"Аудиторлық қызмет және кәсіби аудиторлық ұйымдар қызметі саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 14 маусымдағы № 568 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 14 маусымдағы № 60 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 маусымда № 23104 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Аудиторлық қызмет және кәсіби аудиторлық ұйымдар қызметі саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21716 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.";
Көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрықтың 1 және 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении проверочных листов в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных аудиторских организаций"
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2021 года № 568 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 июня 2021 года № 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2021 года № 23104.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении проверочных листов в области аудиторской деятельности и деятельности профессиональных аудиторских организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19068) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аудиторской деятельности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении аудиторских организаций согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении профессиональных аудиторских организаций согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1 и 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі ___А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі ______Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 14 маусымдағы
№ 60
мен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 14 маусымдағы
№ 568
Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және аудиторлық қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 тіркелген), мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін және тексеру парақтарының нысандарын қалыптастыру қағидалары.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) бақылау субъекті (объекті) – аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйымдар мен аудиторлық ұйымдар;
2) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқпайтын, бірақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу, сондай-ақ бақылау объектілерінің қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы;
3) елеусіз бұзушылықтар – "3" немесе "2" бағасын алған жағдайда, кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалатын мерзімде аудиторлық ұйымның анықталған кемшіліктерді жоймауы;
4) өрескел бұзушылықтар – мемлекеттің мүдделерін қозғайтын "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілік қолдануға әкеп соғатын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, сондай-ақ бақылау объектілерінің қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Иргалиев
Министр финансов
Республики Казахстан
__________Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 июня 2021 года № 60
и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 июня 2021 года № 568
Приложение 1
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), для отнесения субъектов контроля, осуществляющих аудиторскую деятельность, к степеням риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект (объект) контроля – аккредитованные профессиональные аудиторские организации и (или) аудиторские организации;
2) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области аудиторской деятельности, не влекущие административную ответственность, но затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц, государства, а также наличие одной подтвержденной жалобы и обращения относительно деятельности объектов контроля;
3) незначительные нарушения – не устранение аудиторской организацией выявленных недостатков в срок, определяемый решением профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки "3" или "2";
4) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан, влекущие наложение административной ответственности согласно Кодексу Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", которые затрагивают интересы государства, а также наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности объектов контроля;

5) тәуекел – бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалау жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды белгілеу мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне бұзуға алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуге арналған тәсілдер
3. Нотариаттық қызмет саласында бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау субъективті және объективті өлшемшарттарды қолдану арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Объективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) тәуекелді айқындау;
2) бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) топтастыру және бөлу кезеңдері арқылы жүзеге асырылады.
5. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекелдің жоғары тобына жатқызу жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің неғұрлым жоғары ықтималдығы негізінде объективті өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне мыналар жатады:
1) міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдар;
2) міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдар мүшелері болып табылатын кәсіби ұйымдар.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне мыналар жатады:
1) міндетті аудит жүргізбейтін аудиторлық ұйымдар;
2) міндетті аудит жүргізбейтін аудиторлық ұйымдар мүшелері болып табылатын кәсіби ұйымдар.

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) система оценки степени рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
9) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой нарушения законных интересов физических и юридических лиц, государства.
Глава 2. Способы проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области аудиторской деятельности формируются посредством субъективных и объективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии оценки степени риска
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством последующих этапов:
1) определение риска;
2) группировка и распределение субъектов контроля по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Оценка степени риска субъектов (объектов) контроля и отнесение их к высокой группе риска осуществляется по объективным критериям на основании наибольшей вероятности причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, государства.
6. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся:
1) аудиторские организации, которые проводят обязательный аудит;
2) профессиональные организации, членами которых являются аудиторские организации, которые проводят обязательный аудит.
7. По объективным критериям к субъектам контроля, не отнесенным к высокой степени риска, относятся:
1) аудиторские организации, которые не проводят обязательный аудит;
2) профессиональные организации, членами которых являются аудиторские организации, которые не проводят обязательный аудит.

8. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
2-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
10. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
11. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттың қосымшасында жазылған.
12. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша субъекті (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесі 61-ден бастап 100-ді қоса алғанда дейінгі көрсеткіш кезінде және өзіне қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілгенде жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесі 0-ден 60-қа дейінгі қоса алғанда көрсеткіш кезінде және өзіне қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмегенде жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесіне жатады.
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау жылына бір реттен жиі емес мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады.

8. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Параграф 2. Субъективные критерии оценки степени риска
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка степени риска.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство об аудиторской деятельности Республики Казахстан.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
11. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов (объектов) контроля изложены в приложении к настоящим Критериям.
12. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с критериями оценки степени риска общий показатель степени риска по субъективным критериям рассчитывается по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
13. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям не чаще одного раза в год.

