Әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 маусымдағы № 361 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 шілдеде № 15364 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 4-2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 19 маусымдағы
№ 361 бұйрығымен бекітілген
Әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау әдістемесі
1. Әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 4-2-тармағына сәйкес әзірленген және әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қажеттілікті бағалау үшін қолданылады.

Об утверждении Методики оценки потребности в обслуживании воздушного движения
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июня 2017 года № 361. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2017 года № 15364.
В соответствии с пунктом 4-2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки потребности в обслуживании воздушного движения.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждена приказом
Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 июня 2017 года № 361
Методика оценки потребности в обслуживании воздушного движения
1. Методика оценки потребности в обслуживании воздушного движения (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 4-2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и применяется для оценки потребности в обслуживании воздушного движения.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 21.10.2022 № 586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілер – әуе қозғалысын және (немесе) басқа да аэронавигациялық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;
2) әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі - ӘҚК)– әуе қозғалысына ұшу-ақпараттық қызмет көрсету, авариялық хабар беру, диспетчерлік қызмет көрсету (аумақтық диспетчерлік қызмет көрсету, қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету);
3) әуе қозғалысының қарқындылығы – ӘҚҚ (ӘҚК секторы, трасса, учаскесі, әуеайлақ ауданы) арқылы бір уақыт бірлігінде өтетін әуе кемелерінің саны;
4) тұрақты рейс – авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс;
5) халықаралық ұшу – әуе кемесiнің шет мемлекет шекарасын кесiп өтетін ұшуы;
3. ӘҚК қажеттілігі мыналарды есепке ала отырып айқындалады:
1) тиісті әуе қозғалысының түрлері;
2) әуе қозғалысының қарқындылығы;
3) метеорологиялық жағдай;
4) осы ауданға немесе осы орынға қатысы болуы мүмкін басқа да факторлар.
4. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілер әрбір нақты аудан немесе орын үшін қолдануға жататын ӘҚК түрін белгілейді, ол Әдістеме негізінде жүргізілген бағалау нәтижесінен төмен бола алмайды.
5. ӘҚҚК-ге қажеттілікті бағалау осы Әдістеменің 3-тармағының ережелерін есепке ала отырып, ӘҚҚК түрлерінің күрделілігін сыныптау негізінде және олардың қажеттілігін осы Әдістеменің қосымшасына сәйкес айқындалады.
6. Нақты ауданға немесе орынға сәйкес келетін бірнеше өлшемдері қолданған жағдайда ӘҚК қажеттілікті бағалау айтарлықтай күрделі ӘҚК түрі қолданылатын өлшемдер бойынша анықталады.
7. Осы Әдістемеде көрсетілмеген өлшемдерді қолдану қажеттілігі жағдайында аэронавигациялық қызмет көрсетуші аэронавигациялық тексерулер негізінде қолданылатын ӘҚК түрлерін белгілейді.
Әуе қозғалысына қызмет
көрсетуге қажеттілікті
бағалау әдістемесіне
қосымша
ӘҚК түрлерінің күрделілігі мен олардың қажеттілігін айқындау сыныптамасы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 21.10.2022 № 586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кесте. ӘҚК түрлерінің күрделілік сыныптамасы
ӘҚК түрі
Күрделілік деңгейі
Маршрут бойынша ұшу кезеңі
Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету (жақындау диспетчерлік қызмет көрсету)
Айтарлықтай күрделі
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету
Күрделі емес
Әуеайлақ ауданында ұшу кезеңі
Әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету
Айтарлықтай күрделі
Әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету
Күрделі емес
2-кесте. Ұшу түрі мен метеорологиялық жағдайға қарай маршрут бойынша ұшу кезеңі үшін ӘҚК түрінің қажеттілігі
ӘҚК түрі
Өлшемдер
Халықаралық ұшу
Тұрақты рейс
Аспаптар бойынша ұшу қағидалары бойынша ұшу (АҰҚ)
ҰКҚ ұшу қағидалары бойынша ұшу (ВҰҚ)
Әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету:

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.10.2022 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Методике применяются следующие термины и определения:
1) поставщик аэронавигационного обслуживания – юридическое лицо, обеспечивающее организацию воздушного движения и (или) другое аэронавигационное обслуживание;
2) обслуживание воздушного движения (далее – ОВД) – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
3) интенсивность воздушного движения – количество воздушных судов, проходящих через район ОВД (сектор ОВД, трассу, участок трассы, район аэродрома) в единицу времени;
4) регулярный рейс – рейс, выполняемый в соответствии с установленным и опубликованным авиакомпанией расписанием;
5) международный полет – полет воздушного судна, при котором воздушное судно пересекает границу иностранного государства.
3. Потребность в ОВД определяется с учетом:
1) типов соответствующего воздушного движения;
2) интенсивности воздушного движения;
3) метеорологических условий;
4) других факторов, которые могут иметь к этому отношение для данного района или данного места.
4. Поставщик аэронавигационного обслуживания для каждого конкретного района либо места устанавливает вид ОВД, подлежащий применению, который не может быть ниже, чем в результате оценки проведенной на основе Методики.
5. Оценка потребностей в ОВД проводится на основе классификации сложностей видов ОВД и определения их потребности согласно приложению к настоящей Методике, с учетом положений пункта 3 настоящей Методики.
6. В случае применения нескольких подходящих для конкретного района или места критериев, оценка потребности в ОВД определяется по критерию, где применяется более сложный вид ОВД.
7. В случаях потребности в применении критерия, не указанного в настоящей Методике, поставщик аэронавигационного обслуживания устанавливает применяемый вид ОВД на основе аэронавигационного исследования.
Приложение
к Методике оценки
потребности в обслуживании
воздушного движения
Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.10.2022 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классификация сложностей видов ОВД и определение их потребности
Таблица1. Классификация сложности видов ОВД
Вид ОВД
Уровень сложности
Этап полета на маршруте
Районное диспетчерское обслуживание (диспетчерское обслуживание подхода)
Более сложный
Полетно-информационное обслуживание
Менее сложный
Этап полета в районе аэродрома
Аэродромное диспетчерское обслуживание
Более сложный
Аэродромное полетно-информационное обслуживание
Менее сложный
Таблица 2. Потребность вида ОВД для этапа полета на маршруте в зависимости от вида полета и метеорологических условий
Вид ОВД
Критерии
Тип воздушного движения
Метеорологические условия
Международные полеты
Внутренние полеты
Полеты по ППП
Полеты по ПВП
Диспетчерское обслуживание воздушного движения:

1. Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету
+
+
+
-
2. Жақындау диспетчерлік қызмет көрсету
+
+
+
-
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету
+
+
+
+
Авариялық хабарлау
+
+
+
+
Маршруттағы ұшу кезеңі үшін ӘҚК түрі қажетігінің ұшу түрі және әуе қозғалысының метеорологиялық жағдайға байланысты "+" белгісімен көрсетіледі.
* Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету "ауа-жер" тұрақты радиобайланыс болған кезде және аэронавигациялық ұйым жүргізген тәуекелді бағалауға сәйкес қамтамасыз етіледі.
3-кесте. Әуеайлақ мәртебесіне, сондай-ақ ұшу қарқындылығына (санына) қарай ӘҚК түріне қажеттілік
ӘҚК түрі
Өлшемдер
Әуеайлақтағы ұшу қарқындылығы (ұшу-қону операцияларының бір жылдағы саны *)
Басқа факторлар (әуеайлақты сертификаттау)
Әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету
+ (сертификатталған 24 немесе одан асатын жолаушылар орны бар әуе кемелерінде ВҰҚ бойынша 10 000 асатын немесе АҰҚ бойынша 1500 немесе одан асатын немесе АҰҚ бойынша тұрақты ұшу немесе ВҰҚ бойынша тұрақты ұшу жағдайында)
+ (ИКАО I-III санаты бойынша сертификатталатын барлық)
Әуеайлақтық ұшу-ақпараттық диспетчерлік қызмет көрсету

