Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 сәуірде № 22634 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 35-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Білім және
ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Денсаулық
сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 113 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-13) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік шығармашылық тапсырысты (бұдан әрі – мемлекеттік тапсырыс) қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативін есептеу кезінде бірыңғай тәсілді айқындайды.

Об утверждении методики подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2021 года № 22634.
Сноска. Вводится в действие с 01.05.2021 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с подпунктом 35-13) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую методику подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 мая 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 апреля 2021 года № 113
Методика подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 35-13) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" и определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования государственного творческого заказа (далее – государственный заказ).

Әдістеме осы Әдістеменің 1-қосымшасында (бұдан әрі – 1-қосымша) көзделген шығармашылық үйірме түрлерінің тізіміне қатысты, осы Әдістеменің 2-қосымшасына (бұдан әрі – 2-қосымша) сәйкес шығармашылық үйірме түрлеріне қойылатын талаптарды ескере отырып қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістемеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) арнайы балалар тобы – ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды немесе бір нозологиялық топтағы мүмкіндіктері шектеулі балаларды ғана қабылдауға жол берілетін шығармашылықтың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
2) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – инфрақұрылымды, мүлікті ағымдағы қамтамасыз етуге арналған шығыстарды және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін негізге ала отырып айқындалатын шығармашылық процесті жүзеге асыруға арналған шығыстарды қаржыландыру;
3) инклюзивті балалар тобы – әртүрлі нозологиялық топтардағы мүмкіндіктері шектеулі немесе ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар тобына 2 баладан аспайтын балаларды қабылдауға жол берілетін шығармашылықтың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
4) интеграцияланған балалар тобы – ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар тобына немесе әртүрлі нозологиялық топтардағы мүмкіндіктері шектеулі балаларға 2-ден астам баланы қабылдауға жол берілетін шығармашылықтың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
5) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелер үшін балалар мен жасөспірімдерге мәдениет саласында көрсетілетін қызметтердің мемлекеттік кепілдендірілген құнының қаржылық қамтамасыз ету нормативі (бұдан әрі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі);
6) нозологиялық топ – денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың ауытқуларын сипаттайтын санаттарға жіктелуі;
7) өнім беруші – негізгі қызмет түрі Әдістемеде көзделген үйірмелер түрлерінің бағыттары бойынша қызметтер көрсету болып табылатын білім беру ұйымдарынан басқа, меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, заңды тұлға немесе дара кәсіпкер;
8) шығармашылық процесс – баланың интеллектуалды және эмоционалды дамуына бағытталған шығармашылық үйірмелерде айналысатын балаларды тәрбиелеу, оқыту және дамыту процесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Методика применяется в отношении списка видов творческих кружков, предусмотренных в приложении 1 к настоящей Методике (далее – приложение 1), с учетом требований к оказанию услуг видов творческих кружков согласно приложению 2 к настоящей Методике (далее – приложение 2).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Методике используются следующие понятия:
1) специальная детская группа – детская группа для занятий по определенном виду творчества, в которую допускается зачисление только детей с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями одной нозологической группы;
2) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов на текущее обеспечение инфраструктуры, имущества и расходов на осуществление творческого процесса, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
3) инклюзивная детская группа – детская группа для занятий по определенному виду творчества, в которую допускается зачисление не более 2 детей на детскую группу с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями из различных нозологических групп;
4) интегрированная детская группа – детская группа для занятий по определенному виду творчества, в которую допускается зачисление более 2 детей на детскую группу с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями из различных нозологических групп;
5) подушевой норматив финансирования государственного творческого заказа – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости услуг в области культуры для детей и юношества для творческих кружков для детей и юношества (далее – подушевой норматив финансирования);
6) нозологическая группа – классификация людей с ограниченными возможностями здоровья на категории, характеризующие их отклонения;
7) поставщик – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель независимо от формы собственности, ведомственной подчиненности, кроме организаций образования;
8) творческий процесс – процесс воспитания, обучения и развития детей, занимающихся в творческих кружках, направленный на интеллектуальное и эмоциональное развитие ребенка.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруының есептеу алгоритмі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбына орыс тілінде өзгерістер енгізілді, қазақша мәтінге өзгеріс енгізілмейді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Есеп беру кезеңінде өнім берушінің балаларға көрсеткен қызметтерінің құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
S = N * T, мұндағы:
S
төленетін сома, теңгемен;
N
айына нақты бару саны, бірақ 2-қосымшаға сәйкес белгіленген шектен артық емес;
T
бір сабақ үшін құны, теңгемен;
Инклюзивті, интеграцияланған және арнайы топтардағы балалармен сабақ өткізу үшін көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу мүмкіндіктері шектеулі және ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін есептеу құнын бөле отырып жүзеге асырылады.
