Индустриялық – инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын операторлардың өкілеттіктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 854 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 қарашада № 19636 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 107 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.12.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын операторлардың өкілеттіктері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Атамкулов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2019 жылғы "__"__________
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
2019 жылғы "__"__________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 19 қарашадағы
№ 854 бұйрығымен
бекітілген
Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын операторлардың өкілеттіктері
1. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қолдау саласындағы Оператор:
1) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына, сондай-ақ жаңа индустриялық-инновациялық жобаларды, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға (техникалық қайта жарақтандыруға) және кеңейтуге бағытталған индустриялық-инновациялық жобаларды құру үшін өзге заңды тұлғаларды құру (білім беру) жолымен инвестицияларды жүзеге асырады;

Об утверждении полномочий операторов, осуществляющих государственную поддержку индустриально - инновационной деятельности
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 854. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2019 года № 19636. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года № 107.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.12.2023 № 107 (водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 22-1) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые полномочия операторов, осуществляющих государственную поддержку индустриально – инновационной деятельности.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Атамкулов
"Согласован"
Министерство
сельского хозяйства
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство
торговли и интеграции
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство
иностранных дел
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
"Согласован"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"__"__________2019 г.
Утверждены
приказом министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 ноября 2019 года № 854
Полномочия операторов, осуществляющих государственную поддержку индустриально – инновационной деятельности
1. Оператор в области поддержки субъектов индустриально – инновационной деятельности:
1) осуществляет инвестиции в уставные капиталы субъектов индустриально-инновационной деятельности, а также путем учреждения (образования) иных юридических лиц для создания новых индустриально-инновационных проектов, индустриально-инновационных проектов, направленных на модернизацию (техническое перевооружение) и расширение действующих производств;

2) ұлттық даму институттарынан, Екінші деңгейдегі банктерден және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын және (немесе) оған қатысатын ұлттық басқарушы холдингтерге тікелей не жанама түрде тиесілі өзге де заңды тұлғалардан кредиттер (қарыздар) бойынша құқықтарды (талаптарды) сатып алады;
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қаржылық-экономикалық сауықтыру жөніндегі, сондай-ақ экономиканың басым секторларының экономикалық белсенділігі мен инвестициялық тартымдылығын қолдау және қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар кешенін әзірлейді және іске асырады:
- берешекті қайта құрылымдау;
- жарғылық капиталдарға Инвестициялар;
- стратегиялық және институционалдық инвесторларды іздеу және тарту;
- индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін қаржылық-экономикалық сауықтыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де қолдау түрлері.
2. Индустрияны дамыту саласындағы Оператор:
1) экономиканың басым секторларын дамытуды және өңірлерді индустриялық-инновациялық дамытуды қоса алғанда, экономика секторларын дамыту саласында ақпараттық-талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
2) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға басым тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай картасын әзірлеу мен жаңарту бойынша қызметтер көрсетеді;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға индустрияландыру картасын қолдау бойынша қызметтер көрсетеді;
4) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;
5) аумақтық кластерлерді дамытуға мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну бойынша қызметтер көрсетеді;
6) аумақтық кластерлерді дамыту процестерін қолдау бойынша қызметтер көрсетеді;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы өнеркәсіптік даму саласындағы консультативтік-кеңесші органның қызметін талдамалық және сараптамалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетеді;
8) индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы мемлекеттік және салалық бағдарламаларды іске асыру бойынша мемлекеттік органдардан және заңды тұлғалардан алынған статистикалық ақпарат пен деректерге талдау жүргізуді, сондай-ақ ұсыныстар мен сараптамалық қорытындыларды тұжырымдауды көздейтін, индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы мемлекеттік бағдарламаларды басқару бойынша қызметтер көрсетеді.
3. Технологиялық даму саласындағы Оператор:

