"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 қазанда № 21353 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 279 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14170 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарында:
2-тамақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 21-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін кәсіптер тізбесіне сәйкес климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсаттарды беру "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 21-1) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2020 года № 21353. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 279 (вводится в действие с 01.07.2023).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14170, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 6 октября 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах и условиях выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) сезонные иностранные работники – иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более одного года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), согласно перечню профессий, утверждаемому в соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения";";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Выдача разрешений на привлечение сезонных иностранных работников осуществляется по перечню профессий, определяемому в соответствии с подпунктом 21-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы выдаются сроком:

1) бірінші санат үшін – жұмыс берушінің өтініші негізінде рұқсат мерзімін бір, екі немесе үш жылға ұзарту құқығымен бір, екі немесе үш жылға;
2) екінші және үшінші санаттар үшін – он екі ай мерзімге, бірақ үш реттен артық емес ұзартумен он екі айға;
3) төртінші санат үшін – ұзарту құқығынсыз он екі айға;
4) маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – ұзарту құқығынсыз күнтізбелік тоқсан, жүз сексен, екі жүз жетпіс, үш жүз алпыс бес күнге дейінгі мерзімге беріледі.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Мынадай:
1) бөлінген квотаның мөлшерінен асып кеткен;
2) жұмыс беруші осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
3) төртінші санат бойынша шетелдік жұмыс күшін алмастыру жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіпке немесе мамандыққа тартылуы фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы рұқсаттардың мерзімдері ұзартылмайды.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат осы Қағидалардың 59-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларда көзделген жағдайларда ұзартылмайды.";
2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Ж. Шапкеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 386 бұйрығына 1-қосымша
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
нысан
Қайда
____________________________
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы
және Шымкент қалаларының
жергілікті атқарушы органының
атауы)
Кімнен
____________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның
толық атауы)
ӨТІНІШ
__________________ облысына (қаласына) ______ адамға, оның ішінде:
бірінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары
(кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
екінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша (рұқсаттың қолданылу мерзімін көрсету
қажет (рұқсат берілген/ұзартылған кезде):
_________________________________________________________________
үшінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
төртінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
маусымдық жұмыстарға – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша (рұқсаттың мерзімін көрсету (рұқсат берген кезде)):
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беруді/ ұзартуды/ қайта ресімдеуді (қажеттінің асты сызылсын) сұраймын.
Шетелдік жұмыс күші еңбек қызметін жүзеге асыратын экономикалық қызмет түрі:
__________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Облыс (қала):______________________.
Шетелдік жұмыскерлер саны: __________ адам, оның ішінде:
басшы – ___ адам,
лауазымы
_________________________________________________________________;
менеджерлер – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
________________________
мамандар – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
_________________________________________________________________
Жұмыс берушінің (қабылдаушы ұйымның) атауы:
__________________________________________________________________
Жұмыс беруші (қабылдаушы ұйым) туралы мәліметтер:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Ұйымның меншік нысаны
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Құрылған күні 20___ жылғы "____" _________________.
Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелгені туралы куәлік
_________________________________________________________________
(нөмірі, қашан және кім берген)
жеке сәйкестендіру нөмірі:
___________________________________________________________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
____________________________________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты:
____________________________________________________________
(шағын/орта/ірі кәсіпкерлік субъектісі)
Мекенжайы, телефон, факс:
__________________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар:
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту/қайта ресімдеу
қажеттілігінің негіздемесі:
__________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік
жұмыскерлерді тартқан кезде
Шетелдік заңды тұлғаның – жұмыс берушінің толық атауы:
_________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер:
_____________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
_____________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны:
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының 35-тармағына сәйкес шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің толық атауы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі:
__________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны:
___________________________________________________________________
"Қолданыстағы Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру мен (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарымен таныстым".
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келесім беремін.
Басшы _________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20 ___жылғы "___" _____________
Өтініш 20 ___жылғы "__" ______________ қарауға қабылданды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 386 бұйрығына 2-қосымша
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www. egov. kz, www. elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Рұқсат беру 19 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның ішінде:
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде;
рұқсат беру үшін алымды төлеу мерзімі – шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру / ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күнін құрайды;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту:
рұқсат беру не беруден бас тарту туралы хабарлама – 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
рұқсат беру үшін алымды төлеу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру / ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күнін құрайды;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде:
рұқсат беру – 8 (сегіз) жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту– 6 (алты) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат, қайта ресімделген және ұзартылған рұқсат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде жұмыс берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы/тегін көрсетіледі.