4. Бір сабақтың құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
T = ИМАҚТ + ШПТ, мұндағы
ИМАҚТ – өнім берушінің инфрақұрылымын және мүлкін ағымдағы қамтамасыз етуге арналған шығыстар;
ШПТ – шығармашылық процесті жүзеге асыруға арналған шығыстар.
5. Бір сабақтың ИМАҚТ құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ИМАҚТ = ИМАҚҚ + (ИМАҚҚ * ӨҢІРК) + (ИМАҚҚ + ИМАҚҚ * ӨҢІРК * ИҚТК-V, мұндағы:
ИМАҚҚ – өнім берушінің инфрақұрылымын және мүлкін ағымды қамтамасыз етуге арналған шығыстардың базалық құны ең төмен есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі, коммуналдық көрсетілетін қызметтерді, жалға алу, интернет және телефон байланысы, бейнебақылау қызметтерін, лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуге арналған шығындарды, ағымды жөндеу жүргізуді және сабақ өткізу үшін инфрақұрылымның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін арнайы шығыс материалдарын, күнделікті шығыс материалдарын қоспағанда, өзге де ағымды шығындарды қамтиды. Қызмет көрсетудің стационарлық режимі үшін көрсеткіш шамасының мәні 1АЕК * 0,045 құрайды, қашықтықтан қызмет көрсету режимі үшін (бейнеконференцбайланыс технологияларын пайдалана отырып) 1 АЕК * 0,01125 құрайды;
ӨҢІРK – осы Әдістеменің 3-қосымшасында (бұдан әрі – 3-қосымша) ұсынылған мәндерге сәйкес өнім берушінің қызметтер көрсету өңіріне түзету коэффициенті.
ИҚТК-V – шығармашылықтың әрбір түрі үшін 2-қосымшада ұсынылған мәндерге сәйкес өнім берушінің инфрақұрылымын қамтамасыз етудің күрделілігіне түзету коэффициенті және инфрақұрылымның жұмыс істеуін, оларға қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз ететін арнайы шығыс материалдарын сатып алуды қамтиды. Арнайы жабдықты қажет ететін, инфрақұрылымды пайдаланатын өнім берушілерге қолданылады және түзету коэффициенттерінің келесі диапазонына ие:
инфрақұрылымның күрделілігі
мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы жабдықтауды қажет етпейтін шығармашылық түрлері үшін маңыздылығы
орта

Глава 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Расчет стоимости услуг, оказанных детям поставщиком за отчетный период, осуществляется в соответствии со следующей формулой:
S = N * T, где:
S – сумма к оплате, в тенге;
N – количество фактических посещений в месяц, но не более установленного предела, в соответствии с приложением 2;
T – стоимость в тенге, за одно занятие.
Расчет стоимости услуг за занятия с детьми в инклюзивных, интегрированных и специальных группах осуществляется с разделением стоимости расчета для детей с ограниченными возможностями и особыми образовательными потребностями.
4. Расчет стоимости одного занятия осуществляется согласно следующей формуле:
T = TТОИ + TТП, где
ТТОИ – расходы на текущее обеспечение инфраструктуры и имущества поставщика;
TТП – расходы на осуществление творческого процесса.
