"Салықтық тексерулер бойынша тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 18 сәуірдегі № 254 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 15 мамырдағы № 200 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 маусымдағы № 560 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 212 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 маусымда № 17132 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Салықтық тексерулер бойынша тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 18 сәуірдегі № 254 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 15 мамырдағы № 200 бірлескен бұйрығына (бұдан әрі – бірлескен бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15224 болып тіркелген, 2017 жылғы 26 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кешенді немесе тақырыптық салықтық тексерулер бойынша тексеру парағында:
реттік нөмірлері 1.17 және 1.29-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Әлеуметтік төлемдердің толық және уақтылы есептелуi, ұсталуы және аударылуын қамтамасыз етуді сақтау
";
реттік нөмірлері 3 және 4-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың келесі мiндеттердi орындауды сақтау:
х
х
х
х
";
реттік нөмірі 5.5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.5
Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған төлем құжаттарын қабылдау кезінде сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру қағидаларына және уәкілетті мемлекеттік органның деректеріне сәйкес сәйкестендіру нөмірінің дұрыс көрсетілуін бақылау бойынша міндетті сақтау
";
реттік нөмірі 5.10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.10
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің сомаларын мерзімінде аудару бойынша міндетті сақтау
";
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы мемлекеттік кірістер органдарының хабарламасын салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) орындамау
";

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года № 254 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 200 "Об утверждении проверочных листов по налоговым проверкам"
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 560 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2018 года № 17132.
В соответствии с пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года № 254 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 200 "Об утверждении проверочных листов по налоговым проверкам" (далее – совместный приказ) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15224, опубликованный 26 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
1) в проверочном листе по комплексным или тематическим налоговым проверкам согласно приложению 1 к указанному совместному приказу:
строки, порядковые номера 1.17 и 1.29, исключить;
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Соблюдение обеспечения полноты и своевременности исчисления, удержания и перечисления социальных платежей
";
строки, порядковые номера 3 и 4, исключить;
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5
Соблюдение исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, следующих обязанностей:
х
х
х
х
";
строку, порядковый номер 5.5, изложить в следующей редакции:
"
5.5
Соблюдение обязанности по контролю правильности указания идентификационного номера в соответствии с правилами формирования идентификационного номера и данными уполномоченного государственного органа при приеме платежных документов в уплату и перечисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных платежей
";
строку, порядковый номер 5.10, изложить в следующей редакции:
"
5.10
Соблюдение обязанности по своевременности перечисления суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных платежей
";
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14
Неисполнение налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления органов государственных доходов об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 19 және 20-жолдармен толықтырылсын:
"
19
Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы салық органдарын хабардар етуге және мәліметтерді салық органдарына ұсыну, содан басқа шет мемлекеттердің, халықаралық және шетелдік ұйымдардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың қаражаты есебінен жариялайтын, тарататын және (немесе) орналастыратын ақпарат пен материалдарда тапсырыс берген тұлғалар туралы мәліметтер, ақпарат пен материалдардың орналастырылғаны туралы нұсқауын қамтылу бойынша міндеттерді сақтау
20
Ірі салық төлеушілер мониторингі шеңберінде уәжді шешімді орындауды сақтау
";
2) көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қарсы салықтық тексерулер бойынша тексеру парағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Салық органы, оған қатысты кешендi немесе тақырыптық тексеру жүргiзіп жатырған салық төлеушiмен (салық агентiмен) операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардан операциялардың мазмұны мен фактілерді растау операциялары туралы қосымша ақпарат алу
";
3) көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жекелеген мәселелер жөніндегі тақырыптық салықтық тексерулер бойынша тексеру парағында:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 9, 10, 11 және 12-жолдармен толықтырылсын:
"
9
Электрондық нысанда шот-фактураларды жазып беру тәртібін сақтау
10
Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылуына байланысты кедендік баждардың төмендетілген мөлшерлемелері қолданылатын тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар қалдықтарының болуын растау
11
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды алып өткен, өткізген және (немесе) тиеп-жөнелткен кезде;
Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі - ЕАЭО) мүше болып табылмайтын мемлекеттердiң және ЕАЭО мүше мемлекеттердiң аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелген кезде;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердiң және ЕАЭО мүше мемлекеттердiң аумағына тауарларды әкеткен кезде тауарларға ілеспе жүкқұжаттардың болуы және тауарлар атауының, санының (көлемінің) тауарларға ілеспе жүкқұжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуі
12
Тауар жеткізу құжаты негізінде аймақтық мемлекеттік кірістер органының мөрімен расталған электрондық шот-фактураның көшірмесінің, Қазақстан Республикасы аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердiң аумағына баждың төмендетілген мөлшері және сондай мөлшерлердің көлемі қолданылатын Тізбеге кіретін тауарларды жеткізу кезінде және де келесі құжаттардың бірінің болуын растау:

дополнить строками, порядковые номера 19 и 20, следующего содержания:
"
19
Соблюдение обязанности по уведомлению налоговых органов и представлению сведений в налоговые органы о получении и расходовании денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, а также правильности отражения в информации и материалах сведений о лицах, сделавших заказ, указание об изготовлении, распространении и (или) размещении информации и материалов за счет средств иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
20
Соблюдение исполнения мотивированного решения в рамках мониторинга крупных налогоплательщиков
";
2) в проверочном листе по встречным налоговым проверкам согласно приложению 2 к указанному совместному приказу:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Получение дополнительной информации об операциях, подтверждения факта и содержания операций от лиц, осуществлявших операции с налогоплательщиком (налоговым агентом), в отношении которого налоговым органом проводится комплексная или тематическая проверка
";
3) в проверочном листе по тематическим налоговым проверкам по отдельным вопросам согласно приложению 3 к указанному совместному приказу:
дополнить строками, порядковые номера 9, 10, 11 и 12, следующего содержания:
"
9
Соблюдение порядка выписки счетов-фактур в электронной форме
10
Подтверждение наличия остатков товаров, включенных в перечень товаров, к которым применяются пониженные ставки таможенных пошлин в связи с присоединением Республики Казахстан к Всемирной торговой организации
11
Наличие сопроводительных накладных на товары и соответствия наименования, количества (объема) товаров сведениям, указанным в сопроводительных накладных на товары: при перемещении, реализации и (или) отгрузке товаров по территории Республики Казахстан; при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза (далее - ЕАЭС) и государств-членов ЕАЭС; при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС и государств-членов ЕАЭС
12
Наличие заверенной печатью территориального органа государственных доходов бумажной копии электронного счета-фактуры в качестве товаросопроводительного документа, при перемещении с территории Республики Казахстан на территории других государств-членов ЕАЭС товаров, входящих в Перечень, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок, а также одного из следующих документов:

1) аймақтық мемлекеттік кірістер органының мөрімен расталған кедендік декларацияның көшірмесі – бұдан бұрын үшінші мемлекеттерден ЕАЭО бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерімен енгізілген таурлардың жеткізу кезінде;
2) СТ-1 нысанындағы тауарлардың шығу сертификатының түпнұсқасы – Қазақстан Республикасы аумағында шығарылған тауарларды жеткізу кезінде;
3) СТ-KZ нысанындағы тауарлардың шығу сертификатының түпнұсқасы - ерікті қоймалар және ерікті экономикалық зона аумақтарында шығарылған тауарларды жеткізу кезінде;
4) тауарларды жеткізу және жанама салықтарды төлеу туралы арыздың көшірмесі - ЕАЭО басқа мүше мемлекеттерден бұдан бұрын енгізілген таурларды жеткізу кезінде
".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. 2020 жылғы 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін осы бірлескен бұйрықтың 1-тармағының 3) тармақшасының бесінші абзацын қоспағанда, осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
комитетінің Төрағасы
_____________________ Қ. Жақыпбаев
2018 жылғы 5 маусым

1) копия таможенной декларации, заверенная печатью территориального органа государственных доходов – при перемещении товаров, ранее ввезенных из третьих стран по ставкам единого таможенного тарифа ЕАЭС;
2) оригинал сертификата о происхождении товаров формы СТ-1 – при перемещении товаров, произведенных на территории Республики Казахстан;
3) оригинал сертификата о происхождении товаров формы СТ-KZ – при перемещении товаров, произведенных на территориях свободной экономической зоны и свободных складов;
4) копия заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов – при перемещении товаров, ранее ввезенных из других государств-членов ЕАЭС
".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пятого абзаца подпункта 3) пункта 1 настоящего совместного приказа, который вводится в действие с 1 января 2020 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ К. Жакипбаев
5 июня 2018 года