Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметінде қызметтік тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20214 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 31 қазандағы № 37 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 31.10.2022 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 03.06.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабы 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметінде қызметтік тексеру жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 03.06.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің бірінші
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 335 бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметінде қызметтік тексеру жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 03.06.2021 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил проведения служебных расследований в службе экономических расследований органов по финансовому мониторингу
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20214. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 31 октября 2022 года № 37.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 31.10.2022 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 03.06.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 10 статьи 58 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения служебных расследований в службе экономических расследований органов по финансовому мониторингу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 03.06.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
Утверждены
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2020 года № 335
Правила проведения служебных расследований в службе экономических расследований органов по финансовому мониторингу
Сноска. Правила в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 03.06.2021 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметінде қызметтік тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 58-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) экономикалық тергеп-тексеру қызметінде (бұдан әрі – ЭТҚ) және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша экономикалық тергеп-тексеру департаментерінде (бұдан әрі – ЭТД) қызметтік тексеру жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қызметтік тексеру жүргізудің мақсаты ЭТҚ қызметкері жасаған тәртіптік теріс қылықтың себептерін, сипатын және мән-жайларын анықтау, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген мән-жайлардың бар немесе жоқ екенін растау болып табылады.
2-тарау. Қызметтік тексеру жүргізу тәртібі
3. Қызметтік тексеру Агенттік Төрағасының не оны алмастыратын адамның немесе облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша ЭТД басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен тағайындалады.
4. Қызметтік тексеру жүргізу үшін:
1) ЭТҚ қызметкерінің теріс қылық жасау фактілері туралы жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
2) ЭТҚ қызметкерінің баянаты;
3) ревизиялар нәтижесі;
4) ЭТҚ бөлімшелерінің оқу, жедел және қызметтік жұмысын тексеру нәтижесі;
5) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланым;
6) прокуратура, анықтау, тергеу және сот органдарының хабарламалары;
7) құқық бұзушылықтар мен оқиғалар фактілері негіздер болып табылады.
5. Қызметтік тексеру оны жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей аяқталады. Көрсетілген мерзімге оған қатысты қызметтік тексеру жүргізілетін ЭТҚ қызметкерінің демалыста, іссапарда немесе емделуде болған уақыты, сондай-ақ оның қызметте болмаған уақыты есептелмейді.
Көрсетілген жағдайларда қызметтік тексеру тоқтатылып, оны тоқтата тұруға негіз болмаған жағдайда қайта басталады. Қызметтік тексеру жүргізетін адам қызметтік тексеруді тоқтатуға және қалпына келтіруге баянатты Агенттіктің орталық аппаратында Агенттік Төрағасының немесе оны алмастыратын адамның атына, ЭТД-да департамент басшысының немесе оны алмастыратын адамның атына береді.
6. Қызметтік тексеру жүргізуге оның нәтижесіне тікелей немесе жанама мүдделі ЭТҚ қызметкері қатыса алмайды. Мұндай жағдайда ол қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адамға өзін осы тексеру жүргізуге қатысудан босату туралы жазбаша баянатпен жүгінеді. Басшы шешім қабылдағанға дейін тексеру тоқтатылмайды. ЭТҚ-ның басқа қызметкерін тағайындау туралы шешім баянат берген сәттен бастап екі тәуліктен кешіктірілмей қабылданады. Көрсетілген талаптар сақталмаған жағдайда, қызметтік тексеру нәтижесі жарамсыз деп есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения служебных расследований в службе экономических расследований органов по финансовому мониторингу (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 58 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок проведения служебных расследований в службе экономических расследований (далее – СЭР) Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу Республики Казахстан (далее – Агентство) и департаментов экономических расследований по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – ДЭР) .
2. Целью проведения служебного расследования является выявление причин, характера и обстоятельств совершенного сотрудником СЭР дисциплинарного проступка, подтверждение наличия или отсутствия обстоятельств, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения служебного расследования
3. Служебное расследование назначается приказом Председателя Агентства, либо лица, его замещающего, или руководителя ДЭР, либо лица, его замещающего.
4. Основаниями для проведения служебных расследований являются:
1) обращения физических и юридических лиц о фактах совершения сотрудником СЭР проступка;
2) рапорт сотрудника СЭР;
3) результаты ревизий;
4) результаты проверки учебной, оперативной и служебной деятельности подразделений СЭР;
5) публикации в средствах массовой информации;
6) сообщения органов прокуратуры, дознания, следствия и суда;
7) факты правонарушений и происшествий.
5. Служебное расследование завершается не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении. В указанный срок не засчитывается время нахождения сотрудника СЭР, в отношении которого проводится служебное расследование, в отпуске, в командировке или на лечении, а также время его отсутствия на службе.
В указанных случаях служебное расследование приостанавливается и возобновляется, когда отпадают основания для его приостановления. Лицом, проводящим служебное расследование, рапорта на приостановление и возобновление служебного расследования подаются в Агентстве на имя Председателя Агентства или лица, его замещающего, в ДЭР на имя руководителя ДЭР, или лица его замещающего.
6. В проведении служебного расследования не участвует сотрудник СЭР, прямо или косвенно заинтересованный в его результатах. В этом случае он обращается к лицу, принявшему решение о проведении служебного расследования, с письменным рапортом об освобождении его от участия в проведении этого расследования. До принятия решения руководителем расследование не приостанавливается. Решение о назначении другого сотрудника СЭР принимается не позднее двух суток с момента подачи рапорта. При несоблюдении указанного требования результаты служебного расследования считаются недействительными.

7. ЭТД басшысына және оның орынбасарына қатысты қызметтік тексеруді Агенттіктің орталық аппаратының ЭТҚ қызметкерлері жүргізеді.
Агенттік Төрағасы немесе оны алмастыратын адам қызметтік тексерудің толық еместігі және объективті болмау фактілері, істің күрделілігі және маңыздылығы болған кезде, жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Агенттіктің құрылымдық бөлімшесіне ЭТҚ-ның өзге бөлімшесіндегі қызметтік тексеруді іс жүргізуге қабылдауды тапсырады. Осы мән-жай қызметтік тексеру мерзіміне әсер етпейді.
8. Қызметтік тексеру жүргізу барысында қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адаммен келісім бойынша арнайы білімді талап ететін мәселелер бойынша қорытынды, түсініктер мен консультациялар алу үшін мамандар ретінде қаржылық мониторинг органының (бұдан әрі – ҚМО) басқа да құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері тартылады.
9. Қызметтік тексеру материалдары жазбаша нысандағы тіркелген мәліметтерді, сондай-ақ олар бар болған жағдайда фото, аудио, видео нысанындағы материалдарды қамтиды.
10. ЭТҚ қызметкері теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі. Егер жазбаша түсініктемесінде ЭТҚ қызметкері өзінің тәртіптік теріс қылық жасау фактісімен келіссе, онда Агенттік Төрағасы не оны алмастыратын адам немесе ЭТД басшысы не оны алмастыратын адам қызметтік тексеру жүргізбей жаза қолданады.
Егер ЭТҚ қызметкері өзінің жазбаша түсініктемесінде өзінің тәртіптік теріс қылық жасау фактісімен келіспеген жағдайда, онда теріс қылық анықталған күннен бастап үш тәуліктен кешіктірілмейтін мерзімде Агенттік Төрағасының не оны алмастыратын адамның немесе ЭТД басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығы бойынша қызметтік тексеру жүргізіледі.
11. Оған қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан ЭТҚ қызметкерінен қызметтік тексеру жүргізудің мән-жайлары бойынша жазбаша түсініктеме талап етіледі. ЭТҚ қызметкері жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде, еркін нысанда тиісті акт жасалады, онда: акт жасалған орын, күн және уақыт, акт жасаған лауазымды тұлғаның және жазбаша түсініктемелер беруден бас тартқан кезде болған ЭТҚ қызметкерлерінің (не ҚМО жұмыскерлерінің) лауазымы, тегі, аты мен әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
Актіге оны жасаған лауазымды тұлға мен жазбаша түсініктемелер беруден бас тартқан кезде болған басқа да ЭТҚ қызметкерлері (ҚМО жұмыскерлері) қол қояды.
12. Қызметтік тексеру жүргізген кезде жасалған теріс қылықтың не құқық бұзушылықтың мән-жайларын, ЭТҚ қызметкерінің аталған теріс қылыққа не құқық бұзушылыққа қатыстылығын, лауазымдық өкілеттіктерін теріс пайдалану фактісін анықтау үшін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларына сәйкес полиграфологиялық зерттеу жүргізіледі.
Полиграфологиялық зерттеу Агенттік Төрағасының не оны алмастыратын адамның немесе ЭТД басшысының не оны алмастыратын адамның шешімі бойынша тағайындалады және оған қатысты зерттеу жүргізіліп жатқан ЭТҚ қызметкерінің келісімімен жүргізіледі.

7. В отношении руководителя ДЭР и его заместителя служебное расследование проводится сотрудниками СЭР Агентства.
Председатель Агентства или лицо, его замещающее, при наличии фактов неполноты и необъективности служебного расследования, сложности и значимости дела поручает структурному подразделению Агентства, осуществляющему функции по обеспечению собственной безопасности, принять в производство служебное расследование, находящееся в ином подразделении СЭР. Данное обстоятельство не влияет на сроки служебного расследования.
8. В ходе проведения служебного расследования, по согласованию с лицом, принявшим решение о проведении служебного расследования, для получения заключений, пояснений и консультаций по вопросам, требующим специальных знаний, привлекаются в качестве специалистов работники других структурных подразделений органа по финансовому мониторингу (далее – ОФМ).
9. Материалы служебного расследования содержат сведения, зафиксированные в письменной форме, а также в форме фото, аудио, видео материалов, в случае их наличия.
10. При совершении сотрудником СЭР проступка с него истребуется письменное объяснение. Если в письменном объяснении сотрудник СЭР согласен с фактом совершения, им данного дисциплинарного проступка, то Председатель Агентства либо лицо, его замещающее, или руководитель ДЭР, либо лицо, его замещающее, налагает взыскание без проведения служебного расследования.
В случае если сотрудник СЭР в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то в срок не позднее трех суток со дня обнаружения проступка, по приказу Председателя Агентства либо лица, его замещающего, или руководителя ДЭР, либо лица, его замещающего, проводится служебное расследование.
11. От сотрудника СЭР, в отношении которого проводится служебное расследование, истребуется письменное объяснение по обстоятельствам проведения служебного расследования. При отказе сотрудника СЭР от дачи письменного объяснения составляется соответствующий акт произвольной формы, где указываются: место, дата и время составления акта, должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, составившего акт, и сотрудников СЭР (либо работников ОФМ), присутствовавших при отказе от дачи письменных объяснений.
Акт подписывается должностным лицом, составившим его и другими сотрудниками СЭР (работниками ОФМ), которые присутствовали при отказе от письменных объяснений.
12. При проведении служебного расследования, для установления обстоятельств совершенного проступка либо правонарушения, причастности сотрудника СЭР к имеющемуся проступку либо правонарушению, факта злоупотребления должностными полномочиями, проводится полиграфологическое исследование в соответствии с Правилами прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.
Полиграфологическое исследование назначается по решению Председателя Агентства либо лица, его замещающего, или руководителя ДЭР, либо лица, его замещающего, и проводится с согласия сотрудника СЭР, в отношении которого проводится исследование.

13. Қызметтік тексеру жүргізу уақытында Агенттік Төрағасы не оны алмастыратын адам немесе ЭТД басшысы не оны алмастыратын адам өзінің бұйрығымен қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан ЭТҚ қызметкерін жауапкершілік туралы мәселе шешілгенге дейін бір айдан аспайтын мерзімге функционалдық міндеттерін атқарудан уақытша босатады.
14. Қызметтік тексеру жүргізген кезде:
1) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау фактісін;
2) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауына ықпал еткен себептер мен жағдайларды;
3) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау нәтижесінде келтірген зиянының сипаты мен мөлшерін;
4) қызметкердің қызметін өткеруге кедергі келтіретін мән-жайлардың бар немесе жоқ екенін объективті және жан-жақты анықтауға шаралар қабылданады.
15. Қызметтік тексеру:
1) тәртіптік теріс қылық жасалған күнді, уақытын және орнын, оған қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан қызметкер жауапкершілігінің дәрежесі мен сипатына әсер ететін мән-жайларды құжаттамалық белгілеу;
2) арнайы танымды талап ететін мәселелер бойынша мамандардан консультациялар алу;
3) анықтауға жататын мән-жайларды анықтау үшін қажетті ақпарат ұсыну туралы ЭТҚ-ның басқа да құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарына және мемлекеттік органдарға, ұйымдарға тапсырмалар мен сұрау салулар жіберу;
4) қажет болған кезде алып қойылатын және қызметтік тексеру материалдарына қоса тіркелетін қажетті құжаттармен, түпнұсқалармен немесе көшірмелермен танысу;
5) полиграфологиялық зерттеулер өткізу жолымен жүргізіледі.
16. Қызметтік тексеру жүргізген кезде ЭТҚ қызметкерінің іс-әрекеттерінде қылмыстық құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адам алынған материалдарды шешім қабылдау үшін тиісті құқық қорғау органдарына дереу береді.
17. ЭТҚ қызметкерлері мен ҚМО-ның өзге де жұмыскерлері қызметтік тексеру жүргізу үшін тағайындалған лауазымды тұлғаға жәрдем көрсетеді.
18. Қызметтік тексеру нәтижесі бойынша қорытынды жасалады, онда:
1) қызметтік тексеру нәтижесі бойынша анықталған фактілер мен мән-жайлар;
2) қызметтік тексеру нәтижесі бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар көрсетіледі.
Оған қатысты қызметтік тексеру жүргізілген ЭТҚ қызметкерінің тәртіптік теріс қылық жасау фактісі анықталған жағдайда, жасалған теріс қылықтың ауырлығына қарай, қорытындыда тәртіптік жазаның нақты түрін қолдану туралы ұсыныс көрсетіледі.

13. На время проведения служебного расследования Председатель Агентства либо лица, его замещающего, или руководитель ДЭР, либо лица, его замещающего, своим приказом временно освобождает сотрудника СЭР, в отношении которого проводится служебное расследование, от исполнения функциональных обязанностей до решения вопроса об ответственности на срок не более одного месяца.
14. При проведении служебного расследования принимаются меры к объективному и всестороннему установлению:
1) факта совершения сотрудником дисциплинарного проступка;
2) причин и условий, способствовавших совершению сотрудником дисциплинарного проступка;
3) характера и размера вреда, причиненного сотрудником в результате совершения дисциплинарного проступка;
4) наличия или отсутствия обстоятельств, препятствующих прохождению сотрудником службы.
15. Служебное расследование проводится путем:
1) документального установления даты, времени и места совершения дисциплинарного проступка, обстоятельств, влияющих на степень и характер ответственности сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование;
2) получения консультаций у специалистов по вопросам, требующим специальные познания;
3) направления поручений и запросов другим структурным подразделениям и территориальным органам СЭР и государственным органам, организациям о предоставлении информации, необходимой для выяснения обстоятельств, подлежащих установлению;
4) ознакомления с необходимыми документами, оригиналами или копиями, которые при необходимости изымаются и приобщаются к материалам служебного расследования;
5) проведения полиграфологических исследований.
16. В случае обнаружения при проведении служебного расследования в действиях сотрудника СЭР признаков уголовного правонарушения, лицо, принявшее решение о проведении служебного расследования, незамедлительно передает полученные материалы в соответствующие правоохранительные органы для принятия решения.
17. Сотрудники СЭР и иные работники ОФМ оказывают содействие должностному лицу, назначенному для проведения служебного расследования.
18. По результатам служебного расследования составляется заключение, в котором указываются:
1) факты и обстоятельства, установленные по результатам служебного расследования;
2) выводы и предложения по результатам служебного расследования.
В случае установления факта совершения сотрудником СЭР, в отношении которого проведено служебное расследование, дисциплинарного проступка, в зависимости от тяжести совершенного проступка в заключении отражаются предложения о применении конкретного вида дисциплинарного взыскания.

19. Қызметтік тексеру нәтижесі қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адамға жазбаша нысанда қорытынды түрінде беріледі, ол оны қызметтік тексеру аяқталған күннен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бекітеді.
20. Агенттіктің орталық аппаратының ЭТҚ қызметкерлеріне қатысты, сондай-ақ ЭТД басшылары мен олардың орынбасарларына қатысты қызметтік тексеру қорытындысын Агенттік Төрағасы немесе оны алмастыратын адам бекітеді.
21. Жеке құрамға және ЭТД-ның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына қатысты қызметтік тексеру қорытындысын ЭТД басшысы немесе оны алмастыратын адам бекітеді.
22. Жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Агенттіктің құрылымдық бөлімшесі қызметтік тексерудің ұйымдастырылуына және жүргізілуіне жалпы бақылауды жүзеге асырады.
23. Қызметтік тексеруді тағайындау туралы бұйрыққа қол қойғаннан және оны тіркегеннен кейін, сол күні тіркеу нөмірін бере отырып, қызметтік тексеруді тіркеу журналына тиісті жазба енгізіледі.
Қызметтік тексеруді тіркеу журналында:
1) қызметтік тексерудің реттік тіркеу нөмірі;
2) қызметтік тексеруді тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні;
3) қызметтік тексеру жүргізу үшін уәкілетті адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
4) қызметтік тексеру қорытындысын шығарған күн;
5) тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрық болған кезде, оның күні мен нөмірі;
6) қызметтік тексеру материалдарын архивке сақтауға беру туралы мәліметтер;
7) есепке алу үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Қызметтік тексеруді тіркеу журналы ҚМО-да номенклатуралық іс жүргізуге сәйкес тіркеледі, нөмірленген, тігілген, тиісті ҚМО-ның мөрімен куәландырылған түрде жүргізіледі.
Қызметтік тексеру журналын жүргізуге және сақтауға жауапты тұлғалар – Агенттікте жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Агенттіктің құрылымдық бөлімшесінің қызметкері, аумақтық органдарда ЭТД-ның қызметкері, оларды көрсетілген бөлімшелердің басшылары айқындайды.
24. Негіздер болған кезде қызметтік тексеру "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі. Бұл жағдайда қызметтік тексеруді тағайындау туралы бұйрық және оны тіркеу журналына тіркеу құпиялылықты сақтай отырып жүргізіледі. Құпиялылық белгісі бар қызметтік тексеру ҚМО-да құпия іс жүргізу тәртібінде сақталады.
25. Қызметтік тексеру қорытындысының көшірмесі оған қатысты жүзеге асырылған ЭТҚ қызметкерінің жеке ісіне тігіледі.

19. Результаты служебного расследования представляются лицу, принявшему решение о проведении служебного расследования, в виде заключения в письменной форме, которое утверждается им не позднее чем через три календарных дня со дня окончания служебного расследования.
20. Заключение служебного расследования в отношении сотрудников СЭР центрального аппарата Агентства, а также в отношении руководителей ДЭР и их заместителей утверждается Председателем Агентства, или лицом, его замещающим.
21. Заключение служебного расследования в отношении личного состава и руководителей структурных подразделений ДЭР утверждается руководителем ДЭР или лицом, его замещающим.
22. Структурное подразделение Агентства, осуществляющее функции по обеспечению собственной безопасности осуществляет общий контроль за организацией и проведением служебных расследований.
23. После подписания и регистрации приказа о назначении служебного расследования, в тот же день вносится соответствующая запись в журнал регистрации служебных расследований с присвоением регистрационного номера.
В журнале регистрации служебных расследований указываются:
1) порядковый регистрационный номер служебного расследования;
2) номер и дата приказа о назначении служебного расследования;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, уполномоченного для проведения служебного расследования;
4) дата вынесения заключения служебного расследования;
5) при наличии дата и номер приказа о наложении дисциплинарного взыскания;
6) сведения о передаче материалов служебного расследования на архивное хранение;
7) иные сведения необходимые для учета.
Журнал регистрации служебных расследований регистрируется согласно номенклатурному делопроизводству в ОФМ, ведется в пронумерованном, в прошитом виде, заверенный печатью соответствующего ОФМ.
Ответственными лицами за ведение и хранение журнала служебных расследований в Агентстве является сотрудник структурного подразделения Агентства, осуществляющего функции по обеспечению собственной безопасности, в территориальных органах сотрудник ДЭР, которые определяются руководителями указанных подразделений.
24. При наличии оснований служебное расследование проводится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах". В этом случае, приказ о назначении служебного расследования и его регистрация в журнале регистрации производится с соблюдением конфиденциальности. Служебное расследование с грифом секретности хранится в порядке секретного делопроизводства в ОФМ.
25. Копия заключения служебного расследования приобщается к личному делу сотрудника СЭР, в отношении которого оно осуществлялось.

26. Қызметтік тексеру қорытындысымен және жазалау туралы бұйрықтың көшірмесімен бірге қызметтік тексеру материалдары құжаттар тізімдемесін жасай отырып тігіледі, нөмірленеді, қызметтік тексеру жүргізген лауазымды тұлғаның мөрімен және қолымен бекітіледі.
Қызметтік тексеру материалдары Агенттіктің құжат айналымы ішкі қағидаларына сәйкес ілеспе хатпен қызметтік тексерудің архивтік материалдарын сақтауға жауапты адамға архивтік сақтауға беріледі.
Қызметтік тексеру материалдары анықтау, тергеу және сот органдарының сұрау салуы бойынша, сондай-ақ Агенттік Төрағасының не оны алмастыратын адамның немесе ЭТД басшысының не оны алмастыратын адамның рұқсатымен ЭТҚ қызметкерінің баянаты бойынша танысу үшін талап етіледі.

26. Материалы служебного расследования вместе с заключением служебного расследования и копией приказа о наказании прошнуровываются, пронумеровываются с составлением описи документов, скрепляются печатью и подписью должностного лица, проводившего служебное расследование.
Материалы служебного расследования передаются на архивное хранение лицу, ответственному за хранение архивных материалов служебного расследования, сопроводительным письмом, в соответствии с внутренними правилами документооборота Агентства.
Материалы служебного расследования истребуются для ознакомления по запросу органов дознания, следствия и суда, а также по рапорту сотрудника СЭР с разрешения Председателя Агентства либо лица, его замещающего, или руководителя ДЭР, либо лица, его замещающего.