"Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 162 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 277 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 317 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 2 қарашадағы № 56 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 қарашада № 17688 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау мен пайдалануға арналған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 162 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 277 бірлескен бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тiзiлiмiнде № 13979 болып тіркелген, 2016 жылдың 4 тамызда нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тексеру парағының нысаны бекітілсін;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда бекітілсін.
тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

О внесении изменений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 162 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 277 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 317 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 ноября 2018 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2018 года № 17688
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 162 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 277 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 13979, опубликован 4 августа 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативно-правовых актов) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бірлескен бұйрықты қолданысқа енгізуден кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 317 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 56 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
міндетін атқарушысының
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі-Кәсіпкерлік кодексі) 141-бабының 3-тармағына, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысанына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 тіркелген) сәйкес әзірленді және тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында уәкілетті органның (бұдан әрі-уәкілетті орган) бақылау субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін және оларды бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдер дәрежесіне жатқызуға арналған.
2. Осы Өлшемшарттарда мына ұғымдар пайдаланылған:
1) бақылау субъектілер (объектілер) - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласына қатысты олардың қызметіне бақылау жүргізілетін жеке және заңды тұлғалар, соның ішінде жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

3) после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т.Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года
№ 317 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 56
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года
№ 162 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Критерии оценки степени риска за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия
Глава 1. Общие положения
1. Критерии оценки степени риска за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Предпринимательский кодекс), а также с Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 17371) и предназначены для отбора субъектов (объектов) контроля за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия и отнесения их к степеням риска при проведении уполномоченным органом в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – физические и юридические лица, в том числе местные исполнительные органы, за деятельностью которых осуществляются контроль в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;

2) болмашы бұзушылықтар - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізудің басталуы туралы жергілікті атқарушы органды хабардар етуіне қатысты әрекетсіздік
3) маңызды бұзушылықтар – тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуді жоспарлау кезінде уәкілетті органдарды келісуге және хабардар етуге, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына зиянды әсер ететін шараларға қатысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына зиянды әсер ететін, олардың жай-күйінің нашарлауына әкеп соғатын, толық жойылғанға дейін шараларды жүргізуге қатысты нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
5) тәуекел – бақылау субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы, оның салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) - белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын және жеке бақылау субъектіге (объектіге) тікелей тәуелді емес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) - нақты бақылау субъект (объект) қызметінің нәтижелеріне байланысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) барумен профилактикалық бақылау жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты қолданылады.
Жоспардан тыс тексерулер жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған және жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қолданылады.

2) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся невыполнения обязательств направленных на сохранность объектов историко-культурного наследия, а также бездействия по отношению к их сохранению со стороны собственников или пользователей
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся согласования и уведомления уполномоченных органов при планировании проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, а также мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность памятников истории и культуры;
4) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся проведения археологических и научно-реставрационных работ, а также мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность памятников истории и культуры, влекущих к ухудшению их состояния вплоть до полного уничтожения;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля применяется в отношении субъекта (объекта) контроля, отнесенного к высокой степени риска.
Внеплановые проверки применяются в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и не отнесенных к высокой степени риска.

4. Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітілетін талдау және бағалау нәтижесінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің (объектісінің) басымдығы ескеріле отырып жасалады.
2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалайтын объективті өлшемшарттар
6. Бақылау субъектілер (объектілер) объективті тәуекел өлшемдері негізінде екі дәрежелі тәуекелге бөлінеді - жоғары және жоғары дәрежеде жатқызылмаған.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне:
1) тарихи-мәдени мұра объектілері аумағында орналасқан жергілікті атқарушы органдар;
2) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар болып табылатын және олардың сақталуы мен пайдаланылуына жауапты жеке және заңды тұлғалар жатады.
7. Объективті өлшемшарттар негізінде жоғары тәуекел дәрежесіне бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспардан тыс тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау қолданылады.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалайтын субъективті өлшемшарттары
8. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу туралы деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) субъективті өлшемшартарының тәуекел дәрежесін бағалау үшін мына ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бұрынғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері. Мұндай жағдайда, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы заң бұзушылықтың деңгейі (өрескел, маңызды, болмашы) тексеру парағында көрсетілген заң талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді;
2) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы талаптардың бұзылуы туралы жеке және заңды тұлғалардан түскен расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы және саны;
10. Субъективті өлшемшарттар олардың маңыздылығы мен қоғамдық қауіптілігіне байланысты осы Өлшемшарттарға қосымшада көзделген тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзылудың (өрескел, маңызды және болмашы) ауырлығының 3 дәрежесіне бөлінген.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау субъектісіне (объектісіне) тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

4. Профилактический контроль с посещением субъектов (объектов) проводится на основании списков профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируемых на полугодие, по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных приказом первого руководителя регулирующего государственного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса.
5. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта (объекта) контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
6. По объективным критериям оценки степени риска субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска – высокая и не отнесенная к высокой.
К высокой степени риска относятся:
1) местные исполнительные органы, на территории которых расположены объекты историко-культурного наследия;
2) структурные подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Не отнесенным к высокой степени риска относятся физические и юридические лица, являющиеся пользователями и/или собственниками памятников истории и культуры и ответственные за их сохранность и использование.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации о нарушении требований законодательства в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Для оценки степени рисков по субъективным критериям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, отраженных в проверочных листах;
2) количество и наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических и юридических лиц о нарушении требований законодательства в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия.
10. Субъективные критерии в соответствии со значимостью и общественной опасностью распределены на 3 степени тяжести нарушения (грубые, значительные и незначительные), согласно Критериям оценки степени риска, за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия, предусмотренных приложением к настоящим Критериям.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Р3 = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7,
мұнда:
Р3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
РН = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3,
мұнда:
РН – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
Р =
Р3 +
РН,
мұнда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Р3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
РН – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
11. Белгіленген тәуекел дәрежесінің көрсеткішіне сәйкес, бақылау субъект:
1) 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел деңгейінің көрсеткішіне сай - жоғарғы деңгейлі тәуекелге жатады және оған байланысты бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел деңгейінің көрсеткішіне сай - жоғарғы деңгейлі тәуекелге жатпайды және оған байланысты бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
Бақылау субъектілердің
(объектілердің) тарихи-мәдени
мұра объектілерін қорғалуы мен
пайдаланылуына тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Бұрынғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері (бұзушылықтың ауырлық деңгейі төмендегі талаптардың орындалмауы жағдайында қолданылады)
1
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық немесе ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыруға лицензияның болуы
өрескел
2
Тарихи-мәдени мұра объектілерін басқа жерге көшіру фактілерінің болмауы
өрескел
3
Халықаралық және Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуді уәкілетті органмен келісімінің болуы
маңызды
4
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізудің басталуы туралы жергілікті атқарушы органды хабардар ету фактісінің болуы
болмашы
5
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафттың болуы
маңызды
6
Монументалды өнердің жаңа құрылыстарын орнатуға уәкілетті органның шешімі болуы
маңызды
7
Тарихи-мәдени мұра объектілерін жою фактілеріне, тағылық актілеріне, өңін айналдыру, жалған дәріптеу, бұрмалау, орынсыз өзгерістер енгізу, тарихи түпмәтінінен үзіп тастау фактілерінің болмауы
өрескел
8
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болмауы
маңызды
Жеке және заңды тұлғалардан түскен расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
1
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласына қатысты бір расталған шағымның немесе өтініштің болуы
маңызды
2
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы екі немесе одан да көп расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 317 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 2 қарашадағы
№ 56 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
міндетін атқарушысының

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7,
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
Р2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3,
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – требуемое количество незначительных нарушений;
Р2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн,
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз – показатель значительных нарушений;
Рн – показатель незначительных нарушений.
11. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта);
2) к не высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно, в отношении которого не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта).
Приложение
к Критериям оценки степени
риска за охраной и
использованием объектов
историко-культурного наследия
Критерии оценки степени риска за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия
Критерии
Степень нарушения
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие лицензии на осуществление археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
грубое
2
Отсутствие фактов перемещения памятника истории и культуры
грубое
3
Наличие согласования с уполномоченным органом на проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения
значительное
4
Наличие факта уведомления местного исполнительного органа о начале проведении научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения
незначительное
5
Наличие охранных зон, зон регулирования застройки и охраняемого природного ландшафта на памятниках истории и культуры
значительное
6
Наличие решения уполномоченного органа при установлении новых сооружений монументального искусства
значительное
7
Отсутствие фактов уничтожения, акта вандализма, фальсификации, мистификации, искажения, внесения необоснованных изменений, изъятии из исторического контекста
грубое
8
Отсутствие фактов ведения работ, создающих угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
грубое
Наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических и юридических лиц
1
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
значительное
2
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года
№ 317 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 ноября 2018 года № 56
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан

2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттік бақылау тексеру парағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің саласында/аясында 138 бабына сәйкес
_____________________________________________________________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау және (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру
Нөмірі ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық немесе ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыруға лицензияның болуы
2
Тарихи-мәдени мұра объектілерін басқа жерге көшіру фактілерінің болмауы
3
Халықаралық және Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуді уәкілетті органмен келісімінің болуы
4
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізудің басталуы туралы жергілікті атқарушы органды хабардар ету фактісінің болуы
5
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафттың болуы
6
Монументалды өнердің жаңа құрылыстарын орнатуға уәкілетті органның шешімі болуы
7
Тарихи-мәдени мұра объектілерін жою фактілеріне, тағылық актілеріне, өңін айналдыру, жалған дәріптеу, бұрмалау, орынсыз өзгерістер енгізу, тарихи түпмәтінінен үзіп тастау фактілерінің болмауы
8
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болмауы
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ ______________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (оның бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) басшысы __________________________
_____________________________________________________ ___________
лауазымы                               қолы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (оның бар болған жағдайда)

от 14 июня 2016 года
№ 162 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Проверочный лист за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия (в сфере/в области/за) (в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года)
в отношении __________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
_______________________________________________________________________ контроля
_______________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие лицензии на осуществление археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
2
Отсутствие фактов перемещения памятника истории и культуры
3
Наличие согласования с уполномоченным органом на проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения
4
Наличие факта уведомления местного исполнительного органа о начале проведении научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения
5
Наличие охранных зон, зон регулирования застройки и охраняемого природного ландшафта на памятниках истории и культуры
6
Наличие решения уполномоченного органа при установлении новых сооружений монументального искусства
7
Отсутствие фактов уничтожения, акта вандализма, фальсификации, мистификации, искажения, внесения необоснованных изменений, изъятии из исторического контекста
8
Отсутствие фактов ведения работ, создающих угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
Должностное (ые) лицо (а) ________________________________________________________
__________________________________________________________________ _____________
должность                                     подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
___________________________________________________________________ ____________
должность                                           подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество                   (при его наличии)