Газ желісі ұйымдарын аккредиттеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қаңтарда № 10135 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 2 қарашадағы № 333 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 02.11.2021 № 333 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2018 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 20) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметтi жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестiкті растайтын құжаттардың тiзбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 24.10.2016 № 456 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеге жолдауын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.

О некоторых вопросах аккредитации газосетевых организаций
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2015 года № 10135. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 333.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 02.11.2021 № 333 (вводится в действие с 01.01.2022).
Сноска. В наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 28.09.2018 № 395 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) правила аккредитации газосетевых организаций, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) разрешительные требования к газосетевым организациям и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 24.10.2016 № 456 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в средства массовой информации и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2014 жылғы 12 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
________________ Ә. Исекешев
2014 жылғы 22 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 27 қарашадағы
№ 153 бұйрығына
1-қосымша
Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2018 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 20) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 12-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және газ желісі ұйымдарын аккредиттеуді жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар қолданылады:
1) аккредиттеу – газ желісі ұйымдарын Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келеді деп уәкілетті органның ресми тану рәсімі;
2) газ желісі ұйымы – аккредиттеу туралы куәлігі бар және газ толтыру станциясын пайдалануды, сондай-ақ осы Заңда белгіленген шарттарда сұйытылған мұнай газын көтерме және бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) газ толтыру станциясы – сұйытылған мұнай газын сақтауға, теміржол цистерналарына, автогаз тасымалдағыштарға, тұрмыстық баллондарға қотаруға және құюға, сондай-ақ тұрмыстық баллондарды жөндеуге және кәдеге жаратуға арналған технологиялық өзара байланысты өндірістік және өзге де объектілер кешені;
4) рұқсаттық бақылау – уәкілетті органның рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша берілгенге дейін өтініш берушінің рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеруге, сондай-ақ олар берілгеннен кейін екінші санаттағы рұқсатты иеленушілердің Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметі;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
12 декабря 2014 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
22 декабря 2014 года
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 ноября 2014 года № 153
Правила аккредитации газосетевых организаций
Сноска. Правила в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.09.2018 № 395 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации газосетевых организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон), подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о госуслугах), определяют порядок проведения аккредитации газосетевых организаций.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие определения и понятия:
1) аккредитация – процедура официального признания уполномоченным органом газосетевых организаций соответствующими требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении;
2) газосетевая организация – юридическое лицо, имеющее свидетельство об аккредитации и осуществляющее эксплуатацию газонаполнительной станции, а также оптовую и розничную реализацию сжиженного нефтяного газа на условиях, установленных Законом;
3) газонаполнительная станция – комплекс технологически взаимосвязанных производственных и иных объектов, предназначенных для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в железнодорожные цистерны, автогазовозы, бытовые баллоны, а также ремонта и утилизации бытовых баллонов;
4) разрешительный контроль – деятельность уполномоченного органа, направленная на проверку соответствия заявителя разрешительным требованиям до выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению, а также обеспечение соблюдения владельцами разрешений второй категории законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях после их выдачи;

5) уәкілетті орган – газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ елді мекендердің шекаралары шегінен тыс тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де анықтамалар мен ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Аккредиттеуді уәкілетті орган мемлекеттік көрсетілетін қызмет шеңберінде жүргізеді және ол газ желісі ұйымдарының аккредиттеу туралы куәлігімен (бұдан әрі – куәлік) расталады.
4. Аккредиттеу мынадай негізгі кезеңдерді көздейді:
1) өтініш берушінің құжаттарын қарау;
2) аккредиттеу туралы куәлікті беруіне дейін, өтініш берушінің рұқсат беру талаптарына сәйкестігін анықтау;
3) аккредиттеу туралы шешімді қабылдау;
4) аккредиттеу туралы куәлікті ресімдеу, тіркеу және беру, не дәлелді бас тарту туралы жауап жіберу.
5. Өтініш беру, өтінішті тіркеу және кері қайтарып алу, куәлікті ресімдеу, беру немесе қайта ресімдеу не куәлікті беруден бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдау, Газ желісі ұйымдарының тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жүргізу электрондық нысанда "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) және рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АЖ) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Газ желісі ұйымдарын аккредиттеуді жүргізу тәртібі
6. Газ желісі ұйымдарын аккредиттеуді жүргізу үшін өтініш беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша газ желісі ұйымдарының аккредиттеу туралы куәлігін алуға электрондық нысанда өтінішті (бұдан әрі - өтініш), осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестiкті растайтын құжаттардың тiзбесіне мәліметтер нысанын (бұдан әрі - мәліметтер нысаны) ұсынады.
Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес "Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа вне пределов границ населенных пунктов.
Иные определения и понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Аккредитация проводится уполномоченным органом в рамках государственной услуги и подтверждается свидетельством об аккредитации газосетевых организаций (далее – свидетельство).
4. Аккредитация предусматривает следующие основные этапы:
1) рассмотрение документов заявителя;
2) установление соответствия заявителя разрешительным требованиям, до выдачи свидетельства;
3) принятие решения об аккредитации;
4) оформление, регистрацию и выдачу свидетельства либо направление мотивированного ответа об отказе.
5. Подача заявления, регистрация и отзыв заявления, оформление, выдача или переоформление свидетельства либо направление мотивированного ответа об отказе в выдаче свидетельства, ведение Реестра газосетевых организаций (далее – Реестр), осуществляется в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) и государственной информационной системы разрешений и уведомлений (далее – ИС).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения аккредитации газосетевых организаций
6. Для проведения аккредитации газосетевых организаций заявитель в электронной форме подает в уполномоченный орган заявление для получения свидетельства об аккредитации газосетевых организаций по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), форму сведений к разрешительным требованиям к газосетевым организациям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – форма сведений).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги "Аккредитация газосетевых организаций" согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

7. Құжаттарды қарау, сондай-ақ өтініш берушінің газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестiкті растайтын құжаттардың тiзбесіне (бұдан әрі – рұқсат беру талаптары) сәйкестігін анықтау уәкілетті органға өтініш келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (бұдан әрі - құрылымдық бөлімшенің қызметкері) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген кезден бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттар топтамасын және (немесе) мәліметтерді толық ұсынбаған жағдайда, құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімде осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды.
Уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту портал арқылы электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.
Өтініш беруші құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынған жағдайда, құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) портал арқылы электрондық нысанда рұқсаттық бақылауын жүргізуге сұрау салуды жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аумақтық бөлімшенің қызметкері және (немесе) құрылымдық бөлімшенің қызметкері 9 (тоғыз) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің рұқсат беру талаптарына сәйкестігін немесе сәйкес еместігін белгілейді, оның нәтижелері бойынша аумақтық бөлімшенің қызметкері және (немесе) құрылымдық бөлімшенің қызметкері және өтініш беруші қол қойған қорытындыны дайындайды.
Аумақтық бөлімше басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы қорытындысы портал арқылы өтініш берушіге жіберіледі.

7. Рассмотрение документов, а также установление соответствия заявителя разрешительным требованиям к газосетевым организациям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения (далее – разрешительные требования) осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявления в уполномоченный орган.
8. Уполномоченный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сотрудник ответственного структурного подразделения уполномоченного органа (далее – сотрудник структурного подразделения) в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и (или) сведений.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) сведений, сотрудник структурного подразделения в сроки, указанные в части третьей настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя ответственного структурного подразделения уполномоченного органа, направляется заявителю в форме электронного документа посредством портала.
В случае предоставления заявителем полного пакета документов и (или) сведений сотрудник структурного подразделения в течение срока, указанного в части третьей настоящего пункта, направляет запрос в территориальное подразделение уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение) на проведение на проведение разрешительного контроля в электронной форме посредством портала.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Сотрудник территориального подразделения и (или) сотрудник структурного подразделения в течение 9 (девяти) рабочих дней устанавливают соответствие или несоответствие заявителя разрешительным требованиям, по результатам которого готовят заключение, подписанное сотрудником территориального подразделения и (или) сотрудником структурного подразделения и заявителем (далее - заключение).
Заключение в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя территориального подразделения, направляется посредством портала в уполномоченный орган.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше қызметкерінің және (немесе) құрылымдық бөлімше қызметкерінің қорытындысын (бұдан әрі – қорытынды) қарайды.
Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін осы Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тыңдау өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-ның 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті беруден уәжді бас тартуды ұсыну арқылы куәлік беруден бас тарту не осы Қағидалардың 2-4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша куәлік беру туралы шешім қабылдайды.
Куәлік немесе куәлікті беруден уәжді бас тарту портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Уәкілетті орган мынадай негіздер бойынша куәлікті беруден бас тартады:
1) өтініш берушінің куәлікті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің белгіленген рұқсат беру талаптарына және Заңның 28-бабы 7-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) өтініш берушіге қатысты куәлік алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) өтініш берушіге қатысты оның негізінде өтініш берушінің куәлік алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылғаны туралы соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает заключение сотрудника территориального подразделения и (или) сотрудника структурного подразделения.
В случае отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 11 настоящих Правил, уполномоченный орган не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению по форме, согласно приложению 2-3 к настоящим Правилам.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение отказать в выдаче свидетельства путем предоставления мотивированного отказа в выдаче свидетельства об аккредитации газосетевых организаций по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам, либо выдать свидетельство по форме, согласно приложению 2-4 к настоящим Правилам.
Свидетельство и мотивированный отказ в выдаче свидетельства, подписанные ЭЦП руководителя ответственного структурного подразделения уполномоченного органа, направляются посредством портала в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Уполномоченный орган отказывает в выдаче свидетельства по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения свидетельства, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, установленных разрешительными требованиями и требованию подпункта 2) пункта 7 статьи 28 Закона;
3) отрицательное заключение проверки;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения свидетельства;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением свидетельства.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Куәлік беруден бас тартылған жағдайда өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес құжаттарды қайта береді.
13. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Куәлікті қайта ресімдеу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) егер газ желісі ұйымның екі және одан да көп газ толтыру станциясы бар болғанда, меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі газ толтыру станциясының біреуін иелену тоқтатылған кезде;
3) газ желісі ұйымының есептік деректеріне рұқсат беру талаптарына сәйкес келетін қосымша газ толтыру станциясын қосу.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, газ желісі ұйымдары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша иелену тоқтатылған газ толтыру станциясының мекенжайын көрсете отырып, куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген өтініші келіп түскен күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәлікті қайта ресімдейді.
Бұл жағдайда ҚР ӘРПК-ның 73-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының негізінде тыңдау өткізілмейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. В случае отказа в выдаче свидетельства, заявитель повторно подает документы в соответствии с требованиями пункта 6 настоящих Правил после устранения выявленных несоответствий.
13. Исключен приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Переоформление свидетельства осуществляется в случаях:
1) исключен приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
2) прекращения владения одной из газонаполнительных станций на праве собственности или ином законном основании, если у газосетевой организации имеется в наличии две и более газонаполнительных станций;
3) включения в учетные данные газосетевой организации дополнительной газонаполнительной станции, соответствующей разрешительным требованиям.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 14 настоящих Правил, газосетевые организации подают заявление на переоформление свидетельства по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с указанием адреса газонаполнительной станции, на которую прекращено его владение.
Уполномоченный орган переоформляет свидетельство в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления, указанного в настоящем пункте.
В данном случае, на основании подпункта 3) пункта 2 статьи 73 АППК РК, заслушивание не проводится.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Осы Қағидалардың 15-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, газ желісі ұйымдары уәкілетті органға:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында нысан бойынша куәлікті қайта ресімдеуге өтініш;
2) осы Қағидалардың 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысанын береді.
20. Осы Қағидалардың 19-тарамағында көрсетілген құжаттарды қарау осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау және өтініш берушінің рұқсат беру талаптарына сәйкес келуін анықтау қорытындысы бойынша уәкілетті орган осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзім ішінде куәлікті қайта ресімдеу туралы немесе осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген негіздер бойынша оны қайта ресімдеуге бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін осы Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тыңдау өткізу уақыты мен орны туралы хабарламаны жібереді.
Тыңдау рәсімі ҚР ӘРПК-ның 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәжді бас тартуды ұсыну арқылы куәлікті қайта ресімдеуден бас тарту не осы Қағидалардың 2-4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша куәлікті қайта ресімдеу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Куәлікті қайта ресімдеуге бас тартылған жағдайда, өтініш беруші осы Қағидалардың 19-тармағының талаптарына сәйкес, анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін, қайтадан құжаттарды тапсырады.
23. Егер уәкілетті орган осы Қағидаларда белгіленген мерзімде өтініш берушіге куәлік немесе қайта ресімделген куәлік бермесе немесе оларды беруден дәлелді бас тарту ұсынбаса, оларды беру мерзімі аяқталған күннен бастап куәлік немесе қайта ресімделген куәлік берілген болып саналады.

19. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 14 настоящих Правил, газосетевые организации подают в уполномоченный орган:
1) заявление, в форме электронного документа, на переоформление свидетельства, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) форму сведений, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Рассмотрение документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с пунктами 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. По итогам рассмотрения документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил, и установления соответствия заявителя разрешительным требованиям, уполномоченный орган принимает решение о переоформлении свидетельства или об отказе в его переоформлении по основаниям, указанным в пункте 11 настоящих Правил, в течение срока, указанного в пункте 7 настоящих Правил.
В случае отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 АППК РК направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению по форме, согласно приложению 2-3 к настоящим Правилам.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 АППК РК.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение отказать в переоформлении свидетельства путем предоставления мотивированного отказа по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам, либо переоформить свидетельство по форме, согласно приложению 2-4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае отказа в переоформлении свидетельства, заявитель повторно подает документы в соответствии с требованиями пункта 19 настоящих Правил после устранения выявленных несоответствий.
23. В случае, если уполномоченный орган, в установленные настоящими Правилами сроки не выдал заявителю свидетельство или переоформленное свидетельство либо не предоставил мотивированный отказ в их выдаче, то с даты истечения сроков его выдачи, свидетельство или переоформленное свидетельство считается выданным.

Уәкілетті орган куәлікті немесе қайта ресімделген куәлікті беру мерзімі аяқталған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей Рұқсаттар туралы заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес оны өтініш берушіге береді.
24. Заңның 18-бабының 4-тармағына сәйкес куәлiктiң қолданысын тоқтату мынадай жағдайларда:
1) куәлікті өз еркімен қайтару;
2) газ толтыру станциясын және (немесе) топтық резервуарлық қондырғыларды меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiзде иеленуді тоқтату;
3) заңды тұлғаның таратылғаны немесе оның бөлiну нысанында қайта ұйымдастырылуы;
4) сот шешімінің негізінде куәліктен айыру жағдайларында жүзеге асырылады.
Куәліктің қолданылуы тоқтатылған жағдайда, аталған жағдайлардың бірі анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган АЖ арқылы куәлікті қайтарып алады (жояды).
25. Меншік құқығында немесе өзге заңды негізде газ толтыру станциясын және (немесе) топтық резервуарлық қондырғыларды иелену тоқтатылған жағдайда, заңды тұлға таратылған немесе бөліну түрінде қайта ұйымдастырылған жағдайда, газ желісі ұйымы он жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етеді.
26. Егер газ желісі ұйымы жалға алу мерзімі аяқталғанға дейін газ толтыру станциясын пайдалануды жалға алу немесе сенімгерлік басқару шартының (бұдан әрі – жалға алу шарты) негізінде ұзартқан жағдайда, газ желісі ұйымы уәкілетті органға:
1) жаңа мерзімге жалға алу не оны ұзарту шартының;
2) жалға алу шартына сәйкес мүлікті қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелерін береді.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың куәлікті алған кезде ұсынылған бастапқы құжаттармен сәйкес келуін тексеруді уәкілетті орган 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Құжаттар сәйкес келген кезде уәкілетті орган көрсетілген мерзімде Тізілімге тиісті мәліметтерді енгізеді.
Құжаттар сәйкес келмесе, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша уәжді бас тарту жібереді.
Бұл жағдайда ҚР ӘРПК-ның 73-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының негізінде тыңдау өткізілмейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Газ толтыру станциясының жалға алу мерзімі аяқталғанға дейін осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 24-тармағының 2) тармақшасы негізінде АЖ арқылы куәлікті қайтарып алады (жояды).

Уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока выдачи свидетельства или переоформленного свидетельства, выдает его заявителю, в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона о разрешениях.
24. Согласно пункту 4 статьи 18 Закона, прекращение действия свидетельства осуществляется в случаях:
1) добровольного возврата свидетельства;
2) прекращения владения газонаполнительной станцией и (или) групповыми резервуарными установками на праве собственности или ином законном основании;
3) ликвидации юридического лица или его реорганизации в форме разделения;
4) лишения свидетельства на основании решения суда.
При прекращении действия свидетельства уполномоченным органом, посредством ИС, свидетельство отзывается (аннулируется) в течение пяти рабочих дней, со дня установления одного из перечисленных случаев.
25. В случае прекращения владением газонаполнительной станцией и (или) групповыми резервуарными установками на праве собственности или ином законном основании, ликвидации юридического лица или его реорганизации в форме разделения, газосетевая организация уведомляет уполномоченный орган, в течение десяти рабочих дней.
26. В случае если газосетевая организация продлевает эксплуатацию газонаполнительной станции на основании договора аренды или доверительного управления (далее – договор аренды), до окончания срока его аренды, газосетевая организация предоставляет в уполномоченный орган копии:
1) договора аренды на новый срок, либо его продлении;
2) акт приема-передачи имущества согласно договора аренды.
Проверка соответствия документов, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, первичным документам, представленным при получении свидетельства, уполномоченным органом осуществляется в течение 2 (двух) рабочих дней.
При соответствии документов уполномоченный орган в указанный срок вносит соответствующие сведения в Реестр.
При несоответствии документов уполномоченный орган в указанный срок направляет заявителю письменный мотивированный отказ по форме, согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам.
В данном случае, на основании подпункта 3) пункта 2 статьи 73 АППК РК, заслушивание не проводится.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае непредставления до окончания срока аренды газонаполнительной станции подтверждающих документов, указанных в пункте 26 настоящих Правил, уполномоченный орган посредством ИС отзывает (аннулирует) свидетельство на основании подпункта 2) пункта 24 настоящих Правил.

28. Уәкілетті орган және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану үшін шағым уәкілетті орган әкімшілік актіні қабылдағаны немесе әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасағаны туралы өтініш берушіге белгілі болған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей беріледі:
шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға);
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға;
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін уәкілетті орган басшылығының атына беріледі.
Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін өтініш берушіге оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган қажет болған жағдайда шағымды қарау мерзімі 1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш иесіне ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Шағым ҚР ӘРПК-ның 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда уәкілетті орган шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Уәкілетті орган қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 28-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

28. Для обжалования решений, действий (бездействий) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда заявителю стало известно о принятии административного акта или совершении действий (бездействий) уполномоченного органа:
в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо);
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
на имя руководства уполномоченного органа, непосредственно оказывающего государственную услугу.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о госуслугах подлежит рассмотрению:
уполномоченным органом, непосредственно оказывающим государственную услугу, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о госуслугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК уполномоченным органом направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба уполномоченным органом не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29. Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші шағымды қарайтын басқа органға немесе ҚР ӘРПК-ның 100-бабының 6-тармағына сәйкес сотқа жүгінеді.
Ескерту. Қағида 29-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті алуға өтініш
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу нөмірі мен күні)
________________________________________________________________________________
(газ толтыру станциясының орналасқан жері)
___________________________ газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлік беруді сұрайды.
Газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестiкті растайтын құжаттардың тiзбесіне мәліметтер нысаны қоса беріледі.
Өтініште және мәліметтер нысанында қамтылған мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ұйымның басшысы немесе уәкілетті өкіл (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестiкті растайтын құжаттардың тiзбесіне мәліметтер нысаны
1. Меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық базаның болуы туралы ақпарат_______________ (жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық паспорттарды, жалға берушіні және жалға алу немесе сенімгерлік басқару шартының мерзімдерін көрсете отырып, газ толтыру станциясын және топтық резервуарлық қондырғыларды (бар болса), жалға алу немесе сенімгерлік басқару шартын көрсету (көрсетілген құжаттардың нөмірін және беру/қол қою/тіркеу күнін көрсету).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Газ толтыру станциясының аумағында орналасқан _____________________________ (төгу-құю теміржол эстакадасы, толтырғыш бағандар, баллондардың сорғы-компрессорлық бөлімшесі, төгу-құю бөлімшесі, баллондарды техникалық куәландыру және жөндеу учаскесі, баллондарды сақтауға арналған ашық немесе жабық түрдегі қойма, жалпы көлемі кемінде 600 м3 сұйытылған мұнай газын сақтауға арналған резервуарлар, газды есепке алу аспаптары, су ағынды сорғылармен жарақтандырылған суы бар өртке қарсы сыйымдылықтар және/немесе су қоймасының болуын көрсету) бар болуы туралы ақпарат.

