"Уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін, мемлекеттік кірістер органы тағайындайтын кедендік сараптаманы қоспағанда, сараптамалар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 385 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 сәуірде № 22613 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабының 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін, мемлекеттік кірістер органы тағайындайтын кедендік сараптаманы қоспағанда, сараптамалар жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 23 сәуірдегі
№ 385 бұйрығымен
бекітілген
Уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін, мемлекеттік кірістер органы тағайындайтын кедендік сараптаманы қоспағанда, сараптамалар жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін, мемлекеттік кірістер органы тағайындайтын кедендік сараптаманы қоспағанда, сараптамалар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 54-тарауында көзделмеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесінің – мамандандырылған мемлекеттік мекеменің сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеу объектілері – құжаттар мен материалдар, сынама және (немесе) үлгі;
2) құжаттар мен материалдар – сынақ хаттамалары, зерттеу хаттамалары, фото кесте түріндегі иллюстративті материалдар, ксерокөшірмелер, сызбалар, кестелер, сұлбалар, графиктер, аспаптар мен жабдықтардан шығарылған қағаздар;

"Об утверждении Правил проведения экспертиз, за исключением таможенной экспертизы, назначаемой органом государственных доходов, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 апреля 2021 года № 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2021 года № 22613.
В соответствии с подпунктом 3-1) пунктом 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертиз, за исключением таможенной экспертизы, назначаемой органом государственных доходов, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить.
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 апреля 2021 года № 385
Правила проведения экспертизы, за исключением таможенной экспертизы, назначаемой органом государственных доходов, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертиз, за исключением таможенной экспертизы, назначаемой органом государственных доходов, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган (далее – Правила), определяют порядок проведения экспертиз специализированным государственным учреждением – подразделением органа государственных доходов, не предусмотренных главой 54 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) объекты исследования – документы и материалы, проба и (или) образец;
2) документы и материалы – протоколы испытаний, протоколы исследований, иллюстративные материалы в виде фототаблиц, ксерокопий, чертежей, таблиц, схем, графиков, распечаток с приборов и оборудования;

3) маман (сарапшы) – сараптама жүргізуге уәкілетті және қажетті арнайы және (немесе) ғылыми білімі бар, мемлекеттік кірістер органының мамандандырылған бөлімшесінің лауазымды тұлғасы;
4) маман (сарапшы) қорытындысы – жүргізілген зерттеулер және (немесе) сынақ нәтижелері және қойылған сұрақтарға жауап түрінде сараптама қорытындысы бар құжат;
5) мамандандырылған мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – МММ) – сараптама жүргізуге уәкілетті және зерттеу жүргізу үшін арнайы жабдықтармен қамтылған және штатында білікті мамандары (сарапшылары) бар, мемлекеттік кірістер органдарының мамандандырылған бөлімшесі;
6) мемлекеттік кірістер органының маманмен (сарапшымен) сараптама жүргізу туралы МММ-ге өтініш-хаты (бұдан әрі – өтініш-хат);
7) мемлекеттік кірістер органдары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті және оның аумақтық органдары;
8) сараптама – мемлекеттік кірістер органына жүктелген міндеттерді шешу үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімін қолдана отырып, мамандардың (сарапшылардың) жүргізетін зерттеулері мен сынақтары;
9) сынама – іріктеу осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жүргізетін, ұсынылған және зерттелетін тауардың барлық көлемінің құрамын мен қасиетін сипаттайтын тауар бөлігі;
10) үлгі – тауардың бүкіл партиясының құрылымына, құрамына және сипатына сәйкес келетін тауар бірлігі не одан әрі зерттеу мақсатында іріктеу осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес тіркелетін жеке объект (тауар – тауар партиясы болмаған кезде).
2-тарау. Сараптаманы жүргізу тәртібі мен мерзімдері
3. Сараптама МММ маманының (сарапшысының) алдына қойылған сараптама жүргізу үшін негіздер мен мәселелер көрсетіле отырып, мемлекеттік кірістер органның өтініш-хаты бойынша жүргізіледі.
4. Сараптама жүргізуді ұйымдастыру МММ басшысына немесе оны алмастыратын адамға жүктеледі.
5. Салықтық және экспорттық бақылауды жүзеге асыру кезінде тағайындалған кедендік сараптаманы қоспағандағы сараптама.
6. Сараптама жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кірістер органының мамандандырылған бөлімшесі тауартану, материалтану, технологиялық, криминалистік және химиялық сараптамаларды жүргізеді.
7. Тартылатын мамандардың (сарапшылардың) санына байланысты жеке, комиссиялық немесе кешендік сараптамалар тағайындалады.
Жеке сараптаманы маман (сарапшы) жеке жүргізеді.
Комиссиялық сараптаманы бір мамандықтың мамандары (сарапшылар) комиссиясы жүргізеді. Мамандары (сарапшылар) арасында келіспеушілік болған кезде олардың әрқайсысы немесе сарапшылардың бір бөлігі маманның (сарапшының) жеке қорытындысын ұсынады.
Кешенді сараптаманы мамандардың (сарапшылардың) комиссиясы іс үшін маңызы бар мән-жайларды анықтау үшін мамандардың (сарапшылардың) құзыреті шегінде әртүрлі мамандықтағы білімді пайдалану негізінде зерттеулер қажет болған жағдайларда жүргізеді. Әрбір маман (сарапшы) сараптама жүргізген маман (сарапшы) қорытындысының бөлігіне қол қояды.

