Микроорганизмдердің штамдарын депонирлеу, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 наурызда № 20161 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 391 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.11.2022 № 391 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 46-28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Микроорганизмдердің штамдарын депонирлеу, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 17 наурыздағы
№ 93 бұйрығымен
бекітілген
Микроорганизмдердің штамдарын депонирлеу, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроорганизмдердің штамдарын депонирлеу, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 46-28) тармақшасына сәйкес әзірленді және микроорганизмдердің штамдарын депозиттеу, ветеринарияда пайдаланылатын Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Микроорганизмдердің штамдарын депозиттеуді, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізуді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің "Ветеринария бойынша ұлттық референттік орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ұйым) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2020 года № 20161. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 ноября 2022 года № 391.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.11.2022 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 46-28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 марта 2020 года № 93
Правила депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок депонирования штаммов микроорганизмов, ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, используемых в ветеринарии.
2. Депонирование штаммов микроорганизмов, ведение Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный референтный центр по ветеринарии" Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – организация).

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) депозитор – микроорганизмнің штамдарын депозиттеуге өтінім беруші жеке немесе заңды тұлға;
2) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі –ведомство) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
3) микроорганизмнің штамын депозиттеу – микроорганизмнің штамын ұйымға беру, микроорганизм штамының үлгісін тіркеу, сақтау және мүдделі тұлғаларға беру;
4) микроорганизм өсіріндісі – қоректік ортада өсірілген тіршілікке бейімді микроорганизмдердің жиынтығы (популяциясы);
5) штамм – микроорганизмнің таза өсіріндісі.
4. Ветеринарияда пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарын Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында сақтауға жұмсалған шығыстар Заңның 35-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
5. Ветеринарияда пайдаланылатын, Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында сақтауға жатпайтын микроорганизмдер штамдарын депозиттеу Заңның 35-бабы 2-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес депозитор есебінен жүргізіледі.
6. Ұйым депозиттеуге ветеринарияда пайдаланылатын, сондай-ақ ғылыми зерттеулер нәтижесінде және жануарлар ауруларын диагностикалау кезінде алынған жануарлардың аса қауіпті ауруларының қоздырғыштарын (бактериялар, вирустар, патогенді саңырауқұлақтар, қарапайымдылар) қабылдайды.
2-тарау. Микроорганизмдер штамдарын депозиттеу тәртібі
7. Ұйымда микроорганизмдер штамдарын депозиттеуді депозиторлар жүзеге асырады.
8. Депозиттеу жүргізу рәсімі бастапқы және қайта депозиттеу болып бөлінеді.
1-параграф. Бастапқы депозиттеу рәсімі
9. Депозитор микроорганизм штамын депозиттеу үшін ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизм штамын депозиттеу туралы өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмді депозиттеу туралы қолдаухат;
осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша депозиттеуге берілетін микроорганизм штамының паспорты;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша депозиттеуге берілетін вирус штамының паспорты;
қажет болған жағдайда микроорганизм штамы зерттеулерінің толық және жан-жақты сипаттауы (жұмыс барысы, манипуляциялар) бар әдістемелік ұсынымдар (нұсқаулықтар, қағидалар));
микроорганизмнің депозиттелген штамының генетикалық сипаттамаларын растайтын құжат;
микроорганизмнің штамы.
Микроорганизмнің штамын қабылдау үшін ұйым басшысының не оның міндетін атқарушы адамның шешімімен комиссия құрылады.
Комиссия микроорганизм штамын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаптаманың жай-күйін, салынған материалдың өтінішке сәйкестігін, оның сыртқы түрін тексереді және еркін нысанда тиісті акт жасайды, оның бір данасы депозитордың мекенжайына жолданады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) депозитор – физическое или юридическое лицо, подавшее заявку на депонирование штамма микроорганизма;
2) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее - ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) депонирование штамма микроорганизма – передача штамма микроорганизма в организацию, регистрация, хранение и выдача образца штамма микроорганизма заинтересованным лицам;
4) культура микроорганизма – совокупность (популяция) жизнеспособных микроорганизмов, выращенных на питательной среде;
5) штамм – чистая культура микроорганизма.
4. Расходы на хранение штаммов микроорганизмов в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, используемых в ветеринарии, финансируются за счет бюджетных средств в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 35 Закона.
5. Депонирование штаммов микроорганизмов, используемых в ветеринарии, не подлежащих хранению в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, проводится за счет депозитора в соответствии с подпунктом 6-2) пункта 2 статьи 35 Закона.
6. Организация принимает на депонирование возбудителей болезней животных (бактерии, вирусы, патогенные грибы, простейшие), используемых в ветеринарии, а также полученные в результате научных исследований и при диагностике болезней животных.
Глава 2. Порядок депонирования штаммов микроорганизмов
7. Депонирование штаммов микроорганизмов в организации осуществляют депозиторы.
8. Процедура проведения депонирования делится на первоначальное и повторное депонирование.
Параграф 1. Процедура первоначального депонирования
9. Для депонирования штамма микроорганизма депозитором в организацию предоставляется заявление о депонировании штамма микроорганизма по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявлению прилагаются следующие документы:
ходатайство о депонировании микроорганизма по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
паспорт штамма микроорганизма, передаваемого на депонирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
паспорт штамма вируса, передаваемого на депонирование по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
при необходимости методические рекомендации (инструкции, правила) с полным и подробным описанием исследований штамма микроорганизма (хода работ, манипуляций);
документ, подтверждающий генетические характеристики депонированного штамма микроорганизма;
штамм микроорганизма.
Для приема штамма микроорганизма решением руководителя организации либо лица, исполняющего его обязанности, создается комиссия.
Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения штамма микроорганизма проверяет состояние упаковки, соответствие вложенного материала к заявлению, его внешний вид и составляет в произвольной форме соответствующий акт, один экземпляр которого направляется в адрес депозитора.

10. Микроорганизм штамын ұйымға берген кезде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
1) микроорганизм штамы лиофилизделінген немесе мұздатылған (крио консервіленген) немесе табиғи күйде тасымалдау кезінде микроорганизм штамына байланысты температуралық режимді сақтай отырып, ұсынылады (температуралық датчиктермен немесе басқа құрылғылармен расталады);
2) депозиттелетін материал салынған ампулалар (сауыттар), пробиркалар герметикалық бітеліп жабылады және микроорганизм штамының аты, дайындалған күні бар заттаңбалармен жабдықталады.
11. Депозиттелетін микроорганизм ұйымға практикалық және ғылыми қажеттіліктерге сүйенген мөлшерде және түрде беріледі. Вирустар үшін сыйымдылықтар саны (пробирка, құтылар, ампула, криопробирка) кемінде он, бактериялар үшін – кемінде бес, патогенді саңырауқұлақтар үшін – кемінде бес болады.
12. Депозиттеуге мынадай қасиеттерге сәйкес келетін микроорганизмдер штамдары беріледі:
түрге (тұқымдастарға, сероварға) тән антигендік құрылымы бар;
морфологиялық, культуралдық, ферменттік белгілерге сәйкес келетін;
айтарлықтай айқын пайдалы қасиеттерге (жоғары инфекциялық және антигендік белсенділік, иммуногендік) ие;
жасанды қоректік орталарда немесе табиғи және табиғи сезімтал жануарлар организмінде (құстар эмбриондарында), бастапқы биологиялық қасиеттерін өзгертпей жасушалардың өсірінділерінде өсу қабілетіне ие.
13. Микроорганизм штамы сақтаудың температуралық режимі сақталған кезде 5 (бес) жыл бойы бастапқы биологиялық қасиеттерін айтарлықтай жоғалтпауы тиіс.
14. Депозиттеуге келіп түсетін микроорганизмдер штамдары тазалық пен өміршеңдікке міндетті тексеруден өтеді.
15. Ұйымға депозиттелетін микроорганизмдер штамдары олардың белгілі бір түрге жататынын көрсететін биноминальды латын атауларын пайдалана отырып, "Ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринарияда пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының қозғалысын есепке алу журналында тіркеледі.
Микроорганизмдердің тіркелетін жүйелі топтары былай белгіленеді: В – бактерия, АV – жануарлар вирусы, ВV – бактериялар (бактериофаг) вирусы, Р – қарапайымдылар, F – патогендік саңырауқұлақ.
16. Микроорганизм штамын депозиттеу кезінде коллекциялық нөмір беріледі. Микроорганизм штамына берілген коллекциялық нөмір оны беру кезінде өзгермейді.
Микроорганизм штамы жоғалған (есептен шығарылған) кезде оның коллекциялық нөмірін басқа микроорганизм штамына беруге жол берілмейді.

10. При передаче штамма микроорганизма в организацию необходимо соблюдать следующие требования:
1) штамм микроорганизма представляется в лиофилизированном или замороженном (крио консервированном) или в нативном состоянии с соблюдением температурного режима при транспортировке в зависимости от штамма микроорганизма (подтверждается температурными датчиками или другими устройствами);
2) ампулы (флаконы), пробирки, содержащие депонируемый материал, герметично закупориваются и снабжаются этикетками с названием штамма микроорганизма, датой изготовления.
11. Депонируемый микроорганизм передается в организацию в количестве и виде исходя из практических и научных потребностей. Количество емкостей (пробирка, флакона, ампула, криопробирка) для вирусов составляет не менее десяти, для бактерий – не менее пяти, для патогенных грибов – не менее пяти.
12. На депонирование передаются штаммы микроорганизмов, соответствующие следующим свойствам:
имеют типичную для вида (семейства, рода, серовара) антигенную структуру;
соответствуют морфологическим, культуральным, ферментативным признакам;
обладают достаточно выраженными полезными свойствами (высокая инфекционная и антигенная активность, иммуногенность);
обладают способностью культивироваться на искусственных питательных средах или в организме естественно восприимчивых животных (эмбрионов птиц), культуре клеток без изменения исходных биологических свойств.
13. Штамму микроорганизма необходимо в течение 5 (пяти) лет существенно не терять исходные биологические свойства при соблюдении температурного режима хранения.
14. Поступающие на депонирование штаммы микроорганизмов проходят обязательную проверку на чистоту и жизнеспособность.
15. Депонируемые в организации штаммы микроорганизмов регистрируются в журнале учета движения штаммов микроорганизмов используемых в ветеринарии по форме согласно приложению 20 к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342) с использованием биноминальных латинских наименований, отражающих их принадлежность к определенным родам и видам.
Регистрируемые систематические группы микроорганизмов имеют следующие обозначения: В – бактерия, АV – вирус животных, ВV – вирус бактерий (бактериофаг), Р – простейшие, F – патогенный гриб.
16. При депонировании штамму микроорганизма присваивается коллекционный номер. Присвоенный штамму микроорганизма коллекционный номер не меняется при его передаче.
При утере (списании) штамма микроорганизма не допускается его коллекционный номер присваивать другому штамму микроорганизма.

