Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шiлдедегi № 157 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 қазанда № 17559 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз!
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің Тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы Тізбенің алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 7, 8 және 11-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
Министр ___________ Д. Абаев

О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 157. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2018 года № 17559.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан и в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 7, 8 и 11 Перечня, которые вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр ___________ Д. Абаев

2018 жылғы 8 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр ______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 10 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "30" шілдедегі
№ 157 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің Тізбесі
1. "Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіруге қосылу шартына екінші деңгейдегі банктердің қосылуы туралы өтініш нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі № 216 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4430 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш осы Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің Тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Екінші деңгейдегі банктердің олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға және Қазақстан Республикасының резиденттері және резиденттері емес-заңды тұлғаларға барлық берілген банктік қарыздарының және банк кепілдіктерінің жиынтық көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 80 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7510 болып тіркелген, 2012 жылғы 24 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 261-266 (27340) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің олармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға және Қазақстан Республикасының резиденттері және резиденттері емес-заңды тұлғаларға барлық берілген банктік қарыздарының және банк кепілдіктерінің жиынтық көлемін есептеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктің бас банктің күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерін иемденетін еншілес ұйымдарына берілген, жиынтық көлемі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен бекітілген Пруденциалдық қалыптардың қалыптық және өзге де орындалуы мiндеттi нормалар мен лимиттердi маңызы мен есептеу әдiстемелерiне, белгiлi бір күнге шектi банк капиталының мөлшерiне (бұдан әрі – № 170 нормативтер) сәйкес айқындалатын қарыздар мен банк кепілдіктерін қоспағанда, Банктер туралы заңның 8-1-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген барлық банк қарыздары мен банк кепілдіктерінің жиынтық көлемі әрбір банк бойынша банктің меншікті капиталының 50 (елу) пайызынан аспайды.";
2-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"МК – № 170 нормативтерге сәйкес есептелген меншікті капитал.".

8 октября 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Министр ______________ Т. Сулейменов
10 октября 2018 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июля 2018 года № 157
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года № 216 "Об утверждении формы заявления о присоединении банка второго уровня к договору присоединения для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4430) следующее изменение:
Заявление по форме согласно приложению изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 80 "Об утверждении Правил расчета совокупного объема всех выданных банками второго уровня банковских займов и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми отношениями, и юридическим лицам-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7510, опубликовано 24 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 150-151 (26969-26970) следующие изменения:
в Правилах расчета совокупного объема всех выданных банками второго уровня банковских займов и банковских гарантий лицам, связанным с ними особыми отношениями, и юридическим лицам-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Совокупный объем всех банковских займов и банковских гарантий, указанных в пунктах 1 и 2 статьи 8-1 Закона о банках, не превышает 50 (пятидесяти) процентов собственного капитала банка - в разрезе каждого банка, за исключением займов и банковских гарантий, выданных дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и (или) безнадежные активы родительского банка, совокупный размер которого определяется в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886 (далее - Нормативы № 170).";
абзац девятый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"СК - собственный капитал, рассчитанный в соответствии с Нормативами № 170.".

3. "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген, 2013 жылғы 5 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 141 (28080) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 8-бабының 3 және 13-тармақтарын, 8-1-бабы 2-тармағының 4) және 6) тармақшаларын, 11-1-бабының 14-тармағын, 17-бабының 5-тармағын, 17-1-бабының 1 және 6-1-тармақтарын, 18-бабының 1-тармағын, 20-бабының 15-тармағын, 30-бабының 12 және 13-тармақтарын, 40-бабының 12-тармағын, 44-бабының 5-тармағын, 45-бабының 7-тармағын, 52-12-бабының 3-тармағын және 60-бабының 7-тармағын, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-1-бабының 6-тармағын, 21-бабының 4-тармағын, 26-бабының 1-тармағын, 32-бабының 14-тармағын, 34-бабының 15-тармағын, 44-бабының 6-тармағын, 48-бабының 3, 9 және 10-тармақтарын, 62-бабының 9-тармағын, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 47-бабының 2-тармағын, 72-1-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мынадай Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – заңды тұлғалар үшін Standard & Poors рейтингілік агенттігінің "ВВВ"-дан немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес шетел валютасындағы халықаралық шкала бойынша ұзақ мерзімді ең төменгі кредиттік рейтинг белгіленсін:
банк не сақтандыру холдингі мәртебесін иеленетін (мәртебесіне иеленген) заңды тұлғалар;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленетін (мәртебесіне иеленген) заңды тұлғалар;
Қазақстан Республикасында еншілес банктер құратын (бар) банктер;
Қазақстан Республикасында еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Мынадай Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – заңды тұлғалар үшін Standard & Poors рейтингтік агенттігінің "В-"-тен немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес шетел валютасындағы халықаралық шкала бойынша ұзақ мерзімді ең төменгі кредиттік рейтинг белгіленсін:
ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленетін (мәртебесіне иеленген);
бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыратын еншілес ұйымдары бар.

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318, опубликовано 5 июня 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 190-191 (27464-27465) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации пунктов 3 и 13 статьи 8, подпунктов 4) и 6) пункта 2 статьи 8-1, пункта 14 статьи 11-1, пункта 5 статьи 17, пунктов 1 и 6-1 статьи 17-1, пункта 1 статьи 18, пункта 15 статьи 20, пунктов 12 и 13 статьи 30, пункта 12 статьи 40, пункта 5 статьи 44, пункта 7 статьи 45, пункта 3 статьи 52-12 и пункта 7 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), пункта 6 статьи 15-1, пункта 4 статьи 21, пункта 1 статьи 26, пункта 14 статьи 32, пункта 15 статьи 34, пункта 6 статьи 44, пунктов 3, 9 и 10 статьи 48, пункта 9 статьи 62 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", пункта 2 статьи 47, пункта 1 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить минимальный долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poors или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления, для следующих юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус банковского либо страхового холдинга;
юридических лиц, приобретающих (имеющих) статус крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов;
банков, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан;
страховых (перестраховочных) организаций, имеющих дочерние страховые (перестраховочные) организации в Республике Казахстан.
Установить минимальный долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале в иностранной валюте не ниже "В-" рейтингового агентства Standard & Poors или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления, для следующих юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
приобретающих (имеющих) статус крупного участника управляющего инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов;
имеющих дочерние организации, осуществляющие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг.

Банктер туралы заңның 8-1-бабының 2-тармағы 4) тармақшасының мақсаттары үшін мынадай ұзақ мерзімді ең төменгі тәуелсіз рейтинг белгіленсін:
шет мемлекеттің шетел валютасында - Standard & Poors рейтингтік агенттігінің шетел валютасындағы халықаралық шкала бойынша ұзақ мерзімді ең төменгі рейтингі "ВВВ"-дан немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес.
Банктер туралы заңның 8-1-бабының 2-тармағы 6) тармақшасының мақсаттары үшін халықаралық шкала бойынша мынадай ең төменгі жеке кредиттік рейтингі белгіленсін:
ұйымның шетел валютасында – Standard & Poors рейтингтік агенттігінің шетел валютасындағы халықаралық шкала бойынша ұзақ мерзімді ең төменгі рейтингі "ВВВ"-дан немесе осы қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтерден төмен емес.".
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 229 (28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.05.2023 № 27 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 45 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, сондай-ақ оларды орындау туралы есептілігінің тізбесін, нысандары мен табыс ету қағидаларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерде және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерде:

Для целей подпункта 4) пункта 2 статьи 8-1 Закона о банках установить следующий минимальный долгосрочный суверенный рейтинг:
в иностранной валюте иностранного государства - не ниже минимального долгосрочного рейтинга по международной шкале в иностранной валюте "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poors или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления.
Для целей подпункта 6) пункта 2 статьи 8-1 Закона о банках установить следующий минимальный индивидуальный кредитный рейтинг по международной шкале:
в иностранной валюте организации - не ниже минимального долгосрочного рейтинга по международной шкале в иностранной валюте "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poors или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 настоящего постановления.".
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 229 (вводится в действие с 28.01.2020).
5. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.05.2023 № 27 (вводится в действие с 01.07.2023).
6. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 45 (вводится в действие с 01.07.2023).
7. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 31 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 32 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, а также перечня, форм и правил представления отчетности об их выполнении" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788, опубликовано 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Пруденциальных нормативах и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормах и лимитах, утвержденных указанным постановлением:

3-қосымшаға сәйкес Сауалнама Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшаға сәйкес Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы мәліметтер Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдардың және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті табыс ету қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы Ұйымдардың пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікке бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға өкілеттік берілген адамдар қол қояды және ұйымдарда сақталады.".
10. "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін, банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тiзбесiн, нысандарын, табыс ету мерзiмдерiн, сондай-ақ Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті табыс ету қағидаларын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14790 болып тіркелген, 2017 жылғы 23 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулыға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

Анкету согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
Сведения о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала согласно приложению 4 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме согласно приложению 3 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 4 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню;
Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 5 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню;
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов организациями по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными на подписание отчета, и хранится в организациях.".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата на определенную дату, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом, а также Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14790, опубликовано 23 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом по форме согласно приложению 3 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 10 к Перечню;
Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений, по форме согласно приложению 4 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню;
Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату, по форме согласно приложению 5 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 12 к Перечню;

көрсетілген қаулыға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің есепті күнгі жағдай бойынша құрылымы туралы есеп Тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп Тізбеге 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы банк конгломераты өз капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті табыс ету қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікке банк холдингінің немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банктің бірінші басшысы, бас бухгалтері немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдары қол қояды және банк холдингінде немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банкте сақталады.".
11. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 274 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 273 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.11.2019 № 192 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 216 қаулысына
қосымша
Нысан
_________________________________________ (депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның атауы)
Күні 20__ жылғы "____"__________
Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіруге қосылу шартына екінші деңгейдегі банктердің қосылуы туралы өтініш
Екінші деңгейдегі банк ____________________________________________
________________________________________________ (бұдан әрі – Банк)
(банктің толық атауы)
___________________________________________________________________
________________________________________________ іс-әрекет жасайтын
(жарғы, бұйрық, сенімхат немесе басқа құжат)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________ арқылы,
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру үшін банктің қосылу шартына қосылады.
Банк қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген, депозиттерді қабылдау, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша операцияны қоса алғанда, банктік операцияларды жүргізуге арналған 20 _ жылғы "__"______ № ___ лицензияны 20 _ жылғы "__"______ алды.
Банк "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде
орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006
жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында және қосылу
шартында көзделген қатысушы банктің міндеттемелерін қабылдайды.
Банк деректемелері:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
анықтамаға сәйкес заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
туралы анықтама берілген күн)
___________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
корреспонденттік шоттың нөмірі)
___________________________________________________________________
(банктік сәйкестендіру коды)
Бірінші басшы _____________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
________________ (қолы)
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 229 (28.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
3-қосымша

Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату по форме согласно приложению 6 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 13 к Перечню;
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату, по форме согласно приложению 7 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 14 к Перечню;
Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату, по форме согласно приложению 8 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 15 к Перечню;
в Правилах представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными на подписание отчетов банковского холдинга или банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга, и хранится у банковского холдинга или банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга.".
11. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 274 (вводится в действие с 01.01.2020).
12. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 273 (вводится в действие с 01.01.2020).
13. Утратил силу постановлением Правительства РК от 14.11.2019 № 192 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 23 сентября 2006 года № 216
Форма ____________________________
(наименование организации,
осуществляющей обязательное
гарантирование депозитов)
Дата "____"__________ 20__ года
Заявление о присоединении банка второго уровня к договору
присоединения для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов
Банк второго уровня ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование банка)
(далее - Банк) в лице ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
(устава, приказа, доверенности или другого документа)
присоединяется к договору присоединения банка для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов.
Лицензия на проведение банковских операций, включающая операцию по приему
депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц, № ___ от
"___"___________ 20 __ года, выданная уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, получена Банком "___"___________ 20__года.
Банк принимает на себя обязательства банка-участника, предусмотренные Законом
Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов,
размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" и договором присоединения.
Реквизиты банка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица в соответствии со справкой о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица)
________________________________________________________________________________
(дата выдачи справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(номер корреспондентского счета в Национальном Банке Республики Казахстан)
________________________________________________________________________________
(банковский идентификационный код)
Первый руководитель ______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________
(подпись)
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 229 (вводится в действие с 28.01.2020).
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк

Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
5-қосымша
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
3-қосымша
Сауалнама __________________________________________________ Оригинатордың атауы
Сұрақ
Жауаптар
1
2
3
1
Арнайы қаржы компаниясының атауы, орналасқан орны
2
Секьюритилендіруді есепке алмағанда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-3-тің мәні
3
Секьюритилендіруді есепке алғанда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-3-тің мәні (шектеулі тәсіл)
4
Секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың орындылығын айқындауға жауапты оригинатор басқармасының құрамынан тұлғалар айқындалды?
____ иә _____ жоқ
5
Арнайы қаржы компаниясы борышкерлердің секьюритилендірілген активтер бойынша төлемдерді ықтимал төлемеуімен байланыстыны қоса алғанда, және оригинатордың банкротқа ұшырауы (төлем қабілетсіздігі) жағдайында барлық тәуекелдерді көтеретіндігі туралы заңды қорытынды бар ма?
_____иә ______жоқ
6
Оригинатор директорлар кеңесінің немесе арнайы қаржы компаниясының басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ
7
Оригинатор шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, қандай тәсілмен екендігі нақтылансын
8
Оригинатор арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша қандай да бір міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, міндеттемелер көрсетілсін
9
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
10
Оригинатор арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтерді бергеннен кейін секьюритилендірумен және арнайы қаржы компаниясының қызметімен байланысты шығыстарды қабылдай ма?
_____иә ______жоқ
11
Оригинатордың төлем міндеттемелері арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар бола ма?
_____иә ______жоқ
12
Секьюритилендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделген бе?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, кері сатып алу опционының іске асыру шартын ашу керек
13
Оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуға не оларды жиынтығымен басқа активтерге ауыстыруға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, активтерді сатып алу немесе оларды ауыстыру қандай жағдайларда мүмкін екендігін ашып көрсету
14
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтерді көрсете ме?
_____иә ______жоқ
15
Оригинатор мен арнайы қаржы компаниясының арасындағы шартпен және арнайы қаржы компаниясы мен оригинатордың басқа құжаттарында оригинатордың арнайы қаржы компаниясына қандай да бір қолдауды көрсетуге тыйым салуы көзделе ме, оригинатордың секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырудың басында оригинатормен көрсетілетін қолдауды қоспағанда?
_____иә ______жоқ егер келіссе, онда түсіндірілсін
16
Арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде оригинатордың арнайы қаржы компаниясына көрсететін шарттық қолдауы туралы ақпарат бар ма?
_____иә ______жоқ
17
Оригинатордың, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар құжаттарында арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге тыйым салу көзделген бе?
_____иә ______жоқ
18
Тартылған рейтингтік агенттіктер туралы ақпарат
19
Бір секьюритилендіру мәмілесінің аясында траншқа берілген (сақталынған немесе иемденген) кредиттік рейтингтер туралы ақпарат
20
Секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын позициялар туралы ақпарат
21
Құжаттарда өтімділік құралдарын пайдалану көзделе ме?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
Ескертпе: Оригинатор осы Сауалнамаға қоса берілген құжаттар мен ақпараттың шынайлығына, сондай-ақ уәкілетті органға Сауалнаманың қаралуына байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілетін құжаттар атауларының тізбесі және әрбір құжат бойынша парақтары көрсетілсін).
Басқарманың төрағасы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________ _________
(қолы) (күні)
Директорлар кеңесінің төрағасы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________ __________
(қолы) (күні)
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
6-қосымша
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
4-қосымша
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы мәліметтер
(мың теңге)
Компоненттің атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру алдындағы соңғы есепті күндегі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
2
3
4
1
Бірінші деңгейдегі капитал
2
Екінші деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды ескермегенде)
5
Ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "В+"-тен және одан төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен және одан төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинттік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар не рейтингтік бағасы жоқ секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
6
Активтер
7
Ұйымның инвестицияларын шегергенде, ұйымның активтері мөлшеріне меншікті капиталдың қатынасы
8
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтер
8.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланатын, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.3
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап қалатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде:
9.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап қалатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.3
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары, оның ішінде:

