Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің инфрақұрылымы объектілеріне, автомобиль және арнайы техникасына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерінің еңбек нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 625 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 желтоқсанда № 17852 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 101-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің инфрақұрылымы объектілеріне, автомобиль және арнайы техникасына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерінің еңбек нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскерлерді пәтерлерге орналастыру бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант Т.Ж. Жанжүменовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
М. Әбілқасымова
2018 жылғы"___" _______
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 625 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің инфрақұрылымы объектілеріне, автомобиль және арнайы техникасына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерінің еңбек нормалары

Об утверждении Норм труда работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование объектов инфраструктуры, автомобильной и специальной техники воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 сентября 2018 года № 625. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2018 года № 17852
В соответствии с пунктом 2 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Нормы труда работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование объектов инфраструктуры, автомобильной и специальной техники воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Главному управлению расквартирования войск Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жанжуменова Т.Ж.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
М. Абылкасымова
"___" ____________2018 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 25 сентября 2018 года № 625
Нормы труда работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование объектов инфраструктуры, автомобильной и специальной техники воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы бөлім
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің инфрақұрылымы объектілеріне, автомобиль және арнайы техникасына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлерінің еңбек нормалары (бұдан әрі - Еңбек нормалары) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі инфрақұрылымының коммуналдық объектілеріне, автомобиль және арнайы техникасына қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің (бұдан әрі - Жұмыскерлер) еңбегін нормалау, қажетті нормативтік санды, уақыт нормаларын айқындау және негіздеуүшін арналған.
2. Еңбек нормалары 40 сағаттық жұмыс аптасы кезінде жұмыс уақытының жылдық нормасы ішінде бір жұмыскер орындайтын жұмыс ауқымында белгіленген және жұмыс уақытын анағұрлым толық және ұтымды пайдалануды ескере отырып әзірленді.
3. Жұмыскерлердің Еңбек нормалары мынадай құжаттар:
1) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1036 бұйрығымен бекітілген Жұмыс берушінің еңбек нормаларын, еңбек жөніндегі үлгілік нормалар мен нормативтерді, қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай және (немесе) салааралық үлгілік нормалар мен нормативтерді әзірлеу, бекіту, ауыстыру және қайта қарау қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12736 болып тіркелген);
3) жұмыстарды орындаудың және жұмыскерлердің еңбегін ұйымдастырудың ұйымдық-технологиялық шарттарын зерделеу материалдары;
4) еңбек технологиясының, тәсілдері мен әдістерінің, жұмыс орындарына қызмет көрсету жүйелерінің, еңбек және демалу режимдерінің ұтымды нұсқасын таңдау;
5) санға ықпал ететін факторлардың сандық мәндері;
6) хранометраждық қадағалаулар, инфрақұрылым объектілері, автомобиль және арнайы техника жөніндегі деректер;
7) жұмыскерлердің лауазымдық нұсқаулықтары негізінде әзірленді.
4. Осы Еңбек нормалары:
1) дайындау-қорытындылау жұмысына, демалуға, жеке қажеттіліктерге және жұмыс орнына қызмет көрсетуге жұмсалатын уақытты;
2) жұмыстардың әрбір түрі үшін жұмыс уақытының пайдалы қорын ескере отырып,жұмыскерлер санын белгілейді.
5. Жұмыскерлердің келу саны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда
Ен - мынадай формула бойынша айқындалатын сағаттардағы жұмыстың орташа жылдық еңбек сыйымдылығы:
мұнда
Нуақi - нақты нормаланатын жұмыс түрін орындауға жұмсалатын уақыт, сағ.;
Vi - бір жылда орындалатын нақты жұмыс түрінің ауқымы;
i=1,…,k - тиісті жұмыс түрі;
k - функция бойынша жұмыскерлер жұмыстарының жалпы саны.
Қп - бір жұмыскердің бір жылдағы жұмыс уақытының пайдалы қоры, сағ.

Глава 1. Общая часть
1. Настоящие Нормы труда работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование объектов инфраструктуры, автомобильной и специальной техники воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Нормы труда) предназначены для нормирования труда, определения и обоснования необходимой нормативной численности, норм времени работников, занятых обслуживанием коммунальных объектов инфраструктуры, автомобильной и специальной техники (далее – Работников) воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Нормы труда установлены в объемах работ, выполняемых одним работником в течение годовой нормы рабочего времени при 40 часовой рабочей недели и разработаны с учетом наиболее полного и рационального использования рабочего времени.
3. Нормы труда работников разработаны на основе следующих документов:
1) Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
2) Правила разработки, утверждения, замены и пересмотра норм труда работодателем, типовых норм и нормативов по труду, единых и (или) межотраслевых типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности, утвержденные приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1036 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12736);
3) материалы изучения организационно-технических условий выполнения работ и организации труда работников;
4) выбор оптимального варианта технологии, приемов и методов труда, систем обслуживания рабочих мест, режимов труда и отдыха;
5) количественные значения факторов, влияющих на численность;
6) хронометражные наблюдения, данные по объектам инфраструктуры, автомобильной и специальной техники;
7) должностные инструкции работников.
4. Настоящие Нормы труда устанавливают численность Работников с учетом:
1) затрат времени на подготовительно-заключительную работу, отдых, личные надобности и обслуживание рабочего места;
2) полезного фонда рабочего времени для каждого вида работ.
5. Явочная численность работников определяется по формуле:
где,
Тн - среднегодовая трудоемкость работ в часах, определяемая по формуле:
где,
Нвр - затраты времени на выполнение конкретного нормируемого вида работы, ч;
Vi - объем конкретного вида работы, выполняемый за год;
I=1,…,k - соответствующий вид работы;
k - общее количество работ работников по функции;
Фп - полезный фонд рабочего времени одного работника за год, ч.

6. Жұмыскерлердің тізімдік саны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда
Кауыст. - жұмыскерлердің демалыс, сырқаттанған уақыттағы және тағы да басқа жағдайларда жоспарланған жұмысқа шықпауын ескеретін коэффициент, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда жоспарланған жұмысқа шықпау %-ы бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалады.
7. Жұмысшылар кәсіптерінің және басшылар, мамандар, басқа да қызметшілер лауазымдарының атаулары Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес келеді.
8. Көрсеткіштердің (факторлардың) мәні есепті жылдың басында қалыптасқан олардың нақты мәндері бойынша айқындалады.
"Дейін" деп көрсетілген осы Еңбек нормалары қолдану кезінде пайдаланылатын сандық көрсеткіштер шектерін "қоса алғанда" деп түсіну қажет.
9. Егер нақты сан осы Еңбек нормаларында көзделгеннен аз болса, бұл ретте еңбек заңнамасында белгіленген шекте еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидаларының, белгіленген технологияның сақталуы және жұмыстардың жоғары сапасы қамтамасыз етілсе, онда осы Еңбек нормалары нақты санды арттыру үшін негіз болып табылмайды.
2-тарау. Еңбекті ұйымдастыру
10. Жұмыскерлердің қызметі еңбек заңнамасымен, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына және Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес әзірленетін функционалдық нұсқаулықтармен, құрылымдық бөлімшелердің жарғысымен регламенттеледі.
11. Жұмыскерлердің өндірістік қызметі негізгі қызметті қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен жабдықты пайдалана отырып жүзеге асырылады.
12. Жұмыс орындарында еңбекті ұйымдастыру еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау жағдайларына сәйкес болуға тиіс. Еңбектің техникалық шарттарын ұйымдастыру кешені қолданыстағы санитариялық-гигиеналық нормалар мен стандарттарға, өнеркәсіптік кәуіпсіздікке, өнеркәсіптік санитария мен гигиена қағидаларына сәйкес қалыпты жұмыс істеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
13. Орындаушылар арасында жұмыстарды бөлу кезінде олардың біліктілігі мен тәжірибесі ескерілуі керек, ол жұмыскерлердің қажетті дағдыларды меңгеруіне және тапсырмаларды орындауын тездетуге ықпал етуге тиіс.
14. Жұмыскерлер өз қызметінде қызмет көрсету саласындағы заңнаманы басшылыққа алады.
15. Жұмыскерлер белгіленген күн тәртібіне және барлық міндетті жұмыстарды регламенттеуге сүйене отырып, еңбек және демалыс режимін сақтауға тиіс.
3-тарау. Нормативтік бөлім

6. Списочная численность работников определяется по формуле:
где,
Кзам - коэффициент, учитывающий планируемые невыходы работников во время отпуска, болезни и тому подобные, определяемый по формуле:
где % планируемых невыходов определяется по данным бухгалтерского учета.
7. Наименования профессий рабочих и должностей руководителей, специалистов, других служащих соответствуют Единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих, Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих.
8. Значение показателей (факторов) определяется по их фактическим значениям, сложившимся на начало расчетного года.
Пределы числовых показателей, используемых при применении настоящих Норм труда, в которых указано "до", следует понимать включительно.
9. Если фактическая численность меньше, чем это предусматривается настоящими Нормативами численности, при этом обеспечивается соблюдение правил безопасности и охраны труда, установленной технологии и высокое качество работ в пределах, установленных трудовым законодательством, то настоящие Нормы труда не являются основанием для увеличения фактической численности.
Глава 2. Организация труда
10. Деятельность Работников регламентируется трудовым законодательством, функциональными инструкциями, разрабатываемыми в соответствии с Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих и едиными тарифно-квалификационными справочниками работ и профессий рабочих, уставом структурных подразделений.
11. Производственная деятельность Работников осуществляется с использованием технических средств и оборудования, обеспечивающих основную деятельность.
12. Организация труда на рабочих местах должна соответствовать условиям безопасности и охраны труда. Комплекс организации технических условий труда должен обеспечивать возможность нормальной работы в соответствии с действующими санитарно – гигиеническими нормами и стандартами, промышленной безопасности, правилами промышленной санитарии и гигиены.
13. При распределении работ между исполнителями следует учитывать их квалификацию и опыт, что должно способствовать приобретению необходимых навыков и ускорению выполнения заданий Работниками.
14. Работники в своей деятельности руководствуются законодательством в сфере обслуживания.
15. Работники должны cсоблюдать режим труда и отдыха, исходя из установленного распорядка дня и регламентации всех обязательных работ.
Глава 3. Нормативная часть

16. "Өткізу режимі жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі.
Жұмыстың мәні:
әкімшілік өкілімен немесе ауысатын күзетшімен бірлесіп, күзетілетін объектінің тұтастығын (құлып және басқа бекіту құрылғыларын, пломбылардың, өртке қарсы құралдың, дабылдаманың, телефондардың, жарықтың бар болуын) тексеру;
объектіні күзетке қабылдауға мүмкіндік бермейтін ақаулық анықталған кезде (бұзылған есіктер, терезе, құлып, пломбалар мен мөрлердің болмауы және басқа), бұл туралы ол өзі бағынатын адамға, әкімшілік өкіліне және бөлім бойынша кезекшіге баяндау;
полиция өкілдері келгенге дейін қылмыстың ізін күзетуді жүзеге асыру;
объектіде өрт шыққан кезде дабыл қағу, өрт сөндіру командасын және бөлім бойынша кезекшіні хабардар ету, өртті сөндіру жөнінде шаралар қабылдау;
ұйымның өткізетін орнында кезекшілік;
жұмыскерлерді, келушілерді, автокөлікті ұйымның аумағына және кері қарай олар көрсеткен тиісті құжаттар бойынша өткізуді жүзеге асыру;
ілеспе құжаттарды жүктің нақты бар болуын салыстырып тексеру;
қақпаларды ашу және жабу;
журналға тиісті жазба жасаумен кезекшілікті қабылдауды және тапсыруды жүргізу;
өтетін жердегі үй-жайды тиісті санитариялық жай-күйде ұстау.
Орындаушы - күзетші.
Күзетшілер санының нормативтері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1002 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдарға техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының бірыңғай салааралық нормативтеріне (бұдан әрі - Салааралық нормативтер) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12670 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
Бұл ретте күзетшілер саны бекеттердің орналасу орындарын және олардың жұмыс істеу режимін белгілеумен мекемелер комиссиясының бекітілген актісіне сүйене отырып есеппен айқындалады.
Мамандандырылған күзет құрылымдарын тарту кезінде осы тармақ бойынша нормативтік сан есептелмейді.
17. "Шаруашылық қызметті ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі.
Жұмыстың мәні:
шаруашылық жұмыскерлерінің жұмысына басшылық жасауды жүзеге асыру;
жылыту маусымы басталар алдында және аяқталғаннан кейін тиісті құжаттаманы (қарап тексеру актілерін, ақаулық актілерін, есептен шығару актілерін) дайындаумен, инженерлік желілерді, коммуналдық объектілерді қарап тексеру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
қажетті шаруашылық құралмен, құрал-саймандармен және олардың толтырылуын қамтамасыз ету;
шаруашылық бойынша жұмыстар жоспарын және кестесін басшылықпен келісу;
басшылықтың бекітуі үшін шығыс материалдарын, қосалқы бөлшектерді, құрал-саймандарды және жабдықты есептен шығару және ауыстыру үшін құжаттама дайындау;
шаруашылыққа түгендеу жүргізуге қатысу;
жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидаларын, өндірістік санитарияны және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауын қамтамасыз ету.
Орындаушы - шаруашылық бастығы.
Шаруашылық (жылу шаруашылығы, электр шаруашылығы, желдету шаруашылығы, газ шаруашылығы, су құбыры-кәріз шаруашылығы, көлік шаруашылығы) бастықтары санының нормативі бір шаруашылыққа бір бірлік есебінен айқындалады.

16. Норматив численности работников по функции "Организация работы пропускного режима".
Содержание работы:
проверка целостности охраняемого объекта (замков и других запорных устройств, наличия пломб, противопожарного инвентаря, исправности сигнализации, телефонов, освещения) совместно с представителем администрации или сменяемым сторожем;
при выявлении неисправностей (взломанные двери, окна, замки, отсутствие пломб и печатей и другое), не позволяющих принять объект под охрану, доклад об этом лицу, которому он подчинен, представителю администрации и дежурному по части;
осуществление охраны следов преступления до прибытия представителей полиции;
при возникновении пожара на объекте поднятие тревоги, извещение пожарную команду и дежурного по части, принятие мер по ликвидации пожара;
дежурство в проходной организации;
осуществление пропуска работников, посетителей, автотранспорта на территорию организации и обратно по предъявлении ими соответствующих документов;
сверка сопутствующих документов с фактическим наличием груза;
открытие и закрытие ворот;
производство приемки и сдачи дежурства с соответствующей записью в журнале;
содержание помещения проходной в надлежащем санитарном состоянии.
Исполнитель – сторож.
Норматив численности сторожей определяется в соответствии с Единными межотраслевыми нормативами численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование государственных органов (далее – Межотраслевыми нормативами), утвержденные приказом Министра здоровоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1002 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12670).
При этом численность сторожей, определяется расчетом, исходя из утвержденного акта комиссии учреждения с установлением мест дислокации постов и режима их работы.
При привлечении специализированных охранных структур нормативная численность по настоящему пункту не рассчитывается.
17. Норматив численности работников по функции "Обеспечение хозяйственной деятельности".
Содержание работы:
осуществление руководства работой работников хозяйства;
организация работы по осмотру инженерных сетей, коммунальных объектов с подготовкой соответствующей документации (акты осмотра, дефектные акты, акты списания) перед началом и после окончания отопительного сезона;
обеспечение необходимым хозяйственным инвентарем, инструментами и их пополнением;
согласование с руководством плана и графика работ по хозяйству;
подготовка документации для списания и замены расходных материалов, запасных частей, инструментов и оборудования, для утверждения руководством;
участие в проведении инвентаризации хозяйства;
обеспечение соблюдения Работниками правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии и требований пожарной безопасности.
Исполнитель – начальник хозяйства.
Норматив численности начальников хозяйства (тепловое хозяйство, электрохозяйство, вентиляционное хозяйство, газовое хозяйство, водопроводно-канализационное хозяйство, транспортное хозяйство) определяется исходя из расчета одна единица на одно хозяйство.

18. "Қызметтік үй-жайларды тазалау" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі.
Жұмыстың мәні:
үй-жайларды, дәліздерді, баспалдақтарды тазалау;
жиһаздың, кілем бұйымдарының шаңын сүрту, қабырғаларды, едендерді, терезелерді машиналардың немесе айла-бұйымдардың көмегімен сыпыру және қолмен жуу;
қоқыстарды және қалдықтарды белгіленген орынға жинау және тасымалдау;
душ, гардероб және басқа да ортақ пайдаланылатын орындарды тазалау және зарарсыздандыру;
жуу және зарарсыздандыру ерітінділерін дайындау;
жуу құралдарын, құралдарды және сүрту материалдарын алу;
тазалайтынүй-жайларда санитария және гигиена қағидаларын сақтау.
Орындаушы- үй-жайларды тазалаушы.
Үй-жайларды тазалаушылар санының нормативі Салааралық нормативтерге сәйкес ақындалады.
19. "Аумақты тазалау" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі.
Жұмыстың мәні:
жолдардың жүру бөлігін және көшелер тротуарларын сыпыру, оларды қардан және мұздан тазалау, құм себу;
су ағызу үшін арықтар мен науаларды қазу және тазарту;
өрт сөндіру құдықтарына еркін келу үшін оларды қардан және мұздан тазарту;
төселген жолдарды, тротуарларды, жас көшеттерді, клумбалар мен газондарды суару;
көшедегі урналарды кезең-кезеңімен жуу және зарарсыздандыру, оларды қоқыстардан тазарту;
қызмет көрсетілетін аумақтың санитариялық жай-күйін қадағалау.
Орындаушы - аумақты тазалаушы (аула сыпырушы).
Аумақты жинаушылар (аула сыпырушылар) санының нормативі Салааралық нормативтерге сәйкес айқындалады.
20. "Әуеайлақтардың жасанды, топырақ төсемелеріне қызмет көрсету және күтіп ұстау" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі.
1) жұмыстың мәні:
асфальт-бетонды төсемдерді ерітіндімен жөндеу (шұңқырларды жөндеу);
асфальт-бетонды төсемдердегі жарықтар мен ашық жерлерді бітеу;
ақаулары бар монолитті темір-бетоннан жасалған бөлек плиталарды ауыстыру;
төсемдердің соғылған плиталарын олардың астындағы негізді түзетіп құрастырылған темір-бетонды қайта салу;
цемент-бетонды төсемдердегі деформацияланған жіктерді оларды бұзылып толып қалғаннан тазартып жөндеу;
жасанды әуеайлақ төсемдерін таңбалау;
ұшу алаңын шаңнан және балшықтан тазарту;
төсемдерді қардан қолмен тазарту;
тегіс алаңдарда шөпті қолмен шабу.
Орындаушы - әуеайлақ жұмысшысы, әуеайлақ жұмысшылары санының нормативі осы Еңбек нормаларына 1-қосымшада келтірілген;
2) жұмыстың мәні:
әуеайлақ жұмысшыларымен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау беруді өткізу;
ақаулар актілерін және жұмыстар ведомостарын жасай отырып, әуеайлақ төсемдеріне техникалық қарап тексерулер жүргізу;
әуеайлақ төсемдерін ағымдағы жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар сапасын тексеру;
ағымдағы жөндеуге арналған құрылыс материалдарына өтінімдер жасау;
әуеайлақты күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде материалдық-техникалық ресурстарды бөлу және есепке алу;
орындалған жұмыстар актілерін жасау.
Орындаушы - техник (ұшу алаңын пайдалану жөніндегі), техниктер (ұшу алаңын пайдалану жөніндегі) санының нормативі осы Еңбек нормаларына 2-қосымшада келтірілген.

18. Норматив численности работников по функции "Уборка служебных помещений".
Содержание работы:
уборка помещений, коридоров, лестниц;
удаление пыли с мебели, ковровых изделий, подметание и мойка вручную или с помощью машин и приспособлений стен, полов, окон;
сбор и транспортировка мусора и отходов в установленное место;
чистка и дезинфицирование душевых, гардеробных и других мест общего пользования;
приготовление моющих и дезинфицирующих растворов;
получение моющих средств, инвентаря и обтирочного материала;
соблюдение правил санитарии и гигиены в убираемых помещениях.
Исполнитель – уборщик помещений.
Норматив численности уборщиков служебных помещений определяется в соответствии с Межотраслевыми нормативами.
19. Норматив численности работников по функции "Уборка территории".
Содержание работы:
подметание проезжей части дорог и тротуаров улиц, очистка их от снега и льда, посыпка песком;
рытье и прочистка канавок и лотков для стока воды;
очистка от снега и льда пожарных колодцев для свободного доступа к ним;
поливка мостовых, тротуаров, зеленых насаждений, клумб и газонов;
периодическая промывка и дезинфекция уличных урн, очистка их от мусора;
наблюдение за санитарным состоянием обслуживаемой территории.
Исполнитель – уборщик территорий (дворник).
Норматив численности уборщиков территорий (дворников) определяется в соответствии с Межотраслевыми нормативами.
20. Норматив численности работников по функции "Обслуживание и содержание искусственных, грунтовых покрытий аэродромов".
1) содержание работы:
ремонт асфальтобетонных покрытий раствором (ямочный ремонт);
заделка трещин и разрывов в асфальтобетонных покрытиях;
замена отдельных дефектных плит из монолитного железобетона;
перекладка просевших плит сборных железобетонных покрытий с исправлением основания под ним;
ремонт деформационных швов в цементобетонных покрытиях с очисткой их от разрушенного заполнения;
маркировка искусственных аэродромных покрытий;
очистка поверхности летного поля от пыли и грязи;
очистка покрытий от снега вручную;
скашивание травы на ровных площадях вручную.
Исполнитель – аэродромный рабочий, норматив численности аэродромных рабочих приведен в приложении 1 к настоящим Нормам труда;
2) содержание работы:
проведение инструктажа по технике безопасности с аэродромными рабочими;
проведение технических осмотров аэродромных покрытий с составлением дефектных актов и ведомостей работ;
проверка качества проведенных работ по текущему ремонту аэродромных покрытий;
составление заявок на строительные материалы для текущего ремонта;
распределение и учет материально-технических ресурсов при проведении работ по содержанию и ремонту аэродрома;
составление актов выполненных работ.
Исполнитель – техник (по эксплуатации летного поля), норматив численности техников (по эксплуатации летного поля) приведен в приложении 2 к настоящим Нормам труда.

21. "Жол төсемдеріне қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 3-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
барынша аз шығындар кезінде(материалдық, еңбек) бөлімшенің жоғары сапалы жол құрылысына бағытталған қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және үйлестіру;
автомобиль жолының бекітіліп берілген учаскесінің жол құрылысын оларға қойылатын талаптарға сәйкес құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету.
Орындаушылар - жол шебері;
2) жұмыстың мәні:
жол негіздері мен төсемдерін салу және жөндеу кезінде жол-құрылыс материалдарын бөлу;
жер қазатын машиналардан кейін астауды қолмен тазарту;
рельс-формаларды жамау;
негіздерді, төсемдер мен бордюрлерді қолмен бөлшектеу;
шым төсеу және жөндеу;
тасымалданатын електерде құмды, қиыршықтасты және ұсақтасты қолмен елеу.
Орындаушы - жол жұмысшысы.
Жол төсемдеріне қызмет көрсетумен және ағымдағы жөндеумен айналысатын жол жұмысшылары санының нормативі төсем түрлері бойынша учаскенің ұзақтығына, жол төсемдеріне қызмет көрсету нормативтеріне (1 жол жұмысшысына 1 км) сүйене отырып айқындалады.
22. "Техникалық күзет құралдарына қызмет көрсету және жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 4-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
хабарламаларды тарату жүйелерін және дабылдама аспаптарын техникалық пайдалану жөніндегі жұмыстарды жоспарлау;
хабарламаларды тарату жүйелерінің, дабылдама аспаптарының техникалық пайдалану жай-күйіне бақылау жүргізу;
техникалық күзет құралдарының ақаулықтары мен жалған іске қосылуы объектілерді күзетке алмау себептерін анықтау және анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
бекітіліп берілген объектілерде техникалық күзет құралдарының техникалық жай-күйін тексеру.
Орындаушы - топ бастығы;
2) жұмыстың мәні:
электрмонтерлердің техникалық күзет құралдарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарын ұйымдастыру;
техникалық күзет құралдары кешендеріне техникалық қызмет көрсету регламенттерін орындаудың жоспар-кестелерін жасау;
күзетілетін және күзетуге қабылдануға жататын объектілерді техникалық күзет құралдарымен жабдықтау жөніндегі монтаждау жұмыстарының орындалуына техникалық қадағалауды жүзеге асыру;
ұйым балансындағы шығыс материалдарын, қосалқы бөлшектерді, құралдар мен техникалық күзет құралдарын есептен шығару үшін құжаттама дайындау.
Орындаушы- топ инженері;
3) жұмыстың мәні:
қызметтік және қосалқы үй-жайлардағы (баспалдақ торлары, вестибюльдер, жертөлелер, шатырлар асты) электр жабдығын жөндеу;
тарату қалқандарын және іске қосу-тарату құрылғыларын жөндеу;
шамдарды жөндеу және ауыстыру;
автоматтарды, пакеттік ауыстырып қосқыштарды, қорғау-ажыратуқондырғыларын (ҚАҚ), ажыратқыштарды ауыстыру;
электр сымыныңжекелеген жерлерінауыстыру;
жертөлелерде, техникалық едендер астында, техникалық дәліздерде жарылуға қауіпсіз орындауда жарықты қалпына келтіру;
жарық үй белгілерін және көшедегі сілтегіштерді пайдалану.
Орындаушы - электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;

21. Норматив численности работников по функции "Обслуживание и текущий ремонт дорожных покрытий" приведен в приложении 3 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
организация, планирование и координация деятельности подразделения, направленной на дорожное строительство высокого качества при наименьших затратах (материальных, трудовых);
обеспечение дорожного строительства закрепленного участка автомобильной дороги строительными материалами, соответствующими предъявляемым к ним требованиям.
Исполнитель – дорожный мастер;
2) содержание работы:
распределение дорожно-строительных материалов при устройстве и ремонте дорожных оснований и покрытий;
подчистка корыта вручную после землеройных машин;
подштопка рельс-форм;
разборка оснований, покрытий и бордюров вручную;
устройство и ремонт сплошной одерновки;
просеивание песка, гравия и щебня вручную на переносных грохотах.
Исполнитель – дорожный рабочий.
Норматив численности дорожных рабочих, занятых обслуживанием и текущим ремонтом дорожных покрытий, определяется исходя из протяженности участка по типам покрытия, нормативов обслуживания дорожных покрытий (км. на 1 дорожного рабочего).
22. Норматив численности работников по функции "Обслуживание и ремонт технических средств охраны" приведен в приложении 4 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
планирование работ по технической эксплуатации систем передачи извещений и приборов-сигнализаторов;
ведение контроля за состоянием технической эксплуатации систем передачи извещений, приборов-сигнализаторов;
организация работ по выявлению причин неисправностей и ложных срабатываний технических средств охраны, не взятий объектов под охрану и устранению выявленных недостатков;
проверка технического состояния технических средств охраны на закрепленных объектах.
Исполнитель – начальник группы;
2) содержание работы:
организация работы электромонтеров по техническому обслуживанию технических средств охраны;
составление планов-графиков выполнения регламентов технического обслуживания комплексов технических средств охраны;
осуществление технического надзора за выполнением монтажных работ по оборудованию технических средств охраны, охраняемых и подлежащих приему под охрану объектов;
подготовка документации для списания расходных материалов, запасных частей, инструментов и технических средств охраны, находящихся на балансе организации.
Исполнитель – инженер группы;
3) содержание работы:
ремонт электрооборудования служебных и вспомогательных помещений (лестничных клеток, вестибюлей, подвалов, чердаков);
ремонт распределительных щитов и вводно-распределительных устройств;
ремонт и смена светильников;
смена автоматов, пакетных переключателей, устройств защитного отключения (УЗО), выключателей;
смена отдельными местами электропроводки;
восстановление освещения в подвалах, технических подпольях, технических коридорах во взрывобезопасном исполнении;
эксплуатация световых домовых знаков и уличных указателей.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

4) жұмыстың мәні:
автоматтандырылған бақылау-өлшеу және басқа да аспаптар мен механизмдерді жөндеу, жинау, теңшеу, сынау, дәлдеу, монтаждау, дұрыстау және тапсыру;
релейлік қорғау, электравтоматика, телемеханика құрылғыларын теңшеу және дұрыстау;
аппаратура жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
барлық бақылау-өлшеу аспаптарының, автореттегіштер мен қоректендіру автоматтарының түрлеріндәлдік сыныптары бойынша реттеу және тексеру.
Орындаушы - бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі слесарь;
5) жұмыстың мәні:
тарату пункттерін, тарату желілерінің электр тарату әуе және кабель желілерін қарап тексеру;
электр тарату жабдығынжәне желілерді жөндеуді орындау;
ақауларды жою, жабдыққа майды толтырып құю;
түйіспелерді тарту және тазарту, ақаулы сақтандырғыштарды ауыстыру, майкөрсету шыныларын жөндеу;
жаңа тарату пункттерінің (бұдан әрі - ТП), трансформаторлық қосалқы станциялардың (бұдан әрі - ТҚС), электр тарату әуе және кабель желілерінің құрылысы кезінде электр қондырғыларын орнату қағидаларының сақталуын қадағалау.
Орындаушы - тарату желілерін пайдалану жөніндегі электрмонтер.
23. "Ғимараттарды, құрылыстар мен жабдықты ағымдағы жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 5-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылық жасауды жүзеге асыру;
объектілерді белгіленген мерзімдерде пайдалануға беру және жұмыс өндірісінің жобаларын сақтай отырып,барлық сандық және сапалық көрсеткіштер бойынша құрылыс-монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
жобалау құжаттамасына, құрылыс нормалары мен қағидаларына, техникалық шарттар менбасқа да нормативтік құжаттарға сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарының өндірісін ұйымдастыру;
учаскеде құрылыс-монтаждау жұмыстары өндірісінің технологиялық жүйелілігін сақтауды қамтамасыз ету.
Орындаушы- жұмыстарды жүргізуші;
2) жұмыстың мәні:
учаскенің өнімді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру ауқымы, сапасы, берілген номенклатурасы (ассортименті) бойынша өндірістік тапсырмалардың белгіленген мерзімдерде орындауын қамтамасыз ету;
еңбек өнімділігін арттыру, жабдықты ұтымды жүктеу және оның техникалық мүмкіндіктерін пайдалану негізінде өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендету, жабдықтың жұмыс ауысымының коэффициентін арттыру, шикізатты, материалдарды, отынды, энергияны үнемді жұмсау және олардың шығындарын төмендету;
учаскені реконструкциялау, технологиялық жабдықты жөндеу, өндірістік процестерді және қол жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру жөніндегі аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысу;
жұмысшыларға өндірістік нұсқау беруді жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария, жабдық пен құралдарды техникалық пайдалану қағидаларын жеткізу жөніндегі іс-шараларды жүргізу, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау.
Орындаушы - шебер;

4) содержание работы:
ремонт, сборка, регулировка, испытание, юстировка, монтаж, наладка и сдача контрольно-измерительных автоматических и других приборов и механизмов;
настройка и наладка устройств релейной защиты, электроавтоматики, телемеханики;
выявление и устранение дефектов в работе аппаратуры;
регулировка и проверка по классам точности всех видов контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания.
Исполнитель – слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике;
5) содержание работы:
осмотр распределительных пунктов, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей;
выполнение ремонта оборудования и линий электропередачи;
устранение неисправностей, доливка масла в оборудование;
подтяжка и зачистка контактов, смена неисправных предохранителей, ремонт маслоуказательных стекол;
наблюдение за соблюдением правил устройства электроустановок при строительстве новых распределительных пунктов (далее – РП), трансформаторных подстанций (далее – ТП), воздушных и кабельных линий электропередачи.
Исполнитель – электромонтер по эксплуатации распределительных сетей.
23. Норматив численности работников по функции "Текущий ремонт зданий, сооружений и оборудования" приведен в приложении 5 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
осуществление руководства производственно-хозяйственной деятельностью участка;
обеспечение выполнения производственных заданий по вводу объектов в эксплуатацию в установленные сроки и выполнению строительно-монтажных и пусконаладочных работ по всем количественным и качественным показателям с соблюдением проектов производства работ;
организация производства строительно-монтажных работ в соответствии с проектной документацией, строительными нормами и правилами, техническими условиями и другими нормативными документами;
обеспечение соблюдения технологической последовательности производства строительно-монтажных работ на участке.
Исполнитель – производитель работ;
2) содержание работы:
обеспечение выполнения участком в установленные сроки производственных заданий по объему производства продукции (работ, услуг), качеству, заданной номенклатуре (ассортименту);
повышение производительности труда, снижение трудоемкости продукции на основе рациональной загрузки оборудования и использования его технических возможностей, повышение коэффициента сменности работы оборудования, экономное расходование сырья, материалов, топлива, энергии и снижение издержек;
участие в приемке законченных работ по реконструкции участка, ремонту технологического оборудования, механизации и автоматизации производственных процессов и ручных работ;
осуществление производственного инструктажа рабочих, проведение мероприятий по доведению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, технической эксплуатации оборудования и инструментов, а также контроль над их соблюдением.
Исполнитель – мастер;

3) жұмыстың мәні:
суағызатын науларды, қалпақтарды,түтін және желдеткіш құбырларына шатырларды әзірлеу және орнату;
еңістерді, қосындылар мен тоғыспаларды, оның ішінде орамдық жабын болған кезде жабындық табақ болатпен қаптау;
шатыр жабынының парақтарын ішінара ауыстыру;
жабындық табақ болаттыашу, тазарту және олифамен майлау;
табақтарды кесу;
қатар жабын суреттерін дайындау;
табақ болаттан жасалған төбе жабындарын бөлшектеу;
дефлекторлардайындау және орнату.
Орындаушы - металл төбе жабындары жөніндегі жабын төсеуші;
4) жұмыстың мәні:
орамдық материалдарды құмнан тазарту;
екі жақты рубероидты және астарсыз орамдықматериалдарды қайта орау;
негіздерді қолмен жапсырып бояу;
орамдық кілемін катокпен таптау;
орамдық және жеке материалдарын кесу;
табақтар мен плиткалардың жиектерін кесу;
саңылаулар жасау;
табақтарды, плиткалармен жабынқыштарды сұрыптау;
түйіспелер мен жіктерді сылау үшін ерітінді дайындау;
жабынқыштар арасындағы жіктерді ерітіндімен бітеу және майлау;
жеке және орамдық материалдардан жасалған төбе жабынын бөлшектеу;
талшықтас-цемент, шифер және жабынқыш төбе жабынының жеке табақтарын ауыстыру;
ішкі суағарларды жөндеу;
төбені қардан және мұз қабыршағынан, қоқыстардан, балшықтан, жапырақтар мен бөгде заттардан тазарту;
су ағатын, жерлерді оқшаулау, ұйымдастырылған төбе жабынынан су ағу жүйелерінің ақауларын жою.
Орындаушы - орамдық жабындар бойынша және жеке материалдардан жасалған төбе жабыны бойынша жабын төсеуші;
5) жұмыстың мәні:
ағаш аралықтарды орнату;
қабырғалар мен төбелерді сылақпен, қаптамамен қаптау;
тұрғын және өнеркәсіптік ғимараттардың ағаш бөлшектерден элементтері мен конструкцияларын құрастыру және монтаждау;
ағаш негіздер мен орындықтарды орнату және ауыстыру;
қаңқа қабырғаларды орнату;
қабырғалар мен төбелерді таза қаптау;
жеке тақтайлардан жоғары тақтай жабындарын (таза едендерді) орнату, қайта төсеу және біріктіру;
түйіскен жерлерді бітеумен бөренелерден, желімделген қалқандардан, ағашталшықты плиталардан, дөңбекпен өрнектеп төсемдерден, ағаш жоңқа плиталардан едендер салу;
терезе және есік қораптарын, балкон блоктары мен терезе алды тақтайларын орнату.
Орындаушы - балташы;
6) жұмыстың мәні:
жалпы құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде ұсталық жұмыстарды орындау;
бөлшектерді дайындау және олардан барлық типтегі түзу сызықты үлгідегі есік жармасы мен терезе жақтауын жинау;
артқы қабырғаларды орнату;
қылқан жапырақты түрлерінен фанералар мен ағаштарды жапсыру;
фанера аспаларын қолмен кесу;
бөлшектерді салып жапсыру, қапталмаған кәдімгі кескіндегі ағаш бөлшектерін қолмен тазарту.
Орындаушы - ағаш ұстасы;

3) содержание работы:
изготовление и установка водосточных желобов, колпаков, зонтов на дымовые и вентиляционные трубы;
обделка свесов, примыканий и ендов кровельной листовой сталью, в том числе и при рулонных кровлях;
частичная замена листов кровельного покрытия;
распаковка, очистка и покрытие олифой кровельной листовой стали;
обрезка листов;
заготовка картин рядового покрытия;
разборка кровли из листовой стали;
изготовление и установка дефлекторов.
Исполнитель – кровельщик по металлическим кровлям;
4) содержание работы:
очистка рулонных материалов от посыпки;
перемотка двухстороннего рубероида и беспокровных рулонных материалов;
огрунтовка оснований вручную под наклейку;
укатка катком рулонного ковра;
резка рулонных и штучных материалов;
обрезка углов у листов и плиток;
сверление отверстий;
сортировка листов, плиток и черепицы;
приготовление раствора для промазки стыков и швов;
конопатка и промазка раствором швов между черепицами;
разборка кровли из штучных и рулонных материалов;
смена отдельных листов асбоцементной, шиферной и черепичной кровли;
ремонт внутренних водостоков;
очистка кровли от снега и наледи, мусора, грязи, листьев и посторонних предметов;
локализация протечек, устранение неисправностей в системах организованного водоотлива с кровли.
Исполнитель – кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов;
5) содержание работы:
устройство деревянных перегородок;
обшивка стен и потолков под штукатурку и облицовку;
сборка и монтаж из деревянных деталей элементов и конструкций жилых и промышленных зданий;
устройство и смена деревянных оснований и стульев;
устройство каркасных стен;
чистая обшивка стен и потолков;
устройство, перестилка и сплачивание верхних дощатых покрытий (чистых полов) из отдельных досок;
устройство полов из брусков, клееных щитов, древесноволокнистых плит, торцовой шашки, древесностружечных плит с заделкой стыков;
установка оконных и дверных коробок, балконных блоков и подоконных досок.
Исполнитель – плотник;
6) содержание работы:
выполнение столярных работ при производстве общестроительных работ;
изготовление деталей и сборка из них дверных полотен и оконных переплетов прямолинейной формы всех типов;
установка задних стенок;
склейка фанеры и брусков хвойных пород;
обрезка свесов фанеры вручную;
приклейка деталей внакладку, зачистка вручную необлицованных брусковых деталей простого профиля.
Исполнитель – столяр;

7) жұмыстың мәні:
үстіңгі беттерді жабу және сылағын жөндеу;
үстіңгі беттерді тұтас тегістеу;
тік қабырғалардың, төбелердің, тегіс бағандардың, пилястралардың, құлама қуыстардың, қалыпты қиылған арқалықтардың тік бетінің жабындарын қолмен сылақ жағумен жақсарту және жақсартылған сылақпен жөндеу;
еңістерді, тығындар мен құймаларды сылау;
бұрыштарын өңдеу мен падугаларды тартып шығару;
жоғары сапалы бояумен құмсыз жамылғыны орнату;
төбе жабыны астына және еденге цемент-құм тартуды орнату;
жиналмалы темір-бетон ара жабындарының плитары, қабырға панельдері арасындағы жіктерді өңдеу;
ішкі тік бұрыштар мен сыртқы тік бұрыштарды өңдеу.
Орындаушы - сылақшы;
8) жұмыстың мәні:
жоғары сапалы өңдеуді қажет ететін үстіңгі беттерді бояу,бірнеше түске тегістеу және бояумен лакты астарлап жаққаннан кейін оларды қол құрал-саймандарымен тегістеу, астарлау, олифа жағу және жылтырату;
әртүрлі ағаш, мәрмәр және тас түрлерінің үстіңгі беттерін қарапайым сурет салуға бөлу;
үстіңгі бетті бүркеумен өңдеу;
үстіңгі беттерді таттануды тежегіштермен өңдеу;
бүріккішке ауа мен бояудың берілуін реттеу;
бұйымдарға битум негізіндегі нитролактар және лактар жағу;
өңдеуге жоғары талаптар қойылмайтын кемелердің ауыспалы ватер желілерінің орналасқан орындарына лак-бояу жағу;
күрделі емес трафареттер жасау;
берілген үлгілер бойынша колер таңдау;
сырлау жұмыстарын жүргізуде қолданылатын тетіктер мен керек-жарақтарын жөндеу.
Орындаушы - сырлаушы;
9) жұмыстың мәні:
бар ғимараттардың кірпіш және шай тасты іргетастардың жекелеген учаскелерін жөндеу және ауыстыру;
кірпіштен және ұсақ блоктардан орташа күрделі қабырғаларды қалау және қалау барысында жіктерді келтіре отырып салу;
тас ғимараттарда темір-бетон арқалықтарды, аражабын плиталарын, аралық қабырғаларды, баспалдақ сатыларын, алаңдарды, балкон плиталарын, сатыларды монтаждау;
терезе және есік, балкон қораптары мен блоктарын, терезеалды тақтайлары мен плиталарын орнату;
кірпіштен, гипсолитті және басқа да плиталардан аралық қабырғалар салу;
бұрын салынған қалау жіктерін келтіре отырып салу;
қалауға болат элементтер мен бөлшектерді салу;
шой тастан қабырғалар мен іргетасты қалақшамен қалау;
қалыпты қима құдықтарды және тікбұрышты қима коллекторларды қалау;
барлық түрдегі кірпіш тоғыспаларын бөлшектеу;
қоқыс құбырына арналған асбест-цемент құбырларын монтаждау.
Орындаушы - тас қалаушы;
10) жұмыстың мәні:
болат жеңіл салмақты және ауыр темірді оттегімен қолмен кесу және бензинмен кесетін және керосинмен кесетін аппараттармен кесу;
барлық кеңістік жағдайларында бөлшектерді, бұйымдарды, конструкцияларды бекіту;
қарапайым бөлшектерді балқытып құю;
қарапайым бөлшектерде, тораптарда, құймаларда қаяулар мен жарықшақтарды жою;
түзету кезінде конструкциялар мен бөлшектерді жылыту.
Орындаушы - электр-газбен дәнекерлеушісі;

7) содержание работы:
покрытие поверхностей и ремонт штукатурки;
сплошное выравнивание поверхностей;
улучшение покрытий штукатуркой вручную прямолинейных поверхностей стен, потолков, гладких столбов, пилястр, ниш с откосами, балок постоянного сечения и ремонт улучшенной штукатурки;
оштукатуривание откосов, заглушин и отливов;
вытягивание падуг с разделкой углов;
устройство беспесчаной накрывки под высококачественную окраску;
устройство цементно-песчаных стяжек под кровли и полы;
разделка швов между плитами сборных железобетонных перекрытий, стеновыми панелями;
отделка лузги и усенков.
Исполнитель – штукатур;
8) содержание работы:
окрашивание поверхностей, требующих высококачественной отделки, после нанесения шпаклевок и грунтовочных слоев красками и лаками в несколько тонов, шлифование, грунтование, проолифливание и полирование их ручными инструментами;
разделка поверхностей под простой рисунок различных пород дерева, мрамора и камня;
отделка поверхностей набрызгиванием;
обработка поверхностей замедлителями коррозии;
регулирование подачи воздуха и краски в распылители;
покрытие изделий лаками на основе битума и нитролаками;
нанесение лакокрасочных покрытий в месте расположения переменной ватерлинии судов, к отделке которых не предъявляется высоких требований;
изготовление несложных трафаретов;
подбор колера по заданным образцам;
подналадка механизмов и приспособлений, применяемых в производстве малярных работ.
Исполнитель – маляр;
9) содержание работы:
ремонт и замена отдельных участков кирпичных и бутовых фундаментов в существующих зданиях;
кладка стен средней сложности из кирпича и мелких блоков под штукатурку и с расшивкой швов по ходу кладки;
монтаж в каменных зданиях железобетонных балок, плит перекрытий, перегородок, лестничных маршей, площадок, балконных плит, ступеней;
установка оконных и дверных, балконных коробок и блоков, подоконных досок и плит;
устройство перегородок из кирпича, гипсолитовых и других плит;
расшивка швов ранее выложенной кладки;
укладка стальных элементов и деталей в кладку;
кладка стен и фундаментов из бутового камня под лопатку;
кладка колодцев постоянного сечения и коллекторов прямоугольного сечения;
разборка кирпичных сводов всех видов;
монтаж асбестоцементных труб для мусоропровода.
Исполнитель – каменщик;
10) содержание работы:
ручная кислородная резка и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома;
прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
наплавка простых деталей;
устранение раковин и трещин в простых деталях, узлах, отливках;
подогрев конструкций и деталей при правке.
Исполнитель – электрогазосварщик;

11) жұмыстың мәні:
өндірістік учаскелер мен құрылыс алаңдарында, қоймаларда, базаларда, сақтау орындарында және оған ұқсас жерлерде көмекші және қосалқы жұмыстарды орындау;
сақтықты қажет етпейтін жүктерді (орамдық материалдарды, бумадағы паркетті, жәшіктерді, күбілерді,картонды, қағаздарды, фанераларды, кесілген ағаш дайындамаларды), сондай-ақ сусымалы шаңдатпайтын материалдарды (құмды, қиыршықтасты, шағылтасты, қожыртасты көмірді, қоқысты, ағаш жоңқасын, металл жоңқасын және өзге өндіріс қалдықтарын) қолмен немесе арбаларда (вагонеткаларда) тиеу, түсіру, орнын ауыстыру және қалап жинау;
аумақтарды, жолдарды, кіреберіс жолдарды тазарту;
цехтарды, құрылыс алаңдары мен санитариялық-тұрмыстық үй-жайларды жинау.
Орындаушы - көмекші жұмысшы.
24. "Авариялық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 6-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
объектілерде авариялық жағдайларды уақтылы жою;
ұйымның жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша цехтің өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылық жасауды жүзеге асыру;
цехтің қалыпты жұмысын қамтамасыз ету және белгіленген мерзімдерде жөндеу тапсырмаларын орындау;
жөндеу жұмыстарын жүргізуді және жабдықтарды сынауды бақылау;
өндірістік жөндеу қызметі туралы есеп беру құжаттамасын және есепті жүргізу;
жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру, еңбекті нормалауды жақсарту, еңбек ақы төлеу нысандары мен жүйелерін дұрыс қолдану және материалдық ынталандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Орындаушы - шебер;
2) жұмыстың мәні:
телефон бойынша өтінімдерді қабылдау және тіркеу, олардың себептері мен сипатын анықтау;
бригадаларды авария болған жерге жіберу туралы мәселені жедел шешу;
аварияны жою барысын жедел бақылау және жұмыстардың орындалу барысының бұзылуын ескерту, сондай-ақ оларды туындатқан себептердің алдын алу үшін желідегі жұмыс бригадаларымен байланысты жүзеге асыру.
Орындаушы - диспетчер;
3) жұмыстың мәні:
коммуникациялық коллекторларды қарап тексеру, олардың газбен ластануының болмауын тексеру және оларды желдету;
құрылыс конструкцияларын гидрооқшаулауды қалпына келтіру;
баспалдақтардың, алаңдардың, өтпелер мен олардың таяныштарының бекітпелерін тексеру, оларды жөндеу;
сорғыту жүйелерін қарау және тексеру;
барлық жұмыс түрлері бойынша коллекторлардың электр жарық беру жұмыстарын тексеру және ақаулықтарын жою.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;
4) жұмыстың мәні:
жылыту маусымы басталар алдында ғимараттардың инженерлік жабдығын және коммуникацияларын қарап тексеру (зерттеу), сондай-ақ ақаулықтарды анықтау және оларды жою мақсатында авариялық зақымданулардан, өрттерден, зілзала сипатындағы құбылыстардан кейінгі қарап тексеруді жүргізу;
қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету, сумен жабдықтау жүйелерінде және кәріздерде ақаулықтарды жою, төсемдерді ауыстыру, ағуды болдырмай су бөлетін және су жинайтын арматуралардың тығыздамасын толтыру, жалғамаларды тығыздау;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақаулықтарды жою жөніндегі жұмыстарды орындау.
Орындаушы - авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі;

11) содержание работы:
выполнение подсобных и вспомогательных работ на производственных участках и строительных площадках, складах, базах, кладовых и тому подобные;
погрузка, разгрузка, перемещение вручную или на тележках (вагонетках) и штабелирование грузов, не требующих осторожности (рулонных материалов, паркета в пачках, ящиков, бочек, картона, бумаги, фанеры, пиломатериалов), а также сыпучих непылевидных материалов (песка, щебня, гравия, шлака, угля, мусора, древесных опилок, металлических стружек и других отходов производства);
очистка территории, дорог, подъездных путей;
уборка цехов, строительных площадок и санитарно-бытовых помещений.
Исполнитель – подсобный рабочий.
24. Норматив численности работников по функции "Организация аварийно-ремонтных работ" приведен в приложении 6 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
своевременное устранение аварийных ситуаций на объектах;
осуществление руководства производственно-хозяйственной деятельностью цеха по ремонту и техническому обслуживанию оборудования, зданий и сооружений организации;
обеспечение ритмичной работы цеха и выполнение ремонтых заданий в установленные сроки;
контроль над проведением ремонтных работ и испытаний оборудования;
ведение отчетной документации и учета о ремонтно-производственной деятельности;
ведение работы по аттестации и рационализации рабочих мест, улучшению нормирования труда, правильному применению форм и систем оплаты труда и материального стимулирования.
Исполнитель – мастер;
2) содержание работы:
прием и регистрация заявок по телефону, выяснение их причин и характера;
оперативное решение вопроса о направлении бригад на место аварии;
осуществление связи с рабочими бригадами, находящимися на линии, для оперативного контроля над ходом ликвидации аварии и предупреждения нарушений хода выполнения работ, а также причин, их вызвавших.
Исполнитель – диспетчер;
3) содержание работы:
осмотр коммуникационных коллекторов, проверка их на отсутствие загазованности и их проветривание;
восстановление гидроизоляции строительных конструкций;
проверка крепления лестниц, площадок, переходов и перил к ним, их ремонт;
осмотр и проверка работы дренажных систем;
проверка работы электроосвещения коллекторов и устранение неисправностей по всем видам работ.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;
4) содержание работы:
проведение осмотров (обследований) инженерного оборудования и коммуникаций зданий перед началом отопительного сезона, а также осмотры после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
обеспечение удовлетворительного функционирования устранение неисправностей в системах водоснабжения и канализации, замена прокладок, набивка сальников водоразборной и водозаборной арматуры с устранением утечки, уплотнение сгонов;
выполнение работ по устранению неисправностей по заявкам администрации организации.
Исполнитель – слесарь аварийно-восстановительных работ;

5) жұмыстың мәні:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктем-жаз және күз-қыс кезеңдері) электр желілері мен электр жабдығын қарап тексеру (тексеру), сондай-ақ ақаулықтарды анықтау және оларды жою мақсатында авариялық зақымдаулардан, өрттерден, зілзала сипатындағы құбылыстардан кейін қарап тексеру;
қызметтік және қосалқы үй-жайлардың (баспалдақ торларының, вестибюльдердің, жертөлелердің, шатырастының) электр жабдығын жөндеу;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақаулықтарды жою.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;
6) жұмыстың мәні:
дәнекерлеу жіктерінен ағуды анықтау мақсатында жылыту маусымы басталар алдында ғимараттың инженерлік жабдығы мен коммуникацияларына жыл сайын қарап тексеруді жүргізу;
берілген көлемде бөлшектердің, тораптардың, конструкциялар мен құбыр желілерінің барлық орналасу кеңістігінде дәнекерлеу жіктерін дәнекерлеуді орындау;
ұзындығы екі метрге дейін орталық жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйелері құбыр желілерінің авариялық учаскелерін ауыстыру.
Орындаушы - электр-газбен дәнекерлеуші;
7) жұмыстың мәні:
көліктің авария болған жерге шығуға ұдайы әзірлікте болуын қамтамасыз ету;
авария болған жерге келу;
базаға қайтару немесе басқа авария болған жерге бару.
Орындаушы - жүргізуші.
25. "Электр желілерінің аудандары қызмет көрсетпейтін, басқа электрмен жабдықтау көздерінен қоректендірілетін электр шаруашылығы қызметін ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 7-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдықпен жүйелерді дұрыстауды, теңшеуді, реттеуді және тәжірибелік тексеруді жүзеге асыру, оның ақаусыз жай-күйін қадағалау;
эксперименттер мен сынауларды жүргізуге қатысу, аспаптарды іске қосу, қажетті сипаттамалар мен параметрлердітіркеу және алынған нәтижелерге өңдеу жүргізу.
Орындаушы - техник;
2) жұмыстың мәні:
жоғары вольтты электрмашиналарымен әртүрлі типтегі аппараттарды бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және центрлеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
бірінші және екінші коммутациялау мен қашықтықтан басқарудың ерекше күрделі схемалары бар өндірістік учаскелерге қызмет көрсету;
технологиялық жабдықтың жауапты ерекше күрделі схемеларын,электр машиналары, аппараттар, аспаптар, автоматты желілерінің электр схемаларын дұрыстау, жөндеу және реттеу;
өлшегіш трансформаторлардың дәлдік сыныбын тексеру;
арнайы өңдеу құбыржолдарындағы кабель желілерін жөндеу, монтаждау және бөлшектеу, сондай-ақ жалғағыш муфталарды монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер.

5) содержание работы:
проведение осмотров (обследований) электросетей и электрооборудования в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летний и осенне-зимний периоды), а также осмотры после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
ремонт электрооборудования служебных и вспомогательных помещений (лестничных клеток, вестибюлей, подвалов, чердаков);
устранение неисправностей по заявкам администрации организации.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
6) содержание работы:
проведение ежегодных осмотров инженерного оборудования и коммуникаций здания перед началом отопительного сезона в целях выявления течи сварочных швов;
выполнение сварки деталей, узлов, конструкций и трубопроводов во всех пространственных положениях сварного шва на заданные размеры;
замена аварийных участков трубопроводов длиной до двух метров систем центрального отопления и горячего водоснабжения.
Исполнитель – электрогазосварщик;
7) содержание работы:
обеспечение постоянной готовности транспорта к выезду на место аварии;
прибытие к месту аварии;
возвращение на базу или переезд на место другой аварии.
Исполнитель – водитель.
25. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание деятельности электрохозяйств, питающихся от других источников электроснабжения, не обслуживаемых районами электрических сетей" приведен в приложении 7 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
осуществление наладки, настройки, регулировки и опытной проверки оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, наблюдение за его исправным состоянием;
участие в проведении экспериментов и испытаний, подключение приборов, регистрация необходимых характеристик и параметров и проведение
обработки полученных результатов.
Исполнитель – техник;
2) содержание работы:
выполнение работ по разборке, капитальному ремонту, сборке, установке и центровке высоковольтных электромашин и аппаратов различных типов;
обслуживание производственных участков с особо сложными схемами первичной и вторичной коммутации и дистанционного управления;
наладка ремонт и регулирование ответственных особо сложных схем технологического оборудования, электрических схем автоматических линий электрических машин, аппаратов, приборов;
проверка класса точности измерительных трансформаторов;
выполнение работ по ремонту, монтажу и демонтажу кабельных линий вспециальных трудопроводах разделки, а также монтаж соединительных муфт.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.

