Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 749 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 827 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 ақпанда № 13023 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 5-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Магистральдық мұнай өнімдері құбырының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай өнімдері құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Магистральдық мұнай құбырының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Магистральдық газ құбырының меншік иесіне немесе магистральдық газ құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Терминалдар меншік иелеріне қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы бекітілсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 749 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 827. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13023.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении владельцев магистральным нефтепродуктопроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным нефтепродуктопроводом на ином законном основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги, национального оператора согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении владельцев магистральным нефтепроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным нефтепроводом на ином законном основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги, национального оператора согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении владельцев магистральным газопроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным газопроводом на ином законном основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги, национального оператора согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении собственников терминалов согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасын сақтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 478 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 419 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11828 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 7 қыркүйекте жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
________________ С. Айтпаева
2015 жылғы 24 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 749 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 827 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 478 и Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 419 "Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в сфере за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11828, опубликованный 7 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________ В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по
правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
________________ С. Айтпаева
24 декабря 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 749 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 827
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5-тармағына, "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы №48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуына саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленді.
2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі – магистральдық мұнай құбырлары, газ құбырлары, мұнай өнімдері құбырларының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай құбырлары, газ құбырлары, мұнай өнімдері құбырларының өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғалар не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымдар, ұлттық оператор, сондай-ақ терминал меншік иесі;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылықтар – жабдықтар мен құбыржолдарды жөндеу, тазалау, оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі, мұнай құбырының бұзылуын болдырмау жөніндегі жоспарлардың болмауына, объектілерді қайта іске қосу немесе іске қосу жөніндегі жұмыс бағдарламаларының болмауына, объектілерде мониторинг және автоматтандыру жүйесінің болмауына байланысты бұзушылықтар;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылықтар – ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажетті есептерді магистральдық құбыр саласындағы уәкілетті органға ұсынбауға байланысты бұзушылықтар;
6) магистральдық құбыр – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен. Магистральдық құбырларға магистральдық мұнай құбырлары, газ құбырлары және мұнай өнімдері құбырлары жатады;

Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" (далее – Закон) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577) с целью отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе по степеням риска.
2. В Критериях используются следующие понятия
1) субъект контроля – владельцы магистральных нефтепроводов, газопроводов, нефтепродуктопроводов на праве собственности, юридические лица, владеющие магистральным нефтепроводом, газопроводом или нефтепродуктопроводом на ином законном основании, либо уполномоченные ими организации, оказывающие операторские услуги, национальный оператор, а также собственники терминалов;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительные нарушения – нарушения, связанные с отсутствием планов по ремонту, очистке, техническому обслуживанию оборудования и трубопровода, по предотвращению разрушения нефтепровода, отсутствием рабочих программ по расконсервации или вводу в действие объектов, отсутствием системы мониторинга и автоматизации на объектах;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительные нарушения – нарушения, связанные с непредставлением в уполномоченный орган в области магистрального трубопровода отчетов, необходимых для ведомственного статистического наблюдения или административного учета;
6) магистральный трубопровод – единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов. К магистральным трубопроводам относятся магистральные нефтепроводы, газопроводы и нефтепродуктопроводы;

7) магистральдық құбырдың меншік иесі – Қазақстан Республикасы, Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі немесе магистральдық құбырға меншік құқығында иелік ететін заңды тұлға;
8) операторлық қызметтер – магистральдық құбырдың меншік иесінің не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаның атынан жөнелтушілерге оператор ұсынатын өнімді тасымалдау жөніндегі және (немесе) магистральдық құбырдың меншік иесіне не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлғаға оператор ұсынатын магистральдық құбырды пайдалану жөніндегі қызметтер;
9) өнім – тасымалдауға дайындалған және тиісті өнім түрі бойынша техникалық регламенттерге сәйкес келетін, тұрақты (тұрақты емес) газ конденсатын, табиғи газды, ілеспе газды, басқа да сұйық және газ тәріздес көмірсутектерді, мұнай өнімдерін қоса алғандағы мұнай;
10) өрескел бұзушылықтар – есепке алудың бақылау аспаптарының болмауына, кезектілік және тең қол жеткізу тәртібін бұзуға, мұнай тасымалдау графигін сақтамауға, магистральдық құбырды пайдалануға өзге ұйым тартылған жағдайда операторлық қызметтерді көрсетуге шарттың жоқтығына байланысты бұзушылықтар;
11) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
12) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
13) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
14) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелерін жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштің жиынтығы;

