Успен аудандық мәслихатының 2014 жылғы 30 қаңтардағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 138/31 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 мамырдағы № 297/60 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 мамырда № 6835 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 27/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 12.04.2021 № 27/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Успен аудандық мәслихатының 2014 жылғы 30 қаңтардағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" № 138/31 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3706 болып тіркелген, 2014 жылғы 28 ақпанда аудандық "Апта айнасы", "Сельские будни" газеттерінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика және бюджет жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық
мәслихатының сессия төрағасы С. Смагулова
Успен аудандық
мәслихатының хатшысы Р. Бечелова
Успен аудандық мәслихатының
2020 жылғы 15 мамырдағы
№ 297/60 шешіміне
қосымша
Успен аудандық мәслихатының
2014 жылғы 30 қаңтардағы
№ 138/31 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж
азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары

О внесении изменения в решение Успенского районного маслихата от 30 января 2014 года № 138/31 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение маслихата Успенского района Павлодарской области от 15 мая 2020 года № 297/60. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 25 мая 2020 года № 6835. Утратило силу решением Успенского районного маслихата Павлодарской области от 12 апреля 2021 года № 27/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Успенского районного маслихата Павлодарской области от 12.04.2021 № 27/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Успенского районного маслихата от 30 января 2014 года № 138/31 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3706, опубликовано 28 февраля 2014 года в районных газетах "Апта айнасы", "Сельские будни") следующее изменение:
правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденные указанным решением изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономике и бюджету.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Успенского районного маслихата С. Смагулова
Секретарь Успенского
районного маслихата Р. Бечелова
Приложение
к решению Успенского
районного маслихата
от 15 мая 2020 года № 297/60
Утверждены
решением Успенского
районного маслихата
от 30 января 2014 года № 138/31
Правила оказания социальной помощи, установления размеров
и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан

Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша аудан әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі - облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын, әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын "Успен ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті ұйым – "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Павлодар облысы бойынша филиалының Успен аудандық әлеуметтік қамсыздандыру бөлімі;
9) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия.
2. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі - ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в областях, городе республиканского значения, столице;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Успенского района" финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи;
8) уполномоченная организация – отдел Успенского района по социальному обеспечению филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
9) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений.
2. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее - МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

3. Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 06 мамырдағы "Ардагерлер туралы" Заңында (әрі қарай - Заң) және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңіс күні;
3) 1 қазан - Қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
4) еңбек ардагерлері, атап айтқанда:
4-1) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
4-2) 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;
5) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдар Заңның 8-бабында айқындалған, атап айтқанда:
5-1) қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасылары;
5-2) Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедегінiң немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы);
6) зейнетақының, жәрдемақының ең төменгі мөлшерін немесе зейнетақының, жәрдемақының ең төменгі мөлшерінен төмен алатын 80 жастағы және жасы үлкен зейнеткерлер;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
7-1) жалғыз басты және жалғыз тұратын 3 топтағы мүгедектер;

3. Лицам, указанным в Законе Республики Казахстан от 06 мая 2020 года "О ветеранах" (далее - Закон) и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
5. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) Международный женский день;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - День пожилых людей;
4) второе воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положения, утверждаемого МИО Павлодарской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветераны Великой Отечественной войны;
2) ветераны боевых действий на территории других государств;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) ветераны труда, а именно:
4-1) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
4-2) лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
5) другие лица, на которых распространяется действие Закона, определены статьей 8, а именно:
5-1) семьи погибших военнослужащих;
5-2) супруга (супруг) умершего инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
6) пенсионеры 80 лет и старше, получающие минимальный размер пенсии, пособия или ниже минимального размера пенсии, пособия;
7) инвалиды, а именно:
7-1) одинокие и одиноко проживающие инвалиды 3 группы;

