Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 5 ақпандағы № 7 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 ақпанда № 22199 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 5 ақпандағы
№ 7 Қаулыға
1- қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 5 февраля 2021 года № 7. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2021 года № 22199.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
от 5 февраля 2021 года № 7
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидаларын, Тестілеу өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17618 болып тіркелген, 2018 жылғы 7 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы:
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Осы сақтандыру ұйымдарына қатысты қолданылатын Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарда:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Актуарлық қорытындыға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 19-бабының 4-тармағына сәйкес алынған есептілігі және сақтандыру резервтерін есептеу үшін қажетті немесе сақтандыру резервтерін есептеу кезінде лицензияланған актуарий пайдаланған материалдар қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Талаптардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты қолданылатын ережелері Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларында және мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, Правил выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, Правил проведения тестирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17618, опубликовано 7 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
Минимальную обязательную программу обучения актуариев, утвержденную указанным постановлением:
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Положения настоящей Минимальной обязательной программы обучения актуариев, применяемые по отношению к страховым организациям, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".";
в Требованиях к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К актуарному заключению прилагается отчетность страховой (перестраховочной) организации, полученная в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон), и материалы, необходимые для расчета страховых резервов или использованные лицензированным актуарием при расчете страховых резервов.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения настоящих Требований, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям, распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом.";
в Правилах и сроках привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының штатында тұрған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – штаттағы актуарий) берген сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Штаттағы актуарийдің қызметін бастамашылық тексеру сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының, директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уәкілетті органының бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және тәуелсіз актуарий арасында жасалған тексеру жүргізуге арналған шартта көзделген тексерудің нақты міндеттерін, мерзімдері мен көлемдерін ескере отырып жүргізіледі.".
2. "Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензияларды беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20226 болып тіркелген, 2020 жылғы 6 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензияларды беру, оларды тоқтата тұру және олардан айыру қағидалары:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Өтініш берушінің шет тілде берілетін құжаттары қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аударылады және "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариат куәландырған түрде уәкілетті органға беріледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, имеющего лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – штатный актуарий), направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных штатным актуарием.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Инициативная проверка деятельности штатного актуария проводится по инициативе общего собрания акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации, уполномоченного органа филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, с учетом конкретных задач, сроков и объемов проверки, предусмотренных договором на проведение проверки, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и независимым актуарием.".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 40 "Об утверждении Правил выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20226, опубликовано 6 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Документы заявителя, предоставляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и (или) русский языки и предоставляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Өтініш беруші уәкілетті органға Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша лицензия беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер, Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын "Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі және мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – стандарт) жазылған.
Өтінішті портал арқылы жіберген кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетінде" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия береді және өзі берген лицензиялардың есебін жүргізеді.
Уәкілетті орган банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банк және өзге де операцияларды жүргізуге және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензияны Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Уәкілетті орган ислам банкіне, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалына банктік және ислам банктері жүзеге асыратын өзге де операцияларды жүргізуге және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензияны Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде акционерлердің жалпы жиналысы шешімінің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі шешімінің (егер лицензиат Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы болып табылса) шешімінің негізінде барлық қызмет түрі (шағын түрлері) (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген жағдайда) немесе өзгеріс енгізілуге және (немесе) алып тасталуға тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беруге байланысты лицензияның қолданылуын тоқтатуға, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгертуге және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастауға уәкілетті органға өтініш береді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Заявитель предоставляет в уполномоченный орган заявление о выдаче лицензии (далее – заявление) по форме согласно приложениям 1, 2 к Правилам в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги, оснований для отказа в оказании государственной услуги, основных требований к оказанию государственной услуге "Выдача лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг" (далее – государственная услуга), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги и срок оказания государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг" (далее – стандарт), согласно приложению 3 к Правилам.
При направлении заявления через портал в "личном кабинете" заявителя автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган выдает лицензию по форме согласно приложению 4 к Правилам и ведет учет выданных им лицензий.
Уполномоченный орган выдает банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан лицензию на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, и осуществление деятельности на рынке ценных бумаг по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Уполномоченный орган выдает исламскому банку, филиалу исламского банка-нерезидента Республики Казахстан лицензию на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, и осуществление деятельности на рынке ценных бумаг по форме согласно приложению 10 к Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменении наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключении вида (подвида) деятельности лицензиат на основании решения общего собрания акционеров или решения банка-нерезидента Республики Казахстан (в случае если лицензиатом является филиал банка-нерезидента Республики Казахстан) в течение тридцати календарных дней после исполнения всех обязательств по всем видам (подвидам) деятельности (в случае добровольного обращения в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии) или виду (подвиду) деятельности, подлежащему изменению и (или) исключению, обращается в уполномоченный орган с заявлением на прекращение действия лицензии в связи с добровольным обращением в уполномоченный орган, изменение наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключение вида (подвида) деятельности.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Лицензиаттың бірінші басшысы қол қойған, уәкілетті органға ерікті түрде өтініш беруге байланысты лицензияның қолданылуын тоқтатуға өтініш Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға мынадай құжаттармен қоса ұсынылады:
1) уәкілетті органға лицензияның қолданылуын тоқтату, қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерту және (немесе) қызмет түрін (шағын түрін) алып тастау туралы ерікті түрде өтініш жасау туралы лицензиаттың акционерлері жалпы жиналысының шешімі не Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің (егер лицензиат Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы болып табылса) шешімі;
2) лицензиаттың барлық қызмет түрі (шағын түрлері) немесе өзгеріс енгізілуге және (немесе) алып тасталуға тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың жоқ екендігі туралы кепілдеме-хаты;
3) "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-тың орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде лицензиаттың жеке шотын және жеке шотындағы барлық қосалқы шоттарды жабу туралы хаты немесе "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-тан лицензиаттың атына ашылған жеке шотқа "жоғалған клиент" мәртебесін беру туралы ақпарат;
4) "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" АҚ-тың депозитарлық қызмет көрсету шартын, ағымдағы шот шартын және факсимильді хабарлар түріндегі операциялық құжаттарды қабылдау және беру шартын бұзу туралы хаты (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде);
5) барлық қызмет түрі (шағын түрлері) (лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш берген кезде) немесе өзгеріс енгізілуге және (немесе) алып тасталуға тиіс қызмет түрі (шағын түрі) бойынша "Қазақстан қор биржасы" АҚ-тың алдында берешектің жоқ екені туралы "Қазақстан қор биржасы" АҚ-тың хаты;
6) өтініш жіберген күннің алдындағы күні жасалған бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба. Бухгалтерлік балансқа түсіндірме жазбада кредиторлық берешек сомаларын және олардың туындау негіздерін көрсете отырып, лицензиаттың кредиторлары туралы (олар болса) ақпарат ашып көрсетіледі.
Осы тармақтың 3), 4) және 5) тармақшалары трансфер-агент қызметін жүзеге асыратын лицензиатқа қолданылмайды.
Қызмет түрінің (шағын түрінің) атауын өзгерткен кезде лицензиат Қағидаларға 3-қосымшаның 8-тармағы бірінші бөлігінің 8) және 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қосымша береді.
Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түрі алып тасталған не ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түрінің атауы ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметтің шағын түріне өзгерген жағдайда ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органға осы тармақта көзделген құжаттармен бірге ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкінің, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкінің және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелін басқарушының (ондай бар болса) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау-өткізу актісін ұсынады.

