Нұра ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау схемалары мен тәртібін бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 33/06 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 2 ақпанда № 3646 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14-бабының 3-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5 және 6 қосымшаларына сәйкес Нұра ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған Нұра ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау тәртібі бекітілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімі орынбасарының міндеттерін атқарушысы Салтанат Аққошқарқызы Мұқановаға жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Қ. Бексұлтанов
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
1 қосымша
Алакөл, Соналы, Кеңжарық ауылдарында тұратын балаларды Нұра жалпы орта білім беретін мектебіне тасымалдау схемасы
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
2 – қосымша
Аққолқа ауылында тұратын балаларды Қарақойын жалпы орта білім беретін мектебіне тасымалдау схемасы
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
3 – қосымша
Жүкей, Талдысай, Саржал, Қарақасқа, Бестамақ ауылдарында тұратын балаларды Баршын жалпы орта білім беретін мектебіне тасымалдау схемасы
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
4 қосымша
Жаңа Құрылыс, Қызыл жұлдыз, Шахаман, Өңдіріс ауылдарында тұратын балаларды № 3 Киевка жалпы білім беретін мектебіне тасымалдау схемасы
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
5 қосымша
Алғабас ауылында тұратын балаларды М. Сүлейменов атындағы жалпы орта
білім беретін мектебіне тасымалдау схемасы.
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысына
6 қосымша
Нығман, Ақтүбек ауылдарында тұратын балаларды Құланөтпес негізгі орта мектебіне тасымалдау схемасы.
Нұра ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 33/06 қаулысымен
бекітілген
Нұра ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беру мектептеріне тасымалдау тәртібі

Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Нуринского района
Постановление акимата Нуринского района Карагандинской области от 24 декабря 2015 года № 33/06. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 2 февраля 2016 года № 3646
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Нуринского района согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемый порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Нуринского района.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на исполняющего обязанности заместителя акима района Муканову Салтанат Аккошкаровну.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района К. Бексултанов
Приложение 1
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в Нуринскую общеобразовательную школу, проживающих в
селах Алакол, Соналы, Кенжарык.
Приложение 2
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в Каракойынскую общеобразовательную
школу, проживающих в селе Акколка.
Приложение 3
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в Баршинскую общеобразовательную школу, проживающих в
селах Жукей, Талдысай, Саржал, Каракаска, Бестамак.
Приложение 4
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в Киевскую общеобразовательную школу № 3,
проживающих в селах Кызыл Жулдуз, Шахаман, Жана-Курлус, Ондрус.
Приложение 5
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в общеобразовательную школу имени М. Сулейменова,
проживающих в селе Алгабас.
Приложение 6
к постановлению акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Схема перевозки детей в Куланотпесскую основную средную школу,
проживающих в селах Ныгман, Актубек.
Утверждено
постановлением акимата
Нуринского района
от 24 декабря 2015 года № 33/06
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Нуринского района

1. Жалпы ережелер
1. Нұра ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын жалпы білім беретін мектеп балаларын тасымалдаудың осы тәртібі (бұдан әрі – тәртіп) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлiгi туралы" Заңының 14 бабына сәйкес, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11550 болып тіркелген) № 349 бұйрығымен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына сәйкес әзірленген.
Балалардың тасымалдауы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген талаптарға сәйкес және әрбір балаға отыруға бөлек орынды ұсынумен жүзеге асады.
2. Автобустарда жол жүруге келесі балалар мен алып баратын ересек адамдарға жол берілмейді:
1) қауіпсіздік шараларды бұзуға әкеліп соқтыратын қоздырушы күйде болғандар;
2) ішімдік, есірткі, жүйкеге әсер ететін және уытты заттар әсерінде болғандар.
2. Балаларды тасымалдауды ұйымдастыру
3. Балаларды 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейін автобустармен тасымалдауға, сондай-ақ көрінім жеткіліксіз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) тыйым салынады.
Тасымалдаудың қауіпсіздігіне төнетін қатер тудыратын, жолдың немесе метеорологиялық жағдайдардың қолайсыз өзгерулері кезінде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтік құжаттармен көзделген жағдайларда, тасымалдаушы рейсті болдырмайды және ол туралы дереу тапсырыс берушіге хабарлайды.
4. Балалардың автобуспен тасымалдауы тәуліктің жарық уақытында фаралардың жақын жарығын қосумен жүзеге асады.
5. Автобусты күтіп тұрған балаларға арналған алаңқайлар, олардың жүріс бөлігіне шығуын болдырмайтындай жеткілікті үлкен болуы тиіс.
Алаңдар жөнделген кірер жолдармен жабдықталған және аялдамалық пункттердің күнделікті жолаушылар мен жүкті тасымалдайтын автокөліктік ретті маршруттардан бөлек орналасқан.
Егер балалардың тасымалдауы тәуліктің қараңғы уақытында жүзеге асатын болса, онда алаңдар жасанды жарықтандырумен жабдықталу қажет.
Күзгі-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, саздан тазартылу қажет.
6. Балалардың оқу орындарына тасымалдаудың тапсырыс берушісі балаларды отырғызу мен түсіру орындарының тұрақты түрде (айына бір реттен аз емес) тексереді.

