Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 12 қыркүйектегі № 157 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 қыркүйекте № 19380 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "____"__________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 157 қаулысына
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 сентября 2019 года № 157. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2019 года № 19380.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций-пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _________ 2019 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 12 сентября 2019 года № 157
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения

1. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 45 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13052 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларында:
1-қосымша Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген, 2019 жылғы 25 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.".
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Актуарий есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне актуарийдің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда (Mіcrosoft Word форматы) сақтандыру резервтерін есептеу негіздемесін ұсынады.
Сақтандыру резервтерін есептеу негіздемесі еркін түрде жасалады және онда:
әр өлшемшарт бойынша негіздемелер қоса берілген резервтік базистің өлшемшарттары;
есептеуде басталған кезеңдерде ескерілетін шығындар саны, шығын мерзімділігі, шығынды дамыту коэффициентін таңдау, ірі шығынды деңгейлестіру, қосымша міндеттемелері мен Талаптардың 16-тармағына сәйкес түзету коэффициентінің есебі бойынша ақпарат баяндалған, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві мен орын алған, бірақ әлі мәлімделмеген шығындар резервін есептеу әдісін таңдау бойынша негіздеме;
мәлімделген талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарауға және реттеуге байланысты болжаулы шығын сомалары бойынша негіздеме;
Талаптардың 22-тармағына сәйкес төленген талаптардың орташа (орташа нарықтық) құнын есептеу кезінде есепке алынатын залалды түзету негіздеме (есепті кезеңде болған жағдайда);
сақтандыру резервтерін қалыптастыру кезінде көзделмеген жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қосымша тәуекелдерді есептеу күніне туындаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттеме сомаларын есептеу және негіздеме;
шығын резервтерінің барабарлығына, соның ішінде әр сақтандыру сыныбы бойынша бөлек және жалпы сақтандыру портфелі бойынша соңғы 12 (он екі) айдағы деректер негізіндегі ретроспективті талдауға жүргізілген тест нәтижесі;
сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі (жеткіліксіздігі) туралы қорытынды және сақтандыру резервтерінің жеткіліксіздігі орын алған жағдайда жеткіліксіздік себептерін талдау;

1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 45 (вводится в действие с 01.07.2023).
2. Внести в постановление Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования страховой деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18290, опубликовано 25 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.".
в Требованиях к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Актуарий в срок не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в Национальный Банк Республики Казахстан посредством автоматизированной информационной системы Национального Банка Республики Казахстан обоснование по расчету страховых резервов в электронной форме (формат Microsoft Word), удостоверенное посредством электронной цифровой подписи актуария.
Обоснование по расчету страховых резервов составляется в произвольной форме и содержит:
параметры резервного базиса с приложением обоснований по каждому параметру;
обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных убытков и резерва произошедших, но еще незаявленных убытков, с изложением информации по количеству учитываемых в расчете периодов наступления убытков, периодичности убытков, выбору коэффициента развития убытков, сглаживанию крупных убытков, дополнительным обязательствам и расчету поправочного коэффициента согласно пункту 16 Требований;
обоснование по суммам предполагаемых расходов, связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат по заявленным требованиям;
обоснование по корректировке убытка, учитываемого в расчете среднего (среднерыночного) значения оплаченных претензий согласно пункту 22 Требований (при их наличии в отчетном периоде);
обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной) организации, связанных с возникновением на дату расчета дополнительных рисков по заключенным договорам страхования (перестрахования), не предусмотренных при формировании страховых резервов;
результаты проведенного теста на адекватность резервов убытков, в том числе ретроспективного анализа на основе данных за последние 12 (двенадцать) месяцев, отдельно по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом;
выводы о достаточности (недостаточности) страховых резервов и в случае недостаточности страховых резервов, анализ причин недостаточности;

сақтандыру сыйлықақыларының 80 (сексен) пайызынан астамын беруді көздейтін қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін қалыптастыру кезінде - өкілеттігіне қайта сақтандыру бөлімшесінің мәселелеріне жетекшілік ету жататын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері қолы қойған Талаптардың 53-тармағында көзделген қайта сақтандырушыны (қайта сақтандырушыларды) растауының болуы туралы қорытындысы;
сақтандыру резервтерін және сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін есептеу кезінде актуарий қолданған өзге болжамдар мен жорамалдар, сондай-ақ актуарийдің көзқарасы бойынша негіздемеде көрсету үшін қажет мәлімет болады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Пропорция әдісі бойынша ЕСР әрбір шарт бойынша есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларды қосу арқылы анықталады.
Пропорция әдісімен еңбек сіңірілмеген сыйлықақы әрбір шарт бойынша есепті күні сақтандыру қорғаудың аяқталмаған қолданылу мерзімінің (күнмен) сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте сақтандыру қорғаудың қолданылуы соңына дейін кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғаудың қолданылу мерзімі (күнмен) қатынасына шарт бойынша сақтандыру сыйлықақының көбейтіндісі ретінде анықталады:
СС - сақтандыру сыйлықақысы;
Т1 - сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте сақтандыру қорғаудың қолданылуы соңына дейін кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғау қолданылатын күндер саны;
Т2 - сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте есептеу күнге дейін (қоса алғанда) кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күндер саны.
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемесін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігін табыс ету қағидаларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 304 қаулы) сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде қызметкерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты бойынша ЕСР есептеу Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы заңының 17-бабына сәйкес есептелген сақтандыру сыйлықақысының көлеміне қарай жүзеге асырылады.";

