Ұлттық жобалардың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 11 тамыздағы № 79 және Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2021 жылғы 12 тамыздағы № 1 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 тамызда № 23968 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 81-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ұлттық жобаларды әзірлеу жөніндегі әдістеме;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ұлттық жобаны ұсыну форматы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ұлттық жобаны іске асыру жоспар-кестесінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ұлттық жобалар бойынша есептілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Стратегиялық талдау және даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агентігінің
Төрағасы __________К. Келимбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2021 жылғы 12 тамыздағы
№ 1 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 79 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық жобаларды әзірлеу жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық жобаларды әзірлеу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне (бұдан әрі – МЖЖ) сәйкес әзірленген және ұлттық жобаларды әзірлеу, іске асыру және мониторинг жасау бойынша негізгі тәсілдерді ашады.

О некоторых вопросах национальных проектов
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 79 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 12 августа 2021 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2021 года № 23968.
В соответствии с пунктом 81 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) методику по разработке национальных проектов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формат представления национального проекта согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму плана–графика реализации национального проекта согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму отчетности по национальным проектам согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту стратегического анализа и развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
__________
К. Келимбетов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Администрация Президента
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
от 12 августа 2021 года № 1 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 79
Методика по разработке национальных проектов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по разработке национальных проектов (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 81 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 (далее – СГП), и раскрывает основные подходы по разработке, реализации и проведению мониторинга национальных проектов.

2. Осы Әдістемеде келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) декомпозиция – МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттары, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін бөлу немесе дәйекті түрде көшіру арқылы МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарының тиісті мақсаттарында, нысаналы индикаторларында және нәтижелер көрсеткіштерінде көрсетілетін процесс;
2) жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган – жобалық басқару саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
3) жоспарлы кезең – ұлттық жоба әзірленетін, бірақ 5 жылдан аспайтын кезең;
4) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шешімімен құрылған жобалық офис (бұдан әрі – Офис) – Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруды қамтамасыз ететін, жобалық басқаруды мемлекеттік секторға енгізетін және дамытатын Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы алқалы жұмыс органы;
5) ұлттық жобаны әзірлеушінің жобалық офисі – ұлттық жобаны әзірлеуші мүдделі тараптардың қатысуымен матрицалық басқару құрылымы қағидаттарының негізінде қалыптастыратын, жобалық қызметке барлық қатысушылардың өзара іс-қимылын және жобалық қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
6) мүдделі тараптар – қызметі ұлттық жобаны іске асыруға ықпал ететін немесе қызметіне ұлттық жоба ықпал ететін заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар;
7) міндет – МЖЖ-нің жоғары тұратын құжаттарының мақсаттары мен міндеттерін орындау және оған қол жеткізу, сондай-ақ жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет саласы мен аясындағы түйінді өзгерістерді қамтамасыз ету үшін қажетті негізгі шарт;
8) нәтиже көрсеткіші – міндетті шешу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін көрсеткіш;
9) ұлттық жоба – Жалпыұлттық басымдықтарға, Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарында, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясында, Елдің аумақтық даму жоспарында белгіленген мақсаттарға, міндеттерге, стратегиялық көрсеткіштер мен индикаторларға қол жеткізу үшін аса маңызды немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған жекелеген міндеттерді (жобаларды) белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды жан-жақты ведомствоаралық өзара іс-қимылды және басым бюджеттік қаржыландыруды қамтамасыз ететін құжат;
10) ұлттық жобаны әзірлеуші – ұлттық жобаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
11) ұлттық жобаның басшысы – ұлттық жобаның іске асырылуына жауапты әзірлеуші органның бірінші басшысы;

2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) декомпозиция – процесс, при котором цели, целевые индикаторы и показатели результатов вышестоящих документов СГП путем разделения или последовательного перехода отражаются в соответствующих целях, целевых индикаторах и показателях результатов нижестоящих документов СГП;
2) уполномоченный орган по проектному управлению – центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере проектного управления;
3) плановый период – период, на который разрабатывается национальный проект, но не более 5 лет;
4) проектный офис, создаваемый по решению Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Офис) – коллегиальный рабочий орган при Правительстве Республики Казахстан, обеспечивающий реализацию Общенациональных приоритетов, внедрение и развитие проектного управления в государственном секторе;
5) проектный офис разработчика национального проекта – организационная структура, формируемая разработчиком национального проекта с участием заинтересованных сторон или их представителей, на основе принципов матричной структуры управления, обеспечивающая взаимодействие и координацию проектной деятельности всех участников проектной деятельности;
6) заинтересованные стороны – юридические лица, в том числе государственные органы, деятельность которых оказывает влияние на реализацию национального проекта или на деятельность которых оказывает влияние национальный проект;
7) задача – основное условие, необходимое для выполнения и достижения целей и задач вышестоящих документов СГП, а также обеспечения ключевых изменений в сфере деятельности и в отрасли к концу планового периода;
8) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
9) национальный проект – документ, обеспечивающий всестороннее межведомственное взаимодействие и приоритетное бюджетное финансирование реализации комплекса мероприятий, направленных на решение в установленные сроки задач (проектов), отдельных критически важных для достижения Общенациональных приоритетов, целей, задач и стратегических показателей и индикаторов Национального плана развития Республики Казахстан, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, Плана территориального развития страны или определенных Президентом Республики Казахстан;
10) разработчик национального проекта – государственный орган, ответственный за разработку национального проекта;
11) руководитель национального проекта – первый руководитель разработчика национального проекта, ответственный за его реализацию;

12) ұлттық жобаның кураторы – Жалпыұлттық басымдықтарды, шеңберінде тиісті ұлттық жоба әзірленген және іске асырылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын іске асыруға жетекшілік ететін, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары деңгейінен төмен емес лауазымды адам.
2-тарау. Ұлттық жобаны әзірлеуге бастамашылық ету
3. Қазақстан Республикасының Президентінен әзірлеуге тікелей тапсырмалар алу жағдайларын қоспағанда, ұлттық жобаны әзірлеуге бастамашылық жасауды тиісті аяның/саланың уәкілетті органы жылына бір рет жүзеге асырады.
4. Ұлттық жобаны әзірлеуге бастамашылық ететін мемлекеттік орган жыл сайын 1 ақпанға дейін оған түсіндірме жазбамен бірге стратегиялық, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға тиісті ұсыныс енгізеді.
5. Мемлекеттік органның бастамашылық ететін ұсынысы, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында қойылған міндеттерді және/немесе аяны/саланы дамыту тұжырымдамаларын шешу қажеттілігін, аяны/саланы дамытудың нақты маңызды мәселесін шектеулі мерзімде түпкілікті шешімді қамтамсыз етуді ескере отырып қалыптастырылады.
Ұлттық жобаның табысты іске асырылуы ұлттық жобаның негізгі мақсатына жоғары ықтималдықпен қол жеткізуге мүмкіндік беретін іс-шаралар жиынтығынан тұрады.
Әлеуетті ұлттық жобаның өзіне тән ерекшелігі нәтиженің ұлттық жобаның тиісті іс-шараларын іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар тікелей қадағаламайтын факторларға төмен тәуелділігі болып табылады.
6. Ұлттық жобаның жобасына бастамашылық жасау үшін мемлекеттік органның түсіндірме жазбасы мыналарды:
1) ұлттық жобаны, оның ішінде проблеманың мәнін көрсете отырып, ұлттық жобаның тиісті стратегиялық көрсеткіштерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының міндеттеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясына, тиісті аяны/саланы дамыту тұжырымдамасына қол жеткізуге бағытталғанын (үлесін) көрсете отырып, әзірлеу қажеттігінің негіздемесін;
2) ұлттық жобаны іске асыру кезеңі, күтілетін әлеуметтік және/немесе экономикалық соңғы нәтиже, оған қол жеткізуді сипаттайтын стратегиялық көрсеткіштер, қаржыландырудың жоспарланған көлемін;
3) әлеуметтік және/немесе экономикалық соңғы нәтижеге қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұлттық жобаны іске асыруға бағытталған, олардың әрқайсысы бойынша жауапты орындаушыны, іске асыру мерзімін, қажетті қаражат көлемін, бюджеттіктерді қоса алғанда, алынатын өлшенетін түпкілікті нәтиже көрсете отырып негізгі іс-шаралар тізбесін;

12) куратор национального проекта – должностное лицо, не ниже уровня заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующее реализацию Общенациональных приоритетов, Национального плана развития Республики Казахстан, в рамках которого разработан и реализуется соответствующий национальный проект.
Глава 2. Инициирование разработки национального проекта
3. Инициирование разработки национального проекта осуществляется уполномоченным органом соответствующей сферы/отрасли один раз в год, за исключением случаев получения прямых поручений на разработку от Президента Республики Казахстан.
4. Государственный орган, инициирующий разработку национального проекта, ежегодно, до 1 февраля вносит соответствующее предложение с пояснительной запиской к нему в уполномоченные органы по стратегическому, государственному и бюджетному планированию.
5. Инициируемое предложение государственного органа формируется с учетом необходимости решения задач, поставленных в вышестоящих документах Системы государственного планирования и/или концепций развития сферы/отрасли, обеспечения конечного решения в ограниченные сроки конкретного важного вопроса развития сферы/отрасли.
Национальный проект состоит из набора мероприятий, успешная реализация которых позволяет с высокой вероятностью достичь основной цели национального проекта.
Характерной особенностью потенциального национального проекта является низкая зависимость результата от факторов, напрямую неконтролируемых государственными органами, ответственными за реализацию соответствующих мероприятий национального проекта.
6. Пояснительная записка государственного органа для инициирования проекта национального проекта содержит:
1) обоснование необходимости разработки национального проекта, в том числе с отражением сути проблемы, указанием направленности (вклада) национального проекта на достижение соответствующих стратегических показателей, задач Национального плана развития Республики Казахстана, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, соответствующей концепции развития сферы/отрасли;
2) период реализации национального проекта, ожидаемый социальный и/или экономический конечный эффект, стратегические показатели, характеризующие его достижение, планируемый объем финансирования;
3) перечень основных мероприятий, направленных на реализацию национального проекта, обеспечивающих достижение социального и/или экономического конечного эффекта, с указанием по каждому из них ответственного исполнителя, срока реализации, объема необходимых средств, включая бюджетные, получаемого измеримого конечного результата;

4) жұртшылықпен талқылаудың алдын ала нәтижелерін құрайды.
7. Мемлекеттік органдардан ұлттық жобаларды әзірлеу туралы келіп түскен ұсыныстарды стратегиялық, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар қарайды, олар жыл сайын 28 ақпанға дейінгі мерзімде салыстырмалы талдау жүргізеді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы экономикалық өсуді қалпына келтіру жөніндегі мемлекеттік комиссияда (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) қарау үшін жинақталған (барлық келіп түскен ұсыныстар бойынша) қорытындыларын ұсынады.
Қорытындылар олардың әрқайсысы алған балл сомасына сәйкес келіп түскен ұсыныстардың саралануын міндетті түрде қамтиды (скоринг жүйесі).
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі ұсынысты мәлімделген әлеуметтік және экономикалық әсердің маңыздылығы, оның іске асыруға сұратылып отырған ресурстармен салыстырмалылығы тұрғысынан қарайды.
Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобаның жобасын әзірлеу жөніндегі ұсынысты мыналарға:
1) Жоғары тұрған МЖЖ құжаттарына, сондай-ақ тиісті аяны/саланы дамыту тұжырымдамаларына;
2) МЖЖ 79-тармағында айқындалған ұлттық жобаның өлшемшарттарына;
3) Біріккен Ұлттар Ұйымының орнықты даму мақсаттарына сәйкестікке қарайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі ұсынысты оны іске асыру үшін қажетті бюджет қаражатының жеткіліктілігіне/жеткіліксіздігіне алдын ала бағалау жүргізе отырып, қаржы ресурстарымен қамтамасыз етілу тұрғысынан қарайды.
8. Ұсыныстарды қорытынды саралауды мемлекеттік комиссияның жұмыс органы стратегиялық, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың қорытындысы бойынша балдарды қосу арқылы жүргізеді.
9. Мемлекеттік комиссия жыл сайын 15 наурызға дейінгі мерзімде қорытынды саралау нәтижелерін, сондай-ақ алдағы кезеңге арналған бюджеттік мүмкіндіктерді негізге ала отырып, іске асыруға ұсынылатын ұлттық жобалардың тізбесін айқындау туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік комиссия жеткілікті негіздемелер болған кезде тізбеге салыстырмалы түрде жоғары қорытынды балы бар ұсыныстарды енгізбейді.
10. Ұлттық жобаларды әзірлеу жөнінде ұсынылған, сондай-ақ Мемлекеттік комиссия қабылдамаған мемлекеттік органдар ұсыныстарының тізбесі жыл сайын 20 наурызға дейін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы |Реформалар жөніндегі жоғары кеңестің (бұдан әрі – Жоғары кеңес) қарауына шығару үшін Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне енгізіледі.
Жоғары кеңес жеткілікті негіздемелер болған жағдайда Мемлекеттік комиссия ұсынған, сондай-ақ қабылданбаған ұсыныстардың ішінен (жоспарланған кезеңде қажетті бюджет қаражаты болған жағдайда) ұлттық жобаларды әзірлеу жөнінде мақұлданған ұсыныстардың тізбесін қалыптастырады.