2) приобретает права (требования) по кредитам (займам) у национальных институтов развития, банков второго уровня и иных юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат национальным управляющим холдингам, реализующим и (или) участвующим в индустриально-инновационных проектах;
3) вырабатывает и реализовывает комплекс мероприятий по финансово-экономическому оздоровлению субъектов индустриально-инновационной деятельности, а также по поддержке и восстановлению экономической активности и инвестиционной привлекательности приоритетных секторов экономики:
- реструктуризация задолженности;
- инвестиции в уставные капиталы;
- поиск и привлечение стратегических и институциональных инвесторов;
- иные виды поддержки, способствующие финансово-экономическому оздоровлению субъектов индустриально-инновационной деятельности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. Оператор в области развития индустрии:
1) оказывает информационно-аналитические и консультационные услуги в области развития секторов экономики, включая развитие приоритетных секторов экономики и индустриально-инновационное развитие регионов;
2) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по разработке и актуализации единой карты приоритетных товаров и услуг;
3) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по сопровождению карты индустриализации;
4) оказывает услуги по предоставлению мер государственной поддержки, направленных на повышение производительности труда субъектов индустриально-инновационной деятельности;
5) оказывает услуги по предоставлению мер государственной поддержки в развитии территориальных кластеров;
6) оказывает услуги по сопровождению процессов развития территориальных кластеров;
7) оказывает услуги по аналитическому и экспертному обеспечению деятельности консультативно-совещательного органа в области промышленного развития при Правительстве Республики Казахстан;
8) оказывает услуги по управлению государственными программами в сфере индустриально-инновационной деятельности, предусматривающие проведение анализа статистической информации и данных по реализации государственных и отраслевых программ в сфере индустриально-инновационной деятельности, полученных от государственных органов и юридических лиц, а также выработке предложений и экспертных заключений.
3. Оператор в области технологического развития:

1) технологиялық болжау процесіне қатысады;
2) инновацияларды дамыту саласында ақпараттық-талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына қатысу, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар құру, инвестициялық және венчурлік қорлар құру немесе оларға қатысу жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен индустриялық-инновациялық жобаларға инвестицияларды жүзеге асырады;
4) технологияларды коммерцияландыру орталықтарын, технопарктерді, конструкторлық бюроларды, технологиялар трансфертінің халықаралық орталықтарын құруға, басқаруға және үйлестіруге қатысады;
5) экономиканың басым секторларын технологиялық дамытуды ынталандыру үшін ақпараттық ресурстарды, білім беру және қаржы ресурстарын тарту мақсатында халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды;
6) іске асырылатын индустриялық-инновациялық жобалар, ендірілген технологиялар, технологиялық болжау бойынша жүргізілген талдамалық зерттеу нәтижелері туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
7) технологиялық бизнес-инкубациялау, технологияларды коммерцияландыру және технологиялар трансферті, индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің кадрлық, басқарушылық және өндірістік әлеуетін күшейту бойынша мемлекеттік қолдау тетіктерін іске асыруға қатысады;
8) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға сараптамалық қорытындыларды және (немесе) ұсынымдарды береді;
9) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға инновациялық гранттар беру жөнінде қызметтер көрсетеді;
10) технологиялық дамыту саласында ақпарат жинауды және индустриялық-инновациялық жүйенің тиімділігін талдауды жүзеге асырады;
11) тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қорларды, венчурлік қорларды және венчурлік қаржыландыруды дамытуға жәрдемдеседі.
4. Жергілікті қамтуды дамыту саласындағы Оператор:
1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің дерекқорын қалыптастырады және жүргізеді;
2) жергілікті қамтуды дамыту саласында ақпараттық-талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға ішкі нарықта отандық тауар өндірушілерді, жұмыстарды орындаушылар мен қызмет көрсетушілерді мемлекеттік қолдау шараларының іске асырылу тиімділігін талдау бойынша қызметтер көрсетеді;
4) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін ішкі нарықта ілгерілету бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу бойынша қызметтер көрсетеді;