при формировании доли перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, предусматривающим передачу более 80 (восьмидесяти) процентов страховых премии – заключение подразделения перестрахования о наличии подтверждения перестраховщика (перестраховщиков), предусмотренного пунктом 53 Требований, подписанное руководящим работником страховой (перестраховочной) организации, в полномочия которого входит курирование вопросов подразделения перестрахования;
иные допущения и предположения, использованные актуарием при расчете страховых резервов и доли перестраховщика в страховых резервах, и сведения, необходимые для указания в обосновании, по мнению актуария.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. РНП методом пропорции определяется путем суммирования незаработанных премий, рассчитанных по каждому договору.
Незаработанная премия методом пропорции определяется по каждому договору как произведение страховой премии по договору на отношение неистекшего на отчетную дату срока действия страховой защиты (в днях) к сроку действия страховой защиты (в днях) со дня признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до конца действия страховой защиты:
СП - страховая премия;
T1 - количество дней, в течение которых действует страховая защита со дня признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до конца действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования);
Т2 - количество дней действия страховой защиты, истекших с момента признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до даты расчета (включительно).
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) (далее – постановление № 304) расчет РНП по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей осуществляется исходя из размера страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 17 Закона об обязательном страховании работника от несчастных случаев.";

11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Борнхьюттера-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісі Талаптарға 11-қосымшасы бойынша Борнхьюттера-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеуіне сәйкес.
Борнхьюттера-Фергюсон әдісі төлемдермен (төленген шығындармен) немесе келтірілген шығындармен және келешектегі шығындардың күтілетін шамасын анықтау арқылы есептелетін тізбекті баспалдақ әдісімен негізделеді.
Келешектегі шығындардың күтілетін шамасы еңбек сіңірілген сыйлықақының және Талаптарға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелерді бөлу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ескерілетін шығындар басталу кезеңінің алдындағы аяқталған қаржы жылдары бойынша есептелген полистер бойынша шығындылық коэффициентінің орташа мәнінен кем емес мөлшерін құрайтын шығындылық коэффициентінің көбейтіндісіне тең.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Полистер бойынша шығындылық коэффициенті сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларына келтірілген шығын шамасының, оның ішінде шығынды реттеу бойынша, тиісті қаржы жылында күшіне енген аталған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығыстың қатынасы ретінде есептеледі.
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептегенде келтірілген шығындар, оның ішінде шығынды реттеу бойынша шығысы және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті күнге дейін аяқталған қаржы жылдары бойынша ескеріледі.
Актуарий полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кезінде, қажет болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ірі болып табылатын шығындарды түзетуді сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының актуарийі әзірлеген және Талаптардың 15-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын ірі болып табылатын шығындарды айқындау жөніндегі әдістемеге сәйкес жүргізеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. МРШР есептеу шамасы қажет болғанда сақтанушының (қайта сақтанушының) есептеу күніне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру сыйлықақыларын (сақтандыру жарналарын) төлеу бойынша мерзімі өткен берешегі сомасына (оның ішінде аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша берешек сомасына) кемітіледі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Пропорционалды қайта сақтандыру шарттары бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша есепті күнге сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша коэффициентінің және ЕСР-дің көбейтіндісі ретінде айқындалады.
ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі = bRE ЕСР, мұнда:
bRE коэффициенті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысына қатысына тең.
№ 304 қаулыға сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде bRE коэффициентінде қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне комиссиялық сыйақыны және қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын қайта сақтандырушыдан, сақтандыру делдалдарға және өзге де тұлғаларға өзге де өтеулерді, төлемдерді қоспағанда, қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есепке алынады.
Сақтандыру брокерінің комиссиялық сыйақы сомасына сондай-ақ сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушыдан сақтандыру брокері қабылдаған сақтандыру сыйлықақысы және қайта сақтандыру шарты шеңберінде қайта сақтандырушыға берілген сақтандыру сыйлықақысы арасындағы айырмасы кіреді.
Пропорционалды емес қайта сақтандыру шарттары бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру шартының талаптарына сәйкес есептеледі.

подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) метод Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) в соответствии с Расчетом резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) по форме согласно приложению 11 к Требованиям.
Метод Борнхьюттера-Фергюсона основан на методе цепной лестницы, распределение обязательств по которому строится на основе выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков, и определении ожидаемой величины будущих убытков.
Ожидаемая величина будущих убытков равна произведению заработанной премии и коэффициента убыточности, размер которого составляет не менее среднего значения коэффициентов убыточности по полисам, рассчитанных по завершенным финансовым годам, предшествующим периодам наступления убытков, учитываемым страховой (перестраховочной) организацией при распределении обязательств по форме согласно приложению 11 к Требованиям.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Коэффициент убыточности по полисам вычисляется как отношение величины понесенных убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в соответствующий финансовый год, к заработанным страховым премиям по указанным договорам страхования (перестрахования).
При расчете коэффициента убыточности по полисам понесенные убытки, включая расходы по урегулированию убытков, и заработанные страховые премии учитываются по завершенным финансовым годам до отчетной даты.
При расчете коэффициента убыточности по полисам актуарий при необходимости производит корректировку убытка по договору страхования (перестрахования), являющегося крупным, согласно методике по определению крупных убытков, разработанной актуарием страховой (перестраховочной) организации и предоставляемой в Национальный Банк Республики Казахстан в порядке и сроки, установленные пунктом 15 Требований.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Расчетная величина РЗНУ при необходимости уменьшается на сумму просроченной задолженности страхователя (перестрахователя) по уплате страховой премии (очередного страхового взноса) страховой (перестраховочной) организации на дату расчета (в том числе на сумму задолженности по договору аннуитетного страхования).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. По договорам пропорционального перестрахования доля перестраховщика в РНП определяется по каждому договору страхования (перестрахования) как произведение коэффициента и РНП по договору страхования (перестрахования) на отчетную дату.
Доля перестраховщика в РНП = bRE РНП, где:
коэффициент bRE равен отношению страховой премии по договору перестрахования к страховой премии по договору страхования.
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 в коэффициенте bRE страховая премия по договору перестрахования принимается в расчет, за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
В сумму комиссионного вознаграждения страхового брокера также входит разница между страховой премией, принятой страховым брокером от перестрахователя по договору страхования, и страховой премией, переданной перестраховщику в рамках договора перестрахования.
Доля перестраховщика в РНП по договорам непропорционального перестрахования рассчитываются согласно условиям договора перестрахования.