7) собственник магистрального трубопровода – Республика Казахстан, административно-территориальная единица Республики Казахстан или юридическое лицо, владеющее магистральным трубопроводом на праве собственности;
8) операторские услуги – услуги по транспортировке продукции, предоставляемые оператором отправителям от имени собственника магистрального трубопровода либо лица, владеющего магистральным трубопроводом на ином законном основании, и (или) по эксплуатации магистрального трубопровода, предоставляемые оператором собственнику магистрального трубопровода либо лицу, владеющему магистральным трубопроводом на ином законном основании;
9) продукция – нефть, включая стабильный (нестабильный) газовый конденсат, природный газ, попутный газ, другие жидкие и газообразные углеводороды, нефтепродукты, подготовленные к транспортировке и соответствующие техническим регламентам по соответствующему виду продукции;
10) грубые нарушения – нарушения, связанные с отсутствием контрольных приборов учета, нарушением порядка очередности и равного доступа, несоблюдением графика транспортировки нефти, отсутствием договора на оказание операторских услуг в случае привлечения иной организации для эксплуатации магистрального трубопровода;
11) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
12) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
13) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
14) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

15) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
16) терминал меншік иесі – магистральдық мұнай құбыры объектілерінің құрамына кірмейтін, резервуарларды білдіретін, өнім сақтауға арналған өнеркәсіптік объектіге, сондай-ақ мұнайды қабылдауға және (немесе) көлікке (теміржол цистерналары, автоцистерналар, танкерлер және басқалары) немесе мұнай құбырына тиеп-жөнелтуге арналған платформаға иелік ететін жеке немесе заңды тұлға;
17) ұлттық оператор – акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакетінің меншік иесі мемлекет не ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық компания немесе Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін компания болып табылатын, бір немесе бірнеше магистральдық құбырға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде иелік ететін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) төмен тәуекел.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
6. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлар ауырлығының, зиянның ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.

15) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
16) собственник терминала – физическое или юридическое лицо, владеющее не входящим в состав объектов магистрального нефтепровода промышленным объектом для хранения продукции, представляющим собой резервуар, а также платформу для приема и (или) отгрузки нефти на транспорт (железнодорожные цистерны, автоцистерны, танкеры и прочее) или нефтепровод;
17) национальный оператор – юридическое лицо, собственником контрольного пакета акций (доли участия) которого является государство либо национальный управляющий холдинг, национальная компания или компания, входящая в группу Фонда национального благосостояния, владеющее на праве собственности или ином законном основании одним или несколькими магистральными трубопроводами, определяемое Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводится внеплановая проверка.
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
5. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
6. Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.

7. Магистральдық мұнай құбырларының немесе газ құбырларының меншік құқығындағы иелері, магистральдық мұнай құбырын немесе газ құбырын өзге де заңды негізде иеленетін заңды тұлғалар не олар уәкілеттік берген, операторлық қызметтер көрсететін ұйымдар, ұлттық оператор тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге жатады.
8. Магистральдық мұнай өнімдері құбырларының меншік құқығындағы иелері, магистральдық мұнай өнімдері құбырын өзге де заңды негізде иеленетін заңды тұлғалар не олар уәкілеттік берген, операторлық қызметтер көрсететін ұйымдар, ұлттық оператор тәуекел дәрежесі төмен субъектілерге жатады.
9. Терминалдардың меншік иелері бақылау субъектілері ретінде тәуекел дәрежесі төмен субъектілерге жатады.
10. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
11. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
12. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері пайдаланылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар (SC) бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қосу жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу әрбір мемлекеттік бақылау саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте бір мемлекеттік бақылау саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

7. Владельцы магистральных нефтепроводов или газопроводов на праве собственности, юридические лица, владеющие магистральным нефтепроводом или газопроводом на ином законном основании, либо уполномоченные ими организации, оказывающие операторские услуги, национальный оператор относятся к субъектам высокой степени риска.
8. Владельцы магистральных нефтепродуктопроводов на праве собственности, юридические лица, владеющие магистральным нефтепродуктопроводом на ином законном основании, либо уполномоченные ими организации, оказывающие операторские услуги, национальный оператор относятся к субъектам низкой степени риска.
9. Собственники терминалов как субъекты контроля относятся к субъектам низкой степени риска.
10. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области магистрального трубопровода.
Для оценки степени риска используются результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
Сноска. Пункт 12 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы өлшемшарттың 12-тармағында алдыңғы тексерулердің нәтижелері бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде, бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні бақылау субъектісін мынадай тәуекел дәрежесінің біріне жатқызу үшін негіз болып табылады:
1) жоғары тәуекел дәрежесі – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) төмен тәуекел дәрежесі – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 70-ті қоса алғанға дейінгі болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы;
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