1) для первой категории – на основании заявления работодателя на один, два или три года, с правом продления срока разрешения на один, два или три года;
2) для второй и третьей категории – на двенадцать месяцев, с продлением на срок двенадцать месяцев, но не более трех раз;
3) для четвертой категории – на двенадцать месяцев без права продления;
4) для сезонных иностранных работников – до девяноста, ста восьмидесяти, двухсот семидесяти, трехсот шестидесяти пяти календарных дней, без права продления.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не продлевается в следующих случаях:
1) превышения размера распределенной квоты;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 16 настоящих Правил;
3) невыполнения обязательств по замене иностранной рабочей силы по четвертой категории;
4) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности, указанной в разрешении. В этих случаях разрешения не продлеваются в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода не продлевается в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 5) пункта 59 настоящих Правил.";
приложения 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Шапкенова С.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 386
Приложение 2 к Правилам и
условиям выдачи и (или)
продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
В __________________________
(наименование местного
исполнительного органа
области, города Нур-Султан,
Алматы, Шымкент)
от _________________________
____________________________
(полное наименование
юридического или физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/переоформить разрешение на привлечение иностранной
рабочей силы (нужное подчеркнуть) в ____________________________________________
область (город)
на ______ человек, в том числе: по первой категории – ____ человек, из них по должностям
(профессиям) (указать срок действия разрешения (при выдаче/продлении разрешения):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
по второй категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________________
по третьей категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
по четвертой категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________________
на сезонные работы – ___ человек,
из них по должностям (профессиям), (указать срок действия разрешения (при выдаче разрешения):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Вид экономической деятельности, в рамках которой иностранная рабочая сила будет осуществлять трудовую деятельность:
______________________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода:
Область (город): ________________________________________________________________.
Количество иностранных работников: ________ человек, в том числе: руководитель ____ человек, должность
______________________________________________________________________________;
менеджеры ____ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________________;
специалисты ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________________
Наименование работодателя (принимающей организации):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Сведения о работодателе (принимающей организации):
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Форма собственности организации
___________________________________________________________________________
Дата создания "____" _____________ 20___ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано) индивидуальный идентификационный номер:
__________________________________________________________________________,
бизнес идентификационный номер: ___________________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
___________________________________________________________________________
Категория субъекта предпринимательства:
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(субъект малого/среднего/крупного предпринимательства)
Адрес, телефон, факс:
__________________________________________________________________________
Прилагаемые документы: ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
Обоснование необходимости выдачи/продления/переоформления разрешения на
привлечение иностранной рабочей силы: ______________________________________
__________________________________________________________________________
_______ ___________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
__________________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог:
__________________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
__________________________________________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
__________________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы: ____________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников согласно пункту 35 Правил и условий выдачи и
(или) продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также
осуществления внутрикорпоративного перевода:
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
___________________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог
___________________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: ____________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
___________________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи и (или) продления разрешений на
привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода ознакомлен (а)".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения работодателям на
привлечение иностранной рабочей силы".
Руководитель _______________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" ___________ 20__г.
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__ года.
___________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 386
Приложение 3 к Правилам и
условиям выдачи и (или)
продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Стандарт государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" (далее – Стандарт)
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www. egov. kz, www. elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача разрешения осуществляется в течении 19 рабочих дней, из них:
уведомление о принятом решении о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы – в течение 8 (восемь) рабочих дней;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения:
уведомление о принятом решении о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения – в течение 4 (четыре) рабочих дня;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
в рамках внутрикорпоративного перевода:
выдача разрешения – 8 (восемь) рабочих дней;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, переоформленное и продленное разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания услуги -электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с работодателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно/бесплатно физическим и юридическим лицам.

1) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру мен (немесе) ұзарту бойынша мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерінің көлеміне сәйкес ақылы негізде көрсетіледі;
2) бұрын берілген шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды қайта ресімдеу бойынша, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру, ұзарту және (немесе) қайта ресімдеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін негізде көрсетіледі.
Салық алымын төлеу облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру не ұзарту туралы шешім қабылдағаны туралы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қолсыз нысанда жүзеге асырылады.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарында орналастырылған.
8
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеу үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге ұажетті құжаттардың тізбесі
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе қайта ресімдеу үшін:
1. Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
жұмыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;