17. Микроорганизм штамының тіршілікке қабілеттілігі мен тазалығы анықталғаннан кейін, бірақ микроорганизм штамы берілген күннен кейін екі айдан кешіктірмей ұйым депозиторға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша депозиттеу туралы куәлік береді.
Депозиттеу туралы куәлік осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмнің коллекциялық штамының паспортымен қоса жүреді.
Сақтауға қабылданған және депозиттеу рәсімінен өткен микроорганизмдердің штамдарына осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйым ақпараттық карта толтырады.
18. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша депозиттеу туралы куәлік депозиторға жіберілген сәттен бастап, депозиттеу аяқталды деп есептеледі.
19. Ұйым микроорганизм штамын депозиттеуден бас тарта алады, егер:
1) ұйым техникалық тұрғыдан өз функцияларын жүзеге асыра алмайтындай, микроорганизмнің қасиеттері соншалықты ерекше болса;
2) материал микроорганизмі жоқ немесе микроорганизмнің ұсынылған өсіріндісі тіршілікке қабілетті емес немесе бөгде микроорганизмдермен ластанған (контаминация) жай-күйде алынса;
3) штамм тазалық пен тіршілікке қабілеттілік талаптарына сәйкес келмесе. Бұл жағдайда депозиторға депозиттеу рәсімін қайта жүзеге асыруға жол беріледі.
20. Микроорганизм штамы тіршілікке қабілеттілігін жоғалтқан жағдайда, ұйым жоғалту фактісі анықталған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде депозиторға жоғалту себебін көрсете отырып және микроорганизм штамын қайта депозиттеу туралы ұсыныспен тиісті жазбаша хабарлама жібереді.
21. Тиісті хабарлама немесе микроорганизм штамы депозиторға жіберілгеннен кейін бір ай ішінде жауап болмаған жағдайда, штамм есептен шығарылады..
2-параграф. Қайта депозиттеу рәсімі
22 Микроорганизмнің депозиттелген штамы тіршілікке қабілеттілігін жоғалтқан жағдайда, қайта депозиттеу жүзеге асырылады.
23. Микроорганизм штамын қайта депозиттеу үшін депозитор ұйымға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизм штамын қайта депозиттеу туралы жазбаша өтініш береді.
Өтінішке:
депозиттеу туралы куәліктің көшірмесі;
микроорганизм штамы қоса беріледі.
24. Қайта депозиттеуді жүзеге асыру үшін микроорганизм штамының тазалығы мен тіршілікке қабілеттілігі тексеріледі және депозиторға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша депозиттеу туралы куәлік қайта беріледі.
Қайта депозиттеу кезінде депозиттеу туралы куәлікке осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша депозиттеуге салынған микроорганизмнің тіршілікке қабілеттілігі туралы куәліктің көшірмесі қоса беріледі.

17. После установления жизнеспособности и чистоты штамма микроорганизма, но не позднее, чем через два месяца после даты передачи штамма микроорганизма, организация выдает депозитору свидетельство о депонировании по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Свидетельство о депонировании сопровождается паспортом коллекционного штамма микроорганизма по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
На штаммы микроорганизмов, принятых на хранение и прошедших процедуру депонирования, организацией заполняется информационная карта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
18. Депонирование считается законченным с момента отправки депозитору свидетельства о депонировании по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
19. Организация отказывает в депонировании штамма микроорганизма, в случае если:
1) свойства микроорганизма являются настолько исключительными, что организация технически не в состоянии осуществить свои функции;
2) материал получен в состоянии, которое ясно указывает на то, что микроорганизм отсутствует, или представленная культура микроорганизма не жизнеспособна, или в ней имеются наличие загрязнений (контаминация) посторонними микроорганизмами;
3) штамм не соответствует требованиям жизнеспособности и чистоты. В данном случае депозитору допускается повторное осуществление процедуры депонирования.
20. В случае утраты штамма микроорганизма жизнеспособности организация в течение пяти рабочих дней с момента установления факта утраты направляет депозитору соответствующее письменное уведомление с указанием причины утраты и с предложением о повторном депонировании штамма микроорганизма.
21. В случае отсутствия ответа в течение месяца после направления депозитору соответствующего уведомления либо штамма микроорганизма, штамм подлежит списанию.
Параграф 2. Процедура повторного депонирования
22. Повторное депонирование осуществляется в случае утраты депонированным штаммом микроорганизма жизнеспособности.
23. Депозитором для повторного депонирования штамма микроорганизма в организацию подается письменное заявление о повторном депонировании штамма микроорганизма по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
К заявлению прилагаются:
копия свидетельства о депонировании;
штамм микроорганизма.
24. При осуществлении повторного депонирования штамм микроорганизма проверяется на чистоту и жизнеспособность и депозитору повторно выдается свидетельство о депонировании по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При повторном депонировании к свидетельству о депонировании прилагается копия свидетельства о жизнеспособности депонированного микроорганизма по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

3-параграф. Тіршілікке қабілеттілігі туралы куәлікті беру
25. Ұйым онда депозиттелген әрбір микроорганизм штамының тіршілікке қабілеттілігін:
1) оны алғаннан кейін дереу;
2) микроорганизмнің түріне және оны сақтаудың ықтимал жағдайларына байланысты тиісті уақыт аралығы өткен соң немесе егер бұл техникалық себептер бойынша қажет болса, кез келген уақытта;
3) депозитордың талабы бойынша кез келген уақытта тексереді.
26. Ұйым қосымша микроорганизм штамының кез келген биологиялық қасиеттерін (белгілерін) тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ генетикалық маркерлерді анықтау және генетикалық паспортты әзірлеу мақсатында оның геномын немесе дезоксирибонуклеин қышқылы, рибонуклеин қышқылы молекуласының спецификалық учаскесін секвенирлеуді жүргізеді.
27. Ұйым тіршілікке қабілеттілікті анықтау даулы нәтижелер берген немесе ол айтарлықтай техникалық қиындықтарға байланысты болған жағдайларда, депозиторды тексеруді жүзеге асыруға тартады.
28. Ұйым депозиттелген микроорганизмнің тіршілікке қабілеттілігі туралы куәлікті:
1) сұратуы бойынша депозиторға;
2) депозитордан басқа, ресми сұрау салуы бойынша микроорганизмнің депозиттелген штамы берілген жеке немесе заңды тұлғаға береді.
29. Депозиттелген микроорганизмнің тіршілікке қабілеттілігі туралы куәлік осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
3-тарау. Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын жүргізу тәртібі
30. Қазақстан Республикасында бар, ветеринарияда пайдаланылатын, сондай-ақ ғылыми зерттеулер нәтижелерінде, жануарлар ауруларын диагностикалау кезінде алынған микроорганизмдердің штамдары Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында сақталуы тиіс.
31. Ұйымда мынадай нысандар бойынша штамдарды депозиттеу жүзеге асырылады: микроорганизмдер штамдарын сақтау мақсатында депозиттеу және микроорганизмдер штамдарын ұлттық патенттік депозиттеу.
1-параграф. Микроорганизмдер штамдарын сақтау мақсатында депозиттеу
32. Ұйым Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясына сақтауға ұйымдар, әзірлеушілер және өндірушілер үшін қызығушылық туғызатын микроорганизмдер штамдарын қабылдайды.
Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында сақтауда тұрған микроорганизмдер штамдары туралы ақпарат жалпыға қолжетімді болып табылады.
33. Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясына микроорганизм штамдарын сақтауға берген депозиторға кейіннен ұйымнан микроорганизмдердің депозиттелген штамының үлгісін алуға жол беріледі.

Параграф 3. Выдача свидетельства о жизнеспособности
25. Организация проверяет жизнеспособность каждого депонированного в нем штамма микроорганизма:
1) немедленно после его получения;
2) через соответствующие промежутки времени, в зависимости от вида микроорганизма и возможных условий его хранения, или в любое время, если это необходимо по техническим причинам;
3) в любое время по требованию депозитора.
26. Организация дополнительно осуществляет проверку любых биологических свойств (признаков) штамма микроорганизма, а также проводит секвенирование его генома или специфического участка молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты, рибонуклеиновой кислоты с целью выявления генетических маркеров и разработки генетического паспорта.
27. Организация в случаях, когда определение жизнеспособности дает спорные результаты или, когда оно связано со значительными техническими трудностями, привлекает депозитора к осуществлению проверки.
28. Организация выдает свидетельство о жизнеспособности депонированного микроорганизма:
1) депозитору по его запросу;
2) физическому или юридическому лицу помимо депозитора, которым был выдан депонированный штамм микроорганизма по их официальному запросу.
29. Свидетельство о жизнеспособности депонированного микроорганизма составляется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов
30. Штаммы микроорганизмов, существующие в Республике Казахстан, а также полученные в результате научных исследований, при диагностике болезней животных, подлежат хранению в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, используемых в ветеринарии.
31. В организации осуществляется депонирование штаммов по следующим формам: депонирование с целью хранения штаммов микроорганизмов и национальное патентное депонирование штаммов микроорганизмов.
Параграф 1. Депонирование с целью хранения штаммов микроорганизмов
32. Организацией на хранение в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов принимаются штаммы микроорганизмов, представляющие интерес для организаций, разработчиков и производителей ветеринарных препаратов или научно-исследовательских целей.
Информация о штаммах микроорганизмов, находящихся на хранении в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, является общедоступной.
33. Депозитору, передавшему штамм микроорганизма на хранение в Национальную коллекцию депонированных штаммов микроорганизмов, в последующем допускается получение образца депонированного штамма микроорганизмов из организации.

