"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 тамыздағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 тамызда № 21145 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13391 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына, "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 30-бабына, "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1)тармақшасына сәйкес әзірленді";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 августа 2020 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2020 года № 21145
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановление в гражданстве Республики Казахстан, в том числе, в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391, опубликован 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан", статьей 4 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила приема оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе, в упрощенном (регистрационном) порядке выхода из гражданства Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (далее Закон), статьей 4 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах"";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда төмендегі ұғымдар қолданылады:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұрушылар деп - тұрақты тұруға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен рұқсат және тұрақты тұру құқығына құжат алған шетелдіктер танылады;
бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары - бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының азаматтары;
қандастар – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақтар және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін оның шегінен тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары - адамды сот не заңмен белгіленген өзге де тәртіпте саяси қуғын-сүргіндердің құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған адамдар;
этникалық қазақтар – шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар.";
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Тиісті түрде ресімделмеген материалдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД-ге заңнамаға сәйкес келтіру үшін қайтарылады. Кемшіліктерді жою мерзімі күнтізбелік он күнді құрайды, кейіннен материалдар Қазақстан Республикасы ІІМ-ге қайта жолданады.
18-тармақтың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасына тарихи Отаны ретінде тұрақты тұруға қайтып келген адамдар – қандастың куәлігін және келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамның атына бұрынғы азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған өтінішін ұсынады.
24 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұру мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұрақты тұратын қандастар, өздерінің ерік қалауынан тыс азаматтығынан айырылған немесе азаматтығын жоғалтқан жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары, сондай-ақ олардың ұрпақтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алу үшін жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД бастықтарының атына өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар тігіледі:

"2. В настоящих Правилах применяются нижеследующие термины:
постоянно проживающими в Республике Казахстан - признаются иностранцы, получившие на то разрешение, и документ на право постоянного проживания в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
граждане бывших союзных республик – граждане бывшего Союза Советских Социалистических Республик;
кандасы – этнические казахи, постоянно проживавшие на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и их дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом;
реабилитированные жертвы массовых политических репрессий – лица, признанные в судебном либо ином установленном законом порядке жертвой политических репрессий или пострадавшим от политических репрессий;
этнические казахи - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживающие за рубежом.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Оформленные ненадлежащим образом материалы возвращаются в ДП областей, городов республиканского значения и столицы для приведения в соответствие с законодательством. Срок устранения недостатков составляет десять календарных дней, затем материалы повторно направляются в МВД РК.";
Абзац одиннадцатый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину - удостоверение кандаса и нотариально удостоверенное заявление к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, об отказе от прежнего гражданства.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В соответствии с Законом, кандасы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания, реабилитированные жертвы массовых политических репрессий, а также их потомки, лишенные или утратившие гражданство без их свободного волеизъявления, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях, независимо от срока проживания, этнические казахи обучающиеся в высших учебных заведениях для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке обращаются с ходатайством (заявлением) на имя начальника ДП областей, городов республиканского значения и столицы.
К ходатайству (заявлению) о приеме в гражданство Республики Казахстан приобщаются следующие документы:

1) бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
5) жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын қандастар - қандастың куәлігі;
7) жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар - осы оқу орнында оқитын фактісін растайтын жоғары оқу орнынан анықтама;
8) жоғары оқу орнында оқитын этникалық қазақтар үшін ұлтын растау туралы анықтама;
9) мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
10) саяси қуғын-сүргіннің құрбандары болып табылатын адамдар - ақталғаны туралы соттың шешімі немесе саяси қуғын-сүргін құрбандарының ұрпағы болып табылатынын растайтын құжаттар.
Тұрақты тіркеуі жоқ қандастар тұрақты тұруға рұқсатты алу және Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу үшін ПД бастығының атына және біруақытта азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын келген мемлекеттің лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді. Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар тігіледі:
1) тұрақты тұруға рұқсатты алу және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тіркеу осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
3) осы Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
4) ұлттық паспортының, азаматтығы жоқ адамның құжатының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
5) бірлесіп өтініш берген кезде он алты жасқа толмаған баланың жеке басын куәландыратын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
6) жеке өмірбаяны қазақ немесе орыс тілінде;
7) оның азаматтығы бар мемлекетінің жазбаша келісімі, ол кету парағы не шетелге тұрақты тұруға арналған рұқсатты растайтын басқа құжат ретінде жүруі мүмкін (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды және егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қытай Халық Республикасынан келетін этникалық қазақтарды қоспағанда);

1) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
2) анкета-заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) четыре фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства;
6) кандасы постоянно проживающие на территории Республики Казахстан – удостоверение кандаса;
7) этнические казахи обучающихся в высших учебных заведениях – справку из высшего учебного заведения, подтверждающую факт обучения в данном заведении;
8) справка о подтверждении национальности для этнических казахов, обучающихся в высших учебных заведениях;
9) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
10) лица, являющиеся жертвами политических репрессий – решение суда о реабилитации или документы, подтверждающие, что является потомком жертв политических репрессий.
Кандасы, у которых отсутствует постоянная регистрация обращаются с заявлением на имя начальника ДП за получением разрешения на постоянное проживание и принятия гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства. К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы:
1) заявление-анкета на выдачу разрешения на постоянное жительство и регистрации приема в гражданство Республики Казахстан, по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам;
2) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
3) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
4) копия и подлинник (для сверки) национального паспорта, либо документ лица без гражданства;
5) копия и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего шестнадцатилетнего возраста, при совместном обращении;
6) личная автобиография на казахском либо русском языке;
7) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан и этнических казахов из Китайской Народной Республики если иное не предусмотрено международными договорами);

8) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);
9) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне қою туралы жеке және заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған келісім;
10) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 болып тіркелген) сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы;
11) 14-тен 18-ге дейінгі жастағы кәмелетке толмаған балалар ата-анасының өтінішіне өзінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімін қоса ұсынады;
12) өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
2020 жылғы 27 тамыздағы
№ 599 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен одан
айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Аумақтық полиция органдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету және нәтижесін беру үшін құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі

8) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);
9) нотариально заверенный договор либо нотариально заверенное согласие с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет;
10) справку о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
11) несовершеннолетние в возрасте от 14 до 18 лет к заявлению родителей прилагают нотариально удостоверенное свое письменное согласие;
12) четыре фотографию размером 35х45 мм.";
приложения 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение 1 к приказу
от 27 августа 2020 года № 599
Приложение 1 к
Правилам приема, оформления
и рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан, в том
числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги и выдача результатов осуществляется через услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги

Көрсету мерзімі – 6 (алты) ай, жеңілдетілген (тіркеу) тәртіппен – 3 (үш) ай;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету
Нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу, қалпына келтіру туралы анықтама беру;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы анықтама беру;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту болып табылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайдаларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 613-бабына сәйкес мемлекеттік баж алынады, ол мемлекеттік баж төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100 пайызын құрайды.
Мемлекеттік бажды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады, олар төлем мөлшері мен күнін растайтын құжат (түбіртек) береді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің 619-бабына сәйкес -Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және қалпына келтіру кезінде мемлекеттік баж төлеуден босатылу қарастырылған.
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші –Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес (бұдан әрі - Кодекс) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында "Ішкі істер органдарының қызметі туралы" бөлімінде.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау үшін:
Қазақстан Республикасы Президентінің атына ерікті нысандағы азаматтыққа қабылдау туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның (бұдан әрі - Заң) 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің, баланың туу туралы куәлігінің көшірмелері;
тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе оны тоқтатқандығы туралы анықтама (жеңілдетілген (тіркеу) тәртібінде азаматтықты қабылдау шарттараына кіретін адамдардан басқа);
мемлекеттік баж салығын төлеу немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат:
Санамаланған құжаттармен қатар:

Срок оказания 6 (шесть) месяцев, в упрощенном (регистрационном) порядке -3 (три) месяца.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги являются:
1) выдача справки о приеме, восстановлении в гражданство Республики Казахстан;
2) выдача справки о выходе из гражданства Республики Казахстан;
3) отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
При оказании государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 613 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), которая составляет 100 процентов от размера месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата государственной пошлины осуществляется в наличной или безналичной форме, через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, которыми выдается документ (квитанция), подтверждающий размер и дату оплаты.
Освобождение от уплаты государственной пошлины при восстановлении и приобретении гражданства Республики Казахстан предусмотрено статьей 619 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
7
График работы
услугодатели – с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе "О деятельности органов внутренних дел".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1. Для приема в гражданство Республики Казахстан:
заявление о приеме в гражданство в произвольной форме на имя Президента Республики Казахстан;
анкета-заявление;
автобиография;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона от 20 декабpя 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (далее Закон);
копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства, удостоверение лица без гражданства, свидетельство о рождении ребенка;
справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства (кроме лиц, подпадающие под условия приобретения гражданства в упрощенном (регистрационном) порядке)
документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты.
Помимо перечисленных документов представляют:

мамандықтар тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар және Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібі белгіленетін адамдар үшін талаптар - бейінді мемлекеттік органның қолдаухатын;
Қазақстан Республикасына тарихи Отаны ретінде тұрақты тұруға қайтып келген адамдар - қандастың куәлігін және келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамының атына бұрынғы азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішхат (өтініш) білдірген адам өтініш берген сәтте Қазақстан Республикасының азаматымен некеде тұрса, онда неке қию туралы куәліктің нотариалды куәландырған көшірмесін;
Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында келген және жақын туыстарының біреуі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары олардың Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық деңгейін куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, неке туралы куәлік және т.б.) ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру үшін:
Қазақстан Республикасы Президентінің атына ерікті нысандағы азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе тоқтатылғандығы туралы анықтама;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат;
бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін куәландыратын құжаттың көшірмесі (туу туралы куәлік және т.б.) қоса беріледі.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген (тіркеу) тәртіпте қабылдау үшін:
1) 1999 жылғы 26 ақпандағы келісімге (Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Заңымен ратификацияланған) (бұдан әрі - Келісім) сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібіне Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Қырғыз Республикасының азаматтары жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардың ПД бастығының атына және біруақытта азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын келген мемлекеттің лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішхат;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян (ерікті нысанда);
бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;