1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Нуринского района (далее – Порядок) разработан в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", а также в соответствии с Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550).
Перевозки детей осуществляются в соответствии с требованиями установленными законодательством Республики Казахстан и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
2. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:
1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.
2. Организация перевозок детей
3. Перевозка детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и другие) запрещается.
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
4. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
5. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
6. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.

7. Тасымалдаушы және тапсырыс берушімен автобустардың жүру кестесі келіседі.
Жолдың жүру жағдайларында қолайсыз өзгерулер, не басқа да мән-жайлар (қозғалыстың шектелуі, уақытша кедергілердің пайда болуы кезінде жүргізуші кестеге сәйкес жүре алмай, жылдамдықты көтермей жүруге мәжбүр болса) кезінде кесте жылдамдықтың төмендеу жағына түзетіледі (қозғалыс уақытының өсуі). Тасымалдаушы кестенің өзгеруі туралы тапсырыс берушіге хабарлайды, ол балаларға уақытылы хабарлануы бойынша шаралар қолданады.
8. Тапсырыс беруші балаларды тасымалдайтын әрбір автобусқа балалармен оларды жеткізу орнына дейін алып жүретін, тапсырыс берушінің – ұйым қызметкерлерінің немесе ата-аналарының ішінен ілесіп жүрушілерді белгілейді (балаларды мектептерге тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жауапты ілесіп жүрушілер үшін арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгілеуге басқа да оқу орындары рұқсат береді).
9. Қазақстан Республикасының заңнамасы тәртібінде, тасымалдаушыға жататын көлік құралдарын пайдалануға немесе жол жүру қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты тұлға нұсқама өткізеді.
3. Маршрут бойынша автобустардың тоқтайтын жерлері (аялдамалары) және қозғалыс тәртібі
10. Балалардың автобуспен тасымалдауды жүзеге асыру жағдайында тәуліктің қараңғы уақытында фаралардың жақын немесе алыс жарығын қосумен бірге тұманға қарсы фаралар да қолданылады.
11. Балаларды тасымалдауды орындау кезінде жүргізушіге рұқсат етілмейді:
1) автобус қозғалысының белгіленген маршрутынан және белгіленген жылдамдық режимінен ауытқуға;
2) қозғалыс уақытында автобусты жүргізуден алаңдатуға (сөйлесуге, тамақтануға, кабинада музыканы қатты қосуға);
3) тасымалдауға тыйым салынған нәрселер, заттар мен материалдарды автобуста тасымалдауға;
4) қара жолдарға түсіп және олармен қозғалуға (балаларды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргізу уақытында тасымалдаған жағдайларды қоспағанда).
12. Автобустың қозғалысы кезінде ілесіп жүрушілер әрбір есіктің қасында болу қажет. Егер автобуста бір ғана ілесіп жүруші болса, ол автобустың алдыңғы есігінің қасында болу керек.
13. Сапар уақытында ілесіп жүрушілер балаларға рұқсат етпейді:
1) салон бойынша тұруға және жүруге;
2) терезелер мен есіктерге сүйенуге;
3) ауыр және тұрақсыз жеке заттарын жоғары сөреге қоюға;
4) қол жүктерін кіру (шығу) орынның алаңдарында немесе өтер жерлерге орналастыруға;
5) терезе ойықтарынан шығарылуға;
6) терезелерден қоқым мен қандайда бір басқа да заттарды лақтыруға;
7) жүргізушіні көлік құралдарын жүргізуінен алаңдатуға, қайғылы оқиғаның алдын алуға бағытталған жолаушылардың өмірі мен денсаулықтарына қауіп төндіретін жағдайлар туралы хабарламалардан басқа;

7. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.
8. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
9. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок движения и остановок (стоянок) автобусов на маршруте
10. В случае осуществления перевозок детей в темное время суток наряду с ближним или дальним светом фар используются противотуманные фары.
11. При выполнении перевозки детей водителю не допускается:
1) отклоняться от установленного маршрута движения автобуса и превышать установленные скоростные режимы;
2) во время движения отвлекаться от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) провозить в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
4) осуществлять съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
12. Во время движения автобуса, сопровождающие должны находиться у каждой двери автобуса. Если в автобусе находится один сопровождающий, он должен находиться у передней двери автобуса.
13. Во время поездки, сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;

8) жолаушылардың өмірі мен денсаулықтарына қауіп төндірмейтін жағдайларда авариялық жабдықталумен қолдануға;
9) есіктерді ашуға;
10) төбелесуге, итермелесуге, жылжымалы ойындар құруға;
11) темекі шегуге, сіріңке, оттықты жағуға;
12) ішімдік ішуге, есірткі, жүйке жүйесін зақымдайтын және уытты заттарды қабылдауға.
14. Ілесіп жүрушілер қамтамасыз етеді:
1) тамақтану кезінде, тоқтайтын жерлерде, қозғалыс кезінде барлық балалармен жеке гигиена ережелерінің сақталуын;
2) дәрігерге дейінгі көмекті көрсету үшін қажетті дәрілік және таңу құралдарымен жабдықталған медициналық дәрі қобдишасының бар болуын;
3) балалар күйін үнемі бақылау, қажет болған кезде ауырып қалғандарға және жарақат алғандарға дәрігерге дейінгі көмекті көрсетуді.
15. Маршруттың барлық бойымен балалар бастапқы отырыс кезінде белгіленген орындарда отырады. Қозғалыс кезінде және тоқтаулардан (аялдамалардан) кейін ілесіп жүрушінің рұқсатынсыз орын ауыстыруға жол берілмейді.
16. Терезелер (терезе желдеткіштері) автобус салонында жабық. Салонды желдету қажеттігі кезінде, ілесіп жүрушінің рұқсатымен ғана төбедегі вентиляция люктары ашылады.
17. Тасымалданатын балалардың денсаулығы мен қалыпты күйде болуымен байланысты қажеттілігі кезінде, ілесіп жүрушінің көрсетуі бойынша автобустың жүргізушісі жол бойынша жоспарланбаған тоқтауларды жасайды.
Жүргізуші тоқтау мен аялдама жасау орындарын таңдау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
Тәуліктің қараңғы кездерінде тоқтаулар (аялдамалар) уақытында, сондай-ақ жеткіліксіз көз көрерлік жағдайларында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы жарық құралдарын пайдалануға болады.
18. Әрбір тоқтаудың алдында ілесіп жүрушілер тоқтау уақытын хабарлайды, балаларға қауіпсіздік шаралар сақтануын, топтан қалуға болмайтындығын және де, егер бала қалып қойса, қажетті әрекеттер тәртібін ескертеді.
19. Тұрақтаулар (аялдаулар) уақытында балаларды автобустан шығару алдыңғы есiктер арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ілесіп жүрушiлер шығады. Тұрақтаулар (аялдау) уақытында ілесіп жүрушiлер: бiреуi – автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екiншiсi – автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылайды.
Балалар автобусқа қайтып келгеннен кейін, ілесіп жүрушілер барлық балалардың өз орындарында бар екендігін тексереді, тек содан кейін ғана жүргізушіге сапарды әрі қарай жалғастыруға мүмкіндігі туралы хабарлайды.
20. Маршрут бойынша автобустың қозғалысын тоқтату жағдайларды:
1) жолда автобуста техникалық ақаулықтардың пайда болуынан, қозғалыс пен пайдалануға заңнамаға сәйкес рұқсат берілмеу;

