Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасауы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 маусымда № 11267 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 119) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының басшылары бұйрықты іске асыру бойынша жұмыс берушілермен өзара іс-қимылды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 280 бұйрығына
қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау қағидалары

Об утверждении Правил создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2015 года № 11267. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 112.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.06.2023 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 119) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Руководителям Управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы обеспечить взаимодействие с работодателями по реализации приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 280
Правила создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау қағидалары 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 119) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық, оның ішінде скринингілік қарап-тексеруді, осы қарап-тексеруге жататын халыққа жүргізудің (бұдан әрі – профилактикалық қарап-тексеру) негізгі мақсаты ауруларды ерте сатыда анықтау, аурулардың дамуын алдын алу, аурулардың туындауына ықпал ететін қауіп факторларының алдын алу, жұмыс істейтін халықтың денсаулығын қалыптастыру және нығайту болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
3. Профилактикалық қарап-тексеруден өту үшін жағдай жасау жұмыс беруші мен жұмыскердің денсаулығы үшін ортақ жауапкершілігін ынталандыру мақсатында жүзеге асырылады.
4. Профилактикалық қарап-тексеруді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қызметтің осы түріне 2014 жылғы 16 мамырдағы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес лицензиясы бар денсаулық сақтау субьектілері жүргізеді.

Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок Главы 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования разработаны в соответствии с подпунктом 119) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основной целью проведения профилактических медицинских, в том числе скрининговых осмотров населения, подлежащего данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее - профилактический осмотр) является выявление заболеваний на ранних стадиях, предупреждение развития заболеваний, предупреждение факторов риска, способствующих возникновению заболеваний, формирование и укрепление здоровья работающего населения.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Создание условий для прохождения профилактического осмотра осуществляется в целях стимулирования солидарной ответственности работодателя и работника за здоровье.
4. Профилактический осмотр проводится в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования субъектами здравоохранения, имеющими лицензию на данный вид деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
5. Профилактикалық қарап-тексеруді амбулаториялық-емханалық көмекті (бұдан әрі – МСАК ұйымдары) ұсынатын медициналық ұйымдарда алғашқы медициналық-санитариялық буын мамандары жүргізеді: жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер/педиатр, учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері, фельдшер, акушер.
6. Профилактикалық қарап-тексеру:
1) медициналық пунктте;
2) фельдшерлік-акушерлік пунктте;
3) дәрігерлік амбулаторияда (Отбасы денсаулығы орталығы);
4) емханада жүргізіледі.
7. Жұмыс істейтін халықты профилактикалық қарап-тексеруді ұйымдастыру МСАК ұйымдарының мынадай жұмыс кезеңдерінің жүзеге асыруын қамтиды:
1) аумақтық учаскеде кәсіпорын тізбесін қалыптастыруды;
2) "Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) профилактикалық қарап-тексеруге жататын халықтың нысаналы топтары туралы жұмыс берушіні хабардар ету;
3) МСАК ұйымдарында өту күні, уақыты және жұмыс беруші ұсынған деректер бойынша профилактикалық қарап-тексеруге жататын жұмыс істейтін халықтың тізімі көрсетілген кестені белгілеу;
4) жұмыс берушіге профилактикалық қарап-тексеруден өтпеген адамдар туралы ақпаратты жіберу;
5) жұмыс берушіге жүргізілген профилатикалық қарап-тексеруден кейін қосымша терең медициналық қарап-тексеруді, динамикалық бақылауды қажет ететін адамдар туралы ақпаратты жіберу.
8. МСАК ұйымдары профилактикалық қарап-тексеру кезеңіне және одан кейін:
1) жұмыс берушілерді және жұмыскерлерді саламатты өмір салтын қалыптастыру, аурулардың және қауіптің мінез-құлықтық факторларының профилактикасы мәселелері бойынша хабардар ету, консультация беру және оқыту;
2) жұмыс істеушілердің денсаулығын сақтау және дамыту әлеуеті мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын, жұмыс істеушілердің денсаулығын сақтау бойынша үздік өндірістердің, үздік жұмыс берушілердің және т.б. үлгі көрсете білуді;
3) жүргізілген профилактикалық қарап-тексеру нәтижелері бойынша (ағымдағы жылда бір реттен көп емес) аурулардың қауіп факторларының бар болуымен жұмыс істейтін халықтың тобын қалыптастыруды және оны мониторингітеуді;
4) аурулардың қауіп факторларына адамдарды және МСАК деңгейінде саламатты өмір салтын насихаттау алгоритмдеріне сәйкес науқастарды профилактика әдістеріне, саламатты өмірді жүргізу дағдыларына оқытуды;