1) государственная услуга по выдаче и (или) продлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы оказывается на платной основе согласно размерам ставок сбора, за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 157 "Об установлении ставок сбора за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан";
2) государственная услуга по переоформлению ранее выданных разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также по выдаче, продлению и (или) переоформлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода оказывается работодателю на бесплатной основе.
Оплата налогового сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления по форме согласно приложению 4 Правил местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент о принятии им решения о выдаче либо продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.
Выдача и (или) продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется на бесплатной основе.
7
График работы
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
Местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
для получения на привлечение иностранной рабочей силы или переоформления разрешения на другого иностранного работника:
1. При привлечении сезонных иностранных работников:
заявление по форме согласно приложению 2 настоящих Правил (далее – заявление), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) работодателя;

тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (оның ішінде латын әріптерімен), туған күні, айы мен жылы, азаматтығы, паспортының (жеке басын куәландыратын құжатының) нөмірі, берілген күні және берген орган, тұрақты тұратын елі, шығу елі, білімі, Кодекстің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында қолданылатын кәсіптік стандарттарға, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес (бұдан әрі - Біліктілік талаптары) мамандығының, біліктілігінің (лауазымының) атауы көрсетіле отырып, тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер (бұдан әрі – тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер);
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2. Шетелдік жұмыскерлерді бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттар бойынша тартқан кезде:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білімі туралы құжаттардың және нотариат куәландырған аудармаларының электрондық көшірмелері (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге келісімшарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (заңды тұлға - жұмыс беруші өз қызметін Қазақстан Республикасында Қағидалардың 35-тармағына сәйкес филиал, өкілдік құрмай жүзеге асырған жағдайда);
шетелдік жұмыскер мен шетелдік жұмыскерді уақытша ауыстыру жүзеге асырылатын шетелдік заңды тұлға - жұмыс беруші арасында келісілген құжаттың (ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің) нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (шетелдік заңды тұлға - жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін мұндай заңды тұлға - жұмыс берушінің тікелей немесе жанама түрде акциялары немесе қатысу үлестері бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда);
шетелдік жұмыскердің біліктілігі мен кәсіби тәжірибесінің оны тарту жүзеге асырылатын лауазымға сәйкестігін растайтын жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде жүктелген міндеттемелерді орындау туралы ақпарат (бар болса);

сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, соответствии с применяемым в Республике Казахстан профессиональными стандартами, Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и Государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий" (далее – Квалификационные требования) в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Кодекса (далее – сведения о привлекаемых иностранных работниках);
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
2. При привлечении иностранных работников по первой, второй, третьей и четвертой категориям:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
сведения о привлекаемых иностранных работниках;
электронные копии нотариально засвидетельствованных документов об образовании и переводов (если документ не заполнен на государственном или русском языке), легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 7 статьи 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) контракта на выполнение работ, оказание услуг (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляет свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства в соответствии с пунктом 35 Правил);
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) документа (письма или соглашения о переводе), согласованного между иностранным работником и иностранным юридическим лицом-работодателем, из которого осуществляется временный перевод иностранного работника (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия);
электронная копия письма работодателя, которое подтверждает соответствие квалификации и профессионального опыта иностранного работника должности, на которую осуществляется его привлечение;
информация о выполнении обязательств возложенных при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);

осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат (шағын кәсіпкерлік субъектілері, мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарды, шетелдік заңды тұлғалардың жұмыскерлерінің саны 30 адамнан аспайтын өкілдіктері мен филиалдарын, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14149 болып тіркелген) бекітілген Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру қағидаларына, басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы суранысқа ие кәсіптердің тізбесіне сәйкес, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші мигранттарды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квоталар шегінде берілетін рұқсаттар бойынша Қазақстан Республикасына өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік жұмыскерлерді қоспағанда) (бұдан әрі – басым жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту жөніндегі шарттар туралы құжаттың нотариат куәландырылған көшірмесі);
осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын міндеттемелер туралы ақпарат;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты қайта ресімдеу үшін осы Стандарттың мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің 2-тармағында көзделген қажетті құжаттар ұсынылады.
4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты алу немесе қайта ресімдеу үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
еңбек шартының (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған) не жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған), Қазақстан Республикасында құрылған/есептік тіркеуден өткен аталған заңды тұлғаның филиалымен, өкілдігімен, аффилиирленген тұлғасымен жасалған корпоративішілік ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің нотариат куәландырған аудармасы (құжат қазақ немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
Қазақстан Республикасында танылатын растаушы құжаттар қоса берілген жұмыскердің еңбек қызметі туралы ақпарат;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі (бар болса) келген ерекше шарттарды орындау туралы ақпарат (еркін нысанда);
шетелдік жұмыскердің корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын лауазымның біліктілігі мен кәсіби тәжірибесіне сәйкестігін растайтын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі, сондай-ақ қабылдаушы тараптан жұмыскердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екенін растайтын хат;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жұмыспен қамту орталығына бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді жібергенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (рұқсатты беру кезінде беріледі);
кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламаның электрондық көшірмесі (бар болса);
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі.

