"Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 205 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 03 сәуірде № 3830 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы әкімдігінің 2016 жылғы 09 наурыздағы № 92 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы әкімдігінің 09.03.2016 № 92 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 39-бабына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" № 410 Жарлығына сәйкес Ұлан ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
3. Ұлан ауданы әкімдігінің 2012 жылғы 5 шілдедегі № 257 "Ұлан ауданының ішкі саясат бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" және "Ұлан ауданы әкімдігінің2012 жылғы 18 шілдедегі № 261 Ұлан ауданының мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" қаулыларының күші жойылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан ауданы әкімінің
міндетін атқарушы Д. Батырбаев
Ұлан ауданы әкімдігінің
2015 жылғы "12" наурыз
№ 205 қаулысына № 1 қосымша
"Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады, Ұлан ауданы аумағында ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту саласында басшылықты жүзеге асырады.
2. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоттары болады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района"
Постановление Уланского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 12 марта 2015 года № 205. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 03 апреля 2015 года № 3830. Утратило силу - постановлением Уланского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 09 марта 2016 года № 92
Сноска. Утратило силу - постановлением Уланского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 09.03.2016 № 92.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат Уланского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положение о государственном учреждении "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района", согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу постановления акимата Уланского района от 5 июля 2012 года № 257 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел внутренней политики Уланского района" и от 18 июля 2012 года № 261 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Уланского района".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима Уланского района Д. Батырбаев
Приложение № 1
к Постановлению акимата
Уланского района
№ 205 от "12" 03 2015 года
ПОЛОЖЕНИЕ
государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района" (далее - Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляет руководство в сфере внутренней политики, культуры и развития языков на территории Уланского района.
2. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Бөлім азаматтық-құқықтық қарым-қатынастарға өз атынан түседі.
5. Бөлім егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 071600, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Ұлан ауданы, Қасым Қайсенов ауылы, Абай алаңы, № 5.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
10. Мемлекет Ұлан ауданының жергілікті атқарушы органы тұлғасында Бөлімнің құрылтайшысы болып табылады.
11. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Бөлімнің қызметін қаржыландыру Ұлан ауданының жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
13. Бөлімге кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
14. Бөлімнің жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібі қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. Бөлімнің миссиясы: ауданда қоғамдық-саяси тұрақтылық пен халықтар бірлігін сақтауға, мемлекеттілікті нығайтуға, ауданның ақпараттық кеңістігінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, сондай-ақ азаматтық қоғам институттарын, мәдениет және тілдерді қолдау және дамытуға бағытталған мемлекет саясатын жүзеге асыру.
16. Бөлімнің міндеттері:
1) ішкі саяси тұрақтылықты, ұлтаралық және дінаралық келісімді қамтамасыз етеді, мәдениет пен өнер ұйымдарының жұмысын ұйымдастырады, әлеуметтік маңызды іс-шаралар өткізеді және тарихи-мәдени мұраны сақтауда, тілдерді дамытуда бірегей мемлекеттік саясатты жүргізеді;
2) ауданның жергілікті атқарушы органдарының жұмысын үйлестіреді, сондай-ақ Қазақстанның - 2050 жылға дейінгі даму Стратегиясының, Президенттің жыл сайынғы Жолдауларының негізгі басымдылықтарын, мемлекеттік ішкі саясаттың басымдылықтарын насихаттау бойынша тұрғындар арасында ақпараттық-түсіндіру кешенін өткізуді ұйымдастырады;

4. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 071600, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, Уланский район, село Касыма Кайсенова, площадь Абая № 5.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района".
10. Учредителем Отдела является Государство в лице местного исполнительного органа Уланского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
12. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета Уланского района.
13. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела.
14. Режим работы Отдела устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
15. Миссия Отдела: реализация государственной политики, направленной на сохранение общественно-политической стабильности, обеспечение межэтнического и межконфессионального согласия, укрепление государственности, повышение конкурентоспособности информационного пространства района, а также на поддержку и развитие институтов гражданского общества, культуры и языков.
16. Задачи Отдела:
1) Обеспечивает внутриполитическую стабильность, межэтническое и межконфессиональное согласие, организует работу в сфере культуры и искусства, обеспечивает проведение социально значимых мероприятий, сохранение историко-культурного наследия и проведение единой государственной политики в развитии языков;
2) координирует работу местных исполнительных органов района, а также организовывает проведение комплекса информационно-разъяснительной работы среди населения по пропаганде основных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года, ежегодных Посланий Президента страны, приоритетов государственной внутренней политики;