5. Расчет расходов ТТОИ одного занятия осуществляется согласно следующей формулы:
TТОИ = SТОИ + (SТОИ * KРЕГИОН) + (SТОИ + SТОИ * KРЕГИОН) * KТОИ-V, где:
SТОИ – базовая стоимость расходов на текущее обеспечение инфраструктуры и имущества поставщика, исчисляется от ставки минимального расчетного показателя и включает в себя коммунальные услуги, услуги аренды, интернета и телефонной связи, видеонаблюдения, затраты на лицензионное программное обеспечение, проведение текущих ремонтов и прочие текущие затраты за исключением специальных расходных материалов, обеспечивающих функционирование инфраструктуры и ежедневных расходных материалов для проведения занятий. Значение величины показателя для стационарного режима оказания услуг составляет 1МРП * 0,045, для дистанционного режима оказания услуг (с использованием технологий видеоконференцсвязи) составляет 1МРП * 0,01125.
KРЕГИОН – корректирующий коэффициент на регион оказания услуг поставщиком, в соответствии со значениями, представленными в приложении 3 к настоящей Методике (далее – приложение 3).
КТОИ-V – корректирующий коэффициент на сложность обеспечения инфраструктуры поставщика в соответствии со значениями, представленными в приложении 2 для каждого вида творчества и включает в себя приобретение специальных расходных материалов, обеспечивающих функционирование инфраструктуры, их обслуживание и ремонт. Применяется для поставщиков, использующих инфраструктуру, требующей специальных расходных материалов и имеет следующий диапазон корректирующих коэффициентов.
сложность инфраструктуры
значение для видов творчества, не требующих специальное оснащение для детей с ограниченными возможностями
средняя

1,00
төмен
0,50
өте төмен
0,30
Мемлекеттік орган тарапынан өнім берушілердің мәжбүрлі тоқтап тұруына, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан балалардың шығармашылық үйірмеге бармауына әкеп соғатын шектеу шаралары белгіленген жағдайда, бір сабақтың ИМАҚТ шығыстарын есептеу 5-тармақтың формуласына сәйкес әрбір өткізілмеген сабақ үшін толық көлемде жүзеге асырылады.

1,00
низкая
0,50
очень низкая
0,30
В случае установления ограничительных мер со стороны государства, приводящих к вынужденному простою поставщиков, в том числе по причине карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, в результате которых дети не посещают творческий кружок, расчет расходов ТТОИ одного занятия осуществляется в полном объеме за каждое не проведенное занятие в соответствии с формулой пункта 5.

6. Бір сабақтың ШПТ құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ШПТ = ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK + (ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK) * МШ-ШПК + ШПK-М, мұндағы:
ШПҚ – шығармашылық процесті жүзеге асыру үшін еңбекке ақы төлеу шығыстарының базалық құны ең төмен есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі және негізгі әрі қосалқы персоналдың еңбегіне ақы төлеуді, әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті медициналық сақтандыру бойынша жарналар мен аударымдарды және бірыңғай жиынтық төлемді (өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін), сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген еңбекке ақы төлеудің қосымша төлемдері мен өтемақыларына байланысты шығыстарды қамтиды. Топтарда сабақтар өткізу режимі үшін көрсеткіш шамасының мәні 2-қосымшаға сәйкес орташа жиіліктегі шығармашылық үйірмелердің түрлері үшін (айына 8 сабақ) 1 АЕК * 0,3 және жоғары жиіліктегі шығармашылық үйірмелердің түрлері үшін (айына 12 сабақ) 1 АЕК * 0,215 құрайды;
сабақтарды өткізудің жеке режимі үшін 2-қосымшаға сәйкес орташа жиіліктегі шығармашылық үйірмелердің түрлеріне 1 АЕК * 0,39 және жоғары жиіліктегі шығармашылық үйірмелердің түрлеріне 1 АЕК * 0,28 (айына 12 сабақ) құрайды.
МШ-ШПК – шығармашылық процесті мүмкіндіктері шектеулі немесе ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін бейімделген арнайы оқу бағдарламаларымен қамтамасыз ету қажеттілігіне түзету коэффициенті шығармашылықтың әрбір түрі үшін 2-қосымшаға сәйкес мәнге ие: 1, егер қажеттілік болса және 0, егер қажеттілік болмаса.
