Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжатты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2019 жылғы 22 ақпандағы № 26-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 ақпанда № 18349 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2023 жылғы 17 ақпандағы № 29-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 17.02.2023 № 29-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының ведомстволар функцияларының 489) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжатты бекітсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Сәулет, қала құрылысы және құрылыс басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін

Об утверждении нормативного документа по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 26-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2019 года № 18349. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 29-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.02.2023 № 29-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 489) функций ведомств пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый нормативный документ по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан.
2. Управлению архитектуры, градостроительства и градостроительного кадастра Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрлігінің
Құрылыс және тұрғын үй-
коммуналдық шаруашылық істері
комитетінің төрағасы
М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылық министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылыми министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия жəне
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының
2019 жылғы 22 ақпандағы
№ 26-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжат
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің нормативтік құжаты (бұдан әрі – Нормативтік құжат) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жүйесін жүргізуге бағытталған барлық іс-шараларға таратылады және Қазақстан Республикасының Үкіметінің шешімімен құрылған мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Кәсіпорын), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген нөмірі №11111) 8-тармағында анықталған базалық субъектілері пайдалану үшін міндетті болып табылады.
2. Осы нормативтік құжат мемлекеттік қала құрылысы кадастрын және оның автоматтандырылған ақпаратық жүйесін жүргізу жөніндегі техникалық аспектілерін, құрылымы мен мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер қорының негізгі мазмұнын, деректерді жаңарту тәртібін, техникалық және бағдарламалық құралдарға қойылатын жалпы талаптарды, басқа деректер қоры мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылының негізгі қағидаттарын анықтайды.
3. Осы Нормативтік құжатта мынадай негізгі түсініктемелер пайдаланылады:

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
М. Жайымбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство оборонной и космической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
председателя Комитета по делам
строительства и жилищно-коммунального
хозяйства Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 22 февраля 2019 года № 26-НҚ
Нормативный документ по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий нормативный документ по ведению государственного градостроительного кадастра (далее – Нормативный документ) распространяется на все мероприятия, направленные на ведение системы государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан и является обязательным для использования республиканским государственным предприятием по ведению государственного градостроительного кадастра, созданным по решению Правительства Республики Казахстан (далее – Предприятие), а также базовыми субъектами, определенными в пункте 8 Правил ведения и представления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11111) (далее - Правила).
2. Настоящий нормативный документ определяет технические аспекты по ведению государственного градостроительного кадастра и его автоматизированной информационной системы, структуру и основное содержание баз данных государственного градостроительного кадастра, порядок обновления данных, общие требования к техническим и программным средствам, основные принципы информационного взаимодействия с другими базами данных и информационными системами.
3. В настоящем Нормативном документе используются следующие основные понятия:

1) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі картографиялық және атрибуттық кеңістік-үйлестірілген деректерді (геокеңістік деректерді) жинау, сақтау, өңдеу, қол жеткізу, бейнелеу және таратуды қамтамасыз ететін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мамандандырылған ақпараттық жүйесі;
2) атрибуттық (сипаттамалық) деректер – мемлекеттік қала құрылысы кадастры объектісінің сапалық және/немесе сандық сипаттамаларының жиынтығы;
3) деректер қоры – деректердің сипаттамасын, сондай-ақ олардың объектілері арасындағы өзара байланысты көрсететін нормативтік талаптармен белгіленген құрылымға сәйкес құрылған деректер жиынтығы;
4) кеңістік деректерді топтастыру – автоматты немесе қол режимдерінде кеңістік объектілер туралы графикалық және атрибуттық деректерді жалпы жинақтау;
5) геоақпараттық жүйе (географиялық ақпараттық жүйе) – Жер туралы, жер бетінің объектілері, шынайы әлемнің табиғи, техногендік және қоғамдық процестері мен құбылыстары туралы кеңістіктік ақпаратын жинауды, жинақтауды, сақтауды, талдауды және таратуды қамтамасыз ететін бағдарламалық жүйе;
6) аумақты пайдалану – қызметтің (функциялардың) анықталған түрлерінің аумақтарында жүзеге асыру;
7) кадастрлық анықтама – қала құрылысы кадастрының сұрау салынатын ресми мәліметтерін қамтитын және белгілі бір аумақта қолданылатын қала құрылысы регламенттерін, қала құрылысы қызметін жүзеге асыру жағдайларын, жер учаскелерін және оларда орналасқан жылжымайтын мүлік объектілерін пайдалану жөніндегі талаптар мен шектеулерді, басқа анықтамалық мәліметтерді сипаттайтын құжат;
8) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының есепке алу объектілері, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің жобаланатын, салынатын және бар объектілері және олармен/онымен байланысты құжаттама;
9) кеңістік деректер – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің объектісі туралы соның ішінде орналасуы мен қасиеттері, кеңістік және кеңістік емес атрибуттары туралы мәліметтерін қамтитын мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қамтылған ақпарат;
10) аумақтың жағдайы – оның компоненттерін құрайтын қасиеттердің жиынтығы (табиғи ландшафттар, салынатын құрылыстар, көліктік және инженерлік инфрақұрылым, абаттандыру);
11) әкімшілік аумақ – әкімшілік-аумақтық бөліністегі шекаралармен шектелген аумақтың бөлігі;
12) елді мекенің әкімшілік аумағы - елді мекеннің әкімшілік-аумақтық бөлінісіндегі шекарамен шектелген аумақтың бөлігі;

1) автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра – специализированная информационная система государственного градостроительного кадастра, обеспечивающая сбор, хранение, обработку, доступ, отображение и распространение картографических и атрибутивных пространственно-координированных данных (геопространственных данных);
2) атрибутивные (описательные) данные – совокупность качественных и/или количественных характеристик объекта государственного градостроительного кадастра;
3) база данных – совокупность данных, созданная согласно установленной нормативными требованиями структуре описывающей характеристики этих данных, а также взаимосвязи между их объектами;
4) генерализация пространственных данных – обобщение графических и атрибутивных данных о пространственных объектах в автоматическом или ручном режимах;
5) геоинформационная система (географическая информационная система) – программная система, обеспечивающая сбор, накопление, хранение, анализ и распространение пространственной информации о Земле, объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах и явлениях реального мира;
6) использование территории – осуществление на территории определенных видов деятельности (функций);
7) кадастровая справка – документ, содержащий запрашиваемые официальные сведения государственного градостроительного кадастра и характеризующий действующие на определенной территории градостроительные регламенты, условия осуществления градостроительной деятельности, требования и ограничения по использованию земельных участков и расположенных на них объектов недвижимости, другие справочные сведения;
8) объекты учета государственного градостроительного кадастра – проектируемые, строящиеся и существующие объекты архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и связанная с ними/с ней документация;
9) пространственные данные – информация содержащаяся в автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра об объекте архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, включающая сведения об его местоположении и свойствах, пространственных и непространственных атрибутах;
10) состояние территории – совокупность свойств составляющих ее компонентов (природных ландшафтов, застройки, транспортной и инженерной инфраструктур, благоустройства);
11) административная территория – часть территории, ограниченная границами административно-территориального деления;
12) административная территория населенного пункта – часть территории, ограниченная границами административно-территориального деления населенного пункта;

13) топографиялық жоспар – тиісті масштабта орындалған, жер жоспарының растрлық немесе векторлық бейнесі түсірілген электронды карта түріндегі картографиялық (топогеодезиялық) негіз.
4. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры Қазақстан Республикасы кадастрларының мемлекеттік ақпараттық-құқықтық жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
5. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры бірыңғай жүйе бойынша жүргізіледі және республикалық, облыстық, аудандық (облыстық) және базалық (елді мекендер, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоса алғанда) кадастрды қоса алғанда төрт деңгейлі бірыңғай жүйені айқындайды.
6. Жоғары деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық негізі төмендегі деңгейлердегі мемлекеттік қала құрылысы кадастры болып табылады.
Республикалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының объектісі Қазақстан Республикасының барлық аумағы және облыстар мен әкімшілік орталықтарының арасындағы коммуникациялық байланыстар болып табылады.
Облыстық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының объектілері облыс аумағы және аудан мен аудан орталықтары арасындағы коммуникациялар байланысы болпы табылады.
Аудандық (облыстық) маңызы бар мемлекеттік қала құрылысы кадастрының объектілері аудан аумақтары мен елді мекендер арасындағы коммуникациялық байланыстар болып табылады.
Базалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының объектілері тікелей елді мекендердің аумақтары болып табылады.
7. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының барлық аумақтық деңгейдегі жүйесінің тұтастығы кадастрды жүргізудің біртипті құқықтық, нормативтік және әдістемелік базасымен, сондай-ақ нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық құжаттармен бекітілген мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің технологиясына қойылатын тиісті талаптарды сақтауды қамтамасыз етеді. Әрбір деңгейдегі қала құрылысы кадастры сол деңгейге тән міндетті мәліметтер жиынтығынан құралады.
8. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жүйесіне ақпарат жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамалармен бекітілген ресми құжаттардан, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерден, мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және мемлекеттік кадастрлардан, ақпараттық қызметтерден (мемлекеттік статистика органдары және т.б.) келіп түседі, бұл ретте, сілтеме ақпарат көздеріне міндетті болып табылады және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі тіркеледі.
2-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жүйесін құру тәртібі
9. Бастапқы кезеңде мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізуді жүзеге асыру үшін құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық аспектілерді қамтитын мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша жұмыстар жүргізіледі.

13) топографический план – картографическая (топогеодезическая) основа в виде электронных карт с растровым или загруженным векторным изображением плана местности, выполненная в соответствующем масштабе.
4. Государственный градостроительный кадастр является составной частью государственной информационно-правовой системы кадастров Республики Казахстан.
5. Государственный градостроительный кадастр ведется по единой системе и представляет собой единую четырехуровневую систему, включающую кадастры республиканского, областного, районного (области) и базового (населенные пункты, включая города республиканского значения и столицу) уровней.
6. Информационной основой государственного градостроительного кадастра вышестоящего уровня являются государственные градостроительные кадастры нижестоящих уровней.
Объектом государственного градостроительного кадастра республиканского уровня является вся территория Республики Казахстан и коммуникационная связь между областями и административными центрами.
Объектами государственного градостроительного кадастра областного уровня являются территории областей и коммуникационная связь между районами и районными центрами.
Объектами государственного градостроительного кадастра районного (области) уровня являются территории районов и коммуникационная связь между населенными пунктами.
Объектами государственного градостроительного кадастра базового уровня являются непосредственно территории населенных пунктов.
7. Единство системы государственного градостроительного кадастра всех территориальных уровней обеспечивается однотипной правовой, нормативной и методической базой ведения кадастра, а также соблюдением надлежащих требований к технологии ведения государственного градостроительного кадастра, устанавливаемых нормативными правовыми и нормативно-техническими документами. Градостроительный кадастр каждого уровня содержит обязательный свойственный этому уровню набор сведений.
8. Информация в систему государственного градостроительного кадастра поступает из официальных документов, действующих нормативных правовых актов, утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, из государственных информационных систем и государственных кадастров, информационных служб (органы государственной статистики и т.д.), при этом ссылка на источник информации является обязательной и фиксируется в автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра.
Глава 2. Порядок ведения системы государственного градостроительного кадастра
9. Для осуществления ведения государственного градостроительного кадастра на начальном этапе проводятся работы по ведению государственного градостроительного кадастра, которые включают правовые, организационные и технические аспекты.

10. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын құру жөніндегі жұмыстардың құқықтық аспектісі жұмыстарды нормативтік құқықтық қамтамасыз етуден тұрады және мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеу мен бекітуді, мемлекеттік кадастр мен ақпараттық жүйелермен ақпараттық өзара іс-қимылының тәртібін қамтиды.
11. Ұйымдастырушылық аспект мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуден және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісуден, мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізуге арналған техникалық тапсырмаларды әзірлеуден, мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша жұмыстар жоспарын құрудан тұрады.
12. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізудің техникалық аспектілері:
1) Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесінің техникалық жобасын әзірлеу, мамандандырылған (қосалқы) бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу, аспаптық (техникалық, бағдарламалық және т.б.) құралдарды таңдау және сатып алу, жүйені жүргізуді;
2) деректердің құрамын нақтылау және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттары жіктеуішін әзірлеуді;
3) деректер қорын жобалау және қалыптастыру, ақпаратты алу, жүктеу және жүргізу жүйесі үшін қажетті ақпараттарға ие ұйымдармен ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыруды;
4) Ақпараттық-коммуникациялық ортаны қалыптастыруды қамтиды.
13. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры үшін мынадай негізгі жұмыстарды кезең-кезеңмен орындауды қарастыру қажет:
1) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу;
2) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін белгілейтін нормативтік құжаттарды сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органдар әзірлеп, қабылдайды;
3) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне қосуға жататын мемлекеттік қала құрылысы кадастрының барлық деңгейлері бойынша қолда бар ақпараттарды түгендеу
4) бағдарламалық және техникалық құралдарды сатып алу және орнату;
5) графикалық деректер қорын қалыптастыру;
6) атрибутивті деректер қорын толтыру және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының негізгі компоненттерін сынама пайдалану;
7) өзара іс-қимыл схемасы мен тетігін әзірлеу және деңгейлер бойынша деректерді беру;

10. Правовой аспект работ по созданию государственного градостроительного кадастра состоит в нормативном правовом обеспечении работ и включает подготовку и утверждение нормативных и методических документов по ведению государственного градостроительного кадастра, порядку информационного взаимодействия с государственными кадастрами и информационными системами.
11. Организационный аспект состоит в разработке технико-экономического обоснования автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра и согласовании с уполномоченным органом в сфере информатизации, подготовке технического задания на ведение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра, составлении плана работ по ведению государственного градостроительного кадастра.
12. Технические аспекты ведения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра включают:
1) подготовку технического проекта системы государственного градостроительного кадастра, разработку специализированного (прикладного) программного обеспечения, выбор и приобретение инструментальных (технических, программных и др.) средств ведения системы;
2) уточнение состава данных и подготовку классификаторов информации государственного градостроительного кадастра;
3) проектирование и формирование баз данных, организацию информационного взаимодействия с организациями, владеющими необходимой для системы информацией, ее получение, загрузку и ведение;
4) формирование информационно-коммуникационной среды.
13. Для государственного градостроительного кадастра необходимо предусматривать последовательное выполнение следующих основных работ:
1) ведение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра;
2) разработка и принятие уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства нормативных документов, устанавливающих организационно-правовые основы ведения государственного градостроительного кадастра;
3) инвентаризация имеющейся информации по всем уровням государственного градостроительного кадастра, подлежащей включению в автоматизированную информационную систему государственного градостроительного кадастра;
4) приобретение и установка программных и технических средств;
5) формирование графической базы данных;
6) заполнение атрибутивной базы данных и пробная эксплуатация основных компонентов государственного градостроительного кадастра;
7) разработка схемы и механизмов взаимодействия и передачи данных по уровням;

8) тәжірибелі-өнеркәсіптік пайдалану (келіп түскен ақпаратты тіркеу, басқа да жүйелермен өзара іс-қимылды ұйымдастыру);
9) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын ақпаратпен толтыру;
10) мемлекеттік қала құрылысы кадастрынан мәліметтерді ұсыну;
11) Графикалық материалдарды интеграциялау және тиісті санаттары бойынша цифрлық жоспарлы негізді құру;
12) Базалық кадастрға сәйкес тиісті санаттар бойынша жоспар жасай отырып құрылыс салынған аумақта жерасты және жерүсті коммуникацияларын түгендеу.
14. Қала құрылысы кадастрының геоақпараттық дерекқорында Қазақстан Республикасының аумағында жерүсті және жерасты кеңістігінде орналасқан қолда бар, жоспарланып отырған және жобаланатын құрылыс объектілері (қайта жаңарту) немесе қала құрылысын жобалау объектілері туралы кеңістіктік ақпаратты қамтиды.
15. Барлық аумақтық деңгейлердегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрында кеңістік деректерді жинау, өңдеу, сақтау, өңдеу, қол жеткізу, бейнелеу және тарату әдістеме бойынша мамандандырылған бағдарламалық-аппараттық кешендер базасында құрылатын мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі көмегімен жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі үш негізгі қосалқы жүйеден тұрады:
электронды құжат айналымның қосалқы жүйесі;
геоақпараттық қосалқы жүйе;
интеграциялық қосалқы жүйе.
Құжаттарды жүргізу, іздеу, бақылау, талдау және беруге арналған электронды құжат айналымының мынадай модульдері бар:
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорында сақтауға немесе қалыптастыруға жататын құжаттар анықтамасы қала құрылысы қызметінде пайдаланылатын құжаттардың стандарттық формаларын құруға, сақтауға және пайдалануға арналған;
құжаттармен (өтініштермен) жұмыс жасаудың типтік регламенттерінің анықтамасы қала құрылысы қызметінің істері мен құжаттарын қарау және олармен жұмыс істеу процестерін унификациялау;
кадастрлық істер мен құжаттарды тіркеу, сақтау және бақылау модулі, қала құрылысы қызметінің процесінде пайдаланылатын немесе қалыптастырылатын құжаттармен және істермен жұмыс істеу үшін.
17. Электрондық құжат айналымы жүйесінің құрылымы және кадастрлық құжат айналымының құрылымдық схемасы нысаналы мақсаттары бар сақтауға жататын деректер типінің сипаттамасы берілген кестелер тізбесін қамтитын осы Нормативтік құжатқа 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қала құрылысы кадастрының кадастрлық құжат айналымына сай қабылданады. Құжаттар кеңістіктік және атрибутивтік деректерге жалғануы тиіс.

8) опытно-промышленная эксплуатация (регистрация поступающей информации, организация взаимодействия с другими системами);
9) наполнение информации государственного градостроительного кадастра;
10) предоставление сведений из государственного градостроительного кадастра;
11) интеграция графических материалов и создание цифровой плановой основы по соответствующим категориям;
12) инвентаризация подземных и надземных коммуникаций на застроенной территории с составлением плана по соответствующим категориям согласно базового кадастра.
14. Геоинформационная база данных градостроительного кадастра содержит пространственную информацию о существующих, планируемых и проектируемых объектах строительства (реконструкции) или объектах градостроительного проектирования, расположенных на поверхности и подземном пространстве территории Республики Казахстан.
15. Сбор, хранение, обработка, доступ, отображение и распространение пространственных данных в государственном градостроительном кадастре всех территориальных уровней осуществляется с помощью автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра, создающейся на базе специализированных программно-аппаратных комплексов по единой методике.
16. Автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра состоит из трех основных подсистем:
подсистема электронного документооборота;
геоинформационная подсистема;
интеграционная подсистема.
Подсистема электронного документооборота, предназначенная для ведения, поиска, контроля, анализа и выдачи документов имеет следующие модули:
справочник документов, подлежащих хранению или формированию в базе данных государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан – для создания, хранения и использования стандартных форм документов, используемых в градостроительной деятельности;
справочник типовых регламентов работ с документами (заявлениями) – для унификации процессов рассмотрения и работы с делами и документами градостроительной деятельности;
модуль регистрации, хранения и контроля кадастровых дел и документов, для работы с документами и делами, используемыми или сформированными в процессе градостроительной деятельности.
17. Структура системы электронного документооборота и структурная схема кадастрового документооборота принимаются в соответствии с кадастровым документооборотом государственного градостроительного кадастра согласно приложению 1 к настоящему Нормативному документу, содержащим перечень таблиц с описанием типов данных подлежащих хранению с их целевым назначением. Документы должны иметь привязку к пространственным и атрибутивным данным.

18. Кеңістіктің ақпаратты жүргізуге және талдауға арналған геоақпараттық қосалқы жүйе геоақпараттық жүйелер үшін айқындалатын форматтарда берілген (*.mdb, *.gdb). Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесіндегі есепке алынған қала құрылысы объектілері туралы мәліметтер графикалық және атрибутивтік деректердің жиынтығы түрінде ұсынылды.
19. Геоақпараттық жүйелер қосымшалары пайдаланушыға мынадай мүмкіндіктер береді:
1) картографиялық акпараттың кеңістіктік деректерін графикалық ұсыну;
2) картографиялық ақпаратты жүргізу;
3) картографиялық объектілердің атрибутивтік деректерін ұсыну;
4) кеңістіктік ақпаратты талдау;
5) кеңістіктік деректерге бірлесіп қол жеткізуді және басқаруды ұйымдастыру;
6) бірдей кеңістіктік базаны бір уақытта редакциялаудың жалғаспалы сеанстарды (транзакцияларды), деректердің баламалы нұсқаларын, өзгерістер тарихын қолдай отырып бірнеше жүйе пайдаланушылардың бірлесіп редакциялауы
7) векторлық және растрлы деректер сияқты өте үлкен көлемдерді осы деректерге тез қол жеткізуді сақтай отырып, әсіресе үлкен көлем ішінен шектеулі таңдай отырып сақтау;
8) ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету.
Атрибутивтік деректер қорының құрылымы және құрылымдық схемасы осы Нормативтік құжатқа 2 қосымшаға сәйкес қабылданады.
20. Графикалық түрде бейнеленетін объектілердің кеңістіктік жағдайын белгілейтін көрсеткіштер объектілердің графикалық деректері болып табылады. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық бірлігі тиісті масштабтағы графикалық деректер қорында бекітіледі және көрсеткіштер тізбесінде сипатталады. Республикалық, облыстық, аудандық және базалық мемлекеттік қала құрылысы кадастрының графикалық деректерінің құрылымы осы тиісінше Нормативтік құжатқа 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес қабылдануы қажет.
21. Интеграциялық қосалқы жүйеге мына функционалдық модульдер кіреді:
1) ақпарат импортының модулі картографиялық объектілердің атрибутивтік және графикалық ақпаратын геоақпараттық қосалқы жүйеден электронды құжат айналымының қосалқы жүйесіне беруге арналған;
2) ақпарат экспортының модулі мемлекеттік қала құрылысы кадастрын есепке алынған объектілерін тіркеу барысында электрондық құжат айналымының қосалқы жүйесінде жиналған деректерді геоақпараттық қосалқы жүйеге беоруге арналған. Деректерді беру қала құрылысы кадастрының объектілері пайдалануға тапсыру-қабылдау процесінен өткеннен кейін ғана жүзеге асырылуы мүмкін;
3) электронды құжат айналымының қосалқы жүйесінің функцияларын геоақпараттық қосалқы жүйеден шығару модулі Қазақстан Республикасы мемлекеттік қала құрылысы кадастрын есепке алынған объектінің тиісті карточкасын шығару арқылы келтірілген картографиялық объектке арналған электрондық құжат айналымының қосалқы жүйесінен мәліметтерді "шығару".

18. Геоинформационная подсистема, предназначенная для ведения и анализа пространственной информации должна быть представлена в форматах определяемых для геоинформационных систем (*.mdb, *.gdb). Сведения о градостроительных объектах учета в системе государственного градостроительного кадастра представлены в виде совокупности графических и атрибутивных данных.
19. Приложения геоинформационных систем предоставляют пользователям следующие возможности:
1) графического представления пространственных данных картографической информации;
2) ведения картографической информации;
3) предоставления атрибутивных данных картографических объектов;
4) анализа пространственной информации;
5) организации совместного доступа и управления пространственными данными;
6) совместного редактирования данных одной пространственной базы одновременно с несколькими пользователями системы посредством поддержки продолжительных сеансов редактирования (транзакций), альтернативных версий данных и истории изменений;
7) хранения больших объемов как векторных, так и растровых данных с сохранением быстрого доступа к этим данным, особенно, ограниченной выборки из большого объема;
8) обеспечение защиты информации.
Структура базы атрибутивных данных принимается в соответствии с приложением 2 к настоящему Нормативному документу.
20. Показатели, фиксирующие пространственное положение объектов, отображаемые в графическом виде являются графическими данными объектов. Информационные единицы государственного градостроительного кадастра фиксируются в графической базе данных соответствующего масштаба и характеризуются перечнем показателей. Структуру графических данных государственного градостроительного кадастра республиканского, областного, районного и базового уровней следует принимать в соответствии с приложениями 3, 4, 5 и 6 к настоящему Нормативному документу соответственно.
21. В интеграционную подсистему входят следующие функциональные модули:
1) модуль импорт информации, предназначенный для передачи атрибутивной и графической информации картографических объектов из геоинформационной подсистемы в подсистему электронного документооборота;
2) модуль экспорта информации, предназначенный для передачи данных, собранных в подсистеме электронного документооборота в ходе регистрации объектов учета государственного градостроительного кадастра, в геоинформационную подсистему. Передача данных осуществляется только после прохождения объектов градостроительного кадастра процесса сдачи – приемки в эксплуатацию;
3) модуль вызова функций подсистемы электронного документооборота из геоинформационной подсистемы, предназначенный для осуществления "вывода" сведений из подсистемы электронного документооборота для указанного картографического объекта путем вызова соответствующей карточки объекта учета государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан;

4) картографиялық есептер модулі – есептерді құруға, қалыптастыруға және экранға шығаруға арналған құрал болып табылады.
22. Қала құрылысы кадастрының есепке алынған объектілері белгілі бір аумақтақтағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің барлық қолданыстағы, салынып жатқан және жобаланатын объектілер және олармен байланысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде және нормативтік құқықтық құжаттарында белгіленген (айқындалған) ресми құжаттар болып табылады.
23. Осы Нормативтік құжатта келтірілген деректердің құрамы және олардың құрылымын қолдануға міндетті.
24. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі есептік құрылымдық-аумақтық бірліктер және барлық типтегі есептік кадастрлық объектілер туралы графикалық және атрибутивтік деректерді жалпыландыруды және Қазақстан Республикасының Үкіметімен, орталық және жергілікті атқарушы органдармен, басқа да пайдаланушылармен заңнамада белгіленген тәртіппен айқындалатын нақты міндеттерге байланысты тақырыптық схемалар, кестелер мен мәтіндік құжаттар түрінде ұсынуды қамтамасыз етеді.
25. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры деректерін жалпыландыру (жалпылау) қойылған міндеттерді ескере отырып, автоматтық немесе қол режимдерінде жүргізіледі
26. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын объектілерін кеңістіктік жалғауды World Geodetic System 1984 координаттар жүйесінде немесе координаттардың жергілікті (локалды) жүйелерінде орындау қажет.
3-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін ақпараттық қамтамасыз ету
27. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін автоматтандырылған режимде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының жұмыс істеуін қамтамасыз етуі тиіс. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін мына жалпы талаптарға сәйкес кеңістіктік, атрибутивтік деректер мен көрсеткіштерді енгізу, бақылау, өзектендіру, сақтау, өңдеу және ұсыну функцияларын іске асыруы тиіс:
1) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің барлық өңдеуші процедураларында ақпараттың нақтылығын дәйектілігі, сақталуы және толықтығы;
2) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің барлық компоненттеріндегі, картографиялық фонкартографиялық деректер;
3) диалогтық терезелердің, ақпаратты енгізу мен бейнелеу формаларының бірыңғай интерфейсі;
4) аппараттық және бағдарламалық істен шығу кезінде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректер қорларын қалпына келтіру;

4) модуль картографические отчеты, предназначенный для создания, формирования и вывод отчетов на экран.
22. Объектами учета градостроительного кадастра являются все существующие, строящиеся и проектируемые объекты архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на определенной территории и связанные с ними официальные документы, установленные (определенные) нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами Республики Казахстан в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
23. Состав данных и их структура, приведенные в настоящем Нормативном документе, обязательны к применению.
24. Автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра обеспечивает генерализацию графических и атрибутивных данных об учетных структурно-территориальных единицах и учетных кадастровых объектах всех типов и предоставление их в виде тематических схем, таблиц и текстовых документов в зависимости от конкретных задач, определяемых Правительством Республики Казахстан, центральными и местными исполнительными органами и другими пользователями.
25. Генерализация (обобщение) данных государственного градостроительного кадастра производится в автоматическом или ручном режимах с учетом поставленных задач.
26. Пространственную привязку объектов государственного градостроительного кадастра выполняют в системе координат World Geodetic System 1984 и местных (локальных) системах координат.
Глава 3. Информационное обеспечение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра
27. Автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра обеспечивает функционирование государственного градостроительного кадастра в автоматизированном режиме. Автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра реализовывает функции ввода, контроля, актуализации, хранения, обработки и представления пространственных, атрибутивных данных и показателей, в соответствии со следующими общими требованиями:
1) точность, достоверность, сохранность и полнота информации во всех обрабатывающих процедурах автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра;
2) единый картографический фон картографических данных во всех компонентах автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра;
3) единый интерфейс диалоговых окон, форм ввода и отображения информации;
4) восстановление баз данных автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра при аппаратных и программных сбоях;

5) пайдаланушының санатына байланысты рұқсат етілмеген қолжетімділікті қорғау (пайдаланушыларды сәйкестендіру);
6) картографиялық ақпарат – автоматтандырылған геоақпараттық жүйені өңдеу және жүргізу процедурасы үшін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуінің технологиялық негізі.
28. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық жасақтамасы қала құрылысы объектілері, базалық сипаттамалар, нормативтік-анықтамалық ақпарат (сыныптауыштар) және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық ресурстарын қалыптастыруды және өзектендіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпараттық технологиялар туралы мәліметтер жиынтығы болып табылады.
29. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық қамтамасыз етуді әзірлеу кезінде мына талаптар орындалуы тиіс:
1) ақпаратты орталықтан сақтау және өңдеу;
2) жүйенің жекелеген компоненттерінің арасында деректермен алмасу мүмкіндігі, сондай-ақ шешімдерді қабылдау типіне және деңгейіне байланысты оларды біріктіру;
3) деректерді ұлғайту және жаңа ақпараттық байланыстарды ұйымдастыру арқылы ақпараттық базаны дамыту;
4) деректерді берудің жылдамдығы
5) сақталатын деректердің өзектілігі және қайшылығы.
Жоғарыда келтірілген талаптарға қол жеткізу үшін:
1) қала құрылысы жағдайын тұрақты мониторингілеу, құжаттардың, анықтамалардың және жүйенің басқа да ақпараттық объектілерінің деректеріне енгізілетін өзгерістердің ретроспективаларын сақтау және өзгерістер енгізудің негіздемелері мен орындаушыларын тіркеуді;
2) терминологиялық, классификациялық, картографиялық, лексико-семантикалық деңгейлерде және деректер типтерін сипаттау деңгейінде жүйенің барлық элементтерінің ақпараттық үйлесімдігі есебінен жүзеге асырылуы тиіс.
30. Жалпы жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің техникалық құралдарының барлық кешенін және мамандандырылған қолданбалы бағдарламалық жасақтамасының жұмыс істеуін, сондай-ақ бастапқы деректердің алғашқы дереккөздері болып табылатын ұйымдармен және кадастрлық ақпаратты тұтынушылармен ақпарат алмасуды қолдауды желілік режимде қамтамасыз етуі тиіс нарықтағы операциялық жүйелер және бағдарламалық құралдар негізінде құрылуы тиіс.
31. Мамандандырылған қолданбалы бағдарламалық жасақтама мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің алдында тұрған нақты міндеттерді шешеді және мына талаптарға жауап беруі тиіс:

5) защита от несанкционированного доступа в зависимости от категории пользователя (аутентификация пользователей);
6) технологическая основа функционирования автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра для процедур обработки и ведения картографической информации - автоматизированная геоинформационная система.
28. Информационное обеспечение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра представляет собой совокупность сведений об объектах градостроительства, базовых описаний, нормативно-справочной информации (классификаторов) и информационных технологий, позволяющих осуществить формирование и актуализацию информационных ресурсов государственного градостроительного кадастра.
29. При разработке информационного обеспечения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра выполняются следующие требования:
1) централизованное хранение и обработка информации;
2) возможность обмена данными между отдельными компонентами системы, а также их агрегирования в зависимости от типа и уровня принятия решений;
3) развитие информационной базы путем наращивания данных и организации новых информационных связей;
4) оперативность выдачи данных;
5) актуальность и непротиворечивость хранимых данных.
Достижение вышеуказанных требований осуществляется за счет:
1) постоянного мониторинга градостроительной ситуации, хранения ретроспективы изменений, вносимых в данные документов, справочников и других информационных объектов системы, регистрации оснований и исполнителей внесения изменений;
2) информационной совместимости всех элементов системы на терминологическом, классификационном, картографическом, лексико-семантическом уровнях и уровне описания типов данных.
30. Общесистемное программное обеспечение строится на базе, имеющихся на рынке операционных систем и программных средств, которые обеспечивают функционирование в сетевом режиме всего комплекса технических средств и специализированного прикладного программного обеспечения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра, а также поддержку информационного обмена с организациями - первоисточниками исходных данных и пользователями кадастровой информации.
31. Специализированное прикладное программное обеспечение служит для решения конкретных задач, стоящих перед автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра и отвечает следующим требованиям:

1) сенімділік – ақпараттың сақталуын, дәйектілігін және аппараттық немесе бағдарламалық істен шыққан жағдайда ақпаратты қайта қалпына келтіруді қамтамасыз ету, персоналдың қателерінен және біліксіз әрекеттерінен қорғау;
2) функционалдылық – пайдаланушылардың талаптары мен біліктілік деңгейіне сәйкестілік (функциялар жинағы, жұмыстың ыңғайлылығы мен жеңілдігі, игеру жылдамдығы бойынша);
3) икемділік – пән саласының өзгерістеріне кодтарды барынша аз өзгерте отырып жылдам бейімделу мүмкіндігі (ақпараттың жаңа массивтеріне қосылу, іске асырылатын функциялардың тізбесін кеңейту, қолда бар функцияларды, жабдықтардың әр түрлі түрлерімен үйлесімділікті модификациялау);
4) көп пайдаланылатын режим – деректердің бүтіндігін, олардың дәйектілігін және ақпарат пен жүйенің функционалдық мүмкіндіктеріне қол жеткізудің пайдаланушылық өкілеттіктерін бақылауды қамтамасыз ете отырып бірнеше пайдаланушыға бір уақытта жүйемен жұмыс істеу мүмкіндіктерін ұсыну.
32. Қолданбалы бағдарламалық жасақтама өзегін деректердің графикалық және кестелік-мәтіндік қорларын басқарудың қосалқы жүйелері, сондай-ақ қосалқы жүйелер, базалық геоақпараттық жүйе мен деректер қорының басқару жүйесі арасындағы интерфейсті бағдарламалық қамтамасыз ету құрайды.
Базалық геоақпараттық жүйе ретінде кеңістіктік деректер ауқымын деректер қоймасында деректер қорының басқару жүйесі негізінде сақтауды, өңдеуді және редакциялауды қамтамасыз ететін жүйе пайдаланылуы тиіс.
Деректер қорының басқару жүйесі ретінде Structured query language – интерфейсті қолдайтын және ақпаратты қорғау мүмкіндігін қамтамасыз ететін жүйелер пайдаланылуы тиіс.
Геоақпараттық жүйелер және деректер қорының басқару жүйесі осы Нормативтік құжатқа 7-қосымшаға сәйкес үйлер мен ғимараттардың функционалдық мақсаттағы жіктеуішінде келтірілген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
33. Әкімшілендірудің бағдарламалық құралдары мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізудің технологиялық процесін жалпы басқаруды қамтамасыз етуі тиіс және мына функцияларды іске асыратын бағларламалық модульдерді қамтиды:
1) жүйені конфигурациялауды баптау (қосу, өшіру, бұғаттау, бұғаттан босату, жұмыс орындарын реконфигурациялау);
2) пайдаланушылармен жұмыс істеу (тіркеу, парольдерді белгілеу, ақпаратқа қол жеткізу өкілеттіктерін белгілеу және өзгерту);
3) деректер қорларын тестілеу, ақпараты деректер қорларының жағдайы бойынша беру;
4) деректер қорларын көшіру/қалпына келтіру.
34. Ақпаратты енгізудің бағдарламалық құралдары автоматтандырылған режимде қамтамасыз етуі тиіс:

1) надежность – обеспечение сохранности и достоверности, восстанавливаемость информации на случай аппаратных или программных сбоев, защита от ошибок и неквалифицированных действий персонала;
2) функциональность – соответствие потребностям и уровню квалификации пользователей (по набору функций, удобству, простоте работы и быстроте освоения);
3) гибкость – возможность быстрого приспособления к изменениям предметной области с минимальным изменением кодов (подключения новых массивов информации, расширения перечня реализуемых функций, модификации имеющихся функций, совместимости с различными видами оборудования);
4) многопользовательский режим – предоставление возможности работы с системой одновременно нескольким пользователям с обеспечением целостности данных, их достоверности и контроля за пользовательскими полномочиями доступа к информации и функциональным возможностям системы.
32. Ядро прикладного программного обеспечения составляют подсистемы управления графическими и таблично-текстовыми базами данных, а также программное обеспечение интерфейса между подсистемами, базовой геоинформационной системы и системы управления базами данных.
В качестве базовой геоинформационной системы используется система, обеспечивающая хранение, обработку и редактирование массива пространственных данных в хранилище данных на основе системы управления базами данных.
В качестве системы управления базами данных используются системы поддерживающие Structured query language - интерфейс и обеспечивающие возможность защиты информации.
Геоинформационные системы и система управления базами данных соответствуют требованиям, указанным в классификаторе функциональных назначений зданий и сооружений согласно приложению 7 к настоящему Нормативному документу.
33. Программные средства администрирования обеспечивают общее управление технологическим процессом ведения автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра и включают в себя программные модули, реализующие следующие функции:
1) настройка конфигурации системы (подключение, отключение, блокировка, разблокировка и реконфигурация рабочих мест);
2) работа с пользователями (регистрация, назначение паролей, назначение и изменение полномочий доступа к информации);
3) тестирование баз данных, выдача информации по состоянию баз данных;
4) копирование (восстановление) баз данных.
34. Программные средства ввода информации обеспечивают в автоматизированном режиме:

1) деректердің алғашқы дереккөздері болып табылатын ұйымдардан берілетін қала құрылысы кадастрының бастапқы деректерін енгізу және түрлендіру;
2) телекоммуникациялық каналдар бойынша берілетін бастапқы деректерді қабылдау;
3) экрандық формаларды пайдалана отырып әліпбилік-цифрлық ақпаратты енгізу;
4) растрлы төсем бойынша картографиялық ақпаратты енгізу;
5) картографиялық ақпаратты векторлық төсем бойынша енгізу, векторлық төсем ретінде қала құрылысы кадастрының бастапқы деректерінің кез келген қорларынан картографиялық ақпарат пайдаланылуы мүмкін;
6) картографиялық ақпаратты енгізу процесіндегі геометриялық құрылыстар;
1) типтік элементтер кітапханаларынан немесе қала құрылысы кадастрының бастапқы деректерінің басқа да қорларынан алынатын картографиялық ақпаратты қою;
7) картографиялық ақпаратты енгізу процесінде кадастрлық учаскелер мен аудандарды дисплей экранында көрсету;
2) енгізілетін картографиялық ақпаратты базалық топожоспарға (кадастрлық картографиялық фонға) автоматты түрде жалғастыру.
35. Бастапқы ақпаратты қайта өңдеудің бағдарламалық құралдары автоматтандырылған режимде:
1) ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын форматтарға түрлендіруді;
2) бастапқы ақпаратты тарату және мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің бастапқы деректер қорларына жүктеуді қамтамасыз етуі тиіс.
36. Ақпаратты шығарудың бағдарламалық құралдары автоматтандырылған режимде:
1) кестелік және картографиялық құжаттарды шеткері құрылғылардың түрлі типтеріне шығаруды;
2) кестелік ақпаратты шығару кезінде есептерді түрлендіруді;
3) семантикалық ақпаратқа сәйкес кадастрлық карталар мен схемалардың контурларын түрлі түстермен бояуды;
4) семантикалық ақпаратқа сәйкес кадастрлық карталар мен схемаларда сызықтардың түрін, қалыңдығын және түсін өзгертуді;
5) семантикалық ақпаратқа сәйкес кадастрлық карталар мен схемаларда шартты белгілерді орналастыруды;
6) телекоммуникациялық каналдар бойынша беру үшін шығыс ақпаратты түрлендіруді қамтамасыз етуі тиіс.
37. Ақпаратты өңдеудің бағдарламалық құралдары автоматтандырылған режимде:
1) ақпаратты енгізудің жүйелі қателерін автоматты түрде жоюды;
2) контурлық желінің топологиялық құрылымын құруды;
3) қала құрылысы кадастрының бастапқы деректерінің әртүрлі қорларынан алынатын картографиялық ақпаратты біріктіру және түсіруді;
4) кадастрлық құжаттарды (жоспарларды, карталарды, схемаларды) автоматты түрде қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс.
38. Бағдарламалық ақпараттық-анықтамалық құралдар автоматтандырылған режимде:

1) ввод и преобразование исходных данных градостроительного кадастра, передаваемых из организаций – первоисточников данных;
2) прием исходных данных, передаваемых по телекоммуникационным каналам;
3) ввод алфавитно-цифровой информации с использованием экранных форм;
4) ввод картографической информации по растровой подложке;
5) ввод картографической информации по векторной подложке, в качестве которой может быть использована картографическая информация из любых баз исходных данных градостроительного кадастра;
6) геометрическее построение в процессе ввода картографической информации;
7) вставку картографической информации из библиотек типовых элементов или других баз исходных данных градостроительного кадастра;
8) отображение на экране дисплея кадастровых участков и районов в процессе ввода картографической информации;
9) автоматизированную привязку вводимой картографической информации к базовому топоплану (кадастровому картографическому фону).
35. Программные средства переработки исходной информации обеспечивают в автоматизированном режиме:
1) преобразование информации в форматы, используемые в автоматизированной информационной системе государственного градостроительного кадастра;
2) распределение и загрузку исходной информации в базы исходных данных автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра.
36. Программные средства вывода информации обеспечивают в автоматизированном режиме:
1) вывод табличных и картографических документов на различные типы периферийных устройств;
2) генерацию отчетов при выводе табличной информации;
3) заливку контуров кадастровых карт и схем различными цветами в соответствии с семантической информацией;
4) изменения типа, толщины и цвета линий на кадастровых картах и схемах в соответствии с семантической информацией;
5) расстановку на кадастровых картах и схемах условных обозначений в соответствии с семантической информацией;
6) преобразование выходной информации для ее передачи по телекоммуникационным каналам.
37. Программные средства обработки информации обеспечивают в автоматизированном режиме:
1) автоматическое устранение систематических ошибок ввода картографической информации;
2) построение топологической структуры контурной сети;
3) совмещение и наложение картографической информации из различных баз исходных данных градостроительного кадастра;
4) автоматизированное формирование кадастровых документов (планов, карт, схем).
38. Программные информационно-справочные средства обеспечивают в автоматизированном режиме:

1) сұранымдарды кестелік ақпараттан картографиялық ақпаратқа іске асыруды;
2) сұранымдарды картографиялық ақпараттан кестелік ақпаратқа іске асыруды;
3) арнайы бейнелеу құралдарының көмегімен дисплей экранында картографиялық ақпаратты визуалдауды қамтамасыз етуі тиіс.
39. Ақпаратты талдаудың бағдарламалық құралдары автоматтандырылған режимде:
1) әр түрлі аумақтық түзілімдер бойынша теңгерімдерді есептеуді;
2) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының объектілерін сипаттайтын орташа және қорытынды көрсеткіштерді есептеуді;
3) ақпараттың статистикалық талдауын;
4) қала құрылысы қызметіне байланысты процестерді модельдеуді қамтамасыз етуі тиіс.
40. Әзірленген қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын нақты талаптар жобалаудың кейінгі сатыларында белгіленеді.
41. мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін техникалық қамтамасыз ету бағдарламалық-техникалық құралдар кешенін қамтиды, ол мыналарды қамтиды:
1) құрылымдалған кабель желісінен және желілік белсенді жабдықтан тұратын жергілікті есептеу желісі;
2) бөлінген электрлік қуат беру және жерлендіру жүйесі;
3) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының бастапқы деректері мен ақпараттық ресурстарын сақтау және жедел пайдалану үшін диск жадының ауқымдары бар серверлер;
4) ақпаратты архивтеу және резервтік көшіру құралдары;
5) автоматтандырылған жұмыс орындарын орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар жұмыс станциялары;
6) түрлі құжаттаманы басып шығаруға, көшіруге, сканерлеуге арналған шеткері жабдықтар;
7) республикалық, облыстық, аудандық (облыстың) және базалық деңгейлер арасында бірыңғай көлік желісінің байланыстары және/немесе интернет арқылы ақпаратпен алмасу құралдары
42. Серверлер ақпаратты сақтау, өңдеу және алмасу орталықтары болып табылады және шешілетін міндеттердің барлық кешенінің логикалық байланыстарын қамтамасыз етеді, оларға өнімділік пен сенімділік бойынша жоғары талаптар қойылады
Файлдық серверлердің дискілік жадының ауқымдарының жиынтық көлемі Redundant Array of Independent Disks (1 немесе 5 деңгейіндегі,1+0) пайдалану кезінде қосарлануды ескере отырып қолданыстағы қабат және жобалық қабат сияқты бастапқы деректердің барлық қорларын, сондай-ақ МҚК ақпараттық ресурстарын сақтауды және оларға жедел қол жеткізуді қамтамасыз етуі қажет.
43. Кадастрлық ақпаратты архивтеу және резервтік көшіру құралдары жергілікті есептеу желісінің әкімшісі тобының жұмыс станцияларында орналасуы қажет. Осындай құралдар ретінде, сенімділік үшін бірнеше типтердің жинақтары пайдаланылуы қажет:
қатты дискілерде (винчестерлер);
лазерлік дискілерге жазу құралдары (DVD-RW, Blu-Ray).

1) реализацию запросов из табличной информации в картографическую;
2) реализацию запросов из картографической информации в табличную;
3) визуализацию найденной картографической информации на экране дисплея при помощи специальных средств отображения.
39. Программные средства анализа информации обеспечивают в автоматизированном режиме:
1) расчет балансов по различным территориальным образованиям;
2) расчет средних и итоговых показателей, характеризующих объекты государственного градостроительного кадастра;
3) статистический анализ информации;
4) моделирование процессов, связанных с градостроительной деятельностью.
40. Конкретные требования к разрабатываемому прикладному программному обеспечению устанавливаются на последующих стадиях проектирования.
41. Техническое обеспечение автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра представляет собой комплекс программно-технических средств, который включает в себя:
1) локальную вычислительную сеть, состоящую из структурированной кабельной сети и сетевого активного оборудования;
2) систему выделенного электропитания и заземления;
3) серверы с массивами дисковой памяти для хранения и оперативного использования исходных данных и информационных ресурсов государственного градостроительного кадастра;
4) средства архивирования и резервного копирования информации;
5) рабочие станции с установленным на них программным обеспечением автоматизированных рабочих мест;
6) периферийное оборудование для печати, копирования, сканирования различной документации;
7) средства информационного обмена между республиканским, областным, районным (области) и базовыми уровнями, через каналы связи единой транспортной сети и (или) интернет.
42. Серверы являются центрами хранения, обработки и обмена информацией и обеспечивают логическую связь всего комплекса решаемых задач, к которым предъявляются повышенные требования по производительности и надежности.
Суммарный объем массивов дисковой памяти файловых серверов должен с учетом дублирования при использовании Redundant Array of Independent Disks (уровня 1 или 5, 1+0) обеспечивать хранение и оперативный доступ ко всем базам исходных данных по существующему и проектному слоям, а также информационным ресурсам государственного градостроительного кадастра.
43. Средства архивирования и резервного копирования кадастровой информации располагаются на рабочих станциях группы администратора локальной вычислительной сети. В качестве таких средств, для надежности используются накопители нескольких типов:
на жестких дисках (винчестеры);
устройства записи на лазерные диски (DVD-RW, Blu-Ray).

44. Құрылымдалған кабель желісі пакеттерді берудің 1 Гбит/сек жылдамдықтарымен жеке компьютерлерді, серверлер мен шеткері құрылғыларды қосуды қамтамасыз етуі тиіс.
Деректер қорының басқару жүйесінің сервері мен қосымшалар серверін, сондай-ақ жұмыс станцияларын жалғастыратын желілік жабдық (коммутаторлар және т.б.) кемінде 1Гбит/сек өткізу қабілетіне ие болуы тиіс.
Магистралды кабельдік жалғанымдар белсенді жабдықпен бірге (модемдер) пакеттерді берудің 512 Кбит/сек және одан жоғары жылдамдығын қамтамасыз етуі тиіс.
Кабельдік жалғанымдардың барлық қолданылатын компоненттері ANSI/TIA/EIA-568-A 1995 Category 5стандартының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Аппаратураның барлық интерфейстері мен түйіскен жерлері Халықаралық телефон және телеграф жөнiндегi консультативтiк комитетiнің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
45. Барлық техникалық құралдардың соңғы жинағы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жұмыс жағдайында жобалау кезеңінде айқындалады.
46. Серверлердің операциялық жүйесі:
1) 64 биттік серверлік аппараттық платформаларды қолдауды;
2) қолданбалы бағдарламалар жұмысының аппараттық платформаларды нақты іске асырудан тәуелсіз болуын;
3) физикалық іске асырылуға қарамастан телекоммуникациялар мен желілік хаттамалармен жасалатын жұмыстың ашықтығын;
4) қолданбалы бағдарламалардың көп міндетті және көп ағымды жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
Операциялық жүйе орындау уақытының шектеулігін, пайдаланушыларға және іске қосылатын міндеттерге арналған дискілік кеңістікті пайдалану санын қолдауы тиіс.
Операциялық жүйеде орындалатын жүйелік және қолданбалы процестер үшін басымдық деңгейлерінің саны көп болуы тиіс, сондай-ақ серверлер мен деректердің қауіпсіздігі мен қорғалуы бойынша дамыған интеграцияланған мүмкіндіктеріне ие болуы тиіс.
Жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету жиынтығына желілік және ақпараттық ресурстарды басқару құралдары кіруі тиіс.
47. Серверді үздіксіз қуаттаудың қосалқы жүйесі:
электрмен қуаттау өшірілген жағдайда ең кемінде 10 минут ішінде сервер жабдығын электрмен қуаттауды (серверде кеңейтілген жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысының дұрыс аяқталуы үшін қажетті уақыт);
жабдықты шамадан тыс күш жұмсалудан қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
48. Жүйенің сенімділігін мына серверлер қамтамасыз етуі тиіс:
1) сенімді жабдықты таңдау және оның құрылымдық резервтелуі;
2) үздіксіз қуаттау жүйесін ұйымдастыру;
3) деректер қорларын резервтік көшіру;
4) жүйе ресурстарына қолжетімділікті қатаң регламенттеу;
5) есептеу желісінің қауіпсіздігі мен ақпаратты қорғау құралдарын пайдалану;

44. Структурированная кабельная сеть обеспечивает подключение персональных компьютеров, серверов и периферийного оборудования со скоростями передачи пакетов 1 Гбит/сек.
Сетевое оборудование (коммутаторы и др.), соединяющее сервер системы управления базами данных и сервер приложений, а также рабочие станции, имеют пропускную способность не менее 1 Гбит/сек.
Магистральные кабельные соединения совместно с активным оборудованием (модемы) обеспечивают скорость передачи пакетов 512 Кбит/сек и выше.
Все применяемые компоненты кабельных соединений отвечают требованиям стандарта ANSI/TIA/EIA-568-A 1995 Category 5.
Все интерфейсы и стыки аппаратуры соответствовуют требованиям Международного консультативного комитета по телеграфии и телефонии.
45. Окончательный набор всех технических средств определяется на этапе рабочего проектирования автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра.
46. Операционная система серверов обеспечивает:
1) поддержку 64-битных серверных аппаратных платформ;
2) независимость работы прикладных программ от конкретных реализаций аппаратных платформ;
3) прозрачность работы с телекоммуникациями и сетевыми протоколами независимо от физической реализации;
4) многозадачную и многопоточную работу прикладных программ.
Операционная система поддерживает ограничение времени выполнения, количество использования дискового пространства как для пользователей, так и для запускаемых задач.
Операционная система имеет достаточно большое количество уровней приоритета для выполняемых системных и прикладных процессов, а также развитые интегрированные возможности по безопасности и защите сервера и данных.
В комплект системного программного обеспечения сервера входят средства управления сетевыми и информационными ресурсами.
47. Подсистема бесперебойного питания сервера обеспечивает:
электропитание оборудования сервера в течение как минимум 10 минут при отключении электропитания (время, необходимое для корректного завершения работы системного и прикладного программного обеспечения, развернутого на сервере);
защиту оборудования от перенапряжения.
48. Надежность системы обеспечивается следующими средствами:
1) выбором надежного оборудования и его структурным резервированием;
2) организацией системы бесперебойного питания;
3) резервным копированием базы данных;
4) строгой регламентацией доступа к ресурсам системы;
5) использованием средств безопасности вычислительной сети и защиты информации;

6) басқа техникалық, ұйымдастырушылық немесе әкімшілік іс-шаралар.
49. Деректер қорларын қызметкердің қате әрекеттерінен қорғауға қойылатын талаптар жүйені пайдалануға беруге қатысатын қызметкердің тиісті нұсқаулықтарында болуы тиіс. Бұл нұсқаулықтар:
1) қызметкер функциясының бір мәнді шектеуі;
2) автоматтандырылған жұмыс режимінде және қолмен орындалатын технологиялық операцияларды (меню, сыбыр сөздер, бақылау нүктелері, архивтер және т.б.) орындау кезіндегі орын алатын істен шығу жағдайларындағы әрекеттер туралы нұсқауларды қамтуы тиіс
50. Нормативтік құжатқа 8-қосымшада келтірілген векторлық картадағы объектілерді суреттеу қағидасы.
4-тарау. Кадастрлық ақпаратты қауіпсіз сақтауды қамтамасыз ету
51. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі мақсаты ақпараттың жариялануы, жоғалуы, жайылып кетуі, бұрмалануы және жоюылуы, оны заңсыз пайдалану, оны өңдеу және беру жүйелерінде ақпараттың қолжетімсіз болуына әкеліп соқтыратын техникалық құралдар жұмысының бұзылуы нәтижесінде мемлекеттік мүдделерге келтірілетін зиянды болдырмау болып табылады
52. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесінің ақпараттық қауіпсіздігінің негізгі міндеттері:
1) ақпаратты қолжетімдігі шектеулі қызметтік және коммерциялық құпия санатына жатқызуды;
2) ақпараттық қауіпсіздікке келетін қауіп-қатерлер көздерін, мемлекеттік мүдделерге зиян тигізуге, мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесін дамытудың қалыпты жұмыс істеуін бұзуға септігін тигізетін себептер мен жағдайларды дер уақытында анықтауды, бағалауды және болжауды
3) ақпараттық қауіпсіздіктің қауіп-қатерлеріне және ақпараттық қатынастар жүйесіндегі жағымсыз үрдістерге жедел әрекет ету тетіктерін құруды;
4) ақпараттық ресурстарға, техникалық құралдар мен ақпараттық технологияларға жасалатын заңсыз қол сұғушылықтарды тиімді тоқтату, сондай-ақ осы мақсаттарда ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық-құқықтық және техникалық шаралары мен құралдарын пайдалануды;
5) және заңды тұлғалардың заңға қайшы әрекеттерімен мемлекеттік мүдделерге келтірген зияндарын мүмкіндігінше барынша өтеу және ауыздықтау үшін жағдайлар жасауды, ақпараттық қауіпсіздіктің бұзылуының жағымсыз әсерін әлсіретуді және салдарын жоюды қамтамасыз етуі тиіс.
53. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры жүйесінде ақпаратты қорғау үшін қажетті шаралар кешені мына негізгі талаптардың орындалуын қамтамасыз етуі тиіс
1) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпараттық жүйесінде өңделіп енгізілген ақпаратқа рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғау;

6) иными техническими, организационными или административными мероприятиями.
49. Требования к защите баз данных от ошибочных действий персонала содержатся в соответствующих инструкциях персоналу, принимающему участие в эксплуатации системы. В инструкции следует включить:
1) однозначное разграничивание функций персонала;
2) указания о действиях в сбойных ситуациях, как в автоматизированном режиме работы, так и при выполнении ручных технологических операций (меню, подсказки, контрольные точки, архивы и т.д.).
50. Правила рисования объектов на векторной карте представлены в приложении 8 к настоящему Нормативному документу.
Глава 4. Обеспечение безопасного хранения кадастровой информации
51. Основной целью обеспечения информационной безопасности системы государственного градостроительного кадастра является предотвращение ущерба государственным интересам в результате разглашения, утраты, утечки, искажения и уничтожения информации, ее незаконного использования, нарушения работ технических средств, приводящих к недоступности информации в системах ее обработки и передачи.
52. Основными задачами обеспечения информационной безопасности системы государственного градостроительного кадастра являются:
1) отнесение информации к категории ограниченного доступа - служебной и коммерческой тайны;
2) своевременное выявление, оценка и прогнозирование источников угроз информационной безопасности, причин и условий, способствующих нанесению ущерба государственным интересам, нарушению нормального функционирования развития системы государственного градостроительного кадастра;
3) создание механизма оперативного реагирования на угрозы информационной безопасности и негативные тенденции в системе информационных отношений;
4) эффективное пресечение незаконных посягательств на информационные ресурсы, технические средства и информационные технологии, а также использование в этих целях организационно-правовых и технических мер и средств защиты информации;
5) создание условий для максимально возможного возмещения и локализации наносимого государственным интересам ущерба неправомерными действиями физических и юридических лиц, ослабление негативного влияния и ликвидация последствий нарушения информационной безопасности.
53. Комплекс принятых мер для защиты информации в системе государственного градостроительного кадастра должен обеспечивать выполнение следующих основных требований:
1) защиту от несанкционированного доступа к обрабатываемой информации и занесенной в автоматизированную информационную систему государственного градостроительного кадастра;

2) өңдеу, сақтау және байланыс каналдары бойынша беру кезінде ақпаратты жайылып кетуден қорғау;
3) ақпаратпен алмасуға қатысатын пайдаланушылардың түпнұсқалылығын қамтамасыз ету (ақпаратты жіберуші мен алушының түпнұсқалылығын растау);
4) ақпаратқа қол жеткізуді қадағалауды және ақпараттық қауіпсіздік бұзылған жағдайда пайдаланушылардың, мемлекеттік қала құрылысы кадастрына қызмет көрсетуші қызметкерлердің және бөгде тұлғалардың әрекеттерінің заңға қайшы екендігін дәлелдеудің мүмкіндігін қамтамасыз ету;
5) ақпараттандыру құралдарының, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарының ақаулықтары туындаған жағдайда ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету;
6) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік желілері байланысының мемлекеттік каналдары бойынша ақпаратпен алмасуды жүзеге асыру кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
7) электрондық ақпараттық қауіпсіздіктің резервтік көшірмесін дайындауды қамтамасыз ету.
54. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесі ұйымдастырушылық, бағдарламалық және техникалық құралдар кешенін және дәстүрлі құжат айнылымы процесінде, мемлекеттік қала құрылысы кадастрында ақпаратты өңдеу және сақтау кезінде және байланыс каналдары бойынша ақпаратты беру кезінде ақпаратты қорғау жөніндегі шараларды қарастыруы қажет.
55. Ұйымдастырушылық іс-шаралар кешені:
1) құпия сипаттағы жұмыстарға, құжаттар мен ақпаратқа орындаушылардың (пайдаланушылардың, қызмет көрсетуші қызметкердің) қол жеткізуінің рұқсат беру жүйесін белгілеуді;
2) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу бойынша жұмыс жүргізілетін және құпия сипаттағы ақпарат өңделетін (сақталатын, берілетін) ақпараттандыру және коммуникация құралдары орналастырылған орынжайларға орындаушылар мен бөгде тұлғалардың ақпараттандыру құралдары мен коммуникцияларға тікелей қол жеткізуін шектеуді
3) пайдаланушылар мен қызмет көрсететін қызметкердің ақпараттық ресурстарға, өңдеудің (берудің) бағдарламалық құралдарына қол жеткіщуін шектеуді және түрлі деңгейдегі әрі мақсаттағы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпаратын қорғауды;
4) ақпараттың дәстүрлі және машиналық тасымалдауыштарын, кілттерді (кілттік құжатарды) сенімді сақтауды және ұрлауды, айырбастауды және жоюды болдырмайтын олардың айнылымын болжайды.
Серверлік орынжайлар EIA/TIA-569 халықаралық стандартының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
5-тарау. Қазақстан Репсубликасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрына ақпаратты ұсынудың нысаны мен тәртібі
56. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректері қол жетімділік дәрежесіне қарай үш түрге бөлінеді:
1) ашық түр - бұл жалпыға бірдей және заңды және жеке тұлғалардың сауалы бойынша ұсынылатын ашық ақпарат. Құпиялық сипаттағы (мекенжай деректері, төлқұжат деректері, құны туралы деректер және т.б.) ақпараттардан басқа;

2) защиту информации от утечки при ее обработке, хранении и передаче по каналам связи;
3) обеспечение аутентификации пользователей, участвующих в информационном обмене (подтверждение подлинности отправителя и получателя информации);
4) обеспечение контроля доступа к информации и возможности доказательства правомочности действий пользователей, обслуживающего персонала государственного градостроительного кадастра и посторонних лиц при нарушениях информационной безопасности;
5) обеспечение защиты информации при возникновении неисправностей средств информатизации, а также средств защиты информации;
6) обеспечение информационной безопасности при осуществлении информационного обмена по государственным каналам связи единой транспортной сети государственных органов;
7) обеспечение резервной копии электронных информационных ресурсов.
54. Система обеспечения информационной безопасности предусматривает комплекс организационных, программных и технических средств и мер по защите информации в процессе традиционного документооборота, при обработке и хранении информации в государственный градостроительный кадастр и при передаче информации по каналам связи.
55. Комплекс организационных мероприятий предполагает:
1) установление разрешительной системы допуска исполнителей (пользователей, обслуживающего персонала) к работам, документам и информации конфиденциального характера;
2) ограничение доступа исполнителей и посторонних лиц в помещения, где проводятся работы по ведению государственного градостроительного кадастра и размещены средства информатизации и коммуникации, на которых обрабатывается (хранится, передается) информация конфиденциального характера, непосредственно к самим средствам информатизации и коммуникациям;
3) разграничение доступа пользователей и обслуживающего персонала к информационным ресурсам, программным средствам обработки (передачи) и защиты информации государственного градостроительного кадастра различного уровня и назначения;
4) надежное хранение традиционных и машинных носителей информации, ключей (ключевой документации) и их обращение, исключающее их хищение, подмену и уничтожение.
Серверные помещения должны соответствовать требованиям международного стандарта EIA/TIA-569.
Глава 5. Формы и порядок предоставления информации в государственный градостроительный кадастр Республики Казахстан
56. Данные государственного градостроительного кадастра по степени доступа подразделяются на три типа:
1) открытый тип – информация, открытая для общего доступа и предоставления по запросу юридических и физических лиц без ограничения; исключение составляет информация, носящая конфиденциальный характер (адресные данные, паспортные данные, данные о стоимости и т.д.);

2) қызмет бабында пайдаланатын ақпарат түрі - кадастрлардың және мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізуге қатысатын органдар, ведомстволар және қызмет қызметкерлерінің тек қызметтік жағдайда пайдалануына болатын ақпарат;
3) құпия ақпарат түрі – жабық (құпия) сипаттағы ақпарат, оған стратегиялық маңызы бар (қауіпсіздік, арнайы қызмет объектілері, күш-қуат құрылымдары және т.б.) ақпарат жатады.Бұл ақпарат ұлттық қауіпсіздік органдарында аккредитациядан өткен, мемлекеттік құпияны қорғау бөлімшелері бар органдарға беріледі.
57. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына қол жеткізуге шектеуі жоқ ақпараты кез келген тұлғаға немесе ұйымға олардың сауалы бойынша беріледі. Мемлекеттік және коммерциялық құпия санаталатн Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпаратына қол жеткізуге шектеу заңнамада белгіленген тәртіппен айқындалады. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын пайдалану қағаз және (немесе) электронды тасымалдағышта стандартты түрде ресімделгенкадастрлық анықтамаларды, тірек кадастрлық ақпаратын қоса және кадастрлық ақпаратқа тікелей қол жетімділік түрінде, қажетіне қарай мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорында ресми тіркелген бағдарламалық-аппараттық құралдарды пайдалана отырып, танысу және алу нысанында жүзеге асырылады
58. Кадастрлық тірек ақпараты – әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламаларын және қала құрылысы жобаларын және басқа салалық құжаттаманы әзірлеу үшін сұрату (тапсырма) бойынша ұсынылатын аумақты пайдалану жөніндегі кешенді (графикалық және семантикалық) талдау ақпараты.
59. Кадастрлық анықтама пайдаланушылардың сауалы бойынша беріледі, сұралатын мәліметтерден тұрады және ақпараттық сипатта болады.
60. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық-аппараттық кешендерін осы Нормативтік құжатқа 3-тараудың ережелеріне сәйкес қабылдау қажет.
61. Кәсіпорын мемлекеттік қала құрылысы кадастры өзінің жұмысы барысында мемлекеттік қала құрылысы кадастрының бастапқы деректерінің көзі болып табылатын заңды тұлғалармен немесе кадастрлық ақпаратты пайдаланушылармен (тұтынушылармен) өзара әрекет етеді.
62. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының қызметі дерекқорды қалыптастыру және жаңалау үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардан белгіленген тәртіпте мемлекеттік қала құрылысы кадастры деректерінің құрамына сәйкес графикалық, статистикалық, мәтіндік және өзге ақпараттарды алуы қажет.