3) саяси партиялармен, қоғамдық-саяси ұйымдарымен және діни конфессиялармен, сондай-ақ басқа да қоғамдық бірлестіктермен, кәсіподақтармен, ұлттық-мәдени орталықтармен конструктивті қарым-қатынасты нығайтады;
4) мемлекеттік ақпараттық саясат және бұқаралық ақпарат құралдарының мониторингі мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастырады;
5) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін өркендетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шараларды қабылдайды;
6) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, топтық-тектiк және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездiкке және зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттауға немесе үгiттеуге жол бермеу жөнiнде шаралар қолданады;
7) аудан аумағында мәдениет пен өнерді дамытудың бағдарламаларын жүзеге асырады;
8) көркемөнерпаздар ұжымдарының қызметін, халық шығармашылығы, музыка, театр, кітапхана, мұражай, бейнелеу және басқа өнер түрлерін дамытады;
9) тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану саласына мемлекеттік басқаруды және қадағалауды жүзеге асырады;
10) мәдениет мекемелеріндегі мамандардың кәсіптік даярлануын ұйымдастырады, олардың мамандық біліктілігін арттыруды жүзеге асырады;
11) мәдениет пен өнер нысандарының тиімді пайдалануын қадағалайды;
12) мәдени-көпшілік шараларды өткізуді қамтамасыз етеді және клуб үйлерінің, демалыс орталықтарының, мұражайлар мен кітапханалардың жұмыстарын үйлестіреді;
13) тілдерді дамытуда бірегей мемлекеттік саясатты жүргізеді, оны жүзеге асырудың нақтылы тетіктерін жасайды;
14) тіл проблемалары бойынша Қазақстан Республикасы Конституциясының, тіл саясаты тұжырымдамасының, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының, Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының, Президент пен Қазақстан Республикасының Үкіметі актілерінің талаптарын іске асырады;
15) мемлекеттік тілді дамыту мен қолданудың аясын кеңейту жөніндегі мемлекеттік саясаттың тиімділігін көтеру бойынша ұсыныстар жасайды және іске асырады;
16) мемлекеттік тілді барынша дамытады, оның беделін нығайтады, Қазақстан Республикасының барша азаматтарының мемлекеттік тілді еркін және тегін меңгеруіне қажетті барлық ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық жағдайларды жасайды;
17) бірегей мемлекеттік тіл саясатын іске асыру мәселелері бойынша білім беру, мәдениет мекемелерімен, жастар және басқа қоғамдық бірлестіктермен өзара байланысты жүзеге асырады;

3) укрепляет конструктивное взаимодействие с политическими партиями, общественно-политическими организациями и религиозными концессиями, а также с другими общественными объединениями, профессиональными союзами, национально-культурными центрами;
4) организует работу по вопросам государственной информационной политики и мониторинга средств массовой информации;
5) принимает меры, направленные на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
6) принимает меры по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
7) реализует программы по развитию культуры и искусства на территории района;
8) обеспечивает развитие народного творчества, художественной самодеятельности, музейного, библиотечного, театрального, музыкального, изобразительного и других видов искусства;
9) осуществляет государственное управление и контроль в области охраны и использования историко-культурного наследия;
10) организовывает профессиональную подготовку и повышение квалификации специалистов учреждений культуры;
11) контроль за целевым использованием объектов культуры и искусства;
12) обеспечивает проведение культурно-массовых мероприятий, координирует деятельности клубов, центров досуга, музеев и библиотек;
13) проводит единую государственную политику в развитии языков, вырабатывает действенный механизм ее реализации;
14) реализует требования Конституции Республики Казахстан по проблемам языков, Концепции языковой политики, Государственной программы функционирования и развития языков, актов Президента и Правительства Республики Казахстан по вопросам языковой политики;
15) обеспечивает разработку и реализацию предложений по повышению эффективности государственной политики по расширению сфер функционирования и развития государственного языка;
16) всемерно развивает государственный язык, укрепляет его авторитет, создает все необходимые организационные, материально-технические условия для свободного и бесплатного овладения государственным языком всеми гражданами Республики Казахстан;
17) осуществляет взаимосвязь с организациями образования и культуры, национально-культурными центрами, творческими, молодежными и другими общественными объединениями по вопросам реализации единой государственной языковой политики;

18) ведомствоға бағынысты коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің нысанасы мен мақсатын айқындайды;
19) ведомствоға бағынысты коммуналдық кәсіпорындардың даму жоспарларын және оларды орындау жөніндегі есептерін қарайды, келіседі және бекітеді;
20) ведомствоға бағынысты коммуналдық кәсіпорындар мүлкінің сақталуын және даму жоспарларының орындалуын бақылау мен талдауды жүзеге асырады.
21) жастар саясатын іске асыруда билік органдарының қызметін реттейді.
17. Бөлімнің функциялары:
1) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты жүзеге асырады;
2) аудандағы діни жағдайға зерделеу және талдау жүргізеді;
3) діни іс-әрекеттер мен діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша дін іс-әрекеттері саласындағы уәкілетті органдарға ұсыныстар жасайды;
4) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша жергілікті деңгейде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
5) мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультациялық, әдістемелік қолдау көрсетеді;
6) Ұлан ауданы аумағында Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің пайдалануына (тігілу, орналастыру) мониторинг жасайды;
7) жергілікті маңызы бар тарихи, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) ауданның, сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, сондай-ақ әуесқой шығармашылық бірлестіктер арасында байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді жүзеге асырады;
9) ауданның мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
10) мәдениет пен өнер саласындағы мекемелердің материалдық-техникалық базасын нығайтады;
11) мәдениет пен өнердің дамуына бағытталған аймақтық және салалық бағдарламалардың жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді;
12) ұлттық салт-дәстүрдің сақталуы мен дамуын қамтамасыз етеді;
13) өнер жанрлары бойынша байқаулар, көркемөнерпаздар фестивальдерін ұйымдастырады және мемлекеттік мерекелерге қатысты шараларды өткізеді;
14) шығармашылық ұжымдардың ауданаралық тәжірибе алмасуын ұйымдастырады;
15) "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының, тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларының ауданның атқарушы мемлекеттік органдарында орындалуының іске асуы мен үйлестірілуін қамтамасыз етеді;
16) қолданыстағы "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының және тілдерді қолдану мен дамытуға байланысты нормативтік актілердің іске асуын талдайды, сондай-ақ оларды тиімді енгізу жөнінен ұсыныстар даярлауды жүзеге асырады;

18) определяет цели и задачи деятельности подведомственных коммунальных государственных предприятий;
19) рассматривает, согласовывает и утверждает планы развития подведомственных коммунальных государственных предприятий и отчеты по их исполнению;
20) осуществляет контроль за сохранность имущества и исполнение планов развития подведомственных коммунальных государственных предприятий.
21) регулирует деятельности органов местной исполнительной власти по вопросам реализации государственной молодежной политики;
17. Функции Отдела:
1) реализовывает государственную информационную политику через средства массовой информации;
2) проводит изучение и анализ религиозной ситуации в районе;
3) вносит в уполномоченный орган в сфере религиозной деятельности предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
4) проводит разъяснительную работу на местном уровне по вопросам, относящимся к его компетенции;
5) оказывает информационную, консультативную, методическую поддержку неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный Заказ;
6) осуществляет мониторинг за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории Уланского района;
7) организовывает работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
8) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;
9) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района;
10) обеспечивает укрепление материально-технической базы учреждения культуры и искусства;
11) обеспечивает реализацию отраслевых и региональных программ направленных на развития культуры и искусства;
12) обеспечивает сохранение и развитие национальных традиций и обычаев;
13) организует и проводит конкурсы по жанрам искусства, фестивали художественных самодеятельностей и государственные праздники;
14) организует обмен опытом творческих коллективов между районами;
15) обеспечивает реализацию и координацию в выполнении Закона "О языках в Республике Казахстан", Государственной программы функционирования и развития языков в исполнительных государственных органах района;
16) анализирует реализацию действующего Закона "О языках в Республике Казахстан" и нормативных актов, касающихся развития и функционирования языков, а также осуществляет подготовку предложений по их эффективному внедрению;