2-параграф. Микроорганизм штамын ұлттық патенттік депозиттеу (ғылыми өнертабысқа өтінім беру мақсатында депозиттеу)
34. Егер микроорганизм штамына немесе оны пайдалану тәсіліне патент алуға өтінім беру жоспарланса, микроорганизм штамын ұлттық патенттік депозиттеу жүзеге асырылады.
35. Микроорганизм штамының тазалығы мен тіршілікке қабілеттілігі анықталғаннан кейін депозиторға берілген коллекциялық нөмірін көрсете отырып, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмнің депозиттеу туралы куәлігі беріледі.
36. Депозиттеуді жүзеге асыру және микроорганизмдердің депозиттелген штамы туралы ақпарат, сондай-ақ микроорганизмдер штамының өзі де депозитордың келісуімен құпия болып табылады.
4-тарау. Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясынан микроорганизмдер штамдарын беру
37. Ұйымда сақтауда тұрған Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясынан микроорганизмдер штамдарын беру ведомствоның келісуі бойынша және штамдарды сатып алу мақсаты көрсетілетін жеке немесе заңды тұлғалардың ресми сұранымы негізінде жүргізіледі.
38. Жеке немесе заңды тұлғаларда микроорганизмдер штамдарымен жұмыс істеу үшін техникалық мүмкіндіктердің болуы оларға микроорганизмдер штамдарын берудің қажетті шарты болып табылады. Ұйымға тиісті жазбаша растау сұратуға жол беріледі.
39. Микроорганизмдер штамдарын алушылар тарапынан берілген материалдың сапасына қойылатын талаптар оларды берген сәттен бастап бір ай ішінде қабылданады.
40. Алушы ұйымнан алған микроорганизмдер штамдарын ресми сұранымда көрсетілген мақсаттарда ғана пайдаланады.
41. Ұйым микроорганизмнің депозиттелген штамының үлгісін:
1) жазбаша сұрауы бойынша депозиторға;
2) депозитордан басқа, ресми сұраным берген және ол сұранымға ғылыми-зерттеу жұмысында пайдалануға авторлардың келісуімен микроорганизмнің депозиттелген штамының үлгісін беруге депозитордың жазбаша рұқсаты қоса берілген жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға береді.
42. Микроорганизмдер штамын берген кезде ұйым мынадай құжаттаманы ұсынады:
1) еркін нысанда жасалған микроорганизмдер штамының түрі көрсетілген кепілхат;
2) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроорганизмнің коллекциялық штамының паспортынан үзінді көшірме;
3) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан микроорганизмдер штамдарын ұйымнан тысқары беру актісі.

Параграф 2. Национальное патентное депонирование штамма микроорганизма (депонирование с целью подачи заявки на научное изобретение)
34. Национальное патентное депонирование штамма микроорганизма осуществляется, если на штамм микроорганизма или способ его использования планируется подать заявку на получение патента.
35. После установления жизнеспособности и чистоты штамма микроорганизма депозитору выдается свидетельство о депонировании микроорганизма по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием присвоенного коллекционного номера.
36. Осуществление депонирования и информация о депонированном штамме микроорганизма является конфиденциальной, также, как и сам штамм микроорганизма до момента получения патента и с согласия депозитора.
Глава 4. Выдача штаммов микроорганизмов из Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов
37. Выдача штаммов микроорганизмов, находящихся на хранении в организации из Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов проводится по согласованию с ведомством и на основании официального запроса физических или юридических лиц, в котором указывается цель запроса штаммов.
38. Необходимым условием предоставления штаммов микроорганизмов физическим или юридическим лицам является наличие у них технических возможностей для работы со штаммами микроорганизмов. Организации допускается запрашивать соответствующее письменное подтверждение.
39. Претензии со стороны получателей штаммов микроорганизмов к качеству переданного материала принимаются в течение одного месяца с момента их выдачи.
40. Получатель использует полученные из организации штаммы микроорганизмов исключительно в целях, указанных в официальном запросе.
41. Организация выдает депонированный штамм микроорганизма:
1) депозитору по его письменному запросу;
2) физическому или юридическому лицу помимо депозитора, представившему официальный запрос и при условии, что к этому запросу прилагается письменное разрешение депозитора на выдачу образца депонированного штамма микроорганизма с согласием авторов на использование в научно-исследовательской работе.
42. При выдаче штамма микроорганизма организация предоставляет следующую документацию:
1) гарантийное письмо с указанием вида штамма микроорганизма, которое составляется в произвольной форме;
2) выписка из паспорта коллекционного штамма микроорганизма по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
3) акт передачи штаммов микроорганизмов за пределы организации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

43. Ұйым ішінде микроорганизмдер штамдарын жіберу (алу) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зертхананың (ұйымның) ішінде микроорганизмдер штамдарын беру актісін жасай отырып және тиісті журналдарға жаза отырып, ұйым басшысының жазбаша рұқсаты бойынша ғана жүзеге асырылады.
Микроорганизмдерді уақытша сақтауға беру кезінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес микроорганизмдерді уақытша сақтауға (сақтаудан кейін) беру актісін ресімдеу қажет.
44. Микроорганизмдер штамдарын тасымалдау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 684 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15990 болып тіркелген) бекітілген "Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) бекітілген Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары және Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесі сақтала отырып, жүзеге асырылады.
5-тарау. Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясын қоса алғанда, микроорганизмдердің депозиттелген штамдарын сақтау және жаңарту тәртібі
45. Микроорганизмдердің штамдары жеке үй-жайларда, тоңазытқыштарда (жанбайтын шкафтарда, сейфтерде) топтар (тектер) бойынша бөлек сақталады.
Жұмыс күні аяқталғаннан кейін тоңазытқыштар, шкафтар, сейфтер мөрленеді.
46. Микроорганизмдер штамдарын сақтауға жауапты адамдар күнделікті микроорганизмдер штамдарын сақтау температурасын бақылайды.
47. Микроорганизмдер штамдарын сақтау микроорганизмдердің коллекциялық штамының паспортына сәйкес жүргізіледі, онда сондай-ақ биологиялық белсенділік және себу кезеңділігі көрсетіледі.
48. Микроорганизмдер штамдары тұратын сыйымдылықтарда анық, өшпейтін жазулар немесе микроорганизмдер штамының аты, коллекциялық нөмірі мен қайта себу (лиофилизация) күні көрсетілген берік желімделген затбелгілер болады.
49. Жауапты қызметкерлер жыл сайын сақтау картасына сәйкес жаңартылуы тиіс микроорганизмдер штамдарын анықтайды.
50. Жаңарту жұмыстарын "таза" бокста жүргізеді, онда зерттеу кезінде микроорганизмдердің басқа штамдарымен жұмыстар жүргізілмейді.
51. Микроорганизмдер штамдарын жаңартуға жауапты қызметкерлер микроорганизмдер штамдарын ұйымнан алады, паспорттық және басқа да құжаттық сипаттамалармен танысады.

43. Отпуск (получение) штаммов микроорганизмов внутри организации осуществляется только по письменному разрешению руководителя организации с составлением акта передачи штаммов микроорганизмов внутри лаборатории (организации) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам и записью в соответствующих журналах.
При передаче микроорганизмов на временное хранение необходимо оформлять акт передачи микроорганизмов на (после) временное(ого) хранение(я) согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
44. Транспортировка штаммов микроорганизмов осуществляется с соблюдением Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 684 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15990) и Правил перевозки опасных грузов автомобильным транспортом и перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11779).
Глава 5. Порядок хранения и освежения депонированных штаммов микроорганизмов, включая Национальную коллекцию депонированных штаммов микроорганизмов
45. Штаммы микроорганизмов хранятся в отдельных помещениях, в холодильниках (несгораемых шкафах, сейфах) раздельно по группам (родам).
Холодильники, шкафы, сейфы по окончании рабочего дня опечатываются.
46. Ответственные лица за хранение штаммов микроорганизмов ежедневно контролируют температуру хранения штаммов микроорганизмов.
47. Хранение штаммов микроорганизмов проводится в соответствии с паспортом коллекционного штамма микроорганизма, в котором также отражена биологическая активность и периодичность посевов.
48. Емкости, содержащие штаммы микроорганизмов, имеют четкие, несмываемые надписи или прочно наклеенные этикетки с обозначением названия штамма микроорганизма, коллекционного номера и даты пересева (лиофилизации).
49. Ответственные сотрудники ежегодно, согласно карты хранения, определяет штаммы микроорганизмов, подлежащих освежению.
50. Работы по освежению проводят в "чистом" боксе, где на момент исследования не проводятся работы с другими штаммами микроорганизмов.
51. Сотрудники, ответственные за освежение штаммов микроорганизмов, получают штаммы микроорганизмов из организации, знакомятся с паспортными и имеющимися документальными характеристиками.

52. Микроорганизмдер штамын жаңартуға жауапты қызметкер оның қозғалысын есепке алу жөніндегі құжаттаманы толық жүргізеді, микроорганизмдер бар сыйымдылықты себу немесе жою мақсатында ашып қарау актісін, осы Қағидаларға 14 және 15-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша микроорганизмдер штамын жою актісін дайындайды және вирустарды жаңарту нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынақ хаттамасы жасалады.
53. Микроорганизмдер штамдарын табиғи түрде сақтауға жол беріледі.
54. Ампуладағы (құтыдағы) микроорганизмдер штамдарын сублимациялық кептіру (лиофилизация) кептіру аппараттарында жүргізіледі. Алдын ала мұздату Цельсий бойынша минус 50-70 градуста төмен температуралы тоңазытқышта не сублимациялық аппарат камерасында жүзеге асырылады. Микроорганизмнің әрбір штамы үшін лиофилизацияның жұмсақ режимі таңдалады.
55. Аппаратта бір мезгілде микроорганизмнің тек бір штамын кептіруге рұқсат етіледі.
56. Кейіннен ампуладан лиофилизацияланған штамды себе отырып, микроорганизмдер штамдарын реактивациялау былай жүргізіледі:
1) ампуланың дәнекерленген ұшы алдын ала спиртпен мақталы тампонның көмегімен өңделеді және от жалынының үстінде қыздырылады;
2) сызаттың пайда болуы үшін қыздырылған ұшына стерильді сумен суланған мақта тампонын (мақта тығынын) басады;
3) пинцетпен, скальпельмен (немесе басқа да қолайлы құралмен) ампуланың ұшы стерильділікті сақтай отырып, қопарылып алынады;
4) ампула ішіндегі мақта тампоны (егер ол бар болса) пинцетпен алынады;
5) пипеткалардың көмегімен ампулаға стерильді су (физиологиялық ерітінді) енгізіледі;
6) бөлме температурасында жиырма минуттан кейін суспензия қоректік ортаны инокуляциялау үшін пайдаланылуы мүмкін.
57. Бактериялық үлгілерді криосақтау микроорганизмдер штамдарын ұзақ уақыт сақтау үшін қолданылады.
6-тарау. Микроорганизмнің депозиттелген штамының құжаттамасына өзгерістер енгізу тәртібі
58. Депозитор микроорганизмдер штамының ғылыми сипаттауына және (немесе) таксономиялық анықтамасына толықтырулар енгізеді. Кез келген толықтыру еркін нысанда жазбаша хабарлама түрінде енгізіледі.
7-тарау. Микроорганизм штамын түгендеу және есептен шығару рәсімі
59. Ұйым 5 (бес) жылда бір рет микроорганизм штамын одан әрі сақтау үшін Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында сақтауды қоса алғанда, олардың құндылығы туралы мәселені қарайды.
60. Түгендеу рәсімі қолда бар микроорганизмдердің барлық штамдарын бірдейлендіруді қамтиды.
61. Ұйым микроорганизм штамын есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда, ведомство алдын ала жазбаша хабардар етіледі және кейіннен депозиторға оның жүзеге асырылу себебі мен күні көрсетіле отырып, ақпараттық хат жіберіледі.
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Ветеринариялық бақылау және
қадағалау комитетінің
"Ветеринария бойынша ұлттық
референттік орталық"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорнына
Микроорганизм штамын депозиттеу туралы өтініш
Депозитор______________________________________________________
__________________________________________________________________
микроорганизмдер штамын депозиттеуді жүзеге асыруды сұрайды.