29. В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, заявитель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам аккредитации
газосетевых организаций
Форма
Заявление для получения свидетельства об аккредитации
газосетевых организаций
_________________________________________________________________________________________ (наименование юридического лица) просит выдать свидетельство об аккредитации газосетевых организаций ________________________________________________________________________________________ (бизнес идентификационный номер, номер и дата государственной регистрации/перерегистрации юридического лица) ________________________________________________________________________________________ (местонахождение газонаполнительной станции)
Форма сведений к разрешительным требованиям к газосетевым организациям и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения прилагается.
Достоверность сведений, содержащихся в заявлении и форме сведений подтверждаю.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Руководитель организации или уполномоченный представитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 2
к Правилам аккредитации
газосетевых организаций
Форма сведений к разрешительным требованиям к газосетевым организациям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения
1. Информация о наличии на праве собственности или ином законном основании производственно-технической базы____________________________ (указать технические паспорта на объекты недвижимости, договора аренды или договора доверительного управления газонаполнительной станции и групповых резервуарных установок (при наличии), с указанием арендодателя и сроков аренды или договора доверительного управления (указать номера и даты выдачи/подписания/регистрации указанных документов).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Информация о наличии газонаполнительной станции на территории которой расположены_____________________ (указать наличие сливо-наливной железнодорожной эстакады, наполнительных колонок, насосно-компрессорного отделения, сливно-наливного отделения баллонов, участка по техническому освидетельствованию и ремонту баллонов; складов открытого и/или закрытого типа для хранения баллонов, резервуаров для хранения сжиженного нефтяного газа общим объемом не менее 600 м3, приборов учета газа, противопожарных водоема и/или емкости с водой, оснащенных водонапорными насосами);

3. Қондырғылар топтық резервуарлық бар болуы туралы ақпарат _________________ (орналасқан жері, көлемін және санын болуын көрсету).
4. Газ толтыру станциясының техникалық процесіне басшылықты (техникалық басшы); өрт қауіпсіздігін; өнеркәсіптік қауіпсіздікті; сұйытылған мұнай газын есепке алуды жүргізуді; авариялық-диспетчерлік және жөндеу өтінімдерін орындауды қамтамасыз ететін қызметтерді құру және (немесе) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтардың бар болуы туралы ақпарат _____ (бар/жоқ).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.09.2020 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Білікті құрамының бар болуы туралы ақпарат:
1) техникалық басшылар үшін – мұнай-газ, газбен жабдықтау саласында жоғары білім _____________________(әрбір қызметкер бойынша ақпаратты көрсету: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
2) инженерлік-техникалық қызметкерлер үшін – атқаратын лауазымына сәйкес кем дегенде арнайы орта білім _____________________(әрбір қызметкер бойынша ақпаратты көрсету: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.09.2020 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Объект иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының бар болуы туралы ақпарат ________ (бар/жоқ).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.09.2020 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Азаматтық қорғау заңы) 76-бабының 6-тармағына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен тіркелген қауіпті өндірістік объектінің өнеркәсіптік қауіпсіздік декларациясының бар болуы туралы ақпарат __________ (бар/жоқ).
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.09.2020 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Азаматтық қорғау заңына сәйкес аварияларды жою жоспары бар болуы туралы ақпарат ____________________________ (кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің және (немесе) құралымдарының аварияларды жою жоспарын келісу күні, сондай-ақ, оны ұйым басшысы бекіткеннен күні мен нөмірі (болған кезде) көрсету).
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына

3. Информация о наличии групповых резервуарных установок (при наличии) ____________________ (указать местонахождение, количество и объем групповых резервуарных установок).
4. Информация о наличии приказов о создании служб и (или) назначении ответственных лиц, обеспечивающих: руководство техническим процессом на газонаполнительной станции (технический руководитель); пожарную безопасность; промышленную безопасность; ведение учета сжиженного нефтяного газа; выполнение аварийно-диспетчерских и ремонтных заявок___________ (есть/нет).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.09.2020 № 313 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Информация о наличии квалифицированного состава:
1) для технических руководителей – высшее образование в нефтегазовой сфере, газоснабжении, _____________________ (указать информацию по каждому из работников: фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) для инженерно-технических работников – минимум средне-специальное образование, соответствующее занимаемой должности _____________________ (указать информацию по каждому из работников: фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.09.2020 № 313 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Информация о наличии договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов____ (есть/нет).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.09.2020 № 313 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Информация о наличии декларации промышленной безопасности опасного производственного объекта, зарегистрированной уполномоченным органом в области промышленной безопасности в соответствии с пунктом 6 статьи 76 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (далее – Закон о гражданской защите) _____ (есть/нет).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.09.2020 № 313 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Информация о наличии плана ликвидации аварий в соответствии с Законом о гражданской защите __________ (указать дату согласования профессиональными аварийно-спасательными службами и (или) формированиями плана ликвидации аварий, а также дату и номер (при наличии) его утверждения руководителем организации).