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Профилактический осмотр проводятся специалистами первичного медико-санитарного звена в медицинских организациях, предоставляющих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации ПМСП): врачами общей практики, участковыми врачами-терапевтами/педиатрами, участковыми медицинскими сестрами/медицинскими сестрами общей практики, фельдшерами, акушерами, акушерками.
6. Профилактический осмотр проводятся в:
1) медицинском пункте;
2) фельдшерско-акушерском пункте;
3) врачебной амбулатории (Центр семейного здоровья);
4) поликлинике.
7. Организация профилактического осмотра работающего населения включает в себя осуществление организацией ПМСП следующих этапов работы:
1) формирование перечня предприятий на территориальном участке;
2) информирование работодателя о целевых группах населения, подлежащих профилактическому осмотру в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об утверждении Правил проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918);
3) установление в организации ПМСП графика с указанием дня, времени прохождения и списка работающего населения, подлежащих профилактическому осмотру по данным, предоставленным работодателем;
4) направление работодателю информации о лицах, не прошедших профилактический осмотр;
5) направление работодателю информации о лицах, требующих дополнительного углубленного медицинского осмотра, динамического наблюдения после проведенного профилактического осмотра.
8. Организации ПМСП в период и после проведения профилактического осмотра обеспечивают:
1) информирование, консультирование и обучение работодателей и работников по вопросам формирования здорового образа жизни, профилактики заболеваний и поведенческих факторов риска;
2) информационно-разъяснительную работу в средствах массовой информации по вопросам сохранения и развития потенциала здоровья работающих, показывают примеры лучших производств по сохранению здоровья работающих, лучших работодателей и другое;
3) формирование и мониторинг группы работающего населения с наличием факторов риска заболеваний по результатам проведенного профилактического осмотра;
4) обучение лиц с факторами риска заболеваний и больных методам профилактики, навыкам ведения здорового образа жизни в соответствии с Алгоритмами пропаганды здорового образа жизни на уровне ПМСП;

5) бейіндері бойынша "Денсаулық мектептері", жастар денсаулық орталықтары, егде жастағы адамдардың клубы жұмыстарын ұйымдастыруды;
6) аурулардың созылмалы түрлерімен ауыратын адамдарды диспансерлік есепке алуды және динамикалық бақылауды;
7) қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітілген халыққа психологиялық көмекті және арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
9. Профилактикалық қарап-тексеру жүргізетін МСАК ұйымдары профилактикалық қарап-тексеру жүргізу сапасына құқықтық жауапкершілікте болады.
2-тарау. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде профилактикалық медициналық қарап тексеруге жататын адамдарға осы қарап-тексеруден өтуі үшін жұмыс берушілердің жағдай жасау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
10. Жұмыс істеуші халықтың профилактикалық қарап-тексеруден өтуі үшін, жұмыскерлердің профилактикалық қарап-тексеруден уақтылы өтуі үшін жағдай жасау мақсатында жұмыс беруші өндірісте жауапты адамды тағайындайды:
11. Жауапты адам:
1) профилактикалық қарап-тексеруге жататын жұмыскерлердің тізімін қалыптастырады;
2) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес жұмыс берушімен профилактикалық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімін келісіп, жұмыс істейтін халықтың бекітілу орны бойынша МСАК ұйымдарына жібереді;
3) профилактикалық қарап-тексеруден өту кестесін МСАК ұйымдарымен келіседі;
4) МСАК ұйымдарына және жұмыс істейтін халыққа жұмыс беруші бекіткен профилактикалық қарап-тексеруден өту кестесін мәлімет үшін жеткізеді;
5) жұмыскерлердің қарап-тексеруден өтуіне мониторингті жүзеге асырады;
6) жұмыс берушіге жұмыскерлердің профилактикалық қарап-тексеруден өту қорытындыларын ұсынады.
12. Жұмыс беруші жұмыс істейтін халықтың профилактикалық қарап-тексеруден өтуі үшін жағдай жасау мақсатында:
1) профилактикалық қарап-тексеруге жататын жұмыскерлердің тізімін МСАК ұйымдарымен келіседі;
2) профилактикалық қарап-тексеруден өту кестесін бекітеді;
3) жұмыскерлерге профилактикалық қарап-тексеруден өту уақытына оны жұмыстан босату арқылы профилактикалық қарап-тексеру;
денсаулық үшін қауіп факторлары жөнінде (темекі өнімдерін тұтыну, алкогольді, нашақорлықты шектен тыс тұтыну, көп қозғалмайтын, дұрыс тамақтану және басқа саламатты өмір салтын жүргізу дағдылары жөнінде амбулаториялық-емханалық ұйымдар жанынан "денсаулық мектептері" туралы хабардар ету арқылы сауықтыру үшін жағдай жасайды;