"21. Заявление на прекращение действия лицензии в связи с добровольным обращением в уполномоченный орган, подписанное первым руководителем лицензиата, представляется в уполномоченный орган по форме согласно приложению 5 к Правилам с приложением следующих документов:
1) решение общего собрания акционеров лицензиата либо решение банка-нерезидента Республики Казахстан (в случае если лицензиатом является филиал банка-нерезидента Республики Казахстан) о добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии, изменении наименования вида (подвида) деятельности и (или) исключении вида (подвида) деятельности;
2) письмо-гарантия лицензиата об отсутствии обязательств и действующих договоров по всем видам (подвидам) деятельности или виду (подвиду) деятельности, подлежащим изменению и (или) исключению;
3) письмо АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о закрытии в системе учета центрального депозитария лицевого счета и всех субсчетов на лицевом счете лицензиата или информация от АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о присвоении лицевому счету, открытому на имя лицензиата, статуса "потерянный клиент";
4) письмо АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" о расторжении договора депозитарного обслуживания, договора текущего счета и договора о приеме и выдаче операционных документов в виде факсимильных сообщений (при добровольном обращении в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии);
5) письмо АО "Казахстанская фондовая биржа" об отсутствии задолженности перед АО "Казахстанская фондовая биржа" по всем видам (подвидам) деятельности (в случае добровольного обращения в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии) или виду (подвиду) деятельности, подлежащему, изменению и (или) исключению;
6) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, составленные на день, предшествующий дню направления заявления. В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу раскрывается информация о кредиторах лицензиата (при их наличии) с указанием сумм кредиторской задолженности и основаниях их возникновения.
Подпункты 3), 4) и 5) настоящего пункта не распространяются на лицензиата, который осуществляет трансфер-агентскую деятельность.
При изменении наименования вида (подвида) деятельности лицензиат представляет дополнительно документы, указанные в подпунктах 8) и 12) части первой пункта 8 приложения 3 к Правилам.
В случае исключения подвида деятельности по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов либо изменения наименования подвида деятельности по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов на подвид деятельности по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов, добровольный накопительный пенсионный фонд вместе с документами, предусмотренными настоящим пунктом, представляет в уполномоченный орган акт приема-передачи пенсионных активов и обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд, подписанный первыми руководителями добровольного накопительного пенсионного фонда, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда и управляющего инвестиционным портфелем добровольного накопительного пенсионного фонда (при наличии такового) или лицами, их замещающими.

Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органға қызметтің шағын түрін алып тастауға немесе өзгертуге өтініш берген күнге дейін атауынан "ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры" деген сөздерді және (немесе) "ЕЖЗҚ" деген аббревиатураларды алып тастау бөлігінде мемлекеттік қайта тіркеуді, сондай-ақ зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы активтері мен міндеттемелерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуды Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 47 және 49-баптарында көзделген тәртіппен және талаптармен жүзеге асырады.
Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензияның қолданылуын тоқтату туралы уәкілетті органға ерікті түрде өтініш жасау Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 49-бабында көзделген тәртіппен және талаптармен жүзеге асырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Егер лицензия қағаздағы нысанда берілсе, лицензиат уәкілетті органның қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензиядан айыру туралы шешімін алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей лицензиат уәкілетті органға лицензияның түпнұсқасын қайтарады.
Уәкілетті органның қызметтің барлық немесе жекелеген түрлері (шағын түрлері) бойынша лицензиядан айыру туралы шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде оған қатысты осы шешім қабылданған тұлға қызметтің барлық түрлері немесе өзі лицензиядан айырылған қызметтің түрлері (шағын түрлері) бойынша шарттардың барлық міндеттемелерін орындайды және уәкілетті органға Қағидалардың 21-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады."
2 және 3-қосымшалар осы Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тізбеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакциядағы 9 және 10- қосымшалармен толықтырылсын.
3. "Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20248 болып тіркелген, 2020 жылғы 7 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

До даты подачи в уполномоченный орган заявления на исключение или изменение подвида деятельности добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляет государственную перерегистрацию в части исключения из наименования слов "добровольный накопительный пенсионный фонд" и (или) аббревиатуры "ДНПФ", а также перевод пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд в порядке и на условиях, предусмотренных статьями 47 и 49 Закона о пенсионном обеспечении.
Добровольное обращение в уполномоченный орган о прекращении действия лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов осуществляется в порядке и на условиях, предусмотренных статьей 49 Закона о пенсионном обеспечении.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Не позднее 10 (десяти) рабочих дней после получения лицензиатом решения уполномоченного органа о лишении лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, лицензиат возвращает оригинал лицензии в уполномоченный орган, если лицензия выдана в бумажной форме.
В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты получения решения уполномоченного органа о лишении лицензии по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, лицо, в отношении которого принято данное решение, исполняет все обязательства по договорам по всем или отдельным видам (подвидам) деятельности, по которым оно лишено лицензии, и представляет в уполномоченный орган документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 21 Правил."
приложения 2 и 3 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
дополнить приложениями 9 и 10 в редакции согласно приложениям 3 и 4 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечня документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20248, опубликовано 7 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларында және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі (бұдан әрі - Қағидалар), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі - Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң), "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы (бұдан әрі - Кепілдік беру қоры туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі (бұдан әрі - Мемлекеттік реттеу туралы заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Қағидалар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру брокерлері филиалдарының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға үміттенген немесе лицензиялары бар заңды тұлғалардың, орталық депозитарийдің және бірыңғай оператордың, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия.";
в Правилах выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия (далее - Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховой деятельности), от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон о Фонде гарантирования), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон о государственных услугах), от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении).
Правила определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центрального депозитария и единого оператора, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Банктер туралы заңда, Сақтандыру қызметі туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында, Кепілдік беру қоры туралы заңда, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда, Мемлекеттік реттеу туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидаларда мынадай қысқартулар қолданылады:
1) жауапты бөлімше – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшесі;
2) көрсетілетін қызметті алушы - банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға үміттенген немесе лицензиялары бар заңды тұлғалар, орталық депозитарий және бірыңғай оператор, банк, сақтандыру холдингтері, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы;
3) қаржы ұйымы - банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға үміттенген немесе лицензиялары бар заңды тұлғалар, орталық депозитарий және бірыңғай оператор;";
4) Қор – "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы";
5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, акционерлік қоғамның басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі";
6) оператор – "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы";
7) өтінішхат – қаржы ұйымдарының, холдингтердің және Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру туралы өтінішхат;
8) портал – www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы;
9) уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;

"2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе о банках, Законе о страховой деятельности, Законе Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", Законе о Фонде гарантирования, Законе о рынке ценных бумаг, Законе о государственном регулировании, Законе о государственных услугах и Законе о пенсионном обеспечении.
В Правилах используются следующие сокращения:
1) ответственное подразделение - подразделение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, ответственное за оказание государственной услуги;
2) услугополучатель – банки, страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды, юридические лица, претендующие на получение лицензии или обладающие лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центральный депозитарий и единый оператор, банковские, страховые холдинги, акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат";
3) финансовая организация - банки, страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды, юридические лица, претендующие на получение лицензии или обладающие лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центральный депозитарий и единый оператор;
4) Фонд - акционерное общество "Фонд гарантирования страховых выплат";
5) государственная услуга - государственная услуга "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат";
6) оператор - оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
7) ходатайство - ходатайство о выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, холдингов и Фонда;
8) портал - веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
9) уполномоченный орган, услугодатель – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

10) холдинг – банктік, сақтандыру холдингтері;
11) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банктер туралы заңның 20-бабы 3-тармағы 3) тармақшасының, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабы 3-тармағы 3) тармақшасының, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының және Қағидалардың 4-1-тармағының 3) тармақшасының мақсаты үшін мыналар мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары болып табылады:
1) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде қаржы ұйымының, холдингтің басшы қызметкері лауазымын атқару құқығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылуы;
2) кандидаттың қаржы ұйымын, банк конгломератын, сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру бойынша уәкілетті органның қабылдаған міндеттемелерін не талаптарын орындамаған қаржы ұйымының ірі қатысушысы (тікелей немесе жанама) екендігі туралы мәліметтердің болуы;
3) кандидаттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының төлем қабілетсіздігіне жеткізгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды адам, басқару функцияларын орындайтын адам болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы;
4) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес құрылған дәлелді пайымдау негізінде анықталған мінсіз іскерлік беделдің болмауы.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақшамен толықтырылсын:
"4-1. Мыналар:
1) жоғары білімі бар;
2) тізбесі Қағидалардың 8-тармағанда белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарында еңбек өтілі және (немесе) қаржылық көрсетілетін қызметтерді және (немесе) қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну және (немесе) реттеу саласындағы еңбек өтілі бар:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшысы, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру брокері филиалының басшысы лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы басшысының орынбасары, бас бухгалтері және , Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру брокері филиалы басшысының орынбасары лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде екі жыл;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіретін және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операциялары жүргізілетін құдаттарға қол қою құқығы бар Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басқа басшыларының лауазымдарына кандидаттар үшін сақтандыру қызметінде кем дегенде бір жыл;