14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
15. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Аудиторлық қызмет
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Бақылау субъектіге (объектіге) қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттары (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі

14. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям оценки степени риска
15. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
Р2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – требуемое количество незначительных нарушений;
Р2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз – показатель значительных нарушений;
Рн – показатель незначительных нарушений.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере аудиторской
деятельности
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов (объектов) контроля
Критерии (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Степень нарушения

1. Аудиторлық ұйымдар бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Тек осы аудиторлық ұйымда аудитор ретінде өз қызметін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымның құрамында кемінде 2 (екі) аудитордың болуы
Елеулі
2
Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлесінің кемінде жүз пайыз болуы
Елеулі
3
Аудиторлық ұйымның басшысына қатысты бұрын ол жетекшілік еткен аудиторлық ұйымды лицензиясынан айыру туралы мәліметтердің болмауы
Елеулі
4
Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының резиденті-басқа аудиторлық ұйымның қатысушысы бола алмайды
Елеулі
5
Аудиторлық ұйым басшысының, сондай-ақ аудиторларда аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілік куәлігінің болуы
Елеулі
6
Кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалған мерзімде "3" немесе "2" деген баға алған жағдайда аудиторлық ұйымның анықталған кемшіліктерді жоюы
Елеусіз
7
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшелері бола алады
Елеулі
8
Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес есептілікті уәкiлеттi органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (жыл сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін)
Өрескел
9
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (тоқсан сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін)
Елеулі
10
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша ақпаратты уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде)
Өрескел
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
Тек осы аудиторлық ұйымда аудитор ретінде өз қызметін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымның құрамында кемінде 2 (екі) аудитордың болуы
Елеулі
2
Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлесінің кемінде жүз пайыз болуы
Елеулі
3
Аудиторлық ұйымның басшысына қатысты бұрын ол жетекшілік еткен аудиторлық ұйымды лицензиясынан айыру туралы мәліметтердің болмауы
Елеулі
4
Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының резиденті-басқа аудиторлық ұйымның қатысушысы бола алмайды
Елеулі
5
Аудиторлық ұйым басшысының, сондай-ақ аудиторларда аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілік куәлігінің болуы
Елеулі
6
Кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалған мерзімде "3" немесе "2" деген баға алған жағдайда аудиторлық ұйымның анықталған кемшіліктерді жоюы
Елеусіз
7
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшелері бола алады
Елеулі
8
Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес есептілікті уәкiлеттi органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (жыл сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін)
Өрескел
9
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (тоқсан сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін)
Елеулі
10
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша ақпаратты уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде)
Өрескел
11
Аудиторлық ұйымның қызмет түрлерін жүзеге асыруы:
аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер;
бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау;
ішкі аудит;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi заңнаманы қолдану және салық есебiн жүргiзу мәселелерi бойынша консультация беру;
салықтар бойынша аудит жүргізу және салықтар бойынша аудиторлық қорытынды жасау; квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу;
алғашқы статистикалық деректерді қалыптастыру;
қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, экономикалық, қаржылық және басқарушылық консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау мәселелерi бойынша консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, салық салу, аудит және қаржы-шаруашылық қызметтi талдау мен қаржылық жоспарлау бойынша оқыту;
