Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2020 жылғы 5 ақпандағы № 473 шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 19 ақпанда № 4592 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы Атырау қаласы мәслихатының 18 қыркүйектегі 2020 жылғы № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы Атырау қаласы мәслихатының 18.09.2020 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Респуликасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңының 10-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес, Атырау қаласының Мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу орындары мен маршруттары 1-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу тәртібі 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Атырау қаласы Мәслихатының:
1) 2016 жылғы 28 наурыздағы № 13 "Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртiбiн қосымша реттеу туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 3484 санымен тіркелген, 2016 жылғы 6 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) 2019 жылғы 26 шілдедегі № 387 "Атырау қалалық мәслихатының 2016 жылғы 28 наурыздағы № 13 "Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртiбiн қосымша реттеу туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 4478 санымен тіркелген, 2019 жылғы 16 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау Атырау қаласы Мәслихатының әлеуметтік, құқық тәртібі және депутаттық өкілеттігі салалары бойынша тұрақты комиссиясына (С. Рахимова) жүктелсін.
5. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
LV сессия төрайымы Г. Дюсупова
Атырау қаласы Мәслихатының хатшысы А. Зайдуллин

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау в городе Атырау
Решение Атырауского городского маслихата Атырауской области от 5 февраля 2020 года № 473. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 февраля 2020 года № 4592. Утратило силу решением Атырауского городского маслихата Атырауской области от 18 сентября 2020 года № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Атырауского городского маслихата Атырауской области от 18.09.2020 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Установить места и маршруты мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау согласно приложению 1.
2. Утвердить дополнительное регламентирование порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау, согласно приложению 2.
3. Признать утратившим силу решения Маслихата города Атырау:
1) от 28 марта 2016 года № 13 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3484, опубликованного 6 мая 2016 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) от 26 июля 2019 года № 387 "О внесении изменения в решение Атырауского городского маслихата от 28 марта 2016 года № 13 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4478, опубликованного 16 августа 2019 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (С. Рахимова) по отраслям социальной сферы, правопорядка и депутатской этики Маслихата города Атырау.
5. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
LV председатель сессии Г. Дюсупова
Секретарь Маслихата города Атырау А. Зайдуллин

Атырау қаласының Мәслихаты 2020 жылғы 5 ақпаны № 473 шешіміне 1 қосымша
Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер және пикеттер өткізу орындары
Елді мекеннің атауы
Орын
1
Атырау қаласы
Әбілхайыр хан даңғылы, "Салтанат сарайы" ғимаратының алдында орналасқан Жұмекен Нәжімиденов ескерткішінің маңы
Атырау қаласында шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруттары
Елді мекеннің атауы
Орын
1
Атырау қаласы
"Қаз Транс Ойл" акционерлік қоғамы Атырау мұнайқұбыры басқармасы ғимаратының алдынан бастап Нұрғиса Тілендиев көшесі бойымен "Жеңіс" саябағына дейін
Атырау қаласының Мәслихаты 2020 жылғы 5 ақпаны № 473 шешіміне 2 қосымша
Атырау қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу тәртібі
1. Бейбіт жиналыстарды, митингiлерді, шерулердi, пикеттердi немесе демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкілдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтауға мiндеттi.
2. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) қаланың жергiлiктi атқарушы органдардың келісімінсіз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) алкогольдік және есірткілік масаң күйде қатысуға жол берілмейді.
3. Бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер немесе демонстрациялар өткiзу орындарында:
1) алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткілік заттар пайдалануға, психотроптық заттарды және олардың аналогтарын;
2) транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарын (визуалды аудио/бейне) пайдалануға, қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыстар жасауға көпшілік алдында сөйлеуге шақырған, сондай-ақ әлдебір кісінің атына қатысты тіл тигізуге жол берілмейді.
4. Пикеттер өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
5. Пикеттер өткізілген кезде:
1) пикет өткізілетін объектіде отыруға, тұруға;
2) көрнекілік үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандарды айғайлап айтуға, пикет тақырыбы туралы сөздер қозғауға рұқсат беріледі.

