"Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 308 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 126 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 1 сәуірде № 9289 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 20.02.2015 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 5-тармағына және «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 308 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6630 тіркелген және 2010 жылғы 26 қарашадағы № 321-322 (26382-26383) «Казахстанская правда» газетінде, 2010 жылғы 24 желтоқсандағы № 52 (522) «Официальная газета» газетінде, 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атқарушылық құжаттарды орындау кезінде тыйым салынған мүлікті сату ережесіне:
2-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«кепілдік жарна – борышкерлердің тыйым салынған мүлкін сату жөніндегі сауда-саттыққа қатысуға ниет білдірген тұлғалар аумақтық органның бақылаудағы қолма-қол ақша шотына, сонымен қатар жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына енгізетін ақшалай сома;»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Өндіріп алушылар ретінде екі және одан көп өндіріп алушылар әрекет ететін атқарушылық іс жүргізу бойынша тыйым салынған мүлік әрбір өндіріп алушыға бара-бар тиесілі сомада мүлікті сатудан алынған ақшалай қаражатты бөлу жолымен барлық өндіріп алушылардың талаптарын қанағаттандыру үшін сауда-саттыққа қойылады. Осы атқарушылық іс жүргізулер бойынша сатудың барлық сатысында өндіріп алушыларға мүлікті заттай қабылдап алу туралы ұсыныс жасалмайды. Өндіріп алушы аукционға қатысқан кезде кепілдік жарнаны және жеңген жағдайда толық құнын енгізеді.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 308 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 126. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2014 года № 9289. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 20.02.2015 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 74 Закона Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» и подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 308 «Об утверждении Правил реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6630, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 26.11.2010 г., № 321-322 (26382-26383), «Официальная газета» от 24.12.2010 г. № 52 (522), «Егемен Қазақстан» 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355)), следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации арестованного имущества при исполнении исполнительных документов, утвержденных указанным приказом:
абзац третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
«гарантийный взнос - денежная сумма, вносимая на контрольный счет наличности территориального органа либо на текущий счет частного судебного исполнителя лицами, желающими принять участие в торгах по продаже арестованного имущества должников;»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. По исполнительным производствам, по которым в качестве взыскателей выступают двое и более взыскателей одной очереди, арестованное имущество выставляется на торги для последующего удовлетворения требований всех взыскателей путем распределения денежных средств, вырученных от реализации имущества пропорционально причитающейся каждому взыскателю сумме. По данным исполнительным производствам на всех стадиях реализации предложение взыскателям о принятии имущества в натуре не производится. Взыскатель, при участии на аукционе вносит гарантийный взнос и в случае победы полную стоимость имущества.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

«10. Өткізілгелі жатқан аукцион туралы хабарландыру аукцион өткiзiлгенге дейін кемінде он күнтізбелік күн бұрын, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын ресми хабарламаларды жариялауға құқығы бар мерзімді баспа басылымдарында, қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.»;
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
«10-1. Борышкердің мүлкін аукционда сатқан кезде мемлекеттік сот орындаушысы мүліктің тізімін аумақтық органның интернет-ресурсында жариялайды, ал жеке сот орындаушысы жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасының интернет-ресурсында жариялайды.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
11-тармақ. Аукционды өткізу туралы хабарламада мынадай мәлеметтер көрсетіледі:
1) аукцион өткізу туралы тақырып;
2) мүлкі сатылатын борышкердің атауы;
3) электрондық аукцион өтетін күні мен уақыты;
4) қосымша ақпарат алу үшін аукцион ұйымдастырушысының, аумақтық органның немесе жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасының телефондар нөмірлері, мекенжайлары мен интернет-ресурсының электрондық мекенжайы;
5) өтінімдерді қабылдау уақыты мен мерзімдері;
6) аукционға қатысу үшін кепілдік жарна мөлшері және аумақтық органның кепілақы аударылуы тиіс ағымдағы бақылаудағы қолма-қол ақша шотының немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотының деректемелері;
7) уәкілетті органның сенім телефондары.
16-20 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Сауда-саттыққа қатысқысы келетін адамдар қатысушы ретінде тіркелу үшін мыналарды тапсырады:
1) сауда-саттыққа қатысуға өтінім;
2) сауда-саттыққа қатысуы үшін кедергілердің жоқтығы туралы тілхат;
3) қатысушының жеке басын куәландыратын құжат және заңды тұлға өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжат;
4) кепілдік жарнаның енгізілгенін растайтын төлем құжат;
5) заңды тұлғалар заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы анықтаманы ұсынады.
Сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерде сауда-саттыққа қатысушының толық деректері: тегі, аты, әкесінің аты, жеке куәлігінің деректері, заңды тұлғаның толық атауы, жеке идентификациялық нөмірі/бизнес идентификациялық нөмірі көрсетіледі.
осы тармақтың 4) тармақшасының талаптары мүлкі сатылып отырған атқарушылық іс жүргізу бойынша өндіріп алушысы болып табылатын аукционның қатысушысына қолданылмайды.
17. Сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарна мүліктің бастапқы құнының бес пайызы мөлшерінде белгіленеді.»;
18. Кепілдік жарнанаы қатысушының атынан сенімхатпен немесе шартпен уәкілеттік берілген кез келген жеке немесе заңды тұлға салуы мүмкін.»;

«10. Оповещение о предстоящем аукционе публикуются на казахском и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, имеющих право публиковать официальные сообщения, не позднее чем за десять календарных дней до проведения торгов.»;
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
«10-1. При реализации имущества должника на аукционе государственный судебный исполнитель публикует список имущества на интернет-ресурсе территориального органа, а частный судебный исполнитель - на интернет-ресурсе региональной коллегии частных судебных исполнителей.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
п. 11. Оповещение о проведении аукциона содержит следующие сведения:
1) заголовок о проведении аукциона;
2) наименование должника, чье имущество реализуется;
3) дату и время проведения аукциона;
4) номера телефонов, адреса и электронный адрес интернет-ресурса организатора аукциона, территориального органа либо региональной коллегии частных судебных исполнителей для получения дополнительной информации;
5) время и сроки приема заявок на участие в аукционе;
6) размер задатка для участия в торгах и реквизиты текущего контрольного счета наличности территориального органа или текущего счета частного судебного исполнителя, на который должен быть перечислен задаток;
7) номер телефона доверия уполномоченного органа.
пункты 16-20 изложить в следующей редакции:
«16. Лица, желающие принять участие в торгах, для регистрации в качестве участника представляют:
1) заявку на участие в торгах в произвольной форме;
2) подписку о том, что не имеется препятствий к их участию в торгах;
3) документ, удостоверяющий личность участника и документ, удостоверяющий полномочия представителя юридического лица;
4) платежный документ, подтверждающий внесение гарантийного взноса;
5) юридические лица представляют справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
В заявке на участие в торгах отражаются полные данные участника торгов: фамилия, имя, при наличии отчество, данные документа, удостоверяющего личность, полное наименование юридического лица, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер.
Требования подпункта 4) настоящего пункта не распространяются на участника аукциона являющегося взыскателем по исполнительному производству, по которому производится реализация имущества.
17. Гарантийный взнос для участия на аукционе устанавливается в размере пяти процентов от стартовой стоимости имущества.
18. Гарантийный взнос может быть внесен от имени участника любым физическим или юридическим лицом, уполномоченным доверенностью или договором.

19. Сауда-саттықты жеңіп алған тұлғаның кепілдік жарнасы сатып алу бағасының шотына есепке алынады. Қалған қатысушылардың енгізген кепілдік жарнасы сауда-саттық өткізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады.»;
20. Егер сатып алушы бес жұмыс күні ішінде мүліктің бүкіл сатып алу құнын енгізбеген жағдайда немесе сауда-саттыққа қатыса алмағандығы белгілі болған жағдайда кепілдік жарна оған қайтарылмайды және ол мемлекет кірісіне түседі. Егер кепілдік жарна жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына енгізілген жағдайда, жеке сот орындаушысы үш жұмыс күні ішінде кепілдік жарнаны мемлекет пайдасына аудару туралы шараны қолданады.»;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Бірінші сауда-саттықты өткізген кезде құны үш жүзден мыңға дейін айлық есептік көрсеткіш болатын мүліктің бастапқы бағасын жоғарлату қадамы бес пайызды құрайды.
Қайталама сауда-саттық өткізген кезде құны үш жүзден мыңға дейін айлық есептік көрсеткіш болатын мүліктің бастапқы бағасынан төмендеу қадамы үш пайызды құрайды.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Сатып алушы сатып алынған мүлік үшін барлық сатып алу сомасын енгізгеннен кейін сот орындаушысы болып өткен сауда-саттық туралы хаттама және мүліктен ауыртпалықты (тыйым салуды) алу туралы қаулы құрылады. Осымен бір уақытта сот орындаушысының, сатып алушының және борышкердің қатысуымен мүлікті сатып алушыға мүлікті қабылдап алу-тапсыру актісі жасалады. Борышкердің болмауы мүлікті сатып алушыға беруге кедергі болып табылмайды.