2) тип информации для служебного пользования - информация, предназначенная только для служебного пользования сотрудников службы кадастра и органов, ведомств и служб, входящих в число участников ведения государственного градостроительного кадастра;
3) тип информации секретный – информация, носящая закрытый (секретный) характер, к которой относится информация, имеющая стратегические назначения (объектов безопасности, спецслужб, силовых структур и т.д.). Данная информация предоставляется органам, имеющим отделы по защите государственных секретов, прошедших аккредитацию в органах национальной безопасности.
57. Информация государственного градостроительного кадастра, не имеющая ограничений доступа, предоставляется физическим и юридическим лицам согласно их запросу. Ограничения доступа к информации государственного градостроительного кадастра, представляющей государственную или коммерческую тайну, устанавливаются в порядке, предусмотренном законодательством. Пользование государственного градостроительного кадастра осуществляется в форме ознакомления и (или) получения стандартно оформленных на бумажных, электронных носителях кадастровых справок, опорной кадастровой информации, а также непосредственного санкционированного доступа к базам данных государственного градостроительного кадастра с применением программно-аппаратных средств.
58. Кадастровая опорная информация - комплексная (графическая и семантическая) аналитическая информация по использованию территории, предоставляемая по запросу (заданию) пользователей для разработки программ социально-экономического развития и градостроительных проектов и другой отраслевой проектной документации.
59. Кадастровая справка выдается по запросу физических и юридических лиц, содержит лишь запрашиваемые сведения и носит информационный характер.
60. Аппаратно-программный комплекс автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра следует принимать в соответствии с положениями главы 3 настоящего Нормативного документа.
61. Предприятие в процессе своей деятельности взаимодействуют с юридическими лицами, являющимися источниками исходных данных государственного градостроительного кадастра или пользователями (потребителями) кадастровой информации.
62. Для формирования и обновления баз данных служба государственного градостроительного кадастра должна получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов графическую, статистическую, текстовую и иную информацию в соответствии с составом данных государственного градостроительного кадастра.

6-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі мемлекеттік ақпараттық жүйелерімен және ақпараттық ресурстармен өзара іс-қимылы
63. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес мемлекеттік органның бірыңғай көлік желілері арқылы электрондық ақпараттық ресурстармен және басқа мемлекеттік ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
64. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының аумақтық деңгейлері арасында ақпаратпен алмасу арнайы байланыс желілерін пайдалана отырып бірыңғай көлік желісі арқылы жүзеге асырылады.
65. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізу үшін ақпарат және (немесе) мәліметтерді ұсыну және олардың мерзімі Қағидада реттеледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қала құрылысы
кадастрын жүргізу жөніндегі
нормативтік құжатқа
1-қосымша
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрлық құжат айналымы 1.1-кестесі. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының кадастрлық құжат айналымы деректер қорының құрылымы
1 - DOC_ACTIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
DATE_START
DATE
Тапсырманы орындауға қосатын күн
DATE_DEADLINE
DATE
Бақылау мерзімі
DATE_PERFORM
DATE
Тапсырманы орындайтын күн
WKIND_GUID
VARCHAR2
32
Жұмыстар түрінің сәйкестендіргіші
SUBJECTF_GUID
VARCHAR2
32
Тапсырма авторының сәйкестендіргіші
SUBJECTT_GUID
VARCHAR2
32
Орындаушының сәйкестендіргіші
DOC_GUID
VARCHAR2
32
Құжаттың сәйкестендіргіші
REQUEST
VARCHAR2
255
Тапсырманың қысқаша мазмұны
RESOLUTION
VARCHAR2
255
Орындаушының бұрыштамасы
ACTIONS_ORDER
NUMBER
10
Тапсырманың тізіміндегі реттік нөмірі
2 - DOC_DEPARTMENTS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
32
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Қазақ тіліндегі атауы
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Басты бөлімшенің сәйкестендіргіші
DESCRIPTION
VARCHAR2
255
Қысқаша сипаттама
3 - DOC_DKINDS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
1500
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
1500
Қазақ тіліндегі атауы
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
PERFORM_TIME
NUMBER
10
Күндер бойынша орындау мерзімі
ANNOTATION
BLOB
Қысқаша сипаттама
LAWS
BLOB
Осы заңнамалық актілер тізбесінің негізінде аталған құжат түрінің күші бар
4 - DOC_DOCS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
CORF_GUID
VARCHAR2
32
1-хат-хабар
(қағаз кімнен)
CORT_GUID
VARCHAR2
32
2-хат-хабар
(кімге арналған)
CREATION_DATE
DATE
Базаға құжатты енгізу күні
DOC_TYPE
NUMBER
10

Глава 6. Взаимодействие автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра с государственными информационными системами и информационными ресурсами
63. Автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра обеспечивает взаимодействие с электронными информационными ресурсами и другими информационными системами посредством единой транспортной сети государственных органов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
64. Обмен информацией между территориальными уровнями государственного градостроительного кадастра осуществляется по единой транспортной сети с использованием выделенных линий связи.
65. Представление информации и (или) сведений для внесения в государственный градостроительный кадастр и их сроки регламентируются Правилами.
Приложение 1 к Нормативному
документу по ведению государственного
градостроительного кадастра
Республики Казахстан
Кадастровый документооборот государственного градостроительного кадастра
Таблица 1.1 Структура базы данных кадастрового документооборота государственного градостроительного кадастра
1 - DOC_ACTIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
DATE_START
DATE
Дата запуска задачи на исполнение
DATE_DEADLINE
DATE
Контрольный срок
DATE_PERFORM
DATE
Дата исполнения задания
WKIND_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор вида работ
SUBJECTF_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор автора задания
SUBJECTT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор исполнителя
DOC_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор документа
REQUEST
VARCHAR2
255
Краткое изложение задачи
RESOLUTION
VARCHAR2
255
Резолюция исполнителя
ACTIONS_ORDER
NUMBER
10
Порядковый номер в списке задач
2 - DOC_DEPARTMENTS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
32
Наименование на русском языке
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Наименования на казахском языке
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор головного подразделения
DESCRIPTION
VARCHAR2
255
Краткое описание
3 - DOC_DKINDS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
1500
Наименование на русском
NAME_KAZ
VARCHAR2
1500
Наименование на казахском
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Уникальныйидентификатор
PERFORM_TIME
NUMBER
10
Срок исполнения в днях
ANNOTATION
BLOB
Краткое описание
LAWS
BLOB
Перечень законодательных актов, на основании которых данный вид документа имеет силу
4 - DOC_DOCS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
CORF_GUID
VARCHAR2
32
Корреспондент 1 (от кого бумага)
CORT_GUID
VARCHAR2
32
Корреспондент 2 (кому предназначается)
CREATION_DATE
DATE
Дата внесения документа в базу
DOC_TYPE
NUMBER
10

Құжаттың түрі (0- кіріс, 1 - шығыс, 2 - ішкі)
DOC_KIND_GUID
VARCHAR2
32
Құжат түрінің сәйкестендіргіші
ANNOTATION
BLOB
Қысқаша сипаттама
LANG
NUMBER
2
Тіл (0 – мемлекеттік,
1- орыс, 2- ағылшын,
3 - өзге)
DUPLICATE
NUMBER
1
Телқұжаттың белгісі (0 – телнұсқа, 1 – телқұжат)
APPLICATION
NUMBER
10
Қосымшалардың саны
SHEETS
NUMBER
10
Парақ саны
PRIOTIRY
NUMBER
1
Басымдық (0-төмен, 1 – орташа, 2 –жоғары)
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Құжатты қорға енгізген пайдаланушының сәйкестендіргіші
5 - DOC_DOINGS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME
VARCHAR2
255
Істер атауы
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Істі қорға енгізген пайдаланушының сәйкестендіргіші
DEPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
Бөлімшенің сәйкестендіргіші
PART
NUMBER
10
Том
CREATION_DATE
DATE
7
Жасалған күні
ARCHIV_DATE
DATE
7
Мұрағаттау күні
COMMENTS
BLOB
Ескертпе
6 - DOC_EXPORTS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUIDа)
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
DATE_EXP
DATE
7
Сыртқа шығарылған күні
DATA
BLOB
Мазмұны
а) Guid жолы бұл жерде *.dex форматындағы шығыс файлдың хэшін қамтиды. Бұрын сыртқа шығарылған файлдарды қайтадан сытқа шығаруды болдырмау үшін қолданылады.
7 – DOC_FILES
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
OWNER_GUID
VARCHAR2
32
Сәйкестендіргіштің иесі (құжаттың, істің, сол сияқты нақты субъектіге және т.б. сілтеме жасалады)
DATA
BLOB
Файлдың мазмұны
FILENAME
VARCHAR2
255
Файлдың аты
8 – DOC_LOGS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Қазақ тіліндегі атауы
START_N
NUMBER
10
Тіркелетін құжаттардың бастапқы нөмірі
CREATE_DATE
DATE
7
Жасалған күні
DAPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
Бөлімшенің сәйкестендіргіші
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Құжатты қорға енгізген пайдаланушының сәйкестендіргіші
ARCHIV_DATE
DATE
Мұрағаттау күні
9 – DOC_MIGRATION_DATA
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
FILENAME
VARCHAR2
255
Файлдың аты
DATA
BLOB
Мазмұны
FILESIZE
NUMBER
10
Файлдың өлшемі
DATE_CREATE
DATE
7
Жасалған күні
USERNAME
VARCHAR2
50
Пайдаланушының аты
DEP_GUID
VARCHAR2
32
Бөлімшенің сәйкестендіргіші
DESCRIPTION
BLOB
Сипаттау
COMMENTS
BLOB
Түсіндірмелер (автоматты жасалады, ақпарат қайсы кестеден алынды және жазба саны)
10 - DOC_MIGRATION_USERS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
LOGIN
VARCHAR2
50
Пайдаланушының логині
PASSWORD
VARCHAR2
16
Құпиясөз
FIO
BLOB
ТАӘ
11 - DOC_POSITIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Қазақ тіліндегі атауы
12 - DOC_PREFIXES
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
PREFIX_NAME
VARCHAR2
250
Префикстің мәтіні
LOG_GUID
VARCHAR2
32
Журналдың сәйкестендіргіші
13 - DOC_PRINTED_REPORTS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
TEMPLATE_GUID
VARCHAR2
32
Шаблонның сәйкестендіргіші
PRINT_DATE
DATE
Басу күні
USERNAME
VARCHAR2
32
Пайдаланушының аты
DATA
BLOB
Мазмұны
14 - DOC_PRIVELEGES
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
USERNAME
VARCHAR2
20
Пайдаланушының аты
PRIV_ADDEDIT_SUBJECTS
VARCHAR2
100
қосу/ субъектілерді редакциялау
PRIV_ADDEDIT_BOOKS
VARCHAR2
100
қосу/ журналдарды редакциялау
PRIV_ADDEDIT_DOINGS
VARCHAR2
100
қосу/істерді редакциялау
PRIV_ARCHIVES
VARCHAR2
100
Мұрағаттық ақпаратқа қол жеткізу
PRIV_PRINT_BOOKS
VARCHAR2
100
Журналдарды басуға артықшылық
PRIV_PRINT_REPORTS
VARCHAR2
100
Есептерді басуға артықшылық
PRIV_REGISTER
VARCHAR2
100
Құжаттарды тіркеуге артықшылық
PRIV_IMPORT
VARCHAR2
100
Деректерді импорттауға артықшылық
PRIV_EXPORT
VARCHAR2
100
Деректерді экспорттауға артықшылық
15 - DOC_RELATIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
LOG_GUIDа)
VARCHAR2
32
Журналдың сәйкестендіргіші
REG_NUMBER а)
NUMBER
10
Тіркеу нөмірі
PREFIX_NAME
VARCHAR2
250
Префикс
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Құжатты тіркеген пайдаланушының сәйкестендіргіші
DOC_GUID
VARCHAR2
32
Құжаттың сәйкестендіргіші
DOING_GUIDб)
VARCHAR2
32
Істің сәйкестендіргіші
COMMENTS
VARCHAR2
250
Түсіндірмелер
RESERVED
VARCHAR2
1
Резервтегі нөмірдің белгісі
_______________
а) LOG_GUID, REG_NUMBER жолы болса, тіркеу журналына жазба түсіріледі.
б) DOING_GUID жолында жазба болса, құжатты іске тіркейді.
16 - DOC_SUBJECT
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
SUBJECT_TYPE_GUID
VARCHAR2
32
Субъекті түріндегі сәйкестендіргіш
NAME_LAST
VARCHAR2
250
Тегі / Орыс тіліндегі атауы
NAME_FIRST
VARCHAR2
250
Аты/ Қазақ тіліндегі атауы
NAME_MIDDLE
VARCHAR2
250
Әкесінің аты/…
RNN
CHAR
12
СТН
UIN
CHAR
12
ЖСН
DATER
DATE
7
Туған күні/ тіркеу
ADDRESS_RUS
VARCHAR2
250
Орыс тіліндегі мекен-жайы
ADDRESS_KAZ
VARCHAR2
250
Қазақ тіліндегі мекен-жайы
COMMENTS
BLOB
Ескертпе
17 - DOC_SUBJECT_TYPE
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
250
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
250
Қазақ тіліндегі атауы
NAME_AB_RUS
VARCHAR2
250
Орыс тіліндегі қысқартылған атауы
NAME_AB_KAZ
VARCHAR2
250
Қазақ тіліндегі қысқартылған атауы
JURIDICAL
NUMBER
1
Заңды тұлға белгісі
18 - DOC_TBL_RELATIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
TBL
VARCHAR2
25
Бас кестенің атауы
TBL_KEY
VARCHAR2
50
Бас кестенің негізгі белгісі
RELATED_TBL
VARCHAR2
25
Байланысты кестенің атауы
RELATED_TBL_KEY
VARCHAR2
50
Байланысты кестенің негізгі белгісі
STRIGHTа)
NUMBER
1
Тәртіп (тура/ керісінше)
19 - DOC_TBLS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
TBL
VARCHAR2
25
Кестенің атауы
SPINE_RUS
VARCHAR2
100
Орысша сипаттамасы
SPINE_KAZ
VARCHAR2
100
Қазақша сипаттамасы
AVATAR
BLOB
Сурет
20 - DOC_TEMPLATES
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NM
VARCHAR2
100
Атауы
DATA
BLOB
Мазмұны
FILTER_DATAа)
BLOB
Фильтрлерді қолдану туралы ақпарат
RMODE
NUMBER
10
1 –шығыс нысандары үшін.
0- есептер үшін
_______________
а) а)FITER_DATA жолы деректерді іріктеуде пайдаланылатын фильтрлерді тез жасау үшін қызмет етеді.
21 - DOC_USERS_ASSOCIATIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
USERNAME
VARCHAR2
20
Пайдаланушының аты
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Субъектінің сәйкестендіргіші
POSITION_GUID
VARCHAR2
32
Лауазымның сәйкестендіргіші
DEPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
бөлімнің сәйкестендіргіші
DATE_DELETEа)
DATE
7
Жойылған күні
_______________
а) DATE_DELETE қызметкер өзге лауазымға, болмаса басқа бөлімге ауысса, сондай-ақ деректердің тұтастығын қамтамасыз ету үшін пайдаланушы жойған кезде толтырылады.
22 - DOC_VECTORS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Графикалық файлмен байланысты сәйкестендіргіш
DATA
BLOB
Мазмұны
23 - DOC_WKINDS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Бірегей сәйкестендіргіш
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Орыс тіліндегі атауы
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Қазақ тіліндегі атауы
24 - USERS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
USERNAME
VARCHAR2
20
Пайдаланушылар
FIO
VARCHAR2
250
ТАӘ
25 - USERS_ASSOCIATIONS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
USERNAME
VARCHAR2
20
Пайдаланушының аты
APPLICATION_TYPE
VARCHAR2
20
Қол жетімді модуль
26 - ALL_SETTINGS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
USERNAME
VARCHAR2
250
Пайдаланушының аты
KEYVAL
VARCHAR2
250
Парамертлер атауы
VALUE
BLOB
Мәні
27 - OBJECT_BINDS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GGK_OBJECT_GUID
VARCHAR2
32
Кадастрлық объектінің сәйкестендіргіші
DOC_OBJECT_GUIDа)
VARCHAR2
32
Құжат айналымы объектісінің сәйкестендіргіші
BREAKER
VARCHAR2
20
Байланысты бұзған пайдаланушы
BINDER
VARCHAR2
20
Байланысты қалпына келтірген пайдаланушы
BIND_DATE
BIND_DATE
7
Байланысқан күні
BREAK_DATE
BREAK_DATE
7
Байланысты бұзған күні
_______________
а) DOC_OBJECT_GUID істің сәйкестендіргіші, сол сияқты құжаттың сәйкестендіргіші ретінде де модель бола алады.
28 - DOC_GROUPS
Өріс
Түрі
Ұзындығы
Сипаттамасы
ID
NUMBER
10
Сәйкестендіргіш
GUID
VARCHAR2
32
Құжаттың сәйкестендіргіші
DOING_GUID
VARCHAR2
32
Істің сәйкестендіргіші
NM
VARCHAR2

Вид документа (0- входящий, 1 – исходящий, 2 - внутренний)
DOC_KIND_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор вида документа
ANNOTATION
BLOB
Краткое описание
LANG
NUMBER
2
Язык (0 - государственный, 1- русский, 2- английский, 3 - иной)
DUPLICATE
NUMBER
1
Признак дубликата (0 – оригинал, 1 – дубликат)
APPLICATION
NUMBER
10
Количество приложений
SHEETS
NUMBER
10
Количество листов
PRIOTIRY
NUMBER
1
Приоритет (0-низкий, 1 – средний, 2 – высокий)
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор пользователя, заносившего документ в базу
5 - DOC_DOINGS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME
VARCHAR2
255
Наименование дела
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор пользователя, заносившего дело в базу
DEPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор подразделения
PART
NUMBER
10
Том
CREATION_DATE
DATE
7
Дата создания
ARCHIV_DATE
DATE
7
Дата архивации
COMMENTS
BLOB
Примечания
6 - DOC_EXPORTS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUIDа)
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
DATE_EXP
DATE
7
Дата экспорта
DATA
BLOB
Содержимое
а) Поле GUID содержит в данном случае хэш выходного файла в формате *.dex). Применяется для исключения ранее экспортированных данных при повторном экспорте.
7 – DOC_FILES
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
OWNER_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор владельца (может ссылаться как на документ, так и на дело, на определенный субъект и т.д.)
DATA
BLOB
Содержимое файла
FILENAME
VARCHAR2
255
Имя файла
8 – DOC_LOGS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Наименование на русском
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Наименование на казахском
START_N
NUMBER
10
Начальный номер регистрируемых документов
CREATE_DATE
DATE
7
Дата создания
DAPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор подразделения
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор пользователя, заносившего документ в базу
ARCHIV_DATE
DATE
Дата архивации
9 – DOC_MIGRATION_DATA
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
FILENAME
VARCHAR2
255
Имя файла
DATA
BLOB
Содержимое
FILESIZE
NUMBER
10
Размер файла
DATE_CREATE
DATE
7
Дата создания
USERNAME
VARCHAR2
50
Имя пользователя
DEP_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор подразделения
DESCRIPTION
BLOB
Описание
COMMENTS
BLOB
Комментарии (создаются автоматически, информация о том, из каких табличек производилась выгрузка и количество записей)
10 - DOC_MIGRATION_USERS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
LOGIN
VARCHAR2
50
Логин пользователя
PASSWORD
VARCHAR2
16
Пароль
FIO
BLOB
ФИО
11 - DOC_POSITIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Наименование на русском
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Наименование на казахском
12 - DOC_PREFIXES
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
PREFIX_NAME
VARCHAR2
250
Текст префикса
LOG_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор журнала
13 - DOC_PRINTED_REPORTS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
TEMPLATE_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор шаблона
PRINT_DATE
DATE
Дата печати
USERNAME
VARCHAR2
32
Имя пользователя
DATA
BLOB
Содержимое
14 - DOC_PRIVELEGES
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
USERNAME
VARCHAR2
20
Имя пользователя
PRIV_ADDEDIT_SUBJECTS
VARCHAR2
100
Добавление/ редактирование субъектов
PRIV_ADDEDIT_BOOKS
VARCHAR2
100
Добавление/ редактирование журналов
PRIV_ADDEDIT_DOINGS
VARCHAR2
100
Добавление/ редактирование дел
PRIV_ARCHIVES
VARCHAR2
100
Доступ к архивной информации
PRIV_PRINT_BOOKS
VARCHAR2
100
Привилегия на печать журналов
PRIV_PRINT_REPORTS
VARCHAR2
100
Привилегия на печать отчетов
PRIV_REGISTER
VARCHAR2
100
Привилегия на регистрацию документов
PRIV_IMPORT
VARCHAR2
100
Привилегия на импорт данных
PRIV_EXPORT
VARCHAR2
100
Привилегия на экспорт данных
15 - DOC_RELATIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
LOG_GUIDа)
VARCHAR2
32
Идентификатор журнала
REG_NUMBER а)
NUMBER
10
Регистрационный номер
PREFIX_NAME
VARCHAR2
250
Префикс
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор пользователя, зарегистрировавшего документ
DOC_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор документа
DOING_GUIDб)
VARCHAR2
32
Идентификатор дела
COMMENTS
VARCHAR2
250
Комментарии
RESERVED
VARCHAR2
1
Признак номера, находящегося в резерве
_______________
а) При наличии поля LOG_GUID, REG_NUMBER – запись в регистрационном журнале.
б) При наличии записи в поле DOING_GUID – привязка документа к делу.
16 - DOC_SUBJECT
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
SUBJECT_TYPE_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор типа субъекта
NAME_LAST
VARCHAR2
250
Фамилия /Наименование на русском
NAME_FIRST
VARCHAR2
250
Имя/Наименование на казахском
NAME_MIDDLE
VARCHAR2
250
Отчество/…
RNN
CHAR
12
РНН
UIN
CHAR
12
ИНН
DATER
DATE
7
Дата рождения/ регистрации
ADDRESS_RUS
VARCHAR2
250
Адрес на русском
ADDRESS_KAZ
VARCHAR2
250
Адрес на казахском
COMMENTS
BLOB
Примечание
17 - DOC_SUBJECT_TYPE
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
250
Наименование на русском
NAME_KAZ
VARCHAR2
250
Наименование на казахском
NAME_AB_RUS
VARCHAR2
250
Сокращенное название на русском
NAME_AB_KAZ
VARCHAR2
250
Сокращенное название на казахском
JURIDICAL
NUMBER
1
Признак юридического лица
18 - DOC_TBL_RELATIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
TBL
VARCHAR2
25
Наименование главной таблицы
TBL_KEY
VARCHAR2
50
Ключевой атрибут главной таблицы
RELATED_TBL
VARCHAR2
25
Наименование связанной таблицы
RELATED_TBL_KEY
VARCHAR2
50
Ключевой атрибут связанной таблицы
STRIGHTа)
NUMBER
1
Порядок (прямой/ обратный)
19 - DOC_TBLS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
TBL
VARCHAR2
25
Наименование таблицы
SPINE_RUS
VARCHAR2
100
Описание на русском
SPINE_KAZ
VARCHAR2
100
Описание на казахском
AVATAR
BLOB
Картинка
20 - DOC_TEMPLATES
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NM
VARCHAR2
100
Наименование
DATA
BLOB
Содержимое
FILTER_DATAа)
BLOB
Информация о применимых фильтрах
RMODE
NUMBER
10
1 – для выходных форм.
0 – для отчетов
_______________
а) Поле FITER_DATA служит для динамического создания фильтров, используемых для выборки данных.
21 - DOC_USERS_ASSOCIATIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
USERNAME
VARCHAR2
20
Имя пользователя
PERSON_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор субъекта
POSITION_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор должности
DEPARTMENT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор отдела
DATE_DELETEа)
DATE
7
Дата удаления
_______________
а) DATE_DELETE заполняется при переводе сотрудника на иную должность, либо в иное подразделение, а также при удалении пользователя из системы с целью обеспечения целостности данных.
22 - DOC_VECTORS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
PARENT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор связанного графического файла
DATA
BLOB
Содержимое
23 - DOC_WKINDS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Уникальный идентификатор
NAME_RUS
VARCHAR2
255
Наименование на русском
NAME_KAZ
VARCHAR2
255
Наименование на казахском
24 - USERS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
USERNAME
VARCHAR2
20
Пользователи
FIO
VARCHAR2
250
ФИО
25 - USERS_ASSOCIATIONS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
USERNAME
VARCHAR2
20
Имя пользователя
APPLICATION_TYPE
VARCHAR2
20
Доступный модуль
26 - ALL_SETTINGS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
USERNAME
VARCHAR2
250
Имя пользователя
KEYVAL
VARCHAR2
250
Наименование параметра
VALUE
BLOB
Значение
27 - OBJECT_BINDS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GGK_OBJECT_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор кадастрового объекта
DOC_OBJECT_GUIDа)
VARCHAR2
32
Идентификатор объекта документооборота
BREAKER
VARCHAR2
20
Пользователь, разорвавший связь
BINDER
VARCHAR2
20
Пользователь, установивший связь
BIND_DATE
BIND_DATE
7
Дата связывания
BREAK_DATE
BREAK_DATE
7
Дата разрыва связи
_______________
а) В качестве DOC_OBJECT_GUID могут выступать как идентификатор дела, так и идентификатор документа.
28 - DOC_GROUPS
Поле
Тип
Длина
Описание
ID
NUMBER
10
Идентификатор
GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор документа
DOING_GUID
VARCHAR2
32
Идентификатор дела
NM
VARCHAR2

Республикалық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы графикалық деректер қорының құрылымы 3.1-кесте – Республикалық деңгейдегі (RP) мемлекеттік қала құрылысы графикалық деректердің кеңістіктік объектілерінің топтары мен сыныбы
Кеңістіктік объектілері сыныбының топтары
Кеңістіктік объектілер сыныптары
Геометрикалық ұсыныстың түрі
Атауы
Сипаттамасы
Атауы
Сипаттамасы
1
RP_GEO
Геодезиялық объектілер
1.1
RP_GEO_gp
Геодезиялық пунктер
нүкте
1.2
RP_GEO_pnt
Геодезия нүктесі
нүкте
1.3
RP_GEO_pol
Орындалған жұмыстардың көлемі
полигон
2
RP_RLF
Жер бедері
2.1
RP_RLF_elev
Жердің жоғарғы белгілері
нүкте
2.2
RP_RLF_pnt
Жоғарғы белгілері жоқ жер бедері
нүкте
2.3
RP_RLF_gor
Көкжиектер
сызық
2.4
RP_RLF_lin
Көкжиектері жоқ жер бедері
сызық
2.5
RP_RLF_pol
Жер бедерінің полигоналды объектілері
полигон
3
RP_ADM
Әкімшілік-аумақтық бөлініс
3.1
RP_ADM_lin
Мемлекеттің, облыстардың, аудандардың, селолық округтердің шекаралары
сызық
3.2
RP_ADM_pol
Мемлекеттің, облыстардың, аудандардың, селолық округтердің аумағы
полигон
3.3
RP_ADM_NP - Елді мекендер

Таблица 3.1 - Наборы и классы пространственных объектов графических данных государственного градостроительного кадастра Республиканского уровня (RP)
Наборы классов пространственных объектов
Классы пространственных объектов
Тип геометрического представления
Наименование
Описание
Наименование
Описание
1
RP_GEO
Геодезические объекты
1.1
RP_GEO_gp
Геодезические пункты
точка
1.2
RP_GEO_pnt
Точки геодезии
точка
1.3
RP_GEO_pol
Объем выполненных работ
полигон
2
RP_RLF
Рельеф
2.1
RP_RLF_elev
Высотные отметки земли
точка
2.2
RP_RLF_pnt
Рельеф не выраженный высотными отметками
точка
2.3
RP_RLF_gor
Горизонтали
линия
2.4
RP_RLF_lin
Рельеф не выраженный горизонталями
линия
2.5
RP_RLF_pol
Полигональные объекты рельефа
полигон
3
RP_ADM
Административно-территориальное деление
3.1
RP_ADM_lin
Граница Государства, областей, районов, сельских округов
линия
3.2
RP_ADM_pol
Территория Государства, областей, районов, сельских округов
полигон
3.3
RP_ADM_NP - Населенные пункты

