Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 желтоқсанда № 19764 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 36) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.06.2023 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Уақытты қолдану күнделігі" (индексі D 001, кезеңділігі бес жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Уақытты қолдану күнделігі" (индексі D 001, кезеңділігі бес жылда бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;

Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2019 года № 19764.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 36) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и с подпунктом 22) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.06.2023 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник использования времени" (индекс D 001, периодичность один раз в пять лет) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник использования времени" (индекс D 001, периодичность один раз в пять лет) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная) согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная) согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная) согласно приложению 7 к настоящему приказу;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" (индексі D 006, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" (индексі D 006, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Тұрмыс деңгейі статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 167 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16018 болып тіркелген, 2017 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 7 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18074 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.

8) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная) согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (индекс D 006, периодичность годовая) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (индекс D 006, периодичность годовая) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением)) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением)) согласно приложению 14 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 167 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике уровня жизни и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16018, опубликован 12 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) пункт 2 Перечня некоторых приказов Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года № 7 "О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18074, опубликован 9 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Төраға Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.06.2023 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
D 001
Біржолғы
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтары
Уақытты пайдалану күнделігі (10 және одан жоғары жастағы адамдар үшін)
Есеп беру кезеңі
жыл
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы ___________________________________________________________
2. ӘАОЖ1 бойынша елді мекеннің коды
3. Елді мекен типінің коды (1-қала, 2-ауыл)
4. Үй шаруашылығының коды
5. Үй шаруашылығы мүшесінің реттік нөмірі
6. Интервьюер коды
Жұмыс күнгі сұхбат жүргізу күні күні
айы
Демалыс күнгі сұхбат жүргізу күні күні
айы
Ескерту:

3. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Н. Айдапкелов
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.06.2023 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
D 001
Единовременная
Срок представления – 10 января года, следующего после отчетного периода
Дневник использования времени (для лиц в возрасте от 10 лет и старше) Отчетный период
год
1. Наименование территории (населенного пункта)
___________________________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1
3. Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Код домашнего хозяйства
5. Порядковый номер члена домашнего хозяйства
6. Код интервьюера
Дата проведения интервью в будний день число
месяц
Дата проведения интервью в выходной день число
месяц
Примечание:

8-40
40 сағаттан артық
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№14 бұйрығына
2-қосымша
"Уақытты пайдалану күнделігі" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (индексі D 001, кезеңділігі біржолғы) толтыру бойынша нұсқаулық
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.06.2023 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы нұсқаулық "Уақытты пайдалану күнделігі" (индексі D 001, кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі - Күнделік) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта, келесі анықтамалар қолданылады:
супервайзер - үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. Күнделікті 10 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығы мүшелері толтырады. Күнделікті толтыру интервьюердің ұсынымдарына және төменде келтірілген әдіснамалық түсініктемелерге сәйкес жүргізіледі.
Бақылау кезеңі 2024 жылғы қаңтар-желтоқсан болып табылады. Күнделік 2 күн бойы жүргізіледі: жұмыс күні (дүйсенбі – жұма) және демалыс күні (сенбі және жексенбі). Күнделікті жүргізудің нақты күндерін Интервьюерлердің тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеу бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу графигіне сәйкес интервьюер анықтайды және титулдық бетте көрсетіледі. Күнделіктің әрбір бетінде аптаның күні көрсетілуі қажет (дүйсенбі, сейсенбі және тағы сол секілді).
Күнделік үй шаруашылықтары мүшелері іс-әрекеттерінің 24 сағат ішінде әртүрлі қызмет түрлерімен айналысқандары туралы жазба жүргізу, басталуы мен аяқталуын белгілеу үшін қызмет атқарады.
4. Күнделіктің титулдық бетін интервьюер толтырады.
"Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2-ден 6-ға дейінгі тармақтар интервьюерлерге супервайзерлер ұсынған зертелетін үй шаруашылықтарын тізімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі үй шаруашылығы мүшесінің нөмірлеуін сақтай отырып, "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтылаумен)) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанынан қойылады. Үй шаруашылығына уақытша тұруға келген адамдар сауал салуға қосылмайды.

8-40
более 40 часов
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник использования времени" (индекс D 001, периодичность единовременная)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.06.2023 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник использования времени" (индекс D 001, периодичность один раз в пять лет) (далее – Дневник).
2. В настоящей Инструкции используются следующие определения:
супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Дневник заполняется членами домашнего хозяйства в возрасте от 10 лет и старше. Заполнение Дневника производится в соответствии с рекомендациями интервьюера и нижеприведенными методологическими пояснениями.
Периодом наблюдения является январь-декабрь 2024 года. Дневник ведется в течение 2-х дней: будний день (понедельник-пятница) и выходной день (суббота и воскресенье). Конкретные дни ведения Дневника определяются интервьюером в соответствии с Графиком проведения интервьюерами общегосударственных статистических наблюдений по выборочному обследованию домашних хозяйств по уровню жизни и указываются на титульном листе. На каждой странице дневника указывается день недели (понедельник, вторник и так далее).
Дневник служит для ведения членами домашнего хозяйства записей о различных видах деятельности, которыми они занимались в течение 24 часов с отметкой о начале и окончании этих занятий.
4. Титульный лист Дневника заполняется интервьюером.
В пункте 1. "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 6 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
Номер члена домашнего хозяйства проставляется из статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением), сохраняя нумерацию членов домашнего хозяйства. Лица, временно прибывшие для проживания в домашнее хозяйство, в опрос не включаются.

Күнделікте тәуліктік уақыттың 24 сағаты 10 минуттан 144 интервалға бөлінген, мұнда іс-әрекеттің басталуы мен аяқталуының нақты уақыты көрсетіледі.
5. Күнделік келесі сұрақтардан тұрады:
1) осы күні Сіз немен айналыстыңыз? Бұл бағанда респонденттің негізгі кәсібінің түрі көрсетіледі. Егер респондент бір уақытта қызметтің бірнеше түрімен айналысса, мысалы, киімді үтіктеп және сол уақытта радио тыңдаса, онда осы бағанда респонденттің пікірі бойынша маңызды болып табылатын іс-әрекеттің түрін көрсету қажет;
2) осы уақытта Сіз тағы да немен айналыстыңыз? Мұнда респонденттің бір уақытта немесе қосымша жүзеге асыратын қызметі көрсетіледі. Мысалы, адам телефонмен сөйлесе отырып және бір уақытта темекі тартады. Егер респондент үшін телефонмен сөйлесу маңыздырақ болып табылса, онда темекі шегу қосымша іс-әрекет болып табылады.
3) Сіз қайда болдыңыз? Бұл бағанда іс-әрекетті жүзеге асыру кезіндегі орналасқан орны (үйде, достарыңызда, көршілеріңізде, автобуспен жүру, поездбен қозғалу және тағы сол сияқты) көрсетіледі;
4) Сіз жалғыз әлде таныс біреумен болдыңыз ба? Егер респондент белгіленген уақытта жалғыз немесе 10 жасқа дейінгі балалармен немесе достардың, әріптестердің, туыстардың біреуімен болса, онда ол тиісті бағанда көрсетіледі.
Кәсіптердің түрлерін және іс-әрекеттердің орындарын кодтауды интервьюер жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019
года № 14
Халықтың тұрмыс сапасы
Качество жизни населения
Индексі
Индекс
D 002
жылына бір рет
один раз в год
Сауал салуға 15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 11 наурыз
Срок представления –11 марта

В Дневнике 24 часа суточного времени подразделены на 144 интервала по 10 минут, здесь указывается фактическое время начала и завершения действия.
5. Дневник состоит из следующих вопросов:
1) чем Вы занимались в этот день? В этой графе указывается вид основного занятия респондента. Если респондент одновременно занимается несколькими видами деятельности, например, гладит белье и одновременно слушает радио, то в данной графе необходимо указать тот вид занятий, который по мнению респондента является более важным;
2) чем Вы еще занимались в это же время? Здесь указывается вспомогательная или одновременно осуществляемая респондентом деятельность. Например, человек разговаривает по телефону и одновременно курит. В случае, если для респондента более важным является разговор по телефону, то второстепенным действием является курение;
3) где Вы находились? В этой графе указывается местонахождение в момент совершения действия, (дома, у друзей, у соседей, передвижение на автобусе, передвижение на поезде и так далее);
4) были ли Вы одни или с кем-то, кого Вы знаете? Если респондент в указанное время был один, или с детьми до 10 лет, или с кем-то из друзей, коллег, родственников, то это указывается в соответствующем столбце.
Кодирование видов занятий и места действия осуществляется интервьюером.
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпы мемлекеттік статистикалықбайқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Аумақтық статистика органына ұсынылады
Представляется территориальному органу статистики
Қазақстан РеспубликасыҰлттық экономика министрлігініңСтатистика комитеті төрағасының2019 жылғы 19 желтоқсандағы№ 14 бұйрығына 3-қосымша
Халықтың тұрмыс сапасы
Качество жизни населения
Индексі
Индекс
D 002
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Ұсыну мерзімі – 11 наурыз
Срок представления –11 марта

1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)___________________________________________________
Ескертпе:
Примечание:
¹ ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
¹ Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Сіз ұсынған кез келген ақпарат Сіздің есіміңізді атамай қолданылады, жиынтық түрде ғана-құпия
Любая представленная Вами информация будет использоваться без упоминания Вашего имени, только в обобщенном виде – конфиденциально
1-бөлік
1 часть
Құрметті респондент! Сауалнаманы толтыру кезінде Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіненемесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай жәнетерең үңілместен Сіз өзіңіздің жеке әсерлеріңізді (сезімдеріңізді) басшылыққа алуыңыз қажет. Өзіңіздің қанағаттанушылықдәрежеңізді ұсынылып отырған 1-ден 10-ға дейінгі шәкіл арқылы айқындауыңыз қажет, мұнда 1-ден 3-ке дейін –қанағаттанбаушылық, 4-тен 7-ге дейін - ішінара қанағаттанушылық, ал 8-ден 10-ға дейін - толық қанағаттанушылық. Егер Сіздің қөзқарасыңыз бойынша сұрақтардың қандай да біреуі Сізге қатысы болмаған немесе оған жауап беруге қиналған жағдайда 89-жауаптың "Қолданылмайды немесе Жауап беруге қиналамын" нұсқасын таңдауыңыз керек. Жауаптың керекті нұсқасын дөңгелектеу қажет. Әрбір сұраққа жауап беру кезінде бірден артық белгі қоюға болмайды.
Уважаемый респондент! При заполнении анкеты Вам необходимо руководствоваться личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов Вашего домашнего хозяйства. Степень Вашей удовлетворенности следует определять в соответствии с предложенной шкалой от 1 до 10, где от 1 до 3 - это неудовлетворенность, от 4 по 7 - частичная удовлетворенность, а от 8 по 10 - полная удовлетворенность. В случае, если на Ваш взгляд, какой-то из вопросов к Вам не применим или Вы затрудняетесь на него ответить, следует выбрать вариант ответа 89 "Не применимо или Затрудняюсь ответить". Нужный вариант ответа следует обвести кружком. Наличие более одной отметки при ответе на каждый вопрос не допустимо.
Сұрақтар
Вопросы
Қанағаттанушылық шәкілі
Шкала удовлетворенности
Қолданылмайды/Жауап беруге қиналамын
Не применимо/ Затрудняюсь ответить
қанағаттанбаған
не удовлетворен
ішінара қанағаттанған
частично удовлетворен
қанағаттанған удовлетворен

1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
___________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО1
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Үй шаруашылығының коды
Код домашнего хозяйства
5. Интервьюер коды
Код интервьюера
6. Нысан толтырылған күн
Дата заполнения формы
күні
число
айы
месяц
жылы
год
Ескертпе:
Примечание:
1 ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1 Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Сіз ұсынған кез келген ақпарат Сіздің есіміңізді атамай қолданылады, жиынтық түрде ғана-құпия
Любая представленная Вами информация будет использоваться без упоминания Вашего имени, только в обобщенном виде - конфиденциально
1-бөлік
1 часть
Құрметті респондент! Сауалнаманы толтыру кезінде Сіздің үй шаруашылығыңыздың мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіненемесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай жәнетерең үңілместен Сіз өзіңіздің жеке әсерлеріңізді (сезімдеріңізді) басшылыққа алуыңыз қажет. Өзіңіздің қанағаттанушылықдәрежеңізді ұсынылып отырған 1-ден 10-ға дейінгі шәкіл арқылы айқындауыңыз қажет, мұнда 1-ден 3-ке дейін –қанағаттанбаушылық, 4-тен 7-ге дейін - ішінара қанағаттанушылық, ал 8-ден 10-ға дейін - толық қанағаттанушылық. Егер Сіздің қөзқарасыңыз бойынша сұрақтардың қандай да біреуі Сізге қатысы болмаған немесе оған жауап беруге қиналған жағдайда 89-жауаптың "Қолданылмайды немесе Жауап беруге қиналамын" нұсқасын таңдауыңыз керек. Жауаптың керекті нұсқасын дөңгелектеу қажет. Әрбір сұраққа жауап беру кезінде бірден артық белгі қоюға болмайды.
Уважаемый респондент! При заполнении анкеты Вам необходимо руководствоваться личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов Вашего домашнего хозяйства. Степень Вашей удовлетворенности следует определять в соответствии с предложенной шкалой от 1 до 10, где от 1 до 3 - это неудовлетворенность, от 4 по 7 - частичная удовлетворенность, а от 8 по 10 - полная удовлетворенность. В случае, если на Ваш взгляд, какой-то из вопросов к Вам не применим или Вы затрудняетесь на него ответить, следует выбрать вариант ответа 89 "Не применимо или Затрудняюсь ответить". Нужный вариант ответа следует обвести кружком. Наличие более одной отметки при ответе на каждый вопрос не допустимо.
Сұрақтар
Вопросы
Қанағаттанушылық шәкілі
Шкала удовлетворенности
Қолданылмайды/Жауап беруге қиналамын
Не применимо/ Затрудняюсь ответить
қанағаттанбаған
не удовлетворен
ішінара қанағаттанған
частично удовлетворен
қанағаттанған
удовлетворен

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Благодарим Вас за сотрудничество!
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
4-қосымша
"Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы нұсқаулық "Халықтың тұрмыс сапасы" (индексі D 002, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісі – органикалық өнім өндіру мен органикалық өнімнің Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау рәсімінен өткені туралы ақпарат беретін тіркелген сәйкестік белгісі.
2) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. 1 мен 10 наурыз аралығындағы кезең байқау кезеңі болып табылады. Статистикалық нысанды респондент өз бетінше толтырады.
15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығының мүшесі респондент ретінде танылады.
4. Титулдық бетте "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында интервьюер облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауын көрсетеді.
2-тармақтан бастап 5-тармақтар супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
Статистикалық нысанды толтыруды аяқтағаннан кейін респондент титулдық бетте көрсетілген оны толтыру күні мен ұзақтығын белгілейді.
5. Статистикалық нысанның бірінші бөлімінің сұрақтарына жауап беру кезінде респондент қанағаттанушылық шәкілін пайдаланады, ондағы 1 (бір) толық қанағаттанбаушылықты, 10 (он) – толық қанағаттанушылықты, бұл ретте бірден үшке дейін – қанағаттанбаушылықты, төрттен жетіге дейін – ішінара қанағаттанушылықты, сегізден онға дейін – толық қанағаттанушылықты білдіреді.
Толтыру кезінде респондент өзінің үй шаруашылығының мүшелерін қоса алғанда басқа адамдардың көмегіне немесе пікіріне сүйенбей, ұсынылатын сұрақтардың мәнін талдамай және терең үңілместен жеке әсерлерін (сезімдерін) басшылыққа алады.
Респонденттерге қиындық тудыратын сұрақтарға жауап берген кезде "Қолданылмайды" немесе "Жауап беруге қиналамын" жауап нұсқаларын таңдайды.
Белгілі бір жас санаттарына жатпайтын сұрақтарға, мысалы, балалар отбасының (үй шаруашылығының) экономикалық жағдайын бағалай алмайды, бұл жағдайда "Қолданылмайды" немесе "Жауап беруге қиналамын" жауап нұсқасын таңдау керек.
1-бөлімдегі 6-сұрақтың 6.3 жауабын сұраққа жауап нұсқасын сауалнама сұрау кезінде әріптестері бар респонденттер таңдайды. Әріптестері жоқ (балалар, зейнеткерлер, жұмыссыздар және басқалар) респонденттер келесі сұраққа өтеді.

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Благодарим Вас за сотрудничество!
Приложение 4 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от "19"декабря 2019 года №14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год)
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Качество жизни населения" (индекс D 002, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) национальный знак соответствия органической продукции – зарегистрированный знак соответствия, информирующий о прохождении производством органической продукции и органической продукцией процедуры подтверждения соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области производства органической продукции;
2) супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Периодом наблюдения является период с 1 по 10 марта. Статистическая форма заполняется респондентом самостоятельно.
Респондентом выступает член домашнего хозяйства в возрасте от 15 лет и старше.
4. На титульном листе в пункте 1. "Наименование территории (населенного пункта)" интервьюером указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
По окончании заполнения статистической формы респондент отмечает дату и продолжительность ее заполнения, указанные в титульном листе.
5. При ответе на вопросы первого раздела статистической формы респондент использует шкалу удовлетворенности, в которой 1 (единица) означает полную неудовлетворенность, 10 (десять) – полную удовлетворенность, при этом от одного до трех – неудовлетворенность, от четырех до семи – частичная удовлетворенность, от восьми до десяти – полная удовлетворенность.
При заполнении респондент руководствуется личными ощущениями (чувствами), не анализируя и не углубляясь в смысл предлагаемых вопросов, не прибегая к помощи или мнению других людей, включая членов его домашнего хозяйства.
При ответе на вопросы, вызывающие затруднения, респондент выбирает варианты ответа "Не применимо" или "Затрудняюсь ответить".
При ответе на вопросы, которые не относятся к определенным возрастным категориям, например, дети не могут оценить экономическое положение семьи (домашнего хозяйства), выбирается вариант ответа "Не применимо" или "Затрудняюсь ответить".
Вариант ответа 6.3 на вопрос 6 части 1 выбирают респонденты, имеющие коллег на момент опроса. Респонденты (дети, пенсионеры, безработные и другие), не имеющие коллег, переходят к следующему вопросу.

6. 1-бөліктегі 10-сұрақта тұрғын үйдегі сыртқы шудың деңгейіне, атап айтқанда көршілерден немесе көшеден келетін шудың деңгейіне қанағаттанушылық бағаланады.
1-бөліктің 17-сұрағында 17.1. "мектепке дейінгі" жауап нұсқасы баланы мемлекеттік балабақшаға орналастыруға мүмкіндікті, қолжетімділікті; 17.2. "жалпы орта (мектептік)" жауап нұсқасы мемлекеттік мектепте оқыту қол жетімді ме дегенді; 17.3. "орта кәсіптік (арнайы)"; 17.4 "жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі" жауап нұсқалары грантта, яғни тегін негізде оқуды білдіреді.
7. 2-бөліктің 1-сұрағына жауап берген кезде 4-6 жауап нұсқасын белгілеген респонденттер 2-бөліктің 3-сұрағына көшеді.
2-бөліктің 2-сұрағына 2-бөліктің 1-сұрағына жауап берген кезде 1-3-жауап нұсқасын белгілеген респонденттер жауап береді.
2-бөліктің 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-сұрақтарындағы басқа да ресурстар тамақ өнімдерін жеке меншік қосалқы шаруашылықтан (мал, жер, балық аулау, жидек, саңырауқұлақ теру және тағы басқалар) алу мүмкіндігін білдіреді.
Үй шаруашылықтары азық-түліктерді алу мүмкіндігін шектеуге әкелетін, жемістер, көкөністер, бұршақ тұқымдастар, дәнді және басқа да дақылдарды өсіруге кедергі келтіретін табиғи, ауа райы және басқа да жағдайлардан (сел, су тасқыны, жер сілкіну, құрғақшылық, үсік шалу және тағы басқалар сияқты) оларда жоғарыда көрсетілген көздерден тамақ өнімдерінің жеткілікті болмай қалуы мүмкін екендігіне алаңдаушылық білдіруі мүмкін.
6-сұрақтан бастап 14-сұрақты қоса әрбір қойылған сұрақтан соң: "соңғы 12 ай ішінде осындай жағдайлар болған уақыт болды ма немесе 12 ай ішінде ең болмағанда бір рет осындай жағдайлар болды ма" деп респонденттердің есіне салу және сұрақтарды оқып беру қажет.
Респондент 6-сұрақтан бастап 14-сұрақты қоса біреуіне немесе барлығына жауап беруден бас тартуы мүмкін және тиісінше "жауаптан бас тарту" жауап нұсқасы белгіленеді. 6-сұрақтан бастап 14-сұрақтарды қоса кез келген біреуіне "жауаптан бас тарту" таңдалған жағдайда 6-сұрақтан бастап 14-сұрақты қоса барлық сұрақ бойынша деректер ескерілмейді.
6-сұрақтан бастап 14-сұрақты қоса (8 сұрақты қоспағанда) сұрақтарда бір ғана жауап нұсқасы (жауап "иә", "жоқ", "жауап беруге қиналамын" немесе "жауаптан бас тарту" болуы мүмкін) таңдалады. Жауаптың "иә" және "жоқ" деген 2 нұсқасы қатар қабылданбайды.
2-бөліктің 8-сұрағына 2-бөліктің 7-сұрағына жауап берген кезде "иә" жауап нұсқасын белгілеген респонденттер жауап береді.
8. 3-бөліктің 1-сұрағында сұрақтың барлық тармақшасы белгіленеді.
3-бөлімнің 1-сұрағына жауап берген кезде "иә" деген жауап нұсқасы үй шаруашылығы қаржылық қиындықтарға байланысты шығыстарды жаба алмаған жағдайда ғана белгіленеді. Төлем ұмытшақтыққа байланысты кешіктірілген кезде (бірақ қажетті ақша сомасы болған) "жоқ" деген жауап нұсқасы белгіленеді. Қарыз есебінен төлем жүргізген кезде (банкте, туыстарында немесе достарында) үй шаруашылығы өз ресурстарынан төлеген деп есептеу қажет.
3-бөлімнің 2-сұрағына жауап беру кезінде үй шаруашылығының оны қолдауға деген қалауына немесе қаламауына қарамастан, үйде жылуды жеткілікті деңгейде ұстап тұру үшін үй шаруашылығының қаржылық төлем қабілеттілігі ескеріледі.
3-бөлімнің 3-сұрағына жауап берген кезде, жаңа немесе пайдаланылған жиһазды сән-салтанатқа байланысты ауыстыру ниетінде емес, егер ол тозған, бүлінген, сынған немесе жарамсыз болған жағдайда ауыстыру ескеріледі.
3-бөлімнің 4-сұрағына жауап берген кезде ақуыздың қосымша көздеріне мыналар жатады: бұршақ (бұршақ, жасымық, бұршақ, бұршақ, соя және басқалар); жаңғақтар (жаңғақ, бадам, кешью және басқалар). Сұрақ үй шаруашылығының әр күн сайын ет, тауық еті, балық немесе балама вегетариандық тағамды жеуге болатындығын анықтайды. Мұнда диеталар жағдайлары алынып тасталады.
6-бөлімнің 3-сұрағына жауап берген кезде "үйден тыс" екінші үй, саяжай және туыстарында немесе достарында болуы деп түсіну керек. Егер сіздің үй шаруашылығыңызда уақыт болмаса, бірақ сапарға шығуға мүмкіндігі болса, онда "иә" деген жауап белгіленеді. Егер демалысқа қажетті қаржы қаражаты қарыздар есебінен (банкте, туыстарында немесе достарында) қамтамасыз етілсе, бұл жағдайда ол да өз қаражаты есебінен төлеуге теңестіріледі. Бұл жағдайда зерттелетін үй шаруашылығының барлық мүшелері демалысқа бірге, бір уақытта баруы керек.
Егер үй шаруашылығының бір мүшесі қаржылық себептер бойынша демалысқа шыға алмаса, онда "жоқ" деген жауап нұсқасы белгіленеді. Мысалы, ата-аналар балаларды жазғы лагерьге жібере алатын, бірақ өздері демалысқа шығуға мүмкіндігі жоқ немесе ересек балалар демалысқа шыға алатын жағдайларда, бірақ басқа отбасы мүшелері бұған қол жеткізе алмайтын жағдайда.
3-бөлімнің 10-сұрағына жауап берген кезде, тозған киім мен аяқ киімді сәннен шығуына байланысты емес ауыстыруды қарастыру керек.
3-бөлімнің 11-сұрағына жауап бергенде, өзіңізге белгілі бір соманы жұмсау дегеніміз ақшаны еркін жұмсау, өзіңіз үшін бірдеңе сатып алу немесе жасау, мысалы, киноға, шаштаразға бару, шағындау зат сатып алу, журнал, кітап, торт, жазда балмұздақ немесе басқа сатып алу.
3-бөлімнің 12-сұрағына жауап берген кезде ойын-сауық іс-шараларына спорт, кино, концерттер және үйден тыс жерде өтетін және қосымша шығындарға әкелетін басқа да іс-шаралар жатады.

6. В вопросе 10 части 1 оценивается удовлетворенность уровнем внешнего шума в жилье, а именно шума от соседей или с улицы.
В вопросе 17 части 1 под вариантом ответа: 17.1. "дошкольного" подразумевается возможность, доступность определить ребенка в государственный детский сад; 17.2. "общего среднего (школьного)" доступно ли обучение в государственной школе; 17.3. "среднего профессионального (специального)"; 17.4. "высшего и послевузовского" обучения по гранту, то есть на бесплатной основе.
7. Респонденты отметившие вариант ответа 4-6 при ответе на вопрос 1 части 2, переходят к вопросу 3 части 2.
На вопрос 2 части 2 отвечают респонденты, отметившие вариант ответа 1-3 при ответе на вопрос 1 части 2.
В вопросах 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 части 2 под другим ресурсом подразумевается возможность получения продуктов питания из личного подсобного хозяйства (скот, земля, ловля рыбы, сбор ягод, грибов и так далее).
Домашние хозяйства могут проявлять беспокойство, что у них не будет возможности иметь достаточно продуктов питания из вышеперечисленных источников из-за природных, погодных и других условий (такие как сель, наводнение, землетрясение, засуха, заморозки и так далее), мешающих для выращивания фруктов, овощных, бобовых, зерновых и других культур, которые могут привести к ограничению возможности получения продовольствия.
После каждого вопроса, начиная с 6 по 14, необходимо напоминать респондентам: "в течение последних 12 месяцев было ли время, когда происходили такие случаи или хотя бы один раз в течение 12 месяцев были такие случаи" и зачитывать вопросы.
Респондент может отказаться отвечать на один, либо на все вопросы с 6 по 14 и соответственно при этом отмечается вариант ответа "отказ от ответа". В случае выбора "отказ от ответа" на любой один из вопросов с 6 по 14, данные по всем вопросам с 6 по 14 не будут учитываться.
В вопросах с 6 по 14 (за исключением 8 вопроса) выбирается только один вариант ответа (ответ может быть "да", "нет", "затрудняюсь ответить" либо "отказ от ответа"). Одновременно 2 варианта ответа "да" и "нет" не принимается.
На вопрос 8 части 2 отвечают респонденты, отметившие вариант ответа "да" при ответе на вопрос 7 части 2.
8. В вопросе 1 части 3 отмечаются все подпункты вопроса.
При ответе на вопрос 1 части 3 вариант ответа "да" отмечается только в том случае, когда домашнее хозяйство не смогло покрыть расходы из-за финансовых трудностей. При задержке платежа из-за забывчивости (но при этом имело необходимую сумму денег), отмечается вариант ответа "нет". При произведении платежа за счет займа (в банке, у родственников или друзей), необходимо считать, что домашнее хозяйство оплатило из собственных ресурсов.
При ответе на вопрос 2 части 3 учитывается финансовая платежеспособность домашнего хозяйства поддерживать тепло в доме на достаточном уровне, независимо от желания или нежелания домашнего хозяйства его поддерживать.
При ответе на вопрос 3 части 3 учитывается замена новой или подержанной мебели если она изношена, повреждена, сломана или не пригодна к применению, а не намерение заменить ее из-за роскоши.
При ответе на вопрос 4 части 3 к дополнительным источникам белка относятся: бобовые (фасоль, чечевица, горох, нут, соя и другие); орехи (грецкие, миндаль, кешью и другие). Вопрос определяет, может ли домашнее хозяйство позволить себе есть мясо, курицу, рыбу или эквивалентное вегетарианское блюдо каждый второй день. Здесь исключаются случаи диет.
При ответе на вопрос 6 части 3 под "вне дома" следует понимать, второй дом, дачу и нахождение у родственников или друзей. Если ваше домашнее хозяйство не располагает временем, но может себе позволить поездку, то отмечается вариант ответа "да". Если финансовые средства, необходимые для отпуска, были обеспечены за счет займов (в банке, у родственников или друзей), в таком случае это также приравнивается к оплате за счет собственных средств. При этом не обязательно, чтобы все члены обследуемого домашнего хозяйства должны отправиться в отпуск вместе, в одно и то же время.
Если один член домашнего хозяйства не может позволить себе поехать в отпуск по финансовым причинам, то отмечается вариант ответа "нет". Например, в тех случаях, когда родители могут позволить себе отправить детей в летний лагерь, но не могут сами отправиться в отпуск, или если взрослые дети могут позволить себе отпуск, но другие члены семьи не могут этого себе позволить.
При ответе на вопрос 10 части 3 следует рассматривать замену изношенной одежды и обуви, а не вышедшей из моды.
При ответе на вопрос 11 части 3 потратить определенную сумму на себя означает свободно тратить деньги, покупать или делать что-то для себя, для собственного удовольствия, например, пойти в кино, парикмахерскую, купить небольшой предмет, журнал, книгу, пирожное, мороженое летом или прочее.
При ответе на вопрос 12 части 3 к развлекательным мероприятиям относятся такие занятия, как спорт, кино, концерты и прочие мероприятия, происходящие вне дома и которые влекут за собой дополнительные расходы.

6. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
6-қосымша
"Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы нұсқаулық "Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – Нұсқаулық) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтама пайдаланылады:
супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. Осы статистикалық байқау азық-түлік тауарларына (үй шаруашылығында тұтынылатын) күнделікті ақшалай шығыстарды және олардың мөлшерін (жеке қосалқы шаруашылықтан тегін немесе сыйға алынған өнімдерді қосқанда) және жанар-жағармай материалдарына шығыстарды есепке алуға арналған.
Күнделікті басқаларға қарағанда шаруашылықпен көбірек айналысатын және үй шаруашылығының басқа мүшелерінің шығыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесі толтырады.
Сәйкес келетін жауап нұсқасы таңдалады, сондай-ақ қажет боған жағдайда сандар, жауап нұсқасының коды және (немесе) мәтін енгізіледі. Жауаптың қате коды таңдалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет (толтыру кезіндегі анықталған қатені респондент сызып тастайды және дұрыс жауабын қасына жазады).
Үй шаруашылығына әрбір зерттелетін кезеңде айдың бірінші және екінші аптасына екі күнделік беріледі.
Зерттелетін кезеңнің әрбір күні үшін жаңа бет толтырылады.
"Бақылау сомасы" жолында барлық жолдар бойынша қортынды сома қойылады (интервьюер толтырады).
4. Күнделіктің титулдық парағын интервьюер толтырады. "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2, 3, 4 және 5-тармақтар интервьюерлерге супервайзерлер ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
5. Күнделікті толтыру кезінде үй шаруашылығының мүшесі осы статистикалық нысанға 1-қосымшада көрсетілген азық-түлік тауарларының тізбесін, осы статистикалық нысанға 2-қосымшада көрсетілген күнделікті толтыру үлгісін басшылыққа алады.
Күнделікке:
көрсетілген кезеңде жұмсалған күнделікті шығыстар;
үй шаруашылығы есебінен және өтініш бойынша бөгде адамдардың сатып алулары жазылады.
Күнделікте басқа үй шаруашылығының өтініші бойынша оның есебінен жасалған сатып алулар есепке алынбайды.

6. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Приложение 6 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная)
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная) (далее – Дневник).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Данное статистическое наблюдение предназначено для учета ежедневных денежных расходов на продовольственные товары (потребляемые в домашнем хозяйстве) и их количества (включая продукты, полученные бесплатно из личного подсобного хозяйства или в подарок) и расходов на горюче-смазочные материалы.
Дневник заполняется тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах других членов.
Выбирается соответствующий вариант ответа, при необходимости вводятся цифры, код варианта ответа и (или) текст. В случае выбора неправильного кода ответа, надо его зачеркнуть и отметить правильный ответ (выявленную ошибку при заполнении респондент зачеркивает и вписывает правильный ответ рядом).
На каждый обследуемый период в домашнее хозяйство доставляются два дневника: на первую и вторую неделю месяца.
Для каждого дня обследуемого периода заполняется новая страница.
По строке "Контрольная сумма" проставляется итоговая сумма по всем строкам (заполняется интервьюером).
4. Титульный лист Дневника заполняется интервьюером. В пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты 2, 3, 4 и 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
5. При заполнении Дневника член домашнего хозяйства руководствуется Перечнем продовольственных товаров, указанным в приложении 1 к настоящей статистической форме, примером заполнения Дневника, указанным в приложении 2 к настоящей статистической форме.
В Дневник записываются:
ежедневные расходы за указанный период;
покупки, сделанные посторонними лицами по просьбе и за счет домашнего хозяйства.
В Дневнике не учитываются покупки, сделанные по просьбе другого домашнего хозяйства за его счет.

6. Әрбір күн үшін қатысқан адамдар санына қатысты аталған күн әдеттегідей болғандығы, не болмағандығы атап өтіледі (ерекше күн – салтанатты немесе салт-жоралық іс-шараларды өткізу).
Зерттелетін күні 2, 3, 4 және 5-бөлімдерде жазбалар болмаған жағдайда, интервьюер 1-бөлімнің 1.3-тармағында Күнделікті толтырмау себебінің кодын тиісті күн бойынша қояды:
1 – осы күні болмағандар;
2 – үйде болған, бірақ ешқандай шығыс шығармаған;
3 – күнделікті толтырудан бас тартқан.
7. "Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу" 2-бөлімінде әрбір сатып алу "Азық-түлік өнімдерінің атауы" бағанына азық-түлік өнімдерінің тиісті тобына жеке жолда жазылады, мысалы: қара бидай наны, күріш, ұн "нан өнімдері және жармалар" тобына; қант, тосап, кәмпит "қант, джем, бал, шоколад және кондитерлік өнімдер" тобына жазылады.
Жазбалар анық, толық болуы қажет, себебі әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады.
Келесі жекелеген азық-түлік өнімдері үшін сипаттама талап етіледі, мысалы:
ет түрлері: сиыр, шошқа, қой және еттің басқа да түрлері;
ірімшік түрлері: мәйекті, балқытылған, тұзды ірімшіктер және ірімшіктің басқа да түрлері;
нан түрлері: қара бидай, қара бидай-бидай, бидай наны және нанның басқа да түрлері.
"Сатып алу мақсаты" 1-бағанын толтыру кезінде "9 – басқасы" кодына салтанатты, салт-жоралық іс-шараларды өткізу үшін сатып алынған азық-түліктер және тауарлар жатады. Азық-түлік өнімдері консервілеуге, мұздатуға, кептіруге (қайта өңдеу) сатып алынған жағдайда "3-қайта өңдеу" коды қойылады.
"Сатып алу орны" 2-бағанын толтыру кезінде "1 – дүкен" кодына азық-түлік дүкендерінде, шағынмаркеттерде, павильондарда және дүңгіршектерде сатып алынған азық-түлік өнімдері жатады. "2 – супермаркеттер, гипермаркеттер" кодына супермаркеттерде және гипермаркеттерде сатып алынған азық-түлік өнімдері жатады. "3 – азық-түлік базары" кодына азық-түлік базарларында алынған азық-түлік өнімдері жатады. "4 – интернет желісі" кодына интернет желісі арқылы (браузер немесе мобильді қосымша арқылы) сатушының сайтында тауарды немесе қызметті сатып алуға тапсырысты орналастыру арқылы (Mechta.kz, Flip.kz, Magnum.kz және тағы басқа интернет-ресурстарда) немесе электрондық платформада (AliExpress.com, Wildberries.ru, Ozon.ru, Olx.kz, Kaspi.kz және тағы басқа электрондық платформаларда) төлем тәсіліне (қолма-қол ақшамен немесе картамен) және жеткізу тәсіліне қарамастан (курьерлік, өзін-өзі тасымалдау немесе пошта арқылы) сатып алу. "9 – басқа" кодына сатып алуға арналған басқа да жерлерде, мысалы фирмадан немесе жеке адамнан алынған азық-түлік жатады.

6. Для каждого дня отмечается, был ли указанный день обычным в отношении количества присутствовавших лиц (необычный день – проведение торжественных или ритуальных мероприятий).
В случае отсутствия записей за обследуемый день в разделах 2, 3, 4 и 5 в пункте 1.3 раздела 1 интервьюером проставляется код причины незаполнения Дневника по соответствующему дню:
1 – отсутствовали в этот день;
2 – были дома, но не совершали никаких расходов;
3 – отказ от заполнения дневника;
7. В разделе 2 "Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий" каждая покупка записывается отдельной строкой в соответствующую группу продуктов питания в графе "Наименование продуктов", например: хлеб ржаной, рис, мука в группу "Хлебобулочные изделия и крупы"; сахар, варенье, конфеты в группу "Сахар, джем, мед, шоколад и кондитерские изделия".
Записи ведутся точно, подробно, так как каждый товар подлежит дальнейшему кодированию.
Для следующих отдельных продуктов питания требуется описание, например:
вид мяса: говядина, свинина, баранина и другие виды мяса;
вид сыра: плавленый, рассольный и другие виды сыра;
вид хлеба: ржаной, ржано-пшеничный, пшеничный и другие виды хлеба.
При заполнении графы 1 "Цель покупки" к коду "9 – другое" относятся продукты и товары, купленные для проведения торжественных, ритуальных мероприятий. Когда продукты питания покупаются на консервирование, заморозку, сушение (переработка) проставляется код "3 – переработка".
При заполнении графы 2 "Место покупки" к коду "1 - магазин" относятся продукты питания, приобретенные в продуктовых магазинах, минимаркетах, павильонах и киосках. К коду "2 - супермаркеты, гипермаркеты" относятся продукты питания, приобретенные в супермаркетах и гипермаркетах. К коду "3 - продовольственный рынок" относятся продукты питания, приобретенные на продовольственных рынках. К коду "4 – сеть Интернет" относятся продукты питания, приобретенные посредством сети Интернет (через браузер или мобильное приложение) путем размещения заказа на покупку товара или услуги на сайте продавца (Mechta.kz. Flip.kz. Magnum.kz и в других интернет-ресурсах) или на электронной платформе (AliExpress.com,Wildberries.ru, Ozon.ru, Olx.kz, Kaspi.kz и в других электронных платформах) независимо от способа оплаты (наличными или картой) и способа доставки (курьерская, самовывоз или почтой). К коду "9 - другое" относятся покупки, приобретенные в других местах покупок, например в фирме или у частного лица.

"Қанша айға сатып алынды?" 6-бағанын толтыру кезінде 1 айдан 12 айға дейін қорға сатып алынған азық-түлік өнімдері қанша айға сатып алынғанына қарай қойылады.
Азық-түлік тауары бір айдан аспайтын уақытқа сатып алынса, бұл жағдайда "Қанша айға сатып алынды?" 6-бағанын толтыру қажет емес.
8. "Қоғамдық тамақтандыру" 3-бөліміне темекі бұйымдарын сатып алуды, осы мекемелерде телефонмен сөйлесулерді қоспағанда, мейрамхана, дәмхана және ұқсас мекемелер шығыстарына тамақтануды ұйымдастыру, тағамға, сусындар және жеңіл дәмтатымға төлем, оларды даярлау және беру, дәмхана, мейрамхана, буфет, бар, шайхана, кофеханалар және жедел тамақтандыру кәсіпорындары қызметіне шығыстар жатады.
мәдени және спорттық орталықтарда: театрларда, кинотеатрларда, спорт стадиондарында, мұз айдындарында, музейлерде, сурет галереяларында және ұқсас орындарда;
қоғамдық көлікте: поездарда, ұшақтарда, кемелерде (тамақтың бағасы тасымалдау үшін билет сомасына қосылған жағдайдан басқа);
ойын-сауық орындарында: түнгі клубтарда, барлары бар дискотекаларда және басқа ойын-сауық орындарда тамақтандыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Қоғамдық тамақтандыру асханалары көрсететін қызметтерінің шығыстарына ауруханада стационардағы емдеушілерге арналған азық-түлік және сусындарды қоспағанда, жұмыс, қызметтік асханалардағы тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Оқушыларға арналған тамаққа оқушылар оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфеттерге тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Студенттерге арналған тамаққа студенттер оқитын жерлерде орналасқан асхана, буфет, дәмханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтер жатады.
Жеткізіліммен тамаққа тапсырыс беруші өзі алып кететін немесе үйге жеткізілетін дайын тағам жеткізушілеріндегі тағамдар және жеңіл дәмтатымдарды сатып алу жатады.
"Басқасы" жолы бойынша автомат-машиналарда, дүңгіршіктерде, көше бөткелерінде және осындай сауда нүктелерінде сатылатын тұтынуға дайын азық-түліктерге жұмсалған шығыстар жазылады.
"Алынуы" 1-бағаны бойынша "1 –сатып алу" және "2 – сыйлық" кодтары белгіленеді. "1 –сатып алу" коды тамақ үй шаруашылығы бюджеті есебінен сатып алынған жағдайда белгіленеді. "2 – сыйлық" коды қайырымдылық түскі астар кезінде тамақ ақысыз, тегін алынған жағдайда жергілікті бюджет есебінен бастауыш мектеп оқушылары үшін, сондай-ақ аз қамтылған отбасылардан шыққан оқитындар үшін белгіленеді.
2-баған "Сыйлыққа алынған болса, порция санын көрсетіңіз" тек 1-баған бойынша "2 –сыйлық" коды қойылған жағдайда толтырылады. Порция бір адамға бір ретке қабылдау үшін есептелген тағам және сусынның белгілі бір мөлшері.
"Құны" 3-бағаны бойынша қоғамдық тамақтандыруды сатып алуға жұмсалған сомасы қойылады және тамақ сыйлыққа алынған жағдайда, құны шамамен жазылады.

При заполнении графы 6 "На сколько месяцев куплено?" проставляются коды от 1 до 12 в зависимости на сколько месяцев приобретены купленные запасом продукты питания.
Когда продовольственный товар покупается сроком не более месяца, то в данном случае в графе 6 "На сколько месяцев куплено?" заполнение не требуется.
8. В разделе 3. "Общественное питание" к расходам на рестораны, кафе и аналогичные заведения относятся расходы за услуги по организации питания, такие как оплата блюд, напитков и легких закусок, их приготовление и подача, оказываемые кафе, ресторанами, буфетами, барами, чайными, кофейнями и предприятиями быстрого питания, за исключением:покупок табачных изделий; телефонных разговоров в данных заведениях. Включаются услуги по питанию, предоставляемые в:
культурных и спортивных центрах: театрах, кинотеатрах, спортивных стадионах, катках, музеях, картинных галереях и аналогичных заведениях;
общественном транспорте: в поездах, самолетах, на кораблях (за исключением, когда цена питания включена в стоимость билета за перевозку);
местах развлечений: ночных клубах, дискотеках с барами и других развлекательных заведениях.
К расходам на услуги столовых общественного питания относятся услуги по организации питания в рабочих, служебных столовых, за исключением продовольствия и напитков для стационарных пациентов больниц.
К питанию для школьников относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах, расположенных в местах проведения занятий школьников.
К питанию для студентов относятся услуги по организации питания в столовых, буфетах, кафе, расположенных в местах проведения занятий студентов.
К пище с доставкой относится покупка блюд и легких закусок у поставщиков готовых блюд, самостоятельно забираемых заказчиком или доставляемых на дом.
По строке "Другое" записываются расходы на продукты, готовые к употреблению, продаваемые в машинах-автоматах, киосках, уличных лотках и подобных торговых точках.
По графе 1 "Получение" отмечается код "1 –покупка" либо код "2 – подарок". Код "1 –покупка" отмечается в случае, когда питание покупается за счет бюджета домашнего хозяйства. Код "2 –подарок" отмечается в случае, когда питание получено безвозмездно, бесплатно на благотворительных обедах, для учеников начальных классов в школах за счет местных бюджетов и для учащихся из малообеспеченных семей.
Графа 2 "Если получено в подарок, укажите количество порций" заполняется только в том случае, когда по графе 1 проставлен код "2 – подарок". Порция означает определенный объем пищи и питья, рассчитанный на разовый прием для одного человека.
По графе 3 "Стоимость" проставляется израсходованная сумма на покупку общественного питания либо, когда питание получено в подарок, записывается приблизительная стоимость.

9. Жеке қосалқы шаруашылықтан немесе сыйлыққа тегін алынған өнім мөлшері "Жеке қосалқы шаруашылықтан немесе сыйлыққа (осы күні тұтынылған) тегін алынған өнімдер" 4-бөлімінде есепке алынады.
"Алу көзі" 2-бағаны бойынша жеке қосалқы шаруашылықтан алынған азық-түлік өнімдері "1 – қосалқы шаруашылық (жеке ауладағы)" кодына жатады, туыстардан, достардан, таныстардан және өзге де адамдардан сыйлыққа алынған азық-түлік өнімдері "2-сыйлық" кодына жатады.
10. "Жеке көлік құралдары үшін жанар-жағармай материалдарына шығыстар" 5-бөлімінің 1-бағаны бойынша жеке пайдалану үшін көлік құралдарын күтуге жанар-жағармай материалдарын сатып алу мақсаты белгіленеді және 2-баған бойынша төленген сомасы жазылады.
11. Есепті кезең аяқталған соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігін қарап шығады және күнделікті өзімен алып кетеді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады, егер қандай да бір сәйкессіздіктерді тапса, онда үй шаруашылығына қайта хабарласады (жеке немесе телефонмен) және жетіспейтін ақпаратты анықтайды.
"Күнделікті шығыстарды
есепке алу күнделігі"
(индексі D 003, кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
1-қосымша
"Күнделікті шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру кезіндепайдаланылатын азық-түлік тауарларының тізбесі
Тізімді қарап шығыңыз, мүмкін ол Сіз немесе Сіздің отбасыңыздың мүшелері сатып алғанмен, мұнда жазуды ұмытқандарыңызды Сіздің есіңізге салар.
Нан өнімдері және жармалар
ажарланған және жылтыратылған күріш; жоғары сұрыпты бидай ұны, бірінші сұрыпты бидай ұны, құймақ пен жайма құймаққа арналған ұн; ұнтақ жарма, қарақұмық жармасы, сұлы жармасы, арпа жармасы, сөк, жүгері жармасы, басқа да жармалар, қара бидай және қара бидай-бидай наны, жоғары сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан, бірінші сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан, диабетикалық нан түрлері; вермишель, кеспе, рожкилер, басқа да макарон өнімдері, тұшпара, манты, хинкали, картоп қосылған тұшпара, майқоспалы тәтті тоқаштар, пряниктер, қантты печеньелер, торттар, пирожное, орамалар, кекстер, вафли, пирожкилер, бәліштер (ет пен балық бәліштерін қоспағанда), қамыр, майқоспалы печеньелер, қытырлақ нан, кептірілген нан, майда білезік нандар, ұннан дайындалатын басқа да кондитерлік өнімдер; крахмал, дән тұқымдас үлпектер (құрғақ таңғы астар), тез даярланатын ботқалар, баланың тамақтануына арналған ботқалар, талқан, басқа да жарма өнімдері.
Ет
сиыр еті, жылқы еті, сүйегі бар жылқы еті, жая, қазы, шошқа еті, қой еті, құс, тауық, үйрек, күркетауық тұқымдас үйрек, қаздар, күркетауықтар, тауықтың мүшелері (жамбасы, сирағы), тауықтың төс еті, тауықтың қанаты, құс етінің басқа да түрлері, қыр құсы, сиырдың бауыры, сиырдың тілі, түйенің еті, сиырдың басқа да тағамдық қосымша ет өнімдері, шошқаның бауыры, шошқаның тілі, шошқаның басқа да тағамдық қосымша ет өнімдері, басқа да мал түрлерінің қосымша ет өнімдері, құс етінің қосымша өнімдері, басқа да мал түрлерінің еті, пісірілген шұжық, шала ысталған шұжық, сосискалар, сарделькалар, пісіріп-ысталған шұжық, шикідей ысталған шұжық, өкпе бауыр мен қансоқта шұжығы, басқа да шұжық өнімдері, шошқа майы (қыртыс май), тартылған ет, бұқтырылған ет консервілері, ет-өсімдік консервілері, паштеттер, еттен жасалған котлеттер, пирожкилер, еттен дайындалған бәліштер, ұсақ кесекті жартылай дайын ет өнімдері, шұжық, шошқа етінің ысталған өнімдері, еттің басқа да түрлерінен ысталған өнімдер, өзге де ет өнімдері.
Балық және теңіз өнімдері
жаңа ауланған немесе салқындатылған балық, мұздатылған балық, теңіз өнімдері, тұздалған және ысталған (жеңсік тағамсыз) балық, тұздалған және ысталған (жеңсік тағам) балық, майшабақ, қызыл уылдырық, жеңсік емес тағам балық консервілері, жеңсік тағам балық консервілері, балықтан дайындалған аспаздық өнімдер, кептірілген балық, қақталған балық, балықтан дайындалған бәліштер, қара уылдырық, жасанды уылдырық, балық және теңіз өнімдерінен дайындалған өзге де өнімдер.
Сүт өнімдері, ірімшік және жұмыртқа
шикі сүт, қайнатылған сүт, ультрапастерленген, зарарсыздандырылған сүт, пастерленген сүт, кілегей, қант қосылған қоюландырылған сүт, балаларға арналған құрғақ сүт қоспалары, құрғақ кілегей, құрғақ сүт, қант қосылмаған концентратталған сүт, йогурт, айран, қаймақ, қымыз, ряженка, өзге де қышқыл сүт өнімдері, сүзбе, сүзбе массасы, ірімшік, мәйекті ірімшік, балқытылған ірімшік, құрт, тұзды iрiмшiктер, қатты ірімшік, асханалық жұмыртқа, жұмыртқа ұнтағы және меланж.
Май және тоңмай
тұздалмаған сары май, өсімдік-сары май (спред), маргарин, тағамдық тон майлары, күнбағыс майы, зәйтүн майы, өзге де өсімдік майлары.
Жемістер
алмалар, жүзімдер, мандариндер, алхорылар, қарбыздар, қауындар, банандар, апельсиндер, лимондар, анарлар, алмұрттар, құрмалар, ананастар, шиелер, қызыл шиелер, өріктер, шабдалылар, қара өріктер, киви, басқа да жаңа жиналған жемістер, компотқа арналған кептірілген жемістер, жаңғақтар (жаңғақ, бадам, кешью, грек жаңғағы), күнбағыс дәндері, құрмалар, кептірілген өріктер, мейіздер, басқа да кептірілген жемістер, консервіленген жемістер, консервіленген жидектер, мұздатылған жемістер, мұздатылған жидектер, құлпынай, қарақат, қарлыған, орман жидектері, қожақат, таңқурай, басқа да жаңа терілген жидектер.
Көкөністер
ақ қауданды кырыққабат, басты пияз, қызылша, сәбіз, қияр, қызанақ, асқабақ, сарымсақ, баялды, тәтті бұрыш, көк жуа, кәді, патиссондар, шалғам, шомыр, жаңа жиналған саңырауқұлақ, аскөк, ақжелкен, басқа да жаңа жиналған көкөністер, картоп, бұршақ, кептірілген саңырауқұлақ, үрме бұршақ, жасымық, басқа да кептірілген көкөністер, консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер, ашытылған және маринадталған қырыққабат, тұздалған және маринадталған қияр, түскі асқа арналған жеңіл тағам консервілері, табиғи, консервіленген, маринадталған көкөністер, консервіленген жасыл бұршақ, консервіленген жүгері, тұздалған және маринадталған саңырауқұлақ, көкөніс кулинариясы (дайын тағамдар, көкөністен жасалған салат), картоп чипсылары, құрғақ картоп езбесі, табиғи мұздатылған көкөністер, консервіленген зәйтүн, басқа да консервіленген және қайта өңделген көкөністер.
Қант, джем, бал, шоколад және кондитерлік өнімдер
құмшекер, қант алмастырғышы, шақпақ қант, тосап, джем, бал, ирис, карамель шоколадпен глазурленген кәмпиттер, шоколадпен глазурленбеген кәмпиттер, шоколад батончигі, сағыз, зефир, шоколад, мармелад, халуа, шоколад кремі, шығыс тәттілері, басқа да тәттілер; балмұздақ, шербет.
Басқа санаттарға енгізілмеген тамақ өнімдері
ұнтақталған қызыл бұрыш, ұнтақталған қара бұрыш, басқа да татымдықтар, тұз, майонез, ашытқы, дайын дәмдеуіштер мен тұздықтар, сірке суы, сірке эссенциясы, балалар тағамына және диеталық тағамға арналған гомогенизделген қоспалар, қызанақ кетчубы, құрғақ сорпалар, құрғақ кисель, ас содасы және қопсытқыштар, қызанақ пастасы, сорпа концентраттары, өзге де өнімдер.
Алкогольсіз сусындар
еритін кофе, дәнді кофе, байха қара шайы, көк шай, шайдың басқа да түрлері, ұнтақ-какао, какао негізінде сусындар жасауға арналған жартылай дайын өнімдер, минералды су, ауыз суы, газдалмаған сусындар, газдалған сусындар, квас және басқа да алкогольсіз сусындар, сусындардың концентраттары, жеміс шырындары, көкөніс шырындары.
Спирттіішімдіктер
арақ, күшті ащы тұндырма, маркалық жай коньяктар, басқа да күшті спиртті ішімдіктер, асханалық құрғақ, жүзім шарабы, күшейтілген жүзім шарабы, шампан, көпіршікті шарап, құрамында алкоголі бар сыра, алкогольсіз сыра.
Темекі өнімдері
фильтрлі шылымдар, фильтрсіз шылымдар.
"Күнделікті шығыстарды есепке
алу күнделігі" (индексі D 003,
кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
2-қосымша
КҮНДЕЛІКТІ ТОЛТЫРУ МЫСАЛЫ
1. Кіріспе бөлім

9. В разделе 4 "Продукты, полученные бесплатно из личного подсобного хозяйства или в подарок (потребленные в этот день)" учитывается количество продуктов, полученных бесплатно из личного подсобного хозяйства или в подарок.
По графе 2 "Источник получения" к коду "1 – подсобное хозяйство (личное подворье)" относятся продукты питания, полученные из личного подсобного хозяйства, к коду "2 – подарок" относятся продукты питания, полученные в подарок от родственников, друзей, знакомых и иных лиц.
10. В разделе 5 "Расходы на горюче-смазочные материалы для личных транспортных средств" по графе 1 отмечается цель приобретения горюче-смазочных материалов на содержание транспортного средства для личного пользования и по графе 2 записывается оплаченная сумма.
11. По завершении отчетного периода интервьюер просматривает, не пропущены ли какие-либо вопросы и забирает Дневник. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает форму, в случае обнаружения каких-либо несоответствий, то вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 1
к статистической форме
общегосударственного
статистического наблюдения
"Дневник учета
ежедневных расходов"
(индекс D 003, периодичность
квартальная)
Перечень продовольственных товаров, используемых при заполнении статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная)
Просмотрите список, может быть, он напомнит Вам о покупках, которые Вы или члены Вашей семьи сделали, но забыли упомянуть.
Хлебобулочные изделия и крупы
рис шлифованный и полированный; мука пшеничная высшего сорта, мука пшеничная первого сорта, мука для блинов и оладий; крупа манная, крупа гречневая, крупа овсяная, крупа перловая, пшено, крупа кукурузная, другие крупы; хлеб ржаной и ржано-пшеничный, хлеб пшеничный из муки высшего сорта, хлеб пшеничный из муки первого сорта, диабетические виды хлеба; вермишель, лапша, рожки, другие макаронные изделия, пельмени, манты, хинкали, вареники; булочки сдобные, пряники, печенье сахарное, торты, пирожное, рулеты, кексы, вафли, пирожки, пироги (исключая пироги с мясом и рыбой), тесто, печенье затяжное, галеты, крекеры, печенье сдобное, хлебцы, сухарики, сушки, другие мучные кондитерские изделия; крахмал, хлопья из злаков (сухие завтраки), каши быстрого приготовления, каши для детского питания, талкан, другие крупяные изделия.
Мясо
говядина, конина, конина с костями, жая, казы, свинина, баранина, птица, куры, утки, индоутки, гуси, индейки, части курицы (бедро, голень, окорочка), грудки кур, крылышки кур, другие виды мяса птиц, дичь, печень говяжья, верблюжатина, язык говяжий, другие пищевые говяжьи субпродукты, печень свиная, язык свиной, другие пищевые свиные субпродукты, субпродукты других видов животных, птичьи субпродукты, мясо других видов животных, колбаса вареная, колбаса полукопченая, сосиски, сардельки, колбаса варено-копченая, колбаса сырокопченая, колбаса ливерная и кровяная, другие колбасные изделия, сало (шпик), мясной фарш, консервы мясные тушеные, консервы мясорастительные, паштеты, котлеты из мяса, пирожки, пироги с мясом, мясные полуфабрикаты мелкокусковые, шужык, мясокопченности свиные, мясокопченности из других видов мяса, прочие изделия из мяса.
Рыба и морепродукты
рыба свежая или охлажденная, рыба мороженая, морепродукты, рыба соленая и копченая (без деликатесной), рыба соленая и копченая (деликатесная), сельдь, икра красная, консервы рыбные неделикатесные, консервы рыбные деликатесные, кулинарные изделия из рыбы, рыба сушеная, рыба вяленая, пироги с рыбой, икра черная, икра искусственная, прочие изделия из рыбы и морепродуктов.
Молочные изделия, сыр и яйца
молоко сырое, молоко топленое, молоко ультрапастеризованное, стерилизованное, молоко пастеризованное, сливки, молоко сгущенное с сахаром, сухие молочные смеси для детей, сливки сухие, молоко сухое, молоко концентрированное без сахара, йогурт, кефир, сметана, кумыс, ряженка, прочие кисломолочные продукты, творог, творожная масса и сырок, сыры плавленые, курт, сыры рассольные, сыр твердый, яйца столовые, яичный порошок и меланж.
Масла и жиры
масло сливочное несоленое, масло растительно-сливочное (спред), маргарин, пищевые жиры, масло подсолнечное, масло оливковое, прочие растительные масла.
Фрукты
яблоки, виноград, мандарины, айва, арбузы, дыни, бананы, апельсины, лимоны, гранаты, груши, хурма, ананасы, черешня, вишня, абрикосы, персики, слива, киви, другие свежие фрукты, сухофрукты для компота,орехи (фундук, миндаль, кешью, грецкий орех), семечки подсолнечные, финики, курага, изюм, другие сухофрукты, фрукты консервированные, ягоды консервированные, фрукты замороженные, ягоды замороженные, клубника, смородина, крыжовник, лесные ягоды, ежевика, малина, другие свежие ягоды.
Овощи
капуста белокочанная, лук репчатый, свекла, морковь, огурцы, помидоры, тыква, чеснок, баклажаны, перец сладкий, лук зеленый, кабачки, патиссоны, редис, редька, грибы свежие, укроп, петрушка, другие свежие овощи, картофель, горох, грибы сушеные, фасоль, чечевица, другие сушеные овощи, капуста квашенная и маринованная, огурцы соленые и маринованные, консервы закусочные, обеденные, овощи натуральные, консервированные, маринованные, зеленый горошек консервированный, кукуруза консервированная, грибы соленые и маринованные, овощная кулинария (готовые блюда, салаты из овощей), картофельные чипсы, сухое картофельное пюре, овощи натуральные замороженные, оливки консервированные, другие консервированные и переработанные овощи.
Сахар, джем, мед, шоколад и кондитерские изделия
сахар-песок, заменители сахара, сахар-рафинад, варенье, джем, мед, ирис, карамель, конфеты глазированные шоколадом, конфеты неглазированные шоколадом, шоколадные батончики, жевательная резинка, зефир, шоколад, мармелад, халва, шоколадный крем, восточные сладости, другие сладости, мороженое, щербет.
Продукты питания, не отнесенные к другим категориям
перец красный молотый, перец черный молотый, другие пряности, соль; майонез, дрожжи; готовые приправы и соусы, уксус, уксусная эссенция, гомогенизированные смеси для детского и диетического питания, томатный кетчуп, сухие бульоны, сухой кисель, сода пищевая и разрыхлители, томатная паста, концентраты супов, прочие продукты.
Безалкогольные напитки
кофе растворимый, кофе в зернах, молотый, чай черный байховый, чай зеленый, другие виды чая, какао-порошок, полуфабрикаты для изготовления напитков на основе какао, вода минеральная, вода питьевая, напитки негазированные, напитки газированные, квас и другие безалкогольные напитки, концентраты напитков, соки фруктовые, соки овощные.
Спиртные напитки
водка, настойки горькие крепкие, коньяки ординарные марочные, другие крепкие спиртные напитки, вина виноградные, столовые сухие, вина виноградные крепленые, шампанское, игристые вина; пиво с содержанием алкоголя, безалкогольное пиво.
Табачные изделия
сигареты с фильтром, сигареты без фильтра.
Приложение 2
к статистической форме
общегосударственного
статистического наблюдения
"Дневник учета
ежедневных расходов"
(индекс D 003, периодичность
квартальная)
ПРИМЕР ЗАПОЛНЕНИЯ ДНЕВНИКА
1.Вводная часть