4) предварительные результаты обсуждения с общественностью.
7. Поступившие предложения государственных органов о разработке национальных проектов рассматриваются уполномоченными органами по стратегическому, государственному и бюджетному планированию, которые, ежегодно, в срок до 28 февраля проводят сравнительный анализ и предоставляют обобщенные (по всем поступившим предложениям) заключения для рассмотрения на Государственной комиссии при Правительстве Республики Казахстан по восстановлению экономического роста (далее – Госкомиссия).
Заключения содержат ранжирование поступивших предложений в соответствии с полученной каждым из них суммой баллов (скоринговая система).
Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложение по разработке национального проекта на предмет значимости заявляемого социального и экономического эффекта, его сопоставимости с запрашиваемыми на реализацию ресурсами.
Уполномоченный орган по стратегическому планированию рассматривает предложение по разработке проекта национального проекта на соответствие:
1) вышестоящим документам СГП, а также соответствующим концепциям развития отрасли/сферы;
2) критериям национального проекта, определенным пунктом 79 СГП;
3) Целям устойчивого развития Организации Объединенных Наций.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает предложение по разработке национального проекта на предмет обеспеченности финансовыми ресурсами, с проведением предварительной оценки достаточности/недостаточности бюджетных средств, необходимых для ее реализации.
8. Итоговое ранжирование предложений проводится рабочим органом Госкомиссии путем сложения баллов по заключениям уполномоченных органов по стратегическому, государственному и бюджетному планированию.
9. Госкомиссия, ежегодно, в срок до 15 марта принимает решение об определении перечня рекомендуемых к реализации национальных проектов, исходя из результатов итогового ранжирования, а также бюджетных возможностей на предстоящий период.
Госкомиссия, при наличии достаточных обоснований, не включает в перечень предложения, имеющие сравнительно высокий итоговый балл.
10. Перечень рекомендованных, а также отклоненных Госкомиссией предложений государственных органов по разработке национальных проектов, ежегодно, до 20 марта, вносится в Администрацию Президента Республики Казахстан для вынесения на рассмотрение Высшего совета при Президенте Республики Казахстан по реформам (далее – Высший совет) в установленном порядке.
Высший совет, при наличии достаточных обоснований, формирует перечень одобренных предложений по разработке национальных проектов как из числа рекомендованных, так и отклоненных Госкомиссией предложений (при условии наличия необходимых бюджетных средств в планируемом периоде).

11. Жоғары кеңестің отырысында алынған ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі ұсыныс оң мақұлданғаннан кейін ұлттық жобаны әзірлеуге бастамашы болған мемлекеттік орган оны әзірлеуді бастайды.
12. Егер ұлттық жобаны әзірлеу Мемлекет басшысының тікелей тапсырмасы бойынша жүзеге асырылған жағдайда, әзірлеуші-мемлекеттік органның ұсыныстары осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес ресімделген түсіндірме жазбамен бірге Жоғары кеңестің отырысында қарау үшін стратегиялық, мемлекеттік, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізіледі.
Стратегиялық, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың әзірлеуші мемлекеттік органнан Әдістеменің осы тармағына сәйкес түскен ұсыныстарды қарауы, осы Әдістеменің 7-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Ұлттық жобаны әзірлеу
13. Мақұлдағаннан кейін әзірлеуші мемлекеттік орган ұлттық жобаның жобасын әзірлеуді үш ай ішінде қамтамасыз етеді.
14. Ұлттық жобаның жобасын әзірлеуді жалпы үйлестіруді, уақтылылығын ұлттық жобаның кураторы жүзеге асырады.
15. Ұлттық жоба Офистің қатысуымен ұлттық жобалар тізбесіне сәйкес әзірленеді.
16. Ұлттық жобаның жобасын дайындау кезінде мыналарға:
бағыттарды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін МЖЖ-нің құжаттарымен қайталауға;
бағыттар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштері , сондай-ақ жобаны іске асыру жоспар-кестесінің іс-шараларының тұжырымдауларында бұлыңғырлыққа;
жоғары тұрған құжаттардың тиісті көрсеткіштерінің мәндеріне қатысты нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
17. Ұлттық жобаны әзірлеу кезінде ұлттық жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган құрылымдауды жүргізеді және ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі топқа қосу жоспарланатын мүдделі тараптардың тізбесін қалыптастырады.
18. Ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі топтың құрамын ұлттық жобаның кураторы бекітеді.
19. Ұлттық жобаны әзірлеу жөніндегі топ:
1) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 43-1-бабына сәйкес бекітілетін Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі-Қағидалар) сәйкес ұлттық жоба әзірлеу жоспар-кестесі әзірленеді;
2) ұлттық жобаның МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарымен және басқа да ұлттық жобалармен өзара байланыстылығын айқындайды;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қатысуымен ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық компаниялардың МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарына дейінгі үлесін көрсете отырып, Стратегиялық көрсеткіштер картасының стратегиялық көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтамасыз етеді;

11. После положительного одобрения предложения по разработке национального проекта, полученного на заседании Высшего совета, государственный орган, инициирующий разработку национального проекта, приступает к его разработке.
12. В случае, если разработка национального проекта осуществляется по прямому поручению Главы государства, предложения государственного органа-разработчика с пояснительной запиской, оформленной в соответствии с пунктом 6 настоящей Методики вносятся в уполномоченные органы по стратегическому, государственному, бюджетному планированию и Администрацию Президента Республики Казахстан для рассмотрения на заседании Высшего совета.
Рассмотрение уполномоченными органами по стратегическому, государственному и бюджетному планированию предложения государственного органа-разработчика, поступившего в соответствии с настоящим пунктом Методики, осуществляется согласно пункту 7 настоящей Методики.
Глава 3. Разработка национального проекта
13. Государственный орган-разработчик обеспечивает разработку проекта национального проекта в течение трех месяцев после полученного одобрения.
14. Общая координация, своевременность разработки проекта национального проекта осуществляется куратором национального проекта.
15. Национальный проект разрабатывается с участием Офиса в соответствии с перечнем национальных проектов.
16. Не допускается при подготовке проекта национального проекта:
дублирование направлений, задач и показателей результатов с документами СГП;
размытость в формулировках направлений, задач и показателей результатов, а также мероприятиях плана-графика реализации проекта;
занижение плановых значений показателей результатов относительно значений соответствующих показателей вышестоящих документов.
17. При разработке национального проекта государственным органом-разработчиком национального проекта проводится структурирование и формируется перечень заинтересованных сторон, планируемых к включению в группу по разработке национального проекта.
18. Состав группы по разработке национального проекта утверждается куратором национального проекта.
19. Группой по разработке национального проекта:
1) разрабатывается план-график разработки национального проекта в соответствии с Правилами осуществления проектного управления, утверждаемыми в соответствии со статьей 43-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Правила);
2) определяется взаимосвязанность национального проекта с вышестоящими документами СГП и другими национальными проектами;
3) обеспечивается декомпозиция стратегических показателей Карты стратегических показателей, с указанием вклада национальных холдингов, национальных управляющих холдингов, национальных компаний, до нижестоящих документов СГП, с участием уполномоченного органа по государственному планированию;

4) саланы/аяны талдау және сыртқы және ішкі ортаның факторлары мен үрдістерін бағалау, SWOT-талдау жүргізеді;
5) ұлттық жобаны іске асырумен байланысты тәуекелдер мен осы тәуекелдерге ден қою жөніндегі стратегияларды анықтайды;
6) жүргізілген талдау негізінде аяны/саланы, елді дамытуға неғұрлым жоғары әлеуметтік-экономикалық әсер ететін міндеттерді және Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткіштеріне, Аумақтық даму жоспарының өңірлерді дамытудың түйінді параметрлеріне, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағытталған аяаралық/салааралық сипаттағы проблемаларды шешу жолдарын айқындайды;
7) міндеттерге қол жеткізу дәрежесін көрсететін және стратегиялық көрсеткіштердің нысаналы мәндеріне қол жеткізуді біржақты бағалауға мүмкіндік беретін нәтижелер көрсеткіштерін айқындайды;
8) ұлттық жобаны іске асыру үшін ресурстардың қажетті көлемін (қаржылық, адами, ақпараттық және басқалар) және оларды қаржыландыру көздерін (бюджеттік және бюджеттен тыс қаражаттар) айқындайды;
9) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 43-1-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген Жобалық басқаруды жүзеге асырудың үлгілік регламентіне (бұдан әрі – Үлгілік регламент) сәйкес ұлттық жобаны әзірлеудің нәтижелер көрсеткіштері мен міндеттеріне қол жеткізбеуге жеке жауаптылық бекітіледі;
10) ұлттық жобаның паспортын қалыптастырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 10.08.2023 № 148 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 11.08.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
20. Ұлттық жоба МЖЖ 79-тармағында айқындалған өлшемшарттарға сәйкес әзірленуде.
21. Мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар ұлттық жобаны келісу процесінде ұлттық жобаның белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігінқарайды, атап айтқанда:
1) бөлуге жоспарланған жеткілікті ресурстарды ескере отырып, нақтылық немесе оның нақты және өлшенетін нәтиже алуға бағыттылығы:
міндеттерді тұжырымдаудың анықтығы;
қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін іс-шаралардың толықтығы;
бағыттардың, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің, сондай-ақ жобаны іске асырудың жоспар-кестесі іс-шараларының анық емес тұжырымдауларының болмауы;
іске асырудың нақты мерзімдерінің болуы.
2) нәтиженің күтілетін көрсеткішіне белгіленген шектеулі мерзімде қол жеткізу немесе қол жеткізу мүмкіндігі:
нәтиженің күтілетін көрсеткішіне ықтималдылықтың жоғары дәрежесімен және қолда бар ресурстық база негізінде қол жеткізеді;
нәтиже көрсеткіштері қойылған міндеттердің мазмұнымен және белгіленген мерзімдермен үйлестірілген;
ықтимал тәуекелдер талданды.

4) проводится анализ сферы/отрасли и оценка факторов и тенденций внешней и внутренней среды, SWOT-анализ;
5) выявляются риски, связанные с реализацией национального проекта, и стратегии по реагированию на данные риски;
6) на основе проведенного анализа определяются задачи, оказывающие наиболее высокий социально-экономический эффект на развитие сферы/отрасли, страны, и пути решения проблем межсферного/межотраслевого характера, направленные на достижение стратегических показателей Национального плана развития Республики Казахстан, ключевых параметров развития регионов Плана территориального развития, целевых индикаторов Стратегии национальной безопасности;
7) определяются показатели результатов, отражающие степень достижения задач и позволяющие однозначно оценить достижение целевых значений стратегических показателей;
8) определяется необходимый объем ресурсов (финансовые, человеческие, информационные и другие) для реализации национального проекта и источники их финансирования (бюджетные и внебюджетные средства);
9) закрепляется персональная ответственность за не достижение показателей результатов и задач национального проекта в соответствии с Типовым регламентом проектного управления государственных органов, утверждаемым в соответствии с пунктом 3 статьи 43-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Типовой регламент);
10) формируется паспорт национального проекта.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 10.08.2023 № 148 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.08.2023 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Национальный проект разрабатывается в соответствии с критериями, определенными пунктом 79 СГП.
21. Уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию в процессе согласования национального проекта рассматривают его соответствие установленным критериям, а именно:
1) конкретность или его направленность на получение конкретного и измеримого конечного результата, с учетом планируемых к выделению достаточных ресурсов:
четкость формулировки задач;
полнота мероприятий для достижения поставленных задач;
отсутствие расплывчатых формулировок направлений, задач и показателей результатов, а также мероприятий плана-графика реализации проекта;
наличие конкретных сроков реализации.
2) достижимость или возможность достижения ожидаемого показателя результата в установленные ограниченные сроки:
ожидаемый показатель результата достигает с высокой степенью вероятности и на основе имеющейся ресурсной базы;
показатели результата синхронизированы с содержанием поставленных задач и установленных сроков;
проанализированы потенциальные риски.

