Ақтөбе қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2016 жылғы 8 сәуірдегі № 17 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 27 сәуірде № 4869 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2020 жылғы 12 тамыздағы № 575 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 12.08.2020 № 575 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы № 2126 "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі туралы" Заңының 10 бабына сәйкес, Ақтөбе қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ақтөбе қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Ақтөбе қалалық мәслихатының 2012 жылғы 22 қарашадағы № 90 "Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша регламенттеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 3450 болып тіркелген, 2012 жылғы 27 қарашада "Ақтөбе" және "Актюбинский вестник" газеттерінде жарияланған) шешімінің күші жойылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе қалалық
мәслихатының сессия төрағасы
Ақтөбе қалалық мәслихатының хатшысы
А. Байсеиітов С. Шынтасова
Ақтөбе қалалық мәслихатының
2016 жылғы 8 сәуірдегі
№ 17 шешіміне қосымша
Ақтөбе қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қосымша тәртібі
1. Бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуi өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
2. Жиналыстар, митингiлер және пикеттер өткізілетін орындар:
1) Қарасай батыр көшесі бойындағы шағын бақ;
2) Қалалық мәдениет Үйінің ғимараты алдындағы алаң (Жеңіс даңғылы, 31);
3) "Геолог" мәдениет Үйінің ғимараты алдындағы алаң (Қарғалы тұрғын алабы, Матросов көшесі, 30 А);
4) Авиақалашық ауданындағы "Авиатор" саябағы;
5) "Өнер орталығы" ғимараты алдындағы алаң (Әбілқайыр хан даңғылы, 90 Б);
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 31.03.2017 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 28.08.2018 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 22.11.2019 № 485 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актобе
Решение маслихата города Актобе Актюбинской области от 8 апреля 2016 года № 17. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 апреля 2016 года № 4869. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 12 августа 2020 года № 575
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 12.08.2020 № 575 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года № 2126 "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Дополнительно регламентировать порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актобе согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Актобе от 22 ноября 2012 года № 90 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3450, опубликованное 27 ноября 2012 года в газетах "Актюбинский вестник" и "Ақтөбе")
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Актобе
Секретарь маслихата города Актобе
А. Байсеитов С. Шинтасова
Приложение к решению
маслихата города Актобе
от 8 апреля 2016 года № 17
Дополнительный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Актобе
1. Мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
2. Места проведения собраний, митингов, пикетов:
1) сквер по улице Карасай батыра;
2) площадь перед зданием Городского Дома культуры (проспект Победы, 31);
3) площадь перед зданием Дома культуры "Геолог" (жилой массив Каргалы, улица Матросова, 30А);
4) парк "Авиатор" в районе Авиагородок;
5) площадь перед зданием "Өнер орталығы" (проспект Абилкайыр хана, 90Б);
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Актобе Актюбинской области от 31.03.2017 № 172 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 28.08.2018 № 362 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 22.11.2019 № 485 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3. Шерулер мен демонстрациялар мына маршрут бойынша өтеді:
1) Бейбітшілік даңғылынан бастап, Қаратаев көшесіне дейінгі Жеңіс даңғылы;
2) Марат Оспанов көшесінен бастап, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә.Назарбаев атындағы саябаққа дейінгі Әбілқайыр хан даңғылы.
4. Жиналыстарды, митингiлерде, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ барлық қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтайды.
5. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) Ақтөбе қаласы әкімдігінің рұқсатынсыз киiз үйлер, шатырлар, уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және басқа да қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы, азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) егер жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк араздықты, дiни төзiмсiздiктi, тектiк астамшылықты қоздыру, республиканың конституциялық құрылысын күш қолданып құлату, аумақтық тұтастығына қол сұғу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен нормативтiк актiлерiнiң басқа қағидаларын бұзу болса, немесе оларды өткiзу қоғамдық тәртiп пен азаматтардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн болса;
8) алколгольдік немесе наркологиялық масаю жағдайында қатысуға жол берілмейді.
6. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізілетін жерлерде алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың үйлестіктерін, прекурсорларды пайдалануға, қоғамдық тәртіпті бұзуға, қоғамға қарсы мінез-құлыққа және басқа құқық бұзушылыққа шақыратын транспоранттар, ұрандар, басқада материалдар пайдалануға (визуалды, аудио/видео), сондай-ақ, көпшілік алдындағы сөздерге жол берілмейді.
7. Пикеттер өтініште көрсетілген мақсаттарға сәйкес өткізіледі.
8. Пикет өткізу кезінде:
1) пикет өткізу объектісінің жанында тұруға, отыруға;
2) көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандар айтуға, пикеттің тақырыбы бойынша ұрандар айтуға жол беріледі.
9. Пикет тұрпатын митинг, жиналыс, шеру түрінде жалғастыру үшін Ақтөбе қаласы әкімдігінің белгіленген тәртіптегі рұқсатын алу қажет.

3. Шествия и демонстрации проходят по маршруту:
1) по проспекту Победы, от проспекта Мира до улицы Каратаева;
2) по проспекту Абулхайыр хана, от улицы Марата Оспанова до парка имени Первого Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева.
4. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченные (организаторы), все участники соблюдают общественный порядок.
5. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, временных сооружений без согласования с акиматом города Актобе;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и другое оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, могущие быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) проведение собрания, митинга, шествия, пикетирования или демонстрации, если целью их проведения является разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики, а также нарушение других положений Конституции Республики Казахстан, законов и нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан;
8) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
6. В местах проведения собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, использование транспарантов, лозунгов, других материалов (визуальных, аудио/видео), а также публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, антиобщественного поведения и правонарушений.
7. Пикеты проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении.
8. При пикетировании допускается:
1) стоять, сидеть у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
9. Для продолжения пикета в форме митинга, собрания, шествия требуется получение в установленном порядке разрешение акимата города Актобе

10. Егер: өтiнiш берiлмеген болса, тыйым салу туралы шешiм шығарылса, өткiзу кезiнде көзделген тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтарында өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар Ақтөбе қаласы әкімдігі өкiлiнiң талап етуi бойынша тоқтатылуы тиiс.
11. Ақтөбе қаласы әкімдігі өкiлiнiң талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары тарапынан жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті және демонстрацияны тоқтату бойынша қажеттi шаралар қабылданады.

10. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя акимата города Актобе, если: не было подано заявление, состоялось решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
11. В случае отказа от выполнения законных требований представителя акимата города Актобе по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.