Приложение 1 к решению Маслихата города Атырау от 5 февраля 2020 года № 473
Места проведения мирных собраний, митингов и пикетов в городе Атырау
Наименование населенного пункта
Место
1
город Атырау
Проспект Абылхайыр хана, возле памятника Жумекена Нажимеденова расположенного перед зданием "Салтанат сарайы"
Маршруты проведения шествий и демонстраций в городе Атырау
Наименование населенного пункта
Место
1
город Атырау
Начиная с переди здания Атырауского нефтепроводного управления акционерного общества "Каз Транс Ойл" вдоль улицы Нургисы Тлендиева до парка "Победы"
Приложение 2 к решению Маслихата города Атырау от 5 февраля 2020 года № 473
Дополнительное регламентирование порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Атырау
1. При проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов или демонстраций представители (организаторы), а также иные участники обязаны соблюдать общественный порядок.
2. Организаторами мероприятия и их участниками не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешехода;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с местными исполнительными органами города;
4) вмешиваться в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
3. В местах проведения мирного собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается:
1) распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ и их аналогов;
2) использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных аудио/видео), публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений в относительно кого бы то ни было.
4. Пикеты проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и обусловленном месте.
5. При пикетировании разрешается:
1) сидеть, стоять у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.

6. Пикетті өзге нысанда митингіге, бейбіт жиналысқа, шеруге немесе демонстрацияға жалғастыру үшін заңда белгіленген тәртіп бойынша қаланың жергілікті атқарушы органынан рұқсат алу қажет.
7. Қаланың жергілікті атқарушы органынан бейбіт жиналыс, митингі, шеру, пикет және демонстрациялар өткізу үшін бас тартылған жағдайда немесе оны өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылданған болса, ұйымдастырушылар тез арада дайындық шараларын болдырмауға ықтимал қатысушыларды тиісті дәрежеде жария етудің шараларын қабылдайды.
8. Егер бейбіт жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге, оның тұтастығын бұзуға, мемлекет қауіпсіздігіне нұсқан келтіруге, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыру болса, сондай-ақ Конституцияның басқа да ережелері, заңдары және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік актілері бұзылса немесе азаматтардың қауіпсіздігіне және қоғамдық тәртіпке қауіп төнсе өткізуге жол берілмейді.
Егер өтiнiш берiлмеген болса, тыйым салу туралы шешiм шығарылса, оларды өткiзу кезiнде тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар қаланың жергiлiктi атқарушы органы өкiлiнiң талап етуi бойынша сөзсiз тоқтатылуы тиіс.
9. Қаланың жергiлiктi атқарушы органы өкiлiнiң заңды талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдарымен бейбіт жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті және демонстрацияны тоқтату жөнiнде қажеттi шаралар қолданады.
10. Бейбіт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
11. Бейбіт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды өткiзу кезiнде оларға қатысушылардың тарапынан азаматтарға, қоғамдық бiрлестiктерге, мемлекетке келтiрген материалдық залалы үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiп бойынша өтелуге жатады.
12. Бейбіт жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрация өткiзiлетiн орында барлық қосымша туындаған шығындарды, соның ішінде қоғамдық тәртiптi сақтау, үй-жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және радиоландыруды оларды ұйымдастырушылармен өтеледі.

6. Для продолжения пикета в иной форме митинга, мирного собрания, шествия или демонстрации требуется получение в установленном Законом порядке разрешение местного исполнительного органа города.
7. В случае, когда получен отказ местного исполнительного органа города в проведении мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации или когда состоялось решение о его запрещении, организаторы незамедлительно принимают меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
8. Не допускается проводить мирное собрание, митинг, шествие, пикетирование или демонстрацию, если целью проведения является насильственное изменение конституционного строя, нарушение целостности Республики, подрыв безопасности государства, разжигание социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо если их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан.
Мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются беспрекословно по требованию представителя местного исполнительного органа города, если: не было подано заявление, вынесено решение о запрещении, нарушен порядок вовремя их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
9. В случае отказа от выполнения законных требований представителя местного исполнительного органа города по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению мирного собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.
10. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Материальный ущерб, причиненный гражданам, общественным объединениям, государству во время проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций со стороны их участников, подлежит возмещению в установленном порядке законодательством Республики Казахстан.
12. Все дополнительно возникшие затраты, в том числе по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и радиофицированию места проведения мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации, возмещаются их организаторами.