Медицина қызметкерлерінің кезекшілігін ұйымдастыру және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 857 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 желтоқсанда № 16071 болып тіркелді.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына 5-қосымшаға ескертпенің 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медицина қызметкерлерiнiң кезекшiлiгiн ұйымдастыру және ақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 22 қарашадағы
№ 857 бұйрығымен
бекітілген
Медицина қызметкерлерiнiң кезекшiлiгiн ұйымдастыру және ақы төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Медицина қызметкерлерінің кезекшiлiгiн ұйымдастыру және ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына 5-қосымшаға ескертпенің 2-тармағына сәйкес әзірленді және медицина қызметкерлерiнiң кезекшiлiгiн ұйымдастыру және ақы төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и оплаты дежурств медицинских работников
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 857. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2017 года № 16071.
В соответствии с пунктом 2 примечания к приложению 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и оплаты дежурств медицинских работников.
2. Департаменту финансов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2017 года № 857
Правила
организации и оплаты дежурств медицинских работников
Глава 1. Общие положения
1. Правила организации и оплаты дежурств медицинских работников разработаны в соответствии с пунктом 2 примечания к приложению 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и определяют порядок организации и оплаты дежурств медицинских работников (далее – Правила).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
еңбекке ақы төлеу – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне, сондай-ақ келiсiмдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушiнiң актiлерiне сәйкес жұмыс берушiнiң қызметкерге еңбегi үшiн берiлетiн сыйақының мiндеттi төлеуін қамтамасыз етуге байланысты қатынастар жүйесi;
кезекшілік – Еңбек кодексіне, жұмыс берушінің актісіне және еңбек шарты жағдайларына сәйкес түнгі уақытта, мереке және демалыс күндері еңбек міндеттерін атқару уақытының кезеңі;
медицина қызметкерлері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
мереке күндерi – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндерi.
2- тарау. Медицина қызметкерлерiнiң кезекшiлiгiн ұйымдастыру және ақы төлеу тәртібі
3. Медициналық ұйымдарда медициналық көмекті тәулiктің кез келген уақытына және апта күндеріне қарамастан көрсету кезінде, медицина қызметкерлері үшін түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері бекітілген кезекшілік кестесіне сәйкес кезекшілік тағайындалады.
4. Кезекшілік кестесі Еңбек кодексінің 68-бабына сәйкес жұмыс уақытының ұзақтығына қойылатын талаптарды ескере отырып, әр айдың соңында дәрігерлер, орта және кіші медицина қызметкерлері үшін жеке дайындалады және медициналық ұйымның басшысы бекітеді.
5. Медицина қызметкерлерін кезекшілікке тарту бекітілген кезекшілік кестесінің және денсаулық сақтау ұйымы басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
6. Ұйым басшысы тәуліктік көмекті қамтамасыз ету және кезекшілікті қамтамасыз ету үшін штат кестесін қосымша дәрігерлік және мейірбикелік лауазымды енгізеді не дәрігерлердің, орта және кіші медицина қызметкерлерінің бар құрамымен кезекшілікті қамтамасыз етеді.
7. Түнгі уақыттағы, демалыс және мереке күндеріндегі, сондай-ақ үстеме уақыттағы кезекшілікке ақы төлеу Еңбек кодексіне сәйкес жүргізіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
оплата труда – система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты работнику вознаграждения за его труд в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
дежурство – период времени, в течение которого работник в соответствии с Трудовым кодексом, актами работодателя и условиями трудового договора выполняет трудовые обязанности в ночное время, праздничные и выходные дни;
праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
медицинские работники – физические лица, имеющие профессиональное медицинское образование и осуществляющие медицинскую деятельность.
Глава 2. Порядок организации и оплаты дежурств медицинских работников
3. В медицинских организациях при оказании медицинской помощи независимо от времени суток и дней недели, для медицинских работников устанавливаются дежурство в ночное время, выходные и праздничные дни в соответствии с утвержденным графиком дежурств.
4. График дежурств составляется с учетом требований продолжительности рабочего времени в соответствии со статьей 68 Трудового кодекса, в конце каждого месяца, отдельно для врачей, среднего и младшего медицинского персонала и утверждается руководителем медицинской организации.
5. Привлечение к дежурству медицинских работников осуществляется на основании утвержденного графика дежурств и приказа руководителя организаций здравоохранения.
6. Руководитель организации для обеспечения круглосуточной помощи и обеспечения дежурства вводит в штатное расписание дополнительные врачебные и сестринские должности либо обеспечивает дежурство имеющимся составом врачей, среднего и младшего медицинского персонала.
7. Оплата дежурств в ночное время, выходные и праздничные дни, а также сверхурочное время производится в соответствии с Трудовым кодексом.