумақтық аймақ:
Атырау қаласы – 1,25;
аудан орталықтары – 1,0;
қалған аумақтар – 0,75.
К3 коэффициентiнің маңызы.
Техникалық жағдайы:
жөнделген пайдаланылатын – 1,5;
жөнделген пайдаланылмайтын – 1,0;
жөнделмеген – 0,25.
К4 коэффициентiнiң маңызы.
Жабдықтарды пайдалану ұзақтығы:
тәулiгiне 8 сағатқа дейiн – 1,0;
тәулiгiне 12 сағатқа дейiн – 1,5;
тәулiгiне 24 сағатқа дейiн – 2,0.
10. Дауларды шешу
65. Объектiнi шарт бойынша мүлiктiк жалдауға беру кезінде туындайтын даулар келіссөздер жолымен шешіледі.
Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда даулар сот тәртібінде шешіледі.

организация услуг населению: юридические, парикмахерские, массажные, стоматологические, транспортные, консультационные и другие виды услуг – 2,4;
предоставление услуг связи Акционерным Обществом "Казахтелеком" - 3,2;
производственная деятельность – 3,2;
республиканские предприятия и учреждения, финансируемые из республиканского бюджета – 2,0;
коммунальные государственные предприятия – 0,4;
складское помещение – 1,2;
деятельность накопительно-пенсионных фондов, почтовой связи – 2,0;
общественная деятельность – 0,5;
образовательная деятельность – 2,0;
прочая деятельность – 2,0.
9. Определение месячной ставки арендной платы оборудования и транспорта
63. Ставка годовой арендной платы за оборудование и транспорт определяется для каждого с учетом территориальной зоны, наличия исправности и других факторов.
64. Формула для определения значения ставки годовой арендной платы оборудования и транспорта, сдаваемой в имущественный наем (аренду) представляется в виде:
Арендная плата = Рп х К1 х К2 х К3 х К4, где, Рп- месячной расчетный показатель;
К1- коэффициент балансовой стоимости;
К2- коэффициент территориальной зонированности;
К3- коэффициент технического состояния;
К4- коэффициент ускоренной амортизации.
Весь диапазон объектов аренды группируются по величине балансовой стоимости и определяется для каждой строки свой соответствующий коэффициент:
Значение коэффициента К1.
Балансовая стоимость:
до 100 тысяч тенге - 2,0;
от 100 до 250 тысяч тенге - 2,5;
от 250 до 750 тысяч тенге - 3,5;
от 750 до 1500 тысяч тенге - 4,0;
от 1500 до 5000 тысяч тенге – 5,0;
от 5000 до 10000 тысяч тенге - 6,0;
от 10000 до 25000 тысяч тенге - 9,0;
от 25000 до 50000 тысяч тенге - 20,0;
от 50000 до 75000 тысяч тенге - 30,0;
от 75000 до 100000 тысяч тенге - 40,0;
свыше 100000 тысяч тенге - 60,0.
Значение коэффициента К2.
Территориальная зона: гор город Атырау - 1,25;
районные центры - 1,0;
остальная территория - 0,75.
Значение коэффициента К3.
Техническое состояние:
исправно используемые - 1,5;
исправно неиспользуемые - 1,0;
неисправные - 0,25.
Значение коэффициента К4.
Продолжительность использования оборудования:
до 8 часов в сутки - 1,0;
до 12 часов в сутки - 1,5;
до 24 часов в сутки - 2,0.
10. Разрешение споров
65. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем по договору, разрешаются путем переговоров.
В случае не достижения соглашения споры разрешаются в судебном порядке.