3) ел ауқымындағы әлеуметтік-экономикалық әсердің маңыздылығы немесе қамтамасыз етілуі:
халықтың өмір сүру сапасы мен қауіпсіздігі немесе бизнесті жүргізу жағдайында елеулі оң өзгерістерге қол жеткізілуде;
жоғары тұрған МЖЖ құжаттарынан, сондай-ақ аяны/саланы дамыту тұжырымдамаларынан туындайтын нақты мәселелер шешіледі және/немесе жекелеген реформаларды іске асыруға жүзеге асырылады;
нәтижелер елдің барлық / көптеген өңірлеріне қатысты;
4) жауапкершілік пен мүмкіндіктердің арақатынасы:
ұлттық жобаны іске асыруға жауапты лауазымды тұлғалардың жеке жауаптылықты бекіту;
жобаны сәтті және уақтылы іске асыру үшін қажетті өкілеттіктерді бекіту.
22. Талдау жүргізуге арналған ақпарат көздері мыналар:
1) ресми статистикалық ақпарат және ведомстволық статистикалық бақылау;
2) кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми қоғамдастықпен, сараптамалық қауымдастықпен және атқарушы мен заң шығарушы билік өкілдерімен, сондай-ақ мүдделі тараптармен талқылаулардың нәтижелері;
3) халыққа пікіртерім (сауалнама жүргізу), халықтың және кәсіпкерлік субъектілерінің қалауын анықтау үшін ақпараттық технологияларды пайдалану;
4) МЖЖ құжаттарының өткен кезеңдердегі іске асырылуы туралы есептер;
5) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) жүргізетін өткен кезеңдердегі МЖЖ құжаттарының іске асырылу тиімділігі аудитінің нәтижесі;
6) халықаралық және жергілікті зерттеулер, ғылыми мақалалар, талдамалық есептер;
7) халықаралық ұйымдардың, оның ішінде Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының, Дүниежүзілік банктің, Дүниежүзілік валюта қорының, Дүниежүзілік экономикалық форумның, Дүниежүзілік төрелік жобасының, Транспаренси Интернешнл есептері мен ұсынымдары;
8) халықаралық практикалар мен стандарттар болып табылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2023 № 14 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 31.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Ұлттық жоба осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысанда әзірленеді.
24. Ұлттық жобаның жобасы ұлттық жоба міндеттерінің негіздемесі бойынша қосымша ақпаратпен қоса оны мүдделі ұйымдармен, тұлғалармен және мемлекеттік органдармен талқылау үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылады.
25. Ұлттық жоба нәтижелерінің көрсеткіштерін есептеудің ресми әдістері болмаған жағдайда, ұлттық жобаны әзірлеуші ұлттық жоба бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша Нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекітеді.

3) значимость или обеспечение социально-экономического эффекта в масштабах страны:
достигаются существенные положительные изменения в качестве жизни и безопасности населения или условий ведения бизнеса;
решаются конкретные проблемы и/или осуществляется реализация отдельных реформ, вытекающих из вышестоящих документов СГП, а также концепций развития отрасли/сферы;
результаты релевантны для всех/большинства регионов страны;
4) соотнесение ответственности и возможностей:
закрепление персональной ответственности должностных лиц, ответственных за реализацию национального проекта;
закрепление полномочий, необходимых для успешной и своевременной реализации проекта.
22. Источниками информации для анализа являются:
1) официальная статистическая информация и ведомственное статистическое наблюдение;
2) результаты обсуждений с субъектами предпринимательства, научной общественностью, экспертным сообществом и представителями исполнительной и законодательной власти, а также заинтересованными сторонами;
3) опрос (анкетирование) населения, использование информационных технологий для выявления предпочтений населения и субъектов предпринимательства;
4) отчеты о реализации документов СГП за предыдущие периоды;
5) результаты аудита эффективности реализации документов СГП за предыдущие периоды, проводимого Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата);
6) международные и локальные исследования, научные статьи, аналитические отчеты;
7) отчеты и рекомендации международных организаций, в том числе Организации экономического сотрудничества и развития, Всемирного банка, Всемирного валютного фонда, Всемирного экономического форума, Всемирного проекта правосудия, Транспаренси Интернешнл;
8) международные практики и стандарты.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным совместным приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2023 № 14 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Национальный проект разрабатывается по формату согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
24. Проект национального проекта с приложением дополнительной информации по обоснованию задач национального проекта размещается на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для обсуждения его с заинтересованными организациями, лицами и государственными органами.
25. В случае отсутствия официальных методов расчетов показателей результатов национального проекта, разработчиком национального проекта утверждается Методика расчетов показателей результатов по форме согласно приложению к настоящей Методике по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики в месячный срок со дня утверждения национального проекта.

26. Ұлттық жобаны мемлекеттік, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісу процесінде нәтижелер көрсеткіштері мен әлеуметтік және экономикалық әсерлер жөніндегі нәтижелерінің көрсеткіштері және көрсеткіштер мәндерінің бағалау (болжамды) есебі қоса беріледі.
Қажет болған кезде, мемлекеттік, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша ұлттық жобаның элементтерін нақтылайтын және негіздейтін және еркін қол жеткізуге болмайтын қосымша ақпарат ұсынылады.
27. Ұлттық жобаны әзірлеуші-мемлекеттік орган мемлекеттік, стратегиялық және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша түсіндірме жазбаны (игілік алушылардың санаттарына (халыққа, бизнеске, мемлекетке) бағыттылығын, өлшем бірліктерін, игілік алушылар үшін маңыздылығын, әлеуметтік және экономикалық әсерлер бойынша мәндер мен көрсеткіштердің серпінін, өткен кезеңдермен салыстыруды көрсете отырып) қоса бере отырып, әлеуметтік және экономикалық әсерлер бойынша нәтижелер көрсеткіштері мен көрсеткіштердің есептеулерін ұсынады.
28. Ұлттық жобаға оны іске асырудың жоспар-кестесі осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
29. Үкімет жанындағы жобалық офис мемлекеттік органдардың жобалық офистерімен бірлесіп, ұлттық жобаның жоспар-кестесінің іс-шараларын нақтылауды және ұлттық жобаны іске асырудың төмен тұрған кезеңдерінде жеке жауаптылықты белгілеуді қамтамасыз етеді.
4-тарау. Ұлттық жобаны бекіту
30. Ұлттық жобаның әзірленген жобасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес, оның ішінде кең талқылаумен және сарапшы қоғамдастықты тарта отырып, келісу рәсімінен өтеді.
31. Әзірленген ұлттық жобаның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізіледі.
32. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі ұлттық жобаның жобасы келіп түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде Жоғары кеңестің отырысына шығару үшін материалдар қалыптастырылады.
33. Ұлттық жобаның жобасы Жоғары кеңестің отырысында мақұлданған жағдайда, әзірлеуші-мемлекеттік орган:
1) қажет болған жағдайда қаржыландыру сомасын мақұлдау үшін ұлттық жобаның жобасын Республикалық бюджет комиссиясының отырысына шығаруды;
2) ұлттық жобаның жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітуды қамтамасыз етеді.
34. Ұлттық жобаны Жоғары кеңестің отырысында мақұлдау Ұлттық жобалар тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізу үшін негіз болып табылады.

26. В процессе согласования национального проекта с уполномоченными органами по государственному, стратегическому и бюджетному планированию, прилагается оценочный (прогнозный) расчет значений показателей результатов и показателей по социальному и экономическому эффектам.
При необходимости, по запросу уполномоченных органов по государственному, стратегическому и бюджетному планированию представляется дополнительная информация, детализирующая и обосновывающая элементы национального проекта и не имеющаяся в свободном доступе.
27. Государственным органом - разработчиком национального проекта по запросу уполномоченных органов по государственному, стратегическому и бюджетному планированию предоставляются расчеты показателей результатов и показателей по социальному и экономическому эффектам с приложением пояснительной записки (с указанием направленности на категории благополучателей (население, бизнес, государство), единиц измерения, значимости для благополучателей, динамик значений и показателей по социальному и экономическому эффектам, сравнения с прошлыми периодами.
28. К национальному проекту прилагается план-график его реализации по форме согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
29. Проектный офис при Правительстве совместно с проектными офисами государственных органов обеспечивают детализацию мероприятий плана-графика национального проекта и установление персональной ответственности на нижестоящих этапах реализации национального проекта.
Глава 4. Утверждение национального проекта
30. Разработанный проект национального проекта проходит процедуру согласования в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан, в том числе с широким обсуждением и вовлечением экспертного сообщества.
31. Разработанный проект национального проекта вносится Правительством Республики Казахстан в Администрацию Президента Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
32. Администрацией Президента Республики Казахстан в течение 15 рабочих дней со дня поступления проекта национального проекта формируются материалы для вынесения на заседание Высшего совета.
33. В случае одобрения проекта национального проекта на заседании Высшего совета государственный орган-разработчик обеспечивает:
1) при необходимости вынесение проекта национального проекта на заседание Республиканской бюджетной комиссии для одобрения суммы финансирования;
2) утверждение проекта национального проекта постановлением Правительства Республики Казахстан.
34. Одобрение национального проекта на заседании Высшего совета является основанием для включения в Перечень национальных проектов (далее – перечень).

5-тарау. Ұлттық жобаларды қаржыландыру
35. Ұлттық жобаны қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың өз қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болады.
36. Болжанып отырған қаржыландыру көлемі әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлері, халықаралық шарттар мен құжаттар ескеріле отырып айқындалады.
37. Ұлттық жобаларды қаржыландыру басым бюджеттік қаржыландыруға ие. Ұлттық жобаны аяқтау үшін қажетті бюджет қаражатының көлемі бастапқыда жоспарланғаннан 5%-тен астам ұлғайған жағдайда, Жоғары кеңестің тиісті шешім шығаруы талап етіледі.
38. Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) әзірлеу және бекіту (қайта бекіту) және олардың мазмұнына қойылатын талаптар, сондай-ақ ұлттық жобаларды қаржыландыру тәртібі Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Ұлттық жобалардың шығыстарын қаржыландыруды іске асыру ерекше бақылауда тұр және жыл сайын ведомстволық бюджеттік комиссияларында қаралады.
6-тарау. Ұлттық жобаларды іске асыру
40. Ұлттық жобаны іске асыру:
Қағидалар мен Үлгілік регламентке сәйкес тиісті мемлекеттік органдардың Офисі мен жобалық офистердің қызметі шеңберінде ұлттық жобаны іске асыру жоспар-кестесін;
Ұлттық жобаларды іске асыруға, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың даму жоспарларын орындау жолымен жүзеге асырылады.
7-тарау. Ұлттық жобаларды мониторингтеу
41. Ұлттық жобаларды мониторингтеу Үлгілік регламентте белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
42. МЖЖ-нің 87 және 90-тармақтарына сәйкес жедел және жыл сайынғы мониторинг жүргізіледі.
43. Ұлттық жобалардың іске асырылуын жедел мониторингтеу Үлгілік регламентте белгіленген талаптарға сәйкес Офис жүзеге асырады.
44. Ұлттық жобаның жедел мониторингін жүргізу кезінде:
оны жүзеге асыру барысы анықталады;
ұлттық жобаны және онымен байланысты жобалау қызметін іске асыру процесін түзету жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі (қажет болған жағдайда);
бюджетті жұмсаудың, қосымша қаржыландыруды пайдаланудың экономикалық тиімділігін тексеру жүзеге асырылады;
бекітілген жауапты тұлғалардың өзектілігі тексеріледі.
Жедел мониторингтеудің нәтижелерін Үкімет жанындағы жобалық офис ай сайын қалыптастырады, сондай-ақ қажеттігіне қарай ел басшылығына ұсынады, бірақ жарты жылда бір реттен кем емес.

Глава 5. Финансирование национальных проектов
35. Источниками финансирования национального проекта являются средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
36. Предполагаемые объемы финансирования определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и документов.
37. Финансирование национальных проектов имеет приоритетное бюджетное финансирование. В случае увеличения объема необходимых для завершения национального проекта бюджетных средств более чем на 5% от первоначально запланированных, требуется вынесение соответствующего решения Высшим советом.
38. Порядок составления и представления бюджетной заявки, разработки и утверждения (переутверждения) бюджетных программ (подпрограмм) и требования к их содержанию, а также финансирования национальных проектов осуществляется в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан.
39. Реализация финансирования расходов национальных проектов находится на особом контроле и ежегодно рассматривается ведомственными бюджетными комиссиями.
Глава 6. Реализация национальных проектов
40. Реализация национального проекта осуществляется путем исполнения:
плана-графика реализации национального проекта в рамках деятельности Офиса и проектных офисов соответствующих государственных органов в соответствии с Правилами и Типовым регламентом;
планов развития государственных органов, участвующих в реализации национальных проектов, а также реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 7. Мониторинг национальных проектов
41. Мониторинг национальных проектов осуществляется в соответствии с требованиями, установленными Типовым регламентом.
42. В соответствии с пунктами 87 и 90 СГП проводится оперативный и ежегодный мониторинг.
43. Оперативный мониторинг реализации национальных проектов осуществляется Офисом, в соответствии с требованиями, установленными Типовым регламентом.
44. При проведении оперативного мониторинга национального проекта:
выявляется ход его реализации;
проводятся (при необходимости) мероприятия по корректировке процесса реализации национального проекта и связанной с ним проектной деятельности;
осуществляется проверка экономической эффективности расходования бюджета, использования дополнительного финансирования;
проверяется актуальность закрепленных ответственных лиц.
Результаты оперативного мониторинга формируются Проектным офисом при Правительстве ежемесячно, а также представляются руководству страны по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие.

