Шығыс Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 09 қазандағы № 14/171-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 26 қарашада № 3105 болып тіркелді
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.07.2017 № 12/142-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 92-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесі бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.07.2017 № 12/142-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Темірбеков
Шығыс Қазақстан облыстық
мәслихатының хатшысы
Г. Пинчук
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрлігі
Су ресурстары комитеті
төрағасының м.a
2013 жылғы 22 қазан
Б. Шаханов
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің
Шығыс Қазақстан облысы бойынша
департаментінің басшысы
2013 жылғы 22 қазан
Т. Ерубаев
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2013 жылғы 9 қазандағы
№ 14/171-V шешімімен бекітілді
Шығыс Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу ережесі
Ескерту. Ережесі жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 14.12.2022 № 21/199- VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Шығыс Қазақстан облысының халқын орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 92 - бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Шығыс Қазақстан облысының аумағында халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Восточно-Казахстанской области
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 09 октября 2013 года № 14/171-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 26 ноября 2013 года № 3105
Сноска. Заголовок - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 12.07.2017 № 12/142-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного Кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Восточно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 12.07.2017 № 12/142-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Н. Темирбеков
Секретарь Восточно-Казахстанского
областного маслихата
Г. Пинчук
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Председателя Комитета
по водным ресурсам Министерства
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
22 октября 2013 года
Б. Шаханов
Руководитель
департамента Комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
по Восточно-Казахстанской области
22 октября 2013 года
Т. Ерубаев
Утверждены решением
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 9 октября 2013 года
№ 14/171-V
Правила
забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Восточно-Казахстанской области
Сноска. Правила в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14.12.2022 № 21/199-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Восточно-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения на территории Восточно-Казахстанской области.

2. Ереже халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау бойынша қызметтерді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға таралады.
3. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ауызсу – сапасы бойынша белгіленген ұлттық стандарттарға және гигиеналық нормативтерге сай келетін, халықтың ауызсу және шаруашылық-ауызсу мұқтаждарына арналған табиғи күйіндегі немесе өңделгеннен кейінгі су;
2) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау – суды шығындау орындарына бермей, жинауға арналған, жалпы пайдалану үшін ашық немесе жеке пайдаланылатын құрылыстар;
3) сумен жабдықтау – суды жинауды, сақтауды, дайындауды, беруді және сумен жабдықтау жүйесі арқылы су тұтынушыларға таратуды қамтамасыз ететін іс-шаралар жиынтығы.
2. Халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алуға қойылатын талаптар
4. Өз мұқтаждықтары үшін орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтауды жүзеге асыратын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 19-02/183 бұйрығымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7678 болып тіркелген) сәйкес тіркеуді ерікті негізде жүзеге асырады.
5. Су объектілерінен тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде су алу кезінде халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау арнайы су пайдалануға рұқсат алуды талап етпейді.
6. Орталықтандырылмаған су көздерінің ауыз суының сапасы гигиеналық нормативтерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) бекітілген "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 15.12.2023 № 9/85-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жеке және заңды тұлғалар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен облыстың жергілікті атқарушы органы су пайдалануды міндетті түрде тіркеп, тұтастай алғанда осы су объектілеріне халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның оң қорытындысы болғанда тікелей жерүсті және жерасты су объектілерінен су алуға құқылы.

2. Правила распространяются на физические и юридические лица, осуществляющие услуги по нецентрализованному водоснабжению населения.
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) питьевая вода – вода в ее естественном состоянии или после обработки, отвечающая по качеству установленным национальным стандартам и гигиеническим нормативам, предназначенная для питьевых и хозяйственно-питьевых нужд населения;
2) нецентрализованное водоснабжение – сооружения, предназначенные для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытые для общего пользования или находящиеся в индивидуальном пользовании;
3) водоснабжение – совокупность мероприятий, обеспечивающих забор, хранение, подготовку, подачу и распределение воды через системы водоснабжения водопотребителям.
2. Требования к забору воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения
4. Физические лица, осуществляющие нецентрализованное питьевое водоснабжение для собственных нужд, осуществляют регистрацию на добровольной основе в соответствии с Правилами обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2012 года №19-02/183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7678).
5. Нецентрализованное питьевое водоснабжение населения не требует получения разрешения на специальное водопользование при заборе воды из водных объектов в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки.
6. Качество питьевой воды нецентрализованных водоисточников соответствует гигиеническим нормативам, а также требованиям, установленным санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31934).
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 15.12.2023 № 9/85-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При нецентрализованном питьевом водоснабжении населения физические и юридические лица вправе забирать воду непосредственно из поверхностных и подземных водных объектов при наличии положительного заключения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целом на эти водные объекты с обязательной регистрацией водопользования местным исполнительным органом области в порядке, установленном уполномоченным органом.