бухгалтерлiк есептi жүргiзудi және қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыру жөнiнде ұсынымдар беру, бухгалтерлiк есептi жүргiзу мен қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыруға үйрету;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, аудит, қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, аудит стандарттары бойынша ілеспе қызметтер көрсету жөнінде әдістемелік құралдар мен ұсынымдар әзірлеу, сондай-ақ оларды тарату;
аудиторлық қызметке байланысты заң қызметтерiн көрсету
Өрескел
12
Өздері үшін аудит жүргізу міндетті болып табылатын қаржы ұйымдарына, банктік конгломерат құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру тобына кіретін ұйымдарға аудит жүргізу нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы аудиттелетін субъектілерді хабардар ете отырып, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға хабардар ету
Елеулі
13
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алған немесе ерікті түрде шыққан немесе шығарылған күннен бастап, сондай-ақ кәсіби ұйым аккредиттеуден айырылған кезде аудиторлық ұйымның кәсіби аудиторлық ұйымға уақтылы кіргенін растайтын құжаттардың болуы
Өрескел
14
Аудитті жүзеге асыру кезінде мүліктік зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы
Елеулі
15
Аудит жүргізуге арналған шарттың болуы
Елеулі
16
Аудит жүргiзу және (немесе) аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы: шарттың нысанасы, мерзiмi, ақы төлеу мөлшерi мен талаптары, тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi, алынған ақпараттың құпиялылығы, сондай-ақ кәсіби ұйымға мүшелігі
Елеулі
17
Аудиттелетін субъектіге бухгалтерлік есеп жүргізуде, қаржылық есептілікте және қаржылық есептілікке байланысты басқа да ақпаратта анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты беру (оның ішінде мемлекеттік мекемелерде)
Елеулі
18
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты жасалған ұйымдарға аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу құқығына шектеулерді сақтауы
Елеулі
19
Осы аудиторлық ұйым немесе осы аудитті, салықтар бойынша аудитті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитін, өзге де ақпарат аудитін жүзеге асыратын оның қызметкерлері қатысушысы, кредиторы болып табылатын тапсырыс берушілердің аудиторлық ұйымының аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитін, өзге де ақпарат аудитін жүргізу құқығына шектеулерді сақтауы
Өрескел
20
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау және (немесе) ішкі аудит бойынша (бухгалтерлік есеп және (немесе) қаржылық есептілік бөлігінде) көрсетілген қызметтер ұсынылған ұйымдардың квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аудит, салықтар бойынша аудит, арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізуге тыйым салуды сақтауы
Өрескел
21
Аудиторлық ұйымның орындаушылары аудиттелетiн субъектiмен еңбек қатынастарында тұрған немесе оның лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ аудиттелетiн субъектi акцияларының он және одан да астам процентiн (немесе жарғылық капиталға қатысу үлесiн) иеленген акционердiң (қатысушының) жақын туыстары немесе жекжаттары болып табылатын аудиторлық ұйымдардың аудитін, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитін, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
22
Аудиторлық ұйымдардың аудиттелетiн субъектiде жеке мүлiктiк мүдделерi бар орындаушылардың аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
23
Аудиторлық ұйымдардың аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, егер оның аудиттелетін субъектінің алдында немесе аудиттелетін субъектінің оның алдында ақшалай міндеттемелері бар болса аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
24
Аудиторлық ұйымдардың жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының пайда болуына әкелетін немесе осындай қақтығыстың пайда болу қатерін туғызатын жағдайларда, аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізуі бойынша шектеулерді сақтауы
Өрескел
25
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шараларды сақтау;
қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну немесе ұсынбау;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уақтылы ұсыну, ұсынбау;
клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қолданбауы;
ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралар қолдану;
клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауы;
ішкі бақылау қағидаларымен бекітілген, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасын орындау;
уәкілетті органның шешімі бойынша клиенттердің операцияларын тоқтата тұру;
бекітілген талаптар бойынша ішкі бақылау қағидаларын және оны жүзеге асыру бағдарламаларын қабылдау;
өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарламау жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
26
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудиторлық есептің дұрыстығын қамтамасыз етуі
Өрескел
27
Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын, аудит стандарттарын, Әдеп кодексін сақтау
Елеулі
28
Ең төменгі талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымның міндетті аудит жүргізуі:

1. По аудиторским организациям
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
Наличие в составе аудиторской организации не менее 2 (двух) аудиторов, осуществляющих свою деятельность в качестве аудитора, только в данной аудиторской организации
Значительное
2
Наличие в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным) аудиторским организациям
Значительное
3
Отсутствие сведений в отношении руководителя аудиторской организации о лишении лицензии ранее возглавляемой им аудиторской организации
Значительное
4
Аудиторская организация, осуществляющая аудиторскую деятельность на территории Республики Казахстан, не может быть участником другой аудиторской организации - резидента Республики Казахстан
Значительное
5
Наличие у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы
Значительное
6
Устранение аудиторской организацией выявленных недостатков в срок, определяемый решением профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки "3" или "2"
Незначительное
7
Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации
Значительное
8
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности (ежегодный отчет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
9
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций (ежеквартальный отчет до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Значительное
10
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган информации по страхованию гражданско-правовой ответственности (в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности)
Грубое
Результаты предыдущего внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Наличие в составе аудиторской организации не менее 2 (двух) аудиторов, осуществляющих свою деятельность в качестве аудитора, только в данной аудиторской организации
Значительное
2
Наличие в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным) аудиторским организациям
Значительное
3
Отсутствие сведений в отношении руководителя аудиторской организации о лишении лицензии ранее возглавляемой им аудиторской организации
Значительное
4
Аудиторская организация, осуществляющая аудиторскую деятельность на территории Республики Казахстан, не может быть участником другой аудиторской организации - резидента Республики Казахстан
Значительное
5
Наличие у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы
Значительное
6
Устранение аудиторской организацией выявленных недостатков в срок, определяемый решением профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки "3" или "2"
Незначительное
7
Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации
Значительное
8
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности (ежегодный отчет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
9
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций (ежеквартальный отчет до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Значительное
10
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган информации по страхованию гражданско-правовой ответственности (в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности)
Грубое
11
Оказание услуг по профилю своей деятельности:
сопутствующие и другие услуги по стандартам аудита;
восстановление и ведение бухгалтерского учета, составление финансовой отчетности;
внутренний аудит;
консультирование по вопросам применения законодательства по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и ведения налогового учета;
проведение аудита по налогам и составление аудиторского заключения по налогам;
проведение аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора;
проведение аудита сведений о расходах недропользователя; проведение аудита иной информации и составление аудиторского заключения по аудиту иной информации;
формирование первичных статистических данных;
анализ финансово-хозяйственной деятельности и финансовое планирование, экономическое, финансовое и управленческое консультирование;
консультирование по вопросам ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
обучение по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, налогообложению, аудиту и анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования;
рекомендации по автоматизации ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, обучение автоматизированному ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
разработку методических пособий и рекомендаций по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, аудиту, анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования, оказанию сопутствующих услуг по стандартам аудита, а также их распространение;
юридические услуги, связанные с аудиторской деятельностью
Грубое
12
Сообщение уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с уведомлением аудируемых субъектов о выявленных в результате аудита финансовых организаций, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, организаций, входящих в страховую группу, для которых проведение аудита является обязательным, нарушениях законодательства Республики Казахстан
Значительное
13
Наличие документов, подтверждающих своевременное вступление аудиторской организации в профессиональную аудиторскую организацию со дня получения лицензии на осуществление аудиторской деятельности, или добровольного выхода или исключения, а также при лишении аккредитации профессиональной организации
Грубое
14
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения имущественного вреда при осуществлении аудита
Значительное
15
Наличие договора на проведение аудита
Значительное
16
В договоре на проведение аудита и (или) предоставление сопутствующих и других услуг по стандартам аудита предусматриваются: предмет договора, сроки, размер и условия оплаты, права, обязанности и ответственность сторон, конфиденциальность полученной информации, а также членство в профессиональной организации
Значительное
17
Предоставление аудируемому субъекту информацию о выявленных нарушениях в ведении бухгалтерского учета, финансовой отчетности и прочей информации, связанной с финансовой отчетностью (в том числе в государственных учреждениях)
Значительное
18
Соблюдение аудиторской организацией ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организациям, с которыми за последние три года был заключен договор страхования гражданско-правовой ответственности
Значительное
19
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией заказчиков, чьим участником, кредитором являются данная аудиторская организация или ее работники, осуществляющие данный аудит, аудит по налогам, аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации
Грубое
20
Соблюдение аудиторской организацией запрета на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организаций, которым за последние три года были предоставлены услуги по восстановлению и ведению бухгалтерского учета, составлению финансовой отчетности и (или) по внутреннему аудиту (в части бухгалтерского учета и (или) финансовой отчетности)
Грубое
21
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией, исполнители которой состоят в трудовых отношениях или являются близкими родственниками или свойственниками должностных лиц аудируемого субъекта, а также акционера (участника), владеющего десятью и более процентами акций (или долями участия в уставном капитале) аудируемого субъекта
Грубое
22
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией, исполнители которой имеют личные имущественные интересы в аудируемом субъекте
Грубое
23
Соблюдение аудиторской организацией ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации, если у нее имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед нею, за исключением обязательств по проведению аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации
Грубое
24
Соблюдение аудиторской организацией запрета на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации в случаях, влекущих возникновение конфликта интересов или создающих угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров
Грубое
25
Соблюдение мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов;
своевременное предоставление или непредоставление информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу;
своевременное предоставление, непредоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
непринятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников;
принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом;
исполнение обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом;
исполнение программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, утвержденной правилами внутреннего контроля;
приостановление операций клиентов по решению уполномоченного органа;
принятие правил внутреннего контроля и программ его осуществления по утвержденным требованиям;
соблюдение требований по не извещению своих клиентов и иных лиц о предоставлении в уполномоченный орган информации
Грубое
26
Обеспечение достоверности аудиторского отчета аудиторами и аудиторскими организациями
Грубое
27
Соблюдение законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандартов аудита, Кодекса этики
Значительное
28
Проведение обязательного аудита аудиторской организацией, соответствующей минимальным требованиям:

1) ұйымдардың міндетті аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым мүшесі болып табылатын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның өткізілген сыртқы сапа бақылауы нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарының және Әдеп кодексінің талаптарын сақтауын растайтын қорытындысының болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шарт жасасқан күнге дейін соңғы бір жыл ішінде әкімшілік жазаның болмауы;
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің міндетті аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) қаржы ұйымдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамның міндетті аудит бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде қаржы ұйымдарының аудиті саласында жұмыс тәжірибесі бар "аудитор" біліктілік куәлігі бар топтың басшысы тағайындайтын маман;

1) по обязательному аудиту организаций:
наличие заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие в течение последнего одного года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
2) по обязательному аудиту национальных компаний, национальных холдингов и национальных управляющих холдингов:
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам по международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера;
3) по обязательному аудиту финансовых организаций и Акционерное общество "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который назначается руководителем группы, имеющего квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;

Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) бухгалтерлік есеп және аудит саласында толық біліктілігінің бірі не қаржы ұйымдарының аудиті саласында соңғы бес жылдың ішінде 2 (екі) жыл жұмыс тәжірибесі бар, "аудитор" біліктілігі бар кемінде 2 (екі) маман
Өрескел
29
Аудиторлық ұйымдарың аудиттелген субъектінің мекенжайы бойынша салықтар бойынша аудит қорытындысын ұсынбауы туралы мемлекеттік кірістер органдарының хабарлауы
Елеулі
30
Аудиторлық ұйымдарың Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит қорытындыларын уақытылы бермеуі туралы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі Есеп комитетінің хабарлауы
Елеулі
31
Аудиторлық ұйымдардың қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстату және терроризмді қаржыландыру жөніндегі мәліметтерді аудиторлық ұйымдардың ұсынбауы туралы қаржы мониторингі органдарының хабарлауы
Елеулі
Қанағаттандырылған шағымдардың, өтініштердің және мәліметтердің болуы
32
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Өрескел
33
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы
Елеулі
2. Кәсіби аудиторлық ұйымдар бойынша
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну
Өрескел
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп; Кәсіби аудиторлық ұйым жүргізген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
4
Аудиторлық ұйымдардың өз мүшелерiне қатысты сапасына сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу
Елеулі
5
Кәсіптік ұйымда жұмыс органдарының болуы:
сапаны бақылау бойынша;
аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
әдеп мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша
Елеулі
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы
Елеулі
Алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну
Өрескел
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп; Кәсіби аудиторлық ұйым жүргізген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
Өрескел
4
Аудиторлық ұйымдардың өз мүшелерiне қатысты сапасына сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу
Елеулі
5
Кәсіптік ұйымда жұмыс органдарының болуы:
сапаны бақылау бойынша;
аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
әдеп мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша
Елеулі
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы
Елеулі
7
Уәкілетті органның ескерту хаты шығарылған себептерді 3 (үш) ай ішінде жою
Өрескел
8
Біліктілік комиссияның қызметін қалыптастыруға және жүзеге асыруға талпатарды сақтау, атап айтқанда құрамы кем дегенде он аудиторлық ұйымнан тұратын саны бар оның құрылтайшысы болып табылатын және аккредитацияны алған сәттен бастап алты ай ішінде кәсіби аудиторлық ұйымның комиссиясын құру
Өрескел
9

не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти
Грубое
29
Предоставление сообщения органами государственных доходов о непредставлении аудиторскими организациями по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
Значительное
30
Предоставление сообщения Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета о непредставлении аудиторскими организациями аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора
Значительное
31
Сообщение органами финансового мониторинга о непредставлении аудиторскими организациями сведений по отмыванию доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Значительное
Наличие удовлетворенных жалоб, обращений и сведений
32
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аудиторской организации
Грубое
33
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения относительно деятельности аудиторской организации
Значительное
2. По профессиональным аудиторским организациям
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
1
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
4
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении своих членов один раз в 3 (три) года
Значительное
5
Наличие в профессиональной организации рабочих органов:
по контролю качества;
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
по повышению квалификации аудиторов;
по вопросам этики;
по рассмотрению споров
Значительное
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организации, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
Значительное
Результаты предыдущего внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
4
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении своих членов один раз в 3 (три) года
Значительное
5
Наличие в профессиональной организации рабочих органов:
по контролю качества;
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
по повышению квалификации аудиторов;
по вопросам этики;
по рассмотрению споров
Значительное
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организации, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
Значительное
7
Устранение в течение 3 (трех) месяцев причин, по которым вынесено предупредительное письмо уполномоченного органа
Грубое
8
Соблюдение требований к формированию и осуществлению деятельности квалификационной комиссии, а именно создание комиссии профессиональной аудиторской организацией, являющейся ее учредителем, с численностью не менее десяти аудиторских организаций в составе и в течение шести месяцев с момента получения аккредитации
Грубое
9

