Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-99 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қыркүйекте № 24529 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің мынадай кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) "Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қазандағы № ҚР ДСМ-125/2020 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21421 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптарда:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша жалпы көлемі 4 кредиттен кем емес (120 сағат), соңғы 5 жылдың ішінде қосымша және бейресми білім алудан өткенін растайтын құжаты;";
2) "Тәуелсіз сарапшылардың тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізіліміне енгізу және одан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 қазандағы № ҚР ДСМ-145/2020 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21509 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тәуелсіз сарапшылардың тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізіліміне енгізу және одан шығару негіздері қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
4 және 5- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тізілім осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге үміткер жеке тұлғалардың (маманның және (немесе) үміткердің) немесе денсаулық сақтау саласында тәуелсіз сараптаманы жүзеге асырыратын денсаулық сақтау субъектілерінің берген өтінімдерінің негізінде қалыптастырылады.
Өтінім демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ге дейін дүйсенбіден бастап жұмаға дейін мемлекеттік органның ресми сайтында көрсетілген мекенжайға беріледі.
5. Тізілімге енгізу туралы өтінімге мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2021 года № ҚР ДСМ-99. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2021 года № 24529
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести изменения в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан:
1) в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 октября 2020 года № ҚР ДСМ-125/2020 "Об утверждении требований к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21421):
в требованиях к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) документа, подтверждающего прохождение дополнительного и неформального образования за последние 5 лет по вопросам проведения независимой экспертизы в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов);";
2) в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 октября 2020 года № ҚР ДСМ-145/2020 "Об утверждении правил ведения реестра независимых экспертов, а также основания включения в единый реестр независимых экспертов и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21509):
в Правилах ведения реестра независимых экспертов, а также основания включения в единый реестр независимых экспертов и исключения из него (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Реестр формируется на основании заявок, поданных от физических лиц (специалиста и (или) претендента), претендующих на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи) либо субъектов здравоохранения, осуществляющих независимую экспертизу в области здравоохранения (далее – субъект) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Заявка подается на адрес, указанный на официальном сайте государственного органа, с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
5. К заявке о включении в реестр прилагаются электронные копии следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) жоғары медициналық білімі туралы диплом (шетелдік білім беру ұйымдары берген білімі туралы құжаттар үшін "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес тану немесе нострификациялау рәсімінен өткенін растайтын құжаттың болуы қажет);
3) мәлімдеген мамандығы бойынша үздіксіз кемінде 7 жыл еңбек өтілінің бар екендігін растайтын құжат (еңбек кітапшасы не Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес басқа да құжат), сондай-ақ тәуелсіз cараптама жүргізу кезінде мәлімделген мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыруы қажет;
4) тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша жалпы көлемі 4 кредиттен (120 сағат) кем емес, соңғы 5 жыл ішінде қосымша және бейресми білім алудан өткенін растайтын құжат;
5) тәуелсіз сарапшының біліктілігін және оның клиникалық практикаға дайындығын қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы кәсіби қызметке дайындығын растайтын денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты";.
9- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тәуелсіз сарапшыларды бірыңғай тізілімге енгізу үшін "Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қазандағы № ҚР ДСМ-125/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21421 болып тіркелген) сәйкес бекітілген талаптарға сәйкес келетін өтінім берген жеке тұлға (маман және (немесе) үміткер) негіз болып табылады".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1- қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2- қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