45. Жыл сайынғы мониторингтеуді МЖЖ 90-тармағына сәйкес мемлекеттік әзірлеуші орган және оның бірлесіп орындаушылары жүзеге асырады.
46. Жыл сайынғы мониторингтеудің нәтижелері осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ұлттық жобаны әзірлеушінің есебі түрінде ресімделеді.
47. Жыл сайынғы мониторингтеудің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жиынтық есеп дайындайды, онда мыналар қамтылады:
1) ұлттық жобаның іске асырылу барысы туралы жинақталған ақпаратты;
2) жиынтық қорытындының жобасы.
48. Жиынтық қорытындының жобасы мыналарды қамтиды:
1) іске асырылатын ұлттық жобалардың деректемелері (жалпы саны, олардың атаулары, іске асыру мерзімдері, ұлттық жобаларды әзірлеушілер);
2) есепті кезеңге жоспарланған нақты нәтижелерге қол жеткізудің қысқаша талдауы, сондай-ақ жауапты мемлекеттік органдар қол жеткізбеудің (құжатты іске асыру басталған кезден бастап бүкіл кезең үшін) негіздемелері ретінде келтіретін себептердің объективтілігіне және нәтижелер көрсеткіштері мен өткен кезеңдерде МЖЖ құжаттарын іске асырудың тиімділігін талдау жөніндегі Жоғары аудиторлық палатаның тексеру материалдарын ескере отырып, әрбір ұлттық жоба бойынша осындай қол жеткізбеуге әкеп соққан нақты іс-шаралардың орындалмауына қатысты ұстанымы;
3) ұлттық жобалардың экономикалық және әлеуметтік әсерлерінің іс жүзіндегі ықпалы туралы ақпарат;
4) тұжырымдар, оның ішінде ұлттық жобаларды одан әрі іске асыру бойынша және ұлттық жобаларды іске асырудың проблемалық мәселелері болған жағдайда ден қажетті қою шаралары бойынша ұсыныстар.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.01.2023 № 14 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 31.01.2023 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
49. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұлттық жобаларды іске асыру туралы есептерді ескере отырып, ұлттық жобалар іске асырылатын салалардағы, аялардағы ағымдағы жағдай туралы ақпаратты, ұлттық жобалардың елдің әлеуметтік-экономикалық және/немесе қоғамдық-саяси дамуына ықпалын бағалауды және ұлттық жобаларды одан әрі іске асыру жөніндегі ұсынымдарды қамтитын өзінің жиынтық қорытындысын қалыптастырады.
50. Ұлттық жобаны іске асырудың соңғы жылы аяқталғаннан кейін ұлттық жоба нәтижелерінің көрсеткіштеріне толық қол жеткізілген жағдайда, ұлттық жобаны әзірлеуші ұлттық жобаны іске асырудың аяқталғаны туралы қорытынды есеп дайындайды.

45. Ежегодный мониторинг осуществляется государственным органом-разработчиком, и его соисполнителями, в соответствии с пунктом 90 СГП.
46. Результаты ежегодного мониторинга оформляются в виде отчетности разработчика национального проекта согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
47. На основании ежегодного мониторинга уполномоченным органом по государственному планированию готовится сводный отчет, который содержит:
1) обобщенную информацию о ходе реализации национального проекта;
2) проект сводного заключения.
48. Проект сводного заключения содержит:
1) реквизиты реализуемых национальных проектов (общее количество, их наименования, сроки реализации, разработчики национальных проектов);
2) краткий анализ достижения конкретных результатов запланированных на отчетный период, а также позицию в отношении объективности причин, приводимых ответственными государственными органами в качестве обоснований недостижения (за весь период с момента начала реализации документа) и показателей результатов и неисполнения конкретных мероприятий, приведших к такому недостижению по каждому национальному проекту с учетом материалов проверок Высшей аудиторской палаты по анализу эффективности реализации документов СГП за предыдущие периоды;
3) информацию о фактическом влиянии экономического и социального эффектов национальных проектов;
4) выводы и предложения, в том числе по дальнейшей реализации национальных проектов и по необходимым мерам реагирования в случае наличия проблемных вопросов реализации национальных проектов.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным совместным приказом Министра национальной экономики РК от 31.01.2023 № 14 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.01.2023 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Уполномоченный орган по стратегическому планированию, с учетом отчетов о реализации национальных проектов, формирует собственное сводное заключение, которое содержит информацию о текущей ситуации в отраслях, сферах, в которых реализуются национальные проекты, оценку влияния национальных проектов на социально-экономическое и/или общественно-политическое развитие страны и рекомендации по дальнейшей реализации национальных проектов.
50. По истечении последнего года реализации национального проекта, в случае полного достижения показателей результатов национального проекта разработчиком национального проекта подготавливается итоговый отчет о завершении реализации национального проекта.

51. Қорытынды есеп ұлттық жобаның қолданылуының соңғы жылындағы іске асыру жөніндегі ақпаратты да, іске асыру туралы есептің талдамалық жазбасындағы ұлттық жобаның қолданылуының бүкіл кезеңі үшін жинақталған ақпаратты да қамтиды.
52. Ұлттық жобаны іске асырудың аяқталғаны туралы қорытынды есептің негізінде мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар ұлттық жобаны іске асыру бойынша, оның ішінде ұлттық жобаның елдің әлеуметтік-экономикалық және/немесе қоғамдық-саяси дамуына әсері және ықпал ету тұрақтылығы туралы қорытындылар қалыптастырады.
53. Ұлттық жобаның қойылған міндеттеріне белгіленген мерзімде қол жеткізілмеген/толық қол жеткізілмеген жағдайда, ұлттық жобаны әзірлеуші оны іске асыру туралы жыл сайынғы есепті қалыптастыру мерзімінен кейін бір ай мерзімде ұлттық жобаны сапасыз іске асырудың себептері туралы анықтама дайындайды.
54. Анықтамада ұлттық жобаны сапасыз іске асырылу себептерін талдауды, қабылданған шаралар туралы ақпаратты қамтиды.
55. Стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың ұлттық жобаны сапасыз іске асырудың себептері туралы анықтамаға қорытындылары ұлттық жобаның міндеттеріне қол жеткізбеу/толық қол жеткізбеу себептерінің объективтілігін бағалауды қамтиды.
8-тарау. Ұлттық жобаларды түзету
56. Ұлттық жобаны түзетуге МЖЖ-де көзделген жағдайларда жол беріледі.
57. Ұлттық жобаны түзету осы Әдістеменің 3-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
58. Ұлттық жобаны түзету жүзеге асырылған жағдайда, "Паспорт" бөлімінде ұлттық жобаға түзетулер енгізілген құқықтық акт, сондай-ақ ұлттық жобаны іске асыру үшін бөлінген қаржыландыру көлемі қосымша көрсетіледі.
59. Мемлекет басшысының жолдаулары мен тапсырмаларын іске асыру үшін енгізілетін өзгерістерді қоспағанда, ұлттық жоба міндеттерінің нәтижелері көрсеткіштерін өзгертуге жол берілмейді.
60. Ұлттық жобаны аяқтау МЖЖ-нің 91, 92 және 93-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
9-тарау. Ұлттық жобалардың шығыстарын басымдық беру
61. Күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда (экономикалық дағдарыс, төтенше жағдайлар, пандемия) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша ұлттық жобалар шығыстарына басымдық беру мақсатында қайта қаралады.
62. Ұлттық жобалар шеңберінде шығыстарға басымдық беру қаржыландыру үшін басымдығы бірінші кезектегі іс-шараларды анықтау мақсатында талдау жүргізу негізінде жүзеге асырылады. Қалған іс-шараларды іске асыру мерзімдері қайта қаралады.

51. Итоговый отчет включает в себя, как информацию по реализации за последний год действия национального проекта, так и обобщенную информацию за весь период действия национального проекта в аналитической записке отчета о реализации.
52. На основании итогового отчета о завершении реализации национального проекта уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию формируют заключения по реализации национального проекта, в том числе о влиянии национального проекта на социально-экономическое и/или общественно-политическое развитие страны и устойчивости влияния.
53. В случае недостижения/неполного достижения поставленных задач национального проекта к установленному сроку разработчик национального проекта в месячный срок после срока формирования ежегодного отчета о его реализации готовит справку о причинах некачественной реализации национального проекта.
54. Справка содержит анализ причин некачественной реализации национального проекта, информацию о принятых мерах.
55. Заключения уполномоченных органов по стратегическому и государственному планированию на справку о причинах некачественной реализации национального проекта, содержат оценку объективности причин недостижения/неполного достижения задач национального проекта.
Глава 8. Корректировка национальных проектов
56. Корректировка национального проекта допускается в случаях, предусмотренных СГП.
57. Корректировка национального проекта осуществляется в порядке, предусмотренном главой 3 настоящей Методики.
58. В случае осуществления корректировки национального проекта, в разделе "Паспорт" дополнительно указывается правовой акт, которым вносились поправки в национальный проект, а также выделенный объем финансирования для реализации национального проекта.
59. Изменение показателей результатов задач национального проекта не допускается, за исключением изменений, вносимых в реализацию посланий и поручений Главы государства.
60. Завершение национального проекта осуществляется в соответствии с пунктами 91, 92 и 93 СГП.
Глава 9. Приоритизация расходов национальных проектов
61. В случае наступления непредвиденных обстоятельств (экономический кризис, чрезвычайные ситуации, пандемия) по поручению Президента Республики Казахстан национальные проекты пересматриваются в целях приоритизации расходов.
62. Приоритизация расходов в рамках национальных проектов осуществляется на основе проведения анализа с целью выявления мероприятий, имеющих первоочередной приоритет для финансирования. Сроки реализации остальных мероприятий также пересматриваются.

63. Талдау жүргізуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен келісілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің қарауына енгізеді.
64. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі материалдар келіп түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде ұлттық жобаның жобасы Жоғары кеңестің отырысына шығару үшін дайындауды қамтамасыз етеді.
65. Жоғары кеңестің отырысында мақұлдау ұлттық жобаға шығыстар бойынша өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу үшін негіз болып табылады. Ұлттық жобаның қаржыландыру үшін басымдығы бірінші кезекте және оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ескереді.
66. Ұлттық жобаны іріктеу кезінде шығыстар бойынша басымдық мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін ұлттық жобаларға беріледі:
1) ұлттық жобаның әлеуметтік бағыттылығы;
2) күтпеген жағдайларда өзекті, күтілетін неғұрлым жоғары әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы;
3) күтпеген жағдайлар басталғанға дейін ұлттық жобаны іске асырудың табыстылығы;
4) басталған күтпеген жағдайларда қараудың орындылығы.
Ұлттық жобаларды әзірлеу
жөніндегі әдістемеге
қосымша
Нысан
Нәтижелер көрсетікіштерін есептеу әдістемесі
р/н
Нәтиже көрсетікішінің атауы
Кезеңділігі және индикаторды қалыптастыру мерзімі
Ақпарат көзі
Шығыс ақпараттың орналасатын орны
Нәтиже көрсетікішін қалыптастыру (есептеу) тәсілін сипаттау
1
2
3
4
5
6
2021 жылғы 12 тамыздағы
№ 1 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 79 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Ұлттық жобаны ұсыну форматы ҰЛТТЫҚ ЖОБА (ұлттық жобаның атауы)
1. Паспорт
1. Атауы
2. Ұлттық жобаны әзірлеу мақсаты
3. Іске асыру мерзімі
4. Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушыларға пайдасы
Күтілетін экономикалық әсер (сандық және сапалық көріністе)
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапалық және/немесе сандық көріністе)
5. Ұлттық жобаны іске асыруға қажетті қаржыландыру көлемі
6. Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
7. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
8. Ұлттық жобаның жетекшісі және кураторы
1.1. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарымен өзара байланысы
р/с
Атауы
Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы
Ұлттық даму жоспары (жалпыұлттық басымдықтар мен міндеттер, стратегиялық көрсеткіштер)
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бағыты/нысаналы индикаторы)
Елдің аумақтық даму жоспары
Саланы, аяны дамыту тұжырымдамалары (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
Ұлттық жобаның міндеті

