Ауданның коммуналдық мүлігін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу Қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл аудандық әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 399 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 28 қаңтарда N 3088 болып тіркелді. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 20 шілдедегі N 228 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімдігінің 20.07.2015 N 228 қаулысымен (қол қойған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31- бабы 1- тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылы 1 наурыздағы Заңының 74-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидасының 50-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған ауданның коммуналдық мүлігін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу Қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімінің орынбасары Л.В. Топороваға жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жаряланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі И. Турков
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 399 қаулысымен бекітілген
Аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидасы
1. Осы Қағида аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалға (жалға) беру кезінде осы жалдық төлем мөлшерінің есебі (одан әрі – Қағида) "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалға (жалға) беру қағидасын бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 қаулысымен бекітілген "Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалға (жалға) беру тәртібі" 50- тармағына сәйкес әзірленген және аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалға (жалға) тапсырған кезде жалдық төлем мөлшерінің есептеу тәртібін анықтайды.
2. Аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың балансында тұрған мемлекеттік тұрғын үй емес қордың объектілерін мүліктік жалға (жалға) ұсынған кезде жылдық жалдық төлем мөлшерінің есебі базалық ставкалар және құрылыс түрін ескеретін қолданылатын коэффициент мөлшерлері, тұрғын үй емес қорлар, жайлылық дәрежесі, аумақтық орналасуы, жалдаушының қызмет түрі, жалдаушының ұйымдастырушылық- құқықтық формасы негізінде анықталады және Жт= Жтбс х Жа х Қтк х Жде х Теғтк х Жқтк х Жұқфк х Аок формуласы бойынша іске асырылады, онда:
ЖТ деген: аудандық коммуналдық заңды тұлғалардың балансында тұрған мемлекеттік тұрғын үй емес қордың объектілерін жылына 1 шаршы метріне жылдық жалдық төлем мөлшері;

Об утверждении Правил расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду)
Постановление акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2014 года № 399. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 28 января 2015 года № 3088. Утратило силу постановлением акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 20 июля 2015 года N 228
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 20.07.2015 N 228 (вводится в действие со дня подписания).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", пунктом 50 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)", акимат Жамбылского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду).
2. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима Жамбылского района Северо-Казахстанской области Топорову Л.В.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района И. Турков
Утверждены постановлением акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2014 года № 399
Правила расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду)
1. Настоящие Правила расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду) (далее-Правила) разработаны в соответствии с пунктом 50 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88, и определяют правила расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду).
2. Расчет годовой ставки арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе районных коммунальных юридических лиц определяется на основании базовых ставок и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого фонда, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя и осуществляется по формуле:
Ап= Рбс х Кт х Кск х Квп х Квд х Копф х Ктр,
где:
Ап- годовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр в год объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе районных коммунальных юридических лиц;

Жтбс – сәйкес жылға республоикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 1 шаршы метріне жалдық төлемнің базалық ставкасы, 1,5 айлық есептік көрсеткіш көлемінде , теңгемен белгіленеді;
Жа – жалға алынатын аумақ, шаршы метр;
Қтк – құрылыс түрін ескеретін еселік;
Ждк - жайлылық дәрежесін ескеретін коэффициент;
Теғтк- тұрғын үй емес ғимараттың түрін ескеретін коэффициент;
Жқтк– жалға алушының қызмет түрін ескеретін коэффициент;
Жұқфк – жалдаушының ұйымдастыру- құқықтық формасын ескеретін коэффициент;
Аок – аумақтық орналасуын ескеретін коэффициент;
1-қосымшада есептеу үшін коэффициенттер келтірілген.
3. Жалдық төлемдердің есептеу құны айында формула бойынша анықталады:
Же =Жт * S/12, онда;
ЖЕ – айына жалдау төлемінің құны, теңге;
Жт - 1 шаршы метрге жалдау төлемінің жылдық мөлшері, жылына теңге;
S- жалдаушының алатын аумағы (көмекші есебімен).
4. Мемлекеттік тұрғын үй емес қорды алмағанда автокөлік құралдарын, жабдықтарды, жиһаздарды, инженерлік желілерді коммуникацияларды және аудандық коммуналдық меншіктің өзге мүліктерін мүліктік жалдауға (жалдау) жалдық төлем есебі.
Мемлекеттік тұрғын үй емес қорды алмағанда аудандық автокөлік құралдарын, жабдықтарды, инженерлік желілерді және коммуникацияларды және аудандық коммуналдық меншіктің өзге мүліктерін мүліктік жалдауға (жалдау) жылдық жалдау төлемі:
Жт = Бс х Пмк х Пжк
формуласы бойынша анықталады, онда:
Жт - деген: - жалдау төлемнің жылдық ставкасы;
Бс – жылға жалға алудың базалық ставкасы, қабылданатын С = (S бал. х Nаморт.);
S бал деген: - берілетін объектінің бастапқы құны;
Nаморт –жылдық тозу нормасы Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қаржылық активтердің ең соңғы амортизация нормалары негізінде анықталады;
Пмк- пайдалану мерзімін ескеретін коэффициент;
Пжк –пайдалану жағдайын ескеретін коэффициент;
2- қосымшада есептеу үшін коэффициенттер келтірілген.