№ 304 қаулыға сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде пропорционалды емес қайта сақтандыру шарттары бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру шартының талаптарына сәйкес есептеледі немесе 0 (нөлге) тең.";
мынадай мазмұндағы 49-1-тармақпен толықтырылсын:
"49-1. № 304 қаулыға сәйкес пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде талаптарында қайта сақтандыру шартының қолданылу мерзімі өткен соң тиісті қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта есептелуге (түзетілуге) тиіс ең төмен депозит сыйлықақысы (немесе депозит сыйлықақысы) (бұдан әрі - ЕДС) көзделген қайта сақтандыру шарты бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі көрсетілген қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта сақтандырушыға есептелген сақтандыру сыйлықақысының сомасын (ЕДС болып табылмайтын) негізге ала отырып айқындалады, немесе 0 (нөлге) тең.
№ 304 қаулысына сәйкес пруденциалдық нормативтерді есептеу кезінде талаптарында қайта сақтандыру шартының қолданылу мерзімі өткен соң тиісті қайта есептеу мөлшерлемесі бойынша қайта есептелуге (түзетілуге) тиіс ЕДС және (немесе) қайта сақтандыру шарты (ковернотасы) мерзімінен бұрын бұзылған кезде сыйлықақы бөлігі қайтарылмауға тиіс талабы көзделген қайта сақтандыру шарты бойынша ЕСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі есепті күнге қайтарылмайтын сомасына 0 (нөлге) тең.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. № 304 қаулыға пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерінің барлығын немесе бір бөлігін беруді көздейтін қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесі 0 (нөлге) тең.
Талаптардың 53-тармағының талаптары апаттық тәуекелдерді беруді көздейтін қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.";
3-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасының сақтандыру
қызметін реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының шығындылығын
сипаттайтын коэффициенттерді
(шығындылық коэффициентін,
жұмсалған қаражат
коэффициентін, аралас
коэффициентті) есептеу
қағидаларына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп Есепті кезең: на 20 ____жылғы "_____" ___________
Нысан индексі: 1-LR_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
_____________________________________________________________ (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығындар резервтеріндегі өзгерістер
Реттеу шығындары
Шығындар
Таза шығындар
Барлығы
Еңбекпен табылған сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Сақтандыру төлемдерінің таза сомасы
Барлығы
Шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Міндетті сақтандыру
х
х
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
1.3
өсімдік шаруашылығын сақтандыру
х
х
1.4
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
1.5
экологиялық сақтандыру
х
х
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
1.7
туристі сақтандыру
х
х
1.8
қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты болатын объект иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
1.9
Қызметкерді еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан сақтандыру
х
х

При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 доля перестраховщика в РНП по договорам непропорционального перестрахования рассчитываются согласно условиям договора перестрахования или равна 0 (нулю).";
дополнить пунктом 49-1 следующего содержания:
"49-1. При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 доля перестраховщика в РНП по договору перестрахования, условиями которого предусмотрена минимальная депозитная премия (или депозитная премия) (далее – МДП), подлежащая перерасчету (корректировке) по истечении срока действия договора перестрахования по соответствующей ставке перерасчета, определяется исходя из суммы страховой премии (не являющейся МДП), начисленной перестраховщику по указанной ставке перерасчета, или равна 0 (нулю).
При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 доля перестраховщика в РНП по договору перестрахования, условиями которого предусмотрены МДП, не подлежащая перерасчету (корректировке) по истечении срока действия договора перестрахования, и (или) условие о том, что при досрочном расторжении договора перестрахования (коверноты) часть премии возврату не подлежит, равна 0 (нулю) на сумму, не подлежащую возврату на отчетную дату.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. При расчете пруденциальных нормативов в соответствии с постановлением № 304 доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, предусматривающим передачу всех или части страховых рисков в перестрахование по договорам обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, равна 0 (нулю).
Требования пункта 53 Требований не распространяются на договоры перестрахования, предусматривающие передачу катастрофических рисков.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 1
к Правилам расчета
коэффициентов, характеризующих
убыточность (коэффициент
убыточности, коэффициент
затрат, комбинированный
коэффициент) страховой
(перестраховочной) организации
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации
Отчетный период: на "_____" ___________ 20 ____года
Индекс формы: 1-LR_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления формы: ежемесячно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
_____________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование
Расходы
Чистые расходы
Всего
Чистая сумма заработанных премий
Всего
Чистая сумма страховых выплат
Всего
Чистая сумма изменений в резервах убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Обязательное страхование
х
х
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
х
х
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
х
х
1.3
страхование в растениеводстве
х
х
1.4
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
х
х
1.5
экологическое страхование
х
х
1.6
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
х
х
1.7
страхование туриста
х
х
1.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
х
х
1.9
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
х
х

1.10
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
х
х
2.
Ерікті жеке сақтандыру
х
х
2.1
өмірді сақтандыру
х
х
2.2
аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде:
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.1
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитет шарттары
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.2
"Қызметкерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитет шарттары
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.3
аннуитеттік сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.3
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
х
х
2.4
аурудан сақтандыру
х
х
2.5
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
х
х
3.
Ерікті мүліктік сақтандыру
х
х
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
х
х
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
х
х
3.3
әуе көлігін сақтандыру
х
х
3.4
су көлігін сақтандыру
х
х
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
х
х
3.7
3.1-3.6-тармақтарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
х
х
3.8
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
3.9
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х

1.10
иные классы (виды) страхования
х
х
2.
Добровольное личное страхование
х
х
2.1
страхование жизни
х
х
2.2
аннуитетное страхование, в том числе
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.1
договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.2
договоры аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.2.3
иные классы (виды) аннуитетного страхования
х
х
х
х
х х
х
х
х
х
2.3
страхование от несчастных случаев
х
х
2.4
страхование на случай болезни
х
х
2.5
иные виды (классы) страхования
х
х
3.
Добровольное имущественное страхование
х
х
3.1
страхование автомобильного транспорта
х
х
3.2
страхование железнодорожного транспорта
х
х
3.3
страхование воздушного транспорта
х
х
3.4
страхование водного транспорта
х
х
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
х
х
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением пунктов 3.1-3.6
х
х
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
х
х
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
х
х

3.10
су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
3.8-3.12-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағандағы, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
х
х
3.14
қарыздарды сақтандыру
х
х
3.15
ипотекалық сақтандыру
х
х
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
х
х
3.17
басқа да қаржы шығындарынан сақтандыру
х
х

3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
х
х
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в пунктах 3.8-3.12
х
х
3.14
страхование займов
х
х
3.15
ипотечное страхование
х
х
3.16
страхование гарантий и поручительств
х
х
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
х
х

3.18
3.14-3.17-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда қаржылық ұйымдардың шығындарын сақтандыру
х
х
3.19
титулдық сақтандыру
х
х
3.20
сот шығыстарын сақтандыру
х
х
3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
х
х
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, % ((5)+(7)+(9))/(3)
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, % ((6)+(8)+(9))/(4)
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығындар коэффициенті, % (10)/(3)
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар коэффициенті, % (11)/(4)
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде аралас коэффициенті, % (12)+(14)
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде аралас коэффициенті, % (13)+(15)
12
13
14
15
16
17
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Актуарий
_______________________________________________ ______________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: _________________
Есепке қол қойылған күн 20 ____ жылғы "______" _______________
Ескерту: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының аралас
коэффициентін есептеу туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының 19) тармақшасына және 75-1-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ай сайын есепті кезең соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы сома мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома мың 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар және актуарий қол қояды.

3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.14-3.17
х
х
3.19
титульное страхование
х
х
3.20
страхование судебных расходов
х
х
3.21
иные виды (классы) страхования
х
х
4.
По всему страховому портфелю
продолжение таблицы:
Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика, % ((5)+(7)+(9))/(3)
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, % ((6)+(8)+(9))/(4)
Коэффициент затрат с учетом доли перестраховщика, % (10)/(3)
Коэффициент затрат без учета доли перестраховщика, % (11)/(4)
Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика, % (12)+(14)
Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика, % (13)+(15)
12
13
14
15
16
17
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
х
Х
х
х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Актуарий
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: _________________
Дата подписания отчета "______" _______________ 20 ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о расчете
комбинированного коэффициента
страховой (перестраховочной) организации
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 19) статьи 43 и статьей 75-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности",
3. Форма составляется ежемесячно страховыми (перестраховочными) организациями по состоянию на конец отчетного периода. Сумма в Форме указывается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и актуарий.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу тәртібін айқындайды.
6. Нысан жинақтаушы сақтандырудың сынаптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сынаптары (түрлері) бойынша толтырылады.
7. Есепті күннің алдындағы он екі айдағы барлық параметрлер пайдаланылады.
8. 3-бағанда Қағидалардың 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 4-бағанда Қағидалардың 9-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
10. 5-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 6-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
12. 7-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 8-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
14. 9-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін реттеу шығыстары көрсетіледі.
15. 10, 11, 14, 15, 16, 17-бағандар барлық сақтандыру портфелі бойынша толтырылады.
16. 12-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
17. 13-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
18. 14-бағанда 10-баған мәнінің 3-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
19. 15-бағанда 11-баған мәнінің 4-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
20. 16-бағанда 12 және 14-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
21. 17-бағанда 13 және 15-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
22. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасының сақтандыру
қызметін реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының шығындылығын
сипаттайтын коэффициенттерді
(шығындылық коэффициентін,
жұмсалған қаражат
коэффициентін, аралас
коэффициентті) есептеу
қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп Есепті кезең: 20 ____жылғы "_____" ___________
Нысан индексі: 2-LR_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей.
Нысан
_____________________________________________________________ (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығындар резервтеріндегі өзгерістер
Реттеу шығындары

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. Все параметры используются за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
8. В столбце 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 8 Правил.
9. В столбце 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 9 Правил.
10. В столбце 5 указываются страховые выплаты за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
11. В столбце 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
12. В столбце 7 указываются изменения в резервах убытков за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
13. В столбце 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
14. В столбце 9 указываются расходы на урегулирование за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
15. Столбцы 10, 11, 14, 15, 16, 17 заполняются только по всему страховому портфелю.
16. В столбце 12 указывается отношение суммы столбцов 5, 7 и 9 к соответствующему значению столбца 3.
17. В столбце 13 указывается отношение суммы столбцов 6, 8 и 9 к соответствующему значению столбца 4.
18. В столбце 14 указывается отношение значения столбца 10 к соответствующему значению столбца 3.
19. В столбце указывается отношение значения столбца 11 к соответствующему значению столбца 4.
20. В столбце 16 указывается сумма соответствующих значений столбцов 12 и 14.
21. В столбце 17 указывается сумма соответствующих значений столбцов 13 и 15.
22. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 2
к Правилам расчета
коэффициентов, характеризующих
убыточность (коэффициент
убыточности, коэффициент
затрат, комбинированный
коэффициент) страховой
(перестраховочной) организации
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам
Отчетный период: на "_____" ___________ 20 ____года
Индекс формы: 2-LR_M
Периодичность: ежегодно
Представляют: страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня (включительно) месяца, следующего за отчетным годом.
Форма
_____________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
өзге қаржылық шығындардан сақтандыру
3.18
3.14-3.17-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда қаржылық ұйымдардың шығыстарын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_____________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Актуарий
_______________________________________________ ______________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефоны: _________________
Есепке қол қойылған күн 20 ____ жылғы "______" _______________
Ескерту: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Полистер бойынша сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
шығындылық коэффициентін
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының 19) тармақшасына және 75-1-бабына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары жыл сайын есепті кезең соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы сома мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 100 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар және актуарий қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу тәртібін айқындайды.
6. Нысан жинақтаушы сақтандырудың сынаптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сынаптары (түрлері) бойынша толтырылады.
7. 3-бағанда Қағидалардың 16-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
8. 4-бағанда Қағидалардың 17-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.14-3.17
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные классы (виды) страхования
4.
По всему страховому портфелю
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Актуарий
_____________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: _________________
Дата подписания отчета "______" _______________ 20 ____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме отчета о
расчете коэффициента
убыточности страховой
(перестраховочной) организации по полисам
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 19) статьи 43 и статьей 75-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется ежегодно страховыми (перестраховочными) организациями по состоянию на конец отчетного периода. Сумма в Форме указывается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и актуарий.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. В столбце 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 16 Правил.
8. В столбце 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 17 Правил.

9. 5-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы жиырма төрт айға сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға шығындар резервтеріндегі өзгерістері көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар резервтеріндегі өзгерістері көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға реттеуге арналған шығындар көрсетіледі.
14. 10-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
15. 11-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне арақатынасы көрсетіледі.
16. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасының сақтандыру
қызметін реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Сақтандыру резервтерін
қалыптастыруға, есептеу
әдістемесіне және олардың
құрылымына қойылатын
талаптарға 3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Сақтандыру төлемдерін есепке алу журналы Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: FORMA-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Сақтандыру сыныбы
Сақтандыру түрі
Сақтанушы
Сақтанушының Бизнес-бірегейлендіру нөмірі және (немесе) Жеке бірегейлендіру нөмірі
Қайтасақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының Бизнес-бірегейлендіру нөмірі және (немесе) Жеке бірегейлендіру нөмірі
Пайда алушының кәсіби еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының жасалған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күн
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күн
Сақтандыру қорғауының басталған күні
Сақтандыру қорғауының аяқталған күні
Сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталған күні
Сақтандырушыға сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау күні
Сақтандырушыға сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау күні (бастапқы және (немесе) қайталама)
Сақтандырушының шығындарды реттеуге жұмсалатын шығыстарының сомасы (теңгемен)
Төлем сомасы (теңгемен)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Сақтандыру төлемінің сомасын есептеу күні
Кері талап ету бойынша өтеу сомасы (теңгемен)
Кері талап ету бойынша өтеу сомасын есептеу күні
Қайта сақтандырушыға кері талап бойынша берілген өтеу сомасы (теңгемен)
Қайта сақтандырушыға кері талап бойынша өтеудің есептелген күні
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандыру түрі (факультативті және (немесе) облигаторлы), Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді және (немесе) үйлесімсіздік)
Қайта сақтандырушының төлеммен үлесі (теңгемен)
Қайта сақтандырушының төлеммен үлесін есептеу күні
26
27
28
29
30
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
____________________________________________ ______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қойылған күні 20__жылғы "_____" ___________
Ескерту: әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Сақтандыру төлемдерін
есепке алу журналының
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Сақтандыру төлемдерін есепке алу журналы

9. В столбце 5 указываются страховые выплаты за двадцать четыре месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
10. В столбце 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
11. В столбце 7 указываются изменения в резервах убытков за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
12. В столбце 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
13. В столбце 9 указываются расходы на урегулирование за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
14. В столбце 10 указывается отношение суммы столбцов 5, 7 и 9 к соответствующему значению столбца 3.
15. В столбце 11 указывается отношение суммы столбцов 6, 8 и 9 к соответствующему значению столбца 4.
16. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Требованиям к формированию,
методике расчета страховых
резервов и их структуре
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Журнал учета страховых выплат
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20 __ года
Индекс: FORMA-3
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: в Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
Класс страхования
Вид страхования
Страхователь
Бизнес-идентификационный номер и (или) Индивидуальный идентификационный номер страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Бизнес-идентификационный номер и (или) Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Степень утраты профессиональной трудоспособности выгодоприобретателя
Номер договора (полиса страхования)
Дата заключения договора страхования
Дата начала действия договора страхования
Дата окончания действия договора страхования
Дата начала страховой защиты
Дата окончания страховой защиты
Дата наступления страхового события и (или) страхового случая
Дата сообщения страховщику о наступлении страхового события и (или) страхового случая
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Вид сообщения страховщику о наступлении страхового события и (или) страхового случая (первичное и (или) повторное)
Сумма расходов страховщика на урегулирование убытка (в тенге)
Сумма выплаты (в тенге)
Дата начисления суммы страховой выплаты
Сумма возмещения по регрессному требованию (в тенге)
Дата начисления возмещения по регрессному требованию
Сумма возмещения, переданного перестраховщику по регрессу (в тенге)
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы:
Дата начисления возмещения перестраховщику по регрессу
Наименование перестраховщика
Номер договора перестрахования
Вид перестрахования (факультативное и(или) облигаторное), Форма перестрахования (пропорциональное и (или) непропорциональное)
Доля перестраховщика в выплате (в тенге)
Дата начисления доли перестраховщика в выплате
25
26
27
28
29
30
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ ______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Номер телефона:_________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
журнала учета
страховых выплат
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Журнал учета страховых выплат

