"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 26 қаулысы. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 19 ақпанда № 2944 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2017 жылғы 29 қаңтардағы № 309 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 29.12.2017 № 309 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Басқарма) Ережесі бекітілсін.
2. Басқарма заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберуді;
3) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" Жамбыл облысы әкімдігінің 2014 жылғы 27 ақпандағы Заңына қаулысының күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2152 болып тіркелген, 2014 жылдың 6 мамырында "Ақ жол" газетінде жарияланған).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е. Манжуовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі К. Көкрекбаев
Жамбыл облысы әкімдігінің
016 жылғы "27" қаңтардағы
№ 26 қаулысымен бекітілген
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет,архивтер және құжаттама басқармасы"коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Жамбыл облысының мәдениет, архивтер және құжаттама саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
Постановление акимата Жамбылской области от 27 января 2016 года № 26. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 19 февраля 2016 года № 2944. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 29 декабря 2017 года № 309
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 29.12.2017 № 309 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" (далее - Управление).
2. Управлению в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
4) принятие иных мер вытекающих из настоящего постановления.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Жамбылской области от 27 февраля 2014 года № 54 "Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2152, опубликовано 6 мая 2014 года в газете "Знамя труда").
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Е. Манжуова.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Кокрекбаев
Утверждено постановлением
акимата Жамбылской области
от "27" января 2016 года № 26
Положение
коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1. Общие положение
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, архивов и документации Жамбылской области.

2. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері.
Пошталық индексі: 080012, Қазақстан Республикасы, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, Төле би даңғылы, 35.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области" не имеет ведомств.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица.
Почтовый индекс 080012, Республика Казахстан, Жамбылская область, город Тараз, проспект Толе би, 35.
10. Полное наименование государственного органа – коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
12. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляется из республиканского и местных бюджетов.

13. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы: мәдениет, архивтер және құжаттамалар саласында сапалы және қолжетiмдi қызметтер көрсету.
15. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін жаңғыртуға, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шараларды қабылдау;
2) облыстың мемлекеттік архивтеріне сақтауға қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды ұйымдастыру, мемлекеттік есебін жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету, жинақтау және пайдалану;
3) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына тарту жолымен азаматтарды патриоттық және эстетикалық тәрбиелеу үшін жағдай жасау;
4) мәдени құндылықтарға еркін қолжетімдікті, сондай-ақ архив құжаттамасының қолжетімділігін қамтамасыз ету және оларды отандық ақпараттық кеңістікті дамытуда пайдалану;
5) мемлекеттік мәдениет және архив ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды және материалдық-техникалық базасын нығайтуды қамтамасыз ету;
6) талантты тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
7) мәдени құндылықтарды заңсыз беруге және әкелуге, мәдени құндылыққа меншік құқығын заңсыз беруге қарсы тұру, оларды кез-келген заңсыз иеліктен қайтару үшін шаралар қабылдау;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың ұлттық-мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау мен дамыту құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету, мәдениет ұйымдарын құру, шетелдегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысу;
9) мәдениет саласының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін дамытуға жәрдемдесу.
16. Функциялары:
1) мәдениет, архив ісі мен құжат жасау саласында мемлекеттік саясатты іске асырады және Жамбыл облысының аумағын дамыту бағдарламасына мәдениет, архив ісі және құжат жасау мәселелері бойынша ұсыныстарын енгізеді және оның орындалуын қамтамасыз етеді;

13. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области": предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, архивов и документации.
15. Задачи:
1) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
2) организация хранения, ведение государственного учета и обеспечение сохранности, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в государственные архивы области;
3) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям, а также доступности архивной документации и ее использование в развитии отечественного информационного пространства;
5) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры и архивов;
6) обеспечение поддержки талантливых личностей;
7) препятствие незаконному вывозу и ввозу, незаконной передаче правомочий собственника на культурные ценности, принятие мер к их возврату из любого незаконного владения;
8) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан;
9) содействие развитию подготовки, переподготовки и повышению уровня профессионализма работников сферы культуры.
16. Функции:
1) реализует государственную политику в области культуры, архивного дела и документообразования и вносит предложения по вопросам культуры, архивного дела и документообразования в Программу развития территории Жамбылской области и обеспечивает их исполнение;

2) театр, цирк, музыка, кино өнері, мәдени-сауық қызметі, кітапхана, музей және архив ісі саласындағы облыстың мемлекеттік мәдениет және архив ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнінде ұсыныстарды енгізеді, сондай-ақ олардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
3) театр, цирк, музыка және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана, музей, архив ісін және құжаттаманы дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет және архив ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, олардың қызметін қамтамасыз етеді;
4) шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларындағы облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
5) уәкілетті органның келісімімен шығармашылық қызметтің әртүрлі саласындағы республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
6) облыс деңгейінде мәдени-бұқаралық ойын-сауық іс-шараларын өткізуді жүзеге асырады;
7) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептер береді;
8) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
9) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени салт-дәстүрлерді дамытуға жәрдемдеседі;
10) мәдени құндылықтарды уақытша шығару құқығына куәлік береді;
11) талантты жастар мен болашағы зор шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдау көрсетуге бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
12) мәдениет саласындағы әлеуметтік маңызы бар іс-шараларды өткізуді жүзеге асырады;
13) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәнгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
14) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, қорғауды, пайдалануды және тарих пен мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
15) тарих пен мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін ресімдейді және оларды меншік иелері мен пайдаланушылардың орындауын бақылайды;
16) Қазақстан Республикасының тарих пен мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану туралы заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғаларды жауапкершілікке тарту туралы өтініш жасайды;
17) тиісті аумақтарда жергілікті маңызы бар тарих пен мәдениет ескерткіштерінің пайдаланылуына және күтіп-ұстау тәртібіне, сондай-ақ оларда археологиялық және ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарының орындалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

2) вносит предложения по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры и архивов области в сфере театрального, циркового, музыкального, киноискусства, культурно-досуговой деятельности, библиотечного, музейного и архивного дела, а также осуществляет координацию их деятельности;
3) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры и архивов области по развитию театрального, циркового, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного, музейного, архивного дела и документообразования, обеспечивает их деятельность;
4) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
5) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
6) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
7) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры и архивов, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
8) проводит аттестацию государственных организаций культуры области;
9) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
10) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;
11) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
12) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
13) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
14) обеспечивает выявление, учет, охрану, использование объектов историко-культурного наследия и проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
15) оформляет охранные обязательства на памятники истории и культуры и контролирует их выполнение собственниками и пользователями;
16) ходатайствует о привлечении к ответственности физических и юридических лиц, нарушающих законодательство Республики Казахстан об охране и использовании памятников истории и культуры;
17) осуществляет государственный контроль за использованием и порядком содержания, а также за исполнением археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения на соответствующих территориях;

18) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастырады;
19) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарының сақталуын қамтамасыз етеді және мемлекеттік бақылауды іске асырады;
20) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық сипаттағы ескерткіштерді қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, оларды сақтайды және пайдаланады;
21) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптаманы ұйымдастырады;
22) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастыруды ұйымдастырады;
23) облыс аумағында орналасқан Ұлттық архив қорын толықтыру көздері болып табылатын мекемелерде іс жүргізу жағдайына, құжаттардың сақталуына бақылауды және ұйымдық-әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
24) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастырады;
25) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ережені бекітеді;
26) мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын пайдаланады;
27) облыстың тарихы жөніндегі архивтік құжаттарды жинауды және қайтаруды жүзеге асырады;
28) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік ұйымдардың даму және қаржыландыру жоспарларын қарастырады, келіседі, бекітеді, олардың орындалуын бақылауды және талдауды жүзеге асырады, олардың орындалуы бойынша есептерді қабылдайды;
29) коммуналдық меншікті басқару жөніндегі уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік ұйымдардың мүлкін алып қоюға немесе оны қайта бөлуге келісім береді;
30) кадрмен қамтамасыз етудің жай-күйін талдайды, облыс мемлекеттік мәдениет ұйымдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға жәрдемдеседі және азаматтық қызметшілердің аттестациясын өткізуге қатысады;
31) "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құқықтық тұрғысынан қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өзінің функцияларын жүзеге асыру кезінде заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) облыс әкімдігі мен әкімінің қарауына негізгі даму бағыттары, облыстың әлеуметтік-мәдени дамуының мақсаттары, басымдықтары және стратегиялары бойынша мәселелерді жедел шешу бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды ақысыз негізде сұратуға және алуға;

18) организует хранение, комплектование и использование документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в государственные архивы области;
19) осуществляет государственный учет и обеспечивает сохранность документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
20) осуществляет защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности области, их хранение и использование;
21) организует экспертизу научной и практической ценности документов;
22) организует формирование баз данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
23) осуществляет организационно-методическое руководство и контроль за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
24) организует исполнение запросов физических и юридических лиц;
25) утверждает положение об экспертно-проверочной комиссии;
26) организует использование документов Национального архивного фонда Республики Казахстан для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
27) осуществляет сбор и возвращение архивных документов по истории области;
28) рассматривает, согласовывает, утверждает планы развития и финансирования подведомственных государственных организаций, осуществляет контроль и анализ их выполнения, принимает отчеты по их исполнению;
29) дает согласие уполномоченному органу по управлению коммунальной собственностью на изъятие или перераспределение имущества подведомственных государственных организаций;
30) анализирует состояние кадрового обеспечения, содействует повышению квалификации и участвует в проведении аттестации гражданских служащих государственных организаций культуры области;
31) осуществляет правовое обеспечение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области".
17. Права и обязанности:
Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области" при реализации возложенных на него задач и осуществлении своих функций имеет право в порядке, установленном законодательством:
1) вносить на рассмотрение акимата и акима области предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем по целям, приоритетам и стратегии социально-культурного развития области;
2) запрашивать и получать на безвозмездной основе от государственных органов и иных организаций, должностных лиц необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед коммунальным государственным учреждением "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области";

3) барлық мәдениет мекемелерімен, ұйымдарымен және кәсіпорындарымен мәдени құндылықтарды, өнегелі және эстетикалық идеалдарды, мінез-құлық нормалары мен үлгілерін, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерді, фольклорды, қолөнер мен көркемөнер кәсібін, мәдениет пен өнер туындыларын, бірегей имараттарды, заттар мен технологияларды, шығармашылық қызметті сақтау және дамыту мәселелері бойынша өзара әрекет етуге;
4) "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүддесін барлық құзыретті мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіруге;
5) "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің және мәдениет саласындағы ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың құрылымы бойынша ұсынымдар әзірлеуге;
6) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Жамбыл облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындайтын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы туралы Ережені облыс әкімдігіне, Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы штаттық кестесі мен құрылымын облыс әкімінің бекітуіне ұсынады, бекітілген штат саны шегінде өзгерістер енгізуге ұсыныстар жасайды;
2) өзінің бұйрығымен облыс әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы басшысының орынбасарларын, бөлім басшыларын, бас мамандарын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, оларға тәртіптік жаза қолданады, сыйақылар береді, материалдық көмек көрсетеді, жыл сайынғы еңбек демалыстарын береді;

3) взаимодействовать со всеми учреждениями, организациями и предприятиями культуры по вопросам сохранения и развития культурных ценностей, нравственных и эстетических идеалов, норм и образцов поведения, национальных обычаев и традиций, фольклора, художественных промыслов и ремесел, произведений культуры и искусства, уникальных сооружений, предметов и технологий, творческой деятельности;
4) представлять интересы коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области" во всех компетентных государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
5) разрабатывать рекомендации по структуре коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Жамбылской области" и подведомственных организаций сферы культуры;
6) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Жамбылской области.
20. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области":
1) представляет на утверждение акимата области Положение об Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области, структуру и штатное расписание Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области, вносит предложения по изменению штатной численности в пределах утвержденной штатной численности;
2) своим приказом назначает на должность и освобождает от должности заместителей управления, руководителей отделов, главных специалистов, налагает на них дисциплинарные взыскания, премирует, оказывает материальную помощь, предоставляет ежегодные трудовые отпуска;

3) басқарманың ішкі еңбек тәртібін белгілейді;
4) мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
5) барлық органдарда мекеме мүддесін қорғайды;
6) мекеме мүлкіне қожалық етеді, келісім жасайды, сенімхаттар береді;
7) банкіде есепшоттар ашады, іс бойынша келісім жасайды;
8) заңнамада белгіленген тәртіппен бағынысындағы мекемелердің сандық лимитін, штат кестесін бекітеді;
9) басқарманың құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
10) азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
11) ҚР заңнамасында белгіленген тәртіппен ведомстволық бағыныстағы коммуналдық мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың директорларын, орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, олардың бас бухгалтерлерін тағайындауға және босатуға келісім береді;
12) мекеменің басшысына сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізу үшін дербес жауаптылық белгілене отырып, осы жөнінде тікелей міндет жүктеледі.
13) "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату

3) устанавливает внутренний трудовой распорядок учреждения;
4) без доверенности действует от имени учреждения;
5) представляет интересы учреждения во всех органах;
6) распоряжается имуществом учреждения, заключает договоры, выдает доверенности;
7) открывает банковские счета и совершает сделки;
8) в соответствии с законодательством утверждает лимит численности и штатное расписание подведомственных учреждений;
9) утверждает положения структурных подразделений учреждения;
10) осуществляет личный прием граждан;
11) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей директоров, заместителей и дает согласие на назначение и освобождение от должности главных бухгалтеров подведомственных учреждений и предприятий.
12) на руководителя управления возлагается непосредственная обязанность по противодействию коррупции с установлением персональной ответственности.
13) исполнение полномочий первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
23. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" относится к коммунальной собственности.
25. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа

26. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі:
1) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық қазақ драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
3) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық филармониясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
4) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Облыстық халық шығармашылығы орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
5) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Облыстық кино орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
6) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
7) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Меркі аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
8) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Мойынқұм аудандық Ж. Қуанышбаев атындағы музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
9) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Талас аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
10) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Қордай аудандық К. Әзірбаев әдеби-мемориалдық музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Ш. Уәлиханов атындағы Жамбыл облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық балалар мен жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

26. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных предприятий, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной казахский драматический театр" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
2) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной русский драматический театр" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылская областная филармония" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
4) Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр народного творчества" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
5) Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр кино" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
6) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
7) Коммунальное государственное казенное предприятие "Меркенский районный историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
8) Коммунальное государственное казенное предприятие "Мойынкумский районный музей имени Ж. Куанышбаева" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
9) Коммунальное государственное казенное предприятие "Таласский районный историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
10) Коммунальное государственное казенное предприятие "Кордайский районный литературно-мемориальный музей К. Азербаева" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная универсальная научная библиотека им. Ш. Уалиханова" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
2) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная детско-юношеская библиотека" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;

3) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық көзі көрмейтін және әлсіз көретін азаматтар кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Тарихи-мәдени ескерткіштерді қорғау және қалпына келтіру дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Тараз қаласының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Байзақ ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жамбыл ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Жуалы ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Қордай ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Меркі ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Мойынқұм ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Сарысу ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Т. Рысқұлов ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Талас ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасының "Шу ауданының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

3) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
4) Коммунальное государственное учреждение "Дирекция по охране и восстановлению историко-культурных памятников" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
5) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жамбылской области" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
6) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив города Тараз" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
7) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Байзакского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
8) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жамбылского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
9) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жуалинского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
10) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Кордайского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
11) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Меркенского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
12) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мойынкумского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
13) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Сарысуского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
14) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив района Т. Рыскулова" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
15) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Таласского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
16) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Шуского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области.