Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 16-07/307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 11003 тіркелді
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 46-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шарашылығы министрінің
2015 жылғы 6 сәуірдегі
№ 16-07/307 бұйрығымен
бекітілген
Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 46-11) тармақшасына сәйкес әзірленді және биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы қондырғы – биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуға (өртеуге) арналған қондырғы (инсенератор, крематор, өлекселерді өртейтін пеш және осы мақсат үшін қарастырылған басқа да қондырғылар);
2) биологиялық қалдықтар – жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген, сондай-ақ жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын материалдар, заттар, малдан, өсімдіктерден және минералдардан қалған қалдықтар (жануарлардың өлекселері, абортталған және өлі туған төлдер, ветеринариялық конфискаттар, жемшөп қалдықтары);

Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 11003
В соответствии с подпунктом 46-11) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утилизации, уничтожения биологических отходов.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 6 апреля 2015 года № 16-07/307
Правила
утилизации, уничтожения биологических отходов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утилизации, уничтожения биологических отходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-11) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяют порядок утилизации, уничтожения биологических отходов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальная установка – установка для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и другие предусмотренные для этих целей установки);
2) биологические отходы – материалы, вещества, остатки животного, растительного и минерального происхождений (трупы животных, абортированные и мертворожденные плоды, ветеринарные конфискаты, кормовые отходы), образующиеся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами), а также возникающие в процессе деятельности объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;

3) ветеринария саласындағы маман - ветеринария саласында, мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарда қызметті жүзеге асыратын, ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіби білімі бар мемлекеттік органдар бөлімшелерінің қызметкері;
4) мал көміндісі (биотермиялық шұңқыр) – арнайы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ елді мекендегі өнеркәсіп ұйымдары мен басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерін қолайсыз факторлардың әсер етуін азайту мақсатында жақын маңдағы аумақтардан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар мен имараттарды бөліп тұратын санитариялық-қорғаныш аймағын - аумақты сақтай отырып, орналасқан малдардың өлекселерін залалсыздандыруға арналған құрылыс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіруді, сақтауды және өткізуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар (бұдан әрі – жеке және заңды тұлғалар) өз қызметтері процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуды және жоюды жүзеге асырады.
Мал өлген, абортталған немесе өлі туған төлді анықтаған сәттен бастап, бір тәуліктен артық емес мерзімде жеке және заңды тұлға осы туралы ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар бөлімшелерінің қызметкеріне – ветеринария саласындағы маманға хабарлайды. Қолайсыз пункттердегі биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуды, жоюды мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады. Биологиялық қалдықтарды қайта өңдеу немесе көму (жағу) үшін жеткізуді жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады.
4. "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлар өлекселерін және жануарлардың аса қауіпті ауруларының қоздырғыштарын жұқтырған немесе контаминацияланған биологиялық қалдықтар, сондай-ақ эксперименттік түрде жануарлардың ауру қоздырғыштарын жұқтырған зертханалық жануарлардың өлекселері арнайы қондырғыда өртеу жолымен жойылады, мүмкіндігі жоқ жағдайда, арнайы қондырғы болмай қалған кезде, жергілікті атқарушы орган арнайы бөлген мал көміндісінде (биотермиялық шұңқырда) өртеу жолымен жойылады.