1) принимает участие в процессе технологического прогнозирования;
2) оказывает информационно-аналитические и консультационные услуги в области развития инноваций;
3) осуществляет инвестиции в индустриально-инновационные проекты путем участия в уставных капиталах субъектов индустриально-инновационной деятельности, создания юридических лиц с иностранным участием, создания или участия в инвестиционных и венчурных фондах и иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
4) участвует в создании, управлении и координации центров коммерциализации технологий, технопарков, конструкторских бюро, международных центров трансферта технологий;
5) сотрудничает с международными организациями с целью привлечения информационных, образовательных и финансовых ресурсов для стимулирования технологического развития приоритетных секторов экономики;
6) обеспечивает доступ к информации о реализуемых индустриально-инновационных проектах, внедренных технологиях, результатах проведенных аналитических исследований по технологическому прогнозированию;
7) принимает участие в реализации механизмов государственной поддержки по технологическому бизнес-инкубированию, коммерциализации технологий и трансферту технологий, усилению кадрового, управленческого и производственного потенциала субъектов индустриально-инновационной деятельности;
8) выдает экспертные заключения и (или) рекомендации уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
9) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по предоставлению инновационных грантов;
10) осуществляет сбор информации и анализ эффективности индустриально-инновационной системы в области технологического развития;
11) оказывает содействие развитию инвестиционных фондов рискового инвестирования, венчурных фондов и венчурного финансирования.
4. Оператор в области развития местного содержания:
1) формирует и ведет базу данных товаров, работ, услуг и их поставщиков;
2) оказывает информационно-аналитические и консультационные услуги в области развития местного содержания;
3) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по анализу эффективности реализации мер государственной поддержки отечественных поставщиков товаров, работ и услуг на внутреннем рынке;
4) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по возмещению части затрат по продвижению товаров, работ и услуг субъектов индустриально-инновационной деятельности на внутреннем рынке;

5) жергілікті қамту бойынша сараптаманы жүзеге асырады;
6) субконтрактация орталығы болып табылады.
Субконтрактация деп өндірістік қызметті оңтайландыру үшін өнеркәсіптік кәсіпорындар қолданатын өндірістік (өнеркәсіптік) аутсорсинг нысандарының бірі түсініледі;
7) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға ішкі нарықтағы индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін сервистік қолдау бойынша, оның ішінде жергілікті қамтуды дамытуға және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған ақпараттық жүйелерді қолдап отыру бойынша қызметтер көрсетеді.
Жергілікті қамту бойынша сараптама деп индустрияландыру картасына енуге үміткер индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасындағы жергілікті қамтуды бағалау түсініледі.
Жергілікті қамту деп индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасына тартылған Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбегіне ақы төлеу құнының осы жоба бойынша еңбекақы төлеудің жалпы қорынан және (немесе) тауарларда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерде белгіленген жергілікті өндірілу үлестері құнының индустриялық-инновациялық қызмет субъектісінің индустриялық-инновациялық жобасын іске асыру кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы құнынан пайыздық қамтылуы түсініледі.
5. Инвестициялар тарту саласындағы Оператор:
1) Қазақстан Республикасының инвестициялық тартымдылығын жақсарту бойынша талдамалық зерттеулер жүргізеді;
2) инвесторлардың қызметін сүйемелдеуді қамтамасыз етеді, оның ішінде инвесторлардың мемлекеттік органдармен, индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерімен, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерімен кездесулерін ұйымдастырады, инвестициялық тақырып бойынша бизнес-форумдар, конференциялар және семинарлар өткізеді, жұмыс істеп тұрған және перспективалы инвесторлардың дерекқорын қалыптастырады және жүргізеді, туындайтын мәселелерді шешуде инвесторларға жәрдем көрсетеді;
3) Қазақстан Республикасының қолайлы инвестициялық имиджін ілгерілетеді, оның ішінде инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпарат береді;
4) инвесторлармен келіссөздер қорытындысы бойынша қол жеткізілген ресми уағдаластықтардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді;
5) инвесторлардың қатысуымен іске асырылатын индустриялық-инновациялық жобаларға мониторинг жүргізеді;
6) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ өзге ұйымдар көрсететін басқа да қызметтерді алуда инвесторларды сүйемелдеу бөлігінде "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторлармен өзара іс-қимыл жасайды.