1.1 Дүйсенбі "20" мамыр 2020 жыл
(интервьюер белгілейді)
1.2 Осы күні қатысқан адамдар саны
1.3 Толтырылмаусебептерінің коды (интервьюер белгілейді)
1.4 Айтыңызшы, қатысқан адамдар санына қатысты бұл күн әдеттегідей болды ма? 2
(ерекше күн – салтанатты және салт-жора іс-шараларын жүргізу)
Иә -
Жоқ - 2
2. Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу
Осы кестеге бір күн ішінде сатып алынған алкогольді қосқанда тамақ өнімдері, темекі бұйымдары және сусындарды жазыңыз. Сіз қайта сатуға (қосымша өңдемей-ақ) немесе кейін сату үшін қайта өндеуге пайдаланатын азық-түлік өнімдерін сатып алуды қоспаңыз.
Осы кестеге қарызға (жалақыға) алынған және сыйлық үшін сатып алынған, заттай нысандағы еңбекақы түрінде алынған азық-түлік өнімдерін жазуды ұмытпаңыз.
Кодтар
(интер-вьюер толты-рады)
Азық-түлік өнімдерінің атауы
Сатып алу мақсаты:2
1 – жеке тұтыну;
2 – сыйлық;
3 – қайта өңдеу;
9- басқасы
Сатып алу орны: 2
1 – дүкен;
2 –супермаркет; гипермаркет;
3 – азық-түлік базары;
4 – интернет желісі;
9- басқасы
Саны

1.1 Понедельник "20" мая 2020 года
(проставляется интервьюером)
1.2 Количество лиц, присутствовавших в этот день
1.3 Код причин не заполнения(проставляется интервьюером)
1.4 Скажите,был ли этот день обычным в отношении количества присутствовавших лиц?2 (необычный день – проведение торжественных и ритуальных мероприятий)
Да -
Нет - 2
2. Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий
В данной таблице запишите все купленные за день продукты питания, табачные изделия и напитки, включая алкогольные. Не включайте покупку тех продуктов питания, которые Вы приобрели для перепродажи (без дополнительной обработки) или будете использовать для переработки с последующей продажей.
Не забудьте включить в эту таблицу продукты, полученные в виде оплаты труда в натуральной форме, купленные в долг (под зарплату) и приобретенные для подарка.
Коды (запол-няютсяинтер-вьюе-ром)
Наименование продуктов
Цель покупки:2
1 – личное
потребление;
2 – подарок;
3 – переработка;
9 - другое
Место покупки:2
1 – магазин;
2 – супермаркеты, гипермаркеты;
3 – продовольственный рынок;
4 – сеть интернет;
9 - другое
Количество

1. нан -тоқашөнімдері,ұн, жарма;
2. кондитерлік өнімдер, тұшпаралар, бүкпелер;
3. барлық ет және балық өнімдері;
4. сүт, кілегей, айран және басқа да қышқыл сүт сусындарын қоспағанда барлық сүт өнімдері;
5. жемістер, көкөністер;
6. тосап, бал, кәмпиттер;
7. тұз, дәмдеуіштер;
8. кофе, шай, какао.
Жұмыртқа ғана данамен жазылады.
Литрмен жазылатындар:
1. сүт, айран және басқа да қышқыл сүт сусындары;
2. өсімдік майы;

1. хлебобулочные изделия, мука, крупы;
2. кондитерские изделия, пельмени, пирожки;
3. все мясные и рыбные продукты;
4. все молочные продукты, за исключением молока, сливок, кефира и других кисломолочных напитков;
5. фрукты, овощи;
6. варенье, мед, конфеты;
7. соль, специи;
8. кофе, чай, какао.
В штуках записываются только яйца.
В литрах записываются:
1. молоко, кефир и другие кисломолочные напитки;
2. масло растительное;

3. алкогольдіжәне алкогольсіз сусындар.
Қораппен тек шылымдар ғана жазылады.
3. Қоғамдық тамақтандыру
Осы кестедегі 1-баған бойынша асхана, буфет, мейрамхана, дәмханаларда таңғы, түскі немесе кешкі астарға, оқушылардың, студенттердің тамағына, Сіздің үйіңізге немесе жұмысыңызға жеткізіліп берілген тамақтарға кеткен барлық шығыстарды жазыңыз. 2-бағанда өлшем бірлік ретінде порция, яғни бір адамға бір рет қабылдау үшін есептелген тағам және сусынның белгілі бір мөлшері анықталды.
"Басқасы" жолына көшеден сатып алынған тамақтарға кеткен шығыстар жазылады (бүкпелер, сэндвичтер және сол сияқтылар)
Қоғамдықтамақтандыру түрлерінің атауы
Алынуы:2
1 – сатып алу;
2 – сыйлық
Сыйлыққа алынған болса, порция санын көрсетіңіз (бірлік)
Құны
(теңге)
А
1
2
3
Мейрамханалар, дәмхана және ұқсас мекемелер
2

3. алкогольные и безалкогольные напитки.
В пачках записываются только сигареты.
3. Общественное питание
В данной таблице по графе 1 запишите все расходы на завтрак, обед или ужин в ресторанах, кафе, столовых, буфетах, расходы на питание для школьников, студентов, пищу, доставленную Вам на дом или на работу. В графе 2 единицей измерения выступает порция, что означет определенный объем пищи и питья, рассчитанный на разовый прием для одного человека.
В строку "Другое" записываются расходы на продукты, купленные на улице (пирожки, сэндвичи и тому подобное)
Наименование видов общественного питания
Получение:2
1 – покупка;
2 – подарок
Если получено в подарок, укажите количество порций (единиц)
Стоимость
(тенге)
А
1
2
3
Рестораны, кафе и аналогичные заведения
2

2300
Бензин АИ-95, АИ-96
1 2
Бензин АИ-98
1 2
Дизельдік отын
1 2
Автомобильге арналған газ отыны
1 2
Мазут
1 2
Керосин
1 2
Отынның басқа түрлері және майлайтын заттар
1 2
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы
Индексі
D 004
тоқсандық
есепті кезең
тоқсан
жыл
Респонденттер тобы – үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 20-күніне (қоса алғанда) дейін
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
_________________________________________
2. ӘАОЖ1 бойынша елді мекеннің коды
3. Елді мекен типінің коды (1 – қала, 2 – ауыл)
4. Үй шаруашылығының коды
5. Интервьюер коды
Ескертпе:
ӘАОЖ – 1ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
Құрметті респондент, Сізден Журналды толтыру кезінде интервьюердің көмегін және қоса берілген нұсқаулықты басшылыққа алуыңызды сұраймыз!
1. Шығыстар

2300
Бензин АИ-95, АИ-96
1 2
Бензин АИ-98
1 2
Дизельное топливо
1 2
Газ для автомобилей
1 2
Мазут
1 2
Керосин
1 2
Прочие виды топлива и смазочных материалов
1 2
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
Приложение 7
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств
Индекс
D 004
квартальная отчетный период
квартал
год
Круг респондентов – домашние хозяйства
Срок представления – до 20 числа (включительно) послеотчетного периода
1. Наименование территории (населенного пункта)
________________________________________________
2. Код населенного пункта по КАТО1
3. Код типа населенного пункта (1 – город, 2 – село)
4. Код домашнего хозяйства
5. Код интервьюера
Примечание:
КАТО – 1Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Уважаемый респондент, при заполнении Журнала просим Вас руководствоваться напутствиями интервьюера и приложенной инструкцией!
1. Расходы

1.2 Тоқсан ішінде қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Тұрғын үй қызметтері, су, электр энергиясы, газ және отынның басқа да түрлері
Электр энергиясы
Орталықтан жылыту
Ыстық су
Суық су
Су бұру
Қоқыс шығару
Лифт
Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ
Сұйытылған газ (баллондағы)
Домофон
Бейнебақылау
Тұрғын үйді күтіп ұстауға жұмсалған төлем
Абаттандырылған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Абаттандырылмаған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Тұрғын жайларды жылытуға арналған сұйық отын
Тұрғын жайларға жарық беруге арналған сұйық отын
Тас көмір
Ағаш
Шымтезек
Қатты отынның өзге де түрлері
Байланыс
Почта қызметтері
Курьерлік қызметтер
Телефон үшін абоненттік төлем
Қалааралық қоңырау шалу (республика ішінде)
Халықаралық қоңырау шалу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Интернет желісіне шығу үшін абоненттік төлем
Мобильді интернет үшін абоненттік төлем
Ұялы байланыс қызметтері
Кабельдік телевизия қызметтері
Жер серігі телевизиясы қызметтері
Телефонды орнату
Білім беру
Мектепке дейінгі және бастауыш білім беру
Х
Х
Х
Х
мектепке дейінгі балалар мекемелерінің қызметтері
балаларды дамыту орталықтарының қызметтері
Бастауыш білім үшін төлем
Жалпы орта
Мектеп пәндері бойынша білім беру орталықтарының қызметтері
Кәсіптік орта
Жоғары білім
Студенттерге (оқушыларға) арналған тұрғын үйді жалға алу төлемі
Оқушылар үшін бейресми шығыстар
Студенттер үшін бейресми шығыстар
Ересектерге арналған білім
Денсаулық сақтау
Амбулаториядағы дәрігер-мамандардың қызметі
Дәрігерге алғашқы қаралу
Стоматологиялық қызметтер
Медициналық зертханалар мен рентген кабинеттерінің қызметтері
Медбикелер мен акушердің медициналық қызметтері
Мамандандырылған парамедициналық қызметтер
Санаторийлер қызметтері
Стационарлардағы жалпы бейіндегі дәрігерлердің қызметі
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Оңалту орталықтарының қызметі
Күндізгі стационарда емдеу
Стационарлардағы дәрігер-мамандардың қызметі
Денсаулық сақтауға арналған бейресми шығыстар
Көлік
Поезд
Темір жол көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Темір жол көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Қалалық автобуспен жол жүру
Автобус көлігімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Автобус көлігімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Таксимен жол жүру
Алыс қашықтыққа қатынайтын жолаушылардың автомобиль көлігі
Ұшақ
Студенттер үшін әуе билеттерінің шығысы
Жолаушылардың теңіз және ішкі су көлігі
Жиһаздарды, жүктерді тасымалдау
Трамвай, троллейбус
Метро
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге оқушылардың жолақысы
Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге студенттердің жолақысы
Демалыс және мәдениет
Теле- және радиоаппаратураларды жөндеу
Техникалық қызмет көрсету және ақпаратты өндеуге арналған жамбықтарды жөндеу
Фотосуреттер дайындау
Фотосуреттердi басып шығару
DVD дисктерді жалға алу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
А
1
2
3
4
Спорт кешендерінің қызметтері
Ойын-сауық парктері
Кинотеатрлардың қызметтері
Театрлардың қызметтері
Концерттік залдардың қызметтері
Цирк қызметтері
Музейлер және көрмелер қызметтері
Ойын-сауық, салтанат іс шараларын ұйымдастыру бойынша қызметтер
Ойын автоматтарының қызметтері
Кешенді демалыстарды ұйымдастыру
Үй жануарларын күтіп ұстау қызметтері
Үй жануарларын емдеу бойынша қызметтер
Мектептен тыс сабақтар
Музыка үйрену бойынша сабақтар
Кітапханалар қызметтері
Демалыс және спортқа арналған жабдықтарды және құралдарды жалға беру
Бильярд
Бассейндер қызметтері (абонемент)
Демалыс және спорттық іс-шаралар саласындағы өзге де қызметтер
Жеке және өзге де қызметтер
Тігу
Киімдерді жуу және өңдеу
Химиялық тазалау және бояу
Киімдерді жөндеу
Киімдерді жалға беру
Аяқкиімдерді жөндеу және жалға беру
Аяқ киімдерді тігу
Жиһаздарды жөндеу
Шығыстар түрлерінің атауы
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Тоңазытқыштарды жөндеу
Кір жуатын машиналарды жөндеу
Өзге де тұрмыстық жабдықтарды жөндеу
Сағат жөндеу
Тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қызметтер
Пластикалық терезелерді орнату
Металл есіктерді, торларды орнату
Санауыштарды орнату
Кілттер жасау
Домофон кілттерін жасау
Жеке көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автотұрақты жалға алу, парковка
Құқықтық қызметтер
Бланктер мен құжаттарды көшіру
Ерлердің шашын қию
Әйелдердің шашын қию
Өзге де шаштараздар мен сұлулық салондарының қызметтері
Сауналар
СПА салондарға бару
Моншаға бару (жалпыға ортақ зал)
Мейрамханалар, дәмханалар және осыған ұқсас орындар
Қонақүйлік қызметтер
Репетиторлардың қызметтері
Автомобиль жүргізуді үйрету сабағы
Келетiн күтушiлер қызметтері
Үй қызметшiлердiң қызметi
Сантехник қызметтері
Есік құлпын ауыстыру
Электриктің қызметері
Өзге де үй қызметттері
Салт-жора қызметтері
Басқа да қызмет түрлері
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
Х
Х
Х

1.2 Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Жилищные услуги, вода, электроэнергия, газ и другие виды топлива
Электроэнергия
Центральное отопление
Горячая вода
Холодная вода
Водоотведение
Вывоз мусора
Лифт
Газ, транспортируемый по распределительным сетям
Газ сжиженный (в баллонах)
Домофон
Видеонаблюдение
Оплата за содержание жилища
Арендная плата за благоустроенное жилье
Арендная плата за неблагоустроенное жилье
Жидкое топливо для отопления жилых помещений
Жидкое топливо для освещения жилых помещений
Уголь каменный
Дрова
Торф
Прочие виды твердого топлива
Связь
Почтовые услуги
Курьерские услуги
Абонентская плата за телефон
Междугородний звонок (внутри республики)
Международный звонок
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Абонентская плата за доступ к сети Интернет
Абонентская плата за мобильный Интернет
Услуги сотовой связи
Услуги кабельного телевидения
Услуги спутникового телевидения
Установка телефона
Образование
Дошкольное и начальное образование
Х
Х
Х
Х
услуги детских дошкольных учреждений
услуги детских центров развития
Плата за начальное образование
Общее среднее
Услуги образовательных центров по школьным предметам
Профессиональное среднее
Высшее образование
Плата за наем жилья для студентов (учащихся)
Неформальные расходы для школьников
Неформальные расходы для студентов
Образование для взрослых
Здравоохранение
Услуги врачей-специалистов в амбулаториях
Первичный прием к врачу
Стоматологические услуги
Услуги медицинских лабораторий и рентгеновских кабинетов
Услуги медицинских сестер и акушерок
Специализированные парамедицинские услуги
Услуги санаториев
Услуги врачей общего профиля в стационарах
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Услуги реабилитационных центров
Лечение в дневном стационаре
Услуги врачей-специалистов в стационарах
Неформальные расходы на здравоохранение
Транспорт
Поезд
Проезд для школьников железнодорожным транспортом
Проезд для студентов железнодорожным транспортом
Проезд городским автобусом
Проезд для школьников автобусным транспортом
Проезд для студентов автобусным транспортом
Проезд в такси
Автомобильный пассажирский транспорт на дальние расстояния
Самолет
Расходы на авиабилет для студентов
Морской и внутренний водный пассажирский транспорт
Перевозка мебели, грузов
Трамвай, троллейбус
Метро
Проезд для школьников другими видами транспорта
Проезд для студентов другими видами транспорта
Отдых и культура
Ремонт теле-и радиоаппаратуры
Техническое обслуживание и ремонт оборудования для обработки информации
Изготовления фотографий
Печать фотографий
Прокат DVD дисков
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Услуги спортивных комплексов
Парки развлечений
Услуги кинотеатров
Услуги театров
Услуги концертных залов
Услуги цирков
Услуги музеев и выставок
Услуги по организации развлекательных мероприятий, торжеств
Услуги игровых автоматов
Организация комплексного отдыха
Услуги по уходу за домашними животными
Услуги по лечению домашних животных
Внешкольные занятия
Занятия по обучению музыке
Услуги библиотек
Прокат оборудования и принадлежностей для спорта и отдыха
Бильярд
Услуги бассейнов (абонемент)
Прочие услуги в области отдыха и спортивных мероприятий
Индивидуальные и прочие услуги
Пошив
Стирка и обработка белья
Химчистка и крашение
Ремонт одежды
Прокат одежды
Ремонт и прокат обуви
Ремонт мебели
Ремонт холодильников
Ремонт стиральных машин
Наименование видов расходов
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
А
1
2
3
4
Прочий ремонт бытовых приборов
Ремонт часов
Услуги по обслуживанию и ремонту жилых помещений
Установка пластиковых окон
Установка металлических дверей, решеток
Установка счетчиков
Изготовление ключей
Изготовление домофонных ключей
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Аренда автостоянок, парковка
Правовые услуги
Копирование документов
Стрижка мужская
Стрижкаженская
Прочие услуги парикмахерских и салонов красоты
Cауны
Посещение СПА салонов
Посещение бани (общий зал)
Рестораны, кафе и аналогичные заведения
Гостиничное обслуживание
Услуги репетиторов
Уроки вождения автомобилей
Услуги приходящих нянь
Услуги домработниц
Услуги сантехника
Замена дверного замка
Услуги электрика
Ритуальные услуги
Другие виды услуг
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
Х
Х
Х

3. Табыстар, теңге
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Жалдану бойынша жұмыстан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жалдамалы емес жұмыстан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы өнімінен түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Жасы бойынша зейнетақы
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Стипендиялар
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Атаулы әлеуметтік көмек
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Тұрғын үй көмегі
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Арнайы мемлекеттік жәрдемақы
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Мемлекет беретін трансферттің басқа да түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Материалдық көмек ақшалай түрде
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
1
Заттай түрде материалдық көмек (азық-түлiк емес тауарлар)
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Өзге де трансферттер
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Алименттер
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Табыстардың түрлері
Үй шаруашылығы мүшесінің нөмірі
А
Жекеменшіктен түсетін табыс (дивидендтер, табыстар бойынша пайыздар, гонорарлар)
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Тұрғын үйді жалға беруден түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беруден түсетін табыс
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Өзге де ақшалай түсімдер
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
Дотациялар мен жеңілдіктер
1 ай
2 ай
3 ай
тоқсан бойынша
(интервьюер толтырады)
4. Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін, тауарларын өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету
Осы бөлім басқа үй шаруашылықтарына тауарлар өндіретін және (немесе) қызмет көрсететін мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылығы малдары бар, жер учаскесіне (учаскелеріне) қол жеткізе алатын үй шаруашылықтарына арналған.

3. Доходы, тенге
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Доход от работы по найму
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от работы не по найму
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
из него:
доход от продажи сельскохозяйственной продукции
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Пенсии по возрасту
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Стипендии
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Адресная социальная помощь
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Жилищная помощь
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Государственные пособия семьям, имеющим детей
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Государственное социальное пособие
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Специальное государственное пособие
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Другие виды трансфертов от государства
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Социальные трансферты в натуральной форме
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Материальная помощь в денежной форме
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Материальная помощь в натуральной форме (непродовольственные товары)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Прочие трансферты
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Алименты
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от продажи недвижимости
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от продажи личного и домашнего имущества
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Виды доходов
Номер члена домашнего хозяйства
А
1
Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от сдачи в аренду жилья
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Доход от сдачи в аренду земли, сельскохозяйственной техники
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Прочие денежные поступления
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Дотации и льготы
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
4. Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг
Данный раздел предназначен для домашних хозяйств, имеющих доступ к земельному участку (участкам), содержащих скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных животных, производящих товары и (или) предоставляющих услуги другим домашним хозяйствам

4.10 Сіз осы тоқсанда өзіңіздің барлық малдарыңыздан қандай да бір өнім алдыңыз ба?
Иә– 1 → 4.11
Жоқ– 2 → 4.12
4.11 Сіз тоқсан ішінде қандай өнім алдыңыз? (килограммен: сиыр еті, жылқы еті, шошқа еті, құс еті, қой еті, еттің өзге де түрлері мен қосымша ет, жүн, түбіт, бал; данамен: жұмыртқа, тері; литрмен: жаңа сауылған сүт)
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Өнімнің
атауы
Өлшем бірлігі
Тоқсан ішінде қанша өнім жинадыңыз?
Оның ішінде:
Ағымдағы тоқсанда өндірілген өнімнің сатылуы
(теңге)
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы (теңге)
үй шаруашылықтта тұтынды
сыйлады
қайта өңделді
сатылды
шығын болды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
4.12 Сіздің үй шаруашылығыңыз өндірген өнімнің құны қанша, теңге? (азық-түлік тауарлары: мал майы, сүт өнімдері, ірімшік және сүзбе, нан, тоқаш және ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдер, шұжықтар, ет өнімдері, өсімдік майы, жүзімнен және басқа да жемістерден дайындалған шарап, консервіленген жемістер мен жидектер, консервіленген немесе қайта өңделген көкөністер, тосап, джем және повидло, ұн, жармалар, басқа да азық-түліктер; тоқыма және тігін бұйымдары; сүрек және сүректен жасалған бұйымдар; құрылыс материалдары; өзге де азық-түлік емес тауарлар)
Кодтар
(интервьюер толтырады)
Өнімнің атауы
Өндірілген өнімнің құны
Оның ішінде сатылғаны
Бұрын өндірілген өнімнің сатылуы
Өнім өндіруге кеткен шығынды
бағалап көріңізші
А
Б
1
2
3
4
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
4.13 Сіздің үй шаруашылығыңыз көрсеткен қызметтен Сізге қанша ақша түсті, теңге?
Қызмет түрлері
1 ай
2 ай
3 ай
Тоқсан бойынша (интервьюер толтырады)
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
сома
қызмет көрсетуге шығын кеткен бағалап көріңізші
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Көлік қызметі
Құрылыс, жөндеу-құрылыс қызметтері
Сауда
Киім мен аяқ киім тігу және оны жөндеу
Фотосуреттер дайындау
Шаштараздар мен сұлулық салондары
Жеке қызметтің басқа түрлері
Тұрмыс құралдары мен метал бұйымдарын жөндеу
Білім беру саласындағы қызметтер
Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер
Тұрғын үйді жалға беру
Жерлерді, ауыл шаруашылығы техникаларын жалға беру
Жеке көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Өзге де қызметтер
Бақылау сомасы (интервьюер толтырады)
5. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Сізге көрсеткен ынтымақтастығыңыз бен көмегіңіз үшін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы алғыс білдіреді!
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
8-қосымша
"Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D 004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

4.10 Получали ли Вы какую-либо продукцию от всех Ваших животных в текущем квартале?
Да - 1 → 4.11
Нет - 2 → 4.12
4.11 Какую продукцию Вы получили за квартал? (в килограммах: говядина, конина, свинина, птица, баранина, прочие виды мяса и субпродукты, шерсть, пух, мед; в штуках: яйца, шкуры; в литрах: молоко свежее)
Коды
(заполняется интервьюером)
Наименование
продукции
Единица измерения
Сколько
получили продукции за квартал?
Из нее:
Продано продукции, произведенной в текущем квартале (тенге)
Продано продукции, произведенной ранее (тенге)
потребили в домашнем хозяйстве
подарили
переработали
продали
потери
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
4.12 Какова стоимость продукции, произведенной Вашим домашним хозяйством, тенге? (продукты питания: масло животное, молочные продукты, сыр и творог, хлеб, булочные и мучные кондитерские изделия, колбасы, изделия из мяса, масло растительное, вино из винограда и других плодов, фрукты и ягоды консервированные, овощи консервированные или переработанные, варенье, джем и повидло, мука, крупы, другие продукты; текстильные и швейные изделия; древесина и изделия из древесины; строительные материалы; прочие непродовольственные товары)
Коды (заполняется интервьюером)
Наименование продукции
Стоимость произведенной продукции
Из нее продано на сумму
Продано продукции, произведенной ранее
Оцените, пожалуйста, затраты на производство продукции
А
Б
1
2
3
4
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал (заполняется интервьюером)
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
4.13 Сколько денег Вы выручили за оказанные Вашим домашним хозяйством услуги, тенге?
Виды услуг
1 месяц
2 месяц
3 месяц
За квартал
(заполняется интервьюером)
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
сумма
оцените, пожалуйста, затраты для оказания услуг
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Услуги транспорта
Строительные, ремонтно-строительные услуги
Торговля
Пошив одежды, обуви и ее ремонт
Изготовление фотографий
Парикмахерские и салоны красоты
Другие виды индивидуальных услуг
Ремонт бытовых приборов и металлоизделий
Услуги в области образования
Услуги в области здравоохранения
Сдача в аренду жилья
Сдача в аренду земли, сельскохозяйственной техники
Техническое обслуживание и ремонт личных транспортных средств
Прочие услуги
Контрольная сумма (заполняется интервьюером)
5. Укажите время,затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан выражает благодарность за сотрудничество и помощь!
Приложение 8 к приказу
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию и
реформам
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная)

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы "Үй шаруашылықтарының тоқсан сайынғы табыстары мен шығыстарын есепке алу журналы" (индексі D004, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – Нұсқаулық) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. Бұл статистикалық байқау тоқсан ішіндегі үй шаруашылықтарының шығыстары мен табыстарын есепке алуға арналған.
Статистикалық байқауға тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады.
Журналды үй шаруашылығының иесі немесе шаруашылықты жүргізумен көбірек айналысатын және отбасы мүшелерінің шығыстары мен табыстары туралы білетін үй шаруашылығының мүшесі толтырады. Бұл ретте, Журналды жүргізуге "Күн сайынғы шығыстарды есепке алу күнделігі" (индексі D 003, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – D 003 нысаны) жүргізген немесе жүргізетін адам жауапты болуы керек екені ескеріледі.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған адамдар жоқ болған жағдайда (зейнеткерлердің үй шаруашылықтары немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектігі бар тұлғалар, студенттер және тағы басқа бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
Тиісті жауап нұсқасы таңдалады, қажет жағдайда цифрлар, жауап нұсқасының коды және (немесе) мәтін енгізіледі. Жауаптың қате коды таңдалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет (толтыру кезіндегі анықталған қатені респондент сызып тастауы және дұрыс жауабын қасына жазуы қажет).
"Бақылау сомасы" жолын интервьюер толтырады, барлық жолдар бойынша қорытынды сома қойылады.
"Кодтар" бағанында кодтауды интервьюер жүзеге асырады.
4. Журналдың титулдық парағын интервьюер толтырады. "Аумақтың атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі.
5. "Тоқсан ішінде азық-түлік емес тауарларға жұмсалған шығыстар, теңге" 1-бөлімнің 1.1-кіші бөлімі келтірілген тауар топтары бойынша шығыстарды тұрақты түрде өндірілген күндері жазуға арналған. Жазбалар толық болуы қажет, себебі әрбір тауар алдағы уақытта кодтауға жатады. Киімдер мен аяқ киімдерді сатып алуды жазу барысында олардың кімге сатып алынғанын (ер, әйел, қыз, ұл) көрсету. Мысалы, "әйелдерге арналған туфли", "ұлыма спортқа арналған костюм" және тағы басқа. Егер сыйлыққа алынған болса, сатып алу мақсаты "сыйлық" деп таңдалады.
"Кодтар" А-бағаны www.stat.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан Мақсаттар бойынша жеке тұтыну жіктеуішіне Тауар айқындамаларының анықтамалығына сәйкес тауарларды кодтауға арналған.
"Сатып алу мақсаты" 1-бағанында ұсынылған жауап нұсқаларының біреуін таңдау керек. "Басқа" нұсқасына салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.
"Сатып алу мақсаты" 1-бағанында ұсынылған жауап нұсқаларының біреуін таңдау керек. "Басқа" нұсқасына салтанатты және салт-жоралық шараларды өткізумен байланысты сатып алулар және жоғарыда аталмаған өзге де мақсаттар жатады.

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Журнал учета ежеквартальных расходов и доходов домашних хозяйств" (индекс D 004, периодичность квартальная) (далее – Журнал).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Данное статистическое наблюдение предназначено для учета расходов и доходов домашних хозяйств в течение квартала.
Статистическому наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения.
Журнал заполняется главой домашнего хозяйства, либо тем членом домашнего хозяйства, кто больше всех занимается ведением хозяйства и знает о расходах и доходах других членов семьи. При этом учитыватся, чтобы ответственным за ведение Журнала был тот человек, который вел или будет вести статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Дневник учета ежедневных расходов" (индекс D 003, периодичность квартальная)(далее – форма D 003).
Главой домашнего хозяйства выступает занятый член домашнего хозяйства трудоспособного возраста. В случае отсутствия в домашнем хозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домашних хозяйств пенсионеров или имеющих в составе пенсионеров, лиц с инвалидностью, студентов и так далее), глава домашнего хозяйства определяется самостоятельно членами домашнего хозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
Выбирается соответствующий вариант ответа, при необходимости вводятся цифры, код варианта ответа и (или)текст. В случае выбора неправильного кода ответа, надо его зачеркнуть и отметить правильный ответ (выявленную ошибку при заполнении, респондент зачеркивает и вписывает правильный ответ рядом).
Строка "Контрольная сумма" заполняется интервьюером, проставляется итоговая сумма по всем строкам.
В графе "Коды" кодирование осуществляется интервьюером.
4. Титульный лист Журнала заполняется интервьюером. В пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
5. Подраздел 1.1 раздела 1 "Расходы на непродовольственные товары за квартал, тенге" предназначен для записи расходов по приведенным группам товаров регулярно в те дни, когда они были произведены. Записи ведутся детально,так как каждый товар подлежит дальнейшему кодированию. При записи покупки одежды и обуви указывать для кого они были куплены (мужчина, женщина, девочка, мальчик). Например, "туфли", "костюм спортивный для сына" и так далее. В случае приобретения в подарок отмечается цель покупки "подарок".
Графа А"Коды" предназначена для кодирования товаров в соответствии со Справочником товарных позиций к классификатору индивидуального потребления по целям, размещенным на интернет-ресурсеwww.stat.gov.kz.
В графе 1 "Цель покупки" выбирается один из предложенных вариантов ответа. К варианту "другое" относятся покупки, связанные с проведением торжественных и ритуальных мероприятий и на другие, не перечисленные цели.

"Сатып алу орны" деген 2-бағанды толтыру кезінде "1-дүкен" кодына азық-түлік дүкендерінен, шағын маркеттерден, павильондар мен дүңгіршектерден сатып алынған тамақ өнімдері жатады.
"2–супермаркет, гипермаркет" кодына супермаркеттер мен гипермаркеттерден сатып алынған тамақ өнімдері жатады. "3 – азық-түлік базары" кодына азық-түлік базарларынан сатып алынған азық-түлік өнімдері жатады.
"4 – интернет желісі" кодына интернет желісі арқылы (браузер немесе мобильді қосымша арқылы) сатушының сайтында (Mechta.kz, Flip.kz, Magnum.kz және тағы басқа интернет-ресурстарда) тауарды немесе қызметті сатып алуға тапсырысты орналастыру арқылы немесе электрондық платформада (AliExpress.com, Wildberries.ru, Ozon.ru, Olx.kz, Kaspi.kz және тағы басқа электрондық платформаларда) төлем тәсіліне (қолма-қол ақшамен немесе картамен) және жеткізу тәсіліне қарамастан (курьерлік, өзін-өзі тасымалдау немесе пошта арқылы) сатып алынған азық-түлік өнімдері жатады.
"9–басқа" кодына басқа сауда орындарында, мысалы, фирмада немесе жеке тұлғада сатып алынған сатып алулар жатады.
3, 4 және 5-бағандарда сәйкесінше сатып алу кезеңінде (1 ай, 2 ай, 3 ай) сатып алу құны бүтін сандарда көрсетіледі.
"Тоқсан бойынша" 6-бағаны 3, 4 және 5-бағандардағы барлық шығыс сомасының қорытындылары бойынша интервьюердің толтыруына арналған.
"Тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсетуге арналған материалдар" тауарлар тобы бойынша тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша ұсақ жұмыстары үшін материалдарды сатып алу ескеріледі. Күрделі жөндеумен байланысты материалдарды сатып алуға шығыстар Журналда есепке алынбайды.
"Демалыс, спорт, бақша өсіру және үй жануарлары" тауар тобы бойынша малдан басқа үй жағдайында ұсталатын үй жануарларын сатып алулар (иттерді, мысықтарды, құстарды, балықтарды); оларды ұстауға арналған заттар (иттерге арналған қарғыбаулар, тұмылдырықтар, балықтарға арналған аквариумдер, мысықтарға арналған себеттер, ыдыстар), жем, ветеринариялық препараттар есепке алынады.
"Басқа санаттарға жатпайтын жеке күтім заттары" тауар тобында ең бастысы күрделі қаржы жұмсау (капитал жинау) мақсатында сатып алу үшін материалдар мен тастардан жасалынған зергерлік бұйымдарға шығыстар ескерілмейді.
6. "Тоқсан ішінде қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге" 1-бөлімнің 1.2-кіші бөлімі тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді төлеуге және үй шаруашылығының иелігіне жататын барлық тұрғын үй-жайлар үшін отын сатып алуға шығыстарды (саяжайды қоса алғанда); білім алу; денсаулық сақтау; көлік; демалыс; мәдениет; жеке қызметтерге жұмсалған шығыстарды; өзге де қаржы шығыстары; тоқсан ішіндегі қарыз қаражаты бойынша шығыстарды жазуға арналған.
"Тұрғын үй қызметтері, су, электр энергиясы, газ және отынның басқа да түрлері" шығыстар тобында 1.2-кіші бөлімінің "Су бұру" жолы бойынша ассенизаторлық машиналар қызметтері де ескеріледі.
Үй шаруашылығының орталықтан жылытуға қосылған үйі және ағаш отындармен жылытылатын саяжайы болған жағдайда, "Орталықтан жылыту" және "Ағаш отын" жолын толтыру қажет.
Жылыту жылу электр станциясы немесе қазандықтар көмегімен жүзеге асырылған жағдайда, үй орталықтан жылытумен жабдықталған болып саналады.
"Тарату желілері бойынша тасымалданатын газ" жолына газ құрал-жабдығына техникалық қызмет көрсету үшін ақы қосылады.
"Сұйытылған газ үшін төлем" жолында баллондардағы газды сатып алуға жұмсалған шығыстары жазылады.
"Домофон" жолында домофон орнатуға да жұмсалған төлемдер енгізіледі.
Тұрғын үй коммуналдық қызметтерге төлемді жалдау ақысына қосқан жағдайда, бұл сома "Абаттандырылған тұрғын үйді жалға алу төлемі" және "Абаттандырылмаған тұрғын үйді жалға алу төлемі" жолында есепке алынады және де басқа жолдарда көрсетілмейді.
"Тұрғын үйді күтіп ұстауға жұмсалған төлем" жолында МИБ (Мүлік иелерінің бірлестігі) қызмет көрсетулеріне тұрақты төлемдер, жалпы есептегіштерге техникалық қызмет көрсетуге төлем, консьерж қызметтері, үйді қорғау мен бейнебақылау қамтылады.
"Байланыс" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Пошта қызметтері" жолында барлық пошта қызметтерінің түрлері есепке алынады: пошта маркаларын сатып алуды қоса алғанда, сәлем-сауқат, бандерольдар, хаттар, ақша аударымдары жіберу, курьерлік қызметтер және басқа да қызметтер.
"Телефонға абоненттік төлем" жолына телефонмен сөйлесулерге мерзімдік төлемдер де және телефон желісін жөндеуге шығыстар да кіреді.
"Қалааралық байланыс (республика ішінде)" жолдарына сонымен қатар байланыс бөлімшелерінен сөйлесулеріне ақы төлеу де қосылады.
"Ұялы байланыс қызметтері" жолында ұялы байланыс қызметтері үшін барлық төлемдер және бір жолғы карталарды сатып алуға жұмсалған шығыстар қамтылады.
"Кабельдік телевизия қызметтері" жолына кабельдік және сандық теледидарға (ID TV) төлем қосылады. "Жерсеріктік телевидение қызметтері" және "Кабельдік телевидение қызметтері" жолдарында кабельдік телевидениені, жерсеріктік антенналарды орнатуға төлемдер есепке алынады.
"Білім беру" шығыстар тобының 1.2-кіші бөлімінде мектеп пәндері бойынша білім беру орталықтарының қызметтері және мектепке дейінгі балалар мекемелерінің қызметтері үшін төлемдерде балабақшадағы қосымша сабақтарға жұмсалған (мысалы, ағылшын тілін оқу) шығыстар есепке алынады. Мектептен тыс үйірмелер, музыка сабақтары, репетиторлық қызметтерге шығыстар бұл шығыстар тобына кірмейді, себебі оларды есепке алу Журналдың "Жеке және өзге де қызметтерге шығыстар" тобында жүргізіледі.
"Студенттер үшін бейресми шығыстар" және "Оқушылар үшін бейресми шығыстар" жолдарына гүлдер мен сыйлықтар сатып алу шығыстары, мектеп қорына жарналар, мұғалімдерге төлемдер және өзге де біліммен байланысты бейресми шығыстар кіреді.
"Ересектерге арналған білім" жолына шет тілдер, бухгалтерлік есеп, хатшы-референт, компьютерлік курстар оқуына кеткен шығыстар кіреді.

При заполнении графы 2 "Место покупки" к коду "1 – магазин" относятся продукты питания, приобретенные в продуктовых магазинах, минимаркетах, павильонах и киосках.
К коду "2 – супермаркет, гипермаркет" относятся продукты питания, приобретенные в супермаркетах и гипермаркетах. К коду "3 – продовольственный рынок" относятся продукты питания, приобретенные на продовольственных рынках.
К коду "4 – сеть Интернет" относятся продукты питания, приобретенные посредством сети Интернет (через браузер или мобильное приложение) путем размещения заказа на покупку товара или услуги на сайте продавца (Mechta.kz. Flip.kz. Magnum.kz и в других интернет-ресурсах) или на электронной платформе (AliExpress.com,Wildberries.ru, Ozon.ru, Olx.kz, Kaspi.kz и в других электронных платформах) независимо от способа оплаты (наличными или картой) и способа доставки (курьерская, самовывоз или почтой).
К коду "9 – другое" относятся покупки, приобретенные в других местах покупок, например в фирме или у частного лица.
В графах 3, 4 и 5 указывается стоимость покупки в целых числах соответственно в период приобретения (1 месяц, 2 месяц, 3 месяц).
Графа 6 "За квартал" предназначена для заполнения интервьюером по итогам всех сумм расходов по графам 3, 4 и 5.
По группе товаров "Материалы для обслуживания и ремонта жилых помещений" учитывается покупка материалов для мелких работ по обслуживанию и ремонту жилых помещений. Расходы на приобретение материалов в связи с капитальным ремонтом не учитываются в Журнале.
По группе товаров "Другие товары и оборудование для отдыха, спорта, садоводства и домашние животные" учитывается покупка домашних животных (собак, кошек, птиц, рыбок), которые содержатся в домашних условиях, за исключением скота; предметы для их содержания (ошейники, поводки, намордники для собак, аквариумы для рыбок, корзинки, миски для кошек), корм, ветеринарные препараты.
В группе товаров "Предметы личного ухода, не отнесенные к другим категориям" не учитываются расходы на покупку ювелирных изделий, изготовленных из таких камней и материалов, которые приобретены главным образом в целях вложения капитала (накопления капитала).
6. Подраздел 1.2 раздела 1 "Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге" предназначен для записи расходов на оплату жилищно-коммунальных услуг и покупку топлива для всех жилых помещений, находящихся в распоряжении домашнего хозяйства (включая дачи); расходов на услуги образования; здравоохранения; транспорта; отдыха; культуры; индивидуальных; прочих финансовых расходов; заемных средств за квартал.
В подразделе1.2 в группе расходов "Жилищные услуги, вода, электроэнергия, газ и другие виды топлива" по строке "Водоотведение" учитываются и услуги ассенизаторских машин.
В случае наличия у домашнего хозяйства дома, подключенного к центральному отоплению, и дачи, отапливаемой дровами, то заполняются данные и по строке "Центральное отопление", и по строке "Дрова".
Дом считается оснащенным центральным отоплением, когда отопление осуществляется с помощью теплоэлектростанции, либо котельных.
В строку "Газ, транспортируемый по распределительным сетям" включается и плата за техническое обслуживание газового оборудования.
В строку "Оплата засжиженный газ" записываются расходы на покупку газа в баллонах.
В строку "Домофон" включается оплата и за установку домофона.
В случае включения оплаты за жилищно-коммунальные услуги в арендную плату, эта сумма учитывается в строке "Арендная плата за благоустроенное жилье", "Арендная плата за неблагоустроенное жилье"и не указывается в других строках.
По строке "Оплата за содержание жилища" учитываются регулярные платежи за обслуживание ОСИ (Объединения собственников имущества), плата за техническое обслуживание общедомовых счетчиков, услуги консьержа, охрана дома и видеонаблюдение..
В подразделе 1.2 в группе расходов "Связь" по строке "почтовые услуги" учитываются все виды почтовых услуг: отправка посылок, бандеролей, писем, денежных перевода, курьерские услуги, и другие почтовые услуги, включая покупку почтовых марок.
В строку "Абонентская плата за телефон" включаются и повременная плата за телефонные разговоры, и расходы по ремонту телефонной сети.
В строку "Междугородний звонок (внутри республики)" включается, оплата переговоров из отделений связи.
В строку "Услуги сотовой связи" включаются все платежи за услуги сотовой связи, в том числе расходы на покупку разовых карт.
В строку "Услуги кабельного телевидения" включается оплата за кабельное и цифровое телевидение (ID TV). В строках "Услуги кабельного телевидения" и "Услуги спутникового телевидения" учитывается и плата за установку кабельного телевидения, спутниковых антенн.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Образование" в плате за услуги образовательных центров по школьным предметам и детских дошкольных учреждений учитываются расходы на дополнительные занятия в детских садах (например, обучение английскому языку). Расходы на внешкольные кружки, занятия музыкой, репетиторские услуги в данную группу расходов не включаются, так как их учет ведется в группе расходов "Индивидуальные и прочие услуги" Журнала.
В строках "Неформальные расходы для школьников" и "Неформальные расходы для студентов" учитываются расходы на покупку цветов, подарков, взносы в школьный фонд, выплаты преподавателям и прочие неформальные расходы, связанные с образованием.
В строку "Образование для взрослых" включаются расходы за обучение на курсах иностранных языков, бухгалтерского учета, секретарей-референтов, компьютерных и так далее.

Мектепке арналған арқаға асатын сөмкесі мен жолдорбаларын, мектеп киімін, кеңсе тауарларын сатып алу осы шығыстар тобына қосылмайды, өйткені оларды есепке алу Журналдың "Тоқсан ішінде азық-түлік емес тауарларға жұмсалған шығыстар" 1.1-кіші бөлімінде жүргізіледі.
"Денсаулық сақтау" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Амбулаториядағы дәрігер-мамандардың қызметі" жолында дәрігерге алғаш көрінуді қоспағанда, емделумен байланысты көрінулер ескеріледі.
Медициналық зертхана қызметтеріне радиологиялық зерттеулер, ультрадыбыстық зерттеу (УЗО), жалпы қан талдауы, зәрдің жалпы талдауы және тағы басқа зерттеулер кіреді.
Медбикелер мен акушерлердің қызметтеріне қосымша медициналық персоналдардың қызметі, массаж, медициналық медбикелер мен акушерлердің өзге де қызметтері жатады.
"Мамандандырылған парамедициналық қызметтер" жолына инемен емдеу қызметтері, физиотерапевтикалық емдеу, дәстүрлі медицина саласындағы дәрігерлердің қызметі және өзге де парамедициналық қызметтер кіреді.
Стационарлардағы жалпы бейіндегі дәрігерлердің қызметтері тар көлемді мамандардың дағдыларын меңгерген жалпы бейіндегі мамандардың қызметтері кіреді, бұл оларға ең көп тараған ауруларымен науқастарды емдеуге және зерттеуге мүмкіндік береді (емделушінің алғашқы қарауын жүргізетін, ауруханаларда (стационарларда) ауруханаға жатқан науқастарды емдейтін терапевтер, бала дәрігерлері).
Стационарлардағы дәрігер-мамандардың қызметтеріне медицинаның нақты саласында арнайы дайындықтан өткен және осы салада стационарларда (ауруханаларда) жұмыс істейтін тар көлемді мамандардың (отоларинголог, көз дәрігері, хирург сияқты және басқалар) қызметтері кіреді.
"Денсаулық сақтауға бейресми шығыстар" жолында гүлдерді, сыйлықтарды сатып алу шығыстары және өзге де денсаулық сақтаумен байланысты бейресми шығыстар кіреді.
"Көлік" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Жиһаздарды, жүктерді тасымалдау" жолында көлік құралдарының барлық түрлерін жалдауға төлем есептеледі: автомобиль, теміржол, әуе, су, көлік-арба. Бұл жолда қала ішінде және елді мекендерде, олардан тысқары жерде тасымалдауларға шығыстары көрсетіледі.
"Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге оқушылардың жолақысы" және "Көліктердің басқа да түрлерімен жол жүруге студенттердің жолақысы" жолдарында жолаушы көлігіне құрамдастырылған жол жүру құжаттары – жеке көлік құралдарын тасымалдауды қосқанда, шығыстарды олардың арасында бөлу мүмкін болмаған кезде жеке тұлғалардың екі және одан көп көлік түрлерінде жол жүруі және жүкті тасымалдауы ескеріледі. Мысалы, көліктің бірнеше түріне жол жүру билеттері. Бұл жолдар бойынша оқушылар мен студенттерді (үйден оқу орнына дейін және кері) тасымалдау үшін көлік құралын немесе жүргізушіні жалға алу бойынша шығыстар және ат көлігі ескеріледі.
"Демалыс және мәдениет" шығыстар тобы 1.2-кіші бөлімінің "Кешенді демалысты ұйымдастыруға" Түркияға, Қытайға және басқа да елдерге демалуға арналған шығыстар, экскурсияларға және демалыс үйлеріне, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамалар енгізіледі.
Үй жануарларын күтіп ұстау қызметтеріне арнайы шаштараздарда иттерді жуу, қылын қидыру, үй жануарларын баптаумен байланысты, өмір сүруін қамтамасыз ететін және жүніне қарау және үй жануарларының тәнін әшекейлеумен баланысты және жануарларды ұстаумен байланысты басқа қызметтер кіреді.
"Үй жануарларын емдеу бойынша қызметтер" жолы бойынша үй жануарларын емдеу бойынша ветеринарлық емдеу (амбулатордық қабылдауда диагнозды қоюмен және ветеринардың кеңесімен жануарды қарау) қызметтері, ауруға қарсы екпелер қамтылады. Осы жолда малдар үшін ветеринарлық қызметтерге шығыстар есепке алынбайды, себебі аталған шығыстарды есепке алу "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімінде қамтылады.
"Мектептен тыс сабақтар" жолында білім беру курстарында оқуды қоспағанда, үйірмелерде, студияларда, балаларды көркем тәрбиелеу үйлерінде, өнер және қолданбалы өнер мектептерінде, клубтарда және басқа да балаға арналған мектептен тыс мекемелерде сабақ оқуына шығыстар ескеріледі.
"Музыка үйрену бойынша сабақтар" жолы скрипка, виолончель, фортепиано, баян, домбыра, қобыз, гитара, флейта кластары бойынша және басқа да музыкалық мектептерде оқуы үшін ақыны қамтиды.
"Жеке және өзге де қызметтер" шығыстар тобының 1.2-кіші бөлімінің тұрғын үй-жайларды жөндеу және қызмет көрсету бойынша қызметтерге темір ұсталардың, электриктердің, балташылардың, әйнекшілердің, сырлаушылардың, газэлектрдәнекершілердің, сантехниктердің, сәндеушілердің және басқа да тұрғын жайларды ағымдағы ұстау мен жөндеуге жалданғандардың қызметтері жатады.
"Мейрамхана, дәмханалар және осыған ұқсас мекемелер" жолында көрсетілген қоғамдық тамақтандыру объектілерінде салтанатты және салт-жоралық шараларды жүргізуге шығыстар ескеріледі.
"Салт-жора қызметтері" жолына ескерткіш орнатуға, қайырымдылық, майшамдар сатып алуға, діни рәсімдер өткізуге шығыстар қосылады.
"Басқа да қызмет түрлері" жолында мүлікті ресімдеумен және қайта ресімдеумен; газет, радио және теледидарда жарнамаларды орналастырумен; құжаттарды ламинитаумен; визиткаларды, мөрлерді дайындаумен; ауызша және жазбаша аударумен; дәретхананы қолданумен; сыйлықтарды ораумен; базарға кірумен байланысты және тағы басқа қызметтер ескеріледі.

Покупка школьных ранцев и рюкзаков, школьной одежды, канцелярских товаров в данную группу расходов не включаются, так как их учет ведется в подразделе 1.1 "Расходы на непродовольственные товары за квартал, тенге" Журнала.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Здравоохранение" по строке "Услуги врачей-специалистов в амбулаториях" учитываются приемы, связанные с лечением, за исключением первичного приема к врачу.
В услуги медицинских лабораторий входят радиологические исследования, ультразвуковое исследование (УЗИ), общий анализ крови, общий анализ мочи и прочие.
Услуги медицинских сестер и акушеров включают в себя услуги вспомогательного медицинского персонала, массаж и прочие услуги медицинских сестер и акушерок.
В строку "Специализированные парамедицинские услуги" включаются услуги иглотерапевтов, физиотерапевтическое лечение, услуги врачей в области традиционной медицины и другие парамедицинские услуги.
Услуги врачей общего профиля в стационарах включают услуги специалистов широкого профиля, владеющих навыками узких специалистов, что позволяет им лечить и обследовать больных с наиболее распространенными заболеваниями (терапевты, педиатры, которые проводят первичный осмотр пациента, лечат госпитализированных больных в больницах (стационарах)).
Услуги врачей-специалистов в стационарах включают услуги врачей узкого профиля (таких как отоларинголог, окулист, хирург и другие), получивших специальную подготовку в определенной области медицины и работающих в этой области в стационарах (больницах).
По строке "Неформальные расходы на здравоохранение" учитываются расходы на покупку цветов, подарков и прочие неформальные расходы, связанные со здравоохранением.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Транспорт" по строке "Перевозка мебели, грузов" учитывается плата за наем всех видов транспортных средств: автомобильного, железнодорожного, воздушного, водного, гужевого. В данной строке отражаются расходы за перевозку внутри городов и населенных пунктов и за их пределы.
По строкам "Проезд для школьников другими видами транспорта" и "Проезд для студентов другими видами транспорта" учитываются комбинированные проездные документы на пассажирский транспорт – проезд отдельных лиц и провоз багажа на двух и более видах транспорта, когда расходы не могут быть распределены между ними, включая перевозку личных транспортных средств. Например, проездные билеты на несколько видов транспорта. По данным строкам учитываются расходы по найму транспортного средства или водителя для развозки школьников и студентов (от дома до образовательного учреждения и обратно) и гужевой транспорт.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Отдых и культура" по строке "Организация комплексного отдыха" учитываются расходы на отдых в Турцию, Китай и другие страны, путевки на экскурсии и дома отдыха, в лагеря отдыха для детей.
В услуги по уходу за домашними животными включаются мытье, стрижка собак в специальных парикмахерских, услуги, связанные с дрессировкой домашних животных, с обеспечением проживания и ухода за шерстью и татуированию домашних животных и другие услуги, связанные с содержанием животных.
По строке "Услуги по лечению домашних животных" учитываются услуги ветлечебниц по лечению домашних животных (осмотр животного на амбулаторном приеме с постановкой диагноза и консультацией ветеринара), прививки против болезней. В данной строке не учитываются расходы на ветеринарные услуги для скота, так как их учет ведется в разделе 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг" Журнала.
По строке "Внешкольные занятия" учитываются расходы за занятия в кружках, студиях, домах художественного воспитания детей, клубах, школах искусств и прикладного творчества и других детских внешкольных учреждениях, за исключением обучения на образовательных курсах.
Строка "Занятия по обучению музыке" включает оплату за обучение в музыкальных школах по классу скрипки, виолончели, фортепиано, баяна, домбры, кобыза, гитары, флейты и другие.
В подразделе 1.2 в группе расходов "Индивидуальные и прочие услуги" к услугам по обслуживанию и ремонту жилых помещений относятся услуги слесарей, электриков, плотников, стекольщиков, маляров, газоэлектросварщиков, сантехников, декораторов и других, нанятых для проведения работ по текущему содержанию и ремонту жилых помещений.
В строке "Рестораны, кафе и аналогичные заведения" учитываются расходы на проведение торжественных, ритуальных мероприятий в указанных объектах общественного питания.
В строку "Ритуальные услуги" включаются расходы на установку памятников, пожертвования, покупку свечей, проведение религиозных обрядов.
По строке "Другие виды услуг" учитываются услуги, связанные с оформлением и переоформлением собственности; размещением объявлений в газете, на радио и телевидении; ламинированием документов; изготовлением визиток, печатей; устным иписьменным переводом; пользованием уборной; упаковкой подарка; входом на рынок и другие.

"Тоқсан ішінде өзге де қаржы шығыстары, теңге" 1.3-кіші бөлімінің "Бюджетке өзге де төлемдер" жолы төлемдердің келесі түрлерін қамтиды: кәсіпкерлік қызметке патент сатып алу, мемлекеттік баждар және басқа да төлемдер.
"Төлемдер жүргізген үшін ақы" жолы бойынша коммуналдық қызметтер бойынша төлемдерді (комиссия) өткізгені үшін ақы кіреді.
Ақшалай қаражаттарды аудару (ақша аударымы) дегеніміз - ақша алушының шотына ақша аудару немесе оларды қолма-қол беру мақсатында ұлттық немесе халықаралық төлем жүйелері арқылы төлем жүйесінің операторларының көмегімен ақша жіберушіден алушыға ақша аударымы (қозғалысы).
"Материалдық көмек ақшалай түрде", "Өзі өндірген тамақ өнімдері түріндегі көмек" және "Өзге де трансферттер" жолдары бойынша басқа үй шаруашылықтарына берілген трансферттер және көмек туралы ақпарат көрсетіледі. Егер көмек заттай түрде берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.
Бұл бөлімнің мақсаты үй шаруашылықтарына көрсетілетін көмектің түрі мен көлемі туралы ақпаратты алу болғандықтан, екі рет есепке алуды болдырмау мақсатында "Өзге де трансферттер" жолында "Тоқсан ішінде көрсетілетін қызметтерге және отынға жұмсалған шығыстар, теңге" журналының 1-бөлімінің 1.1-кіші бөлімінде сыйлық ретінде есепке алынған сыйлық үшін сатып алынған азық-түлік емес тауарлар және D 003 нысанының "Азық-түлік өнімдерін, алкогольсіз және алкогольді сусындар, темекі өнімдерін сатып алу" 2-бөлімінде есепке алынған азық-түлік және сусындар көрсетілмейді.
"Қайырымдылық" жолына мұқтаж ұйымдарға, балалар үйлеріне, кедей адамдарға, діни ұйымдарға берілген әртүрлі қайырымдылықтар жатады.
7. "Табыстар, теңге" 3-бөлімінде жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында), ажырасу, оқу және өзге де (ауруханада, бас бостандығынан айыру орындарында, басқа тұратын жерге көшіп кету және басқа) себептер бойынша уақытша кеткендерді және уақытша келгендерді қоса алғанда, ағымдағы тоқсан үшін 15 жастағы және одан үлкен үй шаруашылығының әрбір мүшелерінің табыстары туралы ақпарат көрсетіледі.
Жалдамалы жұмыстан түскен табысқа жалақыны, жалақыға үстемелерді, көтермелеу төлемдерінің ақшалай немесе заттай нысандағы барлық түрлерін, қаламақыны, сыйақыны, пайдадан түскен, еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша табысты, жұмыстан шығардағы жәрдемақыны, жұмыс берушіден алынатын медициналық шығыстар үшін жұмыс берушіден алынатын өтемақылар кіреді. Жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс істейтін үй қызметшілері, бала күтушілер, үй жинаушылар, аспаздар, бағбандар, хатшылар да жалдамалы қызметкерлерге жатады. Жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа ақшалай және заттай нысандағы кәсіпкерлік қызметтен түскен пайда, жеке шаруашылықта өсірілген ауыл шаруашылығы (өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы) өнімдерін сатудан түскен табыстар жатады. Жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа мүліктен пайыз түріндегі табыс, дивидендтер, рента және басқа да жеке меншіктен түскен табыс түрлері, сондай-ақ сыйлықтар мен әлеуметтік көмек кірмейді.

В подразделе 1.3 "Прочие финансовые расходы за квартал, тенге" в строку "Прочие платежи в бюджет" включаются следующие виды платежей: покупка патента на предпринимательскую деятельность, государственные пошлины и другие выплаты.
По строке "Оплата за проведение платежей" входит оплата за проведение платежей (комиссия) по коммунальным услугам.
Перевод денежных средств (денежный перевод) - это перевод (движение) денежных средств от отправителя к получателю с помощью операторов платежных систем через национальные или международные платежные системы с целью зачисления денежных средств на счет получателя или выдачи ему их в наличной форме.
По строкам "Материальная помощь в денежной форме", "Помощь в виде продуктов питания собственного производства" и "Прочие трансферты" отражается информация о трансфертах и помощи, переданных другим домашним хозяйствам. В случае предоставления помощи в натуральной форме, производится оценка в тенге по рыночным ценам.
Данный раздел предназначен для получения информации о видах и размерах оказываемой домашним хозяйством помощи и во избежание двойного счета в строке "Прочие трансферты" не указываются купленные в подарок непродовольственные товары, учтенные в качестве подарка в подразделе 1.1 раздела 1 "Расходы на услуги и топливо в квартал, тенге" Журнала и продукты и напитки, учтенные в разделе 2 "Покупка продуктов питания, безалкогольных и алкогольных напитков, табачных изделий" формы D 003.
В строку "Благотворительность" относят различного рода пожертвования нуждающимся организациям, детским домам, малоимущим людям, религиозным учреждениям.
7. В разделе 3 "Доходы, тенге" отражается информация о доходах каждого члена домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше за текущий квартал, включая лиц временно выбывших и временно прибывших по причинам работы (в пределах Республики Казахстан), развода, учебы и иных (пребывание в больницах, местах заключения, переезд на другое место жительства и другие).
Доход от работы по найму включает заработную плату, надбавки к заработной плате, все виды поощрительной оплаты в денежной или натуральной форме, гонорары, премии, выплаты от прибыли, по больничным листам, выходные пособия, компенсацию за медицинские расходы, получаемую от работодателя. Домработницы, няни, горничные, повара, садовники, секретари, работающие по найму у физических лиц, относятся к наемным работникам. К доходу от работы не по наймуотносятся прибыль от предпринимательской деятельности в денежной и натуральной форме, доход от продажи сельскохозяйственной продукции (растениеводства и животноводства), выращенной в личном хозяйстве. В доход от работы не по найму не включаются доходы от имущества в виде процентов, дивидендов, рента и другие виды доходов от собственности, подарки и социальная помощь.

Жалдамалы емес жұмыстан түскен табыста "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін өндіру, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімінің 4.12-сұрағының 2 және 3-бағандарында көрсетілген меншікті өндіріс өнімдерін сатудан түскен табыстар да есепке алынады.
4.5 және 4.11-сұрақтардан ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен табыс та жалдамалы емес жұмыстан түскен табысқа жатады.
"Табыстар, теңге" 3-бөлімінің "Жасы бойынша зейнетақы" жолына жасы бойынша азаматтық, сонымен қатар әлеуетті құрылым зейнеткерлері алатын сомасы және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі қосылады.
"Атаулы әлеуметтік көмек" жолында облыстарда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) белгіленген, орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы кедейліктің шегінен төмен адамдарға (отбасыларға) мемлекет ұсынатын ақшалай түрдегі төлем есепке алынады.
"Тұрғын үй көмегі" жолында коммуналдық қызметтерге шығыстары осы мақсаттарға арналған шекті рұқсат етілген шығыстардың белгіленген үлесінен асатын аз қамтылған отбасылардың дербес шоттарына мемлекет ақшалай төлем немесе ақшалай қаражатты аудару түрінде беретін көмек көрсетіледі.
"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақы" жолында 18 жасқа дейін балалары бар отбасыларға туғанға, 1 жасқа толғанға дейін бала күту бойынша, көпбалалы аналарға жәрдемақы, мүгедектігі бар тұлғалар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы және балалық шағынан бірінші топтағы мүгедектігі бар тұлғаға қарау бойынша мемлекет беретін жәрдемақы ескеріледі.
"Арнайы мемлекеттік жәрдемақы" жолында мынадай арнайы мемлекеттік жәрдемақы түрлері қамтылады:
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына;
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар тұлғаларына;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар тұлғаларына теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен кепілдемелер;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерiне;
Ауғанстанда немесе соғыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына, арнайы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне;
бейбiт уақытта әскери қызмет атқару, арнайы мемлекеттік органдарда қызмет кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына, арнайы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына;
Чернобыль АЭС-дағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына;
сәулелену аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар тұлғаларды, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль атом электр станциясындағы апат және басқа да радиациялық апаттар мен азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде болған авариялар және ядролық сынақтар әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына;
қайтыс болған соғыс мүгедектігі бар тұлғаларының және соларға теңестiрiлген мүгедектігі бар тұлғаларының әйелдеріне (ерлеріне), қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын әрекет жасаушылардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинградтың тұрғынына" белгiсiмен марапатталған азаматтардың, жалпы сырқаттанудың, еңбекте мертiгудiң және басқа да себептердiң (құқыққа қарсыларын қоспағанда) салдарынан мүгедектігі бар тұлға деп танылғандардың екiншi рет некеге отырмаған әйелдерiне (ерлерiне);
Кеңес Одағының Батырларына, Социалистiк Еңбек Батырларына, үш дәрежелi Даңқ ордендерiнiң кавалерлерiне, "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметтi атағына ие болған адамдарға;
"Халық қаһарманы" құрметтi атағына ие болған адамдарға;
"Қазақстанның Еңбек Ері" құрметтi атағына ие болған адамдарға;

В доходе от работы не по найму учитываются и доходы от продажи продукции собственного производства раздела 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг", указанные в вопросе 4.12 графах 2 и 3.
Доход от продажи сельскохозяйственной продукции из вопросов 4.5 и 4.11 относится к доходу от работы не по найму.
В строку "Пенсии по возрасту" раздела 3 "Доходы, тенге" включаются суммы, получаемые пенсионерами по возрасту (как гражданскими, так и пенсионерами силовых структур) и государственные базовые пенсионные выплаты.
В строке "Адресная социальная помощь" учитывается выплата в денежной форме, предоставляемая государством лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях (городе республиканского значения, столице).
В строке "Жилищная помощь" указывается помощь, предоставляемая государством, в виде денежных выплат или перечислений денежных средств на лицевые счета малообеспеченным семьям, расходы на коммунальные услуги, которые превышают установленную долю предельно допустимых расходов на эти цели.
В строке "Государственные пособия семьям, имеющим детей" учитываются пособия, предоставляемые государством семьям, имеющим детей до 18 лет на рождение, по уходу за ребенком по достижении им возраста 1 года, пособие многодетной матери, пособие воспитывающему ребенка – с инвалидностью и пособие по уходу за лицом с инвалидностью первой группы с детства.
В строку "Специальное государственное пособие" включаются следующие виды специальных государственных пособий:
участникам Великой Отечественной войны;
лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны;
вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
семьям военнослужащих, сотрудникам специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьям военнослужащих, сотрудникам специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, в мирное время;
семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей;
семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью и граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской Атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
женам (мужьям) умерших лиц с инвалидностью войны и приравненных к ним лиц с инвалидностью, женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступили в повторный брак;
Героям Советского Союза, Героям Социалистического Труда,кавалерам орденов Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней,лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
лицам, удостоенным почетного звания "Халық қаһарманы";
лицам, удостоенным почетного звания "Қазақстанның Еңбек Ері";

Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға және 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылардың, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшiру аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аударғандардың (өз еркiмен кеткендердiң) қатарындағы адамдарға;
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар тұлға бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңының 12-бабы 5-тармағында көзделген жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдеріне мүгедектігі бар тұлға бойынша төленетін айлық жәрдемақы мөлшеріне дейін қосымша төлем алушыларды қоспағанда, жасына байланысты берілетін зейнетақы төлемдері немесе еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерi тағайындалған бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар тұлғаларға және Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын бірінші, екінші және үшінші топтардағы мүгедектігі бар тұлға;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар тұлға бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын он алты жасқа дейінгі мүгедектігі бар тұлға балаларға;
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар тұлға бойынша зейнетақы алу шартымен Байқоңыр қаласында тұратын он алтыдан он сегіз жасқа дейiнгi бiрiншi, екiншi, үшiншi топтардағы мүгедектігі бар балаларға;
саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, мүгедектігі бар тұлға болып қалған немесе зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға.
"Мемлекет беретін трансферттің басқа да түрлері" жолында келесі төлемдер есепке алынады:
үйінде тәрбиеленетін және оқитын мүгедектігі бар-балаларды материалдық қамтамасыз ету;
азаматтарды жерлеуге берілетін жәрдемақы;
экологиялық апат аймағында тұрып жатқандарына байланысты біржолғы өтемақылар;
саяси қуғын-сүргін құрбандарына және басқаларына ақшалай өтемақы.
"Заттай түрдегі әлеуметтік трансферттер" жолында жергілікті бюджеттен жұмыс орны бойынша және басқа қаржы көздерінен (әкімдіктерден, ардагерлер кеңесінен және басқа) көмек көрсетіледі.

лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны и лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советской Социалистической Республики за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской Атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
лицам с инвалидностью первой, второй, третьей групп, которым назначены пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет, за исключением получающих доплату к пенсионным выплатам по возрасту до размера месячного пособия по инвалидности, предусмотренную пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан" и лицам с инвалидностью первой, второй и третьей групп, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
детям - с инвалидностью до шестнадцати лет, проживающим в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
детям - с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати летпервой, второй, третьей групп, проживающих в городе Байконыре, при условии получения пенсии по инвалидности в соответствии с законодательством Российской Федерации;
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан.
В строке "Другие виды трансфертов от государства"учитываются следующие выплаты:
материальное обеспечение детей - с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому;
пособие на погребение граждан;
единовременные компенсационные выплаты в связи с проживанием в зоне экологического бедствия;
денежная компенсация жертвам политических репрессий и другие.
По строке "Социальные трансферты в натуральной форме" указывается помощь по месту работы из местных бюджетов и других источников финансирования (акиматов, советов ветеранов и прочее).

"Материалдық көмек ақшалай түрде", "Заттай түрде материалдық көмек (азық-түлiк емес тауарлар)" және "Өзге де трансферттер" жолдарында үй шаруашылығы туыстарынан және достарынан алған трансферттер ескеріледі. Осы жерде D 003 нысанының 4-бөлімінде көрсетілген сыйлыққа алынған азық-түліктер ескерілмейді. Егер көмек заттай нысанда берілсе, онда нарық бағасы бойынша бағалауды теңгемен жүргізу керек.
Жылжымайтын мүлікті сатудан түсетін табысқа үйді, пәтерді, саяжайды және жер телімдерін сатудан түскен табыстар, саяжайды бұзуға және басқа төлемдер кіреді.
"Жеке және үй мүліктерін сатудан түсетін табыстар" көлік құралдарын, киім-кешекті, зергерлік бұйымдар мен өзгелерді сатудан түскен табыс есепке алынады.
"Жекеменшіктен түсетін табыс (дивиденттер, салымдар бойынша пайыздар, қаламақылар)" жолында бағалы қағаздардан немесе акциялардан дивидендтер, ақшалай салымдар бойынша пайыздар, авторлық қаламақылар ескеріледі.
"Өзге де ақшалай түсімдер" жолы жоғарыда көрсетілген табыстардың санаттарында ескерілмеген барлық табыстарды, соның ішінде: зерттеуге қатысқаны үшін ақыны; мүлікті, тұрғын үйді, автомобильдерді сақтандыру бойынша төлемдерді; өмірді, денсаулықты сақтандыру бойынша төлемдерді; үй шаруашылығына тиесілі мүлікке келтірілген зиянды өтеуіне байланысты төлемдерді; мұраны; лотереядағы ұтыстарды және басқаларды қамтиды.
"Дотациялар мен жеңілдіктер" жолында үй шаруашылықтарының дотациялар және жеңілдіктер алған белгілі сомасы, соның ішінде жұмыс берушіден берілетін тауарлар мен қызметтер түріндегі материалдық игіліктері (толық немесе ішінара төлеммен) көрсетіледі:
тамақтану және азық-түлік өнімдеріне;
жұмыс беруші өндірген (ұсынған) тауарлар мен қызметтерге;
ұялы телефонмен әңгімелесуге;
қоғамдық көлікке арналған жолақыға;
көлік шығыстарына (қалааралық автомобильде, теміржол, әуе, теңіз және өзен жолаушылар көлігіне арналған жолақыға, такси қызметтеріне);
демалыс үйлеріне, санаторийлерге, балаларға арналған демалыс лагерлеріне жолдамаларға;
дәрі-дәрмектерге;
тісті протездеуді қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетуге;
мектепке дейінгі мекемелерде балаларды ұстауға, балаларды оқытуға;
кәсіптік білімге;
мәдени-спорттық іс-шараларға;
тұрғын үйге, отынға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге;
мал, жемшөп сатып алуға;
арнаулы киімге, киіндіруге;
дотациялар және жеңілдіктердің басқа да түрлеріне.
8. "Өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерін, тауарлар өндіру (қайта өңдеу нәтижесінде алынған) мен қызмет көрсету" 4-бөлімі тауарлар өндіретін және (немесе) басқа үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін, мал, құс, бал арасын немесе басқа да ауыл шаруашылығы малдары бар, жер учаскесіне (учаскелеріне) қол жеткізе алатын үй шаруашылықтарына арналған.

По строкам "Материальная помощь в денежной форме", "Материальная помощь в натуральной форме (непродовольственные товары)" и "Прочие трансферты" учитываются трансферты, полученные домашним хозяйством от родственников и друзей. Здесь не учитываются продукты питания, полученные в подарок, которые отражаются в разделе 4 формы D 003. Когда помощь предоставляется в натуральной форме, то производится ее оценка в тенге по рыночным ценам.
В доход от продажи недвижимости включается доход от продажи дома, квартиры, дачи и земельных участков, выплаты за снос дачи и прочее.
По строке "Доход от продажи личного и домашнего имущества" учитывается доход от продажи транспортных средств, одежды, ювелирных изделий и прочих.
В строке "Доход от собственности (дивиденды, проценты по вкладам, гонорары)" учитываются дивиденды от ценных бумаг или акций, проценты по денежным вкладам, авторские гонорары.
Строка "Прочие денежные поступления" включает все доходы, не учтенные в вышеуказанных категориях доходов, в том числе: оплату за участие в обследовании; выплаты по страхованию имущества, жилья, автомобилей; выплаты по страхованию жизни, здоровья; выплаты в счет возмещения нанесенного ущерба имуществу, принадлежащего домашнему хозяйству; наследство; выигрыши в лотерею и другие.
В строке "Дотации и льготы" указывается примерная сумма полученных домашним хозяйством льгот, дотаций и скидок, в том числе от работодателя материальные блага в виде товаров и услуг (полностью или с частичной оплатой) на:
питание и продукты питания;
товары и услуги, произведенные (предоставляемые) работодателем;
разговоры по мобильному телефону;
проезд в общественном транспорте;
транспортные расходы (проезд автомобильным междугородним, железнодорожным, воздушным, морским и речным пассажирским транспортом, услуги такси);
путевки в дома отдыха, санатории, лагеря отдыха для детей;
лекарства;
медицинское обслуживание, включая зубное протезирование;
содержание детей в дошкольных учреждениях, на обучение детей;
профессиональное обучение;
культурно-спортивные мероприятия;
оплату жилья, коммунальных услуг и топлива;
приобретение скота, кормов;
форменную одежду, обмундирование;
другие виды дотаций и льгот.
8. Раздел 4 "Производство продукции растениеводства и животноводства, товаров (полученных в результате переработки) и предоставление услуг" предназначен для домашних хозяйств, имеющих доступ к земельному участку (участкам), содержащих скот, птицу, пчел или других сельскохозяйственных животных, производящих товары и (или) предоставляющих услуги другим домашним хозяйствам.

Үй шаруашылығының жерге қолжетімділігі туралы 4.1-сұрағы зерттелетін барлық үй шаруашылығына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке меншігінде жер учаскесі болмаса, бірақ оны жалға алатын болса, тиісінше оның жер учаскесіне қолжетімділігі бар деп саналады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа көшеді, ал "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.6-сұраққа көшу керек.
4.2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.4-сұраққа көшеді.
4.3-сұрақтың "Жеручаскесін пайдалануға байланысты өзге де шығыстар" жолына саяжайды ұстауға (суландыру, жарықпен қамтамасыз ету, қорғау және тағы басқалар) кеткен шығыстар да кіреді.
4.4-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.6-сұраққа көшеді.
4.5-сұрақта 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепке алу нақты көріністе жүргізіледі (килограммда немесе тоннада, гүлдерден басқа), бұл ретте жол бойынша біркелкі, ал 9, 10-бағандарда құндық (теңге) өлшем бірлігі сақталады. 10-бағаннан басқа барлық бағандарда ақпарат зерттелінетін тоқсанға көрсетіледі, оларда бұрын жасалған дайындамалар есепке алынбайды.
4.6-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда 4.7-сұрақ қойылады, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.12- сұраққа көшеді.
4.9-сұрақта ұдайы өндіруге және өсіруге арналған тек малдардың төлдерін және құстарды; араларды, сондай-ақ малдардың етке өткізілмейтін түрлерін бұл жұмысқа жегілетін жылқылар, есектер, қашырлар және тағы басқалар сату есепке алынады.
4.10-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалып, белгіленеді. "Иә" деп жауап берген жағдайда келесі сұраққа өтеді, "Жоқ" деп жауап берген жағдайда 4.12-сұраққа көшеді.
4.11-сұраққа кестеде 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандар заттай нысанда, ал 8 және 9-бағандар құндық нысанда толтырылады. 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті тоқсанға алынған мал шаруашылығы өнімдері көрсетіледі, ал 9-бағанда бұдан бұрын өндірілген мал шаруашылығы өнімдерін сатудан түскен түсімдер сомасы көрсетіледі.
Ет өндірісі сойыс салмағында есепке алынады, сондықтан үй шаруашылықтары ересек малды немесе құсты тірі күйінде өткізген кезде мал басы келесі келтірілген қайта есептеу коэффициенттеріне сәйкес етке есептеледі: ірі қара мал үшін – 0,53, қойлар үшін – 0,50, ешкілер үшін – 0,49, шошқалар үшін – 0,70, аттар үшін – 0,52, құстар үшін – 0,70, түйелер үшін – 0,53 және өзгелерге – 0,50. Олар бойынша деректер 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарға енгізіледі.

На вопрос 4.1 о доступе домашнего хозяйства к земле отвечают все обследуемые домашние хозяйства. Когда домашнее хозяйство не имеет собственного участка земли, но арендует его, то оно соответственно имеет доступ к земле. Выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.6.
В вопросе 4.2 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.4.
В вопросе 4.3 в строку "Прочие расходы, связанные с использованием земельного участка" включаются расходы на содержание дачи (полив, освещение, охрана и другие).
В вопросе 4.4 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.6.
В вопросе 4.5 в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 учет ведется в натуральном выражении (килограммах или тоннах, кроме цветов), при этом соблюдается единая единица измерения по строке, а в графах 9 и 10 – в стоимостном выражении (тенге). Во всех графах, кроме графы 10, информация отражается за обследуемый квартал, ранее сделанные заготовки в них не учитываются.
В вопросе 4.6 выбирается и отмечается один вариант ответа. При ответе "Да" задается вопрос 4.7, при ответе "Нет" осуществляется переход к вопросу 4.12.
В вопросе 4.9 учитывается продажа только молодняка скота и птицы, которые предназначены для воспроизводства и доращивания пчел и тех видов скота, которые не будут использоваться на мясо: это рабочие лошади, ослы, мулы и тому подобное.
В вопросе 4.10 выбирается и отмечается один вариант. При ответе "Да" осуществляется переход к следующему вопросу, при ответе "Нет" – переход к вопросу 4.12.
В таблице к вопросу 4.11 графы 2, 3, 4, 5, 6 и 7 заполняются в натуральном выражении, графы 8 и 9 – в стоимостном выражении. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 отражается продукция животноводства, полученная за отчетный квартал, а в графе 9 указывается сумма, вырученная от продажи ранее произведенной продукции животноводства.
Производство мяса учитывается в убойном весе, поэтому в случаях, когда домашние хозяйства реализуют взрослый скот или птицу в живом виде, поголовье пересчитывается на мясо в соответствии со следующими коэффициентами пересчета: для крупного рогатого скота – 0,53, для овец – 0,50, для коз – 0,49, для свиней – 0,70, для лошадей – 0,52, для птиц – 0,70, для верблюдов – 0,53 и прочих – 0,50.Данные по ним заносятся в графы 2, 3, 4, 5, 6 и 7.

8 және 9-бағандарда қосымша ет өнімдерін есепке алмағанда, тірі малды сату құны көрсетіледі.
Сүт өнімдеріне: қаймақ, қатық, қышқыл сүт өнімдері, йогурттар, қымыз, шұбат, сүт консервілері жатады. Бұл топқа сүт қосылмайды, өйткені ол "Сіз тоқсан ішінде қандай өнім алдыңыз?" 4.11-сұрағының кестесінде есепке алынады.
Тоқаш және ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдер жолына нан және нан-тоқаштың және кондитерлік өнімдердің барлық түрлері; шұжықтар және басқа ет өнімдеріне – үй шұжықтары, қазы, шұжық, жая, қарта, доңыз майы (шошқаның қыртыс майы), бұқтырма, ет консервілері; басқа тамақ өнімдеріне – кептірілген жемістер, ауланған балықтар (үй шаруашылығының өзімен ұсталынған), саңырауқұлақтар және басқа тамақ өнімдері қосылады.
Тұтыну тауарларын өндіру құны сатып алушының бағасымен (нарық бағасында) есепке алынады.
4.13-сұрақта "Сауда" жолында сүтті, етті, көкөністерді және басқа ауыл шаруашылық өнімдерін, сондай-ақ үй шаруашылығында дайындалған тамақтарды және сусындарды сатудан түскен кірісті қоса отырып, азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сатудан түскен таза табыс есепке алынады.
"Білім беру саласындағы қызметтер" жолында репетиторлық және өзге де білім беру қызметтері кіреді.
"Денсаулық сақтау саласындағы қызметтер" жолына массаж, уколдар және басқа да қызметтер жатады.
"Тұрғын үйді жалға беру" жолына үйді, тұрғын емес (өндірістік) үй-жайларды: гараждар, қойма орындарын жалға беруден түскен табысты және шығындарды қамтиды.
9. Есепті кезең аяқталғаннан кейін интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін Журналды тағы да бір рет қарап шығып, алып кетеді. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады, егер қандай да бір сәйкессіздіктерді тапса, қайта үй шаруашылығына барады (жеке немесе телефонмен) және жеткіліксіз ақпаратты анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама
Индексі
D 006
жылына бір рет
есепті кезең
жыл
Респонденттер тобы – үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 30 желтоқсанына (қоса алғанда) дейін
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
__________________________________________________

В графах 8 и 9 указывается стоимость продажи живого скота, за исключением субпродуктов.
К молочным продуктам относятся: сметана, простокваша, кисломолочные продукты, йогурты, кумыс, шубат, молочные консервы. В эту группу не включается молоко, так как его учет ведется в таблице вопроса 4.11 "Какую продукцию Вы получили за квартал?".
В булочные и мучные кондитерские изделия включаются лепешки и все виды хлебобулочных и кондитерских изделий; в колбасы, изделия из мяса – домашние колбасы, казы, шужук, жая, карта, сало (шпик), тушенка, мясные консервы; в другие продукты – сухофрукты, улов рыбы(осуществленный самим домашним хозяйством), грибы и другие продукты питания.
Стоимость произведенных потребительских товаров учитывается в ценах покупателя (в рыночных ценах).
В вопросе 4.13 в строке "Торговля" учитываются услуги от перепродажи непродовольственных и продовольственных товаров, включая чистую прибыль, получаемую перекупщиками молока, мяса, овощей и другой сельскохозяйственной продукции, от продажи пищи и напитков, изготовленных в домашних хозяйствах.
В строку "Услуги в области образования" входят репетиторство и прочие образовательные услуги.
В строку "Услуги в области здравоохранения" входят массаж, уколы и другие услуги.
Строка "Сдача в аренду жилья" включает в себя прибыль и затраты для оказания услуг от сдачи в аренду жилья, нежилых (производственных) помещений: гаражей, складских помещений.
9. По завершении отчетного периода интервьюер просматривает, не пропущены ли какие-либо вопросы и забирает Журнал. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает форму, в случае обнаружения каких-либо несоответствий, вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 9 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года №14
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Вопросник для основного интервью
Индекс
D 006
один раз в год
отчетный период
год
Круг респондентов – домашние хозяйства
Срок представления – до 30 декабря (включительно) отчетного периода
1. Наименование территории (населенного пункта)
_______________________________________________________

4. Сіздің үй шаруашылығыңыз қанша тұрғын бөлмені алады?
А
1
Тұрғын бөлменің (ас үйден, ваннадан, дәретханадан, дәлізден, қоймадан басқа) саны
5. Сіз тұратын тұрғын үйде абаттандырудың қандай түрлері бар?
А
1
Электр қуаты
Электр плитасы
Газ
Х
желілік газ (табиғи)
сұйытылған газ (баллондағы, газгольдер-резервуарлардағы)
Жылыту
Х
орталықтан жылыту
автономды жылыту (жеке қондырғылардан, қазандықтардан жылыту)
Х
пешпен жылыту:
Х
қатты отынмен
сұйық отынмен
газбен
электрмен
жаңартылатын энергия көздерінен
Х
күн сәулесінің энергиясы
жел энергиясы
гидродинамикалық су энергиясы
органикалық қалдықтардан алынатын отын
Сумен жабдықтау
Х
үйдегі (ғимараттағы немесе пәтердегі) су құбыры
үйден (ғимараттан немесе пәтерден) тыс су құбыры
құдық, колонка немесе сумен жабдықтаудың ұқсас көздері
жеткізілетін су
бұлақ, өзен, көл, тоған
Дәретхана
Х
кәрізі орталық жүйеден тартылған дәретхана
жеке кәріз (ұңғыма) жүйесінен дәретхана
шұңқырға тартылған дәретхана
өзге де (биодәретхана)
дәретхана жоқ
Кәріз
Х
орталық кәріз
өзге де кәріз
Тұрақты ванна немесе сусебезгі
Х
ванна
себезгі
Монша, сауна
Орталықтан ыстық сумен жабдықтау
Жеке су жылытқыштардан ыстық сумен жабдықтау
Қоқыс құбыры
Қоқысты жинау және шығару
Тіркелген телефон байланысы
Тіркелген интернет
Ұтқыр интернет
Лифт
Домофон
Телевидение
Х
жерсеріктік
кабельдік
эфирлік
Гараж
Паркинг
6. Сіздің негізгі емес тұрғын үйіңіз болған жағдайдағы сұрақтарға жауап беріңіз
(ол болмаған жағдайда келесі сұраққа көшіңіз)
Тұрғын үйдің типі
Сізде негізгіден басқа қандай да бір үй бар ма?
иә – 1 жоқ – 2
Сізде бар негізгі емес тұрғын үйіңіздің санын көрсетіңіз (бірлік)
Сіз оны қалай пайдаланасыз? (онда жазда және бос уақытта тұрамын - 1, жалға беремін -2, пайдаланбаймын – 3, өзге -9)
Бір пәтерлі (жеке) үй
үйдегі бөлме
Көппәтерлі үйлер (екі және одан да көп пәтерлі үйлер):
Х
Х
Х
екі пәтерлі үй
үш және одан да көп пәтерлі
пәтердегі бөлме
Саяжай учаскесіндегі құрылыс
Басқа құрылыс