Сонымен бірге, сауда - саттықта мүлікті сатып алушымен сатып алу-сату шарты жасалады. Аталған шарт сатып алушының алған мүлкіне оның меншік құқықтарын (меншік құқықтарының ауысуын) мемлекеттік органдарда тіркеу үшін негіз болып табылады.
Өндіріп алушыны сауда-саттықтың жеңімпазы ретінде жариялаған кезде сатып алынған мүліктің сомасы берешек сомасынан жоғары болса, өндіріп алушы берешек сомасы мен сатылған мүлік құнының арасындағы айырмашылықты береді.»;
37-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«сауда-саттыққа екінші қатысушысы осы Ережелердің 35-тармағында көзделген жағдайларда өзі жариялаған сатып алу бағасын бес жұмыс күндік мерзімде енгізбесе.»;
39-41 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«39. Егер сауда-саттық өтпесе, осы Ереженің 20-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепілдік жарна оны салған адамдарға қайтарылады.
40. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, алғашқы сауда-саттық өпеді деп жарияланған жағдайда өндіріп алушыға бастапқы бағамен мүлікті өзіне қалдыру құқығы беріледі, ол туралы тиісті қаулы шығарылады.
Өндіріп алушыға мүлікті меншігіне қабылдау құқығы берілген жағдайда оған он бес жұмыс күні ішінде жауап берілмесе, мүлікті меншікке қабылдаудан бас тартатындығын білдіретіндігі жөнінде жазбаша түсіндіріледі.
Өндіріп алушыға мүлікті берген кезде өндіріп алушы борышкердің мүлкінің құнынан атқарушылық әрекеттерді жасау бойынша шығындардың және жеке сот орындаушысы қызметінің төлемінің берілген мүлік құнымен мөлшерлес сомасын өтейді. Аталған сома кейін борышкерден өндіріліп алынады.
Аукцион өтпеді деп танылған және өндіріп алушының мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан жағдайда сот орындаушысы Заңмен және осы Ережемен белгіленген тәртіпті сақтай отырып және өндіріп алушыға қатысуға құқық бере отырып қайталама аукцион белгілейді.

19. Гарантийный взнос лица, выигравшего торги, зачисляется в счет покупной цены. Гарантийный взнос, внесенный остальными участниками торгов, подлежит возвращению в течение пяти рабочих дней после проведения торга.
20. При невнесении покупателем всей следуемой с него суммы в установленный срок гарантийный взнос, внесенный перед началом аукциона, ему не возвращается и поступает в доход государства. Гарантийный взнос поступает в доход государства также в том случае, если будет установлено, что покупатель не имел права участвовать в аукционе. В случае внесения гарантийного взноса на текущий счет частного судебного исполнителя, частный судебный исполнитель перечисляет сумму гарантийного взноса в свою пользу.»;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. При проведении первых торгов шаг повышения стартовой цены имущества стоимостью от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей составляет пять процентов.
При проведении повторных торгов шаг понижения стартовой цены имущества стоимостью от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей составляет три процента от его первоначальной стоимости.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. После внесения покупателем всей покупной стоимости за приобретенное имущество судебным исполнителем составляется протокол о состоявшихся торгах и выносится постановление о снятии с имущества обременения (ареста). Одновременно с этим составляется акт приема-передачи имущества покупателю, с участием судебного исполнителя, покупателя и должника. Отсутствие должника не является препятствием для передачи имущества покупателю.
Вместе с тем, заключается договор купли-продажи с покупателем имущества на торгах. Указанный договор является основанием для регистрации покупателем права собственности (перехода права собственности) на полученное им имущество в государственных органах.
При объявлении взыскателя победителем торгов, если сумма, за которую куплено имущество, превышает сумму долга, взыскатель вносит разницу между суммой долга и стоимостью проданного имущества.»;
подпункт 4) пункта 37 изложить в следующей редакции:
«4) второй участник торга в случаях, предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил, не внес объявленную им покупную цену в течение пяти рабочих дней.»;
пункты 39-41 изложить в следующей редакции:
«39. Если торги не состоялись, гарантийный взнос возвращается лицам, его внесшим, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил.
40. За исключением случаев предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, при объявлении первых торгов несостоявшимися взыскателю предоставляется право, оставить имущество за собой по стартовой стоимости, о чем выносится соответствующее постановление.
