Активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2016 жылғы 21 қарашадағы № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 21 желтоқсанда № 14547 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағы 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап осы бұйрықтың көшірмелерін он күнтізбелік күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрілігі
Статистика комитетінің төрағасы            Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 21 қарашадағы
№ 268 бұйрығымен
бекітілді
Активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру әдістемесі

Об утверждении Методики формирования баланса активов и пассивов
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 ноября 2016 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2016 года № 14547.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также с подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования баланса активов и пассивов.
2. Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению национальных счетов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Н.Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 ноября 2016 года № 268
Методика
формирования баланса активов и пассивов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға және «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы  Заңына сәйкес әзірленген статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме халықаралық стандарттарға сәйкес активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің пайдалануына арналған және Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) мақсаттары үшін қолданылады.
3. Осы Әдістеменің мақсаты активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастырудың алгоритмін сипаттау және макроэкономикалық көрсеткіштер есептеулерінің сапасын арттыру болып табылады.
4. Әдіснамалық негіздеме ретінде Халықаралық Валюта Қоры, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуропалық қоғамдастықтардың Статистикалық бюросы, Біріккен Ұлттар Ұйымы және Дүниежүзілік Банк дайындаған 2008 жылғы Ұлттық шоттар жүйесі қолданылған.
5. Осы Әдістемеде негізгі анықтамалар қолданылады:
1) өндірілген қаржылық емес активтер – ҰШЖ өндіріс саласының шекараларын анықтауға жататын өндіріс процестерінің нәтижесінде туындаған активтер;
2) өндірілмеген қаржылық емес активтер – өндірістік процесстер нәтижесі болып табылмайтын активтер.
2-тарау. Активтер және пассивтер теңгерімінің әдіснамалық негізі
6. Активтер және пассивтер теңгерімі (бұдан әрі – Теңгерім) белгілі бір уақыт мезгіліне құрастырылған активтердің және міндеттемелер құны туралы деректері бар есепті білдіреді.
7. Теңгерім өндіріс, табысты бөлу мен қолдану және жинақтау шоттары бойынша барлық операциялардың қорытынды мәнін көрсете отырып, ұлттық шоттар жүйесінің бірізділігін аяқтайды. Теңгерім жинақтау шоттардағы барлық өзгерістерді көрсетеді. Соңғы теңгерім алдыңғы теңгерімді, операцияларды, актив көлеміндегі басқа өзгерістерді және қайта бағалауды қосу жолымен есептелінеді.
8. Активтер және пассивтер теңгерімінің негізгі тепе-теңдігі осы Әдістемеге 1-қосымшада ұсынылған.
9. Жинақтау шоттары есепті кезең аралығындағы активтер, пассивтер және капиталдың таза құнының өзгерістерін көрсетеді.
10. Қайта бағалау шоты және активтер көлеміндегі басқа да өзгерістер шоты операциялар нәтижесінде болмаған активтер мен міндеттемелердегі басқа да өзгерістерді көрсетеді. Қайта бағалау шоты баға өзгерістерімен байланысты кезең аралығындағы активтер мен міндеттемелердің құнының өзгерістерін көрсетеді. Активтер көлеміндегі басқа да өзгерістер шоты баға өзгерістері және операциялармен байланысты емес себептер бойынша кезең аралығындағы активтер мен міндеттемелер құнының өзгерістерін көрсетеді. Қаржы шоты қаржылық активтер мен міндеттемелердің операцияларын, ал капиталмен жасалатын операциялар шоты қаржылық емес активтермен операцияларды көрсетеді.

Глава 1. Общие положения
1. Методика формирования баланса активов и пассивов (далее – Методика) относится к статистической методологии, разработанной в соответствии с международными стандартами и Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
2. Настоящая Методика предназначена для использования Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан при формировании баланса активов и пассивов согласно международным стандартам и применяется для целей Системы национальных счетов (далее – СНС).
3. Целью настоящей Методики является описание алгоритма формирования баланса активов и пассивов и повышение качества расчетов макроэкономических показателей.
4. В качестве методологической основы использована Система национальных счетов 2008 года, подготовленная Международным Валютным Фондом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Статистическим бюро Европейских сообществ, Организацией Объединенных Наций и Всемирным банком.
5. В настоящей Методике используются основные определения:
1) произведенные нефинансовые активы – активы, которые возникли в результате процессов производства, подпадающих под определение границ сферы производства в СНС;
2) непроизведенные нефинансовые активы – активы, не являющиеся результатом производственных процессов.
Глава 2. Методологическая основа баланса активов и пассивов
6. Баланс активов и пассивов (далее – Баланс) представляет собой отчет, составленный на определенный момент времени, содержащий данные о стоимости активов и обязательств.
7. Баланс завершает последовательность системы национальных счетов, отражая итоговое значение всех операций по счетам производства, распределения и использования дохода и накопления. Баланс показывает все изменения в счетах накопления. Заключительный баланс исчисляется путем сложения начального баланса, операции, других изменений в объеме активов и переоценки.
8. Основное тождество баланса активов и пассивов представлено в приложении 1 к настоящей Методике.
9. Счета накопления показывают изменения в стоимости активов, пассивов и чистой стоимости капитала в течение отчетного периода.
10. Счета переоценки и других изменений в объеме активов отражают изменения в активах и обязательствах не в результате операций. Счет переоценки отражает изменения стоимости активов и обязательств в течение периода связанных с изменениями в цене. Счет других изменений в объеме активов отражает изменения стоимости активов и обязательств в течение периода по причинам не связанным с изменением цен и операции. Финансовый счет отражает операции с финансовыми активами и обязательствами, а счет операций с капиталом операции с нефинансовыми активами.

11. Теңгерімдік шоттарды құру активтердің санаттары бойынша бөлініп жүргізіледі. Теңгерімде көрсетілетін активтер екі үлкен топтарға бөлінеді: қаржылық және қаржылық емес.
12. Қаржылық активтерге барлық қаржылық талаптарды, акциялар немесе корпорациялардың капиталына қатысудың басқа түрлерін және ақша-кредит реттеу органдарының құймалардағы алтыны кіреді.
13. Қаржылық емес активтер екі санатқа бөлінеді: өндірілген және өндірілмеген активтер.
14. Өндірілген активтердің үш негізгі түрі бар: негізгі қорлар, материалдық айналым құралдары және құндылықтар.
15. Өндірілмеген активтер үш категориядан тұрады:
1) табиғи ресурстар;
2) келісімшарттар, жалдау шарттары және лицензиялар;
3) сатып алынған гудвилл және маркетингтік активтер.
16. Теңгерімде көрсетілген институционалдық бірліктің немесе сектордың қаржылық және қаржылық емес активтері теңгерілетін бап болып табылатын капиталдың таза құнының экономика дәрежесінің индикаторы болып табылады.
17. Капиталдың таза құны институционалдық бірлікке немесе институционалдық секторға тиесілі барлық активтер құнынан оның барлық міндеттемелерінің құнын алып тастағандағы құны ретінде анықталады.
18. Активтер және пассивтер теңгерімінің құрылымы осы Әдістемеге 2-қосымшада ұсынылған.
3-тарау. Активтер және пассивтер теңгерімін қалыптастыру
19. Теңгерімді экспериментальды негізде құру үшін ақпараттық база болып табылады:
1) ресми статистикалық ақпарат;
2) мемлекеттік органдардың әкімшілік деректері.
20. Теңгерім бөлек қаржылық және қаржылық емес активтер бойынша қалыптастырылады. Активтер типтері бойынша бөлінеді.
21. Деректер көздерінен қолданылатын активтердің құны бухгалтерлік стандарттар бойынша бағаланады, деректер баға индекстерінің көмегімен қайта бағаланады. Табиғи ресурстар бойынша ақпарат натуралдық күйінде келеді, құндық бағалау үшін бағалы қазбалардың бағасы пайдаланылады, отандық бағалар болмаған жағдайда түсті және бағалы металдарға биржалық бағаланымның деректері пайдаланылады.
22. Түзетілген активтердің құны теңгерімдік кестелерге салынады. Келесі кезеңде деректерді тексеру және матрицалық кестенің көмегімен теңгерімдеу жүргізіледі. Кестелер қаржылық активтер мен міндеттемелердің запастары мен ағындары бойынша құрылады.
23. Көлденең теңгерім әр операция үшін баламалылықты қолдаумен байланысты, ағындар мен запастар барлық резидент-секторлар және басқа әлем бойынша қосындылаған кезде теңеледі.
24. Теңгеріміде ағымдағы кезеңнің бастапқы запастардың сомасы өткендегі кезеңнің соңғы запастарының сомасына тең.
25. Кезең аралығындағы барлық өзгерістердің сомасы операцияның, активтер көлеміндегі басқа өзгерістердің және қайта бағалаудың сомасына тең. Сомада сәйкессіздік болған жағдайда шоттарды, деректер көздерін қосымша тексеру жүргізіледі.
Активтер және пассивтер
теңгерімін қалыптастыру
әдістемесіне
1-қосымша
Активтер және пассивтер теңгерімінің негізгі тепе-теңдігі
бастапқы теңгерімдегі активтердің нақты түрі запастарының құны
+
сатып алынған активтердің жалпы құнынан есептік кезең аралығында жасалынған операциялар нәтижесінде істен шыққан активтердің жалпы құнын алып тастағанда: қаржылық емес активтермен операциялар капиталмен жасалатын операциялар шотында көрсетіледі (негізгі қапиталды тұтынуды қоса алғанда), ал қаржылық активтермен операциялар қаржы шотында көрсетіледі
+
активтер көлеміндегі басқа өзгерістердің құны (оң немесе теріс таңбамен), мысалы, пайдалы қазбалардың жаңа кең орындарын ашу немесе активті жою нәтижесінде (әскери іс-әрекет немесе табиғат апаты нәтижесінде): осы өзгерістер активтер көлеміндегі басқа өзгерістер шотында көрсетіледі
+
актив бағасының өзгеруіне байланысты есептік кезең аралығында алынған номиналдық холдингтік пайданың құны (оң немесе теріс таңбамен): осы өзгерістер қайта бағалау шотына көрсетіледі
=
соңғы теңгерімдегі активтер запастарының құны.
Дереккөз ҰШЖ 2008.
Активтер және пассивтер
теңгерімін қалыптастыру
әдістемесіне
2-қосымша
Активтер және пассивтер теңгерімінің құрылымы
Активтердің запастары және ондағы өзгерістер
Код Активтердің запастары және активтердегі өзгерістер S11 S12 S13 S14 S15 S1 S2
Қаржылық емес корпорациялар Қаржылық корпорациялар Мемлекеттік басқару Үй шаруашылықтары Үй шаруашылықтарына қызмет ететін коммерциялық емес ұйымдар Жалпы экономика Басқа әлем Барлығы
Бастапқы активтер және пассивтер теңгерімі
AN
Қаржылық емес активтер
2 151
93
789
1 429
159
4 621
4 621
AN1
Өндірілген қаржылық емес активтер
1 274
67
497
856
124
2 818
2 818
AN11
Негізгі қорлар
1 226
52
467
713
121
2 579
2 579
AN12
Материалдық айналым құралдары
43
22
48
1
114
114
AN13
Құндылықтар
5
15
8
95
2
125
125
AN2
Өндірілмеген қаржылық емес активтер
877
26
292
573
35
1 803
1 803
AN21
Табиғи ресурстар
864
23
286
573
35
1 781
1 781
AN22
Келісімшарттар, жалдау шарттары және лицензиялар
13
3
6
22
22
AN23
Гудвилл және маркетингтік активтер
AF
Қаржылық активтер/міндеттемелер

11. Составление балансовых счетов производится в разбивке по категориям активов. Активы, отражаемые в балансе, делятся на две большие группы: финансовые и нефинансовые активы.
12. Финансовые активы включают все финансовые требования, акции или другие виды участия в капитале корпораций и золото в слитках органов денежно-кредитного регулирования.
13. Различают две категории нефинансовых активов: произведенные и непроизведенные активы.
14. Существуют три главных типа произведенных активов: основные фонды, материальные оборотные средства и ценности.
15. Непроизведенные активы состоят из трех категорий:
1) природные ресурсы;
2) контракты, договоры аренды и лицензии;
3) приобретенный гудвилл и маркетинговые активы.
16. Финансовые и нефинансовые ресурсы институциональной единицы или сектора, отражающиеся в балансе, представляют собой индикатор экономического статуса чистую стоимость капитала, являющуюся балансирующей статьей.
17. Чистая стоимость капитала определяется как стоимость всех активов, принадлежащих институциональной единице или институциональному сектору, за вычетом стоимости всех ее или его обязательств.
18. Структура баланса активов и пассивов представлена в приложении 2 к настоящей Методике.
Глава 3. Формирование баланса активов и пассивов
19. Информационной базой для составления баланса на экспериментальной основе являются:
1) официальная статистическая информация;
2) административные данные государственных органов.
20. Баланс формируется отдельно по финансовым и нефинансовым активам. Активы детализируются по типам.
21. Стоимость активов, используемая из источников данных, оценивается по бухгалтерским стандартам, данные переоцениваются с помощью индексов цен. Информация по природным ресурсам поступает в натуральном выражении, для стоимостной оценки используются цены на полезные ископаемые, при отсутствии отечественных цен используются данные биржевых котировок на цветные и драгоценные металлы.
22. Откорректированная стоимость активов заносится в балансовые таблицы. На следующем этапе проводится проверка данных и балансирование с помощью матричной таблицы. Таблицы составляются по запасам и потокам активов и обязательств.
23. Горизонтальное балансирование связано с поддержанием эквивалентности для каждой операции, потоки и запасы уравновешиваются, когда суммируются по всем секторам-резидентам и остальному миру.
24. В балансе сумма запасов на начало текущего периода равна сумме запасов концу предыдущего периода.
25. Суммы всех изменений в течение периода равны сумме операций, других изменений в объеме активов и переоценки. При несоответствии сумм проводится дополнительная проверка счетов, источников данных.
Приложение 1
к Методике формирования
баланса активов и пассивов
Приложение 2
к Методике формирования
баланса активов и пассивов
Структура баланса активов и пассивов
Запасы активов и изменения в них
Код
Запасы активов и изменения в активах
S11
S12
S13
S14
S15
S1
S2
Нефинансовые корпорации
Финансовые корпорации
Государств. управление
Домашние хозяйства
Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства
Экономика в целом
Остальной мир
Всего
Начальный баланс активов и пассивов
AN
Нефинансовые активы
2 151
93
789
1 429
159
4 621
4 621
AN1
Произведенные нефинансовые активы
1 274
67
497
856
124
2 818
2 818
AN11
Основные фонды
1 226
52
467
713
121
2 579
2 579
AN12
Материальные оборотные средства
43
22
48
1
114
114
AN13
Ценности
5
15
8
95
2
125
125
AN2
Непроизведенные нефинансовые активы
877
26
292
573
35
1 803
1 803
AN21
Природные ресурсы
864
23
286
573
35
1 781
1 781
AN22
Контракты, договоры аренды и лицензии
13
3
6
22
22
AN23
Гудвилл и маркетинговые активы
AF
Финансовые активы/обязательства