По данным, полученным по результатам предыдущих проверок, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по результатам предыдущих проверок, указанных в пункте 12 настоящих критерии, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к одной из следующих степеней риска:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 70 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
– показатель субъективного критерия,
– удельный вес показателя субъективного критерия ,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
– показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
– максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
– минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.

Магистральдық мұнай құбырларына және магистральдық газ құбырларына қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшаларда келтірілген.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабы 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.
Алынатын мәліметтер талдауы және көрсеткіштер бойынша бағалау есепті жылғы бірінші мамырға дейін және он бесінші желтоқсанға дейін жылына екі рет жүргізіледі.
Егер бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілген болса, бару арқылы соңғы профилактикалық бақылаудың аяқталу күнінен кейінгі күннен бастап жүргізілетін талдаудың басталуына дейінгі кезең талданатын кезең болып табылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
магистральдық құбыр туралы
заңнамасының сақталуының
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Магистральдық мұнай құбырының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Мұнай тасымалдауға арналған магистральдық құбырларды мұнайды есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру
Өрескел
2
Магистральдық құбырдың шектеулі өткізу қуаты кезінде мұнайды магистральдық құбырмен тасымалдау жөнінде қызметті көрсетудің кезектілік тәртібін сақтау
Өрескел
3
Магистральдық құбыр саласындағы уәкілетті органмен бекітілген мұнайды магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау графигін сақтау
Өрескел
4
Магистральдық құбырдың еркін өткізу қуаты болған кезде магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге уәкілеттік берілген оператор барлық жөнелтушілерге өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге қолжетімділікті ұсынудың тең жағдайларын қамтамасыз ету талабын сақтау
Өрескел
5
Уәкілетті органға ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажетті төменде көрсетілген есептерді ұсынуы:

Степени нарушений требований в отношении магистральных нефтепроводов и магистральных газопроводов приведены в приложениях 1 и 2 к настоящим Критериям.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется органом контроля в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, не чаще одного раз в год.
Анализ получаемых сведений и оценка по показателям осуществляется два раза в год до первого мая и до первого декабря отчетного года.
Если в отношении субъекта (объекта) контроля ранее проводился профилактический контроль с посещением, анализируемым периодом является период со дня после даты окончания последнего профилактического контроля с посещением до начала проводимого анализа.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Сноска. Пункт 13 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
Критериям оценки
степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о магистральном трубопроводе
Степени нарушения требований в отношении владельцев магистральным нефтепроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным нефтепроводом на ином законном основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги, национального оператора
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Требования
Степень нарушения
1
Оснащение магистральных трубопроводов, предназначенных для транспортировки нефти, контрольными приборами учета сырой нефти
Грубое
2
Соблюдение порядка очередности предоставления услуг по транспортировке нефти по магистральному трубопроводу при ограниченной пропускной мощности магистрального трубопровода
Грубое
3
Соблюдение графика транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам, утвержденный уполномоченным органом в области магистрального трубопровода
Грубое
4
Соблюдение обязанности обеспечения собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператором, уполномоченным оказывать от их имени услуги по транспортировке продукции отправителям, при наличии свободной пропускной мощности магистрального трубопровода, равных условий предоставления доступа к услугам по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу всем отправителям
Грубое
5
Представление в уполномоченный орган нижеперечисленных отчетов, необходимых для ведомственного статистического наблюдения или административного учета:

1) мұнайды және газ конденсатын экспортқа тасымалдау бойынша тәулік сайынғы ақпарат туралы;
2) мұнайды және газ конденсатын экспортқа ("Омбы-Павлодар" құбырын қоспағанда) тасымалдау бойынша ай сайынғы ақпарат туралы;
3) мұнайды және газ конденсатын экспортқа ("Омбы-Павлодар" құбырын қоспағанда) тасымалдау бойынша жедел жоспарлар туралы
Елеулі
6
Жабдықтар мен желілік бөліктің құрылыстарын ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізудің жоспар-графигінің бар болуы және оны сақтау
Болмашы
7
Тазартушы құрылғыларды өткізу арқылы мұнай құбырларын тазарту жөніндегі бекітілген жұмыстардың жылдық жоспарын сақтау
Болмашы
8
Диагностикалау нәтижелерінің негізінде магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігі мен объектілерін жөндеу жұмыстарының мерзімдері мен көлемдері көрсетілген мұнай құбырларының бұзылуының алдын алу жөніндегі жоспардың бар болуы
Болмашы
9
Резервуарларды диагностикалау негізінде резервуар паркінің сенімді пайдалануды қамтамасыз ету мүмкіндігін есепке ала отырып резервуарларды жөндеу (оның ішінде күрделі жөндеу) графигінің бар болуы
Болмашы
10
Объектілерді (жабдықты) қайта іске қосу немесе оларды қолданысқа енгізу кезінде жұмыстардың тізбесі, оларды орындау тәртібі мен мерзімдері көрсетілген жұмыс бағдарламасының бар болуы
Болмашы
11
Мынадай магистральдық мұнай құбырларының объектілерінде автоматтандырудың бар болуы:
1) магистральдық, тіректі сорғылары, резервуар парктері бар бас мұнай айдау станциялары;
2) магистральдық сорғылары бар аралық мұнай айдау станциялары;
3) мұнай қыздыру станциялары / пункттері;
4) мұнайды есепке aлу торабы / мұнайдың саны мен сапасын өлшеу жүйесі;
5) қосалқы инженерлік құрылыстары;
6) магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігі
Болмашы
12
Магистральдық мұнай құбырының меншік иесінде немесе магистральдық мұнай құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғада магистральдық құбырды пайдалануға өзге ұйым тартылған жағдайда операторлық қызметтерді көрсетуге шарттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасының
магистральдық құбыр туралы
заңнамасының сақталуының
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Магистральдық газ құбырының меншік иесіне немесе магистральдық газ құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты талаптарды бұзушылық дәрежесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Магистральдық құбырдың еркін өткізу қуаты болған кезде магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге уәкілеттік берілген оператор барлық жөнелтушілерге өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге қолжетімділікті ұсынудың тең жағдайларын қамтамасыз ету талабын сақтау
Өрескел
2
Газ тасымалдау ұйымымен бекітілген магистральдық газ құбырына және компрессорлық станцияларға, газ тарату станцияларына, газ өлшеу станцияларына, жерасты газ қоймаларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жоспар-графигінің бар болуы
Болмашы
3
Компрессорлық станциясында мониторинг және диагностика жүйелерінің бар болуы
Болмашы
4
Мерзімді техникалық қызметтің және жүргізілетін жөндеудің көлемі мен графиктерімен бөлімшенің техникалық басшысы бекіткен жыл сайынғы жоспардың бар болуы
Болмашы
5
Газ тарату станциясының қызмет бастығымен келісілген және магистральдық газ құбыры желілік өндірістік басқармасының басшылығы бекіткен алдын ала жоспарлы жөндеу графигінің бар болуы
Болмашы
6
Магистральдық газ құбырының меншік иесінде немесе магистральдық газ құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғада магистральдық газ құбырын пайдалануға өзге ұйым тартылған жағдайда операторлық қызметтерді көрсетуге шарттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 749 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 827 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Магистральдық мұнай өнімдері құбырының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай өнімдері құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы

1) об ежесуточной информации по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт;
2) об ежемесячной информации по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт (за исключением трубопровода "Омск-Павлодар");
3) об оперативных планах по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт (за исключением трубопровода "Омск-Павлодар")
Значительное
6
Наличие плана-графика ведения работ по текущему ремонту оборудования и сооружений линейной части, и его соблюдение
Незначительное
7
Наличие утвержденного годового плана работ по очистке магистрального нефтепровода пропуском очистных устройств
Незначительное
8
Наличие плана по предотвращению разрушения нефтепроводов с указанием сроков и объемов работ по ремонту линейной части и объектов магистральных нефтепроводов по результатам диагностирования
Незначительное
9
Наличие графика ремонта (в том числе капитального) резервуаров с учетом возможности обеспечения надежной эксплуатации резервуарного парка на основании диагностирования резервуаров
Незначительное
10
Наличие рабочей программы с указанием перечня работ, порядка и сроков их выполнения при расконсервации объектов (оборудования) или вводе их в действие
Незначительное
11
Наличие автоматизации на следующих объектах магистрального нефтепровода:
1) головные нефтеперекачивающие станции с магистральными, подпорными насосными, резервуарными парками;
2) промежуточные нефтеперекачивающие станции с магистральными насосными;
3) станции/пункты подогрева нефти;
4) узел учета нефти/система измерения количества и качества нефти;
5) вспомогательные инженерные сооружения;
6) линейная часть магистральных нефтепроводов
Незначительное
12
Наличие у владельцев магистральным нефтепроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным нефтепроводом на ином законном основании, договора на оказание операторских услуг в случае привлечения им иной организации для эксплуатации магистрального нефтепровода
Грубое
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о магистральном трубопроводе
Степени нарушения требований в отношении владельцев магистральным газопроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным газопроводом на ином законном основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги, национального оператора
Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Соблюдение обязанности обеспечения собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператором, уполномоченным оказывать от их имени услуги по транспортировке продукции отправителям, при наличии свободной пропускной мощности магистрального трубопровода, равных условий предоставления доступа к услугам по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу всем отправителям
Грубое
2
Наличие утвержденного газо-транспортной организацией плана-графика технического обслуживания и ремонта магистрального газопровода и газопровода технологической обвязки компрессорных станций, газораспределительных станций, газоизмерительных станций, подземных хранилищ газа
Незначительное
3
Наличие систем мониторинга и диагностики на компрессорной станции
Незначительное
4
Наличие ежегодного плана с объемом и графиками периодического технического обслуживания и текущего ремонта, утвержденного техническим руководителем подразделения
Незначительное
5
Наличие графика планово-предупредительных ремонтов, согласованного с начальником службы газораспределительной станции и утвержденного руководством линейно-производственного управления магистрального газопровода
Незначительное
6
Наличие у владельцев магистральным газопроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным газопроводом на ином законном основании, договора на оказание операторских услуг в случае привлечения им иной организации для эксплуатации магистрального газопровода
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 749 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 827

Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 16.11.2018 № 447 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 19.11.2018 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган______________
___________________________________________________________________
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ____________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы________________________________
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/
бизнес- сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2023 № 226 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.06.2023 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2
Магистральдық құбырдың шектеулі өткізу қуаты кезінде мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырмен тасымалдау жөнінде көрсетілетін қызметтің кезектілік тәртібін сақтау
3
Магистральдық құбырдың еркін өткізу қуаты бар кезінде магистральдық құбырдың меншік иесі не магистральдық құбырға өзге де заңды негізде иелік ететін тұлға немесе олардың атынан жөнелтушілерге өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуге уәкілеттік берілген оператор барлық жөнелтушілерге өнімді магистральдық құбырмен тасымалдау жөніндегі қызметтерге қолжетімділікті ұсынудың тең жағдайларын қамтамасыз ету талабын сақтау
4
Магистральдық мұнай өнімдері құбырының меншік иесінде немесе магистральдық мұнай өнімдері құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғада магистральдық құбырды пайдалануға өзге ұйым тартылған жағдайда операторлық қызметтерді көрсетуге шарттың болуы
Лауазымды адам (дар)
___________________ ______________ ______________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
___________________ ______________ _____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________ _____________ ________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 749 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 827 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Магистральдық мұнай құбырының меншік иесіне немесе магистральдық мұнай құбырына өзге де заңды негізде иелік ететін заңды тұлғаға не олар уәкілеттік берген операторлық қызметтерін көрсететін ұйымға, ұлттық операторға қатысты Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 2 в соответствии с совместным приказом Министра энергетики РК от 16.11.2018 № 447 и Министра национальной экономики РК от 19.11.2018 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции cовместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменением, внесенным совместным приказом Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверочный лист за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении владельцев
магистральным нефтепродуктопроводом на праве собственности или юридического
лица, владеющего магистральным нефтепродуктопроводом на ином законном
основании, либо уполномоченной им организации, оказывающей операторские услуги,
национального оператора
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль с посещением
субъекта (объекта) контроля ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _________________________________________
_______________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Исключен совместным приказом Министра энергетики РК от 14.06.2023 № 226 и Министра национальной экономики РК от 14 06.2023 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2
Соблюдение порядка очередности предоставления услуг по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральному трубопроводу при ограниченной пропускной мощности магистрального трубопровода
3
Соблюдение обязанности обеспечения собственником магистрального трубопровода либо лицом, владеющим магистральным трубопроводом на ином законном основании, или оператором, уполномоченным оказывать от их имени услуги по транспортировке продукции отправителям, при наличии свободной пропускной мощности магистрального трубопровода, равных условий предоставления доступа к услугам по транспортировке продукции по магистральному трубопроводу всем отправителям
4
Наличие у владельцев магистральным нефтепродуктопроводом на праве собственности или юридического лица, владеющего магистральным нефтепродуктопроводом на ином законном основании, договора на оказание операторских услуг в случае привлечения им иной организации для эксплуатации магистрального нефтепродуктопровода
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 749 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 827

1) мұнайды және газ конденсатын экспортқа тасымалдау бойынша тәулік сайынғы ақпарат туралы;
2) мұнайды және газ конденсатын экспортқа ("Омбы – Павлодар" құбырын қоспағанда) тасымалдау бойынша ай сайынғы ақпарат туралы;
3) мұнайды және газ конденсатын экспортқа ("Омбы – Павлодар" құбырын қоспағанда) тасымалдау жөніндегі жедел жоспарлар туралы
7
Жабдықтар мен желілік бөліктің құрылыстарын ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу жоспар-графигінің бар болуы және оны сақтау
8
Тазартушы құрылғыларды өткізу арқылы мұнай құбырларын тазарту жөніндегі бекітілген жұмыстардың жылдық жоспарын сақтау
9
Диагностикалау нәтижелерінің негізінде магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігі мен объектілерін жөндеу жұмыстарының мерзімдері мен көлемдері көрсетілген мұнай құбырларының бұзылуының алдын алу жөніндегі жоспардың бар болуы
10
Резервуарларды диагностикалау негізінде резервуар паркінің сенімді пайдалануды қамтамасыз ету мүмкіндігін есепке ала отырып, резервуарларды жөндеу (оның ішінде күрделі жөндеу) графигінің бар болуы
11
Объектілерді (жабдықты) қайта іске қосу және оларды қолданысқа енгізу кезінде жұмыстардың тізбесі, оларды орындау тәртібі мен мерзімдері көрсетілген жұмыс бағдарламасының бар болуы
12
Мынадай магистральдық мұнай құбырларының объектілерінде автоматтандырудың бар болуы:

1) об ежесуточной информации по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт;
2) об ежемесячной информации по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт (за исключением трубопровода "Омск-Павлодар");
3) об оперативных планах по транспортировке нефти и газового конденсата на экспорт (за исключением трубопровода "Омск-Павлодар")
7
Наличие плана-графика ведения работ по текущему ремонту оборудования и сооружений линейной части, и его соблюдение
8
Наличие утвержденного годового плана работ по очистке магистрального нефтепровода пропуском очистных устройств
9
Наличие плана по предотвращению разрушения нефтепроводов с указанием сроков и объемов работ по ремонту линейной части и объектов магистральных нефтепроводов по результатам диагностирования
10
Наличие графика ремонта (в том числе капитального) резервуаров с учетом возможности обеспечения надежной эксплуатации резервуарного парка на основании диагностирования резервуаров
11
Наличие рабочей программы с указанием перечня работ, порядка и сроков их выполнения при расконсервации объектов (оборудования) или вводе их в действие
12
Наличие автоматизации на следующих объектах магистрального нефтепровода:

Ескерту. Қағида 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.11.2022 № 384 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.11.2022 № 100 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді / бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган_____________
___________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ____________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы______________________________
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Терминалдың өнеркәсіптік объектілерін есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандырудың болуы
2
Магистральдық құбырлар саласындағы уәкілетті органға ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажет терминалда мұнай қозғалысы бойынша ай сайынғы ақпаратты ұсыну
Лауазымды адам (дар)
___________________ ______________ ______________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
___________________ ______________ _____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________ _____________ ________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 5 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.11.2022 № 384 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.11.2022 № 100 (вводится в действие с 01.01.2023).
Проверочный лист за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в отношении
собственников терминалов
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль с
посещением субъекта (объекта) контроля __________________________________________
______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _____________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________________________
______________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля _______________________________________________
______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Оснащение промышленных объектов терминала контрольными приборами учета
2
Предоставление в уполномоченный орган в области магистрального трубопровода отчета об ежемесячной информации по движению нефти на терминале, необходимого для ведомственного статистического наблюдения или административного учета
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ ___________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ __________________________________________
должность       подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)