3) специалист в области ветеринарии – работник подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций с высшим, после средним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии;
4) скотомогильник (биотермическая яма) – сооружение для обезвреживания трупов животных, расположенное с соблюдением санитарно-защитной зоны – территории, отделяющей зоны специального назначения, а также промышленные организации и другие производственные, коммуникабельные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения в целях ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Физические или юридические лица, осуществляющие выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, производство, хранение и реализацию ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (далее – физические и юридические лица) осуществляют утилизацию, уничтожение биологических отходов, возникающих в процессе их деятельности.
С момента гибели животного, обнаружения абортированного или мертворожденного плода в срок не более суток физические и юридические лица извещают об этом специалиста в области ветеринарии – работника подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии. Утилизация, уничтожение биологических отходов в неблагополучных пунктах осуществляется государственной ветеринарной организацией. Доставка биологических отходов для переработки или захоронения (сжигания) осуществляется физическими или юридическими лицами.
4. Трупы животных и иные биологические отходы, зараженные или контаминированные возбудителями особо опасных болезней животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891), а также трупы лабораторных животных, экспериментально зараженных возбудителями болезней животных уничтожаются путем сжигания в специальных установках, а при невозможности, в том числе отсутствии специальных установок, на специально отведенных местными исполнительными органами скотомогильниках (биотермических ямах).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Дүлей зілзаладан, жұқпалы аурулардан жануарлардың жаппай қырылуы кезіндегі жануарлардың өлекселері және өзге де биологиялық қалдықтарды жер траншеяларында (шұңқырларда) өртеу жолымен жоюға рұқсат етіледі.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-2. Жануарлар өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою кезінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарлардың өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою туралы акті ресімделеді.
4-тармақта көрсетілгендерді қоспағанда жануарларды (өлекселерді) және өзге де биологиялық қалдықтарды жою кезінде "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы №7-1/559 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоюсыз мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу қағидаларының 5-қосымшасына сәйкес, жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлар өнiмдерi мен шикiзаттың жойылуы туралы нысан бойынша акті рәсімделеді.
Ескерту. 1-тарау 4-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Биологиялық қалдықтарды су айдындарына, қоқысқа арналған контейнерлерге тастауға және оларды қоқыс тастайтын жерлерге, көмуге арналған полигондарға шығаруға рұқсат етілмейді.
2. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою тәртібі
6. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтар:

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. При массовой гибели животных от стихийного бедствия, заразных болезней трупы животных и иные биологические отходы допускается уничтожать путем сжигания в земляных траншеях (ямах).
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2. При уничтожении трупов животных и иных биологических отходов, за исключением, указанных в пункте 4 настоящих Правил, оформляется акт об уничтожении трупов животных и иных биологических отходов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При уничтожении животных (трупов) и иных биологических отходов, указанных в пункте 4, оформляется акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека по форме, согласно приложению 5 к Правилам обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания и переработки без изъятия, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Сброс биологических отходов в водоемы, мусорные контейнеры и вывоз их на свалки, и полигоны для захоронения исключается.
2. Порядок утилизации, уничтожения биологических отходов,
образующихся в результате гибели животных, ветеринарной
практической и научной деятельности и экспериментов с живыми
организмами и биологическими тканями (материалами)
6. Биологические отходы, образующиеся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) подлежат:

1) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген биологиялық қалдықтарды қоспағанда жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды қайта өңдеумен айналысатын ұйымдарда (бұдан әрі – ұйым) жемшөп мақсатында кәдеге жаратады;
2) мал көміндісінде (биотермиялық шұңқырда) кәдеге жаратуға жатады;
3) арнайы қондырғыда жағу жолымен кәдеге жаратады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды ұйымдарда кәдеге жаратқан кезде сұрыптайды және ұсақтайды және мынадай тізбекті технологиялық операциялар мен режимдерді негізге ала отырып, ет-сүйек, сүйек, ет, қауырсын ұндарына және басқа белоктық жемшөп қоспаларына қайта өңдейді:
1) ұсақталған қалдықтарды вакуумды қазандықтарда 130 С0-қа дейін қыздыру;
2) 30-60 минут 130 С0 стерилдеу;
3) пісірілген массаны вакуумның астында 0,05-0,06 МПа қысымымен, 70-80 С0 температурада 3-5 сағат кептіру.
Ұйымдарда кәдеге жаратылған биологиялық қалдықтар туралы ақпаратты "Ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 9342 тіркелген) бекітілген, "Ет және субөнiмдерiн жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлердiң ветеринариялық-санитариялық сараптамасын есепке алу журналы" 3-вет үлгісіндегі журналға енгізеді.
8. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды мал көміндісінде (биотермиялық шұңқырда) кәдеге жаратқан кезде жануарлардың өлекселерін мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастар алдында әр материалдың (сырғалары бойынша) ветеринариялық ілестірме құжаттарға сәйкестігіне салыстыруды жүргізе отырып, олар ветеринариялық қарап тексеріледі.
Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) әр тастаған сайын, олардың қақпағын нығыздап жабады.

1) утилизации в организациях, занимающихся переработкой биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) на кормовые цели (далее - организации), за исключением биологических отходов, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
2) утилизации в скотомогильнике (биотермической яме);
3) утилизации путем сжигания в специальных установках.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При утилизации биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) на организациях подвергают сортировке и измельчению и перерабатывают на мясокостную, костную, мясную, перьевую муку и другие белковые кормовые добавки исходя из следующих последовательных технологических операций и режимов:
1) прогрев измельченных отходов в вакуумных котлах до 130 Cо;
2) стерилизация при 130 Cо в течение 30 – 60 минут;
3) сушка разваренной массы под вакуумом при давлении 0,05 – 0,06 МПа при температуре 70 – 80 Cо в течение 3 – 5 часов.
В организациях информацию об утилизированных биологических отходах заносят в журнал учета "Журнал учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения" формы 3-вет, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342).
8. При утилизации биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) в скотомогильнике (биотермической яме) перед сбросом в скотомогильник (биотермическую яму) трупы животных подвергают ветеринарному осмотру с проведением сверки соответствия каждого материала (по биркам) с ветеринарными сопроводительными документами.
После каждого сброса биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) крышку скотомогильника (биотермической ямы) плотно закрывают.

9. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды жою арнайы қондырғыларда (инсенираторлар, крематорийлер, өлексе жағатын пештер және осы мақсатта қарастырылған басқа қондырғылар), жерден қазылған орларда (шұңқырларда) жағу әдісі, басқа қол жетімді техникалық әдістер арқылы жанбайтын органикалық емес қалдық түзілгенге дейін жүзеге асырылады.
Жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою кезінде өлген және лажсыз сойылған жануарлардың өлекселерін, сондай-ақ солардан алынған жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты жағу эпизоотиялық ошақ аумағында жүзеге асырылады.
9-1. Жануарлар өлекселерін, өзге де биологиялық қалдықтарды өртеу жолымен жою кезінде арнайы қондырғыдағы өртеу камерасын, арнайы қондырғыны қолдану (эксплуатациялау) техникалық құжаттарына (паспорт, нұсқаулық, ереже және басқа құжаттар) сәйкес жануарлардың өлекселерімен, биологиялық қалдықтармен толтырады.
Арнайы қондырғыда орнатылған өртеу камерасын жануарлардың өлекселерімен, өзге де биологиялық қалдықтармен қайта толтыру оны күлден және басқа да жанбаған органикалық емес қалдықтардан тазалағаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-2. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды арнайы қондырғыларда жағу жолымен жою мүмкін болмаған жағдайда биологиялық қалдықтарды өзге жерлерде жағады немесе мал көміндісінде (биотермиялық шұңқырда) кәдеге жаратады.
Жануарлар (өлекселерін), өзге де биологиялық қалдықтарды мал көміндісінде (биотермиялық шұңқырда) кәдеге жарату, жою кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) ветеринариялық-санитариялық карточка жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 9-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген биологиялық қалдықтарды арнайы қондырғыларда жағу мүмкін болмаған жағдайда, ол жерде қазылған орларда (шұңқырларда) мынадай әдістердің бірімен жүзеге асырылады:

9. Уничтожение биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) осуществляется методом сжигания в специальных установках (инсинераторы, крематор, трупосжигательные печи и другие предусмотренные для этих целей установки), земляных траншеях (ямах), иными доступными техническими методами до образования негорючего неорганического остатка.
При ликвидации очагов заразных болезней животных сжигание трупов павших и вынужденно убитых животных, а также продуктов и сырья животного происхождения, полученных от них, осуществляется на территории эпизоотического очага.
9-1. При уничтожении трупов животных, иных биологических отходов путем сжигания в специальных установках ее камеру заполняют трупами животных, биологическими отходами в соответствии с техническими документами по использованию (эксплуатации) специальной установки (паспорт, инструкция, наставление и другие документы).
Следующее заполнение камеры сжигания специальной установки трупами животных, иными биологическими отходами осуществляется после очищения ее от золы и других несгоревших неорганических остатков.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. При невозможности уничтожения путем сжигания биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами), в специальных установках биологические отходы сжигаются в иных местах или утилизируются в скотомогильнике (биотермической яме).
При утилизации, уничтожении животных (трупов), иных биологических отходов в скотомогильниках (биотермических ямах) ведется ветеринарно-санитарная карточка на скотомогильник (биотермическую яму) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При невозможности сжигания биологических отходов, образующихся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами) в специальных установках оно осуществляется в земляных траншеях (ямах) одним из следующих способов:

1) ені мен ұзындығы мал өлексесін түгел орналасуын қамтамасыз ететін және тереңдігі 0,5 метр болатын айқыш орналасқан екі ор қазады. Ордың түбіне бір қабат сабан, одан кейін шұңқырдың жоғарғы жиегіне дейін отын не резеңке қалдықтарын немесе басқа қатты жанар-жағар материалдарды төсейді. Ордың ортасына, қиылысқан жерге (айқасқан) ылғал бөренелерден белағаш немесе металл аралықты салады және оларға мал өлексесін орналастырады. Өлексенің екі жақ бүйірі мен үстіне отын қалайды және оны металл табақпен жабады. Шұңқырдағы отынға керосин немесе басқа да жанар-жағар сұйықты құйып, өртейді;
2) ені мен ұзындығы мал өлексесін түгел орналасуын қамтамасыз ететін және тереңдігі 0,7 метр болатын шұңқыр (ор) қазады, шұңқырдан алынған топырақты шұңқырдың жиегіне ұзына бойына тізбек түрінде орналастырады. Шұңқырды оның жоғарғы жиегіне дейін және оған көлденең торшалап қойылған құрғақ отынмен толтырады. Топырақ үймесіне үш немесе төрт металл аралықтарды немесе ылғал бөренелерді қояды, оларға өлекселерді орналастырады. Сонан соң отынды жағады;
3) ұзындығы мен ені 2 метр және тереңдігі 0,75 метр болатын шұңқыр қазады, оның түбіне ұзындығы 2 метр, ені 1 метр және тереңдігі 0,75 метр болатын екінші шұңқыр қазады. Төменгі шұңқырдың түбіне бір қабат сабан төсейді және оны құрғақ отынмен толтырады. Отынға керосин немесе басқа жанар-жағар сұйық құяды. Шұңқырдың екі жақ шетінен, қатар-қатар жиналған отын мен қабырғаның арасында, ауа жақсы тарту үшін көлемі 15-20 сантиметр болатын бос кеңістік қалдырады. Төменгі шұңқырды ылғал бөренелерден тұратын белағашпен жабады да, оның үстіне өлексені орналастырады. Өлексенің екі жақ бүйірі мен үстіне отын, сосын шымтезек не тезек қалайды және төменгі шұңқырдағы отынды жағады.
Күлді және басқа жанбаған органикалық емес қалдықтарды, сол жағылған жеріндегі шұңқырға көмеді.
11. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Биологиялық (патологиялық) материалды диагностикалық зерттеу кезінде ауру жұқтырған зертханалық жануарлардың өлекселер, биологиялық тіндер (материал) зерттеулердің нәтижесіне байланысты кәдеге жаратылады.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларының қоздырғыштары анықталған жағдайда, зертханалық жануарлардың өлекселері, биологиялық тіндер (материал) жағылады немесе кейіннен зарарсыздандырылған қалдықтарды мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастай отырып, 2 сағат бойы 2,0 атмосфералық қысымда автоклав арқылы зарарсыздандырады.
Жануарлардың басқа ауруларының қоздырғыштары анықталған жағдайда және жануарлардың өлекселерін, биологиялық тіндерді (материалды) зерттеуде теріс нәтиже берген кезде мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастайды не өртейді.

1) выкапывают две траншеи, расположенные крестообразно, обеспечивая длину и ширину таким образом, чтобы труп животного помещался полностью, и глубиной 0,5 метров. На дно траншеи кладут слой соломы, затем дрова либо резиновые отходы или другие твердые горючие материалы до верхнего края ямы. В середине на стыке траншей (крестовина) накладывают перекладины из сырых бревен или металлических балок и на них помещают труп животного. По бокам и сверху труп обкладывают дровами и покрывают листами металла. Дрова в яме обливают керосином или другой горючей жидкостью и поджигают;
2) выкапывают яму (траншею) обеспечивая длину и ширину таким образом, чтобы труп животного помещался полностью, и глубиной 0,7 метров, вынутую землю укладывают параллельно продольным краям ямы в виде гряды. Яму заполняют сухими дровами, сложенными в клетку, до верхнего края ямы и поперек над ним. На земляную насыпь кладут три или четыре металлические балки или сырых бревна, на которых затем размещают труп. После этого поджигают дрова;
3) выкапывают яму длиной и шириной 2 метра и глубиной 0,75 метров, на дне ее выкапывают вторую яму длиной 2 метра, шириной 1 метр и глубиной 0,75 метров. На дно нижней ямы кладут слой соломы, и ее заполняют сухими дровами. Дрова обливают керосином или другой горючей жидкостью. На обоих концах ямы, между поленницей дров и земляной стенкой, оставляют пустое пространство размером 15 - 20 сантиметров для лучшей тяги воздуха. Нижнюю яму закрывают перекладинами из сырых бревен, на которых размещают труп животного. По бокам и сверху труп обкладывают дровами, затем слоем торфа либо кизяка и поджигают дрова в нижней яме.
Золу и другие несгоревшие неорганические остатки закапывают в той же яме, где проводилось сжигание.
11. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Трупы лабораторных животных, биологические ткани (материал), зараженных при диагностическом исследовании биологического (патологического) материала, утилизируют в зависимости от результатов исследования.
При выделении возбудителей особо опасных болезней животных, трупы лабораторных животных, биологические ткани (материал) сжигают или обеззараживают автоклавированием при 2,0 атмосфер в течение 2 часов с последующим сбросом обеззараженных остатков в скотомогильник (биотермическую яму).
В случае выделения возбудителей других болезней животных и при отрицательных результатах исследования трупы животных, биологические ткани (материал) сбрасывают в скотомогильник (биотермическую яму) либо сжигают.

13. Патогенді микроорганизмдердің өсінділерімен жұмыс жүргізгенде эксперимент кезінде жануарлардың аса қауіпті ауруларының қоздырғыштарын жұқтырған және өлген немесе өлтірілген жануарлардың өлекселерін, биологиялық тіндерді (материалды) жағады немесе жағу мүмкін болмаған жағдайда, кейіннен зарарсыздандырылған қалдықтарды мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастай отырып, 2 сағат бойы 1,5 атмосфералық қысымда автоклав арқылы зарарсыздандырады
Өлген немесе өлтірілген зертханалық жануарлардың өлекселерін, эксперимент кезінде басқа аурулардың қоздырғыштары жұқтырылған биологиялық тіндерді (материалды) өртейді, мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастайды немесе ет-сүйек ұнына қайта өңдейді.
3. Жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою тәртібі
14. Ветеринариялық препараттарды өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар өртеу арқылы жойылады.
15. Жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар (бұдан әрі – өндiрiс объектiлерiнің биологиялық қалдықтары) жойылады немесе зарарсыздандыру (көң, төсеніш материалдары, жемшөп қалдықтары), зарарсыздандырылған қалдықтарды (ветеринариялық конфискаттар, жануарларды сойғаннан қалған қалдықтар) мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастау, жемшөптік мақсаттарға кәдеге жарату немесе жағу арқылы кәдеге жаратылады.
16. Өндiрiс объектiлерi биологиялық қалдықтарды (көң (саңғырық), төсеніш материалдар, жемшөп қалдықтары) зарарсыздандыруды мынадай әдістердің бірімен жүзеге асырады:
1) биологиялық (биотермиялық өңдеу, компостирлеу немесе ұзақ сақтау);
2) химиялық (химиялық заттармен өңдеу);
3) физикалық (термиялық өңдеу немесе өртеу).
17. Инфекциялық аурулар пайда болған жағдайда осы кезеңде алынған көңнің (саңғырықтың) бәрін биологиялық, химиялық немесе физикалық фракцияларға бөлінгенге дейін зарарсыздандырады. Көңді (саңғырықты) және көң ағындыларын зарарсыздандыру әдісін таңдау пайда болған эпизоотиялық ахуалды, ауру қоздырғышының түрін ескере отырып айқындалады.
Жануарлардың жұқпалы ауруларымен ауырғанға күдік тудырған ауру жануарлардың төсеніш материалы және көңі, сондай-ақ аталған жануарлардан алынған көңмен және төсеніш материалымен бірге тұрған төсеніш материалын, көңді (саңғырықты) жағады.
Төсеніш материалын, көңді (саңғырықты), ауыл шаруашылығы алқаптары үшін тыңайтқыш болып табылмайтын қоқысты, сондай-ақ қолайсыз пункттерді жағады.
Биологиялық қалдықтарды кәдеге
жарату, жою қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарлардың өлекселерін және өзге де биологиялық қалдықтарды жою туралы акті