10) холдинг - банковские, страховые холдинги;
11) ЭЦП - электронная цифровая подпись.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для целей подпункта 3) пункта 3 статьи 20 Закона о банках, подпункта 3) пункта 3 статьи 34 Закона о страховой деятельности, подпункта 3) пункта 2 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, подпункта 3) пункта 2 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг, подпункта 3) пункта 2 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении и подпункта 3) пункта 4-1 Правил критериями отсутствия безупречной деловой репутации являются:
1) наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе наличие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
2) наличие сведений о том, что кандидат являлся (является) крупным участником финансовой организации (прямо или косвенно), не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по дополнительной капитализации финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
3) наличие сведений о том, что кандидат являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации - нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан;
4) отсутствие безупречной деловой репутации, выявленное на основании мотивированного суждения, сформированного в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лицо, назначаемое на должность руководящего работника филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, соответствует следующим требованиям:
1) имеет высшее образование;
2) имеет трудовой стаж в международных финансовых организациях, перечень которых установлен пунктом 8 Правил, и (или) трудовой стаж в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций:
для кандидатов на должности руководителя, главного бухгалтера филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, руководителя филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не менее трех лет;
для кандидатов на должности заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, главного бухгалтера и заместителя руководителя филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не менее двух лет;
для кандидатов на должности иных руководителей филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и обладающих правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, страховая деятельность не менее одного года;

3) мінсіз іскерлік беделі бар;
4) бұрын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшысының орынбасары және бас бухгалтері, ірі қатысушы-жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушы-заңды тұлғаның (сақтандыру холдингінің) басшысы болмаған – уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенде не Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенде не қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруды таратуға және (немесе) тоқтатуға әкеліп соққан бұзушылықтар немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлері болып тағайындала алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) оның қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлем жасауға қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енсе, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда қолданылады;

3) имеет безупречную деловую репутацию;
4) ранее не являлось руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя и главным бухгалтером филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;

5) қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің осы және (немесе) өзге филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімі кері қайтарып алынбаған. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады.
6) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасамаған не тағайындау күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылмаған;
7) бұрын қаржы ұйымының басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі, басшысы, басқарма мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша төлем күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен төрт және одан да көп кезең ішінде дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлем күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға-эмитенттің бас бухгалтері болмаған";
5- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Уәкілетті органмен келісілуге тиіс қаржы ұйымдарының, холдингтердің, Қордың басшы қызметкерлерінің тізбесі Банктер туралы заңның 20-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 1, 1-1 және 14-тармақтарында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 45-бабының 11-тармағында, 54-бабының 1-тармағында және 79-бабының 1-1-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабының 1-тармағында көзделген.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қаржы ұйымдары, холдингтер, Қор басшы қызметкерлер құрамында болған өзгерістер туралы оларды тағайындаған (сайлаған), басқа лауазымға ауыстырған немесе жұмыстан босатылған (өкілеттігін тоқтатқан) күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар етеді. Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруі туралы мәліметтер растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қоса берілетін растаушы құжаттардың көшірмелерінде басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні болмаса, онда басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың, бейрезидент-банктің, бейрезидент -сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бейрезидент-сақтандыру брокерінің уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдау немесе шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған күн болып саналады.";
Шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған жағдайда, қаржы ұйымы, холдинг, Қор растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме мынадай мәліметтерді қамтиды:
қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың толық атауы және қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты және орны);
отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер (басқару органының отырысы үшін);
акционерлердің жалпы жиналысының кворумы (басқару органының отырысы);
басқарушы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) туралы мәселе бөлігінде акционерлердің жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттіктерін тоқтату) бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан шығару (өкілеттігін тоқтату) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен расталады және үзіндінің дұрыстығы көрсетіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) у которого не было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в финансовой организации, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
6) не совершало коррупционное преступление либо не привлекалось в течение трех лет до даты назначения к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
7) ранее не являвшееся руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом правления, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень руководящих работников финансовых организаций, холдингов, Фонда, подлежащих согласованию с уполномоченным органом, предусмотрен в пунктах 1, 1-1 и 14 статьи 20 Закона о банках, пунктах 1, 1-1 и 14 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пункте 1 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, пункте 11 статьи 45, пункте 1 статьи 54 и пункте 1-1 статьи 79 Закона о рынке ценных бумаг, пункте 1 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Финансовые организации, холдинги, Фонд уведомляют уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий). Сведения об изменении состава руководящих работников направляются по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением копий подтверждающих документов.
Если в копиях подтверждающих документов, прилагаемых в соответствии с частью первой настоящего пункта, отсутствует дата назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников, то датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда, банка–нерезидента, страховой (перестраховочной) организации–нерезидента, страхового брокера-нерезидента либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
В случае наступления события, указанного в решении (приказе), финансовая организация, холдинг, Фонд представляют копии подтверждающих документов.
Выписка из решения уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда содержит следующие сведения:
полное наименование финансовой организации, холдинга, Фонда и место нахождения исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность или увольнении (прекращении полномочий) руководящего работника;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника;
принятые решения в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника.
Выписка из решения уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и содержит указание на верность выписки.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Қолдаухат еркін нысанда, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді көрсетумен, кандидаттың қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігін растай отырып және кандидат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушының құжатпен тексергені туралы:
көрсетілетін қызметті алушының басқару органы басшының, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша (басқару органының осы шешімінің көшірмесін ұсына отырып) басқару органы мүшелерінің бірінің, басқару органының басшысы мен мүшелері болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің бірінің, атқарушы органның басшысын (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаны), атқарушы органның басшысы болып табылатын басқару органының мүшесін тағайындаған (сайлаған) кезде — осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қаржы ұйымына, холдингке (қаржы ұйымы, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған Холдинг үшін) қатысушылардың бірінің;
басқа жағдайларда — көрсетілетін қызметті алушының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) не оның міндетін атқарушы тұлғаның (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып) атқарушы органның;
Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкі филиалының не оның міндетін атқарушы тұлғаның (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін ұсына отырып) ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкі филиалының басшысына қатысты қолдаухатқа Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкі осы құжатқа қол қоюға уәкілеттік берген тұлға қол қояды (растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып)."
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес заңдастырылуға немесе апостильденуге жатады (Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда).
Шет тілде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариалды куәландырылуға жатады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Кандидатты тестілеуден өту үшін шақырусыз келісу туралы мәселені қарау кезінде ұсынылған құжаттардың негізінде мыналар ескеріледі:

"11. Ходатайство составляется в произвольной форме с указанием согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, с подтверждением соответствия кандидата требованиям, предъявляемым к руководящим работникам финансовой организации, холдинга, Фонда, и о том, что сведения о кандидате документально проверены услугополучателем, удостоверяется ЭЦП руководителя:
органа управления услугополучателя, а в случае его отсутствия одного из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одного из акционеров услугополучателя в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одного из участников финансовой организации, холдинга, уполномоченного на подписание данного документа (для финансовой организации, холдинга, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) — при назначении (избрании) руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
исполнительного органа услугополучателя (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) — в остальных случаях;
филиала банка-нерезидента Республики Казахстан либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей).
В отношении руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ходатайство подписывается лицом, уполномоченным банком-нерезидентом Республики Казахстан на подписание данного документа (с приложением копии подтверждающего документа)."
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. "Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан).
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При рассмотрении вопроса о согласовании кандидата без приглашения для прохождения тестирования на основании представленных документов учитывается следующее:

1) кандидат бұрын қаржы нарығының осы секторында, Қорда тиісті лауазымдарға уәкілетті органмен келісілген бе;
2) кандидат бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаментінің, басқармасының) басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшының орынбасары, басшысы (басшының орынбасары), сондай-ақ қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірінші басшысы (бірінші басшының орынбасары) болған ба;
3) кандидат бұрын басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшының орынбасары, мемлекеттік органның жауапты хатшысы болған ба;
4) атқарушы органның басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға), Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру брокері филиалының басшысы лауазымына кандидатта кемінде 3 (үш) жыл:
қаржы институттарын тікелей тексерген аудитор;
қаржы нарығының сол саласында, Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген Қор және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржы қызметтерін көрсетуге байланысты мәселелерге жауапты атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтері;
қызметі қаржы қызметтерін көрсетумен байланысты болатын тәуелсіз құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы еңбек өтілінің болуы;
5) басқару органы басшысының лауазымына кандидатта кемінде 2 (екі) жыл:
қаржы ұйымдарын тікелей тексерген аудитор;
қаржы нарығында, Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген Қор және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
атқарушы органның басшысы, мүшесі (қаржы қызметтерін көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік ететін);
бас бухгалтері еңбек өтілінің болуы;
6) басқару органының басшысы және бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының мүшесі лауазымына кандидатта кемінде үш (3) жыл:
қаржы ұйымдарын тікелей тексерген аудитор;
қаржы нарығында, Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген Қор және (немесе) халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
атқарушы органның басшысы, мүшесі (қаржы қызметтерін көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік ететін);
бас бухгалтері еңбек өтілінің болуы;

1) был ли кандидат ранее согласован уполномоченным органом на соответствующие должности в этом же секторе финансового рынка, Фонде;
2) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также первым руководителем (заместителем первого руководителя) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) являлся ли кандидат ранее членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, ответственным секретарем государственного органа;
4) наличие у кандидата на должность руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан трудового стажа не менее 3 (трех) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 8 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером;
руководителем самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
5) наличие у кандидата на должность руководителя органа управления трудового стажа не менее 2 (двух) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
на финансовом рынке, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 8 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг);
главным бухгалтером;
6) наличие у кандидата на должность руководителя и члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации трудового стажа не менее 3 (трех) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
на финансовом рынке и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 8 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг);
главным бухгалтером;

7) сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру брокерінің филиалы басшысының орынбасары, атқарушы орган мүшесі лауазымдарына кандидаттың қаржы ұйымындағы, холдингтегі, Қордағы тек қана қауіпсіздік мәселелеріне және әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне жетекшілік етуі;
8) сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру брокерінің филиалы басшысының орынбасары, атқарушы орган мүшесі лауазымдарына кандидатта кемінде 2 (екі) жыл:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығының осы секторында, Қорда және (немесе) Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржы қызметтерін көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік еткен атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары;
қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты болған дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары), қаржылық көрсетілетін қызметтермен байланысты мәселелерге жетекшілік еткен қаржылық және (немесе) басқарушы директор, атқарушы директор еңбек өтілінің болу;
9) бас бухгалтердің лауазымына кандидатты келісу;
10) қаржы нарығының осы секторында, Қорда қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына кандидатты келісу кезінде уәкілетті органда тестілеудің оң нәтижелерінің болуы.
Осы тармақшаның мақсаты үшін тестілеудің оң нәтижелері есептелетін мерзім кандидат уәкілетті органда тестілеуден өткен күннен бастап 6 (алты) айды құрайды;
11) басқа басшы қызметкердің лауазымына кандидатта кемінде 1 (бір) жыл:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығының осы секторында және (немесе) Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржы қызметтерін көрсетуге байланысты мәселелерге жетекшілік еткен атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары;
қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты болған дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары), қаржылық көрсетілетін қызметтермен байланысты мәселелерге жетекшілік еткен қаржылық және (немесе) басқарушы директор, атқарушы директор еңбек өтілінің болуы;

7) курирование кандидатом на должности заместителя руководителя страхового брокера, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, члена исполнительного органа, исключительно вопросов безопасности и административно-хозяйственных вопросов в финансовой организации, холдинге, Фонде;
8) наличие у кандидата на должность заместителя руководителя страхового брокера, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, члена исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда трудового стажа не менее 2 (двух) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 8 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера;
руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
9) согласование кандидата на должность главного бухгалтера;
10) наличие положительного результата тестирования в уполномоченном органе при согласовании кандидата на должность руководящего работника финансовой организации в этом же секторе финансового рынка, Фонда.
Срок, в течение которого положительные результаты тестирования засчитываются для целей настоящего подпункта, составляет не более 6 (шести) месяцев с даты прохождения кандидатом тестирования в уполномоченном органе;
11) наличие у кандидата на должность иного руководящего работника трудового стажа не менее 1 (одного) года:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 8 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера;
руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;

12) басқару органы мүшесінің лауазымына кандидатты келісу.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
басшы қызметкерлеріне
қойылатын талаптарды, мінсіз
іскерлік беделінің болмауы
өлшемшарттарын және келісім
алу үшін қажетті құжаттар
тізбесін қоса алғанда, қаржы
ұйымдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
брокерлері филиалдарының,
банктік, сақтандыру
холдингтерінің, "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан";
2, 3 және 4-қосымшалар тізбеге 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін жүзеге
асыруға лицензияларды беру,
оларды тоқтата тұру және
олардан айыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(уәкілетті органның толық
атауы)
___________________________
(банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
банкі филиалының, ислам
банкінің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-ислам банкі
филиалының атауы )
Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
_______________________________________________________________
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалы туралы мәліметтер:
1. Атауы, орналасқан жері және нақты мекенжайы:
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі,
_________________________________________________
телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)
2. Бірінші рет алынған лицензия туралы деректер:
Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге:
_____________________________________________________
____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
__________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)

12) согласование кандидата на должность члена органа управления.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание)
руководящих работников
финансовых организаций,
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, банковских,
страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых
выплат", включая требования,
предъявляемые к руководящим
работникам филиалов банков-
нерезидентов Республики
Казахстан, филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, критерии отсутствия
безупречной деловой репутации
и перечень документов,
необходимых для получения согласия
Форма";
приложения 2, 3 и 4 изложить в редакции согласно приложениям 5, 6 и 7 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 2
к Правилам выдачи,
приостановления и
лишения лицензий на
осуществление
видов профессиональной
деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма
В___________________________
(полное наименование
уполномоченного органа)
от ___________________________
(наименование банка, филиала
банка-нерезидента Республики
Казахстан, исламского банка,
филиала исламского банка-
нерезидента Республики Казахстан)
Заявление о выдаче лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
Прошу выдать лицензию на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг:
_______________________________________________________________
Сведения о банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, исламском банке, филиале исламского банка-нерезидента Республики Казахстан:
1. Наименование, место нахождения и фактический адрес:
_______________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса,
_______________________________________________________________
(номер телефона, номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
2. Данные о лицензии, полученной впервые:
на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан:
_______________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, и осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
_______________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)

3. Жіберілген құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналары мен парақтарының саны:
_______________________________________________________________
Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, ислам банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уәкілетті органға уақытылы берілуін растайды.
Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, ислам банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Банктің, ислам банкінің атқарушы органы басшысының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалы басшысының не өтінішті беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса).
________________
(күні)
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін жүзеге
асыруға лицензияларды беру,
оларды тоқтата тұру және
олардан айыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі.
2
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
лицензия берген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияны қайта ресімдеген кезде - 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде - 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрі – лицензия) беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны - электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
_______________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, исламский банк, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации), а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, исламский банк, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа банка, исламского банка, руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан либо лица, уполномоченного на подачу заявления
________________ (дата)
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи,
приостановления и
лишения лицензий на
осуществление видов
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг"
1
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
при выдаче лицензии - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии - в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг (далее – лицензия), переоформление, выдача дубликатов лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1) мыналармен айналысу құқығына лицензия беру үшін лицензиялық алым:
брокерлік қызмет - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
дилерлік қызмет - 30 (отыз) АЕК;
инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызмет - 30 (отыз) АЕК;
кастодиандық қызмет - 30 (отыз) АЕК;
трансфер-агенттік қызмет - 10 (он) АЕК;
бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдармен сауда-саттықты ұйымдастыру жөніндегі қызмет - 10 (он) АЕК;
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметі - 40 (қырық) АЕК;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген тиісті мөлшерлеменің 100 (бір жүз) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
1) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 9.00-ден бастап 18.30-ға дейін белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес;
2) портал – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін (лицензия алу үшін) қажетті құжаттар тізбесі:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенi туралы құжаттың электрондық көшірмесі;
3) көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының ең аз мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында акционер (қатысушы) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін) және Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акционер (қатысушы) туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін);

1) лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия:
брокерской деятельностью составляет 30 (тридцать) месячных расчетных показателей (далее - МРП);
дилерской деятельностью - 30 (тридцать) МРП;
деятельностью по управлению инвестиционным портфелем - 30 (тридцать) МРП;
кастодиальной деятельностью - 30 (тридцать) МРП;
трансфер-агентской деятельностью - 10 (десять) МРП;
деятельностью по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами - 10 (десять) МРП;
клиринговой деятельностью по сделкам с финансовыми инструментами - 40 (сорок) МРП;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от соответствующей ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от соответствующей ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы
1) уполномоченного органа – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (для получения лицензии):
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное ЭЦП уполномоченного лица услугополучателя по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) электронная копия документа об оплате лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала услугополучателя;
4) сведения об акционере (участнике) (для юридического лица) в форме электронного документа согласно приложению 6 к Правилам и сведения об акционере (участнике) (для физического лица) в форме электронного документа согласно приложению 7 к Правилам по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;

5) Қазақстан Республикасының бейрезиденті көрсетілетін қызметті алушының қатысушысы (акционері) шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын және бейрезидент заңды тұлғаны тіркеген орган, тіркеу нөмірі, тіркеу күні мен орны туралы ақпарат қамтылған, мемлекеттік тілде және орыс тілінде нотариат куәландырған аудармасы бар сауда тізілімінен заңды үзінді көшірме немесе басқа да заңды құжаттың электрондық көшірмесі;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20248 тіркелген, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысымен бекітілген Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларына және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесіне сәйкес басшы қызметкерлерді келісу үшін ұсынылатын құжаттардың электрондық көшірмелері;
7) электрондық құжат нысандағы қызметкерлердің тегі, аты және болған кезде әкесінің атн, олардың атқаратын лауазымдарн көрсетілген штаттық кесте;
8) электрондық құжат нысандағы бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру функциясы жүктелетін құрылымдық бөлімшелер туралы ереже;
9) көрсетілетін қызметті алушыда бағалы қағаздар нарығында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыруға қажетті бағдарламалық-техникалық құралдардың және өзге де жабдықтардың болуын растайтын мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері:
жабдықты жеткізу шартының;
жабдықты қабылдау-өткізу актісінің;
лицензиялардың санын көрсете отырып, бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және (немесе) жеткізу шартының;
бағдарламалық қамтамасыз етуді қабылдау-өткізу актісінің;
қорғау мен қауіпсіздікті ұйымдастыру бойынша құжаттардың (ақпаратты резервтеу тәртібінің сипаты, деректерге қолжетімділікті бөлу тетіктерінің сипаты, қалпына келтіру жоспары, ішкі бақылау тетіктері) көшірмелері қажетті.
Көрсетілетін қызметті алушы бағдарламалық өнімді дербес әзірлеген не басқа адам көрсетілетін қызметті алушыға бағдарламалық өнімді ақысыз берген жағдайда, осы тармақшаның екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды;
Ұсынылған құжаттарда мынадай ақпарат көрсетіледі: пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы (серверлік операциялық жүйелер, дерекқорды басқару жүйелері), нұсқалар, лицензияның бар екендігі туралы мәліметтер;

5) электронная копия легализованной выписки из торгового реестра или другого легализованного документа с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и русский языки, удостоверяющий, что участник (акционер) услугополучателя-нерезидент Республики Казахстан является юридическим лицом по законодательству иностранного государства и содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо-нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации;
6) электронные копии документов, представляемых для согласования руководящих работников, в соответствии с Правилами выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20248;
7) штатное расписание с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств работников, занимаемых ими должностей в форме электронного документа;
8) положения о структурных подразделениях, на которые будут возложены функции по осуществлению деятельности на рынке ценных бумаг в форме электронного документа;
9) электронные копии документов, подтверждающих наличие у услугополучателя программно-технических средств и иного оборудования, необходимых для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
договор на поставку оборудования;
акт приема-передачи оборудования;
договор на разработку и (или) поставку программного обеспечения с указанием количества лицензий;
акт приема-передачи программного обеспечения;
документы по организации защиты и безопасности (описание порядка резервирования информации, описание механизма разделения доступа к данным, план восстановления, механизмы внутреннего контроля).
В случае самостоятельной разработки программного продукта услугополучателем либо безвозмездной передачи услугополучателю программного продукта другим лицом документы, указанные в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом настоящего подпункта, не представляются.
В представленных документах отражается также следующая информация: наименование используемого программного обеспечения (серверные операционные системы, системы управления базами данных), версии, сведения о наличии лицензии;

10) электрондық құжат нысандағы өтініш берудің алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы көрсетілетін қызметті алушының бухгалтерлік балансы;
11) ағымдағы жылы құрылған акционерлік қоғамдарды қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының бірінші басшысы және оның бас бухгалтері қол қойған, аудиторлық есеппен расталған көрсетілетін қызметті алушының соңғы аяқталған жылғы қаржылық есептілігінің электрондық көшірмесі;
12) Директорлар кеңесі бекіткен жақын арадағы үш жылға арналған электрондық құжат нысанындағы бизнес-жоспар (акционерлік қоғамнан басқа, өзге ұйымдық - құқықтық нысанда құрылған трансфер-агенттің бизнес-жоспарын заңды тұлғаның атқарушы органы бекітеді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бизнес - жоспары Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің шешімімен бекітіледі).
Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер көрсетіледі:
лицензия алу мақсаттары;
қызметтің негізгі бағыттарының сипаттамасы және көрсетілетін қызметті алушы бағдарланған нарық сегментіне шолу;
қызмет шеңберінде болжанатын көрсетілетін қызметтер, оларды бағалау тәртібі туралы ақпарат, сондай-ақ оларды сатудың шарттары мен көлемі бойынша жоспарлар;
қызметке байланысты негізгі тәуекелдер, оларды бағалау және меншікті капитал есебінен өтеу тәсілдері, меншікті капитал жеткіліктілігінің мәні, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау рәсімдері туралы ақпарат;
қаржы жоспары, оның ішінде алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы кірістер мен шығыстар болжамы, көрсетілген кезең үшін жол берілетін шығындылық коэффициенттері;
инвестициялық саясат, компания қызметін қаржыландыру көздері;
инвестициялық комитет пен ішкі аудит қызметін қоса алғанда, өтініш берушінің ұйымдық құрылымы, корпоративтік басқару рәсімдерін іске асыру тәсілдерінің сипаттамасы, сондай-ақ мамандардың білім деңгейіне қойылатын талаптар;
13) сауда-саттықты ұйымдастырушының көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын субъектілермен өзара қарым-қатынасын айқындайтын бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асырудың электрондық құжат нысанындағы ішкі қағидалары (бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
14) клиринг ұйымының көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын субъектілермен өзара қарым-қатынасын айқындайтын қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидалары (қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға лицензия алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) электрондық құжат нысанында.
Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар бағалы қағаздар нарығында қосымша қызмет түрін жүзеге асыруға лицензия алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 8) және 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген сауда-саттықты ұйымдастырушы қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензия алу үшін банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-ислам банкінің филиалы уәкілетті органға Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 7), 8), 9), 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш береді.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін мемлекеттік қызмет көрсету үшін уәкілетті органға осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17462 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 198 қаулысымен бекітілген, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесінің жұмыс істеуін айқындайтын оның құрамы туралы мәліметтерді және ішкі қағидаларды қоса алғанда, инвестициялық комитет туралы ережені электрондық құжаттар нысанында ұсынады..
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса)):

10) бухгалтерский баланс услугополучателя на конец последнего квартала, предшествующего подаче заявления в форме электронного документа;
11) электронная копия финансовой отчетности услугополучателя за последний завершенный год, подписанная первым руководителем исполнительного органа услугополучателя и его главным бухгалтером, подтвержденная аудиторским отчетом, за исключением акционерных обществ, созданных в текущем году;
12) бизнес-план на ближайшие три года, утвержденный советом директоров (бизнес - план трансфер-агента, созданного в иной, кроме акционерного общества, организационно-правовой форме, утверждается исполнительным органом юридического лица, бизнес - план филиала банка-нерезидента Республики Казахстан утверждается решением банка-нерезидента Республики Казахстан) в форме электронного документа.
В бизнес-плане отражаются следующие вопросы:
цели получения лицензии;
описание основных направлений деятельности и обзор сегмента рынка, на который ориентирован услугополучатель;
информация о предполагаемых услугах в рамках деятельности, порядке их оценки, а также планы по условиям и объему их продажи;
информация об основных рисках, связанных с деятельностью, способах их оценки и возмещения за счет собственного капитала, значении достаточности собственного капитала, процедурах управления рисками и внутреннего контроля; финансовый план, в том числе прогноз доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года, допустимые коэффициенты убыточности за указанный период;
инвестиционная политика, источники финансирования деятельности компании;
организационная структура заявителя, включая инвестиционный комитет и службу внутреннего аудита, описание способов реализации процедур корпоративного управления, а также требования к уровню образования специалистов;
13) внутренние правила осуществления деятельности по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения организатора торгов с субъектами, пользующимися услугами организатора торгов (для услугополучателей, претендующих на получение лицензии на осуществление деятельности по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами) в форме электронного документа;
14) внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации (для услугополучателей, претендующих на получение лицензии, на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами) в форме электронного документа.
Юридические лица, обладающие лицензией на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, для получения лицензии на осуществление дополнительного вида деятельности на рынке ценных бумаг представляют документы, указанные в подпунктах 1), 2), 8), и 12) части первой настоящего пункта.
Организатор торгов, зарегистрированный на территории Республики Казахстан, для получения лицензии на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 13) и 14) части первой настоящего пункта.
Для оказания государственной услуги для получения лицензии на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, исламский банк, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган заявление о выдаче лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением документов, указанных в подпунктах 2), 7), 8), 9), 12) части первой настоящего пункта.. Для оказания государственной услуги для получения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг страховой организацией, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", в уполномоченный орган представляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 8) и 9) части первой настоящего пункта, а также положение об инвестиционном комитете, включая сведения о его составе и внутренние правила, определяющие функционирование системы управления рисками в соответствии с Правилами формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 198, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17462, в форме электронных документов.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме)):