5) организацию работы "школ здоровья" по профилям, молодежного центра здоровья, клуба пожилых людей;
6) диспансерный учет и динамическое наблюдение лиц с хроническими формами заболеваний;
7) оказание психологической помощи и специальных социальных услуг прикрепленному населению в соответствии с действующим законодательством.
9. Организация ПМСП, в которой проводится профилактический осмотр несет правовую ответственность за качество проведения профилактического осмотра.
Глава 2. Порядок создания условий работодателями для прохождения профилактических медицинских осмотров лицам, подлежащим данным осмотрам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Заголовок Главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. С целью создания условий для прохождения работающим населением профилактического осмотра, своевременного прохождения работниками профилактического осмотра работодатель назначает на производстве ответственное лицо.
11. Ответственное лицо:
1) формирует список работающих, подлежащих профилактическому осмотру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
2) согласовывает список лиц, подлежащих профилактическому осмотру, с работодателем, направляет в организацию ПМСП по месту прикрепления работающего населения;
3) согласовывает с организацией ПМСП график прохождения профилактического осмотра;
4) доводит до сведения организации ПМСП и работающего населения утвержденный работодателем график прохождения профилактического осмотра;
5) осуществляет мониторинг прохождения работниками профилактического осмотра;
6) предоставляет работодателю итоги прохождения работниками профилактического осмотра.
12. Работодатель с целью создания условий для прохождения работающим населением профилактического осмотра:
1) согласовывает с организацией ПМСП список работников, подлежащих профилактическому осмотру;
2) утверждает график прохождения работниками профилактического осмотра;
3) создает условия для:
прохождения работниками профилактического осмотра путем освобождения его от работы на время прохождения профилактического осмотра;
оздоровления путем информирования о "школах здоровья" при амбулаторно-поликлинческих организациях: о факторах риска для здоровья (потребление табачных изделий, злоупотребление алкоголем, наркоманией, малоподвижный образ жизни, правильное питание и другое), о навыках ведения здорового образа жизни;

4) жұмыс орнында саламатты өмір салтын жүргізуді ынталандыру бойынша іс-шараларды (міндетті өндірістік гимнастика сабақтары, "денені сергіту жаттығулары", тренажер залдарын құру, спорт кешендеріне, абонементтер береді, психологиялық жүктемені түсіру кабинетін ұйымдастырады, таза ауыз суды жеткізу, тамақтануға арналған үй-жай) ұйымдастырады;
5) тұрақты профилактикалық қарап-тексеруден өту қажеттілігі туралы хабардар ету жұмысын тұрақты негізде жүргізеді;
6) жиі ауырмайтын, өндірістің атынан жарыстарға, бұқаралық спорт іс-шараларына қатысатын, өзінің денсаулығының әлеуетін қолдайтын адамдарға көтермелеу шараларын ұсынады;
13. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 155-бабына сәйкес Жұмыс берушілер тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтпеген адамдарды жұмысқа жібермеуге тиіс.
14. Халықтың уақтылы профилактикалық қарап-тексеруден өтуін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдар бақылайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және даму министрінің 31.07.2017 № 572 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

4) организует на рабочем месте мероприятия по стимулированию ведения здорового образа жизни (занятия по обязательной производственной гимнастике "физкультурные паузы", создает тренажерные залы, предоставляет абонементы в спорткомплексы, организует кабинет психологической разгрузки, доставку чистой питьевой водой, помещение для приема пищи);
5) проводит на постоянной основе информационную работу о необходимости регулярного прохождения профилактического осмотра и оздоровления;
6) предоставляет меры поощрения лицам, участвующим в массовых спортивных мероприятиях от производства, поддерживающих потенциал собственного здоровья.
13. Работодатели не допускают к работе лиц, не прошедших профилактические медицинские осмотры в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии со статьей 155 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
14. Своевременность прохождения профилактического осмотра населением контролируется Комитетом охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальными подразделениями, а также местными органами по инспекции труда.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 31.07.2017 № 572 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).