ШПK-М – сабақ аяқталғаннан кейін есептен шығарылатын, сабақтар өткізу үшін күнделікті шығыс материалдарына арналған шығындар. Қажеттілік шығармашылықтың әрбір түрі үшін 2-қосымшамен анықталады, ең төменгі есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі және күнделікті шығыс материалдарымен жабдықтау қажеттілігі болса, 1 АЕК * 0,08, егер талап етілмесе 0 құрайды.
Мемлекеттік органдар тарапынан өнім берушілердің мәжбүрлі тоқтап тұруына, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан балалардың шығармашылық үйірмеге бармауына әкеп соғатын шектеу шаралары белгіленген жағдайда, бір сабақтың ШПТ шығыстарын есептеу әрбір өткізілмеген сабақ үшін мынадай формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ШПТ = ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK, мұндағы ШПҚ – көрсеткіш шамасының мәні 1АЕК * 0,054 құрайды.
Мемлекеттік шығармашылық
тапсырыстың жан басына
шаққандағы нормативтік
қаржыландыру әдістемесіне
1-қосымша
Шығармашылық үйірме түрлерінің тізімі

6. Расчет расходов ТТП одного занятия осуществляется согласно следующей формуле:
TТП = SТП + SТП * KРЕГИОН + (SТП + SТП * KРЕГИОН) * KТП-ОВ + KТП-М, где:
SТП – базовая стоимость расходов оплаты труда для осуществления творческого процесса, исчисляется от ставки минимального расчетного показателя и включает в себя оплату труда основного и вспомогательного персонала, социальные отчисления, обязательные пенсионные взносы, взносы и отчисления по обязательному медицинскому страхованию и единого совокупного платежа (для самозанятых лиц), а также расходы, связанные с доплатами и компенсациями оплаты труда, установленные законодательством Республики Казахстан. Значение величины показателя для режима проведения занятий в группах составляет 1МРП * 0,3 для видов творческих кружков средней частоты (8 занятий в месяц) и 1МРП * 0,215 для видов творческих кружков высокой частоты (12 занятий в месяц) согласно приложению 2;
для индивидуального режима проведения занятий составляет 1МРП * 0,39 для видов творческих кружков средней частоты (8 занятий в месяц) и 1МРП * 0,28 для видов творческих кружков высокой частоты (12 занятий в месяц) согласно приложению 2.
КТП-ОВ – корректирующий коэффициент на необходимость обеспечения творческого процесса специальными учебными программами, адаптированными для детей с ограниченными возможностями или детей с особыми образовательными потребностями в соответствии с приложением 2 для каждого вида творчества, имеет значение: 1, если необходимость имеется и 0, если необходимость отсутствует.
KТП-М – затраты на ежедневные расходные материалы для проведения занятия, списываемые после его окончания. Необходимость определяется приложением 2 для каждого вида творчества, исчисляется от ставки минимального расчҰтного показателя и составляет 1МРП * 0,08, если необходимость имеется и 0, если оснащение ежедневными расходными материалами не требуется.
В случае установления ограничительных мер со стороны государственных органов, приводящих к вынужденному простою поставщиков, в том числе по причине карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, в результате которых дети не посещают творческий кружок, расчет расходов ТТП одного занятия осуществляется согласно следующей формулы за каждое не проведенное занятие:
TТП = SТП + SТП * KРЕГИОН, где SТП – значение величины показателя составляет 1МРП * 0,054.
Приложение 1
к Методике подушевого
нормативного финансирования
государственного творческого заказа
Список видов творческих кружков

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Шығармашылық түрінің атауы
Жаяу қолжетімділік әлеуеті*
Сабақтарды жыл бойы өткізу мүмкіндігінің әлеуеті**
Жаппай таралушылық әлеуеті***
Ұлт мәдениеті үшін әлеуметтік маңызы бар әлеует ****
1
2
3
4
5
6
Би үйірмелері
1.
Ұлттық (Халықтық) билер
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
2.
Балет
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
3.