63. Проведение анализа осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию, и после согласования с уполномоченным органом по стратегическому планированию и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан вносится на рассмотрение Администрации Президента Республики Казахстан.
64. Администрацией Президента Республики Казахстан в течение 15 рабочих дней со дня поступления материалов обеспечивается подготовка для вынесения проекта национального проекта на заседание Высшего совета.
65. Одобрение на заседании Высшего совета является основанием для внесения изменений и/или дополнений по расходам в национальный проект. Национальный проект имеет первоочередной приоритет для финансирования и учитывается уполномоченным органом по бюджетному планированию.
66. При отборе национального проекта приоритет по расходам отдается национальным проектам, которые соответствуют следующим критериям:
1) социальная направленность национального проекта;
2) наличие более высокого ожидаемого социально-экономического эффекта, актуального в условиях непредвиденных обстоятельств;
3) успешность реализации национального проекта до наступления непредвиденных обстоятельств;
4) целесообразность рассмотрения в условиях наступивших непредвиденных обстоятельств.
Приложение
к Методике разработки
национальных проектов
Форма
Методика расчетов показателей результатов
п/н
Наименование показателя результата
Периодичность и сроки формирования индикатора
Источник информации
Место размещения выходной информации
Описание метода формирования (расчета) показателя результата
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к совместному приказу
от 12 августа 2021 года № 1 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 79
Формат представления национального проекта
НАЦИОНАЛЬНЫЙ ПРОЕКТ (наименование национального проекта)
1. Паспорт
1. Наименование
2. Цель разработки национального проекта
3. Срок реализации
4. Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Ожидаемый экономический эффект (в количественном выражении)
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и/или количественном выражении)
5. Объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта
6. Наименование разработчика национального проекта
7. Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта
8. Руководитель и куратор национального проекта
1.1. Взаимосвязь с вышестоящими документами Системы государственного планирования
п/н
Наименование
Стратегия развития Республики Казахстан до 2050 года
Национальный план развития (общенациональные приоритеты и задачи, стратегические показатели)
Стратегия Национальной безопасности (направление/ целевого индикатора)
План территориального развития страны
Концепции развития отрасли, сферы (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
Задача национального проекта

5. Жауапкершілік пен өкілеттіктерді бөлу
р/с
Атауы
Жауапты (лауазымды тұлға)
Өкілеттіктер
1
2
3
4
міндет
нәтиже көрсеткіші
Ескертпе: Ұлттық жобаны толтыру жөніндегі түсіндірме осы ұлттық жобаны ұсыну форматына қосымшада келтірілген.
Ұлттық жобаларды
ұсыну форматына
қосымша
Ұлттық жобаны толтыру бойынша түсініктеме
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 10.08.2023 № 148 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 11.08.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Ұлттық жобаның "1. Паспорт" деген бөлімінде мыналарды қамтитын негізгі параметрлер баяндалады:
1) атауы;
2) ұлттық жобаны әзірлеу мақсаты;
3) іске асыру мерзімі;
4) күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсері, игілік алушыларға пайдасы:
сандық мәнде күтілетін экономикалық әсері;
сандық және/немесе сапалық мәнде күтілетін әлеуметтік әсері;
5) ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі. Ұлттық жобаны түзеткен жағдайда, аталған бағанда ұлттық жобаны іске асыруға бөлінген қаржыландыру көлемі қосымша көрсетіледі;
6) ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы;
7) ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы;
8) ұлттық жобаның жетекшісі мен кураторы.
Ұлттық жобаның кураторын Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 43-1-бабына сәйкес бекітілетін Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі айқындайды.
"1.1. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарымен өзара байланыс" деген кіші бөлімде тиісті құжаттардың бағандары бойынша Жалпыұлттық басымдықтардың бағыттары, басымдықтары, стратегиялық көрсеткіштері, нысаналы индикаторлары немесе өңірлердің түйінді параметрлері көрсетіледі.
2. "2. Міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлімде бағыт және міндет жолдары бойынша МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының мақсаттары мен міндеттеріне, Біріккен Ұлттар Ұйымының Тұрақты даму мақсаттарына, Стратегиялық көрсеткіштер картасының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізуге, сондай-ақ саланың/аяның даму тұжырымдамасына сәйкес қызмет салаларындағы түйінді өзгерістерді қамтамасыз ету үшін саланың/аяның проблемаларын шешуге бағытталған ұлттық жобаның бағыттары, міндеттері көрсетіледі.
Біртекті сипаттағы міндеттерді іске асыру жағдайында оларды бағыттар бойынша топтастыруға жол беріледі.
Міндеттерді анықтау мынадай өлшемшарттар:

5. Распределение ответственности и полномочий
п/н
Наименование
Ответственный (должностное лицо)
Полномочия
1
2
3
4
задача
показатель результата
Примечание: пояснение по заполнению национального проекта приведено в приложении к настоящему формату представления национального проекта.
Приложение
к Формату представления
национальных проектов
Пояснение по заполнению национального проекта
Сноска. Приложение - в редакции cовместного приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 10.08.2023 № 148 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.08.2023 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В разделе "1. Паспорт" национального проекта излагаются основные параметры, включающие:
1) наименование;
2) цель разработки национального проекта;
3) срок реализации;
4) ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей:
ожидаемый экономический эффект в количественном выражении;
ожидаемый социальный эффект в количественном и /или качественном выражении;
5) объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта. В случае корректировки национального проекта в данной строке дополнительно указывается выделенный объем финансирования для реализации национального проекта;
6) наименование разработчика национального проекта;
7) наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта;
8) руководитель и куратор национального проекта.
Куратор национального проекта определяется Премьер-Министром Республики Казахстан в соответствии с Правилами осуществления проектного управления, утверждаемыми в соответствии со статьей 43-1 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Правила).
В подразделе "1.1. Взаимосвязь с вышестоящими документами Системы государственного планирования" по графам соответствующих документов указываются направления, приоритеты Общенациональных приоритетов, стратегические показатели, целевые индикаторы или ключевые параметры регионов.
2. В разделе "2. Задачи и показатели результатов" по строкам направления и задачи указываются направления, задачи национального проекта, направленные на достижение целей и задач вышестоящих документов СГП, Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций, стратегических показателей Карты стратегических показателей, а также на решение проблем отрасли/сферы, для обеспечения ключевых изменений в сферах деятельности в соответствии с концепцией развития отрасли/сферы.
В случае реализации задач однородного характера, допускается их группировка по направлениям.
Определение задач осуществляется с учетом следующих критериев:

1) өзіндік сипаты мен нақтылық (міндет тиісті сала/ая бойынша Стратегиялық көрсеткіштер картасының көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді, бір мағыналы түсіндірмесі бар нақты тұжырымдардан тұрады);
2) өлшенгіштік (тексеру мүмкіндігі, нәтиженің өлшенгіштігінің сипаттамасы және қызмет нәтижелерінің нақты көрсеткіштерін айқындау);
3) қолжетімділік (ұлттық жобаны іске асыру кезеңінде қойылған міндеттерді орындау мүмкіндігі, олардың қалай және қандай жағдайда орындалатындығы, ресурстармен қамтамасыз етілуі туралы нақты түсініктің болуы);
4) уақыттың шектеулілігі (міндет белгіленген мерзімде шешіледі);
5) релеванттылығы (міндет жоғары тұрған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге үлес қосады) ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Міндеттер жиынтығы мынадай қағидаттарға сәйкес келеді:
қажеттілік – қойылған міндеттерге қол жеткізу ұлттық жобаның табысты болуының қажетті шарты болып табылады;
жеткіліктілік – барлық міндеттерді шешу ұлттық жобаны іске асыру үшін жеткілікті шарт болып табылады.
3. Әрбір міндеттің іске асырылу мерзімі ұлттық жобаның жоспарланған кезеңінен аспайды.
3 және 4-бағандар бойынша одан әрі көрсеткіштерге нақты қол жеткізуді растайтын өлшем бірліктері мен дереккөздер көрсетіледі.
4. Әрбір міндетке оған қол жеткізу дәрежесін айқындау үшін нәтиже көрсеткіштерінің жиынтығы (аралық және түпкі мәндерімен) сәйкес келеді. Нәтиже көрсеткішінің сапалық жағы мемлекеттік басқарудың тиісті салаларындағы (аяларындағы) аяаралық /салааралық сипаттағы мәселелерді шешу деңгейін, ал сандық жағы – олардың өлшенетін, абсолютті немесе шамамен алынған мәнін көрсетеді.
Нәтиже көрсеткіштері мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
оларды жоспарлы кезеңдегі серпінде объективті бағалау және салыстыру мүмкіндігін беру;
барлық мүдделі тараптар үшін біркелкі түсінікті болу;
оларға қол жеткізуді бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстардың болуы;
толық және барабар сипаттама беру;
қолжетімді және өлшемді болу;
мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуын қамтамасыз ету.
Ұлттық жобаны әзірлеуші негізгі өзгерістерді, анықталған проблемалардың шешімін сипаттайтын және міндеттерге қол жеткізуді бағалау үшін қажетті нәтиже көрсеткіштерін ғана таңдайды. Барлық келтірілген нәтижелер көрсеткіштері бойынша базалық (бастапқы) және жоспарланған мән (егер жоспарланған өзгерістер осындай нысанда тиімді көрсетілсе), сондай-ақ көрсеткіштің осы мәніне қол жеткізу үшін қажетті уақыт бойынша кезеңнің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
5 және 6-бағандарда алдыңғы жылғы көрсеткіштер бойынша нақты деректер және жылдар бойынша серпінде жоспарлы кезеңге мәндерді белгілеу мақсатында ағымдағы жылға бағалау мәндері көрсетіледі.

1) специфичность и конкретность (задача обеспечивает достижение показателей Карты стратегических показателей по соответствующей сфере/отрасли, содержит четкие формулировки с однозначным толкованием);
2) измеримость (возможность проверки, описание измеримости результата и определение конкретных показателей результатов деятельности);
3) достижимость (возможность выполнения поставленных задач за период реализации национального проекта, имеется четкое понимание за счет чего и при каких условиях они выполняются, обеспеченность ресурсами);
4) ограниченность во времени (задача решается в установленные сроки);
5) релевантность (задача вносит вклад в достижение вышестоящих целей и задач).
Совокупность задач соответствует принципам:
необходимости – достижение поставленных задач является необходимым условием успешности национального проекта;
достаточности – решение всех задач является достаточным условием для реализации национального проекта.
3. Срок реализации каждой из задач не превышает плановый период национального проекта.
По графам 3 и 4 указываются единицы измерения и источники информации, подтверждающие в дальнейшем фактическое достижение показателей.
4. Каждой задаче соответствует набор показателей результата (с промежуточными и конечными значениями) для определения степени ее достижения. Качественная сторона показателя результата отражает уровень решения вопросов межсферного/межотраслевого характера в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления, а количественная – их измеримую, абсолютную или относительную величину.
Показатели результата рассматриваются на соответствие следующим критериям:
предоставлять возможность их объективной оценки и сравнения в динамике за планируемый период;
быть однозначно понятными для всех заинтересованных сторон;
иметь достаточные информационные и технические ресурсы для оценки их достижения;
предоставлять полную и адекватную характеристику;
быть достижимыми и измеримыми;
обеспечивать наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения.
Разработчиком национального проекта выбираются только те показатели результата, которые несут в себе ключевые изменения, характеризующие решение выявленных проблем и необходимые для оценки достижения задач. По всем приводимым показателям результатов указывается базовое (исходное) и планируемое значение (если планируемые перемены эффективно отражаются в такой форме), а также обозначение временного периода (года), необходимого для достижения данного значения показателя.
В графах 5 и 6 указываются, фактические данные по показателям за предыдущий год и оценочные значения за текущий год в целях установления значений на плановый период в динамике по годам.

7-11-бағандарда нәтиже көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
5. Ұлттық жобаны әзірлеу кезінде ұлттық жобаны әзірлеуші бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдармен бірлесіп, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, оларға қол жеткізуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтамасыз етеді.
Ұлттық жобаны әзірлеуші декомпозициялау кезінде ұлттық жобаның тиісті міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу шешілетін және қол жеткізілетін төмен тұрған МЖЖ құжаттары және оларға қол жеткізуге жауаптылар айқындалады.
Ұлттық жобаның міндеттері мен нәтижелерін декомпозициялау екі тәсілмен жүзеге асырылады:
бөлу: егер міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бірнеше мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметіне байланысты болса;
ауысу: егер міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бір мемлекеттік органның (оның ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда) қызметіне толық байланысты болса.
Бөлу кезінде міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері қол жеткізілуі құжатты бірлесіп орындаушыларға байланысты болатын құрамдас бөліктерге бөлінеді.
Бөлу мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) кешенді міндеттерді іске асыру кезінде бірнеше мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қызметінің шеңберінде түрлі кіші міндеттерді шешу жолымен міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің тұжырымдалуы, сондай-ақ олардың мәндері, жиынтығында нәтиженің тиісті көрсеткішіне қол жеткізуді қамтамасыз ететін төмен тұрған МЖЖ құжаттарында өзгереді;
2) шешілуіне бірнеше мемлекеттік орган қатысатын бірыңғай жалпыұлттық міндетті іске асыру кезінде төмен тұрған МЖЖ құжаттарында міндеттің және нәтиже көрсеткішінің тұжырымы өзгеріссіз қалады, бұл ретте нәтиже көрсеткішінің мәндері ұлттық жобаның бірлесіп орындаушылары бойынша бөлінеді.
Мысалы, "Еңбек өнімділігінің өсуі" нысаналы индикаторына қол жеткізуге Ауыл шаруашылығы, Энергетика, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрліктерінің, жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың қызметі ықпал етеді.
Құжатты бірлесіп орындаушылар өздері тікелей іске асыратын төмен тұрған МЖЖ құжаттары (мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарлары) арқылы тиісті міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ауысу кезінде нәтижелердің көрсеткіштері де төмен тұрған құжаттарда сол тұжырымда және мәндерде көрсетіледі.

В графах 7-11 указываются плановые значения показателей результатов.
5. При разработке национального проекта разработчиком национального проекта совместно с государственными органами – соисполнителями обеспечивается декомпозиция задач и показателей результатов на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, структурных подразделений, ответственных за их достижение.
При декомпозиции разработчиком национального проекта определяются нижестоящие документы СГП, посредством которых будут решаться, и достигаться соответствующие задачи и показатели результатов национального проекта, и ответственные за их достижение.
Декомпозиция, задач и показателей результатов национального проекта осуществляется двумя способами:
разделения: если достижение задач и показателей результатов зависит от деятельности нескольких государственных органов и иных организаций;
перехода: если достижение задач и показателей результатов полностью зависит от деятельности одного государственного органа (включая его подведомственные организации).
При разделении, задачи и показатели результатов подразделяются на составные части, достижение которых зависит от соисполнителей документа.
Разделение осуществляется следующими способами:
1) при реализации комплексных задач, путем решения различных подзадач в рамках деятельности нескольких государственных органов и иных организаций, формулировка задач и показателей результатов, а также их значения изменяются в нижестоящих документах СГП, в совокупности, обеспечивающие достижение соответствующего показателя результата;
2) при реализации единой общенациональной задачи, в решении которой участвуют несколько государственных органов, формулировка задачи и показателя результата в нижестоящих документах СГП остаются неизменными, при этом значения показателя результата расщепляются по соисполнителям национального проекта.
Например, на достижение целевого индикатора "Рост производительности труда" влияет деятельность министерств сельского хозяйства, энергетики, индустрии и инфраструктурного развития, местных исполнительных органов и организаций.
Соисполнителями документа обеспечивается достижение соответствующих задач и показателей результатов через нижестоящие документы СГП, непосредственно ими реализуемыми (планы развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний).
При переходе, показатели результатов отражаются в нижестоящих документах в той же формулировке и значениях.

6. "3. Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушыларға пайдасы" деген бөлімде:
1) игілік алушылардың өмір сүру сапасын арттыруға және қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған әлеуметтік әсер;
2) берілген мемлекеттік қолдау шараларынан және инвестициялар тартудан экономикалық әсер түріндегі күтілетін нәтиже туралы ақпарат көрсетіледі.
Әлеуметтік нәтиже ұлттық жобаның игілік алушыларының үмітіне сәйкес келетін әлеуметтік маңызы бар нәтиже болып табылады.
Ұлттық жобаның күтілетін әлеуметтік әсері игілік алушылардың санатын, ұлттық жобаның кімге бағдарланғандығын және осы ұлттық жоба қандай проблемалар мен міндеттерді қанағаттандыруды көздейтінін, яғни ұлттық жобаны іске асырғанға дейінгі істің жағдайын ұлттық жобаны іске асыру кезеңі немесе бүкіл мерзімі аяқталған жағдаймен салыстыруды негізге ала отырып айқындалады. Өмір сүру сапасын арттыру адами капиталдың сапасын және халықтың өмір сүру деңгейін арттыруды, оның ішінде халықтың табысын арттыруды, көрсетілетін қызметтер мен инфрақұрылымға қолжетімділікті кеңейтуді көздейді.
7. Экономикалық әсер – жаңа технологияларды, ұйымдастырушылық-экономикалық іс-шараларды енгізу нәтижесінде бастапқы және алынған қорытынды арасындағы экономикалық нәтижені немесе өсімді айқындайтын көрсеткіш.
Экономикалық әсер салық түсімдерінің ұлғаюын, тұрақты жаңа жұмыс орындарының құрылуын, тартылған инвестициялардың көлемін, тиісті салаға салымның өсуін, мемлекеттік шығыстардың азаюын және ұлттық жобаның экономикалық әсерін сипаттайтын көрсеткіштерді білдіреді.
8. Күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсерді толтыру кезінде әрбір әсерді игілік алушылардың санаттары бойынша дұрыс көрсету қажет.
Әлеуметтік және экономикалық әсер сандық және/немесе сапалық тұрғыдан өлшенетін шамаларды білдіреді және ұлттық жобаны іске асыру нәтижесінде алынған оң өзгерістерді көрсетеді.
Әлеуметтік және экономикалық әсер қазіргі статистикалық ақпаратты, халықаралық индекстерді, әлеуметтанушылық зерттеулер нәтижелерін, әкімшілік деректерді және ресми деректерді есептеу әдістерін қолдана отырып айқындалады.
Көрсеткіштерді есептеудің ресми әдістері болмаған жағдайда әзірлеуші мемлекеттік орган есептеу әдістемесін бекітеді. Ұлттық жобаның жобасы келісілген жағдайда есептеу әдістемесі стратегиялық, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың сұрау салуы кезінде қосымша ақпарат түрінде енгізеді.
4-8-бағандарда ұлттық жобадан жалпы күтілетін әсерлердің мәндері жылдар бойынша серпінде көрсетіледі. Әсерді кейінге қалдыру түрінде, бірақ ұлттық жобаны іске асырудың соңғы жылынан кеш емес көрсетуге жол беріледі.

6. В разделе "3. Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей" указывается информация об ожидаемом результате в виде:
1) социального эффекта, направленного на повышение качества жизни и удовлетворение потребностей благополучателей;
2) экономического эффекта, в том числе от предоставленных мер государственной поддержки и привлечения инвестиций.
Социальным эффектом является социально-значимый результат, соответствующий ожиданиям благополучателей национального проекта.
Ожидаемый социальный эффект национального проекта определяется исходя из категории благополучателей, на кого ориентирован национальный проект и какие проблемы, и задачи данный национальный проект предполагает удовлетворить, то есть сопоставить положение дел до реализации национального проекта с ситуацией по истечении этапа или всего срока реализации национального проекта. Повышение качества жизни предусматривает повышение качества человеческого капитала и уровня жизни населения, в том числе повышение доходов населения, расширение доступа к услугам и инфраструктуре.
7. Экономический эффект – показатель, определяющий экономический результат или прирост между первоначальным и полученным итогом в результате внедрения новых технологий, организационно-экономических мероприятий.
Экономический эффект выражается в увеличении налоговых поступлений, создании новых постоянных рабочих мест, объеме привлеченных инвестиций, приросте вклада в соответствующую отрасль, снижение государственных расходов и показателей, характеризующих экономический эффект национального проекта.
8. При заполнении ожидаемого социального и экономического эффекта, необходимо каждый эффект правильно отразить по категориям благополучателей.
Социальный и экономический эффект выражается в измеряемых величинах в количественном и/или качественном выражении и отражает положительные изменения, полученные в результате реализации национального проекта.
Социальный и экономический эффект определяется с применением существующих методов расчетов статистической информации, международных индексов, результатов социологических исследований, административных данных и официальных данных.
В случае отсутствия официальных методов расчетов показателей государственным органом-разработчиком утверждается методика расчета. При согласовании проекта национального проекта методика расчетов вносится в виде дополнительной информации при запросе уполномоченных органов по стратегическому, государственному и бюджетному планированию.
В графах 4-8 значения ожидаемых эффектов в целом от национального проекта указываются в динамике по годам. Допускается указание эффекта в отлагательном виде, но не позднее последнего года реализации национального проекта.

9. "4. Ресурстар" деген бөлімде ұлттық жобаны іске асыруға қаржы ресурстарына қажеттілік жазылады.
Ұлттық жобаның міндеттері бойынша талап етілетін қаржы ресурстарының болжамды көлемі осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қалыптастырылатын Ұлттық жобаны іске асыру кесте-жоспарының негізінде жалпы сомамен қалыптастырылады.
10. Ұлттық жобаны қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың өз қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болып табылады.
11. "5. Жауапкершілікті және өкілеттіктерді бөлу" деген бөлімде міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері бөлінісінде 3-бағанда Қағидаларға сәйкес айқындалатын, орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің лауазымды тұлғалары көрсетіледі.
4-бағанда өздеріне бекітілген нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуі қажет және қол жеткізілуін қамтамасыз ететін жоғарыда аталған тұлғалардың негізгі өкілеттіктерінің шеңбері көрсетіледі.
2021 жылғы 12 тамыздағы
№ 1 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 79 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Нысан
Ұлттық жобаны іске асыру жоспар-кестесі
Атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқтау мерзімі
Алдыңғы жылдың фактісі
202Y
202Y
202Y
202Y
202Y
Барлық қаржыландыру
Қаржыландыру көзі
Жылдық жоспар
Алд. жылғы фактіге %
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Бюджеттен тыс
қаражат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
I. № стратегиялық көрсеткіш
№1 міндет
№1
көрсеткіш
A іс-шарасы
..
тұрақты жұмыс орындарын құру **
уақытша жұмыс орындарын құру**
№2 міндет
№2
көрсеткіш
B іс-шара
...
тұрақты жұмыс орындарын құру **
уақытша жұмыс орындарын құру**
Барлығы, оның ішінде
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
*
*
ЖБ
*
*
*
*
*
*
Бюджеттен тыс қаражат
*
*
*
*
*
*
Ескерту: ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесін толтыру бойынша түсіндірме ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-кестесінің осы формасының қосымшасында келтірілген.
*Толтырылмайды
**Жұмыс орындарын құруды көздейтін міндеттер бойынша міндетті түрде жылдар бойынша "Тұрақты және уақытша жұмыс орындарын құру" деген жолдар толтырылады.
Ұлттық жобаны іске асыру
жоспар-кестесінің нысанына
3-қосымша
Ұлттық жобаны іске асыру жоспар-кестесін толтыру бойынша түсіндірмелер
Ұлттық жобаны іске асыру жоспары мынадай жолмен толтырылады:

9. В разделе "4. Ресурсы" излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации национального проекта.
Прогнозный объем требуемых финансовых ресурсов по задачам национального проекта общей суммой формируется на основе Плана-графика реализации национального проекта, формируемого в соответствии с приложением 3 к настоящему совместному приказу.
10. Источниками финансирования национального проект являются: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, не государственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
11. В разделе "5. Распределение ответственности и полномочий" в разрезе задач и показателей результатов в графе 3 указываются должностные лица, центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, ответственных за их исполнение, определяемые в соответствии с Правилами.
В графе 4 указываются основной круг полномочий вышеуказанных лиц, необходимых и обеспечивающих достижение закрепленных за ними показателей результатов.
Приложение 3
к совместному приказу
от 12 августа 2021 года № 1 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 79
Форма
План-график реализации национального проекта
Наименование
Ответственные исполнители
Срок завершения
Факт предыдущего года
202Y
202Y
202Y
202Y
202Y
Всего финансирование
Источник финансирования
План на год
% к факту пред.года
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Внебюджетные средства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
I. Стратегический показатель №
Задача №1
Показатель №1
Мероприятие A
...
создание постоянных рабочих мест**
создание временных рабочих мест**
Задача №2
Показатель №2
Мероприятие B
...
создание постоянных рабочих мест**
создание временных рабочих мест**
Всего,
в том числе
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
*
*
МБ
*
*
*
*
*
*
Внебюджетные средства
*
*
*
*
*
*
Примечание: пояснение по заполнению плана-графика реализации национального проекта приведено в приложении к настоящей форме плана-графика реализации национального проекта.*Не заполняются** По задачам, предусматривающим создание рабочих мест, в обязательном порядке заполняются строки "Создание рабочих мест: постоянных и временных", по годам
Приложение 3
к форме плана-графика
реализации Национального проекта
Пояснение по заполнению Плана-графика реализации национального проекта
План реализации национального проекта заполняется следующим образом:

1. "№ стратегиялық көрсеткіш" деген бағанда Қазақстанның 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткішінің толық атауы көрсетіледі.
2. "Міндет" деген жолда:
"Атауы" деген 1-бағанда ұлттық жобаның міндеттерінің атаулары көрсетіледі;
"Жауапты орындаушылар" деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес ұлттық жобаның әрбір міндетін шешуге дербес жауапкершілік бекітілген лауазымды адамдар көрсетіледі;
"Аяқтау мерзімі" деген 3-бағанда ұлттық жобаның міндетін іске асыру күні көрсетіледі;
5, 7-10-бағандарда жылдар бөлінісінде міндеттерді іске асыру үшін қаржыландырудың болжамды сомасы көрсетіледі;
6-бағанда өткен жылғы қаржыландырудың нақты сомасына қатысты міндеттерді қаржыландырудың болжамды сомасының серпіні көрсетіледі. Нақты мәндер болмаған жағдайда бұл баған толтырылмайды;
"Қаржыландыру көзі" деген 11-бағанда міндет нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша қаржыландыру сомасы ретінде қалыптастырылатын, міндетті іске асыру үшін қаржыландырудың жалпы болжамды сомасы көрсетіледі;
12, 13 және 14-бағандарда қаржыландыру көздері бойынша қаржыландырудың жалпы болжамды сомалары көрсетіледі: республикалық бюджет және бюджеттен тыс қаражаттар;
1) "Көрсеткіш" деген жол бойынша:
"Атауы" деген 1-бағанда ұлттық жоба нәтижесі көрсеткішінің атауы көрсетіледі;
"Жауапты орындаушылар" деген 2-бағанда Қағидаларға сәйкес нәтиже көрсеткіші үшін дербес жауапкершілік бекітілген лауазымды тұлғалар көрсетіледі;
"Аяқтау мерзімі" деген 3-бағанда ұлттық жобаның көрсеткішіне қол жеткізу күні көрсетіледі;
"Алдыңғы жылдың фактісі" деген 4-бағанда жоспарлы кезеңнің өткен жылындағы нәтиже көрсеткішінің нақты мәні көрсетіледі;
5, 7-10-бағандар бойынша жылдар бойынша нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәндері көрсетіледі, 6-бағанда өткен жылдың нақты мәніне қатысты нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәнінің серпіні көрсетіледі.
"Қаржыландыру көзі" деген 11-бағанда нәтижеге қол жеткізу үшін қажетті іс-шаралар бойынша қаржыландыру сомасы ретінде қалыптастырылатын нәтиже көрсеткішін іске асыру үшін қаржыландырудың жалпы болжамды сомасы көрсетіледі;
12, 13 және 14-бағандарда қаржыландыру көздері бойынша қаржыландырудың болжамды сомалары көрсетіледі: республикалық бюджет және бюджеттен тыс қаражат;
2) "Іс-шара" деген жол бойынша:
ұлттық жобаның әрбір міндеті нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті біртекті белгілері бойынша топтастырылған іс-шаралар бөлінісінде:
"Атауы" деген 1-бағанда ұлттық жоба іс-шарасының атауы көрсетіледі;
"Жауапты орындаушылар" деген 2-бағанда заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес іс-шара үшін дербес жауапкершілік бекітілген лауазымды адамдар көрсетіледі;
"Аяқтау мерзімі" деген 3-бағанда ұлттық жобаның әрбір іс-шарасының аяқталу күні көрсетіледі;
"Алдыңғы жылдың фактісі" деген 4-бағанда жоспарлы кезеңнің өткен жылы нақты жұмсалған қаражат сомасы көрсетіледі (бар болса);

1. В строке "Стратегический показатель №" указывается полное наименование стратегического показателя Национального плана развития Казахстана до 2025 года.
2. В строке "Задача":
в графе 1 "Наименование" указывается наименование задачи национального проекта;
в графе 2 "Ответственные исполнители" указываются должностные лица, за которыми закреплена персональная ответственность за решение каждой задачи национального проекта согласно Правилам осуществления проектного управления, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан (далее – Правила);
в графе 3 "Срок завершения" указывается дата реализации задачи национального проекта;
в графах 5, 7-10 в разрезе по годам указывается прогнозная сумма финансирования для реализации задач;
в графе 6 указывается динамика прогнозной суммы финансирования задачи относительно фактической суммы финансирования предыдущего года. В случае отсутствия фактических значений данная графа не заполняется;
в графе 11 "Всего финансирование" указывается общая прогнозная сумма финансирования для реализации задачи, формируемая как сумма финансирования по показателям результатов задачи;
в графах 12, 13 и 14 указываются прогнозные суммы финансирования по источникам финансирования: республиканский бюджет и внебюджетные средства;
1) по строке "Показатель":
в графе 1 "Наименование" указывается наименование показателя результата национального проекта;
в графе 2 "Ответственные исполнители" указываются должностные лица, за которыми закреплена персональная ответственность за показатель результата согласно Правилам;
в графе 3 "Срок завершения" указывается дата достижения показателя национального проекта;
в графе 4 "Факт предыдущего года" указывается фактическое значение показателя результата за предыдущий год планового периода;
по графам 5, 7-10 указываются плановые значения показателя результата по годам, в графе 6 указывается динамика планового значения показателя результата относительно его фактического значения предыдущего года;
в графе 11 "Всего финансирование" указывается общая прогнозная сумма финансирования для реализации показателя результата, формируемая как сумма финансирования по мероприятиям, необходимых для достижения показателя;
в графах 12, 13 и 14 указываются прогнозные суммы финансирования по источникам финансирования: республиканский бюджет и внебюджетные средства;
2) по строке "Мероприятие":
в разрезе мероприятий, сгруппированных по однородным признакам, необходимых для достижения показателей результатов каждой задачи национального проекта:
в графе 1 "Наименование" указывается наименование мероприятия национального проекта;
в графе 2 "Ответственные исполнители" указываются должностные лица, за которыми закреплена персональная ответственность за мероприятие согласно Правилам осуществления проектного управления, утвержденного в установленном законодательством порядке;
в графе 3 "Срок завершения" указывается дата завершения каждого мероприятия национального проекта;
в графе 4 "Факт предыдущего года" указывается сумма средств, фактически израсходованных за предыдущий год планового периода (при наличии);

5, 7 және 10-бағандар бойынша іс-шараның сандық өлшемі (км. жол) және жылдар бойынша осы іс-шараны қаржыландырудың болжамды сомасы (млн. тг) көрсетіледі;
6-баған толтырылмайды;
"Қаржыландыру көзі" деген 11-бағанда жылдар бойынша қаржыландыру көздері бөлінісінде жобаны іске асырудың барлық жылдары бойынша қаржыландыру сомасы ретінде қалыптастырылатын іс-шараны іске асыру үшін қаржыландырудың жалпы сомасы көрсетіледі;
12, 13 және 14-бағандарда қаржыландыру көздері бойынша қаржыландырудың болжамды сомалары көрсетіледі: республикалық, жергілікті бюджет және бюджеттен тыс қаражат;
жұмыс орындарын құруды көздейтін міндеттер бойынша іс-шаралар, "Атауы" деген жолдан кейін "Жұмыс орындарын құру: тұрақты және уақытша", жылдар бойынша" деген жолдар міндетті түрде толтырылады.
2021 жылғы 12 тамыздағы
№ 1 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 11 тамыздағы
№ 79 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Нысан
Ұлттық жобалар бойынша есептілік _________________________ мерзімге (іске асыру мерзімі) _____________________________ ұлттық жобасын іске асыру бойынша (ұлттық жобаның атауы) ___________________________ жыл сайынғы есеп (әзірлеушінің атауы)
1. Нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша
Міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің, жобалардың атауы
Жауапты орындаушылар
202Y
Ескертпе
Жоспар
Факт
Жоспарға % қатысы
1
2
5
6
7
8
I. №n стратегиялық көрсеткіші
№1 міндет
*
*
*
№1 көрсеткіш
A іс-шарасы
**
**
№2 міндет
*
*
*
№2 көрсеткіш
B жобасы
**
**
* толтырылмайды
** пайдаланған бюджет қаражатының жоспарлы және нақты сомалары

по графам 5, 7-10 указываются количественное измерение мероприятия (км. дорог) и прогнозная сумма финансирования на данное мероприятие по годам (млн.тг);
графа 6 не заполняется;
в графе 11 "Всего финансирование" указывается общая сумма финансирования для реализации мероприятия, формируемая как сумма финансирования по всем годам реализации проекта в разрезе источников финансирования и по годам;
в графах 12, 13 и 14 указываются прогнозные суммы финансирования по источникам финансирования: республиканский, местный бюджет и внебюджетные средства;
после строки "Наименования" мероприятия, по задачам, предусматривающим создание рабочих мест, в обязательном порядке заполняются строки "Создание рабочих мест: постоянных и временных", по годам.
Приложение 4
к совместному приказу
от 12 августа 2021 года № 1 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 августа 2021 года № 79
Форма
Отчетность по национальным проектам
Ежегодный отчет ______________________________
(наименование разработчика)
по реализации национального проекта ______________________________
(наименование национального проекта)
на ________________
(срок реализации)
1. По достижению показателей результатов
Наименование задач, показателей результатов, проектов
Ответственные исполнители
202Y
Примечание
План
Факт
В % к плану
1
2
3
4
5
6
I. Стратегический показатель №n
Задача №1
*
*
*
Показатель №1
Проект A
**
**
Задача №2
*
*
*
Показатель №2
Проект B
**
**
* не заполняется
** плановые и фактические суммы использованных бюджетных средств

4. Қаражатты игеру
Қаржыландыру көзі
Жоспар,
млн теңге
Нақты,
млн теңге
Пайдаланылмау себебі
1
2
3
4
1-міндет
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Бюджеттен тыс қаражат
….
n -міндет
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Бюджеттен тыс қаражат
Жиыны
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Бюджеттен тыс қаражат
5. Талдамалық жазба
Ұлттық жобаларды
орындаушылардың есептілік
нысанына
қосымша
Жыл сайынғы есепті толтыру бойынша түсіндірме
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 10.08.2023 № 148 және ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 11.08.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ұлттық жобаны іске асыруы жөніндегі есепті, оның ішінде ұлттық жобаны бірлесіп орындаушылар былайша толтырады:
1. "1. Нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу" деген 1-бөлім бойынша:
"Стратегиялық № көрсеткіштері" жолы бойынша Қазақстанның 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткішінің толық атауы көрсетіледі.
"Атауы" деген 1-бағанда ұлттық жоба міндеттерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің және жобаларының атауы көрсетіледі;
"Жауапты орындаушылар" деген 2-бағанда Қағидаларға сәйкес міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне және ұлттық жобаның жобаларына қол жеткізу үшін жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі;
"нәтиже көрсеткіштері" деген жолдар бойынша "жоспар" деген 3-бағанда есепті кезеңге (жыл үшін) нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
4-бағанда "нәтиже көрсеткіштері" деген жолдар бойынша нәтиже көрсеткішінің бағалау (бір жыл ішінде қол жеткізуге жоспарланатын) және/немесе нақты мәндері, ал "жоба" деген жолдар бойынша игерілген бюджет қаражатының болжамды сомалары көрсетіледі;
"жоспарға қатысты %" деген 5-бағанда "нәтиже көрсеткіштері" деген жолдар бойынша жоспарлы мәндерге нақты мәндердің серпіні, ал "жоба" деген жолдар бойынша есепті кезең үшін жоспарлы мәндерге бюджет қаражатының нақты пайдаланылған сомаларының серпіні көрсетіледі;
"ескерту" деген 6-бағанда (қажет болған жағдайда) 2-5-бағандар бойынша жеке түсіндірмелер көрсетіледі.
2. "2. Әлеуметтік-экономикалық әсер" деген бөлім бойынша:
1) "Р/с №" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Әлеуметтік-экономикалық әсердің атауы" деген 2-бағанда ұлттық жобаны іске асырудан алынған әлеуметтік әсер мен экономикалық әсер бөлінісінде сапалық және сандық мәндегі әсер көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда күтілетін нәтиженің өлшем бірлігі көрсетіледі;
4) "Жоспар" деген 4-бағанда ұлттық жобаны іске асырудан күтілетін әсердің жоспарлы сандық немесе сапалық мәні көрсетіледі;

4. Освоение финансовых средств
Источник финансирования
План,
млн. тенге
Факт,
млн. тенге
Причины неиспользования
1
2
3
4
Задача 1
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Внебюджетные средства
….
Задача n
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Внебюджетные средства
Итого
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Внебюджетные средства
5. Аналитическая записка
Приложение
к Форме отчетности исполнителей
национальных проектов
Пояснение по заполнению ежегодного отчета
Сноска. Приложение - в редакции cовместного приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 10.08.2023 № 148 и Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 11.08.2023 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ежегодный отчет по реализации национального проекта, в том числе соисполнителями национального проекта, заполняется следующим образом:
1. По разделу "1. По достижению показателей результатов":
По строке "Стратегический показатель №" указывается полное наименование стратегического показателя национального плана развития Казахстана до 2025 года.
в графе 1 "Наименование" указывается наименование задач, показателей результатов и проектов национального проекта;
в графе 2 "Ответственные исполнители" указываются должностные лица, ответственные за достижение задач, показателей результатов и проектов национального проекта, согласно Правилам;
в графе 3 "план" по строкам "показатели результата" указываются плановые значения показателя результата на отчетный период (за год);
в графе 4 по строкам "показатели результата" указываются оценочные (планируемые к достижению за год) и/или фактические значения показателя результата, а по строкам "проект" прогнозные суммы освоенных бюджетных средств;
в графе 5 "в % к плану" по строкам "показатели результата" указывается динамика фактических значений к плановым, а по строкам "проект" динамика фактически использованных сумм бюджетных средств к плановым за отчетный период;
в графе 6 "примечание" указывает (при необходимости) отдельные пояснения по графам 2-5.
2. По разделу "2. Социально-экономический эффект":
1) в графе 1 "№ п/п" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе 2 "Наименование социально-экономического эффекта" указывается эффект в качественном и количественном выражении в разрезе социального эффекта и экономического эффекта, полученного от реализации национального проекта;
3) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения ожидаемого результата;
4) в графе 4 "План" указывается плановое количественное или качественное значение ожидаемого эффекта от реализации национального проекта;