Рбс- базовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр, тенге в год устанавливается в размере 1,5 месячного расчетного показателя, в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
Кт- коэфффициент, учитывающий тип строения;
Кск- коэфициент учитывающий степень комфортности;
Квп- коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения;
Квд- коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя;
Копф- коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя;
Ктр- коэффициент, учитывающий территориальное расположение;
Коэффициенты для расчета приведены в приложении 1.
3. Расчет стоимости арендной платы в месяц определяется по формуле
Ар=Ап * S/12, где
Ар-с тоимость арендной платы в месяц, тенге
Ап- годовая ставка арендной платы за 1 квадратный метр, тенге в год.
S- занимаемая нанимателем площадь (с учетом вспомогательной)
4. Расчет арендной платы за имущественный наем (аренду) автотранспортных средств, оборудования, мебели, инженерных сетей и коммуникаций и иного имущества районной коммунальной собственности, за исключением объектов государственного нежилого фонда.
Годовая арендная плата за имущественный наем (аренду) автотранспортных средств, оборудования, мебели, инженерных сетей и коммуникаций и иного имущества районной коммунальной собственности за исключением объектов государственного нежилого фонда определяется по формуле:
Ар = С х Ксэ х Куэ,
где: Ар – ставка арендной платы в год;
С – базовая ставка аренды в год, принимаемая равной С = (Sбал. х N аморт.),
где: S бал. – первоначальная стоимость сдаваемого объекта;
N аморт. – годовая норма износа, определяется на основании предельных норм амортизации фиксированных активов согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан:
Ксэ- Коэффициент, учитывающий срок эксплуатации;
Куэ- Коэффициент, учитывающий условия эксплуатации;
Коэффициенты для расчета приведены в приложении 2.

5. Кестеде коэффициент болмаған жағдайда, 1- ге тең коэффициент қолданады.
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 399 қаулысымен бекітілген аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидасына 1 қосымша
№ р/с
Коэффициентер түрі
Коэффициент мөлшері
1
Құрылыс түрін ескеретін коэффициент (Қтк):

5. В случае отсутствия коэффициентов в таблицах, в приложениях 1 и 2 принимается коэффициент равный 1.
Приложение № 1 к Правилам расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2014 года № 399
№ п/п
Вид коэффициентов
Размер коэффициента
1
Коэффициент, учитывающий тип строения (Кт):