1) документа удостоверяющий личность;
2) диплома о высшем медицинском образовании (для документов об образовании, выданных зарубежными образовательными организациями необходимо наличие документа, подтверждающего прохождение процедуры признания или нострификации в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа не менее 7 лет по заявляемой специальности (трудовая книжка или другой документ в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан), а также необходимо осуществление деятельности в области здравоохранения по заявляемой специальности на момент проведения независимой экспертизы;
4) документа, подтверждающего прохождение дополнительного и неформального образования за последние 5 лет по вопросам проведения независимой экспертизы, в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов);
5) сертификата специалиста в области здравоохранения, подтверждающий квалификацию независимого эксперта и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической практике.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Основанием для включения в единый реестр независимых экспертов является соответствие физического лица (специалиста и (или) претендента), подавшего заявку, требованиям, утвержденным в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 октября 2020 года № ҚР ДСМ-125/2020 "Об утверждении требований к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21421)".
приложение 1 к Правилам, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 23 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ-99 бұйрығына
1- қосымша
Тәуелсіз сарапшылардың
тізілімін жүргізу
қағидаларын,сондай-ақ тәуелсіз
сарапшылардың бірыңғай
тізіліміне енгізу және одан
шығару негіздеріне
1-қосымша
нысан
Тәуелсіз сарапшылардың тізілімі
р/с
Тәуелсіз сарапшының ТАӘ ( ол бар болса)
Тәуелсіз сарапшының мамандығы
Тәуелсіз сарапшының жұмыс орны
Денсаулық сақтау субъектісі
Тізілімге енгізу күні
Ескертпе
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы " "__________
№______ бұйрығына
2-қосымша
Тәуелсіз сарапшылардың
тізілімін жүргізу қағидаларын,
сондай-ақ тәуелсіз
сарапшылардың бірыңғай
тізіліміне енгізу және
одан шығару негіздеріне
2-қосымша
___________________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
аты-жөні ____________________
Өтініш
Тәуелсіз сарапшылар тізіліміне
__________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мамандығы бойынша ________________________________________________.
денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшы ретінде енгізуді сұраймын.
Медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша
қызметтер көрсетуге үміткер жеке тұлға (маман және (не) үміткер) туралы мәліметтер:
1. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері:
__________________________________________________________________
(құжаттың түрі, кім берді, қолданылу мерзімі)
2. Жоғары медициналық білім туралы дипломның деректері:
_____________________________________________________________________
(дипломның нөмірі, сериясы, жоғары оқу орнының атауы, нострификациялау күні
(бар болса)
3. Жұмыс орны туралы деректер:
__________________________________________________________________
4. Біліктілікке тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша соңғы 5 жылда қосымша
және бейресми білім алу туралы деректер:
__________________________________________________________________
(курстардың тақырыбы, біліктілікті арттыру туралы құжаттың берілген күні)
Қоса беріліп отырған құжаттар:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 сентября 2021 года
№ ҚР ДСМ-99
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
независимых экспертов,
основания включения
и исключения из единого
реестра независимых экспертов
Форма
Реестр независимых экспертов
№ п/п
ФИО (при его наличии) независимого эксперта
Специальность независимого эксперта
Место работы независимого эксперта
Субъект здравоохранения, осуществляющий независимую экспертизу в области здравоохранения
Дата включения в реестр
Примечание
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от " " ___________ 2021 года
№________
Приложение 2
к Правилам ведения реестра
независимых экспертов,
основания включения
и исключения из единого
реестра независимых экспертов
В___________________________
(полное наименование
государственного органа)
от _________________________
Заявление
Прошу включить в Реестр независимых экспертов
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в качестве независимого эксперта в области здравоохранения по специальности
______________________________________________________________________.
Сведения о физическом лице (специалисте и (или) претенденте), претендующем
на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских
услуг (помощи):
1. Данные документа удостоверяющего личность:
______________________________________________________________________
(вид документа, когда и кем выдан, срок действия)
2. Данные диплома о высшем медицинском образовании:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(номер, серия диплома, наименование высшего учебного заведения, дата выдачи,
дата нострификации (при наличии)
3. Данные о месте работы
______________________________________________________________________
наименование организации
4. Данные о прохождении дополнительного и неформального образования
за последние 5 лет по вопросам проведения независимой экспертизы квалификации:
______________________________________________________________________
(тема курсов, номер, наименование организации образования, дата выдачи документа
о прохождении дополнительного и неформального образования)
Прилагаемые документы:

1)
2)
3)
4)
жыл " " ________________                   қолы____

1)
2)
3)
4)
" "_____________ ____года подпись_____________