13. Трупы животных, биологические ткани (материал) экспериментально зараженных возбудителями особо опасных болезней животных при проведении работ с культурами патогенных микроорганизмов и в последствии павших или умерщвленных, сжигают или при невозможности сжигания обеззараживают автоклавированием при 1,5 атмосфер в течение 2 часов с последующим сбросом обеззараженных остатков в скотомогильник (биотермическую яму).
Трупы павших или умерщвленных лабораторных животных, биологические ткани (материал) экспериментально зараженных возбудителями других болезней, сжигают, сбрасывают в скотомогильники (биотермические ямы) или перерабатывают на мясокостную муку.
3. Порядок утилизации, уничтожения биологических отходов,
возникающих в процессе деятельности объектов производства,
осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой),
хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья
животного происхождения, организаций по производству, хранению
и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
14. Биологические отходы, возникающие в процессе деятельности организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов подлежат уничтожению путем сжигания.
15. Биологические отходы, возникающие в процессе деятельности объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (далее – биологические отходы объектов производства) уничтожаются или утилизируются путем обеззараживания (навоз, подстилочный материал, кормовые отходы), сброса обеззараженных остатков в скотомогильник (биотермическую яму) (ветеринарные конфискаты, отходы от убоя животных), утилизации на кормовые цели или сжиганием.
16. Обеззараживание биологических отходов объектов производства (навоз (помет), подстилочный материал, кормовые отходы) осуществляется одним из следующих способов:
1) биологический (биотермическая обработка, компостирование или длительное выдерживание);
2) химический (обработка химическими веществами);
3) физический (термическая обработка или сжигание).
17. При возникновении инфекционных болезней всю массу навоза (помета), получаемую в этот период, обеззараживают до разделения на фракции биологическими, химическими или физическими способами. Выбор способа обеззараживания навоза (помета) и навозных стоков определяется с учетом опасности возникшей эпизоотической ситуации, вида возбудителя заболевания.
Подстилочный материал и навоз (помет) от животных, больных, подозрительных по заболеванию заразными болезнями животных, а также подстилочный материал, навоз (помет), находящийся вместе с навозом (пометом), подстилочным материалом от указанных животных, сжигают.
Подстилочный материал, навоз (помет), мусор не представляющие удобрительную ценность для сельскохозяйственных угодий, а также неблагополучных пунктов сжигают.
Приложение 1
к Правилам утилизации,
уничтожения биологических отходов

Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(актіні дайындаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы,)
жануар өлексесі, биологиялық қалдық иесінің (оның өкілінің) қатысумен
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
________________________________(тіркелген ) мекенжайы бойынша тұратын
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының негізінде
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(жойылған жануарлардың (өлекселердің), биологиялық қалдықтардың түрi, саны)
20__жылғы "____" _______________________________________________________________
__________________________________________________________ әдiсiмен жоюды жүргізді.
(жою әдiсi көрсетiледi)
___________________________________________________ ____________________
(актіні жасаған адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы) (қолы)
Мөр орны (бар болса)
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау
және қадағалау объектісінің иесі (оның өкілі):
_______________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))                    (қолы)
Биологиялық қалдықтарды кәдеге
жарату, жою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мал көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) ветеринариялық-санитариялық каточкасы
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.12.2016 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. __________________________ облысы, __________________________ауданы
___________________________________________________________елді мекені

Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт
об уничтожении трупов животных и иных биологических отходов
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица составившего акт)
в присутствии владельца (его представителя) трупов животных, биологических отходов
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проживающего (зарегистрированного) по адресу _____________________________________
________________________________________________________________________________
на основании Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии"
произведено уничтожение _________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(вид, количество уничтоженных животных (трупов), биологических отходов)
"___" ________ 20___ года методом ________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать метод уничтожения)
____________________________________________________________            _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица                        (подпись)
составившего акт)
Место печати (при наличии)
Владелец (его представитель) объекта государственного ветеринарно-санитарного контроля
и надзора:
______________________________________                        ________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))                        (подпись)
Приложение 2
к Правилам утилизации,
уничтожения биологических отходов
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 15.12.2016 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Ветеринарно-санитарная карточка
на скотомогильник (биотермическую яму)
1. Область (город) ____________________________, район _____________________________,
населенный пункт ________________________________________________________________