2-1-қосымша
"Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру www. gov. kz, www. eli cens e. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті (бұдан әрі - куәлік) беру кезінде - 15 (он бес) жұмыс күні;
2) куәлікті қайта ресімдеу кезінде: егер газ желісі ұйымында екі және одан да көп газ толтыру станциясы бар болса, газ толтыру станцияларының бірін меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде иеленуді тоқтату – 2 (екі) жұмыс күні; рұқсат беру талаптарына сәйкес келетін қосымша газ толтыру станциясын газ желісі ұйымының есептік деректеріне енгізу - 15 (он бес) жұмыс күні;
3) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) арқылы мәліметтерді газ желісі ұйымдарының тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізген кезде, жалдау немесе сенімгерлік басқару шарты (бұдан әрі – жалдау шарты) негізінде оны жалға алу мерзімі аяқталғанға дейін газ толтыру станциясын пайдалануды ұзартуды растаған кезде және жалға алу шартына сәйкес мүлікті қабылдау-беру актісі – 2 (екі) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Куәлік, қайта ресімделген куәлік не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны – электрондық.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі

Приложение 2-1 к Правилам
аккредитации газосетевых
организаций
Стандарт государственной услуги "Аккредитация газосетевых организаций"
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Министерство энергетики Республики Казахстан.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.gov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче свидетельства об аккредитации газосетевых организаций (далее – свидетельство) – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) при переоформлении свидетельства, в случаях:
прекращения владения одной из газонаполнительных станций на праве собственности или ином законном основании, если у газосетевой организации имеется в наличии две и более газонаполнительных станций – 2 (два) рабочих дня;
включения в учетные данные газосетевой организации дополнительной газонаполнительной станции, соответствующей разрешительным требованиям – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
3) при внесении сведений посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений (далее – ИС) в Реестр газосетевых организаций (далее – Реестр), при подтверждении продления эксплуатации газонаполнительной станции на основании договора аренды или доверительного управления (далее – договор аренды) до окончания срока его аренды и акт приема-передачи имущества согласно договору аренды – 2 (два) рабочих дня.
Услугодатель проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) сведений, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство, переоформленное свидетельство, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам.
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
порталға:
1) куәлікті алу үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті алу үшін өтініші;
газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысаны;
2) куәлікті қайта ресімдеу үшін мынадай жағдайларда:
егер газ желісі ұйымында екі және одан да көп газ толтыру станциясы бар болса, газ толтыру станцияларының бірін меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде иеленуді тоқтату:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған газ толтыру станциясының оны иелену тоқтатылған мекенжайын көрсете отырып, газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті
қайта ресімдеуге өтініші;
рұқсат беру талаптарына сәйкес келетін қосымша газ толтыру станциясын газ желісі ұйымының есептік деректеріне енгізу:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеуге өтініші;
газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптарына мәліметтер нысаны және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі;
3) егер газ желісі ұйымы газ толтыру станциясын пайдалануды жалға алу немесе сенімгерлік басқару шартының (бұдан әрі – жалға алу шарты) негізінде ұзартқан жағдайда, жалға алу мерзімі аяқталғанға дейін газ желісі ұйымы уәкілетті органға:
жаңа мерзімге жалға алу немесе оны ұзарту шартының;
жалға алу шартына сәйкес мүлікті қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелерін береді.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер мыналар:
1) өтініш берушінің куәлікті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің белгіленген рұқсат беру талаптарына және "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабы 7-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келмеуі;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
на портал:
1) для получения свидетельства:
заявление для получения свидетельства об аккредитации газосетевых организаций, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
форму сведений к разрешительным требованиям к газосетевым организациям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения;
2) для переоформления свидетельства, в случаях:
прекращения владения одной из газонаполнительных станций на праве собственности или ином законном основании, если у газосетевой организации имеется в наличии две и более газонаполнительных станций:
заявление на переоформление свидетельства об аккредитации газосетевых организаций, с указанием адреса газонаполнительной станции, на которую прекращено его владение, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
включения в учетные данные газосетевой организации дополнительной газонаполнительной станции соответствующей разрешительным требованиям:
заявление на переоформление свидетельства об аккредитации газосетевых организаций, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
форму сведений;
3) для внесения сведений в Реестр посредством ИС, в случае если газосетевая организация продлевает эксплуатацию газонаполнительной станции на основании договора аренды или доверительного управления (далее – договор аренды), до окончания срока его аренды газосетевая организация представляет в уполномоченный орган электронные копии документов:
договор аренды на новый срок либо о его продлении;
акт приема-передачи имущества согласно договору аренды.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения свидетельства, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, установленным разрешительным требованиям и требованию подпункта 2) пункта 7 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";

