Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 шілдеде № 15361 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1) тармақшасына, 17-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 33-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.09.2019 № ҚР ДСМ-123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2017 года № 15361.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c подпунктом 1) статьи 11, частью второй пункта 2 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила и сроки исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.09.2019 № ҚР ДСМ-123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий на официальное опубликование в периодические печатные издания и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан туындайтын қатынастарға қолданылатын Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерінің 9, 10, 11, 12, 13-тармақтарын және 2017 жылғы 1 шілдеден бастап 2018 жылғы 1 қаңтар аралығында туындайтын қатынастарға қолданылатын осы қағидалардың 27-тармағының 4), 5) тармақшаларын қоспағанда, 2017 жылғы 1 шілдеден бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі______________Д. Абаев
30 маусым 2017 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі_____________Б. Сұлтанов
10 шілде 2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 478 бұйрығына
1-қосымша
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.09.2019 № ҚР ДСМ-123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және төлеушілердің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 июля 2017 года, за исключением пунктов 9, 10, 11, 12, 13 Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов, которые распространяются на отношения, возникающие с 1 января 2018 года и подпунктов 4), 5) пункта 27 Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов, которые распространяются на отношения, возникающие с 1 июля 2017 года по 1 января 2018 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
____________________ Д. Абаев
30 июня 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________________ Б. Султанов
10 июля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года
№ 478
Правила и сроки исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.09.2019 № ҚР ДСМ-123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки исчисления (удержания) и перечисления плательщиками отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
3) аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушілер (бұдан әрі – төлеушілер) – Заңда белгіленген тәртіппен аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді, ұстап қалуды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуды, төлеуді жүзеге асыратын тұлғалар;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) жарналар – осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
7) жеке көмекші – қозғалуы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша қызметтер көрсететін адам;
8) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для оказания государственных услуг в электронной форме;
2) отчисления – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) плательщики отчислений и (или) взносов (далее – плательщики) – лица, осуществляющие исчисление, удержание, перечисление, уплату отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования в порядке, установленном Законом;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) взносы – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 3 настоящих Правил, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе ОСМС;
7) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
8) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;

9) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС жүйесі) – МӘМС жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
10) жұмыс істемейтін адам (осы Қағидаларға қолданылады) – кәсіпкерлік қызметті, оның ішінде еңбек қызметін жүзеге асырмайтын және табысы жоқ адам;
11) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.08.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары, өкілдіктері арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаларды қоса алғанда, Заңның 30-бабында және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен Қорға аударымдар мен жарналарды есептейтін (ұстап қалатын) және аударатын шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары, өкілдіктері, оның ішінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-3-бабында белгіленген арнаулы салық режимдерін қолданатын және бірыңғай төлем шеңберінде қорға аударымдарды төлеуді жүзеге асыратын жұмыс берушілер МӘМС-ке аударымдар төлеушілер болып табылады.
Заңның 27-бабының 3-тармағына сәйкес жұмыс берушілер:
1) балалар;
2) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
3) зейнетақы төлемдерін алушылар, оның ішінде Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
4) жеке практикамен айналысатын адамдар;
5) мүгедектігі бар адамдар;
6) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын адамдар;
7) әскери қызметкерлер;
8) арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері;
9) құқық қорғау органдарының қызметкерлері МӘМС-ке аударымдар төлеуден босатылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.02.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. МӘМС-ге жарналарды төлеушілер:
1) мемлекет;
2) жұмыскерлер, әскери қызметшілерді, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін қоспағанда, жұмыскерлер, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілер;

9) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы ОСМС;
10) неработающее лицо (применительно к Правилам) – лицо, не осуществляющее предпринимательскую или трудовую деятельность и не имеющее дохода;
11) лицо, занимающееся частной практикой – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.08.2023 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Плательщиками отчислений на ОСМС являются работодатели, включая иностранные юридические лица, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, а также филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие (удерживающие) и перечисляющие отчисления и взносы в фонд в порядке, установленном статьей 30 Закона и настоящими Правилами, в том числе работодатели, применяющие специальные налоговые режимы и осуществляющие уплату отчислений в фонд в рамках единого платежа, установленного статьей 776-3 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
В соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона от уплаты отчислений на ОСМС освобождаются работодатели за:
1) детей;
2) лиц, находящихся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
3) получателей пенсионных выплат, в том числе ветераны Великой Отечественной войны;
4) многодетных матерей, награжденных подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получивших ранее звание "Мать-героиня", а также награжденных орденами "Материнская слава" I и II степени;
5) лица с инвалидностью;
6) лиц, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования;
7) военнослужащих;
8) сотрудников специальных государственных органов;
9) сотрудников правоохранительных органов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.02.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Плательщиками взносов на ОСМС являются:
1) государство;
2) работники, в том числе государственные и гражданские служащие, за исключением военнослужащих, сотрудников правоохранительных, специальных государственных органов;

5) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
6) мүгедектігі бар балаға күтім жасауды жүзеге асыратын жұмыс істемейтін адамдар;
7) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасауды жүзеге асыратын жұмыс істемейтін адам;
8) зейнетақы төлемдерін алушылар, оның ішінде Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
9) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10) тергеу изоляторларындағы адамдар, сондай-ақ үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған жұмыс істемейтін адамдар;
11) жұмыс істемейтін қандастар;
12) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
13) мүгедектігі бар адамдар;
14) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
15) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті алушы жұмыс істемейтіндер үшін төленеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Заңның 2-бабының 3-тармағына сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмекті алады.
10. Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктер мен олардың отбасы мүшелері Заңның 2-бабының 3-тармағына сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмекті алады.
11. Аударымдарды және (немесе) жарналарды төлемеген жағдайда, адамдар Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті осындай аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу тоқтатылған кезден бастап үш айдан артық алмайды. Бұл ретте, көрсетілген адамдар төленбеген кезең үшін қорға әрбір ай үшін жарналар төлеуден босатылмайды.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
6) неработающие лица, осуществляющие уход за ребенком с инвалидностью;
7) неработающее лицо, осуществляющее уход за лицом с инвалидностью первой группы;
8) получатели пенсионных выплат, в том числе ветераны Великой Отечественной войны;
9) лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10) лица, содержащиеся в следственных изоляторах, а также неработающие лица, к которым применена мера пресечения в виде домашнего ареста;
11) неработающие кандасы;
12) многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
13) лица с инвалидностью;
14) лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования;
15) неработающие получатели государственной адресной социальной помощи.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, получают медицинскую помощь в системе ОСМС в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона.
10. Иностранцы и члены их семей, временно пребывающие на территории Республики Казахстан, получают медицинскую помощь в системе ОСМС в соответствии с пунктом 3 статьи 2 Закона.
11. В соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона в случае неуплаты отчислений и (или) взносов лица получают медицинскую помощь в системе ОСМС не более трех месяцев с момента прекращения уплаты таких отчислений и (или) взносов. При этом указанные лица не освобождаются от уплаты взносов в фонд за неуплаченный период.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес қорға аударымдар және (немесе) жарналар төлемеген адамдар қорға төленбеген кезең үшін жарналар төлеуді жүзеге асырады, бірақ олар республикалық бюджет туралы заңда ағымдағы қаржы жылына белгіленген жалақының ең төменгі мөлшерінің 5 пайызы мөлшерінде әрбір ай үшін төлем күнінің алдындағы он екі айдан аспауға тиіс.
Егер кезең төленбеген кезеңді есептеу кезіндегі кезең Заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген сәтті қамтыса, есептелген төленбеген кезеңге енгізілмейді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Қорға жарналар төлемеген дербес төлеушілер МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекке құқық алу үшін қорға Заңның 5-бабының 3-2 тармағында көзделген мынадай тәсілдердің бірімен жарналар төлейді.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес қорға өздері үшін аударымдар және (немесе) жарналар түспеген не қорға жарналар төлемеген адамдарға "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 612 қаулысына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі ұсынылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Салық агенттері МӘМС-ке жарналар мен аударымдарды ұстап қалу және аудару туралы, оның ішінде артық (қате) төлемдерді қайтару туралы мәліметтерді электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетті атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген сақтау мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес сақтауды жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона лица, за которых не произведена уплата отчислений и (или) взносов в фонд, осуществляют уплату взносов в фонд за неуплаченный период, но не более двенадцати месяцев, предшествующих дате оплаты в размере 5 процентов от минимального размера заработной платы, установленной на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете, за каждый месяц.
Не включается в исчисляемый неуплаченный период, если период при исчислении неуплаченного периода охватывает момент, предусмотренный пунктом 3 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие с 04.09.2022).
12-1. Самостоятельные плательщики, которые не произвели уплату взносов в фонд, для приобретения права на медицинскую помощь в системе ОСМС, уплачивают взносы в фонд одним из следующих способов, предусмотренных пунктом 3-2 статьи 5 Закона.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие с 04.09.2022).
13. В соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона лицам, за которых не поступили отчисления и (или) взносы в фонд либо которые не уплатили взносы в фонд, предоставляется гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.08.2022 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Налоговые агенты осуществляют хранение сведений об удержанных и перечисленных взносах и отчислениях на ОСМС, в том числе о возврате излишне (ошибочных) платежей, на электронном или бумажном носителях в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15997).
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) тәртібі мен мерзімдері
15. Қорға төлеуге жататын аударымдар және (немесе) жарналар Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес ай сайын есептеледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жұмыс беруші жұмыскерлердің, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілердің аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) ай сайын жүзеге асырады.
Қорға төлеуге жататын жұмыс берушілердің аударымдары Заңның 27-бабының 1 және 1-1 тармақтарына сәйкес есептеледі.
Жұмыскерлердің, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілердің, сондай-ақ азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың, жеке көмекшілердің қорға төлеуге жататын жарналары Заңның 28-бабының 1 және 1-1-тармақтарына сәйкес есептеледі.
Жұмыс беруші жұмыскерге тиісті кезең үшін тиесілі жалақының құрамдас бөліктері туралы ай сайын хабарлаған кезде Қорға есептелген (ұстап қалған) аударымдар және (немесе) жарналар туралы мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.08.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын салық салу мәселелері бойынша іске асыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысына (бұдан әрі - № 224 қаулы) 1-қосымшаға сәйкес қызмет түрлерінің тізбесі бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке практикамен айналысатын адамдар және микро, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері және № 224 қаулыға 2-қосымшаға сәйкес қызмет түрлерінің тізбесі бойынша қызметін жүзеге асыратын, олар бойынша төлеу (аудару) мерзімі № 224 қаулыға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей басталатын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар мен аударымдар ставкаларына "0" түзету коэффициентін қолданатын ірі кәсіпкерлік субъектілері жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, қызметкерлердің тізімдерін қордың ақпараттық жүйесіне жібереді.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2020 № ҚР ДСМ-99/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок и сроки исчисления (удержания) отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
15. Отчисления и (или) взносы, подлежащие уплате в фонд, исчисляются ежемесячно в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исчисление (удержание) отчислений и (или) взносов работников, в том числе государственных и гражданских служащих осуществляются работодателем ежемесячно.
Отчисления работодателей, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктами 1 и 1-1 статьи 27 Закона.
Взносы работников, в том числе государственных и гражданских служащих, а также физических лиц, индивидуальных помощников, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктами 1 и 1-1 статьи 28 Закона.
Работодатель предоставляет работнику сведения об исчисленных (удержанных) отчислениях и (или) взносах в фонд при ежемесячном извещении о составных частях заработной платы, причитающейся ему за соответствующий период.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.08.2023 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Лица, занимающиеся частной практикой, и субъекты микро, малого или среднего предпринимательства, осуществляющие деятельность по перечню видов деятельности согласно приложению 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 224 "О дальнейших мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения" (далее – Постановление № 224) и субъекты крупного предпринимательства, осуществляющих деятельность по перечню видов деятельности согласно приложению 2 к Постановлению № 224, применяющих поправочный коэффициент "0" к ставкам взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, срок уплаты (перечисления) по которым наступает в соответствии с Постановлением № 224 ежемесячно не позднее 25 числа месяца следующего за отчетным направляют списки работников с указанием индивидуального идентификационного номера в информационную систему фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2020 № ҚР ДСМ-99/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Қорға төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналары Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады). Бұл ретте мемлекет жарналарының мөлшері жыл сайын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес тиісті қаржы жылына белгіленеді.
Мемлекеттің жарналарын есептеу объектісі Заңның 26-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналары 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап жарналарды есептеу объектісінің 5 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған жеке практикамен айналысатын адамдарды және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған немесе әрекетсіз деп танылған дара кәсіпкерлерді қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген жалақының 1,4 еселенген ең төменгі мөлшері дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналарын есептеу объектісі болып табылады.
Дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс кеткен азаматтардың, сондай-ақ дербес төлеушілердің жарналарын есептеуді және аударуды салық кезеңінің әрбір айы үшін дербес немесе үшінші тұлға олардың пайдасына жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың жарналары республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және облыстық маңызы бар қалаларда – айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген мөлшерінің және басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшерінің 40 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Бұл ретте республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
Ескерту. 2-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащие уплате в фонд, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона. При этом размер взносов государства ежегодно устанавливается на соответствующий финансовый год в соответствии с законом о республиканском бюджете.
Объект исчисления взносов государства определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 26 Закона.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Взносы индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, с 1 января 2020 года устанавливаются в размере 5 процентов от объекта исчисления взносов.
Объектом исчисления взносов индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, является 1,4 кратный размер минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан лиц, занимающихся частной практикой и приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан индивидуальных предпринимателей.
Исчисление и перечисление взносов индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, а также самостоятельных плательщиков осуществляется ими самостоятельно либо третьим лицом в их пользу за каждый месяц налогового периода.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Взносы физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, устанавливаются в размере 40 процентов от 1-кратного размера месячного расчетного показателя в городах республиканского значения, столице и областного значения и 0,5-кратного размера месячного расчетного показателя в других населенных пунктах.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды осындай жеке тұлғалардың кірістер есебінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен айқындалған салық агенттері жүзеге асырады.
Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғаның жарналары осы Қағидалардың 22-тармағында айқындалған, жарналар төленбейтін кірістерді қоспағанда, осы шарттар бойынша есептелген барлық кірістерден Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).
Бұл ретте, жарналарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Жеке көмекшілердің жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды жергілікті атқарушы органдар немесе өзге де заңды тұлғалар Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағы 31) тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес материалдық игіліктерді төлеген кезде жүзеге асырады.
Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке көмекшінің жарналары Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес осы шарттар бойынша есептелген барлық кірістерден есептеледі (ұсталады).
Бұл ретте, жарналарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспайды.
Ескерту. Қағида 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.08.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Дербес төлеушілердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған жеке практикамен айналысатын адамдардың және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған немесе әрекетсіз деп танылған дара кәсіпкерлердің жарналары Заңның 28-бабының 4-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).
Жарналарды есептеуді (ұстап қалуды) олар дербес немесе үшінші тұлға оның пайдасына жүзеге асырады.
Ай сайынғы өмір бойғы қамтылым алатын, зейнеткерлік жасқа толған және зейнетақы төлемдерін алушылар болып табылмайтын отставкадағы судьялардың жарналарын есептеуді Заңның 28-бабының 4-тармағына сәйкес Жоғарғы Соттың, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган үшінші тұлға ретінде салық кезеңінің әрбір айы үшін олардың пайдасына жүзеге асырады.