лица, отвечающие требованиям перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 - ходатайство профильного государственного органа;
лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину - удостоверение кандаса и нотариально удостоверенное заявление к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, об отказе от прежнего гражданства. Лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан, в момент подачи ходатайства (заявления) состоящее в браке с гражданином Республики Казахстан, представляет нотариально удостоверенную копию свидетельства о заключении брака.
Граждане бывших союзных республик, прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан и имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан представляют документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
2. для восстановления в гражданстве Республики Казахстан:
заявление о восстановлении в гражданстве в произвольной форме на имя Президента Республики Казахстан
анкета-заявление;
автобиография;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющая личность;
справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства;
документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты;
копия документа, удостоверяющая бывшую принадлежность к гражданству Республики Казахстан (свидетельство о рождении и др.).
3. для приема в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке:
1) в соответствии с Соглашениями от 26 февраля 1999 года (ратифицирован Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года) (далее – Соглашение) под упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан подпадают граждане Российской Федерации, Республики Беларусь, Кыргызской Республики.
ходатайство (заявление) на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства;
анкета-заявление;
автобиография (произвольном форме);
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;

өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басын куәландыратын және Келісімге қатысушы елдердің біреуінің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
туу туралы және неке туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
мемлекеттік баж төлеу және оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда жеңілдетілген тәртіппен азаматтықты қабылдауға қажетті шарттардың біреуінің бар екендігін растайтын құжат қосымша ұсынылады. Туу туралы куәліктің, паспорттың, Қазақстан Республикасының аумағында туғанын растайтын басқа да құжаттың көшірмелері, 1991 жылғы 21 желтоқсанға дейін тұрғылықты жері бойынша Келісімге қатысушы елдердің аумағында тіркелгендігі туралы белгісі бар паспорт парағының немесе бұл туралы құзыретті орган анықтамасының көшірмесі, неке туралы, туу туралы куәлігінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық байланысын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі ұсынылады.
2) Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы 1957 жылғы 29 қаңтардағы конвенцияға (Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 29 қаңтардағы Заңымен ратификацияланған) сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және Қазақстан азаматымен некеде тұрған шетелдік әйел облыстардың ПД бастығының атына жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы және біруақытта келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамына шетел азаматтығынан нотариалды куәландырылған жазбаша бас тартумен өтінішхат (өтініш) береді.
Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар қоса беріледі:
бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
сауалнама-өтініш;
өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
шетелдік мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
неке туралы куәлігінің көшірмесі;
жұбайы - Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
3) Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұру мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұрақты тұратын қандастар, өздерінің ерік қалауынан тыс азаматтығынан айырылған немесе азаматтығын жоғалтқан жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары, сондай-ақ олардың ұрпақтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алу үшін жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтыққа қабылдау үшін:
ПД бастығының атына өтінішхат;
бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
сауалнама-өтініш;

четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству одной из стран-участниц Соглашения;
нотариально заверенная копия свидетельства о рождении и браке;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
При необходимости дополнительно представляется документ, подтверждающий наличие одного из условий, необходимых для принятия гражданства в упрощенном порядке. Копии свидетельства о рождении, паспорта, другого документа, подтверждающего рождение на территории Республики Казахстан, копия страницы паспорта с отметкой о регистрации по месту жительства до 21 декабря 1991 года на территории стран-участниц Соглашения или справка компетентного органа об этом, копия свидетельства о браке, о рождении или иной документ, подтверждающий родственные связи с гражданином Республики Казахстан.
2) в соответствии с Конвенцией о гражданстве замужней женщины от 29 января 1957 года (ратифицирована Законом Республики Казахстан от 5 января 2000 года), иностранка, постоянно проживающая на территории Республики Казахстан на законных основаниях и состоящая в браке с гражданином Казахстана, подает ходатайство (заявление) о приеме в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства.
К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы:
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
анкета-заявление;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, подтверждающая принадлежность к гражданству иностранного государства;
копия свидетельства о браке;
копия удостоверения личности супруга - гражданина Республики Казахстан;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
3) для приема в гражданство Республики Казахстан кандасов в упрощенном (регистрационном) порядке кандасы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания, реабилитированные жертвы массовых политических репрессий, а также их потомки, лишенные или утратившие гражданство без их свободного волеизъявления, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях, независимо от срока проживания, этнические казахи обучающиеся в высших учебных заведениях:
ходатайство (заявление) на имя начальника ДП
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
анкета-заявление;

өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын қандастар - қандастың куәлігі;
жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар - осы оқу орнында оқитын фактісін растайтын жоғары оқу орнынан анықтама;
жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар үшін ұлтын растайтын анықтама;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
саяси қуғын-сүргіннің құрбандары болып табылатын адамдар - ақталғаны туралы соттың шешімі немесе саяси қуғын-сүргін құрбандарының ұрпағы болып табылатынын растайтын құжаттар.
Тұрақты тіркеуі жоқ қандастар тұрақты тұруға рұқсатты алу және Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардың ПД бастығының атына және біруақытта азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын келген мемлекеттің лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді. Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар тігіледі:
1) тұрақты тұруға рұқсатты алу және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тіркеу осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
4) көрсетілетін қызметті алушының ұлттық паспортының, азаматтығы жоқ адамның құжатының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін), олардың жарамдылық мерзімі өтініш берген күні күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс;
5) бірлесіп өтініш берген кезде он алты жасқа толмаған баланың жеке басын растайтын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
6) жеке өмірбаяны қазақ немесе орыс тілінде;
7) оның азаматтығы бар немесе тұрақты тұратын мемлекетінің жазбаша келісімі, ол кету парағы не шетелге тұрақты тұруға арналған рұқсатты растайтын басқа құжат ретінде жүруі мүмкін (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды және егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қытай Халық Республикасынан келетін этникалық қазақтарды қоспағанда);
8) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);

четыре фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства;
кандасы постоянно проживающие на территории Республики Казахстан – удостоверение кандаса;
этнические казахи обучающихся в высших учебных заведениях – справку из высшего учебного заведения, подтверждающую факт обучения в данном заведении;
справка о подтверждении национальности для этнических казахов, обучающихся в высших учебных заведениях;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
лица, являющиеся жертвами политических репрессий – решение суда о реабилитации или документы, подтверждающие, что является потомком жертв политических репрессий
Кандасы, у которых отсутствует постоянная регистрация обращаются с заявлением на имя начальника ДП за получением разрешения на постоянное проживание и принятия в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства. К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы приобщаются следующие документы:
1) заявление-анкета на выдачу разрешения на постоянное жительство и регистрации приема в гражданство Республики Казахстан;
2) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
3) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
4) копия и подлинник (для сверки) национального паспорта, либо документ лица без гражданства;
5) копия и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего шестнадцатилетнего возраста, при совместном обращении;
6) личная автобиография на казахском либо русском языке;
7) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан и этнических казахов из Китайской Народной Республики если иное не предусмотрено международными договорами);
8) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);

9) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне қою туралы жеке және заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған келісім;
10) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 24 қазанда № 7274 болып тіркелді) сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы;
11) 14-тен 18-ге дейінгі жастағы кәмелетке толмаған балалар ата-анасының өтінішіне өзінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімін қоса ұсынады;
12) өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
4. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу үшін:
азаматтықтан шығу туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5х4,5 см үш фотосурет;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, баланың туу туралы және неке туралы куәліктерінің көшірмесі;
жұмыс, оқу орнынан, сондай-ақ аумақтық атқарушылық іс жүргізу органынан мемлекет алдында орындалмаған міндеттемелерінің не азаматтардың, мемлекеттік органдардың және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттерінің болуы немесе жоқ екені туралы анықтама;
әскерге шақырылу жасындағы адамды мерзімді әскери қызмет өткеруден босату не босату мүмкін еместігі туралы қорғаныс істері жөніндегі аумақтық департаменттен анықтама;
мемлекеттік бажды төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса беріледі.
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында жұбайы (зайыбы) болса немесе оның асырауындағы адамдар бар болса ол осы адамдардың оған қатысты материалдық және өзге де наразылықтары жоқ екендігі туралы нотариалды куәландырылған өтінішін ұсынады.
Нотариалды куәландырылған некенің бұзылғаны, ата-анасының біреуінің қайтыс болуы, асырап алу, қамқоршылық және қорғаншылық (тиісті жергілікті атқарушы органның шешімі), ата-ана құқығынан айыру, алимент төлеу туралы құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Егер ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылса және олардың біреуі біруақытта азаматтықтан кәмелетке толмаған баласын шығару туралы өтініш бере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығатын болса, онда баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына оның тиесілігі айқындалған нотариалды куәландырылған екінші ата-ананың өтініші ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және азаматтығын қалпына келтіру кезінде:

