Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 279 "Әлеуметтік-еңбек саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 қаңтарда № 16185 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қон туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 9) және 11) тармақшаларына және "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі "Әлеуметтік-еңбек саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" бұйрығынның өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон саясаты департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін қағаз және электрондық түрде мерзімді баспа басылымдарына және "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 279 "Об утверждении стандартов государственных услуг в социально-трудовой сфере"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2018 года № 16185.
В соответствии с подпунктами 9) и 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения и приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года "Об утверждении стандартов государственных услуг в социально-трудовой сфере", в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту миграционной политики Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан и в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев

2017 жылғы 20 қарашадағы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________Т. Сүлейменов
2017 жылғы 30 қазандағы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________Қ. Қасымов
2017 жылғы 14 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 16 қазандағы
№ 344 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының және
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі "Әлеуметтік-еңбек саласындағы мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарттарын бекіту туралы" бұйрығының тізбесі
1. "Оралман мәртебесін беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 198 (28137) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) отбасы отағасының, сондай-ақ отбасының әрбір мүшесінің мөлшері 3х4 сантиметр 2 фотосуреті;
3) қазақ немесе орыс тілдерінде нотариат куәландырған аудармасымен өтініш беруші мен онымен бірге қоныс аударған оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (шетелдік паспорттың не азаматтығы жоқ адам куәлігінің, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігінің) көшірмелері;
4) өтініш берушінің Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрғанын дәлелдейтін, сондай-ақ, Қазақстан Республикасынан тыс жерде туған ұлты қазақ балаларына құжаттардың көшірмелері";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттардың толық ұсынылмау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылғанын белгілеген кезде, олар Жергілікті атқарушы орган, құжат келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін жазбаша негіздей отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";
6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жергілікті атқарушы орган өтініш беруші адам мен оның отбасы мүшелерінің деректерін "Оралман" ДҚ ААЖ арқылы оның (олардың) өзге өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелгендігі мәніне тексереді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің басқа өңірде тіркелгендігін анықтаған жағдайда "Оралман" ДҚ ААЖ жазбасына тиісті түзетулер енгізеді.

20 ноября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________К. Касымов
30 октября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________Т. Сулейменов
14 декабря 2017 года
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 16 октября 2017 года № 344
Перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года "Об утверждении стандартов государственных услуг в социально-трудовой сфере", в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8624, опубликован 27 августа 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 260 (27534) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения статуса оралмана, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) по две фотографии размером 3х4 сантиметра на главу семьи, а также на каждого члена семьи;
3) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи, переселившихся с ним (заграничного паспорта или удостоверения лица без гражданства, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей) с нотариально засвидетельственным переводом на казахский или русский язык;
4) копии документов подтверждающих действительность постоянного проживания заявителя за пределами Республики Казахстан на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан, а также на его детей казахской национальности, родившихся за пределами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При установлении факта неполноты представленных документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия местный исполнительный орган в течение трех рабочих дней со дня их поступления отказывает в приеме документов с письменным обоснованием причин его отказа.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи через АИС БД "Оралман" на предмет его (их) регистрации в местном исполнительном органе другого региона.
Местный исполнительный орган в случае выявления регистрации заявителя и членов его семьи в другом регионе вносит соответствующие поправки в запись АИС БД "Оралман".

7. Өтінішті "Оралман" ДҚ ААЖ-ға тіркеген сәтте жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – "Жеке тұлғалар" МДҚ) арқылы онда (оларда) жеке сәйкестендіру нөмірінің (ЖСН) болу мәніне тексереді.
ЖСН бар екені анықталган жағдайда жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеген кезде қолда бар ЖСН-ды пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде, жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен өтініш берушінің деректерін "Оралман" ДҚ-ға енгізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ) ЖСН-ды генерациялау үшін электрондық сұрау салу жібереді.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Мынадай жағдайларда жергілікті атқарушы орган оралман мәртебесін беруден бас тартады:
1) өтініш беруші осы Қағидалардың 2-тармағына сәйкес келмеген кезде;
2) этникалық қазақтың оралман мәртебесін алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгіленген кезде".
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. "Оралман" ДҚ ААЖ-дан алынған дербес деректердің негізінде ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ ЖСН нақты уақыт режимінде генерациялау рәсімін жүзеге асырады және оны "Оралман" ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-нен ЖСН алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар оралман куәлігіне ЖСН қалыптастыруды жүзеге асырады.
Деректер өзгерген жағдайда ("Оралман" ДҚ-ға қате деректер енгізілген кезде не мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-да жүргізілген дербес деректерді өзгерту туралы хабарлама жібереді.";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Өтінішті тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу арқылы кеңейтілген дербес деректерді қоса отырып, ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ арқылы өтініш берушінің бастапқы мәліметтерін (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) тексереді.
19. Өтінішті "Оралман" ДҚ ААЖ-ға тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректерін "Жеке тұлғалар" МДҚ арқылы онда (оларда) ЖСН-ның болу мәніне тексереді.
ЖСН бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН-ды генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеген кезде қолда бар ЖСН-ды пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу арқылы өтініш берушінің деректерін "Оралман" ДҚ-ға енгізеді және ЖСН-ға генерациялау үшін ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-ға сұрау салу жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7. На момент регистрации заявления в АИС БД "Оралман" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи через государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД "Физические лица") на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физические лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя в БД "Оралман" путем ручного ввода на основании документов представленных заявителем и направляет электронный запрос для генерации ИИН в информационную систему "Миграционная полиция" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ИС "Миграционная полиция" МВД).";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса оралмана при:
1) несоответствии заявителя пункту 2 настоящих Правил;
2) установлении недостоверности документов, представленных этническим казахом для присвоения статуса оралмана, и (или) данных (сведений), содержащихся в них".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. На основании полученных персональных данных из АИС БД "Оралман", ИС "Миграционная полиция" МВД осуществляет процедуру генерации ИИН в режиме реального времени и направляет его в АИС БД "Оралман".
После получения ИИН от ИС "Миграционная полиция" МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИНа в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД "Оралман", либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в ИС "Миграционная полиция" МВД.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. При регистрации заявления местный исполнительный орган проверяет первичные сведения (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя через ИС "Миграционная полиция" МВД, с добавлением расширенных персональных данных путем ручного ввода на основании документов, представленных заявителем.
19. На момент регистрации заявления в АИС БД "Оралман" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи через ГБД "Физические лица" на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физические лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя в БД "Оралман" путем ручного ввода на основании документов представленных претендентом и направляет запрос для генерации ИИН в ИС "Миграционная полиция" МВД.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. "Оралман" ДҚ ААЖ-дан алынған дербес деректердің негізінде ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ ЖСН нақты уақыт режимінде генерациялау рәсімін жүзеге асырады және оны "Оралман" ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-дан ЖСН алғаннан кейін жергілікті атқарушы орган ЖСН-ды оралман куәлігіне қалыптастырады.
Деректер өзгерген жағдайда ("Оралман" ДҚ-ға қате деректер енгізген кезде не мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ дербес деректерге енгізілген өзгерістер туралы хабарлама жібереді. Аталған рәсім оралман куәлігін бергенге дейін орындалуы жүзеге асырылады.".
2. "Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларын және Уақытша орналастыру орталықтарының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 330-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8601 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 260 (27534) санында жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралмандарды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары қызметінің қағидаларырында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Орталықта тегін тұратын оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне мынадай қызметтер көрсетіледі:
1) ақпараттық және анықтамалық қызметтер ұсыну;
2) аударма бойынша қызмет көрсету;
3) жұмысқа орналастыруда, кәсіптік даярлауда, қайта даярлауда және біліктілікті арттыруда көмек;
4) Қазақстан Республикасының тарихы, мәдениеті мен салт-дәстүрі жөнінде, заңнама негіздері және шағын бизнес ашу бойынша оқыту курстарын өткізу;
5) әртүрлі мәдени іс-шаралар өткізу;
6) құқықтық қызмет көрсету (тіркелуге, "Оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш беруге, азаматтық, әлеуметтік жәрдемақылар алуға кеңестер, консультациялар беру және көмек көрсету);
7) Қазақстан азаматтығын алу және құжаттандыру мәселелеріне жәрдемдесу;
8) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін;
9) қазақ және орыс тілдерін оқыту;
10) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға жәрдемдесу.".
3. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.03.2021 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 16 қазандағы
№ 344 бұйрығына
1- қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.03.2021 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

"22. На основании полученных персональных данных из АИС БД "Оралман", ИС "Миграционная полиция" МВД осуществляет процедуру генерации ИИН и в режиме реального времени направляет его в АИС БД "Оралман".
После получения ИИН от ИС "Миграционная полиция" МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИН в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД "Оралман", либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в ИС "Миграционная полиция" МВД. Данная процедура осуществляется до выдачи удостоверения оралмана.".
2. В приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 330-Ө-М "Об утверждении Правил деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, Правил деятельности центров временного размещения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8601, опубликован 27 августа 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 260 (27534)) внести следующее изменение:
в Правилах деятельности центров адаптации и интеграции оралманов, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Оралманам и членам их семей, проживающим в Центре бесплатно оказываются следующие услуги:
1) предоставление информационных и справочных услуг;
2) предоставление услуг по переводу;
3) помощь в трудоустройстве, профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации;
4) проведение курсов обучения по истории, культуре и традициям Республики Казахстан, основам законодательства и открытию малого бизнеса;
5) проведение различных культурных мероприятий;
6) оказание правовой помощи, (советы, консультации и помощь в регистрации, подаче заявления по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема оралманов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных актов № 13334), на включение в региональную квоту приема оралманов, получение гражданства, социальных пособий);
7) содействие в вопросах приобретения казахстанского гражданства и документирования;
8) содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
9) обучение казахскому и русскому языкам;
10) содействие в получении государственной адресной социальной помощи.".
3. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.03.2021 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).