3) тексерудің теріс қорытындысы;
4) өтініш берушіге қатысты куәлік алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) өтініш берушіге қатысты оның негізінде өтініш берушінің куәлік алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылғаны туралы соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
1) мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі www. gov. kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
порталда орналастырылған.
2) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, оның мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар;
3) көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар;
4) портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді;
5) мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. gov. kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
2-2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
[УО атауы (мемлекеттік тілде)] УО реквизиттері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)] УО реквизиттері орыс тілінде
Өтінішті одан әрі қараудан/ газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлік беруден бас тарту туралы дәлелді жауап
Берілген күні: [РҚ берілген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[УО атауы], сіздің [өтінім күні] № [Өтінім нөмірі] өтінішіңізді қарап, _____________________________ бас тарту туралы хабарлайды. [Бас тарту себебі].
[Уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы]
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
2-3-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.04.2020 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Хабарлама
_____________________________________________________ берілді
(өтініш берушінің толық атауы)
Осымен _________________________________________________МО
(уәкілетті органның толық атауы)
Сіздің [өтінім күні] жылғы № [Өтінім нөмірі] өтінішіңізді қарап, газ және
газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органы "Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі бойынша алдын ала
шешімге ____________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
ұстамынын __________________________________________________________
(тыңдау өткізілетін күні, уақыты және орны)
білдіру мүмкіндігі туралы хабарлайды.
Уәкілетті орган басшысы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Хабарлама жолданған күні
және уақыты:
20__ жылғы "___" ________
"__" сағат "__" мин
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына

3) отрицательное заключение проверки;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения свидетельства;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением свидетельства.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан:
www.gov.kz в разделе "Государственные услуги";
портале;
2) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством портала при условии наличия ЭЦП;
3) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) при оказании государственной услуги посредством портала доступна версия для слабовидящих;
5) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2-2 к Правилам
аккредитации газосетевых
организаций
Сноска. Правила дополнены приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
[Наименование УО
(на государственном языке)]
реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО
(на русском языке)]
реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в выдаче свидетельства об аккредитации газосетевых организаций
Дата выдачи: [Дата выдачи РД]
[Наименование заявителя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше обращение от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает об отказе _______________________. [Причина отказа].
[Руководитель ответственного структурного подразделения уполномоченного органа]
Приложение 2-3 к Правилам
аккредитации газосетевых
организаций
Форма
Уведомление
Сноска. Правила дополнены приложением 2-3 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.04.2020 № 134 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано ___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
Настоящим ГО ____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки] уполномоченный
орган в сфере газа и газоснабжения уведомляет о возможности выразить
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
позицию по предварительному решению по результатам оказания государственной
услуги "Аккредитация газосетевых организаций" в _____________________________
__________________________________________________________________________
(дата, время и место проведения заслушивания)
Руководитель уполномоченного органа ________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность руководителя уполномоченного органа)
Дата и время направления уведомления:
"___" ________20__ года "__" час "__" мин

2-4-қосымша
Ескерту. Қағида 2-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 06.10.2021 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[УО атауы (мемлекеттік тілде)] УО деректемелері мемлекеттік тілде
[УО атауы (орыс тілінде)] УО деректемелері орыс тілінде
ГАЗ ЖЕЛІСІ ҰЙЫМДАРЫН АККРЕДИТТЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы, орналасқан жері)
_______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің нөмірі және берілген
күні* немесе анықтама)
______________________________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
______________________________________________________________________________
(газ толтыру станциясының орналасқан жері)
Куәлікті берген орган:
Уәкілетті органның жауапты
құрылымдық бөлімшесінің басшысы:
Куәліктің ресімделген күні:
Куәліктің нөмірі:
Ескертпе:* "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Газ желісі ұйымдарын
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеуге өтініш
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу нөмірі мен күні)
20__ ж. "____"________________ №_________________________________________________
газ желісі ұйымдарын аккредиттеу туралы куәлікті
_____________________________________________________________________ байланысты (қайта ресімдеу себебін көрсету) қайта ресімдеуді сұрайды.
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:
1. _________________________________

Приложение 2-4 к
Правилам аккредитации
газосетевых организаций
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 2-4, в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 06.10.2021 № 314 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование УО (на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
СВИДЕТЕЛЬСТВО ОБ АККРЕДИТАЦИИ ГАЗОСЕТЕВЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
________________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
________________________________________________________________________
(адрес, местонахождение юридического лица)
________________________________________________________________________
(номер и дата свидетельства* или справка о государственной регистрации/
перерегистрации юридического лица)
________________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер)
________________________________________________________________________
(местонахождение газонаполнительной станции)
Орган, выдавший свидетельство: ____________________________________________
Руководитель ответственного структурного подразделения уполномоченного органа:
_________________________________________________________________________
Дата оформления свидетельства:
Номер свидетельства:
Примечание:
* Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации)
юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона
Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц
и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным
до прекращения деятельности юридического лица.
Приложение 3
к Правилам аккредитации
газосетевых организаций
Форма
Заявление на переоформление свидетельства об аккредитации
газосетевых организаций
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица) просит переоформить свидетельство об аккредитации
газосетевых организаций № ____________________________ от "___"______________20__ г.
________________________________________________________________________________
(бизнес идентификационный номер, номер и дата государственной
регистрации/перерегистрации юридического лица) в связи с
________________________________________________________________________________
(указать причину переоформления свидетельства)
Прилагаемые документы: 1. _________________________________