3) специалист (эксперт) – должностное лицо специализированного подразделения органа государственных доходов, уполномоченное на проведение экспертизы и обладающее необходимыми специальными и (или) научными знаниями;
4) заключение специалиста (эксперта) – документ, содержащий результаты проведенных исследований и (или) испытаний и выводы экспертизы в виде ответов на поставленные вопросы;
5) специализированное государственное учреждение (далее – СГУ) – специализированное подразделение органа государственных доходов, уполномоченное на проведение экспертизы и оснащенное специальными оборудованиями для проведения исследований и имеющее в штате квалифицированных специалистов (экспертов);
6) письмо-обращение – обращение в СГУ органа государственных доходов о проведении специалистом (экспертом) экспертизы;
7) органы государственных доходов – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы;
8) экспертиза – исследования и испытания, проводимые специалистами (экспертами) с использованием специальных и (или) научных знаний для решения задач, возложенных на орган государственных доходов;
9) проба – часть товара, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара, отбор которой проводится в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
10) образец – единица товара, соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии товара, либо единичный объект (товар – при отсутствии партии товара), отбор которых в целях дальнейшего исследования фиксируется в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок и сроки проведения экспертизы
3. Экспертиза проводится по письму-обращению органа государственных доходов, с указанием оснований для проведения экспертиз и вопросов, поставленных перед специалистом (экспертом) СГУ.
4. Организация проведения экспертизы возлагается на руководителя СГУ или лицо, его замещающее.
5. Экспертиза, за исключением таможенной экспертизы, назначается при осуществлении налогового и экспортного контроля.
6. Специализированным подразделением органа государственных доходов, уполномоченным на проведение экспертизы, проводятся товароведческая, материаловедческая, технологическая, криминалистическая и химическая экспертизы.
7. В зависимости от числа привлекаемых специалистов (экспертов) назначаются единоличная, комиссионная или комплексная экспертизы.
Единоличная экспертиза проводится специалистом (экспертом) единолично.
Комиссионная экспертиза проводится комиссией специалистов (экспертов) одной специальности. При разногласиях между специалистами (экспертами) каждый из них или часть экспертов представляет отдельное заключение специалиста (эксперта).
Комплексная экспертиза проводится комиссией специалистов (экспертов) в случаях, когда для установления обстоятельств, имеющих значение для дела, необходимы исследования на основе использования знаний различных специальностей в пределах компетенции специалистов (экспертов). Каждый специалист (эксперт) подписывает ту часть заключения специалиста (эксперта), по которой проводил экспертизу.

8. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алу нормаларын көздейтін Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2013 жылғы 25 қазандағы № 504-од бұйрығымен Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты ретінде 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгiзiлген Мемлекетаралық стандартқа сәйкес оларды зерттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ең аз мөлшерде тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін іріктеп алуды жүргізеді.
9. Сараптама маман (сарапшы) сараптама жүргізу үшін зерттеу объектілерін қабылдаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күн бойы жүргізеді.
10. МММ маман (сарапшы) сараптама жүргізу үшін зерттеу объектілерін түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей сараптама жүргізу немесе оны жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
11. МММ сараптама жүргізуден бас тартқан жағдайда, сараптама жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш-хат жолдаған мемлекеттік кірістер органын себептерін көрсете отырып, сараптама жүргізуден бас тарту туралы хабардар етеді.
12. Сараптама жүргізу мерзімдері мынадай:
1) қосымша ақпарат, құжаттар мен материалдар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілерін ұсыну туралы сұрау салуды жолдаған.
Сараптама жүргізу мерзімі қосымша құжаттар мен материалдар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері алынғанға дейін тоқтатыла тұраған.
Егер сұратылған құжаттар мен материалдар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері маманға (сарапшыға) күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұсынбаса, онда сараптама жүргізуден уәжді бас тарту ресімделген;
2) сараптамаға ұсынылған тауарларға, құжаттар мен материалдарға, сынамаларға және (немесе) үлгілерге зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында айтарлықтай бүлінуіне немесе жойылуына мемлекеттік кірістер органына сұрау салуды жолданған жағдайларда тоқтатыла тұрады.
МММ сараптама тоқтатыла тұрған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш-хат жолдаған мемлекеттік кірістер органына сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттар мен материалдарды, сынамаларды және (немесе) үлгілерді зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдануға немесе жоюға рұқсат алу үшін сұрау салуды жолдайды.
Өтініш-хат жолдаған мемлекеттік кірістер органы сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттар мен материалдарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін зерттеу немесе сынау барысында елеулі зақымдануға немесе жоюға арналған сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде МММ-ге жауап жолдайды;

8. Должностное лицо органов государственных доходов производит отбор проб и (или) образцов товаров в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования согласно Межгосударственному стандарту введенному в действие приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 25 октября 2013 года № 504-од в качестве национального стандарта Республики Казахстан с 1 июля 2014 года, предусматривающей нормы отбора проб и (или) образцов товаров.
9. Экспертиза проводится в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия специалистом (экспертом) объектов исследования для проведения экспертизы.
10. СГУ не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления письма-обращения принимает решение о проведении экспертизы или отказе в ее проведении.
11. В случае отказа в проведении экспертизы СГУ в течение 1 (одного) рабочего дня со дня принятия решения об отказе в проведении экспертизы уведомляет орган государственных доходов, направивший письмо-обращение, об отказе проведения экспертизы с указанием причин.
12. Сроки проведения экспертизы приостанавливаются в случае направления в орган государственных доходов запроса:
1) о представлении дополнительной информации, документов и материалов, проб и (или) образцов товаров.
Срок проведения экспертизы приостанавливается до получения дополнительной информации, документов и материалов, проб и (или) образцов товаров.
Если запрашиваемые документы и материалы, пробы и (или) образцы товаров не предоставляются специалисту (эксперту) в течение 30 (тридцати) календарных дней, то оформляется мотивированный отказ в проведении экспертизы;
2) для получения разрешения на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний представленных на экспертизу товаров, документов и материалов, проб и (или) образцов.
СГУ в течение 3 (трех) рабочих дней со дня приостановления экспертизы направляет в орган государственных доходов, направивший письмо-обращение, запрос для получения разрешения на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на экспертизу товаров, документов и материалов, проб и (или) образцов.
Орган государственных доходов, направивший письмо-обращение, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на экспертизу товаров, документов и материалов, проб и (или) образцов товаров, направляет ответ в СГУ.