4. Сколько комнат занимает в жилье Ваше домашнее хозяйство?
А
1
Количество жилых комнат (кроме кухни, ванны, туалета, прихожей, кладовых)
5. Какие виды благоустройства имеются в занимаемом Вами жилье?
А
1
Электричество
Электроплита
Газ
Х
газ сетевой (природный)
газ сжиженный (в баллонах, газгольдерах–резервуарах)
Отопление
Х
центральное отопление
автономное отопление (отопление от индивидуальных установок, котлов)
Х
печное отопление
Х
на твердом топливе
на жидком топливе
на газу
от электричества
от возобновляемых источников энергии
Х
энергия солнечного излучения
энергия ветра
гидродинамическая энергия воды
топливо из органических отходов
Водоснабжение
водопровод в доме (здании или квартире)
водопровод вне дома (здания или квартиры)
колодец, колонка или идентичный источник водоснабжения
привозная вода
родник, река, озеро, пруд
Туалет
Х
туалет с центральной системой канализации
туалет с индивидуальной системой канализации (септик)
туалет с выгребной ямой
другой (биотуалет)
туалет отсутствует
Канализация
Х
центральная канализация
прочая канализация
Стационарная ванна или душ
Х
Ванна
Душ
Баня, сауна
Центральное горячее водоснабжение
Горячее водоснабжение от индивидуальных водонагревателей
Мусоропровод
Сбор и вывоз мусора
Фиксированная телефонная связь
Фиксированный интернет
Мобильный интернет
Лифт
Домофон
Телевидение
Х
Спутниковое
Кабельное
Эфирное
Гараж
Паркинг
6. Ответьте на вопросы по неосновному виду жилья при его наличии (в случае его отсутствия, переходите к следующему вопросу)
Тип жилья
Имеете ли Вы какое-либо жилье, кроме основного?
да – 1 нет – 2
Укажите количество имеющегося у Вас неосновного жилья (единиц)
Как Вы его используете? (проживаю в нем в летнее и свободное время – 1, ,
сдаю в аренду – 2, ,
не использую – 3,
прочее – 9)
А
1
2
3
Одноквартирный (индивидуальный) дом
комната в доме
Многоквартирные дома (двух и более квартирные дома)
Х
Х
Х
двухквартирный дом
трех и более квартирный дом
комната в квартире
Строение на дачном участке квартире
Другое строение квартире

9. Айтыңызшы, Сізде қолда бар ұзақ пайдаланылатын тауарлардың санын көрсетіңіз:
Ұзақ пайдаланатын тауарлардың атауы
Саны
(бірлік)
А
1
Аудиовизуалдық жабдық және фотоаппаратура, ақпаратты өңдеуге арналған жабдық
Теледидар
Үй кинотеатры
Радиоқабылдағыш
Музыкалық орталық
Жерсеріктік антенна
Өзге де аудиовизуалды жабдық
Видеокамера
Цифрлық фотоаппарат
Өзге де фото жабдықтар
Тасымалданатын дербес компьютер (ноутбук)
Планшет
Ақпараттарды өңдеуге арналған өзге де жабдық
Тұрмыстық аспаптар
Тоңазытқыш
Мұздатқыш камера
Кір жуатын машина
Ыдыс жуатын машина
Тігін машинасы
Қысқа толқынды пеш
Шаңсорғыш
Ұзақ пайдаланатын тауарлардың атауы
Саны
(бірлік)
А
1
Ас үй плитасы
Ауа баптағыш
Мультиварка
Жылытқыштар
Бақшада және тұрмыста қолданылатын ірі құрал-саймандар және құралдар
Басқа да ірі тұрмыстық керек-жарақтар
Телефондық және факсимильдік жабдықтар
Факсимильді аппараттар
Телефон аппараты
Ұялы телефон
Жиһаз және үй тұрмысындағы заттар
Тұрғын үй жиһаздары
Жұмсақ жиһаздар жиынтығы
Ұйықтайтын бөлмеге арналған жиһаздар жиынтығы
Ас үйге арналған жиһаздар жиынтығы
Өнер туындылары
Кілемдер (палас)
Үйге қажетті өзге де жиһаздар мен заттар
Көлік
Жеңіл автокөлік
Жүк автокөлігі
Мотоцикл
Скутер, мопед
Ересектерге арналған велосипед
Жегін көлік құралдары
Мәдени іс-шараларды және демалысты ұйымдастыру үшін басқа да ірі тауарлар
Пернелі музыкалық аспап
Гитара
Домбыра
Өзге де музыкалық аспаптар
Үй-жайдан тыс демалуға арналған ірі тауарлар
10. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
10-қосымша
"Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" (индексі D 006, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы нұсқаулық "Негізгі сұхбатқа арналған сұрақнама" (индексі D 006, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – Сұрақнама) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай анықтама пайдаланылады:
супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.

9. Укажите, пожалуйста, количество имеющихся у Вас товаров длительного пользования:
Наименование товаров длительного пользования
Количество (единиц)
А
1
Аудиовизуальное оборудование и фотоаппаратура, оборудование для обработки информации
Телевизор
Домашний кинотеатр
Радиоприемник
Музыкальный центр
Спутниковая антенна
Прочее аудиовизуальное оборудование
Видеокамера
Фотоаппарат цифровой
Прочее фотооборудование
Переносной персональный компьютер (ноутбук)
Планшет
Прочее оборудование для обработки информации
Бытовые приборы
Холодильник
Морозильная камера
Машина стиральная
Посудомоечная машина
Машина швейная
Микроволновая печь
Пылесос
Кухонная плита
Кондиционер
Мультиварка
Обогреватели
Крупные инструменты и приспособления, используемые в быту и в садоводстве
Другие крупные бытовые приборы
Телефонное и факсимильное оборудование
Факсимильный аппарат
Телефонный аппарат
Сотовый телефон
Мебель и предметы домашнего обихода
Стенка, горка
Набор мягкой мебели
Набор мебели для спальни
Набор кухонной мебели
Произведения искусства
Ковры (палас)
Прочая мебель и предметы домашнего обихода
Транспорт
Легковой автомобиль
Грузовой автомобиль
Мотоцикл
Скутер, мопед
Велосипед для взрослых
Гужевое транспортное средство
Другие крупные товары для организации отдыха и культурных мероприятий
Клавишный музыкальный инструмент
Гитара
Домбра
Прочие музыкальные инструменты
Крупные товары для отдыха вне помещений
10. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести) нету
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
Благодарим Вас за сотрудничество!
Приложение 10 к приказу
Председателя Комитета
по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (индекс D 006, периодичность один раз в год)
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Вопросник для основного интервью" (индекс D 006, периодичность один раз в год) (далее – Вопросник).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров;

3. Осы статистикалық байқау үй шаруашылықтарының тұрғын үй жағдайы туралы, ұзақ пайдаланылатын заттармен қамтамасыз етілуі туралы деректерді алуға арналған.
Статистикалық байқауға халықтың тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады.
Үй шаруашылығының иесі Сұрақнаманың респонденті болып табылады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған үй шаруашылығының мүшесі болады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмысы бар тұлғалар болмаған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектігі бар тұлғалар, студенттер бар үй шаруашылықтары және тағы басқа) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрін иеленетін үй шаруашылығының мүшелері өз бетімен анықтайды.
Жауаптың тиісті нұсқасы таңдалады, сондай-ақ қажет боған жағдайда цифрлар, жауап нұсқасының коды және (немесе) мәтін енгізіледі. Жауаптың коды қате таңдалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет (толтыру кезіндегі анықталған қатені интервьюер сызып тастауы және дұрыс жауабын қасына жазуы қажет).
4. Сұрақнаманың титулдық парағын интервьюер толтырады. "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі. 2-ден 5-ке дейінгі тармақтар интервьюерлерге супервайзерлер ұсынған, зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
5. 1-сұрақта зерттелетін үй шаруашылығы тұрып жатқан тұрғын үйдің типіне сәйкес жауап нұсқасы таңдалып, белгіленеді. Тұрғын үйдің типі меншік нысанына қарамастан (жекеменшік немесе жалдамалы үй, үйдің немесе пәтердің бір бөлмесін ғана жалға алған) белгіленеді.
"Бір пәтерлі (жеке үй)" егер үй шаруашылығы меншік нысанына қарамастан жеке үйде, коттедж типіндегі тұрғын үйде тұрса белгіленеді. Егер үй шаруашылығы тиісті көппәтерлі үйде тұрса "екі пәтерлі үй" немесе "үш және одан да көппәтерлі үй" жауаптарының бір нұсқасы белгіленеді.
6. 2-сұрақта жауаптың бір нұсқасы таңдалады және белгіленеді:
егер тұрғын үй үй шаруашылығының құрамына кіретін респонденттің меншігінде болса, "үй шаруашылығының құрамына кіретін респондентке" деп белгіленеді;
егер тұрғын үй осы үй шаруашылығының құрамына кіретін бірнеше немесе барлық респонденттердің меншігінде болса, "үй шаруашылығының құрамына кіретін респонденттерге" деп белгіленеді;
егер үй шаруашылығы туыстарының, жақындарының, таныстарының меншігіндегі тұрғын үйде тұрып жатса, сәйкесінше жеке тұлғаға "ақы төлеумен" немесе "ақы төлеусіз" деп белгіленеді;
егер үй шаруашылығы жеке меншік құқығындағы заңды тұлғаға тиесілі тұрғын үйде тұрып жатса, тиісінше заңды тұлғаға "ақы төлеумен" немесе "ақы төлеусіз" деп белгіленеді;
егер үй шаруашылығы мемлекеттік тұрғын үй қорының меншік құқығына тиесілі тұрғын үйде тұрып жатса, "Мемлекеттік меншік" деп белгіленеді.

3. Данное статистическое наблюдение предназначено для получения данных о жилищных условиях домашних хозяйств, об обеспеченности предметами длительного пользования.
Статистическому наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения.
Респондентом Вопросника является глава домашнего хозяйства.
Главой домашнего хозяйства выступает занятый член домашнего хозяйства трудоспособного возраста. В случае отсутствия в домашнем хозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домашних хозяйств пенсионеров или имеющих в составе пенсионеров, лица с инвалидностью, студентов и так далее), глава домашнего хозяйства определяется самостоятельно членами домашнего хозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
Выбирается соответствующий вариант ответа, при необходимости вводятся цифры, код варианта ответа и (или) текст. В случае выбора неправильного кода ответа, надо его зачеркнуть и отметить правильный ответ (выявленную ошибку при заполнении, интервьюеру необходимо зачеркнуть и вписать правильный ответ рядом).
4. Титульный лист Вопросника заполняется интервьюером. В пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" вписывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта. Пункты со 2 по 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
5. В вопросе 1 выбирается и отмечается один вариант ответа, соответствующий типу жилья, в котором проживает обследуемое домашнее хозяйство. Тип жилья отмечается вне зависимости от формы собственности (собственное или арендованное жилье, арендована одна комната в квартире или в доме).
Отмечается "одноквартирный (индивидуальный дом)", если домашнее хозяйство проживает в индивидуальном доме, жилом доме коттеджного типа, независимо от формы собственности. Отмечается один из вариантов ответа: "двухквартирный дом" или "трех и более квартирный дом", если домашнее хозяйство проживает в соответствующем многоквартирном доме.
6. В вопросе 2 выбирается и отмечается один вариант ответа:
если жилище находится в собственности респондента, входящего в состав домашнего хозяйства, отмечается "респонденту, входящему в состав домашнего хозяйства";
если жилище находится в собственности нескольких или всех респондентов, входящих в состав данного домашнего хозяйства, отмечается "респондентам, входящим в состав домашнего хозяйства";
если домашнее хозяйство проживает в жилище, находящемся в собственности родных, близких, знакомых и других лиц, отмечается соответственно физическому лицу "с оплатой" или "без оплаты" за проживание;
если домашнее хозяйство проживает в жилище, принадлежащему юридическому лицу на правах частной собственности, отмечается соответственно юридическому лицу "с оплатой" или "без оплаты" за проживание;
если домашнее хозяйство проживает в жилище, принадлежащему на праве собственности государственному жилищному фонду, отмечается "Государственная собственность".

7. 3-сұрақта тұрғын үйдің жалпы және тұрғын алаңының ауданы көрсетіледі. Жалпы (пайдалы) ауданға тұрғын алаңы сияқты асүй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа да қосымша үй-жайлардың алаңы кіреді. Аудан көлемі бүтін сандармен шаршы метрде жазылады (ондық белгілерсіз және үтірлерсіз).
Жалпы ауданға мыналардың аудандары кірмейді:
1) баспалдақ алаңдары, лифт холлдары, тамбурлар, дәліздер (пәтердің ішіндегілерден басқа), вестибюльдер;
2) шығыңқы конструкциялық элементтер мен жылыту пеші тұрған;
3) жеке тұрған жазғы ас үйлер, моншалар, сарайлар, күркелер.
Тұрғын алаңы деп тұрғын бөлмелердің тұруға арналған ауданы саналады. Тұрғын алаңға пәтер немесе үйдегі асүй, дәліз, ванна, дәретхана, қойма және басқа қосымша үй-жайлардың ауданы кірмейді. Тұрғын бөлме де, сондай-ақ ас бөлмеде болып табылатын бір бөлмеден тұратын тұрғын үй-жайлар бойынша аудан тұрғын алаң ретінде қойылады.
8. 4-сұрақта тұрғын үй-жайда ас үй, ванна, дәретхана, дәліз, қоймадан басқа барлық тұрғын бөлмелердің саны көрсетіледі.
9. 5-сұрақта интервьюер абаттандырудың барлық бар түрлері бойынша тиісті белгілерді қояды:
электр қуаты − үйде электр сымдары бар және электрқуаты өткізілген;
электр плитасы – үйдің ішінде электр плитасы болса немесе электр плитасы орнатылған бөлек тұрған ас үйі бар үй-жай (асүйге арналған арнаулы күрделі ғимарат) болса;
желілік газ (табиғи) – тұрғын үйге табиғи газ желісі өткізілген болса;
сұйытылған газ –газ тәрізді заттарды сақтауға арналған баллондағы немесе газгольдерлердегі-резевуарлардағы сұйытылған газбен жабдықталған тұрғын үй;
орталықтан жылыту – өзінің үй қазандығынан, орамдық немесе аудандық немесе қала қазандығынан, жылу электр станцияларынан, жылу электр орталығынан жылыту бар;
автономды жылыту – ғимараттың немесе тұрғын үйдің ішінде пайдалану көзделген және газбен, қатты (көмір, шым тезек, ағаш, жертезекті қоса алғанда), сұйық отынмен жағылатын, электр куатынан алынатын энергия көздеріне қарамастан, жылыту мақсаттарына арналған жеке орнату көмегімен жүзеге асырылатын:
жаңартылатын энергия көздерінен – табиғи түрде болып тұратын табиғи процестердің есебінен үздіксіз жаңарып отыратын энергия көздері, оған мынадай түрлер кіреді:
күн сәулесінің энергиясы,
жел энергиясы,
гидродинамикалық су энергиясы;
бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: биомасса, биогаз және электр және (немесе) жылу энергиясының өндірісі үшін пайдаланылатын органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отын түрлері кіретін табиғи жаратылыс процестері есебінен үздіксіз жаңартылатын энергия көздерімен;
үйдегі (ғимараттағы немесе пәтердегі) су құбыры – үйдің ішінде орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан су келетін тарату желісі;
үйден (ғимараттан немесе пәтерден) тыс су құбыры – су орталықтандырылған су құбырынан немесе артезиандық ұңғымадан ауладағы құрылысқа (жазғы ас үй, монша, гараж, сарай және тағы басқалар) келетін, бірақ тұрғын үй-жайға келмейтін тарату желісі;
құдық, колонка немесе сумен жабдықтаудың ұқсас көздері – үй ауласында немесе көшеде құдық не су тартқыш немесе сумен жабдықтаудың ұқсас көздері болса;
жеткізілетін су – үйде жоғарыда көрсетілген сумен жабдықтау көздері жоқ және ауыз суды жеткізу басқа өңірлерден, алыс орналасқан су көздерінен немесе сумен жабдықтаудың ұқсас көздерінен жүзеге асырылады;
бұлақ, өзен, көл, тоған – үйде жоғарыда көрсетілген сумен жабдықтау көздері жоқ және суды бұлақ, өзен, көл және тоғаннан немесе сумен жабдықтаудың ұқсас көздерінен алып қолданады;
кәрізі орталық жүйеден тартылған дәретхана – тұрғын үйде шаруашылық нәжіс суларының көшедегі орталық кәріз жүйесі желісіне ағуына арналған кәріз құрылғысы (унитаз) бар;
жеке кәріз (ұңғыма) жүйесімен дәретхана – тұрғын үйде шаруашылық нәжіс суларының көшедегі кәріз желісіне ағуына арналған кәріз құрылғысы (унитаз) бар;
шұңқырға тартылған дәретхана – тұрғын үйде жоғарыда көрсетілген дәретханалар және шаруашылық нәжіс суларының көшедегі кәріз желісіне ағуы жоқ;
басқасы (биодәретхана) –адамның тіршілік әрекетінің қалдықтарын жою үшін тек табиғи материалдар пайдаланылатын әртүрлі дәретханалардың бір түрін білдіреді;
дәретхана жоқ – үйде жоғарыда көрсетілген дәретханалардың түрлері жоқ;
орталық кәріз – үйдің ішінде көшедегі кәріз желісіне шаруашылық-нәжіс суларының ағуына арналған кәріз құрылғысы немесе су сіңіретін құдықтар бар. Су құбыры жоқ, сондай-ақ биодәретханасы бар болған жағдайда тұрғын үй кәрізбен жабдықталған деп есептелмейді;
өзге де кәріз – елді мекеннің су бұру жүйесіне косылмаған. Тұрғын үйлерден шыққан тұрмыстық сұйық қалдықтар, су өтпейтін сақтау қоймаларына кейінгі арнайы шығару автокөлігіне және ағызу станцияларына беріледі;
ванна – жеке ванна бөлмесінде де, сондай-ақ ыстық судың келу тәсіліне қарамастан, осы мақсат үшін арнайы жабдықталған үй-жайда ванна орнатылған. Бұл ретте ванна орнатылған, ал кәрізі жоқ тұрғын үй ваннамен жабдықталған деп есептелмейді;
себезгі – жеке себезгі бөлмесінде де, сондай-ақ ыстық судың келу тәсіліне қарамастан, осы мақсат үшін арнайы жабдықталған бөлмеде де себезгі орнатылған. Бұл ретте себезгі орнатылған, ал кәрізі жоқ тұрғын үй себезгімен жабдықталған деп есептелмейді;
монша, сауна – монша, сауна бөлек жайда және басқа ыстық судың келу тәсіліне қарамастан осы мақсатқа арналған жайда орналасқан. Бұл ретте жеке монша, сауна орналасқан, ал кәрізі жоқ үй жеке монша, саунамен жабдықталған болып есептелмейді;
орталықтан ыстық сумен жабдықтау – тұрғындардың тұрмыстық мұқтаждықтары үшін ыстық суды орталықтан беретін арнайы су құбыры бар;
жеке су жылытқыштардан ыстық сумен жабдықтау – газды (отынды) колонкалардан, пәтерлер бойынша су жылытқыштардан, шағын жылу қазандықтарын қоса алғанда, ыстық су беретін арнайы су құбыры бар;
қоқыс құбыры – көп қабатты үйлерде тік құрастырылған бетоннан жасалған немесе үлкен кесік түріндегі металдан жасалған құбыр ретіндегі техникалық жабдық. Тұрмыстық қатты қалдықтарды неғұрлым тиімді жоюға арналған. Қоқыс ауыр салмақтың әсерінен қоқыс салғыш құбырдың бойымен бірінші қабаттағы немесе жертөледегі арнайы жайға (қоқыс қабылдағыш) түседі, онда қоқыс кейіннен жоюға жіберіледі;
қоқысты жинау және шығару – тұрғын үйден қоқысты стационарлық жинау және шығару жүзеге асырылады;
тіркелген телефон байланысы – стационарлық телефон аппараты соның ішінде радиотелефон орнатылған және байланыс операторымен жасалған шарт бар;
тіркелген интернет – модем, соның ішінде wi-fi орнатылған және байланыс операторымен жасалған шарт бар;
ұтқыр интернет–тұрғын үйде ұтқыр байланыс сигналы бар және браузерлер арқылы веб-парақшалар ашылады (ұялы телефон көмегімен тексеруге болады);
лифт – адамдарды, жабдықтарды немесе кабинада, платформада немесе конвейердің жүк тасымалдайтын құралдарында жүктерді ғимараттың қабаттары немесе шахталар деңгейлерінің арасында тіке тасымалдауға арналған техникалық құрал;
домофон – шақырушы блоктан сөйлесу жабдығына сигнал берілетін жабдықтардан құралған домофондық электрондық жүйе;
жерсеріктік телевидение − респондент телевизиялық арналарды көру үшін теледидарды, көшедегі жерсеріктік антеннаны (тұрғын үйдің сыртқы қабырғасында, шатырда немесе аула іргесіндегі учаскеде орнатылған "табақша" түрінде), конвертер және телевизиялық жерсеріктік жалғаманы пайдаланады;
кабельдік телевидение − респондент телевизиялық арналарды көру үшін кабельдік оператор қызметтеріне қосылған теледидарды пайдаланады және белгілі бір кабельдік оператормен шарт жасасқан;

7. В вопросе 3 указывается размер общей и жилой площади жилья. В общую (полезную) площадь включается как жилая площадь, так и площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовок и других вспомогательных комнат. Размер площади записывается в квадратных метрах в целых числах (без десятичных знаков и запятых).
В общую площадь не включается площадь:
1) лестничных клеток, лифтовых холлов, тамбуров, коридоров (кроме внутриквартирных), вестибюлей;
2) занятая выступающими конструктивными элементами и отопительными печами;
3) отдельно стоящих летних кухонь, бань, сараев, беседок.
Жилой считается площадь жилых комнат, предназначенная и используемая для проживания. В жилую площадь не включается площадь кухни, коридора, ванной, туалета, кладовой и других вспомогательных помещений в квартире или доме. По жилым помещениям, состоящим только из одной комнаты, которая является и жилой комнатой, и кухней одновременно, площадь проставляется как жилая.
8. В вопросе 4 проставляется количество всех жилых комнат в жилом помещении, кроме кухни, ванны, туалета, прихожей, кладовых.
9. В вопросе 5 интервьюер вносит соответствующие отметки по всем имеющимся видам благоустройств:
электричество − подведено электричество и имеется электропроводка в доме;
электроплита − имеется электрическая плита внутри жилья, или помещение с отдельно стоящей кухней (специально предназначенное для кухни капитальное здание), в которой установлена электрическая плита;
газ сетевой (природный) − к жилью подведен сетевой природный газ;
газ сжиженный − жилье снабжено сжиженным газом в баллонах или в газгольдерах–резервуарах для хранения газообразных веществ;
центральное отопление − имеется отопление от своей домовой, квартальной, районной или городской котельной, теплоэлектростанции, теплоэлектроцентрали;
автономное отопление − осуществляемое с помощью индивидуальной установки, предусмотренной внутри здания или жилища и предназначенное для целей отопления независимо от источника энергии на газовом, твердом (уголь каменный, включая кокс, дрова, торф), жидком топливе, от электричества;
от возобновляемых источников энергии – источники энергии, непрерывно возобновляемые за счет естественно протекающих природных процессов, включающие в себя следующие виды:
энергия солнечного излучения,
энергия ветра,
гидродинамическая энергия воды,
антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии;
водопровод в доме (здании или квартире) − распределительная сеть, по которой вода поступает из централизованного водопровода или артезианской скважины проведена внутрь дома;
водопровод вне дома (здания или квартиры) − распределительная сеть, по которой вода поступает из централизованного водопровода или артезианской скважины, проведена в придворное строение (летняя кухня, баня, гараж, сарай и так далее), но не в жилое помещение;
колодец, колонка или идентичный источник водоснабжения − во дворе дома или на улице имеется колодец или водоразборный кран (колонка) или идентичный источник водоснабжения;
привозная вода − в доме нет вышеуказанных источников водоснабжения и доставка воды осуществляется из других регионов, отдаленных источников или из идентичных источников водоснабжения;
родник, река, озеро, пруд − в доме нет вышеуказанных источников водоснабжения и воду используют из родника, реки, озера и пруда или из идентичных источников водоснабжения;
туалет с центральной системой канализации − в жилище имеется канализационное устройство (унитаз) для стока хозяйственно-фекальных вод в уличную сеть центральной системы канализации;
туалет с индивидуальной системой канализации (септик) − в жилище имеется канализационное устройство (унитаз) для стока хозяйственно-фекальных вод в индивидуальную систему канализации, септик;
туалет с выгребной ямой − в доме нет вышеуказанных видов туалетов и стока хозяйственно-фекальных вод;
другой (биотуалет) − представляет собой одну из разновидностей туалетов, в котором для утилизации отходов жизнедеятельности человека используются только природные материалы;
туалет отсутствует − в доме нет вышеуказанных видов туалетов;
центральная канализация − внутри дома имеется канализационное устройство для стока хозяйственно-фекальных вод в уличную канализационную сеть или поглощающие колодцы. Не является оборудованным канализацией жилище, в котором отсутствует водопровод и при наличии биотуалета;
прочая канализация − отсутствует подключения к системе водоотведения населенного пункта. Жидкие бытовые отходы от жилых домов и отводятся в водонепроницаемые емкости-выгребы с последующим вывозом специальным автотранспортом и сливом на сливных станциях, места устройства которых определяются территориальными подразделениями уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, территориальным органом уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды и организацией по водоснабжению и (или) водоотведению;
ванна − установлена ванна, как в отдельной ванной комнате, так и в другом приспособленном для этой цели помещении, независимо от способа поступления горячей воды. При этом не считается оборудованным ванной жилище, в котором ванна установлена, а канализация отсутствует;
душ − установлен душ, как в отдельной душевой комнате, так и в другом приспособленном для этой цели помещении, независимо от способа поступления горячей воды. При этом не считается оборудованным душем жилище, в котором душ установлен, а канализация отсутствует;
баня, сауна − установлена собственная баня, сауна как в отдельном помещении, так и в другом приспособленном для этой цели помещении, независимо от способа поступления горячей воды. При этом не считается оборудованным собственная баня, сауна жилище, в котором собственная баня, сауна установлена, а канализация отсутствует;
центральное горячее водоснабжение − имеется специальный водопровод, подающий горячую воду централизовано для бытовых нужд проживающих;
горячее водоснабжение от индивидуальных водонагревателей − имеется специальный водопровод, подающий горячую воду от газовой (дровяной) колонки, поквартирных водонагревателей, включая и малометражные отопительные котлы;
мусоропровод − техническое устройство, представляющее собой бетонную, либо металлическую трубу большого сечения, смонтированную вертикально в многоэтажных домах. Предназначен для более эффективной утилизации твердых бытовых отходов. Мусор под действием силы тяжести падает вниз по трубе мусоропровода в специальное помещение (мусороприемник) на первом этаже или в подвале дома, из которого мусор затем отправляется на утилизацию;
сбор и вывоз мусора − из жилища осуществляется стационарный сбор и вывоз мусора;
фиксированная телефонная связь − установлен стационарный телефонный аппарат, в том числе радиотелефон, и имеется договор с операторами связи;
фиксированный интернет − установлен модем, в том числе wi-fi, и имеется договор с операторами связи;
мобильный интернет − в жилище имеется сигнал мобильной связи и открываются веб-страницы посредством браузеров (можно проверить с помощью сотового телефона);
лифт − техническое устройство для перевозки по вертикали между этажами зданий или уровнями шахт людей, оборудования или грузов в кабине, на платформе или грузонесущими органами конвейера;
домофон − домофонная электронная система, состоящая из устройств, передающих сигнал от вызывного блока к переговорному устройству;
спутниковое телевидение − респондент для просмотра телевизионных каналов использует телевизор, спутниковую уличную антенну (в виде "тарелки", установленную снаружи жилища на стене, крыше или приусадебном участке), конвертер и спутниковую телевизионную приставку;
кабельное телевидение − респондент для просмотра телевизионных каналов использует телевизор, подключенный к услугам кабельного оператора и заключил договор с определенными кабельными операторами;

эфирлік телевидение − телевизиялық каналдарды көру үшін теледидарды, телевизиялық жалғаманы және қарапайым дицеметрлік бөлмеге арналған немесе көшедегі антеннаны пайдаланады, бұл ретте Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары және облыс орталықтары үшін 30 телеарнаға дейін, ал облыс орталығынан төмен елді мекендер үшін 15 телеарнаға дейін қолжетімді;
гараж — авто тұрақ үшін кейбір кезде автомобильді, мотоциклдер мен басқа да көлік құралдарын жөндеуге арналған үй-жай. Тұрғын үйдің бөлігі (қосарлас-жапсарлас гараждар), сондай-ақ жеке құрылыс та болуы мүмкін;
паркинг —жөндеуге, қосалқы бөлшектер мен керек-жарақтарды сақтауға арналмаған көп автомобильдерді қоюға арналған ғимарат немесе үй-жай; паркингтер әдетте автокөлік иелеріне бір машинаға арналған орын бойынша беріледі.
10. 6-сұрақ негізгі емес тұрғын үйі бар үй шаруашылықтарына қойылады. Ол болмаған жағдайда 7-сұраққа өту жүзеге асырылады.
6-сұрақтың 3-бағанындағы "басқа" 9-коды бойынша жауап нұсқасына тұрғын үйді (негізгіден басқа) туыстары немесе достары ақысыз негізде уақытша пайдалануы немесе басқа да жоғарыда жіктелмеген жағдайлар жатады. Жауаптың бір нұсқасы таңдалып белгіленеді.
11. 7-сұрақ барлық зерттелетін үй шаруашылықтарына қойылады. Егер үй шаруашылығының жеке жер учаскесі жоқ, бірақ оны жалға алатын болса, онда олардың жерге қолжетімділігі бар деп саналады. Жерге қолжетімділігі жоқ үй шаруашылығы үшін 9-сұраққа көшу жүзеге асырылады.
12. 8-сұраққа 7-сұраққа оң жауап берген үй шаруашылықтары жауап береді. Мұнда жер учаскелерінің тиісті саны көрсетіледі.
Егер үй шаруашылығында бірнеше жер учаскелері болса, онда олардың әрқайсысы бойынша ақпаратты толтырудың тізбектілігін үй шаруашылығының өзі анықтайды. Алдымен үй шаруашылығының пікірі бойынша бірінші учаске, сосын екінші және басқа учаскелер бойынша деректер көрсетіледі.
Егер үй шаруашылығында әртүрлі меншік түрлері және пайдалану мақсатымен бірнеше жер учаскелері болса, онда олардың саны нұсқаларға сәйкес жазылады.
"Сізге берілген барлық жер учаскелерінің жалпы ауданын айтыңызшы, сотық (ар)" жолы бойынша барлық қолда бар учаскелердің жалпы ауданы сотықпен (армен) және бүтін сандармен ұсынылады.
"Жеке меншіктің өзге де нысандары" жауабына үй шаруашылығының туыстарынан, көршілерінен немесе достарынан ақысыз негізде уақытша қолдануға алған учаскесі немесе басқа да жоғарыда жіктелмеген жағдайлар жатқызылуы мүмкін.
"Жер учаскесінің өзге де мақсатты нысандары" жауабына үй шаруашылығының туыстарына, көршілеріне немесе достарына ақысыз негізде уақытша қолдануға берген учаскесі немесе басқа да жоғарыда жіктелмеген жағдайлар жатады.