2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________мал
көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) орналасқан жері
3. Жойылған:
жақын арадағы елді мекеннен __________________________________________;
жайылымнан ________________________________________________________;
су айдынынан _______________________________________________________;
жолдардан __________________________________________________________;
Тұрған жердің сипаттамасы: топырақ _____________ тереңдігі__________
жер асты сулары деңгейінің жиналу тереңдігі _______________________ жауын-шашын
суы қайда ағады __________________________________________________________
4. Қандай шаруашылық жүргізуші субъектілер (жеке және заңды тұлғалар) мал
көміндісін (биотермиялық шұңқырды) пайдаланады _______________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
__________________________________________
5. Мал көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) алаңы_________________________
________________________________________________________________________________
____________________________________________________
6. Мал көміндісінің немесе биотермиялық шұңқырдың қоршауы ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес/сәйкес емес _________________________
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_______________________________________________________________
7. Мал көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) санитариялық сипаттамасы:
1) бірінші өлексені көму _______ жылы болды;
2) _______ жылы _______________________________өлген жануарлар көмілді;
(аурудың атауы)
3) _______ жылы _______________________________өлген жануарлар көмілді;
(аурудың атауы)
4) _______ жылы _______________________________өлген жануарлар көмілді.
(аурудың атауы)
8. Мал көміндісін немесе биотермиялық шұңқырды қарап-тексерудегі жай-күйі:
Мерзімі
Анықталған жетіспеушіліктер
Не істеу керек,
қандай мерзімде, орындаушы кім
Не істелінді және қашан
Кім қарап-тексерді және қарап-тексеру мерзімі
Мал көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) жай-күйіне 5-тен көп қарап-тексеру
жүргізілген жағдайда бас мемлекеттік ветеринариялық дәрігер қол қоятын ветеринариялық-санитариялық карточкаға қосымша түрінде мал көміндісінің (биотермиялық шұңқырдың) жай-күйіне қарап-тексеру тізімі жасалады және осы ветеринариялық-санитариялық карточканың ажырамас бөлігі болып табылады.
Ветериариялық-санитариялық карточка үш данада жасалады, біреуі кент (ауылдың, ауылдық округтің) әкімі үшін, біреуі жергілікті атқарушы органды құрған ветеринариялықмекеме үшін және біреуі ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның бөлімшесіне (облыстық маңызы бар қалалар).
Ауданның бас мемлекеттік
ветеринариялық дәрігері _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ветеринариялық-санитариялық
карточканы алды _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "____" ___________

2. Местонахождение скотомогильника (биотермической ямы) __________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Удален от:
ближайшего населенного пункта ___________________________________________________;
пастбища _______________________________________________________________________;
водоема ________________________________________________________________________;
дороги _________________________________________________________________________.
Описание местности: почва ________________ грунт _______________ глубина
залегания грунтовых вод ___________________________ куда идет сток осадочных вод
________________________________________________________________________________
4. Какие хозяйствующие субъекты (физические и юридические лица) пользуются
скотомогильником (биотермической ямой) ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Площадь скотомогильника (биотермической ямы):__________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Ограждение скотомогильника или биотермической ямы соответствует/не соответствует
ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Санитарная характеристика скотомогильника (биотермической ямы):
1) первое зарывание трупов было в ______ году;
2) животные, павшие от ________________________, были зарыты в _____ году;
(наименование болезни)
3) животные, павшие от ________________________, были зарыты в _____ году;
(наименование болезни)
4) животные, павшие от ________________________, были зарыты в _____ году;
(наименование болезни)
8. Осмотр состояния скотомогильника или биотермической ямы:
Дата
Обнаруженные недостатки
Что нужно сделать, к какому сроку, кто исполнитель
Что сделано и когда
Кто осмотрел и дата осмотра
При проведении более 5 осмотров состояния скотомогильника (биотермической ямы),
составляется список осмотра состояния скотомогильника (биотермической ямы) в виде
приложения к ветеринарно-санитарной карточке, который подписывается главным
государственным ветеринарным врачом и является неотъемлемой частью данной
ветеринарно-санитарной карточки.
Ветеринарно-санитарная карточка составляется в трех экземплярах, один для акима
поселка (села, сельского округа), один для ветеринарной организации, созданной местным
исполнительным органом, и один для подразделения местного исполнительного органа
района (города областного значения), осуществляющего деятельность в области ветеринарии.
Главный государственный
ветеринарный врач района ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Ветеринарную-санитарную
карточку получил____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" __________ 20__ года