52. Ответственный сотрудник за освежение штамма микроорганизма полностью ведет документацию по его учету движения, готовит акт вскрытия емкости с микроорганизмами с целью высева или уничтожения, акт уничтожения штамма микроорганизмов по формам согласно приложениям 14 и 15 к настоящим Правилам и по результатам освежения вирусов составляется протокол испытания по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
53. Допускается хранение штаммов микроорганизмом в нативном виде.
54. Сублимационное высушивание (лиофилизация) штаммов микроорганизмов в ампулах (флаконах), проводят в сушильных аппаратах. Предварительное замораживание осуществляют либо в низкотемпературном холодильнике при минус 50-70 градусов по Цельсию, либо в камере сублимационного аппарата. Для каждого штамма микроорганизма выбирается наиболее щадящий режим лиофилизации.
55. В аппарате разрешается одновременно высушивать только один штамм микроорганизма.
56. Реактивация штаммов микроорганизмов с последующим высевом лиофилизированного штамма из ампулы проводится следующим образом:
1) запаянный конец ампулы предварительно обрабатывается спиртом с помощью ватного тампона и нагревается над пламенем горелки;
2) для образования трещины к нагретому концу прикладывается стерильный ватный тампон (ватная пробка), смоченная стерильной водой;
3) пинцетом, скальпелем (или другим подходящим инструментом) конец ампулы по трещине откалывается, соблюдая стерильность;
4) ватный тампон внутри ампулы (если он имеется) вынимается пинцетом;
5) с помощью пипетки в ампулу вносится стерильная вода (физиологический раствор);
6) после двадцати минут реактивации при комнатной температуре суспензия может использоваться для инокуляции питательной среды.
57. Криосохранение бактериальных образцов применяется для долговременного хранения штаммов микроорганизмов.
Глава 6. Порядок внесения изменений в документацию депонированного штамма микроорганизма
58. Депозитор вносит дополнения в научное описание и (или) таксономическое определение штамма микроорганизма. Любое дополнение вносится в виде письменного сообщения в произвольной форме.
Глава 7. Процедура инвентаризации и списания штамма микроорганизма
59. Организацией раз в 5 (пять) лет рассматривается вопрос о ценности штамма микроорганизма для его дальнейшего хранения, включая хранение в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов.
60. Процедура инвентаризации включает идентификацию всех имеющихся штаммов микроорганизмов.
61. В случае принятия решения организацией о списании штамма микроорганизма, ведомство заблаговременно письменно уведомляются и в последующем депозитору отправляется информационное письмо с указанием причины и даты его осуществления.
Приложение 1
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
В республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный референтны
центр по ветеринарии"
Комитета ветеринарного
контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявление о депонировании штамма микроорганизма
Депозитор ______________________________________________________
просит осуществить депонирование штамма микроорганизма c _______________
____________________________________________________________________.

1. Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________
2. Тұрғылықты және тіркелген жері бойынша мекенжайы/Тұрған жерінің мекенжайы
(заңды мекенжайы): _____________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
3. Байланыс телефондары (факс нөмірі): _________________________________
4. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі: _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Депозитор басшысы: _______________________________ _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Күні: 20 жылғы " "
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Микроорганизмді депозиттеу туралы өтінішхат
Депозитор _______________________________________ Қазақстан Республикасында
жаңалық ашуға өтінім бере отырып, тіркеу және сақтау мақсатында микроорганизмді депозиттеу
туралы өтініш жасайды.
1. Микроорганизмнің аты _________________________________________
2. Өсіру шарттары ____________________________________________________
3. Консервациялау шарттары ____________________________________________
4. Сақтау шарттары ___________________________________________________
5. Реактивациялау шарттары__________________________________________
6. Тіршілікке қабілеттілігін тексеру шарттары______________________________
7. Консорциум компоненттері (егер қолданылса) __________________________
Компоненттердің сипаттауы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Микроорганизмдер консорциумында компоненттердің бар-жоғын тексеру тәсілі
_______________________________________________________________
9. Микрорганизмнің ғылыми сипаттауы және/немесе таксономиялық анықтамасы
_________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Патогендікке және/немесе қоршаған ортаға қауіп төндіретін қасиеттерін көрсету
үшін өсіріндіні немесе консорциумды тексеру нәтижелері туралы анықтама
_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Депозитор басшысы:
_____________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)       (қолы)
Күні: 20 жылғы " "
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
20____жылғы "___" __________
Депозиттеуге берілетін микроорганизм штамының паспорты

1. Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер
_____________________________________________________________________
2. Адрес по месту жительства и регистрации/Адрес местонахождения (юридический адрес):
________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса))
3. Контактные телефоны (номер факса): _____________________________
4. К заявлению прилагаются следующие документы:
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Руководитель депозитора:
______________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 2
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Ходатайство о депонировании микроорганизма
Депозитор _________________________________________________________
ходатайствует о депонирования микроорганизма с целью регистрации и хранения с
последующей подачей заявки на изобретение в Республике Казахстан.
1. Название микроорганизма______________________________________
2. Условия культивирования_______________________________________
3. Условия консервации __________________________________________
4. Условия хранения _____________________________________________
5. Условия реактивации___________________________________________
6. Условия проверки жизнеспособности_____________________________
7. Компоненты консорциума (если применимо) ______________________
Описание компонентов ___________________________________________
________________________________________________________________
8. Способ проверки наличия компонентов в консорциуме микроорганизмов
_____________________________________________________________________
9. Научное описание и/или таксономическое определение микроорганизма
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Справка о результатах проверки культуры или консорциума на патогенность и/или
указание свойств, представляющих опасность для окружающей среды
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель депозитора:
_________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 3
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
"___"________________ 20____года
Паспорт штамма микроорганизма, передаваемого на депонирование

1. Номенклатуралық деректер:
Коллекциялық нөмірі
Түрі
Түрі
Кіші түрі, нұсқасы
Депозитор берген нөмір
Синонимдер:
Алынғаны:
Алынған күні:
2. Шығу тегі: организмнен бөлініп алынған немесе организмнен тыс
_________________________________бөлінген
(организмнен, топырақтан және басқа көздерден)
Бастапқы штамм (дар) туралы мәліметтер, тану сілтемесі, орналасқан жері (коллекция)
Бөлуге арналған үлгілерді алу орнының орналасқан орны
Бөлу тәсілі (ортасы және шарттары)
Кім бөлді
Құру тәсілі (ортасы, мутагені, әсер ету шарттары)
Сәйкестендірілді (анықтаушыға библиографиялық сілтеме бойынша)
Типтік штаммен салыстырылды
(коллекциялық нөмірі)
Түрдің кітапта келтірілген сипаттауы
Кім сәйкестендірді
Күні
Кім құрды
Күні
3. Биотехнологиялық сипаттамалары:
Өнертабысқа арналған өтінім беруге негіз болған шығарылатын заттың атауы, қасиеті немесе штамның өзге де мақсаты
Пайдалы қасиеттің ең жоғары деңгейін қамтамасыз ететін орта құрамы және өсіру шарттары:
Өнімнің шығуы, белсенділік деңгейі, өнімділігі:
Анықтау тәсілі (тестілеу):
Басқа ерекшеліктер:
Морфологиялық культуралдық қасиеттері
4. Вегетативті жасушалар:
Орта, температура, жасы, өсу жағдайы
Пішіні, түсі, өлшемдері
Жиектерінің кескіні
Грам бойынша бояуы
Қышқылға төзімділік
Клетка қабырғасының типі
Көбею түрі
Бөлу кезіндегі алшақтық типі, жасушалар агрегаттары
Қозғалғыштығы (типі, бұралу сипаты)
Органеллалар, қосулар, вакуольдер
Бүршіктер, өскіндер, мұртшалар, өсінділер
Капсула, қаптар
Ультрақұрылым ерекшеліктері
5. Мамандандырылған жасушалардың пайда болуы (споралар, цисталар):
Шарттарға ықпал ететін орта, температура, жасы
Жасушалардың тип (тер) і
Пайда болу сипаты
(споралар үшін: экзо-немесе эндогенді)
Жасушалар нысаны
Жасушалардың саны мен орналасуы
Жасушалардың пішіні, өлшемдері
Жасушалардың өсуінің типі мен шарттары
Басқа ерекшеліктер:
6. Тығыз ортадағы колониялардың сипаттамасы:
Орта, температура, жасы,
өсу шарттары
Мөлшері
Пішіні, профилі, жиегі, қозғалғыштығы
Консистенция және беті
(S немесе R)
Бет жағының, кері жағының түсі, флуоресценция, мөлдірлігі, ортаға пигменттердің бөлінуі
7. Сұйық ортада өсу
Орта, температура, жасы, өсу жағдайлары
Өсу сипаты (пленка, сақина, шөгінді, лайлануы, пробирка қабырғасы бойымен өсу)
Ортаның өзгеруі (боялу, флуоресценция, иіс, сутегі көрсеткішінің өзгеруі, тұнбаның түсуі)
Басқа ерекшеліктер
Физиологиялық биохимиялық қасиеттері
8. Трофикалық топқа жататындығы: фотоавтотрофтар, фотогетеротрофтар, хемоавтотрофтар, хемогетеротрофтар; айқындау шарттары:
9. Фото - және хемосинтез кезіндегі донорлар (Д) және электрондардың акцепторлары (А):
10. Катаболизм түрлері: тыныс алу, анаэробтық тыныс алу, ашыту; шарттар:

1. Номенклатурные данные:
Коллекционный номер
Род
Вид
Подвид, вариант
Номер, присвоенный депозитором
Синонимы:
Получен:
Дата получения:
2. Происхождение: выделен из организма или вне организма:
Выделен из _____________________________
(организма, почвы и другие источники)
Сведения об исходном штамме (ах), опознавательная ссылка, местонахождение (коллекция)
Местонахождение места отбора образцов для выделения
Способ выделения (среда и условия)
Кем выделен
Способ создания (среда, мутаген, условия воздействия)
Идентифицирован по (библиографическая ссылка на определитель)
Сравнен с типовым штаммом (коллекционный номер)
Описание вида приведено в книге:
Кем идентифицирован
Дата
Кем создан
Дата
3. Биотехнологические характеристики:
Название продуцируемого вещества, свойство или иное назначение штамма, послужившее основанием для подачи заявки на изобретение
Состав среды и условия культивирования, обеспечивающие максимальный уровень полезного свойства:
Выход продукта, уровень активности, продуктивность:
Способ определения (тестирования):
Другие особенности:
Морфолого-культуральные свойства
4. Вегетативные клетки:
Среда, температура, возраст, условия роста
Форма, цвет, размеры
Очертания концов
Окраска по Граму
Кислотоустойчивость
Тип клеточной стенки
Тип размножения
Тип расхождения при делении, агрегаты клеток
Подвижность (тип, характер жгутикования)
Органеллы, включения, вакуоли
Почки, простеки, пили, отростки
Капсула, чехлы
Особенности ультраструктуры
5. Образование специализированных клеток (споры, цисты):
Среда, температура, возраст, индуцирующие условия
Тип(ы) клеток
Характер образования
(для спор: экзо- или эндогенное)
Форма клеток
Число и расположение клеток
Форма, размеры клеток
Тип и условия проростания клеток
Другие особенности:
6. Характеристика колоний на плотной среде:
Среда, температура, возраст,
условия роста
Размер
Форма, профиль, край, подвижность
Консистенция и поверхность
(S или R)
Цвет поверхности, обратной стороны, флуоресценция, прозрачность, выделение пигментов в среду
7. Рост в жидкой среде
Среда температура, возраст, условия роста
Характер роста (плҰнка, кольцо, осадок, помутнение, рост по стенке пробирки)
Изменение среды (окрашивание, флуоресценция, запах, изменение водородного показателя, выпадение осадка)
Другие особенности
Физиолого – биохимические свойства
8. Принадлежность к трофической группе: фотоавтотрофы, фотогетеротрофы, хемоавтотрофы, хемогетеротрофы; условия определения:
9. Доноры (Д) и акцепторы (А) электронов при фото- и хемосинтезе:
10. Типы катаболизма: дыхание, анаэробное дыхание, брожение; условия:

11. Симбиотрофты қатынастар( жыртқыш, паразитизм), серіктестер, шарттар:
12. Қарым-қатынасы:
Оттегіге (аэроб, микроаэрофил, аэротолерантты немесе қатаң анаэроб)
Жарыққа (спектр, қарқындылық)
Температура (ең жоғары, ең төменгі, оңтайлы)
Сутегі көрсеткіші (ең жоғарғы, ең төменгі, оңтайлы)
Антибактериалды агенттерге (концентрациясы)
Фагам
Осмо - және галотолеранттылық
Басқа факторлар
13. Алмасудың басқа да физиологиялық ерекшеліктері:
Дифференциалды және диагностикалық ферменттер
Диагностикалық субстраттарға әсер ету (желатин, крахмал, эскулин)
Ашыту өнімдері
Күкіртсутектің, индолдың пайда болуы
Басқа ерекшеліктері
14. Штамның маркерлік белгілері және оларды анықтау әдістері:
Генетикалық (ерекше мутациялар)
Физиологиялық (ауксотрофтық)
Биохимиялық
Иммунохимиялық
5. Гено-және хемо-таксономикалық сипаттамалар:
Репер штамдарының дезоксирибонуклеин қышқылымен дезоксирибонуклеин қышқылын гибридизациялау
Геном мөлшері, плазмидтің болуы және сипаттамасы
жасушалық қабырғаның дифференциалды компоненттері:
липидті құрамның дифференциалды ерекшеліктері, микол қышқылдары:
дифференциалды антигендер:
басқа ерекшеліктер:ақуыз спектрлері, цитохромдар, хинондар
16. Патогенді қасиеттерінің бар-жоғы туралы мәліметтер:
17. Депозиторлар туралы мәліметтер:
р/с
Депозитордың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Қолы
Күні
Атауы, мекенжайы және телефоны
1
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
20___ жылғы "___" __________
Депозиттеуге берілетін вирус штамының паспорты
1. Вирус және штамм атауы (қабылданған халықаралық терминология), шартты белгісі
немесе нөмірі __________________________________________
2. Қай жерде, кім, қашан және қай жануардан вирус бөліп алды _________
____________________________________________________________________
3. Қандай мекемеден штамм алынды, алынған күні __________________
____________________________________________________________________
4. Штамның сипаттамасы (эпизоотиялық, вакциналық, өндірістік, мұражайлық,
зертханалық) және оның нысаналы мақсаты _________________
5. Штамның телнұсқасы қайда (қандай мекемеде) сақталады _________
____________________________________________________________________
6. Штамды сипаттайтын негізгі қасиеттері (таксономия): вирус штамы жатқызылған
түрі ______________________________________________
7. Басымдықты тропизм (эпителиотроптық, нейтротроптық) _____________
____________________________________________________________________
8. Сезімтал жануарлар (табиғи сезімтал және зертханалық), жұқтыру әдістері және
инкубациялық кезең _____________________________________
____________________________________________________________________
9. Гемагглютиндейтін қасиеттері (титр) ____________________________
____________________________________________________________________
10. Штамның серологиялық сипаттамасы (антигендік қасиеттері):
Комплиментті байланыстыру реакциясы ___________________________
Диффузды преципитация реакциясы _______________________________
Гемагглютинацияның кідіріс реакциясы ___________________________
Сутегі көрсеткіші (бұдан әрі – рН) _________________________________

11. Симбиотрофные отношения (хищничество, паразитизм), партнҰры, условия:
12. Отношение к:
Кислороду (аэроб, микроаэрофил, аэротолерантный или строгий анаэроб)
Свету (спектр, интенсивность)
Температура (максимальная, минимальная, оптимальная)
Водородный показатель(максимальная, минимальная, оптимальная)
Антибактериальнымагентам (концентрация)
Фагам
Осмо- и галотолерантность
Другимфакторам
13. Другие характерные физиологические особенности обмена:
Дифференцирующие и диагностические ферменты
Воздействие на диагностические субстраты (желатин, крахмал, эскулин)
Характерные продуктыброжения
Образование сероводорода, индола
Другие особенности
14. Маркерные признаки штамма и методы их выявления:
Генетические (особые мутации)
Физиологические (ауксотрофность)
Биохимические
Иммунохимические
15. Гено- и хемо- таксономическиехарактеристики:
Гибридизация дезоксирибонуклеиновую кислоту с дезоксирибонуклеиновой кислотой реперных штаммов
Размер генома, наличие и характеристика плазмид
дифференцирующие компоненты клеточной стенки:
дифференцирующие особенности липидного состава, миколовые кислоты:
дифференцирующие антигены:
другие особенности:спектры белков, цитохромы, хиноны
16. Сведения о наличии патогенных свойств:
17. Сведения о депозиторах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) депозитора(ов)
Должность
Подпись
Дата
Наименование, адрес и телефон
1
Приложение 4
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
"___" ______________ 20___ года
Паспорт штамма вируса, передаваемого на депонирование
1. Наименование вируса и штамма (принятая международная терминология), условное обозначение или номер____________________________________________________________
2. Где, кем, когда и от какого вида животных выделен вирус ______________________
________________________________________________________________________________
3. Из какого учреждения получен штамм, дата получения ________________________
________________________________________________________________________________
4. Характеристика штамма (эпизоотический, вакцинный, производственный, музейный, лабораторный) и его целевое назначение
________________________________________________________________________________
9. Гемагглютинирующие свойства (титр) ______________________________________
________________________________________________________________________________
10. Серологическая характеристика (антигенные свойства) штамма:
Реакция связывания комплимента _____________________________________________
Реакция диффузной преципитации ____________________________________________
Реакция задержки гемагглютинации ___________________________________________
Водородный показатель (далее – рН) __________________________________________
тика штамма (эпизоотический, вакцинный, производственный, музейный, лабораторный) и его целевое назначение ___________________________________
5. Где (в каком учреждении) хранится дубликат штамма __________________________
________________________________________________________________________________
6. Основные свойства, характеризующие штамм (таксономия): вид к которому отнесен штамм вируса ___________________________________________________________________
7. Преобладающий тропизм (эпителиотропность, нейтротропность) ________________
________________________________________________________________________________
8. Восприимчивые животные (естественно восприимчивые и лабораторные), методы заражения и инкубационный период ________________________________________________