1. районное диспетчерское обслуживание*
+
+
+
-
2. диспетчерское обслуживание подхода
+
+
+
-
Полетно-информационное обслуживание
+
+
+
+
Аварийное оповещение
+
+
+
+
Потребность вида ОВД для этапа полета на маршруте в зависимости от вида полета и метеорологических условий воздушного движения указана знаком "+".
* Районное диспетчерское обслуживание обеспечивается при наличии устойчивой радиосвязи "воздух-земля" и в соответствии с оценкой риска, проведенной аэронавигационной организацией.
Таблица № 3 Потребность вида ОВД в зависимости от статуса аэродромов, а также интенсивности (количество) воздушного движения
Вид ОВД
Критерии
Интенсивность воздушного движения (количество взлетно-посадочных операций в год*)
Другие факторы (сертификация аэродрома)
Аэродромное диспетчерское обслуживание
+ (при условии более 10000 по правилам визуальных полетов, или 1500 и более по правилам полетов по приборам, или регулярные рейсы по правилам полетов по приборам, или регулярные рейсы по правилам визуальных полетов на воздушных судах с сертифицированным количеством пассажирских мест 24 и более)
+ (для сертифицированных аэродромов)
Аэродромное полетно-информационное обслуживание

+ (сертификатталған 19 немесе одан асатын жолаушылар орны бар әуе кемелерінде ВҰҚ бойынша 5000 асатын немесе АҰҚ бойынша 500 немесе одан асатын немесе ВҰҚ бойынша тұрақты ұшу жағдайында)
+ (барлық қалған сертификатталған әуеайлақтар)
* бір жылда ұшып-қону операцияларының саны ӘҚК қажеттілігін бағалау алдындағы күнтізбелік үш жылдың нәтижелері бойынша орташа ретінде айқындалады. Қайта ашылатын әуежайлар үшін бағалау әуеайлақты әлеуетті пайдаланушылармен кеңесу негізінде анықталған әуеайлақты пайдаланушыларды болжамды деректері бойынша жүзеге асырылады;
Әуе айлақтың сертификатталуына, сондай-ақ әуе қозғалысының қарқындылығына (санына) байланысты ӘҚК түрінің қажетігі "+" белгісімен көрсетіледі;
ӘҚҚ бақылау жүйесіне қажеттілікті аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші айқындайды. Мұндай қажеттілік әуе қозғалысының тығыздығы (қарқындылығы) рәсімдік эшелондауды қолдану ӘҚҚ органдары тарапынан әуе кемелерінің кідіруіне әкеп соқтыратындай болғанда туындайды.

+ (при условии более 5000 по правилам визуальных полетов, или 500 и более по правилам полетов по приборам, или регулярные рейсы по правилам визуальных полетов на воздушных судах с сертифицированным количеством пассажирских мест менее 19 и более)
+ (для сертифицированных аэродромов)
* количество взлетно-посадочных операций в год определяется как среднее по результатам трех календарных лет, предшествующим оценки в потребности ОВД. Для вновь открываемых аэродромов, оценка осуществляется по прогнозируемым данным эксплуатанта аэродрома, определенным на основе консультаций с потенциальными пользователями аэродрома;
потребность вида ОВД в зависимости от сертификации аэродрома, а также интенсивности (количество) воздушного движения указана знаком "+";
потребность в системе наблюдения ОВД определяется поставщиком аэронавигационного обслуживания. Такая потребность возникает, когда плотность (интенсивность воздушного движения) такова, что применение процедурного эшелонирования будет приводить к задержкам воздушных судов со стороны органов ОВД