Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2019 жылғы 8 қарашадағы № 540 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 қарашада № 19588 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 28.05.2020 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін) бұйрығымен.
2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 231 "Адвокаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу нөмірі № 11096, 2015 жылғы 11 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
"Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
4-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады";
11-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға не Министрліктің мекенжайына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй "Министрліктер үйі" ғимараты, 13-кіреберіс";
"Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бас тарту негіздері:
1) субъектілердің осы санатына Қазақстан Республикасының заңдарында қызмет түрімен айналысуға тыйым салынса;
2) лицензиялық алым төленбесе;
3) "Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу нөмірі № 10270) мемлекеттік қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;

О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 540. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2019 года № 19588. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 28.05.2020 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 231 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам адвокатской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11096, опубликован 11 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в стандарте государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью":
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления;
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги либо в Министерство по адресу 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом министерств", 13 подъезд".
в стандарте государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью":
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Основания для отказа:
1) Занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям, утвержденным приказом исполняющего обязанностей Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270);

4) лицензиялауға жататын, мемлекеттік қызметті алушыға қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;
5) сот орындаушысының ұсынысы негізінде мемлекеттік қызметті алушының лицензияны алуына сот тыйым салса;
6) көрсетілетін қызметті алушының лицензия алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау"; 6).
11-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға не Министрліктің мекенжайына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй "Министрліктер үйі" ғимараты, 13-кіреберіс".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 232 "Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу нөмірі № 11095, 2015 жылғы 11 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер және қосымшалар енгізілсін:
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
4-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"оларды әділет органдарына ұсынғанға дейін кемінде бір ай бұрын наркологиялық және психиатриялық диспансерлер анықтамаларының электрондық көшірмесі";
11 - тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға не Министрліктің мекенжайына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй "Министрліктер үйі" ғимараты, 13-кіреберіс".
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
4- тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них";
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 стандарта государственной услуги по адресу: 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом министерств", 13 подъезд".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 232 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11095, опубликован 11 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в стандарте государственной услуги "Проведение аттестации на право занятия нотариальной деятельностью":
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"электронную копию справок из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные не ранее чем за месяц до их представления в органы юстиции";
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 стандарта государственной услуги либо в Министерство по адресу: 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом министерств", 13 подъезд".
в стандарте государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью":
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления";
Абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:

"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқасын беру кезінде бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 554-бабына сәйкес мынаны:";
9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оларды әділет органдарына ұсынғанға дейін кемінде бір ай бұрын наркологиялық және психиатриялық диспансерлер анықтамаларының электрондық көшірмесі";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бас тарту негіздері:
1) субъектілердің осы санатына Қазақстан Республикасының заңдарымен қызмет түрімен айналысуға тыйым салынса;
2) лицензиялық алым төленбесе;
3) "Адвокаттық және нотариаттық қызмет түрлерін лицензиялаудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 20 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу нөмірі № 10270) мемлекеттік қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
4) лицензиялауға жататын, мемлекеттік қызметті алушыға қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар болса;
5) сот орындаушысының ұсынысы негізінде мемлекеттік қызметті алушының лицензияны алуына сот тыйым салса;
6) көрсетілетін қызметті алушының лицензия алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау.";
11-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға не Министрліктің мекенжайына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй "Министрліктер үйі" ғимараты, 13-кіреберіс".
"Нотариустардың өтініштерін қабылдау, мөрлерін тіркеу және беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Әділет департаменттері (бұдан әрі – қызмет беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру:
1) қызмет берушімен;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі-Мемлекеттік корпорация) арқылы";
Мынадай 9-2-тармақпен толықтырылсын:
"9-2. Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер:

"За выдачу лицензии, переоформление, выдачу дубликатов лицензии на право занятия нотариальной деятельностью взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 554 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет: ";
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"электронную копию справок из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные не ранее чем за месяц до их представления в органы юстиции";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Основания для отказа:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям, утвержденным приказом исполняющего обязанностей Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 20 "О некоторых вопросах лицензирования адвокатской и нотариальной видов деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10270);
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них";
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 стандарта государственной услуги по адресу 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом министерств", 13 подъезд".
В стандарте государственной услуги "Принятие заявлений, регистрация и выдача печатей нотариусов":
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается Департаментами юстиции областей и городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)";
дополнить пунктом 9-2 следующего содержания:
"9-2. Основания отказа в оказании государственной услуги:
Услугодатели отказывают в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.";
"Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгіне алады";
10-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғасының әрекетіне (әрекетсіздігіне) көрсетілетін мемлекеттік қызмет сұрақтары бойынша шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына, мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайға не Министрліктің мекенжайына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй "Министрліктер үйі" ғимараты, 13-кіреберіс".
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықты орналастыруды;
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Н. Пан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя либо в Министерство по адресу: 010000, город Нур - Султан, Есильский район, проспект Мәнгілік ел, дом № 8, здание "Дом министерств", 13 подъезд".
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
И.о. Министра Н. Пан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан