Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 тамызда № 19280 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл, шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. "Ауыл шаруашылығы саласының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 17/308 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8614 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 17 мамырдағы № 96 (28320) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2019 года № 19280.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства.
2. Признать утратившими силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июля 2013 года № 17/308 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов сельскохозяйственной отрасли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8614, опубликован 17 мая 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 96 (27717)).
3. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридический службы сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 21 тамыздағы
№ 307 бұйрығымен
бекітілді
Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы ұйымдарының басшылары және мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) кадрларды дұрыс іріктеуге және орналастыруға, олардың біліктілігін арттыруға, жұмыскерлерді аттестаттауға, басшылар, мамандар арасында еңбекті үлестіруге ықпал етуге, сондай-ақ осы санаттағы жұмыскерлердің лауазымдық міндеттерін және олардың еңбегіне ақы төлеу санаттары бойынша қойылатын біліктілік талаптарын айқындауда бірізділікті қамтамасыз етуге арналады.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген) бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
Басшылар және мамандар, ғылыми сала мамандары бағдарламалық қамтылым саласындағы, мемлекеттік сатып алулар жөніндегі лауазымдарының және өзге де инженерлік-техникалық персоналдың біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) бекітілген Басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдастыру-техникалық жағдайларда тиісті лауазымға тән жұмыстар тізбесін нақтылауға жол беріледі және жұмыскерлерді арнайы даярлауға қажетті талаптар белгіленеді.
4. Біліктілік сипаттамаларын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі әзірледі.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 августа 2019 года № 307
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов организаций сельского хозяйства (далее – квалификационные характеристики) призваны способствовать правильному подбору и расстановке кадров, повышению их квалификации, аттестации работников, разделению труда между руководителями, специалистами, а также обеспечению единства в определении должностных обязанностей этих категорий работников и предъявляемых к ним квалификационных требований по категориям оплаты труда.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научной сферы, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иного инженерно-технического персонала определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.
4. Квалификационные характеристики разработаны Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.

2-тарау. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы басшылар мен мамандар лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылардың лауазымдары
1-параграф. Ауыл шаруашылығы саласындағы ұйым (филиал) басшысы
6. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығы қызметі саласындағы ұйымның (филиалдың) қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
ұйым (филиал) мүлкінің сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын және өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
ұйымдардың банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджеттің, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорларының, өнім берушілердің, тапсырыс берушілердің және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарын (келісімшарттарын), индикативтік жоспарлар мен бизнес-жоспарлар көрсеткіштерін орындауын қамтамасыз етеді;
қазіргі заманғы техника мен озық технологияларды, еңбекті басқарудың және ұйымдастырудың прогрессивтік нысандарын пайдалану негізінде өндірістік-шаруашылық қызметті ұйымдастырады;
ұйымды (филиалды) білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін ұтымды пайдалану және дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
ұйымның (филиалдың) қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты мәселелерді шешеді;
ұйымның (филиалдың) штаттық кестесін, қаржылық жоспарын, жылдық есебін және жылдық бухгалтерлік теңгерімін бекітеді;
жұмыскерлерге уақтылы және толық көлемде еңбекақы төлеуді қамтамасыз етеді;
ұйымның (филиалдың) ұйымдастыру-басқарушылық құрылымын, жұмысының нысандары мен әдістерін жетілдіреді;
ұйымның (филиалдың) қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
сотта, төрелікте, мемлекеттік органдарда ұйымның (филиалдың) мүліктік мүдделерін қорғайды;
ұйым (филиал) жұмыскерлерінің қосымша кәсіби білім алуын (біліктілікті арттыру, кәсіби қайта даярлау) ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
ұйым (филиал) жұмыскерлерінің өз лауазымдық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды;
ұйым (филиал) жұмыскерлерінің ішкі еңбек тәртібі қағидаларын орындауын қамтамасыз етеді; еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидаларын және нормаларын сақтауды қамтамасыз етеді;
конференцияларға, семинарларға, көрмелерге қатысады;
өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша профилактикалық іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етеді;
өз құзыретінің шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған шараларды қабылдайды, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет бойынша шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады.
7. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ғылым туралы" Заң);
ұйымның (филиалдың) өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін және экономика дамуының басым бағыттарын және экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын;
агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы қызмет саласындағы ұйымның (филиалдың) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды;
ұйым (филиал) құрылымының мамандануын және ерекшелігін;
кірістер мен шығыстардың бюджеттік сметасын және ұйымның (филиалдың) табыс әкелетін қызметінен алынған қаражат бойынша кірістер мен шығыстар сметасын жасаудың және келісудің тәртібін, ұйымның (филиалдың) шаруашылығын жүргізу және басқару әдістерін, тиісті ауыл шаруашылығы саласының ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибесін, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін; ішкі еңбек тәртібі қағидаларын; еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау мен өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін білуі тиіс.

Глава 2. Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов организаций сельского хозяйства
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Руководитель организации (филиала) в сельскохозяйственной отрасли
6. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью организации (филиала) сельскохозяйственной сферы деятельности;
обеспечивает сохранность и использование имущества организации (филиала);
организует работу и взаимодействие структурных подразделений организации (филиала);
обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов), показателей индикативных планов и бизнес-планов;
организует производственно-хозяйственную деятельность на основе использования современной техники и передовых технологий, прогрессивных форм управления и организации труда;
принимает меры по обеспечению организации (филиала) квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта;
решает вопросы, касающиеся финансово-хозяйственной деятельности организации (филиала);
утверждает штатное расписание, финансовый план, годовой отчет и годовой бухгалтерский баланс организации (филиала);
обеспечивает работникам своевременную и в полном объеме выплату заработной платы;
совершенствует организационно-управленческую структуру, формы и методы работы организации (филиала);
обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации (филиала);
защищает имущественные интересы организации (филиала) в суде, арбитраже, государственных органах;
организует и обеспечивает получение работниками организации (филиала) дополнительного профессионального образования (повышение квалификации, профессиональная переподготовка);
принимает меры по обеспечению выполнения работниками организации (филиала) своих должностных обязанностей;
обеспечивает выполнение работниками организации (филиала) правил внутреннего трудового распорядка, обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
принимает участие в конференциях, семинарах, выставках;
обеспечивает проведение профилактических мероприятий по предупреждению производственного травматизма и профессиональных заболеваний;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.
7. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон "О государственном регулировании развития АПК");
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закон Республики Казахстан "О науке" (далее – Закон "О науке");
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие:
производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации (филиала) и определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности;
руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности организации (филиала) сельскохозяйственной сферы деятельности;
специализацию и особенности структуры организации (филиала);
порядок составления и согласования бюджетной сметы доходов и расходов и сметы доходов и расходов по средствам, полученным от приносящей доход деятельности организации (филиала), методы хозяйствования и управления организацией (филиалом), достижения науки и передового опыта в соответствующей отрасли сельского хозяйства, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, основы экономики, организации труда и управления, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) бизнес және басқару және/немесе құқық және/немесе әлеуметтік ғылымдар және/немесе өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
2-параграф. Ауыл шаруашылығы саласындағы ұйым (филиал) басшысының орынбасары
9. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің қызметін басқаруды жүзеге асырады, оның жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, бөлімшенің негізгі міндеттері мен функцияларына сәйкес мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
ұйымның саясатын, бөлімше қызметінің мәні болып табылатын проблемалар бойынша даму стратегиясын айқындауға және іске асыруға қатысады;
іс-шаралар жоспарларын, нұсқаулық және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге басшылық жасайды;
бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне талдау жасайды;
бөлімшеге келіп түскен құжаттар мен материалдарды қарайды және олар бойынша шешім қабылдайды, олармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды;
бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелерді келісу үшін бөлімшеге келіп түскен құжаттар жобалары бойынша қорытынды береді;
басқарушылық шешімдердің іске асырылу барысын, олардың әдістемелік қамтамасыз етілуін ұйымдастырады, жоғары тұрған басшылық қабылдаған өзге де құжаттарға талдау жасайды;
жоғары тұрған басқару органдарының қарауына бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша баяндамалар, ұсыныстар, шешім жобаларын енгізеді;
бөлімше қызметінің мәселелері бойынша семинарлар, кеңестер, консультациялар ұйымдастыруға және өткізуге басшылық жасайды және тікелей қатысады;
бағынысты жұмыскерлер арасында лауазымдық міндеттерді бөледі;
бағынысты жұмыскерлерге өкімдер береді және олардың жұмысының нәтижесін талдайды;
бағынысты жұмыскерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасайды;
уәкілетті мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
бөлімшенің материалдық, қаржылық және еңбек ресурстарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
мемлекеттік, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты қорғау бойынша жұмыстар жүргізеді;
ұйым басшылығына бөлімшенің жұмысын жетілдіру бойынша, бағынысты жұмыскерлерді ынталандыру, жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
бөлімше жұмысының нәтижелерін есепке алуды, белгіленген есептілікті жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
бағынысты жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
өз құзыретінің шегінде сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған шараларды қабылдайды, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға дербес жауапты болады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: бизнес и управление и/или право и/или социальные науки и/или растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель руководителя организации (филиала) в сельскохозяйственной отрасли
9. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, организует и координирует его работу, принимает решения по вопросам в соответствии с основными задачами и функциями подразделения;
участвует в определении и реализации политики организации, стратегии развития по проблемам, являющимся предметом деятельности подразделения;
руководит разработкой планов мероприятий, инструктивных и методических документов;
анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности подразделения;
рассматривает и принимает решения по поступающим в подразделение документам и материалам, определяет порядок работы с ними;
дает заключения по проектам документов, поступающим в подразделение для согласования вопросов, являющихся предметом деятельности подразделения;
организует ход реализации управленческих решений, их методологическое обеспечение, анализирует иные документы, принимаемые вышестоящим руководством;
вносит на рассмотрение вышестоящим органам управления доклады, предложения, проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию подразделения;
руководит и непосредственно участвует в организации и проведении семинаров, совещаний, консультаций по вопросам деятельности подразделения;
распределяет должностные обязанности между подчиненными работниками;
дает распоряжения подчиненным работникам и анализирует результаты их работы;
создает условия для повышения квалификации подчиненных работников;
взаимодействует с уполномоченными государственными органами, сторонними организациями, структурными подразделениями организации по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения;
обеспечивает рациональное использование материальных, финансовых и трудовых ресурсов подразделения;
проводит работу по защите информации, являющейся государственной, коммерческой и служебной тайной;
вносит предложения руководству организации по совершенствованию работы подразделения, о поощрении, наложении взысканий на подчиненных работников;
обеспечивает учет результатов работы подразделения, ведение и своевременное представление установленной отчетности;
обеспечивает соблюдение подчиненными работниками правил и норм безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.

10. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
"Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет аясын, сондай-ақ негізгі қызметпен аралас қызмет аясын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша отандық және шетелдік тәжірибені, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономиканы, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, коммуникация және байланыстың қазіргі заманғы құралдарын, есептеуіш техниканы, оларды пайдалану қағидаларын, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары бойынша талаптарды білуге тиіс.
11. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) бизнес және басқару және/немесе құқық (құқықтану, халықаралық құқық) және/немесе әлеуметтік ғылым (экономика, менеджмент, есеп және аудит, қаржы, мемлекеттік және жергілікті басқару, маркетинг) және/немесе өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес.
3-параграф. Ауыл шаруашылығы саласындағы ұйымның (филиалдың) құрылымдық бөлімшесінің басшысы
12. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің қызметін басқаруды жүзеге асырады, оның жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді, бөлімшенің негізгі міндеттері мен функцияларына сәйкес мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
ұйымның саясатын, бөлімше қызметінің мәні болып табылатын проблемалар бойынша даму стратегиясын айқындауға және іске асыруға қатысады;
іс-шаралар жоспарларын, нұсқаулық және әдістемелік жоспарларды әзірлеуге басшылық жасайды;
бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне талдау жасайды;
бөлімшеге келіп түскен құжаттар мен материалдарды қарайды және олар бойынша шешім қабылдайды, олармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды;
бөлімше қызметінің мәні болып табылатын мәселелерді келісу үшін бөлімшеге келіп түскен құжаттардың жобалары бойынша қорытынды береді;
басқарушылық шешімдердің іске асырылу барысын, олардың әдіснамалық қамтамасыз етілуін ұйымдастырады, жоғары тұрған басшылық қабылдаған өзге де құжаттарға талдау жасайды;
жоғары тұрған басқару органының қарауына бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша баяндамалар, ұсыныстар, шешім жобаларын енгізеді;
бөлімше қызметінің мәселелері бойынша семинарлар, кеңестер, консультациялар ұйымдастыруға және өткізуге басшылық жасайды және тікелей қатысады;
бағынысты жұмыскерлер арасында лауазымдық міндеттерді бөледі;
бағынысты жұмыскерлерге өкімдер береді және олардың жұмысының нәтижесін талдайды;
бағынысты жұмыскерлердің біліктілігін арттыру үшін жағдай жасайды;
уәкілетті мемлекеттік органдармен, бөгде ұйымдармен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
бөлімшенің материалдық, қаржылық, және еңбек ресурстарының ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
мемлекеттік, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты қорғау бойынша жұмыстар жүргізеді;
ұйым басшылығына бөлімшенің жұмысын жетілдіру бойынша, бағынысты жұмыскерлерді ынталандыру, жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді;
бөлімше жұмысының нәтижелерін есепке алуды, белгіленген есептілікті жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
бағынысты жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларын, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
өз құзыретінің шегінде сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған шараларды қабылдайды сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдау үшін дербес жауапты болады.

10. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научные и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
11. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: бизнес и управление и/или право (юриспруденция, международное право) и/или социальные науки (экономика, менеджмент, учет и аудит, финансы, государственное и местное управление, маркетинг) и/или растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 4 лет.
Параграф 3. Руководитель структурного подразделения организации (филиала) в сельскохозяйственной отрасли
12. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, организует и координирует его работу, принимает решения по вопросам в соответствии с основными задачами и функциями подразделения;
участвует в определении и реализации политики организации, стратегии развития по проблемам, являющимся предметом деятельности подразделения;
руководит разработкой планов мероприятий, инструктивных и методических документов;
анализирует результаты производственно-хозяйственной деятельности подразделения;
рассматривает и принимает решения по поступающим в подразделение документам и материалам, определяет порядок работы с ними;
дает заключения по проектам документов, поступающим в подразделение для согласования вопросов, являющихся предметом деятельности подразделения;
организует ход реализации управленческих решений, их методологическое обеспечение, анализирует иные документы, принимаемые вышестоящим руководством;
вносит на рассмотрение вышестоящим органам управления доклады, предложения, проекты решений по вопросам, входящим в компетенцию подразделения;
руководит и непосредственно участвует в организации и проведении семинаров, совещаний, консультаций по вопросам деятельности подразделения;
распределяет должностные обязанности между подчиненными работниками;
дает распоряжения подчиненным работникам и анализирует результаты их работы;
создает условия для повышения квалификации подчиненных работников;
взаимодействует с уполномоченными государственными органами, сторонними организациями, структурными подразделениями организации по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения;
обеспечивает рациональное использование материальных, финансовых и трудовых ресурсов подразделения;
проводит работу по защите информации, являющейся государственной, коммерческой и служебной тайной;
вносит предложения руководству организации по совершенствованию работы подразделения, о поощрении, наложении взысканий на подчиненных работников;
обеспечивает учет результатов работы подразделения, ведение и своевременное представление установленной отчетности;
обеспечивает соблюдение подчиненными работниками правил и норм безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего трудового распорядка;
принимает меры направленные на борьбу с коррупцией в рамках своей компетенции, а также несет персональную ответственность за принятие мер по противодействию коррупции.

13. Мыналар:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
бөлімшенің (ұйымның) қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ұйымның міндеттері мен функцияларын және бөлімшенің қызмет аясын, сондай-ақ негізгі қызметпен аралас қызмет аясын негізге ала отырып, тиісті білім саласындағы ғылыми және практикалық мәселелерді, бөлімшенің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша отандық және шетелдік тәжірибені, еңбек, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық заңнама негіздерін, экономиканы, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, коммуникация және байланыстың қазіргі заманғы құралдарын, есептеуіш техниканы, оларды пайдалану ережелерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары бойынша талаптарды білуге тиіс.
14. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) бизнес және басқару және/немесе құқық және/немесе өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
4-параграф. Бас агроном
15. Лауазымдық міндеттері:
өсімдік шаруашылығы саласын ұйымдастыру-техникалық басқаруды жүзеге асырады;
егіншіліктің ғылыми-негізделген жүйелерін әзірлеуді және ендіруді, жерлерді, негізгі қорларды, еңбек және материалдық ресурстарды тиімді пайдалану, өнім өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру, оның өзіндік құнын төмендету мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің қарқынды технологияларын енгізу және олардың тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды ұйымдастырады;
топырақ құнарлылығын арттыруға, астық шаруашылығын нығайтуға, мал шаруашылығы үшін мықты жемшөп базасын құруға бағытталған агротехникалық және ұйымдастыру-экономикалық іс-шараларды әзірлеуді және ендіруді қамтамасыз етеді;
дәнді және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, барынша оңтайлы мерзімде және агротехниканың жоғары деңгейінде ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу технологияларын жетілдіру бойынша іс-шаралар ұйымдастырады;
ауыспалы егістің, топырақты эрозиядан қорғаудың, топырақты өңдеудің, тыңайтқыш қолданудың, егістерді зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғаудың ғылыми негізделген жүйелерін әзірлейді және ендіреді;
шаруашылықішілік жерге орналастыру, жерлер мелиорациясы, дақыл-техникалық жұмыс жобаларын, тұқым шаруашылығы, аудандастырылған, перспективалы және тапшы тұқымдарды жылдам көбейту, сорт ауыстыруды және сорт жаңартуды жеделдете жүргізу, шаруашылықты сапасы жоғары сорттық тұқыммен қамтамасыз ету және оларды дұрыс пайдалану жөніндегі жұмыстарды орындауды ұйымдастырады;
нарықтық экономика және шаруашылық бөлімшелер тапсырмалары, жағдайында шаруашылықты дамытудың перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеуге қатысады;
өсімдік шаруашылығы бойынша технологиялық карталарды, өндірістік бағдарламаларды және жұмыс жоспарларын әзірлейді;
шаруашылық бөлімшелеріне өндірістік қызметке талдау жүргізуге, өсімдік шаруашылығы өндірісін ұлғайту және өнім сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру және олардың перспективаға қажеттілігін айқындау үшін техникалық құралдармен жиынтықтауға көмек көрсетеді;
дайындаушы, өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа да кәсіпорындармен өсімдік шаруашылығы өнімдерін өткізу бойынша шарттар жасасуды ұйымдастырады және жасасады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
өсімдік шаруашылығы салаларының агроөнеркәсіптік кешеннің өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа кәсіпорындарымен (ұйымдарымен) ұтымды өндірістік-экономикалық байланысын орнату бойынша ұсыныстар әзірлейді;
алқаптар тарихының кітабын, жердің баулы кітабын және басқа да есептік құжаттарды жүргізу, есептерді уақтылы рәсімдеу және оларды мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
өсімдік шаруашылығы саласы бойынша бөлімшелердің, ауыл шаруашылығы учаскелерінің қызметін үйлестіреді, агрохимиялық қызметті басқарады;
өсімдік шаруашылығындағы өндірістік процестерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру жөніндегі іс-шараларды ендіруге ықпал етеді;
жер қорын, машина-тракторлық паркті, жанар майды және химияландыру құралдарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
өсімдік шаруашылығында пайдаланылатын машиналарды, жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, тыңайтқыштарды, химикаттарды, отынды, ыдысты және басқа да материалдық ресурстарды сатып алуға өтінім жасауға қатысады;
кәсіпорын ішіндегі басқа бөлімшелерге берілген өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, сондай-ақ, дайындаушы ұйымдарға немесе қайта өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген өнімнің мөлшері мен сапасына арнайы сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді;
еңбекті ұйымдастыру мен еңбекақы төлеудің, кәсіпорын бөлімшелерінде жалдамалық, кооперативтік қатынастарды ұйымдастырудың, шаруа қожалықтарын құрудың прогрессивті нысандарын дамытуға және енгізуге ықпал етеді;
оларға өндіріс технологиясы мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
өсімдік шаруашылығы құрылыстарын салу жобаларын қарастыруға, оларды салу орындарын таңдауға, жаңадан салынған, күрделі және ағымдағы жөндеуден өткен объектілерді қабылдауға, сондай-ақ, мердігер ұйымдар орындаған жұмыстарды қабылдауға қатысады;
саладағы агротехникалық есепті дұрыс жүргізуді қамтамасыз етеді;
ауыл шаруашылығы жұмыстарын сапалы және уақытылы жүргізуді, техниканы тиісінше пайдалануды, саладағы еңбек және материалдық-ақша қаражатын ұтымды пайдалануды ұйымдастырады, өндірілген өнімнің сапасын қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

13. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность подразделения (организации), научные и практические вопросы в соответствующей области знаний исходя из задач и функций организации и сферы деятельности подразделения, а также смежные с основной деятельностью, отечественный и зарубежный опыт по решению вопросов, входящих в компетенцию подразделения, основы трудового, гражданского, административного и уголовного законодательства, экономику, организацию труда и управления, современные средства коммуникации и связи, вычислительной техники, правила их эксплуатации, правила внутреннего трудового распорядка, требования по охране труда и пожарной безопасности.
14. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: бизнес и управление и/или право и/или растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 4. Главный агроном
15. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-техническое руководство отраслью растениеводства;
организует разработку и внедрение научно-обоснованных систем земледелия, осуществление мероприятий по эффективному использованию земли, основных фондов, трудовых и материальных ресурсов, внедрению интенсивных технологий возделывания сельскохозяйственных культур и повышению их эффективности в целях увеличения производства и повышения качества продукции, снижения ее себестоимости;
обеспечивает разработку и внедрение агротехнических и организационно-экономических мероприятий, направленных на повышение плодородия почвы, укрепление зернового хозяйства, создание прочной кормовой базы для животноводства;
организует мероприятия по совершенствованию технологий возделывания зерновых и других сельскохозяйственных культур, проведение сельскохозяйственных работ в наиболее оптимальные сроки и на высоком уровне агротехники;
разрабатывает и внедряет научно обоснованные системы севооборотов, защиты почв от эрозии, обработки почвы, применения удобрений, защиты посевов от вредителей, болезней и сорняков;
организует выполнение проектов внутрихозяйственного землеустройства, мелиорации земель, культур технических работ, работу по семеноводству, быстрому размножению районированных, перспективных и дефицитных семян, ускоренному проведению сортосмены и сортообновления, обеспечению хозяйства высококачественными сортовыми семенами и правильному их использованию;
участвует в разработке перспективных и годовых планов развития хозяйства в условиях рыночной экономики и заданий хозяйственным подразделениям. Разрабатывает технологические карты, производственные программы и рабочие планы по растениеводству;
оказывает помощь подразделениям хозяйства в проведении анализа производственной деятельности и разработке мероприятий по увеличению производства и повышению качества продукции растениеводства, в комплектации техническими средствами для возделывания сельскохозяйственных культур и определении их потребности на перспективу;
организует и заключает договоры с заготовительными, перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями по реализации продукции растениеводства, обеспечивает их выполнение;
разрабатывает предложения по установлению рациональных производственно-экономических связей отрасли растениеводства с перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями (организациями) агропромышленного комплекса;
организует работу по ведению книги истории полей, земельной шнуровой книги и других учетных документов, своевременному оформлению отчетов и представлению их в государственные органы;
координирует деятельность отделений, сельскохозяйственных участков по отрасли растениеводства, руководит агрономической службой;
способствует внедрению мероприятий по комплексной механизации и автоматизации производственных процессов в растениеводстве;
обеспечивает рациональное использование земельного фонда, машинно-тракторного парка, горючего и средств химизации;
участвует в составлении заявок на приобретение машин, оборудования, запасных частей, удобрений, химикатов, топлива, тары и других материальных ресурсов, используемых в растениеводстве;
обеспечивает проведение специальной экспертизы количества и качества продукции растениеводства, передаваемой другим подразделениям внутри предприятия, а также реализуемой продукции заготовительным организациям или перерабатывающим предприятиям;
способствует развитию и внедрению прогрессивных форм организации и оплаты труда, организации арендных, кооперативных отношений в подразделениях предприятия, образованию крестьянских хозяйств;
оказывает им консультационную помощь по вопросам технологии производства;
участвует в рассмотрении проектов, выборе мест строительства сооружений растениеводства, приемке объектов нового строительства, капитального и текущего ремонта, а также в приемке работ, выполненных подрядными организациями;
обеспечивает правильное ведение агротехнического учета в отрасли;
организует качественное и своевременное проведение сельскохозяйственных работ, надлежащее использование техники, рациональное использование труда и материально-денежных средств в отрасли, обеспечивает качество производимой продукции;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды, соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда.

16. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Өсімдіктер карантині туралы" Заң);
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Өсімдіктерді қорғау туралы" Заң);
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Тұқым шаруашылығы туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен және ауыл шаруашылығы бірлестігінің (ұйымының) өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары өндірісінің технологиясын, мәдени өсімдіктер селекциясын және тұқым шаруашылығын, олардың биологиялық ерекшеліктерін және оларды өсіру агротехникасын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылымның жетістіктері мен отандық және шетелдік кәсіпорындар жұмысының озық тәжірибелерін, экономиканы, өндірісті, еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды, еңбек және жер заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану саласындағы заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
5-параграф. Бас агроном-агрохимик
18. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды және химияландыру құралдарын, тиімді пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырушылық-технологиялық басқаруды жүзеге асырады;
тыңайтқыштарға және топырақ жақсартушы заттарға талдау жүргізуді, тыңайтқыштармен егістік тәжірибелер жүргізуді ұйымдастырады және оларға қатысады;
зерттеулер, экспресс-талдауларды, жүргізуді ұйымдастырады, жаңа әдістер апробациясын жүргізеді, жұмысқа зертханалық құрылғылар және құрал-жабдықтар дайындайды;
топырақ құнарлылығының жай-күйі мен өзгеру серпінін бағалауды ұйымдастырады және жүргізеді;
химияландырудың перспективалы және жылдық жоспарларын жасауға, ұйымдармен шарттар жасасуға және өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
сынақ жабдықтарын және өлшеу құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды;
материалдық-техникалық құралдарға, арнайы киімге және жеке қорғаныш құралдарына деген қажеттілікті айқындайды;
талдаулардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді; белгіленген құжаттаманы, есеп және есептілікті жүргізеді;
минералды және органикалық тыңайтқыштарды тиімді қолдану, топырақтың химиялық мелиорациясы бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысады;
ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибені насихаттауды және ендіруді қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

16. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон Республики Казахстан "О карантине растений" (далее – Закон "О карантине растений");
Закон Республики Казахстан "О защите растений" (далее – Закон "О защите растений");
Закон Республики Казахстан "О семеноводстве" (далее – Закон "О семеноводстве");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности сельскохозяйственного объединения (организации), технологию производства сельскохозяйственных культур, селекцию и семеноводство, биологические особенности культурных растений и агротехнику их возделывания, стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области растениеводства, экономику, организацию производства, труда и управления, основы трудового и земельного законодательства, основы законодательства в области охраны окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действия с 01.01.2022).
17. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 5. Главный агроном-агрохимик
18. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-технологическое руководство работами по эффективному применению удобрений и средств химизации в сельском хозяйстве;
организует и участвует в проведении анализов удобрений и почвоулучшающих веществ, проведении полевых опытов с удобрениями;
организует проведение исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов, подготовку лабораторных установок и оборудования к работе;
организует и проводит оценку состояния и динамики изменения почвенного плодородия;
принимает участие в составлении перспективных и годовых планов химизации, заключении договоров с организациями и разработке производственных программ, обеспечивает их выполнение;
соблюдает правила технической эксплуатации испытательного оборудования и средств измерений;
определяет потребность в материально-технических средствах, специальной одежде и средствах индивидуальной защиты;
обеспечивает качественное и своевременное выполнение анализов;
ведет установленную документацию, учет и отчетность;
участвует в разработке проектно-сметной документации по эффективному применению минеральных и органических удобрений, химической мелиорации почв;
обеспечивает пропаганду и внедрение достижений науки и передового опыта;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда.

19. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық жыне өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, ұйымның өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агрохимияны, тыңайтқыштарды тасымалдау, сақтау және енгізу технологиясын, тыңайтқыштарды талдау әдістерін, тыңайтқышқа арналған стандарттарды, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
20. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
6-параграф. Бас бактериолог
21. Лауазымдық міндеттері:
карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
ғылыми-өндірістік бағдарламалардың жекелеген тапсырмаларын орындайтын жұмыскерлер тобын басқарады;
сараптамалар, тексерулер, зерттеулер жүргізу әдістерін әзірлейді;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын және оларды орындау әдістерін негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныстар енгізеді;
карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
өлген малдардың өлекселерін байқап қарауды және союды жүргізеді;
жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама іріктеуді жүзеге асырады;
аса қауіпті жануарлар ауруларының жасырын нысандарын анықтайды;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді, зерттеу және санитариялық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді;
бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерильдендірілуін, реактив ерітінділерінің, қоректік ортаның дайындығын, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын, сондай-ақ санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
талдаулар нәтижелерін ресімдейді және береді;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша құжаттама ресімдейді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
зертханалық талдаулар мен сараптамалар жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады;
кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.

19. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, производственной деятельности организации, агрохимию, технологию транспортировки, хранения и внесения удобрений, методы анализа удобрений, стандарты на удобрения, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, трудовое и земельное законодательства, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.
20. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 6. Главный бактериолог
21. Должностные обязанности:
организует проведение карантинно-фитосанитарной и ветеринарно-санитарной экспертизы;
руководит группой работников, выполняющих отдельные задания научно-производственных программ;
разрабатывает методы проведения экспертиз, обследований, исследований;
обосновывает направления новых исследований и разработок и методы их выполнения, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов;
проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных;
осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования, оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки;
обеспечивает обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовность растворов реактивов, питательных сред, уничтожение остатков биологического материала, а также соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты;
оформляет и выдает результаты анализов;
оформляет документацию по результатам текущей работы;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
принимает участие в разработке новых и совершенствовании существующих методов проведения лабораторных анализов и экспертиз;
проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

22. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Ветеринария туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, зертханалық жабдықты пайдалану және микроорганизмдермен жұмыс қағидаларын, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің бактериалды аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін сынау әдістемелерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, материалдарды зертханалық зерттеудің әдістемелерін, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуі тиіс.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
7-параграф. Бас ветеринар дәрігер
24. Лауазымдық міндеттері:
шаруашылықтың ветеринария қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
зертханалық зерттеулер үшін сынама алуды жүзеге асырады;
мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісін ұлғайтуды, оның сапасын арттыруды және өзіндік құнын төмендетуді қамтамасыз ететін бекітілген ғылыми негізделген ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды ендіреді;
зоотехникалық қызметпен және бөлімше басшыларымен бірлесіп, мал шаруашылығында профилактикалық, ветеринариялық-санитариялық, эпизоотияға қарсы және емдік іс-шаралар жоспарларын әзірлейді және жүргізуді жүзеге асырады;
басқа шаруашылықтармен, өңдеуші және қызмет көрсетуші кәсіпорындармен өндірістік-экономикалық байланыстарды әзірлеуге қатысады;
шаруашылықтың (ұйымның) дәрі-дәрмектерге, биопрепараттарға, ветеринариялық жабдықтарға, құрал-саймандарға, дезинфекциялық құралдарға деген қажеттілігін айқындайды және олармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
фермалардың, сою және сүт пункттерінің, малдан алынатын өнімдер мен шикізаттарды сақтау қоймаларының, сондай-ақ малдарды, өнімдер мен шикізатты өткізу пункттерінің ветеринариялық-санитариялық қолайлылығын қамтамасыз етеді;
мал мен құсты ветеринариялық байқауды, ет пен ет өнімдерін ветеринариялық-санитариялық сараптауды жүргізуді ұйымдастырады;
ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шаралар ұйымдастырады;
етті, ет өнімдерін және малдан алынатын шикізатты сақтау шарттарының орындалуын қамтамасыз етеді;
малдарды азықтандыру сапасын қадағалайды, жемшөп базасын нығайту, жемшөпті дұрыс дайындау, сақтау және пайдалану, жайылымдарды, суаттарды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
малдардың әрбір басын ветеринариялық байқауды жүйелі түрде жүргізеді, сиырлардың буаздығын тексереді, қысыр қалудың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, аналық бастың қайта күйлеу себептерін зерделейді;
мал шаруашылығы фермаларында, өнімдер мен шикізаттар сақтауға арналған үй-жайларда дезинфекция, дезинсекция және дератизация ұйымдастырады;
малдарды және мал шаруашылығы өнімдерін жаппай залалданудан қорғау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
жануарлардың қырылу себептерін айқындайды;
ветеринариялық іс-шараларды жүргізу кезінде еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.

22. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон "О ветеринарии");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, правила эксплуатации лабораторного оборудования и работы с микроорганизмами, ветеринарную микробиологию, бактериологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей бактериальных болезней животных и растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 7. Главный врач ветеринарный
24. Должностные обязанности:
осуществляет руководство ветеринарной службой хозяйства;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
внедряет утвержденные научно обоснованные ветеринарно-санитарные мероприятия, обеспечивающие увеличение производства продукции животноводства, повышение ее качества и снижение себестоимости;
разрабатывает планы и осуществляет совместно с зоотехнической службой и руководителями подразделений проведение профилактических, ветеринарно-санитарных, противоэпизоотических и лечебных мероприятий в животноводстве;
принимает участие в разработке производственно-экономических связей с другими хозяйствами, перерабатывающими и обслуживающими предприятиями;
определяет потребность и организует обеспечение хозяйства (организации) медикаментами, биопрепаратами, ветеринарным оборудованием, инструментом, дезинфекционными средствами;
обеспечивает ветеринарно-санитарное благополучие ферм, убойных и молочных пунктов, складов хранения продуктов и сырья животного происхождения, а также пунктов реализации животных, продуктов и сырья;
организует ветеринарный осмотр скота и птицы, проведение ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясных продуктов;
организует мероприятия по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
обеспечивает соблюдение условий хранения мяса, мясных продуктов и сырья животного происхождения;
следит за качеством кормления животных, участвует в разработке и осуществлении мероприятий по укреплению кормовой базы, правильной заготовке, хранению и использованию кормов, использованию пастбищ, водопоев;
систематически проводит поголовный ветеринарный осмотр животных, исследует коров на стельность, принимает меры по предупреждению бесплодия, изучает причины перегулов маточного поголовья;
организует дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию на животноводческих фермах, в помещениях для хранения продуктов и сырья;
участвует в разработке мероприятий по защите животных и продуктов животноводства от массового заражения;
определяет причины падежа животных;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда, защите окружающей среды и пожарной безопасности при проведении ветеринарных мероприятий;
ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

25. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының және Кеден одағының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ветеринариялық-санитариялық қағидаларды, кәсіпорынның өндірістік қызметіне, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясына, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясына қатысты нормаларды және нұсқаулықтарды, ережелерді және басқа да басшылық құжаттарды, өндіру, бақылау және өндірілген өнімнің сапасы жөніндегі стандарттарды және нұсқаулықтарды, ветеринариялық-санитариялық сараптаманы, микробиология мен эпизоотологияны, экономика, еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамалары негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
26. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша білім және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
8-параграф. Бас вирусолог
27. Лауазымдық міндеттері:
карантиндік-фитосанитариялық, ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуді ұйымдастырады.
ғылыми-өндірістік бағдарламалардың тапсырмаларын орындайтын жұмыскерлер тобын басқарады;
өсімдіктерді қорғаудың биологиялық құралдарын талдауды жүргізеді; карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
өлген малдардың өлекселерін байқап қарауды және союды жүргізеді;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама алуды жүзеге асырады;
жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады;
жануарлардың аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын және оларды орындау әдістерін негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді;
жабдықтар мен аспаптардың жаңа түрлерін сынауға, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық ауруларын диагностикалаудың қазіргі заманғы әдістерін әзірлеуге қатысады;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді, зерттеу және санитариялық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді;
бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерильдендірілуін, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын, сондай-ақ санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
зерттеу нәтижелерін ресімдейді және сараптама актісін (сынақ хаттамасын) береді;
өз құзыреті шегінде барлық жұмыс түрлерін ұйымдастыруға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.

25. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и Таможенного союза; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области ветеринарии, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, безопасности пищевой продукции; ветеринарно-санитарные правила, нормы и инструкции, положения и другие руководящие документы, касающиеся производственной деятельности предприятия; технологию производства продукции животноводства, искусственного осеменения; ветеринарно-санитарную экспертизу, микробиологию и эпизоотологию; основы экономики, организации труда, производства и управления; основы земельного и трудового законодательства; законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов; правил и норм безопасности и охраны труда.
26. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 8. Главный вирусолог
27. Должностные обязанности:
организует проведение карантинно-фитосанитарной, ветеринарно-санитарной экспертизы;
руководит группой работников, выполняющих задания научно-производственных программ;
проводит анализ биологических средств защиты растений;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов;
проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных;
выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных;
обосновывает направления новых исследований и разработок и методы их выполнения, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
участвует в испытаниях новых видов оборудования и приборов, разработке современных методов диагностики вирусных заболеваний животных и растений;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования, оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки;
обеспечивает обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, уничтожение остатков биологического материала, а также соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты;
оформляет результаты исследований и выдает акт экспертизы (протокол испытаний);
оказывает методическую и практическую помощь в организации всех видов работ в пределах своей компетенции;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

28. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін; зертханалық зерттеулер жөніндегі әдістемелер мен нұсқаулықтарды, қолданылатын аспаптар мен жабдықтардың жұмыс қағидатын және пайдалану қағидаларын, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, ветеринариялық-санитариялық талаптарды, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін; жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.
29. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
9-параграф. Бас герболог
30. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу жүргізуге, ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторинг және бағалау жүргізуге басшылықты жүзеге асырады;
барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныстар енгізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторингті және бағалауды және ұйымдарға фитосанитариялық жай-күй туралы ақпарат ұсынуды жүзеге асырады, ауыл шаруашылығы дақылдарының карантиндік арамшөптерімен күрестің басталу, аяқталу мерзімдері және олардың болжамдары туралы хабардар етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді;
өз құзыреті шегінде барлық жұмыс түрлерін ұйымдастыруға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
зертханалық талдаулар мен сараптамалар, мониторинг және ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына бақылау жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.

28. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методики и инструкции по лабораторным исследованиям, принцип работы и правила эксплуатации применяемых приборов и оборудования, методы идентификации возбудителей вирусных болезней животных и растений, ветеринарно-санитарные требования, ветеринарную микробиологию, вирусологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и безопасности.
29. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 9. Главный герболог
30. Должностные обязанности:
осуществляет руководство над проведением лабораторных исследований подкарантинной продукции, фитосанитарным мониторингом и оценкой засоренности сельскохозяйственных культур;
разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства;
обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
осуществляет фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур и представление сельскохозяйственным организациям информации о фитосанитарном состоянии, сигнализирует о сроках начала, окончания борьбы и прогнозов с карантинными сорняками сельскохозяйственных культур;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов;
оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы;
оказывает методическую и практическую помощь в организации всех видов работ в пределах своей компетенции;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
обеспечивает соблюдение правил санитарии и противопожарной защиты;
принимает участие в разработке новых и совершенствовании существующих методов лабораторных анализов и экспертиз, мониторинга и оценки засоренности сельскохозяйственных культур;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.

31. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерден алынатын өнімге карантиндік арамшөптермен ластану мәніне сараптама жүргізу әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуге тиіс.
32. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) бизнес және басқаружәне/немесе құқық (құқықтану және/немесе халықаралық құқық) және/немесе өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
10-параграф. Бас зоотехник
33. Лауазымдық міндеттері:
мал шаруашылығы (құс шаруашылығы) саласын басқаруды жүзеге асырады;
сала өнімдерінің өндірісін ұлғайтуды, өзіндік құнын төмендетуді, оның сапасы мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз ететін ғылыми негізделген мал шаруашылығы жүйелерін әзірлеуді және ендіруді жүзеге асырады;
мал шаруашылығын дамыту, табынның өсімін молайтуды жақсарту, малдардың өнімділігін арттыру, төлдің шығысын ұлғайту, малдарды ұстау, азықтандыру және күтіп-бағу, жайылымдарды және басқа жемшөптік алқаптарды ұтымды пайдалану бойынша іс-шараларды әзірлеуді және орындауды ұйымдастырады;
мықты жемшөп базасын және азықтардың сақтандыру қорын жоспарлауға және құруға қатысады;
ветеринария қызметімен бірлесіп, ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралар жоспарын жасауға қатысады;
мал шаруашылығы салаларының басқа шаруашылықтармен, дайындаушы, өңдеуші және қызмет көрсетуші ұйымдармен және кәсіпорындармен өндірістік-экономикалық байланысы бойынша ұсыныстар әзірлейді;
дайындаушы, өңдеуші, қызмет көрсетуші және басқа кәсіпорындармен және ұйымдармен мал шаруашылығы өнімдерін өткізу бойынша шарттар жасауды ұйымдастырады және жасасады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
еңбекті ұйымдастыру мен еңбекақы төлеудің, кәсіпорын бөлімшелерінде жалдамалық, кооперативтік қатынастарды ұйымдастырудың, шаруа қожалықтарын құрудың прогрессивті нысандарын дамытуға және енгізуге ықпал етеді, мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің технологиялары мәселелері бойынша оларға консультативтік көмек көрсетеді;
агрохимиялық қызметпен және бөлімшелер басшыларымен бірлесіп жемшөптік базаны нығайту, көпжылдық дақылдар жайылымдары мен пішендіктерді құру, жасыл конвейер ұйымдастыру, пішен, сүрлем, шөптік және витаминдік ұн өндірісі үшін жасыл масса дайындау бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді және жүзеге асырады;
малды жаздық жайылымдық және қыстық қотандық маусымға ауыстыру, жемшөптерді пайдалану және сақтау, азықтандырудың толыққанды рациондарын жасау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
өнімділігі жоғары малдарды өсіріп шығару, аналық бастың қысырлығын төмендету бойынша селекциялық-асылдандыру жұмыстарына басшылық жасайды;
сүттің майлылығын, тығыздығын, қышқылдығын және тазалығын айқындау бойынша талдаулар жүргізуді ұйымдастырады;
мал шаруашылығы үшін қажетті жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, жөндеу материалдарын және басқа да минералды заттарды сатып алуға өтінімдер жасауға қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
тиісті кезеңдегі өндірістік қызметті талдау және мал шаруашылығы өнімдерінің өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру бойынша іс-шаралар әзірлеу кезінде бөлімшелерге көмек көрсетеді;
мал шаруашылығы үй-жайларын салу жобаларын қарастыруға, оларды салу орындарын таңдауға, жаңадан салынған, күрделі және ағымдағы жөндеуден өткен объектілерді қабылдауға қатысады;
зоотехниялық құжаттамаларды, мал шаруашылығы бойынша есепті және белгіленген есептілікті жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
басқа бөлімшелерге берілген және дайындаушы және қайта өңдеуші кәсіпорындарға өткізілген мал шаруашылығы өнімдерінің мөлшері мен сапасын есепке алуды ұйымдастырады;
қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасау, қоршаған ортаны өндіріс қалдықтарымен ластанудан қорғау бойынша іс-шаралар әзірлейді және ендіреді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары бойынша қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.

31. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методы проведения экспертизы продукции растительного происхождения на предмет засоренности карантинными сорняками, методы идентификации карантинных сорных растений, методики проведения обследования сельскохозяйственных угодий на предмет засоренности сорными растениями, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.
32. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: бизнес и управление и/или право (юриспруденция и/или международное право) и/или растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 10. Главный зоотехник
33. Должностные обязанности:
осуществляет руководство отраслью животноводства (птицеводства);
обеспечивает разработку и внедрение научно обоснованных систем животноводства, обеспечивающих увеличение производства продукции, снижение себестоимости, повышение ее качества и эффективность отрасли;
организует разработку и выполнение мероприятий по развитию животноводства, улучшению воспроизводства стада, повышению продуктивности животных, увеличению выхода молодняка, содержанию, кормлению и уходу за животными, рациональному использованию пастбищ и других кормовых угодий;
участвует в планировании и создании прочной кормовой базы и страховых запасов кормов;
совместно с ветеринарной службой принимает участие в составлении плана ветеринарно-профилактических мероприятий;
разрабатывает предложения по производственно-экономическим связям отрасли животноводства с другими хозяйствами, заготовительными, перерабатывающими и обслуживающими организациями и предприятиями;
организует заключение договоров с заготовительными, перерабатывающими, обслуживающими и другими предприятиями и организациями по реализации продукции животноводства, обеспечивает их выполнение;
способствует развитию и внедрению прогрессивных форм организации и оплаты труда, организации арендных отношений в подразделениях предприятия, созданию крестьянских хозяйств, оказывает им консультативную помощь по вопросам технологии производства продукции животноводства;
разрабатывает и осуществляет совместно с агрономической службой и руководителями подразделений мероприятия по укреплению кормовой базы, созданию многолетних культурных пастбищ и сенокосов, организации зеленого конвейера, заготовке зеленой массы для производства сенажа, силоса, травяной и витаминной муки;
организует работу по переводу скота на летний пастбищный и зимний стойловой периоды, использованию и хранению кормов, составлению полноценных рационов кормления;
руководит селекционно-племенной работой по выведению высокопродуктивных животных, снижению яловости маточного поголовья;
организует проведение анализов по определению жирности, плотности, кислотности и чистоты молока;
участвует в составлении заявок на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов и других материальных средств, необходимых для животноводства, и обеспечивает их выполнение;
оказывает помощь подразделениям при анализе производственной деятельности за соответствующий период и разработке мероприятий по увеличению производства и повышению качества продукции животноводства;
участвует в рассмотрении проектов, выборе мест строительства животноводческих помещений, приемке объектов нового строительства, капитального и текущего ремонта;
организует работу по ведению зоотехнической документации, учета и установленной отчетности по животноводству;
организует учет количества и качества продукции животноводства, передаваемой другим подразделениям или реализуемой заготовительным и перерабатывающим предприятиям;
разрабатывает и внедряет мероприятия по созданию безопасных и благоприятных условий труда, по охране окружающей среды от загрязнения отходами производства;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
обеспечивает соблюдение правил и норм по охране труда и пожарной безопасности.

34. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заң);
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін. агроөнеркәсіптік кешен және кәсіпорынның өндірістік қызметі мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өндіріс технологиясын, асылдандыру ісін, ауыл шаруашылығы жануарларының әр түрлі түрлерінің биологиялық ерекшеліктерін, оларды ұстау мен азықтандырудың ғылыми негіздерін, мал шаруашылығы саласындағы ғылыми жетістіктерді және отандық, шетелдік кәсіпорындардың озық жұмыс тәжірибесін, өнімді өткізуді ұйымдастыруды, мал шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, еңбек және жер заңнамаларын, экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі қолданыстағы заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыты бойынша және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
11-параграф. Бас фитопатолог
36. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық фитопатологиялық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарын зиянды ауруларға тұрақтылығына мемлекеттік сорттық сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізуді басқаруды жүзеге асырады;
барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне фитопатологиялық зерттеулер жүргізеді;
Қазақстан Республикасында пайдалануға жіберілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады;
зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады;
істер номенклатурасы бойынша ғылыми және өзге де материалдардың мұрағатын жүргізеді және қолдайды;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау бойынша қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.

34. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон "О племенном животноводстве");
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О ветеринарии";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса и производственной деятельности предприятия, технологию производства, племенное дело, биологические особенности различных видов сельскохозяйственных животных, научные основы их содержания и кормления, достижения науки и передовой опыт работы отечественных и зарубежных предприятий в области животноводства, организацию сбыта продукции, действующие стандарты на продукцию животноводства, земельное и трудовое законодательства, основы экономики, организации производства, труда и управления, действующее законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 11. Главный фитопатолог
36. Должностные обязанности:
осуществляет руководство над проведением лабораторных фитопатологических исследований подкарантинной продукции, государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур на устойчивость к болезням, экспертной оценкой сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарным мониторингом за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений;
разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства;
обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
проводит фитопатологические обследования посевов сельскохозяйственных культур;
участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений;
обеспечивает разработку краткосрочных и долгосрочных прогнозов распространения вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
в процессе работы применяет международные и отечественные стандарты;
оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов определения болезней сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к болезням растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения болезней растений;
ведет и поддерживает архив научных и иных материалов по номенклатуре дел;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.

37. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заң);
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктерді қорғау және карантин, мемлекеттік сорт сынау мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсімдіктен алынатын өнімдерге фитопатологиялық сараптау жүргізу әдістерін, өсімдіктер ауруларын бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына фитопатологиялық зерттеу жүргізу әдістемелерін, карантинге жатқызылған өнімдер үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидаларын білуі тиіс.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
12-параграф. Бас энтомолог
39. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған объектілерге карантинді-фитосанитариялық сараптау, селекциялық жетістіктерді өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығына мемлекеттік сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, Қазақстан Республикасы аумағында ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізуді басқаруды жүзеге асырады;
барынша күрделі проблемалар бойынша ғылыми-техникалық шешімдер, сараптамалар, зерттеулер, тексерулер жүргізу әдістерін әзірлейді, ол үшін қажетті құралды таңдайды;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне энтомологиялық зерттеулер жүргізеді;
Қазақстан Республикасында пайдалануға жіберілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады;
зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
зертханалық талдаулар мен сараптамалар жүргізудің жаңа әдістерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады;
ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау бойынша қағидалар мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді;
істер номенклатурасы бойынша ғылыми және өзге де материалдардың мұрағатын жүргізеді және қолдайды;
еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
кадрлардың біліктілігін арттыру және даярлау бойынша жұмыстар жүргізеді.

37. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон "Об охране селекционных достижений");
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, государственного сортоиспытания, методы проведения фитопатологической экспертизы продукции растительного происхождения, методы идентификации болезней растений, методики проведения фитопатологического обследования сельскохозяйственных угодий, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и безопасности.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринарией и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 12. Главный энтомолог
39. Должностные обязанности:
осуществляет руководство над проведением карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, государственных испытаний селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, экспертной оценкой сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарным мониторингом за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений на территории Республики Казахстан;
разрабатывает научно-технические решения по наиболее сложным проблемам, методы проведения экспертиз, исследований, обследований, выбирает необходимые для этого средства;
обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
проводит энтомологические обследования посевов сельскохозяйственных культур;
участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений;
обеспечивает разработку краткосрочных и долгосрочных прогнозов распространения вредных, особо опасных вредных организмов, карантинных объектов;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
в процессе работы применяет международные и отечественные стандарты;
оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов идентификации вредителей сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения вредителей растений;
ведет и поддерживает архив научных и иных материалов по номенклатуре дел;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
проводит работу по повышению квалификации и подготовке кадров.

40. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктерді қорғау және карантин, мемлекеттік сорт сынау мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсімдіктен алынатын өнімдерге энтомологиялық сараптау жүргізу әдістерін, өсімдіктер ауруларын бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына энтомологиялық зерттеу жүргізу әдістемелерін, карантинге жатқызылған өнімдер үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.
41. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
13-параграф. Ветеринариялық дәріхана меңгерушісі
42. Лауазымдық міндеттері:
дәрі-дәрмектерді, биопрепараттарды, химикаттарды, дезинфекциялау құралдарын, құрал-сайманды, инвертарьды және ветеринариялық жабдықты қабылдау, беру және сақтау бойынша операцияларды орындайды;
ветеринариялық тауарларды сүйемелдеуші құжаттары бойынша қабылдайды және ресімдейді, олардың сапасын, санын және техникалық жай-күйін, ветеринариялық биологиялық препараттар мен дәрілердің жарамдылық мерзімін тексереді;
ветеринариялық құралдар қозғалысының тиісті есебін, кіріс-шығыс құжаттарының дұрыс рәсімделуін қамтамасыз етеді;
кәсіпорынды, шаруашылықты қажетті ветеринариялық тауарлармен және дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық тауарларды, химикаттарды, витаминдерді, биопрепараттарды және дәрілерді қоймаға қою және сақтау қағидаларын ескере отырып, қоймалық үй-жайды ұтымды пайдалануды ұйымдастырады;
қоймалық үй-жайдың, жабдықтың және инвентарьдың техникалық жарамдылығын және олардың уақтылы жөнделуін, дәріхананы және қоймалық үй-жайды тазалықта және тәртіпте ұстауды, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
шаруашылықтың дәрі-дәрмекке, биопрепараттарға, құрал-сайманға, аспаптарға, жабдыққа және басқа да ветеринариялық құралдарға деген қажеттілігін айқындауға, дәріханалық материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізуге қатысады;
дәріханада тауарлардың бар-жоқтығы туралы картотеканы ұдайы жүргізеді, ветеринар дәрігерлерді дәрілік заттардың бар-жоқтығы, жаңа профилактикалық және емдік препараттардың, аспаптардың, құрал-сайманның келіп түскені туралы хабардар етеді және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықпен таныстырады;
стандарттар, нұсқаулықтар, ережелер талаптарына жауап бермейтін ветеринария құралдарына рекламация жасайды және оларды өнім берушілерге ұсынады;
фермалардың ветеринар дәрігерлеріне жіберілетін препараттарды сақтау, қолдану және дозалау қағидалары бойынша ұсыным береді;
ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.

40. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "Об охране селекционных достижений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, государственного сортоиспытания, методы проведения энтомологической экспертизы продукции растительного происхождения, методы идентификации вредителей растений, методики проведения энтомологического обследования сельскохозяйственных угодий, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда.
41. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 13. Заведующий ветеринарной аптекой
42. Должностные обязанности:
выполняет операции по приему, выдаче и хранению медикаментов, биопрепаратов, химикатов, дезинфицирующих средств, инструмента, инвентаря и ветеринарного оборудования;
принимает и оформляет по сопровождающим документам ветеринарные товары, проверяет их качество, количество и техническое состояние, сроки годности ветеринарных биологических препаратов и лекарств;
обеспечивает надлежащий учет движения ветеринарных средств, правильность оформления приходно-расходных документов;
организует обеспечение предприятия, хозяйства необходимыми ветеринарными товарами и медикаментами и обеспечивает их сохранность;
организует рациональное использование складских помещений с учетом правил складирования и хранения ветеринарных товаров, химикатов, витаминов, биопрепаратов и лекарств;
обеспечивает техническую исправность складских помещений, оборудования и инвентаря и их своевременный ремонт, содержание аптеки и складских помещений в чистоте и порядке, соблюдение правил и норм охраны труда и пожарной безопасности;
участвует в определении потребности хозяйств в медикаментах, биопрепаратах, инструменте, приборах, оборудовании и других ветеринарных средствах, в проведении инвентаризации аптечных материальных ценностей;
регулярно ведет картотеку о наличии в аптеке товаров, информирует ветеринарных врачей о наличии лекарственных средств, поступлении новых профилактических и лечебных препаратов, приборов, инструмента и знакомит с инструкциями по их применению;
составляет рекламации на ветеринарные средства, не отвечающие требованиям стандартов, инструкций, положений, и предъявляет их поставщикам;
дает рекомендации ветеринарным врачам ферм по правилам хранения, применения и дозировки отпускаемых препаратов;
ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

43. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де ветеринария, дәрілік заттарды сақтау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін, оларды жануарларды емдеу үшін қолдану, қойма шаруашылығын жүргізу мәселелері жөніндегі нұсқаулық материалдарын, фармакология және ветеринария негіздерін, жануарларды емдеу әдістерін, экономика және еңбекті ұйымдастыру негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
44. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) ветеринария бағыты бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) (ветеринария) мамандығы бойынша білімі және кәсіби қызмет бағыттары бойынша жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
14-параграф. Ветеринария пунктінің меңгерушісі
45. Лауазымдық міндеттері:
қызмет көрсететін аймақтағы ветеринар мамандардың жұмысына әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
зертханалық зерттеулерге сынама алуды жүзеге асырады;
бекітілген аумақтағы елді мекендерде жануарлар ауруларының алдын алу және жою бойынша ветеринариялық іс-шаралар ұйымдастырады және жүргізеді;
жануарларды диагностикалық зерттеуді, иммундауды, аса қауіпті жұқпалы аурулар ошағын жоюды, ауру жануарларды амбулаториялық және стационариялық емдеуді, жануарларды сою алдында байқап қарауды, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру және қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады;
ақылы ветеринариялық қызмет көрсету кезінде есептілік бланкілерін ресімдейді және береді;
биопрепараттардың, дәрі-дәрмектердің, дезинфекциялаушы заттардың және ветеринариялық мүліктің келіп түсуі және жұмсалу есебін жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
жануарлардың өлу себептерін айқындайды және оның алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
денсаулық сақтау мамандарымен бірлесіп, адамдар мен жануарларға ортақ аурулардан халықты қорғау бойынша іс-шаралар жүргізеді;
ветеринария бойынша жұмыс есебін жүргізеді және белгіленген есептілікті ұсынады.
46. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де ветеринария мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарларға арналған дәрілік заттарды және дезинфекциялық заттарды қолдану қағидаларын, зертханалық зерттеулер әдістемесін, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясын, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуге тиіс.

43. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные материалы по вопросам ветеринарии, хранения лекарственных средств, их применения для лечения животных, ведения складского хозяйства, основы фармакологии и ветеринарии, методы лечения животных, основы экономики и организации труда, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
44. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: ветеринария без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (ветеринария) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 2 лет.
Параграф 14. Заведующий ветеринарным пунктом
45. Должностные обязанности:
осуществляет методическое руководство работой ветеринарных специалистов в обслуживаемой зоне;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
организует и проводит ветеринарные мероприятия по предупреждению и ликвидации заболеваний животных в населенных пунктах на закрепленной территории;
организует диагностические исследования, иммунизацию животных, ликвидацию очагов особо опасных заразных болезней, амбулаторное и стационарное лечение больных животных, предубойный осмотр животных, а также мероприятия по идентификации и искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
оформляет и выдает бланки отчетности при оказании платных ветеринарных услуг;
ведет учет поступления и расходования биопрепаратов, медикаментов, дезинфекционных средств и ветеринарного имущества, обеспечивает их сохранность;
определяет причины падежа животных и принимает меры по его предупреждению;
проводит совместно со специалистами здравоохранения мероприятия по охране населения от болезней, общих для человека и животных;
ведет учет работы и представляет установленную отчетность по ветеринарии.
46. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, правила применения лекарственных средств для животных и дезинфекционных средств, методики лабораторных исследований, технологию производства искусственного осеменения, порядок идентификации сельскохозяйственных животных, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.

47. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) ветеринария бағыты бойынша және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
15-параграф. Ветеринариялық зертхана меңгерушісі
48. Лауазымдық міндеттері:
ветеринариялық-санитариялық сараптама және диагностикалық зерттеулер жүргізуге басшылық жасайды, зертхана жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады;
әдістемелік басшылықты жүзеге асырады және бекітілген жаңа прогрессивті зерттеулер әдістерін ендіреді;
зертханалық мамандардың біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады және зертханалардың есептеріне талдау жүргізеді;
зертханаішілік бақылауға жауап береді;
зертханалық зерттеулер сапасы жүйесіне және құжаттаманы жүргізуге жауап береді;
сынау зертханаларына арналған қағидалар мен талаптардың сақталуына жауап береді;
биологиялық, химиялық қауіпсіздікке және сынау зертханасындағы биологиялық қорғауға жауап береді;
нәтижелерді, интерпретацияны, қорытындыны есепке алуды жүргізеді немесе оған қатысады;
зерттеулер, есептер жоспарларын тікелей жасайды немесе бақылайды;
қиын жағдайларда диагноз қою үшін жергілікті жерлерге шығуды, зертханалық зерттеулерге арналған сынама іріктеуді жүзеге асырады және ауруларды жою бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
жаңа зерттеу әдістері бойынша ұсыныстарды қарайды, оларды апробациядан өткізуге қатысады және нұсқаулық құжаттарды бекіту үшін дайындайды;
ветеринариялық зертханалар жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
зертхананы материалдық жарақтауға жауап береді;
қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария, өртке қарсы қауіпсіздік, биологиялық және химиялық қауіпсіздік, патогендермен жұмыс режимі жөнінде инструктаж жүргізеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, еңбек қауіпсіздігі және қорғау, экологиялық қауіпсіздік, санитариялық режим және өртке қарсы қорғаныс қағидалары мен нормаларының сақталуына жауапты болады;
ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізеді, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте есептілік ұсынады.
49. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарлар ауруларының профилактикасы және жою бойынша іс-шараларды ұйымдастыру жүйесін, жұмыс бағыты бойынша диагностикалық зерттеулер әдістерін; ветеринария бойынша нұсқаулық құжаттарды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты ветеринариялық-санитариялық сараптау қағидаларын, аспаптарды және жабдықтарды, зерттеулерді ұйымдастыру мәселелерін, ветеринариялық мекемелердегі жұмыс және еңбекті қорғау қағидаларын, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария, санитариялық жұмыс режимін, өртке қарсы қорғаныс қағидаларын білуге тиіс.

47. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 2 лет.
Параграф 15. Заведующий ветеринарной лабораторией
48. Должностные обязанности:
руководит проведением ветеринарно-санитарной экспертизы и диагностических исследований, планирует и организует работу лаборатории;
осуществляет методическое руководство и внедряет утвержденные новые прогрессивные методы исследований;
организует работу по повышению квалификации лабораторных специалистов и проводит анализ отчетов лабораторий;
отвечает за внутрилабораторный контроль;
отвечает за систему качества лабораторных исследований и ведения документации;
отвечает за соблюдение правил и требований для испытательных лабораторий;
отвечает за биологическую, химическую безопасность и биологическую защиту в испытательной лаборатории;
проводит или принимает участие в учете результатов, интерпретации, заключении;
непосредственно составляет или контролирует составление плана исследований, отчетов;
осуществляет в сложных случаях выезды на места для постановки диагноза, осуществляет отбор проб для лабораторных исследований и участвует в разработке мероприятий по ликвидации заболеваний;
рассматривает предложения по новым методам исследований, участвует в их апробации и подготавливает для утверждения инструктивные документы;
вносит предложения по улучшению работы ветеринарных лабораторий;
отвечает за материальное оснащение лабораторий;
проводит инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии, противопожарной безопасности, биологической и химической безопасности, режиму работы с патогенами;
несет ответственность за соблюдение сотрудниками трудовой и производственной дисциплины, правил и норм безопасности и охраны труда, экологической безопасности, санитарного режима и противопожарной защиты;
ведет ветеринарный учет и отчетность, представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
49. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области ветеринарии, систему организации мероприятий по профилактике и ликвидации болезней животных, методы диагностических исследований по профилю работы, инструктивные документы по ветеринарии, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, приборы и оборудование, вопросы организации исследований, правила работы и охраны труда в ветеринарных учреждениях, правила техники безопасности, производственной санитарии, санитарного режима работы, противопожарной защиты.

50. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
16-параграф. Жөндеу-механикалық шеберхана меңгерушісі
51. Лауазымдық міндеттері:
шаруашылықтағы тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналарын және басқа да техника құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша шеберхананың өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналарын, технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу жүргізу графиктерін жасауды ұйымдастырады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жөндеу жұмыстарын, техникалық қызмет көрсетуді және техникаға сынақ жүргізуді ұйымдастырады;
жабдықтар, қосалқы бөлшектер, жөндеу материалдарын, аспаптарды, құрал-саймандарды және басқа да материалдық-техникалық құралдар сатып алуға есептеулер және өтінімдер жасайды;
рационализаторлық және өнертабыстық жұмыстарды, жабдықтар мен ауыл шаруашылығы техникаларын жөндеу, тозған бөлшектерді қалпына келтіру бойынша ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибені ендіруді ұйымдастырады;
жөндеу кәсіпорындары шаруашылығы техникалық құралдарын жөндеуді және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыруға қатысады;
жөндеу шеберханасының жұмыскерлерін арнайы киіммен, қорғану құралдарымен, құрал-сайманмен, инвентарьмен, материалдармен, қосалқы бөлшектермен қамтамасыз ету бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
күн сайын еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту және жөндеу шеберханасындағы еңбек жағдайын жақсарту бойынша жұмыстар жүргізеді;
техникалық негізделген өндіру (уақыт) нормаларын әзірлеуді және ендіруді, оларды белгіленген тәртіппен уақтылы қайта қарауды қамтамасыз етеді;
жұмыс орындарының кезең-кезеңімен аттестатталуын ұйымдастырады;
еңбекті қорғау, қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша еңбек заңнамасында көзделген уақтылы нұсқама жүргізуді қамтамасыз етеді;
жөндеу жұмыстарын, жөндеуге арналған нормалар мен шаруашылық есептеу лимиттерінде көзделген қосалқы бөлшектерді, құрал-саймандарды және ақшалай қаражатты жұмсауды бастапқы есепке алуды ұйымдастырады;
жөндеу шеберханасының жұмысы туралы ағымдағы және жылдық есептерді, жөндеу шеберханасының қарамағындағы жөндеу жабдығын және техниканы есептен шығару актілерін жасайды;
жөндеуге жататын техниканы және пайдалануға берілмеген жөнделген техниканы дұрыс сақтауды қамтамасыз етеді;
механизатор кадрлардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізеді.

50. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 16. Заведующий ремонтно-механической мастерской
51. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью мастерской по ремонту и техническому обслуживанию тракторов, сельскохозяйственных машин и других технических средств, имеющихся в хозяйстве;
организует составление графиков проведения планово-предупредительного ремонта тракторов, сельскохозяйственных машин, технологического оборудования и обеспечивает их выполнение;
организует проведение ремонтных работ, техническое обслуживание и испытание техники;
составляет расчеты и заявки на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов, приборов, инструмента и других материально-технических средств;
организует рационализаторскую и изобретательскую работу, внедрение достижений науки и передового опыта по ремонту оборудования и сельскохозяйственной техники, восстановлению изношенных деталей;
принимает участие в организации ремонта и обслуживания технических средств хозяйства ремонтными предприятиями;
принимает необходимые меры по обеспечению работников ремонтной мастерской специальной одеждой, защитными приспособлениями, инструментом, инвентарем, материалами, запасными частями;
повседневно проводит работу по укреплению трудовой и производственной дисциплины и улучшению условий труда в ремонтной мастерской;
обеспечивает разработку и внедрение технически обоснованных норм выработки (времени), своевременный их пересмотр в установленном порядке, организует периодическую аттестацию рабочих мест;
обеспечивает своевременное проведение предусмотренных трудовым законодательством инструктажей по охране труда, безопасности и охране окружающей среды;
организует первичный учет ремонтных работ, расходования запасных частей, инструмента и денежных средств, предусмотренных нормами и хозяйственно расчетными лимитами на ремонт;
составляет текущие и годовые отчеты о работе ремонтной мастерской, акты на списание ремонтного оборудования и техники, находящейся в ведении ремонтной мастерской;
обеспечивает правильное хранение техники, подлежащей ремонту, и отремонтированной техники, которая не передана в эксплуатацию;
проводит работу по повышению квалификации механизаторских кадров.

52. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; шаруашылықтағы машиналар мен жабдықтардың конструкторлық ерекшелігін, оларды жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және оның тәртібін, жөндеу және техникалық қызмет көрсету саласындағы жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, өндірісті, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
53. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша білім және жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік): ауыл шаруашылығын механизациялау және/немесе ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мамандықтары бойынша білім және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
17-параграф. Машиналық аула меңгерушісі
54. Лауазымдық міндеттері:
шаруашылықтағы машиналық аула жұмысын басқарады, тапсырмаларды орындаушыларға жеткізеді және олардың жұмыс орындары бойынша қойылуын жүзеге асырады;
машиналық аула жұмыскерлері орындайтын жұмыс көлемдері бойынша шарттық көрсеткіштерді, материалдық ресурстар мен ақшалай қаражатқа деген қажеттілікті әзірлеуді жүзеге асырады;
стандарт талаптарына сәйкес техниканы сақтауды және сақталуын қамтамасыз етеді, оны ұстаудың озық технологиясын ендіреді;
мыналарға: жаңа ауыл шаруашылығы машиналарын (оларды қабылдауды, қосымша жинақтауды және жаттықтыруды ұйымдастырады) сатып алуға, жабдыққа, қосалқы бөлшектерге және басқа материалдарға өтінім жасауға қатысады, жұмыскерлердің олармен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады;
ауыл шаруашылығы техникасын егіс жұмыстары кезеңіне уақтылы дайындауды, машиналар мен тракторлық агрегаттарды жиынтықтауды, реттеуді және технологиялық баптауды қамтамасыз етеді;
күрделі емес ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеуді ұйымдастырады;
есептен шығарылған машиналарды бөлшектеуді, олардың құрамдас бөліктерінің, құрауыш бірліктерінің және бөлшектерінің ақауларын анықтауды, жарамды бөлшектерді шаруашылықтың қоймасына немесе ауыстыру пунктіне, ал істен шыққандарын металлоломға өткізуді ұйымдастырады;
техниканы сақтауға қою, ауыл шаруашылығы машиналарына жөндеу жүргізу, сақтаудан шығару графиктерін әзірлеуге қатысады;
ауыл шаруашылығы машиналарын ұстау және сақтау технологияларын жетілдіру бойынша жоспарлар мен іс-шаралар әзірлейді;
механизаторларға жинақталған машиналарды береді және олардан қабылдап алады және бөлшектеуге жол бермейді;
машиналық аулаға қабылданған және ауладан берілген ауыл шаруашылығы техникасының есебін; машиналық аулада орындалған жұмыстар, қаражат шығыстары туралы есептік құжаттаманы жүргізеді және бухгалтерияға есеп береді;
орындалған жұмыстарды талдауды, материалдық ресурстарды жұмсауды, еңбекақы төлеуді кезең-кезеңімен жүзеге асырады және орталық қызметті және басшылықты машиналардың техникалық жай-күйі туралы хабардар етеді;
машиналық ауланың жұмыскерлеріне және механизаторларға сынулардың сипатын анықтауда, оларды жоюда әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
орындалған жұмыстардың сапасын қамтамасыз етеді және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын, техниканы коррозияға қарсы қорғау технологияларын және оны сақтау мен пайдалану кезеңінде техникалық қызмет көрсету, машиналарды технологиялық баптау және ретке келтіру, жөндеу технологияларын зерделеу бойынша машиналық аула жұмыскерлерін оқытуды ұйымдастырады және жүргізеді;
машиналық аула жұмысшыларына және тартылған механизаторларға нұсқама жүргізеді, білімдерін және олардың машиналық аулада жұмыс жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын тексереді.

52. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся ремонта и технического обслуживания, конструктивные особенности имеющихся в хозяйстве машин и оборудования, организацию и порядок их ремонта и технического обслуживания, достижения и передовой опыт в области ремонта и технического обслуживания, основы экономики, организации производства, труда и управления, правил и норм безопасности и охраны труда.
53. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 1 года или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: механизация сельского хозяйства и/или техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 17. Заведующий машинным двором
54. Должностные обязанности:
руководит работой машинного двора в хозяйстве, доводит задания до исполнителей и осуществляет расстановку их по рабочим местам;
осуществляет разработку договорных показателей по объемам работ, выполняемых работниками машинного двора, потребности материальных ресурсов и денежных средств;
обеспечивает хранение и сохранность техники в соответствии с требованиями стандартов, внедряет передовую технологию ее содержания;
принимает участие в составлении заявок: на приобретение новых сельскохозяйственных машин (организует их прием, досборку и обкатку), на оборудование, запасные части и другие материалы, организует обеспеченность ими работников;
обеспечивает своевременную подготовку сельскохозяйственной техники к периодам полевых работ, комплектование, регулировку и технологическую настройку машин и тракторных агрегатов;
организует ремонт несложных сельскохозяйственных машин;
организует разборку списанных машин, дефектовку их составных частей, сборочных единиц и деталей, передачу на склад или обменный пункт хозяйства годных деталей, а вышедших из строя - в металлолом;
принимает участие в разработке графиков постановки техники на хранение, проведения ремонта сельскохозяйственных машин, снятия с хранения;
разрабатывает планы и мероприятия по совершенствованию технологии содержания и хранения сельскохозяйственных машин;
выдает механизаторам и принимает от них укомплектованные машины и не допускает их разукомплектования;
ведет учет сельскохозяйственной техники, принимаемой на машинный двор и выдаваемой, отчетную документацию о работах, выполняемых на машинном дворе, расходе средств и отчитывается перед бухгалтерией;
периодически осуществляет анализ выполняемых работ, расходования материальных ресурсов, оплаты труда и информирует центральные службы и руководство о техническом состоянии машин;
оказывает методическую и практическую помощь работникам машинного двора и механизаторам в выявлении характера поломок, их устранении;
обеспечивает качество выполняемых работ и принимает меры по устранению выявленных недостатков;
организует и проводит учебу с рабочими машинного двора по изучению правил и норм охраны труда и пожарной безопасности, технологий противокоррозионной защиты техники и технического обслуживания в период ее хранения и эксплуатации, технологической настройке и регулировке машин, технологии ремонта;
проводит инструктаж рабочих машинного двора и привлеченных механизаторов, проверяет знание и соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда при проведении работ на машинном дворе.

55. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, техниканың сақталу және машиналар мен агрегаттарды коррозияға қарсы қорғау, сақтау, реттеу, технологиялық баптау, күрделі емес ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік техникалық инспекция жүйесін, техникаға жөндеу жүргізудің және сақтаудың, жөндеу жұмыстарын жоспарлаудың негізгі технологиялық процестерін және машиналарды жөндеу және сақтауға арналған қаражат шығыстарын, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
56. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) ауыл шаруашылығын механизациялау және/немесе ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және/немесе агрономия мамандықтары бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
18-параграф. Ұрық сақтау қоймасының меңгерушісі
57. Лауазымдық міндеттері:
ұрық сақтау қоймасының өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
асыл тұқымды тұқымдық малдардың тереңнен мұздатылған ұрығын стандарттардың, ветеринариялық заңнаманың нұсқамалары және сақтау қоймасының жұмыс технологиясы талаптарына сәйкес қабылдауды, сақтауды және жіберуді қамтамасыз етеді;
өндірісті жабдықпен, инвентарьмен, құрал-сайманмен және көлікпен қамтамасыз етеді;
машиналар мен жабдықтарды тиімді пайдалануды, оларды жөндеуді қамтамасыз етеді және биоқоймалардың температуралық режимдерінің журналын жүргізеді, оларға дезинфекция жүргізеді;
келіп түскен азоттың сертификаттарын тексереді;
ұрықты сақтаудың дұрыстығын және оның сапасын, сақтау қоймасына жаңадан түскен ұрықтың өлшеп оралуын және салынуын қадағалайды, оның белсенділігін тексеруді қамтамасыз етеді;
шәуетті сақтауды ұйымдастырудың, оның технологиясының және онымен жұмыс істеудің ғылыми жетістіктерін және озық тәжірибесін өндіріске енгізуді ұйымдастырады;
есеп пен есептіліктің жүргізілуін қамтамасыз етеді;
кадрларды даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға қатысады;
жұмыскерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнаманың сақталуын қамтамасыз етеді.

55. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам сохранности техники и противокоррозионной защиты, хранения, регулировки, технологической настройки машин и агрегатов, ремонта несложной сельскохозяйственной техники, систему государственной технической инспекции в агропромышленном комплексе, основные технологические процессы производства ремонта и хранения техники, планирования ремонтных работ и затрат средств на ремонт и хранение машин, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
56. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: механизация сельского хозяйства и/или техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники и/или агрономия и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Параграф 18. Заведующий хранилищем семени
57. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью хранилища семени;
обеспечивает прием, хранение и отпуск глубоко замороженного семени племенных производителей в соответствии с требованиями стандартов, инструкций ветеринарного законодательства и технологии работы хранилища;
обеспечивает производство оборудованием, инвентарем, инструментом и транспортом;
обеспечивает эффективную эксплуатацию машин и оборудования, их ремонт и ведет журнал температурных режимов биохранилищ, проводит их дезинфекцию;
проверяет сертификаты на поступающий азот;
следит за правильностью хранения семени и его качеством, расфасовкой и закладкой вновь поступающего семени в хранилище, обеспечивает исследование его на активность;
организует внедрение в производство достижений науки и передового опыта организации, технологии хранения и работы с семенем;
организует ведение учета и отчетности;
участвует в организации подготовки и повышения квалификации кадров;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил и норм безопасности и охраны труда;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды.

58. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария және асыл тұқымды мал шаруашылығы, ұрықты сақтау және пайдалану мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ұрықты қабылдау, сақтау және жіберу қағидаларын, шәуетті сақтауды ұйымдастырудың, оның технологиясының және онымен жұмыс істеудің ғылыми жетістіктерін және озық тәжірибесін, ұрыққа арналған қолданыстағы стандарттар мен бағаларды, қолданылатын материалдар мен жабдықты, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
59. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша ветеринариялық медицина мамандығын қоса алғанда және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
19-параграф. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі бас агроном
60. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің зиянкестерімен, ауруларымен және арамшөптерге, карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес бойынша жұмысқа басшылық жасауды жүзеге асырады;
өсімдіктерді қорғау және карантин жөніндегі мемлекеттік мекеме өкілдерімен бірлесіп, ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі зиянкестері және ауруларының саны мен даму серпінін анықтайды;
шаруашылықтармен өсімдіктерді қорғау және карантин бойынша іс-шараларды орындауға шарттар жасасу жөнінде ұсыныстар береді;
өсімдіктерді қорғау және карантин бойынша жылдық және күнтізбелік іс-шаралар жоспарын жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
пестицидтерді қолдану мақсатында пайдаланылатын авиацияның жер үстіндегі қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастырады;
жоспарланған пестицидтерді дайындауды сәйкес келтіреді және олардың шаруашылықтарға уақтылы түсуін және тиісінше пайдаланылуын, агрегаттардың ұтымды жинақталуын қамтамасыз етеді, олардың ұтымды жұмыс режимін орнатады;
қызмет көрсетуші шаруашылықтармен ұтымды өндірістік-экономикалық байланыс орнатады;
өсімдіктерді қорғау және карантин бойынша орындалған жұмыстардың сапасын айқындау жөніндегі комиссияның жұмысына қатысады;
пестицидтерді қолдану жөніндегі арнайы техника мен жабдықтық стандарттардың белгіленген талаптарына және техникалық шарттарға сәйкес сақталуын ұйымдастырады;
өсімдіктерді зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден қорғау бойынша ғылыми жетістіктерді және озық тәжірибені өндіріске ендіреді, карантиндік объектілермен, бөтен түрлермен және аса қауіпті зиянды организмдермен күресу;
пестицидтермен жұмыс істеу кезінде еңбек, қоршаған орта қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

58. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
Закон "О племенном животноводстве";
иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, методические и инструктивные материалы по вопросам ветеринарии и племенного животноводства, хранения и использования семени, правила приемки, хранения и отпуска семени, достижения науки и передовой опыт организации, технологии хранения и работы семенем, действующие стандарты и цены на семя, применяемые материалы и оборудование, основы законодательства по охране окружающей среды, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
59. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария включающие следующие специальности ветеринарная медицина и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 19. Главный агроном по защите растений
60. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами;
выявляет совместно с представителями государственных учреждений по защите и карантину растений динамику численности и развития основных вредителей и болезней сельскохозяйственных культур;
представляет предложения по заключению договоров с хозяйствами на выполнение мероприятий по защите и карантину растений;
разрабатывает годовые и календарные планы мероприятий по защите и карантину растений и обеспечивает их выполнение;
организует работы по наземному обслуживанию авиации, используемой в целях применения пестицидов;
обеспечивает заготовку и своевременное поступление в хозяйства запланированных пестицидов и их надлежащее использование, рациональное комплектование агрегатов, устанавливает оптимальный режим их работы;
устанавливает рациональные производственно-экономические связи с обслуживаемыми хозяйствами;
принимает участие в работе комиссии по определению качества выполненных работ по защите и карантину растений;
организует хранение специальной техники и оборудования по применению пестицидов в соответствии с установленными требованиями стандартов и технических условий;
внедряет в производство достижения науки и передового опыта по защите растений от вредителей, болезней и сорняков, по борьбе с карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда, окружающей среды при работах с пестицидами.

61. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен, өсімдіктер қорғау және карантин мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, зиянкестермен және ауыл шаруашылығы дақылдарының аурулары және арамшөптермен күрестің әдістері мен құралдарын, экономика, ауыл шаруашылығындағы еңбекті ұйымдастыру, өндіріс және басқару негіздерін, өсімдіктер зиянкестерімен және ауыл шаруашылығы дақылдарының аурулары және арамшөптермен карантиндік объектілермен, бөтен түрлермен және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес жөніндегі отандық және шетелдік ғылым мен техниканың жетістіктерін, қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнаманы, еңбек және жер заңнамаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
2-бөлім. Мамандар лауазымы
1-параграф. Агроном
63. Лауазымдық міндеттері:
бекітілген учаскеде жұмыстарды жүзеге асырады;
өнім өндірісін ұлғайту және сапасын арттыру мақсатында егіншіліктің ғылыми-негізделген жүйелерін игеру және өсімдік шаруашылығын одан әрі әртараптандыру бойынша жұмыстарды жүргізеді;
ауыл шаруашылығы алқаптарының өнімділігін, топырақ құнарлылығын арттыру, жұмыс күшін, техниканы ұтымды пайдалану, органикалық және минералдық тыңайтқыштарды, пестицидтерді, өсім реттеуіштерін дұрыс қолдану бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру мен жинаудың, азықтарды дайындау мен сақтаудың қарқынды технологияларын және озық тәжірибесін енгізеді;
ауыспалы егістің игерілуін және егіс алаңдарының ұтымды құрылымын қамтамасыз етеді;
тұқымдардың, отырғызу материалының, тыңайтқыштардың, химикаттардың және басқа да материалдардың дұрыс сақталуын ұйымдастырады;
бөлімше ішінде звенолар, бригадалар қалыптастыруға қатысады және олардың оңтайлы мөлшерін айқындайды;
бөлімше үшін жұмыс жоспарларын, жұмыстарды орындау графиктерін әзірлейді;
жаңа технологияларды, ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа сорттарын қолдану бойынша тәжірибелік жұмыстар жүргізеді;
жоспарлы тапсырмалардың орындалуын, ауыл шаруашылығы өнімдерін өсіру бойынша қабылданған іс-шаралардың тиімділігін талдайды;
егіске, тыңайтқыштарды, тұқымдарды есептен шығаруға арналған актілерді уақтылы жасайды;
алқаптар тарихының кітабын және басқа да агрономиялық құжаттаманы жүргізеді;
есеп пен белгіленген есептіліктің жүргізілуін ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау бойынша заңнаманың, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

61. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам агропромышленного комплекса, защиты и карантина растений, технологию обработки сельскохозяйственных культур и семян пестицидами, методы и средства борьбы с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, основы экономики, организации труда, производства и управления в сельском хозяйстве, отечественные и зарубежные достижения науки и техники по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами, законодательство по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, трудовое и земельное законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действия с 01.01.2022).
62. Требования к квалификации:
высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Агроном
63. Должностные обязанности:
осуществляет работу на закрепленном участке;
проводит работу по освоению научно обоснованной системы земледелия и дальнейшей интенсификации растениеводства в целях увеличения объемов производства и повышения качества продукции;
организует выполнение мероприятий по повышению урожайности сельскохозяйственных угодий, плодородия почв, рациональному использованию рабочей силы, техники, правильному применению органических и минеральных удобрений, пестицидов, регуляторов роста;
внедряет интенсивную технологию и передовой опыт возделывания и уборки сельскохозяйственных культур, заготовки и хранения кормов;
обеспечивает освоение севооборотов и рациональную структуру посевных площадей;
организует правильное хранение семян, посадочного материала, удобрений, химикатов и других материалов;
участвует в формировании внутри подразделения звеньев, бригад и определяет их оптимальные размеры;
разрабатывает для подразделения рабочие планы, графики выполнения работ;
ведет опытную работу по применению новых технологий, новейших сортов сельскохозяйственных культур;
анализирует выполнение плановых заданий, эффективность применяемых мероприятий по выращиванию сельскохозяйственной продукции;
своевременно составляет акты на посевы, списание удобрений, семян; ведет книгу истории полей и другую агрономическую документацию;
организует ведение учета и установленной отчетности;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

64. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорнының қызметіне қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылының агротехникасын және тұқым шаруашылығын, өсімдік шаруашылығы өнімдеріне арналған қолданыстағы стандарттарды, өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ лауазымдағы агроном лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) (агрономия) мамандығы бойынша білімі және агроном лауазымында жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санаты жоқ агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия мамандығы бойынша білімі жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
2-параграф. Агрохимик
66. Лауазымдық міндеттері:
топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлейді және енгізеді;
өсірілетін өсімдіктің биологиялық ерекшеліктерін, шаруашылықтың топырақтық-климаттық жағдайларын, органикалық және минералдық тыңайтқыштарды пайдаланудың тиімділігін, химиялық қорғаныс заттарын, оларды қолдану тәсілдерін жүйелі түрде зерделейді және тыңайтқыштар мен басқа да химиялық заттардың қандай учаскелерде, қандай мерзімдерде және қандай мөлшерде қолданылу қажеттігін айқындайды;
ауыспалы егістер, тыңайтқыштар мен химиялық заттарға деген қажеттілік және оларды пайдалану жоспарларын жасауға қатысады;
агрохимиялық картограммалар жасауды ұйымдастырады, жыл сайын жұмыс кезеңінде оларды жекелеген ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша топырақ үлгілерін талдау негізінде түзетуді жүргізеді;
жекелеген шаруашылық бөлімшелерінде өнім өндірісі жоспарын әзірлеуге қатысады;
тыңайтқышты дайындауды және сақтауды, сондай-ақ белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа енгізуді ұйымдастырады;
тыңайтқыштар енгізу кезінде механикаландыруды және осындай жұмыстарды ұйымдастырудың озық тәжірибесін енгізуге қатысады;
топырақтың, жемшөптің, өсімдік шаруашылығы өнімдерінің, минералдық, органикалық тыңайтқыштардың және басқа материалдың сынамаларын дайындауды жүзеге асырады;
агрохимиялық зертхана қызметкерлерінің физикалық-химиялық зерттеулер, экспресс-талдаулар жүргізуін ұйымдастырады, химиялық талдаудың жаңа әдістерін байқаудан өткізуді, зертханалық қондырғыларды, аспаптарды және жабдықтарды жұмысқа дайындауды жүргізеді;
талдаулар деректерін есептеуді және математикалық-статистикалық өңдеуді орындайды;
тыңайтқыштармен және өсімдіктерді қорғаудың химиялық заттарымен тәжірибелік жұмыс жүргізеді, өсімдік шаруашылығы өніміне зиянды заттардың рұқсат етілгеннен жоғары деңгейде қосылғаны, өндірілген өнімнің сапасы үшін жауапты болады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

64. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся деятельности сельскохозяйственного предприятия, агротехнику и семеноводство выращиваемых сельскохозяйственных культур, действующие стандарты на продукцию растениеводства, достижения науки и передовой опыт в области растениеводства, основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действия с 01.01.2022).
65. Требования к квалификации:
агроном I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома II категории не менее 3 лет;
агроном II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия, фермерское хозяйство (по профилю)) и стаж работы на должности агронома без категории не менее 5 лет;
агроном без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности агрономия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Агрохимик
66. Должностные обязанности:
разрабатывает и внедряет агрохимические мероприятия, направленные на повышение плодородия почвы и увеличение урожайности сельскохозяйственных культур;
систематически изучает биологические особенности возделываемых растений, почвенно-климатические условия хозяйства, эффективность использования органических и минеральных удобрений, средств химической защиты, способы их применения и определяет на каких участках, в какие сроки и в какой мере должны применяться удобрения и другие химические средства;
участвует в составлении севооборотов, планов потребности и использования удобрений и химических средств;
организует составление агрохимических картограмм, ежегодно по периодам работ проводит их корректировку на основе анализа почвенных образцов по отдельным сельскохозяйственным угодьям;
участвует в разработке планов производства продукции отдельными хозяйственными подразделениями;
организует заготовку и хранение, а также внесение в почву удобрений в соответствии с установленными нормами;
участвует во внедрении механизации при внесении удобрений и передового опыта организации этих работ;
осуществляет подготовку проб почвы, кормов, продукции растениеводства, минеральных, органических удобрений и других материалов;
организует проведение работниками агрохимической лаборатории физико-химических исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов химического анализа, подготовку лабораторных установок, приборов и оборудования к работе;
выполняет расчеты и математическую и статистическую обработку данных анализа;
ведет опытную работу с удобрениями и химическими средствами защиты растений, несет ответственность за содержания сверхдопустимых вредных веществ продукции растениеводства, качество производимой продукции;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

67. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агрохимия саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; топырақтануды, агрохимияны, топырақты зертханалық зерттеу технологиясын, өсімдік сынамаларын, тыңайтқыштарды, химиялық материалдарды, ауыл шаруашылығында тыңайтқыштарды, улы химикаттарды, гербицидтерді қолдану саласындағы ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
68. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты агрохимик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ лауазымдағы агрохимик немесе агроном ретінде жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты агрохимик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе техникалық кәсіби (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандықтар бойынша: агрономия және/немесе фермерлік шаруашылық және/немесе агрономия бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санаты жоқ агрохимик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандықтар бойынша: және/немесе агрономия мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
3-параграф. Ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі инженер
69. Лауазымдық міндеттері:
жылулық-техникалық және газдық жабдықты техникалық пайдалануды және уақтылы жөндеуді, өндіріс тиімділігін арттыру мақсатында отынды, жылуды, буды және газды үнемді және ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді;
жылулық-қуаттық жабдық пен жылыту және газдандыру магистратураларын пайдалануды жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарларын, бөлімшелер мен объектілердің жылу-энергетикалық ресурстарын тұтыну графиктерін әзірлейді;
қажетті жылу және газ жабдығын, қосалқы бөлшектерді және оған арналған құрал-сайманды, қатты және сұйық отынды (машина-тракторлық паркке арналған жанар-жағар май материалдарынан басқа) сатып алуға өтінім жасайды;
монтаждау жұмыстарын жүргізгеннен кейін қазандық және газдық жабдықты пайдалануға қабылдауды ұйымдастырады;
жылулық, газдық құрылғылар мен жабдыққа техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу жүргізу графиктерін әзірлейді, олардың уақтылы орындалуын ұйымдастырады;
қолданыстағы нормалар мен қағидаларды сақтай отырып, отынды сақтауды, жылулық-техникалық және газдық жабдықтың сақталуын ұйымдастырады;
жабдықты есептен шығаруға актілер жасайды және оларды белгіленген тәртіпте бекітуге ұсынады;
шаруашылық бөлімшелері мен шаруашылықтың энергетикалық құрылғыларын, қуаттылықтарды және магистральдарды жалпы пайдалану қорытындысын шығарады, кемшіліктерді анықтайды және жояды;
жылулық, газдық және отындық шаруашылық бойынша есеп жүргізеді және есептілік жасайды, техникалық құжаттаманың дұрыс ресімделуін қадағалайды;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

67. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области агрохимии, почвоведение, агрохимию, технологию лабораторных исследований почв, растительных проб, удобрений, химических материалов, достижения науки и передовой опыт в области применения удобрений, ядохимикатов, гербицидов в сельском хозяйстве, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
68. Требования к квалификации:
агрохимик I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агрохимика или агронома II категории не менее 3 лет;
агрохимик II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агрохимика или агронома без категории не менее 1 года или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома или агрохимика без категории не менее 3 лет;
агрохимик без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности агрономия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия
69. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и своевременный ремонт теплотехнического и газового оборудования, экономное и рациональное использование топлива, тепла, пара и газа в целях повышения эффективности производства;
разрабатывает планы мероприятий по улучшению эксплуатации и использования теплосилового оборудования и магистралей теплофикации и газификации, графики потребления теплоэнергетических ресурсов подразделениями и объектами;
составляет заявки на приобретение необходимого теплового и газового оборудования, запасных частей и инструментов к нему, твердого и жидкого топлива (кроме горюче-смазочных материалов для машинно-тракторного парка);
организует приемку в эксплуатацию котельного и газового оборудования после проведения монтажных работ;
разрабатывает графики проведения технического обслуживания, текущего ремонта тепловых, газовых устройств и оборудования, организует своевременное их выполнение;
организует хранение топлива, сохранность теплотехнического и газового оборудования с соблюдением действующих норм и правил;
составляет акты на списание оборудования и представляет их на утверждение в установленном порядке;
подводит итоги эксплуатации энергетических устройств, мощностей и магистралей хозяйственными подразделениями и хозяйством в целом, выявляет и устраняет обнаруженные недостатки;
ведет учет и составляет отчетность по тепловому, газовому и топливному хозяйству, следит за правильным оформлением технической документации;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда.

70. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасынаң Заңын (бұдан әрі – "Азаматтық қорғау туралы" Заң);
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, шаруашылықтың өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, құрылғыны, жылу-энергетикалық және газдық жабдықты пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, қазандық және газдық жабдықты монтаждан кейін пайдалануға қабылдау тәртібін, отынды, жылуды, газды, буды ұтымды пайдалану әдістерін, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын жылыту және газдандыру саласындағы озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі І санатты инженер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) инженерия және инженерлік іс (жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) бағыттары бойынша және ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі ІІ санатты инженер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) инженерия және инженерлік іс (жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) бағыттары бойынша және ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ауыл шаруашылығы кәсіпорнын жылыту жөніндегі санаты жоқ инженер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) инженерия және инженерлік іс (жылу энергетикасы, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) бағыттары бойынша, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе (техникалық жылу жабдықтары және жылумен жабдықтау жүйелері) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.

70. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон "О гражданской защите");
Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности хозяйства и в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, устройство, правила эксплуатации и обслуживания теплоэнергетического и газового хозяйства, порядок приемки в эксплуатацию после монтажа котельного и газового оборудования, методы рационального использования топлива, тепла, газа, пара, передовой опыт в области теплофикации и газификации сельскохозяйственных предприятий, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны окружающей среды, труда и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Требования к квалификации:
инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по теплофикации сельскохозяйственного предприятия II категории не менее 3 лет;
инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по теплофикации сельскохозяйственного предприятия без категории не менее 3 лет;
инженер по теплофикации сельскохозяйственного предприятия без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (теплоэнергетика, энергообеспечение сельского хозяйства) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.

4-параграф. Асылдандыру ісі жөніндегі техник
72. Лауазымдық міндеттері:
мал шаруашылығында асыл тұқымды малдардың есебін жүргізеді; шаруашылықта асылдандыру жұмыстарының жоспарларын әзірлеуге қатысады;
малдардың өнімділігін айқындау үшін өлшеулерді және саууды жүргізуге қатысады, талдаулар үшін сүттің сынамаларын іріктеуді жүргізеді, малдардың өнімділік деректерін асыл тұқымдық карточкаларына енгізеді;
жануарларды бағалауға қатысады;
асыл тұқымды жұмыс бойынша құжаттаманы қатаң түрде бекітілген нысандарға сәйкес жүргізеді;
жануарлардың ауруға шалдығуын зерттеуге қатысады, асыл тұқымдық кітабына жазу үшін жануарлардың карточкаларын дайындайды;
сату, көрмеде көрсету үшін асыл тұқымды жануарларды іріктеуге және дайындауға қатысады;
бригадирлердің өндірістік-зоотехникалық есептің бастапқы құжаттарын уақтылы ұсынуын қамтамасыз етеді;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
73. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мал шаруашылығында асыл тұқымдық есепті жүргізу жөніндегі әдістемелік және нұсқаулық нұсқамаларды; асыл тұқымды мал шаруашылығы технологиясының негіздерін, зоотехникалық және асыл тұқымдық есептің қолданыстағы нысандарын, малдарды бағалау жөніндегі нұсқаулықтарды, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
74. Біліктілікке қойылатын талаптар:
асылдандыру ісі жөніндегі І санатты техник: (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және асылдандыру ісі жөніндегі ІІ санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
асылдандыру ісі жөніндегі ІІ санатты техник: (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және асылдандыру ісі жөніндегі санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
асылдандыру ісі жөніндегі санаты жоқ техник: (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
5-параграф. Бактериолог
75. Лауазымдық міндеттері:
зертханалық карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізеді;
өлген малдардың өлекселерін байқап қарауды және союды жүргізеді;
жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады;
жануарлардың аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық және отандық стандарттар талаптарына сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
зерттеу және санитариялық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттаманы, сондай-ақ зерттеулер нәтижелерін ресімдейді, олар бойынша сараптама актісін береді;
бокстың зарарсыздандыруды, жұмыс орнын өңдеуді, құрал-сайманды стерильдеуді жүргізеді, реактив ерітінділерді, қоректік ортаны дайындайды;
жүргізілген талдаулардың нәтижелерін ресімдейді және есептейді, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде ұйым жұмыскерлеріне әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
бактериология саласында экспериментальдық зерттеулер жүргізеді;
жаңа жұмыс әдістерін әзірлеуге қатысады;
жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есебін жүргізуді жүзеге асырады;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама алуды жүзеге асырады;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидаларының және нормаларының сақталуын қамтымасыз етеді;
белгіленген есептілікті жүргізеді.

Параграф 4. Техник по племенному делу
72. Должностные обязанности:
ведет учет племенного скота в животноводстве;
принимает участие в разработке планов племенной работы в хозяйстве;
участвует в проведении взвешиваний и доек для определения продуктивности животных, проводит отбор проб молока для анализов, заносит данные продуктивности животных в племенные карточки;
принимает участие в бонитировке животных;
ведет документацию по племенной работе в строгом соответствии с утвержденными формами;
участвует в исследованиях заболеваемости животных, готовит карточки животных для записи в племенную книгу;
принимает участие в отборе и подготовке племенных животных для продажи, показа на выставке;
обеспечивает своевременное представление бригадирами первичных документов производственно-зоотехнического учета;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда.
73. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О племенном животноводстве";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и инструктивные указания по ведению племенного учета в животноводстве, основы технологии племенного животноводства, действующие формы зоотехнического и племенного учета, инструкции по бонитировке скота, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
74. Требования к квалификации:
техник по племенному делу I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) и стаж работы на должности техника по племенному делу II категории не менее 2 лет;
техник по племенному делу II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) и стаж работы на должности техника по племенному делу без категории не менее 2 лет;
техник по племенному делу без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (зоотехния) без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Бактериолог
75. Должностные обязанности:
проводит лабораторную карантинно-фитосанитарную и ветеринарно-санитарную экспертизу;
проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных;
осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных;
выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие требованиям международных и отечественных стандартов;
оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки, а также результаты исследований, выдает по ним акты экспертизы;
проводит обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовит растворы реактивов, питательные среды;
оформляет и рассчитывает результаты проводимых анализов, обеспечивает уничтожение остатков биологического материала;
оказывает методическую и практическую помощь работникам организации в пределах своей компетенции;
проводит экспериментальные исследования в области бактериологии;
участвует в разработке новых методов работы;
осуществляет анализ и ведет учет проведенных лабораторно-диагностических исследований;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
ведет установленную отчетность.

76. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, агроөнеркәсіптік кешен мәселелері жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды, зертханалық жабдықты пайдалану қағидаларын, ветеринариялық микробиологияны, бактериологияны және фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің бактериалды аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, материалдарды зертханалық зерттеудің әдістемелерін, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және өңдеу технологиясын, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
77. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты бактериолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ лауазымындағы бактериолог лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты бактериолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ бактериолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ бактериолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және бактериолог лауазымындағы жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
6-параграф. Ветеринар дәрігер
78. Лауазымдық міндеттері:
жануарлардың ауруы мен қырылуының алдын алу жөніндегі шаруашылықтың ветеринариялық-профилактикалық іс-шаралары жоспарын жасайды;
ауырған мал мен құсты емдеуді жүргізеді, жануарларды ұстау, азықтандыру және оларды күтіп-бағу кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық қағидалардың орындалуын қадағалайды;
мал шаруашылығы фермаларында, мал базаларында, малдан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу және сақтауға арналған аумақтарда және үй-жайларда дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дезактивация жүргізуді ұйымдастырады;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама алуды жүзеге асырады;
ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады;
бекітілген жаңа ветеринария құралдарын, ветеринария саласындағы ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибені ендіреді;
ұйымда Қазақстан Республикасының және Кеден одағының ветеринария саласындағы заңнамалары, ветеринариялық-санитариялық қағидалары және халықты адам мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау жөніндегі қағидалары талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
ветеринария бойынша есептің жүргізілуін және белгіленген есептіліктің дайындалуын қамтамасыз етеді;
табынның өсімін молайту кезінде ветеринариялық-санитариялық қағидалардың орындалуын қадағалайды;
аналық бастың қысырлығын болдырмау және жою, сау төл өсіру бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асырады;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

76. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные и методические документы по вопросам агропромышленного комплекса, правила эксплуатации лабораторного оборудования, ветеринарную микробиологию, бактериологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей бактериальных болезней животных и растений, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда.
77. Требования к квалификации:
бактериолог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности бактериолога II категории не менее 2 лет;
бактериолог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности бактериолога без категории не менее 2 лет;
бактериолог без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Врач ветеринарный
78. Должностные обязанности:
составляет план ветеринарно-профилактических мероприятий хозяйства по предупреждению заболеваний и падежа животных;
проводит лечение заболевшего скота и птицы, следит за выполнением зоогигиенических и ветеринарных правил при содержании, кормлении животных и уходе за ними;
организует проведение дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дезактивации на животноводческих фермах, скотобазах, на территориях и в помещениях для переработки и хранения продуктов и сырья животного происхождения;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
организует мероприятия по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
внедряет утвержденные новые ветеринарные средства, достижения науки и передовой опыт в области ветеринарии;
обеспечивает выполнение в организации требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, ветеринарно-санитарных правил и правил по охране населения от болезней общих для человека и животных;
обеспечивает ведение учета и подготовку установленной отчетности по ветеринарии;
следит за выполнением ветеринарно-санитарных правил при воспроизводстве стада;
осуществляет ветеринарные мероприятия по предупреждению и ликвидации яловости маточного поголовья, выращиванию здорового молодняка;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, норм и правил охраны труда и пожарной безопасности.

79. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, микробиологияны, эпизоотологияны, дәрілік және дезинфекциялық заттарды, оларды қолдану қағидаларын, мал шаруашылығы өнімдерін өндіру технологиясын, оның сапасына қойылатын талаптарды, жануарларды ұстаудың зоогигиеналық және ветеринариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты ветеринариялық-санитариялық сараптау қағидаларын, қолдан ұрықтандыруды жүргізу технологиясын, ветеринария және ветеринариялық сараптама саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздік және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
80. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты ветеринар дәрігер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санаттағы ветеринар дәрігер лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты ветеринар дәрігер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ветеринар дәрігер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санаты жоқ ветеринар дәрігер: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ветеринария жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
7-параграф. Ветеринариялық фельдшер
81. Лауазымдық міндеттері:
жануарлар аурулары мен өлімінің алдын алу бойынша профилактикалық, ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды, сондай-ақ ауырған мал мен құсты емдеуді жүргізеді;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама алуды жүзеге асырады;
жемшөптің, жайылымдардың, жануарларды суару орындарының, үй-жайдың, жабдықтың және құрал-сайманның санитариялық жай-күйін қадағалайды, мал шаруашылығы үй-жайларына санитариялық өңдеу жүргізуді қамтамасыз етеді;
ветеринар дәрігердің басшылығымен мал өлекселерін патология-анатомиялық ашуды жүргізеді;
көңді биотермиялық залалсыздандыру, сондай-ақ, мал мен құсты тасымалдаудан кейін автомобилдерді және ыдысты жуу мен дезинфекциялау регламенттерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
дәрі-дәрмектердің, дезинфекциялық заттардың және басқа материалдардың түсу және жұмсалу есебін жүргізеді, олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
ветеринар дәрігердің нұсқауы бойынша ветеринария бойынша есепті жүргізеді және белгіленген есептілікті дайындайды;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

79. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные и инструктивные материалы в области ветеринарии, микробиологию, эпизоотологию, лекарственные и дезинфекционные средства, правила их применения, технологию производства продукции животноводства, требования к ее качеству, зоогигиенические и ветеринарные правила содержания животных, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства искусственного осеменения, достижения науки и передовой опыт в области ветеринарии и ветеринарной экспертизы, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
80. Требования к квалификации:
ветеринарный врач I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности ветеринарного врача II категории не менее 3 лет;
ветеринарный врач II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности ветеринарного врача без категории не менее 3 лет;
ветеринарный врач без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Фельдшер ветеринарный
81. Должностные обязанности:
проводит профилактические, ветеринарно-санитарные мероприятия по предупреждению заболеваний и падежа животных, а также лечение заболевшего скота и птицы;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
следит за санитарным состоянием кормов, пастбищ, мест водопоя животных, помещений, оборудования и инструмента, обеспечивает проведение санитарной обработки животноводческих помещений;
под руководством ветеринарного врача производит патологоанатомическое вскрытие трупов животных;
обеспечивает соблюдение регламентов биотермического обезвреживания навоза, а также мойки и дезинфекции автомобилей и тары после перевозки скота и птицы;
ведет учет поступления и расходования медикаментов, дезинфекционных средств и других материалов, обеспечивает их хранение;
по указанию ветеринарного врача ведет учет и подготавливает установленную отчетность по ветеринарии;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

82. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарларды ұстаудың зоогигиеналық және ветеринариялық қағидаларын, дәрілік және дезинфекциялық заттарды, оларды қолдану қағидаларын, дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу тәртібін, ветеринариялық құжаттарды рәсімдеу тәртібін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
83. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты ветеринариялық фельдшер: ветеринария мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және ІІ санатты ветеринариялық фельдшер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты ветеринариялық фельдшер: ветеринария мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және санаты жоқ ветеринариялық фельдшер лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ ветеринариялық фельдшер: ветеринария мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
8-параграф. Вирусолог
84. Лауазымдық міндеттері:
зертханалық карантиндік-фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізеді;
жануарлар ауруларының қоздырғыштарын анықтауды және типке жатқызуды жүзеге асырады;
жануарлар аса қауіпті ауруларының жасырын нысандарын анықтайды;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады;
өлген малдардың өлекселерін байқап қарауды және союды жүргізеді;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
зерттеу және санитариялық өңдеу жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттама ресімдейді;
бокстың зарарсыздандырылуын, жұмыс орнының өңделуін, құрал-саймандардың стерильдендірілуін жүргізеді, реактивтер ерітінділерін, қоректік ортаны дайындайды;
жүргізілген талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді, биологиялық материал қалдықтарының жойылуын қамтамасыз етеді;
өз құзыреті шегінде зертхана жұмысшыларына әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
жабдықтар мен аспаптардың бекітілген жаңа түрлерін сынауға, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық ауруларын диагностикалаудың қазіргі заманғы әдістерін әзірлеуге қатысады;
зертханалық зерттеулерге арналған сынама алуды жүргізеді;
жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есебін жүргізуді жүзеге асырады;
картотека жүргізеді және коллекциялық материалдың сақталуын жүзеге асырады;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақтауын қамтамасыз етеді;
қоректік ортаның және диагностикалық препараттардың дұрыс сақталуын және жарамдылық мерзімін қадағалайды.

82. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, зоогигиенические и ветеринарные правила содержания животных, лекарственные и дезинфекционные средства, правила их применения, порядок проведения дезинфекций, дезинсекций и дератизаций, порядок оформления ветеринарных документов, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
83. Требования к квалификации:
ветеринарный фельдшер I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности ветеринария и стаж работы на должности ветеринарного фельдшера II категории не менее 2 лет;
ветеринарный фельдшер II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности ветеринария и стаж работы на должности ветеринарного фельдшера без категории не менее 2 лет;
ветеринарный фельдшер без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 8. Вирусолог
84. Должностные обязанности:
проводит лабораторную карантинно-фитосанитарную и ветеринарно-санитарную экспертизу;
осуществляет выявление и типизацию возбудителей болезней животных;
выявляет скрытые формы особо опасных болезней животных;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
в процессе работы применяет международные и отечественные стандарты;
проводит осмотр и вскрытие трупов павших животных;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований и санитарной обработки;
проводит обеззараживание бокса, обработку рабочего места, стерилизацию инструментов, готовит растворы реактивов, питательные среды;
оформляет и рассчитывает результаты проводимых анализов, обеспечивает уничтожение остатков биологического материала;
оказывает методическую и практическую помощь работникам лабораторий в пределах своей компетенции;
участвует в испытаниях утвержденных новых видов оборудования и приборов, разработке современных методов диагностики вирусных заболеваний животных и растений;
осуществляет отбор проб для лабораторных исследований;
осуществляет анализ и ведет учет проведенных лабораторно-диагностических исследований;
ведет картотеку и осуществляет хранение коллекционного материала;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
следит за правильностью хранения и сроками годности питательных сред и диагностических препаратов.

85. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, зертханалық жабдықтар мен аспаптардың жұмыс қағидатын және пайдалану қағидаларын, вирусология мен фитопатологияны, өсімдіктер аурулары зияндылығының экономикалық шегін, жануарлар мен өсімдіктердің вирустық аурулары қоздырғыштарын бірдейлендіру әдістерін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, жануарлар ауруларымен күрес жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулықтарды, ветеринариялық препараттарды қолдану жөніндегі нұсқауларды, жануарлардан алынатын өнімді және шикізатты сараптаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, жануарлардан алынатын өнімді өндіру және қайта өңдеу технологиясын, материалдарды зертханалық зерттеу әдістемелерін, еңбек заңнамасының негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.
86. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты вирусолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша білім және ІІ санатты вирусолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты вирусолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша білім және санаты жоқ вирусолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ вирусолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша білім жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
9-параграф. Герболог
87. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторинг және бағалау жүргізеді;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдарының ластануына фитосанитариялық мониторингті және бағалауды және ауыл шаруашылығы ұйымдарына фитосанитариялық жай-күй туралы ақпарат ұсынуды жүзеге асырады, ауыл шаруашылығы дақылдарының карантиндік арамшөптерімен күрестің басталу, аяқталу мерзімдері және олардың болжамдары туралы хабардар етеді;
талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді;
зерттеулер жүргізуге жұмсалған материалдар шығысы бойынша құжаттаманы ресімдейді;
зертханалық жабдықты жұмысқа дайындайды;
биологиялық материал қалдықтарының зарарсыздандырылуын және жойылуын қамтамасыз етеді;
облыстың және ауданның қызмет көрсетілетін аумағында ауыл шаруашылығы дақылдары карантиндік арамшөптерінің есебін және анықталуын жүргізеді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
республикада, облыста, жекелеген ауданда арамшөптердің таралу және даму болжамдарын және үлгілерін жасауға қатысады;
зерттеудің жаңа тесттері мен әдістерін бағалауды жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есепке алуды жүргізеді;
белгіленген тәртіпте есептер ұсынады.

85. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, принцип работы и правила эксплуатации лабораторного оборудования и приборов, вирусологию и фитопатологию, экономические пороги вредоносности болезней растений, методы идентификации возбудителей вирусных болезней животных и растений, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, методики и инструкции по борьбе с болезнями животных, наставления по применению ветеринарных препаратов, правила ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, технологию производства и переработки продукции животного происхождения, методики лабораторного исследования материалов, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.
86. Требования к квалификации:
вирусолог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности вирусолога II категории не менее 2 лет;
вирусолог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности вирусолога без категории не менее 2 лет;
вирусолог без категории: Высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Герболог
87. Должностные обязанности:
проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
осуществляет фитосанитарный мониторинг и оценку засоренности сельскохозяйственных культур и представление сельскохозяйственным организациям информации о фитосанитарном состоянии, сигнализирует о сроках начала, окончания борьбы и прогнозов с карантинными сорняками сельскохозяйственных культур;
оформляет и рассчитывает результаты анализов;
оформляет документацию по расходу материалов на проведение исследований;
подготавливает лабораторное оборудование к работе;
обеспечивает обеззараживание и уничтожение остатков биологического материала;
ведет учет и выявление карантинных сорняков сельскохозяйственных культур на обслуживаемой территории области и районов;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
принимает участие в составлении прогнозов и обзоров распространения и развития сорняков в республике, области, отдельном регионе;
проводит оценку новых тестов и методов исследования;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
ведет анализ и учет проведенных лабораторно-диагностических исследований;
представляет отчеты в установленном порядке.

88. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерден алынатын өнімге карантиндік арамшөптермен ластану мәніне сараптама жүргізу әдістерін, карантиндік арамшөптерді бірдейлендіру әдістерін, ауыл шаруашылығы алқаптарына арамшөптермен ластану мәніне қатысты зерттеу жүргізу әдістемесін, карантинге жатқызылған өнім үлгілерін іріктеу әдістемелерін, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау жөніндегі қағидаларды білуге тиіс.
89. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты герболог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты герболог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты герболог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ герболог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ герболог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия және/немесе фермер қожалығы (бейіні бойынша) және/немесе экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану (салалар бойынша) және/немесе ауыл шаруашылығы экология және/немесе экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша) және/немесе бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша) және/немесе жерге орналастыру және/немесе гидрология және метеорология және/немесе ветеринария мамандығы бойынша білімі жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
10-параграф. Гельминтолог
90. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, өсімдіктер ауруларымен, өсімдіктердің нематодтарымен (фитогельминттермен) залалданғанын анықтау үшін ауыл шаруашылығы дақылдарына тексеру жүргізеді;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген стандарттарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
зертханалық жабдықты жұмысқа дайындайды;
талдаулар нәтижелерін ресімдейді және есептейді;
биологиялық материал қалдықтарының зарарсыздандырылуын және жойылуын қамтамасыз етеді;
өсімдіктер ауруларының таралуы туралы материалдарды жинайды, олардың зияндылығын анықтайды және олармен күрестің тиімді шараларын әзірлеуді ұйымдастырады;
кәсіпорындарға, шаруашылықтарға аурулармен және паразиттік нематодтармен күрес бойынша іс-шараларды жүргізуге әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
өсімдіктер аурулары мен фитогельминттерді анықтау, олардың зияндылығын айқындау және олармен күрес бойынша іс-шаралар жүргізу жөніндегі ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені зерделейді;
зерттеудің жаңа тесттері мен әдістерін бағалауды жүргізеді;
жүргізілген зертханалық-диагностикалық зерттеулерді талдауды және есепке алуды жүргізеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
белгіленген тәртіпте есептер ұсынады;
нематодтармен күрестің прогрессивті тәсілдері мен әдістерін енгізеді.

88. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методы проведения экспертизы продукции растительного происхождения на предмет засоренности карантинными сорняками, методы идентификации карантинных сорных растений, методики проведения обследования сельскохозяйственных угодий на предмет засоренности сорными растениями, методики по отбору образцов подкарантинной продукции, инструкции по использованию приборов и оборудования, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасности и охране труда и пожарной безопасности.
89. Требования к квалификации:
герболог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности герболога II категории не менее 2 лет;
герболог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности герболога без категории не менее 2 лет;
герболог без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: агрономия и/или фермерское хозяйство (по профилю) и/или экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям) и/или сельскохозяйственная экология и/или экология и природоохранная деятельность (по видам) и/или садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам) и/или землеустройство и/или гидрология и метеорология и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Гельминтолог
90. Должностные обязанности:
проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, обследование сельскохозяйственных культур на выявление зараженности их болезнями растений, паразитическими нематодами (фитогельминтами) растений;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
подготавливает лабораторное оборудование к работе;
оформляет и рассчитывает результаты анализов;
обеспечивает обеззараживание и уничтожение остатков биологического материала;
собирает материалы о распространении болезней растений, определяет их вредоносность и организует разработку эффективных мер борьбы с ними;
оказывает методическую и практическую помощь предприятиям, хозяйствам в организации и проведении мероприятий по борьбе с болезнями и паразитическими нематодами;
изучает достижения науки и передового опыта по выявлению болезней растений и фитогельминтов, определению их вредоносности и проведению мероприятий по борьбе с ними;
проводит оценку новых тестов и методов исследования;
ведет анализ и учет проведенных лабораторно-диагностических исследований;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
представляет отчеты в установленном порядке;
внедряет прогрессивные приемы и методы борьбы с нематодами.

91. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өсімдіктерді қорғау және карантин мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, нематодтардың энтомологиясын, негізгі түрлерінің морфологиялық ерекшеліктерін, қызмет көрсетілетін аудандағы ауыспалы егістің құрылымын, негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің ерекшеліктерін, өсімдіктер ауруларымен күрес шараларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
92. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты гельминтолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты гельминтолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты гельминтолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ гельминтолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ гельминтолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
11-параграф. Еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі инженер
93. Лауазымдық міндеттері:
фермаларға, кешендерге, құс фабрикаларына, жемшөп дайындау және құрама жем цехтарында механикаландыру және автоматтандыру құралдарын енгізу және оларға қызмет көрсету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
механикаландыруға және автоматтандыруға жататын негізгі және көмекші жұмыстар мен операциялар учаскелерін айқындау мақсатында өндірістік процестерді зерделейді;
мал шаруашылығы фермаларын, кешендерін, жемшөп цехтарын механикаландыру және автоматтандыру және оларды қайта жаңарту, өндірістік процестерді, еңбекті көп қажетсінетін қол жұмыстарын, көліктік және басқа операцияларды механикаландыру және автоматтандыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеуге қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
механикаландыру және автоматтандыру құралдарын монтаждауды, ретке келтіруді және қолданысқа енгізуді ұйымдастырады;
жабдықты монтаждау, жөндеу немесе техникалық қызмет көрсетуден кейін оны мердігерден қабылдап алуға қатысады;
механикаландыру құралдарын монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың сапалы орындалуын, жабдықты жөндеуге және пайдалануға арналған материалдық және ақша қаражатының ұтымды пайдаланылуын ұйымдастырады;
механикаландыру құралдарын пайдалану, техникалық баптау және жөндеу бойынша нұсқаулықтар әзірлейді, жұмыскерлерді қауіпсіз жұмыс әдістеріне оқытады;
еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыруға арналған жаңа техниканы, жабдықты, қосалқы бөлшекті, жөндеу материалдарын және құрал-сайманды сатып алуды ұйымдастырады;
жинақталмаған немесе ақаулы механикаландыру құралдарын алған кезде жеткізушілерге шағымды ресімдейді;
еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыруға арналған техниканың, жабдықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
жарамсыздыққа жеткен механизмдер мен жабдықты есептен шығаруға арналған құжаттаманы ресімдейді, пайдаланылмайтын техниканы консервациялауды және сақтауды ұйымдастырады;
белгіленген тәртіпте техникалық құжаттама және есептілік жүргізуді, еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру бойынша ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені енгізуді қамтамасыз етеді;
ұтымды ету ұсыныстары мен өнертабыстарды ендіруге ықпал етеді;
шаруашылық жұмыскерлеріне жаңа машиналарды, жабдықтарды, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын игеруге көмек көрсету бойынша жұмысты жүргізеді;
еңбекті қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

91. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, методические и инструктивные материалы по вопросам защиты и карантина растений, энтомологию, морфологические особенности основных видов нематод, структуру севооборотов и особенности возделывания в обслуживаемом районе основных сельскохозяйственных культур, меры борьбы с болезнями растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы экономики, организации труда и управления, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
92. Требования к квалификации:
гельминтолог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности гельминтолога II категории не менее 2 лет;
гельминтолог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности гельминтолога без категории не менее 2 лет;
гельминтолог без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 11. Инженер по механизации трудоемких процессов
93. Должностные обязанности:
организует работу по внедрению и обслуживанию средств механизации и автоматизации на фермах, комплексах, птицефабриках, в кормоприготовительных и комбикормовых цехах;
изучает производственные процессы в целях определения участков основных и вспомогательных работ и операций, подлежащих механизации и автоматизации;
участвует в разработке планов по механизации и автоматизации животноводческих ферм, комплексов, кормоцехов и их реконструкции, механизации и автоматизации производственных процессов, трудоемких ручных работ, транспортных и других операций и обеспечивает их выполнение;
организует монтаж, наладку и ввод в действие средств механизации и автоматизации;
участвует в приемке от подрядчика оборудования после его монтажа, ремонта или технического обслуживания;
организует качественное выполнение работ по монтажу, ремонту и техническому обслуживанию средств механизации, рациональное использование материалов и денежных средств на ремонт и эксплуатацию оборудования;
разрабатывает инструкции по эксплуатации, техническому уходу и ремонту средств механизации, обучает работников безопасным методам работы;
организует приобретение новой техники, оборудования, запасных частей, ремонтных материалов и инструментов для механизации трудоемких процессов;
оформляет претензии поставщикам при получении некомплектных или неисправных средств механизации;
обеспечивает сохранность техники, оборудования, предназначенных для механизации трудоемких процессов;
оформляет документацию на списание пришедших в негодность механизмов и оборудования, организует консервацию и хранение неиспользуемой техники;
обеспечивает ведение технической документации и отчетности в установленном порядке, внедрение достижений науки и передового опыта по механизации трудоемких процессов;
способствует внедрению рационализаторских предложений и изобретений;
проводит работу по оказанию помощи работникам хозяйства при освоении новых машин, оборудования, средств механизации и автоматизации;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда.

94. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, өндірістік процестерді механикаландыру және автоматтандыру саласындағы басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, құрылғыны, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, монтаждау және іске қосу-ретке келтіру жұмыстарын орындау тәртібін, еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру және автоматтандыру саласындағы жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
95. Біліктілікке қойылатын талаптар:
еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі І санатты инженер: (аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі ІІ санатты инженер: (аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
еңбекті көп қажетсінетін процестерді механикаландыру жөніндегі санаты жоқ инженер: (аграрлық техника және технология, ауыл шаруашылығын энергиямен қамтамасыз ету) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
12-параграф. Жанар-жағар май материалдары жөніндегі инженер
96. Лауазымдық міндеттері:
шаруашылықтың машина-тракторлық паркін мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуді ұйымдастыру-техникалық басқаруды жүзеге асырады;
шаруашылықтың мұнай өнімдеріне деген жылдық қажеттілігін айқындайды, мұнай өнімдерінің айлар және тоқсандар бойынша жұмсалу, әкеліну және қорларының жинақталу жоспарын әзірлейді;
орталық мұнай қоймасында және шаруашылық бөлімшелерінде мұнай өнімдерін қабылдап алуды, сақтауды және босатуды ұйымдастырады;
мұнай базаларынан, коммерциялық құрылымдардан алынған, мұнай қоймасында және құю пункттерінде сақталған мұнай өнімдерінің түр-түрін және сапасын күнделікті есепке алуды жүргізеді;
түр-түрі және сапасы бойынша мұнай өнімдерін жеткізуге шарттар жасауға қатысады;
шаруашылықтағы мұнай жабдықтарының сақталуын, уақтылы техникалық қызмет көрсетілуін және жөнделуін қамтамасыз етеді;
метрологиялық қызметтермен бірлесіп белгіленген мерзімде цистерналарды және мұнай сыйымдылықтарын қораптауды жүргізеді;
бастапқы кіріс-шығыс құжаттарын ресімдеу және тапсыру қағидаларын сақтай отырып, мұнай өнімдерінің есебін жүргізеді;
мұнай өнімдеріне және мұнай жабдықтарына түгендеу жүргізуге қатысады;
мұнай қоймаларын, инвентарьды уақтылы жөндеуді, қажетті құралдар сатып алуға шарттар (өтінімдер) ресімдеуді ұйымдастырады;
мұнай қоймасы шаруашылығы жұмысының тиімділігін арттыру, мұнай өнімдерін үнемдеу, оларды жеткізу, сақтау және құю шығыстарын қысқарту бойынша іс-шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
мұнай шаруашылығы бойынша есепке алу және есептік құжаттаманың жүргізілуін ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс қағидалары нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

94. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы в области механизации и автоматизации производственных процессов, устройство, правила эксплуатации и обслуживания средств механизации и автоматизации, порядок выполнения монтажных и пусконаладочных работ, достижения и передовой опыт в области механизации и автоматизации трудоемких процессов, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.
95. Требования к квалификации:
инженер по механизации трудоемких процессов I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по механизации трудоемких процессов II категории не менее 3 лет;
инженер по механизации трудоемких процессов II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) и стаж работы на должности инженера по механизации трудоемких процессов без категории не менее 3 лет;
инженер по механизации трудоемких процессов без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, энергообеспечение сельского хозяйства) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности механизация сельского хозяйства и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 12. Инженер по горюче-смазочным материалам
96. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-техническое руководство обеспечением машинно-тракторного парка хозяйства нефтепродуктами;
определяет годовую потребность хозяйства в нефтепродуктах, разрабатывает план расхода, завоза и накопления запасов нефтепродуктов по месяцам и кварталам;
организует приемку, хранение и отпуск нефтепродуктов на центральном нефтескладе и в подразделениях хозяйства;
ведет повседневный учет ассортимента и качества нефтепродуктов, получаемых с нефтебаз, от коммерческих структур, хранящихся на нефтескладе и в пунктах заправки;
участвует в заключение договоров на поставку нефтепродуктов по ассортименту и качеству;
обеспечивает сохранность, своевременное техническое обслуживание и ремонт нефтеоборудования в хозяйстве;
совместно с метрологическими службами в установленные сроки проводит тарировку цистерн и нефтетары;
ведет учет нефтепродуктов с соблюдением правил оформления и сдачи первичных приходно-расходных документов;
участвует в проведении инвентаризаций нефтепродуктов и нефтеоборудования;
организует своевременный ремонт нефтескладских помещений, инвентаря, оформление договоров (заявок) на приобретение необходимых средств;
принимает участие в разработке и осуществлении мероприятий по повышению эффективности работы нефтескладского хозяйства, экономии нефтепродуктов, сокращению расходов на их доставку, хранение и заправку;
организует ведение учетной и отчетной документации по нефтехозяйству;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.

97. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Азаматтық қорғау туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мұнай шаруашылықтарындағы жұмысты ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды; мұнай жабдығының техникалық сипаттамаларын, конструктивтік ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс режимін және пайдалану қағидаларын, мұнай жабдығына қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыруды, ауыл шаруашылығы өндірісінде қолданылатын мұнай өнімдерінің маркасы мен сапасын, мұнай өнімдерінің сапасын бақылау тәсілі мен құралдарын, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
98. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жанар-жағар май материалдары бойынша І санатты инженер: (аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және жанар-жағар май материалдары бойынша ІІ санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
жанар-жағар май материалдары бойынша ІІ санатты инженер: (аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және жанар-жағар май материалдары бойынша санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
жанар-жағар май материалдары бойынша санаты жоқ инженер: жұмыс өтіліне талап қойылмайды (аграрлық техника және технология, мұнай-газ ісі) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру, мұнай-газ және жанар май құю станцияларының құрылыстары мен оларды пайдалану) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және мұнай шаруашылығындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
13-параграф. Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник
99. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығы жануарының күйлеуін айқындайды, ұрықтандыру алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді, ауыл шаруашылығы жануарларын ұрықтандыруды жүргізеді;
биоматериалдармен қамтамасыз етуге, құрал-саймандар мен жабдықтарды сатып алуға өтінімдер жасайды;
қолдан ұрықтандырудан алынған төлді кiрiске алу актiсiн жасайды;
ректалдық зерттеу нәтижелерін есепке алады, қолдан ұрықтандыру бойынша есеп жасайды;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
материалдарды, инвентарьды, аспаптарды, дәрілік заттарды, ветеринариялық препараттарды және орталарды ұтымды пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды.

97. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О гражданской защите";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан; руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы в нефтехозяйствах; технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режим работы и правила эксплуатации нефтеоборудования; организацию технического обслуживания и ремонта нефтеоборудования; марки и качество нефтепродуктов, применяемых в сельскохозяйственном производстве; способы и средства проверки качества нефтепродуктов; основы экономики, организации производства, труда и управления; основы трудового законодательства; основы законодательства в области охраны окружающей среды; правил и норм безопасности и охраны труда.
98. Требования к квалификации:
инженер по горюче-смазочным материалам I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) и стаж работы на должности инженера по горюче-смазочным материалам II категории не менее 3 лет;
инженер по горюче-смазочным материалам II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) и стаж работы на должности инженера по горюче-смазочным материалам без категории не менее 3 лет;
инженер по горюче-смазочным материалам без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология, нефтегазовое дело) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: механизация сельского хозяйства и/или сооружения и эксплуатация газонефтяных и заправочных станций и стаж работы в нефтехозяйстве не менее 3 лет.
Параграф 13. Техник по искусственному осеменению животных
99. Должностные обязанности:
осуществляет выявление сельскохозяйственных животных в охоте, производит подготовительные работы перед осеменением, осеменение сельскохозяйственных животных;
составляет заявки на обеспечение биоматериалом, приобретение инструментов и оборудования;
составляет акт оприходования приплода полученного от искусственного осеменения;
ведет учет результатов ректального исследования, составляет отчет по искусственному осеменению;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
принимает меры по рациональному расходованию материалов, инвентаря, приборов, медикаментов, ветеринарных препаратов и сред.

100. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, асылдандыру жұмысын және қолдан ұрықтандыруды ұйымдастыру мәселелері жөніндегі әдістемелерді және нұсқаулық нұсқамаларды, қолдан ұрықтандырудың технологиясын, ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру және өсімін молайту жөніндегі ғылым жетістіктерін және озық тәжірибені, орындарға, құрал-саймандарға, жабдықтарға, ауыл шаруашылығы жануарларының тұқымына арналған қолданыстағы стандарттарды, бағаларды, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларды білуге тиіс.
101. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі техник: жоғары білім мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) зоотехния және/немесе ауыл шаруашылығы биотехнологиясы немесе ветеринария немесе осы бейін бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттың болуы.
14-параграф. Зертхананың ветеринар дәрігері
102. Лауазымдық міндеттері:
ауруларды диагностикалаудың алдыңғы қатарлы тәсілдері мен әдістерін пайдалана отырып, жануарлар мен адамдар ауруларының алдын алуға бағытталған зертханалық зерттеулер жүргізеді;
шаруашылықтардан, ұйымдардан, ветеринариялық мекемелерден және басқа заңды және жеке тұлғалардан түскен объектілерде патология-анатомиялық, микроскопиялық, бактериологиялық, биологиялық, серологиялық, гистологиялық, химиялық-токсикологиялық, биохимиялық, санитариялық-микологиялық, ихтиопатологиялық, капрологиялық, радиологиялық, ветеринариялық-санитариялық және басқа да зертханалық зерттеулер жүргізеді;
зерттеулердің дұрыстығына, толықтығы мен уақтылығына жауап береді;
зерттеулер нәтижелері бойынша тиісті құжаттаманы ресімдейді;
жануарлардың жұқпалы аурулары қоздырғыштарының анықталғаны туралы мәліметтер береді;
зертханашыларды даярлауды жүргізеді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
103. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ветеринария мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, зертханалық зерттеулер жүргізу әдістерін, қызмет көрсетілетін аймақта жануарлардың ауруы бойынша ахуалды, зертханалық диагностика саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.

100. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
Закон "О племенном животноводстве";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и инструктивные указания по вопросам организации племенной работы и искусственного осеменения, технологию производства искусственного осеменения, достижения науки и передовой опыт по искусственному осеменению и воспроизводству сельскохозяйственных животных, действующие стандарты, цены на среды, инструмент, оборудование, семя сельскохозяйственных животных, правил и норм безопасности и охраны труда.
101. Требования к квалификации:
техник по искусственному осеменению животных: высшее образование по направлениям животноводства и/или ветеринарии или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: зоотехния и/или сельскохозяйственная биотехнология или ветеринария или наличие документа, подтверждающего стаж работы по данному профилю не менее трех лет.
Параграф 14. Врач ветеринарной лаборатории
102. Должностные обязанности:
проводит лабораторные исследования, направленные на предупреждение заболеваний животных и человека, используя при этом передовые приемы и методы диагностики болезней;
проводит патологоанатомические, микроскопические, бактериологические, биологические, серологические, гистологические, химико-токсикологические, биохимические, санитарно-микологические, ихтиопатологические, капрологические, радиологические, ветеринарно-санитарные и другие лабораторные исследования на объектах, поступающих из хозяйств, организаций, ветеринарных учреждений и других юридических и физических лиц;
отвечает за правильность, полноту и своевременность проведения исследований;
оформляет соответствующую документацию по результатам исследований;
дает сведения о выявлении возбудителей заразных болезней животных;
проводит подготовку лаборантов;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
103. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по вопросам ветеринарии, методы проведения лабораторных исследований, обстановку по заболеваемости животных в обслуживаемой зоне, достижения науки и передовой опыт в области лабораторной диагностики, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, нормы и правила охраны труда и безопасности.

104. Біліктілікке қойылатын талаптар:
зертхананың І санатты ветеринар дәрігері: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты зертхананың ветеринар дәрігері лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
зертхананың ІІ санатты ветеринар дәрігері: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ветеринар дәрігері лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ зертхананың ветеринар дәрігері: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
15-параграф. Зоотехник
105. Лауазымдық міндеттері:
бөлімшенің (кешеннің, ауыл шаруашылығы учаскесінің, ферманың) мал шаруашылығына ұйымдастыру-технологиялық басшылық жасауды жүзеге асырады, бұл ретте мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің өсімін, оның сапасы арттыруды мен өзіндік құнын төмендетуді қамтамасыз етеді;
мал шаруашылығын интенсификациялау, оны өнеркәсіптік негізге көшіру бойынша іс-шаралар әзірлеуге және жүргізуге қатысады;
жылдық және перспективалы жоспарлар жобаларын әзірлейді;
малдардың өнімділігін арттыру табынның өсімін молайтуды жақсарту және төлдің шығысын ұлғайту бойынша жұмыстарды жүргізеді, асыл тұқымдық жұмыс жоспарында көзделген іс-шараларды орындайды;
жемшөптерді, жайылымдарды және басқа жемшөптік алқаптарды ұтымды пайдалануды ұйымдастырады, фермаларда мал басын ұстаудың, азықтандырудың және күтіп-бағудың жаңа әдістерін енгізеді;
жабдықты, үй-жайды, механикаландыру құралдарын және басқа да қорларды тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
зоотехниялық құжаттаманы жүргізеді және мал шаруашылығы бөлімшелерінде есепке алуды ұйымдастырады;
106. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Заңды;
"Ветеринария туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мал шаруашылықтарының қызметіне қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, жануарлардың анатомиясын, физиологиясын және оларды азықтандыруды, асылдандыру ісін, мал шаруашылығы саласындағы ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.