8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
14. Сопровождающие обеспечивают:
1) соблюдение правил личной гигиены всеми учащимися в движении, на остановках, при приемах пищи;
2) наличие медицинской аптечки, укомплектованной набором лекарственных и перевязочных средств, необходимых для оказания доврачебной помощи;
3) постоянное наблюдение за состоянием детей, при необходимости оказывают доврачебную помощь заболевшим и травмированным.
15. На всем протяжении маршрута дети занимают только отведенные им при первичной посадке в автобус места. Пересаживаться с места на место в процессе движения и после остановок (стоянок) автобуса без разрешения сопровождающего не допускается.
16. Окна (форточки) в салоне автобуса закрыты. При необходимости проветривания салона, только с разрешения сопровождающего открываются потолочные вентиляционные люки.
17. При необходимости, связанной с обеспечением нормального состояния и здоровья перевозимых детей, водитель автобуса по указанию сопровождающего делает по пути следования незапланированные остановки.
При выборе мест остановок и стоянок водитель руководствуется законодательством Республики Казахстан.
При остановках (стоянках) в темное время суток, а также в условиях недостаточной видимости следует использовать внешние световые приборы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Перед каждой остановкой сопровождающие объявляют время стоянки, напоминают детям о необходимости соблюдения мер безопасности, недопустимости отставания от группы и порядке действий, если ребенок отстал.
19. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первыми из автобуса выходят сопровождающие. Во время стоянок (остановок) сопровождающие находятся: один - возле передней части автобуса, другой - сзади автобуса, и наблюдают за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
После того как дети вернутся в автобус, сопровождающие проверяют, что все дети находятся на своих местах, и только после этого сообщают водителю о возможности продолжения поездки.
20. Движение автобуса по маршруту прекращается в случаях:
1) возникновения в пути технических неисправностей автобуса, движение при которых или эксплуатация которых в соответствии с законодательством запрещается;

2) тасымалдаудың қауіпсіздігіне төнетін қатер тудыратын, жол – метеорологиялық және басқа жағдайдардың қолайсыз өзгерулері кезінде (көктайғақ, тұман, жолдардың бұзылуы, жол бойымен аварияның болуы);
3) жол бойында баланың жарақат алуы, кенеттен ауруы, қан кетуі, талуы;
4) жүргізушінің өзіндік сезінуінің нашарлауы.
21. Жүргізуші және ілесіп амалсыз автобустың тоқталуы кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын негізге алады.
22. Жол-көлік оқиғасы жағдайда жүргізуші мен ілесіп жүрушілер олардың жеке бас заттарын алып шығуынсыз балаларды көлік құралынан шұғыл түрде эвакуациялау қажет.
23. Көлік құралында өрт пайда болған кезде, ілесіп жүрушілер:
1) жүргізушіге тұтану туралы белгі беруі;
2) көлік құралы тоқтағанға дейін балаларды өрт көзінен мүмкіндігінше алысырақ апаруға және оны салонда бар өрт сөндіргішпен және қол астындағы заттармен сөндіруге кірісуі;
3) тоқтағаннан кейін балаларды және барлық жолаушыларды көлік құралы жарылған кезде жарақаттарды болғызбайтын қауіпсіз қашықтыққа жеке заттарсыз жедел шығаруы міндетті.
24. Жол-көлік оқиғасы және өрт кезінде балаларды көлік құралынан эвакуациялағаннан кейін ілесіп жүрушілер және жүргізуші:
1) зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуге және оларды жақын орналасқан дәрігерлік мекемеге жеткізуге;
2) жол-көлік оқиғасы немесе өрт орнына ішкі істер органдарының және егер талап етілсе "жедел көмек" қызметкерлерін, құтқарушыларды, өртке қарсы қызметтің мамандарын шақыру шараларын қабылдауға;
3) зардап шекпеген балаларды олардың қауіпсіздігіне қауіп төнбейтін орынға жинап, оларды тыныштандыруға, қажет болған кезде денсаулығы әлсіреген, жүрек-тамыр және асқынуы стреске әкеп соғуы мүмкін өзге де аурулары бар балалардың дәрігер белгілеген дәрілерді қабылдауын қамтамасыз етуге;
4) өртті сөндіруді аяқтағаннан кейін, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы орнында қауіп болмаған кезде ішкі істер органдарының қызметкерлерінің келісімі бойынша топ жетекшілерінің және ересек ілесіп жүрушілердің күшімен мүмкіндігінше балаларды тартпай жеке заттарды жинап, оларды балаларға беруге;
5) балаларды одан әрі тасымалдау мүмкіндіктерін және маршрутын анықтауға;
6) қажет болған кезде орынға келіп жеткен ішкі істер органдарының қызметкерлеріне балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға көмек көрсету туралы өтініш жасауға;
7) телефон арқылы оқиға және балалардың хал-жағдайы туралы тапсырыс берушінің әкімшілігіне хабарлауға, оның көмегімен медициналық мекемелерге жіберілген балалардың заңды өкілдеріне олардың орналасқан жері және хал-жағдайы туралы, сондай-ақ зардап шекпеген балалардың заңды өкілдеріне олардың орналасқан жері және топтың одан әрі жүру маршруты туралы жедел хабарлауын қамтамасыз етуге міндетті.

