Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 25 сәуірде № 16810 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.11.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-3-бабының 13-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының қағаз және электрондық архивтерін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 36 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13126 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 ақпанда "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Ақпарат және коммуникациялар саласындағы кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы №309 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15831 болып тіркелген, 2017 жылғы 12 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) Ақпарат және коммуникациялар саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық бұйрықтардың тізбесінің 5-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпарат комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет - ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2018 года № 16810.
В соответствии с подпунктом 13-3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 36 "Об утверждении Правил формирования бумажного и электронного архивов обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13126, опубликованный 24 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 5 Перечня некоторых нормативных правовых приказов в сфере информации и коммуникаций, в которые вносятся изменения приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 309 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые приказы в сфере информации и коммуникаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15831, опубликованный 12 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 18 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№158 бұйрығымен
бекітілген
Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының
электрондық архивін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-3-бабының 13-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
2) мерзiмдi баспасөз басылымы – тұрақты атауы, ағымдағы нөмiрi бар және кемiнде үш айда бiр рет шығарылатын газет, журнал, альманах, бюллетень, олардың қосымшасы.
3) мерзімді баспасөз басылымдарының меншік иесі (бұдан әрі – меншік иесі) – мерзімді баспасөз басылымдарын иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, не жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестігі.
2-тарау. Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының
электрондық архивін қалыптастыру тәртібі
3. Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архивін қалыптастыру үшін меншік иелері бас редактордың (редактордың) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған мерзімді баспасөз басылымдарының, оның ішінде Заңның 12-бабына орай есепке қоюдан босатылғандарының міндетті тегін даналарының (бұдан әрі– мерзімді баспасөз басылымдарының даналары) электрондық - цифрлық нысандары негізінде олар әзiрленген күнi жолдайды.
4. Мерзімді баспасөз басылымының данасын жолдау үшін меншік иесі "Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архиві" ақпараттық жүйесінде уәкілетті органның интернет - ресурсы арқылы ("Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архиві" бөлімі) тіркеуден өтеді.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 ноября 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр информации и
коммуникаций Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
18 апреля 2018 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Правила формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" (далее – Закон) и определяют порядок формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации;
2) периодическое печатное издание – газета, журнал, альманах, бюллетень, приложения к ним, имеющие постоянное название, текущий номер и выпускаемые не реже одного раза в три месяца;
3) собственник периодических печатных изданий (далее – собственник) – физическое или юридическое лицо, либо объединение физических и (или) юридических лиц, осуществляющие право владения, пользования и распоряжения периодическими печатными изданиями.
Глава 2. Порядок формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий
3. Для формирования электронного архива обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий собственники направляют электронно-цифровые формы обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, в том числе и освобожденные от постановки на учет в силу статьи 12 Закона, удостоверенные электронной цифровой подписью главного редактора (редактора) (далее – экземпляры периодических печатных изданий), в день их изготовления.
4. Для направления экземпляра периодического печатного издания собственник проходит регистрацию в информационной системе "Электронный архив обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий" посредством интернет-ресурса уполномоченного органа (раздел "Электронный архив обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий").

5. Тіркеу кезінде меншік иесі келесі мәліметтерді көрсетеді:
1) мерзімді баспасөз басылымының атауы;
2) мерзімді баспасөз басылымының меншік иесінің атауы (тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері);
3) мерзімді баспасөз басылымын есепке қою туралы куәліктің нөмірі;
4) мерзімді баспасөз басылымдарының меншік иесінің байланыс деректері.
6. Мерзімді баспасөз басылымының данасы бас редактормен келесі тәртіпте жолданады:
1) мәліметтер толтырылады:
бас редактордың (редактордың) тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері;
мерзімді баспасөз басылымдарының атауы, күні және нөмірі;
2) мерзімді баспасөз басылымының толық көлемде графикалық форматтағы (PDF/А) нұсқасы тіркеледі;
3) мерзімді баспасөз басылымының тіркелген данасы бас редактордың (редактордың) электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
7. Мерзімді баспасөз басылымдарының міндетті тегін даналарының электрондық архиві уәкілетті органның интернет - ресурсында мерзімді баспасөз басылымдарының жолданған даналары негізінде автоматты түрде қалыптасады.

5. При регистрации собственник указывает следующие сведения:
1) наименование периодического печатного издания;
2) наименование (фамилия и инициалы) собственника периодического печатного издания;
3) номер свидетельства о постановке на учет периодического печатного издания;
4) контактные данные собственника периодического печатного издания.
6. Экземпляр периодического печатного издания направляется главным редактором (редактором) в следующем порядке:
1) заполняется сведения:
фамилия и инициалы главного редактора (редактора);
наименование, дата и номер периодического печатного издания;
2) прикрепляется экземпляр периодического печатного издания в полном объеме в графическом формате (PDF\А);
3) прикрепленный экземпляр периодического печатного издания удостоверяется электронной цифровой подписью главного редактора (редактора).
7. Электронный архив обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий формируется автоматически в интернет-ресурсе уполномоченного органа на основе направленных экземпляров периодических печатных изданий.