104. Требования к квалификации:
ветеринарный врач лаборатории I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности ветеринарного врача лаборатории II категории не менее 2 лет;
ветеринарный врач лаборатории II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности ветеринарного врача лаборатории без категории не менее 2 лет;
ветеринарный врач лаборатории без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 15. Зоотехник
105. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-технологическое руководство животноводством отделения (комплекса, сельскохозяйственного участка, фермы), обеспечивает при этом рост производства продукции животноводства, повышение ее качества и снижение себестоимости;
участвует в разработке и проведении мероприятий по интенсификации животноводства, переводу его на промышленную основу;
разрабатывает проекты годовых и перспективных планов;
ведет работу по повышению продуктивности животных, улучшению воспроизводства стада и увеличению выхода молодняка, выполняет мероприятия, предусмотренные планом племенной работы;
организует рациональное использование кормов, пастбищ и других кормовых угодий, внедряет на фермах новейшие методы содержания, кормления и ухода за поголовьем;
обеспечивает эффективное использование оборудования, помещений, средств механизации и других фондов;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
ведет зоотехническую документацию и организует учет в подразделениях животноводства.
106. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О племенном животноводстве";
Закон "О ветеринарии";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся деятельности животноводческих хозяйств, анатомию, физиологию и кормление животных, племенное дело, достижения науки и передовой опыт в области животноводства, основы экономики, организации производства, труда и управления, основы трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

107. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты зоотехник: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты зоотехник лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты зоотехник: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ зоотехник лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе (зоотехния) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) зоотехния мамандығы бойынша білім және санаты жоқ зоотехник лауазымындағы жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санаты жоқ зоотехник: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе зоотехния мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
16-параграф. Машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі инженер
108. Лауазымдық міндеттері:
машина-тракторлық паркті пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
техникалық күтіп-баптау, қызмет көрсету графиктерін және машиналарды пайдалануды жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді;
жаңа тракторлар, комбайндар, ауыл шаруашылығы машиналарын, қосалқы бөлшектер және құрал-саймандар сатып алуға шарттар жасасуға, жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің прогрессивті технологияларын әзірлеуге және енгізуге қатысады;
жанар-жағар май материалдарын үнемді жұмсау бойынша іс-шаралар енгізеді;
жаңа тракторларды, комбайндарды, ауыл шаруашылығы машиналарын қабылдап алуды, құрауды және жаттықтыруды және оларды пайдалануға беруді ұйымдастырады;
техниканы есептен шығару актілерін жасайды және оларды белгіленген тәртіпте бекітуге ұсынады;
техниканы сақтауға қоюды ұйымдастырады;
ұтымды ету ұсыныстары мен өнертабыстарды ендіруге ықпал етеді;
белгіленген тәртіпте есеп, техникалық құжаттама жүргізеді және есептілік ұсынады;
нұсқама жүргізеді және механизаторлардың еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді.
109. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, машина-тракторлық парктің жұмысына қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, егіс шаруашылығында және мал шаруашылығында механикаландырылған жұмыстарды ұйымдастыруды, құрылғыны, машинаны пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидаларын, жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясын, әдістерін, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.

107. Требования к квалификации:
зоотехник I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности зоотехника II категории не менее 3 лет;
зоотехник II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности зоотехника без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности зоотехния и стаж работы на должности зоотехника без категории не менее 5 лет;
зоотехник без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности зоотехния без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 16. Инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка
108. Должностные обязанности:
организует эксплуатацию и техническое обслуживание машинно-тракторного парка;
разрабатывает графики технических уходов, обслуживания и планы мероприятий по улучшению эксплуатации машин;
принимает участие в составлении договоров на приобретение новых тракторов, комбайнов, сельскохозяйственных машин, запасных частей и инструментов, разработке и внедрении прогрессивных технологий ремонта и технического обслуживания;
внедряет мероприятия по экономному расходованию горюче-смазочных материалов;
организует приемку, сборку и обкатку новых тракторов, комбайнов, сельскохозяйственных машин и сдачу их в эксплуатацию;
составляет акты на списание техники и представляет их на утверждение в установленном порядке;
организует постановку техники на хранение;
способствует внедрению рационализаторских предложений и изобретений;
ведет учет, техническую документацию и представляет отчетность в установленном порядке;
проводит инструктаж и обеспечивает соблюдение механизаторами правил и норм безопасности и охраны труда.
109. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся работы машинно-тракторного парка, организацию механизированных работ в полеводстве и животноводстве, устройство, правила эксплуатации и технического обслуживания машин, технологию, методы проведения ремонтных работ, основы трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда.

110. Біліктілікке қойылатын талаптар:
машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі І санатты инженер: (аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі ІІ санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі ІІ санатты инженер: (аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
машина-тракторлық паркті пайдалану жөніндегі санаты жоқ инженер: (аграрлық техника және технология) мамандығы бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор), жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе (ауыл шаруашылығын механикаландыру, ауыл шаруашылығындағы техникалық қызмет көрсету және жөндеу) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
17-параграф. Өсімдіктерді қорғау жөніндегі агроном
111. Лауазымдық міндеттері:
ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерімен, ауруларымен, арамшөптермен, карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен және айрықша қауіпті зиянды организмдермен күрес бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
шаруашылықтың аумағындағы ауыл шаруашылығы алқаптарына жүйелі тексерулер жүргізеді, олардың зиянкестермен және аураларымен қоныстану (залалдану) алаңын, дәрежесін және олармен күрестің нақты әдістерін айқындайды;
танаптардың ластану картасын жасайды;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерін зиянкестерден, аурулардан, арамшөптерден, бөтен текті түрлерден және айрықша қауіпті зиянды организмдерден агротехникалық, химиялық, биологиялық және басқа да заттармен қорғау және карантин бойынша профилактикалық тұтынушылық іс-шаралар кешенін жүргізуді қамтамасыз етеді;
ауыл шаруашылығы дақылдарының зиянкестерімен, ауруларымен, арамшөптермен, карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен және айрықша қауіпті зиянды организмдермен күрес бойынша іс-шаралар жоспарларын және кестелерін әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
ауыспалы егіс схемаларын жасауға, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірудің қарқынды технологиясын, өсімдіктерді қорғау және карантин бойынша алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге қатысады;
пестицидтермен жұмыс істеу үшін химиялық және материалдық-техникалық құралдарға, арнайы киімге, жеке қорғаныс құралдарына деген қажеттілікті айқындайды;
пестицидтердің әкелінуін, дұрыс сақталуын және есепке алынуын ұйымдастырады, олардың ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
танаптарды, қырмандарды, қоймаларды, сақтау орындарын және басқа да объектілерді химиялық өңдеуді, тұқымдық материалды егу алдында химикатпен өңдеуді ұйымдастырады және бақылайды;
пестицидтерді қолдану регламенттерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
химиялық препараттар мен ерітінділерді қолдану дозасын қатаң бақылауды жүргізеді;
пестицидтермен жұмыс істеу кезінде жұмысшыларды санитариялық қағидаларға оқыту бойынша жұмыстар жүргізеді;
жұмыскерлердің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау өрт нормалары мен қағидаларын сақтауын бақылауды қамтамасыз етеді.

110. Требования к квалификации:
инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология) и стаж работы на должности инженера по эксплуатации машинно-тракторного парка II категории не менее 3 лет;
инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология) и стаж работы на должности инженера по эксплуатации машинно-тракторного парка без категории не менее 3 лет;
инженер по эксплуатации машинно-тракторного парка без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: инженерия и инженерное дело (аграрная техника и технология) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: механизация сельского хозяйства и/или техническое обслуживание и ремонт в сельском хозяйстве и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 17. Агроном по защите растений
111. Должностные обязанности:
организует работу по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами;
проводит систематические обследования сельскохозяйственных угодий на территории хозяйства, определяет площади, степень заселения (заражения) их вредителями и болезнями и конкретные методы борьбы с ними;
составляет карту засоренности полей;
обеспечивает проведение комплекса профилактических потребительских мероприятий по защите сельскохозяйственных растений от вредителей, болезней и сорняков, карантинных объектов, чужеродных видов и особо-опасных вредных организмов агротехническими, химическими, биологическими и другими средствами;
разрабатывает планы и графики мероприятий по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами и обеспечивает их выполнение;
участвует в составлении схем севооборотов, во внедрении интенсивной технологии возделывания сельскохозяйственных культур, передовой технологии по защите и карантину растений;
определяет потребность в химических и материально-технических средствах, спецодежде, средствах индивидуальной защиты для работы с пестицидами;
организует завоз, правильное хранение и учет пестицидов, обеспечивает их рациональное использование;
организует и контролирует химическую обработку полей, зернотоков, складов, хранилищ и других объектов, предпосевную обработку семенного материала химикатами;
обеспечивает соблюдение регламентов применения пестицидов;
ведет строгий контроль за дозами применения химических препаратов и растворов;
проводит работу по обучению работников санитарным правилам при работе с пестицидами;
осуществляет контроль за соблюдением работниками законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

112. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктерін қорғау және карантин жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, энтомологияны, фитопатологияны, зиянкестерімен, ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларымен және арамшөптермен күрестің әдістері мен құралдарын, карантиндік объектілер, бөтен текті түрлер және айрықша қауіпті зиянды организмдерді, ауыл шаруашылығы дақылдары мен тұқымдарын пестицидтермен өңдеу технологиясын, өсімдіктерді қорғау және карантин саласындағы ғылым жетістіктері мен озық ғылымды, экономика, еңбек және басқару негіздерін, еңбек және жер заңнамаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты өсімдіктерді қорғау жөніндегі агроном лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты агроном: жоғары өсімдік (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандықтар (агрономия) бойынша немесе санаты жоқ агроном лауазымында жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санаты жоқ өсімдіктерді қорғау жөніндегі агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және кәсіптік қызмет бағыты бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қайылмайды.

112. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан; законодательство в области карантина и защиты растений, законодательство по противодействию коррупции, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по борьбе с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами; агротехнику, энтомологию, фитопатологию; методы и средства борьбы с вредителями, болезнями сельскохозяйственных культур и сорняками, карантинными объектами, чужеродными видами и особо опасными вредными организмами; технологию обработки растений и семян пестицидами; достижения науки и передового опыта в области защиты и карантина растений; основы экономики, труда и управления, основы земельного и трудового законодательства; основы законодательства по охране окружающей среды; правил и норм безопасности и охраны труда.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действия с 01.01.2022).
113. Требования к квалификации:
агроном по защите и карантину растений I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома по защите и карантину растений II категории не менее 3 лет;
агроном по защите и карантину растений II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома по защите и карантину растений не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома без категории не менее 5 лет;
агроном по защите и карантину растений: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности агрономия без предъявления требований к стажу работы.

18-параграф. Тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном
114. Лауазымдық міндеттері:
жоғары сапалы тұқым сорттарын және отырғызу материалын өсіру бойынша, сондай-ақ шаруашылық үшін қажетті мөлшерде тұқым қорын құру, республикалық қорға сорттық және гибридтік тұқымдар жеткізудің шарттық міндеттемелерін орындау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
тұқым шаруашылығы бойынша жоспарлы құжаттама жасайды;
тұқымдық учаскелер отырғызудың барынша оңтайлы мерзімдерін, жоғары сапалы тұқым алу мақсатында оларды күтіп-баптау бойынша агрономиялық іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз етеді;
сорттық егістіктерді апробациялауды жүргізеді;
тұқым шаруашылығы егістіктерін уақтылы жинауды, тұқымды себуді, тұқымды жинаудан кейінгі өңдеуді, оларды жоғары егістік кондициясына дейін жеткізуді ұйымдастырады;
тұқымның дұрыс сақталуын және тұқымдық мақсаттарға пайдаланылуын ұйымдастырады;
жаңа сорттарды өндірістік сынауды ұйымдастырады;
сорт ауыстыру және сорт жаңарту бойынша жұмыстар жүргізеді, жаңа өнімділігі жоғары сорттар мен гибридтерді өндіріске жеделдете енгізуді қамтамасыз етеді;
қажетті сорттар мен гибридтердің тұқымын және отырғызу материалын сатып алуға өтінімдер жасайды, шарттар ресімдейді, оларды уақтылы алуды қамтамасыз етеді;
тұқым сапасын жақсарту, тапшы және перспективалы сорт тұқымдарының өндірісін ұлғайту, дәнді дақылдар тұқым шаруашылығын өндірістік негізге көшіру бойынша іс-шаралар әзірлейді;
тұқым шаруашылығы бойынша есепті және белгіленген есептілікті жүргізеді;
тұқым зертханасына талдауға тұқым үлгілерін уақтылы жібереді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
115. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"АӨК-ні және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Заңды;
"Ғылым туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қатысты басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, агротехниканы, тұқымдарды байқаудан өткізу және егістік сапаларын бағалау әдістерін, тұқым сапасын жақсарту тәсілдері мен әдістерін, тұқым өндіру және өңдеу технологиясын, тұқым шаруашылығы саласындағы ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, экономика, еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздерін, жер және еңбек заңнамасы негіздерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын білуі тиіс.

Параграф 18. Агроном по семеноводству
114. Должностные обязанности:
организует работу по выращиванию высококачественных сортовых семян и посадочного материала, а также по созданию в необходимом количестве семенного фонда для хозяйства, выполнению договорных обязательств поставки сортовых и гибридных семян в республиканский фонд;
составляет плановую документацию по семеноводству;
обеспечивает в наиболее оптимальные сроки закладку семенных участков, проведение агрономических мероприятий по уходу за ними в целях получения высококачественных семян;
проводит апробацию сортовых посевов;
организует своевременную уборку семеноводческих посевов, засыпку семян, послеуборочную обработку семян, доведение их до высоких посевных кондиций;
организует правильное хранение и целевое использование семян;
организует производственные испытания новых сортов;
проводит работу по сортосмене и сортообновлению, обеспечивает ускоренное внедрение в производство новых высокопродуктивных сортов и гибридов;
составляет заявки, оформляет договоры на приобретение семян и посадочного материала необходимых сортов и гибридов, обеспечивает своевременное их получение;
разрабатывает мероприятия по улучшению семеноводства, увеличению производства семян дефицитных и перспективных сортов, переводу семеноводства зерновых культур на промышленную основу;
ведет учет и установленную отчетность по семеноводству;
своевременно отправляет на анализ в семенную лабораторию образцы семян;
обеспечивает соблюдение законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.
115. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О карантине растений";
Закон "О защите растений";
Закон "О семеноводстве";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Закон "О науке";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы, касающиеся организации работы по семеноводству, агротехнику, методы апробации и оценки посевных качеств семян, приемы и методы улучшения качества семян, технологию производства и обработки семян, достижения науки и передовой опыт в области семеноводства, основы экономики, организации труда и управления, основы земельного и трудового законодательства, основы законодательства по охране окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
ІІ санатты тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном лауазымындағы кәсіптік қызмет бағыты бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) мамандығы бойынша немесе санаты жоқ тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном лауазымында жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санаты жоқ тұқым шаруашылығы жөніндегі агроном: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және/немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
19-параграф. Топырақтанушы
117. Лауазымдық міндеттері:
аумақтардың топырағын зерттеу жөніндегі жұмыстарды орындайды; топырақ пішіндерінің шекараларын, топырақтың негізгі сипаттамасы мен қасиетін айқындайды;
бейінді үлгілерді, қышқылдығы мен тұздылығына үлгілерді іріктеуді орындайды;
жоспарлы-картографиялық материалдардың кешенін, топырақ очерктерін, талдамалық жоспарды жасайды;
жерді түбірлі жақсарту, топырақтың әлеуетті құнарлығына сәйкес және тыңайтқыштарды қолдану бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін арттыру жөніндегі ұсынымдарды әзірлейді;
технологиялық регламенттерді, қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану жөніндегі заңнама талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларын сақтауды қамтамасыз етеді;
егістік топырақтық-мелиоративтік жұмыстарды жүргізуге дайындайды және ұйымдастырады;
учаскелік қызметке ұсынылатын егістік материалдарының сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
егістік топырақтық-мелиоративтік жұмысты жүргізуге қатысады;
ауданның бірлестіктерінде және шаруашылықтарында ұйымдастыру-технологиялық басшылықты жүзеге асырады;
шаруашылықтағы топырақтың құнарлығын ұстап тұру және арттыру бойынша іс-шараларды әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
қызмет көрсететін аймақтағы ауыл шаруашылығы алқаптарына агрохимиялық зерттеулерді жүргізуді, талдау үшін топырақтың үлгілерін іріктеуді ұйымдастырады және қатысады;
талдаулардың сапасын және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді;
ғылыми жетістіктерді, озық тәжірибелерді және топырақты талдаудың жаңа әдістерін зерделейді және өндіріске енгізеді;
еңбекті ғылыми ұйымдастыруды ендіруге, қолданыстағы еңбекақы төлеу туралы ережелерді тиімді қолдануға ықпал етеді;
белгіленген құжаттамаларды, есепті және есептілікті жүргізеді;
шаруашылықтармен шарттар жасасуға, өндірістік бағдарламаларды әзірлеуге, агрохимиялық картограммаларды жасауға қатысады;
қоршаған ортаны қорғау қағидаларының, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действия с 01.01.2022).
116. Требования к квалификации:
агроном по семеноводству I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома по семеноводству II категории не менее 3 лет;
агроном по семеноводству II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы на должности агронома по семеноводству без категории не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности (агрономия) и стаж работы на должности агронома по семеноводству без категории не менее 5 лет;
агроном по семеноводству без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности агрономия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 19. Почвовед
117. Должностные обязанности:
выполняет работы по почвенному обследованию территорий;
определяет границы почвенных контуров, основные характеристики и свойства почв;
выполняет отбор профильных образцов, образцов на кислотность и засоленность;
составляет комплекс планово-картографических материалов, почвенный очерк, аналитический план;
разрабатывает рекомендации по коренному улучшению земель, повышению продуктивности сельскохозяйственных культур в соответствии с потенциальным плодородием почв и по применению удобрений;
обеспечивает соблюдение технологических регламентов, требований законодательства по охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов, правил и норм охраны труда и пожарной безопасности;
подготавливает и организует проведение полевых почвенно-мелиоративных работ;
обеспечивает качественное выполнение полевых материалов, предоставляемых участковыми службами;
принимает участие в проведении полевых почвенно-мелиоративных работ;
осуществляет организационно-технологическое руководство в объединении и в хозяйствах района;
разрабатывает мероприятия по поддержанию и повышению плодородия почв в хозяйствах и обеспечивает их выполнение;
организует и участвует в агрохимическом обследовании сельскохозяйственных угодий обслуживаемой зоны, отборе образцов почв для анализа;
обеспечивает качество и своевременность выполнения анализов;
изучает и внедряет в производство достижения науки, передовой опыт и новые методы анализа почв;
способствует внедрению научной организации труда, эффективному применению действующих положений об оплате труда;
ведение установленной документации, учет и отчетность;
участвует в заключение договоров с хозяйствами, разработке производственных программ, в составлении агрохимических картограмм;
обеспечивает соблюдение правил охраны окружающей среды, правил и норм безопасности и охраны труда.

118. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, суармалы жер мониторингін және егістік зерттеулерді жүргізу әдістері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, еңбекті қорғау, өндірістік санитарияны, қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қорғаныс қағидалары мен нормаларын білуге тиіс.
119. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты топырақтанушы: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша және ІІ санатты топырақтанушы лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) және санаты жоқ топырақтанушы лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ топырақтанушы: өсімдік шаруашылығы бағыты бойынша жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) жұмыс өтілі талап етілмейді.
20-параграф. Фитопатолог
120. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеу, ауыл шаруашылығы дақылдарын зиянды ауруларға тұрақтылығына мемлекеттік сорттық сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне фитопатологиялық зерттеулер жүргізеді;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
зертханалық жабдықтарды жұмысқа дайындайды;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді;
жүргізілген сараптама, зерттеп-қарау, зерттеу және сынау нәтижелеріне талдау жүргізеді;
биологиялық материалды зарарсыздандыруды және жоюды қамтамасыз етеді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді;
Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады;
зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің және карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлейді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
ауыл шаруашылығы дақылдарының ауруларын айқындаудың бар әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер ауруларына тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер зиянкестерінің дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады.

118. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Земельный кодекс Республике Казахстан;
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по методам проведения мониторинга орошаемых земель и полевых исследований, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
119. Требования к квалификации:
почвовед I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению растениеводство и стаж работы на должности почвоведа II категории не менее 2 лет;
почвовед II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению растениеводство и стаж работы на должности почвоведа без категории не менее 2 лет;
почвовед без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлению растениеводство без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 20. Фитопатолог
120. Должностные обязанности:
проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, государственное сортоиспытание сельскохозяйственных культур на устойчивость к вредоносным болезням, экспертную оценку сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарный мониторинг за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений;
проводит фитопатологические обследования посевов сельскохозяйственных культур;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
подготавливает лабораторное оборудование к работе;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
в процессе работы применяет международные и отечественные стандарты;
оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы;
проводит анализ результатов проведенных экспертиз, обследований, исследований и испытаний;
обеспечивает обеззараживание и уничтожение биологического материала;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений;
разрабатывает краткосрочные и долгосрочные прогнозы распространения вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов определения болезней сельскохозяйственных культур, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к болезням растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения болезней растений.

121. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, фитопатологияны; мемлекеттік сорт сынау әдістемесін, жаңа селекциялық жетістіктерге құжаттамаларды ресімдеу және куәліктерді, патенттерді беру тәртібін, селекциялық жетістіктерді қорғау қабілеттілігіне және шаруашылық пайдалылығына бағалау әдістемелерін, карантинге жатқызылған объектілерге карантиндік-фитосанитариялық сараптамалар жүргізу әдістемелерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктер ауруларының дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу әдістемелерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары білуге тиіс.
122. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты фитопатолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және ІІ санатты фитопатолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты фитопатолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ фитопатолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ фитопатолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия және/немесе фермер қожалығы (бейіні бойынша) және/немесе экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану (салалар бойынша) және/немесе ауыл шаруашылығы экологиясы және/немесе экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша) және/немесе бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша) және/немесе жерге орналастыру және/немесе гидрология және метеорология және/немесе ветеринария мамандықтары бойынша білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
21-параграф. Химик
123. Лауазымдық міндеттері:
топырақ пен суға зертханалық талдау жүргізу, зерттеу нәтижелерін жасау;
зерттеулер жүргізу, экспресс-талдаулар ұйымдастыру, жаңа әдістермен апробация жүргізу, зертханалық құрылғыны және жұмысқа құрал-жабдықтарды дайындау;
ішкі құжаттаманы жүргізу, журналдар, сынақ, жұмыс журналдарын, сынақ хаттамасын толтыру;
аккредитация талаптарына сәйкес сапалы және дәлелді, уақтылы сынақ өткізуді қамтамасыз етеді;
сынақ құрал-жабдықтарын және өлшеу құрылғыларын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды;
құрал-жабдықпен бекітілген қызмет көрсету, құрал-жабдықтардың жұмыс істеуін және өлшеу құрылғыларын сынақ жүргізу арқылы қарап отыру;
орындалған зерттеулердің нәтижелері бойынша есеп жасауға қатысады.

121. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О семеноводстве";
Закон "Об охране селекционных достижений";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, фитопатологию, методику государственного сортоиспытания, порядок оформления документации на новые селекционные достижения и выдачи свидетельств, патентов, методики оценки селекционных достижений на охраноспособность и хозяйственную полезность, методики проведения карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, методики проведения фитосанитарного мониторинга за развитием и распространением болезней сельскохозяйственных растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасноти и охране труда и пожарной безопасности.
122. Требования к квалификации:
фитопатолог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности фитопатолога II категории не менее 2 лет;
фитопатолог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности фитопатолога без категории не менее 2 лет;
фитопатолог без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: агрономия и/или фермерское хозяйство (по профилю) и/или экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям) и/или сельскохозяйственная экология и/или экология и природоохранная деятельность (по видам) и/или садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам) и/или землеустройство и/или гидрология и метеорология и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 21. Химик
123. Должностные обязанности:
проводит лабораторные анализы почв и воды, обработку результатов исследований;
организует проведение исследований, экспресс-анализов, проводит апробацию новых методов, подготовку лабораторных установок и оборудования к работе;
ведет внутреннюю документацию, составление журналов, испытаний проб, рабочих журналов, протоколов испытаний;
обеспечивает своевременное, качественное и достоверное проведение испытаний в соответствии с требованиями условий аккредитации;
соблюдает правила технической эксплуатации испытательного оборудования и средств измерений;
обслуживает закрепленное за ним оборудование, следит за исправностью оборудования и средств измерений при проведении испытаний;
принимает участие в составлении отчетов по результатам выполненных исследований.

124. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесін дамыту бағдарламасының сынақ зертханаларына қойылатын сынақ жабдығы және өлшеу құралдарын, оларды пайдалану қағидаларын, қоршаған орта объектілеріне және оларды сынау әдістеріне арналған нормативтік құжаттардың талаптарын, жеке қорғану құралдарын ұстау қағидаларын, сынақ нәтижелерін өңдеуді, ресімдеуді, зертханалық зерттеулер жүргізу әдістері бойынша әдістемелік және басқа да басқару материалдарын және нұсқаулықтарды, еңбек заңнамасы негіздерін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария қағидалары мен нормаларын, қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қорғаныс техникасын білуге тиіс.
125. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары деңгейдегі біліктілікті маман:
жоғары санатты химик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы PhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және бірінші санатты химик лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
І санатты химик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе құқық және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және екінші санаты химик лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты химик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе құқық және/немесе ветеринария бағыттары бойынша және санаты жоқ химик лауазымындағы жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес;
санаты жоқ химик: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе құқық және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе химия мамандығы бойынша техникалық (орта арнайы) білім жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
22-параграф. Энтомолог
126. Лауазымдық міндеттері:
карантинге жатқызылған өнімдерге зертханалық зерттеулер, ауыл шаруашылығы дақылдарының өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығына мемлекеттік сынау, ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттарын және гибридтерін шаруашылық пайдалылығына сараптамалық бағалау, ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізеді;
ауыл шаруашылығы дақылдары егістеріне энтомологиялық зерттеулер жүргізеді;
зерттеуге келіп түскен материалды қабылдайды, зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз етеді;
зертханалық жабдықты жұмысқа дайындайды;
карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне сынаулар, карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізеді;
жұмыс процесінде халықаралық және отандық стандарттарды қолданады;
ағымдағы жұмыс нәтижелері бойынша қажетті құжаттаманы ресімдейді; жүргізілген сараптама, зерттеу, тексеру және сынау нәтижелеріне талдау жүргізеді;
биологиялық материалды зарарсыздандыруды және жоюды қамтамасыз етеді;
коллекциялық материалдың есебін жүргізеді, оның сақталуын қамтамасыз етеді;
жаңа зерттеулер мен әзірлемелердің бағыттарын негіздейді, ғылыми-өндірістік жұмыстардың жоспарларына қосуға ұсыныс енгізеді;
Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізілімін қалыптастыруға қатысады;
зиянды, аса қауіпті зиянды организмдердің, карантиндік объектілердің таралуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді болжамдарын әзірлейді;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидалары мен нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
өсімдіктер зиянкестерін сәйкестендірудің қолдағы бар әдістерін, селекциялық жетістіктердің өсімдіктер зиянкестеріне тұрақтылығын, ерекшелігін, біртектілігін және тұрақтылығын сынау әдістемесін, өсімдіктер зиянкестерінің дамуына және таралуына мониторинг жүргізу әдістерін әзірлеуге, жаңаларын игеруге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысады.

124. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, основные положения и требования технического регулирования и аккредитации, предъявляемые к испытательным лабораториям, испытательное оборудование и средства измерения, правила их эксплуатации, требования нормативных документов на объекты окружающей среды и на методы их испытаний, правила обращения со средствами индивидуальной защиты, обработку, оформление результатов испытаний, нормативные, методические и другие руководящие материалы, указания и инструкции по методам проведения лабораторных исследований, основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности и противопожарной защиты.
125. Требования к квалификации.
Специалист высшего уровня квалификации:
химик высшей категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности первой категории химика не менее 3 лет;
химик I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности химика второй категории не менее 2 лет;
химик II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности химика без категории не менее 1 года;
химик без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое (среднее специальное) образование по специальности химия без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 22. Энтомолог
126. Должностные обязанности:
проводит лабораторные исследования подкарантинной продукции, государственное сортоиспытание сельскохозяйственных культур на устойчивость к вредителям растений, экспертную оценку сортов и гибридов сельскохозяйственных культур на хозяйственную полезность, фитосанитарный мониторинг за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений;
проводит энтомологические обследования посевов сельскохозяйственных культур;
принимает материал, поступивший на исследование, обеспечивает его хранение до окончания исследования;
подготавливает лабораторное оборудование к работе;
проводит испытания, карантинный анализ и карантинную экспертизу подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям;
в процессе работы применяет международные и отечественные стандарты;
оформляет необходимую документацию по результатам текущей работы;
проводит анализ результатов проведенных экспертиз, обследований, исследований и испытаний;
обеспечивает обеззараживание и уничтожение биологического материала;
ведет учет коллекционного материала, обеспечивает его сохранность;
обосновывает направления новых исследований и разработок, вносит предложения для включения в планы научно-производственных работ;
участвует в работе по формированию государственного реестра селекционных достижений, рекомендованных к использованию в Республике Казахстан, государственного реестра Республики Казахстан охраняемых сортов растений;
разрабатывает краткосрочные и долгосрочные прогнозы распространения вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охраны труда;
принимает участие в разработке, освоении новых и совершенствовании существующих методов идентификации вредителей растений, методик испытания селекционных достижений на устойчивость к вредителям растений, отличимость, однородность и стабильность, методов мониторинга развития и распространения вредителей растений.

127. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңды;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Заңды;
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Заңды;
"Өсімдіктер карантині туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, энтомологияны, мемлекеттік сорт сынау әдістемесін, жаңа селекциялық жетістіктерге құжаттамаларды ресімдеу және куәліктерді, патенттерді беру тәртібін, селекциялық жетістіктерді қорғау қабілеттілігіне және шаруашылық пайдалылығына бағалау әдістемелерін, карантинге жатқызылған объектілерге карантиндік-фитосанитариялық сараптамалар жүргізу әдістемелерін, ауыл шаруашылығы өсімдіктері зиянкестерінің дамуына және таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу әдістемелерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбек қауіпсіздігі және қорғау қағидаларын білуге тиіс.
128. Біліктілікке қойылатын талаптар:
І санатты энтомолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша мамандығы бойынша және ІІ санатты энтомолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты энтомолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша мамандығы бойынша және санаты жоқ энтомолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
санаты жоқ энтомолог: жоғары білім (және/немесе бакалавр, магистратура, философия докторы РhD, бейіні бойынша доктор) өсімдік шаруашылығы және/немесе мал шаруашылығы және/немесе ветеринария бағыттары бойынша немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, орта кәсіптік) агрономия және/немесе фермер қожалығы (бейіні бойынша) және/немесе экология және табиғи ресурстарды тиімді пайдалану (салалар бойынша) және/немесе ауыл шаруашылығы экологиясы және/немесе экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша) және/немесе бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша) және/немесе жерге орналастыру және/немесе гидрология және метеорология және/немесе ветеринария мамандығы бойынша білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
23-параграф. Инженер-гидротехник (гидротехник)
Ескерту. 2-бөлім 23-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

127. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О семеноводстве";
Закон "Об охране селекционных достижений";
Закон "О защите растений";
Закон "О карантине растений";
законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, энтомологию, методику государственного сортоиспытания, порядок оформления документации на новые селекционные достижения и выдачи свидетельств, патентов, методики оценки селекционных достижений на охраноспособность и хозяйственную полезность, методики проведения карантинно-фитосанитарной экспертизы подкарантинных объектов, методики проведения фитосанитарного мониторинга за развитием и распространением вредителей сельскохозяйственных растений, основы законодательства по охране окружающей среды, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правил по безопасноти и охране труда и пожарной безопасности.
128. Требования к квалификации:
энтомолог I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности энтомолога II категории не менее 2 лет;
энтомолог II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария и стаж работы в должности энтомолога без категории не менее 2 лет;
энтомолог без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистратура, доктор философии PhD, доктор по профилю) по направлениям: растениеводство и/или животноводство и/или ветеринария или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям: агрономия и/или фермерское хозяйство (по профилю) и/или экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям) и/или сельскохозяйственная экология и/или экология и природоохранная деятельность (по видам) и/или садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам) и/или землеустройство и/или гидрология и метеорология и/или ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 23. Инженер-гидротехник (гидротехник)
Сноска. Типовые квалификационные характеристики дополнены параграфом 23 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

129. Лауазымдық міндеттері:
далалық агромелиоративтік жұмыстар жоспарын әзірлеуге қатысады;
суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйіне, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық құрылысжайлардың, ашық және жабық көлденең дренаж жүйелерінің техникалық жай-күйіне, суландыру және коллекторлық-дренаждық каналдарындағы теріс процестердің дамуына зерттеп-қарау жүргізеді, дренаж жұмысының тиімділігін бағалайды;
суландыру жүйелеріндегі коллекторлық-дренаждық ағынның шығынын өлшеуді жүргізеді;
суландыру каналдарынан және коллекторлық-дренаждық желіден жерүсті суларының сынамаларын алады;
далалық жұмыстар нәтижелерінің камералдық өңделуін жүзеге асырады;
өлшеу құралдары мен су өлшеу бекеттеріне метрологиялық өлшеулерді жүргізуді ұйымдастырады;
суландыру жүйелеріне түгендеу жүргізуге қатысады;
суды пайдалану, суландыру және суару нормалары жоспарларын түзетуге қатысады;
суландыру жүйелеріндегі су үнемдеу технологияларын енгізу мен суды есепке алу құралдарын жетілдіруге көмек көрсетеді;
тақырыптық есептерді дайындауға қатысады.
130. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін, гидромелиоративтік жүйелер мен гидротехникалық ғимараттарды техникалық пайдалану саласындағы құжаттарды, суды есепке алатын өлшеу құралдары мен аспаптарын стандарттау мен техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің ережелерін, жалпы нормаларды, ережелер мен сипаттамаларды, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын білуі тиіс.
131. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және бірінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 3 жылдан кем емес;
І санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және екінші санатты инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 2 жылдан кем емес;
ІІ санатты инженер-гидротехник (гидротехник): мамандығы (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-гидротехник (гидротехник) лауазымындағы еңбек өтілі 1 жылдан кем емес;
санаты жоқ инженер-гидротехник (гидротехник): (гидромелиорация, су ресурстары және суды пайдалану) мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғарыдан кейінгі) білімі немесе мамандығы (гидромелиорация, жерді мелиорациялау, баптау, гидрология) бойынша техникалық білімі, еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.

129. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке планов полевых агромелиоративных работ;
проводит обследование мелиоративного состояния орошаемых земель, технического состояния гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, систем открытого и закрытого горизонтального дренажа, развития негативных процессов на оросительных и коллекторно-дренажных каналах, оценивает эффективность работы дренажа;
проводит замеры расходов коллекторно-дренажного стока на оросительных системах;
отбирает пробы поверхностных вод из оросительных каналов и коллекторно-дренажной сети;
осуществляет камеральную обработку результатов полевых работ;
организует проведение метрологической поверки средств измерений и водомерных постов;
принимает участие в проведении инвентаризации оросительных систем;
участвует в корректировке планов водопользования, оросительных и поливных норм;
оказывает содействие во внедрении водосберегающих технологий и совершенствовании средств водоучета на оросительных системах;
участвует в подготовке тематических отчетов.
130. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействий коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные документы в области технической эксплуатации гидромелиоративных систем и гидротехнических сооружений, положения государственной системы технического регулирования и стандартизации средств измерений и приборов по водоучету, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.
131. Требования к квалификации:
инженер-гидротехник (гидротехник) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) первой категории не менее 3 лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) I категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) второй категории не менее 2 лет;
инженер-гидротехник (гидротехник) II категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) и стаж работы в должности инженер-гидротехник (гидротехник) без категории не менее 1 года;
инженер-гидротехник (гидротехник) без категории: высшее (или послевузовское) образование по специальности (гидромелиорация, специалист по водным ресурсам и водопользованию) или техническое образование по специальности (гидромелиорация, мелиорация и рекультивация земель, гидрология) без предъявления требований к стажу работы.

24-параграф. Су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман
Ескерту. 2-бөлім 24-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Лауазымдық міндеттері:
су шаруашылығы жүйелерін жобалау мен пайдалануға қатысады, гидротехникалық және су шаруашылығы құрылысжайларының құрылысы мен оларды пайдалану кезінде есептеулерді, негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы дайындайды;
судың есебі мен суармалы жүйелердегі судың бөлінуін ұйымдастырады;
су пайдалану мен су тарту объектілерін жобалау үшін қажет болатын бастапқы деректерді анықтау бойынша далалық іздестіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
су ресурстары мен су шаруашылығы жүйелерінің жай-күйіне мониторинг пен бағалау жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды;
су объектілерін пайдалану мен қорғау бойынша нормативтік актілерді, ережелер мен есептерді әзірлеуге қатысады;
су заңнамасы мен су ресурстарын қорғау қағидаларының сақталуын тексеруді, табиғи сулардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады, су пайдаланушылардың арасындағы қарым-қатынасты регламенттеуге қатысады;
далалық бақылаулардың камералдық өңдеуін жүзеге асырады және картографиялық материалдардың жасалуын қамтамасыз етеді.
133. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
"АӨК дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, далалық іздестіру жұмыстарын жүргізу саласындағы нормативтік және әдістемелік құжаттарды, қазба жұмыстарын жүргізудің технологиясы мен оны ұйымдастыруды, су ресурстарын пайдалану саласындағы ғылыми жетістіктер мен озық тәжірибелерді, қолданылатын өлшеу құралдарының негізгі жұмыс принциптері мен сипаттамаларын, өлшеу құралдарын тексеруді, еңбек заңнамасының негіздерін, еңбекті қорғау мен өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын білуі тиіс.
134. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) және бірінші санатты су ресурстары және суды жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс;
І санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен екінші санатты су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс;
ІІ санатты су ресурстары және суды пайдалану бойынша маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен санаты жоқ су ресурстары және суды пайдалану жөніндегі маман лауазымында еңбек өтілі 1 жылдан кем болмауы тиіс;
санаты жоқ су ресурстары және суды пайдалану бойынша маман: мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) немесе мамандығы (су ресурстары және суды пайдалану) бойынша техникалық (орта кәсіптік) білімі болуы тиіс және еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.

Параграф 24. Специалист по водным ресурсам и водопользованию
Сноска. Типовые квалификационные характеристики дополнены параграфом 24 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Должностные обязанности:
участвует в проектировании и эксплуатации водохозяйственных систем, выполняет подготовку расчетов, обоснований и проектно-сметной документации при строительстве и эксплуатации гидротехнических и водохозяйственных сооружений;
организует водоучет и распределение воды на орошаемых системах;
обеспечивает проведение полевых изысканий по определению исходных данных, необходимых для проектирования объектов водопользования и водоотведения;
выполняет работы по мониторингу и оценке состояния водных ресурсов и водохозяйственных систем;
участвует в разработке нормативных актов, положений и отчетов по использованию и охране водных объектов;
осуществляет проверку соблюдения водного законодательства и правил охраны водных ресурсов, контроль за использованием природных вод, участвует в регламентации отношений между водопользователями;
осуществляет камеральную обработку полевых наблюдений и обеспечивает составление картографических материалов.
133. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Водный Кодекс Республики Казахстан;
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, нормативные и методические документы в области проведения полевых изыскательских работ, организацию и технологию проведения проходческих работ, достижения науки и передового опыта в области использования водных ресурсов, основные принципы работы и характеристики применяемых измерительных приборов, общие нормы, правила и характеристики, поверку средств измерений, основы трудового законодательства, правила по охране труда и противопожарной безопасности.
134. Требования к квалификации:
специалист по водным ресурсам и водопользованию высшей категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию первой категории не менее 3 лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию второй категории не менее 2 лет;
специалист по водным ресурсам и водопользованию II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (водные ресурсы и водопользование) и стаж работы в должности специалиста по водным ресурсам и водопользованию без категории не менее 1 года;
специалист по водным ресурсам и водопользованию без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности водные ресурсы и водопользование) или техническое (среднее специальное) образование по специальности (водные ресурсы и водопользование) без предъявления требований к стажу работы.

25-параграф. Жерді мелиорациялау, баптау және қорғау жөніндегі маман
Ескерту. 2-бөлім 25-параграфпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.09.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Лауазымдық міндеттері:
мелиорацияланған жерлерді пайдалану жөніндегі перспективалық және жылдық жоспарларды әзірлеуге қатысады;
суару, құрғату және суландыру жүйелерін салу және реконструкциялау, құрғатуды қажет етпейтін жерлерде мәдени-техникалық жұмыстар жүргізу жоспарларын жасайды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
шаруашылықішілік, суару, құрғату, суландыру желілерін жөндеуге жобалық-сметалық құжаттама әзірлеуді ұйымдастырады, оны әзірлеуге мамандандырылған жобалау ұйымдарын тартады;
шаруашылықішілік мелиоративтік желіні үнемі техникалық ақаусыз ұстау мақсатында оны жөндеуді және тазартуды қамтамасыз етеді;
мелиоративтік жерлерді пайдалануға қабылдауға, жерлерді жеделдетіп жақсарту бойынша жұмыстарды қабылдауға қатысады;
мелиоративтік желілер мен гидротехникалық құрылысжайлардың сақталуын қамтамасыз етеді;
мелиоративтік машиналар мен суару техникаларының қолданыстағы нормалар мен қағидаларға сәйкес сақталуын және пайдаланылуын ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
136. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының Жер кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңды;
"Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" Заңды;
"АӨК дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңды;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Су кодексін;
Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, мелиорация мәселелері бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдарды, мелиорациялық және мәдени-техникалық жұмыстарды жүргізу технологиясын, мелиоративтік және мәдени-техникалық жұмыстарды жүргізу және мелиорацияланған жерлерді пайдалану саласындағы ғылым жетістіктер мен озық тәжірибені, жер заңнамасы негіздерін, еңбек заңнамасы негіздерін, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидаларын білуі тиіс.
137. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары санатты мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен бірінші санатты мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 3 жылдан кем болмауы тиіс;
І санатты мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен екінші санатты мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 2 жылдан кем болмауы тиіс;
ІІ санатты мелиорациялау жөніндегі маман: (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) мамандығы бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы, бейіні бойынша доктор) мен санаты жоқ мелиорациялау бойынша маман лауазымында еңбек өтілі 1 жылдан кем болмауы тиіс;
санаты жоқ мелиорациялау жөніндегі маман: мамандығы (жерді мелиорациялау, баптау және қорғау) бойынша жоғары білімі (және/немесе бакалавр, магистр, PhD философия докторы) білімі болуы тиіс және еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.

Параграф 25. Специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель
Сноска. Типовые квалификационные характеристики дополнены параграфом 25 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.09.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке перспективных и годовых планов по использованию мелиорированных земель;
составляет планы строительства и реконструкции оросительных, осушительных и обводнительных систем, проведения культурно-технических работ на землях, не требующих осушения, и обеспечивает их выполнение;
организует разработку проектно-сметной документации на ремонт внутрихозяйственной, оросительной, осушительной, обводнительной сети, привлекает к ее разработке специализированные проектные организации;
обеспечивает ремонт и очистку внутрихозяйственной мелиоративной сети в целях поддержания ее в постоянной технической исправности;
участвует в приемке в эксплуатацию мелиоративных земель, а также работ по ускоренному улучшению земель;
обеспечивает сохранность мелиоративной сети и гидротехнических сооружений;
организует хранение и эксплуатацию мелиоративных машин и поливочной техники в соответствии с соблюдением действующих норм и правил;
обеспечивает выполнение требований законодательства по охране окружающей среды.
136. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Земельный кодекс Республики Казахстан;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О государственном регулировании развития АПК";
Экологический Кодекс Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
законодательные и иные подзаконные нормативные правовые акты Республики Казахстан, руководящие, инструктивные, нормативные и методические материалы по вопросам мелиорации, технологий производства мелиоративных и культурно-технических работ, достижения науки и передового опыта в области мелиоративных работ и использования мелиорированных земель, основы земельного законодательства, основы трудового законодательства, правила внутреннего трудового распорядка, правила по охране труда и пожарной безопасности.
137. Требования к квалификации:
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель высшей категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации первой категории не менее 3 лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель I категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации второй категории не менее 2 лет;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель II категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) и стаж работы в должности специалист по мелиорации без категории не менее 1 года;
специалист по мелиорации, рекультивации и охране земель без категории: высшее образование (и/или бакалавр, магистр, доктор философии PhD, доктор по профилю) по специальности (мелиорация, рекультивация и охрана земель) без предъявления требований к стажу работы.