11. Штамның иммуногендігі ____________________________________
12. Вирус штамының титрі (анықталған биологиялық жүйені көрсету)) _
___________________________________________________________________
13. Вирустың табиғи жағдайда таралу қабілеті ______________________
14. Штамды сақтаудың негізгі шарттары:
Сақтау температурасы __________________________________________
Ортаның құрамы және тұрақтандырғыш ____________________________
ортаның рН _____________________________________________________
"Жаңартусыз" сақтаудың рұқсат етілген ұзақтығы ____________________
15. Тығындау түрі _______________________________________________
16. Штамды қолдау және "жаңарту":
Жасуша өсірінділері (жасушалар түрі) ____________________________
Құстарды дамытатын эмбриондар _________________________________
Зертханалық немесе ауыл шаруашылығы жануарлары__________________
Соңғы "жаңарту" кезеңділігі мен уақыты __________________________
17. Ұзақ сақтау және қолдау кезінде штамның негізгі қасиеттерінің тұрақтылығы:
Титрды сақтау __________________________________________________
Титр белсенділігі _______________________________________________
Иммуногендікті сақтау __________________________________________
Вирустың генетикалық қасиеттерінің тұрақтылығы ___________________
Штамм қандай түрде және мөлшерде беріледі (жіберіледі).
Тасымалдау және "жаңарту" жөніндегі ұсынымдар
___________________________________
Штамм туралы қосымша мәліметтер (бактериялылыққа қатысты стерильділік;
контаминанттардың бөгде патогенді вирустарының болмауы) ___
____________________________________________________________________
20. Штамм кімге беріледі (қайда жіберіледі) __________________________
21. Беру немесе жіберу үшін негіздеме (кімнің рұқсаты немесе өкімі, нөмірі, күні))
______________________________________________________
22. Берілген (жөнелтілген) күні __________________________________
№ р/с
Депозитордың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Қолы
Күні
Атауы, мекенжайы және телефоны
1
Депозиттеуге берілетін
вирус паспортына
қосымша
Сақтау картасы
Коллекциялық нөмір _______________________________________________________
Штамды консервациялау және сақтау қоректік ортада сақтау қоректік ортада сақтау:
Алдын ала өсіру
Сақтау
Ақпарат көздері
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, дәрі себу), жасы (өсу фазасы), тынышталған жасушалардың спораларының пайда болуына ықпал ететін шарттар,
Сақтау температурасы
Ұсынылатын қайта себу мерзімдері
Тіршілікке қабілеттілігін сақтаудың ең көп ұзақтығы
Сақтау кезіндегі қасиеттерінің өзгеруі
Минералды маймен сақтау:
Алдын ала өсіру
Сақтау
Ақпарат көздері
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, дәрі себу), жасы (өсу фазасы), тынышталған жасушалардың спораларының пайда болуына ықпал ететін шарттар,
Сақтау температурасы
Ұсынылатын қайта себу мерзімдері
Тіршілікке қабілеттілігін сақтаудың ең көп ұзақтығы
Сақтау кезіндегі қасиеттерінің өзгеруі
Суда немесе су ерітінділерінде сақтау:
Алдын ала өсіру
Сақтау
Ақпарат көздері
Орта, аэрация, себу әдісі (штрих, дәрі себу), жасы (өсу фазасы), тынышталған жасушалардың спораларының пайда болуына ықпал ететін шарттар
Сақтау температурасы
Ұсынылатын қайта себу мерзімдері
Тіршілікке қабілеттілігін сақтаудың ең көп ұзақтығы
Сақтау кезіндегі қасиеттерінің өзгеруі
Лиофилизирленген (l-кептірілген) күйде сақтау:
Алдын ала өсіру
Лиофилизация (L-высушивание)
Сақтау температурасы
Орта, температура, аэрация, жасы (өсу фазасы), тынышталған жасушалардың спораларының пайда болуына ықпал ететін шарттар
Қорғаныш орта
Жасуша концентрациясы
Эквилибрация уақыты және температурасы
Лиофилизация (L-кептіру) режимі
Қалдық ылғалдылық

11. Иммуногенность штамма _________________________________________________
12. Титр штамма вируса (указать биологическую систему, на которой определен) ____
________________________________________________________________________________
13. Способность вируса к распространению в естественных условиях ______________
14. Основные условия хранения штамма:
Температура хранения ______________________________________________________
Состав среды и стабилизатор _________________________________________________
рН среды __________________________________________________________________
Допустимая длительность хранения без "освежения" _____________________________
15. Вид укупорки __________________________________________________________
16. Поддержание и "освежение" штамма:
Клеточные культуры (вид клеток) _____________________________________________
Развивающие эмбрионы птиц ________________________________________________
Лабораторные или сельскохозяйственные животные_____________________________
Периодичность и время последнего "освежения" ________________________________
17. Стабильность основных свойств штамма при длительном хранении и поддержании:
Сохранение титра __________________________________________________________
Активность титра __________________________________________________________
Сохранение иммуногенности _________________________________________________
Стабильность генетических свойств вируса _____________________________________
В каком виде и количестве выдается (высылается) штамм. Рекомендации по транспортировке и "освежению" ___________________________________________________
Дополнительные сведения о штамме (стерильность в бактериальном отношении; отсутствие посторонних патогенных вирусов контаминантов) __________________________
20. Кому выдается (куда высылается) штамм ___________________________________
21. Основание для выдачи или пересылки (чье разрешение или распоряжение, номер, дата) ___________________________________________________________________________
22. Дата выдачи (отправления) _______________________________________________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) депозитора(ов)
Должность
Подпись
Дата
Наименование, адрес и телефон
1
Приложение
к паспорту вируса
передаваемого
на депонирование
Карта хранения
Коллекционный номер ______________________________________________________
Консервация и хранение штамма хранение на питательной среде хранение на питательной среде:
Предварительное Культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева (штрих, укол), возраст (фаза роста), условия, индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Температура хранения
Рекоменду емые сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение под минеральным маслом:
Предварительное Культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева(штрих, укол), возраст (фаза роста), условия, индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Температура хранения
Рекоменду емые сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение в воде или водных растворах:
Предварительное культивирование
Хранение
Источник информации
Среда, аэрация, метод посева (штрих, укол или), возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Вода (раствор)
Температура хранения
Рекомендуемые сроки пересева
Максимальная продолжительность сохранения жизнеспособности
Изменение свойств при хранении
Хранение в лиофилизированном (l-высушенном) состоянии:
Предварительное культивирование
Лиофилизация (L-высушивание)
Температура хранения
Среда, температура, аэрация, возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор покоящихся клеток
Защитная среда
Концентрация клеток
Время и температураэ квилибрации
Режим лиофилизации (L-высушивание)
Остаточная влажность

Төмен (Цельсий бойынша минус 20 градустан Цельсий бойынша 90 градусқа дейін) және аса төмен температурада (сұйық азотта және оның буларында) сақтау:
Алдын ала өсіру
Консервация
Сақтау
Орта, температура, аэрация, жасы (өсу фазасы), тынышталған жасушалардың спораларының пайда болуына ықпал ететін шарттар
Концервацияға арналған материал: агарлы блоктардың суспензиясы
Криопротектор
Жасушалар концентрациясы
Эквилирация уақыты мен температурасы
Консервациялау режимі
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Депозиттеу туралы куәлік
№ ___________                                           20___жылғы " "
Депозитор_______________________________________________________________
(жеке тұлға үшін - аты, әкесінің аты(бар болса), тегі, тұратын орны;
заңды тұлға үшін - атауы, орналасқан жері (заңды мекенжайы))
1. Микроорганизмнің аты __________________________________________
__________________________________________________________________________
(атауы, коллекциялық нөмірі) )
2. Микроорганизмнің ғылыми сипаттауы және/немесе таксономиялық анықтамасы
тұқымдас: ________________________________________________________________
туыстас: __________________________________________________________________
түрі: _____________________________________________________________________
1-тармақта аталған микроорганизммен депозиттеу туралы өтінішхат бірге жүреді, ол мынаны қамтиды:
паспорт
3. Алу және қабылдау Осымен 1-тармақта аталған микроорганизм сақтау мақсатында
депозиттеуге алынғаны бекітіледі
4. Депозиттеу күні ________________________________________________________
5. Ұйым ______________________________________________________________
Зертхана меңгерушісі:
___________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)             (қолы)
Күні: 20 жылғы " "
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысаны
Бекітемін
___________________________
____________________________
____________________________
____________________________
20____жылғы"___"__________
Микроорганизмнің коллекциялық штамының паспорты
Штамм нөмірі: ____________________________________________________________
Депозиттеу күні: __________________________________________________________
1. Өсіріндінің түрлік аты: ____________________________________________________
2. Штамның нөмірі мен атауы: ________________________________________________
3. Штамды кім, қашан және қай жануардың түрінен бөліп алды: ____________________

Хранение при низких (от минус 20 градусов по Цельсию до 90 градусов по Цельсию) и сверхнизких температурах (в жидком азоте и его парах):
Предварительное культивирование
Консервация
Хранение
Среда, температура, аэрация, возраст (фаза роста), условия индуцирующие образование спор
Материал для консервации: суспензия агаровые блоки
Криопротектор
Концентрация клеток
Время и температура эквилирации
Режим консервации
Приложение 5
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Свидетельство о депонировании
№ ___________ " " 20___года
Депозитор____________________________________________________________
(для физического лица - фамилию, имя, отчество (при наличии),
место жительства; для юридического лица - наименование, местонахождение (юридический адрес))
1. Название микроорганизма ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, коллекционный номер)
2. Научное описание и/или таксономическое определение микроорганизма семейство:
____________________________________________________________________
род:_________________________________________________________________
вид:________________________________________________________________
Микроорганизм, поименованный в пункте 1, сопровождался ходатайством о депонировании, включающем:
паспорт
3. Получение и принятие Настоящим утверждается, что микроорганизм, поименованный в пункте 1, депонирован с целью хранения
4. Дата депонирования ___________________________________________
5. Организация _________________________________________________
Заведующий лабораторией:
_____________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 6
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
___________________________
"___"________________ 20____года
Паспорт коллекционного штамма микроорганизма
Номер штамма:_____________________________________________________________
Дата депонирования:________________________________________________________
1. Видовое название культуры:_______________________________________________
2. Номер и наименование штамма:____________________________________________
3.Кем, когда и от какого вида животного выделен штамм: ________________________