9) нотариально заверенный договор либо нотариально заверенное согласие с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет;
10) справку о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
11) несовершеннолетние в возрасте от 14 до 18 лет к заявлению родителей прилагают нотариально удостоверенное свое письменное согласие;
12) четыре фотографию размером 35х45 мм.
4. Для выхода из гражданства Республики Казахстан:
заявление о выходе, из гражданства;
анкета-заявление;
автобиография;
три фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
копии документов, удостоверяющих личность, свидетельства о рождении ребенка и браке;
справка с места работы, учебы, а также из территориального органа исполнительного производства о наличии или отсутствии неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, связанных с интересами граждан, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы либо невозможности освобождения;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся у него на иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии к нему материальных и других претензий.
Заверенные нотариально копии документов о расторжении брака, смерти одного из родителей, усыновлении, опеке и попечительстве (решение соответствующего местного исполнительного органа), лишение родительских прав, выплате алиментов.
Если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан и один из них выходит из гражданства Республики Казахстан, одновременно ходатайствуя о выходе из гражданства несовершеннолетнего ребенка, то представляется заявление другого родителя, заверенное нотариально, в котором выражается его отношение к выходу ребенка из гражданства Республики Казахстан
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
При приеме в гражданство и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, если услугополучатель:

1) халықаралық құқықта көзделген адамзатқа қарсы қылмыс жасаса, Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне саналы түрде қарсы шықса;
2) Қазақстан Республикасы аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырса;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне, халқының денсаулығына нұқсан келтіретін құқыққа қарсы қызметті жүзеге асырса;
4) ұлтаралық және діни араздықты қоздырса, Қазақстан Республикасы мемлекеттік тілінің қолданылуына қарсы әрекет жасаса;
5) террористік және экстремистік ұйымдарда болса немесе террористік әрекет үшін сотталса;
6) халықаралық іздестіруде жүрсе, соттың күшіне енген үкімі бойынша жаза өтеп жатса не оның әрекеттерін сот ерекше қауіпті рецидив деп таныса;
7) басқа мемлекеттердің азаматтығында тұрса;
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш берген кезде өзі туралы жалған мәліметтерді хабарласа немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қажетті құжаттарды дәлелсіз себептермен ұсынбаса;
9) Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының заңнамасында қасақана деп танылатын қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болса;
10) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде экономика саласында құқық бұзушылық жасаса;
11) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде бірнеше рет Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзса;
12) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның 21-бабының 1), 2) және 5) тармақшаларының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса;
13) адамның шет мемлекеті аумағында шетелдік қарулы қақтығыстарға, экстремистік және (немесе) террористік әрекеттерге қатысуы салдары болып табылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға егер шығу туралы өтініш беруші адамның Қазақстан Республикасының алдында орындалмаған міндеттері немесе азаматтардың немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кәсіпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттері бар адамдарға бас тартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға өтінішхат беруші адам айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылса, не соттың күшіне енген үкімімен жазасын өтесе немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келтіретін болса рұқсат етілмейді.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті ескере отырып, өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша қашықтықтан қолжетімділік режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен(тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен одан
айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және қарау
қағидаларына
4-қосымша
_________________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
__________________________________________________
Тіркеу нөмірі ____________________________________
(лауазымды адам толтырады)
М. О Фото суреттің орны
Сауалнама-өтініш
Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына жалпы, жеңілдетілген тәртіппен
қабылдауды немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруді
сұраймын (керексізін сызыптастаңыз).
Осы өтінішпен жүгінуге ықпал еткен себептер.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
менімен бірге біруақытта менің кәмелетке толмаған балаларымды (ұлымды, қызымды,
тегі, аты, әкесініңаты (ол болған кезде), туған күні мен жері, азаматтығы)
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды сұраймын
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), азаматтығы, тұрғылықты жері)
Өтініш беруші туралы мәлімет

1) совершил преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;
2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб национальной безопасности, здоровью населения Республики Казахстан;
4) разжигает межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) принадлежит к террористическим и экстремистским организациям или осуждено за террористическую деятельность;
6) находится в международном розыске, отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда либо его действия признаны судом как особо опасный рецидив;
7) состоит в гражданстве других государств;
8) сообщил о себе ложные сведения при обращении с ходатайством о приеме в гражданство Республики Казахстан или без уважительной причины не представило необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
9) имеет неснятую или непогашенную судимость за совершение умышленного преступления на территории Республики Казахстан или за ее пределами, признаваемого таковым законодательством Республики Казахстан;
10) совершил правонарушение в сфере экономики в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
11) неоднократно в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан нарушило законодательство Республики Казахстан в области миграции населения;
12) утратило гражданство Республики Казахстан на основании подпунктов 1), 2) и 5) статьи 21 Закона "О гражданстве Республики Казахстан" в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
13) вследствие участия лица в иностранных вооруженных конфликтах, экстремистской и (или) террористической деятельности на территории иностранного государства.
В выходе из гражданства Республики Казахстан может быть отказано, если лицо, ходатайствующее о выходе, имеет неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или имущественные обязанности, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, расположенных на территории Республики Казахстан.
Выход из гражданства Республики Казахстан не допускается, если лицо, ходатайствующее о выходе, привлечено к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда, или если выход лица из гражданства Республики Казахстан противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг "1414".
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: mvd.gov.kz.
Приложение 2 к приказу
Приложения 4 к Правилам
приема, оформления
и рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан, в том
числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства, утраты,
лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству
____________________________
(наименование территориального
подразделения миграционной службы)
Регистрационный номер
___________________________
(заполняется должностным лицом)
Анкета-заявление
Прошу принять меня в гражданство Республики Казахстан в общем, упрощенном регистрационном порядке или восстановить в гражданстве Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть).
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Одновременно со мной прошу принять в гражданство Республики Казахстан моих несовершеннолетних детей (сын, дочь, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, гражданство)
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство, место жительства)
______________________________________________
|_____________________________________________
Сведения о заявителе