26. "Жұмыс істейтін электр станцияларын ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 8-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
әскери бөлімдер мен коммуналдық құрылыстарға электр энергиясын үздіксіз беруді қамтамасыз ету;
электротехникалық жабдықты, аппаратура мен желілерді техникалық пайдалануды және уақтылы жөндеуді ұйымдастыру;
жабдықтың 0,4 кВ әуе және кабель желілерінің, электр жарық беру аспаптарының авариясыз жұмысын қамтамасыз ету;
0,4 кВ электр желілеріндегі зақымдауларды жоюды қамтамасыз ету;
жөндеу персоналының жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
электр жабдығын, материалдарды, қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдермен қажетті есептер жасауды қамтамасыз ету;
өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жүргізу;
электр энергиясының, материалдардың, құрал-саймандар мен айла-бұйымның ұтымды жұмсалуын бақылау.
Орындаушы - электр станциясының бастығы;
2) жұмыстың мәні:
өндірістік жабдықтың, машиналардың, станоктар мен құрал-саймандардың ақаусыз жай-күйін ұдайы бақылау, ақаусыз қоршаулар мен сақтандырғыш құрылғылардың бар болуын, жұмыстық жеке қорғану құралдарының қолданылуын бақылау;
желдету құрылғыларының жұмысын және жұмыс орындарына қалыпты жарық беруді бақылау;
жұмысшылардың қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария жөніндегі қағидаларды, нормалар мен нұсқау берулерді орындауын және олардың жұмыс тәсілдерін қолдануын қамтамасыз ету.
Орындаушы - шебер;
3) жұмыстың мәні:
барлық жүйелердің іштен жану қозғалтқыштарына қызмет көрсету;
қозғалтқыштар мен олардың жекелеген тораптарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
қозғалтқыштарды орташа және күрделі жөндеуге, сондай-ақ монтаждауға, бөлшектеуге және сынауға қатысу.
Орындаушы - іштен жану қозғалтқышының машинисі;
4) жұмыстың мәні:
жоғары вольтты электрмашиналарын және әртүрлі типтегі аппараттарды бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және центрлеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
бірінші және екінші коммутация мен қашықтықтан басқарудың ерекше күрделі схемалары бар өндірістік учаскелерге қызмет көрсету;
технологиялық жабдықтың жауапты ерекше күрделі схемаларын, электр машиналары, аппараттар, аспаптар автоматты желілерінің электр схемаларын, дұрыстау, жөндеу және реттеу;
өлшегіш трансформаторлардың дәлдік сыныбын тексеру;
арнайы өңдеу құбыржолдарындағы кабель желілерін жөндеу, монтаждау және бөлшектеу, сондай-ақ жалғағыш муфталарды монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;
5) жұмыстың мәні:
өндірістік учаскенің жабдығын жөндеу;
жабдықтың мерзімінен бұрын тозу себептерін анықтау, олардың алдын алу және жою жөнінде шаралар қабылдау;
техникалық жабдықты жөндеу, станоктар тораптары мен механизмдеріне жөндеу жүргізу.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;

26. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание действующих электростанций" приведен в приложении 8 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обеспечение бесперебойной подачи электрической энергии воинским частям и коммунальным сооружениям;
организация технической эксплуатации и своевременный ремонт электротехнического оборудования, аппаратуры и сетей;
обеспечение безаварийной работы оборудования, воздушных и кабельных линий 0,4 кВ, электроосветительских приборов;
обеспечение устранения повреждений в электрических сетях 0,4 кВ;
планирование и организация работы ремонтного персонала;
обеспечение составления заявок и необходимых расчетов на приобретение электрооборудования, материалов, запасных частей;
проведение анализа производственно-хозяйственной деятельности;
контроль за рациональным расходованием электроэнергии, материалов, инструментов и приспособлений.
Исполнитель – начальник электростанции;
2) содержание работы:
постоянный контроль за исправным состоянием производственного оборудования, машин, станков и инструментов, наличие исправных ограждений и предохранительных устройств, контроль за применением рабочими средств индивидуальной защиты;
контроль за работой вентиляционных устройств и нормальным освещением рабочих мест;
обеспечение выполнения рабочими правил, норм и инструктажей по технике безопасности и производственной санитарии и применение ими приемов работы.
Исполнитель – мастер;
3) содержание работы:
обслуживание двигателей внутреннего сгорания всех систем;
выявление и устранение неисправностей в работе двигателей и отдельных его узлов;
участие в среднем и капитальном ремонте, а также в монтаже, демонтаже и испытании двигателей.
Исполнитель – машинист двигателей внутреннего сгорания;
4) содержание работы:
выполнение работ по разборке, капитальному ремонту, сборке, установке и центровке высоковольтных электромашин и аппаратов различных типов;
обслуживание производственных участков с особо сложными схемами первичной и вторичной коммутации и дистанционного управления;
наладка ремонт и регулирование ответственных особо сложных схем технологического оборудования, электрических схем автоматических линий электрических машин, аппаратов, приборов;
проверка класса точности измерительных трансформаторов;
выполнение работ по ремонту, монтажу и демонтажу кабельных линий в специальных трудопроводах разделки, а также монтаж соединительных муфт.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
5) содержание работы:
ремонт оборудования производственного участка;
выявление причин преждевременного износа оборудования, принятие мер по их предупреждению и устранению;
ремонт технической оснастки, проведение ремонта узлов и механизмов станков.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;

6) жұмыстың мәні:
болат жеңіл салмақты және ауыр металл сынығын қол оттегімен кесу және бензинді кескіш пен керосинді кескіш аппараттармен кесу;
барлық орналасу кеңістігінде бөлшектерді, бұйымдарды, конструкцияларды бекіту;
қарапайым бөлшектерді ерітіп дәнекерлеу;
қарапайым бөлшектерде, тораптарда, құймаларда ойықтар мен жарықтарды жою;
түзету кезінде конструкциялар менбөлшектерді жылыту.
Орындаушы - электр-газбен дәнекерлеуші.
27. "Резервтегі электрстанцияларына қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 9-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдық пен жүйелерді дұрыстауды, теңшеуді, реттеуді және тәжірибелік тексеруді жүзеге асыру, оның ақаусыз жай-күйін бақылау;
эксперименттер мен сынауларды жүргізуге, аспаптарды іске қосуға қатысу;
қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркеу, алынған нәтижелерге өңдеу жүргізу.
Орындаушы - техник.
28. "Электр желілерінің аудандары қызмет көрсететін электр шаруашылығы қызметін ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 10-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
әскери бөлімдерде электр қондырғыларының, электр желілерінің, 0,4 кВ әуе және кабель желілерінің үздіксіз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету;
электр жабдығын, материалдарды, қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер, қажетті есептер жасауға қатысу;
персоналдың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
техникалық құжаттаманың жүргізілуін бақылау;
оны тасымалдауға және шаруашылық мұқтаждарына электр энергиясының шығысын төмендетужөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
Орындаушы - бас инженер (немесе инженер);
2) жұмыстың мәні:
0,4-10 кВ әуе және кабель желілеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
ТКС-ға, тарату құрылғылары мен тарату пункттеріне қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
электрмен үздіксіз жабдықтауды және оның қарамағындағы электр қондырғыларының жұмысын қамтамасыз ету;
электр қондырғыларына уақтылы қызмет көрсетуді, электр жабдығына, аппаратура мен желілерге профилактикалық сынаулар мен ағымдағы жөндеулер жүргізу.
Орындаушы - өндірістік учаскенің шебері.
29. "Электр желілерінің аудандары қызмет көрсететін электр шаруашылығын жөндеу және қызметіне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 11-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
электр станциясының электржабдығына қызмет көрсету және оның сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
релелік қорғаныстың, қашықтықтан басқарудың, дабылдамамен электрлік автоматиканың жай-күйін, турбогенераторлардың жұмыс режимін бақылау;
тарату құрылғыларындағы жедел ауыстырып қосулар;
генераторларды сутекті салқындатудан ауаға ауыстыру және керісінше;
мегаомметрмен электр жабдығын оқшаулаудың жай-күйін тексеру, электр өлшегіш тістеуіктермен электр параметрлерін өлшеу.
Орындаушы - электр станциясының электр жабдығына қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;

6) содержание работы:
ручная кислородная резка и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома;
прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях;
наплавка простых деталей;
устранение раковин и трещин в простых деталях, узлах, отливках;
подогрев конструкций и деталей при правке.
Исполнитель – электрогазосварщик.
27. Норматив численности работников по функции "Обслуживание резервных электростанций" приведен в приложении 9 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
осуществление наладки, настройки, регулировки и опытной проверки оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, наблюдение за его исправным состоянием;
участие в проведении экспериментов и испытаний, подключении приборов;
регистрация необходимых характеристик и параметров, проведение обработки полученных результатов.
Исполнитель – техник.
28. Норматив численности работников по функции "Организация деятельности электрохозяйств, обслуживаемых районами электрических сетей" приведен в приложении 10 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обеспечение бесперебойной и надежной работы электрических установок, электрических сетей, воздушных и кабельных линий 0,4 кВ в воинских частях;
участие в составлении заявок, необходимых расчетов на приобретение электрооборудования, материалов, запасных частей;
организация повышения квалификации персонала;
контроль за ведением технической документации;
обеспечение выполнения мероприятий по снижению расхода электроэнергии на ее транспортировку и на хозяйственные нужды.
Исполнитель – главный инженер (или инженер);
2) содержание работы:
организация работ по обслуживанию воздушных и кабельных линий от 0,4-10 кВ;
организация обслуживания ТП, распределительных устройств и распределительных пунктов;
обеспечение бесперебойного электроснабжения и работы электроустановок находящихся в его ведении;
проведение своевременного обслуживания электроустановок, профилактических испытаний и текущих ремонтов электрооборудования, аппаратуры и сетей.
Исполнитель – мастер производственного участка.
29. Норматив численности работников по функции "Ремонт и обслуживание деятельности электрохозяйств, обслуживаемых районами электрических сетей" приведен в приложении 11 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обслуживание электрооборудования электростанции и обеспечение его надежной работы;
контроль над состоянием релейной защиты, дистанционного управления, сигнализации и электроавтоматики, режимом работы турбогенераторов;
оперативные переключения в распределительных устройствах;
перевод генераторов с водородного охлаждения на воздушное и наоборот;
проверка мегаомметром состояния изоляции электрооборудования;
измерение электрических параметров электроизмерительными клещами.
Исполнитель – электромонтер по обслуживанию электрооборудования электростанций;

2) жұмыстың мәні:
кернеуі 35-100 кВ электртарату желілерін, оқшаулау және найзағайдан қорғау құралдарын механикаландыру құралдарын қолдана отырып, жөндеу, монтаждау, бөлшектеу;
барлық кернеудегі электр тарату желілеріне техникалық қызмет көрсету;
тіректерді жерге түйістіру контурларының кедергісін өлшеу;
кернеумен және ажыратылған желіде биіктікте жұмыстарды орындау кезінде металл және темір-бетон тіректерінің, механизмдер мен қорғау құралдарының жай-күйін тексеру.
Орындаушы - әуе электр тарату желілерін жөндеу жөніндегі электрмонтер;
3) жұмыстың мәні:
бірінші және екінші коммутацияның ерекше күрделі схемалары бар өндірістік объектілерге қызмет көрсету;
күрделі қашықтықтан қорғауды реттеу;
қуат және жарық беретін қондырғыларға қызмет көрсету;
бақылау-өлшегіш аспаптар мен ведомстволық ТКС трансформаторларын ауыстыру;
оларды кернеуден толық ажыратумен кіші станцияларда жұмыстарды орындау, электр желілеріне жедел қосу, трансформаторларды, ауыстырып-қосқыштарды, ажыратқыштар мен оларға сымдарды тексеру.
Орындаушы - жедел-көшпелі бригаданың электрмонтер;
4) жұмыстың мәні:
кез келген кернеудегі кабель желілерін тексеру, жөндеу, монтаждау және бөлшектеу кезінде анағұрлым күрделі және жауапты жұмыстарды тікелей орындау;
арнайы конструкциядағы кабельдерде жұмыстарды орындау;
газ толтырылған және май толтырылған кабель желілеріне (қысымды өлшеу, майды толық құю) техникалық қызмет көрсету;
ерекше жауапты кабель желілерін және бірегей кабель аппаратурасын жөндеу.
Орындаушы - кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөніндегі электрмонтер;
5) жұмыстың мәні:
ТП-ны, ТКС-ны, тарату желілерінің электр тарату әуе және кабель желілерін қарап тексеру;
жабдыққа және электр тарату желілеріне жөндеу жүргізу;
ақаулықтарды жою, жабдыққа майды толық құю, түйіспелерді тарту және тазарту, ақаулы сақтандырғыштарды ауыстыру, май көрсететін шыныларды жөндеу.
Орындаушы - тарату желілерін пайдалану жөніндегі электрмонтер;
6) жұмыстың мәні:
кернеуі 220 кВ дейін электр жабдығына күрделі емес сынауларды орындау, жоғары кернеумен сынау, оқшаулау кедергісін өлшеу, жабық және ашық тарату құрылғыларын жерге түйістіру контурларының кедергісін өлшеу;
түйіспелердің ауыспалы кедергісін өлшеу;
өлшеу штангілерінің көмегімен ақаулы оқшаулағыштарды анықтау;
алып жүрілетін аспаптармен кернеуді және жүктемені өлшеу;
қорғау құралдары мен айла-бұйымдарды электрлік сынау,сынау мен өлшеу кезінде қолданылатын аппаратураны жөндеу.
Орындаушы - сынау мен өлшеу жөніндегі электрмонтер;
7) жұмыстың мәні:
кернеуі 10 кВ дейінтарату құрылғыларының жабдығын, 35 кВ дейін ендірмелерді орамаларын ауыстыра отырып қуаттылығы 1000 кВ-А дейін, кернеуі 10 кВ дейін майлы және құрғақ қуат трансформаторларын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
электр қозғалтқыштарының, электр аппараттары мен электр аспаптарының күрделі емес тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу, жөндеу және жинау;
станциялар мен кіші станциялар тарату құрылғыларының жабдығын, трансформаторлар мен ендірмелерді жөндеу және техникалық қарап тексеру кезіндегі қосымша жұмыстар;

2) содержание работы:
ремонт, монтаж, демонтаж линий электропередачи напряжением 35-110 кВ, средств изоляции и грозозащиты с применением средств механизации;
техническое обслуживание линий электропередачи всех напряжений;
измерение сопротивления контуров заземления опор;
проверка состояния металлических и железобетонных опор, механизмов и защитных средств, при выполнении работ на высоте под напряжением и отключенной линии.
Исполнитель – электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи;
3) содержание работы:
обслуживание производственных объектов с особо сложными схемами первичной и вторичной коммутации;
наладка сложных дистанционных защит;
обслуживание силовых и осветительных установок;
замена контрольно-измерительных приборов и трансформаторов ведомственных ТП;
выполнение работ на подстанциях с полным их отключением от напряжения, оперативное подключение в электросетях, ревизия трансформаторов, выключателей, разъединителей и проводов к ним.
Исполнитель – электромонтер оперативно-выездной бригады;
4) содержание работы:
непоосредственное выполнение наиболее сложных и ответственных работ при ревизии, ремонте, монтаже и демонтаже кабельных линий любого напряжения;
выполнение работ на кабелях специальной конструкции;
техническое обслуживание газонаполненных и маслонаполненных кабельных линий (замер давления, доливка масла);
ремонт особо ответственных кабельных линий и уникальной кабельной аппаратуры.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий;
5) содержание работы:
осмотр РП, ТП, воздушных и кабельных линий электропередачи распределительных сетей;
выполнение ремонта оборудования и линий электропередачи;
устранение неисправностей, доливка масла в оборудование, подтяжка и зачистка контактов, смена неисправных предохранителей, ремонт маслоуказательных стекол.
Исполнитель – электромонтер по эксплуатации распределительных сетей;
6) содержание работы:
выполнение несложных испытаний электрооборудования напряжением до 220 кВ, испытание повышенным напряжением, измерение сопротивления изоляции, замер сопротивления контуров заземления закрытых и открытых распределительных устройств;
измерение переходного сопротивления контактов;
выявление дефектных изоляторов с помощью измерительных штанг;
измерение напряжения и нагрузки переносными приборами;
электрические испытания защитных средств и приспособлений, ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях.
Исполнитель – электромонтер по испытаниям и измерениям;
7) содержание работы:
разборка, ремонт и сборка оборудования распределительных устройств напряжением до 10 кВ, вводов - до 35 кВ, масляных и сухих силовых трансформаторов мощностью до 1000 кВ-А напряжением до 10 кВ со сменой обмоток;
разборка, ремонт и сборка несложных узлов и деталей электродвигателей, электроаппаратов и электроприборов;
вспомогательные работы при ремонте и техническом осмотре оборудования распределительных устройств станций и подстанций, трансформаторов и вводов;

бөлшектерді 12-14 квалитет (5-7 дәлдік сыныптары) бойынша слесарьлық өңдеу.
Орындаушы - тарату құрылғыларының жабдығын жөндеу жөніндегі электр слесарь;
8) жұмыстың мәні:
кернеуі 1000 В дейін электр қондырғыларында электр есептегіштерін орнату және пайдаланып қызмет көрсету;
токпен кернеудің өлшегіш трансформаторлары арқылы қосылған тікелей нүктелі есептегіштер мен орындалатын энергияны есепке алусхемаларын үлгілік есептегіш бойынша немесе зертханалық ваттметрлерді қолдана отырып тексеру;
өлшегіш трансформаторлардың, электр есептегіштерінің жарамдылығын айқындау және оларды ауыстыру.
Орындаушы - электр есептегіштерін пайдалану жөніндегі электрмонтер;
9) жұмыстың мәні:
қарапайым электрлік өлшеу құралдарының және тұрақты және ауыспалы ток аппаратурасының релесін, қарапайым реле және өлшеу құралдарының механикалық бөліктерін бөлшектеу және жинау;
релелік қорғау мен автоматиканың қарапайым аппаратурасын жөндеу және техникалық қызмет көрсету, стенділерге өлшеу құралдарын орнату және оларды тексеру үшін іске қосу.
Орындаушы - релелік қорғау және автоматика аппаратурасын жөндеу жөніндегі электрмонтер;
10) жұмыстың мәні:
қарапайым аппаратураны және екінші коммутация тізбектерін бөлшектеу және жинау;
аспаптар мен аппаратураның тораптары мен бөлшектерін жуу және тазалау, түйіспелер мен түйіспелі беттерді тазалау;
бөлшектерді таттануға қарсы майлау;
электр өлшегіш аспаптар мен аппаратураны тасымалдау үшін орау;
қарапайым диспетчерлік жабдық пен автоматика аппаратурасын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Орындаушы - екінші коммутацияны және байланысты жөндеу жөніндегі электрмонтер;
11) жұмыстың мәні:
кіші станциялардың жабдығын қарап тексеру;
кернеу, жүктеме, температура және басқа да параметрлер бойынша белгіленген режимді қамтамасыз ету;
кіші станциялардың тарату құрылғыларында режимдік жедел ауыстырып қосуды жүргізу;
авариялық жағдайларды жою;
қалқандарда және өз мұқтаждары үшін құрастыруда, коммутациялық аппараттардың жетектерінде, жабық және ашық тарату құрылғыларының екінші коммутация тізбектерінде ақаулықтарды жою бойынша ауқымы бойынша шағын және қысқа мерзімді жұмыстарды жүргізу;
аккумулятор батареяларының параметрлерін айқындау.
Орындаушы - кіші станцияға қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;
12) жұмыстың мәні:
жоғары вольтты электрмашиналарын және әртүрлі типтегі аппараттарды бөлшектеу, күрделі жөндеу, жинау, орнату және орталықтандыру жөніндегі жұмыстарды орындау;
бірінші және екінші коммутация мен қашықтықтан басқарудың ерекше күрделі схемалары бар өндірістік учаскелерге қызмет көрсету;
технологиялық жабдықтың жауапты ерекше күрделі схемаларын, электрмашиналары, аппараттар, аспаптар автоматты желілерінің электр схемаларын жөндеуді және реттеуді дұрыстау;
өлшегіш трансформаторлардың дәлдігі сыныбын тексеру;
арнайы өңдеу құбыр жолдарында кабель желілерін жөндеу, монтаждау және бөлшектеу, сондай-ақ жалғағыш муфталарды монтаждау жөніндегі жұмыстарды орындау;
қызмет көрсету және дәнекерлеу жұмыстарын реттеу.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;

слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности).
Исполнитель – электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств;
8) содержание работы:
установка и эксплуатационное обслуживание электросчетчиков в электроустановках напряжением до 1000 В;
проверка схем учета энергии, выполняемого прямоточными счетчиками, включенными через измерительные трансформаторы тока и напряжения, по образцовому счетчику или с применением лабораторных ваттметров;
определение годности измерительных трансформаторов, электросчетчиков и их замена.
Исполнитель – электромонтер по эксплуатации электросчетчиков;
9) содержание работы:
разборка и сборка реле простых электрических средств измерений и аппаратуры постоянного и переменного тока, механической части простых реле и средств измерений;
ремонт и техническое обслуживание простой аппаратуры релейной защиты и автоматики, установка на стендах средств измерений и подключение их для проверки.
Исполнитель – электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики;
10) содержание работы:
разборка и сборка простой аппаратуры и цепей вторичной коммутации;
промывка и чистка узлов и деталей приборов и аппаратуры, чистка контактов и контактных поверхностей;
антикоррозионная смазка деталей;
упаковка электроизмерительных приборов и аппаратуры для перевозки;
ремонт и техническое обслуживание простого диспетчерского оборудования и аппаратуры автоматики.
Исполнитель – электромонтер по ремонту вторичной коммутации и связи;
11) содержание работы:
осмотр оборудования подстанций;
обеспечение установленного режима по напряжению, нагрузке, температуре и другим параметрам;
проведение режимных оперативных переключений в распределительных устройствах подстанций;
ликвидация аварийных ситуаций;
проведение небольших по объему и кратковременных работ по ликвидации неисправностей на щитах и сборках собственных нужд, в приводах коммутационных аппаратов, в цепях вторичной коммутации закрытых и открытых распределительных устройств;
определение параметров аккумуляторных батарей.
Исполнитель – электромонтер по обслуживанию подстанции;
12) содержание работы:
выполнение работ по разборке, капитальному ремонту, сборке, установке и центровке высоковольтных электромашин и аппаратов различных типов;
обслуживание производственных участков с особо сложными схемами первичной и вторичной коммутации и дистанционного управления;
наладка ремонта и регулирование ответственных особо сложных схем технологического оборудования, электрических схем автоматических линий электрических машин, аппаратов, приборов;
проверка класса точности измерительных трансформаторов;
выполнение работ по ремонту, монтажу и демонтажу кабельных линий в специальных трудопроводах разделки, а также монтаж соединительных муфт;
обслуживание и наладка сварочных работ.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

13) жұмыстың мәні:
орамдар мен оқшаулауды жөндеу, сондай-ақ қуаттылығы 40 кВт дейін тұрақты және ауыспалы ток электр машиналарының орамдарын жартылай немесе толық қайта орау жөніндегі жұмыстарды орындау;
статорлардың, роторлар мен зәкірлердің секцияларын, орауыштары мен орамдарын бөлшектеу және реттеп салу;
ойықтар арқылы сымдарды тарту, бұрыштарды икемдеу, алдыңғы бөліктер орамдары мен олардың қосындыларын ауыстыруды және реттеп салуды орындау;
орамдар мен оқшаулаудың сіңуін және кептірілуін жүргізу;
орамдарды сынауға дайындау;
механикалық және қол қайшыларда оқшаулауды дайындау.
Орындаушы - электр жабдығының орамдарын жөндеу және оқшаулау жөніндегі электрмонтер;
14) жұмыстың мәні:
бөлшектерді 12-14 квалитет (5-7 дәлдік сыныбы) бойынша слесарьлық өңдеу;
бөлшектенген бөлшектерді тазалау, жуу және сүрту, қарапайым металл және оқшаулау конструкцияларын жасау;
слесарьлық құрал-сайманды, құрал-жабдықты, айла-бұйымдар мен материалдарды жұмыс орнына беру, жұмысқа дайындау және жинау;
қарапайым слесарьлық құрал-сайман мен айла-бұйымдарды қолдана отырып, электрмашиналарының қарапайым бөлшектері мен тораптарын, аспаптар мен қосымша аппаратураны бөлшектеу, жөндеу және жинау.
Орындаушы - электрмашиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарь.
Электр желілерінің аудандары мен өндірістік учаскелердің жұмысшылары санының нормативі бір жұмысшыға 105 шартты бірлік жүктемесі есебінен шартты бірліктерде жұмыстың нақты көлемі бойынша айқындалады.
30. "Жылжымалы (стационарлық) электрөлшегіш өндірістік зертханаларды (бұдан әрі - ЭӨЗ) ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 12-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
ЭӨЗ-ны техникалық пайдалануды және уақтылы жөндеуді ұйымдастыру;
жабдықталым аудандық пайдалану бөліміне зертхананың жұмыс істеуі және жөндеу үшін қажетті материалдарға, аспаптарға, құрал-саймандар мен басқа да мүлікке өтінімдерді уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету;
ЭӨЗ жұмыскерлерінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
аспаптарды метрологиялық қызметке тексеруге беруді бақылау;
кадрларды іріктеуді және орналастыруды қамтамасыз ету.
Орындаушы - зертхана бастығы;
2) жұмыстың мәні:
ЭӨЗ-ның үздіксіз және сенімді жұмысын қамтамасыз ету;
сынаулар басталғанға дейін сынаулар жүргізу тәртібін, анықталған кемшіліктерді және сынаулар хаттамасын беруді тиісті электр желілері ауданының бастығымен немесе әскери бөлімдердің электр шаруашылығына жауапты адаммен келісу;
бағынысты персоналдың біліктілігін арттыру үшін техникалық оқытуды жүргізу, жұмыс жоспарын жасау;
жабдықталым аудандық пайдалану бөлімдеріне зертхананың жұмыс істеуі және жөндеу үшін қажетті материалдарға, аспаптарға, құрал-саймандар мен пәтер-пайдалану қызметінің мүлкіне өтінімдерді уақтылы беруді қамтамасыз ету.
Орындаушы - инженер;

13) содержание работы:
выполнение работ по ремонту обмоток и изоляции, а также по частичной или полной перемотке обмоток электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 40 кВт;
разборка и укладка секций, катушек и обмоток статоров, роторов и якорей;
протяжка проводов через пазы, выгибка углов, выполнение переходов и укладка витков лобовых частей и их присоединений;
производство пропитки и сушки обмоток и изоляции;
подготовка обомоток к испытанию;
заготовка изоляции на механических и ручных ножницах.
Исполнитель – электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования;
14) содержание работы:
слесарная обработка деталей по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности);
очистка, промывка и протирка демонтированных деталей, изготовление простых металлических и изоляционных конструкций;
подача на рабочее место, подготовка к работе и уборка слесарного инструмента, инвентаря, приспособлений и материалов;
разборка, ремонт и сборка простых деталей и узлов электрических машин, приборов и вспомогательной аппаратуры с применением простого слесарного инструмента, и приспособлений.
Исполнитель – электрослесарь по ремонту электрических машин.
Норматив численности рабочих районов электрических сетей и производственных участков определяется по фактическому объему работы в условных единицах из расчета нагрузки на одного рабочего 105 условных единиц.
30. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание передвижных (стационарных) электроизмерительных производственных лабораторий (далее – ЭПЛ)" приведен в приложении 12 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
организация технической эксплуатации и своевременного ремонта ЭПЛ;
обеспечение своевременного представления в довольствующую районно-эксплуатационную часть заявок на материалы, приборы, инструменты и другого имущества, необходимых для работы и ремонта лаборатории;
планирование и организация работ работников ЭПЛ;
контроль передачи в метрологическую службу приборов на проверку;
обеспечение подборки и расстановки кадров.
Исполнитель – начальник лабораторий;
2) содержание работы:
обеспечение бесперебойной и надежной работы ЭПЛ;
согласование до начала испытаний с начальником соответствующего района электрических сетей или лицом, ответственным за электрохозяйство войсковых частей, порядка проведения испытаний, обнаруженных недостатков и выдача протоколов испытаний;
проведение технического обучения для повышения квалификации подчиненного персонала, составление плана работ;
обеспечение своевременного представления в довольствующие районно- эксплуатационные части заявок на материалы, приборы, инструменты и имущества квартирно-эксплуатационной службы, необходимых для работы и ремонта лаборатории.
Исполнитель – инженер;

3) жұмыстың мәні:
кернеуі 220 кВ дейін электр жабдығына күрделі емес сынауларды орындау;
жоғары кернеумен сынау, оқшаулау кедергісін өлшеу, жабық және ашық тарату құрылғыларын жерге түйістіру контурларының кедергісін өлшеу;
түйіспелердің ауыспалы кедергісін өлшеу;
кабель және әуе желілерінің зақымданған жерлерін айқындау;
өлшеу штангілерінің көмегімен ақаулы оқшаулағыштарды анықтау;
алып жүрілетін аспаптармен кернеу мен жүктемені өлшеу;
қорғау құралдары мен айла-бұйымдарды электрлік сынау, сынаулар мен өлшеулер кезінде қолданылатын аппаратураны жөндеу;
тарату желілерінде сынаулар жүргізу үшін жұмыс орындарын дайындау;
құжаттамада сынау және өлшеу нәтижелерін ресімдеу.
Орындаушы - сынаулар мен өлшемдер жөніндегі электрмонтер.
31. "Су құбыры-кәріз шаруашылығын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 13-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
есептеу техникасы,коммуникациялар және байланыс құралдарын пайдалана отырып, жобалау, құрылыс, ақпараттық қызмет көрсету, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру, метрологиялық қамтамасыз ету, техникалық бақылау жөніндегі ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмысты орындау;
әдістемелік және басқа да құжаттарды, техникалық құжаттаманы, сондай-ақ әзірленген жобалар мен бағдарламаларды жүзеге асыру жөніндегі ұсыныстар мен іс-шараларды және су құбыры-кәріз шаруашылығына қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу.
Орындаушы - инженер;
2) жұмыстың мәні:
зертханалық жағдайларда және объектілерде жабдық пен жүйелерді дұрыстауды, теңшеуді, реттеуді және тәжірибелік тексеруді жүзеге асыру, оның ақаусыз жай-күйін қадағалау;
эксперименттер мен сынауларды жүргізуге қатысу, аспаптарды іске қосу, қажетті сипаттамалар мен параметрлерді тіркеу және алынған нәтижелерге өңдеу жүргізу.
Орындаушы - техник;
3) жұмыстың мәні:
сорғы станциялары жұмыс режимінің сақталуын бақылау;
материалдардың үнемді жұмсалуын, құрал-саймандар мен жабдықтың сақталуын қамтамасыз ету;
үй-жайда өртке қарсы сорғы құралдарының, медициналық және техникалық дәрі қобдишаның бар болуын қамтамасыз ету;
су және электр энергиясының үнемді жұмсалуын бақылау;
су құбыры-кәріз шаруашылығының инженерлік желілерін және коммуналдық объектілерін көктемгі және күзгі қарап тексеруге қатысу;
жұмыскерлер өтінімдері негізінде жабдыққа және шаруашылықтың инженерлік желілеріне жөндеу жүргізу, оларды ауыстыру қажеттілігі туралы басшылыққа баяндау;
орындалған жөндеу, регламенттелген жұмыстарды және жабдықтарды орнату жөніндегі жұмыстарды қабылдау;
жұмыскерлердің жұмыс орындарына шығуын бақылау және белгілеу.
Орындаушы - шебер.