1.1 кеңселік
1
1.2 өндірістік
0,8
1.3 қоймалық, гараждық, қазандық
0,6
1.4 Спорт құрылыстары (стадиондар, спорт залдары)
0,7
2
Жайлылық дәрежесін ескеретін коэффициент, (ЖДК)
2.1 ғимараттар үшін барлық инженерлік- техникалық құрылғыларымен (электр қуаты, канализация, сумен жабдықтау, жылыту)
қандай да бір коммуникация түрлері болмаған кезде әрбір болмаған түріне 0,1-ге кемиді
1,0
3
Тұрғын үй емес ғимарат түрін ескеретін коэффициент,
( Теғтк)
3.1 Бөлек тұрған ғимарат
1
3.2 Ғимараттағы бөлме
1
3.3 Ғимараттың цокольдық қабаты немесе жартылай үйдің асты
0,7
3.4 Үй астындағы бөлме
0,4
4
Жалдаушының қызмет түрін ескеретін коэффициент,
( Жқтк):
4.1 Брокерлік қызметтер және кедендік қызметтер көрсету, айырбастау пункттері, сақтандыру, инвестициялық серіктестік, наториалдық которлар, адвокаттық конторлар, банктердің есептеу-кассалық орталықтары үшін
5
4.2 Коммуникациялық қызметтер, соның ішінде байланыс қызметтері, автоматтандырылған телефон станциялары, пошталар үшін
1,4
4.3 Тұрмыстық, салт- жора қызметтер көрсету, жалға беретін пункттер үшін
2,0
4.4 қонақ үй қызметтерін көрсету, сауда қызметтері, дәріхана және дәріханалық пункттер, қоғамдық тамақтандыру саласындағы қызметтер (шағын дәмхана, мейрамхана, асханалар, буфеттер) үшін
3
4.5 Білім ұйымдарында қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыру үшін
0,5
4.6 білім саласында қызметтер көрсету үшін ( оның ішінде мектепке дейінгі тәрбие, мектептен тыс үйірмелік қызметтер), денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт, мәдени-демалу қызметтері үшін
1
4.7 Қызметтік, кеңселік бөлмелер үшін
1
4.8 өндірістік қызметтер, техникалық қызмет көрсету станциялары, шеберханалар үшін
2
4.9 Гараждарға, қоймаларға, жүк сақтау орындарына арналған бөлме
2
4.10 Басқа қызмет түрлері үшін
1
5
Жалдаушының ұйымдастыру- құқықтық формасын ескеретін коэффициент ( Жұқфк)
1
5.1 жеке кәсіпкерлер үшін, өндірістік қызметтерді ұйымдастыру және халықтарға қызмет көрсету салаларын дамыту үшін, сауда-делдалдық қызметтерді алмағанда
0,9
5.2 қайырымдылық және қоғамдық және бірлестік ұйымдар, коммерциялық емес ұйымдар үшін,
0,5
5.3 барлық қалғандар үшін
1
6
Аумақтық орналасуын ескеретін коэффициент, ( Аок )
6.1 аудандық орталық
1
6.2 селолық елді мекендер , аудандық орталықтан басқа
0,5
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы әкімдігінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 399 қаулысымен бекітілген аудандық коммуналдық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидасына 2 қосымша
№ р/с
Коэффициенттер түрі
Коэффициенттің мөлшері
1
пайдалану мерзімін ескеретін коэффициент, Пмк
Автокөліктік құралдар, құрылыс, жұмыс және ауылшаруашылығы машиналары

1.1 офисное
1
1.2 производственное
0,8
1.3 складское, гаражное, котельная
0,6
1.4 спортивные сооружения (стадионы, спортивные залы)
0,7
2
Коэффициент, учитывающий степень комфортности (Кск)
2.1 для помещений со всеми инженерно-техническими устройствами (электрическая энергия, канализация, водоснабжение, отопление) при отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый отсутствующий вид
1
3
Коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения (Квп)
3.1 Отдельно стоящее здание
1
3.2 Помещение в здании
1
3.3 Цокольный этаж здания или полуподвал
0,7
3.4 Подвальное помещение
0,4
4
Коэффициент, учитывающий вид деятельности нанимателя (Квд):
4.1 для брокерской деятельности и оказания таможенных услуг, обменных пунктов, страховых, инвестиционных компаний, нотариальных контор, адвокатских контор, расчетно-кассовых центров банков
5
4.2 для оказания коммуникационных услуг, в том числе услуг связи, автоматизированных телефонных станций, почты
1,4
4.3 для оказания бытовых, ритуальных услуг, пунктов проката
2,0
4.4 для оказания гостиничных услуг, торговой деятельности, аптек и аптечных пунктов , услуг в сфере общественного питания (кафе, рестораны, столовые, буфеты), за исключением буфетов и столовых в организациях образования
3
4.5 для организации общественного питания в организациях образования
0,5
4.6 для оказания услуг в области образования (в том числе дошкольного воспитания, внешкольной, кружковой деятельности) здравоохранения, физической культуры и спорта, культурно-досуговых услуг
1
4.7 для служебных, офисных помещений
1
4.8 для производственной деятельности, станций технического обслуживания, мастерских
2
4.9 для помещений под гаражи, котельные, склады, камеры хранения
2
4.10 для прочих видов деятельности
1
5
Коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя (Копф):
5.1 для индивидуальных предпринимателей для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению, за исключением торгово-посреднической деятельности
0,9
5.2 для благотворительных и общественных организаций и объединений, некоммерческих организаций
0,5
5.3 для всех остальных
Коэффициент, учитывающий территориальное расположение (Ктр)
6.1 районный центр
1
6.2 сельские населенные пункты, кроме районного центра
0,5
Приложение № 2 к Правилам расчета ставки арендной платы при передаче районного коммунального имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением акимата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2014 года № 399
№ п/п
Вид коэффициентов
Размер коэффициента
1
Коэффициент, учитывающий срок эксплуатации Ксэ
автотранспортные средства, строительные, рабочие и сельскохозяйственные машины