20. Исчисление (удержание) и перечисление взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, в фонд осуществляются за счет доходов таких физических лиц налоговыми агентами, определенными налоговым законодательством Республики Казахстан.
Взносы физического лица, получающего доходы по договорам гражданско-правового характера, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона, от всех начисленных доходов по данным договорам, за исключением доходов, с которых не уплачиваются взносы, определенных пунктом 22 настоящих Правил.
При этом, ежемесячный доход, принимаемый для исчисления взносов, не превышает десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Исчисление (удержание) и перечисление взносов индивидуальных помощников осуществляются местными исполнительными органами или иными юридическими лицами при выплате им материальной выгоды в соответствии с абзацем девятым подпункта 31) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса.
Взносы индивидуального помощника, получающего доходы по договорам гражданско-правового характера, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона, от всех начисленных доходов по данным договорам.
При этом, ежемесячный доход, принимаемый для исчисления взносов, не превышает десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 17.08.2023 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Взносы самостоятельных плательщиков, в том числе приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, лиц, занимающихся частной практикой, и приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан индивидуальных предпринимателей, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона.
Исчисление (удержание) взносов осуществляется ими самостоятельно либо третьим лицом в их пользу.
Исчисление взносов судей в отставке, получающих ежемесячное пожизненное содержание, достигших пенсионного возраста и не являющихся получателями пенсионных выплат, осуществляется уполномоченным органом по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда, местных и других судов в качестве третьего лица в их пользу за каждый месяц налогового периода в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22.Қорға аударымдар және (немесе) жарналар Заңның 29-бабының 4-тармағына сәйкес төлемдер мен табыстардан ұсталмайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу тәртібі мен мерзімдері
23. Аударымдар және (немесе) жарналар Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төленеді.
24. Жұмыскерлердің аударымдарын және (немесе) жарналарын аударуды жұмыс беруші ай сайын жүзеге асырады.
Ақылы еңбек демалысының ұзақтығы бір немесе одан да көп күнтізбелік ай кезеңін қамтитын кірістерді есептеу (ұстап қалу) кезінде аударымдар мен жарналар айларға бөліне отырып, демалыс күндерінің санына барабар демалыс кезеңін қамтитын біржолғы кірістің есепке жазылған сомасымен аударылады.
Есепке жазылған (ұстап қалған) аударымдар және (немесе) жарналар Мемлекеттік корпорацияның кейіннен қордың шотына аударуы үшін банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы аударылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2024 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Бірыңғай төлем төлеушілер қорға аударымдар мен жарналарды "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-4-бабының белгіленген мерзімдерде төлейді.
Ескерту. 3-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.02.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың жарналарын қордың шотына Мемлекеттік корпорация арқылы осындай шарттар жасалған салық агенттері ай сайын қорға аударуды жүзеге асырады.
25-1. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыс алатын жеке көмекшілердің жарналарын аударуды осындай шарттар жасалған заңды тұлғалар ай сайын Мемлекеттік корпорация арқылы қордың шотына жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.08.2023 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Отчисления и (или) взносы в фонд не удерживаются с выплат и доходов, в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и сроки перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование
23. Отчисления и (или) взносы уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
24. Перечисление отчислений и (или) взносов работников осуществляются работодателем ежемесячно.
При начислении (исчислении) дохода, включающего период оплачиваемого трудового отпуска длительностью один или более одного календарного месяца, отчисления и взносы перечисляются с единовременно начисленной суммы дохода, охватывающей период отпуска, с разделением по месяцам, исчисленным пропорционально количеству дней отпуска.
Начисленные (удержанные) отчисления и (или) взносы перечисляются через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – банки), для последующего перечисления Государственной корпорацией на счет фонда.
Сноска. Пункт 24– в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2024 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Плательщики единого платежа уплачивают отчисления и взносы в фонд в сроки, установленные статьей 776-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 01.02.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Перечисление взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, в фонд осуществляются ежемесячно налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры, через Государственную корпорацию на счет фонда.
25-1. Перечисление взносов индивидуальных помощников, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, осуществляются ежемесячно юридическими лицами, с которыми заключены такие договоры, через Государственную корпорацию на счет фонда.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 17.08.2023 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Дербес төлеушілердің, дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың ай сайынғы жарналарын қорға төлеу Мемлекеттік корпорацияның кейіннен қордың шотына аударуы үшін банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Есептелген (ұстап қалған) аударымдарды және (немесе) жарналарды:
1) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардан басқа), жеке практикамен айналысатын адамдар – кіріс төленген айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
2) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген адамдардан басқа), жеке практикамен айналысатын адамдар өз пайдасына – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
3) патенттің негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер – патент құнын төлеу үшін Салық кодексінің 685-тармағында көзделген мерзімде;
4) дербес төлеушілер – есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
5) мемлекет – Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 82-бабымен айқындалған тәртіппен, ай сайын ағымдағы айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде аударады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Заңның 30-бабының 3-1-тармағына сәйкес дербес төлеушілер қорға алдағы кезеңге жарналар төлеуді жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесіне жұмысқа жіберілген, Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі персоналымен ілесіп жүретін жұбайының (ілесіп жүретін зайыбының) жарналарын төлеу олардың өтініші бойынша еркін нысанда жасалатын Мемлекеттік корпорация арқылы кейіннен қорға аудару үшін дипломатиялық қызмет персоналының жалақысынан ұлттық валютада ұстап қалу арқылы жүргізіледі.

26. Уплата ежемесячных взносов самостоятельных плательщиков, индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, осуществляются через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций для последующего перечисления Государственной корпорацией на счет фонда.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Начисленные (удержанные) отчисления и (или) взносы перечисляются:
1) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта), лицами, занимающимися частной практикой, – не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов;
2) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта), лицами, занимающимися частной практикой, в свою пользу – ежемесячно не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;
3) индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента, – в срок, предусмотренный статьей 685 Налогового кодекса, для уплаты стоимости патента;
4) самостоятельными плательщиками – не позднее 25 числа, следующего за отчетным;
5) государством – ежемесячно в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца в порядке, определяемом статьей 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Самостоятельные плательщики вправе осуществлять уплату взносов в фонд на предстоящий период, в соответствии с пунктом 3-1 статьи 30 Закона.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Уплата взносов сопровождающего (ей) супруга/супруги персонала дипломатической службы Республики Казахстан, направленного на работу в загранучреждения Республики Казахстан, производится путем удержания из заработной платы персонала дипломатической службы в национальной валюте для последующего перечисления в фонд через Государственную корпорацию по их заявлению, составляемому в произвольной форме.

30-1. Ай сайынғы өмір бойғы қамтылым алатын, зейнеткерлік жасқа толған және зейнетақы төлемдерін алушылар болып табылмайтын отставкадағы судьялардың жарналарын төлеуді Жоғарғы Соттың, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган үшінші тұлға ретінде олардың пайдасына соттардың қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат есебінен жүргізеді.
Ескерту. 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару, оның ішінде берешектерді Мемлекеттік корпорацияға жүргізеді. Мемлекеттік корпорация аударымдар және (немесе) жарналар жүргізетін жұмыскерлер тізіміне (бұдан әрі – жеке тұлғалар тізімі) сәйкес қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды аударады.
Жеке тұлғалардың тізімі: жеке сәйкестендіру нөмірін; тегін; атын; әкесінің атын (бар болған жағдайда); туған күнін; аударымдар және (немесе) жарналар сомасын; аударымдар және (немесе) жарналар төленетін кезеңді (айды, жылды) қамтиды.
Аударымдар және (немесе) жарналар төленетін кезеңді төлеушілер қағаз жеткізгіштерде жасалатын төлем тапсырмасының "Төлемнің мақсаты" деген бағанында, ал МТ-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларындағы көзделген "ААЖЖЖЖ" жеке жиегiнде көрсетеді.
32. Төлеушiлер Қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды Мемлекеттік корпорация арқылы жеке тұлғалар тiзiмдерiн қоса бере отырып, өздерiнiң банктік шоттарынан қолма-қол ақшасыз тәртіппен төлейдi.
33. Мемлекеттік корпорацияға банктердің ақша аударуы жеке тұлғалар тізімін қоса бере отырып, МТ-102 форматында электрондық төлем тапсырыстарымен жүзеге асырылады.
34. МТ-100 форматының төлем сомасына сәйкес салық агенттерінен түскен тапсырыстар тобынан тұратын жарналарды Мемлекеттік корпорация бір мезгілде электрондық тәсілмен қорға жеке тұлғалар тізімінің пайдасына аударады.
35. Төлеушілердің берешектерді аударуы аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін кезең (жыл,ай, айлар) үшін жеке тұлғалардың тізімін қоса бере отырып, МТ-102 форматында электрондық төлем тапсырмаларымен жүргізіледі.
36. Дербес төлеушілердің, дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналарын оларды кейіннен Мемлекеттік корпорацияның шотына аудару үшін банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолма-қол ақшамен төлеуге рұқсат беріледі.

30-1. Уплата взносов судей в отставке, получающих ежемесячное пожизненное содержание, достигших пенсионного возраста и не являющихся получателями пенсионных выплат, производится уполномоченным органом по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда, местных и других судов, в качестве третьего лица в их пользу за счет средств, предусмотренных на обеспечение деятельности судов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Перечисление отчислений и (или) взносов, в том числе задолженности, производится в Государственную корпорацию. Государственная корпорация перечисляет отчисления и (или) взносы в фонд в соответствии со списком работников, за которых производятся отчисления и (или) взносы (далее – список физических лиц).
Список физических лиц содержит: индивидуальный идентификационный номер; фамилию, имя, отчество (при его наличии); дату рождения; сумму отчисления и (или) взносов; период (год, месяц) за который уплачиваются отчисления и (или) взносы.
Период, за который уплачиваются отчисления и взносы, указывается плательщиками в платежных поручениях, составляемых на бумажных носителях, в графе "Назначение платежа", а в электронных платежных поручениях формата МТ-102 – в отдельном поле "ММГГГГ", предусмотренным форматом.
32. Отчисления и (или) взносы в фонд уплачиваются плательщиками через Государственную корпорацию в безналичном порядке со своих банковских счетов с приложением списков физических лиц.
33. Перечисление банками в Государственную корпорацию осуществляется электронными платежными поручениями формата МТ-102 с приложением списка физических лиц.
34. Государственная корпорация одновременно электронным способом направляет в фонд список физических лиц, в чью пользу перечисляются взносы и отчисления, состоящий из группы платежных поручений, поступивших от налоговых агентов, соответствующий сумме платежа формата МТ-100.
35. Перечисление плательщиками задолженности производится за период (год, месяц, месяцы) электронными платежными поручениями формата МТ-102 с приложением списка физических лиц, за которых производятся отчисления и (или) взносы.
36. Допускается внесение в банк или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций наличными деньгами взносов самостоятельными плательщиками, индивидуальными предпринимателями, лицами, занимающимися частной практикой, для их последующего перечисления в Государственную корпорацию.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Мемлекеттік корпорация жеке сәйкестендіру нөмірлерінің базасында аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді жүзеге асырады және мемлекеттік кіріс органдарымен аударымдардың және (немесе) жарналардың түсімдерін салыстыруды жүргізеді, аударымдар және (немесе) жарналар төленген жеке тұлғалардың дерекқорын және Заңмен айқындалған өзге де функцияларды актуалдандырады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен аударымдар және (немесе) жарналар сомалары түскен күнінен бастап операциялық үш күн iшiнде MT-100 форматындағы төлем тапсырмасымен Қордың шотына аударылады.
Мемлекеттік корпорация төлеушіге жарналарды және аударымдарды:
1) ЖСН жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген;
2) аударымдардың және жарналардың сомасы аударымдардың және (немесе) жарналардың объектісінен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір төлеушіден тиісті қаржы жылында ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен артық төленген;
3) Заңның 26-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 7), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген аударымдарды төлеуден босатылған тұлғалардан қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
39. Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару мынадай тәртіппен тиындарды дөңгелектеуді ескере отырып, теңгеде жүргізіледі:
50 тиынға дейінгі сома 0 теңгеге дейін дөңгелектенеді;
50 тиыннан жоғары сома 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.03.2018 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Государственная корпорация осуществляет учет отчислений и взносов на базе индивидуальных идентификационных номеров и производит сверку поступлений отчислений и (или) взносов с органами государственных доходов, актуализирует базу данных физических лиц, за которых уплачены отчисления и (или) взносы, и иные функции, определенные Законом.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Суммы отчислений и (или) взносов, поступившие на счет Государственной корпорации, в течение трех операционных дней со дня поступления перечисляются на счет фонда платежным поручением формата МТ-100.
Государственная корпорация осуществляет возврат взносов и отчислений плательщику:
1) не имеющему индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), и (или) в реквизитах которого допущены ошибки;
2) за которого сумма отчислений и взносов уплачена от объекта исчисления отчислений и (или) взносов, превышающая десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от одного плательщика;
3) за лиц, освобожденных от уплаты отчислений, указанных в подпункте 1), 2), 5), 7), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исчисление (удержание) и перечисление отчислений и (или) взносов производятся в тенге с учетом округления тиынов в следующем порядке:
сумма до 50 тиын округляется до 0 тенге;
сумма от 50 тиын округляется до 1 тенге.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.03.2018 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

42. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесінен алынған деректердің негізінде Мемлекеттік корпорация зейнетақы және жәрдемақы төлемдері бойынша қажеттілікті есептеу күніндегі жағдай бойынша олардың нақты саны негізінде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 1-тармағында айқындалған қорға жарналар төлеуден босатылған адамдар (бұдан әрі – жарналар төлеуден босатылған адамдар) санына қажеттілікті ай сайын екі жұмыс күні ішінде қалыптастырады.
Ескерту. Қағидасы мен мерзімі 46-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Жарналар төлеуден босатылған адамдар үшін МӘМС-ке мемлекеттің жарналары түрінде бюджет қаражатына қажеттілік туралы өтінімді (бұдан әрі - өтінім) Мемлекеттік корпорация уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесінен деректерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Уәкілетті орган өтінімнің негізінде есепті кезеңге арналған төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде ақша қаражатын жарналар төлеуден босатылған адамдардың санаттары бөлінісінде төлем тапсырмаларымен қордың шотына аударуды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган ақша қаражатын аударғаннан кейін жарналар төлеуден босатылған адамдардың санаттары мен көлемін көрсете отырып, ақпаратты қорға жібереді.
Ескерту. Қағидасы мен мерзімі 47-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

42. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. На основании данных из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Государственная корпорация ежемесячно в течении двух рабочих дней формирует потребность в количестве лиц, освобожденных от уплаты взносов в фонд, определенных пунктом 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – лица, освобожденные от уплаты взносов), на основе их фактической численности по состоянию на день расчета потребности по выплатам пенсий и пособий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 46 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47. Заявка о потребности в бюджетных средствах в виде взносов государства на ОСМС за лиц, освобожденных от уплаты взносов (далее-заявка), ежемесячно направляется Государственной корпорацией в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня получения данных из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган на основе заявки в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца осуществляет перечисление денежных средств в пределах сумм, предусмотренных индивидуальным планом финансирования по платежам за отчетный период, на счет фонда платежными поручениями в разрезе категорий лиц, освобожденных от уплаты взносов.
Уполномоченный орган после перечисления денежных средств направляет в фонд информацию с указанием категорий и количества лиц, освобожденных от уплаты взносов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 47 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

48. Жарналар төлеуден босатылған адамдар үшін МӘМС-ке мемлекеттің жарналарына есепті кезеңге арналған қаржыландыру жоспары бойынша бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нақты қажеттілікке сәйкес ақша қаражатының жетіспейтін сомасын аударуды уәкілетті орган төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына енгізілген өзгерістерді ескере отырып, ағымдағы айдың 25-күніне дейін жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидасы мен мерзімі 48-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қор ай сайын Мемлекеттік корпорацияға уәкілетті органнан жарналар төлеуден босатылған адамдар санаттары бөлінісінде мемлекеттің жарналарын алу туралы хабарламаны ақпараттық жүйе арқылы жібереді.
Ескерту. Қағидасы мен мерзімі 49-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аударымдарды және
(немесе) жарналарды есептеу
(ұстап қалу) және аудару
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Өтiнiш
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аударымдарды және
(немесе) жарналарды есептеу
(ұстап қалу) және аудару
қағидалары мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Анықтама-растама
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аударымдарды және
(немесе) жарналарды есептеу
(ұстап қалу) және аудару
қағидалары мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыруға
аударымдарды және
(немесе) жарналарды есептеу
(ұстап қалу) және аудару
қағидалары мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған адамдар үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналары түрінде бюджет қаражатына қажеттілік туралы 20_____ жылғы _________ (ай) (_________ күні _______ сағат_______ минут жағдай бойынша) өтінім
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 12.07.2023 № 130 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Есепті кезең 20__жыл
Индекс: қажеттілік
Кезеңділігі: ай сайын
Өтінім ұсынатын тұлғалар тобы: "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Тапсыру мерзімі: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесінен деректерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде.
Мекеме 226
Бағдарлама 002
Кіші бағдарлама
Ерекшелігі 361
Төлем түрі
Саны, адам
Қорға төленуге тиісті міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекет жарнасының мөлшері, пайыз
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы қаржы жылының екі жылы алдындағы орташа айлық жалақы, теңге
Сомасы, теңге
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары түрінде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарна
оның ішінде:
балалар
жұмыссыз ретінде тіркелген адамдар
жұмыс істемейтін жүкті әйелдер
осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген адамдарды қоспағанда, баланы (балаларды) үш жасқа толғанға дейін тәрбиелеп отырған жұмыс істемейтін адам (баланың заңды өкілдерінің бірі)
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыстағы адамдар
мүгедектігі бар балаға күтім жасайтын жұмыс істемейтін адамдар
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын жұмыс істемейтін адам
зейнетақы төлемдерін алушылар, оның ішінде Ұлы Отан соғысының ардагерлері
қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар
тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар, сондай-ақ үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған жұмыс істемейтін адамдар
жұмыс істемейтін қандастар
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көп балалы аналар
мүгедектігі бар адамдар
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын адамдар
жұмыс істемейтін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар
Жиыны
Атауы: ____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушының тегі және телефоны ___________________________________
Басшы _____________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 478 бұйрығына
2-қосымша
Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Бұйрық қағидамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. В случае недостаточности бюджетных средств по плану финансирования за отчетный период на взносы государства на ОСМС за лиц, освобожденных от уплаты взносов, согласно фактической потребности, перечисление недостающей суммы денежных средств осуществляется до 25 числа текущего месяца, с учетом внесенных изменений в планы финансирования по платежам уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
49. Фонд ежемесячно направляет в Государственную корпорацию уведомление о получении от уполномоченного органа взносов государства в разрезе категорий лиц, освобожденных от уплаты взносов, посредством информационной системы фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и срокам исчисления
(удержания) и перечисления
отчислений и (или) взносов
Форма
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам и срокам
исчисления (удержания) и
перечисления отчислений и
(или) взносов
Форма
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам и срокам
исчисления (удержания) и
перечисления отчислений и
(или) взносов
Форма
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 09.01.2020 № ҚР ДСМ-2/2020 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Правилам
и срокам исчисления
(удержания) и перечисления
отчислений и (или) взносов
на обязательное социальное
медицинское страхование
Форма
Заявка о потребности в бюджетных средствах в виде взносов государства
на обязательное социальное медицинское страхование за лиц, освобожденных
от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования
на __________ 20_ года (на месяц) (по состоянию на __________ час, __ минут, __ дата)
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 12.07.2023 № 130 (вводится в действие с 01.01.2024).
Отчетный период 20__год
Индекс: потребность
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих заявку: Некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Куда представляется: Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Срок представления: в течение трех рабочих дней со дня получения данных
из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан.
Учреждение 226
Программа 002
Подпрограмма
Специфика 361
Вид выплат
Количество, человек
Размер взноса государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащего уплате в фонд, в процентах
Среднемесячная заработная плата, предшествующая двум годам текущего финансового года, определяемая уполномоченным органом в области государственной статистики, тенге
Сумма, тенге
Целевой взнос Фонду социального медицинского страхования в виде взносов государства на обязательное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в Фонд социального медицинского страхования определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"
в том числе:
дети
лица, зарегистрированные в качестве безработных
неработающие беременные женщины
неработающее лицо (один из законных представителей ребенка), воспитывающее ребенка (детей) до достижения им (ими) возраста трех лет, за исключением лиц, предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта
лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет
неработающие лица, осуществляющие уход за ребенком с инвалидностью
неработающее лицо, осуществляющее уход за лицом с инвалидностью первой группы
получатели пенсионных выплат, в том числе ветераны Великой Отечественной войны
лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности)
лица, содержащиеся в следственных изоляторах, а также неработающие лица, к которым применена мера пресечения в виде домашнего ареста;
неработающие кандасы
многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени
лица с инвалидностью
лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования
неработающие получатели государственной адресной социальной помощи
Итого
Наименование: ________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _________________________________
Руководитель _________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года №478
Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов
Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 04.04.2019 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 33-бабына сәйкес әзірленді және артық (қате) төлеген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
3) аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуші – Заңда белгіленген тәртіппен қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді, ұстап қалуды, аударуды, төлеуді жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғалардың тұрақты мекемелері, филиалдары, өкілдіктері арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаларды қоса алғанда жұмыс берушілер, сондай-ақ дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) жарналар – Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для оказания государственных услуг в электронной форме;
2) отчисления – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС);
3) плательщик отчислений и (или) взносов (далее – плательщик) – работодатели, включая иностранные юридические лица, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы, представительства иностранных юридических лиц, а также индивидуальные предприниматели, лица, занимающиеся частной практикой, осуществляющие исчисление, удержание, перечисление, уплату отчислений и (или) взносов в фонд в порядке, установленном Законом;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) взносы – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 2 статьи 14 Закона, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе ОСМС;

6) МӘМС – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры активтерінің есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені.
2-тарау. Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру тәртібі
3. Қорға аударылған аударымдардың және (немесе) жарналардың артық (қате) төленген сомаларын, аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтару үшін төлеуші немесе банк Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтаруға өтініш береді, оған мыналар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарналарды пайдасына жасаған жеке тұлғадан соманы қайтаруға келісім туралы өтініші;
2) төлем құжатының немесе аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың төленгені туралы құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Аударымдар және (немесе) жарналар, өсімпұл жүргізілген жеке тұлғалар тізімдерінде қате жіберілген жағдайда, өтінішке осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша растау-анықтама қоса беріледі.
Мемлекеттік корпорация өтінім түскен күннен бастап операциялық бес күн ішінде аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың есептелу фактісін тексереді, өтініш осы төлем бойынша барлық деректемелердің растамасын қоса бере отырып, осы тармақтың бірінші бөліміне сәйкес құжаттар қорға жіберіледі.
Салық кодексіне сәйкес адамдар салықтық есепті беруді тоқтата тұруы туралы, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлердің әрекет етпейтін деп танылғаны туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетінің ресми сайтында орналастырылған. Жоғарыда көрсетілген мәліметтер күнделікті негізде жаңартылып отырады.
Қор төлеушінің артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтару туралы өтінішін қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдер қабылдайды:
- артық (қате) есептелген аударымдар және (немесе) жарналар және (немесе) өсімпұлдың сомаларын төлеушіге қайтару туралы;
- мынадай негіздер бойынша төлеушінің артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қабылдаудан бас тарту туралы:

6) ОСМС – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования.
Глава 2. Порядок осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов
3. Для возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов, переведенных в фонд, плательщиком или банком в Государственную корпорацию подается заявление на возврат излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов, и (или) пени по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагаются:
1) заявление о согласии на возврат сумм от физического лица, в пользу которого произведены взносы согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 27.02.2021 № ҚР ДСМ-21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В случае допущения ошибок в списках физических лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы и (или) пени, к заявлению прилагается справка-подтверждение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Плательщики, осуществляющие уплату отчислений и (или) взносов, наличными деньгами, вместо справки-подтверждения прилагают копию платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов.
Государственной корпорацией в течение пяти операционных дней со дня поступления заявления проверяется факт зачисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, заявление направляется в фонд с приложением подтверждения всех реквизитов по данному платежу, документов в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Сведения о приостановлении представления налоговой отчетности лицами, в соответствии с Налоговым кодексом, о признании индивидуальных предпринимателей бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, размещены на официальном сайте Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Обновление вышеуказанных сведений производится на ежедневной основе.
По результатам рассмотрения заявления плательщика о возврате излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени фонд принимает следующие решения:
- о возврате плательщику излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени;
- об отказе в возврате плательщика сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени по следующим основаниям:

1) төлеушінің өтінішінде оның реквизиттері (БСН, ЖСН), төлемнің реквизиттері (нөмірі және/немесе күні және/немесе төлем тапсырмасының сомасы) дұрыс көрсетілмеуі (немесе көрсетілмеген), медициналық қызметті тұтынушы деректерінің (реквизиттерінің) өзгергенін, төлемнің қорға жіберілгенін растайтын құжаттардың салынбауы немесе растайтын құжаттардың оқуға келмейтін көшірмелерінің салынуы;
2) төлеушінің өтініш нысаны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмейді;
3) төлеушінің өтінішінде кері қайтарудың дұрыс емес себебінің көрсетілуі;
4) осы тармақтың екінші абзацына сәйкес құжаттарды толық ұсынылмауы;
5) аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтаруға негіздеменің болмауы;
6) Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсынан алынған мәліметтерге сәйкес әрекет ететін ретінде тіркелген дара кәсіпкердің жарналар төлеуден босатылмауы;
7) қорға Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктер мен олардың отбасы мүшелерінің пайдасына аударылған сома.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қор өтініштерді өңдегеннен кейін MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және кейіннен оларды төлеушіге аудару үшін қорға төлеушінің өтініші түскен күннен бастап операциялық он күннің ішінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударуды жүзеге асырады. Қайтаруға жатпайтын сомалар бойынша, қор себебін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияға бас тарту туралы ақпаратты береді.
Қор тізілімінің негізінде Мемлекеттік корпорация MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және артық (қате) есептелген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын операциялық үш күн ішінде төлеушіге аударады.
Төлеуші әлеуметтік аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтарудан бас тарту себебі туралы ақпаратты Мемлекеттік корпорация арқылы алады. Мемлекеттік корпорация артық (қате) төленген сомалар қайтарылғаннан кейін қорды осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген қайтарым туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорация мен Қордың арасында айына бір рет аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың аударылуын, сондай-ақ қордан аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың қайтарылуын салыстырып тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.02.2021 № ҚР ДСМ-21 (қол қойылған күнінен кейін күшіне енеді) бұйрығымен.

1) в заявлении плательщика неверно указаны (либо не указаны) реквизиты плательщика (БИН, ИИН), реквизиты платежа (номер и/или дата и/или сумма платежного поручения), не приложены документы, подтверждающие изменения данных (реквизитов) потребителя медицинских услуг, отправку платежа в фонд либо приложены нечитабельные копии подтверждающих документов;
2) форма заявления плательщика не соответствует приложению 1 к настоящим Правилам;
3) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата;
4) неполного предоставления документов в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта;
5) отсутствует основание для возврата отчисления и (или) взноса и (или) пени;
6) согласно сведениям из интернет-ресурса Комитета государственных доходов, индивидуальный предприниматель зарегистрированный как действующий не освобождается от уплаты взносов;
7) сумма, перечисленная в фонд в пользу иностранцев и членов их семей, временно пребывающих на территории Республики Казахстан в соответствии с условиями международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан.
Фонд после обработки заявлений формирует платежное поручение формата МТ-102 и осуществляет перечисление денег в течение семи операционных дней со дня поступления заявления плательщика в фонд на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику. По суммам, не подлежащим возврату, фонд передает в Государственную корпорацию информацию об отказе с указанием причины согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
На основании реестра фонда Государственная корпорация формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов, и (или) пени в течение трех операционных дней.
Плательщик получает информацию о причине отказа на возврат сумм отчислений и (или) взносов, и (или) пени через Государственную корпорацию. Государственная корпорация после возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм уведомляет фонд о произведенном возврате по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Между Государственной корпорацией и фондом один раз в месяц производится сверка перечисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, а также возвратов отчислений и (или) взносов, и (или) пени из фонда.

4. Төлеушіге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қате жіберген жағдайда, банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген қателерді түзету жөнінде шаралар қабылдайды.
5. Қор келіп түскен және қайтарылған артық (қате) аударылған аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды есепке алуды жүргізеді.
6. Төлеуші салық заңнамасында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілген адамдар үшін есептелген аударымдар және (немесе) жарналар бойынша салық есебін ұсынады.
Төлеуші аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда хабарлама жіберген мемлекеттік кірістер органына аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін жұмыскерлер тізімін Заңның 31-бабының 4-1-тармағында көзделген мерзімдерде ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен күн үшін мемлекеттік кірістер органына тіркелген төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың тізілімдерін Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ұсынады.
8. Қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді жүзеге асыратын төлеуші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2003 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік корпорациядан аударымдардың және (немесе) жарналардың сомалары туралы қажетті ақпаратты сұратады және алады.
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін өсімпұлдың
артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
Басқармасының төрағасына
_________________________
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) көрсетілсін)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.02.2021 № ҚР ДСМ-21 (қол қойылған күнінен кейін күшіне енеді) бұйрығымен.
_________________________________________________________________
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеушінің немесе төлеуші банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
20__ ж ______ _____ №___ төлем тапсырмамен, референс__________ аударылған аударымдардың және (немесе) жарнаның және (немесе) өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын:
№ р/с
ЖСН
Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Кезең
Төленген сомасы
Қайтарым сомасы
1
2
3
N
атына қайтаруды жүргізуді сұраймын, төлемнің жалпы сомасы ________, қайтарылатын жалпы сомасы ________.
Кейінгі төлемдермен түзету мынадай себепке байланысты мүмкін емес (қажеттісін белгілеу керек):

4. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим плательщика при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по исправлению допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
5. Фонд ведет учет поступивших и возвращенных излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов и (или) пени.
6. Плательщик в сроки и в порядке в установленном налоговым законодательством, представляет в орган государственных доходов по местонахождению налоговый отчет по исчисленным отчислениям и (или) взносам за лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы.
Плательщик в случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам представляет в орган государственных доходов, направивший уведомление, список работников, за которых производятся отчисления и (или) взносы, в сроки, предусмотренные пунктом 4-1 статьи 31 Закона.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.04.2020 № ҚР ДСМ-33/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных отчислений и (или) взносов и (или) пени по плательщикам, зарегистрированным в порядке, установленном Налоговым кодексом.
8. Плательщик, осуществляющий уплату отчислений и (или) взносов в фонд, при необходимости запрашивает и получает от Государственной корпорации информацию о перечисленных суммах отчислений и (или) взносов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
Приложение 1
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или)
пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату
отчислений и (или) взносов
Форма
Председателю Правления
некоммерческого акционерного
общества "Фонд социального
медицинского страхования"
__________________________
(указать фамилию, имя,
отчество (при его наличии))
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.02.2021 № ҚР ДСМ-21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени, или банком,
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы излишне (ошибочно) уплаченных отчислений,
взносов и (или) пени, перечисленных платежным поручением от "___" ___20___г. № ___,
референс _________, общая сумма платежа ________, общая сумма возврата_________ на:
№ п/п
ИИН
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
1
2
3
N
Корректировка последующими платежами невозможна по причине (нужное отметить):