1) ұйымдардың міндетті аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым мүшесі болып табылатын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның өткізілген сыртқы сапа бақылауы нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарының және Әдеп кодексінің талаптарын сақтауын растайтын қорытындысының болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шарт жасасқан күнге дейін соңғы бір жыл ішінде әкімшілік жазаның болмауы;
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің міндетті аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) қаржы ұйымдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамның міндетті аудит бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде қаржы ұйымдарының аудиті саласында жұмыс тәжірибесі бар "аудитор" біліктілік куәлігі бар топтың басшысы тағайындайтын маман;
Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) бухгалтерлік есеп және аудит саласында толық біліктілігінің бірі не қаржы ұйымдарының аудиті саласында соңғы бес жылдың ішінде 2 (екі) жыл жұмыс тәжірибесі бар, "аудитор" біліктілігі бар кемінде 2 (екі) маман
29
Аудиторлық ұйымдарың аудиттелген субъектінің мекенжайы бойынша салықтар бойынша аудит қорытындысын ұсынбауы туралы мемлекеттік кірістер органдарының хабарлауы
30
Аудиторлық ұйымдарың Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит қорытындыларын уақытылы бермеуі туралы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі Есеп комитетінің хабарлауы
31
Аудиторлық ұйымдардың қылмыстық жолмен алынған кірістерді жылыстату және терроризмді қаржыландыру жөніндегі мәліметтерді аудиторлық ұйымдардың ұсынбауы туралы қаржы мониторингі органдарының хабарлауы
32
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
33
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы
Лауазымды адам (адамдар)___________________________________________________
____________________________________________________________________________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
____________________________________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 14 маусымдағы
№ 60
мен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 14 маусымдағы
№ 568
Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парағы
____________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
______________________________________________________________________________
саласында/аясында
138-бабына сәйкес
________________________________________________________________________қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
Тексеруді немесе профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке
сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп; Кәсіби аудиторлық ұйым жүргізген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
4
Аудиторлық ұйымдардың өз мүшелерiне қатысты сапасына сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу
5
Кәсіптік ұйымда жұмыс органдарының болуы:
сапаны бақылау бойынша;
аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
әдеп мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы
7
Уәкілетті органның ескерту хаты шығарылған себептерді 3 (үш) ай ішінде жою
8
Біліктілік комиссияның қызметін қалыптастыруға және жүзеге асыруға талпатарды сақтау, атап айтқанда құрамы кем дегенде он аудиторлық ұйымнан тұратын саны бар оның құрылтайшысы болып табылатын және аккредитацияны алған сәттен бастап алты ай ішінде кәсіби аудиторлық ұйымның комиссиясын құру
9

1) по обязательному аудиту организаций:
наличие заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие в течение последнего одного года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
2) по обязательному аудиту национальных компаний, национальных холдингов и национальных управляющих холдингов:
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам по международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера;
3) по обязательному аудиту финансовых организаций и Акционерное общество "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который назначается руководителем группы, имеющего квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;
не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти
29
Предоставление сообщения органами государственных доходов о непредставлении аудиторскими организациями по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
30
Предоставление сообщения Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета о непредставлении аудиторскими организациями аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора
31
Сообщение органами финансового мониторинга о непредставлении аудиторскими организациями сведений по отмыванию доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
32
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аудиторской организации
33
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения относительно деятельности аудиторской организации
Должностное (ые) лицо (а)_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
должность подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководитель субъекта контроля
________________________________________________________________________________
должность подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 июня 2021 года № 60 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 июня 2021 года № 568
Приложение 3
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении
профессиональных аудиторских организаций
в сфере/в области/за_________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
________________________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
________________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
________________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку_______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки или профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
дата №
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения__________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
4
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении своих членов один раз в 3 (три) года
5
Наличие в профессиональной организации рабочих органов: - по контролю качества; - по международным стандартам аудита и финансовой отчетности; - по повышению квалификации аудиторов; - по вопросам этики; - по рассмотрению споров
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организации, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
7
Устранение в течение 3 (трех) месяцев причин, по которым вынесено предупредительное письмо уполномоченного органа
8
Соблюдение требований к формированию и осуществлению деятельности квалификационной комиссии, а именно создание комиссии профессиональной аудиторской организацией, являющейся ее учредителем, с численностью не менее десяти аудиторских организаций в составе и в течение шести месяцев с момента получения аккредитации
9

Соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде аудит саласында жұмыс тәжірибесі бар кемінде 3 (үш) аудитор – кәсіби ұйымның мүшелері қатарынан кәсіби ұйымдардың басқару органын қалыптастыру
10
Мүшелер қабылдаған (шығып кеткен, шығарылған), сондай-ақ басқару жұмыс органының дербес құрамы өзгерген жағдайда, осы өзгерiстер туралы уәкiлеттi органға хабарлау
11
Өз қызметін аудитор ретінде жүзеге асыратын аудиторлардың ғана сапаға сыртқы бақылау жүргізуі
12
Сапаны жоспардан тыс сыртқы бақылау негіздерін сақтау:
аудиторлық ұйымның өтінішіне байланысты қайта тексеру;
аудиторлық қызмет саласындағы реттеуді және аудиторлық және кәсіби ұйымдардың қызметін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның алынған ақпарат және келіп түскен шағымдар бойынша үндеуі;
кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен белгіленген мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюды растау мақсатында аудиторлық ұйымның "3", "2" деген баға алуы
13