7-2) 18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
7-3) 1, 2 топтағы мүгедектер;
7-4) кәмелетке толмаған балалары бар мүгедектер;
7-5) 3 топтағы мүгедектер;
7-6) санаторлық-курорттық емдеуге мұқтаж 1 топтағы мүгедектер;
7-7) гемодиалезге мұқтаж 1 топтағы мүгедектер;
7-8) балалар церебральды сал ауруымен, парезбен, гидроцефалиямен, бастапқы иммун тапшылығымен және аутизммен ауыратын 18 жасқа дейінгі мүгедек балалары бар отбасылар;
8) аз қамтылған отбасынан шыққан студенттер және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жетім балалар;
9) аз қамтылған азаматтар, атап айтқанда:
9-1) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар;
9-2) өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтар, атап айтқанда 1 айдан аса ұзаққа созылған сырқат, өрт немесе табиғи апат;
9-3) табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің алпыс пайызынан төмен аз қамтамасыз етілген отбасылар;
9-4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар;
9-5) жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын, жасанды тамақтанатын 1 жасқа дейінгі балалары бар аз қамтамасыз етілген отбасылар;
9-6) жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын 12 аптаға дейінгі жүктілік мерзімі бар жүкті әйелдер;
9-7) 18 жасқа дейінгі балалары бар атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналар;
10) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар, атап айтқанда:
10-1) онкологиялық ауруына шалдыққан тұлғалар;
10-2) туберкулез ауруына шалдыққан тұлғалар;
10-3) адамның иммундық тапшылығы вирусына шалдыққан тұлғалар.
8. Уәкілетті орган табысты есепке алмай көмек көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек:
1-1) Халықаралық әйелдер күніне орай, 7-тармақтың 9-7) тармақшасында көрсетілген санат үшін, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
1-2) Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күніне, 7-тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
1-3) Қарттар күніне, 7-тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген санат үшін, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
1-4) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай, 7-тармақтың 7-2), 7-3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
2-1) 7-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, атап айтқанда:
тұрғын үйді жөндеуге, нақты шығындар бойынша, 300 000 (үш жүз мың) теңге – жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге келісімшарттың көшірмесін қоса берумен өтініш негізінде;

7-2) дети - инвалиды до 18 лет;
7-3) инвалиды 1, 2 группы;
7-4) инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
7-5) инвалиды 3 группы;
7-6) инвалиды 1 группы, нуждающиеся в санаторно-курортном лечении;
7-7) инвалиды 1 группы, нуждающиеся в гемодиалезе;
7-8) семьи с детьми - инвалидами до 18 лет больными детским церебральным параличом, парезом, гидроцефалией, первичным иммунодефицитом и аутизмом;
8) студенты из малообеспеченных семей и дети-сироты, оставшиеся без попечения родителей;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
9-1) лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
9-2) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, а именно длительная болезнь более 1 месяца, пожар или стихийное бедствие;
9-3) малообеспеченные семьи, с доходами ниже шестидесяти процентов от установленной по области величины прожиточного минимума;
9-4) получатели государственной адресной социальной помощи;
9-5) малообеспеченные семьи, имеющие детей в возрасте до 1 года, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума, находящиеся на искусственном вскармливании;
9-6) беременные женщины со сроком беременности до 12 недель, среднедушевой доход которых не превышает размера установленной по области величины прожиточного минимума;
9-7) многодетные матери из числа получателей адресной социальной помощи, имеющим детей до 18 лет;
10) граждане, имеющие социально значимые заболевания, а именно:
10-1) лица, страдающие онкологическим заболеванием;
10-2) лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
10-3) лица, страдающие заболеванием вирус иммунодефицита человека.
8. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
1-1) к Международному женскому дню, для категории, указанной в подпункте 9-7) пункта 7, на основании списка уполномоченной организации;
1-2) ко Дню Победы в Великой Отечественной войне, для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 7, на основании списка уполномоченной организации;
1-3) ко Дню пожилых людей, для категории, указанной в подпункте 6) пункта 7, на основании списка уполномоченной организации;
1-4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан, для категорий, указанных в подпунктах 7-2), 7-3) пункта 7, на основании списка уполномоченной организации;
2) единовременную социальную помощь:
2-1) для категории, указанной в подпункте 1) пункта 7, а именно:
на ремонт жилья, по фактическим затратам, 300 000 (триста тысяч) тенге – на основании заявления с приложением копии договора на выполнение работ, оказания услуг;