Сноска. Заявление утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 31 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Заявление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям
Сноска. Заявление утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 32 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 3
к Пруденциальным нормативами
иным обязательным к
соблюдению ипотечными
организациями и дочерними
организациями национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
нормам и лимитам
Анкета
_____________________________________________________________________
Наименование оригинатора
Вопрос
Ответы
1
2
3
1
Наименование, место нахождения специальной финансовой компании
2
Значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации
3
Значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации (рамочный подход)
4
Определены лица из состава правления оригинатора, ответственные за определение целесообразности применения рамочного подхода секьюритизации?
_____ да _____ нет
5
Имеется ли юридическое заключение о том, что специальная финансовая компания несет все риски, связанные с возможной невыплатой должниками платежей по секьюритизированным активам, в том числе и в случае банкротства (неплатежеспособности) оригинатора?
_____ да _____ нет
6
Вправе ли оригинатор назначать или избирать большинство членов совета директоров или правления специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
7
Вправе ли оригинатор определять решения специальной финансовой компании в силу договора или иным образом?
_____ да _____ нет
если да, уточнить каким образом
8
Вправе ли оригинатор принимать на себя какие-либо обязательства по выкупу секьюритизированных активов у специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
если да, указать обязательства
9
Вправе ли оригинатор принимать на себя обязательства по удержанию каких-либо рисков в отношении секьюритизированных активов?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
10
Принимает ли оригинатор после передачи секьюритизированных активов специальной финансовой компании на себя расходы, связанные с секьюритизацией и деятельностью специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
11
Представляют ли собой платежные обязательства оригинатора ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
12
Предусмотрен ли в сделке секьюритизации опцион обратного выкупа?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть условия реализации опциона обратного выкупа
13
Вправе ли оригинатор выкупать секьюритизированные активы либо заменять их в пуле на другие активы?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть при каких условиях возможен выкуп активов или их замена
14
Оказывает ли оригинатор услуги по обслуживанию секьюритизируемых активов?
_____ да _____ нет
15
Предусмотрен ли договором между оригинатором и специальной финансовой компанией и другими документами оригинатора и специальной финансовой компании запрет на оказание оригинатором какой-либо поддержки специальной финансовой компании, за исключением поддержки, предоставляемой оригинатором в начале осуществления сделки секьюритизации?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
16
Имеется ли в проспекте выпуска ценных бумаг специальной финансовой компании информация о договорной поддержке, оказываемой оригинатором специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
17
Предусмотрен ли в документах оригинатора, а также лиц, связанных с оригинатором особыми отношениями, запрет на предоставление косвенной поддержки специальной финансовой компании в какой-либо форме?
_____ да _____ нет
18
Информация о привлеченных рейтинговых агентствах
19
Информация о кредитных рейтингах, присвоенных траншам (сохраненных или приобретенных) в рамках одной сделки секьюритизации
20
Информация о позициях, возникающих у оригинатора в связи со сделкой секьюритизации
21
Предусмотрено ли в документах использование инструментов ликвидности?
_____ да _____ нет
если да, то указать какие, и условия их применения
Примечание: оригинатор полностью отвечает за достоверность прилагаемых к настоящей Анкете документов и информации, а также за своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением Анкеты.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов и листов по каждому документу).
Председатель Правления
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ______________
(подпись)       (дата)
Председатель Совета Директоров
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ______________
(подпись)       (дата)
Приложение 6
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 4
к Пруденциальным нормативам
и иным обязательным к
соблюдению ипотечными
организациями и дочерними
организациями национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
нормам и лимитам
Сведения о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала
(в тысячах тенге)
Наименование компонента
Значения на последнюю отчетную дату, предшествующую осуществлению сделки секьюритизации
Значения после осуществления сделки секьюритизации
1
2
3
4
1
Капитал первого уровня
2
Капитал второго уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом инвестиций)
5
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией и имеющих международную рейтинговую оценку от "В+" и ниже агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" и ниже по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств либо не имеющие рейтинговой оценки
Х
6
Активы
7
Отношение собственного капитала за вычетом инвестиций организации к размеру активов организации
8
Активы, взвешенные с учетом кредитного риска
8.1
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAА-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.3
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9
Условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска, в том числе:
9.1
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAА-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.3
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
10
Производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска, в том числе:

10.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzА+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х

10.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х

10.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
11
Меншікті капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің жиынтығы
12
Операциялық тәуекелдің сомасы
13
Меншікті капиталдың, операциялық тәуекелдің есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына меншікті капиталдың ара қатынасы k1-3
14
Меншікті капиталдың есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына бірінші деңгейдегі капиталдың ара қатынасы k1-2
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы _______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: ______________
Есепке қол қойған күн 20___ жылғы "_____" ___________________
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 308 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп
Есепті кезең: 20___ жылғы "____" ______________ жағдай бойынша
Индекс: 1-IO_Prud_norm
Кезеңдігі: ай сайын
Ұсынады: ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі 10 (оныншы) жұмыс күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей
Нысан
___________________________________________ (ұйымның атауы)
(мың теңге)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Сатып алынған меншікті акцияларды шегергенде жарғылық капитал
2
Сатып алынған меншікті жай акциялары шегерілген, жай акциялар бөлігінде төленген жарғылық капитал
3
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акциялар шегерілген артықшылық берілген акциялар бөлігінде төленген жарғылық капитал
4
Қосымша капитал
5
Өткен жылдардағы бөлінбеген таза кіріс (өткен жылдардағы шығындар)
6
Өткен жылдардағы кіріс есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер
7
Аымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасы (шығыны)
8
Негізгі құрал-жабдықты және бағалы қағаздарды қайта бағалау
9
Меншікті капиталды есептеу үшін қосылатын жалпы резервтер (провизиялар)
10
Меншікті капиталдың есебіне қосылмайтын жалпы резервтер (провизиялар)
11
Осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 9-тармағына сәйкес ұйымның сатып алынған меншікті борышын шегергенде ұйымның реттелген борышы
12
Материалдық емес активтер
13
Саудаға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды қосқанда, эмитенттің акцияларына инвестициялар және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышы
14
Ұйымның меншікті капиталы
15
Ұйымның бірінші деңгейдегі капиталы
16
Ұйымның екінші деңгейдегі капиталы
17
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер
18
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер
19
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергендегі активтер
20
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1
21
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-2
22
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті k1-3
23
Операциялық тәуекел
24
Соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа шамасы
25
Осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 4-тарауына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес ұйымның алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегі
26
Бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициенті k2
27
Ұйымның несие портфелі
28
Меншікті капиталдың мөлшерінен 8 (сегіз) еседен астам аспайтын несие портфелінің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
29
Өтімділігі жоғары активтерді қосқанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын активтер сомасы
30
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелерді қоса алғанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын міндеттемелер сомасы
31
Қысқамерзімді өтімділік k3 коэффициенті
32
Ұйымда есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелердің болуы (Иә/Жоқ)
33
Бейрезиденттер алдындағы қысқамерзімді міндеттемелер
34
Бейрезиденттер алдындағы қысқамерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті k4
35
k5 коэффициентінің есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер
36
Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті k5
37
Коэффициент k6 есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер және борыштық бағалы қағаздар
38
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті k6
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы _______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: ______________
Есепке қол қойған күн: 20___ жылғы "_____" ___________________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есептің
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп

10.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
11
Итого активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенных на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала
12
Сумма операционного риска
13
Отношение собственного капитала к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенных на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала, операционного риска k1-3
14
Отношение капитала первого уровня к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала k1-2
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Исполнитель ____________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Приложение 7
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 308
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Отчетный период: по состоянию на "____" ______________ 20___ года
Индекс: 1-IO_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Представляет: ипотечная организация, дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня(включительно), следующего за отчетным месяцем.
Форма
_______________________________________________________________
(наименование организации)
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Уставной капитал, за минусом собственных выкупленных акций
2
Оплаченный уставный капитал, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций
3
Оплаченный уставный капитал, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций
4
Дополнительный капитал
5
Нераспределенный чистый доход прошлых лет (убытки прошлых лет)
6
Фонды, резервы, сформированные за счет дохода прошлых лет
7
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) текущего года
8
Переоценка основных средств и ценных бумаг
9
Общие резервы (провизии), включаемые в расчет собственного капитала
10
Общие резервы (провизии), не включаемые в расчет собственного капитала
11
Субординированный долг организации за минусом выкупленного собственного долга организации в соответствии с пунктом 9 Пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденных настоящим постановлением
12
Нематериальные активы
13
Инвестиции в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица
14
Собственный капитал организации
15
Капитал первого уровня организации
16
Капитал второго уровня организации
17
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
18
Условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
19
Активы, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
20
Коэффициент достаточности собственного капитала k1
21
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-2
22
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-3
23
Операционный риск
24
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года
25
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков по любому виду обязательств перед организацией согласно Главе 4 Пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденных настоящим постановлением
26
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков) k2
27
Ссудный портфель организации
28
Коэффициент максимального размера ссудного портфеля, не превышающий размер собственного капитала более чем в 8 (восемь) раз
29
Сумма активов с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая высоколиквидные активы
30
Сумма обязательств с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая обязательства до востребования
31
Коэффициент краткосрочной ликвидности k3
32
Наличие у организации в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (Да/Нет)
33
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
34
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами k4
35
Обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k5
36
Коэффициент капитализации организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k5
37
Обязательства перед нерезидентами и долговые ценные бумаги, включаемые в расчет коэффициента k6
38
Коэффициент капитализации организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k6
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Исполнитель _______________________________________________ _______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о выполнении
пруденциальных нормативов
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) және 5) тармақшаларына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-ден 3-ке дейінгі жолдардың 3-бағанында сатып алынған меншікті акциялар шегерілген ұйымның жарғылық капиталының сомалары көрсетіледі.
6. 4-жолдың 3-бағанында ұйымның қосымша капиталының сомасы көрсетіледі.
7. 5-жолдың 3-бағанында ұйымның өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі (өткен жылдардың шығындары) сомасы көрсетіледі.
8. 6-жолдың 3-бағанында ұйымның өткен жылдардың кірісі есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің сомасы көрсетіледі.
9. 7-жолдың 3-бағанында ұйымның ағымдағы жылғы бөлінбеген таза кірісі (шығыны) сомасы көрсетіледі.
10. 8-жолдың 3-бағанында негізгі құрал-жабдықтарды және бағалы қағаздарын қайта бағалау сомасы көрсетіледі.
11. 9-дан 10-ға дейінгі жолдардың 3-бағанында ұйымның меншікті капиталдың есебіне қосылатын және қосылмайтын жалпы резервтері (провизиялары) сомалары көрсетіледі.
12. 11-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 3-тарауының 9-тармағына сәйкес есептелген ұйымның реттелген борышы бойынша сома көрсетіледі.
13. 12-жолдың 3-бағанында ұйымның материалдық емес активтерінің сомасы көрсетіледі.
14. 13-жолдың 3-бағанында сатуға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды және ұйымның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышын қоса алғанда, эмиттенттің акцияларына ұйымның инвестициялары сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктами 3) и 5) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ипотечной организацией, дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснения по заполнению формы
5. В графе 3 строк с 1 по 3 указываются суммы уставного капитала организации, за минусом собственных выкупленных акций.
6. В графе 3 строки 4 указывается сумма дополнительного капитала организации.
7. В графе 3 строки 5 указывается сумма нераспределенного чистого дохода прошлых лет (убытков прошлых лет) организации.
8. В графе 3 строки 6 указывается сумма фондов, резервов, сформированных за счет дохода прошлых лет организации.
9. В графе 3 строки 7 указывается сумма нераспределенной чистой прибыли (убытка) текущего года организации.
10. В графе 3 строки 8 указывается сумма переоценки основных средств и ценных бумаг организации.
11. В графе 3 строк с 9 по 10 указываются суммы общих резервов (провизий) организации, включаемых и не включаемых в расчет собственного капитала.
12. В графе 3 строки 11 указывается сумма по субординированному долгу организации, рассчитанного в соответствии с пунктом 9 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
13. В графе 3 строки 12 указывается сумма нематериальных активов организации.
14. В графе 3 строки 13 указывается сумма инвестиций организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия организации в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.

15. 14-тен 16-ға дейінгі жолдардың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 3-тарауының 6, 7, 8-тармақтарына сәйкес есептелген ұйымның меншікті капиталы, бірінші және екінші деңгейдегі капиталының сомалары толтырылады.
16. 17-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерге және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге 1-қосымшаның Ұйымның салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтері кестесінің деректеріне сәйкес келтірілген кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер сомасы көрсетіледі.
17. 18-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерге және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге 2-қосымшаның Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелері кестесінің деректеріне сәйкес келтірілген кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
18. 19-жолдың 3-бағанында Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергендегі ұйымның активтері сомасы көрсетіледі.
19. 20-дан 22-ге дейінгі жолдардың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 3-тарауының 10-тамарғына сәйкес есептелген ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің мәндері көрсетіледі.
20. 23-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 3-тарауының 10-тамарғына сәйкес есептелген ұйымның операциялық тәуекелі сомасы көрсетіледі.
21. 24-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 3-тарауының 10-тамарғына сәйкес есептелген ұйымның соңғы өткен үш жылдағы жалпы жылдық кірісінің орташа шамасының сомасы көрсетіледі.

15. В графе 3 строк с 14 по 16 заполняются суммы собственного капитала, капитала первого и второго уровней организации, рассчитанного в соответствии с пунктами 6, 7, 8 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
16. В графе 3 строки 17 указывается сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска, приведенные в соответствии с данными Таблицы активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений, приложения 1 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
17. В графе 3 строки 18 указывается сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, приведенные в соответствии с данными Таблицы условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска, приложения 2 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
18. В графе 3 строки 19 указывается сумма активов организации, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности.
19. В графе 3 строк с 20 по 22 указываются значения коэффициентов достаточности собственного капитала организации, рассчитанных в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденным настоящим постановлением.
20. В графе 3 строки 23 указывается сумма операционного риска организации, рассчитанного в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
21. В графе 3 строки 24 указывается сумма средней величины годового валового дохода организации за последние истекшие три года, рассчитанного в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.

1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығының аумағы бөлігінде ғана);
2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекеті;
8) Бруней Даруссалам мемлекеті;
9) Бiрiккен Араб Әмiрлiктерi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекеті;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Комор аралдары Федералдық Ислам Республикасы;
20) Коста-Рика Республикасы;
21) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Маврикий Республикасы;
25) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нигерия Федеративтік Республикасы;
33) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Тәуелсіз Самоа мемлекеті;
42) Тонга Корольдігі;
43) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
Теркс және Кайкос аралдары;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
65
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
66
Standard &Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
67
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдардағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардағы салымдар
150
68
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы салымдар:

1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Республика Маврикий;
25) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
Острова Теркс и Кайкос;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
65
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств:

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
71
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
72
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
73
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
74
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
150
75
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарының дебиторлық берешегі:

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
71
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
72
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
73
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
74
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
75
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 5-3-бабының 1-тармағының 3) және 5) тармақшаларына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-ден 57-ге дейінгі жолдардың 3-бағанында кредиттік тәуекел ескеріле отырып саралануға тиіс шартты және ықтимал міндеттемелердің сомалары көрсетіледі.
6. 1-ден 57-ге дейінгі жолдардың 6-бағанында пайызбен конверсия коэффициентінің мәніне (4-баған) және пайызбен кредиттік тәуекел коэффициетінің мәніне (5-баған) көбейтілген шартты және ықтимал міндеттемелер бойынша сомалар көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Есепті кезең: 20__ "______" ________________ жағдай бойынша
Индексі: 1-BK_Prud_norm
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Кім ұсынады: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктами 3) и 5) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ипотечной организацией, дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснения по заполнению формы
5. В графе 3 строк с 1 по 57 указываются суммы по условным и возможным обязательствам, подлежащим взвешиванию с учетом кредитного риска.
6. В графе 6 строк с 1 по 57 указываются суммы по условным и возможным обязательствам, умноженным на значение коэффициента конверсии в процентах (графа 4), и значение коэффициента кредитного риска в процентах (графа 5).
7. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Индекс: 1-BK_Prud_norm
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляют: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан

Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде; жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде.
Нысан
_________________________________________________________________ (банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк)
1-кесте. Банк конгломератының жарғылық капиталын есептеу
Атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
1
Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:
2
жарғылық (төленген) капитал
3
сатып алынған акциялары (алынған капиталы)
2-кесте. Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициентін есептеу
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
Банк конгломератының 1-қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
X
банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:

Срок представления: ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом; ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
Форма
_________________________________________________________________________
(банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга)
Таблица 1. Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Наименование
Сумма (в тысячах тенге)
1
2
1
Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:
2
уставный (оплаченный) капитал
3
выкупленные акции (изъятый капитал)
Таблица 2. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Наименование участника банковского конгломерата
Сумма (в тысячах тенге)
1
Фактический размер собственного капитала участника 1 банковского конгломерата
X
наименование участника 1 банковского конгломерата
1.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:

1.1.1
1-заңды тұлғаның атауы
1.1.n
n-заңды тұлғаның атауы
1.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
n
Банк конгломератының n-қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
Х
банк конгломератының n-қатысушысының атауы
n.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:
n.1.1
n-заңды тұлғаның атауы
n.1.n
n-заңды тұлғаның атауы
n.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
Банк конгломератының меншікті капиталының нақты мөлшері
Банк конгломераты қатысушыларының тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы
Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффиценті
3-кесте. Бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшерін есептеу
Коэффициенттің атауы
Тәуекелдің мөлшері (мың теңгемен)
Тәуекелдің банк конгломератының меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Қарыз алушы және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
Қарыз алушының атауы
Тәуекелдің түрі (қарыз, кепілдік)
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
2.
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
3.
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard&Poor's агенттігінің рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланкілік қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің міндеттемелері бойынша банк конгломераты тәуекелінің ең көп мөлшері
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
4.
Әрқайсысының мөлшері банк конгломератының меншікті капиталының он пайызынан асатын банк конгломераты тәуекелдерінің сомасы
1-қарыз алушының атауы
n-қарыз алушының атауы
Жиынтығы:
-кесте. Банк конгломераты қатысушысының шоғырландырылмаған бухгалтерлік балансынан/қаржылық жай-күйі туралы есебінен мәліметтер
Көрсеткіштер
есепті кезеңнің соңында
есепті кезеңнің басында
………...
………...
Активтердің жиынтығы
………...
………...
Міндеттемелердің жиынтығы
…………
…………
Капиталдың жиынтығы
Міндеттемелер мен капиталдың жиынтығы
5-кесте. Банк конгломераты қатысушысының пайда және зиян туралы шоғырландырылмаған есебінен/жиынтық кірісі туралы есебінен мәліметтер
Көрсеткіштер
жылдың басынан бастап есепті кезеңнің соңына дейінгі кезең ішінде
өткен жылдың ұқсас кезең ішінде
……….
……….
…….…
……….
…….…
Салық салынғанға дейінгі таза пайда/таза зиян
………
Табыс салығы бойынша шығыстар
Табыс салығын төлегеннен кейінгі пайда/зиян
Таза пайда/таза зиян
……..
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Орындаушы ___________________________________ _________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Телефон:_________________________
Есепке қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есепке
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп

1.1.1
наименование юридического лица 1
1.1.n
наименование юридического лица n
1.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
n
Фактический размер собственного капитала участника n банковского конгломерата
Х
наименование участника n банковского конгломерата
n.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:
n.1.1
наименование юридического лица n
n.1.n
наименование юридического лица n
n.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата
Сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Таблица 3. Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование коэффициента
Размер риска (в тысячах тенге)
Отношение риска к размеру собственного капитала банковского конгломерата
Сведения о заемщике и виде риска банковского конгломерата
Наименование заемщика
Вид риска (займ, гарантия)
Сумма (в тысячах тенге)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, не связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
2.
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
3.
Максимальный размер риска банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch)
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
4.
Сумма рисков банковского конгломерата, размер каждого из которых превышает десять процентов собственного капитала банковского конгломерата
Наименование заемщика 1
Наименование заемщика n
Итого:
Таблица 4. Сведения из неконсолидированного бухгалтерского баланса/отчета о финансовом положении участника банковского конгломерата
Показатели
на конец отчетного периода
на начало отчетного периода
………...
………...
Итого активы
………...
………...
Итого обязательства
…………
…………
Итого капитал
Итого обязательства и капитал
Таблица 5. Сведения из неконсолидированного отчета о прибылях и убытках/отчета о совокупном доходе участника банковского конгломерата
Показатели
за период с начала года до конца отчетного периода
за аналогичный период прошлого года
……….
……….
…….…
……….
…….…
Чистая прибыль/чистый убыток до налогообложения
………
Расходы по подоходному налогу
Прибыль/убыток после уплаты подоходного налога
Чистая прибыль/чистый убыток
……..
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель __________________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о выполнении
пруденциальных нормативов
банковским конгломератом
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк толтырады, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынылады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. 1-кестенің "Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:" деген 1-жолы 1-кестенің "сатып алынған акциялары (алынған капиталы)" деген 3-жолын шегергендегі 1-кестенің "жарғылық (төленген) капитал" деген 2-жолына тең.
Сатып алынған акциялар (алынған капитал) бойынша сома абсолютті мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
6. 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)" деген жолы 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жолын шегергендегі 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолына тең.
7. 2-кестенің "Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жолы 1.1.1, …, 1.1.n-жолдардың сомасына тең.
8. 1.1.1, …, 1.1.n-жолдар бойынша жарғылық капиталға инвестициялар сомасы, реттелген борыш және заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге де салымдар халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегеріле отырып көрсетіледі.
9. 2-кестенің "Банк конгломератының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолы 1.2,…,n.2-жолдарының сомасын білдіреді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Строка 1 "Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:" Таблицы 1 равна строке 2 "уставный (оплаченный) капитал" Таблицы 1 за вычетом строки 3 "выкупленные акции (изъятый капитал)" Таблицы 1.
Сумма по выкупленным акциям (изъятому капиталу) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
6. Строка "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)" Таблицы 2 равна строке "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата" Таблицы 2 за вычетом строки "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал" Таблицы 2.
7. Строка "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал" Таблицы 2 равна сумме строк 1.1.1, …, 1.1.n.
8. Сумма инвестиций в уставный капитал, субординированный долг и иные вложения в собственный капитал юридических лиц по строкам 1.1.1, …, 1.1.n указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
9. Строка "Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата" Таблицы 2 представляет собой сумму строк 1.2, …, n.2.

10. 2-кестенің "Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффиценті" деген жол және 3-кестенің 4-бағаны бойынша мәндер үтірден кейін үш таңбамен көрсетіледі.
11. 3-кесте осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндері және есептеу әдістемесінің 13-тармағына сәйкес толтырылады.
12. 4-кестеде және 5-кестеде көрсетілген мәліметтер банк конгломераты қатысушысының аудиторлық ұйым растамаған не аудиторлық ұйым болған жағдайда ол растаған шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен толтырылады және мың теңгемен көрсетіледі.
13. Банк конгломераты қатысушысының ақшалай қаражатының қозғалысы туралы есептен және капиталындағы өзгерістер туралы есептен мәліметтер банк конгломераты қатысушысының аудиторлық ұйым растамаған не аудиторлық ұйым болған жағдайда ол растаған шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен толтырылады, еркін нысанда ұсынылады және миллион теңгемен көрсетіледі.
14. Банк конгломераты қатысушысының шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен мәліметтерге түсіндірме жазба еркін нысанда ұсынылады және мынадай ақпаратты да қамтиды:
1) банк конгломераты қатысушысының шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен мәліметтердің талдамасы және оларға түсіндірме;
2) есепті күннен кейінгі айтулы оқиғалар (есепті күн мен қаржылық есептілікті жасау күні арасындағы кезеңде болатын және қаржылық жай-күйіне әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін оқиғалар) туралы ақпарат.
15. Банк холдингі (болған кезде) және еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен мәліметтерді банк конгломератының әрбір қатысушысы бойынша жеке-жеке ұсынады.
16. Егер бір банк конгломератының құрамына бірнеше банк холдингі кіретін болса, банк конгломератының әрбір қатысушысы бойынша шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен мәліметтері ұсыну банк холдингтерінің бірінен ғана (банк конгломератының жоғарғы деңгейі) талап етіледі.
17. Егер банк конгломератының қатысушысы бұған дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есепті кезең үшін шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес ұсынса, банк конгломераты қатысушысының шоғырландырылмаған қаржылық есептілігінен мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну талап етілмейді.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп
Есепті кезең: 20__ "______" ________________ жағдай бойынша
Индексі: 2-BK_RA
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Кім ұсынады: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайта ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

10. По строке "Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата" Таблицы 2 и графы 4 Таблицы 3 указываются значения с тремя знаками после запятой.
11. Таблицы 3 заполняется в соответствии с пунктом 13 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата, утвержденных настоящим постановлением.
12. Сведения, указанные в Таблице 4 и Таблице 5, заполняются из неконсолидированной финансовой отчетности участника банковского конгломерата, незаверенной аудиторской организацией, либо заверенной аудиторской организации при ее наличии и указываются в тысячах тенге.
13. Сведения из отчета о движении денежных средств и отчета об изменениях в капитале участника банковского конгломерата заполняются из неконсолидированной финансовой отчетности участника банковского конгломерата, незаверенной аудиторской организацией, либо заверенной аудиторской организации при ее наличии, представляются в произвольной форме, и могут указываться в миллионах тенге.
14. Пояснительная записка к сведениям из неконсолидированной финансовой отчетности участника банковского конгломерата предоставляется в произвольной форме и содержит, в том числе следующую информацию:
1) расшифровки и пояснения к сведениям из неконсолидированной финансовой отчетности участника банковского конгломерата;
2) информацию о существенных событиях после отчетной даты (события, которые происходят в период между отчетной датой и датой составления финансовой отчетности и которые оказывают или могут оказывать влияние на финансовое состояние).
15. Банковским холдингом (при наличии) и банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, сведения из неконсолидированной финансовой отчетности предоставляются по каждому участнику банковского конгломерата в отдельности.
16. Если в состав одного банковского конгломерата входит несколько банковских холдингов, то представление сведений из неконсолидированной финансовой отчетности по каждому участнику банковского конгломерата требуется только для одного из банковских холдингов (верхний уровень банковского конгломерата).
17. Если участник банковского конгломерата ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан неконсолидированную финансовую отчетность за отчетный период в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также банковского законодательства Республики Казахстан, то предоставление сведений из неконсолидированной финансовой отчетности участника банковского конгломерата в Национальный Банк Республики Казахстан не требуется.
Приложение 11
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Индекс: 2-BK_RA
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляют: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан

150
...
I
Жиынтығы:
X
X
II
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер
X
III
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы
X
IV
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиынтығы
X
2-кесте. Нарық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
Тәуекелдің атауы
Банк конгломераты қатысушыларының атауы
Элиминирленген
Нарық және операциялық тәуекелдер ескеріле отырып сараланған активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер сомасы
(мың теңгемен)
1 қатысушы
n қатысушы
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Нарық тәуекелі
2.
Операциялық тәуекел
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________ ____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефон:_______________
Есепке қол қойылған күн 20______ жылғы "______" ____________________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Банк конгломераты
қатысушыларының салымдар
тәуекелінің дәрежесі бойынша
сараланған активтерінің, шартты
және ықтимал талаптары мен
міндеттемелерінің талдамасы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк конгломераты қатысушыларының салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтерінің, шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерінің талдамасы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.

