"Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 16 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 708 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 желтоқсанда № 12443 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.02.2020 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау, сондай-ақ Елді аумақтық кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру және бақылау қағидаларының 151-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9787 болып тіркелген, 2014 жылғы 23 қазандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 16 "Об утверждении Правил разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 708. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2015 года № 12443. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 03.02.2020 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 151 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 16 "Об утверждении Правил разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9787, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 23 октября 2014 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана";
Правила разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 15, 16, 17 тармақтарын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 қарашадағы
№ 708 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 16 бұйрығымен
бекітілген
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру,
мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік органның операциялық жоспарын әзірлеуді, іске асыруды, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау тәртібін айқындайды (бұдан әрі – операциялық жоспар).
2. Операциялық жоспарды әзірлеу тәртібі
2. Операциялық жоспар жыл сайын әзірленеді және оны бірінші басшы не жауапты хатшы немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге лауазымды тұлға мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітеді және мемлекеттік органның веб-сайтына орналастырылады.
3. Операциялық жоспар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының ұсыныстары негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
Операциялық жоспар мынадай мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылына арналған стратегиялық жоспарында көзделген мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін және қажетті іс-шараларды және мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өзге де міндеттерді қамтуға қажетті шаралардан тұрады және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін қоса алғанда, өз қызметінің барлық саласын қамтиды.
4. Мемлекеттік органның операциялық жоспарының құрылымы мынадай:
1) мемлекеттік органның іс-шаралары;
2) тәуекелдерді басқару бөлімдерінен тұрады.
5. Операциялық жоспарға мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, сондай-ақ операциялық жоспарды мониторингілеу қорытындысы бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
3. Операциялық жоспарды іске асыру және мониторинг жүргізу
тәртібі
6. Операциялық жоспарды іске асыру операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау жолымен жүзеге асырылады.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением пунктов 15, 16, 17 настоящих Правил, которые вводятся
в действие с 1 февраля 2016 года.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 708
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 сентября 2014 года № 16
Правила
разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за
реализацией операционного плана
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана (далее – Правила) определяет порядок разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана государственного органа (далее – операционный план).
2. Порядок разработки операционного плана
2. Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, в течение десяти календарных дней со дня подписания стратегического плана государственного органа и размещается на веб-сайте государственного органа.
3. Операционный план разрабатывается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основе предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
Операционный план содержит мероприятия, необходимые для достижения целей и целевых индикаторов, предусмотренных в стратегическом плане государственного органа на текущий финансовый год и иных задач, определенных положением о государственном органе и охватывает всю сферу его деятельности, включая деятельность структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
4. Структура операционного плана государственного органа состоит из следующих разделов:
1) мероприятия государственного органа;
2) управление рисками.
5. Внесение изменений и дополнений в операционный план государственного органа осуществляется в случае внесения изменений и дополнений в стратегический план государственного органа, а также по итогам мониторинга операционного плана.
3. Порядок реализации и проведения мониторинга операционного
плана
6. Реализация операционного плана осуществляется путем выполнения мероприятий, предусмотренных в операционном плане.

7. Мемлекеттік органның операциялық жоспарының іске асырылуы туралы ақпаратты жинау, жүйелеу мен талдаудың үздіксіз процесі мониторинг болып табылады.
8. Операциялық жоспарды мониторингілеу мақсаты мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына тиісінше және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін оның іске асырылу барысын жақсарту болып табылады.
9. Операциялық жоспардың мониторингі:
1) операциялық жоспарды іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;
2) операциялық жоспарды іске асыруда құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың іс-қимылдарының үйлесімділігін;
3) өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып, операциялық жоспардың уақтылы өзектілендірілуін қамтамасыз етеді.
10. Операциялық жоспар мониторингін ай сайын мемлекеттік органның мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүргізеді.
11. Операциялық жоспарға мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары өз құзыреті шегінде мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге операциялық жоспарды орындау туралы ақпарат ұсынады.
12. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынатын ақпарат мақсаттар мен нысаналы индикторлары бөлінісінде жоспарланған іс-шаралардың орындалғаны және орындалмағаны (орындалмау себептерін көрсете отырып) туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
13. Операциялық жоспарды орындау туралы ақпарат тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін беріледі.
14. Құрылымдық бөлімшенің немесе ведомстволық бағынысты ұйымның басшысы ұсынылатын ақпараттың шынайылығын, толықтығы мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
15. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынатын ақпарат негізінде мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша операциялық жоспардың іске асырылуы туралы есеп дайындалады.
16. Операциялық жоспардың іске асырылуы туралы есеп операциялық жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты, лауазымды тұлғалар жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдауы бойынша ұсынымдарды және операциялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстарды қамтиды.
17. Операциялық жоспарды іске асыру туралы есеп осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғаға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күніне дейін беріледі.
18. Мониторингтің нәтижесі бойынша осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген лауазымды тұлға:
мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу мақсатында жоспарланған іс-шаралардың іске асырылу тиімділігін арттыруға (өзге де іс-шараларды айқындау);
анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылдауға бағытталған шешімдер шығарады.

7. Мониторингом является непрерывный процесс сбора, систематизации и анализа информации о реализации операционного плана государственного органа.
8. Целью мониторинга операционного плана является улучшение хода его реализации для обеспечения надлежащего и своевременного достижения целей и целевых индикаторов стратегического плана государственного органа.
9. Мониторинг операционного плана обеспечивает:
1) регулярность получения информации о текущем состоянии реализации операционного плана;
2) согласованность действий структурных подразделений и подведомственных организаций в реализации операционного плана;
3) своевременную актуализацию операционного плана с учетом изменяющихся условий.
10. Мониторинг операционного плана проводится ежеквартально структурным подразделением государственного органа, ответственным за проведение мониторинга.
11. Для мониторинга операционного плана структурные подразделения и подведомственные организации государственного органа в пределах своей компетенции представляют информацию о выполнении операционного плана в структурное подразделение, ответственное за проведение мониторинга.
12. Информация, представляемая структурными подразделениями и подведомственными организациями государственного органа, содержит в себе информацию об исполненных и неисполненных запланированных мероприятиях (с указанием причин неисполнения) в разрезе целей и целевых индикаторов.
13. Информация о выполнении операционного плана предоставляется ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
14. Руководитель структурного подразделения или подведомственной организации обеспечивает достоверность, полноту и своевременность предоставляемой информации.
15. На основе информации, представляемой структурными подразделениями и подведомственными организациями государственного органа, структурным подразделением, ответственным за проведение мониторинга, подготавливается отчет о реализации операционного плана, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Отчет о реализации операционного плана содержит информацию о ходе реализации операционного плана, рекомендации по принятию должностными лицами необходимых мер по обеспечению своевременной реализации запланированных мероприятий и предложения по внесению изменений и дополнений в операционный план.
17. Отчет о реализации операционного плана предоставляется должностному лицу, указанному в пункте 2 настоящих Правил ежеквартально до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
18. По результатам мониторинга должностное лицо, указанное в пункте 2 настоящих Правил выносит решения, нацеленные на:
повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достижения стратегических целей государственного органа;
принятие мер по выявленным проблемным вопросам.

19. Мемлекеттік органның мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі мен ведомстволық бағынысты ұйымы операциялық жоспар мониторингісі нәтижелерінің уақтылығын және толықтығын қамтамасыз етеді.
4. Операциялық жоспардың іске асырылуын бақылау тәртібі
20. Операциялық жоспардың іске асырылуын бақылау мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу мақсатында бұзушылықтарды анықтау, жою және жол бермеу үшін іс-шараларды талдау арқылы операциялық жоспардың мониторингі негізінде жүзеге асырылады.
21. Операциялық жоспардың іске асырылуын бақылауды осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген лауазымды тұлға және ішкі аудит қызметі жүзеге асырады.
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске
асыру, мониторинг жүргізу және
іске асырылуын бақылау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
_____________________________
(мемлекеттік органның жауапты
хатшысының (басшысының)
қолы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса - Т.А.Ә))
М.О. 20___ жылғы "__" ___________
_______________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_____жылға арналған операциялық жоспары
1-бөлім. Мемлекеттік органның іс-шаралары
р/с
Атауы
Бюджеттік бағдарламаның коды
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
І. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
Іс-шаралар
2.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
ІІ. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар
2-бөлім. Тәуекелдерді басқару
№ р/с
Мақсатқа қол жеткізуге ықпал ететін ықтимал тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
Іске асырылу мерзімі
Жауапты орындаушы
1
2
4
5
6
1-мақсат
Операциялық жоспарды әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы______________(қолы) (Т.А.Ә) (бар болса)
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске
асыру, мониторинг жүргізу және
іске асырылуын бақылау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_______жыл бойынша операциялық жоспарды іске асыру туралы есебі
(есептік кезең)
1-бөлім. Мемлекеттік органның іс-шаралары
№ р/с
Атауы
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Іс-шаралардың нақты орындалуы
Орындалмау себептері
Ұсынымдар, оның ішінде операциялық жоспарға өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7
8
І. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
2.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
ІІ. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар

19. Своевременность и полноту результатов мониторинга операционного плана обеспечивает структурное подразделение, ответственный за проведение мониторинга и подведомственная организация государственного органа.
4. Порядок контроля за реализацией операционного плана
20. Контроль за реализацией операционного плана осуществляется на основе мониторинга операционного плана путем анализа мероприятий для выявления, устранения и недопущения нарушений, с целью достижения целей и целевых индикаторов стратегического плана государственного органа.
21. Контроль за реализацией операционного плана осуществляется должностным лицом, указанным в пункте 2 настоящих Правил и службой внутреннего аудита государственного органа.
Приложение 1
к Правилам разработки,
реализации, проведения мониторинга
и контроля за реализацией
операционного плана
Форма
Утверждаю
__________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество -
при его наличии) ответственного секретаря
(руководителя) государственного органа)
М.П. " __" ___________20___ года
Операционный план
_______________________________________
(наименование государственного органа)
на _____ год
Раздел 1. Мероприятия государственного органа
п/п
Наименование
Код бюджетной программы
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма
завершения
1
2
3
4
5
6
I. Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1.
Цель 1.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
Стратегическое направление 2.
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач определенных положением государственного органа
Раздел 2. Управление рисками
№ п/п
Наименование возможных рисков, которые могут повлиять на достижение цели
Мероприятия по управлению рисками
Сроки реализации
Ответственный исполнитель
1
2
3
4
5
Цель 1
Руководитель структурного подразделения, ответственный за
разработку операционного плана __________________ (подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
Приложение 2
к Правилам разработки,
реализации, проведения
мониторинга и контроля за
реализацией операционного
плана
Форма
Отчет о реализации Операционного плана
_______________________________________
(наименование государственного органа)
за ______________ год
отчетный период
Раздел 1. Мероприятия государственного органа
п/п
Наименование
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма завершения
Фактическое исполнение мероприятий
Причины неисполнения
Рекомендации в т.ч. предложения по внесению изменений в операционный план
1
2
3
4
5
6
7
8
I .Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1
Цель 1.1
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2
Мероприятия
Стратегическое направление 2
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач определенных положением государственного органа