қатты отын сатып алуға 5,2 (бес бүтін оннан екі) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
2-2) 7-тармақтың 7-4) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 5 (бес) АЕК мөлшерінде (сауықтыруға) - екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген өтініш, жеке куәлігінің, мүгедектігі туралы анықтаманың, балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері негізінде;
2-3) 7-тармақтың 10-1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 10 (он) АЕК мөлшерінде - екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген өтініш, ауруды растайтын анықтама, жеке куәлігінің көшірмесі негізінде;
2-4) 7-тармақтың 10-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 7 (жеті) АЕК мөлшерінде - екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген "Павлодар облыстық туберкулезге қарсы диспансері" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының Успен ауданының туберкулезге қарсы кабинеті (бұдан әрі – тубкабинет) ұсынған тізім негізінде;
2-5) 7-тармақтың 10-3) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 7 (жеті) АЕК мөлшерінде - екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген "Павлодар облыстық ЖИТС-тың алдын алу және күресу жөніндегі орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны ұсынған тізім негізінде;
2-6) 7-тармақтың 7-2), 7-3), 7-5) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін - 7 (жеті) АЕК мөлшерінде – уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
2-7) 7-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін (өрт немесе табиғи апат кезінде) 60 (алпыс) АЕК дейінгі мөлшерінде әлеуметтік көмек (арнайы комиссияның шешімі бойынша);
2-8) 7-тармақтың 7-6) тармақшасында көрсетілген санат үшін 40 (қырық) АЕК мөлшерінде (алып жүретін тұлғаның жолақысына, тұруына және тамақтануына) - өтініш, өтініш берушінің және алып жүретін тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі, екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, тиісті медициналық мекемеден санаторлық-курорттық сауықтыруды қажет ететін 1 топ мүгедектігі туралы анықтама, оңалтудың жеке бағдарламасының көшірмесі негізінде;

на приобретение твердого топлива, в размере 5,2 (пять целых две десятых) месячных расчетных показателей (далее – МРП), на основании списка уполномоченной организации;
2-2) для категории, указанной в подпункте 7-4) пункта 7, в размере 5 (пять) МРП (на оздоровление) - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера, копии удостоверения личности, справки об инвалидности, свидетельств о рождении детей;
2-3) для категории, указанной в подпункте 10-1) пункта 7, в размере 10 (десять) МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера, справки, подтверждающей болезнь, копии удостоверения личности;
2-4) для категории, указанной в подпункте 10-2) пункта 7, в размере 7 (семь) МРП - на основании списка, предоставляемого туберкулезным кабинетом Успенского района казенного государственного коммунального предприятия "Областной Павлодарский противотуберкулезный диспансер" (далее - тубкабинет) с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера;
2-5) для категории, указанной в подпункте 10-3) пункта 7, в размере 7 (семь) МРП - на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным казенным предприятием "Павлодарский областной центр по профилактике и борьбе со СПИДом" с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера;
2-6) для категорий, указанных в подпунктах 7-2), 7-3), 7-5) пункта 7 - в размере 7 (семь) МРП – на основании списка уполномоченной организации;
2-7) для категории, указанной в подпункте 9-2) пункта 7 (при пожаре или стихийном бедствии), социальная помощь в размере до 60 (шестьдесят) МРП (по решению специальной комиссии);
2-8) для категории, указанной в подпункте 7-6) пункта 7, в размере 40 (сорок) МРП (на проезд, проживание и питание сопровождающего лица) – на основании заявления, копии удостоверения личности заявителя и сопровождающего лица, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности 1 группы, нуждающиеся в санаторно-курортном оздоровлении, копии индивидуальной программы реабилитации;

2-9) 7-тармақтың 7-8) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде (әлеуметтік бейімделуге және оңалтуға) - өтініш, өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі, екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі, дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы, тиісті медициналық мекемеден баланың мүгедектігі туралы анықтаманың көшірмесі негізінде;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді (тұрғын үй көмегін алушыларды қоспағанда) өтеуге 7-тармақтың 2), 3), 4-1), 5-1) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, 3,6 (үш бүтін оннан алты) АЕК мөлшерінде - уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
3-2) 7-тармақтың 7-1), 7-2), 7-3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді (тұрғын үй көмегін алушыларды қоспағанда) өтеуге 2 (екі) АЕК мөлшерінде - уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
3-3) 7-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 2 (екі) АЕК мөлшерінде - облыстық орталыққа дейін және кері қайту жолақысына әлеуметтік көмек уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
4-1) 7-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 1 (бір) АЕК мөлшерінде - дәрі-дәрмек сатып алуға әлеуметтік көмек уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
4-2) тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді өтеуге 7-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 5 (бес) АЕК мөлшерінде, уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
4-3) тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді өтеуге 7-тармақтың 5-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 10 (он) АЕК мөлшерінде - уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
4-4) 7-тармақтың 10-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 15 (он бес) АЕК мөлшерінде - амбулаторлық емдеу кезеңінде тамақтануға, екінші деңгейдегі банктердегі, сонымен қатар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген тубкабинеттің тізімі негізінде;
4-5) 7-тармақтың 7-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін, жол жүру шығындарын өтеуге, екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген өтініш, жеке куәлігінің көшірмесі, жеке куәлікте жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда, жеке сәйкестендіру нөмірін растайтын құжат, баланың туу туралы куәлігі, емделуге немесе тексерілуге жолдама негізінде жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде материалдық көмек;

