"Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Павлодар облыстық әкімдігінің 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 121/3 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 15 сәуірде № 5076 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2018 жылғы 22 қаңтардағы № 24/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 22.01.2018 № 24/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" № 410 жарлығына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
осы қаулы аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
осы қаулыны Павлодар облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Н.В. Дычкоға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы Д. Тұрғанов
Павлодар облысы әкімдігінің
2016 жылғы "7" сәуірдегі
№ 121/3 қаулысымен
бекітілді
"Павлодар облысының еңбек басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ержелер
1. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі Павлодар облысының аумағында ұйымдарда Қазақстан Республиксының еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области"
Постановление акимата Павлодарской области от 7 апреля 2016 года № 121/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 15 апреля 2016 года № 5076. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 22 января 2018 года № 24/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 22.01.2018 № 24/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области".
2. Государственному учреждению "Управление труда Павлодарской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления в территориальном органе юстиции направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе Әділет;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Павлодарской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Дычко Н.В.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима области Д. Турганов
Утверждено
постановлением акимата
Павлодарской области
от "7" апреля 2016 года № 121/3
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении
"Управление труда Павлодарской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере государственного контроля за соблюдением в организациях трудового законодательства Республики Казахстан на территории Павлодарской области.
2. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" не имеет ведомств.

3. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140000, Павлодар қаласы, Володарский көшесі, 129.
10. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі: дүйсенбі-жұма сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
11. Мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области".
12. Мемлекет Павлодар облысының әкімдігі атынан "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.
13. Осы Ереже "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

3. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" утверждается в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140000, город Павлодар, улица Володарского, 129.
10. Режим работы государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области": понедельник-пятница с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
11. Полное наименование государственного учреждения:
на государственном языке: "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области".
12.Учредителем государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" является государство в лице акимата Павлодарской области.
13. Настоящее положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области".
14. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" осуществляется из областного бюджета.
15. Государственному учреждению "Управление труда Павлодарской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области".
Если государственному учреждению "Управление труда Павлодарской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

2. "Павлодар облысының еңбек басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің миссиясы, мақсаты, қызметінің мәні,
негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
16. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңірдің аумағында еңбек қатынастары саласында мемлекеттік саясатты іске асыру.
17. Еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға бағытталған мемлекеттік саясатты жүзеге асыру "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мақсаты болып табылады.
18. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінде еңбек қатынастары саласында өкілеттіктерін жүзеге асыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметінің мәні болып табылады.
19. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
2) қауіпсіз еңбек жағдайларына құқықты қоса алғанда, қызметкерлердің құқықтары мен бостандықтарын сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін, арыздарын және шағымдарын қарау.
20. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, соның ішінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының орындалуын тексеруді уақтылы және сапалы жүргізу;
3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау мақсатында осындай бұзушылықтар туралы жұмыс берушілерді (олардың өкілдерін) хабардар етуге;
4) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін уақтылы қарау;
5) еңбек заңнамасының бұзылуына әкеп соғатын себептер мен мән-жайларды анықтау, оларды жою және бұзылған еңбек құқықтарын қалпына келтіру жөнінде ұсынымдар беру;
6) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеруге қатысу;
7) еңбек заңнамасының бұзылу себептерін жинауды, талдауды және жалпылауды жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының бұзылуының алдын алу жөніндегі жұмысты күшейтуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу мен қабылдауға қатысуға;
8) өндірістік жарақаттанудың, кәсіптік аурулардың, кәсіптік уланулардың себептеріне талдау жүргізу және олардың профилактикасы жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
9) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша түсіндіру жұмысын жүргізу;

2. Миссия, цель, предмет деятельности, основные задачи, функции,
права и обязанности государственного учреждения
"Управление труда Павлодарской области"
16. Миссия государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области": реализация государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан на территории региона.
17. Целью государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" является проведение государственной политики, направленной на осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства.
18. Предметом деятельности государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" является реализация мероприятий, направленных на осуществление в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочий в сфере трудовых отношений.
19. Задачи:
1) обеспечение государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
2) обеспечение соблюдения и защиты прав и свобод работников, включая право на безопасные условия труда;
3) рассмотрение обращений, заявлений и жалоб работников и работодателей по вопросам трудового законодательства Республики Казахстан.
20. Функции:
1) осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда;
2) своевременное и качественное проведение проверки по соблюдению трудового законодательства Республики Казахстан;
3) информирование работодателей (их представителей) о выявленных нарушениях трудового законодательства Республики Казахстан в целях принятия мер по их устранению;
4) своевременное рассмотрение обращения работников и работодателей по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;
5) выявление причин и обстоятельств, приводящих к нарушениям трудового законодательства, дача рекомендации по их устранению и восстановлению нарушенных трудовых прав;
6) участие в расследованиях несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
7) сбор, анализ и обобщение причин нарушений трудового законодательства, участие в разработке и принятии мер по реализации мероприятий, направленных на усиление работы по предупреждению нарушений трудового законодательства Республики Казахстан;
8) анализ причин производственного травматизма, профессиональных заболеваний, профессиональных отравлений и разработка предложений по их профилактике;
9) проведение разъяснительной работы по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;

10) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтерін жетілдіру мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
11) жұмыс берушілердегі еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың білімін тексеруді жүргізу;
12) жұмыс берушілер ұсынған ұжымдық шарттарды мониторингілеу;
13) өндірістік мақсаттағы объектілерді пайдалануға қабылдау жөніндегі қабылдау комиссиясының құрамына қатысу;
14) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды мониторингілеу;
15) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру кестелерін әзiрлеу және бекiту;
16) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға кезеңдік есептерді, еңбек қатынастары бойынша қажетті ақпаратты, сондай-ақ еңбекті қорғау және еңбек қауiпсiздiгі жөніндегі ақпараттық жүйе базасында еңбек қауiпсiздiгі мен еңбектi қорғаудың жай-күйін мониторингілеудің нәтижелерін ұсыну;
17) ұжымдық еңбек дауларының мониторингін жүргізу;
18) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қайта даярлау және біліктіліктерін арттыруды ұйымдастыру;
19) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік кадр саясатын іске асыру;
20) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тілді дамыту және мемлекеттік тілде іс жүргізу;
21) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құжаттамалық қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру, жүргізу және жетілдіру;
22) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамамен және Павлодар облысының әкімдігінің басшылығымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
21. Құқықтары мен міндеттері:
1) еңбек заңнамасының сақталуына тексеру және бақылаудың өзге де нысандарын жүргізу мақсатында ұйымдар мен кәсіпорындарда кедергісіз болу;
2) жұмыс берушілерден, жұмыскерлерден (олардың өкілдерінен) жүктелген функцияларды орындауға қажетті құжаттарды, түсініктемелерді, ақпаратты сұрату және алу;
3) жұмыс берушілер орындауға міндетті нұсқамалар, қорытындылар беру, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен қаулылар толтыру, әкімшілік жазалар қолдану;
4) құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
5) ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, цехтардың, учаскелердің, жұмыс орындарының қызметі және жабдықтардың, тетіктердің пайдаланылуы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай келмейтіні анықталған жағдайда, оларды үш күннен аспайтын мерзімге, көрсетілген мерзім ішінде міндетті түрде сотқа талап-арыз бере отырып, тоқтата тұру (тыйым салу);

10) взаимодействие с представителями работников и работодателей по вопросам совершенствования нормативов безопасности и охраны труда;
11) проверка знаний лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда у работодателей;
12) мониторинг коллективных договоров, представленных работодателями;
13) участие в составе приемочной комиссии по приемке в эксплуатацию объектов производственного назначения;
14) мониторинг аттестации производственных объектов по условиям труда;
15) разработка и утверждение графиков проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
16) представление в уполномоченный государственный орган по труду периодических отчетов, необходимой информации по трудовым отношениям, а также результатов мониторинга состояния безопасности и охраны труда на базе информационной системы по охране труда и безопасности;
17) мониторинг коллективных трудовых споров;
18) организация повышения квалификации и переподготовки работников государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
19) реализация в государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области" государственной кадровой политики;
20) развитие государственного языка и ведение делопроизводства на государственном языке в государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области";
21) организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
22) выполнение иных функций, возложенных на государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" законодательством и руководством акимата Павлодарской области.
21. Права и обязанности:
1) беспрепятственно посещать организации и предприятия в целях проведения проверок соблюдения трудового законодательства и иных форм контроля;
2) запрашивать и получать от работодателей, работников (их представителей) документы, объяснения, информацию, необходимые для выполнения возложенных функций;
3) выдавать обязательные для исполнения работодателями предписания, заключения, а также составлять протоколы и постановления об административных правонарушениях, налагать административные взыскания;
4) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию;
5) приостанавливать (запрещать) деятельность организаций, отдельных производств, цехов, участков, рабочих мест и эксплуатацию оборудования, механизмов при выявлении их несоответствия требованиям нормативных правовых актов о безопасности и охране труда на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд;

6) жұмыс орындарында белгіленген талаптарға сай келмейтін арнаулы киімнің, арнаулы аяқ киімнің және басқа да жеке және ұжымдық қорғану құралдарының берілуі мен пайдаланылуына тыйым салу;
7) жұмыс берушіге (оның өкіліне) хабарлай отырып және тиісті акт жасау арқылы арнаулы киім үлгілерін, пайдаланылатын немесе өңделетін материалдар мен заттарды талдау жасау үшін алу;
8) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды белгіленген тәртіппен тергеп-тексеру;
9) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан, нұсқау беруден, білімін тексеруден өтпеген қызметкерлерді жұмыстан шеттету, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауапқа тарту үшін жұмыс берушілер орындауға міндетті нұсқамалар беру;
10) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу, мемлекеттік еңбек инспекторларының актілерін жұмыс берушілердің орындамауы фактілері бойынша тиісті құқық қорғау органдарына және соттарға ақпарат, талап қою және өзге де материалдар жіберу;
11) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі білімді тексеруге қатысу;
12) жұмыс берушілердің Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында және халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген, шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібі мен шарттарын сақтауы тұрғысынан тексеру;
13) жұмыс берушінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ішкі бақылау жүргізуінің толықтығы мен дәйектілігін бақылауды жүзеге асыру;
14) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде азаматтармен және қызметкерлердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жасасу;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен және міндеттерді жүзеге асыру.
3. "Павлодар облысының еңбек басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
22. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның фукнцияларын жүзеге асыруға дербес жауаты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
23. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Павлодар облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
24. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.

6) запрещать выдачу и использование на рабочих местах специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной и коллективной защиты, не отвечающих установленным для них требованиям;
7) изымать для анализа образцы специальной одежды, используемые или обрабатываемые материалы и вещества с уведомлением об этом работодателя (его представителя) и составлением соответствующего акта;
8) расследовать в установленном порядке несчастные случаи, связанные с трудовой деятельностью;
9) выдавать обязательные для исполнения работодателями предписания на отстранение от работы работников, не прошедших обучение, инструктирование, проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, а также привлечение виновных лиц к ответственности;
10) направлять в соответствующие правоохранительные органы и суды информацию, исковые требования и иные материалы по фактам нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, неисполнения работодателями актов государственных инспекторов труда;
11) участвовать в проверке знаний по безопасности и охране труда;
12) проводить проверки на предмет соблюдения работодателями порядка и условий привлечения иностранной рабочей силы, установленных законодательством Республики Казахстан о занятости населения и соблюдения законодательства в области миграции населения;
13) осуществлять контроль за полнотой и достоверностью ведения работодателем внутреннего контроля по безопасности и охране труда;
14) взаимодействовать с гражданами и представителями работников при осуществлении государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
15) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного учреждения
"Управление труда Павлодарской области"
22. Руководство государственным учреждением "Управление труда Павлодарской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" задач и осуществление им своих функций.
23. Первый руководитель государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Павлодарской области в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Первый руководитель государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

25. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің функциялары мен өкілеттіктерін белгілейді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді және оларды тәртіптік жазаға тартуды жүзеге асырады;
5) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері орындауға міндетті өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
6) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, оның қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін барлық мемелекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарда білдіреді;
8) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының қатысуымен кеңестер өткізеді;
9) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
10) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс жоспарларын бекітеді;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді және оған дербес жауап береді.
"Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
26. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес анықтайды.
27. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (облыстың жергілікті атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
28. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен тиісті саланың уәкілетті органы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

25. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области":
1) организует работу государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области", осуществляет руководство его деятельностью;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) определяет функции и полномочия работников государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
4) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области", оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
6) утверждает Положения о структурных подразделениях государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области", должностные инструкции его работников;
7) представляет государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" во всех государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) проводит совещания с участием руководителей структурных подразделений государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
9) обеспечивает разработку структуры государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
10) утверждает планы работы государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
11) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
26. Первый руководитель государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Взаимоотношения между государственным учреждением "Управление труда Павлодарской области" и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (местным исполнительным органом области) регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
28. Взаимоотношения между государственным учреждением "Управление труда Павлодарской области" и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.

29. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің әкімшілігі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес белгіленеді.
4. "Павлодар облысының еңбек басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің мүлкі
30. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
31. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
32. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік
мекемесін қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату)
33. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және қысқарту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
34. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесін тарату кезінде несиегерлердің талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлік облыстық коммуналдық меншікте қалады.

29. Взаимоотношения между администрацией государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" и трудовым коллективом определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
4. Имущество государственного учреждения
"Управление труда Павлодарской области"
30. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
31. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление труда Павлодарской области", относится к областной коммунальной собственности.
32. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение (ликвидация) государственного учреждения
"Управление труда Павлодарской области"
33. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. При ликвидации государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области", имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в областной коммунальной собственности.