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды, "Сақтандыру төлемдерін есепке алу журналын" айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 74-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысандағы ақпарат "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - ЖОМС Заңы) 23-бабына сәйкес жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап есепті күннің алдындағы кемінде 3 (үш) жыл ішінде өзге де сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдері бойынша көрсетіледі.
6. Әрбір сақтандыру төлемі бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанындағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың жекелеген түрлерін реттейтін заңнамалық актілеріне сәйкес толық көрсетілді.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолмен көрсетіледі, бұл ретте Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарында көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрінуі тиіс.
9. ЖОМС Заңының 19 және 23-баптарына сәйкес жасалған аннуитет шарттары бойынша еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін ұзартуға (қайта куәландыруға), пайда алушының денсаулығының нашарлауына байланысты жүзеге асырылған төлемдер бойынша Нысанның 16-бағанындағы ақпарат қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жазатайым жағдай туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде, кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күні жазатайым оқиға күніне сәйкес көрсетіледі.
10. Нысанның 9 және 18-бағандарындағы ақпарат еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде қызметкерді жазатайым жағдайлардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша толтырылады.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасының сақтандыру
қызметін реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Сақтандыру резервтерін
қалыптастыруға, есептеу
әдістемесіне және олардың
құрылымына қойылатын
талаптарға 8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Болжамды төлемдер құнын есепке алу журналы Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: FORMA-8
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Сақтанушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қайта сақтанушы
Пайда алушы
Пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірі
Сақтандырылған адамның туған күні
Сақтандырылған адамның жынысы
Сақтандыру шартының нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру жағдайының күні
Сақтандыру жағдайы (еңбек жарақаты және (немесе) кәсіптік сырқат)
Бастапқы белгіленген кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі (пайызбен)
Есеп айырысу күніне кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі (пайызбен)
Есеп беру күніне ұзартулар саны
Аннуитеттік төлемдердің басталуы болжанған күні
Аннуитеттік төлемдердің аяқталуы болжанған күні
Аннуитеттік төлемдердің кезеңділігі
Жазатайым оқиға күнгі орташа айлық жалақы (кіріс) мөлшері (теңгемен)
Тиімді жылдық мөлшерлеме (пайызбен)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы:
Индекстеу мөлшерлемесі (пайызбен)
Сақтандыру сыйлықақысы шығыстарының мөлшері (пайызбен)
Сақтандыру төлемдері шығыстарының мөлшері (пайызбен)
Аннуитеттік төлемнің есепті күнгі күтілетін мөлшері (теңгемен)
Аннуитет шартының соңғы мерзімін ұзарту күнгі әлеуметтік төлемінің мөлшері (теңгемен)
Өрескел абайсыздық кезіндегі жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі
РПНЗУ, (теңгемен)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қайта сақтандырушының РПНЗУ-дағы үлесі, (теңгемен)
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Телефон нөмірі:_________________________
Есепке қол қойылған күн 20___жылғы "___" __________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Болжамды төлемдер
құнын есепке алу журналы
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Болжамды төлемдер құнын есепке алу журналы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Журнал учета страховых выплат" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон).
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Информация в Форме указывается по страховым выплатам, осуществленным по договорам страхования (перестрахования), заключенным в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее - Закон ОСНС), с 1 января 2008 года и по иным договорам страхования (перестрахования) не менее чем за 3 (три) года, предшествующие отчетной дате.
6. Информация по каждой страховой выплате указывается отдельной строкой.
7. Название класса страхования в столбце 2 Формы указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в столбцах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Формы, подлежит отражению в каждой строке.
9. По выплатам, осуществленным в связи с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя по договорам аннуитета, заключенным в соответствии со статьями 19 и 23 Закона ОСНС, информация в столбце 16 Формы указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
10. Информация в столбцах 9 и 18 Формы заполняется по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 8
к Требованиям к формированию,
методике расчета страховых
резервов и их структуре
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Журнал учета стоимости прогнозируемых выплат
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20 __ года
Индекс: FORMA-8
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: в Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Форма
Класс страхования
Страхователь
Бизнес- идентификационный номер страхователя
Перестрахователь
Выгодоприобретатель
Индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя
Дата рождения застрахованного
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Пол застрахованного
Номер договора страхования
Дата заключения договора страхования
Дата начало договора страхования
Дата окончания договора страхования
Дата страхового случая
Страховой случай (трудовое увечье и (или) профессиональное заболевание)
Степень утраты профессиональной трудоспособности, установленная первоначально (в процентах)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Степень утраты профессиональной трудоспособности на дату расчета (в процентах)
Количество пролонгаций на дату отчета
Прогнозная дата начала аннуитетных выплат
Прогнозная дата окончания аннуитетных выплат
Периодичность аннуитетных выплат
Размер среднего месячного заработка (дохода) на дату несчастного случая (в тенге)
Эффективная годовая ставка (в процентах)
Ставка индексации (в процентах)
Размер расходов от страховой премии (в процентах)
17
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы:
Размер расходов от страховой выплаты (в процентах)
Ожидаемый размер аннуитетной выплаты на дату отчета (в тенге)
Размер социальной выплаты на дату последней пролонгации договора аннуитета (в тенге)
Степень вины работодателя при грубой неосторожности
РПНЗУ, (в тенге)
Наименование перестраховщика
Номер договора перестрахования
Доля перестраховщика в РПНЗУ, (в тенге)
26
27
28
29
30
31
32
33
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ ______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)
Номер телефона:_________________________
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
журнала учета стоимости
прогнозируемых выплат
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Журнал учета стоимости прогнозируемых выплат