3) содержание работы:
выполнение несложных испытаний электрооборудования напряжением до 220 кВ;
испытание повышенным напряжением, измерение сопротивления изоляции, замер сопротивления контуров заземления закрытых и открытых распределительных устройств;
измерение переходного сопротивления контактов;
определение мест повреждения кабельных и воздушных линий;
выявление дефектных изоляторов с помощью измерительных штанг;
измерение напряжения и нагрузки переносными приборами;
электрические испытания защитных средств и приспособлений, ремонт аппаратуры, применяемой при испытаниях и измерениях;
подготовка рабочих мест для проведения испытаний в распределительных сетях;
оформление результатов испытаний и измерений в документации.
Исполнитель – электромонтер по испытаниям и измерениям.
31. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание водопроводно-канализационного хозяйства" приведен в приложении 13 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
выполнение с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи работы в области научно-технической деятельности по проектированию, строительству, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управления, метрологическому обеспечению, техническому контролю;
разработка методических и других документов, технической документации, а также предложений и мероприятий по осуществлению разработанных проектов и программ по обслуживанию водопроводно-канализационного хозяйства.
Исполнитель – инженер;
2) содержание работы:
осуществление наладки, настройки, регулировки и опытной проверки оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах, наблюдение за его исправным состоянием;
участие в проведении экспериментов и испытаний, подключение приборов, регистрация необходимых характеристик и параметров и проведение обработки полученных результатов.
Исполнитель – техник;
3) содержание работы:
контроль над соблюдением режима работы насосных станций;
обеспечение экономного расходования материалов, сохранности инструментов и оборудования;
обеспечение наличия в помещении насосных противопожарных средств, медицинской и технической аптечки;
контроль за экономным расходованием воды и электроэнергии;
участие в весеннем и осеннем осмотре инженерных сетей и коммунальных объектов водопроводно-канализационного хозяйства;
доклад руководству о необходимости проведения ремонта, замене оборудования и инженерных сетей хозяйства, на основе заявок работников;
приемка выполненых ремонтных, регламентных работ и работ по установке оборудования;
контроль и отметка выхода на рабочие места работников.
Исполнитель – мастер.

32. "Су құбырлары сорғы станцияларының жабдығына техникалық қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 14-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
сорғы қондырғыларына қызмет көрсету;
қозғалтқыштар мен сорғыларды іске қосу, жұмыс режимін реттеу және тоқтату;
қызмет көрсетілетін учаскедегі сорғылардың, жетекті қозғалтқыштардың, арматура мен құбыр жолдардың үздіксіз жұмысын, сондай-ақ ағынды судың қысымын қадағалау;
сорғыларды, су айдау құрылғыларын, бақылау аспаптарын, автоматика мен сақтандырғыш құрылғыларды қарап тексеру және реттеу;
сорғы қондырғылары жабдығының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және оларды жою;
қондырғылардың жұмысы туралы журналда жазба жүргізу;
сорғы жабдығын жөндеуді орындау.
Орындаушы - сорғы қондырғысының машинисі.
33. "Кәріз сорғы станцияларының жабдығына техникалық қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 15-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
сорғы агрегатын іске қосу, жұмыс режимін реттеу және тоқтату;
құбыр жолдардағы қысымды, резервуарлардағы сұйықтық деңгейін бақылау;
сорғы қондырғысының жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
мойын тіректерді майлау, тығыздаманы толтыру;
жабдықты профилактикалық қарап тексеру;
жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу;
екі және одан да көп сорғыны пайдалану;
жабдық пен бақылау-өлшегіш аспаптардың жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
жабдықты және жұмыс орнын тазалықта ұстау.
Орындаушы - сорғы қондырғыларының машинисі;
2) жұмыстың мәні:
су құбыры мен кәріз желілерін, су жинау және оның арматураларын (бұрандалар, тиектер, гидранттар), аспаптарды, жабдықты, резервуарларды, су жинау колонкаларын техникалық қарап тексеру, тазалау және жуу;
уақтылы анықталған ақауларды жою;
су құбырының, кәріздің негізгі және қосалқы жабдығына жөндеу жүргізу және гидроагрегаттың механикалық жабдығы мен барлық қосалқы жабдықтың авариясыз жұмысын қамтамасыз ету.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;
3) жұмыстың мәні:
су құбыры-кәріз, санитариялық-техникалық жабдықты, арматураларды, баспалдақтарды профилактикалық және авариялық жөндеу кезінде электрмен дәнекерлеу, газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
әртүрлі болаттан, шойыннан, түсті металдар мен қорытпалардан тораптарды, конструкциялар мен құбыр жолдарды қолмен электрмен және газбен дәнекерлеу.
Орындаушы - электр-газбен дәнекерлеуші.
34. "Айдау станцияларының сорғы қондырғыларын пайдалану" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 16-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
агрегаттарды іске қосу және тоқтату;
қондырғының механикалық және электрлік бөлігін майлау, техникалық қызмет көрсету;
сорғы қондырғысының берілген жұмыс режимін ұстау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, ағымдағы жөндеуге қатысу;
жабдықты және жұмыс орнын тазалықта ұстау.
Орындаушы - сорғы қондырғысының машинисі.

32. Норматив численности работников по функции "Техническое обслуживание оборудования насосных станций водопроводов" приведен в приложении 14 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
обслуживание насосных установок;
пуск, регулирование режима работы и остановка двигателей и насосов;
наблюдение за бесперебойной работой насосов, приводных двигателей, арматуры и трубопроводов обслуживаемого участка, а также за давлением сточной воды;
осмотр и регулирование насосов, водонапорных устройств, контрольных приборов, автоматики и предохранительных устройств;
определение неисправностей в работе оборудования насосных установок и их устранение;
ведение записей в журнале о работе установок;
выполнение ремонта насосного оборудования.
Исполнитель – машинист насосных установок.
33. Норматив численности работников по функции "Техническое обслуживание оборудования насосных станций канализации" приведен в приложении 15 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
пуск, регулирование режима работы и остановка насосного агрегата;
наблюдение за давлением в трубопроводах, уровнем жидкости в резервуарах;
устранение мелких неисправностей в работе насосной установки;
смазка подшипников, набивка сальников;
профилактический осмотр оборудования;
участие в текущем ремонте оборудования;
эксплуатация двух и более насосов;
ведение журнала учета работы оборудования и контрольно-измерительных приборов;
содержание в чистоте оборудования и рабочего места.
Исполнитель – машинист насосных установок;
2) содержание работы:
проведение технического осмотра, прочистки и промывки сетей водопровода и канализации, водозаборной и ее арматур (вентилей, задвижок, гидрантов), приборов, оборудования, резервуаров, водозаборных колон;
устранение своевременно замеченных дефектов;
проведение ремонта основного и вспомогательного оборудования водопровода, канализации и обеспечение безаварийной работы механического оборудования гидроагрегата и всего вспомогательного оборудования.
Исполнитель –слесарь-ремонтник;
3) содержание работы:
выполнение электросварочных, газосварочных работ при профилактических и аварийных ремонтах водопроводно-канализационного, санитарно-технического оборудования, арматуры, лестниц;
ручная электрическая и газовая сварка узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов.
Исполнитель – электрогазосварщик.
34. Норматив численности работников по функции "Эксплуатация насосных установок станций подкачки" приведены в приложении 16 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
пуск и остановка агрегатов;
смазка, техническое обслуживание технической и электрической части установок;
поддержание заданного режима работы насосной установки;
выявление и устранение неполадок в работе оборудования, участие в текущем ремонте;
содержание в чистоте оборудования и рабочего места.
Исполнитель – машинист насосных установок.

35. "Артезиан ұңғымаларының сорғы қондырғыларын пайдалану" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 17-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
ұңғыма сорғысының берілген жұмыс режимін жүргізу және реттеу;
сорғыны іске қосу, режимін реттеу және тоқтату, бақылау-өлшегіш аспаптардың жұмысы мен көрсеткіштерін бақылау;
жабдықты қарап тексеру, тазалау, майлау және ұсақ жөндеу;
резервуардағы су деңгейін бақылау;
сорғы агрегатының жұмысы мен бақылау-өлшегіш аспаптардың көрсеткіштері туралы есепке алумен есептілігі журналын жүргізу;
ұңғыма сорғысын бөлшектеу жөніндегі жұмыстарға қатысу;
жабдықты және жұмыс орнын тазалықта ұстау.
Орындаушы - сорғы қондырғыларының машинисі.
36. "Тазарту су құбыры станцияларын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 18-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
станцияның өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылық жасауды жүзеге асыру;
өндірістік тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы өнімді қалыпты шығаруды, негізгі және айналымдағы қаражатты тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
өндірісті ұйымдастыруды, оның технологиясын жетілдіру, өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру, ақаулықтың алдын алу және бұйым сапасын арттыру, ресурстардың барлық түрлерін үнемдеу, еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізу, жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру, еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдалану және өндіріс шығындарын төмендету жөнінде жұмыстар жүргізу.
Орындаушы - тазарту станциясының бастығы;
2) жұмыстың мәні:
суық суды тұтыну және сарқынды суларды ағызу көлеміне бақылау жүргізу;
құрылыстардың техникалық пайдаланылуын бақылау;
коммуналдық құрылыстар бойынша жүргізілетін жөндеу-құрылыс жұмыстарына бақылауды жүзеге асыру;
коммуналдық қызметтерді іске қосуға техникалық шарттарды дайындау.
Орындаушы - инженер;
3) жұмыстың мәні:
сорғы станцияларының режимін сақтау;
материалдардың үнемді жұмсалуын, құрал-саймандар мен жабдықтың сақталуын, үй-жайда өртке қарсы сорғы құралдарының бар болуын қамтамасыз ету;
техникалық пайдалану, қауіпсіздік техникасы қағидаларын, өртке қарсы іс-шараларды сақтауды бақылау.
Орындаушы - шебер;
4) жұмыстың мәні:
су құбырының, кәріздің негізгі және қосалқы жабдығына жөндеу жүргізу және гидроагрегат механикалық жабдығының және толтыру және босату жүйелері бар төменгі, шлюзді шахталардың барлық қосалқы жабдығының авариясыз жұмысын қамтамасыз ету;
бекітілген жабдықты майлау, тазалау және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;

35. Норматив численности работников по функции "Эксплуатация насосных установок артезианских скважин" приведен в приложении 17 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
ведение и регулирование заданного режима работы скважинного насоса;
пуск, регулирование режима и остановка насоса, наблюдение за работой и показаниями контрольно-измерительных приборов;
осмотр оборудования, чистка, смазка и мелкий ремонт;
контроль за уровнем воды в резервуаре;
ведение журнала учета и отчетности о работе насосного агрегата и показаний контрольно-измерительных приборов;
участие в работах по демонтажу скважинного насоса;
содержание в чистоте оборудования и рабочего места.
Исполнитель – машинист насосных установок.
36. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание очистных водопроводных станций" приведен в приложении 18 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
осуществление руководства производственно-хозяйственной деятельностью станции;
обеспечение выполнения производственных заданий, ритмичный выпуск продукции высокого качества, эффективное использование основных и оборотных средств;
проведение работ по совершенствованию организации производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, предупреждению брака и повышению качества изделий, экономии всех видов ресурсов, внедрению прогрессивных форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест, использованию резервов повышения производительности труда и снижения издержек производства.
Исполнитель – начальник очистной станции;
2) содержание работы:
ведение контроля за объемом потребления холодной воды и сброса сточных вод;
контроль над технической эксплуатацией сооружений;
осуществление контроля за проводимыми ремонтно-строительными работами по коммунальным сооружениям;
подготовка технических условий на подключение коммунальных услуг.
Исполнитель – инженер;
3) содержание работы:
соблюдение режима насосных станций;
обеспечение экономного расходования материалов, сохранности инструментов и оборудования, наличия в помещении насосных противопожарных мероприятий;
контроль над соблюдением правил технической эксплуатации, техники безопасности, противопожарных мероприятий.
Исполнитель – мастер;
4) содержание работы:
проведение ремонта основного и вспомогательного оборудования водопровода, канализации и обеспечение безаварийной работы механического оборудования гидроагрегата и всего вспомогательного оборудования низовых, шлюзовых шахт с системами наполнения и опорожнения;
смазка, чистка закрепленного оборудования и устранение мелких неисправностей в его работе.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;

5) жұмыстың мәні:
хлораторлы, аммиакты, фтораторлы ерітінділер жасау бойынша қондырғыларға және күкіртті газ қондырғыларына қызмет көрсету;
хлорды, аммиакты, күкіртті газды, фторды белгіленген мөлшерде ұстау;
хлордың, аммиактың, күкіртті газдың, фтордың тұрақты шығысын бақылау, оларды аппараттар бойынша бөлу, аппараттарды қайта қосу;
жабдықтың, механизмдердің жұмысын бақылау;
баллондардышағын ағымдағы жөндеу;
белгіленген тәртіппен баллондарды сақтау, хлораторлы үй-жайда тұрақты температураны ұстау;
баллондарды ауыстыру, жабдық пен қондырғыларды ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмысқа қатысу;
авариялық жағдайларда баллондардан, бөшкелерден және аппаратурадан газдың шығуын болдырмау.
Орындаушы - хлоратор қондырғысының операторы;
6) жұмыстың мәні:
бекітілген әдістемелер бойынша әртүрлі химиялық-бактериологиялық су талдауларын жүргізу;
барлық сатыларда суды өңдеу режимін уақтылы бақылау, көміртекті май заттарының, тұздардың және сол сияқтылардың қышқылдығын, құрамының тығыздығын, капиллярлығын, хлорлы, күкірт қышқылды және кальций тұздарының болуын, май және балауыз тәрізді заттардың және сол сияқтылардың құрамын айқындау;
бақылау-есепке алу жазбаларын жүргізу.
Орындаушы - химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы.
37. "Су көзін өңдеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі (осы функция су құбыры тазарту станциялары болмаған кезде көзделеді) осы Еңбек нормаларына 19-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
сүзгілерге қызмет көрсету;
толтыру материалдарын шаю және сұрыптау;
торларды, тазалау құрылыстарының, арналардың, камералардың, құдықтардың бетін тазалау, тазаланған заттарды алып тастау;
су құбыры тазарту құрылыстарын шаю және тазалау сапасын қадағалау;
сүзгілерді, түйіспелі жарықтандырғыштарды технологиялық шаю;
тазалау құрылыстарының технологиялық және қосалқы жабдығының жұмысын қадағалау, берілген режимнен ауытқуын анықтау;
құрылыстарды технологиялық және санитариялық өңдеу, профилактикалық және авариялық жөндеу сапасын бақылау.
Орындаушы - сүзгілердегі оператор;
2) жұмыстың мәні:
хлораторлы, аммиакты, фтораторлы ерітінділер жасау жөніндегі қондырғыларға және күкіртті газ қондырғыларына қызмет көрсету;
хлорды, аммиакты, күкіртті газды, фторды белгіленген мөлшерде ұстау;
хлордың, аммиактың, күкіртті газдың, фтордың тұрақты шығысын бақылау, оларды аппараттар бойынша бөлу, аппараттарды қайта қосу;
жабдықтың, механизмдердің жұмысын қадағалау;
баллондарды шағын ағымдағы жөндеу;
баллондарды белгіленген тәртіппен сақтау, хлораторлы үй-жайда тұрақты температураны ұстау;
баллондарды ауыстыру, жабдық пен қондырғыларды ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмысқа қатысу;
авариялық жағдайларда баллондардан, бөшкелерден және аппаратурадан газдың шығуын болдырмау.
Орындаушы - хлоратор қондырғысының операторы;

5) содержание работы:
обслуживание установок по приготовлению хлораторных, аммиачных, фтораторных растворов и установок сернистого газа;
поддержание устанавливаемых доз хлора, аммиака, сернистого газа, фтора;
контроль за постоянным расходом хлора, аммиака, сернистого газа, фтора, распределение их по аппаратам, переключение аппаратов;
наблюдение за работой оборудования, механизмов;
мелкий текущий ремонт баллонов;
хранение баллонов в установленном порядке, поддержание постоянной температуры в помещении хлораторной;
смена баллонов, участие в работе по текущему ремонту оборудования и установок;
устранение утечки газов из баллонов, бочек и аппаратуры в аварийных ситуациях.
Исполнитель – оператор хлораторной установки;
6) содержание работы:
проведение разнообразных химико-бактериологических анализов воды по утвержденным методикам;
своевременный контроль режима обработки воды на всех стадиях, определение кислотности, плотности содержания жировых углеродистых веществ, солей и тому подобных, капиллярности, присутствия хлористых, сернокислых и кальциевых солей, содержание жировых и воскообразных веществ и тому подобных;
ведение контрольно-учетных записей.
Исполнитель – лаборант химико-бактериологического анализа.
37. Норматив численности работников по функции "Обработка исходной воды" (данная функция предусматривается при отсутствии очистных станций водопровода) приведен в приложении 19 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обслуживание фильтров;
промывка и сортировка загрузочных материалов;
чистка сеток и решеток, поверхностей очистных сооружений, каналов, камер, колодцев, удаление продуктов очистки;
наблюдение за качеством промывки и очистки водопроводных очистных сооружений;
технологическая промывка фильтров, контактных осветлителей;
наблюдение за работой технологического и вспомогательного оборудования очистных сооружений, выявление отклонений от заданного режима;
контроль качества технологической и санитарной обработки сооружений, профилактического и аварийного ремонта.
Исполнитель – оператор на фильтрах;
2) содержание работы:
обслуживание установок по приготовлению хлораторных, аммиачных, фтораторных растворов и установок сернистого газа;
поддержание устанавливаемых доз хлора, аммиака, сернистого газа, фтора;
контроль за постоянным расходом хлора, аммиака, сернистого газа, фтора, распределение их по аппаратам, переключение аппаратов;
наблюдение за работой оборудования, механизмов;
мелкий текущий ремонт баллонов;
хранение баллонов в установленном порядке, поддержание постоянной температуры в помещении хлораторной;
смена баллонов, участие в работе по текущему ремонту оборудования и установок;
устранение утечки газов из баллонов, бочек и аппаратуры в аварийных ситуациях.
Исполнитель – оператор хлораторной установки;

3) жұмыстың мәні:
реагенттердің бірнеше түрлерін дайындау жөніндегі қондырғыларға қызмет көрсету;
реагенттердің жұмыс ерітінділерін дайындау;
реагент ерітіндісін жұмыс бактарына айдау және оларды мөлшерлегіш құрылғыларға жіберу;
мөлшерлегіш құрылғылардың жұмысын реттеу және автоматты мөлшерлеу жүйелеріне қызмет көрсету;
механикалық араластырғыштарға қызмет көрсету;
шығырларды, сорғыларды, компрессорлар мен басқа да реагент шаруашылығы механизмдерін пайдалану.
Орындаушы - ұйытушы;
4) жұмыстың мәні:
компрессорларға қызмет көрсету;
компрессорлардың барынша тиімді жұмыс режимін белгілеу және ұстау;
компрессорлар қозғалтқыштарының, аспаптардың, қосалқы механизмдер мен басқа да жабдықтың ақаусыздығын қадағалау;
компрессорларды жөндеуді орындау;
жабдықты жөндеуге ақаулық ведомостарын жасау;
қызмет көрсетілетін компрессорлардың жұмысы туралы есептік-техникалық құжаттаманы жүргізу.
Орындаушы - компрессорлық қондырғылар машинисі.
38. "Тазарту кәріз станцияларын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 20-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
станцияның өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылық жасауды жүзеге асыру;
өндірістік тапсырмаларды орындауды, жоғары сапалы өнімді қалыпты шығаруды, негізгі және айналымдағы құралдарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
өндірісті, оның технологиясын ұйымдастыруды жетілдіру, өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру, ақаулардың алдын алу және бұйымдардың сапасын арттыру, ресурстардың барлық түрлерін үнемдеу, еңбекті ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын енгізу, жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру, еңбек өнімділігін арттыру резервтерін пайдалану және өндіріс шығындарын төмендету жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Орындаушы - тазарту станциясының бастығы;
2) жұмыстың мәні:
сорғы станцияларының режимін сақтау;
материалдардың үнемді жұмсалуын, құрал-саймандар мен жабдықтың сақталуын, үй-жайда өртке қарсы сорғы құралдарының бар болуын қамтамасыз ету;
техникалық пайдалану, қауіпсіздік техникасы қағидаларының, өртке қарсы іс-шаралардың сақталуын бақылау.
Орындаушы - шебер;
3) жұмыстың мәні:
бекітілген әдістемелер бойынша суға, азық-түлік өнімдеріне, шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және дайын бұйымдарға әртүрлі химиялық-бактериологиялық талдаулар жүргізу;
барлық сатыларда суды өңдеу режимін уақтылы бақылау;
көміртекті майзаттарының, тұздардың және сол сияқтылардың қышқылдығын, құрамының тығыздығын, капиллярлығын, хлорлы, күкірт қышқылды және кальций тұздарының бар болуын, май және балауыз тәрізді заттардың және сол сияқтылардың құрамын айқындау;
бақылау-есепке алу жазбаларын жүргізу.
Орындаушы - химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы;

3) содержание работы:
обслуживание установок по приготовлению нескольких видов реагентов;
приготовление рабочих растворов реагентов;
перекачка раствора реагентов в рабочие баки, и подача их в дозирующие устройства;
регулирование работы дозирующих устройств и обслуживание автоматических систем дозирования;
обслуживание механических мешалок;
эксплуатация лебедок, насосов, компрессоров и других механизмов реагентного хозяйства.
Исполнитель – коагулянщик;
4) содержание работы:
обслуживание компрессоров;
установление и поддержание наивыгоднейшего режима работы компрессоров;
наблюдение за исправностью двигателей компрессоров, приборов, вспомогательных механизмов и другого оборудования;
выполнение ремонта компрессоров;
составление дефектных ведомостей на ремонт оборудования;
ведение отчетно-технической документации о работе обслуживаемых компрессоров.
Исполнитель – машинист компрессорных установок.
38. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание очистных канализационных станций" приведен в приложении 20 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
осуществление руководства производственно-хозяйственной деятельностью станции;
обеспечение выполнения производственных заданий, ритмичный выпуск продукции высокого качества, эффективное использование основных и оборотных средств;
проведение работ по совершенствованию организации производства, его технологии, механизации и автоматизации производственных процессов, предупреждению брака и повышению качества изделий, экономии всех видов ресурсов, внедрению прогрессивных форм организации труда, аттестации и рационализации рабочих мест, использованию резервов повышения производительности труда и снижения издержек производства.
Исполнитель – начальник очистной станции;
2) содержание работы:
соблюдение режима насосных станций;
обеспечение экономного расходования материалов, сохранности инструментов и оборудования, наличия в помещении насосных противопожарных мероприятий;
контроль над соблюдением правил технической эксплуатации, техники безопасности, противопожарных мероприятий.
Исполнитель – мастер;
3) содержание работы:
проведение разнообразных химико-бактериологических анализов воды, пищевых продуктов, сырья, полуфабрикатов и готовых изделий по утвержденным методикам;
своевременный контроль режима обработки воды на всех стадиях;
определение кислотности, плотности содержания жировых углеродистых веществ, солей и тому подобных, капиллярности, присутствия хлористых, сернокислых и кальциевых солей, содержание жировых и воскообразных веществ и тому подобных;
ведение контрольно-учетных записей.
Исполнитель – лаборант химико-бактериологического анализа;