17) аудандық ономастикалық комиссияның іс-әрекетін қамтамасыз етеді, сондай-ақ, ауданның ономастикалық ісіне талдау жүргізеді;
18) тілдерді дамыту саласында ұлтаралық қатынастардың үйлесімділігіне бағытталған, қоғамдағы тұрақтылықты сақтауға, қазақстандық патриотизмді тәрбиелеуге арналған шараларды іске асырады;
19) қоғамдық бірлестіктермен тіл жөніндегі заңнамалардың сақталынуын қамтамасыз ету бойынша тілдерді дамыту мен қолданудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға өзара әрекеттеседі;
20) тіл-аралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясаттың мәселелері бойынша әлеуметтік зерттеулер ұйымдастырады;
21) орыс, ағылшын және Қазақстан халықының басқа тілдерінің үйлесімді дамуы үшін жағдай жасауға жәрдемдеседі;
22) аудандағы тілдік ахуалдың мониторингін жүргізеді;
23) тілдік ортаны жасау, сондай-ақ тілдерді дамытудың өзекті мәселелері бойынша шаралар өткізеді;
24) жергілікті өкілетті және атқарушы, басқа да мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және мекемелердің тіл заңнамаларын сақтау мәселесі бойынша іс-әрекеттерін үйлестіреді және бақылайды, олардың бұзылу фактілерін қарайды және шара қолдану бойынша ұсыныстар енгізеді;
25) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. Бөлімнің құқықтары мен міндеттері:
1) бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша аудан басшыларына қарауға ұсыныс енгізу;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген құзыреті шеңберінде Бөлім қызметіне қатысты мәселелерді қарау және бірлесіп атқару үшін ауданның өзге жергілікті атқарушы органдары бөлімдерінің қызметкерлерін қатыстыру;
3) бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіппен кеңес өткізуге бастамашылық ету;
4) өз функцияларын орындау үшін өзге мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, ұйымдардан және олардың басшыларынан, азаматтардан Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген құзырет шегінде қажетті ақпаратты сұрау;
5) Бөлім құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңес беру;
6) жеке және заңды тұлғалардың ресми сұранымы болған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен ақпаратты ұсыну;
7) өзінің қызметтерін іске асыру үшін қажетті мәселелерді дайындау мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың қызметкерлерін тарту (келісім бойынша), тиісті ұсыныстарды дайындау үшін уақытша жұмыс топтарын құру;

17) обеспечивает деятельность районной ономастической комиссии, а также проводит анализ ономастического поля района;
18) реализует мероприятия в сфере развития языков, направленные на гармонизацию межнациональных отношений, сохранения стабильности в обществе, воспитание казахстанского патриотизма;
19) взаимодействует с общественными объединениями по обеспечению соблюдения законодательства о языках, реализации Государственной программы функционирования и развития языков;
20) организует научно-исследовательские работы по вопросам государственной политики в области языков;
21) способствует созданию условий для гармоничного развития русского, английского и других языков народа Казахстана;
22) проводит мониторинг языковой ситуации района;
23) организовывает мероприятия по созданию языковой среды, а также проводит мероприятия по актуальным проблемам развития языков;
24) координирует и контролирует деятельность государственных, местных представительных, исполнительных и других органов, организаций и учреждений, по вопросам соблюдения языкового законодательства, рассматривает факты его нарушения и вносит по ним предложения о принятии мер;
25) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
18. Права и обязанности Отдела:
1) вносить на рассмотрение руководству района предложения по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
2) в рамках компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан привлекать работников других отделов местных исполнительных органов района для рассмотрения и совместной разработки вопросов, касающихся деятельности Отдела;
3) инициировать проведение в установленном порядке совещаний по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
4) запрашивать в рамках компетенции установленной законодательством Республики Казахстан от других государственных органов, должностных лиц, организаций и их руководителей, граждан информацию необходимую для выполнения своих функций;
5) давать консультации по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
6) представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
7) для выполнения своих функции, привлекать работников государственных органов и иных организаций (по согласованию) к участию в подготовке вопросов, относящихся к компетенции Отдела, создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;

8) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту саласында мемлекеттік органдардың қызметін ұйымдастыруды жетілдіруге байланысты аудан әкіміне ұсыныстар енгізу, ақпараттық талдау мен басқа да материалдарды дайындау;
9) әлеуметтік зерттеулер мен талдаулар жүргізу үшін келісім-шарттық негізде қажетті мамандарды тарту;
10) тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға Бөлім қызметін орындауға байланысты тапсырмалар беру, оның орындалуын бақылау;
11) Бөлім құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындау.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. Бөлімді басқару Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшымен жүзеге асырылады.
20. Бөлімнің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлан ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары мен мамандары болады.
22. Бөлім басшысының өкілеттігі:
1) заңнамамен белгіленген тәртіпте Бөлім қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) заңнамамен белгіленген тәртіпте Бөлім қызметкерлерін көтермелеуді және тәртіптік жазаға тартуды жүзеге асырады;
3) өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаға қол қояды;
4) бөлім қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) мемлекеттік органдарда, басқа ұйымдарда Бөлім мүддесін білдіреді;
6) Ұлан ауданы әкімдігінің қаулысымен бекітілген штат санының лимиті мен құрылымы шегінде Бөлімнің штат кестесін бекітеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру бойынша қажетті шаралар қабылдайды және оған дербес жауапты болады;
8) ерлер мен әйелдердің олардың тәжірибелеріне, мүмкіндіктеріне және кәсіби дайындықтарына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қолжетімдігін қамтамасыз етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Бөлімнің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

8) вносить предложения акиму района по совершенствованию организации деятельности государственных органов в сфере внутренней политики, культуры и развития языков, осуществлять подготовку информационно – аналитических и иных материалов;
9) на основании договора привлекать необходимых специалистов с целью проведения социальных исследований и анализов;
10) давать поручения в сфере деятельности Отдела, соответствующим государственным органам и должностным лицам, контролировать их исполнение;
11) выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию Отдела.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом Уланского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Первый руководитель Отдела имеет заместителя и специалистов, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия руководителя Отдела:
1) в установленном законодательстве порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Отдела;
2) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрение и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
4) утверждает должностные инструкции работников Отдела;
5) представляет интересы Отдела в государственных органах, иных организациях;
6) утверждает штатное расписание Отдела в пределах лимита штатной численности и структуры, утвержденных постановлением акимата Уланского района;
7) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
8) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
23. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

24. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада және осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Бөлім, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік орган қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Жастар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Дарын" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
3. "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Ұлан аудандық орталықтандырылған кітапхана жүйесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. "Ұлан ауданының ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

24. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
25. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством и настоящим Положением.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Перечень организаций, находящихся в ведении государственного органа
1. Коммунальное государственное учреждение "Молодежный центр" государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района".
2. Государственное коммунальное казенное предприятие "Дарын" государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района".
3. Коммунальное государственное учреждение "Централизованная библиотечная система Уланского района" государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района".
4. Коммунальное государственное казенное предприятие "Центр обучения языкам" государственного учреждения "Отдел внутренней политики, культуры и развития языков Уланского района".