При предоставлении взыскателю права принять в собственность имущество ему письменно разъясняется, что не предоставление ответа в течение пятнадцати рабочих дней означает отказ от принятия имущества в собственность.
При передаче взыскателю имущества взыскатель из стоимости принимаемого имущества должника возмещает сумму расходов по совершению исполнительных действий и сумму оплаты деятельности частному судебному исполнителю, соразмерно переданной стоимости имущества. Данная сумма в последующем подлежит взысканию с должника.
В случае признания аукциона несостоявшимся и отказа взыскателя оставить за собой имущество судебный исполнитель с соблюдением порядка, установленного Законом и настоящими правилами назначает повторный аукцион, с предоставлением взыскателю права участия.

41. Мүліктің бастапқы бағасы қайталама сауда-саттық өткізген кезде мүліктің бастапқы бағасына тең болады. Сауда-саттық ұйымдастырушысы лоттың бастапқы бағасын жариялайды және лоттың ең төменгі бағасынан төмен емес, мүліктің бастапқы құнынан елу пайыз мөлшерінде жаңа бағаны жариялай отырып, өтінілген қадаммен оны төмендетеді.
Қатысушы өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны көтерген жағдайда сауда-саттық ұйымдастырушысы бағаны жариялаған кезде өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны бірінші болып көтерген қатысушының нөмірін айтады, лоттың бағасын үш рет қайталайды және он секунд ішінде өзге көтерілген нөмірлер болмаған жағдайда оны осы лот бойынша жеңімпаз ретінде жариялайды.
Қатысушының нөмірін қайталау кезінде өзге қатысушы (қатысушылар) өзіне берілген тіркеу нөмірі бар парақшаны көтерсе немесе бір қадамда бір уақытта бірнеше қатысушылар өздеріне берілген тіркеу нөмірлері бар парақшаларды көтерсе, онда осы лот бойынша сауда-саттық мүлік құнын жоғарылату әдісімен жалғастырылады, сондай-ақ жоғарлату қадамы мүліктің бастапқы бағасынан үш пайыз болып қалады.»;
43-44 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«43. Қайталама сауда-саттық өтпеді деп жарияланған жағдайда өндіріп алушыға жазбаша нысанда бастапқы құнынан (бағасынан) жиырма пайызға төмендетілген бағамен борышкердің мүлкін өзіне қалдыру ұсынылады. Сот орындаушысы қайталама сауда-саттықты өтпеді деп тану туралы тиісті қаулы шығарады.
44. Өндіріп алушы борышкердің мүлкін соңғы жарияланған бағамен өзіне қалдырудан жазбаша бас тартқан жағдайда немесе он бес жұмыс күні ішінде жауап бермесе, сот орындаушысы борышкердің өзге мүлкі болмаса оны қайта бағалау және одан әрі сату шараларын қабылдайды.»;
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейін заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                             Б. Имашев

41. Стартовая цена имущества при проведении повторных торгов равна первоначальной оценке имущества. Организатор торгов объявляет стартовую цену лота и понижает ее с заявленным шагом, объявляя новую цену, но не ниже минимальной цены лота, в размере пятидесяти процентов от первоначальной стоимости имущества.
При поднятии участником карточки с присвоенным ему регистрационным номером, организатор торгов называет номер участника, который первый поднял карточку с присвоенным ему регистрационным номером при объявленной цене, трижды повторяет цену лота и при отсутствии в течении не менее десяти секунд других поднятых номеров, объявляет его победителем по данному лоту.
В случае если в период повторения номера участника, поднимет карточку с присвоенным ему регистрационным номером другой участник (участники), либо, если на одном шаге одновременно несколько участников поднимут карточки с присвоенными им номерами, то продолжение торгов по данному лоту осуществляется методом на повышение стоимости имущества, при этом, шаг повышения остается три процента от стартовой цены имущества.»;
пункты 43-44 изложить в следующей редакции:
«43. В случае объявления несостоявшимися повторных торгов взыскателю в письменной форме предлагается оставить имущество должника за собой по цене, сниженной на двадцать процентов от первоначальной стоимости (оценки). О признании повторных торгов несостоявшимися судебный исполнитель выносит соответствующее постановление.
44. В случае письменного отказа взыскателя от оставления за собой имущества должника по последней объявленной цене либо не предоставления ответа в течение пятнадцати рабочих дней судебный исполнитель в случае отсутствия иного имущества у должника принимает меры по его переоценке и дальнейшей реализации.».
2. Комитету по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев