Ақмола облысында жануарларды асырау қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 5С-41-9 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 14 қазанда № 5010 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысында жануарларды асырау қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихаты сессиясының
төрағасы                                   Ж.Камелиденов
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы                       Д.Нұрмолдин
«КЕЛІСІЛДІ»
Ақмола облысының әкімі                     С.Кулагин
30.09.2015
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитетінің Ақмола облысының
тұтынушылардың құқықтарын
қорғау жөніндегі
департаментінің басшысы                    Қ.Баймұхамбетов
30.09.2015
«Ақмола облысының ветеринария
басқармасы» мемлекеттік
мекемесінің басшысы                        Б.Бұлашев
30.09.2015
Ақмола облыстық мәслихатының
2015 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 5С-41-9 шешімімен
бекітілген
Ақмола облысында жануарларды асырау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақмола облысында жануарларды асырау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексіне«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Ветеринария туралы» (бұдан әрі - Заң) 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және Ақмола облысының елді мекендерінде жануарларды асырау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар – фаунаға жататын биологиялық объектілер: ауыл шаруашылығы, үй және жабайы жануарлар;
2) жануар иесі – жеке немесе басқа меншігінде жануары бар жеке немесе заңды тұлға;
3) жабайы жануарлар – табиғи тіршілік ету ортасы жабайы табиғат болып табылатын, сонымен қатар еріксіз немесе жартылай бостандықта мекендейтін жануарлар;
4) жануарларды бірдейлендіру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыр шаруашылығы жануары туралы мәліметтерді енгізе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмір беруді қамтитын, жануарларды есепке алу рәсімі;

Об утверждении Правил содержания животных в Акмолинской области
Решение Акмолинского областного маслихата от 30 сентября 2015 года № 5С-41-9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 14 октября 2015 года № 5010
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных в Акмолинской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Акмолинского областного
маслихата                                  Ж.Камелиденов
Секретарь Акмолинского
областного маслихата                       Д.Нурмулдин
«СОГЛАСОВАНО»
Аким Акмолинской области                   С.Кулагин
30.09.2015
Руководитель Департамента
по защите прав потребителей
Акмолинской области
Комитета по защите прав
потребителей Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан                       К.Баймухамбетов
30.09.2015
Руководитель государственного
учреждения «Управление ветеринарии
Акмолинской области»                       Б.Булашев
30.09.2015
Утверждены
решением Акмолинского
областного маслихата
от 30 сентября 2015
года № 5С-41-9
Правила содержания животных в Акмолинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания животных в Акмолинской области (далее Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года «Об административных правонарушениях», Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (далее Закон) и определяют порядок содержания животных в населенных пунктах Акмолинской области.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) животные – биологические объекты, принадлежащие к фауне: сельскохозяйственные, домашние и дикие животные;
2) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
3) дикие животные – животные, естественной средой существования которых является дикая природа, в том числе те, которые находятся в неволе или полусвободных условиях;
4) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;

5) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптарды белгілейтін, сондай-ақ ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын нормативтік құқықтық акт.
3. Осы Қағидалар асыл тұқымды мал шаруашылығын қоса алғанда жануарларды өсірумен, асыраумен, бағумен, көбейтумен айналысатын жеке және заңды тұлғалардың қызметіне қолданылады.
2. Жануарларды асырау тәртібі
4. Асыл тұқымдыларды қоса алғанда, жануарларды өсірумен, асыраумен, бағумен, көбейтумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар:
1) жануарларды уақытылы бірдейлендіруді;
2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жануарларға уақытылы вакцина егуге және диагностикадан өткізуді;
3) жануарлардың түріне, жасына және физиологиясына сәйкес саулығы, ауқаттылығы жөніндегі күтімді және оларды пайдалануды;
4) жануарлар және адамдар ортасының қауіпсіздігін, сонымен қатар мүліктің жануарлардан зиян келтіруінен, көлік жолында жануарлармен өткен кезде жол қозғалысының қауіпсіздігін сақтау және оның жолдан өтіп бара жатқандағы тәртібін тікелей қадағалау арқылы жолдан өткен кезде жол қозғалысы қауіпсіздігін сақтауды;
5) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды;
6) жабдықталған торлар, аквариумдар, террариумдар, бассейндер, вольерлер және басқа да арнайы учаскелер мен (немесе) жайлар болған жағдайда жануарларды еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстауды қамтамасыз етеді.
5. Жеке және заңды тұлғалар ауыл шаруашылығы жануарларын ұстауды, көбейтуді, пайдалануды осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады.
6. Жануарлардың иелері Заңның 25-бабына сәйкес жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, сойылғаны, сатылғаны, өлгені, ауырғаны немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға уақытында хабарлайды.
7. Көпшілік пайдаланатын орындарда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда немесе белгіленген санитарлық аймақ шегінен тыс жүрген ауыл шаруашылығы жануарлары және басқа жануарлар қараусыз жануарлар деп есептеледі және қамауға алуы мүмкін. Ұсталған қараусыз жануарларды ұстау, иесіне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі Қазақстан Республикасы 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 246-бабымен анықталады.

5) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила – нормативный правовой акт, устанавливающий ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами.
3. Настоящие Правила распространяются на деятельность физических и юридических лиц, занимающихся воспроизводством, выращиванием, разведением, содержанием животных, включая племенное животноводство.
2. Порядок содержания животных
4. Физические и юридические лица, занимающиеся воспроизводством, выращиванием, разведением, содержанием животных, включая племенных, обеспечивают:
1) своевременную идентификацию животных;
2) своевременную вакцинацию и диагностику животных в целях обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) заботу о здоровье, благосостоянии и использовании животных в соответствии с их видом, возрастом и физиологией;
4) безопасность окружающих людей и животных, а также имущества от причинения вреда животными, дорожного движения при прохождении с животным возле транспортных путей и при их переходе путем непосредственного контроля его поведения;
5) соблюдение требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил;
6) содержание животных в неволе и полувольных условиях при наличии оборудованных клеток, аквариумов, террариумов, бассейнов, вольеров и других специальных участков и (или) помещений.
5. Физические и юридические лица осуществляют содержание, разведение, использование сельскохозяйственных животных в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативно правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии.
6. Владельцы животных в соответствии со статьей 25 Закона своевременно извещают подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, убое, реализации, случаях падежа, заболевании или необычном их поведении.
7. Сельскохозяйственные животные и иные животные, находящиеся в местах общего пользования, особо охраняемых природных территориях или за пределами установленных границ санитарных зон содержания животных, на землях сельскохозяйственных угодий без сопровождения людей считаются безнадзорными и могут быть задержаны. Порядок содержания, возврата задержанных безнадзорных животных владельцам, и ответственность владельцев определяется статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.

3. Қорытынды ережелер
8. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жануарлардың иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

3. Заключительные положения
8. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.