"Өнеркәсіп статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 20 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 қазандағы № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 қарашада № 12237 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) және 8) тармақшаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Өнеркәсіп статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11055 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынандай өзгерістер енгізілсін:
бұйрыққа өзгеріс орыс тіліндегі мәтінге енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады;
12-қосымшалар осы бұйрықтың 12-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 20 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике промышленности и инструкции по их заполнению"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 6 октября 2015 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2015 года № 12237
В соответствии с подпунктами 3) и 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», а также с подпунктом 9) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9779), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 20 «Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике промышленности и инструкции по их заполнению» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 15 мая 2015 года № 11055, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» от 24 июня 2014 года) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике промышленности и инструкций по их заполнению»;
приложения 12 изложить в редакции согласно приложениям 12 к настоящему приказу.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет»;
3) публикацию настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы            Ә. Смайылов
«КЕЛIСIЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев ________________
2015 жылғы 5 қазан
«КЕЛIСIЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник ________________
2015 жылғы 2 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті Төрағасының
2015 жылғы 6 қазандағы
№ 152 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Приложение 1 к приказу
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 октября 2015 года № 152
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0361104
Код статистической формы 0361104
БМ
Өндірістік қуаттар теңгерімі
Баланс производственных мощностей
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қызметкерлерінің санына қарамастан, қызметінің негізгі және қосалқы түрі «Өнеркәсіп» (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің ЭҚЖЖ 05-33, 35-39 кодтарына сәйкес) болып табылатын, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видом деятельности «Промышленность» (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39), независимо от численности работающих.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 25-ші наурызда.
Срок представления – 25 марта после отчетного периода.
БСН коды
код БИН

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2016 года.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан                       А. Смаилов
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
5 октября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ В. Школьник
2 октября 2015 года
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
по статистике Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 6 октября 2015 года № 152
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі Статистика
комитеті төрағасының
2015 жылғы 6 қазандағы
№ 152 бұйрығына 1-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органдарына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған
уақыт, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической
формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа
дейiн
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан
артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0361104
Код статистической формы 0361104
Өндірістік қуаттар теңгерімі
Баланс производственных мощностей
БМ
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қызметкерлерінің санына қарамастан, қызметінің негізгі және қосалқы түрі «Өнеркәсіп» (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің ЭҚЖЖ 05-33, 35-39 кодтарына сәйкес) болып табылатын, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным и вторичным видом деятельности «Промышленность» (согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности - ОКЭД 05-33, 35-39), независимо от численности работающих.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 25-ші наурызда
Срок представления – 25 марта после отчетного периода
БСН коды
код БИН

1. Өнеркәсіп өнімдерін өндірудің нақты орнын көрсетіңіз (кәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место производства промышленной продукции (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
1.1 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (бұдан әрi - ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды (статистикалық нысанды қағаз тасымалдағышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (далее - КАТО) (заполняется работником органа статистики при сдаче статистической формы на бумажном носителе)
2. Өндірілген өнім бойынша мамандандырылған қуаттарды пайдалану
туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании специализированных мощностей
произведенной продукции
Өнім түрлерінің атауы1
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды1
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Жыл басындағы қуат
Мощность на начало года
Есепті жылы өндірістік қуаттың өзгеруі
Изменение производственной мощности в отчетном году
Жыл соңындағы қуат
(1-баған+ 2-баған - 7-баған)
Мощность на конец года
(графа 1+ графа 2- графа 7)
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Средне-годовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
қуаттың артуы
увеличение мощности
оның ішінде мына факторлар есебінен
из него за счет факторов
қуат тың азаюыуменьшение мощности
жаңа кәсіпорындарды іске қосу ввод в действие новых предприятий
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейту
расширение действующих предприятий
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды қайта құру
реконструкция действующих предприятий
өзге де факторлар
прочие факторы
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1 Мұнда және бұдан әрі – өнім атауы мен кодын осы статистикалық
нысанға қосымшаға сәйкес респондент толтырады
Здесь и далее – наименование и код продукции заполняется респондентом
в соответствии с приложением к данной статистической форме
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжите на дополнительных листах
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
3. Мамандандырылмаған қуаттарда өнім бойынша деректерді
көрсетіңіз
Укажите данные о выпуске продукции на неспециализированных мощностях
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
А
Б
В
1

1. Өнеркәсіп өнімдерін өндірудің нақты орнын көрсетіңіз (кәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место производства промышленной продукции (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
1.1 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (бұдан әрi - ӘАОЖ) сәйкес аумақ коды (статистикалық нысанды қағаз тасымалдағышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (далее - КАТО) (заполняется работником органа статистики при сдаче статистической формы на бумажном носителе)
2. Өндірілген өнім бойынша мамандандырылған қуаттарды пайдалану
туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании специализированных мощностей
произведенной продукции
Өнім түрлерінің атауы1
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды1
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Жыл басындағы қуат
Мощность на начало года
Есепті жылы өндірістік қуаттың өзгеруі
Изменение производственной мощности в отчетном году
Жыл соңындағы қуат
(1-баған+ 2-баған - 7-баған)
Мощность на конец года (графа 1+ графа 2- графа 7)
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Средне-годовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
қуаттың артуы
увеличение мощности
оның ішінде мына факторлар есебінен
из него за счет факторов
қуат тың азаюыуменьшение мощности
жаңа кәсіпорындарды іске қосу ввод в действие новых предприятий
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейту
расширение действующих предприятий
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды қайта құру
реконструкция действующих предприятий
өзге де факторлар
прочие факторы
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1 Мұнда және бұдан әрі – өнім атауы мен кодын осы статистикалық
нысанға қосымшаға сәйкес респондент толтырады
Здесь и далее – наименование и код продукции заполняется респондентом
в соответствии с приложением к данной статистической форме
Қажет болған жағдайда қосымша беттерде жалғастырыңыз
При необходимости продолжите на дополнительных листах
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
3. Мамандандырылмаған қуаттарда өнім бойынша деректерді
көрсетіңіз
Укажите данные о выпуске продукции на неспециализированных мощностях
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
А
Б
В
1

4. Іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнім
бойынша қуаттарды пайдалану туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании мощностей произведенной продукции,
акты ввода в действие которых не утверждены
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Среднегодовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
А
Б
В
1
2
5. Қуатты толық пайдаланбаудың негізгі себептерін көрсетіңіз
Укажите основные причины недоиспользования мощностей
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы                             Мекенжайы
Наименование_______________________  Адрес___________________________
Телефоны                          Электрондық почта мекенжайы
Телефон____________________________  Адрес электронной почты_________
Алғашқы деректерді жариялауға келісеміз
Согласны на опубликование первичных данных
Алғашқы деректерді жариялауға келіспейміз
Не согласны на опубликование первичных данных
Орындаушы
Исполнитель________________________  ________________________________
тегі, аты және әкесінің            телефоны
аты (бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер__________________  ________________________________
тегі, аты және әкесінің              қолы
аты (бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество                подпись
(при его наличии)
Басшы
Руководитель_______________________  ________________________________
тегі, аты және әкесінің             қолы
аты (бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество               подпись
(при его наличии)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
«Өндірістік қуаттар теңгерімі»
(коды 0361104, индексі БМ,
кезеңділігі жылдық) статистикалық
нысанына қосымша
БМ нысанына өнеркәсіп салалары бойынша өнімдер тізбесі
Қызмет және өнім түрлерінің атауы Бөлімнің, тараудың, топтың коды Өнім түрінің коды
А Б В
КЕН ӨНДІРУ ӨНЕРКӘСІБІ ЖӘНЕ КАРЬЕРЛЕРДІ ҚАЗУ
В
Көмір және лигнит өндіру
05
Тас көмір, мың тонна

4. Іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнім
бойынша қуаттарды пайдалану туралы деректерді көрсетіңіз
Укажите данные об использовании мощностей произведенной продукции,
акты ввода в действие которых не утверждены
Өнім түрлерінің атауы
Наименование видов продукции
Өнім түрінің коды
Код вида продукции
Өлшем бірлігі
Единица измерения
Есепті жылы қолданыстағы орташа жылдық қуат
Среднегодовая мощность, действовавшая в отчетном году
Есепті жылы өнімді шығару немесе қайта өңделген шикізат мөлшері
Выпуск продукции или количество переработанного сырья в отчетном году
А
Б
В
1
2
5. Қуатты толық пайдаланбаудың негізгі себептерін көрсетіңіз
Укажите основные причины недоиспользования мощностей
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Атауы                               Мекенжайы
Наименование _______________________ Адрес __________________________
_____________________________________________________________________
Телефоны                           Электрондық почта мекенжайы
Телефон ___________________________ Адрес электронной почты _________
Алғашқы деректерді жариялауға келісеміз
Согласны на опубликование первичных данных
Алғашқы деректерді жариялауға келіспейміз
Не согласны на опубликование первичных данных
Орындаушы
Исполнитель ______________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің               телефоны
аты (бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің           қолы
аты (бар болған жағдайда)        подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Басшы
Руководитель ______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің              қолы
аты (бар болған жағдайда)            подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение к статистической
Форме «Баланс производственных
мощностей» (код 0361104, индекс БМ,
периодичность годовая)
Перечень продукции по отраслям промышленности к форме БМ
Наименование видов деятельности и продукции
Код секций, разделов, групп
Код вида
продукции
А
Б
В
ГОРHОДОБЫВАЮЩАЯ ПРОМЫШЛЕHHОСТЬ И РАЗРАБОТКА КАРЬЕРОВ
В
Добыча угля и лигнита
05
Уголь каменный, тыс. тонн

1. Осы «Өндірістік қуаттар теңгерімі» (коды 0361104, индексі БМ, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және «Өндірістік қуаттар теңгерімі»  (коды 0361104, индексі БМ, кезеңділігі жылдық) (бұдан әрі – Статистикалық нысан) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) өндірістік қуат теңгерімі – қуаттың шамасын, оның өзгеру факторларын және есепті жылы пайдалану деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер жүйесі;
2) өндірістік қуат – жыл ішінде өнімді мүмкіндігіне қарай барынша шығару;
3) режимдік уақыт – бұл жоспарда қарастырылған жұмыс режиміне сәйкес жабдықтың жұмыс істеу уақыты аралығындағы сағат саны.
3. Статистикалық нысан респонденттің нақты орналасқан жері бойынша тапсырылады. Әртүрлi елдi мекендерде орналасқан бірнеше цех болған жағдайда, 1-бөлімде өнеркәсіп өнімін өндіру жүзеге асырылатын әрбір елді мекенді (бөлек) көрсету қажет.
Өндірістік қуат шығарылатын өнімнің номенклатурасы бойынша өндірістік жабдықтың және өндірістік алаңдардың белгіленген жұмыс режимін толығымен пайдалануды есепке ала отырып, анықталады.
Өндірістік қуат теңгерімдерін бұл өнім кәсіпорын үшін негізгі, бейінді немесе бейінді емес екендігіне қарамастан, шығарылған өнімдердің номенклатурасы бойынша кәсіпорындар құрастырады.
Статистикалық нысанда қуаттар туралы деректер есепті жылы оларда өнім өндіру жүзеге асырылғанына немесе жүзеге асырылмағанына қарамастан көрсетіледі.
Қуаттар теңгерімдері құрастырылатын өнім түрлерінің тізбесі осы статистикалық нысанына сәйкес берілген қосымшасымен анықталады. Ақшамен өлшенетін өнім түрлері бойынша өндірістік қуаттар теңгерімдерінің барлық көрсеткіштері есепті жылы қолданылған орташа жылдық бағалармен келтіріледі.
Кәсіпорын өнімді уақытша жалдаған жабдықта немесе алаңдарда өндірген жағдайда өндірістік қуаттар теңгерімдері өнім қандай жабдықтарда және алаңдарда өндірілгеніне (кәсіпорын есебінде тұрған, уақытша немесе жалға алынған) қарамастан құрастырылады.
2-бөлімнің 1-8-бағандары бойынша электр энергиясы, жылу энергиясы және табиғи су бойынша қуат келтірілген өлшем бірліктерге сәйкес толтырылады, яғни қуатты жылдағы сағаттар санына бөлу арқылы.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Баланс производственных мощностей» (код 0361104, индекс БМ, периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Баланс производственных мощностей» (код 0361104, индекс БМ, периодичность годовая) (далее – Статистическая форма).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения статистической формы:
1) баланс производственной мощности – система показателей, характеризующих величину мощности, факторы ее изменения и уровень использования в отчетном году;
2) производственная мощность – максимально возможный выпуск продукции за год;
3) режимное время – это количество часов, в течение которых оборудование работает согласно предусмотренному планом режиму работы.
3. Статистическая форма представляется по месту фактического нахождения респондента. При наличии нескольких цехов, находящихся в разных населенных пунктах, в разделе 1 указывается каждый населенный пункт (отдельно), где осуществляется производство промышленной продукции.
Производственная мощность определяется с учетом полного использования установленного режима работы производственного оборудования и производственных площадей по номенклатуре выпускаемой продукции.
Балансы производственных мощностей составляются предприятиями по номенклатуре выпускаемой ими продукции, независимо от того, является эта продукция для предприятий основной, профильной или непрофильной.
В статистической форме отражаются данные о мощностях независимо от того, осуществлялся выпуск продукции на них в отчетном году или нет.
Перечень видов продукции, по которым составляются балансы мощностей, определяется согласно прилагаемому Приложению к данной статистической форме. По видам продукции, измеряемым в денежном выражении, все показатели балансов производственных мощностей приводятся в среднегодовых ценах, действовавших в отчетном году.
В случаях, когда предприятие производит продукцию на временно арендованном оборудовании или площадях, балансы производственных мощностей составляются независимо от того, на каком оборудовании и площадях произведена продукция: числящихся на балансе предприятий, временных или арендованных.
Мощность по электроэнергии, теплоэнергии и природной воде по графам 1-8 раздела 2 заполняется согласно приведенным единицам измерения, то есть путем умножения мощности на количество часов в году.

4. 2-бөлімде есепті жылғы өнімнің нақты номенклатурасы мен ассортиментінде қуаттарды пайдалану, бары, қозғалысы туралы деректер, режимдік уақытта осы қуаттарда өнімдерді шығару көрсетіледі.
2-бағанда барлық қуаттың арту көлемі туралы деректер, ал 3-6-бағандарда артудың мынадай факторлары көрсетіледі: жаңа кәсіпорындарды іске қосу, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейту және қайта құру, сондай-ақ өзге де факторлар.
Өнімнің шығарылатын номенклатурасының өзгерісі, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың техникамен қайта жарақтануы, жалға алынған жабдықтар, ұйымдық-техникалық іс-шараларды өткізу, бұрын қолданыста болған жабдықтарды сатып алу, жаңа жабдықтарды сатып алу 2-бөлімдегі 6-бағанға «Өзге де факторлар есебінен қуаттың артуы» енгізіледі.
7-бағанда «Қуаттың азаюы» шығарылатын өнім номенклатурасының өзгеруі (еңбек сыйымдылығының өсуі), істен шығуы (қорлардың таусылуы, тозуы), жалға берілген жабдықтар мен өзге де факторлар есебінен қуаттарды азайту деректері келтіріледі.
Егер 8-бағанда сызықша тұрған жағдайда сол кезде 1-бағандағыдай қуат көрсетілсе, онда есептің 7-бағанында тиісті азаю көрсетіледі.
3, 4-бөлімдерде келтірілген есепті жылы өнім шығару немесе қайта өңделген шикізат саны туралы деректер 2-бөлімнің 10-бағанына енгізілмейді.
3-бөлімде мамандандырылмаған қуаттарда, яғни жобада қарастырылмаған немесе техникалық құжаттарда көрсетілген қуаттарда өнім шығарылымы.
4-бөлімде іске қосу туралы актісі бекітілмеген қуаттарды пайдалану және осы қуаттарда өнім шығару туралы деректер келтіріледі.
А, Б және В бағандарында берілген статистикалық нысан қосымшасына сәйкес өнім түрлері, өлшем бірліктері және өнім түрлерінің кодтары көрсетіледі.
5. Кәсіпорынның орташа жылдық өндірістік қуаты жыл басындағы қуатқа қуаттың орташа жылдық өсуін қосып, қуаттың орташа жылдық азаюын алып тастау жолымен анықталады.
Жаңа кәсіпорындарды іске қосу, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейту, қайта құру, техникалық қайта жарақтау және ұйымдық-техникалық іс-шаралар өткізу есебінен қуаттың орташа жылдық өсуі келтірілген факторлардың әрқайсысының есебінен қуаттың өсуін қуаттың жыл соңына дейінгі ықпал етуінің толық ай санына көбейтіп, алынған нәтижені 12-ге бөлу арқылы анықталады.
Қуаттың орташа жылдық азаюы жойылған қуатты жойылу мезетінен бастап жылдың соңына дейін қалған толық ай санына көбейтіп, алынған нәтижені 12-ге бөлу арқылы анықталады.
Өндірістік қуат теңгерімін құру бойынша есепті қалыптастыру кезінде электр энергиясы (мың кВт) мен жылу энергиясы (мың Гкал/сағ.) бойынша «Орташа жылдық қуат» көрсеткіші белгіленген орташа жылдық қуатты жылдағы сағат санына көбейтумен (жоспарлы тоқтап тұру сағаттары санын алып тастағанда) есептеледі. Осыған ұқсас есеп табиғи су өндіру бойынша қолданылады.

4. В разделе 2 указываются данные использовании специализированных мощностей в фактической номенклатуре и ассортименте продукции отчетного года, выпуск продукции на этих мощностях в режимное время.
В графе 2 приводятся данные об объемах увеличения мощности всего, а в графах 3-6 указываются факторы увеличения, ввод в действие новых предприятий, расширение и реконструкция действующих предприятий, а также прочие факторы.
В раздел 2 графу 6 «Увеличение мощности за счет прочих факторов» включается: изменение выпускаемой номенклатуры продукции; техперевооружение действующих предприятий; оборудование, взятое в аренду; проведение организационно-технических мероприятий; приобретение оборудования бывшего в употреблении; приобретение нового оборудования.
В графе 7 «Уменьшение мощности» приводятся данные об уменьшении мощности за счет изменения номенклатуры выпускаемой продукции (увеличения трудоемкости), выбытия (ветхость, исчерпание запасов), оборудования сданного в аренду и прочих факторов.
В случае, если в графе 8 проставлен прочерк, в то время как в графе 1 мощность указывалась, то соответствующее уменьшение указывается в графе 7 отчета.
Данные, приводимые в разделах 3, 4 о выпуске продукции или количеству переработанного сырья в отчетном году, не включаются в графу 10 раздела 2.
В разделе 3 приводятся данные о производстве продукции на неспециализированных мощностях, то есть выпуск продукции на мощностях, которые не предусмотрены проектом или указаны в технической документации.
В разделе 4 приводятся данные об использовании мощности, акты о вводе в действие которых еще не утверждены и выпуске продукции на этих мощностях.
В графах А, Б и В указываются наименование видов продукции, единицы измерения и коды видов продукции согласно приложению к данной статистической форме.
5. Среднегодовая производственная мощность предприятия определяется путем прибавления к мощности на начало года среднегодового увеличения мощности и вычитания среднегодового уменьшения (выбытия) мощности.
Среднегодовое увеличение мощности за счет ввода в действие новых предприятий, расширения, реконструкции, технического перевооружения действующих предприятий и проведения организационно-технических мероприятий исчисляется путем умножения увеличения мощности за счет каждого из перечисленных факторов на число полных месяцев действия мощности до конца года и деления полученного результата на 12.
Среднегодовое уменьшение мощности определяется путем умножения выбывающей мощности на число полных месяцев, оставшихся до конца года с момента ее выбытия, и деления полученного результата на 12.
При формировании отчета по составлению баланса производственной мощности, показатель «Среднегодовая мощность» по электроэнергии (тысяч кВт) и теплоэнергии (тысяч Гкал/ч) рассчитывается, исходя из установленной среднегодовой мощности, умноженной на количество часов в году (за вычетом числа часов плановых простоев). Аналогичный расчет осуществляется по производству природной воды.

6. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз тасығышта немесе электронды форматта жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында (www.stat.gov.kz) орналасқан «Онлайн тәртібінде деректерді жинау» бағдарламалық жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
7. Арифметикалық-логикалық бақылау:
2-бөлім. «Өндірілген өнім бойынша мамандандырылған қуаттарды пайдалану туралы деректер»:
1-баған = 2-бөлімнің 8-бағанына барлық жолдарға;
2-баған = 3-баған + 4-баған + 5-баған + 6-баған барлық жолдарға;
8-баған = (1-баған + 2-баған) – 7-баған барлық жолдарға;
4-бөлім. «Іске қосу туралы актісі бекітілмеген қуаттарды пайдалану туралы деректер»:
2-баған < 1-бағаннан барлық жолдарға.
8. Статистикалық нысандар арасындағы бақылау:
6-баған < 2-бөлімнің 3.1-жолына «Инвестициялық қызмет туралы есеп» (коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны;
2-бөлім «Өндірілген өнім бойынша мамандандырылған қуаттарды пайдалану туралы деректер»:
3-баған = 3-бөлімнің 3.1-жолына «Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп» (коды 0441104, индексі 2-КС құрылыс, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны;
4-баған = 3-бөлімнің 3.3-жолына «Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп» (коды 0441104, индексі 2-КС құрылыс, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны;
5-баған = 3-бөлімнің 3.2-жолына «Объектілерді пайдалануға беру туралы есеп» (коды 0441104, индексі 2-КС құрылыс, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны;
10-баған = 3-бөлімінің 1-бағанына «Кәсіпорынның өнім (тауар, қызмет) өндіру және жөнелту туралы есебі» (коды 0301104, индексі 1-П, кезеңділігі жылдық) статистикалық нысаны (бұдан әрі - 1-П жылдық), берілген статистикалық нысан қосымшасына сәйкес жолдар бойынша.
3-бөлім «Мамандандырылмаған қуаттарда шығарылған өнім бойынша деректер»:
баған = 1-П жылдық статистикалық нысаны 3-бөлімінің 1-бағаны, берілген статистикалық нысан қосымшасына сәйкес жолдар бойынша;
4-бөлім «Іске қосу туралы актілері бекітілмеген өндірілген өнім бойынша қуаттарды пайдалану туралы деректер»:
баған = 1-П жылдық статистикалық нысаны 3-бөлімінің 1-бағаны, берілген статистикалық нысан қосымшасына сәйкес жолдар бойынша.

6. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования информационной системы «Сбор данных в on-line режиме», размещенного на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (www.stat.gov.kz).
7. Арифметико-логический контроль:
Раздел 2 «Данные об использовании специализированных мощностей произведенной продукции»:
графа 1 = графе 8 раздела 2 предыдущего года для каждой строки;
графа 2 = графа 3 + графа 4 + графа 5 + графа 6 для каждой строки;
графа 8 = (графа 1 + графа 2) – графа 7 для каждой строки.
Раздел 4 «Данные об использовании мощностей произведенной продукции, акты ввода в действие которых не утверждены»:
графа 2 графы 1 для каждой строки.
Контроль между статистическими формами:
Раздел 2 «Данные об использовании специализированных мощностей произведенной продукции»:
Графа 6 строки 1.3 раздела 2 статистической формы «Отчет об инвестиционной деятельности» (код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая);
графа 3 = строке 3.1 раздела 3 статистической формы «Отчет о вводе в эксплуатацию объектов» (код 0441104, индекс 2-КС (стройка), периодичность годовая);
графа 4 = строке 3.3 раздела 3 статистической формы «Отчет о вводе в эксплуатацию объектов» (код 0441104, индекс 2-КС (стройка), периодичность годовая);
графа 5 = строке 3.2 раздела 3 статистической формы «Отчет о вводе в эксплуатацию объектов» (код 0441104, индекс 2-КС (стройка), периодичность годовая);
графа 10 = графе 1 раздела 3 по строкам, соответствующим приложению к данной статистической форме и статистической формы «Отчет предприятия о производстве и отгрузке продукции (товаров, услуг)» (код 0301104, индекс 1-П, периодичность годовая) (далее – 1-П годовая).
Раздел 3 «Данные о выпуске продукции на неспециализированных мощностях»:
графа 1 = графе 1 раздела 3 по строкам, соответствующим приложению к данной статистической форме и статистической формы 1-П годовая;
Раздел 4 «Данные об использовании мощности произведенной продукции, акты ввода в действие которых не утверждены»:
графа 2 = графе 1 раздела 3 по строкам, соответствующим приложению к данной статистической форме и статистической формы 1-П годовая.