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Болжамды төлемдер құнын есепке алу журналы" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Нысанды тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен көрсетіледі.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Талаптардың 14-тармағына сәйкес актуарий есептеген қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша және Талаптардың 16-тармағына сәйкес актуарий есептеген сақтандыру объектісі жазатайым оқиға нәтижесінде өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүддесі болып табылатын ерікті сақтандыру шарттары бойынша пайда алушының кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесінің қайта ұзартылуына (куәландырылуына) байланысты болжамды төлемдердің құнының сомалары бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанның 5-бағанасы егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушы болған кезде ғана толтырылады.
7. Нысанның 21-бағанасын "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары толтыруы тиіс.
8. Нысанның 29-бағанасында, егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы зиянның басталуына немесе ұлғаюына себеп болған болса, жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі көрсетіледі.
9. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандырушы бойынша ақпарат Нысанның 31, 32 және 33-бағаналарында жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте Нысанның 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағаналарында көрсетілген ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.
10. Нысанның 14-бағанасында ақпарат жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиғаның күніне, жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне, кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Журнал учета стоимости прогнозируемых выплат" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация по суммам стоимости прогнозируемых выплат, связанных с повторным продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности выгодоприобретателя по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 14 Требований, и по договорам добровольного страхования, объектом страхования которых является имущественный интерес работника, жизни и здоровью которого причинен вред в результате несчастного случая, рассчитанным актуарием в соответствии с пунктом 16 Требований.
6. Столбец 5 Формы подлежит заполнению исключительно в случае если страховая (перестраховочная) организация выступает в качестве перестраховщика.
7. Столбец 21 Формы подлежит заполнению страховыми (перестраховочными) организациями, осуществляющими страховую деятельность в отрасли "страхование жизни".
8. В столбце 29 Формы указывается степень вины работодателя, если грубая неосторожность самого потерпевшего содействовала возникновению или увеличению вреда.
9. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому перестраховщику указывается в столбцах 31, 32 и 33 Формы отдельной строкой, при этом информация, указанная в столбцах 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 Формы, подлежит отражению в каждой строке.
10. Информация в столбце 14 Формы указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.

11. Нысанның 18-бағанасында есепті күнгі кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылудың мерзімі ұзартылғандар саны көрсетіледі (ондай ақпарат бар болса).
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін Қазақстан
Республикасының сақтандыру
қызметін реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Сақтандыру резервтерін
қалыптастыруға, есептеу
әдістемесіне және олардың
құрылымына қойылатын
талаптарға 11-қосымша
Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеу Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Нысан
_______________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Шығындар кестесі ________________________ шығындар негізінде қалыптастырылған
(төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескерту:
Х (і,j) - і-кезеңде орын алған сақтандыру жағдайлары бойынша j-кезеңнің соңындағы төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар;
n - шығындар туралы деректер қаралатын кезеңдердің саны;
есепті күндегі Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
_______________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =(Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =(Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) =( Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =(Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)= Х (3,1) + Х (3,2)
S(3,n-2) =(Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескерту: Жинақталған шығындар кестесінде жиынтықты төлемдер (төленген шығындар) немесе сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған келтірілген шығындар көрсетіледі.
Шығындардың даму коэффициенттері кестесі g(j) _______________________________
шығындарды дамыту әдісі (орташа арифметикалық,
орташа n-кезеңдер, орташа шама)
Шығындардың басталу кезеңі (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа
n-кезеңдер
х
орташа шама
х
Ескерту: Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде бір ақы төлеу кезеңінен кейінгіге қарай мәлімденген шығындардың бірлескен шамасына сәйкес келетін шығындардың даму факторлары F(і,j) мына формула бойынша анықталады:
Шығындардың даму факторлары F(і,j)= S (і,j+1)/S (і,j).
Шығындардың даму коэффициенттері g(j) шығындардың басталу кезеңдері бойынша шығындардың даму факторларының орташа мәні ретінде есептеледі.
Коэффициенттер кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
Шығындардың даму факторлары f (j)
Кешігу факторлары h(j)= 1 - 1/f (j)
1
1
1
1-1/ 1
2
g(n-1)
1*g(n-1)
1-1/( g(n-1))
3
g(n-2)

11. В столбце 18 Формы указывается количество пролонгаций утраты профессиональной трудоспособности на дату отчета (при наличии такой информации).
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
страховой деятельности, в
которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 11
к Требованиям к формированию,
методике расчета страховых
резервов и их структуре
Расчет резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson)
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20 __ года
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по _______________________
класс страхования
Таблица убытков сформирована на основе __________________________ убытков
(оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (і)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание:
Х (і,j) - выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в і-м периоде;
n - число периодов, за которые рассматриваются данные об убытках;
в Таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Таблица накопленных убытков по _______________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (і)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =(Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =(Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) =( Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =(Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)= Х (3,1) + Х (3,2)
…
S(3,n-2) =(Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание: в Таблице накопленных убытков указываются совокупные выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) _______________________________________
метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (і)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за
n- периодов
х
средняя величина
х
Примечание: в Таблице коэффициентов развития убытков определяются факторы развития убытков F(і,j), соответствующие относительному увеличению совокупной величины заявленных убытков от одного периода оплаты к последующему, по следующей формуле:
Фактор развития убытков F(і,j)= S (і,j+1)/S (і,j).
Коэффициенты развития убытков g(j) рассчитываются как усредненное значение факторов развития убытков по периодам наступления убытков.
Таблица коэффициентов
Период наступления страховых случаев (і)
Коэффициенты развития убытков g(j)
Факторы развития убытков f (j)
Факторы запаздывания h(j)= 1 - 1/f (j)
1
1
1
1-1/ 1
2
g(n-1)
1*g(n-1)
1-1/( g(n-1))
3
g(n-2)

1*g(n-1) *g(n-2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2))
n-1
g(2)
1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2))
n
g(1)
1*g(n-1)*g(n-2)*…* g(2)*g(1)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)*g(1))
Ескерту: Коэффициенттер кестесінде:
"Шығындардың даму коэффициенттері g(j)" бағанында - Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде g(j) көрсетілген шығындардың даму коэффициенттерінің мәні;
"Шығындардың даму факторлары f (j)" бағанында - шығындардың даму коэффициенттерінің жинақталған мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында -1 - 1/f (j) тең мәндер көрсетіледі, мұнда f (j) даму факторы болып табылады.
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кестесі
Қаржы жылы (y)
Келтірілген шығындар
Еңбек сіңірілген сыйлықақылар
Полистер бойынша шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
1
UL(1)
UP(1)
U(1)=UL(1)/UP(1)
2
UL(2)
UP(2)
U(2)=UL(2)/UP(2)
m-1
UL(m-1)
UP(m-1)
U(m-1)=UL(m-1)/UP(m-1)
m
UL(m)
UP(m)
U(m)=UL(m)/UP(m)
Ескерту:
Шығындылық коэффициентін есептеу кестесінде:
"Келтірілген шығындар" бағанында сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығындарды реттеу шығыстарын қоса алғанда, есепті күнгі жағдай бойынша келтірілген шығындардың мәндері көрсетіледі;
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сыйлықақы көрсетіледі;
U шығындылық коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
U = [U (1) + U (2) + … + U(m)]/m, мұнда:
U(m) - сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы m-шы қаржы жылы үшін полистер бойынша тиісті қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығындарды реттеу шығыстарын қоса алғанда, келтірілген шығындар шамасының көрсетілген шарттар бойынша есепті күнгі еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларына қатынасы ретінде есептелетін шығындылық коэффициенттері;
m - қаржы жылының саны.
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Еңбек сіңірілген сыйлықақылар
U шығындылық коэффициенті
Күтілетін түпкілікті шығындар z(і)
Кешігу факторлары h(j)
Орын алған, бірақ есепті күнге төленбеген шығындар R(і)
Мәлімделген, бірақ есепті күнге реттелмеген шығындар
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескерту: осы Нысанның орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесінде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында - сақтандыру ұйымының тиісті кезеңіндегі еңбек сіңірілген сыйлықақысы;
"U шығындылық коэффициенті" бағанында - осы Нысанның Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кестесіне сәйкес полистер бойынша шығындылық коэффициенттерінің орташа мәнінен кем емес мөлшерін құрайтын шығындылық коэффициентінің мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында - осы Нысанның Коэффициенттер кестесінде есептелген h(j) кешігу факторларының мәні;

1*g(n-1) *g(n-2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2))
n-1
g(2)
1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2))
n
g(1)
1*g(n-1)*g(n-2)*…* g(2)*g(1)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)*g(1))
Примечание: в Таблице коэффициентов указываются:
в столбце "Коэффициенты развития убытков g(j)" - значения коэффициентов развития убытков, указанных в Таблице коэффициентов развития убытков g(j);
в столбце "Факторы развития убытков f (j)" - накопленные значения коэффициентов развития убытков;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" - значения равные 1 - 1/f (j), где f (j) является фактором развития.
Таблица расчета коэффициента убыточности по полисам
Финансовый год (y)
Понесенные убытки
Заработанные премии
Коэффициент убыточности по полисам
1
2
3
4
1
UL(1)
UP(1)
U(1)=UL(1)/UP(1)
2
UL(2)
UP(2)
U(2)=UL(2)/UP(2)
m-1
UL(m-1)
UP(m-1)
U(m-1)=UL(m-1)/UP(m-1)
m
UL(m)
UP(m)
U(m)=UL(m)/UP(m)
Примечание:
в Таблице расчета коэффициента убыточности:
в столбце "Понесенные убытки" указываются значения понесенных по состоянию на отчетную дату убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
в столбце "Заработанные премии" указывается заработанная премия по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
коэффициент убыточности U определяется по следующей формуле:
U ≥ [U (1) + U (2) + … + U(m)]/m, где:
U(m) - коэффициенты убыточности по полисам для каждого m-го финансового года, предшествующего периоду наступления страховых случаев, вычисляемые как отношение величины понесенных убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в соответствующий финансовый год, к заработанным на отчетную дату страховым премиям по указанным договорам;
m - количество финансовых лет.
Таблица резерва произошедших, но незаявленных убытков
Период наступления страховых случаев (і)
Заработанные премии
Коэффициент убыточности U
Ожидаемые окончательные убытки z(і)
Факторы запаздывания h(j)
Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(і)
Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Итого
Примечание: в Таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы:
в столбце "Заработанные премии" - заработанная премия страховой организации в соответствующем периоде;
в столбце "Коэффициент убыточности U" - значение коэффициента убыточности, размер которого составляет не менее среднего значения коэффициентов убыточности по полисам в соответствии c Таблицей расчета коэффициента убыточности по полисам настоящей Формы;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" - значения факторов запаздывания h(j), рассчитанные в Таблице коэффициентов настоящей Формы;

егер Борнхьютер-Фергюсон әдісінің есептеуі төлемдерге негізделген болса, онда ОМШР - бұл орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар сомасы (осы Нысанның Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесінің 7-бағаны), егер есептеу келтірілген шығындарға негізделген болса, онда ОМШР - бұл орын алған, бірақ есепті күнге төленбеген шығындар (осы Нысанның Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесінің 5-бағаны);
"Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында - тиісті кезеңдегі "R(і) орын алған, бірақ есепті күнге төленбеген шығындар" және "Мәлімделген, бірақ есепті күнге реттелмеген шығындар" бағандары арасындағы айырма көрсетіледі. "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында теріс айырма болған жағдайда, 0 (нөл) мәні қабылданады.
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, ОМШР есептегенде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында тиісті кезеңіндегі қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, еңбек сіңірілген сыйлықақының мәні көрсетіледі;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, осы Нысанның Коэффициенттер кестесінде есептелген h(j) кешігу факторларының мәні көрсетіледі.

если расчет метода Борнхьюттера-Фергюсона основан на выплатах, то РПНУ - это сумма произошедших, но незаявленных убытков (столбец 7 Таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы), если расчет основан на понесенных убытках, то РПНУ - это сумма произошедших, но не оплаченных на отчетную дату убытков (столбец 5 Таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы);
в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между столбцами "Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(і)" и "Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки" в соответствующем периоде. В случае отрицательной разницы в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" принимается значение 0 (ноль).
При расчете РПНУ за минусом доли перестраховщика:
в столбце "Заработанные премии" указываются значения заработанной премии за минусом доли перестраховщика в соответствующем периоде;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения факторов запаздывания h(j) с учетом доли перестраховщика, рассчитанные в Таблице коэффициентов настоящей Формы.