"Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2015 жылғы 1 қазандағы № 355 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 6 қарашада № 4564 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 2016 жылғы 12 тамыздағы № 353 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 12.08.2016 № 353 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 17-бабына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Ақтөбе облысы әкімдігінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 206 "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы туралы" қаулысының 2-тармағы жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары С.Қ.Нұрқатоваға жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б.Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2015 жылғы 1 қазандағы
№ 355 қаулысымен
бекітілді
"Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы"
мемлекеттік органы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес әзірленді және "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мәртебесін және өкілеттігін айқындайды.
2. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі облыстың аумағында мәдениет, мұрағат ісі және құжаттама салаларында мемлекеттік басқару және қызметтерді үйлестіру функцияларын орындауға уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
3. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің филиалдары мен өкілдіктері жоқ.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области"
Постановление акимата Актюбинской области от 1 октября 2015 года № 355. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 6 ноября 2015 года № 4564. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12 августа 2016 года № 353
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12.08.2016 № 353.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области".
2. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Отменить пункт 2 постановления акимата Актюбинской области от 1 июля 2013 года № 206 "Об управлении культуры, архивов и документации Актюбинской области".
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима Актюбинской области Нуркатову С.К.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б.Сапарбаев
Утвержден постановлением
акимата Актюбинской области
от 1 октября 2015 года № 355
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном органе "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области"
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственном учреждении "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" (далее – Положение) разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" и определяет статус и полномочия государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области".
2. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" является государственным органом Республики Казахстан, уполномоченным на выполнение функций государственного управления и координации деятельности в сферах культуры, архивного дела и документации на территории области.
3. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" не имеет филиалов и представительств.

4. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
5. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі және мөртабандары бар, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары және қайта ұйымдастырылған "Облыстық мәдениет басқармасы" мен "Ақтөбе облысының мұрағаттар және құжаттамалар басқармасы" мемлекеттік мекемелерінің құқықтық мирасқоры болып табылады және өзіне қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның барлық құқықтары мен міндеттемелерін (мүлік және мүліктік емес) қабылдайды.
6. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
7. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
8. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
9. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
10. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: 030010, Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы, 40,.
11. Мемлекеттiк органның толық атауы - "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
12. Осы Ереже "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
13. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметiн қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.

4. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
5. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства и является правопреемником реорганизованных государственных учреждений "Областное управление культуры" и "Управление архивов и документации Актюбинской области" и принимает на себя все (как и имущественные, так и неимущественные) права и обязанности реорганизованных юридических лиц.
6. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
7. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
8. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя культуры, архивов и документации Актюбинской области и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
9. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
10. Местонахождение государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области": 030010, Республика Казахстан, Актюбинская область, город Актобе, проспект Абилкайыр хана, 40.
11. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области".
12. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области".
13. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" осуществляется из областного бюджета.

14. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. Мәдениет саласында сапалы және қолжетімді қызметтер көрсету Ақтөбе облысының мұрағат қоры құжаттарын қолдану және есебін жүргізу, жинақтау, сақтауды қамтамасыз ету, мұрағаттық мемлекеттік қызметті ұсыну "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы болып табылады.
16. Міндеттері:
1) облыс аумағында мәдениет, мұрағат ісінде және кұжат жасау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта түлетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шаралар қабылдайды;
3) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды отаншылдыққа және эстетикалық тәрбиелеу үшін жағдайлар жасайды;
4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
5) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының инфрақұрылымын дамыту және материалдық-техникалық базасын нығайтуды қамтамасыз етеді;
6) дарынды тұлғаларды қолдауды қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, азаматтардың ұлттық - мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдердегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғайды және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз етеді;
8) сақтауға қабылданған Қазақстан Республикасы ¥лттық мұрағат қорының құжаттарын сақтауды, толықтыруды және пайдалануды ұйымдастырады;
9) облыстық мемлекеттік мұрағаттарында сақталатын Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын мемлекеттік есепке алуды жүргізеді және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
10) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғайды, оларды сақтайды мен пайдаланады;
11) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама
жүргізуді ұйымдастырады.
17. Функциялары:
1) облыстың мәдениет, театр, музыкалық өнер, мәдени демалыс қызметі, кітапхана және мұражай ісі саласында мемлекеттік ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнінде ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ олардың қызметтерін үйлестіруді жүзеге асырады;

14. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями управления культуры, архивов и документации Актюбинской области.
Если государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, права и обязанности государственного органа
15. Миссией государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" является предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, обеспечение хранения, комплектования, учета и использования документов архивного фонда Актюбинской области.
16. Задачи:
1) реализация государственной политики в области культуры, архивного дела и документообразования на территории области;
2) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
3) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
5) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры;
6) обеспечение поддержки талантливых личностей;
7) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан.
8) организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, принятых на хранение;
9) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
10) защита документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
11) организация экспертизы научной и практической ценности документов.
17. Функции:
1) внесение предложений по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры области, в сфере театрального, музыкального искусства, культурно-досуговой деятельности, библиотечного и музейного дела, а также осуществление координации их деятельности;

2) театр, музыка және кино өнерін, мәдени демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және мұражай ісін дамыту жөніндегі облыстың мемлекеттік мәдени ұйымдарының қызметіне қолдау көрсету және оларды үйлестіру, мәдениет саласындағы мекемелердің қызметін қамтамасыз етеді;
3) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігімен келісе отырып шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастырады;
5) облыстың, рухани мәдениет және материалдық тарих ескерткіштерін есепке алу, қорғау, консервациялау, реставрациялау және пайдалану, сондай-ақ елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
6) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сарапшы комиссия құрады;
7) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметін мониторинг жасауды жүзеге асырады және уәкілетті органға белгіленген үлгіде ақпарат, сондай-ақ статистикалық есептер береді;
8) облыстық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
9) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
10) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды;
11) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді;
12) мәдениет қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік және ведомстволық наградаларымен марапаттау туралы жоғары тұрған мемлекеттік органдарға өтініш білдіреді;
13) өз құзыреті шегінде мәдениет мәселелері бойынша мәдениет ұйымдары мен азаматтардың өтініштерін, хаттарын және мәлімдемелерін қарайды;
14) қолданыстағы заңнамаға сәйкес ішкі бақылауды жүзеге асырады;
15) облыстың аумағында мұрағат ісін дамыту және құжаттама жүргізудің бағдарламаларын іске асырады;
16) облыстың мемлекеттік мұрағаттарында сақталатын Ұлттық мұрағат қорының қүжаттары бойынша деректер қорын қалыптастырады;
17) облыстың аумағында орналасқан, ұлттық мұрағат қорын толықтыру көздері болып табылатын Ұйымдарда іс жүргізудің жай-күйіне, құжаттардың сақталуына ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасайды және бақылау жасайды;
18) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ережені бекітеді;
19) Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшін пайдаланады;
20) облыстың тарихы бойынша мұрағат құжаттарын жинайды және қайтарады;

2) поддержка и координация деятельности государственных организаций культуры области, по развитию театрального, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечение деятельности учреждений области в области культуры;
3) организация проведения областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
4) организация проведения республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с Министерством культуры и спорта Республики Казахстан;
5) организация работы по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию памятников истории, материальной и духовной культуры области, а также увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
6) создание экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей;
7) осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
8) проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
9) проведение аттестации государственных организаций культуры области;
10) организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
11) выдача свидетельств на право временного вывоза культурных ценностей;
12) ходатайствует перед вышестоящими государственными органами о награждении государственными и ведомственными наградами Республики Казахстан работников культуры;
13) в пределах компетенции рассмотрение обращений, писем и заявлений организаций культуры и граждан по вопросам культуры и архива;
14) осуществление внутреннего контроля в соответствии с действующим законодательством;
15) реализация программ развития архивного дела и ведения документации на территории области;
16) формирование базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
17) организационно-методическое руководство и контроль за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях – источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
18) утверждение положения об экспертно-проверочной комиссии;
19) использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
20) сбор и возвращение архивных документов по истории области;