информация о местном содержании в кадрах по форме согласно приложению 6 настоящих Правил (за исключением субъектов малого предпринимательства, государственных учреждений и предприятий, представительств и филиалов иностранных юридических лиц с численностью работников не более 30 человек, иностранных работников, прибывших для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14149), по разрешениям, выдаваемым в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов по установленной форме согласно приложению 7 настоящих Правил (далее – нотариально засвидетельствованная копия документа об условиях по местному содержанию в кадрах для приоритетных проектов);
информация о принимаемых обязательствах для получения и продления разрешений согласно пунктом 16 настоящих Правил.
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
3. Для переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы предоставляются необходимы документы, предусмотренные пунктом 2 перечня документов необходимых для оказания государственной услуги настоящего Стандарта.
4. Для продления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
сведения о привлекаемых иностранных работниках;
информация о местном содержании в кадрах;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
5. Для получения или переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
электронная копия нотариально засвидетельствованного перевода (если документ не заполнен на казахском или русском языках) трудового договора (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), или письма или соглашения о внутрикорпоративном переводе, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), с филиалом, представительством, аффилированным лицом данного юридического лица, учрежденном/прошедшем учетную регистрацию в Республике Казахстан;
информация о трудовой деятельности работника с приложением подтверждающих документов признаваемых в Республике Казахстан;
информация о выполнении особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии) (в произвольной форме);
электронная копия письма иностранного юридического лица-работодателя, которое подтверждает о соответствии квалификации и профессиональном опыте иностранного работника должности, на которую осуществляется внутрикорпоративный перевод, а также письмо от принимающей стороны, подтверждающего, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы;
информация о принимаемых особых условиях для получения и продления разрешений по форме согласно приложению 8 настоящих Правил;
информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода согласно приложению 9 настоящих Правил;
электронная копия документа, подтверждающего направление работодателем сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в центр занятости населения по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы (предоставляется при получении разрешения);
электронная копия программы по увеличению местного содержания в кадрах (при наличии);
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;

6. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (бар болса) орындау туралы ақпарат;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
рұқсаттардың мерзімін ұзартудың негіздемесі;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат.
7. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелері өзгерген жағдайда, рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясының өзгергенін, Қазақстан Республикасының жұмыс берушісі-заңды тұлғасының немесе шетелдік заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) бірі
гу, қосылу, бөліну, бөлу немесе қайта құру түрінде қайта құрылуын, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелер өзгерген жағдайда.соны растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу үшін:
1) жұмыс берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) бөлінген квотаның мөлшерінен асып кеткен;
3) төртінші санат бойынша шетелдік жұмыс күшін алмастыру жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) жұмыс беруші осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
5) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тарту фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
6) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіби даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (еңбек өтілі) кәсіптік стандарттарға, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес жұмысшы кәсіптеріне және басшылар, мамандар және қызметшілер лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:

6. Для продления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
информация о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода;
обоснование продления срока разрешений;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
информация о принимаемых особых условиях.
7. Для переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
электронные копии документов, подтверждающие изменение фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника, реорганизацию работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) превышение размера распределенной квоты;
3) невыполнение обязательств по замене иностранной рабочей силы по четвертой категории;
4) несоблюдение работодателем условий, установленных пунктом 16 настоящих Правил;
5) установление факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
6) несоответствие уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:

1) жұмыс берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) жұмыс беруші осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
3) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тарту фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
4) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (бар болса) орындамаған;
5) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеген;
6) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламада көзделген шараларды (шарттарды) орындамаған жағдайларда берілмейді.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Бизнес сәйкестендіру нөмірі және электрондық цифрлық қолтанба болған кезде мемлекеттік қызметті, сондай-ақ рұқсатты беру, қайта ресімдеу және ұзарту туралы ақпаратты портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Жұмыс берушінің мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары 1414, 8-800-080-7777.

1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 57 настоящих Правил;
3) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
4) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
5) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы требованиям, предусмотренным пунктами 41 и 42 настоящих Правил;
6) невыполнения мер (условий) предусмотренных программой по увеличению местного содержания в кадрах (при их наличии).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
При наличии бизнес идентификационного номера и электронной цифровой подписи, имеется возможность получения государственной услуги, а также информации о выдаче, переоформлении и продлении разрешения в режиме удаленного доступа через портал. Работодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 1414, 8-800-080-7777.