5) "Факт" деген 5-бағанда есепті кезеңде ұлттық жобаны іске асырудан алынған әсер сандық немесе сапалық мәнде көрсетіледі;
6) "Ескертпе" деген 6-бағанда күтілетін нәтижеге қол жеткізілмеген жағдайда, оған қол жеткізбеу себебі көрсетіледі.
3. "3. Мемлекеттік қолдау шараларын алушылар туралы ақпарат" деген бөлім бойынша:
қарсы міндеттемелер шеңберінде олардың ішінде мемлекеттік қолдау шаралары іске асырылған жағдайда, ұлттық жобаларды іске асыру туралы есепті қалыптастыру кезінде толтырылады.
1) "Жыл" деген 1-бағанда мемлекеттік қолдау шарасын алған жыл көрсетіледі;
2) "БСН/ЖСН" деген 2-бағанда заңды тұлға (филиал және өкілдік) үшін қалыптастырылатын және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің бірегей нөмірі немесе қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын, мемлекеттік қолдау шараларын алушының бірегей нөмірі;
3) "Кәсіпорынның/мемлекеттік шараларды алушының атауы" деген 3-бағанда мемлекеттік қолдау шараларын алған кәсіпорындардың атауы және жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі;
4) "Өңір" деген 4-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі;
5) "Кәсіпорынның өлшемділігі (ірі/орта/шағын/ЖК)" деген 5-бағанда кәсіпорындар үшін Қазақстан Республикасы кәсіпорындарының өлшемділік сыныптауышына сәйкес жұмыспен қамтылғандар саны бойынша өлшемділік көрсетіледі, жеке тұлғалар бойынша "Жеке кәсіпкер" мәртебесі көрсетіледі";
6) "Сала" деген 6-бағанда кәсіпорынның және мемлекеттік қолдау шараларын алушы жеке тұлғаның қызметіне байланысты саланың атауы көрсетіледі;
7) "Қызмет түрі (ЭҚЖЖ)" деген 7-бағанда экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызмет түрінің атауы көрсетіледі;
8) "Қолдау шараларын алған күн" деген 8-бағанда мемлекеттік қолдау шарасын алған күн көрсетіледі;
9) "Қолдау шарасы" деген 9-бағанда оны алушыға көрсетілген мемлекеттік қолдау шарасының атауы көрсетіледі (мысалы, субсидиялау, кепілдік беру және мемлекеттік қолдаудың басқа да шаралары);
10) "Қолдаудың нысаналы мақсаты" деген 10-бағанда мемлекеттік қолдау мақсатының сипаттамасы көрсетіледі (мысалы, мемлекеттік қолдау неге бағытталғаны - тұқым, ЖЖМ, техникалар және т. б. сатып алу);
11) "Қолдаудың жалпы сомасы, мың теңге" деген 11-бағанда мемлекеттік қолдау көрсетуге бағытталған бюджет қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі;

5) в графе 5 "Факт" указывается полученный эффект от реализации национального проекта за отчетный период в количественном или качественном выражении;
6) в графе 6 "Примечание" в случае недостижения ожидаемого эффекта указывается причина его недостижения.
3. По разделу "3. Информация по получателям мер государственной поддержки":
заполняется при формировании отчета о реализации национальных проектов в случае реализации в них мер государственной поддержки, в рамках встречных обязательств.
1) в графе 1 "Год" указывается год получения меры государственной поддержки;
2) в графе 2 "БИН/ИИН" указывается уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства или уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, получателя мер государственной поддержки;
3) в графе 3 "Наименование предприятия/получателя государственных мер" указывается наименование предприятий и фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц, получивших меры государственной поддержки;
4) в графе 4 "Регион" указывается наименование области, города республиканского значения, столицы;
5) в графе 5 "Размерность предприятия (крупный/средний/малый/ИП)" для предприятий указывается размерность, согласно классификатору размерности предприятий Республики Казахстан по численности занятых, по физическим лицам указывается статус "Индивидуальный предприниматель";
6) в графе 6 "Отрасль" указывается наименование отрасли, с которой связана деятельность предприятия и физического лица – получателя меры государственной поддержки;
7) в графе 7 "Вид деятельности (ОКЭД)" указывается наименование вида деятельности согласно общему классификатору видов экономической деятельности;
8) в графе 8 "Дата получения мер поддержки" указывается дата получения меры государственной поддержки;
9) в графе 9 "Мера поддержки" указывается наименование меры государственной поддержки, оказанной ее получателю (например, субсидирование, гарантирование и другие меры государственной поддержки);
10) в графе 10 "Целевое назначение поддержки" указывается описание назначения государственной поддержки (например, на что направлена государственная поддержка – закуп семян, горюче-смазочные материалы, техник и т.д.);
11) в графе 11 "Общая сумма поддержки, тыс. тенге" указывается общая сумма бюджетных средств, направленных на оказание государственной поддержки;

12) "Жаңа жұмыс орындары құрылды" деген 12-бағанда мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану нәтижесінде (мемлекеттік қолдау шараларын алу кезеңі (жылдар бойынша) бөлінісінде) құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
13) "Кәсіпорынның кірістері, мың теңге" деген 14 және 15-бағандарда мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану нәтижесінде алынған кірістердің сомасы (мемлекеттік қолдау шараларын алу кезеңі бөлінісінде (жылдар бойынша) көрсетіледі;
14) "Төленген салықтардың сомасы" деген 16 және 17-бағандарда мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану нәтижесінде (мемлекеттік қолдау шараларын алу кезеңі бөлінісінде (жылдар бойынша) алынған кәсіпорындар мен дара кәсіпкердің кірістері бойынша бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
15) "Өнім шығару, мың теңге" деген 18 және 19-бағандарда мемлекеттік қолдау шараларын пайдаланудың қорытындысы бойынша алынған шығарылған өнімнің көлемі көрсетіледі;
16) "Өнімнің экспорты, мың теңге" деген 20 және 21-бағандарда шығарылған өнімнің жалпы көлемінен экспортқа бағытталған өнімнің көлемі көрсетіледі.
Экспортты жүзеге асырмайтын кәсіпорындар мен дара кәсіпкерлер соңғы бағанды толтырмайды;
"Базалық жыл" деген жол бойынша мемлекеттік қолдау шарасын алудың бірінші жылы бойынша ақпарат көрсетіледі.
"n жыл" деген жолда мемлекеттік қолдау шарасын алудың кейінгі жылдары бөлінісінде ұқсас ақпарат көрсетіледі.
"Базалық жыл" және "n жыл" жолдары өткен жылғы ұлттық жобаны іске асыру туралы есепті қалыптастыру кезінде толтырылады. Келесі жылдары осы жолдар тек есепті кезең үшін толтырылады.
4. "Қаржы қаражатын игеру" деген 4-бөлім бойынша:
1) "Қаржыландыру көзі" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, миллион теңге" деген 2-бағанда есепті жылға жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
Егер бағдарламаны қаржыландыру көзі республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты болып табылса, осы бағанда түзетілген бюджеттің сомасы көрсетіледі;
3) "Факт, миллион теңге" деген 3-бағанда есепті жыл үшін қаржы қаражатын іс жүзінде игеру сомасы миллион теңгемен келтіріледі;
4) "Игерілмеу себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатын игермеу себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті жылдың соңына бағдарламалық құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының қаржыландыру көздері бөлінісінде жалпы сомасы көрсетіледі.
5. "5. Талдамалық жазба" деген бөлім мыналарды:
1) міндеттер нәтижелерінің жоспарланған және нақты қол жеткізілген көрсеткіштерін, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептерін;

12) в графе 12 "Создано новых рабочих мест" указывается количество созданных рабочих мест, полученных в результате использования мер государственной поддержки (в разрезе периода (по годам) получения мер государственной поддержки);
13) в графах 14 и 15 "Доходы предприятия, тыс. тенге" указывается сумма доходов, полученных в результате использования мер государственной поддержки (в разрезе периода (по годам) получения мер государственной поддержки);
14) в графах 16 и 17 "Сумма уплаченных налогов" указывается сумма уплаченных в бюджет налогов по доходам предприятий и индивидуального предпринимателя, полученным в результате использования мер государственной поддержки (в разрезе периода (по годам) получения мер государственной поддержки);
15) в графах 18 и 19 "Выпуск продукции, тыс. тенге" указывается объем выпущенной продукции, полученной по итогам использования мер государственной поддержки;
16) в графах 20 и 21 "Экспорт продукции, тыс. тенге" указывается объем продукции, направленной на экспорт от общего объема выпущенной продукции.
Предприятиями и индивидуальными предпринимателями, не осуществляющими экспорт, последняя графа не заполняется;
По строке "Базовый год" указывается информация по первому году получения меры государственной поддержки.
В строке "n год" указывается аналогичная информация в разрезе последующих лет получения меры государственной поддержки.
Строки "Базовый год" и "n год" заполняются при формировании отчета о реализации национального проекта за предыдущий год. В последующих годах данные строки заполняются только за отчетный период.
4. По разделу 4 "Освоение финансовых средств":
1) в графе 1 "Источник финансирования" указывается источник финансирования документа;
2) в графе 2 "План, млн.тенге" указываются суммы финансовых средств, запланированные на отчетный год в миллионах тенге;
Если источником финансирования программы являются средства республиканского или местного бюджета, в данной графе указывается сумма скорректированного бюджета;
3) в графе 3 "Факт, млн.тенге" приводятся суммы фактического освоения финансовых средств за отчетный год, в миллионах тенге;
4) в графе 4 "Причины неиспользования" указываются причины неосвоения финансовых средств;
5) в конце данного раздела в строке "Итого" указывается в разрезе источников финансирования общая сумма финансовых средств, запланированных и освоенных на конец отчетного года на реализацию программного документа.
5. Раздел "5. Аналитическая записка" содержит:
1) запланированные и фактически достигнутые показатели результатов задач, а также причины их недостижения;

2) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған/жоспарланған іс-шаралар – орындалмаған/орындалған іс-шаралар (құжат іске асырылған кезден бастап бүкіл кезең ішінде), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған жағдайда) олардың орындалмау себептері және ұлттық жобада айқындалған белгіленген міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпалы туралы түсініктемелер туралы ақпаратты;
3) базалық кезеңмен салыстырғанда серпінде игілік алушылардың қанағаттану деңгейі туралы ақпаратты (құжат іске асырылғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
4) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар туралы мәліметтер және бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпаратты қамтиды.
Құжатты іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты жағдайларда, ұлттық жобаны әзірлеуші іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;
5) шешілуіне құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы ақпаратты, сондай-ақ тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде ұлттық жобаны түзету қажеттігіне, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына талап етілетін өзгерістерге және басқаларға қатысты ақпаратты көрсете отырып, құжаттың іске асырылу барысына жинақталған талдауды қамтиды.
Мемлекеттік қолдау шаралары болған кезде талдамалық есепте мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін салалық бағалау нәтижелері туралы ақпарат, сондай-ақ ұлттық жобада мемлекеттік қолдау шаралары болған жағдайда әрбір мемлекеттік қолдау шарасынан алынған әлеуметтік-экономикалық әсер туралы ақпарат қосымша көрсетіледі.
Мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін салалық бағалаудың нәтижелері туралы ақпаратта саланы/аяны құрылымдық талдаудың негізінде шығындар мен нәтижелерді сандық талдау және мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды сүйемелдеу жөніндегі мемлекеттік қолдау шараларының операторлары қызметінің тиімділігін ескере отырып, әрбір мемлекеттік қолдау шарасы бөлінісінде бөлінген қаражаттың тиімділігі туралы ақпарат қамтылады.
Ұлттық жобаны бірлесіп орындаушылар есепті ұлттық жобаны іске асыру жоспар-кестесінде олар жауапты болып бекітілген жолдар бойынша ғана толтырады.

2) информацию об исполненных запланированных мероприятиях – неисполненных/исполненных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения мероприятий) комментариев о причинах их неисполнения и влиянии на достижение установленных задач и показателей результатов, определенных в национальном проекте;
3) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
4) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий и государственного аудита.
В случаях, когда реализация документа связана с реализацией бюджетных инвестиций разработчиком национального проекта в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа;
5) обобщенный анализ хода реализации документа с указанием информации о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, а также выводов и предложений, в том числе касающихся необходимости корректировки национального проекта, требуемым изменениям действующего законодательства Республики Казахстан и других.
При наличии мер государственной поддержки в аналитическом отчете дополнительно отражается информация о результатах отраслевой оценки эффективности мер государственной поддержки, а также информация о социально-экономическом эффекте, полученном от каждой меры государственной поддержки при наличии в национальном проекте мер государственной поддержки.
Информация о результатах отраслевой оценки эффективности мер государственной поддержки содержат информацию об эффективности выделенных средств в разрезе каждой меры государственной поддержки с учетом количественного анализа затрат и результатов на основе структурного анализа отрасли/сферы и эффективности деятельности операторов мер государственной поддержки по сопровождению получателей мер государственной поддержки.
Соисполнители национального проекта заполняют отчет только по тем строкам, по которым они закреплены как ответственные в плане-графике реализации национального проекта.