4) жұмыстың мәні:
су құбырының, кәріздің негізгі және қосалқы жабдығына жөндеу жүргізу және гидроагрегаттың механикалық жабдығының және толтыру және босату жүйелері бар төменгі,шлюзді шахталардың барлық қосалқы жабдығының авариясыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
бекітілген жабдықты майлау, тазарту және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;
5) жұмыстың мәні:
метантенктер құрылыстары кешенінің агрегаттары мен механизмдеріне (мөлшерлеу камераларына, ашыған шөгіндіні айдайтын сорғыларға, газ тарату құрылғыларына, механикалық араластырғыштарға, гидроэлеваторларға, газгольдерлерге және басқаларға) қызмет көрсету;
жаңа шөккен шөгіндіні және қою тұнбаны түсіру;
түсірілетін ашыған шөгіндінің мөлшерін есепке алу;
метантенктердегі шөгіндінің деңгейін және температураны қадағалау;
әрбір метантенкке шөгіндінің бірдей түсуін қамтамасыз ету;
араластырғыш қондырғылардың (эжекторлардың, гидроэлеваторлардың) жұмысын бақылау, ал оның мөлшерін ескере отырып, шөгіндіні араластыру процесінде газдың кедергісіз шығуын бақылау;
метантенктер, жабдық жұмысын есепке алу журналын жүргізу және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін жазу.
Орындаушы - метантенктердегі оператор;
6) жұмыстың мәні:
биосүзгі секцияларына қызмет көрсету және судың олардың бетіне бірдей таралуын қадағалау;
спринклерлі және реактивті ылғалдандыруды тарату құрылғыларын тазарту;
мөлшерлеу құрылғыларын теңшеумен зарядтау және сүзгілерді зарядтау кезеңдерін кезектестіру;
сүзгіге ауаның берілуін тексеру;
сүзгі бетіндегі қалқыған заттарды қажеттілігіне қарай жою, қиыршық тастың, доменді қождың сүзу қабатын бекіту;
биосүзгі жұмысын есепке алу журналын жүргізу.
Орындаушы - биосүзгідегі оператор;
7) жұмыстың мәні:
аэротенктерге қызмет көрсету;
аэротенктер бойымен ағынды сұйықтықты және белсенді тұнбаны біркелкі тарату;
аэротенктердің берілген жұмыс режимін сақтау;
ауа жіберу жүйесінбасқару;
құрылыстардың, агрегаттардың, механизмдердің авариясыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
аэротенктердің жұмыс істеуін бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қадағалау;
құрылыстар мен механизмдердің жұмысын есепке алу журналын жүргізу;
құрылыстарды профилактикалық қарап тексеру.
Орындаушы - аэротенктердегі оператор;
8) жұмыстың мәні:
хлораторлы, аммиакты, фтораторлы ерітінділерді дайындау жөніндегі қондырғыларға және күкіртті газ қондырғыларына қызмет көрсету;
хлорды, аммиакты, күкіртті газды, фторды белгіленген мөлшерде ұстау;
хлордың, аммиактың, күкіртті газдың, фтордың тұрақты шығысын бақылау, оларды аппараттар бойынша бөлу, аппараттарды қайта қосу;
жабдықтың, механизмдердің жұмысын қадағалау;
баллондарды шағын ағымдағы жөндеу;
баллондарды белгіленген тәртіппен сақтау, хлораторлық үй-жайда тұрақты температураны ұстау;
баллондарды ауыстыру, жабдықпен қондырғыларды ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстарға қатысу;
авариялық жағдайларда баллондардан, бөшкелерден және аппаратурадан газдың шығуын болдырмау.
Орындаушы - хлоратор қондырғысының операторы;

4) содержание работы:
проведение ремонта основного и вспомогательного оборудования водопровода, канализации и обеспечение безаварийной работы механического оборудования гидроагрегата и всего вспомогательного оборудования низовых, шлюзовых шахт с системами наполнения и опорожнения;
смазка, чистка закрепленного оборудования и устранение мелких неисправностей в его работе.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;
5) содержание работы:
обслуживание агрегатов и механизмов комплекса сооружений метантенков (дозирующих камер, насосов по перекачке сброженного осадка, газораспределительных устройств, механических мешалок, гидроэлеваторов, газгольдеров и других);
загрузка свежего осадка и активного ила;
учет количества, выгружаемого сброженного осадка;
наблюдение за уровнем осадка и температурой в метантенках;
обеспечение равномерного заданного поступления осадка в каждый метантенк;
контроль над работой перемешивающих устройств (эжекторов, гидроэлеваторов), за процессом перемешивания осадка беспрепятственным выходом газа с учетом его количества;
ведение журнала учета работы метантенков, оборудования и запись показаний контрольно-измерительных приборов.
Исполнитель – оператор на метантенках;
6) содержание работы:
обслуживание секции биофильтров и наблюдение за равномерным распределением воды по их поверхности;
чистка распределительных устройств спринклерных и реактивных оросителей;
наладка и зарядка дозирующих устройств и чередование периодов зарядки фильтров;
проверка подачи воздуха в фильтр;
ликвидация по необходимости заплываний поверхностей фильтров, штыкование фильтрующего слоя щебенки, доменного шлака;
ведение журнала учета работы биофильтров.
Исполнитель – оператор на биофильтрах;
7) содержание работы:
обслуживание аэротенков;
равномерное распределение сточной жидкости и активного ила на аэротенках;
соблюдение заданного режима работы аэротенков;
управление системой воздуховодов;
обеспечение безаварийной работы сооружений, агрегатов, механизмов;
наблюдение за работой аэротенков по контрольно-измерительным приборам;
ведение журнала учета работы сооружений и механизмов;
профилактический осмотр сооружений.
Исполнитель – оператор на аэротенках;
8) содержание работы:
обслуживание установок по приготовлению хлораторных, аммиачных, фтораторных растворов и установок сернистого газа;
поддержание устанавливаемых доз хлора, аммиака, сернистого газа, фтора;
контроль за постоянным расходом хлора, аммиака, сернистого газа, фтора, распределение их по аппаратам, переключение аппаратов;
наблюдение за работой оборудования, механизмов;
мелкий текущий ремонт баллонов;
хранение баллонов в установленном порядке, поддержание постоянной температуры в помещении хлораторной;
смена баллонов, участие в работе по текущему ремонту оборудования и установок;
устранение утечки газов из баллонов, бочек и аппаратуры в аварийных ситуациях.
Исполнитель – оператор хлораторной установки;

9) жұмыстың мәні:
торларды жинақталған қалдықтардан тазалау;
механикалық тырмаларға қызмет көрсету, тырмалардан қалып қойған қалдықтарды жою;
қалқан тиектеріне, уатқыштарға, желдету құрылғыларына және басқа да механизмдерге қызмет көрсету;
барлық қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимін қадағалау және реттеу, оның авариясыз және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
уатқышқа қалдықтарды тасымалдау және оларды уату, оның істен шығуына әкеп соқтыратын қатты заттарды жою;
жылдың жылы маусымында шығарылуға тиіс қалдықтарды хлорлы әкпен өңдеу.
Орындаушы - тор операторы;
10) жұмыстың мәні:
тұнба алаңдарын немесе тұнба тоғандарын аралап тексеру;
шөгіндінің тұнба алаңы каскадтары бойымен біркелкі таралуын қадағалау және сүзгілеу қабатын түсіруді реттеу;
жеткізу арналарын,сорғытқыларды, жерасты тарату арналарын тұнбадан тазарту және жазғы уақытта алаңның жерасты біліктеріндегі арамшөпті тазарту;
камералардың, астаулардың, құбырлардың, шиберлердің жай-күйін қадағалау және оларды уақтылы шаю, тазалау.
Орындаушы - тұнба алаңдарындағы оператор;
11) жұмыстың мәні:
полигонға қатты тұрмыстық қалдықтарды жеткізетін көлікті жіберу және есепке алу;
қатты тұрмыстық қалдықтардың нақты жай-күйін және бар болуын ілеспе құжаттардағы деректермен салыстырып тексеру;
қатты тұрмыстық қалдықтарды түсіру орындарын көрсету және түсірілуін қадағалау;
репер көмегімен қатты тұрмыстық қалдықтардың төгілетін қабаты берілген биіктігінің сақталуын және тығыздалу дәрежесін бақылау;
ванналарды зарарсыздандыру ерітіндісімен толтыру;
жылжымалы тор қоршаулардың орнын ауыстыру және тазалау;
репер орнату.
Орындаушы - елді мекендерді жайластыру жөніндегі жұмысшы.
39. "Су құбырының және кәріздің сыртқы желілері мен жүйелеріне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 21-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
магистральды су құбырларын, коллекторларды және бекітпе кәріз, су құбыр жолдарын, көше, аула желілері мен тексеру құдықтарын аралап тексеру;
құрылыстарды, эстакадаларды, көпірлерді, вантуздары бар вантузды құдықтарды, арнайы құдықтардағы авариялық ысырмаларды қарап тексеру;
оған барлық анықталған кемшіліктерді белгілей отырып, құрылыстарды аралап тексеру журналын жүргізу;
арнайы бригадаларды шақыртуды талап етпейтін желідегі ақаулықтарды жою.
Орындаушы - су құбыры-кәріз желісін аралап тексеруші;
2) жұмыстың мәні:
кәріз желілерін, коллекторларды және дюкерлерді тазалау;
желідегі және су құбырларындағы аварияларды және ақауларды жою;
күрделі жерасты жұмыстарын жүргізу;
желі мен коллекторлардың кездейсоқ қоқыстануын жою;
желі мен коллекторлардағы авариялар мен ақауларды жою;
ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
қазан мойындықтарын, құдықтарды жөндеу, люктер мен қақпақтарды ауыстыру, жылжымалы тоғындар мен сатыларды орнату, астауларды жөндеу және ұсақ слесарьлық жұмыстарды орындау;
су құбырлары желілерін жөндеу, келте құбырларға қорғасын және әртүрлі алмастырғыштар құю, тығындау жөніндегі жұмыстарды орындау;
желілер мен магистральдардағы ақаулықтардың сипатын айқындау;
құбыржолдардың жекелеген учаскелерін ажырату;
құбыржолдарды шаю;
құбыр желілері мен магистральдардағы ысырмалардың жұмысын реттеу;
механикалық жетектерді орнату, реттеу және жөндеу;
манометр бойынша қысым көрсеткіштерін алу.
Орындаушы - авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесары.

9) содержание работы:
очистка решеток от задержанных отбросов;
обслуживание механических граблей, удаление с граблей остающихся отбросов;
обслуживание щитовых затворов, дробилок, вентиляционных устройств и других механизмов;
наблюдение и регулирование режима работы всего обслуживаемого оборудования, обеспечение его безаварийной и бесперебойной работы;
транспортировка отбросов к дробилке и дробление их, удаление твердых предметов, которые могут вызвать ее поломку;
в теплое время года обработка хлорной известью отбросов, предназначенных для вывоза.
Исполнитель – оператор на решетке;
10) содержание работы:
обход иловых площадок или иловых прудов;
наблюдение за равномерным распределением осадка по каскадам иловых площадок и регулирование спуска фильтрующего слоя;
прочистка отводных канав, дренажей и земляных разводных канав от заилования и удаление в летнее время сорняков с земляных валиков площадок;
надзор за состоянием камер, лотков, труб, шиберов и своевременная промывка, очистка их.
Исполнитель – оператор на иловых площадках;
11) содержание работы:
пропуск и учет транспорта, доставляющего твердые бытовые отходы на полигон;
сверка данных в сопроводительных документах с фактическим состоянием и наличием твердых бытовых отходов;
указание места разгрузки и наблюдение за разгрузкой твердых бытовых отходов;
контроль над соблюдением заданной высоты отсыпаемого слоя и степени уплотнения твердых бытовых отходов при помощи репера;
наполнение ванн дезинфицирующим раствором;
перестановка и очистка переносных сетчатых ограждений;
установка репера.
Исполнитель – рабочий по благоустройству населенных пунктов.
39. Норматив численности работников по функции "Обслуживание наружных сетей и системы водопровода и канализации" приведен в приложении 21 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обход магистральных водопроводов, коллекторов и напорных канализационных, водопроводных трубопроводов, уличных, дворовых сетей и смотровых колодцев;
осмотр сооружений;
эстакад, мостов, вантузных колодцев с вантузами, аварийных выпусков с задвижками в специальных колодцах;
ведение журнала обхода сооружений с отметкой в нем всех обнаруженных недостатков;
устранение утечек и неисправностей в сети, не требующих вызова специальных бригад.
Исполнитель – обходчик водопроводно-канализационной сети;
2) содержание работы:
прочистка канализационных сетей, коллекторов и дюкеров;
ликвидация аварий и повреждений на сети и водопроводах;
производство сложных земляных работ;
устранение случайных засоров сети и коллекторов;
ликвидация аварий и повреждений на сети и коллекторах;
выполнение работ по текущему ремонту;
ремонт горловин, колодцев, замена люков и крышек, установка ходовых скоб и лестниц, ремонт лотков и выполнение мелких слесарных работ;
выполнение работ по ремонту водопроводных сетей, конопатке, заливке свинцом и различными заменителями раструбов труб;
определение характера повреждений на сетях и магистралях;
выключение отдельных участков трубопроводов;
промывка трубопроводов;
регулировка работы задвижек на сетях и магистралях труб;
установка, регулирование и ремонт механических приводов;
снятие показаний давления по манометру.
Исполнитель – слесарь аварийно-восстановительных работ.

40. "Су құбыры және кәріз жүйесінің ішкі желілеріне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 22-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
су құбырының, кәріздің негізгі және қосалқы жабдығына жөндеу жүргізу және гидроагрегаттың механикалық жабдығы мен толтыру және босату жүйелері бар төменгі, шлюзді шахталардың барлық қосалқы жабдығының авариясыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
бекітіліп берілген жабдықты майлау, тазалау және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
Орындаушы-слесарь-жөндеуші.
41. "Жылу шаруашылығын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 23-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
отын жөніндегі есеп беру құжаттамасын жүргізу және жабдықтың шығыс материалдарын есептен шығаруға актілерді уақтылы ұсыну;
қазандардың қақтан, күйеден және құрымнан уақтылы тазартылуын, кезекші ауысымдардың жұмысын, персоналдың қауіпсіздік техникасы қағидаларын және қазандық жабдығын техникалық пайдалану қағидаларын білуін бақылау;
шығыс материалдарының, құрал-саймандардың дұрыс пайдаланылуын бақылау және жұмыскерлерден оларға ұқыпты және үнемді қарауды талап ету;
ңұсқау беруді өткізу журналын жүргізу;
қазандық қондырғыларының жабдығын күрделі жөндеуге жұмыстар тізбесі мен көлемін уақтылы жасау және басшылыққа ұсыну;
күрделі жөндеуді ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті шаралар қабылдау, жөндеу сапасын бақылау және белгіленген мерзімдерде оны орындау.
Орындаушы - шебер.
42. "Жиынтық жылу өнімділігі 3,5 Гкал/сағ дейін жұмыс қысымы 0,7 кгс/см2 артық бу қазандарымен жабдықталған әскери қалашықтардың қазандықтарына, сондай-ақ әртүрлі қысымдағы бу қазандары бар және судың температурасы 115 градусқа дейін және жиынтық жылу өнімділігі 4,0 Гкал/сағ дейін су жылытатын қазандары бар қазандықтарға қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларының 43 және 44-тармақтарына сәйкес айқындалады.
43. "Газ тәрізді, сұйық отынмен немесе электр жылуымен жұмыс істейтін қазандарға қызмет көрсету" кішіфункциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 24-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
газ тәрізді, сұйық отынмен немесе электр жылуымен жұмыс істейтін су жылыту және бу қазандарына қызмет көрсету;
қазандық агрегатының, газ және қазандық жабдығының сенімді жұмыс істеуін, сондай-ақ отынның қауіпсіз және үнемді жағылуын сақтау кезінде будың немесе ыстық судың қажетті мөлшерінің бөлінуін қамтамасыз ету;
қазандарды жағу, іске қосу және тоқтату және оларды сумен толтыру;
қазан арматурасы мен аспаптарын тазалау;
экономайзерлердің, ауажылытқыштардың, қоректендіру сорғыларының, форсункалардың бу қыздырғыштарының жұмыс істеуін реттеу және қадағалау;
негізгі агрегаттарға қызмет көрсету аймағында орналасқан жылужелілік бойлер қондырғыларына немесе сығылған бу станцияларына қызмет көрсету.
Орындаушы - қазандық операторы;

40. Норматив численности работников по функции "Обслуживание внутренних сетей системы водопровода и канализации" приведен в приложении 22 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
проведение ремонта основного и вспомогательного оборудования водопровода, канализации и обеспечение безаварийной работы механического оборудования гидроагрегата и всего вспомогательного оборудования низовых, шлюзовых шахт с системами наполнения и опорожнения;
смазка, чистка закрепленного оборудования и устранение мелких неисправностей в его работе.
Исполнитель – слесарь-ремонтник.
41. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание теплового хозяйства" приведен в приложении 23 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
ведение отчетной документации по топливу и своевременное представление актов на списание расходных материалов оборудования;
контролирование за своевременной чисткой котлов от накипи, нагара и сажи, работы дежурных смен, знание персоналом правил техники безопасности и правил технической эксплуатации оборудования котельной;
контроль правильность использования расходных материалов, инструментов и требование от работников бережного и экономного отношения к ним;
ведение журнала проведения инструктажа;
своевременное составление и предоставление руководству перечня и объема работ на капитальный ремонт оборудования котельных установок;
принятие необходимых мер к организации и проведению капитального ремонта, контроль качества ремонта и выполнение его в установленные сроки.
Исполнитель – мастер.
42. Норматив численности работников по функции "Обслуживание котельных военных городков, оборудованных паровыми котлами с рабочим давлением более 0,7 кгс/см2 с суммарной теплопроизводительностью до 3,5 Гкал/ч, а также котельных с паровыми котлами разных давлений и водогрейными котлами с температурой воды до 115 градусов и с суммарной теплопроизводительностью до 4,0 Гкал/ч" определяется согласно пунктам 43 и 44 настоящих Нормативов численности.
43. Норматив численности работников по подфункции "Обслуживание котлов, работающих на газообразном, жидком топливе или электронагреве" приведен в приложении 24 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обслуживание водогрейных и паровых котлов, работающих на газообразном, жидком топливе или электронагреве;
обеспечение выработки необходимого количества пара или горячей воды при соблюдении надежной работы котлоагрегата, газового и котельного оборудования, а также безопасного и экономного сжигания топлива;
растопка, пуск и остановка котлов и питание их водой;
чистка арматуры и приборов котла;
регулирование и наблюдение за работой экономайзеров, воздухоподогревателей, пароперегревателей питательных насосов, форсунок;
обслуживание теплосетевых бойлерных установок или станций мятого пара, расположенных в зоне обслуживания основных агрегатов.
Исполнитель – оператор котельной;

2) жұмыстың мәні:
суқұбыры мен кәріз жүйелерінің тазалау құрылыстарына қызмет көрсету;
судағы коагуляцияның қалқып жүрген бөлшектерін жою, сода-әкпенсуды жұмсарту;
барлық су дайындау жүйесінің ақаусыз жұмысын, аппараттардың уақтылы тазартылуын және шайылуын және барлық механизмдер бөлшектерінің майлануын қамтамасыз ету;
өндірістік журналда химиялық суды тазарту процесінің көрсеткіштеріне жазбалар жүргізу;
қондырғы камераларында сынапты-кварцты шамның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
регламентте көзделген технологиялық режим параметрлерін бақылауды жүзеге асыру;
қысым температурасы, су беру жылдамдығы, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша регенерацияланатын ерітінділердің концентрациясы.
Орындаушы - химиялық су тазарту аппаратшысы;
3) жұмыстың мәні:
жерасты және жерүсті жылу желілерінің трассаларын аралап тексеру;
жерасты құбыржолдарын сыртқы және жерасты сумен басудан сақтау;
ілеспе дренаждардың, дренажды құдықтардың, қоқыс шайғыштардың және тұндырғыштардың жай-күйін тексеру және тазарту, камералар мен құдықтардан суды сорғызу;
бекітпе және реттегіш арматураны, төмен түсірілетін және ауа крандарын, тіректерді, металлконструкцияларды, сальникті компенсаторларды және басқа дажабдықты және жылу желілерінің құрылыстарын қарап тексеру, қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу.
Орындаушы - жылу желілеріне қызмет көрсету жөніндегі слесарь.
44. "Қатты отынмен жұмыс істейтін қазандарға қызмет көрсету" кішіфункциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 25-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
қатты отынмен жұмыс істейтін су жылыту және бу қазандарына қызмет көрсету;
қазандарды жағу, іске қосу, тоқтату және оларды сумен толтыру;
отынды ұсақтау, қазан пешіне салу және көсеу;
отынның жануын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қазандағы судың деңгейін, бу қысымын және жылыту жүйесіне берілетін судың температурасын қадағалау;
тартқыш және күл-қождарды алатын құрылғыларды, стокерді, экономайзерлерді, ауажылытқыштарды, буқыздырғыштарды және қоректендіру сорғыларын іске қосу, тоқтату, реттеу және жұмыс істеуін қадағалау;
негізгі агрегаттарға қызмет көрсету аймағында орналасқан жылу желілік бойлер қондырғыларына немесе сығылған бу станцияларына қызмет көрсету;
пештерден және бу және су жылыту қазандарының бункерлерінен қож бен күлді қолмен және механикаландырылған тәсілмен алу;
күл мен қожды қолмен немесе механизмдердің көмегімен белгіленген жерге оларды тасымалдау мен арбаларға, вагоншаларға немесе вагондарға тиеу;
арнайы аппараттармен қож бен күлді жуу;
жөндеуден кейін қазандар мен қосалқы механизмдерді қабылдау және оларды жұмысқа дайындау.
Орындаушы - қазандық машинисі (от жағушы);

2) содержание работы:
обслуживание очистных сооружений систем водопровода и канализации;
удаление из воды взвешенных частиц коагуляции, содоизвестковое водоумягчение;
обеспечение исправной работы всей водоподготовительной системы, своевременной очистки и промывки аппаратов и смазывание частей всех механизмов;
ведение записей показателей процесса химводоочистки в производственном журнале;
обеспечение бесперебойной работы ртутно-кварцевой лампы в камерах установки;
осуществление контроля параметров технологического режима, предусмотренного регламентом:
температуры давления, скорости подачи воды, концентрации регенерирующих растворов по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам химического анализа.
Исполнитель – аппаратчик химводоочистки;
3) содержание работы:
обход трасс подземных и надземных тепловых сетей;
предупреждение затопления подземных трубопроводов верховыми и грунтовыми водами;
проверка состояния и чистка попутных дренажей, дренажных колодцев, грязевиков и отстойников, откачка воды из камер и колодцев;
осмотр, обслуживание, текущий ремонт запорной и регулирующей арматуры, спускных и воздушных кранов, опор, металлоконструкций, сальниковых компенсаторов и другого оборудования, и сооружений тепловых сетей.
Исполнитель – слесарь по обслуживанию тепловых сетей.
44. Норматив численности работников по подфункции "Обслуживание котлов, работающих на твердом топливе" приведен в приложении 25 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
обслуживание водогрейных и паровых котлов, работающих на твердом топливе;
растопка, пуск, остановка котлов и питание их водой;
дробление топлива, загрузка и шуровка топки котла;
регулирование горения топлива;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за уровнем воды в котле, давлением пара и температурой воды, подаваемой в отопительную систему;
пуск, остановка, регулирование и наблюдение за работой тяговых и золошлакоудаляющих устройств, стокера, экономайзеров, воздухоподогревателей, пароперегревателей и питательных насосов;
обслуживание теплосетевых бойлерных установок или станции мятого пара, расположенных в зоне обслуживания основных агрегатов;
удаление вручную и механизированным способом шлака и золы из топок и бункеров паровых и водогрейных котлов;
погрузка золы и шлака вручную или при помощи механизмов в тачки, вагонетки или вагонов с транспортировкой их в установленное место;
смыв шлака и золы специальными аппаратами;
приемка котлов и вспомогательных механизмов после ремонта и подготовка их к работе.
Исполнитель – машинист (кочегар) котельной;

2) жұмыстың мәні:
тораптар мен механизмдерді бөлшектеу, жөндеу, жинау және сынау;
күрделі жабдықты, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, монтаждау, бөлшектеу, сынау, реттеу, теңшеу және жөндеуден кейін тапсыру;
7-10 квалитет бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарьлық өңдеу;
жөндеу мен монтаждау үшін күрделі айла-бұйымдарды дайындау;
жөндеуге ақаулықтар ведомосын жасау;
көтергіш-көлік механизмдері мен арнайы айла-бұйымдарды қолданумен такелаждық жұмыстарды орындау.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;
3) жұмыстың мәні:
су құбыры мен кәріз жүйелерінің тазарту құрылыстарына қызмет көрсету;
судағы коагуляцияның қалқып жүрген бөлшектерін жою, сода-әкпен суды жұмсарту;
барлық су дайындау жүйесінің ақаусыз жұмысын, аппараттардың уақтылы тазартылуын және шайылуын және барлық механизмдер бөлшектерінің майлануын қамтамасыз ету;
өндірістік журналда химиялық суды тазарту процесінің көрсеткіштеріне жазбалар жүргізу;
қондырғы камераларында сынапты-кварцты шамның үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
регламентте көзделген технологиялық режим параметрлерін: қысым температурасын, су беру жылдамдығын, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша регенерацияланатын ерітінділердің концентрациясын бақылауды жүзеге асыру.
Орындаушы - химиялық су тазарту аппаратшысы.
45. "Жиынтық өнімділігі 3,5 Гкал/сағ және одан жоғары жұмыс қысымы 0,7 кгс/см2 артық бу қазандарымен немесесудың температурасы 115 градустан жоғары су жылытатын қазандарымен жабдықталған қазандықтарға қызмет көрсету және жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 26-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
қазандықтың өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылық жасау;
жылу желілеріжай-күйінің ақаусыздығын бақылау;
жабдыққа, мүкәммалға техникалық қызмет көрсетуді уақтылы орындауды, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуді және материалдардың, қосалқы бөлшектер мен отынның үнемді жұмсалуын бақылау;
пайдалану және жөндеу жүргізу мұқтаждары үшін құрал-саймандарға, қосалқы бөлшектерге, материалдар мен бақылау-өлшеу аспаптарына өтінімдерді ұдайы және уақтылы жасау және ұсыну.
Орындаушы - қазандық бастығы;
2) жұмыстың мәні:
қазандық агрегаттарының және барлық қосалқы жабдықтың үздіксіз және үнемді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
электр энергиясының, отынның, майлау және басқа да қосалқы материалдардың үнемді жұмсалуын бақылау;
қазандық қондырғысында механизмдер мен жүйелердің дұрыс қосылуын және қайта қосылуын, уақтылы үрлеп шығаруды, үрлеп өңдеуді және су көрсеткіш аспаптары мен басқа да бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеуін бақылау.
Орындаушы - инженер (қазандық);

2) содержание работы:
разборка, ремонт, сборка и испытание узлов и механизмов;
ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование, наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта;
слесарная обработка деталей и узлов по 7-10 квалитетам;
изготовление сложных приспособлений для ремонта и монтажа;
составление дефектных ведомостей на ремонт;
выполнение такелажных работ с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;
3) содержание работы:
обслуживание очистных сооружений систем водопровода и канализации;
удаление из воды взвешенных частиц коагуляции, содоизвестковое водоумягчение;
обеспечение исправной работы всей водоподготовительной системы, своевременной очистки и промывки аппаратов и смазывание частей всех механизмов;
ведение записей показателей процесса химводоочистки в производственном журнале;
обеспечение бесперебойной работы ртутно-кварцовой лампы в камерах установки;
осуществление контроля параметров технологического режима, предусмотренного регламентом: температуры давления, скорости подачи воды, концентрации регенерирующих растворов по показаниям контрольно-измерительным приборам и результатам химического анализа.
Исполнитель – аппаратчик химводоочистки.
45. Норматив численности работников по функции "Обслуживание и ремонт котельных, оборудованных с паровыми котлами с рабочим давлением более 0,7 кгс/см2 или водогрейными котлами с температурой воды свыше 115 градусов с суммарной производительностью от 3,5 Гкал/ч и выше" приведен в приложении 26 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
руководство производственно-хозяйственной деятельностью котельной;
контроль исправности состояния теплосетей;
контроль своевременного выполнения технического обслуживания, капитального, среднего и текущего ремонта оборудования, инвентаря и экономного расходования материалов, запасных частей и топлива;
регулярное и своевременное составление и предоставление заявок на инструменты, запасные части, материалы и контрольно-измерительные приборы для нужд эксплуатации и проведения ремонта.
Исполнитель – начальник котельной;
2) содержание работы:
обеспечение бесперебойной и экономной работы котельных агрегатов и всего вспомогательного оборудования;
контроль за экономным расходованием электроэнергии, топлива, смазочных и других вспомогательных материалов;
контроль за правильностью включения и переключения механизмов и систем в котельной установке, своевременным производством продувок, обдувок и проведения контроля за работой водоуказательных приборов и других контрольно-измерительных приборов.
Исполнитель – инженер (котельной);