Формирование органа управления профессиональных организаций из числа аудиторов – членов профессиональной организации в количестве не менее 3 (трех) аудиторов с опытом работы в области аудита в течение 3 (трех) лет из последних пяти
10
Сообщение об изменениях уполномоченному органу в случае принятия (выбытия, исключения) членов, а также изменения персонального состава рабочего органа управления
11
Проведение внешнего контроля качества только аудиторами, осуществляющими свою деятельность в качестве аудитора
12
Соблюдение оснований внепланового внешнего контроля качества: - повторная проверка, связанная с заявлением аудиторской организации; обращение уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных организаций, по полученной информации и поступившим жалобам; - получение аудиторской организацией оценки "3", "2" с целью подтвердить устранение выявленных недостатков в срок, определяемый решением профессиональной аудиторской организации
13

Аудиторлық ұйымдар - кәсіби ұйым мүшелерінің орташа санының 10 (он) пайызында, бірақ кемінде 5 (бесеуінде) күнтізбелік 12 (он екі) ай ішінде аудиторлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылу фактілерінің болмауы
14
Бекітілген ішкі жоспар бойынша әрбір аудиторлық ұйым бойынша сапаға жоспарлы сыртқы бақылау жүргізу мерзімдерінің сақталуы
15
Аудиторлармен сыртқы сапаны бақылау жүргізу мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды
16
Сыртқы сапаны бақылау қорытындылары бойынша бағаны айқындау мерзімі 2 (екі) айдан аспайды
17
Сапаға сыртқы бақылау жүргізу тәртібін сақтау:
сапаны сыртқы бақылау рәсімін ұйымдастыру жөніндегі мәселелер;
бақылаушыға не сапаны сыртқы бақылау рәсіміне қатысатын басқа да адамдарға қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) негіздері;
сапаға сыртқы бақылау жүргізудің бағдарламасы мен кезеңдері;
құрылтай және құқық белгілейтін құжаттарды, лицензияларды, аудиторлардың біліктілік куәліктерін, аудиторлардың біліктілігін арттыру жөніндегі құжаттарды, кадр құрамы жөніндегі құжаттарды, аудит сапасын бақылау жөніндегі фирмаішілік құжаттарды, орындалған аудиторлық тапсырмалар жөніндегі жұмыс құжаттамасын қамтитын сапаны сыртқы бақылау барысында тексеруге жататын аудиторлық ұйым құжаттарының тізбесі;
сапаны сыртқы бақылауға ұшырайтын аудит бойынша жобаларды іріктеу өлшемшарттары;
аудиторлық ұйымның сапасына ішкі бақылау жүйесін, тексеру мәселелерін;
ішкі бақылау қағидаларның және оларды жүзеге асырудың мынадай бағдарламаларның болуы; қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасын;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдерін және көрсетілетін қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелін басқару бағдарламасын;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасын;
клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларына мониторинг жүргізу және оларды зерделеу бағдарламасын;
қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасын;
жекелеген аудиторлық тапсырмалардың сапасын тексеру мәселелері;
сапаға сыртқы бақылау жүргізу барысында кәсіптік ұйым қол жеткізген ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
бақылаушылардың есептілігі және аудиторлық ұйымның сыртқы сапа бақылауынан өту нәтижелерін ресімдеу
18
Біліктілік куәлігінің нөмірін және біліктілік комиссиясына "аудитор" біліктілігі берілген тұлғалар ұсынған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін көрсете отырып, Біліктілік комиссиясы отырысының хаттамасын шешім қабылданған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсыну
19
Біліктілік комиссияның талаптарын сақтау, қалыптастыру және қызметін жүзеге асыру, атап айтқанда біліктілік комиссиясының төрағасы аудиторлық қызметпен айналысатын аудитор болып табылады
20