Заманауи (Эстрадалық) билер
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
4.
Хореографиялық ансамбль
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
5.
Бал билері
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Бейнелеу өнері үйірмелері
6.
Кескіндеме, сурет салу
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
7.
Графика
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
8.
Көркем фотосурет
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
9.
Керамика және мүсін
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
10.
Мүсіндеу
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Декоративтік-қолданбалы шығармашылық үйірмелер
11.
Тоқу, кілем тоқу
орташа
иә
төмен
иә
12.
Кестелеу
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
13.
Бисермен өру
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
14.
Тоқу
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
15.
Киіз басу (тоқу)
орташа
иә
орташа
пайдаланылмайды
16.
Ағаш ою
орташа
иә
төмен
жоқ
17.
Зергерлік өнер
орташа
иә
төмен
иә
18.
Макраме
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
19.
Құрақ тігу
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
20.
Тері өңдеу
орташа
иә
төмен
жоқ
21.
Батик
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
22.
Қағаз модельдеу, оригами
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Театр және кино үйірмелері
23.
Актерлік өнер және сахналық сөлеу
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
24.
Цирк өнері
орташа
иә
орташа
пайдаланылмайды
25.
Қуыршақ үйірмесі
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
26.
Режиссерлік өнер
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
27.
Компьютерлік графика, анимация и мультипликация
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
28.
Бейнетүсірілім және монтаждау
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Заманауи АРТ-индустрия үйірмелері
29.
Визаж, грим
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
30.
Модельдік өнер
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
31.
Киімдерді үлгілеу, пішу және тігу
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
32.
Флористика, икебана
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Вокалдық үйірмелер
33.
Эстрадалық вокал
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
34.
Вокалдық ансамбль және хормен ән айту
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
35.
Халық әні
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Аспаптық орындаушылық үйірмелер
36.
Пернелі аспаптар
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
37.
Ішекті аспаптар
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
38.
Үрмелі аспаптар
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
39.
Эстрадалық аспаптар
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
40.
Ұрмалы-соқпалы аспаптар
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
41.
Халық аспаптары
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
42.
Аспаптық ансамбль
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
43.
Домбыра
жоғары
иә
жоғары
пайдаланылмайды
Музей ісі үйірмелері
44.
Өлкетану, гид (экскурсия жүргізуші)
жоғары
иә
төмен
иә
45.
Археология
орташа
жоқ
төмен
иә
46.
Мәдени құндылықтарды реставрациялау
төмен
иә
төмен
иә
Әдеби үйірмелер
47.
Айтыс
орташа
иә
төмен
иә
48.
Поэзия, проза
жоғары
иә
төмен
иә
49.
Көркем оқу
жоғары
иә
төмен
жоқ
50.
Шешендік өнер
жоғары
иә
орташа
пайдаланылмайды
Ескерту:
*Жаяу қолжетімділік әлеуеті – білім беру, мәдениет және спорт ұйымдарының қолда бар инфрақұрылымы, тұрғын үй инфрақұрылымы негізінде сабақ өткізу үшін өнім берушінің инфрақұрылымын іске қосу жеңілдігі бойынша шығармашылық түрін бағалау өлшемшарты. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган шығармашылық түрінің әлеуетін бағалау үшін мынадай жіктеуішті пайдаланады:
"жоғары": көппәтерлі тұрғын үйлер базасында, жертөле, цокольдық және тұрғын үй-жайларда, комерциалық ғимараттарда өрбіту мүмкіндігі;
"орташа": білім беру ұйымдарының, мәдениет және спорт ұйымдарының объектілері мен құрылыстарының базасында өрбіту мүмкіндігі;
"төмен": арнайы жабдықтары мен үй-жайлары бар арнайы құрылыстар жағдайында ғана және ұлт мәдениеті үшін елеулі маңызы болған жағдайда өрбіту мүмкіндігі;
** Сабақтарды жыл бойы өткізу мүмкіндігінің әлеуеті – шығармашылық түрін маусымдылық пен ауа райы жағдайларына арнайы тәуелділіктің болуы немесе болмауы бойынша бағалау өлшемшарты. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган шығармашылық түрінің әлеуетін бағалау үшін келесі жіктеуішті пайдаланады:
"ия": қызметтер жыл бойы көрсетілуі мүмкін;
"жоқ": маусымдық тәуелділік бар және тізімге енгізілмейді.