3.3.1
RP_ADM_NP_pol
Елді мекендер полигон
полигон
3.3.2
RP_ADM_NP_pnt
Елді мекендер нүкте
нүкте
4
RP_GS
Гидрография, гидротехникалық құрылыстар
4.1
RP_GS_HDR - Гидрография объектілері
4.1.1
RP_GS_HDR_pnt
Нүктелік гидрографиялық объектілер
нүкте
4.1.2
RP_GS_HDR_lin
Сызықтық гидрографиялық объектілер
сызық
4.1.3
RP_GS_HDR_pol
Гидрографиялық полигональды объектілері
полигон
4.2
RP_GS_ HDT - Гидротехникалық объектілер
4.2.1
RP_GS_HDT_pnt
Гидротехникалық құрылыстар нүктелік
нүкте

3.3.1
RP_ADM_NP_pol
Населенные пункты полигон
полигон
3.3.2
RP_ADM_NP_pnt
Населенные пункты точка
точка
4
RP_GS
Гидрография, гидротехнические сооружения
4.1
RP_GS_HDR - Объекты гидрографии
4.1.1
RP_GS_HDR_pnt
Объекты гидрографии точечные
точка
4.1.2
RP_GS_HDR_lin
Объекты гидрографии линейные
линия
4.1.3
RP_GS_HDR_pol
Объекты гидрографии полигональные
полигон
4.2
RP_GS_ HDT - Гидротехнические объекты
4.2.1
RP_GS_HDT_pnt
Гидротехнические сооружения точечные
точка

4.2.2
RP_GS_HDT_lin
Жерді суландыру және гидротехникалық сызықтық ғимараттар
сызық
4.2.3
RP_GS_HDT_pol
Жерді суландыру және гидротехникалық полигональдық ғимараттар
полигон
5
RP_TS
Көлік желісі
5.1
RP_TS_RDC – Автомобиль көлігі
5.1.1
RP_TS_RDC_pnt
Автомобиль көліктерінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.1.2
RP_TS_RDC_lin
Автомобиль жолдары және сызықтық құрылыстар
сызық
5.2
RP_TS_RRS Теміржол көлігі
5.2.1
RP_TS_RRS_pnt
Теміржол көліктерінің құрылысы нүктелік
нүкте

4.2.2
RP_GS_HDT_lin
Ирригация и гидротехнические сооружения линейные
линия
4.2.3
RP_GS_HDT_pol
Ирригация и гидротехнические сооружения полигональные
полигон
5
RP_TS
Транспортная сеть
5.1
RP_TS_RDC – Автомобильный транспорт
5.1.1
RP_TS_RDC_pnt
Сооружения автомобильного транспорта точечные
точка
5.1.2
RP_TS_RDC_lin
Автомобильные дороги и линейные сооружения
линия
5.2
RP_TS_RRS Железнодорожный транспорт
5.2.1
RP_TS_RRS_pnt
Сооружения железнодорожного транспорта точечные
точка

5.2.2
RP_TS_RRS_lin
Теміржолдар және сызықтық құрылыстар
сызық
5.3
RP_TS_VOD – Су көлігі
5.3.1
RP_TS_VOD_pnt
Су көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.3.2
RP_TS_VOD_lin
Су жолдары
сызық
5.4
RP_TS_AIR – Әуе көлігі
5.4.1
RP_TS_AIR_pnt
Әуе көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.5
RP_TS_TRT – Құбыр көлігі
5.5.1
RP_TS_TRT_pnt
Құбыр көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.5.2
RP_TS_TRT_lin
Көлік құбыры (мұнай құбыры, газ құбыры, су құбыры)
сызық
5.6
RP_TS_tlc
Транспортно-логистический центр (ТЛЦ)
Көлік – логистикалық орталығы (КЛО)
6
RP_ENG
Инженерлік инфрақұрылым
6.1
RN_ENG_EL - Энергиямен қамтамасыз ету
6.1.1
RP_ENG_EL_pnt
Энергиямен қамтамасыз ету объектілері нүктелік
нүкте
6.1.2
RP_ENG_EL_lin
Энергиямен қамтамасыз ету объектілері сызықтық
сызық
6.2
RN_ENG_TEL – Байланыс және телекоммуникация объектілері
6.2.1
RP_ENG_TEL_pnt
Телекоммуникаця объектілері нүктелік
нүкте
6.2.2
RP_ENG_TEL_lin
Телекоммуникаця объектілері сызықтық
сызық
7
RP_VG
Өсімдік, топырақ
7.1
RP_VG_pnt
Өсімдік объектілері және нүктелік топырақ
нүкте
7.2
RP_VG_lin
Өсімдік объектілері және сызықтық топырақ
сызық
7.3
RP_VG_pol
Өсімдік объектілері және полигоналды топырақ
полигон
8
RP_PR
Өндірістік инфрақұрылым
8.1
RP_PR_IND – Өнеркәсіп

5.2.2
RP_TS_RRS_lin
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
5.3
RP_TS_VOD – Водный транспорт
5.3.1
RP_TS_VOD_pnt
Сооружения водного транспорта точечные
точка
5.3.2
RP_TS_VOD_lin
Водные пути
линия
5.4
RP_TS_AIR – Воздушный транспорт
5.4.1
RP_TS_AIR_pnt
Сооружения воздушного транспорта точечные
точка
5.5
RP_TS_TRT – Трубопроводный транспорт
5.5.1
RP_TS_TRT_pnt
Сооружения трубопроводного транспорта точечные
точка
5.5.2
RP_TS_TRT_lin
Транспортные трубопроводы (нефтепровод, газопровод, водопровод)
линия
5.6
RP_TS_tlc
Транспортно-логистический центр (ТЛЦ)
точка
6
RP_ENG
Инженерная инфраструктура
6.1
RN_ENG_EL - Энергоснабжение
6.1.1
RP_ENG_EL_pnt
Объекты энергоснабжения точечные
точка
6.1.2
RP_ENG_EL_lin
Объекты энергоснабжения линейные
линия
6.2
RN_ENG_TEL – Объекты связи и телекоммуникаций
6.2.1
RP_ENG_TEL_pnt
Объекты телекоммуникаций точечные
точка
6.2.2
RP_ENG_TEL_lin
Объекты телекоммуникаций линейные
линия
7
RP_VG
Растительность, грунты
7.1
RP_VG_pnt
Растительные объекты и грунты точечные
точка
7.2
RP_VG_lin
Растительные объекты и грунты линейные
линия
7.3
RP_VG_pol
Растительные объекты и грунты полигональные
полигон
8
RP_PR
Производственная инфраструктура
8.1
RP_PR_IND - Промышленность

9.3.1
RP_SC_ECO_pol
Экологиялық объектілері полигоналды
полигон
9.3.2
RP_SC_ECO_pnt
Экологиялық объектілері нүктелік
нүкте
3.2-кесте – Республикалық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының кеңістік объектілері сыныптарының атрибутивтік өрістері
1. RP_GEO - ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР
1.1 RP_GEO_gp - Геодезиялық пунктер
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
HEIGHT
Объектінің биіктігі, м
Double
-
ELEVATION_C
Объекті орталығының биіктік белгісі, м
Double
-
ELEVATION_Z
Жердің биіктік белгісі, м
Double
-
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
1.2 RP_GEO_pnt - Геодизия нүктелері
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
NAME_OBJECT
Файл атауы
Text
100
X
X
Double
-
Y
Y
Double
-
H
H
Double
-
STAGE
Өңдеу кезеңі (иә/жоқ)
Text
100
NUMBER
Нөмері
Double
-
DEPARTMENT
Ұйым
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_SURVEY
Түсірілім күні
Data
8
DATA_PROCESS
Камеральды өңдеу күні
Data
8
RESPONSIBLE_SURVE
Түсірілімге жауапты
Text
100
RESPONSIBLE
Өңдеуге жауапты
Text
100
1.3 RP_GEO_pol - Орындалған жұмыстардың көлемі
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
DEPARTMENT
Ұйым
Text
100
NOMENCLATURE
Номенклатура
Text
100
RESPONSIBLE_SURVE
Түсірілімге жауапты
Text
100
DATA_START
Түсірілімді өңдеудің басы
Data
8
DATA_RECEPTION
Түсірілімді қабылдау күні
Data
8
AMOUNT_PNT
Нүктелердің саны
Double
-
DATA_REMAKE
Өңдеуге арналған түсірілімді беру күні
Data
8
DATA_FINISH
Өңделген түсірмелерді қабылдау күні
Data
8
AMOUNT_FINISH
Өнделген нүктенің саны
Double
-
TOTAL_PNT
Нүктенің барлығы
Double
-
NOTE
Ескертпе
Text
100
2. RP_RELIEF – ЖЕР БЕДЕР
2.1 RP_RLF_elev - Жердің жоғары белгілері
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
ELEVATION
Объектінің биіктігі, м
Double
-
DATA
Түсірілім күні (күні, айы)
Data
8
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
2.2 RP_RLF_pnt - Жоғары биіктікте көрсетілмеген жер бедер
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
ELEVATION
Объектінің биіктігі, м
Double
-
WIDTH
Объектінің ені, м
Double
-
HEIGHT
Объектінің биіктігі, м
Double
-
DEPHT
Объектінің тереңдігі, м
Double
-
DATE
Түсірілім күні (саны, айы)
Text
20
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

9.3.1
RP_SC_ECO_pol
Экологические объекты полигональные
полигон
9.3.2
RP_SC_ECO_pnt
Экологические объекты точечные
точка
Таблица 3.2 - Атрибутивные поля классов пространственных объектов государственного градостроительного кадастра Республиканского уровня
1. RP_GEO - ГЕОДЕЗИЧЕСКИЕ ОБЪЕКТЫ
1.1 RP_GEO_gp - Геодезические пункты
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
HEIGHT
Высота объекта, м
Double
-
ELEVATION_C
Отметка высоты центра
объекта, м
Double
-
ELEVATION_Z
Отметка высоты земли, м
Double
-
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
1.2 RP_GEO_pnt - Точки геодезии
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
NAME_OBJECT
Наименование файла
Text
100
X
X
Double
-
Y
Y
Double
-
H
H
Double
-
STAGE
Стадия обработки (да/нет)
Text
100
NUMBER
Номер
Double
-
DEPARTMENT
Организация
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_SURVEY
Дата съемки
Data
8
DATA_PROCESS
Дата камеральной обработки
Data
8
RESPONSIBLE_SURVE
Ответственный за съемку
Text
100
RESPONSIBLE
Ответственный за обработку
Text
100
1.3 RP_GEO_pol - Объем выполненных работ
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
DEPARTMENT
Организация
Text
100
NOMENCLATURE
Номенклатура
Text
100
RESPONSIBLE_SURVE
Ответственный за съемку
Text
100
DATA_START
Начало обработки съемки
Data
8
DATA_RECEPTION
Дата приема съемки
Data
8
AMOUNT_PNT
Количество точек
Double
-
DATA_REMAKE
Дата выдачи съемки на доработку
Data
8
DATA_FINISH
Дата приема доработанной съемки
Data
8
AMOUNT_FINISH
Количество доработанных точек
Double
-
TOTAL_PNT
Точек всего
Double
-
NOTE
Примечание
Text
100
2. RP_RELIEF - РЕЛЬЕФ
2.1 RP_RLF_elev - Высотные отметки земли
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
ELEVATION
Отметка высоты земли, м
Double
-
DATA
Дата съемки (число, месяц)
Data
8
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
2.2 RP_RLF_pnt - Рельеф не выраженный высотными отметками
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
ELEVATION
Отметка высоты земли, м
Double
-
WIDTH
Ширина объекта, м
Double
-
HEIGHT
Высота объекта, м
Double
-
DEPHT
Глубина объекта, м
Double
-
DATE
Дата съемки (число, месяц)
Text
20
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

3.3 RP_ADM_NP - Елді мекендер
3.3.1 RP_ADM_NP_pol - Елді мекендер полигоналды
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің сәйкестендіргіші
Text
100
NAME_OBJECT_OLD
Ескі объектінің атауы
Text
100
NAME_OBJECT_KZ
Объектінің атауы қазақ тілінде
Text
100
OBLAST
Облыстың атауы
Text
100
REGION
Ауданның атауы
Text
100
KATO
ӘАОЖ кодтары
Text
100
STATUS
Мәртебе
Text
100
CHISLENNOST
Елді мекен саны
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
3.3.2 RP_ADM_NP_pnt - Елді мекендер нүктелік
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
NAME_OBJECT_OLD
Ескі объектінің атауы
Text
100
NAME_OBJECT_KZ
Объектінің атауы қазақ тілінде
Text
100
OBLAST
Облыстың атауы
Text
100
REGION
Ауданның атауы
Text
100
KATO
ӘАОЖ кодтары
Text
100
STATUS
Мәртебе
Text
100
CHISLENNOST
Елді мекен саны
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
4. RP_GS - ГИДРОГРАФИЯ И ГИДРОТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСТАР
4.1 RP_GS_HDR - Гидрография объектілері
4.1.1 RP_GS_HDR_pnt - Гидрографиялық объектілер нүктелік
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ кодтары
Text
100
LOCATION
Орналасқан жері
Text
100
VH_BASSEIN
СШТ заттары
Text
100
GENETIC
Генетикалық құрылым
Text
100
DATA_EXP
Пайдалануға берілген жыл
Data
8
SROK_EXP
Пайдалану мерзімі
Text
100
CONDITION
Объектінің жағдайы
Text
100
MINERALIZATION
Минерализация, гр
Text
100
CHEMICAL
Химиялық құрам
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
4.1.2 RP_GS_HDR_lin - Гидрография объектілері сызықтық
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
VH_BASSEIN
СШТ заттары
Text
100
USTYE
Саға
Text
100
LENGHT
Объектінің ұзындығы, км
Double
-
WIDHT
Объектінің ені, км
Double
-
DEPHT
Объектінің тереңдігі, км
Double
-
SPEED
Объектінің жылдамдығы, м/с
Double
-
AREA
Су жинағыштың алаңы, км2
Double
-
AMOUNT_PRITOK
Негізгі тармақтың саны
Text
100
VOLUME_GOD_STOK
Жылдық ағынның көлемі, км3
Double
-
VOLUME_SRED
Орташа көпжылдық ағының көлемі, _км3
Double
-
CONDITION
Объектінің жағдайы
Text
20
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

3.3 RP_ADM_NP - Населенные пункты
3.3.1 RP_ADM_NP_pol - Населенные пункты полигон
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
NAME_OBJECT_OLD
Наименование объекта старое
Text
100
NAME_OBJECT_KZ
Наименование объекта на казахском языке
Text
100
OBLAST
Наименование области
Text
100
REGION
Наименование района
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
STATUS
Статус
Text
100
CHISLENNOST
Численность населения
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
3.3.2 RP_ADM_NP_pnt - Населенные пункты точка
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
NAME_OBJECT_OLD
Наименование объекта старое
Text
100
NAME_OBJECT_KZ
Наименование объекта на казахском языке
Text
100
OBLAST
Наименование области
Text
100
REGION
Наименование района
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
STATUS
Статус
Text
100
CHISLENNOST
Численность населения
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
4. RP_GS - ГИДРОГРАФИЯ И ГИДРОТЕХНИЧЕСКИЕ СООРУЖЕНИЯ
4.1 RP_GS_HDR - Объекты гидрографии
4.1.1 RP_GS_HDR_pnt - Объекты гидрографии точечные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
LOCATION
Месторасположение
Text
100
VH_BASSEIN
Принадлежность к ВХБ
Text
100
GENETIC
Генетическое строение
Text
100
DATA_EXP
Год ввода в эксплуатацию
Data
8
SROK_EXP
Срок эксплуатации
Text
100
CONDITION
Состояние объекта
Text
100
MINERALIZATION
Минерализация, гр
Text
100
CHEMICAL
Химический состав
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
4.1.2 RP_GS_HDR_lin - Объекты гидрографии линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
VH_BASSEIN
Принадлежность к ВХБ
Text
100
USTYE
Устье
Text
100
LENGHT
Длина объекта, км
Double
-
WIDHT
Ширина объекта, км
Double
-
DEPHT
Глубина объекта, км
Double
-
SPEED
Скорость объекта, м/с
Double
-
AREA
Площадь водосбора, км2
Double
-
AMOUNT_PRITOK
Количество основных притоков
Text
100
VOLUME_GOD_STOK
Объем годового стока, км3
Double
-
VOLUME_SRED
Объем среднемноголетнего стока_км3
Double
-
CONDITION
Состояние объекта
Text
20
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

4.2.3 RP_GS_HDT_pol - Жерді суландыру және гидротехникалық сызықтық ғимараттар полигондық
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
VH_BASSEIN
СШТ заттары
Text
100
AREA
Су айнасының алаңы, км2
Double
-
VOLUME
Жалпы көлемі, км3
Double
-
VOLUME_P
Пайдалы көлемі, км3
Double
-
PROPUSK
Жібергіш қабілеті, м3/сек
DATA_EXP
Пайдалануға берілген жыл
Data
8
TYP
Түрі
Text
100
LENGHT
Объектінің ұзындығы, м
Double
-
WIDHT
Объектінің ені, м
Double
-
HEIGHT
Объектінің биіктігі, м
Double
-
DEPHT
Объектінің тереңдігі, м
Double
-
CONDITION
Объектінің жағдайы
Text
20
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
5. RP_TS – КӨЛІКТІК ЖЕЛІ
5.1 RP_TS_RDC – Автомобиль көлігі
5.1.1 RP_TS_RDC_pnt – Автомобиль көлігінің құрылысы, нүктелік
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
GOD_POSTROIKI
Салынған жылы
Text
100
AREA
Алаңы
Double
-
PASSAZHIROOPOTOK
Жолаушылар легі
Text
100
AMOUNT_MARSHRPT
Қызмет көрсетілетінмаршруттардың саны
Text
100
AMOUNT_PEREVOZ
Тасушылардың саны
Text
100
FILIALY
Филиалдар
Text
100
OWNER
Жеке меншік
Text
100
CONDITION
Объектінің жағдайы
Text
20
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
5.1.2 RP_TS_RDC_pnt – Автомобиль жолдары және сызықтық құрылыс
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
INDECS
Индекс
Double
-
STATUS
Мәртебе
Text
100
OTKUDA
Қайдан
Text
100
KUDA
Қайда
Text
100
EXTENSION
Ұзындығы
Text
100
KATEGORIA
Санаты
Text
100
KATEGORYI_UCH
Санаты бойынша автожолдардың учаскесі
Text
100
TYP
Жабынның түрі
Text
100
TYP_UCH
Учаске бойынша жабын түрі (санаты)
Text
100
CONDITION
Жағдайы
Text
100
CONDITION_KM
Км бойынша жағдайы
Text
100
WIDHT_P_OTV
Кесіп берілген жолақтың ені
Double
-
WIDHT_P_OTV_KAT
Санат бойынша кесіп берілген жолақтың ені
Double
-
WIDHT_PR_CH
Жол жүретін бөліктің ені
Double
-
WIDHT_PR_CH_UCH
Жол жүретін бөліктің ені (санаты, учаскесі, км)
Double
-
AMOUNT_POL
Жолақтар саны
Double
-
AMOUNT_POL_UCH
Учаске бойынша жолақтар саны
Double
-
AMOUNT_POL_KAT
Санат бойынша жолақтар саны
Double
-
AMOUNT_MOSTOV
Көпірлер саны
Double
-
DATA_EXP
Пайдалануға берілген жыл
Data
8
DATA_EXP_UCH
Учаске бойынша пайдалануға берілген жыл
Data
8
OPASN_UCH_DOROG
Автожолдардың негізгі учаскелері
Text
100
PLATN_AVTODOROGI
Ақылы автожолдар
Text
100
OWNER
Жеке меншік
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

4.2.3 RP_GS_HDT_pol - Ирригация и гидротехнические сооружения полигональные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
VH_BASSEIN
Принадлежность к ВХБ
Text
100
AREA
Площадь зеркала воды, км2
Double
-
VOLUME
Объем общий, км3
Double
-
VOLUME_P
Объем полезный, км3
Double
-
PROPUSK
Пропускная способность, м3/сек
DATA_EXP
Год ввода в эксплуатацию
Data
8
TYP
Тип
Text
100
LENGHT
Длина объекта, м
Double
-
WIDHT
Ширина объекта, м
Double
-
HEIGHT
Высота объекта, м
Double
-
DEPHT
Глубина объекта, м
Double
-
CONDITION
Состояние объекта
Text
20
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
5. RP_TS – ТРАНСПОРТНАЯ СЕТЬ
5.1 RP_TS_RDC – Автомобильный транспорт
5.1.1 RP_TS_RDC_pnt – Сооружения автомобильного транспорта точечные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
GOD_POSTROIKI
Год постройки
Text
100
AREA
Площадь
Double
-
PASSAZHIROOPOTOK
Пассажиропоток
Text
100
AMOUNT_MARSHRPT
Количество обслуживаемых маршрутов
Text
100
AMOUNT_PEREVOZ
Количество перевозчиков
Text
100
FILIALY
Филиалы
Text
100
OWNER
Собственник
Text
100
CONDITION
Состояние объекта
Text
20
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
5.1.2 RP_TS_RDC_pnt – Автомобильные дороги и линейные сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
INDECS
Индекс
Double
-
STATUS
Статус
Text
100
OTKUDA
Откуда
Text
100
KUDA
Куда
Text
100
EXTENSION
Протяженность
Text
100
KATEGORIA
Категория
Text
100
KATEGORYI_UCH
Участок автодороги по категории
Text
100
TYP
Тип покрытия
Text
100
TYP_UCH
Тип покрытия по участкам (категории)
Text
100
CONDITION
Состояние
Text
100
CONDITION_KM
Состояние по км
Text
100
WIDHT_P_OTV
Ширина полосы отвода
Double
-
WIDHT_P_OTV_KAT
Ширина полосы отвода по категории
Double
-
WIDHT_PR_CH
Ширина проезжей части
Double
-
WIDHT_PR_CH_UCH
Ширина проезжей части (категории, участкам, км)
Double
-
AMOUNT_POL
Количество полос
Double
-
AMOUNT_POL_UCH
Количество полос по участкам
Double
-
AMOUNT_POL_KAT
Количество полос по категории
Double
-
AMOUNT_MOSTOV
Количество мостов
Double
-
DATA_EXP
Год ввода в эксплуатацию
Data
8
DATA_EXP_UCH
Год ввода в эксплуатацию по участкам
Data
8
OPASN_UCH_DOROG
Опасные участки автодорог
Text
100
PLATN_AVTODOROGI
Платные автодороги
Text
100
OWNER
Собственник
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

8.3 RP_PR_MSR - Минералды-шикізат объектілері
8.3.1 RP_PR_MSR_pnt - Минералды-шикізат объектілері, нүктелік
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
LOCATION
Орналасқан жері
Text
100
COMPONENT
Компонент
Text
100
ED_IZM
Өлшем бірлігі
Text
100
RESERV_MINERALS
Запастары
Text
100
TYP
Түрі
Text
100
MINERALS
Ілеспелі пайдалы қазбалар
Text
100
AREA
Кен орнының алаңы, км2
Double
-
AREA_MINERALS
Пайдалы қазбалардың орналасқан алаңы, га/км2
Double
-
WORKING
Әзірленген
Text
100
RESERV
Резервтік
Text
100
PERSPECTIV
Перспективті
Text
100
RIGHT_CONCLUDE
Келісімшарт жасауға құқық
Text
100
DATA_CONCLUDE
Келісімшарт жасасқан күн
Data
8
CONDITION
Жағдайы
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
8.3.2 RP_PR_MSR_pol - Минералды-шикізат объектілері, полигональды
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
LOCATION
Орналасқан жері
Text
100
COMPONENT
Компонент
Text
100
ED_IZM
Өлшем бірлігі
Text
100
RESERV_MINERALS
Запастары
Text
100
TYP
Түрі
Text
100
MINERALS
Ілеспелі пайдалы қазбалар
Text
100
AREA
Кен орнының алаңы, км2
Double
-
AREA_MINERALS
Пайдалы қазбалардың орналасқан алаңы, га/км2
Double
-
WORKING
Әзірленген
Text
100
RESERV
Резервтік
Text
100
PERSPECTIV
Перспективті
Text
100
RIGHT_CONCLUDE
Келісімшарт жасауға құқық
Text
100
DATA_CONCLUDE
Келісімшарт жасасқан күн
Data
8
CONDITION
Жағдайы
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
9. RP_SC - ӘЛЕУМЕТТІК-МӘДЕНИ КЕШЕН
9.1 RP_SC_SC – Әлеуметтік-мәдени объектілер
9.1.1 RP_SC_SC_pnt - Әлеуметтік-мәдени объектілер, нүктелік
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өрістің түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
CONDITION
Жағдайы
Text
100
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

8.3 RP_PR_MSR - Минерально-сырьевые объекты
8.3.1 RP_PR_MSR_pnt - Минерально-сырьевые объекты точечные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
LOCATION
Месторасположение
Text
100
COMPONENT
Компонент
Text
100
ED_IZM
Единицы измерения
Text
100
RESERV_MINERALS
Запасы
Text
100
TYP
Тип
Text
100
MINERALS
Сопутствующие полезные ископаемые
Text
100
AREA
Площадь месторождения, км2
Double
-
AREA_MINERALS
Площадь залегания полезных ископаемых, га/км2
Double
-
WORKING
Разрабатываемые
Text
100
RESERV
Резервные
Text
100
PERSPECTIV
Перспективные
Text
100
RIGHT_CONCLUDE
Право на заключение контракта
Text
100
DATA_CONCLUDE
Дата заключение контракта
Data
8
CONDITION
Состояние
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
8.3.2 RP_PR_MSR_pol - Минерально-сырьевые объекты полигональные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
LOCATION
Месторасположение
Text
100
COMPONENT
Компонент
Text
100
ED_IZM
Единицы измерения
Text
100
RESERV_MINERALS
Запасы
Text
100
TYP
Тип
Text
100
MINERALS
Сопутствующие полезные ископаемые
Text
100
AREA
Площадь месторождения, км2
Double
-
AREA_MINERALS
Площадь залегания полезных ископаемых, га/км2
Double
-
WORKING
Разрабатываемые
Text
100
RESERV
Резервные
Text
100
PERSPECTIV
Перспективные
Text
100
RIGHT_CONCLUDE
Право на заключение контракта
Text
100
DATA_CONCLUDE
Дата заключение контракта
Data
8
CONDITION
Состояние
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
9. RP_SC - СОЦИАЛЬНО-КУЛЬТУРНЫЙ КОМПЛЕКС
9.1 RP_SC_SC – Социально-культурные объекты
9.1.1 RP_SC_SC_pnt - Социально-культурные объекты точечные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
CONDITION
Состояние
Text
100
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

3.3.1
OB_ADM_NP_pol
Елді мекендер полигон
полигон
3.3.2
OB_ADM_NP_pnt
Елді мекендер нүкте
нүкте
4
OB_GS
Гидрография, гидротехникалық құрылыс
4.1
OB_GS_HDR – Гидрография объектілері
4.1.1
OB_GS_HDR_pnt
Гидрография объектілері нүктелік
нүкте
4.1.2
OB_GS_HDR_lin
Гидрография объектілері сызықтық
сызық
4.1.3
OB_GS_HDR_pol
Гидрография объектілері полигональды
полигон
4.2
OB_GS_ HDT – Гидротехникалық объектілері
4.2.1
OB_GS_HDT_pnt
Гидротехникалық объектілері нүктелік
нүкте

3.3.1
OB_ADM_NP_pol
Населенные пункты полигон
полигон
3.3.2
OB_ADM_NP_pnt
Населенные пункты точка
точка
4
OB_GS
Гидрография, гидротехнические сооружения
4.1
OB_GS_HDR - Объекты гидрографии
4.1.1
OB_GS_HDR_pnt
Объекты гидрографии точечные
точка
4.1.2
OB_GS_HDR_lin
Объекты гидрографии линейные
линия
4.1.3
OB_GS_HDR_pol
Объекты гидрографии полигональные
полигон
4.2
OB_GS_ HDT - Гидротехнические объекты
4.2.1
OB_GS_HDT_pnt
Гидротехнические сооружения точечные
точка

4.2.2
OB_GS_HDT_lin
Суландыру және гидротехникалық құрылыс сызықтық
сызық
4.2.3
OB_GS_HDT_pol
Суландыру және гидротехникалық құрылыс полигональды
полигон
5
OB_TS
Көлік желілері
5.1
OB_TS_RDC – Автомобиль көлігі
5.1.1
OB_TS_RDC_pnt
Автомобиль көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.1.2
OB_TS_RDC_lin
Автомобиль жолдары және сызықтық құрылыстар
сызық
5.2
OB_TS_RRS Теміржол көлігі
5.2.1
OB_TS_RRS_pnt
Теміржол көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте

4.2.2
OB_GS_HDT_lin
Ирригация и гидротехнические сооружения линейные
линия
4.2.3
OB_GS_HDT_pol
Ирригация и гидротехнические сооружения полигональные
полигон
5
OB_TS
Транспортная сеть
5.1
OB_TS_RDC – Автомобильный транспорт
5.1.1
OB_TS_RDC_pnt
Сооружения автомобильного транспорта точечные
точка
5.1.2
OB_TS_RDC_lin
Автомобильные дороги и линейные сооружения
линия
5.2
OB_TS_RRS Железнодорожный транспорт
5.2.1
OB_TS_RRS_pnt
Сооружения железнодорожного транспорта точечные
точка

5.2.2
OB_TS_RRS_lin
Теміржолдар және сызықтық құрылыстар
сызық
5.3
OB_TS_VOD – Су құбыры
5.3.1
OB_TS_VOD_pnt
Су көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.3.2
OB_TS_VOD_lin
Су жолдары
сызық
5.4
OB_TS_AIR – Әуе көлігі
5.4.1
OB_TS_AIR_pnt
Әуе көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.5
OB_TS_TRT – Құбыр көлігі
5.5.1
OB_TS_TRT_pnt
Құбыр көлігінің құрылысы нүктелік
нүкте
5.5.2
OB_TS_TRT_lin
Көлік құбыры (мұнай құбыры, газ құбыры, су құбыры)
сызық
5.6
OB_TS_tlc
Көліктік-логистикалық орталық (КЛО)
нүкте
6
OB_ENG
Инженерлік инфрақұырылы
6.1
RN_ENG_EL – Энергиямен жабдықтау
6.1.1
OB_ENG_EL_pnt
Энергиямен жабдықтау объектілері нүктелік
нүкте
6.1.2
OB_ENG_EL_lin
Энергиямен жабдықтау объектілері сызықтық
сызық
6.2
RN_ENG_TEL – Байланыс және телекоммуникация объектілері
6.2.1
OB_ENG_TEL_pnt
Телекоммуникация объектілері нүктелік
нүкте
6.2.2
OB_ENG_TEL_lin
Телекоммуникация объектілері сызықтық
сызық
7
OB_VG
Өсімдік, топырақ
7.1
OB_VG_pnt
Өсімдік объектілері және топырақ нүктелік
нүкте
7.2
OB_VG_lin
Өсімдік объектілері және топырақ сызықтық
сызық
7.3
OB_VG_pol
Өсімдік объектілері және топырақ полигональды
полигон
8
OB_PR
Өндірістік инфрақұрылымы
8.1
OB_PR_IND – Өнеркәсіп