2. _________________________________
3. _________________________________
Өтініште және қоса берілген құжаттарда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ұйымның басшысы немесе уәкілетті өкіл (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 27 қарашадағы
№ 153 бұйрығына
2-қосымша
Газ және газбен жабдықтау саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін газ желісі ұйымдарына қойылатын рұқсат беру талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 17.09.2020 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
меншік құқығында немесе өзге заңды негізде өндірістік-техникалық базаның болуы
көрсетілген құжаттарды беру/қол қою/тіркеу күні мен нөмірін көрсете отырып, жалға берушіні және жалға алу немесе сенімгерлік басқару мерзімдерін көрсете отырып, жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық паспорттардың, газ толтыру станциясы мен топтық резервуарлық қондырғылардың (бар болса) жалдау шартының немесе сенімгерлік басқару шартының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Өндірістік базаның және растайтын құжаттардың болуын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді
2
газ толтыру станциясының техникалық процесіне басшылықты (техникалық басшы);
өрт қауіпсіздігін;
өнеркәсіптік қауіпсіздікті;
сұйытылған мұнай газын есепке алуды жүргізуді;
авариялық-диспетчерлік және жөндеу өтінімдерін орындауды қамтамасыз ететін қызметтердің және (немесе) жауапты тұлғалардың болуы
қызметтерді құру және (немесе) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрықтардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Растайтын құжаттардың болуын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді
3
мынадай біліктілік құрамы:
1) техникалық басшылар үшін – мұнай-газ, газбен жабдықтау саласында жоғары білімі бар, кемінде екі жыл мамандығы бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар өтілі (тиісті саладағы мамандығы бойынша жұмыс өтілі еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен расталады);

2. _______________________________
3.________________________________
Достоверность сведений, содержащихся в заявлении и в прилагаемых документах подтверждаю.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Руководитель организации или уполномоченный представитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 2 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 ноября 2014 года № 153
Разрешительные требования к газосетевым организациям и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере газа и газоснабжения
Сноска. Разрешительные требования - в редакции приказа Министра энергетики РК от 17.09.2020 № 313 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1
наличие производственно-технической базы на праве собственности или ином законном основании
форма сведений, содержащих информацию о наличии технических паспортов на объекты недвижимости, договора аренды или договора доверительного управления газонаполнительной станции и групповых резервуарных установок (при наличии), с указанием арендодателя и сроков аренды или доверительного управления, с указанием даты и номера выдачи/подписания/регистрации указанных документов
Наличие производственной базы и подтверждающих документов устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
2
служб и (или) ответственных лиц, обеспечивающих:
руководство техническим процессом на газонаполнительной станции (технический руководитель);
пожарную безопасность;
промышленную безопасность;
ведение учета сжиженного нефтяного газа;
выполнение аварийно-диспетчерских и ремонтных заявок
форма сведений, содержащих информацию о наличии приказов о создании служб и (или) назначении ответственных лиц
Наличие подтверждающих документов устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
3
квалифицированного состава:
1) для технических руководителей – высшее образование в нефтегазовой сфере, газоснабжении, имеющих опыт практической работы не менее двух лет по специальности (стаж работы по специальности в соответствующей сфере подтверждается в порядке, установленном трудовым законодательством);

2) инженерлік-техникалық қызметкерлер үшін –атқаратын лауазымына сәйкес кем дегенде арнайы орта білімі бар
әрбір қызметкер бойынша ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мамандардың білікті құрамының болуын (тиісті білімін, жұмыс өтілін растайтын құжаттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу арқылы екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді
4
объект иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының болуы
шарттың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Растайтын құжаттардың болуын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді
5
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен тіркелген қауіпті өндірістік объектінің өнеркәсіптік қауіпсіздік декларациясының болуы
декларацияны тіркеудің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Растайтын құжаттардың болуын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді
6
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аварияларды жою жоспарының болуы
кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің және (немесе) құралымдарының аварияларды жою жоспарын келісу күні, сондай-ақ, оны ұйым басшысы бекіткеннен күні мен нөмірі (болған кезде) туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Растайтын құжаттардың болуын Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу жолымен екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті орган белгілейді

2) для инженерно-технических работников – минимум средне-специальное образование соответствующее занимаемой должности
форма сведений, содержащих информацию по каждому из работников: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наличие квалифицированного состава специалистов (документы, подтверждающие соответствующее образование, стаж работы) устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
4
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов
форма сведений, содержащих информацию о наличии договора
Наличие подтверждающих документов устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
5
декларации промышленной безопасности опасного производственного объекта, зарегистрированной уполномоченным органом в области промышленной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите"
форма сведений, содержащих информацию о наличии регистрации декларации
Наличие подтверждающих документов устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
6
план ликвидации аварий в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите"
форма сведений, содержащих информацию о дате согласования профессиональными аварийно-спасательными службами и (или) формированиями плана ликвидации аварий, а также дате и номере (при наличии) его утверждения руководителем организации
Наличие подтверждающих документов устанавливается органом, уполномоченным на выдачу разрешения второй категории путем проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан