Құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға ықтимал қатысы болуы туралы ақпарат алған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұстап алуды (тоқтата тұруды) жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16481 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 13-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға ықтимал қатысы болуы туралы ақпарат алған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұстап алуды (тоқтата тұруды) жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 ақпандағы
№ 193 бұйрығымен
бекітілген
Құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға ықтимал қатысы болуы туралы ақпарат алған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұстап алуды (тоқтата тұруды) жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил осуществления задержания (приостановления) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16481.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 13 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила осуществления задержания (приостановления) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 193
Правила осуществления задержания (приостановления) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға ықтимал қатысы болуы туралы ақпарат алған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұстап алуды (тоқтата тұруды) жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 13-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және Құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті орган ұсынатын, қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға ықтимал қатысы болуы туралы ақпарат алған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен ұстап алуды (тоқтата тұруды) жүзеге асыру қағидаларын айқындайды.
2-тарау. Ұстауды жүзеге асыру тәртібі
2. Мемлекеттік кірістер органдары құқық қорғау органдарымен және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимылда құқық қорғау органдары және (немесе) қаржы мониторингі бойынша уәкілетті орган беретін ақпараттың негізінде ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын өткізуді ұстау арқылы ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қабылдайды.
3. Мемлекеттік кірістер органдары ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес жолаушылар кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтерді пайдалана отырып, қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын ұстауды жүзеге асырады.
4. Қолма-қол ақша қаражатын тоқтата тұру кезінде Қазақстан Республикасының "Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен ратификацияланған, Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде мемлекеттік кірңстер органдары қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шартты басшылыққа алу қажет.

Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила осуществления задержания (приостановления) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом по финансовому мониторингу о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 13 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют правила осуществления задержания (приостановления) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС, при получении информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом о возможной причастности к отмыванию доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма.
Глава 2. Порядок осуществления задержания
2. Органы государственных доходов во взаимодействии с правоохранительными и уполномоченным органом по финансовому мониторингу принимают меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем и финансированию терроризма, путем задержания наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу ЕАЭС на основании информации, предоставляемой правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом по финансовому мониторингу.
3. Органы государственных доходов осуществляют задержание наличных денежных средств и (или) денежных инструментов с использованием сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
4. При задержании наличных денежных средств и (или) денежных инструментов органы государственных доходов руководствуются Договором о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза, ратифицированным Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза".

1-параграф. Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын сақтау және ұстау мерзімдері
5. Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын сақтау үшін аумақтық мемлекеттік кірістер органдары сөрелерімен, мөрлеп бекітілетін метал есіктерімен, табиғи және жасанды желдеткішпен, торланған терезелерімен, күзет және өрт дабылы жүйелерімен арнайы үй-жайлармен жабдықталады. Осындай үй-жай болмаған жағдайда мөрлеп бекітілетін құрылғысымен сейф (метал шкаф) не алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын сенімді сақталуды қамтамасыз ететін және оларға бөгде адамдардың кіруін болдырмайтын өзге үй-жай бөлінеді.
6. Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдары мөрлеп бекітілген түрде сақтауға орналастырылады.
Бұл ретте Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын есепке алу журналында (бұдан әрі – Журнал) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті белгі қойылады.
7. Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын сақтаға жауапты және оны (болмаған кезеңде) алмастыратын тұлға аумақтық мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен (өкімімен) тағайындалады.
2-параграф. Қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын тиісті ақпаратты берген құқық қорғау органдарымен және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органмен беру немесе қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын өткізген адамға оларды қайтару
8. Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын тиісті ақпаратты берген құқық қорғау органдарымен және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органмен беруі, осындай құқық қорғау органдарымен және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органмен сұрау салуы негізінде жүзеге асырылады және оларды сақтауға жауапты тұлғаның қатысуымен, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылатын Ұсталған (тоқтатыла тұрған) қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын беру акті бойынша жүргізіледі.
Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдары туралы ақпарат Журналдың 10-бағанда көрсетіледі.
Құқық қорғау органдары және
(немесе) уәкілетті орган
ұсынатын, қылмыстық жолмен
алынған кірістерді жылыстатуға
және терроризмді
қаржыландыруға ықтимал
қатысы болуы туралы ақпарат
алған кезде, Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
қолма-қол ақша қаражатын және
(немесе) ақша құралдарын
уәкілетті орган айқындайтын
тәртіппен ұстап алуды (тоқтата
тұруды) жүзеге асыру
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларға 1-қосымша
нысан
_______________ бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті ____________ кеден бекеті Алынған қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын есепке алу журналы
Актінің тіркеу нөмірі
Тіркеу күні
Заңды немесе жеке тұлғаның деректері
Қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарының атауы
Сомасы/мөлшері
Пломбалардың орын саны /нөмірі
Жауапты қызметкердің тегі, аты-жөні және қолы
цифрмен
жазбаша түрде
Сақтауға алған
Сақтаудан берген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
Құқық қорғау органдары және
(немесе) уәкілетті орган
ұсынатын, қылмыстық жолмен
алынған кірістерді жылыстатуға
және терроризмді
қаржыландыруға ықтимал
қатысы болуы туралы ақпарат
алған кезде, Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
қолма-қол ақша қаражатын және
(немесе) ақша құралдарын
уәкілетті орган айқындайтын
тәртіппен ұстап алуды (тоқтата
тұруды) жүзеге асыру
қағидаларын бекіту туралы
қағидаларға 2-қосымша
нысан
Ұстап алынған (тоқтатыла тұрған) қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарын беру АКТІ
20__ жылғы "___" ________________ № ________________________________
____________________________________________________________________
(акті жасалған жер (ел, елді-мекен)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Ұстап алынған (тоқтатылған) қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдары
Қолма-қол ақша қаражаты мен (немесе) ақша құралдарының атауы
Сомасы/мөлшері
Қолма-қол ақша қаражаттары және (немесе) ақша құралдары, оның ішінде бонкнот номиналы, чектер туралы мәліметтер
Әріптік-сандық нөмірі
цифрмен
Жазбаша түрде
Сәйкестендіру құралы _________________________________________________
(орын саны, пломбалар саны мен нөмірлері)
_______________________________________________________________
берді лауазымды адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
_______________________ / ________________________ (күні) (қолы) лауазымды
тұлғасы жеке нөмерінің таңбасы
_______________________________________________________ қабылдап алды
(мемлекеттік органның/заңды тұлғаның атауы, мемлекеттік органның/заңды тұлғаның
лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
______________________ / _______________________
(күні) (қолы)
Актінің данасын алды: __________ ________ / __________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде))

Параграф 1. Хранение изъятых наличных денежных средств и (или) денежных инструментов и сроки задержания
5. Для хранения изъятых наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в территориальных органах государственных доходов оборудуются специальные помещения со стеллажами, металлической дверью с опечатывающим устройством, естественной или искусственной вентиляцией, зарешеченными окнами, с системами охранной и пожарной сигнализации. При отсутствии такого помещения выделяется сейф (металлический шкаф) с опечатывающим устройством либо иное помещение, обеспечивающее надежное хранение изъятых наличных денежных средств и (или) денежных инструментов и исключающее доступ к ним посторонних лиц.
6. Изъятые наличные денежные средства и (или) денежные инструменты помещаются на хранение в опечатанном виде.
При этом, в Журнале учета изъятых наличных денежных средств и (или) денежных инструментов (далее – Журнал) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам делается соответствующая отметка.
7. Лицо, ответственное за хранение изъятых денежных средств и (или) денежных инструментов, и его замещающее (на период отсутствия), назначаются приказом руководителя территориального органа государственных доходов.
Параграф 2. Передача наличных денежных средств и (или) денежных инструментов в правоохранительные органы и (или) уполномоченный орган по финансовому мониторингу, предоставивший соответствующую информацию или возврат их лицу, перемещавшего наличные денежные средства и (или) денежные инструменты
8. Передача органами государственных доходов изъятых денежных средств и (или) денежных инструментов правоохранительным органам и (или) уполномоченному органу по финансовому мониторингу, предоставившему соответствующую информацию, осуществляется на основании запроса правоохранительного органа и (или) уполномоченного органа по финансовому мониторингу и производится в присутствии лица, ответственного за их хранение, по Акту передачи задержанных (приостановленных) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в двух экземплярах.
Информация о передаче изъятых денежных средств и (или) денежных инструментов отражается в графе 10 Журнала.
Приложение 1
к Правилам осуществления
задержания (приостановления)
наличных денежных средств
и (или) денежных инструментов,
перемещаемых через
таможенную границу
Евразийского экономического
союза, при получении
информации, предоставляемой
правоохранительными органами
и (или) уполномоченным
органом о возможной
причастности к отмыванию
доходов, полученных
преступным путем и
финансированию терроризма
форма
Журнал учета изъятых наличных денежных средств и (или) денежных инструментов
Таможенный пост ________________________________________________
Департамента государственных доходов по __________________________
Регистрационный номер акта
Дата регистрации
Данные юридического или физического лица
Наименование наличных денежных средств и (или) денежных инструментов
Сумма/количество
Количество мест/ номера пломб
Фамилия, инициалы и подпись ответственного работника
цифрами
прописью
Принявшего на хранение
Выдавшего с хранения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
Приложение 2
к Правилам осуществления
задержания (приостановления)
наличных денежных средств и
(или) денежных инструментов,
перемещаемых через
таможенную границу
Евразийского экономического
союза, при получении
информации, предоставляемой
правоохранительными органами
и (или) уполномоченным
органом о возможной
причастности к отмыванию
доходов, полученных
преступным путем и
финансированию терроризма
форма
АКТ передачи задержанных (приостановленных) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов
от "___" _____________ 20__ года № _____________________
____________________________________________________________________
(место составления акта (страна, населенный пункт))
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Задержанные (приостановленные) наличные денежные средства и (или) денежные инструменты
Наименование наличных денежных средств и (или) денежных инструментов
Сумма/количество
Сведения о наличных денежных средствах и (или) денежных инструментах, в том числе номинал банкнот, чеков
Буквенно-цифровой номер
цифрами
прописью
Средства идентификации ____________________________________________________
(количество мест, количество и номера пломб)
Передал___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица)
_______________ / _____________________ (дата) (подпись)
Личная номерная печать
Принял ___________________________________________________________________
(наименование государственного органа/юридического лица, должность, фамилия,
имя и отчество (при его наличии) должностного лица государственного
органа/физического лица) _______________ / _______________________
(дата) (подпись)
Экземпляр акта получил: _________ ____________ / ______________________
(дата) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при его наличии))