5) осуществляет экспертизу по местному содержанию.
Под экспертизой по местному содержанию понимается оценка местного содержания в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, претендующего на включение в карту индустриализации;
6) является центром субконтрактации.
Под субконтрактацией понимается одна из форм производственного (промышленного) аутсорсинга, применяемых промышленными предприятиями для оптимизации производственной деятельности;
7) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по сервисной поддержке субъектов индустриально-инновационной деятельности на внутреннем рынке, в том числе по сопровождению информационных систем, предназначенных для развития местного содержания и приобретения товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию.
Под местным содержанием понимается процентное содержание стоимости оплаты труда граждан Республики Казахстан, задействованных в индустриально-инновационном проекте субъекта индустриально-инновационной деятельности, от общего фонда оплаты труда по данному проекту и (или) стоимости долей местного происхождения, установленных в товарах, работах и услугах от общей стоимости товаров, работ и услуг, используемых при реализации индустриально-инновационного проекта субъекта индустриально-инновационной деятельности.
5. Оператор в области привлечения инвестиций:
1) проводит аналитические исследования по улучшению инвестиционной привлекательности Республики Казахстан;
2) обеспечивают сопровождение деятельности инвесторов, в том числе организовывают встречи инвесторов с государственными органами, субъектами индустриально-инновационной деятельности, а также объединениями субъектов частного предпринимательства, проводят бизнес-форумы, конференции и семинары по инвестиционной тематике, формируют и ведут базу данных действующих и перспективных инвесторов, оказывают содействие инвесторам в решении возникающих вопросов;
3) продвигают благоприятный инвестиционный имидж Республики Казахстан, в том числе предоставляют информацию об инвестиционных возможностях;
4) проводят мониторинг реализации официальных договоренностей, достигнутых по итогам переговоров с инвесторами;
5) проводят мониторинг индустриально-инновационных проектов, реализуемых с участием инвесторов;
6) взаимодействуют с инвесторами по принципу "одного окна" в части сопровождения инвесторов в получении государственных услуг, а также других услуг, оказываемых иными организациями.

6. Экспортты дамыту және жылжыту саласындағы Оператор:
1) сыртқы нарықтарға талдау жүргізеді;
2) отандық өңделген тауарларды, көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша жәрдем көрсетеді;
3) отандық экспорттаушыларға сыртқы нарықтардағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру, әлеуетті экспорттық нарықтарды іздестіру және олардың тауарларын, көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету мәселелері бойынша ақпараттық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
4) отандық өңделген тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің экспортын ілгерілету жөнінде іс-шаралар жүргізеді;
5) отандық өңделген тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің экспортын ілгерілету мәселелері бойынша отандық, шетелдік және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
6) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің отандық өңделген тауарларды ілгерілету жөніндегі шығындарының бір бөлігін өтеу бойынша қызметтер көрсетеді;
7) отандық өңделген тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің экспортын ілгерілету мақсатында шетелдік өкілдіктер құрады.

6. Оператор в области развития и продвижения экспорта:
1) проводит анализ внешних рынков;
2) оказывает содействие по продвижению отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки;
3) оказывает отечественным экспортерам информационные и консультационные услуги по вопросам повышения их конкурентоспособности на внешних рынках, поиска потенциальных экспортных рынков и продвижения их товаров, услуг на внешние рынки;
4) проводит мероприятия по продвижению экспорта отечественных обработанных товаров, услуг;
5) осуществляет взаимодействие с отечественными, иностранными и международными организациями по вопросам продвижения экспорта отечественных обработанных товаров и услуг;
6) оказывает услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности по возмещению части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров;
7) создает зарубежные представительства в целях продвижения экспорта отечественных обработанных товаров и услуг.