"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 188 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 16162 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.04.2019 № 49 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы заңды тұлға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензия және лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдіргенге дейін толық көлемде ақшалай нысанда қалыптастырылады.
Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) Астана және Алматы қалаларында орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 30 000 000 (отыз миллион) Қазақстан теңгесін;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 188. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2017 года № 16162. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 04.04.2019 № 49 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801, опубликованное 12 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Квалификационные требования к уполномоченным организациям";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уставный капитал уполномоченной организации формируется в денежной форме в полном объеме до обращения юридического лица за получением лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии.
Минимальный размер уставного капитала уполномоченной организации составляет:
1) 30 000 000 (тридцать миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с местом нахождения в городах Астана и Алматы;

2) облыстардың әкімшілік орталықтарында орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 20 000 000 (жиырма миллион) Қазақстан теңгесін;
3) өзге жерде орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 10 000 000 (он миллион) Қазақстан теңгесін құрайды.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін ашқан кезде оның ақшалай нысанда қалыптастырылатын жарғылық капиталы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес ұлғайтылуға тиіс.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті ұйымның біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттар ретінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер;
2) Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталға жарна ретіндегі ақшаның есептелуін растайтын екінші деңгейдегі банктің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдірген күнге дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес берілген құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме);
3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған);
4) ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындау үшін техникалық құралдардың сипаттамаларын айқындайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі (көшірмелері);
5) бақылау-касса аппаратын дайындаушы зауыт паспортының көшірмесі немесе компьютерлік жүйенің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаты бар құжаттың (құжаттардың) көшірмесі (көшірмелері);
6) компьютерлік жүйе болмаған жағдайда Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаты бар құжаттың (құжаттардың) көшірмесі (көшірмелері);
7) бейнебақылау жүйесінің Қағидалардың талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі (көшірмелері).";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Уәкілетті ұйымдарды лицензиялау тәртібі және талаптары";
13-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін ашқан кезде екінші деңгейдегі банктің қолданыстағы лицензияның қосымшасын алу үшін өтініш жасаған күнге дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес берілген, жарғылық капиталды толықтыру мақсаттары үшін уәкілетті ұйымның банк шотына ақшаның есептелуін растайтын құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) ұсынылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) 20 000 000 (двадцать миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с местом нахождения в административных центрах областей;
3) 10 000 000 (десять миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с иным местом нахождения.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. При открытии уполномоченной организацией дополнительного обменного пункта ее уставный капитал, формируемый в денежной форме, должен быть увеличен в соответствии с требованиями пункта 6 Правил.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В качестве документов о соответствии уполномоченной организации квалификационным требованиям представляются следующие документы:
1) сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 6 Правил, выданный не ранее тридцати календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии;
3) копия документа, подтверждающего прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) документа, предусмотренного трудовым законодательством Республики Казахстан и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой;
4) копия (копии) документа (документов), определяющего (определяющих) характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков;
5) копия паспорта завода-изготовителя контрольно-кассового аппарата или копия (копии) документа (документов), содержащего (содержащих) краткое описание функциональных возможностей и характеристик компьютерной системы;
6) копия (копии) документа (документов), содержащего (содержащих) краткое описание функциональных возможностей и характеристик программного обеспечения для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил в случае отсутствия компьютерной системы;
7) копия (копии) документа (документов), подтверждающего (подтверждающих) соответствие системы видеонаблюдения требованиям Правил.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок и условия лицензирования уполномоченных организаций";
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"При открытии уполномоченной организацией дополнительного обменного пункта представляется документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег для целей пополнения уставного капитала, выданный не ранее тридцати календарных дней до даты обращения за получением приложения к действительной лицензии.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Ұлттық Банк филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің үй-жайына және техникалық жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексереді.";
15-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банк филиалы лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде және Рұқсаттар туралы заңның 33 және 34-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Бұл ретте қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша ұсынылады.";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Электрондық лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру, қайта ресімдеу бойынша электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11534 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысымен бекітілген "Уәкілетті ұйымдарға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы Қағидаларда белгіленген тәртіппен көрсетіледі.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарғылық капиталдың мөлшері ұлғайған жағдайда екінші деңгейдегі банктің жарғылық капиталды толықтыру мақсаттары үшін уәкілетті ұйымның банк шотына ақшаның есептелуін растайтын құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) ұсынылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметтен бас тартқан жағдайда, уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банк филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және лицензияның және лицензияға қосымшалардың түпнұсқаларын қазақ және орыс тілдерінде қайтарады (қағаз нысанында берілген лицензия және лицензияға қосымшалар үшін).
Уәкілетті ұйым өз филиалының қызметін ерікті тоқтатқан жағдайда тиісті шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қызметі тоқтатылатын филиалды есептік тіркеу орны бойынша бұл туралы Ұлттық Банк филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және уәкілетті ұйымның қызметін тоқтататын филиалының айырбастау пункттеріне берілген лицензияға қосымшалардың қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқаларын қайтарады (қағаз нысанында берілген лицензияға қосымшалар үшін).
Айырбастау пунктін жапқан жағдайда, уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пункті жабылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банк филиалына қабылданған шешім туралы жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және лицензияға қосымшаның қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқасын қайтарады (қағаз нысанында берілген қосымша үшін).";
4-тараудыңтақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Уәкілетті банктердің айырбастау пункттерін ашу, қызметін тоқтата тұру, жаңарту, жабу туралы хабарлау тәртібі";

"14. Осмотр обменного пункта уполномоченной организации на соответствие требованиям, предъявляемым к его помещению и технической оснащенности, проводится филиалом Национального Банка в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.";
часть третью пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется филиалом Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня представления полного пакета документов и в порядке, установленном статьями 33 и 34 Закона о разрешениях. При этом заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой по форме, согласно приложению 6 к Правилам, представляется в течение тридцати календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии.";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Электронные государственные услуги по выдаче, переоформлению электронной лицензии и (или) приложения к лицензии оказываются в установленном Правилами порядке через веб-портал "электронного правительства" в соответствии со Стандартом государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченным организациям", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11534.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"В случае увеличения размера уставного капитала представляется документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег для целей пополнения уставного капитала.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает о принятом решении филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения и возвращает оригиналы лицензии и приложения к лицензии на казахском и русском языках (для лицензии и приложений к лицензии, выданных в бумажной форме).
В случае добровольного прекращения деятельности своего филиала уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает об этом филиал Национального Банка по месту учетной регистрации прекращающего деятельность филиала с приложением копии соответствующего решения и возвращает оригиналы приложений к лицензии, выданных на обменные пункты прекращающего деятельность филиала уполномоченной организации, на казахском и русском языках (для приложений к лицензии, выданных в бумажной форме).
В случае закрытия обменного пункта уполномоченная организация (ее филиал) в течение десяти рабочих дней с даты закрытия обменного пункта письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает филиал Национального Банка о принятом решении и возвращает оригинал приложения к лицензии на казахском и русском языках (для приложения, выданного в бумажной форме).";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок уведомления уполномоченными банками об открытии, приостановлении, возобновлении деятельности, закрытии обменных пунктов";

мынадай мазмұндағы 26-1 және 26-2-тармақтармен толықтырылсын:
"26-1. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігі жоғалған, бүлінген жағдайда Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банктен (оның филиалынан) жазбаша өтініш түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бастапқы куәлігінің нөмірі мен күнін, сондай-ақ жоғарғы оң жақ бұрышында "Телнұсқа" жазбасын және телнұсқа берілген күнді көрсете отырып уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігінің телнұсқасын береді.
26-2. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бұрын берілген куәлігінде қателер анықталған жағдайда уәкілетті банк (оның филиалы) қателерді түзету туралы еркін нысанда өтініш береді.
Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банк (оның филиалы) тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бастапқы куәлігінің нөмірі мен күнін көрсете отырып уәкілетті банктің айырбастау пунктінің тиісті түзетулер көрсетілген куәлігін береді.";
27-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Айырбастау пункті қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлама айырбастау пункті соңғы операцияны жүргізгеннен кейінгі келесі жұмыс күні жіберіледі. Бұл ретте уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің қағаз нысанында берілген, қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқасы және (немесе) телнұсқасы айырбастау пункті қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына қайтарылуға жатады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Айырбастау пункттеріне қойылатын талаптар және олардың жұмыс істеу шарттары";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 250 қаулысымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес айырбастау пунктінің үй-жайын күзетуді ұйымдастыру және жайластыру;
2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы күнтізбелік отыз күн бойы ақпараттың жазылуын және сақталуын қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы және клиент болуға тиіс, ал тиісті қондырғылар бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнатылады;

дополнить пунктами 26-1 и 26-2 следующего содержания:
"26-1. В случае утери, порчи свидетельства обменного пункта уполномоченного банка филиал Национального Банка в течение двух рабочих дней со дня поступления письменного заявления уполномоченного банка (его филиала) выдает дубликат свидетельства обменного пункта уполномоченного банка по форме, согласно приложению 9 к Правилам, с указанием номера и даты первоначального свидетельства обменного пункта уполномоченного банка, а также в правом верхнем углу надписи "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
26-2. В случае обнаружения ошибок в ранее выданном свидетельстве обменного пункта уполномоченного банка уполномоченный банк (его филиал) подает заявление в произвольной форме об их исправлении.
Филиал Национального Банка в течение двух рабочих дней со дня подачи уполномоченным банком (его филиалом) соответствующего заявления выдает свидетельство обменного пункта уполномоченного банка с соответствующими исправлениями по форме, согласно приложению 9 к Правилам, с указанием номера и даты первоначального свидетельства обменного пункта уполномоченного банка.";
часть вторую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Уведомление о прекращении деятельности обменного пункта направляется на следующий рабочий день после проведения последней операции обменным пунктом. При этом оригинал и (или) дубликат свидетельства обменного пункта уполномоченного банка на казахском и русском языках, выданный в бумажной форме, подлежит возврату в филиал Национального Банка в течение десяти рабочих дней после направления уведомления о прекращении деятельности обменного пункта.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Требования к обменным пунктам и условия их функционирования";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 250, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080;
2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации в течение тридцати календарных дней, при этом в зоне видимости видеонаблюдения должны находиться рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения;

3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін компьютерлік жүйемен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі бар кассир.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінде айырбастау пунктінің үй-жайында орнатылған жабдықтың жұмыс істеуін, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасының талаптарына сәйкес бейнебақылау жүйесінің ақпаратын жазуды және сақтауды қамтамасыз етеді.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Әрбір айырбастау пунктінде клиенттерге көрінетін қолжетімді жерде мынадай ақпарат орналастырылады:
1) лицензияны алу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес талап етілмеген жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияның көшірмесі;
2) уәкілетті ұйымдар үшін – Ұлттық Банктің филиалы осы айырбастау пунктіне берген қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның көшірмесі;
3) уәкілетті банктер үшін – Ұлттық Банк филиалының осы айырбастау пунктіне берген уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің көшірмесі (уәкілетті банк осындай куәлікті алғаннан кейін);
4) айырбастау пунктінің жұмыс режимі;
5) айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операциялар жүргізілетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы мәліметтерден тұратын, клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр көлемінде);
6) айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған, айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын Ұлттық Банк филиалы туралы және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде Ұлттық Банк филиалы атына шағым жіберу мүмкіндігі туралы мәліметтер қамтылатын, Қағидаларға 10-қосымшағанысан бойынша ақпарат;
7) айналысқа жарамды және айналысқа жарамсыз банкноттардың негізгі белгілері туралы, сондай-ақ төлемге немесе айналысқа жіберуге жарамсыз шетел валютасының банкноттарын инкассоға қабылдау тәртібі мен талаптары туралы ақпарат;

3) рабочее место кассира оборудуется компьютерной системой либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) кассир, прошедший подготовку по работе с наличной иностранной валютой либо имеющий опыт работы с наличной иностранной валютой не менее шести месяцев.
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, в процессе осуществления деятельности обменного пункта обеспечивает функционирование оборудования, установленного в помещении обменного пункта, а также запись и хранение информации системы видеонаблюдения в соответствии с требованиями подпункта 2) части первой настоящего пункта.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения клиентами месте размещается следующая информация:
1) копия действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) для уполномоченных организаций – копия действительного приложения к действительной лицензии, выданного филиалом Национального Банка на данный обменный пункт;
3) для уполномоченных банков – копия свидетельства обменного пункта уполномоченного банка, выданного филиалом Национального Банка на данный обменный пункт, (после получения уполномоченным банком такого свидетельства);
4) режим работы обменного пункта;
5) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метра в высоту и 0,4 метра в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой в обменном пункте проводятся операции по покупке и (или) продаже;
6) информация для клиентов обменного пункта по форме, согласно приложению 10 к Правилам, содержащая сведения о филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта, и о возможности направления жалобы в этот филиал Национального Банка при наличии замечаний к работе данного обменного пункта;
7) информация об основных признаках годных к обращению и негодных к обращению банкнот, а также о порядке и условиях принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты;

8) Ұлттық Банктің осы актінің қолданылу кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгемен сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейтін актісінің көшірмесі;
9) клиенттерге қызмет көрсетуді жүзеге асыратын кассир туралы ақпарат (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса).";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер туындаған мән-жайлар (техникалық іркіліс, бұзылу немесе басқа да себептер) нәтижесінде айырбастау пунктінің үй-жайы, айырбастау пунктінің жұмыс істеуіне арналған жабдық және (немесе) айырбастау пунктінің қызметкерлері Қағидалардың 31-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілмейді.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Айырбастау пункттерінде қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Айырбастау пункттері бағамдарды белгілеу туралы өкімнің негізінде белгіленген сатып алу, сату бағамдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операцияларды жүргізеді.
Бағамдарды белгілеу туралы өкімде осы өкімнің қолданылуы басталатын күн мен уақытты (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың барлық түрлері үшін сатып алу, сату бағамдары болады.
Бағамдарды белгілеу туралы бір өкімде жүргізілетін айырбастау операцияларының сомасына байланысты бір мезгілде әр түрлі бағамдар белгілеуге рұқсат етіледі.";
42-тармақтың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"электрондық өкімді шығарған тұлғаны сәйкестендіру мүмкіндігі;";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Заңды төлем құралының негізгі белгілеріне банкнотта эмиссиялаған банк атауының, нөмірі мен сериясының, цифрлармен және жазумен номиналының, бет және сырт жақтарының негізгі суретінің, сондай-ақ қолдан жасаудан қорғау элементтерінің (ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін конфеттиді, қорғаныш жіптерін, микромәтінді, люминесцирлейтін суреттерді және басқаларды қоса алғанда, сутамғы белгі, магниттік белгілер, қағазға енгізілген түрлі-түсті талшықтар және басқада қолдан жасаудан қорғау элементтер) болуы жатады.
Валютаның эмитент елі шығарылған банкноттарға өзге не қосымша талаптар белгілеуі мүмкін.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға, (оның филиалы) банкноттардың түпнұсқалығын және төлем жасауға қабілеттігін анықтау жөніндегі анықтамалық және ақпараттық материалдарды осы өнім түрін көбейтумен айналысатын тұлғалардан дербес сатып алады.";

8) копия акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта;
9) информация о кассире (фамилия, имя и отчество (при его наличии), осуществляющем обслуживание клиентов.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В обменном пункте не проводятся обменные операции, если в результате возникших обстоятельств (технического сбоя, поломки или других причин) помещение обменного пункта, оборудование для функционирования обменного пункта и (или) персонал обменного пункта не соответствуют требованиям пункта 31 Правил.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Проведение операций с наличной иностранной валютой в обменных пунктах";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Обменные пункты проводят операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты в соответствии с курсами покупки, продажи, установленными на основании распоряжения об установлении курсов.
Распоряжение об установлении курсов содержит курсы покупки, продажи для всех видов валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, с указанием даты и времени (определяемого в часах и минутах) начала действия данного распоряжения.
В одном распоряжении об установлении курсов разрешается одновременно устанавливать различные курсы в зависимости от сумм проводимых обменных операций.";
абзац третий части первой пункта 42 изложить в следующей редакции:
"возможность идентификации лица, издавшего электронное распоряжение;";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. К основным признакам законного платежного средства относятся наличие на банкноте наименования эмиссионного банка, номера и серии, номинала цифрами и прописью, основного рисунка лицевой и оборотной стороны, а также элементов защиты от подделки (водяной знак, магнитные метки, внедренные в бумагу цветные волокна, включая видимые в ультрафиолетовых лучах конфетти, защитные нити, микротекст, люминесцирующие рисунки и другие элементы защиты от подделки).
Страной-эмитентом валюты могут быть установлены иные либо дополнительные требования к выпущенным банкнотам.
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиал) самостоятельно приобретает справочные и информационные материалы по определению подлинности и платежности банкнот у лиц, занимающихся тиражированием данного вида продукции.";

мынадай мазмұндағы 48-1-тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Мынадай бүлінулері бар:
1) банкноттың бейнесін айқындауға мүмкіндік беретін шамалы дәрежеде ескірген және ластанған;
2) егер жыртылған бөліктер сөзсіз бір банкнотқа тиесілі болса, желімделген жыртық бұрыштары немесе бөліктері бар (көлемі бір шаршы сантиметрден аспайтын);
3) банкноттың ені бойынша бір сантиметрден, ұзындығы, қиғаш сызығы бойынша төрт сантиметрден аспайтын, үш жыртықтан (оның ішінде желімделгендер) аспайтын;
4) егер олар банкноттардың түпнұсқалығын айқындауға кедергі келтірмесе және Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген белгілердің елу пайызынан астам жаппаса, ұсақ майлы және басқа дақтары, жазбалар және мөртабандардың таңбасы бар (банкноттың тесілгені немесе банкноттың түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатынын куәландыратын мөртабандарды қоспағанда, екі мөртабаннан, жазбалардан аспайтын);
5) тесік диаметрі бір миллиметрден аспайтын кемінде екі тесігі бар банкноттар айналысқа жарамды заңды төлем құралдары болып танылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Егер банкноттар Қағидалардың 48-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе және (немесе) мынадай бүлінулері болса:
1) бөлшектеліп жыртылған (оның ішінде желімделген);
2) бастапқы түсін жоғалтқан немесе оңып кеткен;
3) жанған немесе күйдірілген;
4) тұтас немесе едәуір дәрежеде (айналысқа жарамды заңды төлем құралының негізгі белгілерінің бірінің елу пайыздан астамы) бояу, сия, май төгілген;
5) ультракүлгін сәуле түсіргенде қағаздың жылтырауына әкеп соғатын сыртқы әсерлерге ұшыраған;
6) қасақана сипаттағы едәуір бүлінген (негізгі суреттері, атап айтқанда адамдардың портреттері өзгерген, қорғаныш жібі жойылған, едәуір жазбалардың болуы, оның ішінде ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін, екі мөртабанның іздері және банкноттың өтелгені туралы немесе түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатыны туралы растайтын мөртабан, диаметрі бір миллиметрден астам екіден артық тесіктері бар);
7) баспадан кеткен анық ақауы бар банкноттар (сутамғы белгісінің немесе қорғаныш жіптің болмауы немесе дұрыс орналаспауы, бейнелердің басылмауы немесе бұлыңғыр болуы);
8) геометриялық өлшемдердің азаюы жағына, сол сияқты ұлғаюы жағына үш миллиметрден артық өзгеруі;
9) банкнот бейнесінің көрінбей кетуіне әкеліп соғатын едәуір ескірген және (немесе) ластанған жерлері бар;
10) едәуір жұмсарған және (немесе) қаттылығын жоғалтқан банкноттар айналысқа жарамсыз болып танылады.
Тиісті шет мемлекеттің эмитент банкі жариялаған күнінен кейін айналыстан шығарылған банкноттар төлемге жарамсыз деп танылады.";
50-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Годными к обращению законными платежными средствами признаются банкноты, имеющие следующие повреждения:
1) потертости и загрязнения в незначительной степени, позволяющие определить изображение банкноты;
2) имеющие подклеенные оторванные углы или куски (площадью не более одного квадратного сантиметра), если оторванные части, безусловно, принадлежат одной и той же банкноте;
3) имеющие не более трех надрывов (в том числе заклеенных), не превышающих одного сантиметра по ширине, четырех сантиметров по длине, диагонали банкноты;
4) имеющие мелкие масляные и другие пятна, надписи и отпечатки штампов (не более двух штампов, надписей, кроме штампов, свидетельствующих о погашении банкноты или о том, что банкнота является не подлинной или образцом), если они не препятствуют определению подлинности банкнот и не перекрывают более пятидесяти процентов признаков, указанных в пункте 48 Правил;
5) имеющие не более двух проколов с диаметром отверстий не более одного миллиметра.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Банкноты признаются негодными к обращению, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 48-1 Правил, и (или) имеющие следующие повреждения:
1) разорванные на части (в том числе склеенные);
2) изменившие первоначальную окраску или обесцвеченные;
3) обожженные или прожженные;
4) залитые полностью или в значительной степени (более пятидесяти процентов одного из основных признаков годного к обращению законного платежного средства) краской, чернилами, маслом;
5) подвергнутые внешним воздействиям, приведшим к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах;
6) имеющие значительные повреждения умышленного характера (изменены основные рисунки, в частности, портреты людей, удалена защитная нить, наличие значительных надписей, в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах, более двух отпечатков штампов и штампов, свидетельствующих о погашении банкноты или, что банкнота является неподлинной или образцом, более двух проколов с диаметром отверстий более одного миллиметра);
7) банкноты, имеющие явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
8) изменившие геометрические размеры более чем на три миллиметра, как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения;
9) имеющие значительные потертости и (или) загрязнения, приведшие к утрате изображения банкноты;
10) банкноты, которые значительно разрыхлены и (или) потеряли жесткость.
Неплатежными признаются банкноты, выведенные из обращения после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.";
часть первую пункта 50 изложить в следующей редакции:

"50. Төлемге жарамайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз банкноттарды сатып алуды және ауыстыруды шетел банктерімен тиісті шетел валюталарымен инкассалық операцияларды жүзеге асыру бойынша корреспонденттік қатынастары және (немесе) шарттық қатынастары бар уәкілетті банктер жүзеге асырады.";
51-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айырбастау пунктінде жүргізілетін әрбір айырбастау операциясы аяқталғаннан кейін электрондық түрде жүргізілетін және Қағидаларға 11-қосымшада белгіленген нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) белгіленген барлық деректемелер мен көрсеткіштерді қамтитын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында ескеріледі.";
мынадай мазмұндағы 56-1-тармақпен толықтырылсын:
"56-1. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша барлық жұмыс істеп тұрған айырбастау пункттерінің қызметі күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге уақытша тоқтатылған жағдайда, Қағидалардың 55 және 56-тармақтарында көзделген есептерді ұсыну барлық есепті мерзім ішінде жүргізілген операциялар болмаған және Қағидалардың 39-тармағында көзделген тәртіппен хабарлама жіберілген жағдайда талап етілмейді.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Өтпелі ережелер";
8-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымшада:
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
11-тармақтың төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"коды 210-жол
=коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол
=коды 221-жол + коды 222-жол.";
13-қосымшада:
кестеде:
"Жеке тұлғаларға қолма-қол шетел валютасын сату бойынша операциялар" 2-бөлімінің алтыншы жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
екі миллион теңгеден астам
222
";
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
12-тармақтың төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
коды 210-жол
=коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол
=коды 221-жол + коды 222-жол.".
2. Уәкілетті ұйымдар осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін екі ай ішінде өз қызметін осы қаулының 1-тармағының он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, алпыс тоғызыншы абзацтарының талаптарына сәйкес келтірсін.

"50. Покупка и замена неплатежных, а также негодных к обращению банкнот осуществляется уполномоченными банками, имеющими корреспондентские отношения и (или) договорные отношения с иностранными банками по осуществлению инкассовых операций с соответствующими иностранными валютами.";
часть первую пункта 51 изложить в следующей редакции:
"51. Каждая проводимая в обменном пункте обменная операция после ее завершения учитывается в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который ведется в электронном виде и содержит все реквизиты и показатели, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме, согласно приложению 11 к Правилам, (далее – журнал реестров).";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. В случае временного приостановления деятельности всех имеющихся обменных пунктов по инициативе юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) на срок более тридцати календарных дней представление отчетов, предусмотренных пунктами 55 и 56 Правил, не требуется при условии отсутствия проведенных операций в течение всего отчетного периода и направления уведомления в порядке, предусмотренном пунктом 39 Правил.";
заголовок пункта 51 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Переходные положения";
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 12:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты":
абзацы четвертый и пятый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"строка с кодом 210>=строка с кодом 211+строка с кодом 212;
строка с кодом 220>=строка с кодом 221+строка с кодом 222.";
в приложении 13:
в таблице:
строку шестую раздела 2 "Операции по продаже наличной иностранной
валюты физическим лицам" изложить в следующей редакции:
свыше двух миллионов тенге
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты":
абзацы четвертый и пятый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"строка с кодом 210>=строка с кодом 211+строка с кодом 212;
строка с кодом 220>=строка с кодом 221+строка с кодом 222.".
2. Уполномоченным организациям в течение двух месяцев после дня первого официального опубликования настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями абзацев одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, шестьдесят девятого пункта 1 настоящего постановления.

3. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Боранбаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О. А. Смоляковқа жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
Министр _______________ Д. Абаев
2017 жылғы 27 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Сұлтанов Б. Т.
2017 жылғы 25 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр ______ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 26 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 188 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
20____ жылғы "_____" _________                        № ____
Уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама

3. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
4. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
27 декабря 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
25 декабря 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
26 декабря 2017 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 сентября 2017 года № 188
Приложение 8
к Правилам
организации обменных
операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
____________________________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
№ ____                                     от "_____" _________ 20____ года
Уведомление о начале или прекращении деятельности
обменного пункта уполномоченного банка

1. айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы/ашылуы туралы _________________
айырбастау пунктінің қызметін тоқтату туралы/жабу туралы ______________________
деректердің өзгергені туралы _________________________________________________
2. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының атауы ___________________________
3. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының орналасқан жері
________________________________________________________________________________
4. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының БСН-і
________________________________________________________________________________
5. Айырбастау пунктінің түрі
________________________________________________________________________________
(автоматтандырылған/ автоматтандырылмаған)
6. Айырбастау пунктінің орналасқан жері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінде операциялық кассалардың саны
________________________________________________________________________________
8. Уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің нөмірі және күні
________________________________________________________________________________
9. Уәкілетті банк/уәкілетті банктің филиалы осы хабарлама арқылы _________________
мекенжайы бойынша орналасқан айырбастау пунктінің Қазақстан Республикасында қолма-
қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларының
талаптарына сәйкес келетінін растайды.
Хабарлаушының уәкілетті адамы:
________________            ____________________            _________________
(лауазымы)                  (тегі және инициалдары)                  (қолы)
20____ жылғы "_____" ______________
Мөр орны
(қағаз нысанындағы хабарламалар үшін, ол болған кезде)
8-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар
Уәкілетті банктің айырбастау пункті ашылған кезде 8-тармақты қоспағанда, 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарлама жіберіледі.
Уәкілетті банктің айырбастау пункті жабылған кезде 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің тоқтатылуы туралы хабарлама жіберіледі.
Айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы бұрын берілген хабарламада міндетті түрде толтыру үшін көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде 8-қосымшның барлық тармақтарын толтыра отырып, деректердің өзгергені туралы хабарлама жіберіледі.
6-тармақта айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында) орналастырылған жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы) көрсетіле отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжай көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 188 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат
__________________________________________________________________________
(қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар
заңды тұлғаның, оның филиалының атауы мен орналасқан жері)
Лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
_____________________ филиалы бақылайды.
Айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде шағымдар мына мекенжай
бойынша:
________________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалының пошталық мекенжайы)
жіберілсін.
Шағымды қарау үшін онда мынадай мәліметтерді хабарлауды сұраймыз:
өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса);
өтініш берушінің мекенжайы;
айырбастау пунктінің мекенжайы;
осы айырбастау пунктін ашқан, айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның, оның филиалының атауы;
шағымның мазмұны;
айырбастау пункті бұзушылыққа жол бергенін көрсететін күн және уақыт;
айырбастау пункті кассирінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса).
Шағымды беру үшін өтініш берушінің қолтаңбасы қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 188 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының тізбесі

1.       _______ о начале деятельности/об открытии обменного пункта
_______ о прекращении деятельности/о закрытии обменного пункта
_______ об изменении данных
2. Наименование уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
3. Место нахождения уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
4. БИН уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
5. Тип обменного пункта ___________________________________________
(автоматизированный/не автоматизированный)
6. Место нахождения обменного пункта _______________________________
__________________________________________________________________
7. Количество операционных касс в обменном пункте уполномоченного банка
__________________________________________________________________
8. Номер и дата свидетельства обменного пункта уполномоченного банка
__________________________________________________________________
9. Уполномоченный банк/филиал уполномоченного банка настоящим
уведомлением подтверждает, что обменный пункт, расположенный по адресу
_______________________________________, соответствует требованиям Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
Уполномоченное лицо уведомителя:
________________ ____________________ _________________
(должность) (фамилия и инициалы)             (подпись)
"_____" ______________ 20____ года
Место печати
(для уведомлений в бумажной форме при ее наличии)
Указания по заполнению приложения 8
При открытии обменного пункта уполномоченного банка направляется уведомление о начале деятельности обменного пункта с заполнением всех пунктов приложения 8, за исключением пункта 8.
При закрытии обменного пункта уполномоченного банка направляется уведомление о прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка с заполнением всех пунктов приложения 8.
При изменении обязательных для заполнения сведений, указанных в ранее представленном уведомлении о начале деятельности обменного пункта, направляется уведомление об изменении данных с заполнением всех пунктов приложения 8.
В пункте 6 указывается адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок).
Приложение 2
к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от "27" сентября 2017 года № 188
Приложение 10
к Правилам
организации обменных
операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Информация для клиентов обменного пункта
_______________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица, имеющего право
на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой,
его филиала)
Номер и дата лицензии
_______________________________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется ___________
филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
При наличии замечаний к работе обменного пункта просьба направлять
жалобы по адресу:
_______________________________________________________________
(почтовый адрес филиала Национального Банка Республики Казахстан)
Для рассмотрения жалобы просьба сообщить в ней следующие сведения:
фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя;
адрес заявителя;
адрес обменного пункта;
наименование юридического лица, имеющего право на организацию обменных
операций, или его филиала, открывших данный обменный пункт;
содержание жалобы;
дату и время, указывающие, когда обменным пунктом было допущено нарушение;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) кассира обменного пункта.
Для подачи жалобы необходима подпись заявителя.
Приложение 3
к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 сентября 2017 года № 188
Перечень
некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу

1. "Қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 16 шілдедегі № 63 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5735 тіркелген, 2009 жылғы 14 тамызда "Заң газеті" газетінде № 123 (1546) жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" 2009 жылғы 16 шілдедегі № 63 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 6 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6059 тіркелген, 2010 жылғы 5 наурызда "Заң газеті" газетінде № 34 (1656) жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" 2009 жылғы 16 шілдедегі № 63 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 143 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9788 тіркелген, 2014 жылғы 4 қарашада "Заң газеті" газетінде № 166 (2560) жарияланған).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 63 "О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5735, опубликованное 14 августа 2009 года в газете "Юридическая газета" № 123 (1720).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 6 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 63 "О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6059, опубликованное 5 марта 2010 года в газете "Юридическая газета" № 34 (1830).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 143 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 63 "О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9788, опубликованное 4 ноября 2014 года в газете "Юридическая газета" № 166 (2734).