Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 ақпанда № 18293 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелері;
2) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптар;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесі белгіленсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мына:
1) "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 95 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11751 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);

Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2019 года № 18293.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить:
1) Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020);
3) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020);
4) требования к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) перечень финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 95 "Об утверждении Инструкции об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11751, опубликовано 14 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");

2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 127 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14277 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) бекітілген, өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 25-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Сәлімбаев Д.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
____________________________
2018 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
1-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелері

2) пункт 25 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 127 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14277, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту методологии финансового рынка (Салимбаев Д.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________________________
"___" ____________ 2018 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 14
Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Нормативтер) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемесін белгілейді.
2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін қаржылық есептілік негізінде есептелетін нормативтік мәндер Заңның 46-бабына сәйкес белгіленеді.
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциялық нормативтер және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер:
жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін;
өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін;
активтерді әртараптандыру нормативтерін;
исламдық сақтандыру, исламдық қайта сақтандыру, исламдық қоса сақтандыру (исламдық бірлесіп сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті ұстап қалуының мөлшерін есептеуді қамтиды.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін қосымша пруденциялық нормативтер:
Күтілмеген тәуекелдердің резервін;
тұрақтандыру резервін қамтиды.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің, өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің, активтерді әртараптандыру нормативтерінің күнделікті сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Нормативтердің мақсаттары үшін:
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақысы болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы сақтандыру сыйлықақысы танылады;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру шарттарының есебінен қалыптастырылған сақтандыру резерві болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы сақтандыру резерві танылады;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру шарттарының есебінен жүзеге асырылатын сақтандыру төлемі болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорынан төленетін сақтандыру төлемі танылады;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активі болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы активтер (қаражат) танылады;
исламдық қайта сақтандырушылардан алынуға тиіс сома болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорында қалыптастырылатын, қайта сақтандырушылардан алынуға тиіс сома танылады;
исламдық қайта сақтандыру активі болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқаруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру қорындағы қайта сақтандыру активі танылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. Нормативные значения для исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитываемые на основе финансовой отчетности, устанавливаются в соответствии со статьей 46 Закона.
3. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для исламских страховых (перестраховочных) организаций включают:
минимальный размер уставного капитала;
норматив достаточности маржи платежеспособности;
норматив достаточности высоколиквидных активов;
нормативы диверсификации активов;
размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) исламского страхования, исламского перестрахования, исламского сострахования (совместного исламского перестрахования).
Дополнительные пруденциальные нормативы для исламских страховых (перестраховочных) организаций включают:
резерв непредвиденных рисков;
стабилизационный резерв.
Исламская страховая (перестраховочная) организация обеспечивает ежедневное соблюдение норматива достаточности маржи платежеспособности, норматива достаточности высоколиквидных активов, нормативов диверсификации активов.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. Для целей Нормативов:
страховой премией исламской страховой (перестраховочной) организации, принятой по договорам исламского страхования, признается страховая премия в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация;
страховым резервом исламской страховой (перестраховочной) организации, сформированным за счет договоров исламского страхования, признается страховой резерв в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация;
страховой выплатой исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляемой за счет договоров исламского страхования, признается страховая выплата из исламского страхового фонда, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация;
активом исламской страховой (перестраховочной) организации признается актив (средства), которые находятся в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация;
суммой к получению от исламских перестраховщиков признается сумма к получению от исламских перестраховщиков, формируемая в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация;
активом исламского перестрахования признается актив исламского перестрахования, находящийся в исламском страховом фонде, управление которым осуществляет исламская (перестраховочная) организация.

2-тарау. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері
5. Жаңадан құрылып отырған исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған кезде жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері Нормативтерге 1-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшеріне сәйкес белгіленеді.
6. Жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін есептеу мақсаты үшін тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру күніндегі айлық есептік көрсеткіштің мөлшері пайдаланылады.
3-тарау. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі
1-параграф. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін есептеу
7. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі төлем қабілеттілігінің нақты маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшеріне қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Нтм – төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі;
НТҚ – төлем қабілеттілігінің нақты маржасы;
ТМЕ – төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі кемінде 1 (бір) болады.
8. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Нормативтердің осы тарауының 2 және 3-параграфтарына сәйкес есептеледі. Егер төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төменгі мөлшерінің шамасы кепілдік беру қорының Нормативтердің осы тарауының 4-параграфында белгіленген ең төменгі мөлшерінен төмен болса, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшеріне тең шаманы құрайды.
9. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту кестесі бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты, қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына ұлғаяды.

Глава 2. Минимальный размер уставного капитала исламской страховой (перестраховочной) организации
5. Минимальный размер уставного капитала для вновь создаваемой исламской страховой (перестраховочной) организации при получении лицензии на право осуществления исламской страховой (перестраховочной) деятельности устанавливается в соответствии с Минимальным размером уставного капитала исламской страховой (перестраховочной) организации согласно приложению 1 к Нормативам.
6. Для целей расчета минимального размера уставного капитала используется размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день создания исламской страховой (перестраховочной) организации.
Глава 3. Норматив достаточности маржи платежеспособности
Параграф 1. Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности
7. Норматив достаточности маржи платежеспособности рассчитывается как отношение фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности по формуле:
ФМП
Нмп = ------------- ≥ 1, где:
ММП
Нмп - норматив достаточности маржи платежеспособности;
ФМП - фактическая маржа платежеспособности;
ММП - минимальный размер маржи платежеспособности.
Норматив достаточности маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации составляет не менее 1 (единицы).
8. Минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с параграфами 2 и 3 настоящей главы Нормативов. Если величина рассчитанного минимального размера маржи платежеспособности меньше минимального размера гарантийного фонда, установленного в параграфе 4 настоящей главы Нормативов, то минимальный размер маржи платежеспособности составляет величину, равную минимальному размеру гарантийного фонда.
9. Минимальный размер маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование исламским страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам исламского перестрахования в зависимости от рейтинговой оценки исламского перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности исламской перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату, в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности, рассчитанной по Таблице увеличения минимального размера маржи платежеспособности согласно приложению 3 к Нормативам.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Standard & Poor's агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Moody's Іnvestors Servіce, Fіtch, A.M. Best және Mornіngstar агенттіктерінің де, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтік бағаларын таниды.
A.M. Best агенттігінің рейтингтік бағалары исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасын мойындау мақсатында ғана пайдаланылады.
Mornіngstar рейтингтік агенттігінің рейтингтік бағалары Exchange Traded Funds (ETF), Exchange traded commodіtіes (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайларын бағалау мақсатында ғана пайдаланылады.
Нормативтердің мақсаттары үшін Нормативтерге 2-қосымшаға сәйкес ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесіне сәйкес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтер, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық орнықтылығының рейтингтері немесе оларға сәйкес келетін рейтингтер пайдаланылады.
2-параграф. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
11. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын исламдық қайта сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Нормативтердің 12 және 13-тармақтарында көрсетілген әдістерді пайдалана отырып есептелген шамалардың бірінің ең жоғары мәніне тең шаманы білдіреді.
12. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін "сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып есептеу тәртібі:
1) есептеу алдыңғы қаржы жылында исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының немесе алдыңғы қаржы жылындағы жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасын негізінде жүзеге асырылады, оның ішінен есептеу үшін ең жоғары шама алынады;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы 50 (елу) пайызға ұлғаюға тиіс;

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
10. Помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service, Fitch, A.M. Best и Morningstar, а также их дочерних рейтинговых организаций (далее – другие рейтинговые агентства).
Рейтинговые оценки агентства A.M. Best используются только в целях признания рейтинговой оценки исламского перестраховщика.
Рейтинговые оценки рейтингового агентства Morningstar используются только в целях оценки паев Exchange Traded Funds (ETF), Exchange traded commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN).
Для целей Нормативов используются долгосрочные кредитные рейтинги, рейтинги финансовой устойчивости исламской страховой (перестраховочной) организации или соответствующие им рейтинги в соответствии со сравнительной таблицей долгосрочных рейтингов согласно приложению 2 к Нормативам.
Параграф 2. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую (перестраховочную) деятельность по отрасли "общее страхование", и исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности
11. Минимальный размер маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "общее страхование", и исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности, представляет собой величину, равную максимальному значению одной из величин, рассчитанных с использованием методов, указанных в пунктах 12 и 13 Нормативов.
12. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий":
1) расчет осуществляется исходя из суммы совокупных страховых премий, принятых по договорам исламского страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, или совокупных заработанных страховых премий за предыдущий финансовый год, из которых для расчета принимается наибольшая величина;
2) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых исламской страховой (перестраховочной) организацией по классу "обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", подлежит увеличению на 50 (пятьдесят) процентов;

3) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша қабылдаған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы 50 (елу) пайызға ұлғаюға тиіс;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес есептелген жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы исламдық сақтандыру қорын басқарғаны үшін Заңның 36-3-бабында белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасына, сондай-ақ корпоративтік табыс салығының сомасына азаяды;
5) осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес есептелген 3 500 000 000 (үш миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру сыйлықақыларының сомасы 18 (он сегіз) пайызға көбейтіледі, қалған асып кету сомасы 16 (он алты) пайызға көбейтіледі.
Алынған нәтижелер осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне жинақталады және түзетіледі;
6) түзету коэффициенті алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері сомасының (исламдық қайта сақтандырушының сақтандыру төлемдеріндегі үлесін шегергенде) алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5 (нөл бүтін оннан бестен) кем болса, онда есептеу үшін 0,5 (нөл бүтін оннан бес) алынады.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаса, төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу кезінде түзету коэффициенті қолданылмайды.
13. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін "төлемдер әдісін" пайдалана отырып есептеу тәртібі:
1) есептеу үшін алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы пайдаланылады.
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерімен ғана айналысатын исламдық сақтандыру ұйымы есептеу үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылындағы жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасын пайдаланады;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы "көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша жүзеге асырған жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы 50 (елу) пайызға ұлғаюға тиіс;

3) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых исламской страховой (перестраховочной) организацией по договорам исламского перестрахования по классу "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", подлежит увеличению на 50 (пятьдесят) процентов;
4) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта, уменьшается на сумму расходов по выплате вознаграждения исламской страховой (перестраховочной) организации за управление исламским страховым фондом, установленного статьей 36-3 Закона, а также на сумму корпоративного подоходного налога;
5) сумма страховых премий, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, в размере, не превышающем 3 500 000 000 (три миллиарда пятьсот миллионов) тенге, умножается на 18 (восемнадцать) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 16 (шестнадцать) процентов.
Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 6) настоящего пункта;
6) поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы совокупных страховых выплат (за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах), начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, к сумме совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5 (ноль целых пять десятых), то для расчета принимается 0,5 (ноль целых пять десятых).
Поправочный коэффициент не применяется при расчете минимального размера маржи платежеспособности, если за предыдущие 3 (три) финансовых года исламской страховой (перестраховочной) организацией не осуществлялись страховые выплаты.
13. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат":
1) для расчета используется сумма совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года.
Исламской страховой организацией, занимающейся исключительно страхованием рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона, для расчета используется сумма совокупных страховых выплат за предыдущие 7 (семь) финансовых лет;
2) сумма совокупных страховых выплат, осуществленных исламской страховой (перестраховочной) организацией по классу "обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", подлежит увеличению на 50 (пятьдесят) процентов;

3) жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы алдыңғы қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына ұлғаяды және мыналарға азаяды:
есепті қаржы жылының алдындағы 3 (үш) жыл үшін қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін – есепті қаржы жылының алдындағы 7 (жеті) жыл үшін қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына;
4) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу үшін мыналар пайдаланылады:
осы тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацына сәйкес алынған соманың үштен бір бөлігі;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін – осы тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес алынған соманың жетіден бір бөлігі;
5) осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес есептелген 2 500 000 000 (екі миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру төлемдерінің сомасы 26 (жиырма алты) пайызға көбейтіледі, қалған асып кету сомасы 23 (жиырма үш) пайызға көбейтіледі.
Алынған нәтижелер Нормативтердің 12-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне жинақталады және түзетіледі.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаса, төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу "төлемдер әдісін" пайдаланбай жүзеге асырылады.
14. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері мынадай сомаларға ұлғаяды:
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13), 14) 15-1) және 16) тармақшаларында көрсетілген исламдық сақтандырудың ерікті нысандағы сыныптар бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша – есепті кезең соңында исламдық сақтандырудың осы сыныптары бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының 10 (он) пайызына;
исламдық сақтандыру объектісі сақтанушы, сақтандырылған немесе үшінші тұлға арасында жасалған шарт бойынша сақтанушы (сақтандырылған) өз міндеттемелерін орындамау (тиісінше орындамау) нәтижесінде шығындарды өтеумен байланысты сақтанушының немесе пайда алушының мүліктік мүдделері болып табылатын Заңның 6-бабы 3-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген сақтандырудың ерікті нысандағы сыныбы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша – есепті кезең соңында сақтандырудың осы сыныптары бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының 10 (он) пайызына;

3) сумма совокупных страховых выплат увеличивается на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года и уменьшается:
на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 3 (три) года, предшествующие отчетному финансовому году;
для исламских страховых (перестраховочных) организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 7 (семь) лет, предшествующих отчетному финансовому году;
4) для расчета минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации используется:
одна третья часть суммы, полученной согласно абзацу второму подпункта 3) настоящего пункта;
для исламских страховых (перестраховочных) организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - одна седьмая часть суммы, полученной согласно абзацу третьему подпункта 3) настоящего пункта;
5) сумма страховых выплат, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, в размере, не превышающем 2 500 000 000 (два миллиарда пятьсот миллионов) тенге, умножается на 26 (двадцать шесть) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 23 (двадцать три) процента.
Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 6) пункта 12 Нормативов.
Если исламская страховая (перестраховочная) организация не осуществляла страховые выплаты в течение срока, указанного в подпункте 1) настоящего пункта, то расчет минимального размера маржи платежеспособности осуществляется без использования "метода выплат".
14. Минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на следующие суммы:
по договорам исламского страхования (перестрахования) по классам в добровольной форме исламского страхования, указанным в подпунктах 13), 14), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона - на 10 (десять) процентов от страховых премий по действующим договорам исламского страхования (перестрахования) по данным классам исламского страхования на конец отчетного периода;
по договорам исламского страхования (перестрахования) по классу в добровольной форме исламского страхования, указанному в подпункте 12) пункта 3 статьи 6 Закона, объектом исламского страхования по которым являются имущественные интересы страхователя или выгодоприобретателя, связанные с возмещением убытков, в результате неисполнения (ненадлежащего исполнения) страхователем (застрахованным) своих обязательств по исламскому договору, заключенному между страхователем, застрахованным или третьим лицом - на 10 (десять) процентов от страховых премий по действующим договорам исламского страхования (перестрахования) по данному классу исламского страхования на конец отчетного периода;

Заңның 6-бабы 3-тармағының 13), 14) 15-1) және 16) тармақшаларында көрсетілген исламдық сақтандырудың ерікті нысандағы сыныптар шеңберінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастағы қаржы ұйымдарының қаржы шығындарын өтеуді көздейтін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша – есепті кезеңнің соңында қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының қосымша 10 (он) пайызына ұлғаяды.
15. Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері өткен қаржы жылынан кем болса, онда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері осы Нормативтердің 16-тармағына сәйкес есептелетін резерв коэффициентіне түзетілген өткен қаржы жылының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшеріне тең болады.
Егер өткен қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының резерв коэффициентіне түзетілген ең төменгі мөлшері есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінен аз болса, есептеу үшін есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері пайдаланылады.
16. Резерв коэффициенті өткен қаржы жылының соңындағы мәлімденген, бірақ реттелмеген шығындар (исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) резерві сомасының өткен қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар (исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) резервінің сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Егер резерв коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 1 (бірден) көп болса, онда есептеу үшін 1 (бір) алынады.
3-параграф. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
17. "Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу мынадай исламдық сақтандыру сыныптары бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады:
1) "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша;
2) "жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу үшін Нормативтердің 18, 22 және 23-тармақтарына сәйкес есептелген сомалар алынады.
18. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Нормативтердің 17-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген исламдық сақтандыру сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу Нормативтердің 19 және 21-тармақтарына сәйкес есептелген мәндердің сомасына тең шаманы білдіреді.

по договорам исламского страхования (перестрахования), предусматривающим возмещение финансовых убытков лиц, связанных с исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, в рамках классов в добровольной форме исламского страхования, указанных в подпунктах 13), 14), 15-1) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона, - дополнительно на 10 (десять) процентов от страховой премии по действующим на конец отчетного периода договорам исламского страхования (перестрахования).
15. Если минимальный размер маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации за отчетный период меньше, чем за предыдущий финансовый год, то минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период равен минимальному размеру маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, скорректированный на коэффициент резерва, рассчитываемого в соответствии с пунктом 16 Нормативов.
Если минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, скорректированный на коэффициент резерва, меньше минимального размера маржи платежеспособности за отчетный период, то для расчета используется минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
16. Коэффициент резерва рассчитывается как отношение суммы резерва заявленных, но неурегулированных убытков (за минусом доли исламского перестраховщика) на конец предыдущего финансового года к сумме резерва заявленных, но неурегулированных убытков (за минусом доли исламского перестраховщика) на начало предыдущего финансового года. Если величина полученного в результате расчета коэффициента резерва более 1 (единицы), то для расчета принимается 1 (единица).
Параграф 3. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
17. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", осуществляется раздельно по классам исламского страхования:
1) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование";
2) по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Для расчета минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации принимаются суммы, рассчитанные в соответствии с пунктами 18, 22 и 23 Нормативов.
18. Расчет минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации по классам исламского страхования, указанным в подпункте 1) пункта 17 Нормативов, представляет собой величину, равную сумме значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 19 и 21 Нормативов.