150
...
I
Итого:
X
X
II
Сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска
X
III
Сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска
X
IV
Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений
X
Таблица 2. Активы, условные и возможные требования и обязательства,взвешенные с учетом рыночного и операционного рисков
Наименование риска
Наименование участников банковского конгломерата
Элиминирование
Сумма активов, условных и возможных требований и обязательств, взвешенных с учетом рыночного и операционного рисков (в тысячах тенге)
Участник 1
Участник n
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
1.
Рыночный риск
2.
Операционный риск
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о расшифровке
активов, условных и возможных
требований и обязательств
участников банковского
конгломерата, взвешенных по
степени риска вложений
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о расшифровке активов, условных и возможных требований и обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска вложений" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейін күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. 1-кестенің "Баланс бойынша активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы (банк конгломератының қатысушылары бөлігінде)" деген 4-бағаны және 2-кестенің "Тәуекел дәрежесі пайызбен" деген 3-бағаны банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін шағын бағандарға бөлінеді, онда олардың атауы көрсетіледі.
6. Банк конгломератының меншікті капиталының есебінен шегерілетін инвестициялар 1-кестеде көрсетілмейді және кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланбайды.
7. 1-кестенің "Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер сомасы" деген ІІ және "Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы" деген ІІІ жолдары бойынша салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланатын активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер банк конгломераты қатысушыларының арасында әрбір қатысушы бойынша элиминирленеді, содан соң олар сараланады.
1-кестенің "Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған активтер сомасы" деген ІІ, "Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер сомасы" деген ІІІ және "Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланатын активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының жиынтығы" деген IV жолдары бойынша "Дебет" деген 5 және "Кредит" деген 6-бағандарындағы сомалар анықтама үшін көрсетіледі.
8. Шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде туынды қаржы құралдары бойынша шартты және ықтимал міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен бекітілген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндеріне және есептеу әдістемесіне сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланады.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының меншікті капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Кім ұсынады: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Графа 4 "Сумма активов, условных и возможных обязательств по балансу (в разрезе участников банковского конгломерата)" Таблицы 1 и графа 3 "Степень риска в процентах" Таблицы 2 подразделяются на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, в которых указывается их наименование.
6. Инвестиции, вычитаемые из расчета собственного капитала банковского конгломерата, не подлежат отражению и взвешиванию по степени кредитного риска в Таблице 1.
7. По строкам II "Сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска" и III "Сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска" Таблицы 1 осуществляется элиминирование активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений между участниками банковского конгломерата, по каждому участнику, а затем их взвешивание.
Суммы в графах 5 "Дебет" и 6 "Кредит" по строкам II "Сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска", III "Сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска" и IV "Итого сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений" Таблицы 1 указываются справочно.
8. Условные и возможные обязательства, в том числе по производным финансовым инструментам, взвешиваются по степени кредитного риска вложений в соответствии с Нормативными значениями и методиками расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886.
Приложение 12
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляют: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан

Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде; жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде.
______________________________________________________________ (банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның
атауы
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салымды білдіретін инвестициялар
Сатып алынған акциялардың қатысу сомасы (құны) (мың теңгемен)
Акциялар саны (дана)
Банк конгломератының қатысушысына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (нетто),
мың теңгемен
Жай
Артықшылықты
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
n+1
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы
Барлығы
кестенің жалғасы:
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына салуды білдіретін инвестициялар
Заңды тұлғаның реттелген борышына инвестициялар
Заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге салымдарға инвестициялар
Күні
Банк конгломераты қатысушысының есепті күнгі рейтингі
Баланстық құны (нетто)
Баланстық құны (нетто)
сатып алу
өткізу
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтер (провизиялар)
10
11
12
13
14
15
16
….
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________________________ ____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефон:_______________
Есепке қол қойылған күн 20______ жылғы "______" ____________________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Заңды тұлғалардың жарғылық
капиталына, заңды тұлғалардың
реттелген борышына салымдар
болып табылатын
инвестициялар, сондай-ақ банк
конгломератының
қатысушылары заңды
тұлғаларының өз капиталына
есепті кезеңде жүзеге
асырылған, сондай-ақ есепті
күнгі жағдай бойынша
қолданыста болған өзге
салымдар бойынша мәліметтер
жинау жөніндегі есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп

Срок представления: ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом; ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
Форма
_______________________________________________________________________
(банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга)
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Сумма участия (стоимость) приобретенных акций (в тысячах тенге)
Количество акций (штук)
Соотношение количества акций, принадлежащих участнику банковского конгломерата, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Покупная стоимость (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах тенге
Простые
Привилегированные
Всего
в том числе резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
n+1
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц
Инвестиции в субординированный долг юридических лиц
Инвестиции в иные вложения в собственный капитал юридических лиц
Дата
Рейтинг участника банковского конгломерата на отчетную дату
Балансовая стоимость (нетто)
Балансовая стоимость (нетто)
приобретения
реализации
Всего
в том числе резервы (провизии)
Всего
в том числе резервы (провизии)
10
11
12
13
14
15
16
….
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель __________________________________________________ ________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений по инвестициям,
представляющим собой
вложения в уставный капитал
юридических лиц,
субординированный долг
юридических лиц, а также иным
вложениям в собственный
капитал юридических лиц
участников банковского
конгломерата, осуществленным
в течение отчетного периода, а
также действующим по
состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғалардың реттелген борышына салымдар болып табылатын инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының қатысушылары заңды тұлғаларының өз капиталына есепті кезеңде жүзеге асырылған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған өзге салымдар бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда заңды тұлғалардың жарғылық капиталына, заңды тұлғаның реттелген борышына салымды білдіретін инвестициялар, сондай-ақ банк конгломератының әрбір қатысушысының заңды тұлғаларының меншікті капиталына өзге салымдар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. "Сатып алу құны (мың теңгемен)" деген 4-бағанында акциялардың сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
7. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. "Барлығы" жолы "Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы" және "Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы" жолдарының сомасына тең.
9. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы бұрын уәкілетті органға заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымды білдіретін инвестициялар туралы есепті кезеңдегі мәліметтерді берсе, онда Нысанда "Банк конгломератының 1 немесе n қатысушысының атауы" деген жол және "Банк конгломератының 1 немесе n-қатысушысы бойынша жиынтығы" деген жол бойынша 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 және 16-бағандар толтырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің есепті күнгі жағдай бойынша құрылымы туралы есеп
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Индексі: 4-BK_SSP
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Ұсынатын: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде;
жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде.
Нысан
_______________________________________________________ (банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк)
Эмитенттің атауы
Эмитент елінің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының 1-қатысушысы бойынша жиынтығы
Банк конгломератының n-қатысушысының атауы
1.
n.
Банк конгломератының n-қатысушысы бойынша жиынтығы
Барлығы
кестенің жалғасы:
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Бағалы қағаздың номиналдық құны /
сатып алу құны
Бағалы қағаздың валютасы
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
ауыртпалық салынған бағалы қағаздар, барлығы
оның ішінде РЕПО-ға өткізілген бағалы қағаздар
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар
Пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Баланстық құны (нетто), мың теңгемен
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң / теріс түзету
Резервтердің
(провизиялардың) мөлшері
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң / теріс түзету
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы:
Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
Баланстық құн (нетто), мың теңгемен
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Сатып алу құны
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Резервтердің
(провизиялардың) мөлшері
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы:
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша баланстық құн (нетто), мың теңгемен
Сатып алу күні
Өтеу күні
Халықаралық қор биржасының атауы
Барлығы
оның ішінде РЕПО шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздар
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы:
Қор биржасы тізімінің санаты
Рейтинг
Ескертпе
сатып алу күніндегі
есепті күнгі
Эмитенттің сатып алу күніндегі
Эмитенттің есепті күнгі
Бағалы қағаздың сатып алу күніндегі
Бағалы қағаздың есепті күнгі
30
31
32
33
34
35
36
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы ______________________________________________ ______ __________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20______жылғы "______" ____________________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банк конгломераты
қатысушыларының бағалы
қағаздар портфелінің есепті
күнгі жағдай бойынша
құрылымы туралы есептің
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің есепті күнгі жағдай бойынша құрылымы туралы есеп