Отсутствие у 10 (десяти) процентов от средней численности, но не менее 5 (пяти) аудиторских организаций – членов профессиональной организации за 12 (двенадцать) календарных месяцев фактов лишения лицензии на осуществление аудиторской деятельности
14
Соблюдение сроков проведения планового внешнего контроля качества каждой аудиторской организацией по утвержденному внутреннему плану
15
Сроки проведения проверки внешнего контроля качества аудиторами не превышают 10 (десять) рабочих дней
16
Сроки определения оценки по результатам внешнего контроля качества не превышают более 2 (двух) месяцев
17
Соблюдение порядка проведения внешнего контроля качества: - вопросы по организации процедуры внешнего контроля качества; - основания отвода (самоотвода) контролера либо других лиц, участвующих в процедуре внешнего контроля качества; - программа и этапы проведения внешнего контроля качества; - перечень документов аудиторской организации, подлежащих проверке в ходе внешнего контроля качества, который включает учредительные и правоустанавливающие документы, лицензии, квалификационные свидетельства аудиторов, документы по повышению квалификации аудиторов, документы по кадровому составу, внутрифирменные документы по контролю качества аудита, рабочую документацию по выполненным аудиторским заданиям; - критерии отбора проектов по аудиту, подвергающихся внешнему контролю качества; вопросы проверки системы внутреннего контроля качества аудиторской организации;
наличие правил внутреннего контроля и следующих программ их осуществления: программы организации внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма; программы управления риском легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма, учитывающую риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений; программы идентификации клиентов; программы мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов; программы подготовки и обучения сотрудников субъектов финансового мониторинга по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма; - вопросы проверки качества отдельных аудиторских заданий; - меры по обеспечению защиты информации, доступ к которой получен профессиональной организацией в ходе проведения внешнего контроля качества; - отчетность контролеров и оформление результатов прохождения аудиторской организацией внешнего контроля качества
18
Соблюдение требований формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии, а именно – представление в уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня принятия решения протокол заседания с указанием номера квалификационного свидетельства и нотариально удостоверенные копии документов, представленных в Квалификационную комиссию лицами, которым была присвоена квалификация "аудитор"
19
Соблюдение требований формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии, а именно - председатель квалификационной комиссии является аудитором, занимающимся аудиторской деятельностью
20

Біліктілік комиссиясының талаптарын сақтау, қалыптастыру және қызметін жүзеге асыру, атап айтқанда біліктілік комиссиясының төрағасы 3 (үш) жыл мерзімге сайланады және бір адам қатарынан 2 (екі) мерзімге сайлана алмайды
21
"Аудитор" біліктілік куәлігінен айырылған адамдарды кемінде 3 (үш) жылдан кейін қайта аттестаттауға жіберу
22
Аттестаттаудан өтпеген адамдарды Біліктілік комиссиясы шешім қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) ай өткеннен кейін қайта аттестаттаудан өтуге жіберу
23
Филиалдар мен өкілдіктердің болмауы
24
Экономика, қаржы, бақылау-тексеру немесе құқықтық салаларда немесе жоғары оқу орындарында бухгалтерлік есеп және аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында кемінде үш жыл еңбек өтілі бар тұлғаларды "аудитор" біліктілігін беруге аттестаттауға жіберу
25
Мемлекеттік және орыс тілдерінде модульдік тапсырмаларды қалыптастыру
26
Әрбір емтихан жұмысын Біліктілік комиссиясының кемінде екі мүшесімен жеке тексеру
27
Біліктілік комиссиясының талаптарын сақтау, қалыптастыру және қызметін жүзеге асыру; кәсіби ұйымды актредиттеу туралы куәліктен айырылған жағдайда ол құрған Комиссия кәсіби ұйымды аккредиттеу туралы куәліктен айыру туралы бұйрық шыққан сәттен бастап өз қызметін жүзеге асыра алмайды
28
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
29
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағым мен өтініштердің болуы
Лауазымды адам (адамдар)________________________________________________________
________________________________________________________________________________
лауазымы қолы
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
________________________________________________________________________________
лауазымы қолы
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда

Соблюдение требований формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии, а именно - председатель квалификационной комиссии избирается сроком на 3 (три) года и не может быть избран 2 (два) срока подряд
21
Допущение к повторной аттестации лиц, лишенных квалификационного свидетельства "аудитор", не ранее чем через 3 (три) года
22
Допущение к повторной аттестации лиц, не прошедших аттестацию, по истечению 3 (трех) месяцев с момента принятия решения Квалификационной комиссией
23
Отсутствие филиалов и представительств
24
Допуск к аттестации на присвоение квалификации "аудитор" лиц, имеющих высшее образование и трудовой стаж не менее трех лет в экономической, финансовой, контрольно-ревизионной или в правовой сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших учебных заведениях
25
Формирование модульных заданий на государственном и русском языках
26
Проверка каждой экзаменационной работы не менее чем двумя членами Квалификационной комиссии по отдельности
27
Соблюдение требований формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии, а именно в случае лишения свидетельства об аккредитации профессиональной организации, созданная ею Комиссия не может осуществлять свою деятельность с момента вынесения приказа о лишении свидетельства об аккредитации профессиональной организации
28
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
29
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
Должностное (ые) лицо (а)_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
должность подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_______________________________________________________________________________
должность подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)