1. Төлеушi немесе банк бiр немесе бiрнеше төлем тапсырмасы негiзiнде екi немесе одан да көп рет қордың шотына қате аударылған;
2. Артық есептелген (бөлшектеп қайтару);
3. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына, 28 бабының 7-тармағына сәйкес аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған, олар үшін жарнаны мемлекет төлейтін адамдар үшін қате аударылған;
4. Төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
5. Төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде төлем кезеңінде қате жіберілген;
6. Төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
7. Аударымдар және (немесе) жарналар және (немесе) өсімпұлдар болып табылмайтын қаражат қордың шотына қате аударылды;
8. Дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалығы ретінде тіркелмеген жеке тұлға аударған;
9. "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын салық салу мәселелері бойынша iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысына сәйкес аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған адамдар.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді (керегін белгілеу) сұраймыз:
төлем тапсырмасында көрсетілген банк деректемелеріне (құжат);
банктік деректемені ауыстырған кезде келесі деректемелерді толтыру қажет:
Төлеушінің атауы: _______________
ЖСН (БСН): ____________________
Төлеушінің БСК: _________________
Төлеушінің банкі: ________________
Төлеушінің ЖСК (IBAN): ________________________________
(20-сандық ағымдағы дербес банктік есеп-шоты)
Қосымша:
1) жарналарды пайдасына жүргізген жеке тұлғадан соманы қайтаруға келісімі туралы арызы (қажет болған жағдайда);
2) төлем құжатының көшірмесі не аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың төленгенін растайтын құжат.
Басшы _____________________________________/______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / қолы)
Бас бухгалтер (болған жағдайда)________________/_______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөртаңбамен расталады (факсимильді қолтаңбаға жол берілмейді).
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе)
толық төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш
Мен, ________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
ЖСН _________________________
Осы арқылы __________ (жыл, ай) кезені (дері) __________ соманы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру төленген артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын менің пайдама қайтаруға келісім беремін.
_________________
(қолы, күні)
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Анықтама-растау
растайды,
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеушінің атауы)
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ-ға аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеген кезде олар үшін аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілген жұмыскерлер мен жеке тұлғалардың тізімдерінде мынадай төлем тапсырмаларында қателіктер жіберілгенін растайды:
р/с №
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Референс
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қате аударылған (теңге)
Аударылуға тиісті (теңге)
Кезең
Сомасы (теңге)
Кезең
Сомасы (теңге)
Басшы ______________________/________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Бас бухгалтер ______________________/__________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін өсімпұлдың
артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтарудан бас тарту туралы ақпарат
20___жылғы "___" _______
Азамат ______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН ________________________________
______________________________ себебі бойынша қайтарудан бас тартылды
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылды
Басшы ______________________________
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе)
толық төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
(бұдан әрі – КеАҚ)
Басқармасының төрағасына
__________________________
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) көрсетілсін)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы 20__ жылғы "___" _______ № ___ өкімге сәйкес мынадай төлеушілер бойынша "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ-дан келіп түскен, қате есептелген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың сомаларын қайтару туралы хабарлайды:
р/с №
Төлеушінің атауы
Сомасы (теңге)
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ төлем тапсырмасының нөмірі мен күні
Негіздеме
Барлығы:
Басшы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

1. Ошибочно перечислены на счет фонда плательщиком или банком два и более раз на основании одного или нескольких платежных поручений;
2. Излишне начислены (частичный возврат);
3. Ошибочно уплачены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов в соответствии с пунктом 3 статьи 27, пунктом 7 статьи 28
Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", взносы за которых уплачиваются государством;
4. Неверно указан код назначения платежа;
5. В списочной части платежного поручения допущены ошибки в периоде платежа;
6. Неверно указаны реквизиты плательщика;
7. Ошибочно перечислены на счет фонда средства, не являющиеся отчислениями и (или) взносами и (или) пеней;
8. Перечислены физическим лицом, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой,
а также крестьянского или фермерского хозяйства;
9. Лица, освобожденные от уплаты взносов и отчислений в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 224
"О дальнейших мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения".
Возврат просим произвести (нужное отметить) по следующим реквизитам:
☐ на банковские реквизиты, указанные в платҰжном поручении (документ);
☐ при смене банковского реквизита необходимо заполнять следующие реквизиты:
Наименование плательщика:__________________
БИН (ИИН):___________________________________
БИК плательщика:___________________________
Банк плательщика:___________________________
ИИК (IBAN) плательщика:____________________ (20-ти значный номер банковского счета)
Приложение:
1) заявление о согласии на возврат сумм от физического лица, в пользу которого произведены взносы (при необходимости);
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов и (или) пени.
Руководитель ________________________________ ____________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер (при наличии) _____________ ___________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью (факсимильная подпись не допускается).
Приложение 2
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Заявление
Я, ________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
ИИН _________________________
Настоящим даю согласие на возврат излишне (ошибочно) уплаченных взносов на
обязательное социальное медицинское страхование в мою пользу в сумме________________
за период (ы) _______________ (год, месяц) _________________
(подпись)                   (дата)
Приложение 3
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Справка-подтверждение
подтверждает,
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени)
что при уплате отчислений и (или) взносов и (или) пени в НАО "Фонд социального медицинского страхования" были допущены ошибки в списках работников и физических лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы в следующих платежных поручениях:
№ п/п
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Общая сумма платежного поручения
Референс
Индивидуальный идентификационный номер)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Перечислено ошибочно (тенге)
Надлежало перечислить (тенге)
Период
Сумма (тенге)
Период
Сумма (тенге)
Руководитель _______________________________________/______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Главный бухгалтер____________________________________________/__________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Информация об отказе в возврате отчислений и (или) взносов и (или) пени
от "___" _______20___года
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН _______________
Отказано в возврате по причине ______________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
Руководитель _________________________
Приложение 5
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Председателю Правления
НАО "Фонд социального
медицинского страхования"
__________________________
(указать фамилию, имя, отчество
(при его наличии)
Государственная корпорация "Правительство для граждан" уведомляет о возврате сумм ошибочно перечисленных отчислений и (или) взносов и (или) пени, поступивших из НАО "Фонд социального медицинского страхования", в соответствии с распоряжением от "__" ______ 20__ года № __ по следующим плательщикам:
№ п/п
Наименование плательщика
Сумма (тенге)
Номер и дата платежного поручения НАО "Фонд социального медицинского страхования"
Основание
Всего:
Руководитель__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)