21) Қазақстан Республикасы ұлттық мұрағат қорының орталықтандырылған мемлекеттік есебін жүргізеді және оның құрамы мен мазмұны туралы ақпарат пен қамтамасыз етуді ұйымдастырады. Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын пайдаланудың тәртібін айқындайды;
22) мұрағат құжаттарын аса құнды және бірегей қүжаттарға жатқызу тәртібін, сондай-ақ сақтандыру көшірмелерін жасау мен сақтаудың тәртібін айқындайды;
23) Ұлттық мұрағат қорын қалыптастыру мен толықтыру көздерінің тізімдерін бекітеді;
24) Мәдениет және мұрағаттар саласында үкіметтік емес ұйымдармен бірлескен жұмыстарды жүзеге асырады;
25) Ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
26) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланудың жай-күйін және оларды күтіп-ұстау тәртібін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
27) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі археологиялық және ғылыми-реставрациялау жұмыстарының орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
18. Міндеттері мен құқықтары:
1) тарихи-мәдени мұралар, мұрағат ісі және құжаттама жүргізу нысандарын қорғау және пайдалану саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
2) "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер;
3) ведомствоға бағынысты ұйымдарға қатысты тиісті саланың органы болады;
4) мұрағат ісімен іс жүргізу жөніндегі халықаралық ұйымдардың
жұмысына қатысу, сондай-ақ өз өкілеттіктері мен құзыретінің шегінде мұрағат ісі
саласындағы ынтымақтастық туралы келіссөздер жүргізуге қатысады;
5) гендерлік отбасылық - демографиялық саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
6) өзінің құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлықа қарсы күрес жүргізеді.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін басқару басқармаға жүктелген мiндеттер мен функциялардың орындалуын дербес жауапты болатын бiрiншi басшы жүзеге асырады.
20. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бiрiншi басшысын Ақтөбе облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметінен босатады.
21. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бiрiншi басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.

21) ведение централизованного государственного учета документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и организация обеспечения информацией о его составе и содержании, определение порядка пользования документами Национального архивного фонда;
22) определяет порядок отнесения архивных документов к особо ценным и уникальным, а также порядок создания и хранения страховых копий;
23) утверждает списки источников формирования и пополнения Национального архивного фонда;
24) осуществление взаимодействия с неправительственными организациями в сфере культуры и архивов;
25) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния;
26) осуществляет государственный контроль за состоянием использования и порядком содержания памятников истории и культуры местного значения;
27) осуществляет государственный контроль за исполнением археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения.
18. Права и обязанности:
1) вносить предложения по разработке нормативных правовых актов в области культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, архивного дела и делопроизводства;
2) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы и заседания по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области";
3) выступать органом соответствующей отрасли в отношении подведомственных организаций;
4) принимать участие в работе международных организации по архивному делу и делопроизводству, а также в пределах своих полномочий и компетенции в ведении переговоров о сотрудничестве в области архивного дела;
5) участвовать в формировании и реализации гендерной семейно-демографической политики;
6) в пределах компетенции вести борьбу с коррупцией.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Актюбинской области.
21. Первый руководитель государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

22. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі бiрiншi басшысының      өкiлеттiгi:
1) басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуы мен функциялардың жүзеге асырылуына тікелей жауапты;
2) басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес шараларын қабылдауға бағытталған басшының тікелей жауапкершілігімен белгіленетін шаралар қабылдау;
3) басқарма басшысының орынбасарларының жауапкершілік деңгейін белгілейді;
4) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мәдениет және мұрағат мекемелері мен ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және босатады.
"Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бiрiншi басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
23. Бiрiншi басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес      белгiлейдi.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
24. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
Мемлекеттік органның мүлкi мемлекет берген мүлік есебінен, сондай-ақ балансында бағасы көрсетілген мүліктен қалыптастырылады.
"Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органы (бұдан әрі - (мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган) Ақтөбе облысының қаржы басқармасы болып табылады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Ақтөбе облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік органы және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1) "Ақтөбе облыстық тарихи-мәдени мұраларды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

22. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области":
1) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на управление задач и осуществление им своих функций;
2) принимает меры направленные на противодействие коррупции в управлении с установлением персональной ответственности руководителя за принятием антикоррупционных мер;
3) устанавливает степень ответственности заместителей руководителя управления;
4) назначает и освобождает от должности руководителей государственных организаций и учреждений культуры и архивов, финансируемых из областного бюджета в установленном законом порядке.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
23. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
24. Имущество государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренным законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества, стоимость которых отражается в балансе государственного органа.
Уполномоченным органом государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" по управлению государственным имуществом (далее – уполномоченный орган по государственному имуществу) является Управление финансов Актюбинской области.
25. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области", осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного органа "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области"
1) Коммунальное государственное учреждение "Актюбинская областная государственная инспекция по охране историко- культурного наследия";