2-9) для категории, указанной в подпункте 7-8) пункта 7 в размере 20 (двадцать) МРП (на социальную адаптацию и реабилитацию) на основании заявления, копии удостоверения личности заявителя, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копии свидетельства о рождении ребенка, заключение врачебно – консультационной комиссии, копии справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности ребенка;
3) ежеквартальную социальную помощь:
3-1) на возмещение жилищно-коммунальных услуг (за исключением получателей жилищной помощи) для категорий, указанных в подпунктах 2), 3), 4-1), 5-1) пункта 7, в размере 3,6 (три целых шесть десятых) МРП – на основании списка уполномоченной организации;
3-2) для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2), 7-3) пункта 7, на возмещение жилищно-коммунальных услуг (за исключением получателей жилищной помощи) в размере 2 (двух) МРП – на основании списка уполномоченной организации;
3-3) для категории, указанной в подпункте 1) пункта 7, в размере 2 (два) МРП - социальная помощь на проезд до областного центра и обратно на основании списка уполномоченной организации;
4) ежемесячную социальную помощь:
4-1) для категории, указанной в подпункте 1) пункта 7, в размере 1 (один) МРП - социальная помощь на приобретение лекарств на основании списка уполномоченной организации;
4-2) на возмещение жилищно-коммунальных услуг, для категории, указанной в подпункте 1) пункта 7, в размере 5 (пять) МРП, на основании списка уполномоченной организации;
4-3) на возмещение жилищно-коммунальных услуг, для категории, указанной в подпункте 5-2) пункта 7, в размере 10 (десять) МРП - на основании списка уполномоченной организации;
4-4) для категории, указанной в подпункте 10-2) пункта 7, в размере 15 (пятнадцать) МРП - на питание в период амбулаторного лечения, на основании списка тубкабинета с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера;
4-5) на возмещение затрат на проезд, для категории, указанной в подпункте 7-2) пункта 7, материальная помощь на проезд в размере фактической стоимости проездных билетов, на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера, копии удостоверения личности, в случае отсутствия в удостоверении личности индивидуального идентификационного номера, документ подтверждающий индивидуальный идентификационный номер, свидетельства о рождении ребенка, направление на лечение или обследование;

4-6) 7-тармақтың 7-7) тармақшасында көрсетілген санат үшін, жол жүру шығындарын өтеуге 8 (сегіз) АЕК мөлшерінде (жол жүруге) - өтініш, өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмесі, екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдарда жеке есеп шотының нөмірі, тиісті медициналық мекемеден 1 топтағы мүгедектігі туралы анықтама, медициналық мекеменің гемодиализден өткені туралы анықтамасы негізінде.
9. Уәкілетті орган табысты есепке алып көмек көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
1-1) 7-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санат үшін жан басына шаққандағы орташа табысы Павлодар облысы бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын (1 айдан аса ұзаққа созылған сырқат) - 15 (он бес) АЕК дейінгі мөлшерде әлеуметтік көмек (арнайы комиссияның шешімі бойынша);
1-2) 7-тармақтың 9-1) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 5 (бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек - екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген өтініш, жеке куәлігінің көшірмесі, жеке куәлігінде жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда, жеке сәйкестендіру нөмірін растайтын құжат, босату туралы анықтама негізінде;
1-3) 7-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін (облыс әкімі грантының иегерлері болып табылатындарға) оқудың нақты бағасы мөлшерінде жоғары оқу орнындағы оқуын төлеуге әлеуметтік көмек, өтініш және қала (аудан) әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және студенттің қолдары қойылған білім беру қызметтерін көрсету туралы үш жақты келісімшарт негізінде;
1-4) 7-тармақтың 9-6) тармақшасында көрсетілген санат үшін 15 (он бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек - жеке сәйкестендіру нөмірі, екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі көрсетілген өтініш, жүктілікті растайтын құжат, табыстары туралы мәліметтер негізінде;
1-5) 7-тармақтың 9-3), 9-4) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, қатты отын сатып алуға 14 (он төрт) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек – жеке сәйкестендіру нөмірі, екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі көрсетілген өтініш, табыстары туралы мәліметтер, отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі негізінде;