2) изменения дорожно-метеорологических и иных условий, угрожающих безопасности перевозок (гололед, туман, разрушение дорог, аварии вблизи пути следования);
3) получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока;
4) ухудшения самочувствия водителя.
21. При вынужденной остановке автобуса водитель и сопровождающие руководствуются законодательством Республики Казахстан.
22. В случае дорожно-транспортного происшествия водитель и сопровождающие срочно должны эвакуировать детей из транспортного средства без выноса их личных вещей.
23. При пожаре в транспортном средстве сопровождающие должны:
1) подать сигнал водителю о возгорании;
2) до остановки транспортного средства перевести детей как можно дальше от очага возгорания и приступить к его тушению огнетушителем, имеющимся в салоне, и подручными средствами;
3) после остановки срочно эвакуировать детей и всех пассажиров без личных вещей на безопасное расстояние, исключающее травмы при взрыве транспортного средства.
24. После эвакуации детей из транспортного средства при дорожно-транспортном происшествии и пожаре сопровождающие и водитель должны:
1) оказать первую медицинскую помощь пострадавшим и доставить их в ближайшее лечебное учреждение;
2) принять меры к вызову на место дорожно-транспортного происшествия или пожара сотрудников органов внутренних дел и если требуется – "скорой помощи", спасателей, специалистов противопожарной службы;
3) не пострадавших детей собрать в месте, где их безопасности ничто не угрожает, успокоить их, при необходимости обеспечить прием детей с ослабленным здоровьем, сердечно-сосудистыми и иными заболеваниями, обострение которых приводит к стрессу, назначенных врачом лекарств;
4) после окончания тушения пожара, а также при отсутствии опасности на месте дорожно-транспортного происшествия по согласованию с сотрудниками органов внутренних дел силами руководителей групп и взрослых сопровождающих, по возможности без привлечения детей, собрать личные вещи, раздать их детям;
5) определить возможности и маршрут дальнейшей перевозки детей;
6) при необходимости обратиться к прибывшим на место сотрудникам органов внутренних дел с просьбой о помощи в организации перевозки детей;
7) сообщить по телефону о происшествии и состоянии детей администрации заказчика, с ее помощью обеспечить оперативное информирование законных представителей детей, направленных в медицинские учреждения, о месте их нахождения и состоянии, а также законных представителей не пострадавших детей - об их местонахождении и дальнейшем маршруте следования группы.

25. Балалардың тасымалдарын орындаған кезде автобустың жүргізушісі маршруттың соңғы пунктіне келген бойдан ол туралы тасымалдаушыға хабарлайды.
4. Қорытынды ережелер
26. Ауданның шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес реттеледі.

25. При выполнении перевозок детей водитель автобуса по прибытии в конечный пункт маршрута сообщает об этом перевозчику.
4. Заключительные положения
26. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.