эфирное телевидение − для просмотра телевизионных каналов используют телевизор, телевизионную приставку и обычную дециметровую комнатную или уличную антенну, при этом для городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент и областных центров доступно до 30 телеканалов, а для населенных пунктов ниже областного центра до 15 телеканалов;
гараж − помещение для стоянки, а иногда и ремонта автомобилей, мотоциклов и других транспортных средств. Может быть как частью жилого дома (встроенно-пристроенные гаражи), так и отдельным строением;
паркинг − здание или помещение для стоянки большого количества автомобилей, не приспособленное для ремонта, хранения запчастей и принадлежностей, паркинги обычно сдаются автовладельцам по одному машиноместу.
10. Вопрос 6 задается домашним хозяйствам, имеющим неосновное жилье. В случае его отсутствия осуществляется переход к вопросу 7.
В графе 3 вопроса 6 к варианту ответа по коду 9 "прочее" относится временное использование имеющегося жилья (кроме основного) родственниками или друзьями на безвозмездной основе, либо другие случаи, не классифицированные выше. Выбирается и отмечается один вариант ответа.
11. Вопрос 7 задается всем обследуемым домашним хозяйствам. Если домашнее хозяйство не имеет собственного участка земли, а берет его в аренду, то считается, что у него имеется доступ к земле. Для домашнего хозяйства, не имеющего доступ к земле, осуществляется переход к вопросу 9.
12. На вопрос 8 отвечают домашние хозяйства (в возрасте от 18 лет и старше), положительно ответившие на вопрос 7. Здесь указывается соответствующее количество участков земли.
Если домашнее хозяйство имеет несколько земельных участков, то последовательность заполнения информации по каждому из них определяется самим домашним хозяйством. Сначала заносятся данные по первому, по мнению домохозяйства участку, затем по второму и остальным участкам.
Если домашнее хозяйство имеет несколько земельных участков с разными видами собственности и целями использования, то вписывается их количество в соответствии с вариантами.
По строке "Назовите, пожалуйста, общую площадь всех земельных участков, находящихся в Вашем распоряжении, соток (ар)" проставляется общая площадь всех имеющихся участков в сотках (в ар)и в целых числах.
К ответу "Прочие формы собственности" относится участок, полученный во временное пользование домашним хозяйством от родственников, соседей или друзей на безвозмездной основе, либо другие случаи, не классифицированные выше.
К ответу "Прочие целевые назначения земельного участка" относится участок, отданный во временное пользование домашним хозяйством родственникам, соседям или друзьям на безвозмездной основе, либо другие случаи, не классифицированные выше.

13. 9-сұрақта үй шаруашылығында бар, сатып алынғанына, үй шаруашылығы мүшелерімен жасалынғанына, сыйға (тегін) немесе кредитке алынғанына, сондай-ақ үй шаруашылығына тиесілі басқа пәтерде немесе саяжай үйлерінде тұрғанына қарамастан ұзақ пайдаланылатын заттар көрсетіледі. Жарамды немесе уақытша жарамсыз (жөндеуде жатқан немесе жөндеуді қажет ететін) ұзақ пайдаланылатын заттардың қолда бары көрсетіледі. Үй шаруашылығы жөндеуге ниет танытпайтын жарамсыз тауарлар есепке алынбайды. Егер ұзақ пайдаланылатын тауар туыстарына немесе таныстарының біреуіне уақытша тұтынуға, жалға берілсе, онда олардың қолда бары міндетті түрде есепке алынады.
Тасымалдайтын дербес компьютер және ноутбук – стационарлық дербес компьютер (мынадай жиынтықтан: монитор, жүйелі блок-процессор, пернетақта, тінтуірден тұратын) ноутбук, нетбук және басқалары есепке алынады.
Ақпараттарды өңдеуге арналған өзге де жабдықтар − принтерлер, сканерлер, ноутбуктар, қалта компьютерлері (палмтоп) және басқалар ескеріледі.
Тұрмыста және бақшада пайдаланылатын ірі құрал саймандар және құрылғылар − электрлік қол бұрғы, ара, құм құюшы аппарат және өсімдіктерден шарбақты қырқуға арналған машиналар, бақшаға арналған шағын тракторлар, көгалшапқы, қопсытқыш, бензинмен жұмыс істейтін ара және су насостары сияқты моторландырылған құрал-саймандар мен жабдықтар ескеріледі.
Басқа да ірі тұрмыстық керек-жарақтар − духовкалар, дымқылдатқыштар, киімді кептіруге арналған центрифугалар, тоқыма және үтіктеу машиналары, суды жұмсартуға арналған құрылғылар, бумен тазартуға арналған құралдар, кілемдерді жууға арналған машиналар мен едендерді тазалау, қыру және сырлауға арналған машиналар және басқалар ескеріледі.
Ұялы телефон − қалта компьютерінің түрлерін көрсететін, бірақ ұялы телефонның функциялары бар смартфондар мен коммуникаторларды қоса алғанда, телефондардың барлық түрлері ескеріледі.
Өнер туындылары − суреттер, мүсіндер, гравюралар, гобелендер, әшекейлер және басқа да өнер туындылары ескеріледі.
Кілемдер (палас) – ванна бөлмелеріне арналған, есіктерге арналған кілемшелер, өрме және бастапқыда күрделі жұмсалым ретінде сатып алынған антиквар кілемдерді қоспағанда, түкті және түксіз синтетикалық, жүн, жібек талшықтардан, әртүрлі суретпен және әртүрлі көлемдегі кілемдер (паластар).
Үйге қажетті өзге де жиһаздар мен заттар − керуеттер, дивандар, кушеткалар, үстелдер, орындықтар, буфеттер, комодтар, кітапқа арналған шкафтар, бесік, балаларға арналған биік орындықтар және балалар манежі сияқты балалар жиһазы.
Жеңіл автокөлік және жүк автокөлігі − тек қана жұмыс күйіндегі көлік құралдары көрсетіледі. Үй шаруашылығында шағын автобус бар болған жағдайда, "жеңіл автокөлік" нұсқасы белгіленеді.
Жегін көлік құралдары − зіл жануарлар және тиісті құрастырулар (мойынағаш, мысыл, ат сайманы, жүген, делбе және тағы басқалар) көрсетіледі.
Өзге де музыкалық аспаптар − органдар, скрипкалар, соқпалы аспаптар, трубалар, кларнеттер, флейталар, блок-флейталар, аккордеондар және тағы басқалар сияқты электронды музыкалық аспаптарды қосқанда, кез келген көлемдегі музыкалық аспаптар ескеріледі.
Үй-жайдан тыс демалуға арналған ірі тауарлар − қайықтар, аспалы моторлар, желкендер, такелаж және палубалық механизмдер, каноэ, байдарка, виндсерфингке арналған тақта, су астында жүзуге арналған жабдықтар ескеріледі.

13. В вопросе 9 учитываются предметы длительного пользования, имеющиеся в домашнем хозяйстве, независимо от того, куплены ли они, изготовлены членами домашнего хозяйства, получены в подарок (бесплатно) или взяты в кредит, и товары, находящиеся в других квартирах или дачных домиках, принадлежащих домашнему хозяйству. Показывается наличие как исправных, так и временно неисправных предметов длительного пользования (находящихся в текущем ремонте или ожидающих ремонта). Неисправные товары, которые домашнее хозяйство не намерено ремонтировать, в наличии не учитываются. Если товар длительного пользования отдан во временное пользование кому-либо из родственников или знакомых, сдан в аренду, то его наличие обязательно учитывается.
Переносной персональный компьютер и ноутбук − учитывается стационарный персональный компьютер (состоящий из комплекта: монитор, системный блок-процессор, клавиатура, мышка), ноутбук, нетбук и другие.
Прочее оборудование для обработки информации − учитываются принтеры, сканеры, карманные компьютеры (палмтоп) и другие.
Крупные инструменты и приспособления, используемые в быту и в садоводстве − учитываются моторизированные инструменты и оборудование, такие как электрические дрели, пилы, пескоструйные аппараты и машины для стрижки живой изгороди, садовые мини-тракторы, газонокосилки, культиваторы, бензопилы и водяные насосы.
Другие крупные бытовые приборы − учитываются духовки, увлажнители, центрифуги для сушки белья, вязальные и гладильные машины, установки для смягчения воды, приборы для паровой чистки, машины для мытья ковров и машины для чистки, натирки и полировки полов и другие.
Сотовый телефон − учитываются все типы телефонов, включая смартфоны и коммуникаторы, которые представляют собой разновидность карманного компьютера, но имеют функции мобильного телефона.
Произведения искусства − учитываются картины, скульптуры, гравюры, гобелены, украшения и другие произведения искусства.
Ковры (палас) − с ворсом и без ворса из синтетических, шерстянных, шелковых волокон, с различным видом рисунка и разных размеров, за исключением ковриков для ванных комнат, ковриков дверных, циновок и антикварных ковров, приобретенных главным образом в качестве капиталовложения.
Прочая мебель и предметы домашнего обихода − кровати, диваны, кушетки, столы, стулья, буфеты, комоды, книжные шкафы, детская мебель, такая как колыбели, высокие детские стульчики и детские манежы.
Легковой автомобиль и грузовой автомобиль − указываются транспортные средства только в рабочем состоянии. В случае наличия в домашнем хозяйстве микроавтобуса, отмечается вариант − легковой автомобиль.
Гужевое транспортное средство − указываются тягловые животные и соответствующие сбруи (ярма, хомуты, упряжь, уздечки, вожжи и так далее).
Прочие музыкальные инструменты − учитываются музыкальные инструменты любого размера, включая электронные музыкальные инструменты, такие как органы, скрипки, ударные инструменты, трубы, кларнеты, флейты, блок-флейты, аккордеоны и другие.
Крупные товары для отдыха вне помещений − учитываются лодки, подвесные моторы, паруса, такелаж и палубные механизмы, каноэ, байдарка, доски для виндсерфинга, снаряжения для подводного плавания.

14. Сауал салуды аяқтаған соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып қоймағандығына көз жеткізу үшін Сұрақнаманы қайта қарап тексеріп шығады және үй шаруашылықтарына көмектескендері және ынтымақтастығы үшін алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде нысанды қайта қарап шығады және қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда үй шаруашылығына қайта хабарласады (жеке немесе телефонмен) және жетіспейтін ақпаратты анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу
Опрос взрослого населения о потреблении табака
Индексі
Индекс
D 007
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан үлкен жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Интервьюердің ұсыну мерзімі – 11 шілде
Срок представления интервьюером– 11 июля
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)
_________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО1
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Үй шаруашылығының коды
Код домашнего хозяйства
5. Интервьюер коды
Код интервьюера.
6. Нысан толтырылған күн
Дата заполнения формы
күні
число
айы
месяц
жылы
год
Ескертпе:
Примечание
1 ӘАОЖ – ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1КАТО – Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Құрметті респондент, бүгінгі таңда темекі тарту жүрек, тамыр, тыныс алу органдарының көптеген қатерлі ауруларының,онкологиялық патологияның даму қаупін тудыратын маңызды фактор болып табылады. Осыған орай, Сізге темекі тартуға өзіңіздің қатынасыңызды бағалауды ұсынамыз.
Таңдалған жауап нұсқасы Сіздің аталған мәселеге жеке көзқарасыңызды толығымен көрсетуі маңызды. Сізге қатысқаныңыз үшін алғыс айтамыз! Сіздің жауаптарыңыз бізге және қоғам үшін аса маңызды!
Уважаемый респондент, на сегодня табакокурение является важнейшим фактором риска развития многих серьезных заболеваний сердца, сосудов, органов дыхания, онкологической патологии.
В связи с этим, предлагаем Вам оценить свое отношение к табакокурению.
Важно, чтобы выбранный вариант ответа наиболее полно отражал Ваш личный взгляд на данную проблему. Благодарим Вас за участие! Ваши ответы важны для нас и для общества!

14. По завершению опроса интервьюер повторно просматривает Вопросник, не пропущены ли какие-либо вопросы, и благодарит домашнее хозяйство за их помощь и сотрудничество. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает форму и, если все же обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.
Приложение 11 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 11-қосымша
Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу
Опрос взрослого населения о потреблении табака
Индексі
Индекс
D 007 жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Сауал салуға 15 және одан үлкен жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі қатысады
В опросе принимает участие один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше
Интервьюердің ұсыну мерзімі – 11 шілде
Срок представления интервьюером– 11 июля
1. Аумақтың (елді мекеннің) атауы
Наименование территории (населенного пункта)_________________________________________________
2. ӘАОЖ бойынша елді мекеннің коды1
Код населенного пункта по КАТО1
3. Елді мекен типінің коды (1 - қала, 2 - ауыл)
Код типа населенного пункта (1 - город, 2 - село)
4. Үй шаруашылығының коды
Код домашнего хозяйства
5. Интервьюер коды
Код интервьюера.
6. Нысан толтырылған күн
Дата заполнения формы
күні
число
айы
месяц
жылы
год
Ескертпе:
Примечание
1 ӘАОЖ – ҚР ҰЖ 11-2009 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші
1КАТО – Классификатор административно-территориальных объектов НК РК 11-2009
Құрметті респондент, бүгінгі таңда темекі тарту жүрек, тамыр, тыныс алу органдарының көптеген қатерлі ауруларының,онкологиялық патологияның даму қаупін тудыратын маңызды фактор болып табылады. Осыған орай, Сізге темекі тартуға өзіңіздің қатынасыңызды бағалауды ұсынамыз.
Таңдалған жауап нұсқасы Сіздің аталған мәселеге жеке көзқарасыңызды толығымен көрсетуі маңызды. Сізге қатысқаныңыз үшін алғыс айтамыз! Сіздің жауаптарыңыз бізге және қоғам үшін аса маңызды!
Уважаемый респондент, на сегодня табакокурение является важнейшим фактором риска развития многих серьезных заболеваний сердца, сосудов, органов дыхания, онкологической патологии.
В связи с этим, предлагаем Вам оценить свое отношение к табакокурению.
Важно, чтобы выбранный вариант ответа наиболее полно отражал Ваш личный взгляд на данную проблему. Благодарим Вас за участие! Ваши ответы важны для нас и для общества!

21. Если вы курите табачные изделия сейчас, пытаетесь ли бросить курить? (вопрос задается курящим респондентам)
да
нет
затрудняюсь ответить
22. Сіз темекітартудан бас тартудыңтиімді әдістері туралы білесіз бе?
22. Знаете ли вы о методах эффективного отказа от курения?
иә
1
да
жоқ
2
нет
жауап беруге қиналамын
3
затрудняюсь ответить
7. СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТОЛТЫРУҒА ЖҰМСАЛҒАН УАҚЫТТЫ КӨРСЕТІҢІЗ, САҒАТПЕН (ҚАЖЕТТІСІН ҚОРШАҢЫЗ)
7. УКАЖИТЕ ВРЕМЯ,
ЗАТРАЧЕННОЕ НА ЗАПОЛНЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ, В ЧАСАХ (НУЖНОЕ ОБВЕСТИ)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз! Благодарим Вас за сотрудничество!
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 12-қосымша
"Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 10.08.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы "Ересек халыққа темекі тұтынуы туралы сауал салу" (индексі D 007, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) кальян – темекіні әлсіз жандыру немесе қыздырудан туатын аэрозольды, буды немесе түтінті, сондай-ақ аэрозоль, бу немесе түтін сұйықтықпен түтікше арқылы өтетін темекі жапырағы жоқ өнімдерді тарту үшін пайдаланылатын аспап;
2) орама темекі – қолдан жасалған сигар немесе папирос;
3) өндірісте шығарылған темекілер - өнеркәсіптік тәсілмен дайындалған, кесілген шикізаттан тұратын, темекі қағазымен оралған темекі шегетін темекі бұйымының түрі;
4) сигаралар және сигариллалар – сигар және басқа шикізаттан дайындалған және көптеген қабаттары бар темекі шегетін бұйымның түрі: кесілген немесе жыртылған сигар және басқа шикізаттан жасалған салма, сигар немесе басқа шикізаттан жасалған салма және қалпына келтірілген темекіден немесе целлюлоза және темекі негізінде дайындалған арнайы қағаздан жасалған сигар табак жапырағынан жасалған орама;
5) супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлер жұмысын бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистикаорганының қызметкері;

21. Если вы курите табачные изделия сейчас, пытаетесь ли бросить курить? (вопрос задается курящим респондентам)
22.
да
нет
затрудняюсь ответить
22. Сіз темекітартудан бас тартудыңтиімді әдістері туралы білесіз бе?
22. Знаете ли вы о методах эффективного отказа от курения?
иә
1
да
жоқ
2
нет
жауап беруге қиналамын
3
затрудняюсь ответить
7. СТАТИСТИКАЛЫҚ НЫСАНДЫ ТОЛТЫРУҒА ЖҰМСАЛҒАН УАҚЫТТЫ КӨРСЕТІҢІЗ, САҒАТПЕН (ҚАЖЕТТІСІН ҚОРШАҢЫЗ)
7. УКАЖИТЕ ВРЕМЯ,
ЗАТРАЧЕННОЕ НА ЗАПОЛНЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКОЙ ФОРМЫ, В ЧАСАХ (НУЖНОЕ ОБВЕСТИ)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Сізге ынтымақтастығыңыз үшін алғыс білдіреміз!
Благодарим Вас за сотрудничество!
Приложение 12
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год)
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 10.08.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Опрос взрослого населения о потреблении табака" (индекс D 007, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) кальян – прибор, используемый для вдыхания аэрозоля, пара или дыма, возникающих от тления или нагревания табака, а также продуктов, не содержащих табачного листа, и в котором аэрозоль, пар или дым проходят через сосуд с жидкостью;
2) самокрутка – самодельная сигара или папироса;
3) промышленно произведенные сигареты – вид курительного табачного изделия, изготовленного промышленным способом, состоящего из резаного сырья, обернутого сигаретной бумагой;
4) сигара и сигарилла– вид курительного табачного изделия, изготовленного из сигарного и другого сырья и имеющего много слоев: начинку из резаного или рваного сигарного и другого сырья, подвертку из сигарного или другого сырья и обертку из сигарного табачного листа, восстановленного табака или специальной бумаги, изготовленной на основе целлюлозы и табака;
5) супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследования домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров;

6) темекi өнiмдерi – шегу, сору, шайнау немесе иіскеу үшін пайдаланылатындай етіп жасалған шикізат материалы ретінде толығымен немесе ішінара темекі жапырағынан дайындалған өнімдер;
7) трубка – арнайы дайындалған және кесілген темекіні тарту үшін құрал;
8) электрондық темекі - ингаляцияға арналған жоғары дисперсті буды (аэрозоль) жасайтын электрондық құрылғы. Оны никотинді жеткізу құралы ретінде де, никотинсіз хош иісті буды (аэрозоль) деммен жұту үшін де қолдануға болады. Бу қыздырғыш элементтің бетінен арнайы дайындалған сұйықтықтың булануынан пайда болады және темекі түтініне ұқсайды;
9) "IQOS", "GLO" сияқты темекіні жылыту жүйесі - бұл темекі жанбайтын, бірақ белгілі бір температураға дейін қызатын технология.
3. Статистикалық байқауға халықтың тұрмыс деңгейі бойынша іріктемелі зерттеуге қатысатын үй шаруашылықтары жатады. 15 жас және одан үлкен жастағы үй шаруашылығының бір мүшесі респондент ретінде танылады. Статистикалық байқау есепті кезеңнің 1-10 шілде аралығында өтеді.
4. Титулдық бетте "Аумақтың атауы" (елді мекеннің) 1-тармағында интервьюер облыстың (қаланың), ауданның және ауылдық елді мекеннің атауын көрсетеді. 2, 3, 4 және 5-тармақтар супервайзерлер интервьюерлерге ұсынған зерттелетін үй шаруашылықтарының тізімдерінде көрсетілген деректемелерге сәйкес толтырылады.
5. 1-бөлімдегі темекі тарту немесе темекіні тартып көрудің (өмірінде бір немесе екі рет тартып көру) сирек жағдайлары "жоқ, мүлдем тартпаймын" санаты бойынша ескеріледі.
6. 2-бөлімде респондент тартылмайтын темекі өнімдерін қолдану, мысалы иіскейтін темекі, насыбай және өзге де шайнайтын темекі түрлері туралы сұрақтарға жауап береді.
7. 3 бөлімді темекі тартатын респонденттер толтырады, яғни бөлімнің 1 және 2 сұрақтарына оң жауап берген респонденттер. 3-бөлімдегі 6-сұрақта интервьюер қораптардың санын емес темекі өнімдерінің санын данада тіркейді.
Егер респондент аптасына бір реттен аз темекі тартатынын көрсетсе, онда темекі өнімдерінің санын аптасына дана түріне қайта санап, көрсету қажет. 3 бөлімде "өзге" нұсқасына қолданылуы бір реттік дозада өлшенетін насыбай, шайналатын не иіскейтін темекі және тағы басқа кіреді (күніне, аптасына қолданылған дозаның саны).
8. 4-бөлімдегі 7-сұрақта респондент үйінің (пәтерінің) ішіндегі үй-жайлары жөнінде сөз етіледі.
9. 5-бөлімде респондент жұмыс орнында және қоғамдық жерлерде темекі тарту туралы сұрақтарға жауап береді.

6) табачные изделия – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа в качестве сырьевого материала, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания или нюханья;
7) трубка – приспособление для курения специально подготовленного и нарезанного табака;
8) электронные системы потребления–электронные системы доставки никотина и электронные системы доставки продуктов, не являющихся никотином, - устройство (в том числе электронные сигареты), которые с помощью электронных технологий (аккумулятора) нагревают жидкость (в картриджах, резервуарах и других контейнерах) с содержанием никотина или без него, другие химические вещества, ароматизаторы с образованием аэрозоля, вдыхаемого пользователем;
9) система для нагрева табака – устройство, используемое для нагревания табака с образованием аэрозоля, содержащего никотин ("IQOS" (АЙКОС), "GLO" (ГЛО)).
3. Статистическому наблюдению подлежат домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по уровню жизни населения.Респондентом выступает один член домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше. Статистическое наблюдение проводится с 1 по 10 июля отчетного периода.
4. На титульном листе статистической формы в пункте 1 "Наименование территории" (населенного пункта) интервьюером указывается наименование области (города), района и сельского населенного пункта. Пункты 2, 3, 4 и 5 заполняются в соответствии с реквизитами, указанными в списках обследуемых домашних хозяйств, представленных интервьюерам супервайзерами.
5. В разделе 1 редкие случаи курения или эксперименты с курением (пробовал раз или два за всю жизнь) учитываются по категории "нет, совсем не курю".
6. В разделе 2 респондент отвечает на вопросы касательно употребления некурительных видов табачных изделий, таких как нюхательный табак, насвай и другие виды жевательного табака.
7. Раздел 3 заполняют курящие респонденты, то есть респонденты, ответившие положительно на вопросы 1 и 2 раздела. В разделе 3 в вопросе 6 интервьюер фиксирует количество табачных изделий в штуках, а не число их пачек. Если респондент указал, что курит реже чем раз в неделю, то необходимо указывать количество табачных изделий в пересчете на штуки в неделю.В разделе 3 в вариант "иное" входят насвай, жевательный или нюхательный табак и другие, употребление которых измеряется в одноразовых дозах (количество употребленной дозы в день, в неделю).
8. В разделе 4 в вопросе 7 речь идет о помещениях внутри дома (квартиры) респондента.
9. В разделе 5 респондент отвечает на вопросы касательно курения на рабочем месте и в общественных местах.