***Жаппай таралым әлеуеті – факторлар кешенімен, оның ішінде жаяу жүру қолжетімділігімен, ілеспе шығындардың құнымен және тарихи қалыптасқан сұраныспен байланысты халық арасында шығармашылық түрін бағалау өлшемшарты. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган шығармашылық түрінің әлеуетін бағалау үшін келесі жіктеуішті пайдаланады:
"жоғары": шығармашылықтың түрі халықтың кең ауқымында тұрақты жоғары сұранысқа ие;
"орташа": шығармашылықтың түрі халықтың кең ауқымында қалыпты сұранысқа ие;
"төмен": шығармашылықтың түрі халықтың шағын шеңберінде ғана сұранысқа ие және ұлт мәдениеті үшін маңызды;
**** Ұлт мәдениеті үшін елеулі маңызы бар әлеуеті – жаяу қол жетімділіктің және жаппай таралымның төмен көрсеткіштері бар түрлерге қолданылатын шығармашылық түрін бағалау өлшемшарты. Ол талап етілетін әлеуметтік ортадағы балалардың мәдени және шығармашылық дамуына әсер ету тұрғысынан шығармашылықтың осы түрінің маңыздылығын талдау үшін қолданылады. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган шығармашылық түрінің әлеуетін бағалау үшін келесі жіктеуіштер пайдаланылады:
"иә": қызметтің маңызды әлеуметтік мәні бар;
"жоқ": көрсетілетін қызметтер көлемінің статистикасына сәйкес қызметтің айқын әлеуметтік басымдығы жоқ.
Мемлекеттік шығармашылық
тапсырыстың жан басына
шаққандағы нормативтік
қаржыландыру әдістемесіне
2-қосымша
Шығармашылық үйірмелер қызметтерін ұсынуға қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование вида творчества
Потенциал пешей доступности
Потенциал круглогодичной возможности проведения занятий
Потенциал массовой тиражируемости
Потенциал существенного значения для культуры нации
1
2
3
4
5
6
Танцевальные кружки
1.
Национальные (народные) танцы
Высокий
да
средний
не используется
2.
Балет
Высокий
да
средний
не используется
3.
Современные (эстрадные) танцы
Высокий
да
высокий
не используется
4.
Хореографический ансамбль
Высокий
да
средний
не используется
5.
Бальные танцы
Высокий
да
средний
не используется
Кружки изобразительного искусства
6.
Живопись, рисование
Высокий
да
высокий
не используется
7.
Графика
Высокий
да
средний
не используется
8.
Художественная фотография
Высокий
да
средний
не используется
9.
Керамика и скульптура
Высокий
да
средний
не используется
10.
Лепка
Высокий
да
средний
не используется
Кружки декоративно-прикладного творчества
11.
Ткачество, ковроткачество
Средний
да
низкий
да
12.
Вышивка
Высокий
да
средний
не используется
13.
Бисероплетение
Высокий
да
средний
не используется
14.
Вязание
Высокий
да
средний
не используется
15.
Валяние войлока
Средний
да
средний
не используется
16.
Резьба по дереву
Средний
да
низкий
нет
17.
Ювелирное искусство
Средний
да
низкий
да
18.
Макраме
Высокий
да
средний
не используется
19.
Лоскутное шитье
Высокий
да
средний
не используется
20.
Обработка кожи
Средний
да
низкий
нет
21.
Батик
Высокий
да
средний
не используется
22.
Бумажное моделирование, оригами
Высокий
да
средний
не используется
Кружки театра и кино
23.
Актерское искусство и сценическкая речь
Высокий
да
высокий
не используется
24.
Цирковое искусство
Средний
да
средний
не используется
25.
Кукловождение
Высокий
да
средний
не используется
26.
Режиссерское искусство
Высокий
да
средний
не используется
27.