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымды төлеу туралы құжаттың электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (лицензияны қайта ресімдеу үшін):
1) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымды төлеу туралы құжаттың электрондық көшірмесі;
3) мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың көшірмелері (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде). Уәкілетті орган құжаттарда көрсетілген мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден:
Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын,
Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғада алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжаттар;
Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
2) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушы "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңның 48-бабының 1-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
5) сот орындаушысының ұсынуы негізінде соттың көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы.
Лицензияны қайта ресімдеуден бас тартуға:
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензияны қайта ресімдеу кезінде лицензиялық алым төленбеген;
осы Стандарттың 8-тармағының бесінші бөлігінде көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайлар негіз болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Лицензияның телнұсқаларын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымды төлемеу лицензияның телнұсқасын беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Порталда іркілістер не техникалық ақаулар анықталған жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа об оплате лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (для переоформления лицензии):
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 8 к Правилам;
2) электронная копия документа об оплате лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация о которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица- резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица- резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-резидента Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям, установленным пунктом 1 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг";
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
Основаниями для отказа в переоформлении лицензии являются случаи:
неоплаты лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензий;
ненадлежащего оформления документов, указанных в части пятой пункта 8 настоящего Стандарта.
Основанием для отказа в выдаче дубликата лицензии является неоплата лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликатов лицензии.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін жүзеге
асыруға лицензияларды беру,
оларды тоқтата тұру және
олардан айыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Уәкілетті органның толық атауы Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия
Лицензия нөмірі__________             Берілген күні "___" ______ ____ жыл
____________________________________________________________________
(банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының атауы)
Осы лицензия операциялардың (ұлттық және (немесе) шетел валютасында) мына түрлерін):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
банк операцияларын жүргізуге;
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға құқық береді:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Банк операцияларын және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге бірінші рет алынған лицензия туралы деректер:
______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның нөмірі, күні, атауы )
бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға _______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның нөмірі, күні, атауы )
Төраға
(Төрағаның орынбасары) _______________________ ________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы) (инициалы, тегі)
Мөр орны (қағаздағы нысан үшін)
Алматы қаласы
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
кәсіби қызмет түрлерін жүзеге
асыруға лицензияларды беру,
оларды тоқтата тұру және
олардан айыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Уәкілетті органның толық атауы Ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге, және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия
Лицензия нөмірі _____
Берілген күні "___" ________ жыл
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ислам банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі
филиалының атауы)
Осы лицензия:

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 9
к Правилам выдачи,
приостановления и
лишения лицензий на
осуществление видов
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма
Герб
Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия
на проведение банковских и иных операций, предусмотренных
банковским законодательством Республики Казахстан, и
осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
Номер лицензии__________ Дата выдачи "___" ____ ____ года
_______________________________________________________________
(наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
Настоящая лицензия дает право:
на проведение банковских операций (в национальной и (или) иностранной валюте):
__________________________________________________
__________________________________________________;
на проведение иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан (в национальной и (или) иностранной валюте):
__________________________________________________
__________________________________________________;
на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг:
__________________________________________________
__________________________________________________.
Данные о лицензии, полученной впервые:
на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
__________________________________________________
__________________________________________________
______________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) _________________ ___________________ (подпись или электронная цифровая подпись ) (фамилия и инициалы)
Место печати (для бумажной формы)
город Алматы
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 10
к Правилам выдачи,
приостановления и
лишения лицензий на
осуществление видов
профессиональной деятельности
на рынке ценных бумаг
Форма
Герб Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия
на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан и осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
Номер лицензии _____ Дата выдачи "___" ___ ___ года
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(наименование исламского банка, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан)
Настоящая лицензия дает право:

"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 52-5-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес ислам банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының банк операцияларын (ұлттық және (немесе) шетел валютасында) жүргізуіне:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес ислам банктерінің және Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктері филиалдарының банк операцияларын және өзге де операцияларды (ұлттық және (немесе) шетел валютасында) жүргізуге:
банк операцияларын :
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
өзге де операцияларды жүргізуге:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға құқық береді:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге бірінші рет алынған лицензия туралы деректер_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын банк операцияларын және өзге операцияларды жүргізуге және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға құқық береді:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Төраға
(Төрағаның орынбасары) _______________________ ________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы) (инициалы, тегі)
Мөр орны (қағаздағы нысан үшін)
Алматы қаласы
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
басшы қызметкерлеріне
қойылатын талаптарды, мінсіз
іскерлік беделінің болмауы
өлшемшарттарын және келісім
алу үшін қажетті құжаттар
тізбесін қоса алғанда, қаржы
ұйымдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
брокерлері филиалдарының,
банктік, сақтандыру
холдингтерінің, "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына
2-қосымша
"Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банктік, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі - уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға құжаттар топтамасын толық берген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген.
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайына көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерінің лауазымына кандидаттарды келісу нәтижелері туралы мәлімет бар хат не осы мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Алым мөлшерлемесі:

на проведение банковских операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 52-5 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (в национальной и (или) иностранной валюте):
_____________________________________________________
____________________________________________________;
на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (в национальной и (или) иностранной валюте):
банковских операций:
_____________________________________________________
____________________________________________________;
иных операций:
_____________________________________________________
____________________________________________________;
на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг:
_____________________________________________________.
Данные о лицензии, полученной впервые:
на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
_____________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан и осуществление деятельности на рынке ценных бумаг:
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) _________________ ___________________ (подпись или электронная цифровая подпись ) (фамилия и инициалы)
Место печати (для бумажной формы)
город Алматы
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание)
руководящих работников
финансовых организаций,
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, банковских,
страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых
выплат", включая требования,
предъявляемые к руководящим
работникам филиалов банков-
нерезидентов Республики
Казахстан, филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, критерии отсутствия
безупречной деловой репутации
и перечень документов,
необходимых для получения согласия
Стандарт государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz(далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления услугополучателем полного пакета документов на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления".
5.
Результат оказания государственной услуги
Письмо в адрес услугополучателя, содержащего сведения о результате согласования кандидатов на должности руководящих работников услугополучателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Ставка сбора:

1) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы березидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім берген кезде - 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға үміткер немесе лицензиясы бар заңды тұлғалардың, орталық депозитарийдің және бірыңғай оператордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім берген кезде - қызмет тегін көрсетіледі.
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк қызметінің жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақша немесе қолма-қол емес ақша түрінде, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес ақша нысанында жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс работы
1) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі мен жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттардың тізбесі
1) Қағидалардың 11-тармағын сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанындағы өтінішхат;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (алымды төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда);
3) акционерлік қоғамның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылған көрсетілетін қызметті алушының басқару органының кандидаттың өзге ұйымда жұмыс істеуіне келісім беруі туралы шешімінің үзінді көшірмесінің электрондық көшірмесі (көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы мүшелігіне кандидат басқа ұйымда жұмыс істеген жағдайда). Бұл құжат, егер ол Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті органның кандидатты келісу туралы өтінішхаты берілгенге дейін ұсынылған басшы қызметкерлердің құрамының өзгергені туралы хабарламаға қоса берілген жағдайда, ұсынуға жатпайды;

1) при выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций, страхового брокера, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, холдинга, Фонда - 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
2) при выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центрального депозитария и единого оператора – услуга оказывается бесплатно.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы
1) уполномоченный орган – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс);
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) ходатайство в форме электронного документа, оформленного согласно пункту 11 Правил;
2) электронная копия документа, подтверждающего оплату сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случаях, если оплата сбора предусмотрена законодательством Республики Казахстан);
3) электронная копия выписки из решения органа управления услугополучателя, созданного в организационно-правовой форме акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу в иной организации (в случае, если кандидат на должность члена исполнительного органа услугополучателя работает в иной организации). Данный документ не подлежит представлению в случае приложения его к уведомлению уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пункта 6 Правил, которое было представлено до подачи ходатайства о согласовании кандидата;

4) қаржы ұйымында, холдингте, Қорда жұмыс істеуге кандидатқа келісім беру туралы акционерлік қоғамның басқару органының шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесі (кандидат акционерлік қоғамның атқарушы органының мүшесі болған жағдайда);
5) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
6) азаматы болып табылатын елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) азаматы болып табылатын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін - тұрақты тұратын елі) немесе кандидат соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрған елдің мемлекеттік органы берген қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы туралы құжаттың электрондық көшірмесі. Көрсетілген құжатты беру күні өтінішхат беру күніне дейінгі 3 (үш) айдан аспайды (көрсетілген құжатта оның қолданылуының өзгеше мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда).
Егер алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті мемлекеттік орган елінің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға қатысты растау құжаттарын беру көзделмеген болса, онда тиісті растама азаматы болып табылатын елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі;
7) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
8) бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін);
9) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін);
10) кандидатты тағайындау (сайлау), басшы лауазымға ауыстыру туралы құжаттың электрондық көшірмесі (Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес басшы қызметкерлер құрамының өзгергені туралы уәкілетті органға хабарлағанға дейін кандидатты келісу туралы өтінішхат берген жағдайда).
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден құжаттарда көрсетілген ақпаратты "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады:
Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резиденті жеке тұлғасынан алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжат.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері

4) электронная копия выписки из решения органа управления акционерного общества о даче согласия кандидату на работу в финансовой организации, холдинге, Фонде (в случае, если кандидат является членом исполнительного органа акционерного общества);
5) электронная копия сведений о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению 3 к Правилам;
6) электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия).
Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
7) электронная копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (для кандидата на должность главного бухгалтера);
8) электронная копия документа, подтверждающего членство в аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров (для кандидата на должность главного бухгалтера);
9) электронная копия документа, удостоверяющего личность кандидата (для иностранцев, лиц без гражданства);
10) электронная копия документа о назначении (избрании), переводе кандидата на руководящую должность (в случае подачи ходатайства о согласовании кандидата до уведомления уполномоченного органа об изменении состава руководящих работников в соответствии с требованиями пункта 6 Правил).
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости.
9.
Основания отказа в оказании государственной услуги

1) басшы қызметкерлердің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-2 және 34-баптарында, "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-бабында, "Бағалы қағаздар нарығы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабында және 63-бабының 5-тармағында, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында, "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабында немесе осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижелері;
3) көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе осы көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет стандартының 3-тармағында белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін уәкілетті органның ескертулерімен пысықталған құжаттарды ұсынуы;
4) заңды тұлға сақтандыру және (немесе) банк холдингі мәртебесін алған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) банктің акцияларын сатып алған күннен бастап немесе ол тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн өткеннен кейін кандидатты келісуге құжаттарды ұсыну;
5) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында аяқталған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (тұлғаларға) залал келтірген мәміле тарабы болғандығы туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Бұл талап көрсетілген оқиғалардың неғұрлым ертерек басталған күнінен бастап бір жыл ішінде қолданылады:
уәкілетті органның ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарықтарында жасалған мәмілені айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы;
уәкілетті органның аталған мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (тұлғаларға) келтірілген залалды растайтын фактілерді алуы;
6) уәкілетті органда оған қатысты бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған мәмілені жасағаны үшін уәкілетті орган 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабында көзделген қадағалау шараларын қолданған және (немесе) әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы және (немесе) іс-әрекеттері қаржы ұйымына және (немесе) осы мәмілеге қатысушы үшінші тұлғаға (тұлғаларға) залал келтірген қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Бұл талап аталған оқиғалардың неғұрлым ертерек басталған күнінен бастап бір жыл ішінде қолданылады:
уәкілетті органның ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған нарықтарда жасалған мәмілені айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануы;
уәкілетті органның қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (тұлғаларға) осы мәмілені жасау нәтижесінде келтірілген залалды растайтын фактілерді алуы.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін оның құзыретіне жоғарыда көрсетілген бұзушылықтар бойынша шешім қабылдау кіретін басшы қызметкер не оның міндеттерін атқарған адам және (немесе) биржалық трейдер қаржы ұйымының қызметкері деп түсініледі.

1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьей 20 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьями 16-2 и 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", статьей 4-1 Закона Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат", статьей 54 и пунктом 5 статьи 63 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", статьей 9 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", статьей 55 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" или настоящими Правилами;
2) отрицательный результат тестирования;
3) неустранение услугополучателем замечаний уполномоченного органа или представление услугополучателем доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов, по истечении срока установленного пунктом 3 настоящего стандарта государственной услуги;
4) представление документов на согласование кандидата по истечении 60 (шестидесяти) календарных дней со дня его назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) либо со дня приобретения акций страховой (перестраховочной) организации и (или) банка при получении юридическим лицом статуса страхового и (или) банковского холдинга;
5) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом сделки, заключенной на организованном и (или) неорганизованном рынках ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам);
6) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года, за заключение сделки, признанной как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке. Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом сделки, заключенной на организованном и (или) неорганизованном рынках ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекших за собой вышеуказанные нарушения.

Осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерге, оның ішінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттік қаржылық қадағалау органынан алған мәліметтер жатады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың “жеке кабинеті" арқылы қашықтан қолжеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығынан алу мүмкіндігіне ие.
Порталда іркілістер не техникалық қателер анықталған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.
Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына (бұдан әрі - оператор) хабарлайды. Мұндай жағдайда оператор аталған мерзім ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған уәкілетті органмен бірге қол қояды.
Көрсетілетін қызметті алушының банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат алуы шеңберінде көзделген банктің немесе банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді жиынтықта көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құруға рұқсат алуы шеңберінде көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруді көрсетілетін қызметті беруші бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді жиынтықта көрсету мүмкіндігін көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
басшы қызметкерлеріне
қойылатын талаптарды, мінсіз
іскерлік беделінің болмауы
өлшемшарттарын және келісім
алу үшін қажетті құжаттар
тізбесін қоса алғанда, қаржы
ұйымдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
брокерлері филиалдарының,
банктік, сақтандыру
холдингтерінің, "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру
қоры" акционерлік қоғамының
басшы қызметкерлерін
тағайындауға (сайлауға)
келісім беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атауы)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы)

К сведениям, указанным в подпунктах 5) и 6) настоящего пункта, в том числе относятся сведения, полученные уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в Единый контакт-центр. Единый контакт-центр: 8-800-080-7777 или 1414.В случае сбоя информационной системы уполномоченный орган в течение одного рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор). В этом случае оператор в течение указанного срока, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с уполномоченным органом.
Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка или банковского холдинга, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан предусмотренного в рамках получения услугополучателем разрешения на открытие банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в рамках получения услугополучателем разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации осуществляется услугодателем по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления.
Приложение 6
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 3
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание)
руководящих работников
финансовых организаций,
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, банковских,
страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых
выплат", включая требования,
предъявляемые к руководящим
работникам филиалов банков-
нерезидентов Республики
Казахстан, филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, критерии отсутствия
безупречной деловой репутации
и перечень документов,
необходимых для получения согласия
Форма
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
_______________________________________________________________ (наименование финансовой организации, холдинга, Фонда)
_______________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
4. Кандидат оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүлікте тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)*
1
2
3
4
Ескертпе: * 4-бағанда сенімгерлік басқарудағы кандидаттың акцияларын (үлесін) ескере отырып акцияларды (үлесті), сондай-ақ кандидат өзге адамдармен жиынтықта иелену нәтижесінде ірі қатысушы болып табылатын акциялар (үлес) санын көрсету қажет.