13. Сараптама жүргізу мерзімі МММ басшысының немесе оны алмастыратын адамның жазбаша рұқсатымен, осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген жағдайларда, сараптамаға келіп түскен құжаттар мен материалдар, тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тоқтатыла тұрады.
14. МММ 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш-хат жолдаған мемлекеттік кірістер органына себептерін көрсете отырып, сараптама жүргізу мерзімдерін тоқтата тұру туралы хабардар етеді.
15. Уақыт жағынан ұзақ болып табылатын зерттеудің салыстырмалы (салыстырып тексеру) әдістерін және әртүрлі ғылыми-техникалық құралдарды қолдануды талап ететін 2 (екі) және одан көп сараптама объектілеріне зерттеу жүргізу кезінде, сараптама мерзімі МММ басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге, мұндай ұзарту себептерінің көрсетілуімен ұзартылады.
16. Маман (сарапшы) сараптама нәтижелері бойынша осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша маман (сарапшы) қорытындысын 2 (екі) данада жасайды.
17. Егер маман (сарапшы) қорытындысында зерттеу және (немесе) сынақ барысын иллюстрациялайтын құжаттармен және материалдармен сүйемелденсе және алынған нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын болса, онда мұндай құжаттар мен материалдар маман (сарапшы) қорытындысына қоса беріледі және оның құрамдас бөлігі болып қызмет етеді.
Құжаттар мен материалдарға маман (сарапшы) қол қояды және МММ мөртаңбасымен куәландырылады.
18. Маманның (сарапшының) шешуіне қойылған бір және (немесе) (бірнеше) сұрақтарға жауап беру мүмкін болмаған жағдайда, МММ маманы (сарапшы) сараптама жүргізу туралы өтініш-хатты алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына дәлелді негіздеме ұсынады.
19. Сараптама жүргізуден мынадай негіздер бойынша:
1) зерттеу объектілерінде зақымдану, бүліну не ішінара жоғалу, сондай-ақ жеткізу (тасымалдау) кезінде жүргізулген сынама және (немесе) үлгі орамасының бұзылуы болғанда;
2) сараптама жүргізу үшін МММ-да материалдық-техникалық базаның, арнайы жағдайдың немесе біліктілікті талап етілетін маман (сарапшы) болмағанда;
3) сараптама жүргізу үшін тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері болмағанда немесе жеткіліксіз болғанда;
4) өтініш-хат жолдаған мемлекеттік кірістер органының зерттеу объектілерін бұзатын зерттеу әдістерін пайдалана отырып, сараптама жүргізу барысында зерттеу объектілерін ішінара немесе толық жоюға, бұзуға тыйым салуы болғанда бас тартылады.
Уәкілетті органға жүктелген
міндеттерді шешу үшін
мемлекеттік кірістер органы
тағайындайтын кедендік
сараптаманы қоспағанда,
сараптамалар жүргізу
қағидаларына
қосымша
нысан
__________________________________________________________________________
(мамандандырылған мемлекеттік мекеменің атауы)
МАМАННЫҢ (САРАПШЫНЫҢ) ҚОРЫТЫНДЫСЫ № ________________________
20____ жылғы "_____"_________ ___________________________________________
(орналасқан жері)
Сараптаманы жүргізу үшін негіздеме: _______________________________________
Мен, __________________________________________________________________
(сараптама жүргізген маманның (сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
(атқаратын лауазымы, білімі, мамандығы, маманның
(сарапшының) жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесі)
20 __ жылғы "____" ________ сағат __________ минут бастап
20 __ жылғы "____" ________ сағат _________ минутқа дейінгі кезеңде сараптама жүргізді.
Сараптамаға ұсынылды:

13. Срок проведения экспертизы приостанавливается с письменного разрешения руководителя СГУ или лица, его замещающего в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации документов и материалов, проб и (или) образцов товаров, поступивших на экспертизу, в случаях, установленных пунктом 12 настоящих Правил.
14. СГУ в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления письма-обращения от органа государственных доходов, уведомляет о приостановлении сроков проведения экспертизы с указанием причин.
15. При проведении 2 (двух) и более объектов исследования, требующего применения сравнительных (сопоставительных) методов исследования и использования различных научно-технических средств, являющегося длительным по времени, срок экспертизы продлевается с письменного разрешения руководителя СГУ или лица, его замещающего, с указанием причин такого продления на срок не более 10 (десяти) рабочих дней.
16. По результатам экспертизы специалист (эксперт) составляет Заключение специалиста (эксперта) в 2 (двух) экземплярах по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
17. Если Заключение специалиста (эксперта) сопровождается документами и материалами, которые иллюстрируют ход исследования и (или) испытания и содержат сведения о полученных результатах, то такие документы и материалы прилагаются к Заключению специалиста (эксперта) и служат его составной частью.
Документы и материалы подписываются специалистом (экспертом) и заверяются печатью СГУ.
18. В случае невозможности предоставления ответов на один и (или) (несколько) вопросов, поставленных на разрешение специалиста (эксперта), СГУ в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения специалистом (экспертом) письма-обращения представляет в орган государственных доходов мотивированное обоснование.
19. В проведении экспертизы отказывается по следующим основаниям:
1) наличие на объектах исследования повреждения, порчи либо частичной утраты, а также нарушение упаковки пробы и (или) образца, произведенных при доставке (транспортировке);
2) при выходе из строя специального оборудования, необходимого для проведения экспертизы и (или) временном отсутствии специалиста (эксперта) требуемой квалификации;
3) отсутствие или недостаточность проб и (или) образцов товаров для проведения экспертизы;
4) запрет органа государственных доходов, направившее письмо-обращение на частичное или полное уничтожение, разрушение объектов исследования в ходе проведения экспертизы с использованием методов исследования, разрушающих объекты исследования.
Приложение
к Правилам проведения
экспертиз, за исключением
таможенной экспертизы,
назначаемой органом
государственных доходов,
для решения задач, возложенных
на уполномоченный орган
форма
________________________________________________________________________
(наименование специализированного государственного учреждения)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ СПЕЦИАЛИСТА (ЭКСПЕРТА) №
_____________________________________ "_____"_________ 20____ года
__________________________________________________________________________
(местонахождение)
Основание для проведения экспертизы: ________________________________________
Я, ________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста (эксперта), проводящего экспертизу)
__________________________________________________________________________
(занимаемая должность, образование, специальность, стаж специалиста (эксперта), ученая степень)
Произвел экспертизу в период с _____ часов _____ минут "____" ________ 20 __ года
до_____ часов _____ минут "____" ________ 20 __ года
На экспертизу представлены:

1. _____________________________________________________________________
(құжаттар, зерттеу объектілері, олардың жағдайы, орамасы, мөртаңбамен бекітілуі)
2. ____________________________________________________________________
3. ____________________________________________________________________
Маманның (сарапшының) шешуіне қойылған мәселелер:
1. ____________________________________________________________________
2. ____________________________________________________________________
3. ____________________________________________________________________
ЗЕРТТЕУ БӨЛІМІ:
_____________________________________________________________________
(қолданылған әдістерді, аспаптарды және жабдықтарды
көрсетумен зерттеудің мазмұны мен нәтижелері)
______________________________________________________________________
(жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін бағалау)
ҚОРЫТЫНДЫ:
_____________________________________________________________________
(маманның (сарапшының) алдына қойылған мәселелер
бойынша қорытындылардың негіздемесі және тұжырымдамасы)
Маман (сарапшы) _______________________             ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      (қолы)

1. ________________________________________________________________________
(документы, объекты исследования, их состояние, упаковка, скрепление печатью)
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
Вопросы, поставленные на разрешение специалиста (эксперта):
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКАЯ ЧАСТЬ:
__________________________________________________________________________
(содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, приборов
и оборудования) ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оценка результатов проведенных исследований)
ВЫВОДЫ:
__________________________________________________________________________
(обоснование и формулировка выводов по поставленным перед специалистом (экспертом) вопросам)
Специалист (эксперт)_________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)