5.2.2
OB_TS_RRS_lin
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
5.3
OB_TS_VOD – Водный транспорт
5.3.1
OB_TS_VOD_pnt
Сооружения водного транспорта точечные
точка
5.3.2
OB_TS_VOD_lin
Водные пути
линия
5.4
OB_TS_AIR – Воздушный транспорт
5.4.1
OB_TS_AIR_pnt
Сооружения воздушного транспорта точечные
точка
5.5
OB_TS_TRT – Трубопроводный транспорт
5.5.1
OB_TS_TRT_pnt
Сооружения трубопроводного транспорта точечные
точка
5.5.2
OB_TS_TRT_lin
Транспортные трубопроводы (нефтепровод, газопровод, водопровод)
линия
5.6
OB_TS_tlc
Транспортно-логистический центр (ТЛЦ)
точка
6
OB_ENG
Инженерная инфраструктура
6.1
RN_ENG_EL - Энергоснабжение
6.1.1
OB_ENG_EL_pnt
Объекты энергоснабжения точечные
точка
6.1.2
OB_ENG_EL_lin
Объекты энергоснабжения линейные
линия
6.2
RN_ENG_TEL – Объекты связи и телекоммуникаций
6.2.1
OB_ENG_TEL_pnt
Объекты телекоммуникаций точечные
точка
6.2.2
OB_ENG_TEL_lin
Объекты телекоммуникаций линейные
линия
7
OB_VG
Растительность, грунты
7.1
OB_VG_pnt
Растительные объекты и грунты точечные
точка
7.2
OB_VG_lin
Растительные объекты и грунты линейные
линия
7.3
OB_VG_pol
Растительные объекты и грунты полигональные
полигон
8
OB_PR
Производственная инфраструктура
8.1
OB_PR_IND - Промышленность

9.3.1
OB_SC_ECO_pol
Экологиялық объектілер полигональды
полигон
9.3.2
OB_SC_ECO_pnt
Экологиялық объектілер нүктелік
Нүкте
4.2-кесте – Облыстық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының кеңістіктік объектілер сыныптарының атрибитивті өрісі
1. OB_GEO – ГЕОДЕЗИЯЛЫҚ ОБЪЕКТІЛЕР
1.1 OB_GEO_gp – Геодезиялық пунктер
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өріс типі
Өріс ұзыныдығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің типі
Geometry
0
USL
Сыныптауыш жөніндегі код
Long Integer
8
NAME_USL
Сыныптауыш жөніндегі атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
HEIGHT
Объектінің биіктігі, м
Double
-
ELEVATION_C
Объекті орталықтары биіктігінің белгісі, м
Double
-
ELEVATION_Z
Жер биіктігінің белгісі, м
Double
-
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттық ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
1.2 OB_GEO_pnt – Геодезия нүктелері
OBJECT_ID
Объектінің идентификаторы
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің типі
Geometry
0
NAME_OBJECT
Файлдің атауы
Text
100
X
X
Double
-
Y
Y
Double
-
H
H
Double
-
STAGE
Пысықтау кезеңі (иә/жоқ)
Text
100
NUMBER
Нөмір
Double
-
DEPARTMENT
Ұйымдастыру
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_SURVEY
Түсіру күні
Data
8
DATA_PROCESS
Камералды өңдеу күні
Data
8
RESPONSIBLE_SURVE
Түсіруге жауапты
Text
100
RESPONSIBLE
Өңдеуге жауапты
Text
100
1.3 OB_GEO_pol – Орындалған жұмыстардың көлемі
OBJECT_ID
Объектінің идентификаторы
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің типі
Geometry
0
DEPARTMENT
Ұйымдастыру
Text
100
NOMENCLATURE
Номенклатура
Text
100
RESPONSIBLE_SURVE
Түсіруге жауапты
Text
100
DATA_START
Түсіруді өңдеуді бастау
Data
8
DATA_RECEPTION
Түсіруді қабылдау күні
Data
8
AMOUNT_PNT
Нүктелік саны
Double
-
DATA_REMAKE
Өңдеуге арналған түсірілімді беру күні
Data
8
DATA_FINISH
Өңделген түсірілімдерді қабылдау күні
Data
8
AMOUNT_FINISH
Өңделген нүктелердің саны
Double
-
TOTAL_PNT
Барлық нүктелер
Double
-
NOTE
Ескертпе
Text
100
2. OB_RELIEF – ЖЕР БЕДЕРІ
2.1 OB_RLF_elev – Жердің жоғары белгісі
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өріс типі
Өріс ұзыныдығы
OBJECT_ID
Объектінің идентификаторы
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің типі
Geometry
0
USL
Сыныптауыш бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
ELEVATION
Жердің биіктігінің белгісі, м
Double
-
DATA
Түсіру күні (саны, айы)
Data
8
COORDINAT
Координаттар
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көздері
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
2.2 OB_RLF_pnt – Көрсетілмеген жоғары белгілері бар жер бедері
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өріс типі
Өріс ұзыныдығы
OBJECT_ID
Объектінің идентификаторы
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің типі
Geometry
0
USL
Сыныптауыш бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
100
NAME_OBJECT
Объектінің атауы
Text
100
ELEVATION
Жердің биіктігінің белгісі, м
Double
-
WIDTH
Объектінің ені, м
Double
-
HEIGHT
Объектінің биіктігі, м
Double
-
DEPHT
Объектінің тереңдігі, м
Double
-
DATE
Түсіру күні (күні, айы)
Text
20
COORDINAT
Координаттар
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көздері
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

9.3.1
OB_SC_ECO_pol
Экологические объекты полигональные
полигон
9.3.2
OB_SC_ECO_pnt
Экологические объекты точечные
точка
Таблица 4.2 - Атрибутивные поля классов пространственных объектовгосударственного градостроительного кадастра областного уровня
1. OB_GEO - ГЕОДЕЗИЧЕСКИЕ ОБЪЕКТЫ
1.1 OB_GEO_gp - Геодезические пункты
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
HEIGHT
Высота объекта, м
Double
-
ELEVATION_C
Отметка высоты центра объекта, м
Double
-
ELEVATION_Z
Отметка высоты земли, м
Double
-
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
1.2 OB_GEO_pnt - Точки геодезии
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
NAME_OBJECT
Наименование файла
Text
100
X
X
Double
-
Y
Y
Double
-
H
H
Double
-
STAGE
Стадия обработки (да/нет)
Text
100
NUMBER
Номер
Double
-
DEPARTMENT
Организация
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_SURVEY
Дата съемки
Data
8
DATA_PROCESS
Дата камеральной обработки
Data
8
RESPONSIBLE_SURVE
Ответственный за съемку
Text
100
RESPONSIBLE
Ответственный за обработку
Text
100
1.3 OB_GEO_pol - Объем выполненных работ
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
DEPARTMENT
Организация
Text
100
NOMENCLATURE
Номенклатура
Text
100
RESPONSIBLE_SURVE
Ответственный за съемку
Text
100
DATA_START
Начало обработки съемки
Data
8
DATA_RECEPTION
Дата приема съемки
Data
8
AMOUNT_PNT
Количество точек
Double
-
DATA_REMAKE
Дата выдачи съемки на доработку
Data
8
DATA_FINISH
Дата приема доработанной съемки
Data
8
AMOUNT_FINISH
Количество доработанных точек
Double
-
TOTAL_PNT
Точек всего
Double
-
NOTE
Примечание
Text
100
2. OB_RELIEF - РЕЛЬЕФ
2.1 OB_RLF_elev - Высотные отметки земли
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
ELEVATION
Отметка высоты земли, м
Double
-
DATA
Дата съемки (число, месяц)
Data
8
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
2.2 OB_RLF_pnt - Рельеф не выраженный высотными отметками
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
NAME_OBJECT
Наименование объекта
Text
100
ELEVATION
Отметка высоты земли, м
Double
-
WIDTH
Ширина объекта, м
Double
-
HEIGHT
Высота объекта, м
Double
-
DEPHT
Глубина объекта, м
Double
-
DATE
Дата съемки (число, месяц)
Text
20
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

93200006
Радиациялық мониторинг
93200007
Ядролық жарылыстарды жүргізу алаңдары
93200008
Радиоактивті элементтерді өндіру объектілері
93200009
Радиациялық қауіпті объект
93200010
Ықтимал химиялық ластану объектісі
93200011
Химиялық қорымдар
93200012
Қауіпті гидротехникалық құрылыстар
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қала құрылысы
кадастрын жүргізу жөніндегі
нормативтік құжатқа
5-қосымша
Аудандық деңгейдегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының графикалық деректерінің құрылымы 5.1.-кестесі – аудандық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының (RN) графикалық деректердің кеңістіктік объектілерінің топтары мен сыныбы
Кеңістіктік объектілері сыныптарының топтары
Кеңістіктік объектілері сыныптары
Геометриялық көрсетілімдердің типі
Атауы
Сипаты
Атауы
Сипаты
1
RN_GEO
Геодезиялық объектілер
1.1
RN_GEO_gp
Геодезиялық пунктер
нүкте
1.2
RN_GEO_pnt
Геодезия нүктелері
нүкте
1.3
RN_GEO_pol
Орындалған жұмыстардың көлемі
полигон
2
RN_RLF
Рельеф
2.1
RN_RLF_elev
Жердің жоғарғы белгілері
нүкте
2.2
RN_RLF_pnt
Жоғарғы белгілері жоқ бедер
нүкте
2.3
RN_RLF_gor
Көкжиектер
сызық
2.4
RN_RLF_lin
Көкжиектері жоқ бедер
сызық
2.5
RN_RLF_pol
Бедердің полигоналды объектілері
полигон
3
RN_ADM
Әкімшілік-аумақтық бөлініс
3.1
RN_ADM_lin
Мемлекеттің, облыстардың, аудандардың, селолық округтердің шекаралары
сызық
3.2
RN_ADM_pol
Мемлекеттің, облыстардың, аудандардың, селолық округтердің аумағы
полигон
3.3
RN_ADM_NP - Елді мекендер

93200006
Мониторинг радиационный мониторинг
93200007
Места проведения ядерных взрывов
93200008
Объекты производства радиоактивных элементов
93200009
Объект радиационной опасности
93200010
Объект возможного химического заражения
93200011
Химический могильник
93200012
Опасные гидротехнические сооружения
Приложение 5
к Нормативному документу по
ведению государственного
градостроительного кадастра
Республики Казахстан
Структура графических данных государственного градостроительного кадастра районного уровня
Таблица 5.1 - Наборы и классы пространственных объектов графических данных государственного градостроительного кадастра районного уровня (RN)
Наборы классов пространственных объектов
Классы пространственных объектов
Тип геометрического представления
Наименование
Описание
Наименование
Описание
1
RN_GEO
Геодезические объекты
1.1
RN_GEO_gp
Геодезические пункты
точка
1.2
RN_GEO_pnt
Точки геодезии
точка
1.3
RN_GEO_pol
Объем выполненных работ
полигон
2
RN_RLF
Рельеф
2.1
RN_RLF_elev
Высотные отметки земли
точка
2.2
RN_RLF_pnt
Рельеф не выраженный высотными отметками
точка
2.3
RN_RLF_gor
Горизонтали
линия
2.4
RN_RLF_lin
Рельеф не выраженный горизонталями
линия
2.5
RN_RLF_pol
Полигональные объекты рельефа
полигон
3
RN_ADM
Административно-территориальное деление
3.1
RN_ADM_lin
Граница Государства, областей, районов, сельских округов, населенных пунктов
линия
3.2
RN_ADM_pol
Территория Государства, областей, районов, сельских округов
полигон
3.3
RN_ADM_NP - Населенные пункты

3.3.1
RN_ADM_NP_pol
Елді мекендер полигон
полигон
3.3.2
RN_ADM_NP_pnt
Елді мекендер, нүкте
нүкте
4
RN_GS
Гидрография, гидротехникалық құрылыстар
4.1
RN_GS_HDR - Гидрография объектілері
4.1.1
RN_GS_HDR_pnt
Нүктелік гидрографиялық объектілер
нүкте
4.1.2
RN_GS_HDR_lin
Сызықтық гидрографиялық объектілер
сызық
4.1.3
RN_GS_HDR_pol
Гидрографиялық полигональды объектілері
полигон
4.2
RN_GS_ HDT - Гидротехникалық объектілер
4.2.1
RN_GS_HDT_pnt
Гидротехникалық құрылыстар, нүктелік
нүкте

3.3.1
RN_ADM_NP_pol
Населенные пункты полигон
полигон
3.3.2
RN_ADM_NP_pnt
Населенные пункты точка
точка
4
RN_GS
Гидрография, гидротехнические сооружения
4.1
RN_GS_HDR - Объекты гидрографии
4.1.1
RN_GS_HDR_pnt
Объекты гидрографии точечные
точка
4.1.2
RN_GS_HDR_lin
Объекты гидрографии линейные
линия
4.1.3
RN_GS_HDR_pol
Объекты гидрографии полигональные
полигон
4.2
RN_GS_ HDT - Гидротехнические объекты
4.2.1
RN_GS_HDT_pnt
Гидротехнические сооружения точечные
точка

4.2.2
RN_GS_HDT_lin
Жерді суландыру және гидротехникалық ғимараттар, сызықтық
сызық
4.2.3
RN_GS_HDT_pol
Жерді суландыру және гидротехникалық ғимараттар, полигональдық
полигон
5
RN_TS
Көлік желісі
5.1
RN_TS_RDC – Автомобиль көлігі
5.1.1
RN_TS_RDC_pnt
Автомобиль көліктерінің құрылысы, нүктелік
нүкте
5.1.2
RN_TS_RDC_lin
Автомобиль жолдары және сызықтық құрылыстар
сызық
5.1.3
RN_TS_RDC_pol
Автомобиль көліктерінің құрылысы, полигональды
полигон
5.2
RN_TS_RRS Теміржол көлігі

4.2.2
RN_GS_HDT_lin
Ирригация и гидротехнические сооружения линейные
линия
4.2.3
RN_GS_HDT_pol
Ирригация и гидротехнические сооружения полигональные
полигон
5
RN_TS
Транспортная сеть
5.1
RN_TS_RDC – Автомобильный транспорт
5.1.1
RN_TS_RDC_pnt
Сооружения автомобильного транспорта точечные
точка
5.1.2
RN_TS_RDC_lin
Автомобильные дороги и линейные сооружения
линия
5.1.3
RN_TS_RDC_pol
Сооружения автомобильного транспорта полигональные
полигон
5.2
RN_TS_RRS Железнодорожный транспорт

5.2.1
RN_TS_RRS_pnt
Теміржол көліктерінің құрылысы, нүктелік
нүкте
5.2.2
RN_TS_RRS_lin
Теміржолдар және сызықтық құрылыстар
сызық
5.2.3
RN_TS_RRS_pol
Теміржол көлігінің құрылысы, полигональды
полигон
5.3
RN_TS_VOD – Су көлігі
5.3.1
RN_TS_VOD_pnt
Су көлігінің құрылысы, нүктелік
нүкте
5.3.2
RN_TS_VOD_lin
Су жолдары
сызық
5.3.3
RN_TS_VOD_pol
Су көлігінің құрылысы, полигональды
полигон
5.4
RN_TS_AIR – Әуе көліг і
5.4.1
RN_TS_AIR_pnt
Әуе көлігінің құрылысы, нүктелік
нүкте

5.2.1
RN_TS_RRS_pnt
Сооружения железнодорожного транспорта точечные
точка
5.2.2
RN_TS_RRS_lin
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
5.2.3
RN_TS_RRS_pol
Сооружения железнодорожного транспорта полигональные
полигон
5.3
RN_TS_VOD – Водный транспорт
5.3.1
RN_TS_VOD_pnt
Сооружения водного транспорта точечные
точка
5.3.2
RN_TS_VOD_lin
Водные пути
линия
5.3.3
RN_TS_VOD_pol
Сооружения водного транспорта полигональные
полигон
5.4
RN_TS_AIR – Воздушный транспорт
5.4.1
RN_TS_AIR_pnt
Сооружения воздушного транспорта точечные
точка

5.4.2
RN_TS_AIR_pol
Әуе көлігінің құрылысы, полигональды
полигон
5.5
RN_TS_TRT – Құбыр көлігі
5.5.1
RN_TS_TRT_pnt
Құбыр көлігінің құрылысы, нүктелік
нүкте
5.5.2
RN_TS_TRT_lin
Көлік құбыры (мұнай құбыры, газ құбыры, су құбыры)
сызық
5.5.3
RN_TS_TRT_pol
Құбыр көлігінің құрылысы, полигональды
полигон
5.6
RN_TS_tlc
Көлік-логистикалық орталық (КЛО)
нүкте
6
RN_ENG
Инженерлік инфрақұрылым
6.1
RN_ENG_EL - Энергиямен қамтамасыз ету

5.4.2
RN_TS_AIR_pol
Сооружения воздушного транспорта полигональные
полигон
5.5
RN_TS_TRT – Трубопроводный транспорт
5.5.1
RN_TS_TRT_pnt
Сооружения трубопроводного транспорта точечные
точка
5.5.2
RN_TS_TRT_lin
Транспортные трубопроводы (нефтепровод, газопровод, водопровод)
линия
5.5.3
RN_TS_TRT_pol
Сооружения трубопроводного транспорта полигональные
полигон
5.6
RN_TS_tlc
Транспортно-логистический центр (ТЛЦ)
точка
6
RN_ENG
Инженерная инфраструктура
6.1
RN_ENG_EL - Энергоснабжение

6.1.1
RN_ENG_EL_pnt
Энергиямен қамтамасыз ету объектілері, нүктелік
нүкте
6.1.2
RN_ENG_EL_lin
Энергиямен қамтамасыз ету объектілері, сызықтық
сызық
6.1.3
RN_ENG_EL_pol
Энергиямен қамтамасыз ету объектілері, полигональды
полигон
6.2
RN_ENG_TEL – Байланыс және телекоммуникация объектілері
6.2.1
RN_ENG_TEL_pnt
Телекоммуникаця объектілері, нүктелік
нүкте
6.2.2
RN_ENG_TEL_lin
Телекоммуникаця объектілері, сызықтық
сызық
6.2.3
RN_ENG_TEL_pol
Телекоммуникаця объектілері, полигональды
полигон
6.3
RN_ENG_GAS – Газбен жабдықтау

6.1.1
RN_ENG_EL_pnt
Объекты энергоснабжения точечные
точка
6.1.2
RN_ENG_EL_lin
Объекты энергоснабжения линейные
линия
6.1.3
RN_ENG_EL_pol
Объекты энергоснабжения полигональные
полигон
6.2
RN_ENG_TEL – Объекты связи и телекоммуникаций
6.2.1
RN_ENG_TEL_pnt
Объекты телекоммуникаций точечные
точка
6.2.2
RN_ENG_TEL_lin
Объекты телекоммуникаций линейные
линия
6.2.3
RN_ENG_TEL_pol
Объекты телекоммуникаций полигональные
полигон
6.3
RN_ENG_GAS - Газоснабжение

6.3.1
RN_ENG_GAS_pnt
Газбен жабдықтау объектілері, нүктелік
нүкте
6.3.2
RN_ENG_GAS_lin
Газбен жабдықтау объектілері, сызықтық
сызық
6.3.3
RN_ENG_GAS_pol
Газбен жабдықтау объектілері, полигональды
полигон
6.4
RN_ENG_TEP – Жылумен жабдықтау
6.4.1
RN_ENG_TEP_pnt
Жылумен жабдықтау объектілері, нүктелік
нүкте
6.4.2
RN_ENG_TEP_lin
Жылумен жабдықтау объектілері, сызықтық
сызық
6.4.3
RN_ENG_TEP_pol
Жылумен жабдықтау объектілері, полигональды
полигон
6.5
RN_ENG_LIV – Жауын-шашын кәрізі

6.3.1
RN_ENG_GAS_pnt
Объекты газоснабжения точечные
точка
6.3.2
RN_ENG_GAS_lin
Объекты газоснабжения линейные
линия
6.3.3
RN_ENG_GAS_pol
Объекты газоснабжения полигональные
полигон
6.4
RN_ENG_TEP - Теплоснабжение
6.4.1
RN_ENG_TEP_pnt
Объекты теплоснабжения точечные
точка
6.4.2
RN_ENG_TEP_lin
Объекты теплоснабжения линейные
линия
6.4.3
RN_ENG_TEP_pol
Объекты теплоснабжения полигональные
полигон
6.5
RN_ENG_LIV - Ливневая канализация

6.5.1
RN_ENG_LIV_pnt
Жауын-шашын кәрізінің объектілері, нүктелік
нүкте
6.5.2
RN_ENG_LIV_lin
Жауын-шашын кәрізінің объектілері, сызықтық
сызық
6.5.3
RN_ENG_LIV_pol
Жауын-шашын кәрізінің объектілері, полигональды
полигон
6.6
RN_ENG_KAN – Су бұру жүйесі
6.6.1
RN_ENG_KAN_pnt
Су бұру жүйесінің объектілері, нүктелік
нүкте
6.6.2
RN_ENG_KAN_lin
Су бұру жүйесінің объектілері, сызықтық
сызық
6.6.3
RN_ENG_KAN_pol
Су бұру жүйесінің объектілері, полигональды
полигон
6.7
RN_ENG_WOD – Сумен жабдықтау

6.5.1
RN_ENG_LIV_pnt
Объекты ливневой канализации точечные
точка
6.5.2
RN_ENG_LIV_lin
Объекты ливневой канализации линейные
линия
6.5.3
RN_ENG_LIV_pol
Объекты ливневой канализации полигональные
полигон
6.6
RN_ENG_KAN - Система водоотведения
6.6.1
RN_ENG_KAN_pnt
Объекты системы водоотведения точечные
точка
6.6.2
RN_ENG_KAN_lin
Объекты системы водоотведения линейные
линия
6.6.3
RN_ENG_KAN_pol
Объекты системы водоотведения полигональные
полигон
6.7
RN_ENG_WOD - Водоснабжение

6.7.1
RN_ENG_WOD_pnt
Сумен жабдықтау объектілері, нүктелік
нүкте
6.7.2
RN_ENG_WOD_lin
Сумен жабдықтау объектілері, сызықтық
сызық
6.7.3
RN_ENG_WOD_pol
Сумен жабдықтау объектілері, полигональды
полигон
6.8
RN_ENG_OIL – Мұнай құбыры
6.8.1
RN_ENG_OIL_pnt
Мұнай құбырының объектілері, нүктелік
нүкте
6.8.2
RN_ENG_OIL_lin
Мұнай құбырының объектілері, сызықтық
сызық
6.8.3
RN_ENG_OIL_pol
Мұнай құбырының объектілері, полигональды
полигон
7
RN_VG
Өсімдік, топырақ
7.1
RN_VG_pnt
Өсімдік объектілері және нүктелік, топырақ
нүкте
7.2
RN_VG_lin
Өсімдік объектілері және топырақ, сызықтық
сызық
7.3
RN_VG_pol
Өсімдік объектілері және топырақ, полигоналды
полигон
8
RN_PR
Өндірістік инфрақұрылым
8.1
RN_PR_IND - Өнеркәсіп

6.7.1
RN_ENG_WOD_pnt
Объекты водоснабжения точечные
точка
6.7.2
RN_ENG_WOD_lin
Объекты водоснабжения линейные
линия
6.7.3
RN_ENG_WOD_pol
Объекты водоснабжения полигональные
полигон
6.8
RN_ENG_OIL – Нефтепроводы
6.8.1
RN_ENG_OIL_pnt
Объекты нефтепровода точечные
точка
6.8.2
RN_ENG_OIL_lin
Объекты нефтепровода линейные
линия
6.8.3
RN_ENG_OIL_pol
Объекты нефтепровода полигональные
полигон
7
RN_VG
Растительность, грунты
7.1
RN_VG_pnt
Растительные объекты и грунты точечные
точка
7.2
RN_VG_lin
Растительные объекты и грунты линейные
линия
7.3
RN_VG_pol
Растительные объекты и грунты полигональные
полигон
8
RN_PR
Производственная инфраструктура
8.1
RN_PR_IND - Промышленность

6.4.2 RN_ENG_TEP_lin - Жылумен жабдықтау объектілері, сызықтық
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өріс түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
NUMBER_PTR
Беруші құбыр нөмірі
Double
-
ASSIGNING_PTR
Беруші құбырдың мақсаты
Text
100
DIAMETER_PTR
Беруші құбырдың диаметрі
Double
-
METHOD_PTR
Беруші құбырды төсеу тәсілі
Text
100
MATERIAL_IZPTR
Беруші құбырды оқшаулау материалы
Text
100
MATERIAL_VIZPTR
Беруші құбырды оқшаулаудың жоғарғы қабатының материалы
Text
100
MONTAG_PTR
Беруші құбырды оқшаулауды монтаждау жылы
Data
8
TEMPERATURE_PTR
Беруші құбыр температурасы
Double
-
PRESSURE_PTR
Беруші құбыр қысымы
Double
-
NUMBER_OTR
Кері құбыр нөмірі
Double
-
ASSIGNING_OTR
Кері құбыр мақсаты
Text
100
DIAMETER_OTR
Кері құбыр диаметрі
Double
-
METHOD_ OTR
Кері қүұбырды төсеу тәсілі
Text
100
MATERIAL_IZOTR
Кері құбырды оқшаулау материалы
Text
100
MATERIAL_VIZOTR
Кері қүұбырды оқшаулаудың жоғарғы қабатының материалы
Text
100
MONTAG_OTR
Кері құбырды оқшаулауды монтаждау жылы
Data
8
TEMPERATURE_OTR
Кері құбыр температурасы
Double
-
PRESSURE_OTR
Кері құбыр диаметрі
Double
-
LENGTH_TR
Құбыр желісінің ұзындығы
Double
-
TYP
Құбыр желісінің түрі
Text
100
MASTER
Шебер
Text
100
INV_NUMBER
Тіркеу нөмірі
Double
-
NUMBER_TR
Жылу магистралының нөмірі
Double
-
LENGTH
Геометриялық ұзындығы
Double
-
ELEVATION_1
Биіктік белгі 1
Double
-
ELEVATION_2
Биіктік белгі 2
Double
-
DATA_REPAIR
Күрделі жөндеу жылы
Data
8
OWNER
Меншік иесі, теңгерім ұстаушы
Text
100
DATA_EXP
Пайдалануға берілген күні
Data
8
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100
6.4.3 BS_ENG_TEP_pol – Жылумен жабдықтау объектілері, полигональды
Өріс атауы
Өріс сипаттамасы
Өріс түрі
Өрістің ұзындығы
OBJECT_ID
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
SHAPE
Объектінің түрі
Geometry
0
USL
Жіктелуі бойынша код
Long Integer
8
NAME_USL
Жіктелуі бойынша атауы
Text
100
OBLAST
Облыс
Text
100
REGION
Аудан
Text
100
KATO
ӘАОЖ коды
Text
100
SIZE_OV
Жабын өлшемдері
Double
-
AMOUNT_OV
Жабындар саны
Double
-
HEIGHT
Камераның ішкі биіктігі
Double
-
WIDTH
Камераның ішкі ені
Double
-
LENGTH
Камераның ішкі ұзындығы
Double
-
DEPHT
Люктің жоғарыдан төменге дейінгі тереңдігі
Double
-
HEIGHT_PP
Жабын плитасының жоғарғы бөлігінің биіктігі
Double
-
AMOUNT_FLUK
Люктердің нақты саны
Double
-
AMOUNT_DLUK
Қолданыстағы люктер саны
Double
-
AMOUNT_ZLUK
Бекітуші люктер саны
Double
-
AMOUNT_DRA
Дренаж арматурасының саны
Double
-
CHARACT_DRA
Дренаждық арматураның сипаттамасы
Text
100
AMOUNT_DRL
Дренаждық желілердің саны
Double
-
CHARACT_DRL
Дренаждық желілердің сипаттамасы
Text
100
AMOUNT_DRKOL
Дренаждық құдықтар саны
Double
-
CHARACT_DRKOL
Дренаждық құдықтар сипаттамасы
Text
100
AMOUNT_PNT
Өлшем нүктелерінің саны
Double
-
CHARACT_PNT
Өлшем нүктелерінің сипаттамасы
Text
100
VID
Құрылыс түрі
Text
100
BOTTOM
Камера түбі
Text
100
OWNER
Меншік иесі, теңгерім ұстаушы
Text
100
DATA_EXP
Пайдалануға берілген күні
Data
8
COORDINAT
Координаттары
Double
-
OSNOVANIE
Ақпараттың ведомстволық көзі
Text
100
DOCUMENT
Ақпараттың құжаттамалық көзі
Text
100
NOTE
Ескертпе
Text
100
DATA_UPDATE
Өзектендіру күні
Data
8
RESPONSIBLE
Жауапты
Text
100

6.4.2 RN_ENG_TEP_lin - Объекты теплоснабжения линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
NUMBER_PTR
Номер подающей трубы
Double
-
ASSIGNING_PTR
Назначение подающей трубы
Text
100
DIAMETER_PTR
Диаметр подающей трубы
Double
-
METHOD_PTR
Способ прокладки подающей трубы
Text
100
MATERIAL_IZPTR
Материал изоляции подающей трубы
Text
100
MATERIAL_VIZPTR
Материал верхнего слоя изоляции подающей трубы
Text
100
MONTAG_PTR
Год монтажа изоляции подающей трубы
Data
8
TEMPERATURE_PTR
Температура подающей трубы
Double
-
PRESSURE_PTR
Давление подающей трубы
Double
-
NUMBER_OTR
Номер обратной трубы
Double
-
ASSIGNING_OTR
Назначение обратной трубы
Text
100
DIAMETER_OTR
Диаметр обратной трубы
Double
-
METHOD_ OTR
Способ прокладки обратной трубы
Text
100
MATERIAL_IZOTR
Материал изоляции обратной трубы
Text
100
MATERIAL_VIZOTR
Материал верхнего слоя изоляции обратной трубы
Text
100
MONTAG_OTR
Год монтажа изоляции обратной трубы
Data
8
TEMPERATURE_OTR
Температура обратной трубы
Double
-
PRESSURE_OTR
Давление обратной трубы
Double
-
LENGTH_TR
Длина трубопровода
Double
-
TYP
Тип трубопровода
Text
100
MASTER
Мастер
Text
100
INV_NUMBER
Инвентарный номер
Double
-
NUMBER_TR
Номер тепло-магистрали
Double
-
LENGTH
Геометрическая длина
Double
-
ELEVATION_1
Высотная отметка 1
Double
-
ELEVATION_2
Высотная отметка 2
Double
-
DATA_REPAIR
Дата капитального ремонта
Data
8
OWNER
Собственник, балансодержатель
Text
100
DATA_EXP
Дата ввода в эксплуатацию
Data
8
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100
6.4.3 RN_ENG_TEP_pol - Объекты теплоснабжения полигональные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECT_ID
Идентификатор объекта
Long Integer
-
SHAPE
Тип объекта
Geometry
0
USL
Код по классификатору
Long Integer
8
NAME_USL
Наименование по классификатору
Text
100
OBLAST
Область
Text
100
REGION
Район
Text
100
KATO
Код КАТО
Text
100
SIZE_OV
Размеры перекрытия
Double
-
AMOUNT_OV
Количество перекрытий
Double
-
HEIGHT
Внутренняя высота камеры
Double
-
WIDTH
Внутренняя ширина камеры
Double
-
LENGTH
Внутренняя длина камеры
Double
-
DEPHT
Глубина от верха люка до низа
Double
-
HEIGHT_PP
Высота верха плиты перекрытия
Double
-
AMOUNT_FLUK
Фактическое количество люков
Double
-
AMOUNT_DLUK
Количество действующих люков
Double
-
AMOUNT_ZLUK
Количество запирающих люков
Double
-
AMOUNT_DRA
Количество дренажной арматуры
Double
-
CHARACT_DRA
Характеристика дренажной арматуры
Text
100
AMOUNT_DRL
Количество дренажных линий
Double
-
CHARACT_DRL
Характеристика дренажных линий
Text
100
AMOUNT_DRKOL
Количество дренажных колодцев
Double
-
CHARACT_DRKOL
Характеристика дренажных колодцев
Text
100
AMOUNT_PNT
Количество точек замера
Double
-
CHARACT_PNT
Характеристика точек замера
Text
100
VID
Вид строения
Text
100
BOTTOM
Дно камеры
Text
100
OWNER
Собственник, балансодержатель
Text
100
DATA_EXP
Дата ввода в эксплуатацию
Data
8
COORDINAT
Координаты
Double
-
OSNOVANIE
Ведомственный источник информации
Text
100
DOCUMENT
Документальный источник информации
Text
100
NOTE
Примечание
Text
100
DATA_UPDATE
Дата актуализации
Data
8
RESPONSIBLE
Ответственный
Text
100