2) "С.Бәйішев атындағы Ақтөбе облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Кеңес Одағының батыры Алия Молдағұлованың облыстық мемориалды музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Ақтөбе облыстық өнер музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Н.Байғанин атындағы облыстық балалар кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "С.Жиенбаев атындағы облыстық жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) "Ақтөбе облыстық зағиптар және нашар көретін азаматтардың арнаулы кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) "Әйтеке би аудандық "Халықтар достығы" музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) "Қарабұтақ ауылдық музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) "Байғанин аудандық музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) "Ырғыз аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) "Қарғалы аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) "Мәртөк аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) "Темір аудандық музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) "Ш.Берсиев атындағы Ойыл аудандық өнер және өлке тарихы музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) "Хромтау аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) "Шалқар аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18) "Мұғалжар аудандық тарихи - өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) "Мұғалжар ауданы ағайынды Жұбановтардың мемориалдық музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) "Ақтөбе облыстық Планетарий" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
21) "Облыстық Халық шығармашылығы үйi" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22) "Т.Ахтанов атындағы Ақтөбе облыстық драма театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23) "Облыстық "Алақай" қуыршақ театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
24) "Ғазиза Жұбанова атындағы Ақтөбе облыстық филармониясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
25) "Ақтөбе облыстық тарихи - өлкетану музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
26) "Руханият" Ақтөбе облыстық музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
27) "Облыстық Достық үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
28) "Әлия" патриоттық тәрбие беру орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

2) Коммунальное государственное учреждение "Актюбинская областная универсальная научная библиотека имени С.Баишева";
3) Коммунальное государственное учреждение "Областной мемориальный музей Героя Советского Союза А.Молдагуловой";
4) Коммунальное государственное учреждение "Актюбинский областной музей искусств";
5) Коммунальное государственное учреждение "Областная детская библиотека имени Н.Байганина";
6) Коммунальное государственное учреждение "Областная юношеская библиотека имени С.Жиенбаева";
7) Коммунальное государственное учреждение "Областная специальная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан";
8) Коммунальное государственное учреждение "Айтекебийский районный музей "Дружбы народов";
9) Коммунальное государственное учреждение "Карабутакский сельский музей";
10) Коммунальное государственное учреждение "Байганинский районный музей";
11) Коммунальное государственное учреждение "Иргизский районный историко-краеведческий музей";
12) Коммунальное государственное учреждение "Каргалинский районный историко-краеведческий музей";
13) Коммунальное государственное учреждение "Мартукский районный историко-краеведческий музей";
14) Коммунальное государственное учреждение "Темирский районный историко-краеведческий музей";
15) Коммунальное государственное учреждение "Уилский районный музей искусств и истории края имени Ш.Берсиева";
16) Коммунальное государственное учреждение "Хромтауский районный историко-краеведческий музей";
17) Коммунальное государственное учреждение "Шалкарский районный историко-краеведческий музей";
18) Коммунальное государственное учреждение "Мугалжарский историко-краеведческий музей";
19) Коммунальное государственное учреждение "Мемориальный музей братьев Жубановых Мугалжарского района";
20) Государственное коммунальное казенное предприятие "Актюбинский областной Планетарий";
21) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной Дом народного творчества";
22) Государственное коммунальное казенное предприятие "Актюбинский областной театр драмы имени Т.Ахтанова";
23) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной театр кукол "Алақай";
24) Государственное коммунальное казенное предприятие "Актюбинская областная филармония имени Газизы Жубановой";
25) Государственное коммунальное казенное предприятие "Актюбинский областной историко–краеведческий музей";
26) Государственное коммунальное казенное предприятие "Актюбинский областной музей "Руханият";
27) Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной Дом дружбы";
28) Коммунальное государственное учреждение "Областной центр патриотического воспитания "Алия";

29) "Қобыланды" мемориалдық кешен" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
30) "Ақтөбе облысының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) "Алға ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32) "Әйтеке би ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) "Байғанин ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
34) "Ырғыз ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35) "Қарғалы ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
36) "Мәртөк ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
37) "Мұғалжар ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
38) "Ойыл ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39) "Темір ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
40) "Хромтау ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

29) Государственное коммунальное казенное предприятие "Мемориальный комплекс "Кобыланды";
30) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Актюбинской области";
31) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Алгинского района";
32) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Айтекебийского района";
33) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Байганинского района";
34) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Иргизского района";
35) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Каргалинского района",
36) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мартукского района";
37) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мугалжарского района";
38) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Темирского района";
39) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Уилского района";
40) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Хромтауского района".