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет по сбору сведений по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц участников банковского конгломерата, осуществленным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения по инвестициям, представляющим собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иным вложениям в собственный капитал юридических лиц каждого участника банковского конгломерата.
6. В графе 4 "Покупная стоимость (в тысячах тенге)" указывается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. Строка "Всего" равна сумме строк "Итого по участнику банковского конгломерата 1" и "Итого по участнику банковского конгломерата n".
9. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в уполномоченный орган сведения об инвестициях, представляющих собой вложения в уставный капитал юридических лиц за отчетный период, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1 или n" и графы 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15 и 16 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1 или n".
Приложение 13
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
\Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "______" "______________" 20__ года
Индекс: 4-BK_SSP
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляют: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
Форма
_____________________________________________________________________
(банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга)
Наименование эмитента
Наименование страны эмитента
Наименование ценной бумаги
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
1
2
3
4
5
Наименование участника банковского конгломерата 1
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата 1
Наименование участника банковского конгломерата n
1.
n.
Итого по участнику банковского конгломерата n
Всего
продолжение таблицы:
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость/ покупная стоимость ценной бумаги
Валюта ценной бумаги
Всего
в том числе обремененные ценные бумаги
Обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в РЕПО
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Балансовая стоимость (нетто) в тысячах тенге
Балансовая стоимость (нетто) в тысячах тенге
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/ отрицательная корректировка
Размер резервов (провизий)
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная /отрицательная корректировка
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
Балансовая стоимость (нетто), в тысячах тенге
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков
Стоимость приобретения
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Размер резервов (провизий)
20
21
22
23
24
продолжение таблицы:
Балансовая стоимость (нетто) по обремененным ценным бумагам, в тысячах тенге
Дата приобретения
Дата погашения
Наименование международной фондовой биржи
Всего
в том числе ценные бумаги, обремененные договорами РЕПО
25
26
27
28
29
продолжение таблицы:
Категория списка фондовой биржи
Рейтинг
Примечание
на дату приобретения
на отчетную дату
Эмитента на дату приобретения
Эмитента на отчетную дату
Ценной бумаги на дату приобретения
Ценной бумаги на отчетную дату
30
31
32
33
34
35
36
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________ ________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
участников банковского
конгломерата по состоянию
на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банк конгломераты қатысушыларының бағалы қағаздар портфелінің есепті күнгі жағдай бойынша құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк толтырады, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда осы қаулымен бекітілген пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндеріне және есептеу әдістемесіне 3-қосымшада көрсетілген мәліметтерді қоспағанда, қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) қамтылған.
6. "Бағалы қағаздың атауы" 4-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың атауы көрсетіледі.
7. "Барлығы" 6-бағанда сатып алынған бағалы қағаздың саны көрсетіледі.
8. "Бағалы қағаздың номиналдық құны/сатып алу құны" 9-бағанда облигациялар бойынша облигацияның номиналдық /сатып алу құнының оны шығару кезінде айқындалған, купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілген сыйақы есептелетін ақшалай көрінісі, сондай-ақ облигацияны өтеу кезінде оның ұстаушысына төленетін сома көрсетіледі. Сомасы шығарылым валютасымен көрсетіледі. Акциялар бойынша сатып алу құны акцияларды сатып алу валютасымен көрсетіледі.
9. "Бағалы қағаздың валютасы" 10-бағанда валюталардың коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" 07 ISO 4217-2012 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі. Облигациялар бойынша шығарылым валютасы, акциялар бойынша сатып алу валютасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг участников банковского конгломерата по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения о структуре портфеля ценных бумаг за исключением, сведений указанных в приложении 3 к Нормативным значениям и методике расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата, утвержденным настоящим постановлением (далее - Сведения).
6. В графе 4 "Наименование ценной бумаги" указывается наименование приобретенной ценной бумаги.
7. В графе 6 "Всего" указывается количество приобретенных ценных бумаг.
8. В графе 9 "Номинальная стоимость/покупная стоимость ценной бумаги" по облигациям указывается денежное выражение номинальной/покупной стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Сумма указывается в валюте выпуска. По акциям указывается покупная стоимость в валюте приобретения акции.
9. В графе 10 "Валюта ценной бумаги" коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов". По облигациям указывается валюта выпуска, по акциям - валюта приобретения.

10. "Сатып алу құны" 11-бағанда сату үшін қолда бар бағалы қағаздардың құны сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
11. "Сатып алу құны" 16-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
12. "Сатып алу құны" 20-бағанда өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың құны сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
13. "Барлығы" 25-бағанда ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
14. "оның ішінде РЕПО шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздар" 26-бағанда РЕПО шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі.
15. "Халықаралық қор биржасының атауы" 29-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезиденттері заңды тұлғалардың акциялары бойынша халықаралық қор биржасының атауы көрсетіледі.
16. "сатып алу күніндегі" 30-бағанда және "есепті күнгі" 31-бағанда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасы қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде осы бағандарда "листинг жоқ" деп көрсетіледі.
17. "Эмитенттің сатып алу күніндегі" 32-бағанды, "Эмитенттің есепті күнгі" 33-бағанды, "Бағалы қағаздың сатып алу күніндегі" 34-бағанды және "Бағалы қағаздың есепті күнгі" 35-бағанды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. 2 (екі) және одан көп рейтингтік агенттіктің (Standard & Poor's немесе басқа рейтингтік агенттік) бірнеше рейтингі болған кезде рейтингті соңғы берген рейтингтік агенттіктің рейтингті көрсетіледі.
Рейтинг болмаған кезде "Эмитенттің сатып алу күніндегі" 32-ші, "Эмитенттің есепті күнгі" 33-ші, "Бағалы қағаздың сатып алу күніндегі" 34-ші және "Бағалы қағаздың есепті күнгі" 35-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.
18. "Ескертпе" 36-бағанда, егер бағалы қағаздар бойынша меншік құқығына шектеу болса (бағалы қағаз кепіл шарты бойынша қамтамасыз етілген болып табылады, "РЕПО" мәмілесінің объектісі болып табылады), мың теңгемен ауыртпалық сомасы және ауыртпалық салуға негіз көрсетіледі және (немесе) егер бағалы қағаздың эмитенті үлестес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын заңды тұлға болып табылса, "иә" деген сөз көрсетіледі.

10. В графе 11 "Стоимость приобретения" указывается стоимость приобретения ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи по стоимости приобретения.
11. В графе 16 "Стоимость приобретения" указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток по стоимости приобретения.
12. В графе 20 "Стоимость приобретения" указывается стоимость приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения по стоимости приобретения.
13. В графе 25 "Всего" указывается стоимость обремененных ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете.
14. В графе 26 "в том числе ценные бумаги, обремененные договорами РЕПО" указывается стоимость ценных бумаг, обремененных договорами РЕПО, отраженная в бухгалтерском учете.
15. В графе 29 "Наименование международной фондовой биржи" указывается наименование международной фондовой биржи по акциям юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан.
16. В графах 30 "на дату приобретения" и 31 "на отчетную дату" указывается категория ценных бумаг - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в данных графах указывается "нет листинга".
17. При заполнении граф 32 "Эмитента на дату приобретения", 33 "Эмитента на отчетную дату", 34 "Ценной бумаги на дату приобретения" и 35 "Ценной бумаги на отчетную дату" указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При наличии нескольких рейтингов от 2 (двух) и более рейтинговых агентств (Standard & Poor's или другое рейтинговое агентство) указывается рейтинг рейтингового агентства, присвоившего рейтинг последним.
При отсутствии рейтинга в графах 32 "Эмитента на дату приобретения", 33 "Эмитента на отчетную дату", 34 "Ценной бумаги на дату приобретения" и 35 "Ценной бумаги на отчетную дату" указывается "нет рейтинга".
18. В графе 36 "Примечание", если по ценным бумагам имеется ограничение на право собственности (ценная бумага является обеспечением по договору залога, является объектом сделки "РЕПО", указываются сумма обременения в тысячах тенге и основание для обременения, и (или) если эмитентом ценной бумаги является юридическое лицо, являющееся аффилиированным страховой (перестраховочной) организации, указывается слово "да".

19. Егер қаржы ұйымы болып табылатын банк конгломератының қатысушысы бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Мәліметтер берсе, онда Нысанда "Банк конгломератының 1 және n-қатысушысының атауы" жолы және "Банк конгломератының 1 және n-қатысушысы бойынша жиынтығы" жолы бойынша 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 және 26-бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Есепті кезең: 20__жылғы "____" ____________ жағдай бойынша
Индекс: 5-BK_RIGT
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Ұсынатын: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде;
жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде.
Нысан
__________________________________________________________________ (банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк)
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 1-тарап)
Банк конгломератының қатысушысы (топішілік мәмілелер бойынша 2-тарап)
Мәміленің түрі
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
1
2
3
4
5
6
Активтер
Баланстан тыс шоттардағы талаптар
Шығыстар
кестенің жалғасы:
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Есепті кезең ішінде жүргізілген айналымдар
Есепті тоқсан соңындағы талаптардың қалдығы
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Дисконттар, сыйлықақылар
Оң/ теріс түзетулер
Резервтер (провизиялар)
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақының мөлшерлемесі (жылдық пайыздармен)
Шарт жасалған күн
Шартты қолдану аяқталған күн (ұзартуды ескере отырып)
Ескертпе
13
14
15
16
Туынды қаржы құралдарының жалпы сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі№ 170 қаулысымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндері және есептеу әдістемесіне 7-қосымшаның Туынды қаржы құралдарына арналған кредит тәуекел коэффициенттерiнiң кестесiне сәйкес және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімімен анықталатын көрсетілген қаржы құралдарының номиналдық құнының кредиттік тәуекелдің коэффициентіне туындысы ретінде есептелетін жалпы сомасы 20___ жылғы "___" __________ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы __________________________________________________ __________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: ___________
Есепке қол қойылған күн 20______жылғы "______" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банк конгломератының есепті
кезең ішінде жасасқан, сондай-
ақ есепті күнгі жағдай бойынша
қолданыста болған топішілік
мәмілелері бойынша мәліметтер
жинау жөніндегі есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп

19. Если участник банковского конгломерата, являющийся финансовой организацией, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан Сведения, то в Форме подлежат заполнению строка "Наименование участника банковского конгломерата 1 или n" и графы 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 и 26 по строке "Итого по участнику банковского конгломерата 1 или n".
Приложение 14
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Индекс: 5-BK_RIGT
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляет: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала), в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
Форма
_________________________________________________________________________
(банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга)
Участник банковского конгломерата (сторона 1 по внутригрупповой сделке)
Участник банковского конгломерата (сторона 2 по внутригрупповой сделке)
Вид сделки
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
1
2
3
4
5
6
Активы
1
n
Требования на внебалансовых счетах
1
n
Расходы
1
n
продолжение таблицы:
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Обороты, проведенные в течение отчетного квартала
Остатки требований на конец отчетного квартала
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконты, премии
Положительные/ отрицательные корректировки
Резервы (провизии)
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора (с учетом пролонгаций)
Примечание
13
14
15
16
Общая сумма производных финансовых инструментов, учитываемых как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, в соответствии с Таблицей коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов приложения 7 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886, и определяемых сроком погашения указанных финансовых инструментов по состоянию на "__"_____20__года составляет _________________тысяч тенге.
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Исполнитель __________________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений по внутригрупповым
сделкам банковского
конгломерата, заключенным в
течение отчетного периода, а
также действующим по
состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделки банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк толтырады, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда осы қаулымен бекітілген пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндеріне және есептеу әдістемесіне 5 және 6-қосымшаларда көрсетілген мәмілелерді (бұдан әрі - мәміле) қоспағанда, банк конгломератының барлық топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанда мәмілені "Активтер" және "Баланстан тыс шоттардағы талаптар" көрсеткіші бойынша бір рет көрсетіледі.
7. Егер мәміледе банк конгломератының бірнеше қатысушысы көзделсе, Нысанда банк конгломератының ақша қозғалысы басталатын қатысушысы (мәміле бойынша 1-тарап) және банк конгломератының түпкілікті қатысушысы (мәміле бойынша 2-тарап) көрсетіледі.
Бұл ретте 16-бағанда банк конгломератының аралық қатысушыларын (бар болса) және олардың мәмілеге қатысу мақсатын көрсету қажет.
8. 6 және 7-бағандарды толтыру үшін операциялар мен көрсеткіштердің мынадай түрлері келтіріледі:
1) активтер (көрсеткіш):
қарыздар (овердрафт, қаржы лизингін, вексельдерді есепке алу, факторинг, форфейтинг) беру;
реттелген қарыздар беру;
бағалы қағаздармен кері репо операциялары;
ағымдағы шотты ашу (болуы);
корреспонденттік шотты ашу (болуы);
салымды орналастыру;
жылжымалы (жылжымайтын) мүлікті сату;
активтерді (қарыздарды, дебиторлық берешекті) сату (секьюритилендіру);
талап ету құқығын басқаға беру;
күмәнді активтерді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мүлкі мен активтерін беру;
дивидендтер есептеу;
комиссиялық кіріс есептеу;
дебиторлық берешек;
туынды қаржы құралдары бойынша талаптар;
дилингтік операциялар бойынша талаптар;
сақтандыру активтері;
басқа да активтер (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по всем внутригрупповым сделкам банковского конгломерата (далее – сделка), за исключением сделок, указанных в приложениях 5 и 6 к Нормативным значениям и методике расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата, утвержденным настоящим постановлением.
6. В Форме сделка подлежит отражению один раз по показателю "Активы" и "Требования на внебалансовых счетах".
7. Если сделка предусматривает участие нескольких участников банковского конгломерата, в Форме указывается участник банковского конгломерата (сторона 1 по сделке), от которого начинается движение денег и конечный участник банковского конгломерата (сторона 2 по сделке).
При этом в графе 16 необходимо указать промежуточных участников банковского конгломерата (при наличии) и цель их участия в сделке.
8. Для заполнения граф 6 и 7 приводятся следующие виды операций и показателей:
1) активы (показатель):
предоставление займов (овердрафта, финансового лизинга, учет векселей, факторинг, форфейтинг);
предоставление субординированных займов;
операции обратное репо с ценными бумагами;
открытие (наличие) текущего счета;
открытие (наличие) корреспондентского счета;
размещение вклада;
продажа движимого (недвижимого имущества);
продажа (секьюритизация) активов (займов, дебиторской задолженности);
уступка прав требований;
передача имущества и активов организации, осуществляющей управление сомнительными активами;
начисление дивидендов;
начисление комиссионного дохода;
дебиторская задолженность;
требования по производным финансовым инструментам;
требования по дилинговым операциям;
страховые активы;
прочие активы (вид операции указывается в графе 16);

2) баланстан тыс шоттардағы талаптар (көрсеткіш):
кепілдіктер беру;
аккредитив ашу;
кері қайтарылатын кредиттік желіні ашу;
кері қайтарылмайтын кредиттік желіні ашу;
туынды қаржы құралдары;
дилингтік операциялар;
қаржы шығындарын сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі). Операцияның осы түріне "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген сақтандыру кластары кіреді;
активтерді сақтандырудың өзге түрлері (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
қызметкерлерді сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
мүлікті кепілге қабылдау;
баланстан тыс шоттар бойынша басқа да талаптар (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);
3) шығыстар (көрсеткіш):
қызмет үшін комиссиялық сыйақы төлеу;
туынды қаржы құралдары бойынша таза шығыстар;
дилингтік операциялар бойынша шығыстар;
қайта бағалаудан таза шығыстар;
дивидендтер төлеу;
міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу;
мүлік үшін жалдау ақысын төлеу;
сақтандыру сыйлықақысын төлеу;
сақтандыру төлемдері;
айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбын және санкциялардың басқа түрлерін төлеу;
шығыстардың өзге түрлері (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі).
9. 7-бағанда есепті тоқсандағы мәміле бойынша айналымдар - жазбалардың қорытындысы (ұлғаюлар немесе азаюлар) бастапқы сальдосыз (қалдықсыз) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің Тізбесіне
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 309 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы банк конгломераты өз капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Индексі: 6-BK_RL
Кезеңділігі: тоқсан сайын (жыл сайын)
Ұсынатын: банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде;
жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде.
Нысан
_______________________________________________________________ (банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Қарсы агенттің атауы
Операцияның түрі
Валютаның түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн (шарттың талаптарын орындау басталған күн)
Мерзімін ұзартуды ескере отырып шартты қолдау аяқталатын күн (талаптарды орындау аяқталатын күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
(Банк конгломератының 1-қатысушысының атауы)
1
2
n
1-қатысушы міндеттемелерінің жиынтығы
(Банк конгломератының n-қатысушысының атауы)
1
2
n
n-қатысушы міндеттемелерінің жиынтығы
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы ____________________________________________________ ________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: ___________
Есепке қол қойылған күн 20______жылғы "______" ____________________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банк конгломераты
қатысушыларының үшінші
тұлғалар алдындағы банк
конгломераты өз капиталының
10 (он) және одан көп пайызын
құрайтын, есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыста болған
міндеттемелері туралы
мәліметтер жинау жөніндегі
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банк конгломераты қатысушыларының үшінші тұлғалар алдындағы банк конгломераты өз капиталының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған міндеттемелері туралы мәліметтер жинау жөніндегі есеп

2) требования на внебалансовых счетах (показатель):
выдача гарантий;
открытие аккредитива;
открытие отзывной кредитной линии;
открытие безотзывной кредитной линии;
производные финансовые инструменты;
дилинговые операции;
страхование финансовых убытков (указывается страховая сумма по договору страхования). Данный вид операции включает классы страхования, предусмотренные подпунктами 13), 14), 15) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
иные виды страхования активов (указывается страховая сумма по договору страхования);
страхование сотрудников (указывается страховая сумма по договору страхования);
принятие в залог имущества;
прочие требования по внебалансовым счетам (вид операции указывается в графе 16);
3) расходы (показатель):
оплата комиссионного вознаграждения за услуги;
чистые расходы по производным финансовым инструментам расходы по дилинговым операциям;
расходы по дилинговым операциям;
чистые расходы от переоценки;
выплата дивидендов;
выплата вознаграждения по обязательствам;
оплата арендной платы за имущество;
выплата страховой премии;
страховые выплаты;
выплата штрафов, пени, неустоек и другие виды санкций;
иные виды расходов (вид операции указывается в графе 16).
9. В графе 7 указываются обороты по сделке - итог записей (увеличений или уменьшений) за отчетный квартал без начального сальдо (остатка).
Приложение 15
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 309
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "______" "________________" 20__ года
Индекс: 6-BK_RL
Периодичность: ежеквартальная (ежегодная)
Представляют: банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
Форма
______________________________________________________________________________
(банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга)
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование контрагента
Вид операции
Вид валюты
Сумма (в тысячах тенге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора c учетом пролонгации
1
2
3
4
5
6
7
8
(Наименование участника банковского конгломерата 1)
1
2
n
Итого обязательства участника 1
(Наименование участника банковского конгломерата n)
1
2
n
Итого обязательства участника n
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель __________________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета по сбору
сведений об обязательствах
участников банковского
конгломерата перед третьими
лицами, составляющих
10 (десять) и более процентов
от собственного капитала
банковского конгломерата,
действующих по состоянию
на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений об обязательствах участников банковского конгломерата перед третьими лицами, составляющих 10 (десять) и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата, действующих по состоянию на отчетную дату