64300000
Анықталмаған
64300001
Жер бетіндегі жылу камералары
6.5 BS_ENG_LIV – Нөсер кәрізі
6.5.1 BS_ENG_LIV_pnt - Нөсер кәрізінің объектілері, нүктелік
Код
Шартты белгі
Шартты белгінің сипаттамасы
65100000
Анықталмаған
65100001
Нөсер кәрізінің желілеріндегі құдықтар
65100002
Дренаждық құбыр желілеріндегі құдықтар
65100003
Ағынды торлар
6.5.2 BS_ENG_LIV_lin - Нөсер кәрізінің объектілері, сызықтық
Код
Шартты белгі
Шартты белгінің сипаттамасы

64300000
Не определено
64300001
Камеры тепловые наземные
6.5 RN_ENG_LIV - Ливневая канализация
6.5.1 RN_ENG_LIV_pnt - Объекты ливневой канализации точечные
Код
Условный знак
Описание условного знака
65100000
Не определено
65100001
Колодцы на канализационных сетях ливневых
65100002
Колодцы на дренажных трубопроводах
65100003
Решетки сточные
6.5.2 RN_ENG_LIV_lin - Объекты ливневой канализации линейные
Код
Условный знак
Описание условного знака

5.2.1
BS_TS_RRS_pnt
Теміржол көлігінің құрылыстары, нүктелік
нүкте
5.2.2
BS_TS_RRS_lin
Теміржолдар, жолдар және сызықтық құрылыстар
сызық
5.2.3
BS_TS_RRS_pol
Теміржол көлігінің құрылыстары, полигоналды
полигон
5.3
BS_TS_VOD – Су көлігі
5.3.1
BS_TS_VOD_pnt
Су көлігінің құрылыстары, нүктелік
нүкте
5.3.2
BS_TS_VOD_lin
Су жолдары
сызық
5.3.3
BS_TS_VOD_pol
Су көлігінің құрылыстары, полигоналды
полигон
5.4
BS_TS_AIR – Әуе көлігі
5.4.1
BS_TS_AIR_pnt
Әуе көлігінің құрылыстары, нүктелік
нүкте
5.4.2
BS_TS_AIR_pol
Әуе көлігінің құрылыстары, полигоналды
полигон
5.5
BS_TS_TRT – Құбыр желісінің көлігі
5.5.1
BS_TS_TRT_pnt
Құбыр желісі көлігінің құрылыстары, нүктелік
нүкте
5.5.2
BS_TS_TRT_lin
Көліктік құбыр желілері (мұнай құбыры, газ құбыры, всу құбыры)
сызық
5.5.3
BS_TS_TRT_pol
Құбыр желісі көлігінің құрылыстары, полигоналды
полигон
5.6
BS_TS_TROL – Троеллейбус көлігі
5.6.1
BS_TS_TROL_pnt – Троллейбус көлігінің құрылыстары, нүктелік
BS_TS_TROL_OPOR
Троллейбус желілерінің тіректері
нүкте
BS_TS_TROL_UKAB
Жеткізу желілерінің бұрылу бұрыштары
нүкте
BS_TS_TROL_ULIN
Байланыс желілерінің тораптары
нүкте
5.6.2
BS_TS_TROL_lin - Троллейбус көлігінің объектілері, сызықтық
BS_TS_TROL_KAB
Жеткізуші кабельдер
сызық
BS_TS_TROL_KR
Байланыс желілерінің бекіткіші
сызық
BS_TS_TROL_LIN
Троллейбус желілері
сызық
5.6.3
BS_TS_TROL_pol - Троллейбус көлігінің объектілері, полигоналды
BS_TS_TROL_TP
Тартымдылық қосалқы станция
полигон
6
BS_ENG
Инженерлік инфрақұрылым
6.1
BS_ENG_EL – Энергиямен жабдықтау
6.1.1
BS_ENG_EL_pnt – Энергиямен жабдықтау объектілері, нүктелік
BS_ENG_EL_KOL
Электрмен жабдықтау желілерінің құдықтары
нүкте
BS_ENG_EL_LUK
Павильон люгі
нүкте
BS_ENG_EL_KTP
Жиынтықты трансформаторлық қосалқы станциялар
нүкте
BS_ENG_EL_MUFTA
Кабель желілеріндегі қосқыш муфталар
нүкте
BS_ENG_EL_OPOR
Электр жабдықтау желілерінің тіректері
нүкте
BS_ENG_EL_SHK
Сүйетілген шкафтар
нүкте
BS_ENG_EL_UKAB
Кабель желілерінің бұрылу бұрыштары
нүкте
BS_ENG_EL_UKANAL
Канал торабы
нүкте
BS_ENG_EL_VR
Ғимараттағы ойым
нүкте
6.1.2
BS_ENG_EL_lin - Энергиямен жабдықтау объектілері, сызықтық
BS_ENG_EL_KAB
Энергиямен жабдықтаудың кабельдік желілері
сызық
BS_ENG_EL_LIN_VN
Энергиямен жабдықтаудың әуе желілері
сызық
6.1.3
BS_ENG_EL_pol – Энергиямен жабдықтау объектілері, полигоналды
BS_ENG_EL_FERMA
Қонструкциясы күрделі электрлік фермерлер
полигон
BS_ENG_EL_KANAL
Кабель каналдары
полигон
BS_ENG_EL_TRANS
Төмендеткіш және таратқыш қосалқы станциялар
полигон
6.2
BS_ENG_TEL – Байланыс және телекоммуникация объектілері
6.2.1
BS_ENG_TEL_pnt – Телекоммуникация объектілері, нүктелік
BS_ENG_TEL_ANT
Антена
нүкте
BS_ENG_TEL_LUK
Павильон люгі
нүкте
BS_ENG_TEL_KOL
Телефон құдығы
нүкте
BS_ENG_TEL_NUP
Телефондандыру желілерінің қызмет көрсетпейтін күшейткіш пункті (ҚККП)
нүкте
BS_ENG_TEL_OPOR
Әуе байланыс желісінің тірегі
нүкте
BS_ENG_TEL_SHK
Таратқыш шкаф
нүкте
BS_ENG_TEL_STAY
Әуе байланыс желісінің трубалық бағанасы
нүкте
BS_ENG_TEL_TAX
Таксофон
нүкте
BS_ENG_TEL_UKAB
Байланыс кабелінің бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_TEL_UKANAL
Телефон кәрізінің бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_TEL_UZKAB
Жерасты байланыс кабелінің торабы
нүкте
BS_ENG_TEL_VR
Телефон кәрізінің ғимаратқа кіргізілген ойымы
нүкте

5.2.1
BS_TS_RRS_pnt
Сооружения железнодорожного транспорта точечные
точка
5.2.2
BS_TS_RRS_lin
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
5.2.3
BS_TS_RRS_pol
Сооружения железнодорожного транспорта полигональные
полигон
5.3
BS_TS_VOD – Водный транспорт
5.3.1
BS_TS_VOD_pnt
Сооружения водного транспорта точечные
точка
5.3.2
BS_TS_VOD_lin
Водные пути
линия
5.3.3
BS_TS_VOD_pol
Сооружения водного транспорта полигональные
полигон
5.4
BS_TS_AIR – Воздушный транспорт
5.4.1
BS_TS_AIR_pnt
Сооружения воздушного транспорта точечные
точка
5.4.2
BS_TS_AIR_pol
Сооружения воздушного транспорта полигональные
полигон
5.5
BS_TS_TRT – Трубопроводный транспорт
5.5.1
BS_TS_TRT_pnt
Сооружения трубопроводного транспорта точечные
точка
5.5.2
BS_TS_TRT_lin
Транспортные трубопроводы (нефтепровод, газопровод, водопровод)
линия
5.5.3
BS_TS_TRT_pol
Сооружения трубопроводного транспорта полигональные
полигон
5.6
BS_TS_TROL – Троллейбусный транспорт
5.6.1
BS_TS_TROL_pnt - Сооружения троллейбусного транспорта точечные
BS_TS_TROL_OPOR
Опоры троллейбусных линий
точка
BS_TS_TROL_UKAB
Углы поворотов питающих линий
точка
BS_TS_TROL_ULIN
Узлы контактных линий
точка
5.6.2
BS_TS_TROL_lin - Объекты троллейбусного транспорта линейные
BS_TS_TROL_KAB
Питающие кабеля
линия
BS_TS_TROL_KR
Крепление контактных линий
линия
BS_TS_TROL_LIN
Троллейбусные линии
линия
5.6.3
BS_TS_TROL_pol - Объекты троллейбусного транспорта полигональные
BS_TS_TROL_TP
Тяговая подстанция
полигон
6
BS_ENG
Инженерная инфраструктура
6.1
BS_ENG_EL - Энергоснабжение
6.1.1
BS_ENG_EL_pnt - Объекты энергоснабжения точечные
BS_ENG_EL_KOL
Колодцы сетей электроснабжения
точка
BS_ENG_EL_LUK
Люк павильона
точка
BS_ENG_EL_KTP
Комплектные трансформаторные подстанции
точка
BS_ENG_EL_MUFTA
Соединительные муфты на кабельных линиях
точка
BS_ENG_EL_OPOR
Опоры линий электроснабжения
точка
BS_ENG_EL_SHK
Прислонные шкафы
точка
BS_ENG_EL_UKAB
Углы поворотов кабельных линий
точка
BS_ENG_EL_UKANAL
Узел канала
точка
BS_ENG_EL_VR
Врезки в здания
точка
6.1.2
BS_ENG_EL_lin - Объекты энергоснабжения линейные
BS_ENG_EL_KAB
Кабельные линии энергоснабжения
линия
BS_ENG_EL_LIN_VN
Воздушные линии энергоснабжения
линия
6.1.3
BS_ENG_EL_pol - Объекты энергоснабжения полигональные
BS_ENG_EL_FERMA
Фермы электрические сложной конструкции
полигон
BS_ENG_EL_KANAL
Кабельные каналы
полигон
BS_ENG_EL_TRANS
Понизительные и распределительные подстанции
полигон
6.2
BS_ENG_TEL – Объекты связи и телекоммуникаций
6.2.1
BS_ENG_TEL_pnt - Объекты телекоммуникаций точечные
BS_ENG_TEL_ANT
Антена
точка
BS_ENG_TEL_LUK
Люк павильона
точка
BS_ENG_TEL_KOL
Телефонный колодец
точка
BS_ENG_TEL_NUP
Необслуживаемый усилительный пункт (НУП) сетей телефонизации
точка
BS_ENG_TEL_OPOR
Опора воздушной линии связи
точка
BS_ENG_TEL_SHK
Распределительный шкаф
точка
BS_ENG_TEL_STAY
Трубостойка воздушной линии связи
точка
BS_ENG_TEL_TAX
Таксофон
точка
BS_ENG_TEL_UKAB
Угол поворота кабеля связи
точка
BS_ENG_TEL_UKANAL
Угол поворота телефонной канализации
точка
BS_ENG_TEL_UZKAB
Узел подземного кабеля связи
точка
BS_ENG_TEL_VR
Врезка телефонной канализации в здание
точка

6.2.2
BS_ENG_TEL_lin - Телекоммуникация объектілері, сызықтық
BS_ENG_TEL_KAB
Жерасты байланыс кабелі
сызық
BS_ENG_TEL_KANAL
Телефон кәрізі
сызық
BS_ENG_TEL_LIN
Әуе байланыс желісі
сызық
BS_ENG_TEL_SIGN
Күзет сигнализациясының кабелі
сызық
6.2.3
BS_ENG_TEL_pol - Телекоммуникация объектілері полигоналды
BS_ENG_TEL_ATS
Автоматтық телефон станциясы
полигон
BS_ENG_TEL_PAV
Телекоммуникация желілерінің павильоны
полигон
6.3
BS_ENG_GAS – Газбен жабдықтау
6.3.1
BS_ENG_GAS_pnt – Газбен жабдықтау объектілері, нүктелік
BS_ENG_GAS_GIDZAT
Гидроқақпақ
нүкте
BS_ENG_GAS_GOLUP
Редукциялық бастиектер
нүкте
BS_ENG_GAS_SB
Конденсат-жиынтық
нүкте
BS_ENG_GAS_PD
Диаметр өтпелері
нүкте
BS_ENG_GAS_ULHIM
Химяилық қорғау желісінің бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_GAS_UP
Бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_GAS_VR
Ғимараттағы ойымдар
нүкте
BS_ENG_GAS_VP
Газбен жабдықтау желілерінің тік бұрышы
нүкте
BS_ENG_GAS_VRT
Құбырлардағы ойымдар
нүкте
6.3.2
BS_ENG_GAS_lin - Газбен жабдықтау объектілері, сызықтық
BS_ENG_GAS_LINHIM
Химиялық қорғау желісі
сызық
BS_ENG_GAS_TR
Газбен жабдықтаудың құбыр желілері
сызық
6.3.3
BS_ENG_GAS_pol - Газбен жабдықтау объектілері полигоналды
BS_ENG_GAS_GASGOL
Газгольдер
полигон
BS_ENG_GAS_PAV
Газбен жабдықтау желілерінің павильоны
полигон
BS_ENG_GAS_REZERV
Сыйымдылықтар
полигон
6.4
BS_ENG_TEP – Жылумен жабдықтау
6.4.1
BS_ENG_TEP_pnt – Жылумен жабдықтау объектілері, нүктелік
BS_ENG_TEP_GRKOM
Жылумен жабдықтау желілерінің тік компенсаторларының шекарасы
нүкте
BS_ENG_TEP_LUK
Жылумен жабдықтау желілері павильонының люгі
нүкте
BS_ENG_TEP_IND
Жылумен жабдықтау желілері коррозиясының индикаторы
нүкте
BS_ENG_TEP_KAM
Жылумен жабдықтау желілерін түсіру және көтеру камералары
нүкте
BS_ENG_TEP_KOL
Жылумен жабдықтау желілерінің құдықтары
нүкте
BS_ENG_TEP_KOM
Жылумен жабдықтау
нүкте
BS_ENG_TEP_OPOR
Жылумен жабдықтау желілерінің қозғалмайтын тіректері
нүкте
BS_ENG_TEP_UKANAL
Жылумен жабдықтау желілері каналының торабы
нүкте
BS_ENG_TEP_UP
Жылу трассасының бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_TEP_PD
Жылумен жабдықтау желілері диаметрінің өтпелері
нүкте
BS_ENG_TEP_UTV
Жылумен жабдықтау желілері құбырларының ойымдары
нүкте
BS_ENG_TEP_UTVE
Жылумен жабдықтау желілерінің түсіргіш арматурасы
нүкте
BS_ENG_TEP_UTZD
Жылумен жабдықтау желілерінің ілмекті арматурасы
нүкте
BS_ENG_TEP_VP
Тік көтерілім, жылу желісі құбырының түсімі
нүкте
BS_ENG_TEP_VR
Жылумен жабдықтау желілерінің ғимаратқа енгізілетін орындары
нүкте
6.4.2
BS_ENG_TEP_lin – Жылумен жабдықтау объектілері, сызықтық
BS_ENG_TEP_UTPE
Жылумен жабдықтау желілерінің қиылыстары
сызық
BS_ENG_TEP_TR
Жылумен жабдықтаудың құбыр желілері
сызық
BS_ENG_TEP_PEREM
Жылумен жабдықтау желілерінің маңдайшасы
сызық
BS_ENG_TEP_DRTR
Жылумен жабдықтау желілерінің дренаждық құбырлары
сызық
BS_ENG_TEP_BAIPAS
Жылумен жабдықтау құбырларындағы байпастар
сызық

6.2.2
BS_ENG_TEL_lin - Объекты телекоммуникаций линейные
BS_ENG_TEL_KAB
Подземный кабель связи
линия
BS_ENG_TEL_KANAL
Телефонная канализация
линия
BS_ENG_TEL_LIN
Воздушная линия связи
линия
BS_ENG_TEL_SIGN
Кабель охранной сигнализации
линия
6.2.3
BS_ENG_TEL_pol - Объекты телекоммуникаций полигональные
BS_ENG_TEL_ATS
Автоматическая телефонная станция
полигон
BS_ENG_TEL_PAV
Павильон сетей телекоммуникаций
полигон
6.3
BS_ENG_GAS - Газоснабжение
6.3.1
BS_ENG_GAS_pnt - Объекты газоснабжения точечные
BS_ENG_GAS_GIDZAT
Гидрозатвор
точка
BS_ENG_GAS_GOLUP
Редукционные головки
точка
BS_ENG_GAS_SB
Конденсат-сборник
точка
BS_ENG_GAS_PD
Переходы диаметра
точка
BS_ENG_GAS_ULHIM
Угол поворота линии химической защиты
точка
BS_ENG_GAS_UP
Угол поворота
точка
BS_ENG_GAS_VR
Врезки в здания
точка
BS_ENG_GAS_VP
Вертикальный поворот сетей газоснабжения
точка
BS_ENG_GAS_VRT
Врезки в трубы
точка
6.3.2
BS_ENG_GAS_lin - Объекты газоснабжения линейные
BS_ENG_GAS_LINHIM
Линия химической защиты
линия
BS_ENG_GAS_TR
Трубопроводы газоснабжения
линия
6.3.3
BS_ENG_GAS_pol - Объекты газоснабжения полигональные
BS_ENG_GAS_GASGOL
Газгольдер
полигон
BS_ENG_GAS_PAV
Павильон сетей газоснабжения
полигон
BS_ENG_GAS_REZERV
Емкости
полигон
6.4
BS_ENG_TEP - Теплоснабжение
6.4.1
BS_ENG_TEP_pnt - Объекты теплоснабжения точечные
BS_ENG_TEP_GRKOM
Границы вертикальных компенсаторов сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_LUK
Люк павильона сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_IND
Индикатор коррозии сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_KAM
Камеры опуска и подъема сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_KOL
Колодцы сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_KOM
Компенсаторы на трубах теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_OPOR
Неподвижные опоры сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_UKANAL
Узел канала сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_UP
Углы поворота теплотрассы
точка
BS_ENG_TEP_PD
Переходы диаметра сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_UTV
Врезки труб сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_UTVE
Спускная арматура сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_UTZD
Запорная арматура сетей теплоснабжения
точка
BS_ENG_TEP_VP
Вертикальный подъем, опуск трубопровода тепловой сети
точка
BS_ENG_TEP_VR
Вводы в здание сетей теплоснабжения
точка
6.4.2
BS_ENG_TEP_lin - Объекты теплоснабжения линейные
BS_ENG_TEP_UTPE
Перехлесты сетей теплоснабжения
линия
BS_ENG_TEP_TR
Трубопроводы теплоснабжения
линия
BS_ENG_TEP_PEREM
Перемычки сетей теплоснабжения
линия
BS_ENG_TEP_DRTR
Дренажные трубопроводы сетей теплоснабжения
линия
BS_ENG_TEP_BAIPAS
Байпасы на трубах теплоснабжения
линия

6.4.3
BS_ENG_TEP_pol - Жылумен жабдықтау объектілері, полигоналды
BS_ENG_TEP_IST
Жылумен жабдықтау көзі
полигон
BS_ENG_TEP_KAMOP
Жылумен жабдықтау желілерін түсіру және көтеру камералары
полигон
BS_ENG_TEP_KANAL
Жылумен жабдықтау желілерінің каналдары
полигон
BS_ENG_TEP_NS
Жылумен жабдықтау желілерінің сорғыш станциялары
полигон
BS_ENG_TEP_PAV
Жылу камералары, павильондар
полигон
BS_ENG_TEP_UTUZ
Жылумен жабдықтау желілерінің элеваторлық тораптары
6.5
BS_ENG_LIV – Нөсерлік кәріз
6.5.1
BS_ENG_LIV_pnt – Нөсерлік кәріз объектілері, нүктелік
BS_ENG_LIV_LUK
Павильон люгі
нүкте
BS_ENG_LIV_KAM
Нөсерлік кәріз камералары
нүкте
BS_ENG_LIV_KOLDR
Дренаждық кәріз құдықтары
нүкте
BS_ENG_LIV_KOL
Нөсерлік кәріз желілерінің құдықтары мен торлары
нүкте
BS_ENG_LIV_LIV
Кіру құрылысы
нүкте
BS_ENG_LIV_OILKOL
Мұнай жинау құдықтары
нүкте
BS_ENG_LIV_UP
Нөсерлік кәріздің бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_LIV_VR
Желі құбырларының ойымдары
нүкте
6.5.2
BS_ENG_LIV_lin - Нөсерлік кәріз объектілері, сызықтық
BS_ENG_LIV_TRDR
Нөсерлік кәріз дренажы
сызық
BS_ENG_LIV_TR
Нөсерлік кәріздің құбыр желісі
сызық
6.5.3
BS_ENG_LIV_pol - - Нөсерлік кәріз объектілері, полигоналды
BS_ENG_LIV_BKNS
Тасқын кезінде суды өңдеу немесе мәжбүрлі ағызу механизмі
полигон
BS_ENG_LIV_LOTKI
Нөсерлік кәріз лотогы
полигон
BS_ENG_LIV_OTS
Нөсерлік кәріз тұндырғыштары
полигон
BS_ENG_LIV_PAV
Нөсерлік кәріздің қолданыстағы павильондары
полигон
BS_ENG_LIV_ST
Нөсерлік кәріздің сорғыш станциялары
полигон
6.6
BS_ENG_KAN – Су бұру жүйесі
6.6.1
BS_ENG_KAN_pnt – Су бұру жүйесінің объектілері, нүктелік
BS_ENG_KAN_LUK
Кәріз камерасының люгі
нүкте
BS_ENG_KAN_KAM
Нәжістік кәріз камерасы
нүкте
BS_ENG_KAN_KOL
Құдықтар
нүкте
BS_ENG_KAN_SEPTIK
Септиктер
нүкте
BS_ENG_KAN_UP
Кәріз желілерінің бұрылу бұрыштары
нүкте
BS_ENG_KAN_VR
Ғимараттағы ойымдар
нүкте
6.6.2
BS_ENG_KAN_lin – Су бұру жүйесінің объектілері, сызықтық
BS_ENG_KAN_TR
Кәріздің құбыр желілері
сызық
6.6.3
BS_ENG_KAN_pol - Су бұру жүйесінің объектілері, полигоналды
BS_ENG_KAN_NAKOP
Жинақтауыш-буландырғыш
полигон
BS_ENG_KAN_OTST
Кәріздік тұндырғыштар
полигон
BS_ENG_KAN_PAV
Кәріз желілерінің камералары
полигон
BS_ENG_KAN_POLE
Сүзгілеу өрістері
полигон
BS_ENG_KAN_REZ
Резервуарлар
полигон
BS_ENG_KAN_ST
Сорғыш станциялары
полигон
BS_ENG_KAN_CASE
Кәріз желілерінің қабы
полигон
6.7
BS_ENG_WOD – Сумен жабдықтау
6.7.1
BS_ENG_WOD_pnt – Сумен жабдықтау объектілері, нүктелік
BS_ENG_WOD_LUK
Сумен жабдықтау желілерінің (резервуарлар мен павильондар) люгі
нүкте
BS_ENG_WOD_KOL
Сумен жабдықтау құдықтары
нүкте
BS_ENG_WOD_KOLON
Су таратушы колонкалар
нүкте
BS_ENG_WOD_KRAN
Сумен жабдықтау крандары
нүкте
BS_ENG_WOD_SKV
Ұңғымалар
нүкте
BS_ENG_WOD_UP
Сумен жабдықтау құбыыр желісінің бұрылу бұрышы
нүкте
BS_ENG_WOD_UVR
Құбыр желілерінің ойымдары
нүкте
BS_ENG_WOD_VP
Сумен жабдықтау желілерінің тік бұрышы
нүкте
BS_ENG_WOD_VR
Құбыр желілерінің ғимаратқа енгізілген орындары
нүкте
BS_ENG_WOD_WB
Су айдауыш мұнаралар
нүкте

6.4.3
BS_ENG_TEP_pol - Объекты теплоснабжения полигональные
BS_ENG_TEP_IST
Источник теплоснабжения
полигон
BS_ENG_TEP_KAMOP
Камера опуска и подъема сетей теплоснабжения
полигон
BS_ENG_TEP_KANAL
Каналы сетей теплоснабжения
полигон
BS_ENG_TEP_NS
Насосные станции сетей теплоснабжения
полигон
BS_ENG_TEP_PAV
Тепловые камеры, павильоны
полигон
BS_ENG_TEP_UTUZ
Элеваторные узлы сетей теплоснабжения
6.5
BS_ENG_LIV - Ливневая канализация
6.5.1
BS_ENG_LIV_pnt - Объекты ливневой канализации точечные
BS_ENG_LIV_LUK
Люк павильона
точка
BS_ENG_LIV_KAM
Камеры ливневой конализации
точка
BS_ENG_LIV_KOLDR
Колодцы дренажной канализации
точка
BS_ENG_LIV_KOL
Колодцы и решетки сетей ливневой канализации
точка
BS_ENG_LIV_LIV
Впускное сооружение
точка
BS_ENG_LIV_OILKOL
Нефтесборные колодцы
точка
BS_ENG_LIV_UP
Углы поворота ливневой канализации
точка
BS_ENG_LIV_VR
Врезки труб сетей
точка
6.5.2
BS_ENG_LIV_lin - Объекты ливневой канализации линейные
BS_ENG_LIV_TRDR
Дренаж ливневой канализации
линия
BS_ENG_LIV_TR
Трубопровод ливневой канализации
линия
6.5.3
BS_ENG_LIV_pol - Объекты ливневой канализации полигональные
BS_ENG_LIV_BKNS
Механизм переработки или принудительного сброса воды при паводке
полигон
BS_ENG_LIV_LOTKI
Лотки ливневой канализации
полигон
BS_ENG_LIV_OTS
Отстойники ливневой канализации
полигон
BS_ENG_LIV_PAV
Существующие павильоны ливневой канализации
полигон
BS_ENG_LIV_ST
Насосные станции ливневой канализации
полигон
6.6
BS_ENG_KAN - Система водоотведения
6.6.1
BS_ENG_KAN_pnt - Объекты системы водоотведения точечные
BS_ENG_KAN_LUK
Люк канализационной камеры
точка
BS_ENG_KAN_KAM
Камера фекальной канализации
точка
BS_ENG_KAN_KOL
Колодцы
точка
BS_ENG_KAN_SEPTIK
Септики
точка
BS_ENG_KAN_UP
Угол поворота сетей канализации
точка
BS_ENG_KAN_VR
Вводы в здания
точка
6.6.2
BS_ENG_KAN_lin - Объекты системы водоотведения линейные
BS_ENG_KAN_TR
Трубопровод сетей канализации
линия
6.6.3
BS_ENG_KAN_pol - Объекты системы водоотведения полигональные
BS_ENG_KAN_NAKOP
Накопитель-испаритель
полигон
BS_ENG_KAN_OTST
Отстойники канализационные
полигон
BS_ENG_KAN_PAV
Камеры сетей канализации
полигон
BS_ENG_KAN_POLE
Поля фильтрации
полигон
BS_ENG_KAN_REZ
Резервуары
полигон
BS_ENG_KAN_ST
Насосные станции
полигон
BS_ENG_KAN_CASE
Футляр сетей канализации
полигон
6.7
BS_ENG_WOD - Водоснабжение
6.7.1
BS_ENG_WOD_pnt - Объекты водоснабжения точечные
BS_ENG_WOD_LUK
Люк сетей водоснабжения (резервуаров и павильонов)
точка
BS_ENG_WOD_KOL
Колодцы водоснабжения
точка
BS_ENG_WOD_KOLON
Колонки водораспределительные
точка
BS_ENG_WOD_KRAN
Краны водоснабжения
точка
BS_ENG_WOD_SKV
Скважины
точка
BS_ENG_WOD_UP
Углы поворота трубопроводов водоснабжения
точка
BS_ENG_WOD_UVR
Врезки трубопроводов
точка
BS_ENG_WOD_VP
Вертикальный поворот сетей водоснабжения
точка
BS_ENG_WOD_VR
Вводы трубопроводов в здания
точка
BS_ENG_WOD_WB
Водонапорные башни
точка

6.7.2
BS_ENG_WOD_lin – Сумен жабдықтау объектілері, сызықтық
BS_ENG_WOD_TR
Сумен жабдықтаудың құбыр желілері
Сызық
6.7.3
BS_ENG_WOD_pol - Сумен жабдықтау объектілері, полигоналды
BS_ENG_WOD_CASE
Сумен жабдықтау желісінің қабы
полигон
BS_ENG_WOD_CIST
Су құбырларының цистерналары
полигон
BS_ENG_WOD_CLEAN
Тазаауыш құрылыстар
полигон
BS_ENG_WOD_PAV
Сумен жабдықтау камералары
полигон
BS_ENG_WOD_REZ
Резервуарлар
полигон
BS_ENG_WOD_ST
Сумен жабдықтаудың сорғыш станциялары
полигон
6.8
BS_ENG_OIL – Мұнай құбырлары
6.8.1
BS_ENG_OIL_pnt – Мұнай құбырларының объектілері, нүктелік
BS_ENG_OIL_KOL
Мұнай құбырының құдықтары
нүкте
BS_ENG_OIL_KLK
ЖҚС колонкалары
нүкте
BS_ENG_OIL_UP
Мұнай құбырының бұрылу бұрышы
нүкте
6.8.2
BS_ENG_OIL_lin – Мұнай құбырының объектілері, сызықтық
BS_ENG_OIL_TR
Мұнай құбыр желілері
Сызық
6.8.3
BS_ENG_OIL_pol - – Мұнай құбырының объектілері, полигоналды
BS_ENG_OIL_CISTERN
Мұнай құбырының цистерналары
полигон
BS_ENG_OIL_KANAL
Мұнай құбырының каналдары
полигон
BS_ENG_OIL_PAV
Мұнай құбыры желілерінің павильоны
полигон
6.9
BS_ENG_LIGHT – Көшені жарықтандыру
6.9.1
BS_ENG_LIGHT_pnt – Көшені жарықтандыру объектілері, нүктелік
BS_ENG_LIGHT_F
Сыртқы жарықтандыру шамдары
нүкте
BS_ENG_LIGHT_OPOR
Сыртқы жарықтандырудың жеткізу желілерінің тіректері
нүкте
BS_ENG_LIGHT_UUL
Сыртқы жарықтандырудың жеткізу желілерінің бұрылу бұрыштары
нүкте
6.9.2
BS_ENG_LIGHT_lin – Көшені жарықтандыру объектілері, сызықтық
BS_ENG_LIGHT_LIN
Сыртқы жарықтандырудың жеткізу желілері
сызық
BS_ENG_LIGHT_KAB
Сыртқы жарықтандырудың жеткізу кабельдері
сызық

6.7.2
BS_ENG_WOD_lin – Объекты водоснабжения линейные
BS_ENG_WOD_TR
Трубопроводы водоснабжения
линия
6.7.3
BS_ENG_WOD_pol - Объекты водоснабжения полигональные
BS_ENG_WOD_CASE
Футляр сети водоснабжения
полигон
BS_ENG_WOD_CIST
Цистерны водопровода
полигон
BS_ENG_WOD_CLEAN
Очистные сооружения
полигон
BS_ENG_WOD_PAV
Камеры водоснабжения
полигон
BS_ENG_WOD_REZ
Резервуары
полигон
BS_ENG_WOD_ST
Насосные станции водоснабжения
полигон
6.8
BS_ENG_OIL – Нефтепроводы
6.8.1
BS_ENG_OIL_pnt - Объекты нефтепровода точечные
BS_ENG_OIL_KOL
Колодцы нефтепровода
точка
BS_ENG_OIL_KLK
Колонка АЗС
точка
BS_ENG_OIL_UP
Углы поворота нефтепровода
точка
6.8.2
BS_ENG_OIL_lin - Объекты нефтепровода линейные
BS_ENG_OIL_TR
Трубы нефтепровода
линия
6.8.3
BS_ENG_OIL_pol - Объекты нефтепровода полигональные
BS_ENG_OIL_CISTERN
Цистерны нефтепровода
полигон
BS_ENG_OIL_KANAL
Каналы нефтепровода
полигон
BS_ENG_OIL_PAV
Павильон сетей нефтепровода
полигон
6.9
BS_ENG_LIGHT – Уличное освещение
6.9.1
BS_ENG_LIGHT_pnt – Объекты уличного освещения точечные
BS_ENG_LIGHT_F
Фонари наружного освещения
точка
BS_ENG_LIGHT_OPOR
Опоры питающих линий наружного освещения
точка
BS_ENG_LIGHT_UUL
Углы поворотов питающих линий наружного освещения
точка
6.9.2
BS_ENG_LIGHT_lin – Объекты уличного освещения линейные
BS_ENG_LIGHT_LIN
Питающие линии уличного освещения
линия
BS_ENG_LIGHT_KAB
Питающие кабеля уличного освещения
линия

9.3.1
BS_SC_ECO_pol
Экологиялық объектілер, полигоналды
полигон
10
BS_GUVD
Жол қозғалысының объектілері
10.1
BS_GUVD_pnt – Жол қозғалысының объектілері, нүктелік
BS_GUVD_CAMERA
Бақылау бейне камералары
нүкте
BS_GUVD_OP
Полиция бөлімшесінің орналасуы
нүкте
BS_GUVD_RADAR
Жылдамдықты өлшеуіш
нүкте
BS_GUVD_SIGNS
Жол белгілері
нүкте
BS_GUVD_SVETOFOR
Бағдаршамдар
нүкте
BS_GUVD_ANTENNA
Бағдаршам сигналдарын радио басқару антеннасы
нүкте
BS_GUVD_ITS
Бағдаршам дабылының контроллері
нүкте
BS_GUVD_KOL
Құдықтар
нүкте
BS_GUVD_OPOR
Тіректер
нүкте
BS_GUVD_UP
Бұрылу бұрышы
нүкте
10.2
BS_GUVD_pol – Жол қозғалысының объектілері, полигоналды
BS_GUVD_ADM
Әкімшілік учаске аумағы
полигон
BS_GUVD_OP
Полиция бөлімшесінің аумағы
полигон
BS_GUVD_KANAL
Кабель каналы
полигон
10.3
BS_GUVD_lin – Жол қозғалысының объектілері, сызықтық
BS_GUVD_KAB
Қуаттау кабелі
сызық
BS_GUVD_SENSORS
Сызықтық қиылысу датчиктері
сызық
BS_GUVD_CONSOL
Жол белгілерін және бағдаршамдарды орнату, тіректерді қосу (консоль)
сызық
BS_GUVD_KAB
Бағдаршам кабелінің кәрізі
сызық
11
BS_BLAG
Елді мекендерді абаттандыру
11.1
BS_BLAG_pnt – Абаттандыру объектілері нүктелік
BS_BLAG_DUMPS
Қоқыс контейнерлері
нүкте
BS_BLAG_OPOR
Арық конструкцияларының тіректері
нүкте
BS_BLAG_RECSTAND
Жарнамалық-ақпараттық объект (стенд)
нүкте
BS_BLAG_FONTPNT
Фонтандар
нүкте
11.2
BS_BLAG_lin - Абаттандыру объектілері, сызықтық
BS_BLAG_BORDER
Ернеулер
сызық
BS_BLAG_ARK
Арық конструкцияларының бекітпесі
сызық
BS_BLAG_BILLBOARD
Жарнамалық-ақпараттық объект (билборд)
сызық
11.3
BS_BLAG_pol - Абаттандыру объектілері, полигоналды
BS_BLAG_DAMBA
Дамба
полигон
BS_BLAG_DRYERPL
Іш киімдерді кептіру алаңдары
полигон
BS_BLAG_DUMPPL
Қоқыстық контейнерлік алаңдар
полигон
BS_BLAG_DUMPUCH
Қоқыс учаскелері
полигон
BS_BLAG_FONTPOL
Фонтандар
полигон
BS_BLAG_PARKING
Паркинг
полигон
BS_BLAG_SPORTPL
Спорт алаңы
полигон
BS_BLAG_STOCKAD
Эстакадалық құрылыс
полигон
BS_BLAG_TROTUAR
Тротуарлар, қырлы кеспелер, жаяу жүру жолдары
полигон
BS_BLAG_ZELEN
Қалалық көгалдандыру
полигон
BS_BLAG_CHILDPL
Балалардың ойнау алаңдары
полигон
12
BS_SITI
Елді мкендердің объектілері
12.1
BS_SITI_pnt – Елді мекендер объектілері, нүктелік
BS_SITI_PASPORT
Техникалық төлқұжаттар, объектілері
нүкте
12.2
BS_SITI_lin
Елді мекендер объектілері, сызықтық
сызық
12.3
BS_SITI_pol - Елді мекендер объектілері, полигоналды
BS_SITI_BUILD
Ғимараттар мен құрылыстар
полигон
BS_SITI_ADRMASSIV
Тұрғын үй массивтері
полигон
BS_SITI_CENTER
Қоғамдық орталықтар
полигон
BS_SITI_SNOS
Сүрілген ғимараттар мен құрылыстар
полигон
BS_SITI_SHED
Бастырмалар
полигон
BS_SITI_STAIRS
Баспалдақтар
полигон
BS_SITI_TERRACE
Террасалар
полигон
6.2 - кесте - Базалық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрының кеңістік объектілері сыныптарының атрибутивтік өрістері

9.3.1
BS_SC_ECO_pol
Экологические объекты полигональные
полигон
10
BS_GUVD
Объекты дорожного движения
10.1
BS_GUVD_pnt - Объекты дорожного движения точечные
BS_GUVD_CAMERA
Видеокамера наблюдения
точка
BS_GUVD_OP
Расположение отделения полиции
точка
BS_GUVD_RADAR
Скоростомер
точка
BS_GUVD_SIGNS
Дорожные знаки
точка
BS_GUVD_SVETOFOR
Светофоры
точка
BS_GUVD_ANTENNA
Антенна радиоуправления сигналами светофора
точка
BS_GUVD_ITS
Контроллер светофорной сигнализации
точка
BS_GUVD_KOL
Колодцы
точка
BS_GUVD_OPOR
Опоры
точка
BS_GUVD_UP
Угол поворота
точка
10.2
BS_GUVD_pol - Объекты дорожного движения полигональные
BS_GUVD_ADM
Территория административного участка
полигон
BS_GUVD_OP
Территория отделения полиции
полигон
BS_GUVD_KANAL
Кабельный канал
полигон
10.3
BS_GUVD_lin - Объекты дорожного движения линейные
BS_GUVD_KAB
Кабель питания
линия
BS_GUVD_SENSORS
Линейные перекрестные датчики
линия
BS_GUVD_CONSOL
Крепление дорожных знаков и светофоров, соединение опор (консоль)
линия
BS_GUVD_KAB
Кабель светофорной сигнализации
линия
11
BS_BLAG
Благоустройство населенных пунктов
11.1
BS_BLAG_pnt - Объекты благоустройства точечные
BS_BLAG_DUMPS
Мусорные контейнеры
точка
BS_BLAG_OPOR
Опоры арочных конструкций
точка
BS_BLAG_RECSTAND
Рекламно-информационный объект (стенд)
точка
BS_BLAG_FONTPNT
Фонтаны
точка
11.2
BS_BLAG_lin - Объекты благоустройства линейные
BS_BLAG_BORDER
Бордюры
линия
BS_BLAG_ARK
Крепление арочных конструкций
линия
BS_BLAG_BILLBOARD
Рекламно-информационный объект (билборд)
линия
11.3
BS_BLAG_pol - Объекты благоустройства полигональные
BS_BLAG_DAMBA
Дамба
полигон
BS_BLAG_DRYERPL
Площадка для сушки белья
полигон
BS_BLAG_DUMPPL
Мусорные контейнерные площадки
полигон
BS_BLAG_DUMPUCH
Мусорные участки
полигон
BS_BLAG_FONTPOL
Фонтаны
полигон
BS_BLAG_PARKING
Паркинг
полигон
BS_BLAG_SPORTPL
Спортивная площадка
полигон
BS_BLAG_STOCKAD
Эстакадные сооружения
полигон
BS_BLAG_TROTUAR
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
полигон
BS_BLAG_ZELEN
Городское озеленение
полигон
BS_BLAG_CHILDPL
Детские игровые площадки
полигон
12
BS_SITI
Объекты населенных пунктов
12.1
BS_SITI_pnt - Объекты населенных пунктов точечные
BS_SITI_PASPORT
Данные техпаспортов
точка
12.2
BS_SITI_lin
Объекты населенных пунктов линейные
линия
12.3
BS_SITI_pol - Объекты населенных пунктов полигональные
BS_SITI_BUILD
Здания и сооружения
полигон
BS_SITI_ADRMASSIV
Жилые массивы
полигон
BS_SITI_CENTER
Общественные центры
полигон
BS_SITI_SNOS
Снесенные здания и сооружения
полигон
BS_SITI_SHED
Навесы
полигон
BS_SITI_STAIRS
Лестницы
полигон
BS_SITI_TERRACE
Террасы
полигон
Таблица 6.2 - Атрибутивные поля классов пространственных объектов ГГК базового уровня

1) жыралардың жиегі сызықтық тақырыпта салынады, сызықты бағытты сақтай отырып салу керек, бұл ретте сызық сағат тілі бойынша салынады - 22230100
2) жыра полигональды тақырыпта салынады - 22230100
Жер белдеулері, құз жартастары
Қиябеттердің, жағалаулардың штрихтары төменге бағытталуы үшін сызықты солдан оңға қарай салу керек.
Шұңқырлар (2 түр)
1) шұңқырдың шекарасы сызықтық тақырыпта бағыт бойынша салынады, бұл жерде сызық сағат тілі бойынша салынған - 22311010
2) шұңқыр полигональды тақырыпта салынады – 22311000
3) шұңқырдың негізі сызықтық тақырыпта салынады - 22310020
4) шұңқырдың негізі полигоналды тақырыпта салынады - 22310010
Қорғандар,төбелер (2-түр)
1) төбелердің, обалардың шекаралары сызықтық тақырыпта салынады – 22712100
2) төбелер, обалар полигональды тақырыпта салынады - 22712000, содан соң төбенің, обаның соңғы қабатын қию керек
3) төбелердің, обалардың жоғарғы қабаты сызықтық тақырыпта салынады, бұл жағдайда сағат тілі бойынша салынады - 22710010
4) төбелердің, обалардың жоғарғы қабаты полигональды тақырыпта салынады - 22710000
Қазіргі қолданыстағы су қоймалары (1-түр)
1) жыралардың табаны сызықтық тақырыпта салынады - 63540000
2) Полигональды үйме - 63540000
3) Үйменің, жыраның бекітілмеген жиегі(1 түр) сағат тілі бойынша сызықтық тақырыпта салынады – 63410000. Сондай-ақ мұнда келесі кодтары бар объектілер болуы мүмкін 63410010; 63410020; 63410030
4) қолданыстағы су қоймасы полигональды тақырыпта салынады - 31131000
Жерасты су қоймалары
1) жыралардың табандары сызықтық тақырыпта салынады - 63540000
2) полигональды үйме - 63540000
3) үйменің, жыраның бекітілмеген бровкасы сағат тілі бойынша салынады ( 1 түр) – 63410000. Сондай-ақ бұл жерде келесі кодтары бар 63410010; 63410020; 63410030 объектілер де кездесуі мүмкін.
4) қолданыстағы су қоймасы полигоналды тақырыпта салынады - 31132001
Акведуктер
1) акведуктің шекарасы – 32113010 сызықтық тақырыпта салынады, егер сызықты солдан оңға қарай салса, онда "мұрты" жоғарыға бағытталады, егер сызықты оңнан солға қарай салса, онда "мұрты" төменге бағытталады
2) акведуктің науасы полигональды тақырыпта салынады - 32113000
Ескертпе: егер науа металдан жасалған болса, сызықтық тақырыпта акведуктің қосымша сызығын салу керек – 32113011 (суретте сызық қызыл сызықпен көрсетілген)
Жерқойма
1) жерқоманың үйіндісі – 63410000 сағат тілі бойынша сызықтық тақырыпта салынады. Сондай-ақ аунатпаның бірнеше түрі кездеседі: 63410010; 63410020; 63410030
2) жерқойма– 51263100 полигональды тақырыпта салынады
Жеңіл үлгідегі мұнаралар
1) құрылыстың қандай материалдан салынуына байланысты бағаналар нүктелік тақырыпта салынады, бұл жағдайда металл бағаналар салынған - 51912100

1) бровка оврагов рисуется в линейной теме, рисовать линию надо соблюдая направление, в данном случае линия нарисована по часовой стрелке - 22230100
2) овраг рисуется в полигональной теме - 22230100
Обрывы земляные, обрывы скалистые
Чтобы штрихи обрыва, берега были направлены вниз, необходимо линию рисовать слева направо
Ямы (тип 2)
1) граница ям рисуется в линейной теме по направлению, в данном случае линия нарисована по часовой стрелке - 22311010
2) яма рисуется в полигональной теме – 22311000
3) основание ямы рисуется в линейной теме - 22310020
4) основание ямы рисуется также в полигональной теме - 22310010
Курганы, бугры (тип 2)
1) граница курганов, бугров рисуется в линейной теме – 22712100
2) курганы, бугры рисуется в полигональной теме - 22712000, затем вырезать верхний ярус кургана, бугра
3) верхний ярус курганов, бугров рисуется в линейной теме, в данном случае линия нарисована по часовой стрелке - 22710010
4) верхний ярус курганов, бугров рисуется в полигональной теме - 22710000
Водохранилища действующие (тип 1)
1) подошва откосов рисуется в линейной теме - 63540000
2) Насыпь полигональная - 63540000
3) Бровка насыпи, откоса неукрепленная (тип 1) рисуется в линейной теме по часовой стрелке – 63410000. Также здесь могут встречаться объекты со следующими кодами 63410010; 63410020; 63410030
4) водохранилище действующее рисуется в полигональной теме - 31131000
Водохранилища подземные
1) подошва откосов рисуется в линейной теме - 63540000
2) насыпь полигональная - 63540000
3) бровка насыпи, откоса неукрепленная (тип 1) рисуется в линейной теме по часовой стрелке – 63410000. Также здесь могут встречаться объекты со следующими кодами 63410010; 63410020; 63410030
4) водохранилище действующее рисуется в полигональной теме - 31132001
Акведуки
1) границы акведука – 32113010 рисуются в линейной теме, если нарисовать линию слева направо то "усы" будут направлены верх, если нарисовать линию справа налево то "усы" будут направлены вниз
2) лоток акведука рисуется в полигональной теме - 32113000
Примечание: если лоток металлический, необходимо в линейной теме рисовать дополнительную линию акведука – 32113011(на рисунке линия выделена красным цветом)
Погреб
1) обваловка погреба – 63410000 рисуется в линейной теме по часовой стрелке. Также могут встречаться обваловки других типов 63410010; 63410020; 63410030
2) погреб – 51263100 рисуется в полигональной теме
Вышки легкого типа
1) столбы рисуются в точечной теме в зависимости от материала их постройки, в данном случае нарисованы металлические столбы - 51912100

2) жеңіл түрдегі мұнараның негізі тік бұрыш түрінде полигональды тақырыпта салынады – 51133110 (негізінен платформаны қимау керек)
3) Жеңіл түрдегі мұнараның платформасы тік бұрышта полигоналдық тақырыпта салынады - 51133100
4) өнеркәсіптегі техникалық сызық - 55555555
Мачталар (TV, радио және радиорелейлік)
1) Салынатын материалға байланысты тіреу сызықтық тақырыпта салынады, бұл жағдайда металл тіреулер салынған – 51912240, сызықтық тіреулердің екі шыңы болуы керек, олар бағыт бойынша салынады:
2) мачтаның негізі полигональды тақырыпта тікбұрышта салынады - 52331100
3) Мачта нүктелік тақырыпта салынады, нүкте негіздемесіне қойылады - 52331000
Су өткізетін құбыр
Су өткізгіш құбыр тік бұрышта полигондық тақырыпта салынады - 63612000
2) құбырдың басы сызықтық тақырыпта салынады – 63612001. Бағыт бойынша салынады:
Сол жағы төменнен жоғары салынады. Оң жағы төменнен жоғары салынады
Эстакадалар
Эстакада полигондық тақырыпта тік бұрышпен салынады - 51128310
2) автомобиль эстакадаларына арналған қозғалыс бағыты сызықтық тақырыпта салынады – 51128310, бағыты бойынша салынады:
3) автомобиль эстакадаларға арналған техникалық сызық сызық тақырыбында салынады – 51128400
Жағалаулар
Бекітілген жағалаулар
Бекімеген жағалаулар
1) Арналардың, жағалаулардың жыралары (жағалары) полигоналды тақырыпта салынады – 32181000
2) жағалаудың негізі сызықтық тақырыпта салынады
32181100 – бекітілген жағалаудың негіздемесі
32181200 – бекітілмеген жағалаудың негіздемесі
Шіркеулер, костелдер, кирхилер
Шіркеулер, костелдер, кирхилер тік бұрышта полигондық тақырыпта салынады– 51523000
2) полигондық тақырыпта күмбезді мұнара салынады – 51523100
3) шіркеулерге арналған техникалық сызық салынады – 99999999
Мешіттер
Мешіттер полигональды тақырыпта тік бұрышта салынады – 51524000
2) Күмбезді мұнаралар полигоналды тақырыпта салынады – 51524100
3) Мешіттер нүктелік тақырыпта салынады, нүкте ортасына қойылады – 51524002
Эстакадалардағы көпірлі жүккөтергіш
1) Көтергіш крандар үшін эстакадалар полигональды тақырыпта салынады – 51138410
2) Эстакаданы бейнелеу үшін техникалық сызық сызықтық тақырыпта салынады – 51138410, 51138412, 51138414
3) көтергіш кранды бейнелеу техникалық сызықпен сызықтық тақырыпта салынады – 51138700
Рельстегі отырғыш жүк көтеру крандары
Көтергіш крандар үшін рельстерді бейнелеу полигональды тақырыпта салынады – 51138700
2) рельстерді бейнелеу сызықтық тақырыпта салынады – 51138700
3) көтергіш кранды бейнелеу техникалық сызықпен сызықтық тақырыпта салынады – 51138700
Рельстердегі жылжымалы көтеретін мұнаралы крандар
1 сурет
2 сурет

2) основание вышки легкого типа рисуется в полигональной теме под прямым углом – 51133110 (из основания не вырезать платформу)
3) Платформа вышки легкого типа рисуется в полигональной теме под прямым углом - 51133100
4) Техническая линия в промышленности - 55555555
Мачты (TV-, радио- и радиорелейные)
1) Опоры рисуются в линейной теме в зависимости от материала их постройки, в данном случае нарисованы металлические опоры – 51912240, линейные опоры обязаны иметь только 2 вершины, рисуются по направлению:
2) Основание мачты рисуется в полигональной теме под прямым углом - 52331100
3) Мачта рисуется в точечной теме, точка ставиться на основание - 52331000
Водопропускная труба
Водопропускная труба рисуется в полигональной теме под прямым углом - 63612000
2) Оголовки труб рисуются в линейной теме – 63612001. рисуются по направлению:
Левая рисуется снизу вверх. Правая рисуется снизу вверх
Эстакады
Эстакада рисуется в полигональной теме под прямым углом - 51128310
2) Направление движения для автомобильных эстакад рисуется в линейной теме – 51128310, рисуются по направлению
3) Техническая линия для автомобильных эстакад рисуется в линейной теме – 51128400
Берега
Укрепленные берега
Неукрепленные берега
1) Откосы (берега) на каналах, берегах рисуется в полигональной теме – 32181000
2) Основание берега рисуется в линейной теме
32181100 – основание укрепленного берега
32181200 – основание неукрепленного берега
Церкви, костелы, кирхи
Церкви, костелы, кирхи рисуются в полигональной теме под прямым углом – 51523000
2) Купол-башня рисуются в полигональной теме – 51523100
3) Техническая линия для церкви рисуется в – 99999999
Мечети
Мечети рисуются в полигональной теме под прямым углом – 51524000
2) Башни-минареты рисуются в полигональной теме – 51524100
3) Мечети рисуется в точечной теме, точка ставиться в середине – 51524002
Мостовые подъемные краны на эстакадах
1) Эстакады для подъемных кранов рисуются в полигональной теме– 51138410
2) Техническая линия для изображения эстакады рисуется в линейной теме – 51138410, 51138412, 51138414
3) Изображение подъемного крана рисуется в линейной теме технической линией – 51138700
Козловые подъемные краны на рельсах
Отображение рельсов для подъемных кранов рисуются в полигональной теме– 51138700
2) Изображение рельсов рисуется в линейной теме – 51138700
3) Изображение подъемного крана рисуется в линейной теме технической линией – 51138700
Подъемные краны башенные передвижные на рельсах
рис.1
рис.2

1) Көтергіш крандар үшін рельстерді бейнелеу полигональды тақырыпта салынады – 51138700
2) рельстерді бейнелеу сызықтық тақырыпта салынады – 51138700
3) Мұнаралы көтергіш кранды бейнелеу сызықтық тақырыпта техникалық сызықпен салынады ( 1-сурет) – 51138700
4) Егер кран үлкен болмаса, онда сызықтық тақырыпта дайын белгілерді қолдану қажет.
Сызық квадраттың ортасынан кранның сол қабырғасынан оңға қарай жүргізіледі (2-сурет) – 51138100 және 51138101
Автомобиль жолдары
1) Полигон ақ түсті
Автомагистраль– 62110000
Жетілдірілген тас жол – 62121000
Төсемі бар автожол – 62122000
2) автостраданың жалпы енінің шекарасы сызықтық тақырыпта салынады – 62122010
3) Автостраданың бөлу жолағы сызық тақырыбында салынады – 62122020
4) Жетілдірілген тасжолдың бөлу жолағы сызық тақырыбында салынады – 62122030
5) төселген автожолдардың шекаралары сызық тақырыбында салынады – 62122040 5
Салынып жатқан автомобиль жолдары
1) Ақ түсті полигон
Салынып жатқан автомагистраль – 62141000
Салынып жатқан жетілдірілген тас жол – 62142000
Салынып жатқан төсемі бар автожол – 62143000
2) салынып жатқан автожолдардың шекаралары сызық тақырыбында салынады – 62143010
3) салынып жатқан автостраданың бөлу жолағы сызық тақырыбында – 62143020
4) салынып жатқан жетілдірілген тас жолдың бөлу жолағы сызық тақырыбында салынады – 62143030
Мұнай және газ мұнаралары
1) бағаналар оларды құратын материалдарына қарай нүктелік тақырыпта салынады, бұл жағдайда металдан жасалған бағаналар салынған – 51912100
2) жеңіл түрдегі мұнараның негіздемесі полигондық тақырыпта тік бұрыш тақырыбында салынады – 51117100
3) басқа мұнаралары бар мұнай, газ ұңғымалары – 51117100
Металдан, тастан, бетоннан, темірбетоннан және ағаштан жасалған өтпелі бөгеттер
Өтпелі бөгеттер
Өтпейтін бөгеттер
бөгеттер полигональды тақырыпта салынады (полигон ақ түсті)
өтпелі бөгеттер – 32161100
өтпейтін бөгеттер – 32161200
2) бөгеттің жоғарғы тұсы сызықтық тақырыпта салынады, солдан оңға қарай бағытта – 32161110 және 32161210
3) бөгеттің төменгі тұсы сызықтық тақырыпта салынады, солдан оңға қарай бағытта – 32161120 және 32161220
Жердегі бөгеттер
1) бөгеттер полигональды тақырыпта салынады (полигон ақ түсті)
Өтпелі жер бөгеттері– 32161300
Жердегі өтпейтін бөгеттер – 32161400
2) Бөгеттің жоғарғы және төменгі тұсы сызықтық тақырыпта салынады– 32161310 және 32161410
Жоғарғы сызық солдан оңға қарай салынады
Суастындағы бөгеттер

1) Отображение рельсов для подъемных кранов рисуются в полигональной теме – 51138700
2) Изображение рельсов рисуется в линейной теме – 51138700
3) Изображение подъемного крана башенного рисуется в линейной теме технической линией (рис. 1) – 51138700
4) Если кран небольшой, то можно применить готовые знаки в линейной теме.
Линия ведется по середине квадрата от левой стенки крана к правой (рис. 2) – 51138100 и 51138101
Автомобильные дороги
Автомагистраль
Усовершенствованное шоссе
Автодорога с покрытием
1) Полигон белого цвета
Автомагистраль– 62110000
Усовершенствованное шоссе – 62121000
Автодорога с покрытием – 62122000
2) Границы общей ширины автострады рисуются в линейной теме – 62122010
3) Разделительная полоса автострады рисуется в линейной теме – 62122020
4) Разделительная полоса усовершенствованного шоссе рисуется в линейной теме – 62122030
5) Границы автодорог с покрытием рисуются в линейной теме – 62122040 5
Автомобильные дороги строящиеся
Автомагистраль строящаяся
Усовершенствованное шоссе строящееся
1) Полигон белого цвета
Автомагистраль строящаяся – 62141000
Усовершенствованное шоссе строящееся – 62142000
Автодорога с покрытием строящаяся – 62143000
2) Границы автодорог строящихся рисуются в линейной теме – 62143010
3) Разделительная полоса автострады строящейся рисуется в линейной теме – 62143020
Автодорога с покрытием строящаяся
4) Разделительная полоса усовершенствованного шоссе строящегося рисуется в линейной теме – 62143030
Вышки нефтяные и газовые
1) столбы рисуются в точечной теме в зависимости от материала их постройки, в данном случае нарисованы металлические столбы – 51912100
2) основание вышки легкого типа рисуется в полигональной теме под прямым углом – 51117100
3) Скважины нефтяные, газовые и пр. с вышками – 51117100
Проезжие плотины металлические, каменные, бетонные, железобетонные и деревянные
Проезжие плотины
Непроезжие плотины
Плотины рисуются в полигональной теме (полигон белого цвета)
Проезжие плотины – 32161100
Непроезжие плотины – 32161200
2) Верхний бьеф плотины рисуется в линейной теме, по направлению слева на право – 32161110 и 32161210
3) Нижний бьеф плотины рисуется в линейной теме, по направлению слева на право – 32161120 и 32161220
Плотины земляные
Плотины земляные проезжие
Плотины земляные непроезжие
1) Плотины рисуются в полигональной теме (полигон белого цвета)
Плотины земляные проезжие – 32161300
Плотины земляные непроезжие – 32161400
2) Верхний и нижний бьеф плотины рисуется в линейной теме– 32161310 и 32161410
Верхняя линия рисуется слева на право
Плотины подводные

1) жерастындағы бөгеттер полигональды тақырыпта (полигон ақ түсті) – 32161500
2) бөгеттің жоғарғы тұсы сызықтық тақырыпта салынады, солдан оңға қарай бағытта –32161510
3) бөгеттің төменгі тұсы сызықтық тақырыпта салынады, солдан оңға қарай бағытта – 32161520
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қала құрылысы
кадастрын жүйесін жүргізу
бойынша нормативтік құжатқа
9-қосымша
Геоақпараттық жүйелері мен дерекқорды басқару жүйесіне қойылатын негізгі талаптар
Қазақстан Республикасының базалық геоақпараттық жүйесі мен мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі келесі міндеттерді орындауы тиіс және келесі негізгі талаптарды қанағаттандыруы қажет:
1. Дерекқорды басқару жүйесінің негізінде үлкен көлемдегі көппайдаланымды қоймадағы кеңістік деректерді сақтау
Функционалдық талаптар:
1) Әртүрлі өнеркәсіптік объектілік-бағыттық дерекқорды басқару жүйесін қолдау
2) Әртүрлі операциялық жүйелерді қолдау.
3) Векторлық, растрлық және желілікті қоса алғанда, кеңістік деректердің алуан түрін қолдау.
4) ArcSDECompressedBinary, ST_GEOMETRY, Oracle Spatial, Microsoft SQL Servergeometry/geography, PostGISGeometry, InformixSpatialDatablade, DB2 SpatialExtender, OGC well-known binary geometry storage қоса алғанда, ДҚБЖ-ғы (Дерекқорды басқару жүйесі) кеңістік деректерді сақтаудың әртүрлі форматын қолдау.
5) Кеңістік объектілердің сыныптарын қалыптастыру мүмкіндігін, кеңістік объектілер арасындағы топологиялық өзара байланыстарды талдау, кеңістік объектілер сыныптары арасындағы қатынастардың сыныбын қалыптастыру, деректердің картографиялық көрінісін жасау, деректердің желілік жиынтығын, кеңістік объектілердің қосалқы түрлерін, артибуттық домендерді, растрлық деректердің жиынтығы мен мозаикасын жасауды қоса алғанда, геодеректер қорының форматын қолдау.
6) Деректерді кеңістік және атрибуттық индекстеу.
7) Кеңістік деректерді құрайтын уақытша есеп.
8) Геоақпараттық жүйе пакеттерін пайдалануды қоса алғанда, әртүрлі клиенттердің деректерінің қоймасына қосылудың мүмкіндігі.
9) Серверлік қызмет арқылы немесе дерекқорды басқару жүйесінің бағдарламалық қамтудағы клиенттер бөлігін пайдалана отырып, тікелей көппайдаланымды қоймаға қосылудың мүмкіндігі.
10) Дауларды қолмен, автоматты және жартылай автоматты тетіктермен шешудің ұзақ және қысқа транзакциясының негізінде кеңістік деректерді көппайдаланымды редакциялау. Ұзақ транзакцияның негізінде редакциялағанда деректердің көпнұсқалығы қажет. Қысқа транзакцияның негізінде тікелей редакциялағанда дерекқорды басқару жүйесін қосуда оқшаулаудың әртүрлі деңгейін қолдану қажет.