19. Тәуекелді капитал теріс мәнге ие болмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері мынадай шамалардағы сомаға:
1) қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) – Нормативтердің 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызына;
2) қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) – Нормативтердің 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасынан 0,15 (нөл бүтін жүзден он бес) пайызына;
3) қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандырудың басқа шарттары бойынша – Нормативтердің 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтілген тәуекелді капитал сомасының 0,3 (нөл бүтін оннан үш) пайызына тең болады.
20. Тәуекелді капитал қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандырудың қолданыстағы шарттары бойынша, алдыңғы қаржы жылының соңындағы ол бойынша құрылған сақтандыру резервтері сомасына азайтылған жиынтық сақтандыру сомасын білдіреді.
Түзету коэффициенті қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капиталдың (қайта сақтандырушының үлесін шегергенде) тәуекелді капиталға қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5 (нөл бүтін оннан бестен) аз болса, онда есептеу үшін 0,5 (нөл бүтін оннан бес) алынады.
21. Нормативтердің 17-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген исламдық сақтандыру сыныптары бойынша исламдық сақтандырудың қалған шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері мынадай мәнге тең:
исламдық зейнетақы аннуитетінің шарттарын қоспағанда, қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің және осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициенті сомасынан 4 (төрт) пайыз көбейтіндісіне;
исламдық зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша –қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің және осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициенті сомасынан Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес белгіленген жылдық тиімді пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары мөлшерінің көбейтіндісіне тең.
Түзету коэффициенті алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының алдыңғы қаржы жылының соңындағы қалыптастырылған сақтандыру резервтері жалпы сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,85 (нөл бүтін жүзден сексен бестен) аз болса, онда есептеу үшін 0,85 (нөл бүтін жүзден сексен бес) алынады.

19. Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам исламского страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением, равен сумме следующих величин:
1) по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет) - 0,1 (ноль целых одна десятая) процента от суммы капитала под риском, умноженной на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 20 Нормативов;
2) по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) - 0,15 (ноль целых пятнадцать сотых) процента от суммы капитала под риском, умноженной на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 20 Нормативов;
3) по остальным договорам исламского страхования жизни на случай смерти - 0,3 (ноль целых три десятых) процента от суммы капитала под риском, умноженной на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 20 Нормативов.
20. Капитал под риском представляет собой совокупную страховую сумму по действующим договорам исламского страхования жизни на случай смерти на конец предыдущего финансового года, уменьшенную на сумму созданных страховых резервов по ним.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение капитала под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (за минусом доли исламского перестраховщика), к капиталу под риском. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5 (ноль целых пять десятых), то для расчета принимается 0,5 (ноль целых пять десятых).
21. Минимальный размер маржи платежеспособности по остальным договорам исламского страхования по классам исламского страхования, указанным в подпункте 1) пункта 17 Нормативов, равен следующему значению:
произведению 4 (четырех) процентов от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с частью второй настоящего пункта, за исключением исламских договоров пенсионного аннуитета;
по исламским договорам пенсионного аннуитета - произведению максимального размера эффективной годовой процентной ставки, установленной в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы сформированных страховых резервов за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года к общей сумме сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,85 (ноль целых восемьдесят пять сотых), то для расчета принимается 0,85 (ноль целых восемьдесят пять сотых).

22. "Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Нормативтердің 11, 12, 13-тармақтарына сәйкес есептеледі.
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныбы бойынша "сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу кезінде исламдық сақтандырудың осы сыныбының исламдық сақтандыру шарты (шарттары) бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын құру арқылы қабылдаған сақтандыру сыйлықақыларын (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларын) қоспағанда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы исламдық сақтандырудың осы сыныбы бойынша қабылдаған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақыларының) сомасы 100 (бір жүз) пайызға ұлғаюға тиіс.
4-параграф. Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері
23. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері мынадай шамалардан аз болмайды (айлық есептік көрсеткішпен):
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 500 000 (бес жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 500 000 (бес жүз мың);
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және исламдық қайта сақтандыруға лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 600 000 (алты жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және исламдық қайта сақтандыруға лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 600 000 (алты жүз мың);
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 500 000 (бес жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 500 000 (бес жүз мың);
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және исламдық қайта сақтандыруға лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 700 000 (жеті жүз мың);
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы және исламдық қайта сақтандыруға лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін – 700 000 (жеті жүз мың).
24. Егер "ауырған жағдайда сақтандыру" және "туристі міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары сомасының үлесі есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінде 80 (сексен) пайыздан көп болса, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері 30 (отыз) пайызға азаяды.

22. По классам страхования "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктами 11, 12 и 13 Нормативов.
При расчете минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" по классу страхования "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых исламской страховой (перестраховочной) организацией по данному классу исламского страхования, за исключением страховых премий (заработанных премий) по договору (договорам) исламского страхования данного класса исламского страхования, принятых посредством создания исламского страхового (перестраховочного) пула, подлежит увеличению на 100 (сто) процентов.
Параграф 4. Минимальный размер гарантийного фонда
23. Минимальный размер гарантийного фонда для исламских страховых (перестраховочных) организаций составляет не менее следующих величин (в месячных расчетных показателях):
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 500 000 (пятьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 500 000 (пятьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" и лицензию по исламскому перестрахованию, - 600 000 (шестьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и лицензию по исламскому перестрахованию, - 600 000 (шестьсот тысяч);
с 1 января 2020 года:
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование", - 500 000 (пятьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни", - 500 000 (пятьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" и лицензию по исламскому перестрахованию, - 700 000 (семьсот тысяч);
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и лицензию по исламскому перестрахованию, - 700 000 (семьсот тысяч).
24. Минимальный размер гарантийного фонда для исламских страховых (перестраховочных) организаций уменьшается на 30 (тридцать) процентов, если доля суммы страховых премий по классам "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование туриста" составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам исламского страхования (перестрахования) на отчетную дату.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. "Жалпы сақтандыру" саласында "ипотеканы сақтандыру" сыныбы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері 700 000 (жеті жүз мың) айлық есептік көрсеткіш болады.
Қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта исламдық сақтандыру ұйымы үшін кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері 3 500 000 (үш миллион бес жүз мың) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
26. Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшерін есептеу мақсатында тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, есепті кезеңнің соңындағы айлық есептік көрсеткіш пайдаланылады.
5-параграф. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігінің нақты маржасын есептеу
27. Төлем қабілеттілігінің нақты маржасы Нормативтердің 28 және 31-тармақтарына сәйкес есептелген екі шаманың ең азы болып табылады.
28. Капиталдың баптарын ескере отырып есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы мынадай формула бойынша анықталады:
НТҚ = ЖК + БК - МЕА - Шөж - Шек - И, мұндағы:
НТҚ – капиталдың баптарын ескере отырып есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы;
ЖК - артықшылықты акциялар шегерілген төленген жарғылық капитал;
БК – төленуге тиіс дивидендтер шегерілген өткен жылдар мен ағымдағы жылдың бөлінбеген кірісі (оның ішінде қорлар, күтілмеген тәуекелдер резерві, тұрақтандырылған резерв, өткен жылдар мен ағымдағы жылдың таза кірісі есебінен қалыптастырылған резервтер);
МЕА – Нормативтердің 32-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген бағдарламалық қамтылымды қоспағанда, материалдық емес активтер;
Шөж – алдыңғы жылдардың орны толтырылмаған шығындары;
Шек – есепті кезеңнің орны толтырылмаған шығындары;
И – басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 90 (01.10.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
29. Төлем қабілеттілігінің нақты маржасы төлем қабілеттілігінің нақты маржасының 50 (елу) пайызынан немесе төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінен (қандай көрсеткіш төмен болуына байланысты) аспайтын сомадағы артықшылықты акциялардың және реттелген борыштың сомасына ұлғаюы мүмкін. Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш жиынтығында реттелген борыштың жалпы сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды.

Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
25. Для исламской страховой организации, имеющей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу исламского страхования "ипотечное страхование", минимальный размер гарантийного фонда составляет 700 000 (семьсот тысяч) месячных расчетных показателей.
Для исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности, минимальный размер гарантийного фонда составляет 3 500 000 (три миллиона пятьсот тысяч) месячных расчетных показателей.
26. Для целей расчета минимального размера гарантийного фонда используется размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на конец отчетного периода.
Параграф 5. Расчет фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации
27. Фактическая маржа платежеспособности является наименьшей из двух величин, рассчитанных в соответствии с пунктами 28 и 31 Нормативов.
28. Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом статей капитала, определяется по следующей формуле:
ФМП = УК + НД - НМА - Упл - Уоп - И, где:
ФМП - фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом статей капитала;
УК - оплаченный уставный капитал за минусом привилегированных акций;
НД - нераспределенный доход предыдущих лет и текущего года (в том числе фонды, резерв непредвиденных рисков, стабилизационный резерв, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет и текущего года), за минусом дивидендов, подлежащих выплате;
НМА - нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, указанного в подпункте 8) пункта 32 Нормативов;
Упл - непокрытый убыток предыдущих лет;
Уоп - непокрытый убыток отчетного периода;
И - инвестиции в уставный капитал других юридических лиц.
Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 90 (вводится в действие с 01.10.2021).
29. Фактическая маржа платежеспособности увеличивается на сумму привилегированных акций и субординированного долга в сумме, не превышающей 50 (пятьдесят) процентов от фактической маржи платежеспособности или от минимального размера маржи платежеспособности (в зависимости от того, какой показатель меньше). Субординированный долг с фиксированным сроком погашения в сумме не превышает 50 (пятидесяти) процентов от общей суммы субординированного долга.

