Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қазанда № 14305 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 22.10.2022 № 830 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттері мен дербес басқармаларының бастықтары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың полиция, көліктегі полиция, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомстволық бағынысты мекемелері мен оқу орындарының бастықтары Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке кандидаттарды қабылдау кезінде осы бұйрықты қатаң басшылыққа алсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 632 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мыналар:
1) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс және тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 522 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8778 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 319 (27593) санында жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында конкурс өткізу және тағылымдамадан өту қағидасы мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 391 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8753 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 9 қаңтардағы № 4 (28228) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2016 года № 14305. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 830.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.10.2022 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции, на транспорте, уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы, подведомственных учреждений и учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан при приеме кандидатов на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан строго руководствоваться настоящим приказом.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 522 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8778, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 ноября 2013 года № 319 (27593));
2) приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 391 "Об утверждении Перечня должностей органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил и условий проведения конкурса и прохождения стажировки в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8753, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 09 января 2014 года № 4 (27625)).

4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорнына және мерзімді баспа басылымдары мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты
М.Ғ. Демеуовке, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
6. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
2016 жылғы 17 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 870 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы конкурстық тәртіппен ауыстырылатын лауазымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 632 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Аға және жоғары басшылық құрам:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі аппаратының және ведомстволарының;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мен оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің оқу орындарындағы;

4. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г., Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
6. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы и
противодействию коррупции
______________ К. Кожамжаров
17 сентября 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 870
Перечень должностей
в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Должности старшего и высшего начальствующего состава:
1) аппарата и ведомств Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) территориальных органов находящихся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его ведомств;
3) учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөліністеріндегі;
5) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің саптық бөліністеріндегі;
6) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердегі;
7) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 632 (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: бос орындарға тағайындау үшін конкурс өзіндік қауіпсіздік бөліністерінде, "Р" және ішкі істер органдарының 7 - бөліністерінде өткізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 870 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және ішкі істер органдарына (бұдан әрі-ІІО) қызметке орналасу кезінде конкурс өткізу тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ ІІО-ға қызметке қабылданушы кандидаттар үшін тағылымдама (бұдан әрі - тағылымдама) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден, медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден табысты өткен, әскери-дәрігерлік комиссия қызметке жарамды деп таныған және конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін ІІО кадр қызметіне қажетті құжаттарды тапсырған Қазақстан Республикасының азаматы конкурсқа қатысушы болып табылады.
3. Конкурс жарияланғанға дейін:
1) білім беру ұйымына оқуға түсетіндерді қоспағанда, ІІО-ға қызметке алғашқы рет түсетін азаматтар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өтеді;
2) ІІО-ның кадр қызметтері "Е-қызмет" біріктірілген ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өту туралы сертификаты болған кезде және мемлекеттік қызмет істері бойынша уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалаудан өткені туралы қорытынды болған кезде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес азаматтарға қажетті құжаттар тізбесін береді, Заңда белгіленген қойылатын біліктілік талаптарын (бұдан әрі - біліктілік талаптар) түсіндіреді және олардың қызметке жарамдылығын айқындау үшін ІІО-ның әскери-дәрігерлік комиссиясында медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуге жібереді.

4) подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) строевых подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
6) государственных учреждений находящихся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его ведомств;
7) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 632 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Примечание: конкурс на занятие вакантных должностей подразделений собственной безопасности, "Р" и седьмых подразделений органов внутренних дел не проводится.
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 870
Правила проведения конкурса и стажировки при поступлении
на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок и условия проведения конкурса при поступлении на службу в органы внутренних дел (далее - ОВД), а также порядок организации стажировки для кандидатов, поступающих на службу в ОВД (далее - стажировка).
2. Участником конкурса является гражданин Республики Казахстан, успешно прошедший тестирование на знание законодательства Республики Казахстан, включая оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы, медицинское и психофизиологическое освидетельствование, в том числе полиграфическое исследование, признанный военно-врачебной комиссией годным к службе и подавший необходимые документы в кадровую службу ОВД после опубликования объявления о проведении конкурса.
3. До объявления конкурса:
1) граждане, впервые поступающие на службу в ОВД, за исключением поступающих на обучение в организации образования, проходят тестирование на знание законодательства Республики Казахстан, включая оценку личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы;
2) кадровые службы ОВД при наличии в интегрированной информационной системе "Е-кызмет" сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и заключения о прохождении оценки личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы выдают гражданам перечень необходимых документов в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил разъясняют предъявляемые квалификационные требования, установленные Законом (далее - квалификационные требования), и направляют их для прохождения медицинского и психофизиологического освидетельствования, в том числе полиграфологического исследования в военно-врачебных комиссиях ОВД для определения их годности к службе.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Конкурс бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялау;
2) конкурстық комиссия құру;
3) азаматтардан құжаттар қабылдау және олардың лауазымдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн алдын ала қарау;
4) кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы;
5) конкурстық комиссия кандидаттармен өткізетін әңгімелесуі.
5. Азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын (конкурс өтетiн жерге келу және қайту, тұрғын үй-жайды жалдау, тұру) өздерiнiң қаражаты есебiнен жүргiзедi.
6. ІІО қайта ұйымдастырылған немесе таратылған, сондай-ақ конкурс жарияланған лауазым қысқартылған жағдайларда жарияланған конкурс, оны өткізудің кез-келген кезеңінде ІІО-ның интернет-ресурсында үш жұмыс күні ішінде міндетті түрде жариялай отырып, тоқтатылуға жатады.
2-тарау. Конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау
7. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) орталық аппаратының ведомстволарында, бөліністерінде конкурс өткізу кезінде интернет-ресурсында ІІМ және мемлекеттік істер бойынша уәкілетті органда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында хабарландыру жарияланады. ІІО-ның аумақтық бөліністерінде конкурс өткізу туралы хабарландыру ІІО-ның және мемлекеттік істер бойынша уәкілетті органда аумақтылығы бойынша интернет-ресурстарында жарияланады, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында таралатын мерзімді басылымдарда жарияланады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бос лауазымға орналасуға конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін азаматтарды (қызметкерлерді) жарияланған лауазымдарға тағайындауға (ауыстыруға) конкурстық рәсімдер аяқталғанға дейін жол берілмейді.
9. Конкурс өткiзу туралы хабарландыру мынадай мәлiметтерді қамтиды:
1) ІІО-ның орналасқан жерін, пошталық және электрондық мекенжайын, кадр қызметінің телефондары мен факс нөмiрлерiн көрсете отырып, оның атауы;
2) негiзгi лауазымдық нұсқаулықтарды көрсете отырып, бос лауазымдардың атауы;
2-1) байқауға қатысушы үшін қажетті, осы Қағидалардың 17-тармағындағы көрсетілген құжаттар тізбесі;
2-2) конкурсқа қатысу үшін өтініш, сауалнама, кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағы және өмірбаян нысаны;
3) бiлiктiлiк талаптарға сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негiзгi талаптар;

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
4. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса;
2) формирование конкурсной комиссии;
3) прием документов от граждан и предварительное рассмотрение их на соответствие квалификационным требованиям к должностям;
4) сдача кандидатами нормативов по физической подготовке;
5) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией;
6) решение конкурсной комиссии.
5. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения конкурса и обратно, наем жилого помещения, проживание) граждане производят за счет собственных средств.
6. В случаях реорганизации или ликвидации, а также сокращения должности, на которую объявлен конкурс, объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения с оповещением в течении трех рабочих дней на интернет-ресурсе ОВД.
Глава 2. Публикация объявления о проведении конкурса
7. При проведении конкурса в ведомствах, подразделениях центрального аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) объявления публикуются на интернет-ресурсе МВД и уполномоченного органа по делам государственной службы, а также в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в территориальных подразделениях ОВД публикуются на интернет-ресурсах ОВД и в территориальных подразделениях уполномоченного органа по делам государственной службы, а также публикуются в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
8. После опубликования объявления о проведении конкурса на занятие вакантной должности, назначение (перемещение) граждан (сотрудников) на объявленную должность до окончания конкурсных процедур не допускается.
9. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) наименование ОВД с указанием его местонахождения, почтового и электронного адресов, номеров телефонов и факса кадровой службы;
2) наименование вакантных должностей с обозначением основных должностных инструкций;
2-1) перечень документов перечисленных в пункте 17 настоящих Правил, необходимых для участия в конкурсе;
2-2) формы заявления, анкеты, личного листка по учету кадров, автобиографии для участия в конкурсе;
3) основные требования к участнику конкурса в соответствии с квалификационными требованиями;

4) құжаттарды қабылдау мерзiмi және орны;
5) конкурстық комиссияның отырысында бақылаушылардың қатысу мүмкіндігі туралы ақпарат.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасын қайшы келмейтiн қосымша ақпараттарды қамтуы мүмкін.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Конкурстық комиссия құру
10. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысушылар тапсырған құжаттарды қарайтын алқалы орган болып табылады, қатысушылармен әңгiмелесу өткiзедi және ІІО-дағы бос лауазымдарға орналасуға кандидаттар iрiктеудi жүзеге асырады.
11. Конкурс жариялаған ІІО бос лауазымға орналасуға кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға уәкілетті конкурстық комиссияны құрады.
12. Конкурстық комиссия конкурс жариялаған ІІО басшысының бұйрығымен құрылады.
13. Конкурстық комиссия бестен кем емес мүшеден, оның ішінде төрағадан тұрады.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылықпен қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
Конкурстық комиссияның төрағасы болып ІІО басшысының кадр қызметіне жетекшілік ететін орынбасары тағайындалады.
14. Конкурстық комиссия құрамына кадр және заң қызметтерінің, өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің және конкурс өткізетін ІІО құрылымдық бөліністерінің, сондай-ақ оларға орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар аумақтық органдарының басшылары енгізіледі.
15. Конкурстық комиссияның қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
4-тарау. Азаматтардан құжаттар қабылдау және олардың
лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін
алдын ала қарау
16. Құжаттарды қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
17. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген азаматтар конкурс өткiзетiн ІІО-ның кадр қызметіне қолма-қол тәртіпте құжаттарды қабылдаудың белгіленген мерзімдерінде қоса берілетін құжаттар тізбесін көрсете отырып, құжаттар тігетін мұқабатыста орналастырылған мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiшті;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнаманы;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 1000 бұйрығымен бекітілген ІІО-ға қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12555 болып тіркелген) (бұдан әрі – Іріктеу қағидалары) сәйкес нысан бойынша кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағын;

4) срок и место приема документов;
5) информацию о возможности присутствия наблюдателей на заседании конкурсной комиссии.
Объявление о проведении конкурса может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 3. Формирование конкурсной комиссии
10. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает поданные участниками конкурса документы, проводит собеседование с участниками и осуществляет отбор участников на занятие вакантных должностей в ОВД.
11. ОВД, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию, уполномоченную осуществлять отбор кандидатов на занятие вакантной должности.
12. Конкурсная комиссия создается приказом руководителя ОВД, объявившего конкурс.
13. Конкурсная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
Секретарь конкурсной комиссии (представитель кадровой службы) осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
Председателем конкурсной комиссии назначается заместитель руководителя ОВД, курирующий кадровую службу.
14. В состав конкурсной комиссии включаются руководители подразделений кадровой и юридической служб, собственной безопасности, общественных объединений и структурных подразделений ОВД, проводящего конкурс, а также его территориальных органов, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс.
15. Замещение отсутствующих членов конкурсной комиссии не допускается.
Глава 4. Прием документов от граждан и предварительное
рассмотрение их на соответствие квалификационным
требованиям к должностям
16. Прием документов осуществляется в течение десяти рабочих дней с момента публикации объявления о проведении конкурса.
17. Граждане, желающие принять участие в конкурсе, подают в кадровую службу ОВД, проводящего конкурс, следующие документы, помещенные в скоросшиватель, с указанием перечня прилагаемых документов, переданные ими нарочным порядком в установленные сроки приема документов:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкету по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) заполненный личный листок по учету кадров по форме в соответствии с Правилами отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в ОВД, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 1000 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12555) (далее - Правила отбора);

4) Іріктеу қағидаларына сәйкес нысан бойынша өз қолымен жазылған және басылған түрде толық толтырылған өмірбаянды;
5) бiлiмi туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн (болған кезде);
7) әскери билеттің немесе шақыру учаскесіне тіркелгені туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшiрмесiн (қолда бар болса);
8) кандидаттың соңғы жұмыс (оқу) орнынан немесе әскери қызметін өтеген әскери бөлімнен мінездемені;
9) 3х4 см өлшемдегі төрт фотосуретті;
10) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
11) Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы №29 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша адамның қылмыстық бұзушылықты жасағаны туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы анықтаманы;
12) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру сәтінде уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалаудан өткені туралы жарамды қорытындыны (не қорытындының нотариалдық куәландырылған көшірмесін);
14) біліміне, жұмыс тәжірибесі мен кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпарат (біліктілігін арттыру, ғылыми (академиялық) дәрежелер мен атақтар беру туралы, спорттық жетістіктерін дәлелдейтін құжаттардың, мінездемелердің, ұсынымдардың, ғылыми жарияланымдардың және тағы басқаларының көшірмелерін) (болған кезде) тапсырады.
15) екі данада өзіне және жұбайына кірістер мен мүлкі туралы декларация тапсырғаны туралы анықтамалар.
Құжаттар пакетін толық ұсынбау оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады;
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.02.2020 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно и в отпечатанном виде, по форме в соответствии с Правилами отбора;
5) копии документов об образовании, заверенные нотариально;
6) копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, заверенные нотариально (при наличии);
7) копия военного билета или удостоверения о приписке к призывному участку, заверенную нотариально (при наличии);
8) характеристику с последнего места работы (учебы) или воинской части, где кандидат проходил воинскую службу;
9) четыре фотографии размером 3х4 см.;
10) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
11) справка о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения по форме в соответствии с Правилами ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667);
12) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021);
13) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021);
14) дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы и профессионального уровня (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых (академических) степеней и званий, документы, подтверждающие спортивные достижения, характеристики, рекомендации, научные публикации и прочие) (при наличии);
15) справки о сдаче декларации о доходах и имуществе на себя и супругу (а) в двух экземплярах.
Представление неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 12.02.2020 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).

18. Кандидаттың құжаттарына кадр қызметі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес нысан бойынша әскери-дәрігерлік комиссия берген медициналық куәландыру туралы анықтаманы қосады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 28.04.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Құжаттарды кандидаттардың біліктілік талаптарына сәйкестігіне қарау және зерделеу құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
20. Тиісті лауазымға белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда құжаттарды қарау және зерделеу күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қарау нәтижелері туралы кандидатқа бас тарту туралы дәлелді жауап жолданады.
21. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімі жалпыға бірдей көрінетін жерлерде ІІО-ның ақпараттық стендтерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсында құжаттарды қарау күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырылады.
22. Қатысушы конкурстың кез келген кезеңінен өту кезінде оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
23. Конкурстық iрiктеуден өтпеген конкурсқа қатысушылардың, сондай-ақ одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін кадр резервіне тіркелген кандидаттардың құжаттары конкурстық комиссияның хатшысында (кадр қызметiнде) бір жыл бойы сақталады.
5-тарау. Кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша
нормативтерді тапсыруы
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың (бұдан әрі – кандидаттар) дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімін жариялаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.
Нормативтерді қабылдауды кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру үшін жауапты ІІО бөлінісі жүзеге асырады.
25. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру кезінде кандидаттар:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың "А", "Б" және "С" санаттарына;

18. К документам кандидата кадровая служба приобщает справку о медицинском освидетельствовании, выданную военно-врачебной комиссией, по форме в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21580).
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.04.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Рассмотрение и изучение документов на соответствие кандидатов квалификационным требованиям, осуществляется в течении четырех рабочих дней со дня окончания приема документов.
20. В случае несоответствия квалификационным требованиям к соответствующей должности о результатах рассмотрения кандидату направляется мотивированный ответ об отказе не позднее трех рабочих дней со дня рассмотрения и изучения документов.
21. Список кандидатов, допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке размещается на информационных стендах ОВД в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе не позднее трех рабочих дней со дня рассмотрения документов.
22. Участник при прохождении любого из этапов конкурса предъявляет документ, удостоверяющий его личность.
23. Документы участников конкурса, не прошедших конкурсный отбор, а также зачисленных в резерв кандидатов для дальнейшего замещения соответствующих вакантных должностей, хранятся у секретаря конкурсной комиссии (в кадровой службе) в течение года.
Глава 5 Сдача кандидатов нормативов по физической подготовке
Сноска. Глава 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
24. Сдача нормативов по физической подготовке кандидатами, поступающими на службу в ОВД проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов, допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке.
Прием нормативов осуществляется подразделением ОВД, ответственным за организацию профессиональной служебной и физической подготовки.
25. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на:
категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в ОВД по физической подготовке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың медициналық-жас топтарына бөлінеді.
26. "А" және "Б" санаты кандидаттардың дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – аспаға тартылу не сырыққа таянып тұрып денені көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не күш жаттығуларының кешені (жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, жатып тірену қалпынан толық отыру қалпына ауысу, арқаға жатып денені көтеру).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – арқаға жатып денені көтеру не жатып тіреніп кеудені жерден көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не жатып тірену қалпынан секіру.
27. Ауа-райы жағдайына не оқу-материалдық базаның ерекшеліктеріне байланысты ІІО-ның уәкілетті басшысының не оны алмастыратын адамның шешімі бойынша нормативтерді:
100 метр қашықтыққа жүгіру сырғымалы жүгіруге;
1000 метр қашықтыққа жүгіру ерлер үшін күш жаттығулары кешеніне, әйелдер үшін жатып тірену қалпынан секіруге ауыстыруға рұқсат беріледі.
27-1. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың баллдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
27-2. "С" санаты кандидаттарының дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (аспаға тартылу, аяқтардың қалпын ауыстырып отырып жоғары қарай секіру, жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
27-3. "С" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың баллдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
27-4. "А", "Б" және "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке бағалары осы Қағидаларға 3-4-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындаған жағдайда жинаған баллдарды ескере отырып айқындалады.

медико-возрастные группы кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
26. Уровень физической подготовки кандидатов категорий "А" и "Б" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.
27. В зависимости от погодных условий, либо особенностей учебно-материальной базы, по решению уполномоченного руководителя ОВД, либо лица, его замещающего, допускается замена нормативов:
по бегу на дистанцию 100 метров на челночный бег;
по бегу на дистанцию 1000 метров на комплекс силовых упражнений для мужчин, выпрыгивание из положения в упоре лежа для женщин.
27-1. Выполнение нормативов кандидатами категорий "А" и "Б" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
27-2. Уровень физической подготовки кандидатов категории "С" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (подтягивание на перекладине, прыжки вверх со сменой положения ног, отжимание в упоре лежа, поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
27-3. Выполнение нормативов кандидатами категории "С" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам.
27-4. Индивидуальные оценки кандидатов категорий "А", "Б" и "С" по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 3-4 к настоящим Правилам.

"А" және "Б" санаты бойынша кандидаттар "0" балл, сондай-ақ "С" санаты бойынша кандидаттар нормативтердің біреуінен 50 баллдан кем алған жағдайда дене шынықтыру даярлығы бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағасы қойылады.
27-5. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру барысы техникалық бейнежазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
27-6. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың нәтижелері:
"А" және "Б" санаты бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне;
"С" санаты бойынша осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне енгізіледі.
6-тарау. Конкурстық комиссияның кандидаттармен өткізетін
әңгiмелесуі
28. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімі жалпыға бірдей көрінетін жерлерде ІІО-ның ақпараттық стендтерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсында дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырылады.
29. Әңгімелесуге жіберілген кандидаттардың тізімін жариялаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей әңгімелесу өткізіледі.
30. Әңгімелесудің мақсаты қатысушылардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау болып табылады.
31. Конкурстық комиссия кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттерін бағалау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеу, жеке қасиеттерін бағалау, медициналық және психофизиологиялық куәландыру, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру және ІІО-ның тиісті лауазымына біліктілік талаптарының және лауазымдық нұсқаулықтарының сәйкестігі нәтижелеріне сүйенеді.
32. Әрбiр қатысушымен әңгiмелесу барысы техникалық жазу құралдарының көмегiмен тіркеледі.
Конкурстық комиссияның техникалық жазу құралдарын қолдануы туралы конкурстық комиссияның соңғы отырысының хаттамасында белгі жасалады.
Әңгімелесу барысында техникалық жазу құралдарының көмегімен тіркелген материалдар конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде үш ай кадр қызметінде сақталады.
33. Конкурстық комиссия жұмысының ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін оның отырысына байқаушылар шақырылады.
34. Конкурстық комиссияның отырысына байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның қызметкерлері қатыса алады.

В случае получения "0" баллов кандидатами категорий "А" и "Б", а также менее 50 баллов кандидатами категории "С" по одному из нормативов, выставляется оценка "неудовлетворительно" по физической подготовке.
27-5. Ход сдачи нормативов по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
27-6. Результаты сдачи нормативов по физической подготовке кандидатами вносятся:
по категориям "А" и "Б" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
по категории "С" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Глава 6. Собеседование с кандидатами,
проводимое конкурсной комиссией
28. Список кандидатов, допущенных к собеседованию размещается на информационных стендах ОВД в местах, доступных для всеобщего обозрения, а также на его интернет-ресурсе не позднее трех рабочих дней со дня сдачи нормативов по физической подготовке.
29. Собеседование проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов, допущенных к собеседованию.
30. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов.
31. При оценке профессиональных и личностных качеств кандидатов, конкурсная комиссия исходит из результатов тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, оценки личных качеств, медицинского и психофизиологического освидетельствования, в том числе полиграфологического исследования, сдачи нормативов по физической подготовке, соответствия квалификационных требований и должностных инструкции к соответствующей должности ОВД.
32. Ход собеседования с каждым участником фиксируется с помощью технических средств записи.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии.
Материалы, зафиксированные в ходе собеседования с помощью технических средств записи, хранятся в кадровой службе не менее трех месяцев с момента завершения конкурса.
33. Для обеспечения прозрачности и объективности работы конкурсной комиссии на ее заседание приглашаются наблюдатели.
34. В качестве наблюдателей на заседании конкурной комиссии могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, аккредитованные представители средств массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий, сотрудники уполномоченного органа по делам государственной службы.

35. Байқаушы ретінде конкурстық комиссияның отырысына қатысу үшін адамдар әңгімелесу басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кадр қызметіне тіркеледі. Тіркелу үшін адам кадр қызметіне жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
36. Байқаушылар әңгімелесу процесінде кандидаттарға сұрақтар қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың дербес деректеріне, кандидаттар қатысатын конкурстық рәсімдерге қатысты мәліметтерді жариялауға, олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
37. Конкурстық комиссияның хатшысы байқаушыларды әңгімелесу басталғанға дейін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқаушыларға арналған жадынамамен таныстырады.
38. Әңгімелесу кезінде конкурстық комиссиясының төрағасы мен оның мүшелері кандидатқа кемінде 5 сұрақтан, оның ішінде әрбір санат (бейінді, ситуациялық, уәждемелік) бойынша кемінде 1 сұрақтан қояды.
39. Бағалау нәтижелері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидатты бағалау парағына енгізіледі.
7-тарау. Конкурстық комиссияның шешімі
40. Конкурстық комиссияның шешiмi қатысушының қатысуынсыз ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Егер отырысқа конкурстық комиссия құрамының кемінде үштен екісі қатысса, оның шешімі заңды деп есептеледi.
41. Конкурстық комиссия ұсынылған құжаттар және өткізілген әңгімелесудің нәтижелері негізінде кандидаттардың сәйкестігі туралы шешім қабылдайды.
42. Егер қатысушыға комиссия құрамында қатысып отырғандардың көпшiлiгi дауыс берсе, ол оң қорытынды алады. Дауыс беру кезінде дауыстар тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
43. Әңгімелесу қорытындылары бойынша конкурстық комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ІІО-ға қызметке қабылдауға ұсыну;
2) одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін қызметке кандидаттарды ведомстволық деректер банкіне тіркеуге ұсыну;
3) қызметке қабылдаудан бас тарту.
44. Конкурстық комиссия қабылдаған шешiм хаттама түрiнде ресiмделедi, оған конкурстық комиссия төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды. Талқылау барысы техникалық жазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
45. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған, сондай-ақ одан әрі тиісті бос лауазымдарға орналастыру үшін ведомстволық деректер банкіне тіркелген ІІО-ға қызметке кандидаттардың тізімдері тиісті ІІО-ның ақпараттық стендттерінде, сондай-ақ оның интернет-ресурсына конкурс өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастырылады.

35. Для присутствия на заседании конкурсной комиссии в качестве наблюдателя лицо регистрируется в кадровой службе не позднее одного рабочего дня до начала проведения собеседования. Для регистрации лицо предоставляет в кадровую службу копию документа, удостоверяющего личность.
36. В процессе собеседования наблюдатели не задают кандидатам вопросы. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, конкурсных процедур, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
37. До начала проведения собеседования секретарь конкурсной комиссии ознакамливает наблюдателей с памяткой для наблюдателя по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
38. При собеседовании председатель и члены конкурсной комиссии задают кандидату не более 5 вопросов, в том числе не менее 1-го вопроса по каждой категории (профильный, ситуационный, мотивационный).
39. Результаты оценки заносятся в лист оценки кандидата по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 7. Решение конкурсной комиссии
40. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие участника путем открытого голосования. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее двух третей от ее состава.
41. Конкурсная комиссия принимает решение о соответствии кандидатов на основании представленных документов и результатов проведенного собеседования.
42. Участник получает положительное заключение конкурсной комиссии в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
43. По итогам собеседования конкурсная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к приему на службу в ОВД;
2) рекомендовать к зачислению в ведомственный банк данных кандидатов на службу для дальнейшего замещения соответствующих вакантных должностей;
3) отказать в приеме на службу.
44. Принятое конкурсной комиссией решение оформляется в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование. Ход обсуждения фиксируется с помощью технических средств записи.
45. Списки участников, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, а так же список кандидатов на службу в ОВД, зачисленных в ведомственный банк данных, размещаются на информационных стендах соответствующего ОВД, а также на его интернет-ресурсе в течение трех рабочих дней после проведения конкурса.

46. Конкурстық комиссияның оған қатысты ІІО-ға қызметке қабылдау туралы оң қорытындысы қабылданған қатысушы арнайы тексерістен және тағылымдамадан өтеді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Тағылымдама өткізу
47. ІІО-ға қызметке қабылдану кезінде кандидаттарға арналған тағылымдама (бұдан әрі – тағылымдама) тиісті лауазымдар бойынша тағылымдамашы болып қабылданған адамдар үшін белгіленеді.
48. ІІО-ға қызметке кандидатты бастапқы оқудан өткенге дейін тиісті лауазымға тағылымдамашы ретінде тағайындау және оған тәжірибелі қызметкерлер қатарынан тағылымдама жетекшісін бекіту туралы ІІО басшысының шешімі бұйрықпен ресімделеді.
49. Тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамашымен еңбек келісімшарты жасалады.
Тағылымдаманың ұзақтығы кандидат тиісті лауазым бойынша тағылымдамашы болып тағайындалған күннен бастап бір айдан кем болмауы тиіс.
50. ІІО-ға қызметке кандидаттарға тағылымдамадан өту уақытында еңбек келісімшартына сәйкес штаттық кестеде атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген лауазымдық жалақы төленеді, сондай-ақ арнаулы атақтары жоқ тиісті қызметкерлер санаты үшін белгіленген басқа да төлемдер жүргізіледі.
51. Бiр тағылымдама жетекшісінен екеуден артық емес тағылымдамашы бiр уақытта тағылымдамадан өте алады.
52. Тағылымдамашы лауазым бойынша негізгі міндеттерді және тапсырмаларды орындаумен қатар қызмет орны бойынша тікелей бастығының басшылығымен тағылымдамадан өтеді.
53. Тағылымдама жеке сипатқа ие және:
1) дербес теориялық даярлықты;
2) кәсіби және ұйымдастырушылық дағдыларды игеруді;
3) қызметтік жұмысты ұйымдастыруды зерделеуді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерін зерделеуді және оларды практикалық қызметте пайдалануды;
5) нормативтік құқықтық актілердің және ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттардың жобаларын әзірлеуге қатысуды көздейді.
54. Тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру кандидат лауазым бойынша тағылымдамашы ретінде қызметке тағайындалған ІІО-ның қызметтері мен бөліністерінің басшыларына жүктеледі.
ІІО-ның қызметтері мен бөліністерінің басшылары:
1) тағылымдама уақытын (кезеңін), орнын, тағылымдамадан өтушілердің санын, тағылымдама жетекшілерін айқындайды;
2) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағылымдаманың жеке жоспарын және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы есепті бекітеді;
3) тағылымдама жетекшілерінің және тағылымдамадан өтетін кандидаттардың жұмысын бақылайды;

46. Участник, в отношении которого конкурсной комиссией принято положительное заключение о приеме на службу в ОВД проходит специальную проверку и стажировку.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
Глава 8. Проведение стажировки
47. Стажировка для кандидатов при поступлении на службу в ОВД устанавливается для лиц, принятых стажерами по соответствующим должностям.
48. Решение руководителя ОВД о назначении стажером на соответствующую должность и закреплением за ним руководителя стажировки оформляется приказом.
49. На период прохождения стажировки со стажером заключается трудовой договор.
Продолжительность стажировки должна быть не менее одного месяца со дня назначения кандидата стажером по соответствующей должности.
50. Стажеру, в соответствии с трудовым договором, за время прохождения стажировки выплачивается должностной оклад, предусмотренный по занимаемой должности штатным расписанием, а также производятся другие выплаты, установленные для соответствующих категорий сотрудников, не имеющих специальных званий.
51. Стажировку у одного и того же руководителя стажировки проходят не более двух стажеров одновременно.
52. Стажер, наряду с выполнением основных обязанностей и поручений по должности, проходит стажировку по месту службы под руководством непосредственного руководителя стажировки.
53. Стажировка носит индивидуальный характер и предусматривает:
1) самостоятельную теоретическую подготовку;
2) приобретение профессиональных и организаторских навыков;
3) изучение организации служебной деятельности;
4) изучение законодательства Республики Казахстан и применение его в практической деятельности;
5) участие в подготовке проектов нормативных правовых актов и организационно-распорядительных документов.
54. Организация стажировки возлагается на руководителей служб и подразделений ОВД.
Руководители служб и подразделений ОВД:
1) определяют время (период), место стажировки, количество стажирующихся, руководителей стажировки;
2) утверждают индивидуальный план стажировки по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и отчет о проделанной работе в период стажировки по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) контролируют работу руководителей стажировки и кандидатов, проходящих стажировку;

4) зерделенетін мәселелер бойынша тағылымдамашылармен әңгімелесулер өткізеді.
55. Тағылымдама жетекшісі:
1) тағылымдаманың жеке жоспарын әзірлейді және оны тағылымдаманы ұйымдастыру жүктелген лауазымды адам бекітеді;
2) тағылымдамашыны лауазымдық нұсқаулықтармен, ІІО жұмысының ұйымдастырылуымен таныстырады;
3) тағылымдама жоспарында көзделген мәселелерді зерделеуде қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
4) тағылымдама барысын және тағылымдаманың жеке жоспарының уақтылы орындалуын бақылайды.
56. Тағылымдамадан өту кезінде қызметке кандидат:
1) тағылымдама өтетін қызметтің және жалпы ІІО-ның қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық және өзге де актілердің талаптарымен танысады;
2) тағылымдамадан өту орнында өткізілетін кәсіби даярлық бойынша сабақтарға және басқа да іс-шараларға қатысады;
3) атқарылған жұмыстың есебін жүргізеді;
4) тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы есеп жасайды.
Тағылымдамадан өтуді куәландыратын құжаттар тағылымдаманың жеке жоспары және оның қорытындылары бойынша есеп болып табылады, олар тағылымдамашының жеке ісіне тігіледі.
57. Тағылымдамашымен еңбек қатынастары тағылымдама аяқталғанға дейін еңбек заңнамасында көзделген тәртіпте және негіздер бойынша тоқтатылуы мүмкін.
58. Тағылымдама аяқталғаннан кейін тағылымдамашы тағылымдамадан өткен ІІО құрылымдық бөлінісінің бастығы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы ІІО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің есебін айқындау қағидалары мен әдістеріне сәйкес нысан бойынша кәсіби құзыреттердің үлгі моделі негізінде кандидаттардың ІІО-ға қызметке кәсіби құзыреттілігінің деңгейін бағалауды жүзеге асырады.
Тағылымдамашының кәсіби құзыреттілігінің жоғары және орта деңгейі кезінде ІІО-ның басшысы Іріктеу қағидасына сәйкес нысан бойынша қорытынды бекітеді, ол үш ай сынақ мерзімімен лауазымға тағайындау туралы бұйрықты шығаруға негіз болып табылады
Тағылымдама қорытындысы бойынша кәсіби құзыреттілігі төмен деңгейде болған жағдайда тағылымдамашымен еңбек шарты еңбек заңнамасына сәйкес бұзылады.
Тағылымдамашымен еңбек шарты бұзылады және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төленеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) проводят собеседования со стажерами по изучаемым вопросам.
55. Руководитель стажировки:
1) разрабатывает индивидуальный план стажировки и утверждает должностным лицом, на которого возложена организация стажировки;
2) ознакамливает стажера с должностными инструкциями, организацией работы ОВД;
3) оказывает необходимую методическую и практическую помощь в изучении вопросов, предусмотренных планом стажировки;
4) контролирует ход стажировки и своевременное выполнение индивидуального плана стажировки.
56. Стажер:
1) ознакамливается с требованиями нормативных правовых и иных актов, регламентирующих деятельность службы, в которой проводится стажировка, и ОВД в целом;
2) принимает участие в занятиях по профессиональной подготовке и других мероприятиях, проводимых по месту стажировки;
3) ведет учет проделанной работы;
4) составляет отчет о проделанной работе в период стажировки.
Документами, удостоверяющими прохождение стажировки, являются индивидуальный план стажировки и отчет по ее итогам, которые приобщаются к личному делу стажера.
57. Со стажером трудовые отношения могут быть прекращены до окончания стажировки в порядке и по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством.
58. По окончании стажировки начальник структурного подразделения ОВД, в котором стажер проходил стажировку, на основе типовой модели профессиональных компетенций осуществляет оценку уровня профессиональной компетентности кандидатов на службу в ОВД по форме в соответствии с Правилами и методами определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности сотрудников ОВД Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12679).
При высоком и среднем уровне профессиональной компетентности стажера руководителем ОВД утверждается заключение по форме в соответствии с Правилами отбора, которое является основанием для издания приказа о назначении на должность с испытательным сроком до трех месяцев.
Испытательный срок не устанавливается для лиц, назначаемых на руководящие должности старшего и высшего начальствующего состава.
При низком уровне профессиональной компетентности по итогам стажировки трудовой договор со стажером расторгается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Трудовой договор со стажером расторгается и выплачивается компенсация за неиспользованный трудовой отпуск.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).

59. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Сынақ мерзімі аяқталғаннан кейін кандидат әскери-дәрігерлік комиссияда медициналық куәландырудан қайта өтусіз алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынылады.
62. Сынақ мерзімінен өтпеген адамдар қолданыстағы заңнамаға сәйкес жұмыстан шығарылады.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
______________________________ бастығы
(ішкі істер органының атауы,
______________________________________
атағы, тегі, аты, (әкесінің аты болған
кезде)
Өтініш
Мені ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
бос лауазымына орналасу үшін конкурсқа қатысуға жіберуіңізді
сұраймын.
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында бос
лауазымға орналасу конкурсын өткізу шарттарымен және тәртібімен
таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Маған ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін жауапкершілік
туралы ескертілді.
_________________________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде), қолы)
20____жылғы "____"____________
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
САУАЛНАМА
(өз қолымен толтырылады)
1. Тегі (егер өзгертсеңіз, бұрынғыны көрсетіңіз) ____________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде)__________________________________________
2. Азаматтығы _______________________________________________________
Егер өзгертсеңіз, онда қашан екенін көрсетіңіз ______________________
3. Сіз сотталдыңыз ба, қашан және не үшін ___________________________
4. Шет елдегі оқуы немесе жұмысы ____________________________________
Болған елі __________________________________________________________
Болған уақыты _______________________________________________________
Жұмыс істеген немесе оқу орны _______________________________________
5. Сот шешімімен Сіз қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп
танылдыңыз ба, қашан, не үшін _______________________________________
6. Сіз белгіленген мерзім ішінде мемлекеттік лауазымды атқару
құқығынан айырылдыңыз ба, қашан, не үшін_____________________________

59. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
60. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
61. Лица, успешно прошедшие испытательный срок, представляются к присвоению первого специального звания без повторного прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебной комиссии.
62. Лица, не прошедшие испытательный срок, увольняются в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 1
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Начальнику _____________________________
(органа внутренних дел
________________________________________
звание, фамилия, (отчество при наличии))
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной
должности ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С условиями и порядком проведения конкурса на занятие
вакантной должности в органах внутренних дел Республики Казахстан
ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их
выполнять.
Я предупрежден (а) об ответственности за подлинность
представленных документов.
______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, (отчество при наличии))
"____"_______________ 20____ года
Приложение 2
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
АНКЕТА
(заполняется собственноручно)
1. Фамилия (если изменяли, то укажите прежнюю) ______________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
2. Гражданство ______________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда ____________________________________
3. Были ли Вы судимы, когда и за что ________________________________
4. Учеба или работа за границей _____________________________________
Страна пребывания ___________________________________________________
Время пребывания ____________________________________________________
Место работы или учебы ______________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно дееспособным
решением суда, когда и за что _______________________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в течение
определенного срока, когда и за что _________________________________

7. Сіз мына лауазымды атқаратын ішкі істер органдары қызметкерінің
жақын туысы (ата-анасы, баласы, қызы, балалыққа алушы, толық немесе
толық емес ағасы және апасы, атасы, әжесі, немересі, күйеуі немесе
әйелі) боласыз ба:
1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағыныстағы______________________
2) Сіз үміттенген лауазым тікелей бағынатын _________________________
8. Қызметке қабылданар алдында орналасу алдында бір жыл ішінде
қасақана құқық бұзғаныңыз үшін сот тәртібімен әкімшілік
жазағатартылдыңыз ба, қашан, не үшін_________________________________
9. Қызметке қабылданар алдында үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық
құқық бұзушылық жасағаныңыз үшін әкімшілік жазаға тартылдыңыз ба,
қашан, не үшін ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Сіз бұрын мемлекеттік қызметте болдыңыз ба _____________________,
егер болсаңыз жұмыстан шығу себебін көрсетіңіз ______________________
20____ жылғы "___"_____________
______________
(қолы)
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына
3-қосымша
"А", "Б" и "С" санаты бойынша кандидаттардың ішкі істер органдарына қызметке тұруға дене шынықтыру бойынша даярлығы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" санаты бойынша қызметкерлер:
1) криминалдық полиция бөліністері, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністер лауазымдары;
2) міндеттеріне жедел-іздестіру іс-шаралары және жасырын тергеу іс-шаралары кіретін "Р" және жетінші бөліністер лауазымдары;
3) дербес кезекші бөлімдердің, штаб бөліністерінің жедел кезекші бөлімдерінің лауазымдары;
4) өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің лауазымдары;
5) әкімшілік полиция бөліністерінің және жергілікті полиция қызметі бөліністерінің лауазымдары;
6) кинологиялық қызмет лауазымдары;
7) көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымдары;
8) ішкі істер органдарының (бұдан әрі-ІІО) мамандандырылған күзет бөліністерінің лауазымдары;
9) ІІО әкімшілік ғимараттарын күзету бөліністерінің лауазымдары;
10) азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі-АҚО) авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру бөліністерінің лауазымдары;
11) күзет және режим арнайы мекемесіндегі жедел қызмет және қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі-ҚАЖ) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы (сонымен қатар тергеу изоляторлары, түзету мекемелері) лауазымдары;

7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном, дочерью,
усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или
сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком, супругом или супругой)
сотрудника органов внутренних дел, занимающего должность:
1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на которую
Вы претендуете; _____________________________________________________
2) в непосредственной подчиненности к которой находится должность, на
которую Вы претендуете ______________________________________________
8. Налагалось ли на Вас в течение года перед поступлением на
службу в судебном порядке административное взыскание за умышленное
правонарушение, когда и за что ______________________________________
9. Налагалось ли на Вас в течение трех лет перед поступлением на
службу в судебном порядке административное взыскание за совершение
коррупционного правонарушения, когда и за что
_____________________________________________________________________
11. Состояли ли Вы ранее на государственной службе _________________,
если да, то укажите мотивы увольнения ______________________________
"___"_________________ 20____ года
______________ (подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
Категории "А", "Б" и "С"
кандидатов на службу в органы внутренних дел по физической подготовке
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
Сотрудники категории "А":
1) должности подразделений криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму;
2) должности седьмых подразделений и подразделений "Р", в функции которых входит проведение оперативно-розыскных мероприятий и негласных следственных действий;
3) должности дежурных частей штабных подразделений, самостоятельных дежурных частей;
4) должности подразделений собственной безопасности;
5) должности подразделений административной полиции и местной полицейской службы;
6) должности кинологической службы;
7) должности подразделений миграционной службы;
8) должности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел (далее – ОВД);
9) должности подразделений охраны административных зданий ОВД;
10) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ органов гражданской защиты (далее – ОГЗ);
11) должности оперативной работы в специальных учреждениях, режима и охраны (в том числе исправительные учреждения, следственные изоляторы) специальных учреждений, а также воспитательной работы среди осужденных уголовно-исполнительной системы (далее – УИС);

12) арнайы және жұмылдыру даярлығы бөліністерінің лауазымдары;
13) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөліністерінің лауазымдары;
"Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) Тергеу, анықтау, жедел–криминалистикалық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
2) Штабтық (кезекші бөлімнен басқа), кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөліністерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру және байланыс бөліністерінің лауазымдары;
3) қаржылық және тылдық қамтамасыз ету (оның ішінде автокөлікпен қамтамасыз ету) бөліністерінің лауазымдары;
4) екінші арнайы бөліністердің және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметтерінің лауазымдары;
5) АҚО авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру, азаматтық қорғау саласы бойынша апаттық жағдайды бақылау және алдын алу бөліністерінің лауазымдары;
6) АҚО дағдарыс жағдайында басқару орталықтарының лауазымдары;
7) ҚАЖ пробация қызметі, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру, арнайы есеп, ҚАЖ арнайы мекемесіндегі медициналық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
8) ІІМ білім беру ұйымдарының тұрақты құрамы;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет лауазымдары.
"С" санаты бойынша ІІО қызметке кандидаттар:
"А" және "Б" санаттарына кірмейтін арнайы мақсаттағы және жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар бөліністерінің лауазымдары.
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына
3-1-қосымша
"А" и "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
Медициналық жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ

12) должности подразделений специальной и мобилизационной подготовки;
13) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.
Сотрудники категории "Б":
1) должности подразделений следствия, дознания, оперативно-криминалистических служб;
2) должности штабных (кроме дежурных частей), кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации и связи;
3) должности подразделений финансового и тылового обеспечения (в том числе автотранспортного обеспечения);
4) должности вторых специальных подразделений и служб по защите государственных секретов;
5) должности подразделений гражданской обороны, снижения рисков бедствий и контроля в области гражданской защиты, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ ОГЗ;
6) должности центров управления в кризисных ситуациях ОГЗ;
7) должности подразделений медицинского обеспечения в специальных учреждениях, специального учета, организации труда осужденных, а также службы пробации УИС;
8) постоянный состав организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
9) должности государственной фельдъегерской службы.
Кандидаты на службу в ОВД категории "С":
Должности подразделений специального назначения и специальных отрядов быстрого реагирования, не вошедших в категории "А" и "Б".
Приложение 3-1
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
Медико-возрастная группа Возраст, пол
Мужчины Женщины
1
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категории "С"
Медико-возрастная группа Возраст, пол
Мужчины Женщины
1
I группа
до 27 лет
до 23 лет
2
II группа
28-31 лет
24-30 лет
3
III группа

32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына
3-2-қосымша
"А" и "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидатардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерінің баллдық жүйедегі бағалары
Ескерту. Қағидалар 3-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100 метрлік қашықтыққа жүгіруден даярлық жылдамдығы
Ерлер
Әйелдер
Уақыты (секундтар)
Баллдары
Уақыты (секундтар)
Баллдары

32-34 лет
31-34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 3-2
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
Балловая система оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы внутренних дел
категорий "А" и "Б"
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
Скоростная подготовка Бег на дистанцию 100 метров
Мужчины Женщины
Время (секунды) Баллы Время (секунды) Баллы

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі.

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.03.2020 № 257 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________________
(бөліністің аты)
"_____" _________ 202____ жыл                              ______________қаласы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
____________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру бойынша норматив тапсыру ведомосі
__________________________________________________________________________
(бөліністің аты)
"_____" ____________ 202____ жыл                        ______________қаласы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жасы
Медициналық жас тобы
Дене шынықтыру даярлығы
100 метр/ сырғымалы жүгіру
800 метр
қорытынды
балл
қорытынды
балл
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық баллдар саны
бағасы
КЖК
Тартылу
Секіру
Жатып қол тіреп кеудені көтеру
Денені көтеру
Тегіс жату жағдайынан толық отыру жағдайына ауысу
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
__________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Байқаушыға жадынама
Байқаушының:
конкурс қатысушысы туралы ақпаратпен танысуға;
олармен әңгімелесуге қатысуға;
әңгімелесу өткізу рәсімі туралы ол аяқталғаннан кейін өз
пікірін білдіруге;
әңгімелесу өткізу барысы туралы жалпы баға беруге;
конкурстық комиссия отырысының хаттамаларымен танысуға;
конкурстық комиссияның жұмысы туралы мемлекеттік органның
басшылығына және мемлекеттік қызметтік қызмет істері жөніндегі
уәкілетті органға өздерінің пікірлерін жазбаша түрде беруге
мүмкіндігі бар.
Байқаушы:
конкурс қатысушыларының жеке басы деректерін жарияламайды;
әңгімелесу өткізу процесіне араласпайды, конкурстық комиссия
отырысының барысына кедергі жасамайды;
конкурс қатысушыларына қандай да бір жәрдемдеспейді;
конкурстық комиссияның мүшелеріне олардың шешім қабылдауында
әсер етпейді;
нақты конкурс қатысушысы туралы, оның жеке қасиеттері туралы
жария бағаламайды және пікірін білдірмейді.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
Кандидатты бағалау парағы
Кандидаттың Т.А.Ә ( ол болған кезде)_________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)_______________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
Өлшем
Салмағы
Балл *
1-сұраққа жауап (бейінді)
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Коммуникативтік дағдылар
Барлығы
Ескертпе:

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.03.2020 № 257 (вводится в действие с 01.01.2021).
24. "_____" _________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
____________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц, принимавших нормативы)
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы внутренних дел
категории "С"
__________________________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Возраст
Медико-возрастная группа
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
100 метров/ челночный бег
800 метров
результат
баллы
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Комплекс силовых упражнений
подтягивание
прыжки
отжимание
поднятие туловища
переход с упора лежа в положение полного приседа
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
Баллы
__________________________________________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц, принимавших нормативы)
Приложение 5
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Памятка
для наблюдателя
Наблюдатель имеет возможность:
знакомиться с информацией об участниках конкурса;
присутствовать при собеседовании с ними;
высказывать свое мнение о процедуре проведения собеседования
после его завершения;
давать оценку в целом о ходе проведения собеседования;
знакомиться c протоколами заседаний конкурсной комиссии;
представлять свое мнение о работе конкурсной комиссии в
письменной форме руководству государственного органа и
уполномоченному органу по делам государственной службы.
Наблюдатель:
не разглашает персональные данные участников конкурса;
не вмешивается в процесс проведения собеседования, не
препятствует ходу заседания конкурсной комиссии;
не оказывает какое-либо содействие участникам конкурса;
не воздействует на членов конкурсной комиссии при принятии ими
решений;
публично не оценивает и не выражает мнение о конкретных
участниках конкурса, их личных качествах.
Приложение 6
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Лист оценки кандидата
Ф.И.О. (при его наличии) кандидата __________________________________
Должность ___________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ____________________________
Критерий
Вес
Балл *
Ответ на вопрос 1 (профильный)
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
Профессиональный опыт
Уровень образования
Коммуникативные навыки
Итого
Примечание:

* 0-ден 5 баллға дейін қойылады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл – кандидат сұраққа жауап бермеді
1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы біледі
5 баллов – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауабынұсынбады
1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады
3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің негізделген алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (уәждемелік):
0 балл – кандидат жауабын ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі нашар дәлелденген, жүйесіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жүйелі, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан төрт жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі 5 жылдан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ойлау қисынын жоғалтады
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
_______________________________________бастығы
(ішкі істер органының атауы,
______________________________________________
атағы тегі, аты (әкесінің аты болған кезде қолы)
20____ жылғы "____" ___________
Жеке істе сақталсын
Тағылымдаманың жеке жоспары
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде), тағылымдамадан өту
_____________________________________________________________________
кезіндегі тағылымдамашының лауазымы, ішкі істер органының
бөлінісінің, мекемесінің атауы)
Туған күні: _________________________________________________________
Білімі:______________________________________________________________
_____________________________ лауазымы бойынша тағылымдамадан өтті.
Тағылымдама мерзімі: 20 ____жылдың__________ бастап ___________ дейін
Тағылымдама себебі: _________________________________________________
Тағылымдама жетекшісі: ______________________________________________
Зерделенетін мәселелер атауы
Тексеру күні, уақыты
Орындалуы туралы белгі
Ескертулер
1
2
3
4
5

* выставляется от 0 до 5 баллов
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме
заданного вопроса
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не
представил полный алгоритм действий
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил
обоснованный алгоритм действий
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – обоснование кандидата о выборе должности слабо
аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного
представления о дальнейших планах
3 – 4 балла – обоснование кандидата о выборе должности и
дальнейшие планы в целом аргументированы, но не обозначены четкие
цели
5 баллов – обоснование кандидата о выборе должности и
дальнейшие планы последовательны, аргументированы, направлены на
успешное достижение поставленных целей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих
функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух
лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех
лет
4 – соответствующий профессиональный опыт от трех до четырех
лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт свыше 5 лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистра в соответствующей сфере
3 балла – доктора PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей
сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей
сфере
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на
наводящие вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на
наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по
профессиональной тематике, но теряет логику рассуждений при
ситуационных и мотивационных вопросах
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной
тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Приложение 7
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник _________________________
(наименование органа внутренних дел, звание
__________________________________
фамилия, имя,(отчество при наличии, подпись))
"____" ________ 20____ года
Хранить в личном деле
Индивидуальный план стажировки
_____________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, (отчество при наличии), должность занимаемая
стажером на момент ___________________ стажировки, наименование
органа (подразделения, учреждения)внутренних дел))
Дата рождения: ____________________
Образование: ________________________________________________________
Проходил стажировку по должности ____________________________________
Время стажировки: с ______________ по _____________ 20___ года
Причина стажировки: _________________________________________________
Руководитель стажировки: ____________________________________________
Наименование изучаемых вопросов
Дата и время отработки
Отметка о выполнении
Замечания
1
2
3
4
5

1. Тағылымдама барысында сынақтар қабылданды
1. Лауазымдық нұсқаулықтарды білуі __________________________ бағасы
2. Нормативтік құжаттарды білуі _____________________________ бағасы
3. Регламенттейтін құжаттарды білуі __________________________ бағасы
4. Атыс қаруы мен арнайы құралдарды
қолдану негіздері мен тәртібін білуі __________________________бағасы
2. Тағылымдамашының даярлық деңгейі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Тағылымдама нәтижелері бойынша қорытынды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тағылымдама жетекшісі:
____________________________
(лауазымы,
______________ _______ _________________________________________
атағы) (қолы) (тегі, аты (әкесінің аты болған кезде)
Ескертпе: 2-тармақта тағылымдамашының алған білімі және практикалық дағдыларының көлемі мен деңгейі, сондай-ақ кәсіби даярлығының, іскерлік қасиеті мен тағылымдамашының өз бетімен нақты шешімдер қабылдау қабілетінің бағасы көрсетілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарына қызметке орналасу
кезінде конкурс пен тағылымдама
өткізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
"БЕКІТЕМІН"
_______________________________________бастығы
(ішкі істер органының атауы, атағы
______________________________________________
тегі, аты (әкесінің аты болған кезде, қолы)
20____ жылғы "____" ___________
Тағылымдама кезеңінде атқарылған жұмыс туралы
ЕСЕП

1. В ходе стажировки приняты зачеты
1. Знание должностных инструкций _____________________________ оценка
2. Знание нормативных документов _____________________________ оценка
3. Знание регламентирующих документов ________________________ оценка
4. Знание оснований и порядка
применения оружия и спец. средств ____________________________ оценка
2. Уровень подготовленности стажера
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Вывод по итогам стажировки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель стажировки:
___________________ ___________ _____________________________________
(должность, звание) (подпись) (фамилия, имя, (отчество при наличии))
Примечание: в пункте 2 должны быть отражены объем и уровень
полученных стажером знаний и практических навыков, а также оценка
профессиональной подготовленности, деловых качеств и способностей
стажера самостоятельно принимать конкретные решения.
Приложение 8
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник _______________________
(наименование органа внутренних дел, звание
________________________________
фамилия, имя, (отчество при наличии, подпись))
"____" ________ 20____ года
ОТЧЕТ
о проделанной работе в период стажировки

1. Не өткізілді, қандай нәтижелер алынды:
2. Тағылымдама қандай оң нәтиже берді, қандай әдістемелік және
практикалық сипаттағы қиыншылықтар кездесті.
3. Тағылымдаманың дайындығы мен ұйымдастырылуын жақсарту бойынша
ұсыныстар.
4. Мынадай мәселелер орындалмай қалды:
_____________________________________________________________________
(санамалау)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Орындалмау себептері _____________________________________________
(қандай екені көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
6. Тағылымдама бойынша жалпы қорытынды: _____________________________
_____________________________________________________________________
Тағылымдамашы:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде)
Тағылымдама жетекшісі:
____________________________
(лауазымы,
________ ______ _________________________________________
атағы) қолы) (тегі, аты, (әкесінің аты болған кезде)

1. Что проведено, какие получены результаты:
2. Что положительного дала стажировка, какие были трудности
методического и практического характера.
3. Предложения по улучшению подготовки стажировки и ее организация.
4. Невыполненными оказались следующие вопросы:
_____________________________________________________________________
(перечислить)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Причины невыполнения _____________________________________________
(указать какие)
_____________________________________________________________________
6. Общие итоги по стажировке: _______________________________________
_____________________________________________________________________
Стажер: _____________________________________________________________
(фамилия, имя, (отчество при наличии), подпись))
Руководитель стажировки:
___________ _____________________ ___________________________________
(должность, звание) (подпись) (фамилия, имя, (отчество при наличии))