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым кандидат является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату,к общему количеству голосующих акций юридического лица(в процентах)*
1
2
3
4
Примечание: * в графе 4 необходимо указывать акции (долю) с учетом акций (доли) кандидата, находящейся в доверительном управлении, а также количества акций (долей), в результате владения которыми кандидат в совокупности с иными лицами является крупным участником.

5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта кандидаттың бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органында мүшелігі), оның ішінде уәкілетті органға келісу туралы өтінішхатты берген қаржы ұйымындағы, холдингтегі, Қордағы лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметі туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең де көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі*
Жұмыс орны**
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
Өзге мәліметтер***
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: * қаржы ұйымдарында (оның ішінде сол елдің заңнамасы шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдары), банк немесе сақтандыру холдингтерінде, Қорда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарды, мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банктік, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларының 8-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының біреуінде, аудиторлық ұйымдарда, қаржы қызметтерін және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдарда және өзге де мемлекеттік органдарда (басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшының орынбасары, мемлекеттік органның жауапты хатшысы лауазымында), сондай-ақ қаржы ұйымдарының басқару органдарындағы (оның ішінде сол елдің заңнамасы шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыру бойынша өкілеттіктері бар Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымдары), банк немесе сақтандыру холдингтерінде, Қорда мүшелігі туралы мәліметтер, күні, айы, жылы көрсетіледі. Қалған жағдайларда жылы көрсетіледі
** егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса қаржы ұйымының тіркелген елі көрсетіледі.
*** қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшының орынбасары) қаржы, басқарушы және (немесе) атқарушы директорының лауазымына орналасқан жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі;
аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда қаржы ұйымдарына аудит жүргізу бойынша қызметті реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттемелер көрсетіледі.

5. Сведения о трудовой деятельности.
Период работы*
Место работы**
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения***
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности кандидата (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в финансовой организации, холдинге, Фонде, представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
* в финансовых организациях (в том числе финансовых организациях-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, Фонде, в одной из международных финансовых организациях, указанных в пункте 8 Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая требования, предъявляемые к руководящим работникам филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, критерии отсутствия безупречной деловой репутации и перечень документов, необходимых для получения согласия, аудиторских организациях, уполномоченных органах, осуществляющих регулирование финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций, и иных государственных органах (в должности члена правления, первого руководителя или заместителя первого руководителя, ответственного секретаря государственного органа), а также сведения о членстве в органах управления финансовых организаций (в том числе финансовых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих полномочия по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения), банковских или страховых холдингах, Фонде указываются дата, месяц, год. В остальных случаях указывается год.
** в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации финансовой организации.
*** в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации;
в случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций.

6. Кандидаттың салықтар бойынша аудитті қоса алғанда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге қатысу туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы, аудит жүргізу мерзімі, сондай-ақ кандидаттың
____________________________________________________________________
аудит жүргізілген қаржылық есепке орындаушы аудитор ретінде (бар болса) қол қойған күні көрсетіледі.
7. Осы ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1
2
3
4
5

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
____________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок
____________________________________________________________________
проведения аудита, а также период составления финансового отчета, за который был проведен аудит, подписанный кандидатом в качестве аудитора - исполнителя (при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

8. Кандидат бұрын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банкті төлем жасау қабілеті жоқ банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оны таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкелген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейінгі не Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейінгі бір жылдан аспайтын кезеңде атқарушы органның басшысы, мүшесі (атқарушы органның функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының бас бухгалтері, жеке тұлға - ірі қатысушы, қаржы ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының (банктік, сақтандыру холдингінің) басшысы болған-болғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)
9. Кандидат бұрын қатарынан төрт және одан да ұзақ кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолт жіберілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасы төрт есе және (немесе) купондық сыйақының одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері ақы төлеу күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен оны мың есе асатын соманы құраған (Қор басшы қызметкерінің лауазымына кандидат толтырмайды) эмитент басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционер), басқару органының басшысы, мүшесі, атқару органының басшысы, мүшесі, заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционердің) бас бухгалтері
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)

8. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа и его заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя, главным бухгалтером филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского, страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
9. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты (не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

10. Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшысы ретінде қаржы ұйымының, холдингтің, Қор қызметінің мәселелері бойынша сот талқылауларында жауапкер ретінде тартылған-тартылмағандығы
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
сот талқылауындағы жауапкердің атауы, қаралған мәселе заңды күшіне енген
____________________________________________________________________
сот шешімі көрсетілсін (ол шығарылған жағдайда)
11. Қаржы ұйымдарында, холдингте, Қорда жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер және құжаттарға қол қоюға өкілетті кандидат туралы мәліметтер, растайтын құжаттарымен қоса беріледі (өзге басшы қызметкер лауазымына кандидат толтырады)
______________________________
12. Қаржы ұйымдарында, холдингте, Қорда жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер туралы мәліметтер растайтын құжаттарымен қоса беріледі (қаржы ұйымдарының, холдингтің, Қордың тек қауіпсіздік мәселелеріне және (немесе) әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне ғана жетекшілік ететін атқарушы органы мүшесінің лауазымына кандидат толтырады)
____________________________________________________________________
13. Тағайындалған (сайланған) күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмысын жасағаны үшін жауапкершілікке және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік жазаға тартылған-тартылмағаны (Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидат толтырмайды)
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
____________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, тәртіптік жаза қолдану
____________________________________________________________________
туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
Осы ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге және заңмен қорғалатын, ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалануға қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________________________________
(кандидат баспа қаріптерімен өз қолымен толтырады)
Қолы ______________________________________________________
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен, __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)

10. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, холдинга, Фонда, в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации, холдинга, Фонда
____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
____________________________________________________________________
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение
____________________________________________________________________
суда, вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
11. Сведения о курируемых в финансовой организации, холдинге, Фонде, на должность в которую/-ый согласуется кандидат, структурных подразделениях и полномочиях кандидата на подписание документов, с приложением подтверждающих документов (заполняется кандидатом на должность иного руководящего работника) ______________________________
12. Сведения о курируемых в финансовой организации, холдинге, Фонде, на должность в которую/-ый согласуется кандидат, структурных подразделениях, с приложением подтверждающих документов (заполняется кандидатом на должность члена исполнительного органа, курирующего исключительно вопросы безопасности финансовой организации, холдинга, Фонда и (или) административно-хозяйственные вопросы)
____________________________________________________________________
13. Привлекался ли кандидат к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты назначения (избрания) (не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
_____________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда, с
____________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ______________________________________________________
Заполняется кандидатом на должность независимого директора финансовой организации, холдинга, Фонда:
Подтверждаю, что я, __________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)

тәуелсіз директор лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.
Қолы _________________
Күні _____________________
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін қаржы нарығы мен
қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеу, бақылау және қадағалау
саласында мемлекеттік
қызметтер көрсету
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
брокерлері филиалдарының
басшы қызметкерлеріне
қойылатын талаптарды, мінсіз
іскерлік беделінің болмауы
өлшемшарттарын және келісім
алу үшін қажетті құжаттар
тізбесін қоса алғанда, қаржы
ұйымдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент- сақтандыру
брокерлері филиалдарының,
банктік, сақтандыру
холдингтерінің, "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Комиссияның қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидатты _______________________________________________________________ (қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерінің лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қарау бойынша)
№ ___ Хаттама ____ жылғы "__"_________
Комиссия Төрағасының тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
Тестілеуге шақырмай келісу
Тестілеуге жіберу және тестілеу оң нәтижесі болған кезде келісу
Келісуден бас тарту
Комиссия мүшелерінің тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)

соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для назначения (избрания) на должность независимого директора.
Подпись _________________
Дата _____________________
Приложение 7
к Перечню нормативных
правовых актов Республики Казахстан
по вопросам оказания
государственных услуг в сфере
государственного
регулирования, контроля и
надзора финансового рынка и
финансовых организаций, в
которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 4
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание)
руководящих работников
финансовых организаций,
филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, банковских,
страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых
выплат", включая требования,
предъявляемые к руководящим
работникам филиалов банков-
нерезидентов Республики
Казахстан, филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалов страховых брокеров-
нерезидентов Республики
Казахстан, критерии отсутствия
безупречной деловой репутации
и перечень документов,
необходимых для получения согласия
Форма
Протокол № ___ по рассмотрению Комиссией кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда _______________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда) "___" _________ ____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председателя
Комиссии_______
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов Комиссии