30. Реттелген борыш мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нақты алған ақшаның толық төленген сомасы ғана ескеріледі;
2) белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борышты өтеу мерзімі 5 (бес) жылдан кем болмайды. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы реттелген борышты өтеу күніне дейін 1 (бір) жыл бұрын уәкілетті органға өтеу сәтіндегі төлем қабілеттілігінің нақты маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Егер реттелген борыш төлем қабілеттілігінің нақты маржасын есептеуге мынадай тәртіппен енгізілген жағдайда мұндай талап қолданылмайды:
борышты өтеу мерзімі басталғанға дейінгі 5 (бес) жылдан астам мерзім ішінде – борыштың толық сомасын;
борышты өтеу мерзімі басталғанға дейінгі 5 (бес) жыл ішінде:
1-ші жыл – реттелген борыш сомасының 100 (бір жүз) пайызын;
2-ші жыл – реттелген борыш сомасының 80 (сексен) пайызын;
3-ші жыл – реттелген борыш сомасының 60 (алпыс) пайызын;
4-ші жыл – реттелген борыш сомасының 40 (қырық) пайызын;
5-ші жыл – реттелген борыш сомасының 20 (жиырма) пайызын;
3) белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борышты өтеу кезінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болжанып отырған өтеу мерзіміне дейінгі кемінде 5 (бес) жыл бұрын уәкілетті органға төлем қабілеттілігінің нақты маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Осы талап исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы реттелген борышты белгіленген төлем қабілеттілігінің нақты маржасының есебіне енгізбеген, сондай-ақ оны мерзімінен бұрын өтеген жағдайларға қолданылмайды. Осы жағдайда исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осындай өтеуге дейін және кейін төлем қабілеттілігінің нақты маржасын қамтамасыз ету жоспарын алдын-ала бере отырып, өтеу болжанып отырған күнге дейін 6 (алты) ай бұрын уәкілетті органның реттелген борышты мерзімінен бұрын өтеуге қорытындысын алады;
4) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды қоспағанда, реттелген борыш уәкілетті органмен келісілген күні өтелуге тиіс;
5) реттелген борыш талаптарын өзгерту уәкілетті органның келісімі болған кезде ғана жүзеге асырылады.
31. Төлем қабілеттілігінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуі ескеріле отырып есептелген нақты маржасы мынадай формула бойынша анықталады:
НТҚ = СӨА - ТСР - М, мұндағы:
СӨА – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес сапа және өтімділігі бойынша жіктелуі ескерілген активтер;
ТСР – исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, соңғы есепті күнінің соңында Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген сомасы. Сақтандыру резервтерінің сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық және өзге есептілікті табыс еткен күнге дейін пайдаланылады (есепті айдан кейінгі айдың бесінші күніне дейін алдыңғы есепті айдың сақтандыру резервтері пайдаланылады);
М – сақтандыру резервтерін қоспағанда, міндеттемелер.

30. Субординированный долг соответствует следующим условиям:
1) учитывается только полностью оплаченная сумма фактически полученных исламской страховой (перестраховочной) организацией денег;
2) срок погашения субординированного долга с фиксированным сроком погашения составляет не менее 5 (пяти) лет. Не менее чем за 1 (один) год до даты погашения субординированного долга исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности на момент погашения. Данное требование не распространяется на случаи, если субординированный долг включается в расчет фактической маржи платежеспособности в следующем порядке:
в течение срока более 5 (пяти) лет до начала погашения долга - в полной сумме долга;
в течение 5 (пяти) лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год - 100 (сто) процентов суммы субординированного долга;
2-й год - 80 (восемьдесят) процентов суммы субординированного долга;
3-й год - 60 (шестьдесят) процентов суммы субординированного долга;
4-й год - 40 (сорок) процентов суммы субординированного долга;
5-й год - 20 (двадцать) процентов суммы субординированного долга;
3) в случае погашения субординированного долга, не имеющего фиксированного срока погашения, исламская страховая (перестраховочная) организация не менее чем за 5 (пять) лет до предполагаемого срока погашения представляет в уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности. Настоящее требование не распространяется на случаи, когда субординированный долг не включается исламской страховой (перестраховочной) организацией в расчет фактической маржи платежеспособности, а также в случае его досрочного погашения. В этом случае исламская страховая (перестраховочная) организация получает заключение уполномоченного органа на досрочное погашение субординированного долга за 6 (шесть) месяцев до предполагаемой даты погашения, предварительно представив план обеспечения фактической маржи платежеспособности до и после такого погашения;
4) субординированный долг подлежит погашению в согласованные с уполномоченным органом даты, за исключением ликвидации исламской страховой (перестраховочной) организации;
5) изменение условий субординированного долга осуществляется только при наличии согласия уполномоченного органа.
31. Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, определяется по следующей формуле:
ФМП = АКЛ - СР - О, где:
АКЛ - активы с учетом их классификации по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
СР - сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре. Сумма страховых резервов используется до дня представления ежемесячной финансовой и иной отчетности в уполномоченный орган (до пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, используется сумма страховых резервов за прошлый отчетный месяц);
О - обязательства, за исключением страховых резервов.

32. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, олардың құнының есебіне мыналар кіреді:
1) ақша:
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомадағы кассадағы ақша - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша, - Нормативтерге 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, кестеде көрсетілген көлемде;
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
2) Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған салымдар - Нормативтерге 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, кестеде көрсетілген көлемде;
3) Нормативтердің 34-тармағы 6) тармақшасының талаптарына сәйкес халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған салымдар - Нормативтерге 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, кестеде көрсетілген көлемде;
4) Нормативтердің 34-тармағы 7) тармақшасының талаптарына сәйкес бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар - Нормативтерге 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, кестеде көрсетілген көлемде;
5) Нормативтердің 34-тармағының 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдары - Нормативтерге 4-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, кестеде көрсетілген көлемде;

32. В расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Таблице активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности согласно приложению 4 к Нормативам;
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
2) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Таблице активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности согласно приложению 4 к Нормативам;
3) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, соответствующих требованиям подпункта 6) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Таблице активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности согласно приложению 4 к Нормативам;
4) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, соответствующих требованиям подпункта 7) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Таблице активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности согласно приложению 4 к Нормативам;
5) финансовые инструменты, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Таблице активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности согласно приложению 4 к Нормативам;

6) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
7) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар – баланстық және нарықтық құнның ең аз мөлшерінен 100 (бір жүз) пайыз көлемінде кіреді;
Пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде ескерілетін негізгі құрал-жабдықтардың нарықтық құнын айқындау мақсатында исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы олардың құнын бағалаушыда жылына кемінде 1 рет бағалауды жүргізеді;
8) 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін:
материалдық емес активтер: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескере отырып және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын өзіндік құн мөлшерінде;
9) исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының 10 (он) пайыздан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары;
10) бағалы қағаздардың эмитенттеріне бағалы қағаздар шығару проспектісінде көзделген олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналдық құнын төлеу бойынша талаптар (бағалы қағаздар шығару проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде кіреді.
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары сақтанушы исламдық сақтандыру шартына қосымша келісімді (келісімдерді) есептегенде исламдық сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының кемінде он екіден бір бөлігін немесе исламдық жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша бастапқы сақтандыру жарнасын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей төлеген жағдайда, олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері құнының есебіне енгізіледі.
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтанушы исламдық қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының кемінде он екіден бір бөлігін есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен төлеген жағдайда олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері құнының есебіне енгізіледі.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, олардың құнының есебіне (қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау кезінде бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы ақшаны орналастырумен байланысты туындаған дебиторлық берешекті (осы тармақтың 1) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген ақшаны) қоспағанда):
исламдық шарт талаптары бойынша 3 (үш) жұмыс күнінен астам мерзімі өткен дебиторлық берешек;

6) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
7) основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации - в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей.
В целях определения рыночной стоимости основных средств, учитываемых при расчете пруденциальных нормативов, исламская страховая (перестраховочная) организация проводит оценку их стоимости у оценщика не реже одного раза в год;
8) до 1 января 2022 года:
нематериальные активы: программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, - в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации;
9) суммы к получению от исламских перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации;
10) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг) - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости.
Страховые премии к получению от страхователей включаются в расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты страхователем не менее одной двенадцатой части страховой премии по договору исламского страхования, с учетом дополнительного (дополнительных) соглашения (соглашений) к договору исламского страхования, или первого страхового взноса по договору исламского накопительного страхования не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетным месяцем.
Страховые премии к получению от перестрахователей включаются в расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты перестрахователем не менее одной двенадцатой части страховой премии по договору исламского перестрахования не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетным месяцем.
В расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности не включаются (за исключением дебиторской задолженности, возникшей в связи с размещением денег на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг при совершении сделок с финансовыми инструментами (деньги, указанные в абзаце шестом подпункта 1) части первой настоящего пункта):
дебиторская задолженность, просроченная по условиям исламского договора на срок более 3 (трех) рабочих дней;