1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесініңаты (ол болған кезде) өзгерген жағдайда бұрынғы тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде), Өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін)
2. Туған күні, айы, жылы мен жері ________________________________
3. Жынысы ___________________ (еркек, әйел)
4. Қазіргі уақыттақ ай шет мемлекеттің азаматтығы бар (бұрын болды)
_____________________________________________________________________
қайда, қашан және қандай негізде алынды және жоғалты)
5. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы бұрын өтінішпен
жүгіндіңіз бе? ______________________________________________________________
(егер иә болса, онда қашан және қай органға, қандай шешім қабылданды)
6. Бар азаматтықтан бас тарту туралы мәлімет не болмаса міндеттеме
____________________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
7. Ұлты ____________________________________________________________
8. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі _______________________________
____________________________________________________________________
(қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді, диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
9. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ___________________________________
(диплом нөмірі, берілген күні, берілген жері)
10. Отбасы жағдайы _________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), үйленбеген (тұрмыста емес), ажырасқан, жесір)
____________________________________________________________________
(неке (ажырасу), қайтыс болғаны туралы куәлік нөмірі, берілген күні мен орны)
11. Жақын туыстары (күйеуі (әйелі), ата-анасы, балалары, ағасы-інісі,
сіңілісі-қарындасы)
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Азаматтығы
Тұратын елі мен мекенжайы
Жұмыс, оқуорны
12. Өтінішпен жүгінген күннің алдындағы соңғы бес жылдағы еңбек қызметі
(жоғары, орта, орта арнайы және кәсіптік-техникалық білім беру оқу орындарын,
әскери қызметті қосаалғанда)
Күні (айы және жылы)
Кәсіпорынды, мекемені, ұйымды, министрлікті (ведомствоны) көрсетеотырыплауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы (елі, қала, облыс, елдімекен)
қабылдау
босату

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ _______________________________________________________________
(при изменении фамилии, имени, отчества указать прежнюю фамилию, имя,
отчество (при его наличии), причину и дату изменения)
2. Число, месяц, год и место рождения
________________________ _______________________________________________________
3. Пол _______________________ (мужской, женский)
4. Гражданство какого иностранного государства имеете в настоящее время (имели прежде)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(где, когда и на каком основании приобретено, утрачено)
5. Обращались ли ранее с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение)
6. Сведения либо обязательство об отказе от имеющегося гражданства
_____________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий указанные сведения)
7. Национальность ____________________________________________________________
8. Образование и специальность по образованию, профессия _______________________
____________________________________________________________________________
(какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
9. Ученая степень, ученое звание ______________________________________________
___________________________________________________________________________
(номер диплома, дата выдачи, место выдачи)
10. Семейное положение _____________________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а), вдова(ец)
___________________________________________________________________________
(номер свидетельства о браке (разводе), смерти, дата и место выдачи)
11. Близкие родственники (муж (жена), родители, дети, братья, сестры)
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения
Гражданство
Страна проживания и адрес
Место работы, учебы
12. Трудовая деятельность за последние пять лет, предшествовавших дате обращения с заявлением (включая учебу в высших, средних, средних специальных и профессионально-технических учебных заведениях, военную службу)
Дата (месяц и год)
Должность с указанием предприятия, учреждения, организации, министерства (ведомства)
Адрес места работы (страна, город, область, населенный пункт)
приема
увольнения

13. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ол болған кезде) __________________
14. Қазақ (орыс) тілін білесізбе? _________________________________
__________________________________________________________________
(мәліметтерді растайтын құжат, оның нөмірі, берілген күні және орыны)
15. Әскери міндетке қатысы _________________________________________
(әскери міндетті немесе әскери міндетті емес, өтініш берген сәтте шет мемлекетте
әскери қызметке немесе баламалы азаматтық қызметке шақырылмаған ба?)
16. Тұруға ықтиярхат пен расталған Қазақстан Республикасының аумағында тұру
__________________________________________________________________
(қай уақыттан бастап, оның ішінде үздіксіз)
17. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішпен жүгінген
күннің алдындағы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге
шығарылдыңыз ба?______________________________
__________________________________________________________________
(егер иә болса, елден тыс шығарудың себебі көрсетілсін, елден тыс шығару туралы
қаулының нөмірі мен күні)
18. Шет мемлекетте әскери қызметте, қауіпсіздік органдарында немесе құқық қорғау
органдарында қызметте тұрасыз ба? (тұрдыңыз ба?)________
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, онда қашан, қандай кезеңде, соңғы лауазымы, атағы, шені)
19. Қылмыстық жауапкер шілікке тартылдыңыз ба _______________________
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, тиісті мемлекеттің қылмыстық заңнамасының қандай баптары бойынша,
сотталған жағдайда үкімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұлтартпау шарасын көрсету)
20. Қылмыс жасағаныңыз үшін шет мемлекеттің құзыретті органдары қылмыстық
тәртіпте қудалап жүрген жоқ па? ________________________ (иә, жоқ)
21. Тұрғылықты мекенжайы, телефоны ________________________________
22. Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________
(құжат нөмірі, қашан және кім берді)
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
___________________________________________________________________
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған деректердің дұрыстығын
растаймын ____________________________ ____________________________
(өтініш берілген күн) (өтініш берушінің қолы)
Өтініш "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы"1991 жылғы
20 желтоқсандағы Заңның ________ негізінде ________________ қарауға қабылданды.
(бабы, бөлігі, тармағы)
Өтінішті толтырудың дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім;
өтінішке менің қатысуым мен қол қойылды, өтініш берушінің қолының
түпнұсқалығын растаймын._____________________________________
(құжатты қабылдаған аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің лауазымды адамының
арнайы атағы, лауазымы, тегі, аты-жөні) _____________________________
(лауазымды адамның қолы)
Бастық
_____________________________________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
________________________________ ____________ _______________________
(арнаулы атағы) (қолы) (тегі, аты-жөні) М.О.
Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығынақабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен(тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен одан
айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына

13. Индивидуальный идентификационный номер ______________________________
(при его наличии)
14. Владеете ли казахским (русским) языками ______________________________________
______________________________________________________________________________
15. Отношение к воинской обязанности ___________________________________________
______________________________________________________________________________
(военнообязанный или невоеннообязанный, не призваны ли на военную службу или
на альтернативную гражданскую службу иностранного государства на момент подачи заявления)
16. Проживание на территории Республики Казахстан, подтвержденное видом на жительство
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(с какого времени, в том числе непрерывно)
17. Выдворялись ли с территории Республики Казахстан в течение пяти лет,
предшествовавших дате обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(если да, указать причину выдворения, номер и дату постановления о выдворении)
18. Состоите (состояли) ли на военной службе, на службе в органах безопасности или в
правоохранительных органах иностранных государств.
___________________________________________________________________________
(если да, то где, в какой период, последняя должность, звание, чин)
19. Привлекались ли к уголовной ответственности________________________________
___________________________________________________________________________
(если да, то когда, где, по каким статьям уголовного законодательства соответствующего
государства, при осуждении указать меру пресечения с приложением копии приговора)
20. Не преследуетесь ли в уголовном порядке компетентными органами иностранного
государства за совершение преступления _________________
(да, нет)
21. Адрес места жительства, телефон ___________________________________________
___________________________________________________________________________
22. Документ, удостоверяющий личность _______________________________________
___________________________________________________________________________
(номер документа, кем и когда выдан)
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных данных
подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
____________________________ ________________________________________
(подпись заявителя) (дата подачи заявления)
Заявление принято к рассмотрению на основании: Закона от 20 декабря 1991 года
"О гражданстве Республики Казахстан", Соглашения об упрощенном порядке принятия,
Конвенция о замужней женщине (нужное подчеркнуть).
---------------------------------------------------------------------
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил;
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(специальное звание, должность, фамилия, инициалы должностного лица
территориального подразделения миграционной службы, принявшего документы)
_____________________________
(подпись должностного лица)
Начальник ___________________________________________________________
(наименование территориального подразделения миграционной службы)
___________________________________________________________________________
(специальное звание, подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
Приложение 3 к приказу

7-1-қосымша
________________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
__________________________________________________
Тіркеу нөмірі ____________________________________
(лауазымды адам толтырады)
М. О Фото суреттің орны
Сауалнама-өтініш
Тұрақты тұруға рұқсатты беруді және Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен қабылдауды сұраймын.
Қазақстан Республикасында 20 жылғы бастап 20 жылғы дейін мекенжайы бойынша уақытша тіркелген.
Осы өтінішпен жүгінуге ықпал еткен себептер.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) өзгерген жағдайда бұрынғы тегі,
аты, әкесінің аты (болған кезде), Өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін)
2. Туған күні, айы, жылы мен жері ________________________________
3. Жынысы ___________________ (еркек, әйел)
4. Қазіргі уақытта қай шетмемлекеттің азаматтығы бар (бұрын болды)
_____________________________________________________________________
қайда, қашан және қандай негізде алынды және жоғалты)
5. жеке басты куәландыратын құжат ____________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың нөмірі мен сериясы, кіммен және қашан берілген)
6. Ұлты ____________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
7. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен
жүгіндіңіз ба ______________________________________________________________
егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
8. Отбасы жағдайы _________________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
__________________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)

Приложения 7-1 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан, в том
числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства, утраты,
лишения гражданства и
определения принадлежности к гражданству
__________________________________
(наименование территориального подразделения миграционной службы)
Регистрационный номер ___________________________
(заполняется должностным лицом)
Анкета-заявление
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание и принять в гражданство
Республики Казахстан в упрощенном регистрационном порядке
Временно зарегистрирован(а) в Республике Казахстан с "___" _____20___
до "____" ______20____ по адресу________________________________________________
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявление_______________________________
_____________________________________________________________________________
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию,
имя, отчество причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами русского и
латинского алфавитов соответствии с документом, удостоверяющим личность
2. Число, месяц, год и место рождения дата рождения_______________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время (имели прежде)
______________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
где, когда и на каком основании приобретено, утрачено
4. Пол _______________________________________________________________________
5. Документ, удостоверяющий личность __________________________________________
_____________________________________________________________________________
номер и серия документа, кем и когда выдан
6. Национальность ____________________________________________________________
указывается по желанию
7. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на
постоянное проживание в Республике Казахстан
____________________________________________________________________________
если да, то, когда и в какой орган, какое было принято решение
8. Семейное положение _______________________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
_____________________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)

9. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған, қамқорындағы,
қарамағындағы) балаларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында
уақытша тіркеуі бар отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Жұмыс орны
10. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Күні (айы және жылы)
Мекемені көрсете отырып лауазымы, жұмысқа қабылдануы, жұмыстан шығуы
Жұмыс орнының мекенжайы
11. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса _________________________________
__________________________________________________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
12. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішпен жүгінген
күннің алдындағы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге
шығарылдыңыз ба?______________________________
__________________________________________________________________
(егер иә болса, елден тыс шығарудың себебі көрсетілсін, елден тыс шығару туралы
қаулының нөмірі мен күні)
13. Қылмыстық жауапкер шілікке тартылдыңыз ба _______________________
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, тиісті мемлекеттің қылмыстық заңнамасының қандай баптары бойынша,
сотталған жағдайда үкімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұлтартпау шарасын
көрсету)
14. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыстық әрекет не болмаса қауіпті деп танылған
қылмысты қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба
__________________________________________________________________________
егер сотталсаңыз, неше рет және қашан)
15. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде ауыр немесе
аса ауыр қылмыстық әрекет жасағаныңыз үшін өтелмеген немесе алынбаған
соттылығыңыз бар ма
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
егер болса, неше рет және қашан
16.Ата-анасы Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы рұқсат алған
кезде жазылатын/ дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты,
туған күні мен жері, азаматтығы)
_________________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған
күні, азаматтығы, тұрғылықты жері)
__________________________________________________________________________
17. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны ____________________________
________________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Маған тұрақты тұруға рұқсат беруде және Қазақстан Республикасының азаматтығына
қабылдауда жеңілдетілген тіркеу тәртібінде "Халықтың көші-қоны туралы"
2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабында және

9. Члены семьи, включая несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных, опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания, учебы
ИИН при наличии
Место, работы
10. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата (месяц и год)
Должность с указанием организации, работы приема, увольнения
Адрес места работы
11. Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
_____________________________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
12. Выдворялись ли с территории Республики Казахстан в течении пяти лет,
предшествовавших дате обращения с заявлением
_____________________________________________________________________________
(если да, указать причину выдворения, номер и дату постановления о выдворении)
13. Привлекались ли к уголовной ответственности
_____________________________________________________________________________
если да, то тогда, где, по каким статьям
14. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение
тяжкого или особо тяжкого уголовного проступка либо уголовного проступка, рецидив
которого признан опасным ______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
15. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение уголовного проступка
на территории Республики Казахстан либо за ее пределами
_____________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
_____________________________________________________________________________
16. Сведения о попечителе, вписываются при получении разрешения об оставлении на
постоянное жительство в Республике Казахстан родителя/получающего самостоятельно
разрешение (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, гражданство)
_____________________________________________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при наличии),
дата рождения, гражданство, место жительства)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
17. Адрес места временного проживания, телефон
_____________________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное проживание и принятия в
гражданство Республики Казахстан в упрощенном регистрационном порядке мне может
быть отказано в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан
от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и статьей 17 Закона Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабында көзделген жағдайларда бас тартылуы
мүмкін екені ескертілді. Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған
мәліметтердің шынайылығын растаймын, жалған ақпарат мәлімдеу туралы ескертілдім.
20__ жылғы "___" _________________________.
_______________________ ___________________________________________________
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған кезде қойылады)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар-жоғын
тексердім, өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш берушінің қолының
түпнұсқалығын растаймын
_______________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса),
__________________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып табылса, онда тіркеу туралы туралы куәліктің нөмірі, тіркеген органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі, зейнетақы куәлігінің нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.

от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан".
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений
подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
"__" _______________________20___г. _________________________________________
(дата подачи заявления)                   (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил,
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
_____________________________________________________________________________
специальное звание (если имеется),
_____________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего документы
_____________________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции, принявшего заявление.
Если заявитель является предпринимателем без образования юридического лица, то указываются номер свидетельства о регистрации, наименование регистрирующего органа и место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер пенсионного удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.