4. Аталған штамды кім (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі), қайда (ұйым және оның мекенжайы) және қашан сәйкестендірді: ____________________________________________
5. Анықтаушыға библиографиялық сілтеме: ____________________________________
6. Штамның культуральдық-морфологиялық және биохимиялық ерекшеліктері ______
7. Серологиялық қасиеттері: _________________________________________________
8. Зертханалық жануарлардың биологиялық қасиеттері (патогендігі) ________________
9. Штамм қолдану саласы: ___________________________________________________
10. Штамды ұзақ сақтауға арналған ортаның тәсілі, шарттары және құрамы: __________
11. Штамды көбейтуге арналған ортаның тәсілі, шарттары және құрамы: ____________
12. Ферментацияға арналған ортаның шарттары мен құрамы: _____________________
13. Штамның генетикалық ерекшеліктері_(антибиотиктерге, фагтарға тұрақтылығы)__
_______________________________________________________________
14. Штамм зоопатогенді ме? Фитопатогенді ме? (иә, жоқ): - басқа себептермен қауіп
төндіре ме? _ егер "иә" болса, түсіндіру керек:
15. Депозиттеу себептері:
а) үлгілерді сақтау және беру мақсатында: ______________________________________
б) жаңалық ашуға өтінім беру мақсатында: _____________________________________
16. Автор штамға сұраным туралы ақпарат беруді сұрайды (иә, жоқ): ________________
17. Штамм туралы ақпарат патент алғанға дейін коллекция каталогына енгізіледі (иә,
жоқ): _____________________________________________________________________
18. Автор штаммның зерттелетіні туралы хабардар етілді және Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясына енгізілді, _______ өсірінді үлгілері коллекциялар шығындарын жабатын қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілерге сәйкес таратылатын болады (иә, жоқ): ________________________________
Штамдар тіршілікке қабілеттілігін жоғалтқан жағдайда, авторлар Микроорганизмдердің депонирленген штамдарының ұлттық коллекциясында оларды қалпына келтіреді.
Автор патенттің алынғаны туралы депозитке салынған күннен бастап 3 (үш) жыл өткенге дейін жазбаша хабардар ететін болады.
19. Депозитордың деректері: ________________________________________________
Штамм алынған ұйымның атауы: _______
___________________________________________
Автор немесе авторлық ұжым: ________________________________________________
Депозитордың мекенжайы, факсы, телефоны: __________________________________
20. Патент ұстаушы туралы мәліметтер:
Берілген өтінім _________№ ___________________
Патент _______________№ __________________
Адресат және оның координаттары: ___________________________________________
Зертхана меңгерушісі:
______________________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Күні: 20 жылғы " "
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ақпараттық карта
Номенклатуралық деректер:
Тұқымы
Түрі, кіші түрі (вариант)
Типі
Автор (лар) және сипатталған жылы
Өсірінділер коллекциялары жөніндегі дүниежүзілік анықтамалықтағы коллекция нөмірі
Акронимколлекция
Коллекцияда берілген штамның нөмірі
Синонимдер:
Кезеңдері:
Тарихы:
Ретінде алынды (тұқым)
Түрі, кіші түрі (нұсқасы)
Алынған күні/айы/жылы
Алынды (тұлға немесе коллекция, олардың мекенжайы)
Штамның белгіленуі
Алынды (тұлға немесе коллекция, олардың мекенжайы)
Штамның белгіленуі
Алынды (тұлға немесе коллекция, олардың мекенжайы)
Штамның белгіленуі
Штамм тарихы бойынша кез келген қосымша мәліметтер
Басқа коллекцияларда бар-жоғы
Шығу тегі:
Бөлінді (егер өсімдіктен, жануардан немесе қарапайым адамнан олардың тектік және түрлік атауын, сондай-ақ иесінің тривиальдық атауын беру керек болса)
Анатомиялық бөлігі (егер мүмкін болса)
Орналасқан жері
Республика немесе облыс, штат немесе провинция
Жақын елді мекен
Қаладан (аудан) қашықтығы және бағыты
Теңіз деңгейінен биіктігі
Ендік (солтүстік немесе оңтүстік)
Бойлық (шығыс немесе батыс)
Кім бөлді
Штамның белгіленуі
Күні күн/ай/жыл
Кім сәйкестендірді:
Күні күн/ай/жыл
Ұстау:
Сақтау әдісі (қандай)
а) бөлінген материалында
б) агаризацияланған ортада
в) лиофилизацияланған өсінді
г) сұйық азотта
д) топырақта
е) майда
ж) моншада кептірілген
з) басқа (көрсету керек)
Сақтау температурасы
Сақтау ортасы
Өсіруге арналған ортасы (атаңыз, сілтеме беріңіз немесе жеке бетте құрамын көрсетіңіз)
Температура
Өсу шарттары (мысалы: аэробты, анаэробты, арнайы газ қоспасы, жарық)
Инкубация уақыты
Қайта егу мерзімі
Ерекше қасиеттері, қолданылуы (мысалы: типтік штамм, лимон қышқылының продуценті):
Сілтемелер (автор, журнал, том, бет, жыл):
1.
2.
3.
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
Ветеринариялық бақылау және
қадағалау комитетінің
"Ветеринария бойынша ұлттық
референттік орталық"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорнына
Микроорганизм штамын қайта депозиттеу туралы өтініш
Депозитор ____________________________________________ жаңадан депозиттелген
микроорганизм бастапқы депозиттелген микроорганизм екенін растайды және _______________________________________________________________________________
микроорганизм штамын қайта депозиттеуді жүзеге асыруды сұрайды.

4. Кто (фамилия имя отчества (при его наличии)), где (организация и ее адрес) и когда идентифицировал данный штамм: __________________________________________________
5. Библиографическая ссылка на определитель: _________________________________
6. Культурально-морфологические и биохимические особенности штамма __________
7. Серологические свойства:__________________________________________________
8. Биологические свойства на лабораторных животных (патогенность)______________
9. Область применения штамма: ______________________________________________
10. Способ, условия и состав сред для длительного хранения штамма: ______________
11. Способ, условия и состав сред для размножения штамма:______________________
12. Условия и состав среды для ферментации:___________________________________
13. Генетические особенности штамма (устойчивость к антибиотикам, фагам) _______
__________________________________________________________________________
14. Является ли штамм (да, нет): зоопатогенным? фитопатогенным? - представляет ли опасность по другим причинам? если "да", пояснить:
15. Причины депонирования:
а) с целью хранения и выдачи образцов: _______________________________________
б) с целью подачи заявки на изобретение: ______________________________________
16. Автор просит информировать о запросах на штамм (да, нет): __________________
17. Информация о штамме включается в каталог коллекции до получения патента (да, нет):
________________________________________________________________________
18. Автор информирован о том, что штамм будет исследован и включен в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов, _______ образцы культуры будут распространяться в соответствии с действующими нормативными правовыми актами, покрывающую расходы коллекции (да, нет):_________________________
Авторы восстановить штамм в Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов в случае утраты им жизнеспособности.
Автор будет письменно информировать о получении патента до истечения 3 (трех) лет со дня депонирования.
19. Данные депозитора: _____________________________________________________
Наименование организации, где был получен штамм: ____________________________
Автор или авторский коллектив: ______________________________________________
Адрес, факс, телефон депозитора: ____________________________________________
20. Сведения о патентодержателе:
Поданная заявка _________№ __________от_________
Патент _______________№ __________от_________
Адресат и его координаты: _________________________
Заведующий лабораторией:
____________________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 7
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов микроорганизмов
Форма
Информационная карта
Номенклатурные данные:
Род
Вид, подвид (вариант)
Тип
Автор(ы) и год описания
Номер коллекции во Всемирном справочнике по коллекциям культур
Акронимколлекции
Номер штамма, присвоенный коллекцией
Синонимы:
Стадии:
История:
Получен как (род)
Вид, подвид (вариант)
Дата получения день/месяц/год
Получен (лицо или коллекция, их адрес)
Обозначение штамма
Получен (лицо или коллекция, их адрес)
Обозначение штамма
Получен (лицо или коллекция, их адрес)
Обозначение штамма
Любые дополнительные сведения по истории штамма
Наличие в других коллекциях
Происхождение:
Выделен из (если из растения, животного или простейшего, дать их родовое и видовое название, а также тривиальное название хозяина)
Анатомическая часть (если возможно)
Местонахождение
Республика или область, штат или провинция
Ближайший населенный пункт
Расстояние и направление от города (район)
Высота над уровнем моря
Широта (северная или южная)
Долгота (восточная или западная)
Кем выделен
Обозначение штамма
Дата день/месяц/год
Кем идентифицирован:
Дата день/месяц/год
Поддержание:
Метод хранения (укажите какой)
а) в материале, из которого выделен
б) на агаризованной среде
в) лиофилизированная культура
г) в жидком азоте
д) в почве
е) под маслом
ж) высушенная на бусах
з) другое (указать)
Температура хранения
Среда хранения
Среда для культивирования (назовите, дайте ссылку или укажите состав на отдельной странице)
Температура
Условия роста (например: аэробные, анаэробные, специальная газовая смесь, свет)
Время инкубации
Срок пересевов
Особые свойства, применение (например: типовой штамм, продуцент лимонной кислоты):
Ссылки (автор, журнал, том, страница, год):
1.
2.
3.
Приложение 8
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
В республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный референтный
центр по ветеринарии"
Комитета ветеринарного
контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Заявление о повторном депонировании штамма микроорганизма
Депозитор ______________________________________________________ подтверждает, что вновь депонированный микроорганизм является тем же, что депонированный первоначально и просит осуществить повторное депонирование штамма микроорганизма __________________________________.

1. Қайта депозиттеу себебі (қажеттісінің асты сызылсын):
1) бастапқы депозиттелген микроорганизм тіршілікке қабілетті емес
2) басқа себептер (қандай екенін көрсету керек) ___________________________
2. Тиісті хабарламаның алынған күні _____________________________________
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі __________________
4. Тұрғылықты және тіркелген мекенжайы/орналасқан мекенжайы (заңды мекенжайы):
__________________________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
5. Байланыс телефондары (факс нөмірі): _________________________________
6. Бастапқы депозиттеуге байланысты микроорганизмнің соңғы ғылыми сипаттауы
және/немесе таксономиялық анықтамасы* ______________________
Депозитор басшысы:
______________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)       (қолы)
Күні: 20 жылғы " "
Ескертпе: * микроорганизм штамының паспорты қоса беріледі.
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Депозиттелген микроорганизмнің тіршілікке қабілеттілігі туралы куәлік
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
1. Депозитор _______________________________________________________
(аты және/немесе ұйымның атауы, мекенжайы)
2. Микроорганизм _________________________________________________
(коллекцияда берілген атауы және тіркеу нөмірі)
3. Депозиттелген күні: _____________________________________________
4. Берілген күні (бар болса): ________________________________________
5. Тіршілікке қабілеттілігі туралы куәлік
Осымен 2-тармақта аталған микроорганизмнің (жоғарыда көрсетілген
микроорганизмдер) тіршілікке қабілеттілігі тексерілгені және аталған микроорганизм:
тіршілікке қабілетті
тіршілікке қабілетсіз
болып табылатындығы расталады.
4. Тіршілікке қабілеттілікке зерттеу жүргізілген шарттар___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Ұйым: __________________________________________________
Зертхана меңгерушісі:
_______________________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)      (қолы)
Күні: 20 жылғы "__"______________
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Микроорганизмнің коллекциялық штамының паспортынан үзінді
_____________________________________________
_______________________________________________________________