сақтандырудың "ауырған жағдайдағы сақтандыру" сыныбы бойынша сақтандыру сыйлықақыларының үлесі есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары жалпы көлемінің 80 (сексен) пайызынан асатын, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін шарт талаптары бойынша күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам мерзімі өткен дебиторлық берешек;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қорғауының қолданылу мерзімі басталмаған исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша пайда болған дебиторлық берешек;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысы болып табылатын немесе қомақты қатысатын ірі қатысушылардың, еншілес ұйымдардың, ұйымдардың, сондай-ақ өзге де үлестес ұйымдардың дебиторлық берешегі енгізілмейді.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шартында сақтандыру сыйлықақысын кезеңдік сақтандыру жарналары түрінде мерзімін ұзартып төлеу көзделген болса, сақтанушы (қайта сақтанушы) кезекті сақтандыру жарнасын есепті күні төлемеген жағдайда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, олардың құнын есептеу кезінде дебиторлық берешек (келесі кезеңдік сақтандыру жарналары) сомасының қалдығы мерзімі өткен болып саналады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-тарау. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі
33. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, сақтандыру резервтері сомасына өтімділігі жоғары активтер құнының қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептелетін өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтайды:
Нөжа - өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі;
ӨЖА - Нормативтердің 34-тармағында көрсетілген өтімділігі жоғары активтердің құны;
СР - соңғы есепті айдың соңында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы. Сақтандыру резервтерінің сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық және өзге де есептілік ұсынылған күнге дейін пайдаланылады (есепті айдан кейінгі айдың бесіне дейін өткен есепті айдың сақтандыру резервтерінің сомасы пайдаланылады).
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі 1 (біреуден) кем емес.

дебиторская задолженность, просроченная по условиям договора на срок более 30 (тридцати) календарных дней для исламских страховых (перестраховочных) организаций, доля страховых премий по классу страхования "страхование на случай болезни" которых составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам исламского страхования (перестрахования) на отчетную дату;
дебиторская задолженность, образовавшаяся по договорам исламского страхования (перестрахования), срок действия исламской страховой (перестраховочной) защиты по которым не наступил;
дебиторская задолженность крупных участников, дочерних организаций, организаций, в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иных аффилированных организаций.
Если договором исламского страхования (перестрахования) предусмотрена уплата страховой премии в рассрочку в виде периодических страховых взносов, то при неуплате страхователем (перестрахователем) очередного страхового взноса на отчетную дату, при расчете стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности остаток суммы дебиторской задолженности (последующие периодические страховые взносы) считается просроченной.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020); от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Глава 4. Норматив достаточности высоколиквидных активов
33. Исламская страховая (перестраховочная) организация соблюдает норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов за минусом доли исламского перестраховщика, по формуле:
ВА
Нва = ------------- > 1, где:
СР
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов, указанных в пункте 34 Нормативов;
СР - сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре. Сумма страховых резервов используется до дня представления ежемесячной финансовой и иной отчетности в уполномоченный орган (до пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, используется сумма страховых резервов за прошлый отчетный месяц).
Норматив достаточности высоколиквидных активов составляет не менее 1 (единицы).

34. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтері өтімділігі жоғары активтер ретінде танылады:
1) исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
3) Нормативтердің осы тармағының 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
5) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған, мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін салымдар:
акциялары қор биржасының ресми тізіміндегі "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктерінің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банктері болып табылады;
6) Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған салымдар, Евразиялық Даму Банкіне орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар;
7) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар;

34. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы исламской страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования;
2) деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии;
3) деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) настоящего пункта Нормативов;
4) деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан;
5) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
6) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
7) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

8) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған);
9) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
10) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар;
11) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдар шығарған борыштық бағалы қағаздар;
12) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
13) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
14) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитенті бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
15) Standard & Poor’s агенттігінің "АА-"-дан төмен емес халықаралық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен номинирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар;
16) шетелдік мемлекеттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "B-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық исламдық бағалы қағаздары;

8) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
9) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
10) долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
11) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств;
12) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
13) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана";
14) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
15) негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан;
16) долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "B-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

17) шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-" төмен емес рейтингтік бағасы бар (эмитентінде бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
18) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
19) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
20) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары;
21) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
22) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
23) Exchange Traded Funds (ETF) пайлары, активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланысты;
24) Morningstar рейтинг агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
25) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитентте бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;
26) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдары Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;

17) негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств;
18) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
19) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
20) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана",
21) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
22) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
23) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
24) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
25) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку (эмитент которых имеет) не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
26) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

27) тазартылған бағалы қағаздар және металл депозиттер;
28) бағалы қағаздардың эмитенттеріне бағалы қағаздар шығару проспектісінде көзделген олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналдық құнын төлеу бойынша талаптар (бағалы қағаздар шығару проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген).
Нормативтердің мақсаты үшін мынадай есептік көрсеткіштер (индекстер) негізгі қор индекстері болып табылады:
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдары Нормативтерге 5-қосымшаға сәйкес Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің кестесінде көрсетілген көлемде өтімділігі жоғары активтер есебіне енгізіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
35. Нормативтердің мақсаты үшін мына ұйымдар халықаралық қаржы ұйымдары болып табылады:
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропалық қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропалық инвестициялық банк (the European Investment Bank);
Еуропалық кеңестің даму банкі (the Council of Europe Development Bank);
Жеке секторды дамыту жөніндегі исламдық корпорация (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламдық даму банкі (the Islamic Development Bank);
Инвестицияларға кепілдік берудің көп жақты агенттігі (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавия инвестиция банкі (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры (the International Monetary Fund);
Халықаралық даму қауымдастығы (the International Development Association);
Халықаралық есеп айырысулар банкі (the Bank for International Settlements);
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation).

27) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
28) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг).
Для целей Нормативов под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объемах, указанных в Таблице высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации согласно приложению 5 к Нормативам.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
35. Для целей Нормативов под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Многостороннее агентство гарантии инвестиций (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Международный валютный фонд (the International Monetary Fund);
Международная ассоциация развития (the International Development Association);
Банк международных расчетов (the Bank for International Settlements);
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation).

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы және өтімділігі бойынша активтерінің және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің сомасын есептеу үшін мыналар есепке алынбайды:
1) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншік құқығы шектеулі активтер;
2) банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВB"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкала бойынша "kzA+"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар жағдайларды қоспағанда, Заңға сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы немесе банк холдингі болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдар және акциялар;
3) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Активтерді әртараптандыру нормативтері
37. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандырудың мынадай нормативтерін сақтайды:
1) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банкінің Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банкі болып табылатын екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды;

Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
36. Для расчета суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации по качеству и ликвидности и высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации не учитываются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам исламской страховой (перестраховочной) организации и (или) на которые право собственности исламской страховой (перестраховочной) организации ограничено;
2) вклады и текущие счета в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками исламской страховой (перестраховочной) организации, или в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или банковским холдингом, за исключением случаев, когда такие банки второго уровня имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВB" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzA+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
3) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися лицами, связанными с исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
Глава 5. Нормативы диверсификации активов
37. Исламская страховая (перестраховочная) организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
2) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;

3) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
4) екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға және ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
5) тазартылған бағалы металдар мен металл депозиттерге күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жиынтық орналастыру - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
6) шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
7) Нормативтердің 35-тармағында тізбесі белгіленген халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
8) Нормативтердің 34-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
9) ашық және интервалдық инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды;
10) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
11) Нормативтердің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының борыштық бағалы қағаздарға инвестициялары Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің бір эмиссиясындағы облигациялардың жалпы көлемінің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.

3) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
4) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
5) суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
6) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
7) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 35 Нормативов, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
8) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 34 Нормативов - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
9) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
10) суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
11) суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативов, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов.
Инвестиции исламской страховой (перестраховочной) организации в долговые ценные бумаги не превышают 25 (двадцати пяти) процентов от общего объема облигаций одной эмиссии банка второго уровня Республики Казахстан.

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді әртараптандырудың нормативтерін есептеу кезінде екінші деңгейдегі банктің және оның үлестес тұлғаларының активтеріне жиынтық орналастыру үлестес тұлғалардың осы тобында активтерді орналастырудың ең жоғары рұқсат етілген лимитіне қарай нормативтердің бірінде көрсетіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Нормативтердің 37-тармағында көрсетілген әртараптандыру нормативтері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заң тұлғаның, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және ұлттық басқарушы холдингтердің бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу мақсаттары үшін ұлттық басқарушы холдинг арқылы ғана үлестес болып табылатын тұлғалар ұйымның үлестес тұлғалары болып танылмайды.
39. Есепті күнгі исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің құны ұлттық валюта бағамының өзгеруіне байланысты алдыңғы есепті күнгі исламдық қайта сақтандыру (қайта сақтандыру) активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері құнының 20 (жиырма) және одан көп пайызына өзгерген кезде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы активтерді әртараптандыру нормативтері асып кеткен күннен бастап 3 (үш) айдың ішінде активтерді әртараптандыру нормативтерін Нормативтердің 37-тармағының талаптарына сәйкес келтіреді.
Екінші деңгейдегі банктің рейтингі Нормативтердің 37-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында әртараптандырудың тиісті нормативі үшін көзделген деңгейден төмен төмендеген кезде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы активтерді әртараптандыру нормативтері асып кеткен күннен бастап 1 (бір) айдың ішінде активтерді әртараптандыру нормативтерін Нормативтердің 37-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келтіреді.
Екінші деңгейдегі банктер және (немесе) екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын заңды тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалар арасындағы үлестік туындаған кезде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы активтерді әртараптандыру нормативтері асып кеткен күннен бастап 1 (бір) айдың ішінде активтерді әртараптандыру нормативтерін Нормативтердің 37-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келтіреді.

При расчете нормативов диверсификации активов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, суммарное размещение в активы банка второго уровня и его аффилированных лиц отражается в одном из нормативов в зависимости от наибольшего допустимого лимита размещения активов в данной группе аффилированных лиц.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
38. Нормативы диверсификации, указанные в пункте 37 Нормативов, не распространяются на ценные бумаги Национального Банка Республики Казахстан, юридического лица, осуществляющего выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и национальных управляющих холдингов.
Для целей расчета нормативов диверсификации активов не признаются аффилированными лицами организации лица, являющиеся аффилированными только через национальный управляющий холдинг.
39. При изменении стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования на отчетную дату на 20 (двадцать) и более процентов от стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования на предыдущую отчетную дату, в связи с изменением курса национальной валюты, исламская страховая (перестраховочная) организация приводит нормативы диверсификации активов в соответствие с требованиями пункта 37 Нормативов в течение 3 (трех) месяцев с даты превышения данных нормативов диверсификации активов.
При снижении рейтинга банка второго уровня ниже уровня, предусмотренного подпунктами 1), 2) и 3) пункта 37 Нормативов для соответствующего норматива диверсификации, исламская страховая (перестраховочная) организация приводит нормативы диверсификации активов в соответствие с требованиями подпунктов 1), 2) и 3) пункта 37 Нормативов в течение 1 (одного) месяца с даты превышения данных нормативов диверсификации активов.
При возникновении аффилированности между банками второго уровня и (или) юридическими лицами, не являющимися банками второго уровня, исламская страховая (перестраховочная) организация приводит нормативы диверсификации активов в соответствие с требованиями подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 37 Нормативов в течение 1 (одного) месяца с даты превышения данных нормативов диверсификации активов.

Исламдық қайта сақтандырушыдан екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотына Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан асатын өтемақы келіп түскен кезде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы активтерді әртараптандыру нормативтері асып кеткен күннен бастап 3 (үш) айдың ішінде активтерді әртараптандыру нормативтерін Нормативтердің 37-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келтіреді.
Активтерді әртараптандыру нормативтерінің осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде белгіленген мерзім ішінде асып кетуі активтерді әртараптандыру нормативтерінің бұзылуы болып саналмайды.
6-тарау. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер
1-параграф. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін сақталуға міндетті өзге де нормалар
40. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының резидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары төлем жасау қабілеті маржасының жеткіліктілігі нормативін орындаған жағдайда ғана оларға исламдық қайта сақтандыруға береді.
2-параграф. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру, исламдық қайта сақтандыру, исламдық бірлесіп сақтандыру (бірлескен исламдық қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша өзіндік ұстап қалуының мөлшері
41. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру, исламдық қайта сақтандыру, исламдық бірлесіп сақтандыру (бірлескен исламдық қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша өзіндік ұстап қалуының мөлшерін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі бекіткен исламдық қайта сақтандыру саясатына сәйкес актуарий есептейді.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жасалған күнгі және өзгерістер енгізу күні (міндеттемелер көлемі бөлігінде) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша өзіндік ұстап қалуының ең жоғары мөлшері исламдық сақтандыру (қайта сақтандыруға кіретін) шарттар бойынша:
төлем жасау қабілеті маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні төлем жасау қабілеті маржасының жеткіліктілігі нормативінің осы қаулыда белгіленген ең төменгі мәнінен 0,2 тармаққа асатын деңгейден төмен емес болған кезде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем жасау қабілетінің нақты маржасының мөлшеріне қатысты 100 (бір жүз) пайыз, бірақ 25 000 000 000 (жиырма бес миллиард) теңгеден;

При поступлении возмещения от исламского перестраховщика на текущий счет в банк второго уровня, превышающий 10 (десять) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов, исламская страховая (перестраховочная) организация приводит нормативы диверсификации активов в соответствие с требованиями подпунктов 1), 2) и 3) пункта 37 Нормативов в течение 3 (трех) рабочих дней с даты превышения данных нормативов диверсификации активов.
Превышение нормативов диверсификации активов в течение срока, установленного частями первой, второй, третьей и четвертой настоящего пункта, не считается нарушением нормативов диверсификации активов.
Глава 6. Иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для исламских страховых (перестраховочных) организаций
Параграф 1. Иные обязательные к соблюдению нормы для исламских страховых (перестраховочных) организаций
40. Исламские страховые (перестраховочные) организации передают страховые риски в исламское перестрахование исламским страховым (перестраховочным) организациям-резидентам Республики Казахстан только при соблюдении последними норматива достаточности маржи платежеспособности.
Параграф 2. Размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) исламского страхования, исламского перестрахования, исламского сострахования (совместного исламского перестрахования)
41. Размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) исламского страхования, исламского перестрахования, исламского сострахования (совместного исламского перестрахования) рассчитывается актуарием в соответствии с политикой исламского перестрахования, утвержденной советом директоров исламской страховой (перестраховочной) организации.
Максимальный размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору исламского страхования на дату заключения и внесения изменений в договор исламского страхования (перестрахования) (в части объема обязательств) не превышает по договорам исламского страхования (входящего исламского перестрахования):
100 (сто) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, но не более 25 000 000 000 (двадцати пяти миллиардов) тенге, при значении норматива достаточности маржи платежеспособности не ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное настоящим постановлением, на 0,2 пункта;

төлем жасау қабілеті маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні төлем жасау қабілеті маржасының жеткіліктілігі нормативінің осы қаулыда белгіленген ең төменгі мәнінен 0,2 тармаққа асатын деңгейден төмен болған кезде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем жасау қабілетінің нақты маржасының мөлшеріне қатысты 80 (сексен) пайыз, бірақ 25 000 000 000 (жиырма бес миллиард) теңгеден аспайды.
Исламдық бірлесіп сақтандыру (бірлескен исламдық қайта сақтандыру) кезінде осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген есептеу әрбір исламдық сақтандырушының (қайта сақтандырушының) сақтандыру сомасының үлесіне қарай жүзеге асырылады.
7-тарау. Қосымша пруденциялық нормативтер
1-параграф. Күтілмеген тәуекелдер резерві
42. Күтілмеген тәуекелдер резерві (бұдан әрі - КТР) - сақтандыру төлемдерін және сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығыстарды өтеу үшін Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелетін еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві (бұдан әрі – ЕСР) жеткіліксіз болған кезде қалыптасатын, ықтимал болашақ тәуекелдер бойынша резерв.
43. КТР есептеу исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке жүргізіледі. КТР жалпы шамасы исламдық сақтандырудың барлық сыныбы бойынша есептелген КТР-ды қосу арқылы айқындалады.
44. КТР бірмезгілде мынадай талаптар сақталған жағдайда ай сайын есептеледі:
таза сақтандыру төлемдерінің, сақтандыру шығындарын реттеу шығыстарының және шығындар резервінің (исламдық қайта сақтандырушының үлесін есептемегенде) өзгеруі сомасының таза сақтандыру сыйлықақылары мен ЕСР (исламдық қайта сақтандырушының үлесін есептемегенде) өзгеруінің айырмасына қатынасы исламдық сақтандыру сыныбы бойынша 105 (бір жүз бес) пайыздан асып кетсе;
исламдық сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының көлемі есепті күнгі қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінің кемінде 5 (бес) пайызын құрайды.
КТР былайша есептеледі:
КТР – күтілмеген тәуекелдер резерві;
Т – таза сақтандыру төлемдері;
Ш – сақтандыру шығындарын реттеу шығыстары;
РШ∆ – резервтік шығындардың өзгеруі (исламдық қайта сақтандырушының үлесін есептемегенде);
СС – қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларын шегергенде, алуға есептелген сақтандыру сыйлықақылары;
∆ЕСР – ЕСР-дің исламдық қайта сақтандырушының үлесін есептемегенде өзгеруі;
ЕСР - есептеу күнгі қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген ЕСР.
Т, Ш, ШР∆, СС, ∆ЕСР өлшемдері есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айға есептеледі.

80 (восемьдесят) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, но не более 25 000 000 000 (двадцати пяти миллиардов) тенге, при значении норматива достаточности маржи платежеспособности ниже уровня, превышающего минимальное значение норматива достаточности маржи платежеспособности, установленное настоящим постановлением, на 0,2 пункта.
При исламском состраховании (совместном исламском перестраховании) расчет, указанный в части второй настоящего пункта, осуществляется исходя из доли от страховой суммы каждого исламского страховщика (перестраховщика).
Глава 7. Дополнительные пруденциальные нормативы
Параграф 1. Резерв непредвиденных рисков
42. Резерв непредвиденных рисков (далее - РНР) - резерв по возможным будущим рискам, формируемый при недостаточности рассчитываемого в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, резерва незаработанной премии (далее - РНП), для покрытия страховых выплат и расходов по урегулированию страховых убытков.
43. Расчет РНР производится отдельно по каждому классу исламского страхования. Общая величина РНР определяется путем суммирования РНР, рассчитанных по всем классам исламского страхования.
44. РНР рассчитывается ежемесячно в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отношение суммы чистых страховых выплат, расходов по урегулированию страховых убытков и изменения резерва убытков (без учета доли исламского перестраховщика) к разнице между чистыми страховыми премиями и изменениями РНП (без учета доли исламского перестраховщика) превышает 105 (сто пять) процентов по классу исламского страхования;
объем чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования по классу исламского страхования составляет не менее 5 (пяти) процентов от общего объема чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования на отчетную дату.
РНР рассчитывается следующим образом:
РНР - резерв непредвиденных рисков;
В - чистые страховые выплаты;
Р - расходы по урегулированию страховых убытков;
∆РУ - изменение резервов убытков (без учета доли исламского перестраховщика);
ЧП - страховые премии, начисленные к получению, за вычетом страховых премий, переданных на перестрахование;
∆РНП - изменение РНП без учета доли исламского перестраховщика;
РНП - РНП без учета доли исламского перестраховщика на дату расчета.
Параметры В, Р, ∆РУ, ЧП, ∆РНП рассчитываются за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.

2-параграф. Тұрақтандыру резерві
45. Тұрақтандыру резерві исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының болашақ сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты міндеттемелерін бағалау болып табылады.
Тұрақтандыру резервін есептеу аяқталған қаржы жылының нәтижесі бойынша исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке жүргізіледі.
46.Тұрақтандыру резерві есептілік кезеңі үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің орташа квадраттық ауытқуы (Sk) есептілік кезеңі үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффицентінің орташа мәнінің 10 (он) пайызынан артық болған жағдайда исламдық сақтандыру сыныбы бойынша есептеледі:
Sk - есептілік кезеңі үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуы;
- М қаржы жылдары саны үшін есептілік кезеңі үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенттің орташа мәні;
M - қаржы жылдарының саны;
K(і) - і-ші қаржы жылына есептілік кезеңі үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенттің шамасы.
47. Исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру ұйымының шығындылық коэффициенті Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына сәйкес айқындалады.
Егер исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің орташа мәні М қаржы жылдары үшін 70 (жетпіс) пайыздан кем болғанда тұрақтандыру резерві есептелмейді.
Исламдық сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің орташа мәні және қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің орташа квадраттық ауытқуы өткен 5 (бес) қаржы жылындағы деректер негізінде анықталады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 90 (01.10.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
48. Исламдық сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резерві есепті кезең үшін еңбек сіңірілген таза сақтандыру сыйлықақысының сомасы шегерілгенде есепті күн үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің орташа мәніне кемітілген, есепті күнгі исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентіне көбейтілген есепті кезеңнің басындағы тұрақтандыру резервінің мөлшерінде анықталады:
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві = ТР1 - ТЕСС х (K -
), мұнда:
ТР1 - алдыңғы есепті күнгі тұрақтандыру резерві;
ТЕСС - есепті кезеңдегі таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйақыларының сомасы. Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйақыларының сомасы - есепті кезең басында исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларының резерві шамасына көбейтілген және есепті кезеңнің соңында исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларының резерві шамасына кемітілген есепті кезеңде есептелген исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы;
K - есепті күнгі исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті;
- М қаржы жылдары үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген есепті кезең үшін шығындылық коэффициентінің орташа мәні.
Тұрақтандыру резервін есептеу үшін есепті кезең бір қаржы жылына тең.

Параграф 2. Стабилизационный резерв
45. Стабилизационный резерв является оценкой обязательств исламской страховой (перестраховочной) организации, связанной с осуществлением будущих страховых выплат.
Расчет стабилизационного резерва производится отдельно по каждому классу исламского страхования по результатам завершенного финансового года.
46. Стабилизационный резерв рассчитывается по классу исламского страхования в случае превышения среднеквадратического отклонения коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика (Sk) 10 (десяти) процентов от среднего значения коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика (
):
Sk - среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика;
(
) - среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за M финансовых лет;
M - число финансовых лет;
K(і) - коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за і-й финансовый год.
47. Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056.
Если среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за M финансовых лет составляет менее 70 (семидесяти) процентов, стабилизационный резерв не рассчитывается.
Среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика и среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика по классу страхования определяются на основании данных за предшествующие 5 (пять) финансовых лет.
Сноска. Пункт 47 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 90 (вводится в действие с 01.10.2021).
48. Стабилизационный резерв по классу исламского страхования определяется в размере стабилизационного резерва на начало отчетного периода за минусом суммы чистых заработанных страховых премий за отчетный период, умноженной на коэффициент убыточности за отчетный период, без учета доли исламского перестраховщика на отчетную дату, уменьшенный на среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика (
):
Стабилизационный резерв на отчетную дату = СР1 - ЧЗП x(K -
), где:
СР1 - стабилизационный резерв на предыдущую отчетную дату;
ЧЗП - сумма чистых заработанных страховых премий за отчетный период. Сумма чистых заработанных страховых премий - сумма страховых премий без учета доли исламского перестраховщика, начисленных в отчетном периоде, увеличенная на величину резерва незаработанной премии без учета доли исламского перестраховщика на начало отчетного периода и уменьшенная на величину резерва незаработанной премии без учета доли исламского перестраховщика на конец отчетного периода;
K - коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика на отчетную дату;
(
) - среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за M финансовых лет.
Для расчета стабилизационного резерва отчетный период равен одному финансовому году.

49. Сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резерві есепті күнгі сақтандыру бойынша исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру резерві сомасының 10 (он) пайызынан аспайды:
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві <10% x ТЕЕС, мұнда:
СРС - есепті күнгі сақтандыру сыныбы бойынша исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру резервінің сомасы.
50. Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы 2 (екі) жыл ішінде исламдық сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру шартын жасамаса, мұндай исламдық сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резервінің шамасы 0 (нөлге) тең болып алынады.

49. Стабилизационный резерв по классу исламского страхования не превышает 10 (десяти) процентов от суммы страховых резервов без учета доли исламского перестраховщика по классу исламского страхования на отчетную дату:
Стабилизационный резерв на отчетную дату <10% x ЧСР, где:
ЧСР - сумма страховых резервов без учета доли исламского перестраховщика по классу исламского страхования на отчетную дату.
50. Если исламская страховая (перестраховочная) организация в течение 2 (двух) лет по классу исламского страхования не заключает договоры исламского страхования, то величина стабилизационного резерва по данному классу исламского страхования принимается равным 0 (нулю).

51. "Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру", "туристі міндетті сақтандыру", "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша тұрақтандыру резерві 0 (нөлге) тең болады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Тұрақтандыру резервінің жалпы шамасы исламдық сақтандырудың барлық сыныптары бойынша тұрақтандыру резервін қосу арқылы анықталады.

51. Стабилизационный резерв по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста", "страхование жизни", "аннуитетное страхование" равен 0 (нулю).
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
52. Общая величина стабилизационного резерва определяется путем суммирования величин стабилизационного резерва по всем классам исламского страхования.

53. Ағымдағы қаржы жылының басында қалыптастырылған тұрақтандыру резерві ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейін өзгермейді.
Исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциялық
нормативтерінің және
сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттердің
нормативтік мәндеріне және
оларды есептеу әдістемесіне
1-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері (айлық есептік көрсеткішпен)
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) салалары бойынша лицензиялар түрі
Жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері
1
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша
1 500 000
2
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша
1 500 000
3
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және исламдық қайта сақтандыру бойынша
2 100 000
4
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша және исламдық қайта сақтандыру бойынша
2 100 000
5
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша және "ипотеканы сақтандыру" сыныбы бойынша
2 100 000
6
Исламдық қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыруға байланысты исламды қайта сақтандыру бойынша

53. Стабилизационный резерв, сформированный в начале текущего финансового года, не изменяется до завершения текущего финансового года.
Приложение 1
к Нормативным значениям и методикам
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Минимальный размер уставного капитала исламской страховой (перестраховочной) организации
(в месячных расчетных показателях)
Виды лицензии по отраслям исламского страхования (перестрахования)
Минимальный размер уставного капитала
1
по отрасли "общее страхование"
1 500 000
2
по отрасли "страхование жизни"
1 500 000
3
по отрасли "общее страхование" и по исламскому перестрахованию
2 100 000
4
по отрасли "страхование жизни" и по исламскому перестрахованию
2 100 000
5
по отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование"
2 100 000
6
по исламскому перестрахованию с осуществлением исламского перестрахования как исключительного вида деятельности

10 500 000
Исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
пруденциялық нормативтерінің
және сақталуға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттердің
нормативтік мәндеріне және
оларды есептеу
әдістемесіне
2-қосымша
Ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесі
Standard & Poor's
Moody's
Іnvestors
Servіce
Fіtch
A.M. Best
1
ААА
Ааа
ААА
ААА
2
АА+
Aa1
АА+
АА+
3
АА
Аа2
АА
АА
4
АА-
Аа3
АА-
АА-
5
А+
A1
А+
А+
6
А
А2
А
А
7
А-
A3
А-
А-
8
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ВВВ+
9
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ВВВ
10
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ВВВ-
11
ВВ+
Ba1
ВВ+
ВВ+
12
ВВ
Ва2
BB
ВВ
13
ВВ-
Ва3
ВВ-
ВВ-
14
B+
B1
B+
В+
15
B
B2
B
В
16
B-
В3
B-
В-
Исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциялық
нормативтерінің және сақталуға
міндетті өзге де нормалар
мен лимиттердің нормативтік
мәндеріне және оларды
есептеу әдістемелеріне
3-қосымша
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю кестесі

10 500 000
Приложение 2
к Нормативным значениям и методикам
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Сравнительная таблица долгосрочных рейтингов
Standard & Poor's
Moody's
Investors
Service
Fitch
A.M. Best
1
ААА
Ааа
ААА
ААА
2
АА+
Aa1
АА+
АА+
3
АА
Аа2
АА
АА
4
АА-
Аа3
АА-
АА-
5
А+
A1
А+
А+
6
А
А2
А
А
7
А-
A3
А-
А-
8
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ВВВ+
9
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ВВВ
10
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ВВВ-
11
ВВ+
Ba1
ВВ+
ВВ+
12
ВВ
Ва2
BB
ВВ
13
ВВ-
Ва3
ВВ-
ВВ-
14
B+
B1
B+
В+
15
B
B2
B
В
16
B-
В3
B-
В-
Приложение 3
к Нормативным значениям и
методикам расчетов
пруденциальных нормативов
исламской страховой
(перестраховочной) организации
и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Таблица увеличения минимального размера маржи платежеспособности

Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Исламдық қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемі, барлығы
Қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің пайызы

Сноска. Нормативные значения дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Наименование исламской перестраховочной организации
Рейтинговая оценка исламского перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования, всего
Процент от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования

Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсеткіш атауы
Есепке алынатын көлемі
1
2
3
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
2.1
Көрсетілген банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-тен "kzBВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар;
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғанды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номиниирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%

Сноска. Нормативные значения дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Наименование показателя
Учитываемый объем
1
2
3
1
Деньги – всего, в том числе:
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
100%
1.2
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии
100%
1.6
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги – всего, в том числе:
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
80%
3.13
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.14
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
85%
3.15
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар - барлығы, оның ішінде:
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және көрсетілген акциялар олардың базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізілген, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.8
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары
100%
5
Өзге бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе осы пайлар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдызынан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен бастап "kzA-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6
Өзге активтер - барлығы, оның ішінде:
6.1
тазартылған бағалы металдар және и металл депозиттер
100%
6.2
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
100%
6.3
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтерінің сомасынан 10 (он) пайыздан аспайтын мөлшерде
100%
6.4
исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары
100%
6.5
Бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген, олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша бағалы қағаздар эмитенттеріне қойылатын талаптар
100%
Исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциялық
нормативтерінің және сақталуға
міндетті өзге де нормалар мен
лимиттердің нормативтік
мәндеріне және оларды
есептеу әдістемелеріне
5-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеу кестесі

3.10
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.11
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.12
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.13
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.14
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.15
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки – всего, в том числе:
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
4.8
акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
100%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
6
Иные активы – всего, в том числе:
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
6.2
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации
100%
6.3
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
100%
6.4
суммы к получению от исламских перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации
100%
6.5
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
Приложение 5
к Нормативным значениям и
методикам расчетов
пруденциальных нормативов
исламской страховой
(перестраховочной)
организации и иных
обязательных к соблюдению
норм и лимитов
Таблица высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации

Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көрсеткіш атауы
Ескерілетін көлемі
1
2
3
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
Осы қосымшаның 2.1. және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100%
1.4
Осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
90%
1.5
инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
2.1
егер эмитент болып табылатын осы банктердің акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңындағы "акциялар" секторында "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдіктік тізімінде болса деген шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктері Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан "kzBВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "АА-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкінде Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктеріндегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алатын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры акционерлік қорлары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет ететін қор биржасындағы жария сауда-саттықа жіберілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzАА+"-тен "kzА-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" тен "В-"-ке дейін ұзақ мерзімді рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тан төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%

Сноска. Нормативные значения дополнены приложением 5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Наименование показателя
Учитываемый объем
1
2
3
1
Деньги – всего, в том числе:
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
100%
1.2
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги – всего, в том числе:
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
80%
3.13
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентте) шетел эмитентінің борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%
3.14
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар (эмитентте) шетел эмитентінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар
85%
3.15
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентте) шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар - барлығы, оның ішінде:
4.1
негізгі қор индексінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
"Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатының талаптарына сай келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторы "стандарт" санатына енгізілген заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің акциялары немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет ететін қор биржасындағы жария сауда-саттықа жіберілген заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңы "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Басқа бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
Активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе пайлар бойынша баға белгіленімі негізгі қор индекстеріне байланған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыз"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-дан "kzВВ-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6
Өзге активтер - барлығы, оның ішінде:
6.1
тазартылған бағалы металдар мен металл депозиттер
100%
6.2
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде көзделген айналыс мерзімі аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
2-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесі, нысандары, табыс ету мерзімдері

3.10
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.11
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.12
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.13
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.14
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.15
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки – всего, в том числе:
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
6
Иные активы – всего, в том числе:
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 14
Перечень, формы, сроки представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
3-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігін табыс ету қағидалары
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 214 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
4-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптар
1. Осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген.
2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) мынадай талаптарға сәйкес келген кезде заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) сатып алады:
1) әділ құнын бағалау үшін қажет белсенді нарықтың баға белгілеуі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
2) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
3) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
4) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;

Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 14
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 214 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 14
Требования к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц
1. Настоящие Требования к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц (далее - Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон).
2. Исламские страховые (перестраховочные) организации, дочерние организации исламских страховых (перестраховочных) организаций, соблюдая принципы исламского страхования, приобретают акции (доли участия в уставном капитале) юридических лиц при соответствии приобретаемых акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц следующим требованиям:
1) акции юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, имеющие ценовые котировки активного рынка, необходимые для оценки справедливой стоимости и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
2) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
3) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
4) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящие в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;

5) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
5-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесі
1. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына мынадай қаржы құралдарын (акцияларды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) сатып алуға рұқсат етіледі:
1) мынадай талаптардың біріне сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
банктер акциялары қор биржасының ресми тізіміндегі "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service, Fitch агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдаан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктер;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "А-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банкі болып табылады;
2) халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған, Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар салымдар, Евразиялық Даму Банкіне орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар;
3) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар;
4) басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;

5) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2019 года № 14
Перечень финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями
1. В соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" исламским страховым (перестраховочным) организациям, соблюдая принципы исламского страхования, разрешены к приобретению следующие финансовые инструменты (за исключением акций и долей участия в уставном капитале):
1) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при соответствии одному из следующих условий:
банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале агентств Moody's Investors Service, Fitch, а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства);
банки являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
3) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан,

12) мемлекеттік мәртебесі бар, шетелдік мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық исламдық бағалы қағаздар;
13) шетелдік эмитенттер шығарған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздар;
14) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер;
15) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
16) активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланысты Exchange Traded Funds (ETF) пайлары;
17) Morningstar рейтинг агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
18) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитентте бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;
19) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдары Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 10.09.2019 № 151 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында осы қаулымен белгіленеген осы Тізбеге және заңды тұлғалардың исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарға сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары базалық активі болып табылатын туынды қаржы құралдарын да сатып алады.

12) долговые исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
13) негосударственные исламские долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными эмитентами, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
16) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
17) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
18) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
19) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Исламские страховые (перестраховочные) организации в целях хеджирования рисков также приобретают производные финансовые инструменты, базовым активом которых являются финансовые инструменты, разрешенные к приобретению исламскими страховыми (перестраховочными) организациями в соответствии с настоящим Перечнем и Требованиями к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, установленными настоящим постановлением.

3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларды тіркеген елдің уәкілетті органы берген брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті немесе инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиялары бар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың қызметтерін пайдалана отырып, осы Тізбеде және заңды тұлғалардың исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарда көрсетілген заңды тұлғалардың қаржы құралдарын (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдарды қоспағанда) сатып алады.

3. Исламские страховые (перестраховочные) организации приобретают финансовые инструменты юридических лиц (за исключением вкладов в банках второго уровня Республики Казахстан), указанные в настоящем Перечне и в Требованиях к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, установленных настоящим постановлением, с использованием услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности или деятельности по управлению инвестиционным портфелем, выданной уполномоченным органом страны-регистрации профессиональных участников рынка ценных бумаг.