4-6) на возмещение затрат на проезд, для категории, указанной в подпункте 7-7) пункта 7, в размере 8 (восьми) МРП (на проезд) – на основании заявления, копии удостоверения личности заявителя, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности 1 группы, справки медицинского учреждения о прохождении гемодиализа.
9. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
1-1) для категории, указанной в подпункте 9-2) пункта 7 среднедушевой доход которых, не превышает величины прожиточного минимума, установленной по Павлодарской области (длительная болезнь более 1 месяца) - социальная помощь в размере до 15 (пятнадцать) МРП (по решению специальной комиссии);
1-2) для категории, указанной в подпункте 9-1) пункта 7, социальная помощь в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, индивидуального идентификационного номера, копии удостоверения личности, в случае отсутствия в удостоверении личности индивидуального идентификационного номера, документ подтверждающий индивидуальный идентификационный номер, справки об освобождении;
1-3) для категории, указанной в подпункте 8) пункта 7 (являющихся обладателями гранта акима области), социальная помощь на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения, на основании заявления и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом города (района), руководителем высшего учебного заведения и студентом;
1-4) для категории, указанной в подпункте 9-6) пункта 7, социальная помощь, в размере 15 (пятнадцать) МРП - на основании заявления с указанием индивидуального идентификационного номера, номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документ подтверждающий беременность, сведения о доходах;
1-5) для категорий, указанных в подпунктах 9-3), 9-4) пункта 7, социальная помощь на приобретение твердого топлива в размере 14 (четырнадцать) МРП – на основании заявления с указанием индивидуального идентификационного номера, номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, сведений о доходах, акта обследования жилищно-бытовых условий семьи;

1-6) 7-тармақтың 9-4) тармақшасында көрсетілген санат үшін, тұншықтырғыш газ датчиктерін орнатуға 3 (үш) АЕК мөлшерінде - жеке сәйкестендіру нөмірі, екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есеп шотының нөмірі көрсетілген өтініш, табыстары туралы мәліметтер негізінде;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
2-1) 7-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін, оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұратын жеріне дейінгі жолақысына 20 000 (жиырма мың) теңге мөлшерінде әлеуметтік көмек, өтініш және қала (аудан) әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және студенттің қолдары қойылған білім беру қызметтерін көрсету туралы үш жақты келісімшарт негізінде;
2-2) 7-тармақтың 9-5) тармақшасында көрсетілген санат үшін, 5 (бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек - жеке сәйкестендіру нөмірі, екінші деңгейдегі банктердегі, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке шотының нөмірі көрсетілген, әлеуметтік көмек тағайындау туралы ата-анасының біреуінің өтініші, баланы жасанды тамақтандыру қажеттілігін растайтын құжат, баланың туу туралы куәлігі, табыстары туралы мәліметтер негізінде.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы және мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші (отбасы) өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтерді;
3) өтініш берушінің (оның отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
4) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын құжатты ұсынады.
14. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің (отбасының) құжаттарын материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.

1-6) для категории, указанной в подпункте 9-4) пункта 7 социальная помощь на установку датчиков угарного газа, в размере 3 (три) МРП на основании заявления с указанием индивидуального идентификационного номера, номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, сведений о доходах;
2) ежемесячная социальная помощь:
2-1) для категории, указанной в подпункте 8) пункта 7, социальная помощь в период обучения на проживание, питание и проезд к месту жительства в размере 20 000 (двадцать тысяч) тенге, на основании заявления и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом города (района), руководителем высшего учебного заведения и студентом;
2-2) для категории в подпункте 9-5) пункта 7, социальная помощь в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления одного из родителей о назначении социальной помощи с указанием индивидуального идентификационного номера, номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документ подтверждающий необходимость искусственного вскармливания ребенка, свидетельства о рождении ребенка, сведений о доходах.
10. К памятным и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель (семья) в уполномоченный орган или акиму сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о составе семьи заявителя;
3) сведения о доходах заявителя (членов его семьи);
4) документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
14. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя (семьи) в участковую комиссию для проведения обследования материального положения.

16. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге (отбасыға) тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, өтініш берушінің (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
17. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
18. Өтініш берушінің (отбасының) қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
19. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтініш берушінің (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
20. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
21. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден (отбасыдан) немесе ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
22. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның, оның отбасының материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;

16. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя (семьи), по результатам которого составляет акт о материальном положении заявителя (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости заявителя (семьи) в социальной помощи и направляет их в уполномоченный орган или акиму сельского округа.
Аким сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
17. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
18. В случае невозможности представления заявителем (семьи) необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
19. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима сельского округа производит расчет среднедушевого дохода заявителя (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
20. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, в случае вынесения положительного заключения, указывает размер социальной помощи.
21. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 17, 18 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя (семьи) или акима сельского округа.
22. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения его, и его семьи;

3) өтініш берушінің (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен асып кеткен жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
25. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

3) превышения размера среднедушевого дохода заявителя (семьи) установленного местным представительным органом порога для оказания социальной помощи.
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-собес".