Компьютерная графика, анимация и мультиплекация
Высокий
да
средний
не используется
28.
Видеосъемка и монтаж
Высокий
да
средний
не используется
Кружки современной art-индустрии
29.
Визаж, грим
Высокий
да
высокий
не используется
30.
Модельное искусство
Высокий
да
средний
не используется
31.
Моделирование одежды, кройка и шитье
Высокий
да
средний
не используется
32.
Флористика, икебана
Высокий
да
средний
не используется
Вокальные кружки
33.
Эстрадный вокал
Высокий
да
высокий
не используется
34.
Вокальный ансамбль, хоровой ансамбль
Высокий
да
средний
не используется
35.
Народное пение
Высокий
да
средний
не используется
Кружки инструментального исполнительства
36.
Клавишные инструменты
Высокий
да
высокий
не используется
37.
Струнные инструменты
Высокий
да
высокий
не используется
38.
Духовые инструменты
Высокий
да
средний
не используется
39.
Эстрадные инструменты
Высокий
да
высокий
не используется
40.
Ударные инструменты
Высокий
да
средний
не используется
41.
Народные инструменты
Высокий
да
средний
не используется
42.
Инструментальный ансамбль
Высокий
да
средний
не используется
43.
Домбыра
Высокий
да
высокий
не используется
Кружки музейного дела
44.
Краеведение, гид (экскурсовод)
Высокий
да
низкий
да
45.
Археология
Средний
нет
низкий
да
46.
Реставрация культурных ценностей
Низкий
да
низкий
да
Литературные кружки
47.
Айтыс
Высокий
да
низкий
да
48.
Поэзия, проза
Высокий
да
низкий
да
49.
Художественное чтение
Высокий
да
низкий
нет
50.
Ораторское искусство
Высокий
да
средний
не используется
Примечание:
*Потенциал пешей доступности — критерий оценки вида творчества по легкости развертывания инфраструктуры поставщика для проведения занятий на основе имеющейся инфраструктуры организаций образования, культуры и спорта, жилой инфраструктуры. Для оценки потенциала вида творчества уполномоченным органом в области культуры используется следующий классификатор:
"высокий": возможность развертывания на базе многоквартирных жилых домов, в подвальных, цокольных, коммерческих помещениях;
"средний": возможность развертывания на базе организаций образования, объектов и сооружений организаций культуры и спорта;
"низкий": возможность развертывания только в условиях специальных сооружений, имеющих специфическое оборудование и помещения и при наличии существенного значения для культуры нации.
**Потенциал круглогодичной возможности проведения занятий — критерий оценки вида творчества по наличию или отсутствию специфической зависимости от сезонности и погодных условий. Для оценки потенциала вида творчества уполномоченным органом в области культуры используется следующий классификатор:
"да": услуги могут оказываться круглый год;
"нет": имеется сезонная зависимость и не подлежит включению в список.
***Потенциал массовой тиражируемости — критерий оценки вида творчества по востребованности у населения, связанной с комплексом факторов, в том числе пешей доступностью, стоимостью сопутствующих расходов и исторически сложившейся востребованностью. Для оценки потенциала вида творчества уполномоченным органом в области культуры используется следующий классификатор:
"высокий": вид творчества пользуется стабильно высоким спросом у широкого круга населения;
"средний": вид творчества пользуется умеренным спросом у широкого круга населения;
"низкий": вид творчества востребован только в узком кругу населения и имеет существенное значение для культуры нации.
****Потенциал существенного значения для культуры нации — критерий оценки вида творчества, применяемый к видам с низкими показателями пешей доступности и массовой тиражируемости. Используется для анализа важности такого вида творчества с точки зрения влияния на культурное и творческое развитие детей той социальной среды, где он востребован. Для оценки потенциала вида творчества уполномоченным органом в области культуры используется следующий классификатор:
"да": услуга имеет важное социальное значение;
"нет": услуга не имеет явно выраженного социального приоритета согласно статистике объема оказываемых услуг.
Приложение 2
к Методике подушевого
нормативного финансирования
государственного творческого
заказа
Требования к оказанию услуг видов творческих кружков