10. 6-бөлімдегі 15, 16, 17 және 18-сұрақтарда респондент темекі тартудың зияны туралы өз көзқарасымен бөліседі. 19 және 20-сұрақтарда респондент жұмыс және қоғамдық орындарда толықтай темекі тартуға тыйым салатын заңға қатысты өз көзқарасымен бөліседі.
Сауал салуды аяқтаған соң, интервьюер сауал салу барысында қандай да бір бөлімдер немесе сұрақтар қалып кетпегендігіне көз жеткізу үшін статистикалық нысанды тағы да бір рет қарап шығады және респонденттерге ынтымақтастығы және көмегі үшін алғыс білдіреді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына 13-қосымша
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.06.2023 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы
Индексі D 008 жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) есепті кезең
жыл
Респонденттер тобы – үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі - есепті кезеңнің 1 ақпанына (қоса алғанда) дейін (есепті кезеңнен кейінгі 20-күнге (қоса алғанда) дейін)

10. В разделе 6 в вопросах с 15, 16, 17 и 18 респондент выражает свое мнение о вреде курения. В вопросах 19 и 20 респондент выражает свое мнение о полном запрете курения на рабочих и в общественных местах.
В завершение опроса интервьюер еще раз просматривает статистическую форму, не пропущены ли какие-либо разделы или вопросы в ходе проведения опроса и благодарит респондентов за их помощь и сотрудничество.
Приложение 13 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.06.2023 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Конфиденциальность
гарантируется органами
государственной статистики
Статистическая форма
общегосударственного
статистического наблюдения
Контрольная карточка состава домашнего хозяйства
Индекс D 008 годовая (с ежеквартальным уточнением) отчетный период
год
Круг респондентов – домашние хозяйства
Срок представления – до 1 февраля (включительно) отчетного периода
(до 20 числа (включительно) после отчетного периода)

1 қаңтардағы жағдай бойынша Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесі (15 жастағы және одан үлкен адамдар сұралады)
Сіздің негізгі қызметіңіздің мәртебесіндегі өзгерістерді көрсетуіңізді өтінеміз:
1-тоқсанда
2-тоқсанда
3-тоқсанда
4-тоқсанда
Сұрақтарға жауап нұсқаларын кодтау:
2. Үй шаруашылығы иесіне қатынасы
2 – күйеуі, әйелі
3 – ұлы, қызы
4 – әкесі, анасы
5 – ағасы, әпкесі
6 – атасы, әжесі
7 – немересі
8 – басқа деңгейдегі туыстық
9 – туыс емес (туыстығы жоқ)
6. Отбасылық жағдайы
1 – ешқашан некеде тұрмаған
2 – некеде тұр
3 – тұл ер, жесір әйел
4 – ажырасқан
7. Білім деңгейі
1 – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
2 – бастауыш білім;
3 – негізгі орта білім;
4 – орта білім (жалпы орта білім, технакалық және кәсіби білім);
5 – жоғары білім;
6 – жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
7 – ешқандай білім деңгейіне қол жеткізбеген.
8. Дене шынықтыру жаттығуымен, спортпен шұғылдану
1-Иә, өз бетінше бос уақытта
2-иә, білім беру мекемелерінде
3-иә, кәсіби түрде
4-жоқ, шұғылданбаймын
9. Бос уақытында өз бетінше дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен шұғылдану орны
1-ұйымдастырылған спорт сабақтарына қатысамын (секциялар, жаттығу залдары)
2- өзім айналысамын
3- ұйымдастырылған сабақтарға қатысамын және өзім айналысамын
10. Аптасына дене шынықтырумен, спортпен шұғылдану жиілігі
1 - _ _ (аптасына күндер)
8 - жағдайға байланысты
12. Құрамның өзгеру статусы
1 – тұрақты кетті
2 – тұрақты келді
3 – уақытша кетті
4 – уақытша келді
Кету (келу) себептері
1 – туу
2 – өлім
3 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағында)
4 – жұмыс (Қазақстан Республикасы аумағынан тыс)
5 – неке
6 – ажырасу
7 – оқу
8 – әскердегі қызмет
9 – өзгелері (ауруханада, бас бостандығынан айыру
жерлерінде, басқа мекенжайға көшіп кету және тағы басқа)
13. Негізгі қызметтің мәртебесі
1 – жалдану бойынша жұмыс істеуші (жазбаша түріндегі шарт бойынша немесе ауызша уағдаластық)
1.1 – бөлек жеке тұлғаларда жалдану бойынша жұмыс
2 – жалдану бойынша жұмыс істемеуші (өзінің жеке кәсіпорнында, жеке кәсіпкерлік қызметімен айналысады)
3 – жұмыс істемейтін және жұмыс іздеуде (жұмыссыз)
4 – зейнеткер (жұмыс істемейтін зейнеткер)
5 – оқушы, студент
6 – үй шаруашылығымен, балаға немесе басқа адамдарға күтім жасаумен айналысу
7 – уақытша немесе ұзақ уақыт еңбекке қабілетсіз
8 – басқа себептер бойынша жұмыс істемейтін және жұмыс іздемейтін
14. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистикасы бюросы атынан Сізге ынтымақтастығыңыз бен көмегіңіз үшін алғыс білдіремін!
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 14 бұйрығына
14-қосымша
"Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

Статус Вашей основной деятельности (лица в возрасте 15 лет и старше) по состоянию на 1 января
Пожалуйста, отметьте изменения статуса Вашей основной деятельности за:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Кодировка вариантов ответов к вопросам:
2. Отношение к главе домашнего хозяйства
2 – муж, жена
3 – сын, дочь
4 – отец, мать
5 – брат, сестра
6 – дедушка, бабушка
7 – внук, внучка
8 – другая степень родства
9 – не родственник (нет родства)
6. Семейное положение
1 – никогда не состоял (а) в браке
2 – состоит в браке
3 – вдовец, вдова
4 – разведен (а)
7. Уровни образования
1 – дошкольное воспитание и обучение;
2 – начальное образование;
3 – основное среднее образование;
4 – среднее образование
(общее среднее образование,
техническое и профессиональное образование);
5 – высшее образование;
6 – послевузовское образование;
7 – не достигнут никакой уровень образования
8. Занятие физическими упражнениями, спортом
1 – да, в свободное время, самостоятельно
2 – да, в образовательных учреждениях
3 – да, профессионально
4 – нет, не занимаюсь
9. Место занятия физическими упражнениями,
спортом в свободное время, самостоятельно
1 - посещаю организованные занятия спортом
(секции, тренажерные залы)
2 - занимаюсь самостоятельно
3 - посещаю организованные занятия
и занимаюсь самостоятельно
10. Частота занятий физических
упражнений, спортом в неделю
1 - __ (дней в неделю)
8 - от случая к случаю
12. Статус изменения состава
1 – постоянно выбыл
2 – постоянно прибыл
3 – временно выбыл
4 – временно прибыл
Причины выбытия (прибытия)
1 – рождение
2 – смерть
3 – работа (в пределах Республики Казахстан)
4 – работа (за пределами Республики Казахстан)
5 – брак
6 – развод
7 – учеба
8 – служба в армии
9 – иные (в больницах, в местах заключения,
переезд на другое место жительства и т.д.)
13. Статус основной деятельности
1 – работающий по найму (по письменному договору или устной договоренности)
1.1 – работа по найму у отдельных физических лиц
2 – работающий не по найму
(на собственном предприятии,
занимающийся индивидуальной предпринимательской деятельностью)
3 – не работающий и ищущий работу (безработный)
4 – пенсионер (неработающий пенсионер)
5 – учащийся, студент
6 – занимающийся домашним хозяйством, уходом за детьми
или другими лицами
7 – временно или длительно нетрудоспособный
8 – не работающий и не ищущий работу по другим причинам
14. Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах
(нужное обвести)
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
более 40 часов
От имени Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан я хотел (-а) бы поблагодарить Вас за сотрудничество и помощь!
Приложение 14 к приказу
Председателя Комитета
по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 14
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Контрольная карточка состава домашнего хозяйства"
(индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением)

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 29.06.2023 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы "Үй шаруашылығы құрамының бақылау карточкасы" (индексі D 008, кезеңділігі жылдық (тоқсан сайынғы нақтыланумен) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта келесі анықтама пайдаланылады:
супервайзер – үй шаруашылықтарына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ететін және интервьюерлердің жұмысына бақылауды жүзеге асыратын аумақтық статистика органының қызметкері.
3. Осы статистикалық байқау зерттелетін үй шаруашылығының барлық мүшелерінің тізімін құруға және олардың әрқайсысы бойынша әлеуметтік-демографиялық сипаттамаларды алуға арналған.
Статистикалық байқауға халықтың тұрмыс деңгейін бағалау бойынша үй шаруашылықтарын іріктеп зерттеуге қатысатын барлық үй шаруашылықтары жатады. Бақылау карточкасын жылдың басында (қаңтарда) интервьюер толтырады, одан кейін тоқсан сайын тоқсан ішіндегі тиісті өзгерістерді енгізумен нақтылау жүргізіледі.
Үй шаруашылығының иесі Бақылау карточкасының респонденті болып табылады.
Үй шаруашылығының иесі ретінде еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған үй шаруашылығының мүшесі бола алады. Үй шаруашылығында еңбекке қабілетті жастағы жұмыспен қамтылған адамдар болмаған жағдайда (зейнеткерлердің немесе құрамында зейнеткерлер, мүгедектігі бар тұлғалар, студенттер және тағы басқалары бар үй шаруашылықтары) үй шаруашылығының иесін қандай да бір табыс түрі бар үй шаруашылығының мүшелері өз бетінше анықтайды.
Бақылау карточкасын толтыру кезінде интервьюер сұрақтарды мынадай үлгіде қояды: "Әдетте, осы пәтерде (осы үйде) тұратын және Сізге туыстық қатысына немесе қандай да бір себептермен қазіргі уақытта уақытша жоқтығына қарамастан сізбен бірлесіп шаруашылық жүргізіп жатқан адамдарды атаңыз".
Жауаптың тиісті нұсқасы таңдалады. Жауаптың қате коды таңдалған жағдайда, оны сызып тастау және дұрыс жауабын белгілеу қажет (толтыру кезіндегі анықталған қатені интервьюер сызып тастауы және дұрыс жауабын қасына жазуы қажет).
4. Бақылау карточкасының титулдық парағын интервьюер толтырады. "Аумақтың (елді мекеннің) атауы" 1-тармағында облыстың (қаланың), ауданның (қаланың) және ауылдық елді мекеннің атауы көрсетіледі.
5. 1-сұрақта үй шаруашылығы мүшесінің 1-нөмірінде үй шаруашылығы иесінің аты жазылады. Бұдан әрі 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-ші нөмірлерде үй шаруашылығының өзге мүшелерінің аттары жазылады. Егер үй шаруашылықтың құрамында 11 мүшеден көп болса, қосымша бланкілер қолданылады.

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 29.06.2023 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Контрольная карточка состава домашнего хозяйства" (индекс D 008, периодичность годовая (с ежеквартальным уточнением) (далее – Контрольная карточка).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
супервайзер – сотрудник территориального органа статистики, обеспечивающий проведение обследований домашних хозяйств и осуществляющий контроль работы интервьюеров.
3. Данное статистическое наблюдение предназначено для составления списка всех членов обследуемого домашнего хозяйства и получения социально-демографических характеристик по каждому из них.
Статистическому наблюдению подлежат все домашние хозяйства, участвующие в выборочном обследовании домашних хозяйств по оценке уровня жизни населения. Контрольная карточка заполняется интервьюером в начале года (январе), затем ежеквартально проводится уточнение с внесением соответствующих изменений за квартал.
Респондентом Контрольной карточки выступает глава домашнего хозяйства.
Главой домашнего хозяйства может выступать занятый член домашнего хозяйства трудоспособного возраста. В случае отсутствия в домашнем хозяйстве занятых лиц трудоспособного возраста (домашние хозяйства пенсионеров или имеющие в составе пенсионеров, лица с инвалидностью, студентов и так далее), глава домашнего хозяйства определяется самостоятельно членами домашнего хозяйства, имеющими какой-либо вид дохода.
При заполнении Контрольной карточки вопросы интервьюером зачитываются следующим образом: "Назовите, пожалуйста, тех лиц, кто обычно проживает в этой квартире (доме), и с кем Вы, как правило, ведете совместное хозяйство, вне зависимости от их родственного к Вам отношения или временного отсутствия в настоящее время по какой-либо причине".
Выбирается соответствующий вариант ответа. В случае записи неправильного кода ответа, надо его зачеркнуть и отметить правильный ответ (выявленную ошибку при заполнении интервьюеру зачеркнуть и вписать правильный ответ рядом).
4. Титульный лист Контрольной карточки заполняется интервьюером. В пункте 1 "Наименование территории (населенного пункта)" указывается наименование области (города), района (города) и сельского населенного пункта.
5. В вопросе 1 под номером члена домашнего хозяйства 1 записывается имя главы домашнего хозяйства. Далее под номерами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 записываются имена остальных членов домашнего хозяйства. Если в составе домашнего хозяйства более 11 членов, то используются дополнительные бланки.

6. 2-сұрақта үй шаруашылығының иесі бойынша деректер толтырылмайды. Үй шаруашылығының басқа мүшелері бойынша үй шаруашылығы иесіне қатыстылығы сөзбен жазылады және тиісті код қойылады.
7. 3-сұрақта үй шаруашылығының әр мүшесінің туған жылы (төрт таңбамен) және айы (екі таңбамен) жазылады. Мысалы, 1972 05 немесе 1956 12.
8. 4-сұрақта жынысы жазылады: ер – 1, әйел – 2.
9. 5-сұрақта респонденттің бойы көрсетіледі (жылдың басына). Бойын дұрыс өлшеу үшін респондент қабырғаға желкесімен, жауырындарымен, бөкселерімен, балтырларымен және өкшелерімен тақалып, қатты жерге жалаң аяқ түзу тұрады. Басты күш салмай түзу ұстайды. Содан кейін қабырғада бас жағынан ең жоғары нүкте белгіленеді, тек содан соң ғана еденнен белгіге дейінгі арақашықтық өлшенеді. 2 (екі) жасқа дейінгі балалардың бойы жатқызылып өлшенеді.
10. 6-сұрақта отбасылық жағдайының кодтарына сәйкес отбасылық жағдайы көрсетіледі. Осы бағанды толтыру кезінде "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген ерлер мен әйелдер үшін неке жасы – 18 жас екендігі ескеріледі.
Бақылау карточкасында неке ретінде ресми, сондай-ақ бірге тұру сияқты азаматтық одақ та белгіленеді.
11. 7-сұрақта табельмен, аттестатпен немесе оқу орнын бітіргені туралы дипломмен құжатпен расталатын қол жеткізген білімінің ең жоғарғы деңгейі толтырылады. Тыңдалған білім курсы туралы анықтамалардың болуы, сонымен қатар аяқтағаннан кейін сертификаттар немесе куәліктер берілетін бухгалтерлік, хатшы-референт, компьютерлік курстар да есепке алынбайды.
Қол жеткізген білім деңгейі келесі шарттарға сәйкес көрсетіледі:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту – мектепке дейінгі мекемелерде (бала-бақша, мектепалды сыныптар) оқыған адамдар саналады;
бастауыш білім – 4 сыныпты бітіргендер;
негізгі орта білім – 9 сыныпты аяқтағандар;
орта білім (жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім) – 11 сынып, бастапқы кәсіптік – кәсіптік-техникалық училище (КТУ), орта кәсіптік – колледж, техникум;
жоғары білім – университет, институт, академия;
жоғары оқу орнынан кейінгі білім – егер үй шаруашылығының мүшесі магистратураны (аспирантура, докторантура) аяқтағаннан кейін диссертация қорғаса, ол жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар болып есептеледі;
ешқандай білім деңгейіне қол жеткізбеген – үй шаруашылығы мүшесінің ешқандай білімі жоқ. Мектеп білімімен қамтылған, бірақ бастауыш (1, 2, 3 және 4-сыныптар) білімді аяктамаған балалар, мектепке дейінгі білімі бар болған жағдайда мектепке дейінгі білімі бар адамдарға жатады, мектепке дейінгі білімі болмаған жағдайда, ешқандай білімі жоқ адамдарға жатқызылады.

6. В вопросе 2 данные по главе домашнего хозяйства не заполняются. По остальным членам домашнего хозяйства записываются словами отношение к главе домашнего хозяйства и проставляется соответствующий код.
7. В вопросе 3 проставляются год (четыре знака) и месяц (два знака) рождения каждого члена домашнего хозяйства. Например, 1972 05 или 1956 12.
8. В вопросе 4 проставляется пол: мужской – 1, женский – 2.
9. В вопросе 5 указывается рост респондентов (на начало года). Чтобы правильно измерить рост, респондент становится на твердую поверхность босиком, ровно к стене, прислонившись к ней затылком, лопатками, ягодицами, икрами и пятками. Голову держит прямо, без напряжения. Затем фиксируется самая высокая точка на стене относительно головы, после чего измеряется расстояние от пола до пометки. Рост детей в возрасте до 2 (двух) лет измеряется лежа.
10. В вопросе 6 указывается семейное положение в соответствии с кодами семейного положения. При заполнении этой графы учитывается брачный возраст для женщин и мужчин – 18 лет, установленный Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье".
В Контрольной карточке отмечается как официальный, так и гражданский союз, такой как сожительство.
11. В вопросе 7 записывается максимально достигнутый уровень образования, документально подтвержденный табелем, аттестатом или дипломом об окончании учебного заведения. Не учитывается наличие справки о прослушанном образовательном курсе, а также обучение на курсах бухгалтеров, секретарей-референтов, компьютерных курсах, после окончания которых выдаются сертификаты или удостоверения.
Достигнутый уровень образования указывается в соответствии со следующими условиями:
дошкольное воспитание и обучение – считаются лица, обучавшиеся в дошкольных учреждениях (детский сад, дошкольные классы);
начальное образование – окончившие 4 класса;
основное среднее образование – закончившие 9 классов;
среднее образование (общее среднее образование, техническое и профессиональное образование) – 11 классов, начальное профессиональное – профессионально-техническое училище (ПТУ), среднее профессиональное – колледж, техникум;
высшее образование – университет, институт, академия;
послевузовское образование – если член домашнего хозяйства после окончания магистратуры (аспирантуры, докторантуры) защитил диссертацию, он учитывается как имеющий;
не достигнут никакой уровень образования – член домашнего хозяйства не имеет никакого образования. Дети, охваченные школьным образованием, но еще не закончившие начальное образование (1, 2, 3 и 4 классы) в случае наличия дошкольного образования относятся к лицам, имеющим дошкольное образование, в случае отсутствия дошкольного образования, относятся к лицам, не имеющим никакого образования.

12. 8-сұрақта үй шаруашылығының үш жастан асқан және одан үлкен әрбір мүшесінің дене шынықтыру жаттығуымен, спортпен шұғылдануының ағымдағы жағдайы туралы ақпарат жазылады.
Жауаптар келесі шарттарға сәйкес көрсетіледі:
иә, өз бетінше, бос уақытта - дене шынықтыру жаттығуымен, спортпен шұғылдану:
- секцияларда, спорт, тренажер залдарында;
- жалпыға ортақ орындарда ашық ауада (спорт алаңдары, саябақтар) және үй жағдайында мамандандырылған жаттықтырушылардың қатысуынсыз еркін нысанда;
иә, білім беру мекемелерінде - білім беру мекемелерінде дене шынықтыру сабақтары;
иә, кәсіби түрде - дене шынықтыру, спортпен кәсіби деңгейде шұғылдану.
13. 9-сұрақта дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен шұғылдану орны көрсетіледі.
Жауаптар келесі шарттарға сәйкес көрсетіледі:
мен ұйымдастырылған спорт сабақтарына қатысамын (секциялар, спорт, жаттығу залдары) барамын - дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен шұғылдануға арналған арнайы ұйымдастырылған орындар;
өзім айналысамын – жалпыға ортақ орындарда (спорт алаңдары, саябақтар) ашық ауада дене шынықтыру жаттығуларымен айналысамын;
мен ұйымдастырылған сабақтарға қатысамын және өзім айналысамын - дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен айналысу үшін арнайы орындарға бару кезінде және ашық ауада және үй жағдайында өз бетінше айналысу кезінде.
14. 10-сұрақта аптасына дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен шұғылдану жиілігі туралы ақпарат жазылады
Жауаптар келесі шарттарға сәйкес көрсетіледі:
Аптасына күндер саны цифрмен көрсетіледі.
Егер дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен шұғылдану жүйелі сипатқа ие болмаса "8" кодын (ара-тұра) көрсетіңіз.
15. 11-сұрақта дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен айналысудың бір сабағының орташа ұзақтығы туралы ақпарат минутпен жазылады.
16. 12-сұрақта үй шаруашылығының мүшелері бойынша сауал салу кезінде уақытша жоқтарға (мысалы, әскерде жедел қызметтен өтуде, ауруханада, білім алуда) тиісті екі таңбалы кодтар (статусы, себебі) қойылады.
Келесі екі таңбалы кодтар (статусы, себебі) болуы мүмкін:
уақытша болмау кезінде – 33, 34, 36, 37, 38, 39-кодтары;
уақытша болуы кезінде – 43, 44, 46, 47, 48, 49-кодтары.
Егер кейінгі тоқсандарда үй шаруашылығы құрамы өзгерген жағдайда есепті тоқсанға (1 сәуірдегі, 1 шілдедегі, 1 қазандағы, 1 қаңтардағы жағдай бойынша) тиісті белгілер қойылады.
Егер үй шаруашылығының құрамында жаңа мүше (туған немесе уақытша келген) пайда болса, онда тиісті кодтар қойылады.
Тоқсанда келесі кодтар қойылуы мүмкін:

12. В вопросе 8 записывается информация о текущем состоянии занятия физическими упражнениями, спортом по каждому члену домашнего хозяйства в возрасте от трех лет и старше.
Ответы указывается в соответствии со следующими условиями:
да, в свободное время, самостоятельно – занятие физическими упражнениями, спортом:
- в секциях, спортивных, тренажерных залах;
- на открытом воздухе в общедоступных местах (спортивные площадки, парки) и в домашних условиях в произвольной форме без участия специализированных тренеров;
да, в образовательных учреждениях – занятия по физической культуре в образовательных учреждениях;
да профессионально – занятие физическими упражнениями, спортом на профессиональном уровне.
13. В вопросе 9 указывается место занятия физическими упражнениями, спортом.
Ответы указывается в соответствии со следующими условиями:
посещаю организованные занятия спортом (секции, спортивные, тренажерные залы) – специальные организованные места для занятия физическими упражнениями, спортом;
занимаюсь самостоятельно – занятия физическими упражнениями, спортом на открытом воздухе в общедоступных местах (спортивные площадки, парки) и в домашних условиях;
посещаю организованные занятия и занимаюсь самостоятельно – при посещении специальных организованных мест для занятия физическими упражнениями, спортом и самостоятельном занятии на открытом воздухе и в домашних условиях.
14. В вопросе 10 записывается информация о частоте занятий физических упражнений, спортом в неделю
Ответы указывается в соответствии со следующими условиями:
Указывается количество дней в неделю в цифрах.
При условии если занятия физическими упражнениями, спортом носит не систематический характер указывать код "8" (От случая к случаю).
15. В вопросе 11 записывается информация о средней продолжительности одного занятия физическими упражнениями, спортом в минутах.
16. В вопросе 12 по членам домашнего хозяйства на момент опроса временно отсутствующим (например, проходят службу в армии срочники, находится в больнице, получает образование), проставляются соответствующие двухзначные коды (статус, причина).
Возможны следующие двухзначные коды (статус, причина):
при временном отсутствии – коды 33, 34, 36, 37, 38, 39;
при временном присутствии – коды 43, 44, 46, 47, 48, 49.
В случае изменения состава домашнего хозяйства в последующих кварталах делаются соответствующие пометки за отчетный квартал (по состоянию на 1 апреля, 1 июня, 1 октября, 1 января).
Если в составе домашнего хозяйства появился новый член (родился или временно прибыл), то проставляются соответствующие коды.
За квартал могут быть проставлены следующие коды:

тұрақты болмауы кезінде – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
тұрақты болуы кезінде – 21, 23, 25, 26, 27;
уақытша болмауы кезінде – 33, 34,36, 37, 38, 39;
уақытша болуы кезінде – 43, 44, 46, 47, 48, 49.
Уақытша кету (келу) зерттелетін тоқсанда 2 айдан көп уақыт болмауды (болуды) болжайды.
Туу 21-кодты, өлім – 12 кодты қамтиды.
17. 13-сұрақта 15 және одан үлкен жастағы адамдардың, соның ішінде уақытша кеткендер және уақытша келгендердің пікірі сұралады.
Жалдану бойынша жұмыс істеушілер – кәсіпорында (мекемеде, ұйымда) жұмыс істейтін немесе жеке тұлғада жазбаша түріндегі шарт, келісімшарт бойынша немесе кез келген меншік нысанындағы кәсіпорын, мекеме, ұйым әкімшілігімен немесе жеке меншік жалдаушымен жасалған ауызша уағдаластық бойынша жұмыс істейтін және еңбекақы түрінде (ақшалай немесе заттай нысанда) сыйақы алушы.
Жалдану бойынша жұмыс істеушілерге сондай-ақ әскерде келісімшарт бойынша , мемлекеттік қауіпсіздік және ішкі істер органдарында қызметін өтеп жатқан адамдар жатады.
Жалдану бойынша жұмыс істеушілерге формальды тіркеудегілер, декреттік немесе бала күтіміне бойынша демалыстағылар жатпайды, себебі олар ұзақ уақыт болмайды және жұмыстан табыс алмайды және бала күтімі бойынша төлемдер алмайды.
Жалдану бойынша жұмыс істемейтіндер – өзінің жеке кәсіпорнында жұмыс істейтіндер, жеке кәсіпкерлік қызметпен айналысады:
кәсіпорынның, фирманың иелері немесе ортақ иелері, жеке өзі немесе бір немесе бірнеше серіктеспен өзінің жеке кәсіпорнында жұмыс істейтін, дара кәсіпкерлік қызметпен айналысатын;
ауыл шаруашылығы саласында кәсіпкерлік қызметімен айналысатын фермерлер;
өзінің кәсіпорнында жұмыс істейтін өндірістік кооператив мүшелері – (артелдер) – тауарлар мен көрсетілген қызметтерді өндіретін кооператив, онда өндірісті, инвестициялауды және ұйым мүшелері арасында табыс бөлуді ұйымдастыру мәселелерін шешу кезінде әркімнің құқығы кооперативтің басқа да мүшелерімен тең;
тұрақты негізде табыс әкелетін (мемлекеттік тіркеуден өткен, сондай-ақ өтпегендер) экономикалық қызметті жүзеге асыратын жеке негізде жұмыс істейтіндер;
сату үшін өнім өндіретін үй шаруашылығында жұмыс істейтіндер, сондай-ақ отбасылық кәсіпорында немесе кәсіпте көмекші ретінде жұмыс істейтіндер.
Жұмыс істемейтін және жұмыс іздеп жүрген (жұмыссыз) – респонденттің жұмысы немесе табыс әкелетін кәсібі жоқ, оны іздеуде және оған кірісуге дайын.
Зейнеткер (жұмыс істемейтін зейнеткер) – жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін зейнетақы алуға құқығы бар (мерзімінен ерте зейнеткерлікке шығаруды қосқанда) респондент белгілейді.
Оқушы, студент – жұмыс іздеп жүрмеген және жұмысы жоқ оқыту нысанына қарамастан оқитын студент.
Үй шаруашылығымен, балаларды немесе басқа адамдарды күтумен айналысатын – отбасы мүшелерін күтумен немесе үй шаруашылығымен айналысатын, жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін респондент.
Уақытша немесе ұзақ уақыт еңбекке қабілетсіз – мүгедектіктің болуына қарамастан денсаулығына байланысты жұмыс істемейді.
Басқа да себептер бойынша жұмыс істемейтін және жұмыс іздемейтін– жоғарыда аталған себептерден басқа өзге себептер бойынша жұмыс іздемейтін және жұмыс істемейтін үй шаруашылығының мүшесі.

при постоянном отсутствии – 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19;
при постоянном присутствии – 21, 23, 25, 26, 27;
при временном отсутствии – 33, 34, 36, 37, 38, 39;
при временном присутствии – 43, 44, 46, 47, 48, 49.
Временное выбытие (прибытие) предполагает отсутствие (присутствие) более 2 месяцев в обследуемом квартале.
Рождение имеет код 21, смерть – 12.
17. В вопросе 13 опрашиваются лица в возрасте 15 лет и старше, в том числе временно выбывшие и временно прибывшие.
Работающий по найму – работающий на предприятии (в учреждении, организации) или у физических лиц по письменному договору, контракту или устному соглашению, заключенному с администрацией предприятия, учреждения, организации любой формы собственности или с частным нанимателем, и получающий вознаграждение в виде оплаты труда (в денежной или натуральной форме).
К наемным работникам также относятся лица, проходящие службу в армии по контракту, органах государственной безопасности и внутренних дел.
Не являются работающими по найму лица, которые имеют формальное прикрепление, находящиеся в декретном отпуске или по уходу за ребенком, поскольку они отсутствуют длительное время и не имеют дохода от работы и выплат по уходу за ребенком.
Работающие не по найму – работающие на собственном предприятии, занимающиеся индивидуальной предпринимательской деятельностью:
владельцы или совладельцы предприятия, фирмы, работающие самостоятельно или с одним или несколькими партнерами на собственном предприятии, занимающиеся индивидуальной предпринимательской деятельностью;
фермеры, занимающиеся предпринимательской деятельностью в области сельского хозяйства;
члены производственного кооператива (артели), работающие на собственном предприятии – кооперативе, производящем товары и услуги, где каждый имеет равные с другими членами кооператива права при решении вопросов организации производства, инвестирования и распределения дохода между членами организации;
работающие на индивидуальной основе, осуществляющие экономическую деятельность, приносящую доход на регулярной основе (как прошедшим, так и не прошедшим государственную регистрацию);
работающие в домашнем хозяйстве по производству продукции для реализации, а также работающие в качестве помощников на семейном предприятии или в ремесле.
Не работающий и ищущий работу (безработный) – респондент не имеет работы или доходного занятия, ищет ее и готов приступить к работе.
Пенсионер (неработающий пенсионер) – отмечается респондентом, имеющим право на получение пенсии (включая досрочный выход на пенсию), не работающим и не ищущим работу.
Учащийся, студент – обучающийся студент, независимо от формы обучения, не имеющий работы и не ищущий ее.
Занимающийся домашним хозяйством, уходом за детьми или другими лицами – респондент не работает и не ищет работу, так как занимается домашним хозяйством или уходом за членами семьи.
Временно или длительно нетрудоспособный – не может работать по состоянию здоровья, независимо от наличия инвалидности.
Не работающий и не ищущий работу по другим причинам – член домашнего хозяйства не работает и не ищет работу по иным причинам, кроме всех вышеуказанных причин.

18. Бақылау карточкасын интервьюер екі данада толтырады. Бір данасы супервайзерге беріледі, екіншісі интервьюерде қалады. Оған тоқсандық сұхбаттарды жүргізу кезінде үй шаруашылығының құрамында болған барлық өзгерістер (егер олар болған жағдайда) енгізіледі.
Сауал салуды аяқтаған соң интервьюер қандай да бір сұрақтар қалып кетпегеніне көз жеткізу үшін Бақылау карточкасын қайта қарап шығады және үй шаруашылықтарына көмектескендері және ынтымақтастығы үшін алғыс айтады. Интервьюер үй шаруашылығынан тыс жерде Бақылау карточкасын қайта қарап шығады және қандай да бір сәйкессіздік тапса, онда үй шаруашылығына қайта хабарласады (жеке немесе телефонмен) және жетіспейтін ақпаратты анықтайды.

18. Контрольная карточка заполняется интервьюером в двух экземплярах. Один экземпляр передается супервайзеру, второй остается у интервьюера. В него вносятся все изменения о составе домашнего хозяйства (если они были) во время проведения квартальных интервью.
По завершении опроса интервьюер повторно просматривает Контрольную карточку и проверяет не пропущены ли какие-либо вопросы и благодарит домашнее хозяйство за их помощь и сотрудничество. За пределами домашнего хозяйства интервьюер повторно просматривает Контрольную карточку и, если все же обнаруживает какие-либо несоответствия, то вновь обращается в домашнее хозяйство (лично или по телефону) и выясняет недостающую информацию.