3) жұмыстың мәні:
барлық қазандық жабдығының үнемді және авариясыз жұмыс істеуін, қазандықта пайдаланылатын барлық манометрлерді уақтылы тексеруді, сумен, электр энергиясымен, отынмен, майлау материалдарымен, қосалқы бөліктермен және бөлшектермен қамтамасыз ету;
қазандыққа және оған құйылатын суға талдау жүргізуді бақылау;
қазандық қондырғысы су режимінің белгіленген нормаларға сәйкес дұрыс сақталуын, су сынамаларын уақтылы алуды және талдау жүргізуді бақылау.
Орындаушы - шебер;
4) жұмыстың мәні:
бақылау-өлшеу автоматты және басқа да аспаптар мен механизмдерді жөндеу, жинау, реттеу, сынау, түзету, монтаждау, реттеу және тапсыру;
релелік қорғау, электроавтоматика, телемеханика құрылғыларын теңшеу және дұрыстау;
жылу автоматикасы құрылғыларын тексеру үшін схемаларды жинау;
әртүрлі дәнекермен дәнекерлеу;
оларды кейіннен жетілдіру мен бөлшектерді жылумен өңдеу;
шәкілдерді, торларды сызу және күрделі эскиздерді жасау;
жылу және электрлік бақылау-өлшеу аспаптарының барлық түрлерін, автореттегіштер мен қоректендіру автоматтарын реттеу және тексеру.
Орындаушы - бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жөніндегі слесарь;
5) жұмыстың мәні:
күрделі тораптар мен механизмдерді бөлшектеу, жөндеу, жинау және сынау;
күрделі жабдықты, агрегаттарды және машиналарды жөндеу, монтаждау, бөлшектеу, сынау, реттеу, дұрыстау және жөндеуден кейін тапсыру;
7-10 квалитет бойынша бөлшектер мен тораптарды слесарьлық өңдеу;
жөндеу мен монтаждауға арналған күрделі айла-бұйымдарды жасау;
жөндеуге ақаулықтар ведомосын жасау;
көтергіш-көлік механизмдері мен арнайы айла-бұйымдарды қолданумен, такелаждық жұмыстарды орындау.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші;
6) жұмыстың мәні:
күш және жарық беру электрқондырғыларына қызмет көрсету;
оларды кернеуден толық ажырату мен трансформаторлы кіші электр станцияларының электржабдығын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау;
трансформаторларды, ажыратқыштарды, айырғыштарды және конструктивтік элементтерді бөлшектеусіз оларға жетектерді тексерумен электр желілерінде жедел қайта қосуды орындау;
электрлі аспаптарды, электромагниттік, магниттік-электрлік және электродинамикалық жүйелерді бөлшектеу, жөндеу, жинау, дұрыстау және қызмет көрсету;
трансформаторларды, ауыстырып қосқыштарды, реостаттарды, басқару бекеттерін, магниттік іске қосқыштарды, түйіспелер мен басқа да аппаратураны жөндеу;
трансформаторлар орамдарының оқшаулау кедергісін, кабельдердің мегометрмен шығуы мен кіруін тексеру және өлшеу.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу және оған қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер;

3) содержание работы:
обеспечение экономной и безаварийной работы всего оборудования котельной, своевременной проверки всех манометров, используемых на котельной, водой, электроэнергией, топливом, смазочными материалами, запасными частями и деталями;
контроль за производством анализов котловой и питательной воды;
контроль за правильным соблюдением водного режима котельной установки в соответствии с установленными нормами, своевременным отбором проб вод и проведением анализов.
Исполнитель – мастер;
4) содержание работы:
ремонт, сборка, регулировка, испытание, юстировка, монтаж, наладка и сдача контрольно-измерительных автоматических и других приборов и механизмов;
настройка и наладка устройств релейной защиты, электроавтоматики, телемеханики;
сборка схем для проверки устройств тепловой автоматики;
пайка различными припоями;
термообработка деталей с последующей доводкой их;
вычерчивание шкал, сеток и составление сложных эскизов;
регулировка и проверка всех видов тепловых и электрических контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания.
Исполнитель – слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике;
5) содержание работы:
разборка, ремонт, сборка и испытание сложных узлов и механизмов;
ремонт, монтаж, демонтаж, испытание, регулирование, наладка сложного оборудования, агрегатов и машин и сдача после ремонта;
слесарная обработка деталей и узлов по 7-10 квалитетам;
изготовление сложных приспособлений для ремонта и монтажа;
составление дефектных ведомостей на ремонт;
выполнение такелажных работ с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений.
Исполнитель – слесарь-ремонтник;
6) содержание работы:
обслуживание силовых и осветительных электроустановок;
выполнение работ по ремонту и обслуживанию электрооборудования трансформаторных электроподстанций с полным их отключением от напряжения;
выполнение оперативных переключений в электросетях с ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним без разборки конструктивных элементов;
разборка, ремонт, сборка, наладка и обслуживание электрических приборов, электромагнитных, магнитоэлектрических и электродинамических систем;
ремонт трансформаторов, переключателей, реостатов, постов управления, магнитных пускателей, контактов и другой аппаратуры;
проверка и измерение сопротивления изоляции обмоток трансформаторов, выводов и вводов кабелей мегометром.
Исполнитель – электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

7) жұмыстың мәні:
бекітілген әдістемелер бойынша суға, азық-түлік өнімдеріне, шикізатқа, жартылай фабрикаттарға және дайын өнімдерге әртүрлі химиялық-бактериологиялық талдаулар жүргізу;
барлық сатыларда суды өңдеу режимін уақтылы бақылау;
май көміртекті заттардың, тұздардың және сол сияқтылардың қышқылдығын құрамының тығыздығын, капиллярлықты, хлорлы, күкірт қышқылды және кальций тұздарының болуын, май және балауыз тәрізді
заттардың және сол сияқтылардың құрамын айқындау;
бақылау-есепке алу жазбаларын жүргізу.
Орындаушы - химиялық-бактериологиялық талдау зертханашысы;
8) жұмыстың мәні:
су құбыры мен кәріз жүйелерінің тазарту құрылыстарына қызмет көрсету;
судан коагуляцияның өлшенген бөлшектерін жою, сода-әк пен суды жұмсарту;
барлық су дайындау жүйесінің ақаусыз жұмысын, аппараттардың уақтылы тазартылуын және шайылуын және барлық механизмдер бөлшектерінің майлануын қамтамасыз ету;
өндірістік журналда химиялық сутазарту процесінің көрсеткіштеріне жазбалар жүргізу;
қондырғы камераларында сынапты-кварцты шамның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
регламентте көзделген технологиялық режим параметрлерін: қысым температурасын, су беру жылдамдығын, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдау нәтижелері бойынша регенерациялау ерітінділерінің концентрациясын бақылауды жүзеге асыру.
Орындаушы - химиялық су тазарту аппаратшысы;
9) жұмыстың мәні:
қатты және сұйық отын берудің барлық жабдығына қызмет көрсету және оның үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
отын беру жабдығының механизмдерін іске қосу, тоқтату және жылулық схемаларда орны бойынша және басқару қалқанынан сұйық отынды беруді қайта қосу;
сұйық отынды айдаудың берілген қысымы мен температурасын ұстап тұру;
отын беру механизмдерінің ақаулықтарын анықтау және оларға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін механизмдерді тазарту және майлау;
құрал-саймандар мен айла-бұйымдардың жиынтығын ақаусыз жай-күйде ұстау;
авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
Орындаушы - отын беру машинисі.
46. "Қазандықтың өнімділігі 3,5 Гкал/сағ бастап және одан жоғары болған кезде қолмен жағылатын қатты отынмен жұмыс істейтін әртүрлі су температурасы бар су жылытатын қазандарға және әртүрлі қысымдағы бу қазандарына қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 27-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
суды жылыту және бу қазандарына қызмет көрсету;
қазандарды жағу, іске қосу, тоқтату және оларды сумен толтыру;
отынды ұсақтау, қазан пешіне салу және көсеу;
отынның жануын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша қазандағы су, бу қысымы және жылыту жүйесіне берілетін судың температурасының деңгейін бақылау;
тартқыш және күлкождардыалатын құрылғыларды, стокерді, экономайзерлерді, ауажылытқыштарды, бу жылытқыштары мен қоректендіру сорғыларын іске қосу, тоқтату, реттеу және оның жұмыс істеуін бақылау;
бу және сужылыту қазандарының бункерлерінен кожбен күлді пештерден және қолмен және механикаландырылған тәсілмен алу;
жөндеуден қазандар мен қосалқы механизмдерді қабылдау және оларды жұмысқа дайындау.
Орындаушы - қазандық машинисі (от жағушы).

7) содержание работы:
проведение разнообразных химико-бактериологических анализов воды, пищевых продуктов, сырья, полуфабрикатов и готовых изделий по утвержденным методикам;
своевременный контроль режима обработки воды на всех стадиях;
определение кислотности, плотности содержания жировых углеродистых веществ, солей и тому подобные, капиллярности, присутствия хлористых, сернокислых и кальциевых солей, содержание жировых и воскообразных веществ и тому подобные;
ведение контрольно-учетных записей.
Исполнитель – лаборант химико-бактериологического анализа;
8) содержание работы:
обслуживание очистных сооружений систем водопровода и канализации;
удаление из воды взвешенных частиц коагуляции, содоизвестковое водоумягчение;
обеспечение исправной работы всей водоподготовительной системы, своевременной очистки и промывки аппаратов и смазывание частей всех механизмов;
ведение записей показателей процесса химводоочистки в производственном журнале;
обеспечение бесперебойной работы ртутно-кварцовой лампы в камерах установки;
осуществление контроля параметров технологического режима, предусмотренного регламентом: температуры давления, скорости подачи воды, концентрации регенерирующих растворов по показаниям контрольно-измерительным приборам и результатам химического анализа.
Исполнитель – аппаратчик химводоочистки;
9) содержание работы:
Обслуживание и обеспечение бесперебойной работы и всего оборудования топливоподачи твердого и жидкого топлива;
пуск, остановка механизмов оборудования топливоподачи и переключения в тепловых схемах подачи жидкого топлива по месту и со щита управления;
поддержание заданного давления и температуры перекачивания жидкого топлива;
выявление неисправностей и участие в техническом обслуживании и ремонте механизмов топливоподачи;
чистка и смазка обслуживаемых механизмов;
поддержание в исправном состоянии комплекта инструментов и приспособлений;
участие в ликвидации аварийных ситуаций.
Исполнитель – машинист топливоподачи.
46. Норматив численности по подфункции "Обслуживание водогрейных котлов с различной температурой воды и паровых котлов разных давлений, работающих на твердом топливе с ручными топками при производительности котельной от 3,5 Гкал/ч и выше" приведен в приложении 27 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
обслуживание водогрейных и паровых котлов;
растопка, пуск, остановка котлов и питание их водой;
дробление топлива, загрузка и шуровка топки котла;
регулирование горения топлива;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за уровнем воды в котле, давлением пара и температурой воды, подаваемой в отопительную систему;
пуск, остановка, регулирование и наблюдение за работой тяговых и золошлакоудаляющих устройств, стокера, экономайзеров, воздухоподогревателей, пароперегревателей и питательных насосов;
удаление вручную и механизированным способом шлака и золы из топок и бункеров паровых и водогрейных котлов;
приемка котлов и вспомогательных механизмов из ремонта и подготовка их к работе.
Исполнитель – машинист (кочегар) котельной.

47. "Ғимараттарды орталық жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 28-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
жылу трассасын күнделікті аралауды және қарап тексеруді жүзеге асыру;
құбырлардың, бекіткіш және реттеу арматурасының, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеуін бақылау;
жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйесіндегі қысымды бақылау;
жұмыс кестесіне және қоршаған ортаның температурасына байланысты ыстық сумен жабдықтау және жылыту жүйесі жұмысының оңтайлы режимін таңдау;
жылу желілерінің жоспардан тыс және жоспарлы-алдын алу жөндеулерді жүргізу;
құбырларға, бекіткіш және реттеу арматураға, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсетуді ұдайы, жұмыс ауысымы бойы жүргізу.
Орындаушы - слесарь-жөндеуші.
48. "Ғимараттарды жылумен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 29-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
жылу тасымалдағышы бар - бу немесе су, топтық және орталық жылу пункттерінің (бұдан әрі - ОЖП) үздіксіз және үнемді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
желілік су және бу қысымының берілген температурасын ұстау;
шайқау, араластыру, конденсаттық және басқа да сорғылардың жұмысын бақылау;
жылу пунктінің схемасына қайта қосу бойынша операцияны орындау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
авариялық жағдайларды жою;
жедел құжаттаманы жүргізу;
жұмыс орнын жинау.
Орындаушы - жылу пунктінің операторы.
49. "Желдету мен ауа баптаудың механикалық, сору-сыртқа тарту жүйелерін ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 30-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
аспаптардың және психрометриялық кестелердің көмегімен мекемелер үй-жайларында ауаның берілген температурасы мен ылғалдылығын ұстап отыру үшін желдету мен салқындату жүйелерін реттеу;
желдеткіштерді, форсункаларды, калориферлер мен сорғыларды қарап тексеру, тазалау және жөндеуге қатысу, автоматты реттеу аспаптарының жай-күйін және жұмыс істеуін бақылау;
дұрыс жұмыс істемейтін форсункаларды ауыстыру және психрометрлерді қайта зарядтау;
белгіленген уақытта психрометрлердің көрсеткіштерін жазу үшін журнал жүргізу.
Орындаушы - шебер;
2) жұмыстың мәні:
желдету және тозаң-газ режимі бойынша құжаттарды жасауды және жүргізуді қамтамасыз ету;
жабдықтарды жөндеу кестелерінің орындалуын бақылау;
газдан тазалау, желдету және шаң басу жобаларын әзірлеу;
желдету жабдығын есепке алу;
желдету жабдығының техникалық жай-күйін және жөндеу сапасын тексеру;
ауа қозғалысының жылдамдығы мен мөлшерін бақылап өлшеуді ұйымдастыру;
жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу, оны таттанудан қорғау бойынша нормативтік құжаттарды әзірлеуді жүзеге асыру.
Орындаушы - жөндеу жөніндегі инженер;

47. Норматив численности по функции "Обслуживание системы центрального отопления и горячего водоснабжения зданий" приведен в приложении 28 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
осуществление ежедневного обхода и осмотра теплотрассы;
наблюдение за работой трубопроводов, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительных приборов;
контроль над давлением в системе отопления и горячего водоснабжения;
подбор оптимального режима работы системы горячего водоснабжения и отопления в зависимости от графика работы и температуры окружающей среды;
произведение внеплановых и планово-предупредительных ремонтов тепловых сетей;
постоянно, в течение рабочей смены произведение технического обслуживания трубопроводов, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительных приборов.
Исполнитель – слесарь-ремонтник.
48. Норматив численности работников по функции "Обслуживание системы теплоснабжения зданий" приведен в приложении 29 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
обеспечение бесперебойной и экономичной работы оборудования групповых и центральных тепловых пунктов (далее – ЦТП) с теплоносителем – пар или вода;
поддержание заданной температуры, давления сетевой воды и пара;
контроль над работой подкачивающих, смесительных, конденсатных и других насосов;
выполнение операции по переключению в схеме теплового пункта;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования;
ликвидация аварийных положений;
ведение оперативной документации;
уборка рабочего места.
Исполнитель – оператор теплового пункта.
49. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание механических, приточно-вытяжных систем вентиляции и кондиционирования" приведен в приложении 30 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
регулировка систем вентиляции и кондиционирования для поддержания заданной температуры и влажности воздуха в помещениях учреждения с помощью приборов и психрометрических таблиц;
осмотр, чистка и участие в ремонте вентиляторов, форсунок, калориферов и насосов, надзор за состоянием и работой приборов автоматического регулирования;
смена неправильно работающих форсунок и перезарядка психрометров;
ведение журнала для записи показаний психрометров в установленное время.
Исполнитель – мастер;
2) содержание работы:
обеспечение составления и ведения документов по вентиляции и пылегазовому режиму;
контроль над выполнением графиков ремонта оборудования;
разработка проектов газоочистки, вентиляции и пылеподавления;
учет вентиляционного оборудования;
проверка технического состояния вентиляционного оборудования и качества ремонта;
организация контрольных замеров скорости движения и количества воздуха;
осуществление разработки нормативных документов по техническому обслуживанию, эксплуатации и ремонту оборудования, защите его от коррозии.
Исполнитель – инженер по ремонту;
содержание работы:
выполнение плановых ремонтных работ на системах вентиляции и кондиционирования;
проведение всех видов ремонта приборов для измерения температуры и автоматического регулирования тепловых процессов, приборов давления;
проведение изготовления и внедрения автоматизированных средств измерения температуры и опытных образцов новых приборов;
проведение внедрения новых, совершенных методов контроля и регулирования тепловых процессов и процессов давления;
ремонт, регулировка, монтаж, испытание, наладка, юстировка и тарировка экспериментальной, опытной и уникальной теплоизмерительной, автоматической и электронной аппаратуры.
Исполнитель – слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике;

3) жұмыстың мәні:
желдету және ауа баптау жүйелерінде жоспарлы жөндеу жұмыстарын орындау;
температураны өлшеу және жылу процестерін, қысым аспаптарының автоматты реттеу үшін аспаптарға барлық жөндеу түрлерін жүргізу;
температураны өлшеудің автоматтандырылған құралдарын және жаңа аспаптардың тәжірибелік үлгілерін әзірлеуді және енгізуді жүргізу;
жылу процестері мен қысым процестерін бақылау менреттеудің жаңа, жетілдірілген әдістерін енгізуді жүргізу;
экспериментальдық, тәжірибелік және бірегей жылу өлшегіш, автоматтандырылған және электрондық аппаратураны жөндеу, реттеу, монтаждау, сынау, дұрыстау, реттеу және сынау.
Орындаушы - бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі слесарь;
4) жұмыстың мәні:
ауа өткізгіштердің, ауа қабылдағыштардың майысу, ажырау, бұзылған дроссель-қақпақшалар мен тетіктер түріндегі механикалық зақымдауларды жою;
ауа өткізгіштер тығыздық сыздығын жою;
ернемек жалғағышта бұрандамалардың тартылуын тексеру;
ауаны тасымалдайтын ауа өткізгіштерді ерекше бақылау;
барлық желдеткіш желілері элементтерінің мықты бекітілуін тексеру;
ернемек арасындағы төсемдерді ауыстыру.
Орындаушы - желдету және салқындату жүйелерін жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі слесарь.
Әскери қалашықтың жеделдету шаруашылығы шартты жеделдету қондырғыларының саны осы Еңбек нормаларына 30-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген.
50. "Газ құбыры мен газ жабдығына қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 31-қосымшада келтірілген.
Жұмыстың мәні:
газ құбырлары мен олардағы құрылыстарды аралап шығу және техникалық қарап тексеру;
олардың жай-күйін бағалау мақсатында газ құбырларын, шкафтың бөліну пункттерін (бұдан әрі - ШБП), газ-реттеу пункттерін (бұдан әрі - ГРП) тексеру;
қысымның ең үлкен төмендеуімен өлшемдік нүктелерді анықтау;
газ құбырларын, ГРП, ШБП техникалық қызмет көрсету және техникалық жөндеу, сақтандырғыш бекітпе қақпаны (бұдан әрі - СБҚ) және сақтандырғыш түсіру клапанын (бұдан әрі - СТК) күйге келтіру;
газ құбырында газдың шығуы мен бітелуін жою, бітеуіштерді орнату және алу, газ құбырларын, ГРП, ШБП ажырату, үрлеп тазарту және бөлшектеу;
газ қысымының сәйкессіздігі анықталған кезде ГРП, ШБП газ беру режимін өзгерту үшін мәліметтер беру.
Орындаушылар құрамы: газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь, жерасты газ құбырларын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь, электр-газбен дәнекерлеуші-ойып орнатушы, желілік аралап қараушы.
51. "Жатақхана жұмыстарын ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 32-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
ғимараттарды, сондай-ақ оларға жататын құрылыстар мен қоршаған аумақты тиісті тәртіпте ұстау жөніндегі жұмыстарды басқару;
тазалықты өткізуді ұйымдастыру және ғимараттың ішкі үй-жайларында жинау және тазалықтың сақталуын бақылау;
ғимарат үйжайларын күзгі-қысқы пайдалану режиміне дайындау;
есіктердің, терезелердің, құлыптардың, перделер мен басқа да мүкәммалдың уақтылы жөнделуін ұйымдастыру;
оның қарамағындағы мүліктің сақталуын және ақаусыз жай-күйде ұсталуын қамтамасыз ету;
мүліктің қолда барына есеп жүргізу, кезең-кезеңімен қарап тексеруді жүргізу және оны есептен шығаруға актілер жасау;
көмекші жұмыскерлерге және жинап тазалаушыларға мүкәммалды, шаруашылық қызмет көрсету заттарын беру және тиісті жедел есепке алуды жүзеге асыру;
санитариялық талаптардың және өрт қауіпсіздігі қағидаларының орындалуын бақылау;
санитариялық және өрт сөндіруді есепке алу жазбаларын есепке алу кітабын жүргізу.
Орындаушы - комендант;

3) содержание работы:
устранение механических повреждений воздуховодов, воздухоприемников в виде вмятин, разрывов, поломанных дроссель – клапанов и задвижек;
устранение неплотностей в воздуховодах;
проверка затяжки болтов во фланцевых соединениях;
особый контроль над воздуховодами, транспортирующими воздух;
проверка прочности крепления всех элементов вентиляционной сети;
замена прокладок между фланцами.
Исполнитель – слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и кондиционирования.
Количество условных вентиляционных установок вентиляционного хозяйства военного городка приведено в таблице 2 приложения 30 к настоящим Нормам труда.
50. Норматив численности работников по функции "Обслуживание газопроводов и газового оборудования" приведен в приложении 31 к настоящим Нормам труда.
Содержание работы:
обход и технический осмотр газопроводов и сооружений на них;
обследование газопроводов, шкафных распределительных пунктов (далее – ШРП), газорегуляторных пунктов (далее – ГРП) с целью оценки их состояния;
выявление критических точек с наибольшим перепадом давления;
техническое обслуживание и технический ремонт газопроводов, ГРП, ШРП, настройка предохранительного запорного клапана (далее – ПЗК) и предохранительного сбросного клапана (далее – ПСК);
устранение утечек и закупорок на газопроводе, установка и снятие заглушек, отключение, продувка и демонтаж газопроводов, ГРП, ШРП;
передача сведений для изменений режима подачи газа на ГРП, ШРП, в случае выявления несоответствия давления газа.
Состав исполнителей: слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования, слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов, электрогазосварщик-врезчик, обходчик линейный.
51. Норматив численности работников по функции "Организация работы общежития" приведен в приложении 32 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
руководство работой по содержанию зданий, а также относящихся к ним строений и окружающей территории в надлежащем порядке;
организация проведения уборки и контроль над соблюдением чистоты во внутренних помещениях здания;
подготовка помещения здания к осенне-зимнему режиму эксплуатации;
организация своевременного ремонта дверей, окон, замков, штор и другого инвентаря;
обеспечение сохранности и содержание в исправном состоянии имущества, находящегося в его ведении;
ведение учета наличия имущества, произведение периодического осмотра и составление актов на его списание;
получение, выдача подсобным рабочим и уборщикам инвентаря, предметов хозяйственного обслуживания и осуществление соответствующего оперативного учета;
контроль над выполнением санитарных требований и правил пожарной безопасности;
ведение книги учета записей санитарного и пожарного учета.
Исполнитель – комендант;

2) жұмыстың мәні:
ғимараттың кіреберіс есігіндегі кезекшілік;
күзетілетін объектінің тұтастығын тексеру (құлыптар мен басқа дабекітпе құрылғыларының, пломбалардың болуын, дабыл беру құрылғыларының, телефондардың, жарық берудің ақаусыздығын, өртке қарсы мүкәммалдың болуын);
тұратын адамдардың құжаттарын тексеру және журналда оларды белгілеу.
Орындаушы - кезекші (вахтер).
52. "Қонақүйлік қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 33-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
келушілерге тиімді және мәдени қызмет көрсету жөніндегі жұмысты жүзеге асыру, олар үшін қолайлы жағдайлар жасау;
қызмет көрсету мәселелері бойынша келушілерге кеңес беру;
үй-жайға және оған немесе ғимаратқа іргелес аумақтың тазалығы мен тәртібін қамтамасыз ету;
іскерлік қарым-қатынас әдебін сақтау;
бағынысты жұмыскерлердің еңбек және өндірістік тәртіптің, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау қағидаларының, өндірістік санитария мен гигиена талаптарының сақталуын бақылау.
Орындаушы - қонақүй әкімшісі;
2) жұмыстың мәні:
арнайы киімді, арнайы аяқ киімді, санитариялық киімді,ішкі киімдерді, алынбалы-салынбалы құрал-жабдықтарды (тыстар, портьерлер және оған ұқсас) және сақтандырғыш айла-бұйымдарды алу, тексеру және беру;
арнайы киімнің, ішкі киімнің және басқа да құрал-жабдық пен материалдардың т.б. дұрыс пайдаланылуын есепке алуды жүргізу және бақылау;
белгіленген құжаттаманы ресімдеу.
Орындаушы - кастелянша;
3) жұмыстың мәні:
ғимаратқа кіреберіс есігіндегі кезекшілік, күзетілетін объектінің тұтастығын тексеру (құлыптар мен басқа да бекітпе құрылғыларының, пломбалардың болуын тексеру, дабыл беру құрылғыларының, телефондардың, жарық берудің ақаусыздығы, өртке қарсы мүліктің болуы);
құжаттарды тексеру және оларды журналда белгілеу.
Орындаушы - кезекші (вахтер);
53. "Тауар-материалдық қоймаларға қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 34-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
тауар-материалдық құндылықтарды қоймалық қабылдау, сақтау және беру жөніндегі, қоймалық алаңдарды анағұрлым ұтымды пайдалануды қажетті материалдарды, құрал-жабдықтарды іздеуді жеңілдетуді және тездетуді есепке ала отырып, оларды орналастыру жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормаларды, қағидалар мен нұсқаулықтарды сақтаумен қоймада тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру.
Орындаушы - тауар-материалдық қоймасының меңгерушісі;
2) жұмыстың мәні:
қоймаға қабылдау, қоймадан әртүрлі материалдық құндылықтарды: отынды, шикізатты, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімді, бөлшектерді, құрал-саймандарды, заттарды және басқа да материалдарды, тауарларды және өнімдерді өлшеу, сақтау және беру;
олардың бүлінуін және жоғалтылуын болдырмау мақсатында материалдар мен өнімдердің сақталуын ұйымдастыру;
материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету.
Орындаушы - зат сақтаушы;

2) содержание работы:
дежурство у входных дверей здания;
проверка целостности охраняемого объекта (замков и других запорных устройств, наличия пломб, исправности сигнализационных устройств, телефонов, освещения, наличия противопожарного инвентаря);
проверка документов, проживающих и отметка их в журнале.
Исполнитель –дежурный (вахтер).
52. Норматив численности работников по функции "Гостиничное обслуживание" приведен в приложении 33 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
осуществление работы по эффективному и культурному обслуживанию посетителей, созданию для них комфортных условий;
консультация посетителей по вопросам, касающихся оказываемых услуг;
обеспечение чистоты и порядка в помещении и на прилегающей к нему или зданию территории;
соблюдение этики делового общения;
контроль над соблюдением подчиненными работниками трудовой и производственной дисциплины, правил безопасности и охраны труда, требований производственной санитарии и гигиены.
Исполнитель – администратор гостиницы;
2) содержание работы:
получение, проверка и выдача спецодежды, спецобуви, санитарной одежды, белья, съемного инвентаря (чехлы, портьеры и тому подобные) и предохранительных приспособлений;
ведение учета и контроль над правильным использованием спецодежды, белья и другого инвентаря и материалов;
оформление установленной документации.
Исполнитель – кастелянша;
3) содержание работы:
дежурство у входных дверей здания, проверка целостности охраняемого объекта (замков и других запорных устройств, наличия пломб, исправности сигнализационных устройств, телефонов, освещения, наличия противопожарного инвентаря);
проверка документов и отметка их в журнале.
Исполнитель – дежурный (вахтер).
53. Норматив численности работников по функции "Обслуживание товарно-материальных складов" приведен в приложении 34 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
руководство работами по складскому приему, хранению и отпуску товарно-материальных ценностей, по их размещению с учетом наиболее рационального использования складских площадей, облегчения и ускорения поиска необходимых материалов, инвентаря;
организация проведения погрузочно-разгрузочных работ на складе с соблюдением норм, правил и инструкций по безопасности и охране труда.
Исполнитель – заведующий товарно-материальным складом;
2) содержание работы:
прием на склад, взвешивание, хранение и выдача со склада различных материальных ценностей: топлива, сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, деталей, инструментов, вещей и других материалов, товаров и продукции;
организация хранения материалов и продукции с целью предотвращения их порчи и потерь;
обеспечение сохранности материальных ценностей.
Исполнитель – кладовщик;

3) жұмыстың мәні:
жүктерді қоймаішілік қайта өңдеуді орындау;
қолмен немесе қарапайым тиеу-түсіру айла-бұйымдарын және тасымалдау құралдарын (қол арбаларды,арбаларды, көлікті және басқа да көтеру-көлік механизмдерін) қолдана отырып, сұрыптауды, реттеп салуды, орнын ауыстыруды, қайта өлшеп салуды, өлшеп орауды орындау;
жүктерді қоймаларға және көлік құралдарына бекітуді және бүрмелеуді жүзеге асыру;
қалқандар мен тораптарды тасымалдау;
жүктерді тиеуге және түсіруге арналған шығырларды, көтеру блоктарын, уақытша көлбеу құрылғыларын және басқа да айла-бұйымдарды орнату;
қызмет көрсетілетін тиеу-түсіру айла-бұйымдары мен тасымалдау құралдарын тазалау және майлау.
Орындаушы - жүкші.
54. "Отын қоймаларына қызмет көрсету және ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 35-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
отынмен уақтылы және үздіксіз жабдықтау;
қойманың барлық жабдығының ақаусыз жай-күйін, үнемді және авариясыз жұмыс істеуін бақылау;
пайдалану және жөндеу жүргізу мұқтаждары үшін құралдарға, қосалқы бөлшектерге, материалдарға өтінімдер дайындау және ұсыну;
жабдыққа, мүкәммалға техникалық қызмет көрсетуді, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуді және материалдарды, қосалқы бөлшектерді үнемді жұмсауды орындау;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, кезекші ауысым бойынша журналды жүргізу;
жеке құрамның кінәсінен авариялар мен бұзылуларды, қоймаларда еңбек қауіпсіздігімен еңбекті қорғау қағидаларының бұзылуын болдырмау.
Орындаушы - отын қоймасының меңгерушісі;
2) жұмыстың мәні:
цистерналар мен баржалардан мұнай мен мазутты құйып алу және айдау;
құю және тұтыну үшін сақтау орнына оны жеткізу кезінде сұйық отынды жылыту;
мұнай және басқа да мұнай өнімдерін қабылдау;
автоматты және жартылай автоматты машиналарда өнімді құю ыдысына құю;
құйып алынатын және құйылатын өнімдердің келіп түсуін есепке алу.
Орындаушы - құюшы-төгуші;
3) жұмыстың мәні:
мұнай, мазут және басқа да сұйықтықтарды айдау бойынша сорғы қондырғыларына қызмет көрсету;
мұнай және басқа да айдалатын сұйықтықтардың берілуін реттеу;
қозғалтқыштар мен сорғыларды іске қосу және тоқтату.
Орындаушы - сорғы қондырғыларының машинисі.
55. "Көлік шаруашылығын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 36-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
гараж машиналарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
парктен шығатын және паркке қайта оралатын машиналардың техникалық жай-күйін тексеру;
шеберханадағы аспаптардың, айла-бұйымдардың және отын тарату колонкаларының техникалық жай-күйін бақылау;
жанар-жағармай материалдарының, қосалқы бөлшектердің және басқа да мүліктің дұрыс қолданылуы мен үнемді жұмсалуын қамтамасыз ету, машина бактарындағы жанармай қалдығын тексеру.
Орындаушы - механик;

3) содержание работы:
выполнение внутри складской переработки грузов;
выполнение сортировки, укладки, переноски, перевески, фасовки вручную или с применением простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки (тачек, тележек, транспорта и других подъемно-транспортных механизмов);
осуществление креплений и укрытий грузов на складах и транспортных средствах;
переноска щитов и трапов;
установление лебедок, подъемных блоков, устройств временных скатов и других приспособлений для погрузки и выгрузки грузов;
чистка и смазка обслуживаемых прогрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки.
Исполнитель – грузчик.
54. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание топливных складов" приведен в приложении 35 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
своевременное и бесперебойное снабжение топливом;
контроль за исправным состоянием, экономной и безаварийной работой всего оборудования склада;
составление и представление заявок на инструмент, запасные части, материалы для нужд эксплуатации и проведения ремонта;
выполнение технического обслуживания, капитального, среднего и текущего ремонта оборудования, инвентаря и экономного расходования материалов, запасных частей;
ведение журнала по безопасности и охране труда, дежурной смены;
недопущение аварий и поломок по вине личного состава, нарушения правил безопасности и охраны труда на складах.
Исполнитель – заведующий топливным складом;
2) содержание работы:
слив и перекачка нефти и мазута из цистерн и барж;
подогрев жидкого топлива при сливе и подаче его к месту хранения для потребления;
прием нефти и других нефтепродуктов;
разлив продукции на автоматических и полуавтоматических машинах в разливочную тару;
учет поступления сливаемых и наливаемых продуктов.
Исполнитель – сливщик-разливщик;
3) содержание работы:
обслуживание насосных установок по перекачке нефти, мазута и других жидкостей;
регулирование подачи нефти и других перекачиваемых жидкостей;
пуск и остановка двигателей и насосов.
Исполнитель – машинист насосных установок.
55. Норматив численности работников по функции "Организация и обслуживание транспортного хозяйства" приведен в приложении 36 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
организация работ по техническому обслуживанию и текущему ремонту машин гаража;
проверка технического состояния выходящих из парка и возвращающихся в парк машин;
контроль за техническим состоянием оборудования приборов, приспособлении мастерской и топливно-раздаточных колонок;
обеспечение правильного применения и экономного расходования горюче-смазочных материалов, запасных частей и другого имущества, проверка остатка горючего в баках машин.
Исполнитель – механик;

2) жұмыстың мәні:
жүргізушінің жол парағын жазып беру және жүргізу;
айлар бойынша машиналардың жүріп өтуін есепке алуды жүргізу;
гараж жүргізушілерінде гараждан шығу алдында және қайтып оралғаннан кейін тиесілі құжаттардың бар болуын тексеру;
автомашиналардың автопарк аумағынан шығуына және автопарк аумағына қайтып оралуына бақылау жүргізу;
диспетчерлік журналды жүргізу, есептік баянаттарды және басқа да техникалық құжаттаманы жасау.
Орындаушы - диспетчер;
4) жұмыстың мәні:
тиесілі құжаттардың бар болуы мен дұрыс ресімделуін, машинаның сыртқы түрін, оған жанармайдың, салқындатқыш сұйықтықпен майдың құйылуын тексеру;
бақылау аспаптарының көрсеткіштерін, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін агрегаттардың, жүйелер мен механизмдердің ақаусыздығын тексеру;
спидометрлердің ақаусыздығы мен пломбалануын тексеру;
аккумуляторлық батареялардың жай-күйі мен бекітілуі;
жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған жабдықтың ақаусыздығы.
Орындаушы - бақылау-техникалық пункт бастығы.
56. "Жылжымалы құрамға қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 37-қосымшада келтірілген.
Жылжымалы құрамға қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлер санының есебі техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі ТҚК-1, ТҚК-2) және техникалық жөндеу жұмыстарының түріне (бұдан әрі - ТЖ), жүк көтергіштігіне, қозғалтқыштардың жұмыс көлеміне, автобустың ұзындығына байланысты осы Еңбек нормаларына 38-қосымшаның 1-13-кестелеріне сәйкес жүргізіледі.
1) жұмыстың мәні:
аккумуляторларды бөлшектеу және жинау;
аккумулятор сауыттарын майсыздандыру;
тазартылған суды сүзгілеу, дайындау және біліктілігі анағұрлым жоғары аккумуляторшының жетекшілігімен зарядтау станцияларының жабдығына қызмет көрсету;
аккумуляторларды жөндеу мен зарядтауға дайындау.
Орындаушы - аккумуляторшы;
2) жұмыстың мәні:
технологиялық процесті жүргізу және күрделілігіорташа конструкциялардың вулканизациялық жабдығында: үлкен қазандарда, үздіксіз жұмыс істейтін вулканизациялау аппараттарында резеңкеден, резеңке желімдерден, латекстен және асбеттен жасалған бұйымдарды вулканизациялау бойынша ерекше күрделі жұмыстарды орындау.
Орындаушы - вулканизаторшы;
3) жұмыстың мәні:
әртүрлі автомобильдердің барлық типтегі және көлемдегі шиналарын монтаждауды және бөлшектеуді жүзеге асыру;
шиналар мен камералардың ақаулығын анықтауды және жіктеуді жүзеге асыру, жөндеу түрлерін айқындау;
зақымдауларды жою, шұра табандарын ауыстыру, камералар шұраларының табандарын жасау;
камераларды жөндеу сапасын бақылау.
Орындаушы - шиналар монтаждаушы;
4) жұмыстың мәні:
әртүрлі қима мен пішіндегі тектес бұрып жіберудің көп саны бар табақты металдан және құбырлардан жасалған күрделі бөлшектерді, бұйымдар мен тораптарды жасау, жөндеу, монтаждау және орнату;
табақты металдан бұйымдарды жасау кезінде қолданылатын әртүрлі станоктарды, аппараттар мен бақылау аспаптарын реттеу.
Орындаушы - қаңылтыршы;

2) содержание работы:
выписывание и ведение путевого листа водителя;
ведение учета пробега машин по месяцам;
проверка у водителей гаража наличия положенных документов перед выездом из гаража и по возвращению;
ведение контроля над выходом автомашин с территории автопарка и возвращением на территорию автопарка;
ведение диспетчерского журнала, составление отчетных рапортов и другой технической документации.
Исполнитель – диспетчер;
3) содержание работы:
проверка наличия и правильности оформления положенных документов, внешнего вида машины, ее заправку горючим, охлаждающей жидкостью и маслом;
проверка показания контрольных приборов, исправности агрегатов, систем и механизмов, обеспечивающих безопасность движения;
проверка исправности и опломбирование спидометров;
состояние и крепление аккумуляторных батарей;
исправность оборудования для перевозки пассажиров и грузов.
Исполнитель – начальник контрольно-технического пункта.
56. Норматив численности работников по функции "Обслуживание подвижного состава" приведен в приложении 37 к настоящим Нормам труда.
Расчет численности работников занятых обслуживанием подвижного состава производится в зависимости от вида технического обслуживания (далее ТО-1, ТО-2) и технических ремонтных работ (далее – ТР), грузоподъемности, объема работы двигателей, протяженности автобуса в соответствии с таблицами 1-13 приложения 38 к настоящим Нормам труда;
1) содержание работы:
разборка и сборка аккумуляторов;
обезжиривание аккумуляторных сосудов;
фильтрация, подготовка дистиллированной воды и обслуживание оборудования зарядных станций под руководством аккумуляторщика более высокой квалификации;
подготовка аккумуляторов к ремонту и заряду.
Исполнитель – аккумуляторщик;
2) содержание работы:
ведение технологического процесса и выполнение особо сложных работ по вулканизации изделий из резины, резиновых клеев, латексов и асбеста в вулканизационном оборудовании конструкций средней сложности: больших котлах, вулканизационных аппаратах непрерывного действия.
Исполнитель – вулканизаторщик;
3) содержание работы:
осуществление монтажа и демонтажа шин всех типов и размеров различных автомобилей;
осуществление дефектации и классификации повреждений шин и камер, определение видов ремонта;
устранение повреждений, замена пятки вентилей, производство пятки вентилей камер;
контроль качества ремонта камер.
Исполнитель – монтировщик шин;
4) содержание работы:
изготовление, ремонт, монтаж и установка сложных деталей, изделий и узлов из листового металла и труб с большим числом сопряженных отводов различного сечения и профиля;
наладка различных станков, аппаратов и контрольных приборов, применяемых при изготовлении изделий из листового металла.
Исполнитель – жестянщик;

5) жұмыстың мәні:
өңдеу өлшемдері мен әдіптерін сақтаумен салмағы аз қарапайым бөлшектерді қолмен соғу;
дөңгелек, шаршы және жолақты металды созу және ию.
Орындаушы - қолмен соғатын ұста;
6) жұмыстың мәні:
реттелген барабандардағы, автоматтардағы бөлшектерді бітеусіз және бояусіңдірусіз батырып алу әдісімен және бояу жаққышпен бояу;
олифа жағу және бояу сіңдіру;
қол бояу езгіштерделак-бояу материалдарын ысқылау;
лак-бояу материалдарын сүзгілеу;
боялған бұйымдарды кептіру.
Орындаушы - сырлаушы;
7) жұмыстың мәні:
табақты металдан және құбырлардан қарапайым бұйымдарды жасау;
түсті металдарды белгі бойынша кесу және шабу;
табақты металды, құбырлар мен әзірлемелерді күйдіру;
бұйымды жұмсақ қорытумен өңдеу, қалайылау және дәнекерлеу;
сауыттардағы қаяуларды қорғасынмен дәнекерлеу, қысыммен жұмыс істеуге арналмаған қорғасын құбырларының ұшын құю.
Орындаушы - мысшы;
8) жұмыстың мәні:
ұсталық бұйымдарды жөндеу кезінде қаптайтын материалдарды алу;
беткі емес жапсыру материалдарын (түк, мақта және т.б.) жұмысқа дайындау;
желім жасау;
біліктілігі анағұрлым жоғары жасау жапсырушының жетекшілігімен қатты және жартылай жұмсақ жиһазды қаптау.
Орындаушы - жапсырушы;
9) жұмыстың мәні: шегелерді қаға отырып, құрғақ орама жабынды және далада материалдардан жабынды құру кезінде қарапайым ұсталық және шегелеу жұмыстарын орындау.
Орындаушы - ағаш шебері;
10) жұмыстың мәні:
автомобильдердің қарапайым тораптарын бөлшектеу;
кескішпен, арамен кесу, аралау, қылауларды тазалау, бұранданы жуу, сүлеу, автомобильде кондуктор бойынша саңылауларды ою, батпақтан тазалау, бөлшектеуден кейін жуу және бөлшектерді майлау;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарьдың жетекшілігімен жөндеуге қатысу.
Орындаушылар - автомобильдерді жөндеу жөніндегі слесарь,
жол-құрылыс машиналары мен тракторларды жөндеу жөніндегі слесарь;
11) жұмыстың мәні:
карбюраторлық және дизельді қозғалтқыштардың отын аппаратурасының қарапайым тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау;
карбюраторлық және дизельді қозғалтқыштардағы аппаратураны бөлшектеу және монтаждау;
карбюратордың қалтқы камерасындағы отын деңгейін реттеу.
Орындаушы - отын аппаратурасы жөніндегі слесарь;
12) жұмыстың мәні:
қарапайым қол керек-жарақтары мен құрал-саймандарын қолданумен электрмен жарық түсірудің қарапайым тораптарды, аппараттар мен арматураны бөлшектеу, жөндеу және жинау;
қысылған ауамен электр жабдықтың бөлшектері мен аспаптарын тазарту, жуу, сүрту және үрлеу;
сұрыпты металдан күрделі емес бөлшектерді әзірлеу;
қарапайым электр монтаждау схемалары бойынша электрмашиналардың, электраспаптардың бөлшектері мен тораптарын жалғау;
қосылыс муфталарды, үстіктер мен корапшаларды орнату;
ақаулықтар ведомстарын жасау.
Орындаушы - электр жабдығын жөндеу жөніндегі слесарь-электрик;

5) содержание работы:
ручная ковка простых деталей небольшой массы с соблюдением размеров и припусков на обработку;
протяжка и гибка круглого, квадратного и полосового металла.
Исполнитель – кузнец ручной ковки;
6) содержание работы:
окрашивание деталей в налаженных барабанах, автоматах методом окунания и кистью без шпаклевания и грунтования;
покрытие олифой и грунтование;
перетирание лакокрасочных материалов на ручных краскотерках;
фильтрование лакокрасочных материалов;
сушка окрашенных изделий.
Исполнитель – маляр;
7) содержание работы:
изготовление простых изделий из листового металла и труб;
резка и pубка цветных металлов по pазметке;
отжиг листового металла, тpуб и заготовок;
травление, лужение и пайка изделия мягкими пpипоями;
пайка свинцом pаковин на сосудах, заливка концов свинцовых тpуб, не пpедназначенных для pаботы под давлением.
Исполнитель – медник;
8) содержание работы:
снятие обивочного материала при ремонте столярных изделий;
подготовка нелицевых обойных материалов (волоса, ваты и так далее) к работе;
приготовление клея;
обивка жесткой и полумягкой мебели под руководством обойщика более высокой квалификации.
Исполнитель – обойщик;
9) содержание работы: выполнение простейших плотничных и опалубочных работ при устройстве рулонных кровель насухо с пришивкой гвоздями и кровель из штучных материалов.
Исполнитель – плотник;
10) содержание работы:
разборка простых узлов автомобилей;
рубка зубилом, резка ножовкой, опиливание, зачистка заусенцев, промывка, прогонка резьбы, сверление отверстий по кондуктору в автомобиле, очистка от грязи, мойка после разборки и смазка деталей;
участие в ремонте под руководством слесаря более высокой квалификации.
Исполнители – слесарь по ремонту автомобилей, слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов;
11) содержание работы:
разборка, ремонт и сборка простых узлов топливной аппаратуры карбюраторных и дизельных двигателей;
демонтаж и монтаж аппаратуры на карбюраторных и дизельных двигателях;
регулировка уровня топлива в поплавковой камере карбюратора.
Исполнитель – слесарь по топливной аппаратуре;
12) содержание работы:
разборка, ремонт и сборка простых узлов, аппаратов и арматуры электроосвещения с применением простых ручных приспособлений и инструментов;
очистка, промывка, протирка и продувка сжатым воздухом деталей и приборов электрооборудования;
изготовление несложных деталей из сортового металла;
соединение деталей и узлов электромашин, электроприборов по простым электромонтажным схемам;
установка соединительных муфт, тройников и коробок;
составление дефектных ведомостей.
Исполнитель – слесарь-электрик по ремонту электрооборудования;

13) жұмыстың мәні:
әртүрлі конструкциядағы металл қылшақтарды жинау;
станоктарда әртүрлі маркадағы сымдарды қажет етілетін ұзындыққа кесу және оларды қатпарлау;
дискілерді толтыру;
белгіленген технологиялық процесс бойынша дискілер мен қылшықтарды тексеру, реттеу және орталықтандыру;
корунд және ақық тастарын тегістеу және ысып жылтырату үшін қолмен және станоктарда капроннан, сымнан, қылшақтан және түктен қылшақтар жасау;
қызмет көрсететін станоктарды жөндеу;
Орындаушы - металл қылшақ жинаушы.
14) жұмыстың мәні:
белгіленген мерзімдердемашиналар механизмдерінің, қозғалтқыштардың бөлшектерін, агрегаттардың, автомашиналардың, тракторлардың және басқа да жабдық пен машиналардың жетектерін майлау;
редукторлар мен беріліс қораптарындағы, лубрикаторлар мен басқа да қолданыстағы қысыммен майлауға арналған автоматты аспаптардағы майлау материалдарын ауыстыру және құю;
майды май бөлімдеріне құю;
өңделген майларды тазарту үшін жинау;
трансмиссиялық біліктерді шаңнан және кірден тазалау.
Орындаушы - майлаушы;
15) жұмыстың мәні:
токарь станогын жұмысқа дайындау, токарьлық жұмыстарды жүзеге асыру;
жасалатын бұйымдар сапасын бақылау.
Орындаушы - токарь және (немесе) фрезерші;
16) жұмыстың мәні:
жеңіл салмақты және ауыр болат металл сынығын қолмен оттегімен кесу және бензин кескіш және керосин кескіш аппараттармен кесу;
көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптар мен конструкцияларды қолмен доғалап, плазмалық, газды, автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу.
Орындаушы - электр-газбен дәнекерлеуші.
57. "Көлік шаруашылығына қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі осы Еңбек нормаларына 39-қосымшада келтірілген.
1) жұмыстың мәні:
жеңіл, жүк және арнайы автомобильдерді, тіркемелерді, жартылай тіркемелерді және арнайы автомобильдерді оларды өңдеудің санитариялық-гигиеналық талаптарына сәйкес қолмен және механикаландырылған жуу және жинау, сыртқы және ішкі тазалауды орындау;
механизмдерді, айла-бұйымдарды, мүкәммалды, сондай-ақ автомобильдерді жууға арналған үй-жайлар мен алаңдарды тазалықта және ақаусызжай-күйде ұстау.
Орындаушы - жылжымалы құрамды жуып-тазалаушы;
2) жұмыстың мәні:
полигонға қатты тұрмыстық қалдықтарды жеткізетін көлікті өткізу және есепке алу;
ілеспе құжаттардағы деректерді қатты тұрмыстық қалдықтардың нақты жай-күйімен және бар болуымен салыстырып тексеру;
қатты тұрмыстық қалдықтарды түсіру орындарын көрсету және түсірілуін қадағалау;
репер көмегімен қатты тұрмыстық қалдықтардың төгілетін қабатының белгіленген биіктігінің сақталуына және тығыздалу дәрежесіне бақылау жасау;
ванналарды зарарсыздандыру ерітіндісімен толтыру;
тасымалданатын торлықоршаулардың орнын ауыстыру және тазалау;
репер орнату.
Орындаушы - елді мекендерді жайғастыру жөніндегі жұмысшы;

13) содержание работы:
сборка металлических щеток различных конструкций;
резка на станках проволоки различных марок на требуемую длину и ее гофрировка;
набивка дисков;
проверка, регулировка и центровка дисков и щеток по установленному технологическому процессу;
изготовление вручную и на станках щеток из капрона, проволоки, щетины и волоса для шлифования и полирования корундовых и агатовых камней;
подналадка обслуживаемых станков.
Исполнитель – сборщик металлических щеток;
14) содержание работы:
смазывание частей машин, механизмов, двигателей, приводов агрегатов, автомашин, тракторов и другого оборудования, и машин в установленные сроки;
смена и заливка смазочных материалов в редукторы и коробки передач, в лубрикаторы и другие автоматические действующие приборы для смазывания под давлением;
заливка масла в масленки;
собирание отработанных масел для очистки;
очистка трансмиссионных валов от пыли и грязи.
Исполнитель – смазчик;
15) содержание работы:
подготовка токарного станка к работе, осуществление токарных работ;
контроль качества изготавливаемых изделий.
Исполнитель – токарь и (или) фрезеровщик;
16) содержание работы:
ручная кислородная резка и резка бензорезательными и керосино - резательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома;
ручная дуговая, плазменная, газовая, автоматическая и полуавтоматическая сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей.
Исполнитель – электрогазосварщик.
57. Норматив численности работников по функции "Обслуживание транспортного хозяйства" приведен в приложении 39 к настоящим Нормам труда.
1) содержание работы:
выполнение ручной и механизированной мойки и уборки, внешней и внутренней очистки легковых, грузовых и специальных автомобилей, прицепов, полуприцепов и специализированных автомобилей в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями обработки;
содержание в чистоте и исправном состоянии механизмов, приспособлений, инвентаря, а также помещений и площадок для мытья автомобилей.
Исполнитель – мойщик-уборщик подвижного состава;
2) содержание работы:
пропуск и учет транспорта, доставляющего твердые бытовые отходы на полигон;
сверка данных в сопроводительных документах с фактическим состоянием и наличием твердых бытовых отходов;
указание места разгрузки и наблюдение за разгрузкой твердых бытовых отходов;
контроль над соблюдением заданной высоты отсыпаемого слоя и степени уплотнения твердых бытовых отходов при помощи репера;
наполнение ванн дезинфицирующим раствором;
перестановка и очистка переносных сетчатых ограждений;
установка репера.
Исполнитель – рабочий по благоустройству населенных пунктов;

3) жұмыстың мәні:
автомобильді уақтылы беруді қамтамасыз ету;
жүргізушіге бекітіліп берілген автомобильді техникалық ақаусыз жай-күйде ұстау;
автомобильді және оның ішіндегі мүлікті сақтау жөнінде шаралар қабылдау;
жолаушылардың өмірі мен денсаулығының сақталуын барынша қамтамасыз ететін автомобиль жүргізуді жүзеге асыру.
Орындаушы - автомобиль жүргізушісі, автомобиль жүргізушілері санының нормативі осы Еңбек нормаларына 39-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген;
4) жұмыстың мәні:
қоқыс жүгін тасымалдау кезінде әртүрлі жүйедегі және жүк көтергішіндегі көлік-жинау машиналарын басқару;
тиеуді және түсіруді қадағалау;
көлік-жинау машинасына техникалық қызмет көрсету және оны ақаусыз жай-күйде ұстау.
Орындаушы - көлік-жинау машиналарының жүргізушісі;
5) жұмыстың мәні:
тіркемелі айла-бұйымдарды немесе құрылғыларды қолдана отырып әртүрлі салмақтағы және габариттегі әртүрлі жүктерді, машиналарды, механизмдерді, металлконстукцияларды және құрылыстарды тасымалдау;
тасымалданатын жүктерді тиеуді, бекітуді және түсіруді қадағалау.
Орындаушы - тракторист;
6) жұмыстың мәні:
автомобиль жолдарының үстіңгі қабатын және өзге де құрылысты салу және жөндеу кезінде қолданылатын әртүрлі типтегі және мақсаттағы машиналар мен механизмдерді басқару;
машинаға техникалық қызмет көрсету, оның жүйелері мен тораптарының ақаусыздығын тексеру;
қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
профилактикалық жөндеу және жөндеудің басқа да түрлеріне қатысу.
Орындаушы - машинист (автожол құрылыс машиналары).
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына
техникалық қызмет көрсетуді
және олардың жұмыс істеуін
қамтамасыз ететін
жұмыскерлерінің еңбек
нормаларына
1-қосымша
Әуеайлақ жұмысшылары санының нормативі
Р/с
Қызмет көрсетілетін әуеайлақ төсемдерінің ауданы, м2
Сан нормативі, адам
1.

3) содержание работы:
обеспечение своевременной подачи автомобиля;
поддержание в технически исправном состоянии закрепленного за водителем автомобиля;
принятие мер по сохранности автомобиля и имущества, находящегося в нем;
осуществление вождения автомобиля, максимально обеспечивающего сохранность жизни и здоровье пассажиров.
Исполнитель – водитель автомобиля, норматив численности водителей автомобиля приведен в таблице 3 приложения 39 к настоящим Нормам труда;
4) содержание работы:
управление транспортно-уборочными машинами различных систем и грузоподъемностей при транспортировке грузомусора;
наблюдение за погрузкой и разгрузкой;
техническое обслуживание и содержание в исправном состоянии транспортно-уборочной машины.
Исполнитель – водитель транспортно-уборочных машин;
5) содержание работы:
управление трактором, работающим на жидком топливе, при транспортировке различных грузов, машин, механизмов, металлоконструкций и сооружений разной массы и габаритов с применением прицепных приспособлений или устройств;
наблюдение за погрузкой, креплением и разгрузкой транспортируемых грузов.
Исполнитель – тракторист;
6) содержание работы:
управление машинами и механизмами различного типа и назначения, применяемыми при сооружении и ремонте верхнего строения автомобильных дорог и иного строительства;
техническое обслуживание машины, проверка исправности ее систем и узлов;
выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемых машин и механизмов;
профилактический ремонт и участие в других видах ремонта.
Исполнитель – машинист (автодорожные строительные машины).
Приложение 1
к Нормам труда работников.
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности аэродромных рабочих
№ п/п
Площадь обслуживаемых аэродромных покрытий, м2
Норматив численности, человек
1.

Ескертпе: нормалар 6-7,5 м жүру бөлігінің ені үшін берілген;
Жүру бөлігінің 3 жолақты ені кезінде 1,25 коэффициенті қолданылады;
4 жолақты болған кезде - 1,5;
6 жолақты болған кезде - 1,75.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына
техникалық қызмет көрсетуді
және олардың жұмыс істеуін
қамтамасыз ететін
жұмыскерлерінің еңбек
нормаларына
4-қосымша
"Техникалық күзет құралдарына қызмет көрсету және жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Топ басшыларының және инженерлертобы санының нормативі
Р/с
Лауазым атауы
Ұйымның жалпы штат саны, адам

Примечание: нормы даны для ширины проезжей части 6-7,5 м;
При 3-х полосной ширине проезжей части применяется коэффициент 1,25;
При 4-х полосной – 1,5;
При 6-ти полосной – 1,75;
Приложение 4
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства
обороны Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Обслуживание и ремонт технических средств охраны"
Таблица 1. Норматив численности начальников и инженеров группы
п/п
Наименование должности
Общая штатная численность организации, человек

0,03
-
-
Ескертпе: жабық және оқшауланған әскери қалашықтардағы ғимараттардың жалпы ауданын есептеген кезде әскери бөлімдердің тұрғын үйлері мен жатақханалары ауданы ескеріледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
6-қосымша
"Авариялық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Кәсіп атауы
Сан нормативі, адам
1.
Шебер
1
2.
Диспетчер
ауысымға 1-еу
3.
Слесарь-жөндеуші
ауысымға 2-еу
4.
Авариялық-қалпына келтіру жұмыстарының слесарі
ауысымға 2-еу
5.
Электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер
ауысымға 1-еу
6.
Электргазбен дәнекерлеуші
ауысымға 1-еу
7.
Жүргізуші
1
Ескертпе: екі және одан көп қызмет көрсетілетін гарнизондар болған кезде қосымша ауысымға 1 бірлік электр жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электрмонтер ұстауға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
7-қосымша
"Электр желілері аудандары қызмет көрсетпейтін, басқа электрмен жабдықтау көздерінен қоректендірілетін электр шаруашылығы қызметін ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Техниктер санының нормативі
Кәсіп атауы
Электр қабылдағыштардың жалпы белгіленген қуаты, кВт
Сан нормативі, адам
Техник
750-ден астам
1
2-кесте. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтерлер санының нормативі
Кәсіп атауы
Электр қабылдағыштардың жалпы белгіленген қуаты, кВт
100-ге дейін

0,03
-
-
Примечание: при подсчете общей площади зданий в закрытых и обособленных военных городках учитывается площадь жилых домов и общежитий воинских частей.
Приложение 6
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и учреждений
Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация аварийно-ремонтных работ"
п/п
Наименование профессии
Норматив численности, человек
1.
Мастер
1
2.
Диспетчер
1 в смену
3.
Слесарь-ремонтник
2 в смену
4.
Слесарь аварийно-восстановительных работ
2 в смену
5.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
1 в смену
6.
Электрогазосварщик
1 в смену
7.
Водитель
1 в смену
Примечание: при наличии двух и более обслуживаемых гарнизонов разрешается дополнительно содержать электромонтера по ремонту и обслуживанию электрооборудования 1 единицу в смену.
Приложение 7
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной техники
воинских частей и учреждений
Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание деятельности электрохозяйств, питающихся от других источников электроснабжения, не обслуживаемых районами электрических сетей"
Таблица 1. Норматив
численности техников
Наименование профессии
Общая установленная мощность электроприемников, кВт
Норматив численности, человек
Техник
свыше 750
1
Таблица 2. Норматив
численности электромонтеров по ремонту
и обслуживанию электрооборудования
Наименование профессии
Общая установленная мощность электроприемников, кВт
до 100

1) осы кестеде өндірістік база жағдайларында механикалық жөндеу жұмыстарын орындауды ескере отырып, су құбырының және жеке кәріз желісінің сорғы станцияларының жабдығын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі жұмысшылардың саны айқындалады;
2) бір сорғының орташа өнімділігі 300 м3 астам болған кезде осы кесте бойынша белгіленген нормативке сағатына 1,4 коэффициенті қолданылады;
3) фактордың аралық мәндері үшін жұмысшылардың сандық нормативі сызықтық интерполяция әдісімен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
16-қосымша
"Айдау станцияларының сорғы қондырғыларын пайдалану" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Кәсіп атауы
Бір уақытта қызмет көрсетілетін айдау агрегаттының саны, бірл.
дейін
Сорғы қондырғысының машинисі
3
5
10
15
Сан нормативі, тәулігіне бір адам
3,2
3,5
4,2
4,7

1) данной таблицей определяется численность рабочих по ремонту и техническому обслуживанию оборудования насосных станций водопроводной и отдельно канализационной сети с учетом выполнения ремонтно-механических работ в условиях производственной базы;
2) при средней производительности одного насоса свыше 300 м3 в час к нормативу, определенному по данной таблице, применяется коэффициент 1,4;
3) норматив численности рабочих для промежуточных значений фактора определяются методом линейной интерполяции.
Приложение 16
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Эксплуатация насосных установок станций подкачки"
Наименование профессии
Количество одновременно обслуживаемых агрегатов подкачки, единиц
Машинист насосных установок
до
3
5
10
15
Норматив численности, человек в сутки
3,2
3,5
4,2
4,7

1) 50-ден астам ұңғымаға қызмет көрсеткен кезде әрбір келесіге 0,1 адам нормативі қолданылады;
2) ұңғымалар сорғы станциясынан 500 м дейін орналасқан кезде жерасты сутоғандарын пайдалану үшін қажетті қосымша жұмысшылар саны көзделмейді, өйткені осындай жағдайларда оларға қызмет көрсетуді сорғы станциясының персоналы жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
18-қосымша
"Тазарту су құбыры станцияларын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Кәсіп атауы
Тазарту құрылыстары кешендерінің өнімділігі, тәулігіне мың м3
1-ге дейін, автоматты аппаратурамен жабдықталған
1-ге дейін, қолмен басқару

1) при обслуживании свыше 50 скважин на каждую последующую применяется норматив 0,1 человек;
2) при расположении скважин до 500 м от насосной станции дополнительное число рабочих, необходимое для эксплуатации подземных водозаборов, не предусматривается, так как в этих случаях их обслуживание производится персоналом насосной станции.
Приложение 18
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание очистных водопроводных станций"
№ п/п
Наименование профессии
Производительность комплексов очистных сооружений, тыс.м3 в сутки
до 1, оборудованные автоматической аппаратурой
до 1, с ручным управлением

1) өнімділігі тәулігіне 50 мың м3 дейін тазарту құрылыстары үшін коагулянттар нормативтері реагенттердің бірнеше түрін дайындауды ескере отырып белгіленген;
2) өнімділігі тәулігіне 50 мың м3 жоғары тазарту құрылыстары үшін коагулянттар саны нормативтері реагенттің бір түрін дайындауды ескере отырып белгіленген. Реагенттердің бірнеше түрі қолданылған жағдайда коагулянттар санының нормативтері 1,3 коэффициентін ескере отырып есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
20-қосымша
"Тазарту кәріз станцияларын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Тазарту кәріз станцияларын ұйымдастырумен және қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Кәсіп атауы
Тазарту құрылыстары кешенінің өнімділігі, тәулігіне мың м3
1-ге дейін

1) для очистных сооружений производительностью до 50 тыс.м3/сут. норматив коагулянщиков установлены с учетом приготовления нескольких видов реагентов;
2) для очистных сооружений производительностью свыше 50 тыс.м3/сут. норматив численности коагулянщиков установлены с учетом приготовления одного вида реагента. В случае применения нескольких видов реагентов норматив численности коагулянщиков рассчитывается с учетом коэффициента 1,3.
Приложение 20
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание очистных канализационных станций"
Таблица 1. Норматив
численности работников, занятых организаций и обслуживанием очистных канализационных станций
№ п/п
Наименование профессии
Производительность комплексов очистных сооружений, тыс. м3 в сутки
до 1

20-данастам 40-қа дейін
40-танастам 100-ге дейін
100-денастам
Сан нормативі, адам
Слесарь-жөндеуші
0,5
1
2
3
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
23-қосымша
"Жылу шаруашылығын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Кәсіп атауы
Жылу шаруашылығының жылу өнімділігі, Гкал/сағ.
Сан нормативі, адам
Шебер
3,5-ке дейін
1
Ескертпе:
1) әскери бөлімдерді пәтерлерге орналастыру кезінде бірнеше елді мекендерде тиісті көлем көрсеткіштері болған кезде елді мекеннің әрбір әскери қалашығында бір шебер ұстауға рұқсат етіледі;
2) әскери қалашықта бірнеше әскери бөлімдер болған кезде шебер лауазымы жылу шаруашылығының барынша үлкен көлемі бар әскери бөлімдердің бірінің жанында болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
24-қосымша
"Газ тәрізді, сұйық отынмен немесе электр жылуымен жұмыс істейтін қазандарға қызмет көрсету" кіші функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Кәсіп атауы
Бір қазандықтағы қазандар саны, бірлік

свыше 20 до 40
свыше 40 до 100
свыше 100
Норматив численности, человек
Слесарь-ремонтник
0,5
1
2
3
Приложение 23
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание теплового хозяйства"
Наименование профессии
Теплопроизводительность теплового хозяйства, Гкал/ч
Норматив численности, человек
Мастер
до 3,5
1
Примечание:
1) при расквартировании воинских частей в нескольких населенных пунктах разрешается при наличии соответствующих объемных показателей содержать в каждом военном городке населенного пункта не более одного мастера;
2) при наличии в военном городке нескольких воинских частей должность мастера содержится при одной из воинских частей, имеющей наибольший объем теплового хозяйства.
Приложение 24
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства
обороны Республики Казахстан
Норматив
численности работников по подфункции
"Обслуживание котлов, работающих на газообразном, жидком топливе или электронагреве"
№ п/п
Наименование профессии
Количество котлов в одной котельной, единиц

3) жылытылатын қазандықтар үшін қазандық операторлары мен қазандық машинистері (от жағушы) жылыту жүйелерін іске қосуға және тоқтатуға дайындауға қажетті маусым басталғанға дейін 25 күнді және жылыту маусымы аяқталғаннан кейін 5 күнді қоса алғанда жылыту маусымы уақытында көзделеді;
4) слесарь-жөндеуші лауазымы жыл бойына көзделеді. Ыстық сумен және бумен жабдықтауға арналған қазандықтардың барлық персоналы жыл бойына көзделеді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
26-қосымша
"Жиынтық өнімділігі 3,5 Гкал/сағ. және одан жоғары жұмыс қысымы 0,7 кгс/см2 бу қазандарымен немесе жоғары су температурасы 115 градустан жоғары су жылытатын қазандармен жабдықталған қазандықтарға қызмет көрсету және жөндеу" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Кәсіп атауы
Қазандардың жиынтық өнімділігі, Гкал/сағ.

3) для отопительных котельных содержание операторов котельных и машинистов (кочегаров) котельной предусматривается на время отопительного сезона, включая 25 дней до начала сезона и 5 дней после окончания отопительного сезона, необходимых на подготовку к пуску и остановку систем отопления;
4) должность слесаря-ремонтника содержится в течении всего года. Круглый год содержится весь персонал котельных, предназначенных для горячего водоснабжения и пароснабжения.
Приложение 26
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив численности работников по функции "Обслуживание и ремонт котельных, оборудованных паровыми
котлами с рабочим давлением более 0,7 кгс/см2 или водогрейными котлами с температурой воды свыше 115 градусов с
суммарной производительностью от 3,5 Гкал/ч и выше"
№ п/п
Наименований профессии
Суммарная производительность котлов, Гкал/ч

осы Сан нормативтеріне 25-қосымшаның ескертпелерінің 2-тармағына сәйкес айқындалады
Ескертпе:
1) 4-тен және одан жоғары Гкал/сағ көрсеткіші 115 градусқа дейінгі су температурасы бар су жылытатын қазандары және әртүрлі қысымдағы бу қазандары бар қазандықтар үшін көзделген;
2) жиынтық жылу өнімділігі 4 Гкал/сағ бастап көзделген және су температурасы 115 градусқа дейін су жылытатын қазандары және әртүрлі қысымдағы бу қазандары бар қазандықтарда инженер тек механикалық пешпен, сондай-ақ қазандарға механикаландырылған отын берумен және механикаландырылған күл-қожды алумен жабдықталған қазандары бар қазандықтарда ғана көзделеді;
3) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің өз қазандықтары бар үй басқармаларында қазандық бастығы лауазымын қазандықтың жылу өнімділігі 1,8 Гкал/сағ. бастап және одан жоғары болған кезде көздеуге рұқсат беріледі;
4) күл алудың механикалық жүйелерімен жабдықталған қазандықтарда, оларға қызмет көрсету үшін ауысымына бір бірлік машинисін (от жағушыны) көздеуге рұқсат беріледі;
5) слесарь-жөндеуші лауазымы жыл бойы ұсталады. Ыстық сумен және бумен жабдықтауға арналған қазандықтардың барлық персоналы жыл бойы ұсталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
27-қосымша
"Қазандықтың өнімділігі 3,5 және одан жоғары болған кезде қолмен жағылатын қатты отынмен жұмыс істейтін әртүрлі су температурасы бар су жылытатын қазандарға және әртүрлі қысымдағы бу қазандарына қызмет көрсету" кіші функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Кәсіп атауы
Қызмет көрсетілетін қазандардың қыздыру беті, м2
148-ден 400-ге дейін
401-ден 500-ге дейін
501-ден 700-ге дейін
701-ден 900-ге дейін
900-ден және одан жоғары
Сан нормативі, адам
Қазандық машинисі (от жағушы)
12
15
18
24
27
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
28-қосымша
"Ғимараттарды орталық жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсету" функциясы бойынша санының нормативі
Кәсіп атауы
Орталық жылыту,желдету және ыстық сумен жабдықтау жүйелерімен жабдықталған ғимараттар
Тек орталық жылытумен жабдықталған ғимараттар
Жылу энергиясы орталығы (ЖЭО) немесе басқа да ведомстволардың қазандықтарына қосылған ғимараттардыңтекше ауданы
Слесарь-жөндеуші
50 000 текше м аз
әрбір 50 000 текше м
70 000 текше м аз
әрбір 70 000 текше м
0,5
1,0
0,5
1,0
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
29-қосымша
"Ғимараттарды жылумен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Орталық жылу пункттерінің типтері
Бір ОЖП ауысымына сан нормативі, адам
Автоматтандырылмаған
1,0

определяются согласно пункту 2 примечаний приложения 25 к настоящим Нормам труда
Примечание:
1) показатель от 4 и выше Гкал/ч предусмотрен для котельных с водогрейными котлами с температурой воды до 115 градусов и паровыми котлами разных давлений;
2) в котельных с водогрейными котлами с температурой воды до 115 градусов и паровыми котлами разных давлений с суммарной теплопроизводительностью от 4 Гкал/ч и выше, инженер предусматривается только в котельных с котлами, оборудованными механическими топками, а также механизированной топливоподачей в котлы и механизированным золошлакоудалением;
3) в домоуправлениях Министерства обороны Республики Казахстан, имеющих собственные котельные, должность начальника котельной разрешается предусматривать при теплопроизводительности котельной от 1,8 Гкал/ч и выше;
4) в котельных, оборудованных механическими системами шлакоудаления, для их обслуживания допускается предусматривать 1 единицу машиниста (кочегара) в смену;
5) должность слесаря-ремонтника содержится в течение всего года. Круглый год содержится весь персонал котельных, предназначенных для горячего водоснабжения и пароснабжения.
Приложение 27
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности по подфункции
"Обслуживание водогрейных котлов с различной температурой воды и паровых котлов разных давлений, работающих на твердом топливе с ручными топками при производительности котельной от 3,5 и выше"
Наименование профессии
Поверхность нагрева обслуживаемых котлов, м2
от 148 до 400
от 401 до 500
от 501 до 700
от 701 до 900
от 900 и выше
Норматив численности, человек
Машинист (кочегар) котельной
12
15
18
24
27
Приложение 28
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности по функции
"Обслуживание системы центрального отопления и горячего водоснабжения зданий"
Наименование профессии
Здания, оборудованные системами центрального отопления, вентиляции и горячего водоснабжения
Здания, оборудованные только центральным отоплением
кубатура зданий, подключенных к тепловому энергоцентру (ТЭЦ) или котельным других ведомств
Слесарь-ремонтник
менее 50000 куб.м
на каждые 50000 куб.м
менее 70000 куб.м
на каждые 70000 куб.м
0,5
1,0
0,5
1,0
Приложение 29
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Обслуживание системы теплоснабжения зданий"
Типы центральных тепловых пунктов
Норматив численности на один ЦТП в смену, человек
Не автоматизированные
1,0
Автоматизированные, при средних затратах времени в течение смены на перемещение между пунктами, час:

Автоматтандырылған, ауысым бойына пункттер арасында ауысуға кететін орташа уақыт, сағ: 1,0-ге дейін
0,17
1,0-денастам 3,0-ге дейін
0,19
3,0-ден жоғары
0,23
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
30-қосымша
"Желдету мен ауа баптаудың механикалық, сору-сыртқа тарту жүйелерін ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Желдету мен ауа баптаудың механикалық, сору-сыртқа тарту жүйелерін ұйымдастырумен және қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Лауазымдар атауы
Шартты желдету қондырғылараның көлемі, ш.в.қ.

до 1,0
0,17
св. 1,0 до 3,0
0,19
свыше 3,0
0,23
Приложение 30
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание механических, приточно-вытяжных систем вентиляции и кондиционирования"
Таблица 1. Норматив
численности работников занятых организацией и обслуживанием механических, приточно-вытяжных систем вентиляции и кондиционирования
№ п/п
Наименование должностей
Объем условных вентиляционных установок,

1,25
-
-
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
31-қосымша
"Газ құбыры мен газ жабдығына қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Құрылғы, жабдық типі
Бірлік өлшемі
Сан нормативі, адам
Жерүсті газ құбыры
1 км
0,009
Жерасты газ құбыры
көшедегі, ауладағы
1 км
0,041
ауданаралық
1 км
0,011
ГРП
1 ГРП
0,046
ШБП
1 ШБП
0,036
Құдық
1 құдық
0,02
Ескертпе: аудандық пайдалану бөлімінде газды қазандықтар болған кезде ауысымына 1 адам есебімен қосымша газ жабдығын пайдалану және жөндеу жөніндегі слесарь лауазымы енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
32-қосымша
"Жатақхана жұмысын ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Коменданттар санының нормативі
Лауазым атауы
Әскери қалашық саны, бірл.
Сан нормативі, адам
Комендант
1
1
Ескертпе: комендант санының нормативтері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жабық және оқшауланған әскери қалашықтарында орналасқан жатақханалар үшін көзделеді.
2-кесте. Кезекшілер (вахтерлар) санының нормативі
Кәсіп атауы
Бекеттер саны, бірл.
Сан нормативтері, адам
Кезекші (вахтер)
1
1
Ескертпе: кезекші (вахтер) санының нормативтері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жабық және оқшауланған әскери қалашықтарында орналасқан бір кіреберісі бар жатақханалар үшін көзделеді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
33-қосымша
"Қонақүйлік қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Қонақүй әкімшілері санының нормативі
Персонал саны, адам
Жылына қонақтар саны, адам
800-ге дейін

1,25
-
-
Приложение 31
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Обслуживание газопроводов и газового оборудования"
Тип устройства, оборудования
Единица измерения
Норматив численности, человек
Надземный газопровод
1 км
0,009
Подземный газопровод
уличный, дворовый
1 км
0,041
межрайонный
1 км
0,011
ГРП
1 ГРП
0,046
ШРП
1 ШРП
0,036
Колодец
1 колодец
0,020
Примечание: при наличии газовых котельных в районной эксплуатационной части дополнительно вводится должность слесаря по эксплуатации и ремонту газового оборудования из расчета 1 человек в смену.
Приложение 32
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация работы общежития"
Таблица 1. Норматив
численности комендантов
Наименование должности
Количество военных городков, единиц
Норматив численности, человек
Комендант
1
1
Примечание: норматив численности коменданта предусматриваются для общежитий, расположенных в закрытых и обособленных военных городках Министерства обороны Республики Казахстан.
Таблица 2. Норматив
численности дежурных (вахтеров)
Наименование профессии
Количество постов, единиц
Норматив численности, человек
Дежурный (вахтер)
1
1
Примечание: норматив численности дежурного (вахтера) предусматриваются для одноподъездных общежитий, расположенных в закрытых и обособленных военных городках Министерства обороны Республики Казахстан.
Приложение 33
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Гостиничное обслуживание"
Таблица 1. Норматив
численности администраторов гостиницы
Количество персонала, человек
Количество гостей в год, человек
до 800

100
0,33
Ескертпе: 100 төсек-орынан аз қонақүйлер үшін қонақ-үйге кастеляншалар санының келу нормативі - 0,5 адам.
3-кесте. Кезекші (вахтер) санының нормативі
Кәсіп атауы
Бекеттер саны, бірл.
Сан нормативтері, адам
Кезекші (вахтер)
1
1
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
34-қосымша
"Тауар-материалдық қоймаларға қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Тауар-материалдық қойманың меңгерушілері және қоймашылар санының нормативі
Р/с
Лауазым атауы
Қойманың жалпы ауданы, м2 және жылдық жүк айналымы, млн. тг
Сан нормативі, адам
1.
Тауар-материалдық қойманың меңгерушісі
500 м2 астам және 21 млн. тг. астам
1
2.
Қоймашы
500 м2 дейін және 21 млн. тг. аз
1
Ескертпе:
1) қойма меңгерушісі мен қоймашының санын айқындау кезінде сан нормативтері ең аз көрсеткішпен айқындалады;
2) жылдық жүк айналымын есептеу 2014 жылғы жағдай бойынша жүргізілді.
2-кесте. Жүкшілер санының нормативі
Кәсіп атауы
Жылдық жүк айналымы, млн. тг
Жүкші
21-130
130-710
710-нан астам
Сан нормативі, адам
1
2
3
Ескертпе:
1) қойманың 21-130 млн.тг жылдық жүк айналымы кезінде жүк тиегішті қолдану көзделеді;
2) жылдық жүк айналымын есептеу 2014 жылғы жағдай бойынша жүргізілді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
35-қосымша
"Отын қоймаларына қызмет көрсету және ұйымдастыру" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
Р/с
Лауазым атауы
Сан нормативі, адам
1.
Отын қоймасының меңгерушісі
1
2.
Құюшы-төгуші
ауысымға 1-еу
3.
Сорғы қондырғылары машинисі
ауысымға 1-еу
Ескертпе:
1) отын қоймалары меңгерушілері санының нормативтері отын қоймасының бір түріне бір адам есебінен есептеледі;
2) құюшы-төгушілер, сорғы қондырғылары машинистері санының нормативтері отын қоймаларында сұйық отын болған кезде объектіде ауысымына 1 адам есебінен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
әскери бөлімдері мен
мекемелерінің инфрақұрылымы
объектілеріне, автомобиль және
арнайы техникасына техникалық
қызмет көрсетуді және олардың
жұмыс істеуін қамтамасыз
ететін жұмыскерлерінің
еңбек нормаларына
36-қосымша
"Көлік шаруашылығын ұйымдастыру және қызмет көрсету" функциясы бойынша жұмыскерлер санының нормативі
1-кесте. Механиктер санының нормативі
Кәсіп атауы
Көлік саны, бірлік
1 бірлік көлікке сан нормативі
Механик
7
1
2-кесте. Диспетчерлер санының нормативі
Кәсіп атауы
Диспетчерлік пункт саны, бірлік
Сан нормативі, адам
Диспетчер
1
1

100
0,33
Примечание: для гостиниц менее 100 койко-мест норматив явочной численности кастелянш на гостиницу – 0,5 человек.
Таблица 3. Норматив
численности дежурный (вахтер)
Наименование профессии
Количество постов, единиц
Норматив численности, человек
Дежурный (вахтер)
1
1
Приложение 34
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Обслуживание товарно-материальных складов"
Таблица 1. Норматив
численности заведующих товарно-материальным складом и кладовщиков
№ п/п
Наименование должности
Общая площадь склада, м2 и годовой грузооборот, млн. тг
Норматив численности, человек
1.
Заведующий товарно-материальным складом
свыше 500 м2 и свыше 21 млн.тг
1
2.
Кладовщик
до 500 м2 и менее 21 млн.тг
1
Примечание:
1) при определении численности заведующего склада и кладовщика нормативы численности определяется по наименьшим показателем;
2) расчет годового грузооборота был произведен по состоянию на 2014 год.
Таблица 2. Норматив
численности грузчиков
Наименование профессии
Годовой грузооборот, млн. тг
Грузчик
от 21 до 130
от 130 до 710
свыше 710
Норматив численности, человек
1
2
3
Примечание:
1) при годовом грузообороте склада от 21 до 130 млн. тенге предусматривается применение погрузчика.
2) расчет годового грузооборота был произведен по состоянию на 2014 год.
Приложение 35
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание топливных складов"
№ п/п
Наименование должности
Норматив численности, человек
1.
Заведующий топливным складом
1
2.
Сливщик-разливщик
1 в смену
3.
Машинист насосных установок
1 в смену
Примечание:
1) нормативы численности заведующих топливными складами рассчитывается из расчета 1 человек на один вид топливного склада;
2) нормативы численности сливщиков-разливщиков, машинистов насосных установок определяются из расчета 1 человек в смену на объекте при наличии жидкого топлива в топливных складах.
Приложение 36
к Нормам труда работников,
обеспечивающих техническое
обслуживание и функционирование
объектов инфраструктуры,
автомобильной и специальной
техники воинских частей и
учреждений Министерства обороны
Республики Казахстан
Норматив
численности работников по функции
"Организация и обслуживание транспортного хозяйства"
Таблица 1. Норматив
численности механиков
Наименование профессии
Количество транспорта, единиц
Норматив численности на 1 единицу транспорта
Механик
7
1
Таблица 2. Норматив
численности диспетчеров
Наименование профессии
Количество диспетчерского пункта, единиц
Норматив численности, человек
Диспетчер
1
1

Ескертпе: автомобильдік-жебелі кран бірлігіне 1 бірлік жүргізуші және 0,5 бірлік автомобиль краны машинисі көзделеді.

Примечание: на единицу автомобильного-стрелового крана предусматривается 1 единица водителя и 0,5 единиц машиниста крана автомобильного.