1. Причина повторного депонирования (нужное подчеркнуть):
1) первоначально депонированный микроорганизм нежизнеспособен
2) другие причины (указать какие именно) ___________________________
2. Дата получения соответствующего уведомления ___________________
3. Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер
_________________________________________________________________
4. Адрес по месту жительства и регистрации/Адрес местонахождения (юридический адрес):__________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса))
5. Контактные телефоны (номер факса): _____________________________
6. Последнее научное описание и/или таксономическое определение микроорганизма в связи с первоначальным депонированием*
____________________________________________________________________
Руководитель депозитора:
_______________________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Дата: " " 20 года
Примечание:
*прилагается паспорт штамма микроорганизма.
Приложение 9
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Свидетельство о жизнеспособности депонированного микроорганизма
__________________________________________________________________________
(наименование организации)
1. Депозитор ______________________________________________________________
(имя и/или наименование организации, адрес)
2. Микроорганизм __________________________________________________________
(наименование и регистрационный номер, присвоенный коллекцией)
3. Дата депонирования: _____________________________________________________
4. Дата передачи (если имелась): _____________________________________________
5. Свидетельство о жизнеспособности
Настоящим подтверждается, что жизнеспособность микроорганизма, поименованного в пункте 2 (вышеуказанного микроорганизма), была проверена и упомянутый микроорганизм является:
жизнеспособным
нежизнеспособным
4. Условия, при которых проводилось исследование жизнеспособности_____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Организация: ____________________________________________________________
Заведующий лабораторией:
__________________________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))                   (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 10
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Выписка из паспорта коллекционного штамма микроорганизма
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

1. Микроорганизм тегінің, түрінің, кіші түрінің аты: ________________
2. Каталог бойынша штамм нөмірі: ____________________________________
3. Патогендігі сипаттамасы: __________________________________
4. Штамды бөлу көзі (субстрат, географиялық пункт, бөлінген күні):
_________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Штамның практикалық құндылығы: _______________________________
6. Өсіру шарттары:__________________________________________________
6.1. Қоректік ортаның құрамы_________________________________________
6.2 ортаның рН ______________________________________________________
6.3. Өсіру температурасы мен ұзақтығы________________________________
__________________________________________________________________
6.4. Мерзімді қайта себу кезінде штамның сақталу мерзімі ______________
7. Коллекциядан алынған штамды беру нысаны ___________________________
Зертхана меңгерушісі
__________________________________________________ _______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)
Күні: 20 жылғы "__"______________
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Микроорганизмдер штамдарын ұйым тыс беру актісі
20___ жылғы __________ № ____
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________________
__________________________________________________________________
(микроорганизмді берушінің лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, берген орны)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(алушының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, ұйымның атауы)
ұйым басшысының өкіміне сәйкес ____________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________ микроорганизмнің
(түрдің атауы, штамм нөмірі, объектілердің саны, орама түрі))
берілгені туралы осы актіні жасадық.
Берілген күні ______________________________________________________
Берді: __________________________________________ _________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)
Қабылдады: _______________________________________ ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Бекітемін
Ұйым басшысы
__________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
20___жылғы "__" _______
Зертхананың (ұйымның) ішінде микроорганизмдер штамдарын беру актісі
20___жылғы "__" _______ №___
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________________
__________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді берушінің лауазымы, аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі, берген орны)
__________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді алушының лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің ______________________________________
өкіміне сәйкес _____________________________________________________
__________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммның нөмірі, объектілер саны, орам түрі)
патогенді микроорганизмді беру туралы осы актіні жасадық.
__________________________________________________________________
Берілген күні __________________________________________ ____________
Берді: __________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Қабылдады: __________________________________________ _____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
__________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
20___жылғы "_____"_________
Микроорганизмдерді уақытша сақтауға (сақтаудан кейін) беру актісі
20___жылғы "__" _______№___
Біз, төменде қол қоюшылар,__________________________________________
__________________________________________________________________
(микроорганизмді берушінің, алушының лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі, берген орны)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің ______________________________________
өкіміне сәйкес _____________________________________________________
__________________________________________________________________
(түрінің атауы, штамның нөмірі, объектілер саны, беру шарты: қайта себу
құқығымен немесе құқығынсыз)
микроорганизмді беру туралы осы актіні жасадық.
_____________________________________________________ қаптамаланған
Көрсетілген микроорганизмдер _____________________________ орналасқан
(бөлменің, сейфтің және тоңазытқыштың нөмірі)
_________________________________________________ бір мезгілде берілді.
(есеп құжаттамасының атауы, сейфтің кілті)
Берілген күні ______________________________________________________
Берді: __________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (қолы)
Қабылдады: ____________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (қолы)
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
_______________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
20 __ жылғы "_____"_________
Микроорганизмдері бар сыйымдылықтарды себу немесе жою мақсатында ашып қарау актісі
20___жылғы "__"_______ №___
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
__________________________________________________________________
(рұқсат берушінің лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
берген ____________________________________________ рұқсатына сәйкес
(рұқсаттың нөмірі және күні)
__________________________________________________________________
(ыдыстың атауы, түрдің атауы),
__________________________________________________________________
штамм нөмірі, объектілер саны)
___________________________________________________ мақсатында
(микроорганизмдерді егу немесе оны жою))
микроорганизмдері бар сыйымдылық (тар) ды ашып қарадық.
Патогенді микроорганизмдердің қалдықтары бар сыйымдылық (тар) _______
________________ автоклавтаумен _________________________ немесе
(күні)                         (автоклавтау режимі)
___________________________________________________________________
(дезинфекциялық ерітіндінің атауы, оның концентрациясы,
зарарсыздандыру уақыты)
батыру арқылы зарарсыздандырылды.
Сыйымдылық (тар)дың ашып қаралған күні) ___________________________
(қолдар)
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Бекітемін
Зертхана меңгерушісі
_____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
20___ жылғы "_____"________
Микроорганизмдер штамдарын жою актісі
20___жылғы "__" _______ №___
Біз, төменде қол қоюшылар, _________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(рұқсат берушінің лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
берген____________________________________________________________
(рұқсаттың нөмірі және күні)
рұқсатына сәйкес ___________________________________________________
(түрдің атауы, штамм нөмірі, объектілер саны))
микроорганизмін ___________________________________________________
автоклавтау                   (автоклавтау режимі)
немесе ____________________________________________________________
(дезинфекциялық ерітіндінің атауы, оның концентрациясы,
зарарсыздандыру уақыты) батыру арқылы жойдық.
Микроорганизмнің жойылған күні _____________________________________
(қолдар)
Микроорганизмдердің
штамдарын депонирлеу,
Микроорганизмдердің
депонирленген штамдарының
ұлттық коллекциясын
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Сынақ хаттамасы
20__ жылғы "___" _____________ бастап
20__ жылғы "___" _____________ дейін
Тәжірибе мақсаты _____________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Материалдар мен жабдықтар ___________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Зерттеу әдістері _______________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Зерттеу нәтижелері ____________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Қорытынды __________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Орындаушылар: ____________________________________________ ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)             (қолы)
Күні: 20___ жылғы _________________

1. Название рода, вида, подвида микроорганизма: ____________________
2. Номер штамма по каталогу: ____________________________________
3. Характеристика патогенности: __________________________________
4. Источник выделения штамма (субстрат, географический пункт, дата выделения):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Практическая ценность штамма: _________________________________
6. Условия культивирования:______________________________________
6.1. Состав питательных сред______________________________________
6.2. рН среды ___________________________________________________
6.3. Температура и продолжительность выращивания__________________
_______________________________________________________________
6.4. Срок хранения штамма при периодическом пересеве ______________
7. Форма выдачи штамма из коллекции _____________________________
Заведующий лабораторией
__________________________________________ ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: " " 20 года
Приложение 11
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Акт передачи штаммов микроорганизмов за пределы организации
от __________ 20___ года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
передающего микроорганизм, место передачи)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), получающего,
наименование организации)
составили настоящий акт о том, что согласно распоряжению руководителя организации
_______________________________________________________________________________
произведена передача микроорганизма
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование вида, номер штамма, количество объектов, вид упаковки)
Дата передачи _________________________________________________________
Передал: __________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Принял: __________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 12
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
Руководитель Организации
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"_____" ____________ 20__ года
Акт передачи штаммов микроорганизмов внутри лаборатории (организации)
от __________ 20___года №_____
Мы, нижеподписавшиеся, __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
передающего патогенный микроорганизм, место передачи)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
получившего патогенный микроорганизм)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению заведующего лабораторией (отделом)___________________________________________________ __________________
произведена передача патогенного микроорганизма: __________________
_____________________________________________________________________________
(наименование вида, номер штамма, количество объектов, вид упаковки)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Дата передачи ___________________________________________________________
Передал: _____________________________________________ _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))            (подпись)
Принял: __________________________________________ ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Приложение 13
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"_____"_____________ 20 ___ года
Акт передачи микроорганизмов на (после) временное (ого) хранение(я)
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), передающего, получившего
микроорганизм, место передачи)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению заведующего лабораторией (отделом)
____________________________________________________________________________
____________________произведена передача микроорганизма:
____________________________________________________________________________
(наименование вида, номер штамма, количество объектов, условия передачи:
с правом или без права пересева)
Упакованные в ___________________________________________________________
Указанные микроорганизмы находятся в ___________________________________________
(номер комнаты, сейфа и холодильника)
Одновременно переданы ________________________________________________________
(наименование учетной документации, ключ от сейфа)
Дата передачи ________________________________________________________________
Передал: __________________________________________ __________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
ринял: _____________________________________________ _________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Приложение 14
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _________________20 __ года
Акт вскрытия емкости с микроорганизмами с целью высева или уничтожения
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
согласно разрешению _____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), давшего разрешение)
________________________________________________________________________________
(номер и дата разрешения)
вскрыли емкость(и) с микроорганизмом _____________________________________________
(наименование емкости, наименование вида,
________________________________________________________________________________
номер штамма, количество объектов)
с целью _________________________________________________________________________
(посев микроорганизма или его уничтожение)
Емкост (и) с остатками патогенного микроорганизма обеззаражена(ы)______________
________________ автоклавированием _________________________ или погружением
(дата)                               (режим автоклавирования)
в ______________________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
Дата вскрытия емкост (и) ______________________________________________________
(подписи)
Приложение 15
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
"_____" __________________20__ года
Акт уничтожения штамма микроорганизмов
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
согласно разрешению _____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)), давшего разрешение)
________________________________________________________________________________
(номер и дата разрешения)
уничтожили микроорганизм_______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование вида, номер штамма, количество объектов)
________________________________________________________________________________
автоклавированием __________________________________________ или погружением
(режим автоклавирования)
в ______________________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация, время обеззараживания)
Дата уничтожения микроорганизма ________________________________________________
(подписи)
Приложение 16
к Правилам депонирования
штаммов микроорганизмов,
ведения Национальной коллекции
депонированных штаммов
микроорганизмов
микроорганизмов
Форма
Протокол испытания
от "___" _____________ 20__ года до "___" _____________ 20__ года
Цель опыта ______________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Материалы и оборудование ________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Методы исследования _____________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Результаты исследования __________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Заключение ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Исполнители: ___________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Дата: " " 20 года