1) Плотины подводные рисуются в полигональной теме (полигон белого цвета) – 32161500
2) Верхний бьеф плотины рисуется в линейной теме, по направлению слева на право –32161510
3) Нижний бьеф плотины рисуется в линейной теме, по направлению слева на право – 32161520
Приложение 9
к Нормативному документу по
ведению государственного
градостроительного кадастра
Республики Казахстан
Основные требования к геоинформационным системам и системам управления базами данных
Базовая геоинформационная система автоматизированной информационной системы государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан исполняет следующий круг задач и удовлетворяет следующим основным требованиям:
1. Хранение пространственных данных в многопользовательском хранилище большого объема на основе системы управления базой данных.
Функциональные требования:
1) Поддержка различных промышленных объектно-ориентированных систем управления базами данных.
2) Поддержка различных операционных систем.
3) Поддержка различных типов пространственных данных, включая векторный, растровый и сетевой.
4) Поддержка различных форматов хранения пространственных данных в СУБД, включая ArcSDECompressedBinary, ST_GEOMETRY, Oracle Spatial, Microsoft SQL Servergeometry/geography, PostGISGeometry, InformixSpatialDatablade, DB2 SpatialExtender, OGC well-known binary geometry storage .
5) Поддержка формата базы геоданных, включая возможности формирования классов пространственных объектов, анализа топологических взаимосвязей между пространственными объектами, формирование классов отношений между классами пространственных объектов, создание картографических представлений данных, формирование сетевых наборов данных, подтипов пространственных объектов, атрибутивных доменов, наборов и мозаик растровых данных.
6) Пространственная и атрибутивная индексация данных.
7) Учет временной составляющей пространственных данных.
8) Возможность подключения к хранилищу данных из различных типов клиентов, включая пользовательские геоинформационные систем-пакеты.
9) Возможность подключения к многопользовательскому хранилищу через серверную службу или напрямую с использованием клиентской части программного обеспечения системы управления базой данных.
10) Многопользовательское редактирование пространственных данных на основе долгих или коротких транзакций с механизмами ручного, автоматического и полуавтоматического разрешения конфликтов. При редактировании на основе долгих транзакций необходима поддержка многоверсионности данных. При прямом редактировании на основе коротких транзакций необходима поддержка различных уровней изоляции подключений к СУБД.

11) Деректерді редакциялау хронологиясын байқау үшін тарихи нұсқаларды пайдалана отырып, деректердің өзгеру тарихын сақтау.
12) Деректердің (топологиялық өзара байланыстар, сыныптық қатынастар, кеңістік байлам, көпнұсқалық, қосалқы түрлері мен домендері сияқты элементтер) геоақпараттық ерекшеліктерін ескере отырып, веб-сервистер арқылы жойылған қақпақыл функциясын қолдау және үйлестіру арқылы кеңістік деректердің бөлінген қоймасын қалыптастыру.
13) Пәрмен беру жолымен немесе графикалық интерфейс арқылы кеңістік деректер қоймасын әкімдендіру.
14) Дерекқорды басқару жүйесі және/немесе операциялық жүйедегі есепті жазбалардың негізінде қолжетімділікті шектеу жолымен геодеректер деңгейінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2. Әртүрлі сервистер арқылы шектеусіз пайдаланушылардың географиялық деректерді бірге пайдалануы үшін геоақпараттық ресурстарды жариялау.
Функциональдық талаптары:
1) Геоақпараттық веб-сервистердің карталары, глобустар,3D модельдер, жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін талдау құралдары және көпағынды режімдегі сервер жағында кеңістік талдауға арналған модельдер, жойылған қақпақылдың геодерекқоры, өзгерістерді үйлестіру және Интернет арқылы редакциялау, геоақпараттық ресурстарды іздеуге арналған метадеректердің қоры, объектілерді геокодтау үшін мекен-жай локаторлары түрінде жариялау.
2) Бір рет пайдаланатын және көппайдаланымды геодерекқорды, шейпфайлдарды және жабуларды қоса алғанда кеңістік деректердің көзі ретінде әртүрлі қоймаларды пайдалану.
3) Кэшті серверде сақтай отырып, өнімділікті арттыру үшін картографиялық, глобустық сервистерді және бейнелік сервистерді кэштеу.
4) Геоақпараттық веб-сервистердің барлық түрлерін пайдаланатын дайын веб-сайттарды бағдарламаларсыз дайындау үшін картографиялық веб-қосымшалардың дайын шаблондарын пайдалану.
5) Деректердің геоақпараттық ерекшеліктерін ескере отырып, веб-браузер арқылы кеңістік деректерді редакциялау.
6) .NET, Java, JavaScript, Flex и Silverlight технологиялары негізінде геоақпарат жүйесінің мазмұнын қамтыған карталарды көрсете алатын, деректерді талдайтын және редакциялайтын және геоақпараттық веб-сервистің барлық түрлерін пайдалану негізінде есептер құратын веб-сайттарды әзірлеу мүмкіндігі, сондай-ақ веб-қосымшалардың браузерлерін әзірлеу үшін бағдарламалық интерфейстер ұсыну.
7) Бұқаралық картографиялық сервистермен бірігу.
8) WMS, WFS, WCS, CSW, KML сияқты кеңістік деректермен алмасудың ашық стандарттарын қолдау.
9) REST (RepresentationalStateTransfer) немесе SOAP (SimpleObjectAccessProtocol) интерфейстері арқылы геоақпараттық веб-сервистерге қолжетімділік.

11) Хранение истории изменения данных с использованием исторических версий для отслеживания хронологии редактирования данных.
12) Формирование распределенного хранилища пространственных данных с поддержкой функций удаленной репликации и синхронизации через веб-сервис с учетом геоинформационной специфики данных (такие элементы, как топологические взаимосвязи, классы отношений, пространственная привязка, многоверсионность, подтипы и домены).
13) Администрирование хранилища пространственны данных через командную строку или графический интерфейс.
14) Обеспечение безопасности геоданных на уровне хранилища путем разграничения доступа на основе учетных записей СУБД и/или операционной системы.
1. Публикация геоинформационных ресурсов для совместного использования географических данных неограниченным числом пользователей через различные сервисы.
Функциональные требования:
1) Публикация в виде геоинформационных веб-сервисов карт, глобусов, 3D-моделей, данных дистанционного зондирования земли из космоса, аналитических инструментов и моделей для пространственного анализа на стороне сервера в многопотоковом режиме, баз геоданных для удаленной репликации, синхронизации изменений и редактирования через Интернет, индексов и баз метаданных для поиска геоинформационных ресурсов, адресных локаторов для геокодирования объектов;
2) использование в качестве источника пространственных данных различных типов хранилищ, включая однопользовательские и многопользовательские базы геоданных, шейпфайлы и покрытия.
3) кэширование картографических, глобусных сервисов и сервисов изображений для повышения производительности с хранением кэша на сервере;
4) использование готовых шаблонов картографических веб-приложений для подготовки без программирования готовых веб-сайтов, использующих все виды геоинформационных веб-сервисов;
5) редактирование пространственных данных через веб-браузер с учетом геоинформационной специфики данных;
6) возможность разработки веб-сайтов с ГИС-содержимым на основе технологий .NET, Java, JavaScript, Flex и Silverlight с возможностью отображения карт, анализа и редактирования данных и построения отчетов на основе использования всех видов геоинформационных веб-сервисов, а также предоставление программного интерфейса для разработки браузерных веб-приложений;
7) интеграция с массовыми картографическими сервисами;
8) поддержка открытых стандартов обмена пространственными данными, таких как WMS, WFS, WCS, CSW, KML;
9) доступ к геоинформационным веб-сервисам через интерфейсы REST (RepresentationalStateTransfer) или SOAP (SimpleObjectAccessProtocol);

10) Геоақпараттық веб-сервистердің теңдессіз түрлерін жасауға мүмкіндік беретін жеке кеңейтілген объектілерді (ServerObjectExtensions, SOE) әзірлеу арқылы геоақпарат жүйесі-сервердің қолдану аясын кеңейту.
11) Веб-интерфейс арқылы ГАЖ-сервердің барлық функцияларын басқару.
12) Геоақпарат жүйесі-пакетін қолдану арқылы сервистерге клиентті қосудың мүмкіндігі.
13) Әртүрлі операциялық жүйелерді қолдау.
14) Веб-авторландыру және біріздендіру (әдеттегі, қосарланған және дайджест-біріздендіру, .NET-ке және сервис-токендерге мүшелік) стандартты құралдарын пайдалану жолымен сервистер мен қосымшаларға қолжетімділіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. (ActiveDirectory) операциялық жүйесінің пайдаланушыларымен бірігу немесе пайдаланушылар мен рөлдерді дерекқор кестесінде сақтау.
15) Мынадай мүмкіндіктерді қоса алғанда, геоақпарат жүйесі-сервердің компонентерін бірнеше жеке және виртуальды серверлерге бөлу: кеңістік деректердің көппайдалымды қоймасын қолдайтын геоақпарат жүйесі -деректер серверін жеке бөлу, геоақпараттық ресурстарға көппайдаланымды қолжетімділікті ұсыну үшін жарияланым геоақпарат жүйесі-сервері және геоақпараттық веб-қосымшалардың жұмысын қолдауға арналған веб-сервер; сервистерді пайдалануға сауалдарды қабылдайтын серверлік объектілердің менеджеріне жариялау геоақпарат жүйесі-серверін бөлу және сол сауалдарды өңдейтін серверлік объектілердің бірнеше контейнерлері.
16) Өзгерістерді көру, редакциялау және үйлестіру функцияларын қоса алғанда, ұтқыр құрылғыларды пайдалану үшін геоақпараттық веб-сервистерді жариялау
17) Келесі функцияларды қоса алғанда, сервер жағындағы кеңістік талдау құралдарының кеңейтілген жиынтығы: растрлық деректер жасау және кеңістік модельдеу жүргізу; көру аймағын анықтау, бедерді модельдеу сияқты міндеттерді шешу үшін үшөлшемді кеңістік құру және талдау; кеңістік желілер мен бағыттар құру, қолдау және талдау; деректерді геостатистикалық талдау.
18) Enterprise Java Beans негізінде геоақпараттық веб-қосымшалар әзірлеу.
19) Мынадай функцияларды қолдайтын бейнелік сервис түріндегі растрлық мозаикаларға біріккен жерді ғарыштан қашықтықтан деректерді зондтауды жариялау: алдын ала өңдеуді қажет етпестен, файлдық мұрағатта сақталатын қашықтықтан деректерді зондтауды пайдалану; растрлық мозаикаларды жасау; деректерді жылдам фотограмметриялық өңдеу; соның ішінде қайта тасымалдау, гистограмманы жіктеу және түзету; NDVI сияқты индекстердің автоматты түрде индексін анықтау; клиент тарапынан мозаикаларды жасаудың алгоритмін басқару; клиенттің бастапқы бейнелерді алуы; клиент тарапынан сервисті картаның қабаты ретінде пайдалану.

10) расширение функциональности сервера геоинформационной системы путем разработки собственных расширений серверных объектов (ServerObjectExtensions, SOE), позволяющим формировать уникальные типы геоинформационных веб-сервисов;
11) управление всеми функциями сервера геоинформационной системы через веб-интерфейс;
12) возможность клиентского подключения к сервисам из пользовательских пакетов геоинформационной системы;
13) поддержка различных операционных систем;
14) обеспечение безопасности доступа к сервисам и приложениям путем использования стандартных средств веб-авторизации и аутентификации (обычная, встроенная и дайджест-аутентификация, членство .NET и сервис токенов). Интеграция с пользователями операционной системы (ActiveDirectory) или хранение пользователей и ролей в таблице в базе данных;
15) распределение компонентов сервера геоинформационной системы на несколько физических или виртуальных серверов, включая возможности: выделения отдельно сервера данных геоинформационной системы, поддерживающего многопользовательское хранилище пространственных данных, сервера геоинформационной системы публикации для предоставления многопользовательского доступа к геоинформационным ресурсам и веб-сервера для поддержки работы геоинформационных веб-приложений; распределения сервера геоинформационной системы публикации на менеджер серверных объектов, принимающий запросы на использование сервисов, и несколько контейнеров серверных объектов, обрабатывающих эти запросы;
16) публикация геоинформационных веб-сервисов для использования с мобильных устройств, включая функции визуализации, редактирования и синхронизации изменений;
17) расширенный набор инструментов пространственного анализа на стороне сервера, включая следующие функции: создание растровых данных и проведение пространственного моделирования; создание и анализ трехмерных поверхностей, для решения таких задач, как определение зон видимости, моделирование рельефа; создание, поддержка и анализ пространственных сетей и маршрутизации; геостатистический анализ данных;
18) разработка геоинформационных веб-приложений на основе Enterprise Java Beans;
19) публикация данных дистанционного зондирования земли из космоса (ДЗЗ), объединенных в растровые мозаики, в виде сервиса изображений, поддерживающего функции: использование ДЗЗ, хранящихся в файловом архиве, без необходимости предварительной обработки; построение растровых мозаик; фотограмметрическая обработка данных на лету, в том числе ортотрансформирование, классификация и коррекция гистограммы; автоматическое вычисление индексов, таких как индекс NDVI; управление алгоритмом построения мозаик со стороны клиента; получение клиентом исходных изображений; использование сервиса как слоя карты на стороне клиента;

20) Келесі функцияларды қоса алғанда, сервер жағындағы кеңістік талдау құралдарының кеңейтілген жиынтығы:
GML, XML, AutoDeskDWG/DXF, MicrostationDesign, MapInfoMID/MIF және TAB, Oracle және OracleSpatial, IntergraphGeoMediaWarehouse қоса алғанда, векторлық деректердің (70-тен аса) белгілі ГАЖ-форматын тікелей оқу және пайдалану;
геодеректерді әртүрлі векторлық деректердің геоақпарат жүйесі форматын пайдаланушыларға беру;
ArcGIS геодерекқорына геоақпарат жүйесі форматының ондығынан деректерді импорттау;
Деректерді импорттау мен экспорттау үдерістерін модельдеу;
Деректердің жеке форматтарын жасау;
3. Кеңістік деректерді басқару
Функционалдық талаптар:
1) Кеңістік деректердің қоймасын қалыптастыру – геодеректердің бір рет пайдалану қоры.
2) Бір рет пайдаланымды геодеректер қорындағы геодеректерді редакциялау және енгізу.
3) Мәтіндік файлдан немесе кестеден нүктелік кеңістік объектілердің координаттарын жүктеу.
4) Сканерленген қағаз карталар немесе растрлық бейнелердің негізінде кеңістік деректерді цифрлау.
5) Әртүрлі проекциялар мен датумдарды қолдана отырып, кеңістік байламдағы деректерді басқару.
6) Сауалдар, сәйкестендіру, геодеректерді іздеу.
7) Деректерді құрайтын уақытты есептеу.
8) Геодеректердің кеңістік және атрибуттық индекстерін құрастыру.
9) Статистикалық деректерді, автоматтандырылған жобалау жүйесінің сызбалары, аэро және ғарыштық суреттер, веб-сервистер, метадеректерді қоса алғанда, кеңістік деректердің алуан түрлері мен форматтарын оқу, импорттау, конверттеу және басқару.
10) Геодеректердің қосалқы түрлері мен домендерін басқару.
11) Кеңістік объектілердің сыныптары негізінде қатынастар сыныптарын модельдеу.
12) Гистограммаларды, индекстік есептерді қайта тасымалдау, жіктеу және түзету функцияларын қолдайтын растрлардың интерактивті мозаикаларын пайдалану.
13) Геодеректерді редакциялау кезінде картографиялық қабаттардың шаблондарын пайдалану.
14) GPS деректерінің импорты.
15) Векторлық деректерді топтастыру құралдарының қарапайым жиынтығы.
16) Картографиялық қабаттар, талдау құралдары мен дереккөзі ретінде ГАЖ-сервері ұсынатын геоақпараттық веб-сервистердің барлық түрлерін пайдалану.
17) Серверлік қызмет арқылы немесе ДҚБЖ бағдарламалық қамтудың клиенттік бөлігін тікелей пайдалана отырып, кеңістік деректердің көппайдаланымды қоймасына қосылу.
18) Геоақпараттық жүйелер серверіндегі геоақпараттық сервистің барлық түрлерін жариялау үшін геоақпараттық ресурстарды дайындау.
19) Ресурстарды жүктеу үшін геоақпарат жүйесі-серверге әкімшілік қосу, қолданыстағы веб-сервистердің қасиетін редакциялау және жаңадан құру.

20) расширенный набор инструментов пространственного анализа на стороне сервера, включая следующие функции:
прямое чтение и использование известных форматов геоинформационной системы векторных данных (свыше 70), включая GML, XML, AutoDeskDWG/DXF, MicrostationDesign, MapInfoMID/MIF и TAB, Oracle и OracleSpatial, IntergraphGeoMediaWarehouse;
передача геоданных пользователям в различных ГИС-форматах векторных данных;
импорт данных из десятков форматов геоинформационной системы в базу геоданныхArcGIS;
моделирование процессов импорта и экспорта данных;
создание собственных форматов данных;
2. Управление пространственными данными.
Функциональные требования:
1) Формирование хранилища пространственных данных – однопользовательской базы геоданных;
2) редактирование и ввод геоданных, находящихся в однопользовательской базе геоданных;
3) загрузка координат точечных пространственных объектов из текстового файла или таблицы;
4) оцифровка пространственных данных на основе отсканированных бумажных карт или растровых изображений;
5) управление пространственной привязкой данных с применением различных проекций и датумов;
6) запросы, идентификация, поиск геоданных;
7) учет временной составляющей данных;
8) построение пространственных и атрибутивных индексов геоданных;
9) чтение, импорт, конвертирование и управление различными типами и форматами пространственных данных, включая статистические данные, чертежи системы автоматизированного проектирования, аэро и космические снимки, веб-сервисы, метаданные;
10) управление подтипами и доменами геоданных;
11) моделирование классов отношений на основе классов пространственных объектов.
12) использование интерактивных мозаик растров, поддерживающих функции ортотрансформирования, классификации и коррекции гистограммы, расчета индексов;
13) использование шаблонов картографических слоев при редактировании геоданных;
14) импорт данных GPS;
15) простейший набор инструментов генерализации векторных данных;
16) использование всех видов геоинформационных веб-сервисов, предоставляемых сервером геоинформационной системы, в качестве картографических слоев, аналитических инструментов и источников данных;
17) подключение к многопользовательскому хранилищу пространственных данных через серверную службу или напрямую с использованием клиентской части программного обеспечения системы управления базами данных;
18) подготовка геоинформационных ресурсов для публикации всех видов геоинформационных веб-сервисов на сервере;
19) создание административного подключения к серверу геоинформационной системы для загрузки ресурсов, создания новых и редактирования свойств существующих геоинформационных веб-сервисов;

20) Картографиялық және глобустық сервистердің алдын ала кэшін құру.
21) Сауалдарды анықтауды, қатпарлардың масштабтарын, картографиялық көріністерді, күрделі нышандарды және объектілердің жіктеуішін пайдалана отырып, аңызбен жабдықталған және математикалық негіздегі сапасы жоғары интерактивті және баспа карталарын дайындау.
22) MXD, PDF, JPEG, AI, BMP, WMF, TIFF қоса алғанда, әртүрлі форматқа карталарды экспорттау.
23) Кеңістік деректер мен карталар негізінде есептер мен диаграммалар жасау.
24) Карталардың шаблондарын жасау және пайдалану.
25) Ережелерді және таразыларды пайдалана отырып, қайта жабуды алып тастап, картаға қолдарды орналастыру құралдары.
26) Картографиялық белгілердің кітапханасын пайдалану және жеке символдар жасау.
27) Картографиялық анимациялар жасау.
28) Тез арада картографиялық қабаттардың кескінін бейнелеу.
29) Сапалық және сандық, белгілік фоны, оқшауланған диаграммалар, картограммалар және картодиаграммалар, нүктелік, сызықтық, бейнесызықтық, қатпарланған түсті және басқа ареалдарды қоса алғанда, картографиялық бейненің әртүрлі тәсілдерін пайдалану
30) Кеңістік және атрибуттық сауалдардың функциялары, кеңістік деректердің оберлей файлдарының қабаттары, күрделі геоақпарат жүйесін талдауға арналған модельдер мен скриптерді дайындау.
31) Кеңістік талдау құралдарының базалық жиынтығы.
32) Кеңістік деректерді алу, статистикалық өңдеу және талдау мүмкіндігі функциялары.
33) Кеңістік және кестелік деректерді геокодтау.
34) Картографиялық ақпаратты кәсіби ресімдеу және әртүрлі тақырыптағы карталарды баспаға дайындау үшін картографиялық ұсынымдарды құру және басқару құралдары.
35) Негізгі бұрышты есептеу, тірек нүктелерін анықтау, қиылысу маскаларын құру, маркерлерді тегістеуді қоса алғанда, картографиялық символдарды нақты басқару. Сызықтардың аяқталатын түрлерін анықтау.
36) Тұйық маскалар, контурлық маскалар және қабаттардың қиылысу маскаларын құрастыру.
37) Мыналарды қоса алғанда, карталарға қол қоюды орналастырудың кеңейтілген құрал-сайманы: көшелерді, телімдерді, су қоймаларын, көкжиектерге қол қоюдың үлгісі; аралықтардың өзгерісі мен қаріп өлшемі; ирекпен орналастыру; ережелер бойынша ауыстыру; қабаттың қиылысуы және құлауы; қолдарды қайталау; объектінің сыртына шығып кету; шекара бойына орналастыру; аббревиатуралар мен қысқарған сөздер; объектіге қатысты орналасу басымдығын белгілеу.
Деректер қорын басқару жүйесі келесі функционалдық талаптарды қанағаттандыруы қажет:
1) Windows (барлық нұсқалары), Linux, Solaris, Solaris SPARC, AIX, HP-UX Itanium, HP-UX PA-RISC, z/Linux, z/OS, Mac OS операциялық жүйелерін қолдау

20) предварительное построение кэша картографических и глобусных сервисов;
21) подготовка высококачественных интерактивных и печатных карт, снабженных легендой и математической основой с использованием определяющих запросов, масштабных зависимостей слоев, картографических представлений, сложной символики и классификации объектов;
22) экспорт карт в различные форматы, включая MXD, PDF, JPEG, AI, BMP, WMF, TIFF;
23) создание отчетов и диаграмм на основе пространственных данных и карт;
24) создание и использование шаблонов карт;
25) инструменты размещения подписей на карте с использованием правил и весов и исключением перекрывания;
26) использование библиотек картографических символов и создание собственных символов;
27) создание картографическиханимаций;
28) преобразование проекции картографических слоев на лету;
29) использование разнообразных способов картографического изображения, включая качественный и количественный фон, значковый, локализованных диаграмм, картограмм и картодиаграмм, ареалов, точечный, линейный, изолиний, послойной окраски и другие;
30) функции пространственного и атрибутивного запроса, оверлея слоев пространственных данных, подготовки моделей и скриптов для сложного ГИС-анализа;
31) базовый набор инструментов пространственного анализа;
32) функции извлечения, статистической обработки и вероятностного анализа пространственных данных;
33) геокодирование пространственных и табличных данных;
34) инструменты создания и управления картографическими представлениями для профессионального оформления картографической информации и подготовки карт различной тематики к печати;
35) детальное управление картографическими символами, включая вычисление главного угла, определение опорных точек, создание маски пересечения, выравнивание маркеров. Определение типа окончания линий;
36) построение тупиковых масок, контурных масок и масок пересечения слоев;
37) расширенный инструментарий размещения подписей на картах, включая: модели подписывания улиц, участков, водотоков, горизонталей; изменение интервалов и размера шрифта; размещение с изгибом; перенос по правилам; простирание и падение; повтор надписей; выступ за пределы объекта; размещение вдоль границ; аббревиатуры и сокращения; определение приоритетов расположения относительно объекта.
Система управления базами данных обязана удовлетворять следующим функциональным требованиям:
1) поддержка операционных систем - Windows (все версии), Linux, Solaris, Solaris SPARC, AIX, HP-UX Itanium, HP-UX PA-RISC, z/Linux, Mac OS;

2) сауалдарды әртүрлі өзектері бойынша қосарландыру;
3) Web-интерфейс арқылы деректер қорын басқару жүйесінің әкімшілік серверін әкімдендіру;
4) кластерлік технологияларды қолдау;
5) Active-Active режімін қолдау (кластердің барлық тораптары белсенді әрі қолданбалы міндетті қоса орындайды);
6) талдау функцияларын қолдау (ағымдағы есептер үшін алдыңғы жолдағы деректерді пайдалану);
7) симметриялық көппроцессорлық жүйелерді қолдау;
8) транзакцияны шұғыл өңдеу қосымшаларымен және талдау қосымшаларына арналған бір уақыттағы жұмыс;
9) бір дерекқордан басқа дерекқорға үйлесімді кеңейтіп қақпақылдау;
10) бөлінген дерекқорды қолдау;
11) объектілік-бейіндік мүмкіндіктерді - объекті түрлерін, топтамаларды, алаптарды, қосып салынған кестелерді, объектілерге сілтемелер мен үлкен бинарды объектілерді қолдау;
12) OLE DB кеңейту;
13) ODBC-драйверлер жиынтығы;
14) COM драйверлер жиынтығы;
15) үшінші деңгейдегі тілдерге бағдарламалар әзірлеу үшін кітапхана;
16) Атрибуттардан (скалярлық, яғни басқа түрлерден, көптеген объектілерден, объектілерге сілтемеден) тұратын және солармен жұмыс істеу тәсілін меңгерген объектілердің жаңа түрлерін анықтауды сипаттаудың мүмкіндігі. Бұл ретте дерекқордың кез келген кестесінің бағаны, сондай-ақ салынған кестелер мен ауыспалы объектілер алабын қолдайтын кез келген түр болуы мүмкін;
17) Java қолдау;
18) сақталған ресімдер;
19) желі бойынша беру кезінде кодтау;
20) көпдеңгейлі біріздендіру, авторлау;
21) нақты аудит;
22) Java-дан COM қолдауға көмек көрсету;
23) дерекқор ресурстарын басқару;
24) ресурстардағы проблемаларды жойғаннан кейін операцияларды жалғастырудың мүмкіндігі;
25) жадыны өзін өзі басқару;
26) сатылап мұрағаттау және қайта қалпына келтіру;
27) қайталанатын резервтік жиынтық
28) дерекқордың жекелеген блогін қалпына келтіру;
29) алдын ала берілген уақытта дерекқорды тез қосу;
30) бір дерекқорда бірнеше өлшемді блокті қолдау;
31) дерекқор режімін әдеттегіше қосу;
32) 4 тораптан кем емес қалпына келтіру мүмкіндігі;
33) "тез арада" кестесін қалпына келтіру;
34) журналдарды ықшамдау;
35) кестелер мен индекстерді секциялау (хэш, шарт бойынша, аралас, тізім бойынша);
36) кестелер секциясын қалпына келтіру;
37) "тез арада" индексін қайта ұйымдастыру;
38) "тез арада" индексті кестелерді қайта ұйымдастыру;
39) индексті параллель құру;
40) параллель сканерлеу;
41) артық оқу және сканерлеу;
42) секциялық ұсынымдарды бөлу;
43) анонимді транзакциялау;
44) литералдарды автоматты қайта құру;
45) көпбайтты символдарды қолдау;
46) үлкен файлдармен, кемінде 32 ТВ кестелік кеңістікті қолдау;

2) распараллеливание запросов по разным ядрам;
3) администрирования сервера системы управления базами данных через Web-интерфейс;
4) поддержка кластерных технологий;
5) поддержка режима Active-Active (все узлы кластера активны и исполняют прикладную задачу параллельно);
6) поддержка аналитических функций (использование данных предыдущей строки для вычислений в текущей);
7) поддержка симметричных многопроцессорных систем;
8) одновременная работа с приложениями оперативной обработки транзакций и для аналитическими приложениями;
9) расширенная синхронная репликация одной базы данных в другую базу данных;
10) поддержка распределенных баз данных;
11) поддержка объектно-ориентированных возможностей - объектных типов, коллекций, массивов, вложенных таблиц, ссылок на объекты и большие бинарные объекты;
12) OLE DB расширения;
13) набор ODBC-драйверов;
14) набор COM драйверов;
15) библиотеки для разработки программ на языках третьего уровня;
16) возможность описывать определения новых типов объектов, состоящих из атрибутов (скалярных - т.е. других типов, множеств объектов, ссылок на объекты), и обладающих ассоциированными с ним методами. При этом любая колонка таблицы базы данных может быть любого типа, поддерживая также вложенные таблицы и массивы объектов переменных; 17) поддержка Java;
18) хранимые процедуры;
19) кодирование при передаче по сети;
20) многоуровневая аутентификация, авторизация;
21) детальный аудит;
22) поддержка в поддержка COM из Java;
23) управление ресурсами баз данных;
24) возможность продолжения операций после устранения проблем с ресурсами;
25) самоуправление областями памяти;
26) инкрементальное архивирование и восстановление;
27) дублирующие резервные наборы;
28) восстановление отдельного блока баз данных;
29) быстрый старт баз данных за заранее заданное время;
30) поддержка нескольких размеров блока в одной базе данных;
31) простое переключение режимов баз данных;
32) возможности восстановления на более чем 4 узлах;
33) реорганизация таблиц "на лету";
34) мультиплексирование журналов;
35) секционирование таблиц и индексов (хэш, по условию, смешанное, по списку);
36) восстановление секций таблиц;
37) реорганизация индекса "на лету";
38) реорганизация индексных таблиц "на лету";
39) параллельное создание индекса;
40) параллельное сканирование;
41) избыточное чтение вперед и сканирование;
42) распределенные секционированные представления;
43) анонимные транзакции;
44) автоматическое преобразование литералов;
45) поддержка многобайтовых символов;
46) поддержка табличных пространств с большими файлами, не менее 32TB;

47) Әртүрлі тұрпаттағы индекстерді қолдау, соның ішінде B-tree, B-tree cluster, Hash cluster, Function-based, Bitmap, Reverse key, Domain indexes.
48) Триггерлер әзірлеуге, ресімдерді және кез келген күрделі функцияларды сақтауға, шектеусіз рекурстардың болуына мүмкіндік беретін бағдарламалаудың ішкі тілінің болуы
49) <дейін>, <кейін>, <орнына > деген триггерлердің барлық түрін қолдау
50) Дерекқорды тоқтатпай-ақ, патчтарды орнату .
51) Резервтегі көшірмелерді кепілдік қалпына келтіру.
52) Мынадай үлкен объектілерді сақтау тетігінің болуы (LOB): бейне, үлкен мәтіндік файлдар немесе дерекқордың ішіндегі XML- құжаттар мен картографиялық растрлық объектілерді қоса алғанда деректердің түрлерін кеңейту.

47) поддержка различных типов индексов, в том числе B-tree, B-tree cluster, Hash cluster, Function-based, Bitmap, Reverse key, Domain indexes;
48) наличие внутреннего языка программирования, который позволяет разрабатывать триггеры, хранимые процедуры и функции любой сложности, наличие неограниченной рекурсии;
49) поддержка всех видов триггеров: <до>, <после>, <вместо>;
50) установка патчей без остановки базы данных;
51) гарантированное восстановление из резервной копии;
52) наличие механизма хранения больших объектов (LOB): изображения, большие текстовые файлы или расширенные типы данных, включая XML-документы и картографические растровые объекты, внутри базы данных.